"-s" meaning in All languages combined

See -s on Wiktionary

Suffix [Afrikaans]

Forms: -ste [plural]
Etymology: Inherited from Dutch -st. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|af|nl|-st|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Dutch -st, {{inh+|af|nl|-st}} Inherited from Dutch -st Head templates: {{head|af|suffix|plural|-ste|cat2=noun-forming suffixes}} -s (plural -ste)
  1. appended to the stem of a verb, this suffix yields a verbal noun Tags: morpheme
    Sense id: en--s-af-suffix-sNw2G-Mk
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Afrikaans]

Etymology: Inherited from Dutch -s (a suffix for forming plurals). Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|af|nl|-s|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Dutch -s, {{inh+|af|nl|-s}} Inherited from Dutch -s Head templates: {{head|af|suffix|cat2=inflectional suffixes}} -s
  1. Used to form regular plurals of nouns that end in certain suffixes or syllables, such as -el, -er, -en, -em, -eur, -aar, -aard, diminutive -ie, etc. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-af-suffix-HdTm9f~1
  2. Used to form irregular plurals of many other nouns, chiefly of foreign origin. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-af-suffix-nRGJBO9i
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Afrikaans]

Etymology: Inherited from Dutch -s, from the genitive case of Dutch masculine and neuter nouns and adjectives, Middle Dutch -s, -es, from Old Dutch -es, -is, from Proto-Germanic *-as, *-is. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|af|nl|-s|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Dutch -s, {{inh+|af|nl|-s}} Inherited from Dutch -s, {{inh|af|dum|-s}} Middle Dutch -s, {{inh|af|odt|-es}} Old Dutch -es, {{inh|af|gem-pro|*-as}} Proto-Germanic *-as Head templates: {{head|af|suffix|cat2=inflectional suffixes}} -s
  1. Used to form the partitive form of the adjective Tags: morpheme
    Sense id: en--s-af-suffix-zNvS7Lxx
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Afrikaans]

Etymology: Inherited from Dutch -s, from earlier -sch, from Middle Dutch -sch, from Old Dutch -isc, from Proto-West Germanic *-isk, from Proto-Germanic *-iskaz, from Proto-Indo-European *-iskos. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|af|nl|-s|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Dutch -s, {{inh+|af|nl|-s}} Inherited from Dutch -s, {{inh|af|dum|-sch}} Middle Dutch -sch, {{inh|af|odt|-isc}} Old Dutch -isc, {{inh|af|gmw-pro|*-isk}} Proto-West Germanic *-isk, {{inh|af|gem-pro|*-iskaz}} Proto-Germanic *-iskaz, {{der|af|ine-pro|*-iskos}} Proto-Indo-European *-iskos Head templates: {{head|af|suffix|cat2=adjective-forming suffixes}} -s
  1. Used to form adjectives of characteristic from nouns. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-af-suffix-af:adjective
  2. Used to form adjectives or language names from place names. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-af-suffix-gzHx7D8m Categories (other): Afrikaans entries with incorrect language header Disambiguation of Afrikaans entries with incorrect language header: 12 24 13 3 5 43
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Suffix [Albanian]

Etymology: Possibly akin to Old Armenian -իչ (-ičʻ), both reconstructible to a tentative Proto-Indo-European *-ikʷyo-s, from Proto-Indo-European *kʷey- (“to gather”), whence also Ancient Greek ποιέω (poiéō, “to do”), Sanskrit चिनोति (cinóti, “to arrange, pile up”). Etymology templates: {{cog|xcl|-իչ}} Old Armenian -իչ (-ičʻ), {{inh|sq|ine-pro||*-ikʷyo-s}} Proto-Indo-European *-ikʷyo-s, {{der|sq|ine-pro|*kʷey-|t=to gather}} Proto-Indo-European *kʷey- (“to gather”), {{cog|grc|ποιέω|t=to do}} Ancient Greek ποιέω (poiéō, “to do”), {{cog|sa|चिनोति|t=to arrange, pile up|tr=cinóti}} Sanskrit चिनोति (cinóti, “to arrange, pile up”) Head templates: {{head|sq|suffix}} -s
  1. Forms agent nouns. Wikipedia link: Brian Joseph Tags: morpheme Synonyms: -ar
    Sense id: en--s-sq-suffix-sq:agent Categories (other): Albanian entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys, Sanskrit terms with non-redundant manual transliterations, Pages with raw sortkeys Disambiguation of Pages with raw sortkeys: 0 1 1 0 1 2 4 3 2 3 1 1 1 1 0 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 0 1 1 1 1 1 1 0 1 0 1 1 1 0 1 1 1 1 1 1 1 2 1 0 1 1 2 1 1 1 4 2 2 1 2 0 1 2 3 3 1 1 1 1 0 0 0 1 0 2 0 0 0 1 1 3 2 1 0 1 1 3 0 2

Suffix [Chinese]

Etymology: Borrowed from English -s (“plural suffix”). Etymology templates: {{bor+|yue|en|-s||plural suffix}} Borrowed from English -s (“plural suffix”) Head templates: {{head|zh|suffix}} -s
  1. (Hong Kong Cantonese, neologism, humorous or sarcastic, rare, written only) Used to emphasise that there are multiple instances of the noun Tags: Cantonese, Hong-Kong, literary, morpheme, neologism, rare

Particle [Czech]

IPA: [ s]
Head templates: {{head|cs|particle}} -s
  1. Alternative form of -si Tags: alt-of, alternative Alternative form of: -si
    Sense id: en--s-cs-particle-nInlX~Ub Categories (other): Czech entries with incorrect language header, Czech particles, Pages with raw sortkeys

Particle [Danish]

Etymology: Inherited from Old Norse -s, originally the genitive singular ending of a-stem nouns. Cognate with Swedish -s. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|da|non|-s|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Old Norse -s, {{inh+|da|non|-s}} Inherited from Old Norse -s, {{cog|sv|-s}} Swedish -s Head templates: {{head|da|particle}} -s
  1. Used to form genitive/possessive phrases, attached to the last word in a noun phrase.
    Sense id: en--s-da-particle-rgc68rpW Categories (other): Danish entries with incorrect language header, Danish particles, Pages with raw sortkeys

Suffix [Dutch]

Etymology: Unknown. Not present in Old Dutch, which used -a from Proto-Germanic *-ōz as the plural ending. Possibly spread from Middle Low German -s, -es, from Old Saxon -os, -as, from Proto-Germanic *-ōs. Further etymology is unknown, but cognate with Old English -as (English -s). Etymology templates: {{unk|nl}} Unknown, {{noncog|odt|-}} Old Dutch, {{cog|gem-pro|*-ōz}} Proto-Germanic *-ōz, {{der|nl|gml|-s}} Middle Low German -s, {{der|nl|osx|-os}} Old Saxon -os, {{der|nl|gem-pro|*-ōs}} Proto-Germanic *-ōs, {{cog|ang|-as}} Old English -as, {{cog|en|-s}} English -s Head templates: {{head|nl|suffix|cat2=inflectional suffixes|g=p}} -s pl
  1. Used to form regular plurals of nouns that end in certain suffixes or syllables, such as -el, -er, -en, -em, -eur, -aar, -aard, diminutive -je, etc. Tags: morpheme, plural
    Sense id: en--s-nl-suffix-B9K2Wbi~ Categories (other): Dutch entries with incorrect language header, Dutch pluralia tantum Disambiguation of Dutch entries with incorrect language header: 18 9 20 19 2 3 3 21 4 Disambiguation of Dutch pluralia tantum: 56 44
  2. Used to form irregular plurals of many other nouns, chiefly of foreign origin. Tags: morpheme, plural
    Sense id: en--s-nl-suffix-nRGJBO9i
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Dutch]

Etymology: From the genitive case of masculine and neuter nouns and adjectives, Middle Dutch -s, -es, from Old Dutch -es, -is, from Proto-Germanic *-as, *-is. Etymology templates: {{inh|nl|dum|-s}} Middle Dutch -s, {{inh|nl|odt|-es}} Old Dutch -es, {{inh|nl|gem-pro|*-as}} Proto-Germanic *-as Head templates: {{head|nl|suffix|cat2=inflectional suffixes|cat3=adverb-forming suffixes}} -s
  1. (archaic, except in fixed expressions) Used to form the genitive case of (strong) masculine and neuter nouns. Tags: archaic, morpheme
    Sense id: en--s-nl-suffix-dhm-xM91 Categories (other): Dutch entries with incorrect language header Disambiguation of Dutch entries with incorrect language header: 18 9 20 19 2 3 3 21 4
  2. Used to form the genitive case of proper nouns and some pronouns. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-nl-suffix-H09CgOo3 Categories (other): Dutch entries with incorrect language header Disambiguation of Dutch entries with incorrect language header: 18 9 20 19 2 3 3 21 4
  3. Used to form the partitive form of the adjective Tags: morpheme
    Sense id: en--s-nl-suffix-zNvS7Lxx
  4. Used to form adverbs Tags: morpheme
    Sense id: en--s-nl-suffix-XWJAhH8r
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: -lijk → -lijks, -je → -jes, -ling → -lings, -waarts
Etymology number: 2

Suffix [Dutch]

Etymology: From earlier -sch, from Middle Dutch -sch, from Old Dutch -isc, from Proto-West Germanic *-isk, from Proto-Germanic *-iskaz (from which also -isch via German), from Proto-Indo-European *-iskos. Etymology templates: {{inh|nl|dum|-sch}} Middle Dutch -sch, {{inh|nl|odt|-isc}} Old Dutch -isc, {{inh|nl|gmw-pro|*-isk}} Proto-West Germanic *-isk, {{inh|nl|gem-pro|*-iskaz}} Proto-Germanic *-iskaz, {{der|nl|ine-pro|*-iskos}} Proto-Indo-European *-iskos Head templates: {{head|nl|suffix|cat2=adjective-forming suffixes}} -s
  1. Used to form adjectives of characteristic from nouns. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-nl-suffix-nl:adjective
  2. Used to form adjectives or language names from names of nations or countries. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-nl-suffix-FUwgLSiY Categories (other): Dutch entries with incorrect language header Disambiguation of Dutch entries with incorrect language header: 18 9 20 19 2 3 3 21 4
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Dutch]

Etymology: From earlier forms such as -sz, -se, -sen; all ultimately from the patronymic use of zoon with a connecting genitival interfix -s-. Bare -s as a patronymic may also represent an underlying patronymic use of dochter, as in the name Neeltje Jansdochter, which could reduce to Neeltje Jans by simple elision of -dochter. Head templates: {{head|nl|suffix|cat2=noun-forming suffixes}} -s
  1. Used to form patronymic surnames. Tags: morpheme Synonyms: -sz, -se, -sse, -sen, -ssen
    Sense id: en--s-nl-suffix-nl:patronymic
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Suffix [English]

IPA: /s/, /z/, /ɪz/, /əz/ (note: weak vowel merger)
Etymology: Inherited from Middle English -s, -es, from Old English -as, nominative-accusative plural ending of masculine a-stem (i.e. strong) declension nouns, from Proto-West Germanic *-ōs, from Proto-Germanic *-ōs, *‑ōz, from Proto-Indo-European *-es, *-oes (plural endings). The spread of this ending in later Middle English was once argued to have been the result of Anglo-Norman influence; however, -as was already the most common Old English plural marker (used in approximately 40% of Old English nouns), and was initially more common in the North of England where French influence was weakest, only later gradually spreading south. Cognate with Scots -s (plural ending), Saterland Frisian -s (plural ending), West Frisian -s (plural ending), Dutch -s (plural ending), Low German -s (plural ending), Danish -er (plural ending), Swedish -r, -ar, -or (plural ending), Icelandic -ar (plural ending), Gothic -𐍉𐍃 (-ōs, nominative plural ending of a-stem masculine nouns). Not directly related to German -er (plural ending) which has a different origin. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|en|enm|-s|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Middle English -s, {{inh+|en|enm|-s}} Inherited from Middle English -s, {{inh|en|ang|-as}} Old English -as, {{inh|en|gmw-pro|*-ōs}} Proto-West Germanic *-ōs, {{inh|en|gem-pro|*-ōs}} Proto-Germanic *-ōs, {{inh|en|ine-pro|*-es}} Proto-Indo-European *-es, {{cog|xno|-}} Anglo-Norman, {{cog|sco|-s|pos=plural ending}} Scots -s (plural ending), {{cog|stq|-s|pos=plural ending}} Saterland Frisian -s (plural ending), {{cog|fy|-s|pos=plural ending}} West Frisian -s (plural ending), {{cog|nl|-s|pos=plural ending}} Dutch -s (plural ending), {{cog|nds|-s|pos=plural ending}} Low German -s (plural ending), {{cog|da|-er|pos=plural ending}} Danish -er (plural ending), {{cog|sv|-r}} Swedish -r, {{cog|is|-ar|pos=plural ending}} Icelandic -ar (plural ending), {{cog|got|-𐍉𐍃|pos=nominative plural ending of a-stem masculine nouns}} Gothic -𐍉𐍃 (-ōs, nominative plural ending of a-stem masculine nouns), {{cog|de|-er|pos=plural ending}} German -er (plural ending) Head templates: {{head|en|suffix|cat2=inflectional suffixes|cat3=|head=|id=}} -s, {{en-suffix|cat2=inflectional suffixes}} -s
  1. Used to form regular plurals of nouns. Tags: morpheme Translations (regular plurals of nouns): ـَانِ (-āni) [dual] (Arabic), ـَيْنِ (-ayni) [dual] (Arabic), ـُونَ (-ūna) (Arabic), ـِينَ (-īna) (Arabic), ـَات (-āt) (Arabic), -ak (Basque), -ok (Basque), (Chinese Mandarin), (men) (note: plural marker for humans, non-mandatory) (Chinese Mandarin), -h (Classical Nahuatl), -tin (Classical Nahuatl), -meh (Classical Nahuatl), -ow (Cornish), -yow (Cornish), -er (Danish), -e (Danish), -en (Dutch), -s (Dutch), -j (Esperanto), -d (Estonian), -t (Finnish), -s (French), -x (French), -s (Galician), -es (Galician), -is (Galician), -ები (-ebi) (Georgian), -e (German), -en (German), -er (German), -s (German), -αίοι (-aíoi) [masculine, plural] (Greek), -ήδες (-ídes) [masculine, plural] (Greek), -άδες (-ádes) [feminine, masculine, plural] (Greek), -ες (-es) [feminine, masculine, plural] (Greek), -ές (-és) [feminine, masculine, plural] (Greek), -οι (-oi) [feminine, masculine, plural] (Greek), -οί (-oí) [feminine, masculine, plural] (Greek), -ούδες (-oúdes) [feminine, masculine, plural] (Greek), -ηδες (-ides) [masculine, neuter, plural] (Greek), -α (-a) [neuter, plural] (Greek), -ατα (-ata) [neuter, plural] (Greek), -ά (-á) [neuter, plural] (Greek), -έδες (-édes) [neuter, plural] (Greek), -η [-i, neuter, plural] (Greek), -ή (-í) [neuter, plural] (Greek), -ια (-ia) [neuter, plural] (Greek), -kuéra (Guaraní), -nguéra (Guaraní), ־ִים (-im) [masculine, plural] (Hebrew), ־וֹת (-ot) [feminine, plural] (Hebrew), ־ִין (-in) [masculine, plural] (Hebrew), -k (Hungarian), -ak (Hungarian), -ok (Hungarian), -ek (Hungarian), -ök (Hungarian), -a (Icelandic), -ar (Icelandic), -i (Ido), -anna (Irish), -acha (Irish), -a (Irish), -e (Irish), (Irish), -te (Irish), -taí (Irish), -tí (Irish), -aigh (Irish), -ta (Irish), -i (Italian), -e (Italian), (tachi) (alt: たち) (Japanese), (ra) (alt: ) (Japanese), (domo) (note: plural markers for humans, non-mandatory) (alt: ども) (Japanese), -ಗಳು (-gaḷu) (note: for everything except for humans) (Kannada), -ರು (-ru) (note: for humans) (Kannada), -лар (-lar) (Kazakh), -лер (-ler) (Kazakh), -тар (-tar) (Kazakh), -тер (-ter) (Kazakh), -дар (-dar) (Kazakh), -дер (-der) (Kazakh), -лар (-lar) (Khakas), -лер (-ler) (Khakas), -нар (-nar) (Khakas), -нер (-ner) (Khakas), -тар (-tar) (Khakas), -тер (-ter) (Khakas), (-deul) (english: non-mandatory) (Korean), (-ne) (note: plural markers for humans) (Korean), -ī [masculine, plural] (Latin), -ae [feminine, plural] (Latin), -a [neuter, plural] (Latin), -s (Latvian), -s (Lithuanian), -കൾ (-kaḷ) (Malayalam), -yn (Manx), -aghyn (Manx), -jyn (Manx), -er (Norwegian Bokmål), -er (Norwegian Nynorsk), -zhì (Nupe), ها (Persian), -ها (Persian), -هایی (Persian), -هان (Persian), -s (Portuguese), -es (Portuguese), -i (Romanian), -e (Romanian), -uri (Romanian), -le (Romanian), -s (Spanish), -es (Spanish), wa- (Swahili), mi- (Swahili), ma- (Swahili), vi- (Swahili), -ar -er -or -r -n (Swedish), mga (Tagalog), -ler (Turkish), -lar (Turkish), -лар (-lar) (Tuvan), -лер (-ler) (Tuvan), -нар (-nar) (Tuvan), -нер (-ner) (Tuvan), -тар (-tar) (Tuvan), -тер (-ter) (Tuvan), -дар (-dar) (Tuvan), -дер (-der) (Tuvan), những (Vietnamese), các (Vietnamese), mấy (Vietnamese), -aid (Welsh), -aint (Welsh), -au (Welsh), -ed (Welsh), -edd (Welsh), -en (Welsh), -i (Welsh), -iaid (Welsh), -iau (Welsh), -ion (Welsh), -od (Welsh), -oedd (Welsh), -on (Welsh), -s (Welsh), -ydd (Welsh), -yr (Welsh), -ys (Welsh), -лар (-lar) (Yakut), -лэр (-ler) (Yakut), -лор (-lor) (Yakut), -лөр (-lör) (Yakut), -дар (-dar) (Yakut), -дэр (-der) (Yakut), -дор (-dor) (Yakut), -дөр (-dör) (Yakut), -тар (-tar) (Yakut), -тэр (-ter) (Yakut), -тор (-tor) (Yakut), -төр (-tör) (Yakut), -нар (-nar) (Yakut), -нэр (-ner) (Yakut), -нор (-nor) (Yakut), -нөр (-nör) (Yakut)
    Sense id: en--s-en-suffix-en:regular_plural Categories (other): Terms with Classical Nahuatl translations, Terms with Norwegian Nynorsk translations Disambiguation of Terms with Classical Nahuatl translations: 13 48 39 Disambiguation of Terms with Norwegian Nynorsk translations: 13 48 39 Disambiguation of 'regular plurals of nouns': 61 28 11
  2. Used to form many pluralia tantum (nouns that are almost or entirely without singular forms). Tags: morpheme
    Sense id: en--s-en-suffix-en:pluralia_tantum Categories (other): English entries with incorrect language header, English terms with non-redundant non-automated sortkeys, Terms with Arabic translations, Terms with Basque translations, Terms with Classical Nahuatl translations, Terms with Cornish translations, Terms with Danish translations, Terms with Dutch translations, Terms with Esperanto translations, Terms with Estonian translations, Terms with Finnish translations, Terms with French translations, Terms with Galician translations, Terms with Georgian translations, Terms with German translations, Terms with Greek translations, Terms with Guaraní translations, Terms with Hebrew translations, Terms with Hungarian translations, Terms with Icelandic translations, Terms with Ido translations, Terms with Irish translations, Terms with Italian translations, Terms with Japanese translations, Terms with Kannada translations, Terms with Kazakh translations, Terms with Khakas translations, Terms with Korean translations, Terms with Latin translations, Terms with Latvian translations, Terms with Lithuanian translations, Terms with Malayalam translations, Terms with Mandarin translations, Terms with Manx translations, Terms with Norwegian Bokmål translations, Terms with Norwegian Nynorsk translations, Terms with Nupe translations, Terms with Persian translations, Terms with Portuguese translations, Terms with Romanian translations, Terms with Spanish translations, Terms with Swahili translations, Terms with Swedish translations, Terms with Tagalog translations, Terms with Turkish translations, Terms with Tuvan translations, Terms with Vietnamese translations, Terms with Welsh translations, Terms with Yakut translations Disambiguation of English entries with incorrect language header: 8 27 17 4 14 11 4 14 Disambiguation of English terms with non-redundant non-automated sortkeys: 7 21 15 5 22 9 6 15 Disambiguation of Terms with Arabic translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Basque translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Classical Nahuatl translations: 13 48 39 Disambiguation of Terms with Cornish translations: 23 48 29 Disambiguation of Terms with Danish translations: 22 48 30 Disambiguation of Terms with Dutch translations: 25 45 30 Disambiguation of Terms with Esperanto translations: 21 49 31 Disambiguation of Terms with Estonian translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Finnish translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with French translations: 24 46 31 Disambiguation of Terms with Galician translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Georgian translations: 24 46 30 Disambiguation of Terms with German translations: 25 46 29 Disambiguation of Terms with Greek translations: 24 45 31 Disambiguation of Terms with Guaraní translations: 21 48 31 Disambiguation of Terms with Hebrew translations: 23 48 28 Disambiguation of Terms with Hungarian translations: 23 48 29 Disambiguation of Terms with Icelandic translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Ido translations: 19 46 35 Disambiguation of Terms with Irish translations: 23 48 29 Disambiguation of Terms with Italian translations: 22 47 31 Disambiguation of Terms with Japanese translations: 22 47 31 Disambiguation of Terms with Kannada translations: 21 48 30 Disambiguation of Terms with Kazakh translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Khakas translations: 24 48 28 Disambiguation of Terms with Korean translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Latin translations: 22 47 31 Disambiguation of Terms with Latvian translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Lithuanian translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Malayalam translations: 22 47 31 Disambiguation of Terms with Mandarin translations: 23 48 29 Disambiguation of Terms with Manx translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Norwegian Bokmål translations: 24 47 28 Disambiguation of Terms with Norwegian Nynorsk translations: 13 48 39 Disambiguation of Terms with Nupe translations: 21 49 30 Disambiguation of Terms with Persian translations: 23 48 29 Disambiguation of Terms with Portuguese translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Romanian translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Spanish translations: 22 47 31 Disambiguation of Terms with Swahili translations: 22 48 30 Disambiguation of Terms with Swedish translations: 23 48 29 Disambiguation of Terms with Tagalog translations: 23 48 29 Disambiguation of Terms with Turkish translations: 23 48 29 Disambiguation of Terms with Tuvan translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Vietnamese translations: 24 48 29 Disambiguation of Terms with Welsh translations: 24 45 31 Disambiguation of Terms with Yakut translations: 21 49 30
  3. When appended to a number ending in at least one 0, expresses a range of numbers which share the digits before some or (usually) all of the 0s; frequently used for decades, centuries and temperatures. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-en-suffix-en:numerical_range Categories (other): English terms with non-redundant non-automated sortkeys, Terms with Classical Nahuatl translations, Terms with Norwegian Nynorsk translations Disambiguation of English terms with non-redundant non-automated sortkeys: 7 21 15 5 22 9 6 15 Disambiguation of Terms with Classical Nahuatl translations: 13 48 39 Disambiguation of Terms with Norwegian Nynorsk translations: 13 48 39
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: -a, -es, -i, -ir, -z [nonstandard], -en
Etymology number: 1

Suffix [English]

IPA: /s/, /z/, /ɪz/, /əz/ (note: weak vowel merger)
Etymology: From Middle English -(e)s (third-person singular ending), from Northumbrian Old English -es, -as (third-person singular endings). Gradually replaced the older -eth, from Old English -(e)þ, -aþ, during the Middle English and Early Modern English periods. It is predominantly believed that -(e)s is identical to the Old English second-person singular ending -es, -est (cf. archaic Modern English -est, as in thou singest). The use for the third-person singular would have been caused by speakers of Old Norse who switched to speaking English and confounded the endings due to analogy with their native tongue. In Old Norse, the second and third person singular indicative forms were identical (e.g. þú masar, hann masar; þú þekkir, hann þekkir; etc.). An alternative theory sees the shift from /θ/ in -eth to /s/ (later /z/) in -(e)s as a mere phonetic simplification due to the frequency of the ending, but the objection to this is that no such development can be observed anywhere else in English. Nevertheless the relative similarity in sound between both forms may have facilitated the spread of -es. Etymology templates: {{inh|en|enm|-es|-(e)s|pos=third-person singular ending}} Middle English -(e)s (third-person singular ending), {{inh|en|ang|-es, -as|pos=third-person singular endings}} Old English -es, -as (third-person singular endings), {{cog|ang|-eþ|-(e)þ}} Old English -(e)þ, {{der|en|non|-}} Old Norse Head templates: {{head|en|suffix|cat2=inflectional suffixes|cat3=|head=|id=}} -s, {{en-suffix|cat2=inflectional suffixes}} -s
  1. Used to form the third-person singular indicative present tense of verbs. Tags: morpheme Related terms: -ed, -ing, -t
    Sense id: en--s-en-suffix-ZhgRyWTP
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: -en
Etymology number: 2

Suffix [English]

IPA: /s/, /z/, /ɪz/, /əz/ (note: weak vowel merger)
Etymology: From Middle English -es, from Old English -es, the masculine and neuter genitive singular ending of strong nouns. More at -'s. Etymology templates: {{inh|en|enm|-es}} Middle English -es, {{inh|en|ang|-es}} Old English -es Head templates: {{head|en|suffix|cat2=adverb-forming suffixes|cat3=|head=|id=}} -s, {{en-suffix|cat2=adverb-forming suffixes}} -s
  1. Used in the formation of certain English adverbs. Tags: morpheme Derived forms: -st
    Sense id: en--s-en-suffix-en:adverbial Categories (other): English terms with non-redundant non-automated sortkeys Disambiguation of English terms with non-redundant non-automated sortkeys: 7 21 15 5 22 9 6 15
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [English]

IPA: /s/, /z/, /ɪz/, /əz/ (note: weak vowel merger)
Etymology: A variant spelling of -'s, partly an archaism, partly by dropping the apostrophe. Head templates: {{head|en|suffix|cat2=|cat3=|head=|id=}} -s, {{en-suffix}} -s
  1. (on pronouns) Possessive marker, indicating that an object belongs to the word bearing the marker. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-en-suffix--uY1FQzo Categories (other): English links with redundant target parameters
  2. (on nouns, now nonstandard) Alternative form of -'s Tags: alt-of, alternative, morpheme, nonstandard Alternative form of: -'s Synonyms: -'s (english: on pronouns; now nonstandard), -es [obsolete]
    Sense id: en--s-en-suffix-RezfvFAi Categories (other): English links with redundant target parameters
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Suffix [English]

IPA: /s/, /z/, /ɪz/, /əz/ (note: weak vowel merger)
Etymology: Modern sense in slang [circa 1936]. According to OED, a colloquial clipping of the hypocoristic diminutive suffix -sy. As AHD writes, -sy itself usually being informal, ironic and/or jocular, and possibly a combination of -s (“plural marker”) and conflation of -y as adjectival with its sense as a diminutive suffix (e.g., puppy, kitty), the latter notion probably from Scots. Etymology templates: {{datedef|circa 1936}} [circa 1936], {{der|en|sco|-}} Scots Head templates: {{head|en|suffix|cat2=|cat3=|head=|id=}} -s, {{en-suffix}} -s
  1. (informal, colloquial, sometimes humorous) Hypocoristic suffix Tags: colloquial, humorous, informal, morpheme, sometimes Related terms: -sies
    Sense id: en--s-en-suffix-en:hypocoristic Categories (other): English links with redundant target parameters, English terms with non-redundant non-automated sortkeys Disambiguation of English terms with non-redundant non-automated sortkeys: 7 21 15 5 22 9 6 15
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 5

Suffix [Estonian]

Etymology: Inherited from Proto-Finnic *-isa. Related to Finnish -isa, Ingrian -isa, Votic -sa. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|et|urj-fin-pro|*-isa|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Finnic *-isa, {{inh+|et|urj-fin-pro|*-isa}} Inherited from Proto-Finnic *-isa, {{cog|fi|-isa}} Finnish -isa, {{cog|izh|-isa}} Ingrian -isa, {{cog|vot|-sa}} Votic -sa Head templates: {{head|et|suffixes|genitive|-sa|||partitive|-sat|||comparative|-sam|superlative|kõige -sam||||cat2=adjective-forming suffixes|cat3=|f1accel-form=gen|s|f1request=1|f2accel-form=gen|s|f3accel-form=par|s|f3request=1|f4accel-form=par|s|f5accel-form=comparative|f6accel-form=superlative|f6nolink=1|head=}} -s (genitive -sa, partitive -sat, comparative -sam, superlative kõige -sam), {{et-adj|-sa|-sat||suff=1}} -s (genitive -sa, partitive -sat, comparative -sam, superlative kõige -sam) Inflection templates: {{et-decl-õpik|-s|a|}} Forms: -sa [genitive], -sat [partitive], -sam [comparative], kõige -sam [superlative], no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], -sad [nominative, plural], -s [accusative, nominative, singular], -sad [accusative, nominative, plural], -sa [accusative, genitive, singular], -sad [accusative, genitive, plural], -sa [genitive, singular], -sate [genitive, plural], -sat [partitive, singular], -said [partitive, plural], -sasse [illative, singular], -satesse [illative, plural], -saisse [illative, plural], -sas [inessive, singular], -sates [inessive, plural], -sais [inessive, plural], -sast [elative, singular], -satest [elative, plural], -saist [elative, plural], -sale [allative, singular], -satele [allative, plural], -saile [allative, plural], -sal [adessive, singular], -satel [adessive, plural], -sail [adessive, plural], -salt [ablative, singular], -satelt [ablative, plural], -sailt [ablative, plural], -saks [singular, translative], -sateks [plural, translative], -saiks [plural, translative], -sani [singular, terminative], -sateni [plural, terminative], -sana [essive, singular], -satena [essive, plural], -sata [abessive, singular], -sateta [abessive, plural], -saga [comitative, singular], -satega [comitative, plural]
  1. creates adjectives from nouns Tags: morpheme
    Sense id: en--s-et-suffix-gBAUr~5U
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Estonian]

Etymology: From Proto-Finnic *-nci. Etymology templates: {{inh|et|urj-fin-pro|*-nci}} Proto-Finnic *-nci Head templates: {{head|et|suffix|genitive|-nda|||partitive|-ndat|||f1accel-form=gen|s|f1request=1|f3accel-form=par|s|f3request=1|head=}} -s (genitive -nda, partitive -ndat), {{et-nom|suffix|-nda|-ndat}} -s (genitive -nda, partitive -ndat) Inflection templates: {{et-decl-õpik|-|nda|s}} Forms: -nda [genitive], -ndat [partitive], no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], -ndad [nominative, plural], -s [accusative, nominative, singular], -ndad [accusative, nominative, plural], -nda [accusative, genitive, singular], -ndad [accusative, genitive, plural], -nda [genitive, singular], -ndate [genitive, plural], -ndat [partitive, singular], -ndaid [partitive, plural], -ndasse [illative, singular], -ndatesse [illative, plural], -ndaisse [illative, plural], -ndas [inessive, singular], -ndates [inessive, plural], -ndais [inessive, plural], -ndast [elative, singular], -ndatest [elative, plural], -ndaist [elative, plural], -ndale [allative, singular], -ndatele [allative, plural], -ndaile [allative, plural], -ndal [adessive, singular], -ndatel [adessive, plural], -ndail [adessive, plural], -ndalt [ablative, singular], -ndatelt [ablative, plural], -ndailt [ablative, plural], -ndaks [singular, translative], -ndateks [plural, translative], -ndaiks [plural, translative], -ndani [singular, terminative], -ndateni [plural, terminative], -ndana [essive, singular], -ndatena [essive, plural], -ndata [abessive, singular], -ndateta [abessive, plural], -ndaga [comitative, singular], -ndatega [comitative, plural]
  1. forms ordinal numbers from cardinal numbers Tags: morpheme
    Sense id: en--s-et-suffix-jfaOtxxl Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian õpik-type nominals Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 28 72 Disambiguation of Estonian õpik-type nominals: 33 67
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Particle [Finnish]

Etymology: table Contracted from the second-person singular pronoun sa, sä (sinä in modern standard language), but no longer tied to being used in second-person. Etymology templates: {{etymid|fi|clitic}} table Head templates: {{head|fi|particle|cat2=clitics}} -s
  1. When appended to a second-person singular or plural imperative, gives the command or request slightly rude or impatient tone—often with different verbs and different independent particles adjacent, the tone is different. Tags: enclitic, familiar, informal, particle
    Sense id: en--s-fi-particle-G4v47iNp
  2. When appended to the particle -pa/-pä that is appended to a second-person imperative, gives the command or request a slightly more persuasive or inspiring tone. Tags: enclitic, familiar, informal, particle
    Sense id: en--s-fi-particle-qgEVbvBo
  3. Mainly in informal contexts: a particle appended to an interrogative suffix -ko/-kö of the verb conjugated in order to bring the conversation partner or a person outside the conversation, talked about, emotionally closer to the speaker, or to create familiarity into the conversation; also to express that closeness or familiarity—sometimes very difficult to translate well into English, in some cases corresponds to tag questions. Tags: enclitic, familiar, informal, particle
    Sense id: en--s-fi-particle-Nj-2ts7~ Categories (other): Finnish clitics, Finnish entries with incorrect language header, Finnish entries with language name categories using raw markup, Finnish particles, Finnish terms with redundant sortkeys Disambiguation of Finnish clitics: 18 14 38 13 16 Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 7 6 17 6 6 1 21 20 7 7 Disambiguation of Finnish entries with language name categories using raw markup: 9 7 17 6 7 2 20 19 8 7 Disambiguation of Finnish particles: 21 20 40 8 11 Disambiguation of Finnish terms with redundant sortkeys: 8 6 18 6 7 2 20 19 7 7
  4. (colloquial) appended to the shortened impersonal indicative present form (-n omitted) to soften the command or request or to make it more persuasive. Tags: colloquial, enclitic, familiar, informal, particle
    Sense id: en--s-fi-particle-OH1x5k0K
  5. Softens interrogative words, particularly mikä, kuka and their inflected and derived forms, such as when the speaker expects the person addressed to know the answer. Tags: enclitic, familiar, informal, particle
    Sense id: en--s-fi-particle-g~QNZHAd
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: -han, -hän, -kaan, -kään, -kin, -ko, -kö, -pa, -pä
Etymology number: 1

Suffix [Finnish]

Etymology: table Inherited from Proto-Finnic *-s, from Proto-Finno-Permic *-kse (compare Erzya and Moksha -кс (-ks, nominalizing suffix)). Etymology templates: {{etymid|fi|nominal}} table, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|fi|urj-fin-pro|*-s|||g=|g2=|g3=|id=nominal, -kse-|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Finnic *-s, {{inh+|fi|urj-fin-pro|*-s|id=nominal, -kse-}} Inherited from Proto-Finnic *-s, {{inh|fi|urj-fpr-pro|*-kse}} Proto-Finno-Permic *-kse, {{cog|myv|-}} Erzya, {{cog|mdf|-кс|pos=nominalizing suffix}} Moksha -кс (-ks, nominalizing suffix) Head templates: {{head|fi|suffixes||-{{{var}}}||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{vAr}}}||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -s, {{fi-suffix|noun}} -s Inflection templates: {{fi-decl-vastaus|-|a}}, {{fi-decl-vastaus|-|ä}} Forms: no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], -kset [nominative, plural], -s [accusative, nominative, singular], -kset [accusative, nominative, plural], -ksen [accusative, genitive, singular], -kset [accusative, genitive, plural], -ksen [genitive, singular], -sten [genitive, plural], -ksien [genitive, plural], -sta [partitive, singular], -ksia [partitive, plural], -ksessa [inessive, singular], -ksissa [inessive, plural], -ksesta [elative, singular], -ksista [elative, plural], -kseen [illative, singular], -ksiin [illative, plural], -ksella [adessive, singular], -ksilla [adessive, plural], -kselta [ablative, singular], -ksilta [ablative, plural], -kselle [allative, singular], -ksille [allative, plural], -ksena [essive, singular], -ksina [essive, plural], -kseksi [singular, translative], -ksiksi [plural, translative], -ksetta [abessive, singular], -ksitta [abessive, plural], - [instructive, singular], -ksin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], -kseni [nominative, singular], -kseni [nominative, plural], -kseni [accusative, nominative, singular], -kseni [accusative, nominative, plural], -kseni [accusative, genitive, singular], -kseni [accusative, genitive, plural], -kseni [genitive, singular], -steni [genitive, plural], -ksieni [genitive, plural], -stani [partitive, singular], -ksiani [partitive, plural], -ksessani [inessive, singular], -ksissani [inessive, plural], -ksestani [elative, singular], -ksistani [elative, plural], -kseeni [illative, singular], -ksiini [illative, plural], -ksellani [adessive, singular], -ksillani [adessive, plural], -kseltani [ablative, singular], -ksiltani [ablative, plural], -kselleni [allative, singular], -ksilleni [allative, plural], -ksenani [essive, singular], -ksinani [essive, plural], -ksekseni [singular, translative], -ksikseni [plural, translative], -ksettani [abessive, singular], -ksittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -ksineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ksesi [nominative, singular], -ksesi [nominative, plural], -ksesi [accusative, nominative, singular], -ksesi [accusative, nominative, plural], -ksesi [accusative, genitive, singular], -ksesi [accusative, genitive, plural], -ksesi [genitive, singular], -stesi [genitive, plural], -ksiesi [genitive, plural], -stasi [partitive, singular], -ksiasi [partitive, plural], -ksessasi [inessive, singular], -ksissasi [inessive, plural], -ksestasi [elative, singular], -ksistasi [elative, plural], -kseesi [illative, singular], -ksiisi [illative, plural], -ksellasi [adessive, singular], -ksillasi [adessive, plural], -kseltasi [ablative, singular], -ksiltasi [ablative, plural], -ksellesi [allative, singular], -ksillesi [allative, plural], -ksenasi [essive, singular], -ksinasi [essive, plural], -kseksesi [singular, translative], -ksiksesi [plural, translative], -ksettasi [abessive, singular], -ksittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -ksinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ksemme [nominative, singular], -ksemme [nominative, plural], -ksemme [accusative, nominative, singular], -ksemme [accusative, nominative, plural], -ksemme [accusative, genitive, singular], -ksemme [accusative, genitive, plural], -ksemme [genitive, singular], -stemme [genitive, plural], -ksiemme [genitive, plural], -stamme [partitive, singular], -ksiamme [partitive, plural], -ksessamme [inessive, singular], -ksissamme [inessive, plural], -ksestamme [elative, singular], -ksistamme [elative, plural], -kseemme [illative, singular], -ksiimme [illative, plural], -ksellamme [adessive, singular], -ksillamme [adessive, plural], -kseltamme [ablative, singular], -ksiltamme [ablative, plural], -ksellemme [allative, singular], -ksillemme [allative, plural], -ksenamme [essive, singular], -ksinamme [essive, plural], -kseksemme [singular, translative], -ksiksemme [plural, translative], -ksettamme [abessive, singular], -ksittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -ksinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ksenne [nominative, singular], -ksenne [nominative, plural], -ksenne [accusative, nominative, singular], -ksenne [accusative, nominative, plural], -ksenne [accusative, genitive, singular], -ksenne [accusative, genitive, plural], -ksenne [genitive, singular], -stenne [genitive, plural], -ksienne [genitive, plural], -stanne [partitive, singular], -ksianne [partitive, plural], -ksessanne [inessive, singular], -ksissanne [inessive, plural], -ksestanne [elative, singular], -ksistanne [elative, plural], -kseenne [illative, singular], -ksiinne [illative, plural], -ksellanne [adessive, singular], -ksillanne [adessive, plural], -kseltanne [ablative, singular], -ksiltanne [ablative, plural], -ksellenne [allative, singular], -ksillenne [allative, plural], -ksenanne [essive, singular], -ksinanne [essive, plural], -kseksenne [singular, translative], -ksiksenne [plural, translative], -ksettanne [abessive, singular], -ksittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -ksinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ksensa [nominative, singular], -ksensa [nominative, plural], -ksensa [accusative, nominative, singular], -ksensa [accusative, nominative, plural], -ksensa [accusative, genitive, singular], -ksensa [accusative, genitive, plural], -ksensa [genitive, singular], -stensa [genitive, plural], -ksiensa [genitive, plural], -staan [partitive, singular], -stansa [partitive, singular], -ksiaan [partitive, plural], -ksiansa [partitive, plural], -ksessaan [inessive, singular], -ksessansa [inessive, singular], -ksissaan [inessive, plural], -ksissansa [inessive, plural], -ksestaan [elative, singular], -ksestansa [elative, singular], -ksistaan [elative, plural], -ksistansa [elative, plural], -kseensa [illative, singular], -ksiinsa [illative, plural], -ksellaan [adessive, singular], -ksellansa [adessive, singular], -ksillaan [adessive, plural], -ksillansa [adessive, plural], -kseltaan [ablative, singular], -kseltansa [ablative, singular], -ksiltaan [ablative, plural], -ksiltansa [ablative, plural], -kselleen [allative, singular], -ksellensa [allative, singular], -ksilleen [allative, plural], -ksillensa [allative, plural], -ksenaan [essive, singular], -ksenansa [essive, singular], -ksinaan [essive, plural], -ksinansa [essive, plural], -ksekseen [singular, translative], -kseksensa [singular, translative], -ksikseen [plural, translative], -ksiksensa [plural, translative], -ksettaan [abessive, singular], -ksettansa [abessive, singular], -ksittaan [abessive, plural], -ksittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -ksineen [comitative, plural], -ksinensa [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], -kset [nominative, plural], -s [accusative, nominative, singular], -kset [accusative, nominative, plural], -ksen [accusative, genitive, singular], -kset [accusative, genitive, plural], -ksen [genitive, singular], -sten [genitive, plural], -ksien [genitive, plural], -stä [partitive, singular], -ksiä [partitive, plural], -ksessä [inessive, singular], -ksissä [inessive, plural], -ksestä [elative, singular], -ksistä [elative, plural], -kseen [illative, singular], -ksiin [illative, plural], -ksellä [adessive, singular], -ksillä [adessive, plural], -kseltä [ablative, singular], -ksiltä [ablative, plural], -kselle [allative, singular], -ksille [allative, plural], -ksenä [essive, singular], -ksinä [essive, plural], -kseksi [singular, translative], -ksiksi [plural, translative], -ksettä [abessive, singular], -ksittä [abessive, plural], - [instructive, singular], -ksin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], -kseni [nominative, singular], -kseni [nominative, plural], -kseni [accusative, nominative, singular], -kseni [accusative, nominative, plural], -kseni [accusative, genitive, singular], -kseni [accusative, genitive, plural], -kseni [genitive, singular], -steni [genitive, plural], -ksieni [genitive, plural], -stäni [partitive, singular], -ksiäni [partitive, plural], -ksessäni [inessive, singular], -ksissäni [inessive, plural], -ksestäni [elative, singular], -ksistäni [elative, plural], -kseeni [illative, singular], -ksiini [illative, plural], -kselläni [adessive, singular], -ksilläni [adessive, plural], -kseltäni [ablative, singular], -ksiltäni [ablative, plural], -kselleni [allative, singular], -ksilleni [allative, plural], -ksenäni [essive, singular], -ksinäni [essive, plural], -ksekseni [singular, translative], -ksikseni [plural, translative], -ksettäni [abessive, singular], -ksittäni [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -ksineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ksesi [nominative, singular], -ksesi [nominative, plural], -ksesi [accusative, nominative, singular], -ksesi [accusative, nominative, plural], -ksesi [accusative, genitive, singular], -ksesi [accusative, genitive, plural], -ksesi [genitive, singular], -stesi [genitive, plural], -ksiesi [genitive, plural], -stäsi [partitive, singular], -ksiäsi [partitive, plural], -ksessäsi [inessive, singular], -ksissäsi [inessive, plural], -ksestäsi [elative, singular], -ksistäsi [elative, plural], -kseesi [illative, singular], -ksiisi [illative, plural], -kselläsi [adessive, singular], -ksilläsi [adessive, plural], -kseltäsi [ablative, singular], -ksiltäsi [ablative, plural], -ksellesi [allative, singular], -ksillesi [allative, plural], -ksenäsi [essive, singular], -ksinäsi [essive, plural], -kseksesi [singular, translative], -ksiksesi [plural, translative], -ksettäsi [abessive, singular], -ksittäsi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -ksinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ksemme [nominative, singular], -ksemme [nominative, plural], -ksemme [accusative, nominative, singular], -ksemme [accusative, nominative, plural], -ksemme [accusative, genitive, singular], -ksemme [accusative, genitive, plural], -ksemme [genitive, singular], -stemme [genitive, plural], -ksiemme [genitive, plural], -stämme [partitive, singular], -ksiämme [partitive, plural], -ksessämme [inessive, singular], -ksissämme [inessive, plural], -ksestämme [elative, singular], -ksistämme [elative, plural], -kseemme [illative, singular], -ksiimme [illative, plural], -ksellämme [adessive, singular], -ksillämme [adessive, plural], -kseltämme [ablative, singular], -ksiltämme [ablative, plural], -ksellemme [allative, singular], -ksillemme [allative, plural], -ksenämme [essive, singular], -ksinämme [essive, plural], -kseksemme [singular, translative], -ksiksemme [plural, translative], -ksettämme [abessive, singular], -ksittämme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -ksinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ksenne [nominative, singular], -ksenne [nominative, plural], -ksenne [accusative, nominative, singular], -ksenne [accusative, nominative, plural], -ksenne [accusative, genitive, singular], -ksenne [accusative, genitive, plural], -ksenne [genitive, singular], -stenne [genitive, plural], -ksienne [genitive, plural], -stänne [partitive, singular], -ksiänne [partitive, plural], -ksessänne [inessive, singular], -ksissänne [inessive, plural], -ksestänne [elative, singular], -ksistänne [elative, plural], -kseenne [illative, singular], -ksiinne [illative, plural], -ksellänne [adessive, singular], -ksillänne [adessive, plural], -kseltänne [ablative, singular], -ksiltänne [ablative, plural], -ksellenne [allative, singular], -ksillenne [allative, plural], -ksenänne [essive, singular], -ksinänne [essive, plural], -kseksenne [singular, translative], -ksiksenne [plural, translative], -ksettänne [abessive, singular], -ksittänne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -ksinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ksensä [nominative, singular], -ksensä [nominative, plural], -ksensä [accusative, nominative, singular], -ksensä [accusative, nominative, plural], -ksensä [accusative, genitive, singular], -ksensä [accusative, genitive, plural], -ksensä [genitive, singular], -stensä [genitive, plural], -ksiensä [genitive, plural], -stään [partitive, singular], -stänsä [partitive, singular], -ksiään [partitive, plural], -ksiänsä [partitive, plural], -ksessään [inessive, singular], -ksessänsä [inessive, singular], -ksissään [inessive, plural], -ksissänsä [inessive, plural], -ksestään [elative, singular], -ksestänsä [elative, singular], -ksistään [elative, plural], -ksistänsä [elative, plural], -kseensä [illative, singular], -ksiinsä [illative, plural], -ksellään [adessive, singular], -ksellänsä [adessive, singular], -ksillään [adessive, plural], -ksillänsä [adessive, plural], -kseltään [ablative, singular], -kseltänsä [ablative, singular], -ksiltään [ablative, plural], -ksiltänsä [ablative, plural], -kselleen [allative, singular], -ksellensä [allative, singular], -ksilleen [allative, plural], -ksillensä [allative, plural], -ksenään [essive, singular], -ksenänsä [essive, singular], -ksinään [essive, plural], -ksinänsä [essive, plural], -ksekseen [singular, translative], -kseksensä [singular, translative], -ksikseen [plural, translative], -ksiksensä [plural, translative], -ksettään [abessive, singular], -ksettänsä [abessive, singular], -ksittään [abessive, plural], -ksittänsä [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -ksineen [comitative, plural], -ksinensä [comitative, plural]
  1. Forms some nouns. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-fi-suffix-bgZp-rDF
  2. Forms fractional numbers from ordinal numbers. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-fi-suffix-VCJ3uMKO Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish entries with language name categories using raw markup, Finnish terms with redundant sortkeys, Finnish vastaus-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 7 6 17 6 6 1 21 20 7 7 Disambiguation of Finnish entries with language name categories using raw markup: 9 7 17 6 7 2 20 19 8 7 Disambiguation of Finnish terms with redundant sortkeys: 8 6 18 6 7 2 20 19 7 7 Disambiguation of Finnish vastaus-type nominals: 15 85
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: -ska
Etymology number: 2

Suffix [Finnish]

Etymology: table Inherited from Proto-Finnic *-nci, from Proto-Uralic *-mte. Etymology templates: {{etymid|fi|ordinal}} table, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|fi|urj-fin-pro|*-nci|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Finnic *-nci, {{inh+|fi|urj-fin-pro|*-nci}} Inherited from Proto-Finnic *-nci, {{inh|fi|urj-pro|*-mte}} Proto-Uralic *-mte Head templates: {{head|fi|suffixes||-{{{var}}}||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{vAr}}}||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -s, {{fi-suffix|adjective}} -s Inflection templates: {{fi-decl-kahdeksas|-|a}}, {{fi-decl-kahdeksas|-|ä}} Forms: no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], -nnet [nominative, plural], -s [accusative, nominative, singular], -nnet [accusative, nominative, plural], -nnen [accusative, genitive, singular], -nnet [accusative, genitive, plural], -nnen [genitive, singular], -nsien [genitive, plural], -tta [partitive, singular], -nsia [partitive, plural], -nnessa [inessive, singular], -nsissa [inessive, plural], -nnesta [elative, singular], -nsista [elative, plural], -nteen [illative, singular], -nsiin [illative, plural], -nnella [adessive, singular], -nsilla [adessive, plural], -nnelta [ablative, singular], -nsilta [ablative, plural], -nnelle [allative, singular], -nsille [allative, plural], -ntena [essive, singular], -nsina [essive, plural], -nneksi [singular, translative], -nsiksi [plural, translative], -nnetta [abessive, singular], -nsitta [abessive, plural], - [instructive, singular], -nsin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], -nteni [nominative, singular], -nteni [nominative, plural], -nteni [accusative, nominative, singular], -nteni [accusative, nominative, plural], -nteni [accusative, genitive, singular], -nteni [accusative, genitive, plural], -nteni [genitive, singular], -nsieni [genitive, plural], -ttani [partitive, singular], -nsiani [partitive, plural], -nnessani [inessive, singular], -nsissani [inessive, plural], -nnestani [elative, singular], -nsistani [elative, plural], -nteeni [illative, singular], -nsiini [illative, plural], -nnellani [adessive, singular], -nsillani [adessive, plural], -nneltani [ablative, singular], -nsiltani [ablative, plural], -nnelleni [allative, singular], -nsilleni [allative, plural], -ntenani [essive, singular], -nsinani [essive, plural], -nnekseni [singular, translative], -nsikseni [plural, translative], -nnettani [abessive, singular], -nsittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -nsineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ntesi [nominative, singular], -ntesi [nominative, plural], -ntesi [accusative, nominative, singular], -ntesi [accusative, nominative, plural], -ntesi [accusative, genitive, singular], -ntesi [accusative, genitive, plural], -ntesi [genitive, singular], -nsiesi [genitive, plural], -ttasi [partitive, singular], -nsiasi [partitive, plural], -nnessasi [inessive, singular], -nsissasi [inessive, plural], -nnestasi [elative, singular], -nsistasi [elative, plural], -nteesi [illative, singular], -nsiisi [illative, plural], -nnellasi [adessive, singular], -nsillasi [adessive, plural], -nneltasi [ablative, singular], -nsiltasi [ablative, plural], -nnellesi [allative, singular], -nsillesi [allative, plural], -ntenasi [essive, singular], -nsinasi [essive, plural], -nneksesi [singular, translative], -nsiksesi [plural, translative], -nnettasi [abessive, singular], -nsittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -nsinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ntemme [nominative, singular], -ntemme [nominative, plural], -ntemme [accusative, nominative, singular], -ntemme [accusative, nominative, plural], -ntemme [accusative, genitive, singular], -ntemme [accusative, genitive, plural], -ntemme [genitive, singular], -nsiemme [genitive, plural], -ttamme [partitive, singular], -nsiamme [partitive, plural], -nnessamme [inessive, singular], -nsissamme [inessive, plural], -nnestamme [elative, singular], -nsistamme [elative, plural], -nteemme [illative, singular], -nsiimme [illative, plural], -nnellamme [adessive, singular], -nsillamme [adessive, plural], -nneltamme [ablative, singular], -nsiltamme [ablative, plural], -nnellemme [allative, singular], -nsillemme [allative, plural], -ntenamme [essive, singular], -nsinamme [essive, plural], -nneksemme [singular, translative], -nsiksemme [plural, translative], -nnettamme [abessive, singular], -nsittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -nsinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ntenne [nominative, singular], -ntenne [nominative, plural], -ntenne [accusative, nominative, singular], -ntenne [accusative, nominative, plural], -ntenne [accusative, genitive, singular], -ntenne [accusative, genitive, plural], -ntenne [genitive, singular], -nsienne [genitive, plural], -ttanne [partitive, singular], -nsianne [partitive, plural], -nnessanne [inessive, singular], -nsissanne [inessive, plural], -nnestanne [elative, singular], -nsistanne [elative, plural], -nteenne [illative, singular], -nsiinne [illative, plural], -nnellanne [adessive, singular], -nsillanne [adessive, plural], -nneltanne [ablative, singular], -nsiltanne [ablative, plural], -nnellenne [allative, singular], -nsillenne [allative, plural], -ntenanne [essive, singular], -nsinanne [essive, plural], -nneksenne [singular, translative], -nsiksenne [plural, translative], -nnettanne [abessive, singular], -nsittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -nsinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ntensa [nominative, singular], -ntensa [nominative, plural], -ntensa [accusative, nominative, singular], -ntensa [accusative, nominative, plural], -ntensa [accusative, genitive, singular], -ntensa [accusative, genitive, plural], -ntensa [genitive, singular], -nsiensa [genitive, plural], -ttaan [partitive, singular], -ttansa [partitive, singular], -nsiaan [partitive, plural], -nsiansa [partitive, plural], -nnessaan [inessive, singular], -nnessansa [inessive, singular], -nsissaan [inessive, plural], -nsissansa [inessive, plural], -nnestaan [elative, singular], -nnestansa [elative, singular], -nsistaan [elative, plural], -nsistansa [elative, plural], -nteensa [illative, singular], -nsiinsa [illative, plural], -nnellaan [adessive, singular], -nnellansa [adessive, singular], -nsillaan [adessive, plural], -nsillansa [adessive, plural], -nneltaan [ablative, singular], -nneltansa [ablative, singular], -nsiltaan [ablative, plural], -nsiltansa [ablative, plural], -nnelleen [allative, singular], -nnellensa [allative, singular], -nsilleen [allative, plural], -nsillensa [allative, plural], -ntenaan [essive, singular], -ntenansa [essive, singular], -nsinaan [essive, plural], -nsinansa [essive, plural], -nnekseen [singular, translative], -nneksensa [singular, translative], -nsikseen [plural, translative], -nsiksensa [plural, translative], -nnettaan [abessive, singular], -nnettansa [abessive, singular], -nsittaan [abessive, plural], -nsittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -nsineen [comitative, plural], -nsinensa [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], -nnet [nominative, plural], -s [accusative, nominative, singular], -nnet [accusative, nominative, plural], -nnen [accusative, genitive, singular], -nnet [accusative, genitive, plural], -nnen [genitive, singular], -nsien [genitive, plural], -ttä [partitive, singular], -nsiä [partitive, plural], -nnessä [inessive, singular], -nsissä [inessive, plural], -nnestä [elative, singular], -nsistä [elative, plural], -nteen [illative, singular], -nsiin [illative, plural], -nnellä [adessive, singular], -nsillä [adessive, plural], -nneltä [ablative, singular], -nsiltä [ablative, plural], -nnelle [allative, singular], -nsille [allative, plural], -ntenä [essive, singular], -nsinä [essive, plural], -nneksi [singular, translative], -nsiksi [plural, translative], -nnettä [abessive, singular], -nsittä [abessive, plural], - [instructive, singular], -nsin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], -nteni [nominative, singular], -nteni [nominative, plural], -nteni [accusative, nominative, singular], -nteni [accusative, nominative, plural], -nteni [accusative, genitive, singular], -nteni [accusative, genitive, plural], -nteni [genitive, singular], -nsieni [genitive, plural], -ttäni [partitive, singular], -nsiäni [partitive, plural], -nnessäni [inessive, singular], -nsissäni [inessive, plural], -nnestäni [elative, singular], -nsistäni [elative, plural], -nteeni [illative, singular], -nsiini [illative, plural], -nnelläni [adessive, singular], -nsilläni [adessive, plural], -nneltäni [ablative, singular], -nsiltäni [ablative, plural], -nnelleni [allative, singular], -nsilleni [allative, plural], -ntenäni [essive, singular], -nsinäni [essive, plural], -nnekseni [singular, translative], -nsikseni [plural, translative], -nnettäni [abessive, singular], -nsittäni [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -nsineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ntesi [nominative, singular], -ntesi [nominative, plural], -ntesi [accusative, nominative, singular], -ntesi [accusative, nominative, plural], -ntesi [accusative, genitive, singular], -ntesi [accusative, genitive, plural], -ntesi [genitive, singular], -nsiesi [genitive, plural], -ttäsi [partitive, singular], -nsiäsi [partitive, plural], -nnessäsi [inessive, singular], -nsissäsi [inessive, plural], -nnestäsi [elative, singular], -nsistäsi [elative, plural], -nteesi [illative, singular], -nsiisi [illative, plural], -nnelläsi [adessive, singular], -nsilläsi [adessive, plural], -nneltäsi [ablative, singular], -nsiltäsi [ablative, plural], -nnellesi [allative, singular], -nsillesi [allative, plural], -ntenäsi [essive, singular], -nsinäsi [essive, plural], -nneksesi [singular, translative], -nsiksesi [plural, translative], -nnettäsi [abessive, singular], -nsittäsi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -nsinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ntemme [nominative, singular], -ntemme [nominative, plural], -ntemme [accusative, nominative, singular], -ntemme [accusative, nominative, plural], -ntemme [accusative, genitive, singular], -ntemme [accusative, genitive, plural], -ntemme [genitive, singular], -nsiemme [genitive, plural], -ttämme [partitive, singular], -nsiämme [partitive, plural], -nnessämme [inessive, singular], -nsissämme [inessive, plural], -nnestämme [elative, singular], -nsistämme [elative, plural], -nteemme [illative, singular], -nsiimme [illative, plural], -nnellämme [adessive, singular], -nsillämme [adessive, plural], -nneltämme [ablative, singular], -nsiltämme [ablative, plural], -nnellemme [allative, singular], -nsillemme [allative, plural], -ntenämme [essive, singular], -nsinämme [essive, plural], -nneksemme [singular, translative], -nsiksemme [plural, translative], -nnettämme [abessive, singular], -nsittämme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -nsinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ntenne [nominative, singular], -ntenne [nominative, plural], -ntenne [accusative, nominative, singular], -ntenne [accusative, nominative, plural], -ntenne [accusative, genitive, singular], -ntenne [accusative, genitive, plural], -ntenne [genitive, singular], -nsienne [genitive, plural], -ttänne [partitive, singular], -nsiänne [partitive, plural], -nnessänne [inessive, singular], -nsissänne [inessive, plural], -nnestänne [elative, singular], -nsistänne [elative, plural], -nteenne [illative, singular], -nsiinne [illative, plural], -nnellänne [adessive, singular], -nsillänne [adessive, plural], -nneltänne [ablative, singular], -nsiltänne [ablative, plural], -nnellenne [allative, singular], -nsillenne [allative, plural], -ntenänne [essive, singular], -nsinänne [essive, plural], -nneksenne [singular, translative], -nsiksenne [plural, translative], -nnettänne [abessive, singular], -nsittänne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -nsinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -ntensä [nominative, singular], -ntensä [nominative, plural], -ntensä [accusative, nominative, singular], -ntensä [accusative, nominative, plural], -ntensä [accusative, genitive, singular], -ntensä [accusative, genitive, plural], -ntensä [genitive, singular], -nsiensä [genitive, plural], -ttään [partitive, singular], -ttänsä [partitive, singular], -nsiään [partitive, plural], -nsiänsä [partitive, plural], -nnessään [inessive, singular], -nnessänsä [inessive, singular], -nsissään [inessive, plural], -nsissänsä [inessive, plural], -nnestään [elative, singular], -nnestänsä [elative, singular], -nsistään [elative, plural], -nsistänsä [elative, plural], -nteensä [illative, singular], -nsiinsä [illative, plural], -nnellään [adessive, singular], -nnellänsä [adessive, singular], -nsillään [adessive, plural], -nsillänsä [adessive, plural], -nneltään [ablative, singular], -nneltänsä [ablative, singular], -nsiltään [ablative, plural], -nsiltänsä [ablative, plural], -nnelleen [allative, singular], -nnellensä [allative, singular], -nsilleen [allative, plural], -nsillensä [allative, plural], -ntenään [essive, singular], -ntenänsä [essive, singular], -nsinään [essive, plural], -nsinänsä [essive, plural], -nnekseen [singular, translative], -nneksensä [singular, translative], -nsikseen [plural, translative], -nsiksensä [plural, translative], -nnettään [abessive, singular], -nnettänsä [abessive, singular], -nsittään [abessive, plural], -nsittänsä [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -nsineen [comitative, plural], -nsinensä [comitative, plural]
  1. Forms ordinal numbers from cardinal numbers, or ordinal pronouns. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-fi-suffix-GzbS8tD2 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish entries with language name categories using raw markup, Finnish terms with redundant sortkeys, Finnish kahdeksas-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 7 6 17 6 6 1 21 20 7 7 Disambiguation of Finnish entries with language name categories using raw markup: 9 7 17 6 7 2 20 19 8 7 Disambiguation of Finnish terms with redundant sortkeys: 8 6 18 6 7 2 20 19 7 7
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Finnish]

Etymology: table Inherited from Proto-Finnic *-s, from Proto-Uralic *-s (compare Erzya -с (-s) in эйс (ejs, “into”)). Sometimes considered a reduction of *-kse (translative ending): *-kse > *-ks > *-s. Etymology templates: {{etymid|fi|adverbial}} table, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|fi|urj-fin-pro|*-s|||g=|g2=|g3=|id=adverbial|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Finnic *-s, {{inh+|fi|urj-fin-pro|*-s|id=adverbial}} Inherited from Proto-Finnic *-s, {{inh|fi|urj-pro|*-s}} Proto-Uralic *-s, {{cog|myv|-с}} Erzya -с (-s) Head templates: {{head|fi|suffixes||-{{{var}}}||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{vAr}}}||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -s, {{fi-suffix|adverb}} -s
  1. Forms lative adverbs. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-fi-suffix-U5GXAXpU
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Suffix [Finnish]

Etymology: From apocope of the final vowel of -ssa, -ssä. Head templates: {{head|fi|suffixes||-{{{var}}}||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{vAr}}}||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -s, {{fi-suffix|inflectional}} -s
  1. (case suffix, colloquial or dialectal) Alternative form of -ssa (inessive) Tags: alt-of, alternative, colloquial, dialectal, morpheme Alternative form of: -ssa (extra: inessive)
    Sense id: en--s-fi-suffix-VdHoOIfL
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 5

Suffix [French]

Audio: LL-Q150 (fra)-Lyokoï--s.wav
Etymology: Inherited from Middle French -s, from Old French -s, from Latin -os, -es (accusative plural). Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|fr|frm|-s|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Middle French -s, {{inh+|fr|frm|-s}} Inherited from Middle French -s, {{inh|fr|fro|-s}} Old French -s, {{inh|fr|la|-os, -es|pos=accusative plural}} Latin -os, -es (accusative plural) Head templates: {{head|fr|suffix|||||g=|g2=|head=|sort=}} -s, {{fr-suffix}} -s
  1. Used to form the regular plurals of most nouns and adjectives. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-fr-suffix-dEPbatow Categories (other): French entries with incorrect language header Disambiguation of French entries with incorrect language header: 21 30 25 25
  2. Used to form the irregular plurals of a few nouns and adjectives in -au, -eu (which regularly add -x) and in -al (which regularly make -aux). Tags: morpheme
    Sense id: en--s-fr-suffix-2jIJynx9 Categories (other): French entries with incorrect language header Disambiguation of French entries with incorrect language header: 21 30 25 25
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [French]

Etymology: Inherited from Middle French -s, from Old French -s, from Latin -es, -is (second-person singular). The spread of this suffix to the first-person singular started out from Old French verbs whose stems happened to end in a sibilant, most notably the regular conjugation in -ir, e.g., je fenis, tu fenis (from Vulgar Latin fin-isc-o, fin-isc-is). In later Old French, final /s/ was only pronounced in liaison and in pausa. This weakened the distinction in those verbs which had originally had -s in the second-person only, but by analogy now began to take it in the first-person as well. The grammarians later on standardised the usage, prescribing -s in some cases and rejecting it in others. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|fr|frm|-s|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Middle French -s, {{inh+|fr|frm|-s}} Inherited from Middle French -s, {{inh|fr|fro|-s}} Old French -s, {{inh|fr|la|-es, -is|pos=second-person singular}} Latin -es, -is (second-person singular), {{m+|VL.||fin-isc-o, fin-isc-is}} Vulgar Latin fin-isc-o, fin-isc-is Head templates: {{head|fr|suffix|||||g=|g2=|head=|sort=}} -s, {{fr-suffix}} -s
  1. Used to form the second-person singular of most verb conjugations. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-fr-suffix-9wwUpQZx Categories (other): French entries with incorrect language header Disambiguation of French entries with incorrect language header: 21 30 25 25
  2. Used to form the first-person singular of some verb conjugations. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-fr-suffix-TOH2ohoZ Categories (other): French entries with incorrect language header Disambiguation of French entries with incorrect language header: 21 30 25 25
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: -x
Etymology number: 2

Suffix [German]

Etymology: Inherited from Middle High German -es, from Old High German [Term?]. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|de|gmh|-es|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Middle High German -es, {{inh+|de|gmh|-es}} Inherited from Middle High German -es, {{inh|de|goh}} Old High German [Term?] Head templates: {{head|de|inflectional suffixes}} -s
  1. Used to form the genitive singular of most masculine nouns, neuter nouns, and proper nouns of all genders. Tags: morpheme Synonyms: -es, -ens (english: proper nouns ending with a sibilant consonant; dated), -' (english: proper nouns ending with a sibilant consonant), -'s [common, noun, proscribed], -'s (english: proper nouns; correct in certain cases, but often seen as a misspelling)
    Sense id: en--s-de-suffix-t1lVp0vM
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [German]

Etymology: Probably derived from the genitive -s (etymology 1), but developed into a noun-forming suffix in German Low German and Central German dialects. Etymology templates: {{der|de|nds-de|-}} German Low German Head templates: {{head|de|suffix|g=m}} -s m
  1. used to form nouns from verb stems Tags: masculine, morpheme
    Sense id: en--s-de-suffix-RkIVlhip Categories (other): German links with redundant target parameters
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [German]

Etymology: Borrowed from Middle Low German [Term?]. Reinforced by the fact that French and English also use -s as a plural suffix. Etymology templates: {{bor+|de|gml}} Borrowed from Middle Low German [Term?], {{der|de|fr|-}} French, {{der|de|en|-}} English Head templates: {{head|de|inflectional suffixes}} -s
  1. Used to form the plurals of some nouns. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-de-suffix-8g1muYm5
  2. Used to form the plurals of personal names, particularly family names. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-de-suffix-B16MgrCR Categories (other): German entries with incorrect language header Disambiguation of German entries with incorrect language header: 28 12 15 45
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -'s [proscribed], -ens (english: family names ending with a sibilant consonant) Related terms: -s-
Etymology number: 3

Suffix [Hungarian]

IPA: [ʃ] Audio: Hu-s.ogg
Etymology: Presumably can be traced back to a Proto-Uralic *-ć suffix. Etymology templates: {{inh|hu|urj-pro|*-ć}} Proto-Uralic *-ć Head templates: {{head|hu|suffix}} -s
  1. (adjective-forming suffix) Added to a noun to form an adjective meaning "having something, a quality"; sometimes referred to as ornative. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-hu-suffix-r7VpLsAG
  2. (noun-forming suffix) Added to a noun to form an occupation or a collective noun. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-hu-suffix-pNQrkk9U
  3. (number-forming suffix) Added to a cardinal number to form a digit or figure, cf. the relevant template. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-hu-suffix-6gSuVPx3
  4. (frequentative suffix, obsolete) Forms verbs with repetitive meaning. In today's Hungarian language, it is completely obsolete, and its old derivatives are also obscured, e.g. olvas (“to read”), keres (“to seek”), futos (“to run around”). Tags: frequentative, morpheme, obsolete, suffix
    Sense id: en--s-hu-suffix-KwIn~7pF Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header Disambiguation of Hungarian entries with incorrect language header: 16 12 15 58
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: -us

Suffix [Ingrian]

IPA: /-sːɑ/ [Ala-Laukaa], [-s̠ːɑ] [Ala-Laukaa], /-sːæ/ [Ala-Laukaa], [-s̠ːæ] [Ala-Laukaa], /-s/ [Soikkola], [-ʃ] [Soikkola] Forms: no-table-tags [table-tags], -ssaan [first-person, possessive, singular], -ssamme [first-person, plural, possessive], -ssaas [possessive, second-person, singular], -ssanne [plural, possessive, second-person], -ssaa [possessive, singular, third-person], -ssasse [plural, possessive, third-person]
Etymology: Inherited from Proto-Finnic *-ssa. Cognates include Finnish -ssa and Estonian -s. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|izh|urj-fin-pro|*-ssa|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Finnic *-ssa, {{inh+|izh|urj-fin-pro|*-ssa}} Inherited from Proto-Finnic *-ssa, {{cog|fi|-ssa}} Finnish -ssa, {{cog|et|-s}} Estonian -s Head templates: {{head|izh|suffix||}} -s, {{izh-suffix}} -s
  1. Used to form the inessive case; in, inside Tags: morpheme
    Sense id: en--s-izh-suffix-y3R6D8fq Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 44 39 11 5
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Ingrian]

IPA: /-s/ [Ala-Laukaa], [-s̠] [Ala-Laukaa], /-s/ [Soikkola], [-ʃ] [Soikkola]
Etymology: Inherited from Proto-Finnic *-nci, from Proto-Uralic *-mte. Cognates include Finnish -s and Estonian -s. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|izh|urj-fin-pro|*-nci|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Finnic *-nci, {{inh+|izh|urj-fin-pro|*-nci}} Inherited from Proto-Finnic *-nci, {{inh|izh|urj-pro|*-mte}} Proto-Uralic *-mte, {{cog|fi|-s}} Finnish -s, {{cog|et|-s}} Estonian -s Head templates: {{head|izh|suffix||}} -s, {{izh-suffix}} -s Forms: no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], -nnet [nominative, plural], -nnen [genitive, singular], -nsiin [genitive, plural], -ttä [partitive, singular], -nsiä [partitive, plural], -ntee [illative, singular], -nsii [illative, plural], -nnees [inessive, singular], -nsiis [inessive, plural], -nnest [elative, singular], -nsist [elative, plural], -nnelle [allative, singular], -nsille [allative, plural], -nneel [adessive, singular], -nsiil [adessive, plural], -nnelt [ablative, singular], -nsilt [ablative, plural], -nneks [singular, translative], -nsiks [plural, translative], -ntennä [essive, singular], -nteen [essive, singular], -nsiinnä [essive, plural], -nsiin [essive, plural], -nnent [exessive, singular], -nsint [exessive, plural]
  1. Used to form ordinal numbers from cardinal numbers; -th Tags: morpheme Derived forms: kaheksas, kolmas, kuuvves, kymmenäs, neljäs, seitsemäs, viijes, yheksäs
    Sense id: en--s-izh-suffix-XPPnwMGy Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 44 39 11 5
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Ingrian]

IPA: /-s/ [Ala-Laukaa], [-s̠] [Ala-Laukaa], /-s/ [Soikkola], [-ʃ] [Soikkola] Forms: no-table-tags [table-tags], -n [first-person, possessive, singular], -mme [first-person, plural, possessive], -s [possessive, second-person, singular], -nne [plural, possessive, second-person], -V [possessive, singular, third-person], -sse [plural, possessive, third-person]
Etymology: Inherited from Proto-Finnic *-ci, from Proto-Uralic *-ti. Cognates include Finnish -si. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|izh|urj-fin-pro|*-ci|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Finnic *-ci, {{inh+|izh|urj-fin-pro|*-ci}} Inherited from Proto-Finnic *-ci, {{inh|izh|urj-pro|*-ti}} Proto-Uralic *-ti, {{cog|fi|-si}} Finnish -si Head templates: {{head|izh|suffix||}} -s, {{izh-suffix}} -s
  1. (obsolete) Used to mark the possession of the second person singular; thy, your Tags: morpheme, obsolete
    Sense id: en--s-izh-suffix-pguUnRwB Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 44 39 11 5
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Ingrian]

IPA: /-s/ [Ala-Laukaa], [-s̠] [Ala-Laukaa], /-s/ [Soikkola], [-ʃ] [Soikkola]
Etymology: Inherited from Proto-Finnic *-s. Cognates include Finnish -s. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|izh|urj-fin-pro|*-s|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Finnic *-s, {{inh+|izh|urj-fin-pro|*-s}} Inherited from Proto-Finnic *-s, {{cog|fi|-s}} Finnish -s Head templates: {{head|izh|suffix||}} -s, {{izh-suffix}} -s Forms: no-table-tags [table-tags], back-vocalic, no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], -kset [nominative, plural], -ksen [genitive, singular], -ksiin [genitive, plural], -sta [partitive, singular], -st [partitive, singular], -ksia [partitive, plural], -ksee [illative, singular], -ksii [illative, plural], -ksees [inessive, singular], -ksiis [inessive, plural], -ksest [elative, singular], -ksist [elative, plural], -kselle [allative, singular], -ksille [allative, plural], -kseel [adessive, singular], -ksiil [adessive, plural], -kselt [ablative, singular], -ksilt [ablative, plural], -kseks [singular, translative], -ksiks [plural, translative], -ksenna [essive, singular], -kseen [essive, singular], -ksinna [essive, plural], -ksiin [essive, plural], -ksent [exessive, singular], -ksint [exessive, plural], no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], -kset [nominative, plural], -ksen [genitive, singular], -ksiin [genitive, plural], -stä [partitive, singular], -st [partitive, singular], -ksiä [partitive, plural], -ksee [illative, singular], -ksii [illative, plural], -ksees [inessive, singular], -ksiis [inessive, plural], -ksest [elative, singular], -ksist [elative, plural], -kselle [allative, singular], -ksille [allative, plural], -kseel [adessive, singular], -ksiil [adessive, plural], -kselt [ablative, singular], -ksilt [ablative, plural], -kseks [singular, translative], -ksiks [plural, translative], -ksennä [essive, singular], -kseen [essive, singular], -ksinnä [essive, plural], -ksiin [essive, plural], -ksent [exessive, singular], -ksint [exessive, plural]
  1. (non-productive) Used to form nouns from other nouns Tags: morpheme
    Sense id: en--s-izh-suffix-0L5idKCT
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Suffix [Karelian]

IPA: /s/
Etymology: Inherited from Proto-Finnic *-ci, from Proto-Uralic *-ti. Cognates include Finnish -si. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|krl|urj-fin-pro|*-ci|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Finnic *-ci, {{inh+|krl|urj-fin-pro|*-ci}} Inherited from Proto-Finnic *-ci, {{inh|krl|urj-pro|*-ti}} Proto-Uralic *-ti, {{cog|fi|-si}} Finnish -si Head templates: {{head|krl|suffix}} -s
  1. Used to mark the possession of the second person; thy, your Tags: morpheme
    Sense id: en--s-krl-suffix-WET1YF4B Categories (other): Karelian entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys, Pages with raw sortkeys Disambiguation of Pages with raw sortkeys: 0 1 1 0 1 2 4 3 2 3 1 1 1 1 0 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 0 1 1 1 1 1 1 0 1 0 1 1 1 0 1 1 1 1 1 1 1 2 1 0 1 1 2 1 1 1 4 2 2 1 2 0 1 2 3 3 1 1 1 1 0 0 0 1 0 2 0 0 0 1 1 3 2 1 0 1 1 3 0 2

Particle [Kashubian]

IPA: /ˈs/
Etymology: Inherited from Proto-Slavic *si. Cognates include Polish -ś and Slovincian -sz. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|csb|sla-pro|*si|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Slavic *si, {{inh+|csb|sla-pro|*si}} Inherited from Proto-Slavic *si, {{cog|pl|-ś}} Polish -ś, {{cog|zlw-slv|-sz}} Slovincian -sz Head templates: {{head|csb|particle}} -s
  1. appended to relative/interrogative pronouns to form indefinite pronouns
    Sense id: en--s-csb-particle-qAyMIhFl Categories (other): Kashubian entries with incorrect language header, Kashubian particles, Pages with raw sortkeys

Suffix [Latin]

Etymology: Inherited from Proto-Indo-European *-s. Cognate with Ancient Greek -ς (-s). Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|la|ine-pro|*-s|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Indo-European *-s, {{inh+|la|ine-pro|*-s}} Inherited from Proto-Indo-European *-s, {{cog|grc|-ς}} Ancient Greek -ς (-s) Head templates: {{head|la|suffix}} -s
  1. suffix marking the nominative singular form of non-neuter nouns in declensions other than the first. Tags: morpheme

Suffix [Low German]

Etymology: Inherited from Middle Low German -es, from Old Saxon -es, the masculine and neuter genitive singular ending of strong nouns. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|nds|gml|-es|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Middle Low German -es, {{inh+|nds|gml|-es}} Inherited from Middle Low German -es, {{inh|nds|osx|-es}} Old Saxon -es Head templates: {{head|nds|suffix}} -s
  1. (archaic) Used to form the genitive case of (strong) masculine and neuter nouns. Tags: archaic, morpheme
    Sense id: en--s-nds-suffix-dhm-xM91 Categories (other): Low German entries with incorrect language header Disambiguation of Low German entries with incorrect language header: 40 45 9 7
  2. (rare) Used to form the genitive case of proper nouns. Tags: morpheme, rare
    Sense id: en--s-nds-suffix-ugDnbbSj Categories (other): Low German entries with incorrect language header Disambiguation of Low German entries with incorrect language header: 40 45 9 7
  3. Used to form the partitive form of the adjective Tags: morpheme
    Sense id: en--s-nds-suffix-zNvS7Lxx
  4. Used to form adverbs Tags: morpheme
    Sense id: en--s-nds-suffix-XWJAhH8r

Suffix [Lushootseed]

Head templates: {{head|lut|suffix}} -s
  1. his, hers, theirs Tags: morpheme
    Sense id: en--s-lut-suffix-CYUnCscC Categories (other): Lushootseed entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys

Suffix [Manx]

Head templates: {{head|gv|suffix|cat2=inflectional suffixes|cat3=|g=|g2=}} -s, {{gv-suffix|i}} -s
  1. -self (emphatic) Tags: morpheme Synonyms: -ish, -sh Related terms: -yn, -syn
    Sense id: en--s-gv-suffix-lqO7Y7cW Categories (other): Manx entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys

Suffix [Middle English]

Head templates: {{head|enm|suffix}} -s
  1. Adverbial genitive ending, developed into the -ce at the end of some words Tags: morpheme
    Sense id: en--s-enm-suffix-5jf1olLV Categories (other): Middle English entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys

Suffix [Mohawk]

Head templates: {{head|moh|suffix}} -s
  1. habitual verb suffix
    in verbal nouns: -er
    Tags: morpheme
    Sense id: en--s-moh-suffix-9j09~EIQ Categories (other): Mohawk entries with incorrect language header Disambiguation of Mohawk entries with incorrect language header: 65 35
  2. habitual verb suffix
    in adjectival verbs, indicates that the subject is not singular
    Tags: morpheme
    Sense id: en--s-moh-suffix-9~T6ERiJ

Suffix [Northern Sami]

Etymology: Inherited from Proto-Samic *-s. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|se|smi-pro|*-s|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Samic *-s, {{inh+|se|smi-pro|*-s}} Inherited from Proto-Samic *-s Head templates: {{head|se|suffix|cat2=noun-forming suffixes}} -s Inflection templates: {{se-infl-noun-odd-ng|-s}} Forms: no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], -sat [nominative, plural], -sa [accusative, singular], -siid [accusative, plural], -sa [genitive, singular], -siid [genitive, plural], -sii [illative, singular], -siidda [illative, plural], -sis [locative, singular], -siin [locative, plural], -siin [comitative, singular], -siiguin [comitative, plural], -sin [essive], no-table-tags [table-tags], -san [first-person, possessive, singular], -seamẹ [dual, first-person, possessive], -seamẹt [first-person, plural, possessive], -sat [possessive, second-person, singular], -seattẹ [dual, possessive, second-person], -seattẹt [plural, possessive, second-person], -sis [possessive, singular, third-person], -seaskkạ [dual, possessive, third-person], -seasẹt [plural, possessive, third-person]
  1. Forms nouns indicating a material. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-se-suffix-I75BR6Oz Categories (other): Northern Sami entries with incorrect language header Disambiguation of Northern Sami entries with incorrect language header: 30 26 8 26 10
  2. Forms nouns from numbers, indicating a group. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-se-suffix-hPG94rw2 Categories (other): Northern Sami entries with incorrect language header Disambiguation of Northern Sami entries with incorrect language header: 30 26 8 26 10
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Northern Sami]

Head templates: {{head|se|suffix|cat2=adverb-forming suffixes}} -s
  1. Forms adverbs of manner from adjectives. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-se-suffix-nRGwbudf
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Northern Sami]

Etymology: Inherited from Proto-Samic *-ksë. Cognate with the Finnish translative ending -ksi. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|se|smi-pro|*-ksë|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Samic *-ksë, {{inh+|se|smi-pro|*-ksë}} Inherited from Proto-Samic *-ksë Head templates: {{head|se|suffix|cat2=adverb-forming suffixes}} -s
  1. Forms adverbs indicating direction or a span of time. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-se-suffix-ftUtxKOM Categories (other): Northern Sami entries with incorrect language header Disambiguation of Northern Sami entries with incorrect language header: 30 26 8 26 10
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Northern Sami]

Etymology: From a merger of two older case endings: * Inessive, Proto-Samic *-snē. Cognate with Finnish -ssa. * Elative, Proto-Samic *-stē. Cognate with Finnish -sta. Etymology templates: {{inh|se|smi-pro|*-snē}} Proto-Samic *-snē, {{cog|fi|-ssa}} Finnish -ssa, {{inh|se|smi-pro|*-stē}} Proto-Samic *-stē, {{cog|fi|-sta}} Finnish -sta Head templates: {{head|se|suffix|cat2=inflectional suffixes}} -s
  1. The ending of the locative singular case. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-se-suffix-QLHKwOz-
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Particle [Norwegian Bokmål]

Etymology: From Danish -s, from Old Norse -s, originally the genitive singular ending of a-stem nouns. Etymology templates: {{der|nb|da|-s}} Danish -s, {{der|nb|non|-s}} Old Norse -s Head templates: {{head|nb|particle}} -s
  1. Used to form genitive/possessive phrases, attached to the last word in a noun phrase.
    Sense id: en--s-nb-particle-rgc68rpW
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Norwegian Bokmål]

Etymology: From Danish -s, from Old Norse -sk, a grammaticalisation of Proto-Germanic *sek (reflexive pronoun). Etymology templates: {{der|nb|da|-s}} Danish -s, {{der|nb|non|-sk}} Old Norse -sk, {{inh|nb|gem-pro|*sek|pos=reflexive pronoun}} Proto-Germanic *sek (reflexive pronoun) Head templates: {{head|nb|suffix|cat2=inflectional suffixes}} -s
  1. Used to form the passive voice of verbs. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-nb-suffix-l65UK2vg
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Old English]

IPA: /s/
Etymology: From Proto-Germanic *-isjō, *-usjō. Etymology templates: {{inh|ang|gem-pro|*-isjō}} Proto-Germanic *-isjō Head templates: {{head|ang|suffix|cat2=|head=|head2=|sort=}} -s, {{ang-suffix|g=f}} -s Inflection templates: {{ang-decl-noun-o-f|-s}}, {{ang-decl-noun|-s|-sa,-se|-se|-sa,-se|-se|-sa|-se|-sum|num=|title=|type=strong ō-stem}} Forms: strong [table-tags], -s [nominative, singular], -sa [nominative, plural], -se [nominative, plural], -se [accusative, singular], -sa [accusative, plural], -se [accusative, plural], -se [genitive, singular], -sa [genitive, plural], -se [dative, singular], -sum [dative, plural]
  1. (often affects the value or quality of preceding consonants, may or may not cause i-mutation) Feminine noun suffix forming nouns from adjectives and verbs Tags: morpheme
    Sense id: en--s-ang-suffix-ZzsM0Hze Categories (other): Old English entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys

Suffix [Old French]

Head templates: {{head|fro|suffix}} -s
  1. indicates a nominative singular of a masculine noun or adjective Tags: morpheme
    Sense id: en--s-fro-suffix-r06RRQ-B Categories (other): Old French entries with incorrect language header Disambiguation of Old French entries with incorrect language header: 35 34 31
  2. indicates an oblique plural of a masculine noun or adjective Tags: morpheme
    Sense id: en--s-fro-suffix-VQ6jQDJU Categories (other): Old French entries with incorrect language header Disambiguation of Old French entries with incorrect language header: 35 34 31
  3. indicates a (nominative or oblique) plural of a feminine noun or adjective Tags: morpheme
    Sense id: en--s-fro-suffix-OSZWs2bl Categories (other): Old French entries with incorrect language header Disambiguation of Old French entries with incorrect language header: 35 34 31
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -z (english: for most words that do not end in -e)

Suffix [Portuguese]

IPA: /ʃ/ [Northeast-Brazil, Portugal, Rio-de-Janeiro], /s/ (note: Central-South Brazil)
Head templates: {{head|pt|suffix form}} -s
  1. used to form the regular plural of nouns and adjectives, especially those that end in vowels Tags: morpheme Synonyms: -es (english: after certain consonants and nasal vowels)
    Sense id: en--s-pt-suffix-SgFTJygX Categories (other): Portuguese entries with incorrect language header, Portuguese nouns with metaphonic plurals Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 60 40
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Portuguese]

IPA: /ʃ/ [Northeast-Brazil, Portugal, Rio-de-Janeiro], /s/ (note: Central-South Brazil)
Head templates: {{head|pt|suffix|||||||g=|g2=|head=|sort=}} -s, {{pt-suffix}} -s
  1. (Brazil, slang) used to form slangier forms of certain words Tags: Brazil, morpheme, slang
    Sense id: en--s-pt-suffix-pLyNwTDs Categories (other): Brazilian Portuguese
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Proto-Finnic]

Etymology: table From Proto-Uralic *-kse. Etymology templates: {{etymid|urj-fin-pro|nominal, -kse-}} table, {{inh|urj-fin-pro|urj-pro|*-kse}} Proto-Uralic *-kse Head templates: {{head|urj-fin-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes}} *-s Inflection templates: {{urj-fin-decl|-ksë}} Forms: no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], -ksët [nominative, plural], -ksën [accusative, singular], -ksët [accusative, plural], -ksën [genitive, singular], -stën [genitive, plural], -ksidën [genitive, plural], -sta [partitive, singular], -ksita [partitive, plural], -ksëssa [inessive, singular], -ksëhna [inessive, singular], -ksissa [inessive, plural], -ksihna [inessive, plural], -ksësta [elative, singular], -ksista [elative, plural], -ksësën [illative, singular], -ksisën [illative, plural], -ksëlla [adessive, singular], -ksilla [adessive, plural], -ksëlta [ablative, singular], -ksilta [ablative, plural], -ksëlën [allative, singular], -ksëlëk [allative, singular], -ksilën [allative, plural], -ksilëk [allative, plural], -ssa [essive, singular], -ksina [essive, plural], -ksëksi [singular, translative], -ksiksi [plural, translative], -ksën [instructive, singular], -ksin [instructive, plural], -ssëk [comitative, singular], -ksinëk [comitative, plural], -ksëtta [abessive, singular], -ksitta [abessive, plural]
  1. Forms nouns. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--s-urj-fin-pro-suffix-dmHIdZ4o Categories (other): Proto-Finnic nominals by type/kce, pce, kse, pse
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Proto-Finnic]

Etymology: table From Proto-Uralic *-s. Etymology templates: {{etymid|urj-fin-pro|nominal, -h-}} table, {{inh|urj-fin-pro|urj-pro|*-s}} Proto-Uralic *-s Head templates: {{head|urj-fin-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes}} *-s Inflection templates: {{urj-fin-decl|-së}} Forms: no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], -hët [nominative, plural], -hën [accusative, singular], -hët [accusative, plural], -hën [genitive, singular], -stën [genitive, plural], -hidën [genitive, plural], -sta [partitive, singular], -hita [partitive, plural], -hëssa [inessive, singular], -hëhna [inessive, singular], -hissa [inessive, plural], -hihna [inessive, plural], -hësta [elative, singular], -hista [elative, plural], -hësën [illative, singular], -hisën [illative, plural], -hëlla [adessive, singular], -hilla [adessive, plural], -hëlta [ablative, singular], -hilta [ablative, plural], -hëlën [allative, singular], -hëlëk [allative, singular], -hilën [allative, plural], -hilëk [allative, plural], -ssa [essive, singular], -hina [essive, plural], -hëksi [singular, translative], -hiksi [plural, translative], -hën [instructive, singular], -hin [instructive, plural], -ssëk [comitative, singular], -hinëk [comitative, plural], -hëtta [abessive, singular], -hitta [abessive, plural]
  1. Forms nouns. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--s-urj-fin-pro-suffix-dmHIdZ4o1 Categories (other): Proto-Finnic nominals by type/Vle, Vne, Vre, Vse
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Proto-Finnic]

Etymology: table Either akin to the translative suffix *-ksi or alternatively from Proto-Finno-Ugric *-s (lative suffix). Etymology templates: {{etymid|urj-fin-pro|adverbial}} table, {{inh|urj-fin-pro|fiu-pro|*-s|pos=lative suffix}} Proto-Finno-Ugric *-s (lative suffix) Head templates: {{head|urj-fin-pro|suffix|cat2=adverb-forming suffixes}} *-s
  1. Forms lative adverbs. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--s-urj-fin-pro-suffix-U5GXAXpU Categories (other): Proto-Finnic entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Finnic entries with incorrect language header: 15 15 70
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Proto-Indo-European]

Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=f|head=*(é)-s|id=hysterokinetic}} *(é)-s f Inflection templates: {{ine-decl-noun-mf|(é)-|(Ø)-|ac=hysterokinetic|nom_sg=(é)-s}} Forms: (é)-s [canonical, feminine], no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], é-s [nominative, singular], -h₁ [dual, nominative], -h₁e [dual, nominative], é₁ [dual, nominative], é₁e [dual, nominative], -es [nominative, plural], é-es [nominative, plural], - [singular, vocative], é- [singular, vocative], -h₁ [dual, vocative], -h₁e [dual, vocative], é₁ [dual, vocative], é₁e [dual, vocative], -es [plural, vocative], é-es [plural, vocative], -m̥ [accusative, singular], é-m̥ [accusative, singular], -h₁ [accusative, dual], -h₁e [accusative, dual], é₁ [accusative, dual], é₁e [accusative, dual], -m̥s [accusative, plural], é-m̥s [accusative, plural], -és [genitive, singular], Ø-és [genitive, singular], - [dual, genitive], -óHom [genitive, plural], Ø-óHom [genitive, plural], -és [ablative, singular], Ø-és [ablative, singular], - [ablative, dual], -mós [ablative, plural], Ø-mós [ablative, plural], -éy [dative, singular], Ø-éy [dative, singular], - [dative, dual], -mós [dative, plural], Ø-mós [dative, plural], - [locative, singular], é- [locative, singular], -i [locative, singular], é-i [locative, singular], - [dual, locative], -sú [locative, plural], Ø-sú [locative, plural], -éh₁ [instrumental, singular], Ø-éh₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -mís [instrumental, plural], Ø-mís [instrumental, plural]
  1. Derives feminine mobile-accented root nouns from roots. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--s-ine-pro-suffix-cZGKT5Go Categories (other): Proto-Indo-European entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Indo-European entries with incorrect language header: 26 24 24 25

Suffix [Proto-Indo-European]

Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=f|head=*(ó)-s|id=acrostatic}} *(ó)-s f Inflection templates: {{ine-decl-noun-mf|(ó)-|(é)-|ac=acrostatic|nom_sg=(ó)-s}} Forms: (ó)-s [canonical, feminine], no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], ó-s [nominative, singular], -h₁ [dual, nominative], -h₁e [dual, nominative], ó₁ [dual, nominative], ó₁e [dual, nominative], -es [nominative, plural], ó-es [nominative, plural], - [singular, vocative], ó- [singular, vocative], -h₁ [dual, vocative], -h₁e [dual, vocative], ó₁ [dual, vocative], ó₁e [dual, vocative], -es [plural, vocative], ó-es [plural, vocative], -m̥ [accusative, singular], ó-m̥ [accusative, singular], -h₁ [accusative, dual], -h₁e [accusative, dual], ó₁ [accusative, dual], ó₁e [accusative, dual], -m̥s [accusative, plural], ó-m̥s [accusative, plural], -s [genitive, singular], é-s [genitive, singular], - [dual, genitive], -oHom [genitive, plural], é-oHom [genitive, plural], -s [ablative, singular], é-s [ablative, singular], - [ablative, dual], -mos [ablative, plural], é-mos [ablative, plural], -ey [dative, singular], é-ey [dative, singular], - [dative, dual], -mos [dative, plural], é-mos [dative, plural], - [locative, singular], é- [locative, singular], -i [locative, singular], é-i [locative, singular], - [dual, locative], -su [locative, plural], é-su [locative, plural], -h₁ [instrumental, singular], é-h₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -mis [instrumental, plural], é-mis [instrumental, plural]
  1. Derives feminine acrostatic root nouns from roots. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--s-ine-pro-suffix-syP-RoUa Categories (other): Proto-Indo-European entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Indo-European entries with incorrect language header: 26 24 24 25

Suffix [Proto-Indo-European]

Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=n|head=*(ḗ)-s|id=lengthened acrostatic}} *(ḗ)-s n Inflection templates: {{ine-decl-noun-mf|(é)-|(é)-o|ac=acrostatic|nom_sg=(ḗ)-s}} Forms: (ḗ)-s [canonical, neuter], no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], ḗ-s [nominative, singular], -h₁ [dual, nominative], -h₁e [dual, nominative], é₁ [dual, nominative], é₁e [dual, nominative], -es [nominative, plural], é-es [nominative, plural], - [singular, vocative], é- [singular, vocative], -h₁ [dual, vocative], -h₁e [dual, vocative], é₁ [dual, vocative], é₁e [dual, vocative], -es [plural, vocative], é-es [plural, vocative], -m̥ [accusative, singular], é-m̥ [accusative, singular], -h₁ [accusative, dual], -h₁e [accusative, dual], é₁ [accusative, dual], é₁e [accusative, dual], -m̥s [accusative, plural], é-m̥s [accusative, plural], -os [genitive, singular], é-os [genitive, singular], - [dual, genitive], -ooHom [genitive, plural], é-ooHom [genitive, plural], -os [ablative, singular], é-os [ablative, singular], - [ablative, dual], -omos [ablative, plural], é-omos [ablative, plural], -oey [dative, singular], é-oey [dative, singular], - [dative, dual], -omos [dative, plural], é-omos [dative, plural], -o [locative, singular], é-o [locative, singular], -oy [locative, singular], é-oy [locative, singular], - [dual, locative], -osu [locative, plural], é-osu [locative, plural], -oh₁ [instrumental, singular], é-oh₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -omis [instrumental, plural], é-omis [instrumental, plural]
  1. Derives neuter Narten-type acrostatic root nouns from roots. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--s-ine-pro-suffix-s86iMkmo Categories (other): Proto-Indo-European entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Indo-European entries with incorrect language header: 26 24 24 25

Suffix [Proto-Indo-European]

Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=m|head=*(ṓ)-s|id=amphikinetic}} *(ṓ)-s m Inflection templates: {{ine-decl-noun-mf|(ó)-|(e)-|ac=amphikinetic|nom_sg=(ṓ)-s}} Forms: (ṓ)-s [canonical, masculine], no-table-tags [table-tags], -s [nominative, singular], ṓ-s [nominative, singular], -h₁ [dual, nominative], -h₁e [dual, nominative], ó₁ [dual, nominative], ó₁e [dual, nominative], -es [nominative, plural], ó-es [nominative, plural], - [singular, vocative], ó- [singular, vocative], -h₁ [dual, vocative], -h₁e [dual, vocative], ó₁ [dual, vocative], ó₁e [dual, vocative], -es [plural, vocative], ó-es [plural, vocative], -m̥ [accusative, singular], ó-m̥ [accusative, singular], -h₁ [accusative, dual], -h₁e [accusative, dual], ó₁ [accusative, dual], ó₁e [accusative, dual], -m̥s [accusative, plural], ó-m̥s [accusative, plural], -és [genitive, singular], e-és [genitive, singular], - [dual, genitive], -óHom [genitive, plural], e-óHom [genitive, plural], -és [ablative, singular], e-és [ablative, singular], - [ablative, dual], -mós [ablative, plural], e-mós [ablative, plural], -éy [dative, singular], e-éy [dative, singular], - [dative, dual], -mós [dative, plural], e-mós [dative, plural], - [locative, singular], ó- [locative, singular], -i [locative, singular], ó-i [locative, singular], - [dual, locative], -sú [locative, plural], e-sú [locative, plural], -éh₁ [instrumental, singular], e-éh₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -mís [instrumental, plural], e-mís [instrumental, plural]
  1. Derives masculine acrostatic root nouns with lengthened o-grade nominative singular from roots. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--s-ine-pro-suffix-w~aLoBtO Categories (other): Proto-Indo-European entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Indo-European entries with incorrect language header: 26 24 24 25

Suffix [Proto-Kartvelian]

Head templates: {{head|ccs-pro|suffix|cat2=inflectional suffixes}} *-s
  1. dative case marker Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--s-ccs-pro-suffix-roqQJvcu Categories (other): Proto-Kartvelian entries with incorrect language header

Suffix [Quechua]

Head templates: {{head|qu|suffix}} -s
  1. Evidential suffix, second-hand information. Indicates that the speaker has not directly experienced the information at hand; hearsay Tags: morpheme Synonyms: -si (english: after consonants), -sh Related terms: -m, -mi
    Sense id: en--s-qu-suffix-sViP2jiE Categories (other): Pages with raw sortkeys, Quechua entries with incorrect language header

Suffix [Spanish]

Etymology: Derived from the Latin accusative plural endings (-ās, -ōs, -ēs). Head templates: {{head|es|suffix form}} -s
  1. Used to form the regular plural of nouns and adjectives which end in vowels. Tags: morpheme Related terms: -es
    Sense id: en--s-es-suffix-yRPS6ULm Categories (other): Pages with raw sortkeys, Spanish entries with incorrect language header

Suffix [Swedish]

IPA: /s/
Etymology: Inherited from Old Swedish -s, from Old Norse -s, originally the genitive singular ending of a-stem nouns. Cognate with Danish -s. The frequent use of the suffix in written and modern colloquial Swedish is possibly the result of foreign influence, either Latin or Middle Low German. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|sv|gmq-osw|-s|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Old Swedish -s, {{inh+|sv|gmq-osw|-s}} Inherited from Old Swedish -s, {{inh|sv|non|-s}} Old Norse -s, {{cog|da|-s}} Danish -s Head templates: {{head|sv|clitic}} -s
  1. Used to form genitive phrases, attached to the last word in a noun phrase. Tags: clitic Related terms: -s-
    Sense id: en--s-sv-suffix-mg5aSb86 Categories (other): Swedish clitics, Swedish entries with incorrect language header Disambiguation of Swedish entries with incorrect language header: 50 7 27 16
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Swedish]

IPA: /s/
Etymology: Inherited from Old Norse -sk, a grammaticalisation of Proto-Germanic *sek (reflexive pronoun). Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|sv|non|-sk|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Old Norse -sk, {{inh+|sv|non|-sk}} Inherited from Old Norse -sk, {{inh|sv|gem-pro|*sek|pos=reflexive pronoun}} Proto-Germanic *sek (reflexive pronoun) Head templates: {{head|sv|suffix|cat2=inflectional suffixes}} -s
  1. Used to form the passive voice of verbs. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-sv-suffix-l65UK2vg
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Swedish]

IPA: /s/
Etymology: Mostly from English -s. Etymology templates: {{der|sv|en|-s}} English -s Head templates: {{head|sv|suffix|cat2=inflectional suffixes}} -s
  1. (chiefly colloquial, often proscribed) Used to form the plural form of some words, mostly loanwords Tags: colloquial, morpheme, often, proscribed Related terms: -sar
    Sense id: en--s-sv-suffix-ma2jZnft Categories (other): Swedish links with redundant target parameters
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Swedish]

IPA: /s/
Etymology: Originally from Old Swedish -s, a genitive suffix. Many of the examples are later analogically derived from each other. Etymology templates: {{der|sv|gmq-osw|-s}} Old Swedish -s Head templates: {{head|sv|suffix|cat2=adverb-forming suffixes}} -s
  1. Used to derive some adverbs from nouns or adjectives Tags: morpheme Synonyms: -as, -se, -es
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Suffix [Tagalog]

IPA: /s/ [Standard-Tagalog], [s] [Standard-Tagalog] Forms: ᜐ᜔ [Baybayin]
Etymology: Possibly from English -s. Etymology templates: {{bor|tl|en|-s}} English -s Head templates: {{tl-head|suffix|b=+}} -s (Baybayin spelling ᜐ᜔)
  1. (slang, generally humorous) suffix added in slang, especially in place of reduplication Tags: morpheme, slang

Pronoun [Welsh]

IPA: /s/
Etymology: Ultimately from Proto-Indo-European *só (“that”). Etymology templates: {{inh|cy|ine-pro|*só|t=that}} Proto-Indo-European *só (“that”) Head templates: {{head|cy|pronoun|cat2=personal pronouns}} -s
  1. (literary, otherwise obsolete) him, her, it, them Tags: literary Derived forms: os (english: if)
    Sense id: en--s-cy-pron-NWkIGKhs
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Welsh]

IPA: /s/ [North-Wales], /s/ [South-Wales], /z/ [South-Wales]
Etymology: Borrowed from English -s. Etymology templates: {{bor+|cy|en|-s}} Borrowed from English -s Head templates: {{head|cy|suffix}} -s
  1. Used to form plural nouns. Tags: morpheme
    Sense id: en--s-cy-suffix-oEMsOn~n Categories (other): Welsh entries with incorrect language header, Welsh personal pronouns, Welsh pronouns Disambiguation of Welsh entries with incorrect language header: 0 100 Disambiguation of Welsh personal pronouns: 0 100 Disambiguation of Welsh pronouns: 0 100 Synonyms: -aid, -aint, -au, -ed, -edd, -en, -i, -iaid, -iau, -ion, -od, -oedd, -on, -ydd, -yr, -ys
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Inflected forms

Alternative forms

Download JSONL data for -s meaning in All languages combined (250.5kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yue",
            "2": "-s",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Cantonese: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Cantonese: -s"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ja",
            "2": "ズ",
            "bor": "1",
            "tr": "-zu"
          },
          "expansion": "→ Japanese: ズ (-zu)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Japanese: ズ (-zu)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ml",
            "2": "-സ്",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Malayalam: -സ് (-sŭ)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Malayalam: -സ് (-sŭ)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "-s",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Swedish: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Swedish: -s"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tl",
            "2": "-s",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Tagalog: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Tagalog: -s"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cy",
            "2": "-s",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Welsh: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Welsh: -s"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "enm",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Middle English -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "enm",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Middle English -s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ang",
        "3": "-as"
      },
      "expansion": "Old English -as",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*-ōs"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *-ōs",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ōs"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ōs",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-es"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-es",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xno",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Anglo-Norman",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "-s",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "Scots -s (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "-s",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "Saterland Frisian -s (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fy",
        "2": "-s",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "West Frisian -s (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "-s",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "Dutch -s (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nds",
        "2": "-s",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "Low German -s (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "-er",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "Danish -er (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "-r"
      },
      "expansion": "Swedish -r",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "-ar",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "Icelandic -ar (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "-𐍉𐍃",
        "pos": "nominative plural ending of a-stem masculine nouns"
      },
      "expansion": "Gothic -𐍉𐍃 (-ōs, nominative plural ending of a-stem masculine nouns)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "-er",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "German -er (plural ending)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Middle English -s, -es, from Old English -as, nominative-accusative plural ending of masculine a-stem (i.e. strong) declension nouns, from Proto-West Germanic *-ōs, from Proto-Germanic *-ōs, *‑ōz, from Proto-Indo-European *-es, *-oes (plural endings). The spread of this ending in later Middle English was once argued to have been the result of Anglo-Norman influence; however, -as was already the most common Old English plural marker (used in approximately 40% of Old English nouns), and was initially more common in the North of England where French influence was weakest, only later gradually spreading south. Cognate with Scots -s (plural ending), Saterland Frisian -s (plural ending), West Frisian -s (plural ending), Dutch -s (plural ending), Low German -s (plural ending), Danish -er (plural ending), Swedish -r, -ar, -or (plural ending), Icelandic -ar (plural ending), Gothic -𐍉𐍃 (-ōs, nominative plural ending of a-stem masculine nouns). Not directly related to German -er (plural ending) which has a different origin.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "en-suffix"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "-a"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "-es"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "-i"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "-ir"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "tags": [
        "nonstandard"
      ],
      "word": "-z"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-en"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "13 48 39",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Classical Nahuatl translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 48 39",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Norwegian Nynorsk translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "one computer → five computers",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form regular plurals of nouns."
      ],
      "id": "en--s-en-suffix-en:regular_plural",
      "links": [
        [
          "regular",
          "regular#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ],
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "en:regular plural"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ],
      "translations": [
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ar",
          "lang": "Arabic",
          "roman": "-āni",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "dual"
          ],
          "word": "ـَانِ"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ar",
          "lang": "Arabic",
          "roman": "-ayni",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "dual"
          ],
          "word": "ـَيْنِ"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ar",
          "lang": "Arabic",
          "roman": "-ūna",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "ـُونَ"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ar",
          "lang": "Arabic",
          "roman": "-īna",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "ـِينَ"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ar",
          "lang": "Arabic",
          "roman": "-āt",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "ـَات"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "eu",
          "lang": "Basque",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ak"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "eu",
          "lang": "Basque",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ok"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "zh",
          "lang": "Chinese Mandarin",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "們"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "zh",
          "lang": "Chinese Mandarin",
          "note": "plural marker for humans, non-mandatory",
          "roman": "men",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "们"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "nci",
          "lang": "Classical Nahuatl",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-h"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "nci",
          "lang": "Classical Nahuatl",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-tin"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "nci",
          "lang": "Classical Nahuatl",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-meh"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kw",
          "lang": "Cornish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ow"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kw",
          "lang": "Cornish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-yow"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "da",
          "lang": "Danish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-er"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "da",
          "lang": "Danish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-e"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "nl",
          "lang": "Dutch",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-en"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "nl",
          "lang": "Dutch",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-s"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "eo",
          "lang": "Esperanto",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-j"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "et",
          "lang": "Estonian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-d"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "fi",
          "lang": "Finnish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-t"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "fr",
          "lang": "French",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-s"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "fr",
          "lang": "French",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-x"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "gl",
          "lang": "Galician",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-s"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "gl",
          "lang": "Galician",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-es"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "gl",
          "lang": "Galician",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-is"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ka",
          "lang": "Georgian",
          "roman": "-ebi",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ები"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "de",
          "lang": "German",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-e"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "de",
          "lang": "German",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-en"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "de",
          "lang": "German",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-er"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "de",
          "lang": "German",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-s"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "roman": "-aíoi",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "masculine",
            "plural"
          ],
          "word": "-αίοι"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "roman": "-ídes",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "masculine",
            "plural"
          ],
          "word": "-ήδες"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "feminine",
            "masculine",
            "plural"
          ],
          "word": "-άδες (-ádes)"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "feminine",
            "masculine",
            "plural"
          ],
          "word": "-ες (-es)"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "feminine",
            "masculine",
            "plural"
          ],
          "word": "-ές (-és)"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "feminine",
            "masculine",
            "plural"
          ],
          "word": "-οι (-oi)"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "feminine",
            "masculine",
            "plural"
          ],
          "word": "-οί (-oí)"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "feminine",
            "masculine",
            "plural"
          ],
          "word": "-ούδες (-oúdes)"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "masculine",
            "neuter",
            "plural"
          ],
          "word": "-ηδες (-ides)"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "neuter",
            "plural"
          ],
          "word": "-α (-a)"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "roman": "-ata",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "neuter",
            "plural"
          ],
          "word": "-ατα"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "neuter",
            "plural"
          ],
          "word": "-ά (-á)"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "roman": "-édes",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "neuter",
            "plural"
          ],
          "word": "-έδες"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "-i",
            "neuter",
            "plural"
          ],
          "word": "-η"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "neuter",
            "plural"
          ],
          "word": "-ή (-í)"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "el",
          "lang": "Greek",
          "roman": "-ia",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "neuter",
            "plural"
          ],
          "word": "-ια"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "gn",
          "lang": "Guaraní",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-kuéra"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "gn",
          "lang": "Guaraní",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-nguéra"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "he",
          "lang": "Hebrew",
          "roman": "-im",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "masculine",
            "plural"
          ],
          "word": "־ִים"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "he",
          "lang": "Hebrew",
          "roman": "-ot",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "feminine",
            "plural"
          ],
          "word": "־וֹת"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "he",
          "lang": "Hebrew",
          "roman": "-in",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "masculine",
            "plural"
          ],
          "word": "־ִין"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "hu",
          "lang": "Hungarian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-k"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "hu",
          "lang": "Hungarian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ak"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "hu",
          "lang": "Hungarian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ok"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "hu",
          "lang": "Hungarian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ek"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "hu",
          "lang": "Hungarian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ök"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "is",
          "lang": "Icelandic",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-a"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "is",
          "lang": "Icelandic",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ar"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "io",
          "lang": "Ido",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-i"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ga",
          "lang": "Irish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-anna"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ga",
          "lang": "Irish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-acha"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ga",
          "lang": "Irish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-a"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ga",
          "lang": "Irish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-e"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ga",
          "lang": "Irish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-í"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ga",
          "lang": "Irish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-te"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ga",
          "lang": "Irish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-taí"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ga",
          "lang": "Irish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-tí"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ga",
          "lang": "Irish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-aigh"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ga",
          "lang": "Irish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ta"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "it",
          "lang": "Italian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-i"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "it",
          "lang": "Italian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-e"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "alt": "たち",
          "code": "ja",
          "lang": "Japanese",
          "roman": "tachi",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "達"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "alt": "ら",
          "code": "ja",
          "lang": "Japanese",
          "roman": "ra",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "等"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "alt": "ども",
          "code": "ja",
          "lang": "Japanese",
          "note": "plural markers for humans, non-mandatory",
          "roman": "domo",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "供"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kn",
          "lang": "Kannada",
          "note": "for everything except for humans",
          "roman": "-gaḷu",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ಗಳು"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kn",
          "lang": "Kannada",
          "note": "for humans",
          "roman": "-ru",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ರು"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kk",
          "lang": "Kazakh",
          "roman": "-lar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-лар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kk",
          "lang": "Kazakh",
          "roman": "-ler",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-лер"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kk",
          "lang": "Kazakh",
          "roman": "-tar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-тар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kk",
          "lang": "Kazakh",
          "roman": "-ter",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-тер"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kk",
          "lang": "Kazakh",
          "roman": "-dar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-дар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kk",
          "lang": "Kazakh",
          "roman": "-der",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-дер"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kjh",
          "lang": "Khakas",
          "roman": "-lar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-лар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kjh",
          "lang": "Khakas",
          "roman": "-ler",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-лер"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kjh",
          "lang": "Khakas",
          "roman": "-nar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-нар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kjh",
          "lang": "Khakas",
          "roman": "-ner",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-нер"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kjh",
          "lang": "Khakas",
          "roman": "-tar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-тар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "kjh",
          "lang": "Khakas",
          "roman": "-ter",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-тер"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ko",
          "english": "non-mandatory",
          "lang": "Korean",
          "roman": "-deul",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "들"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ko",
          "lang": "Korean",
          "note": "plural markers for humans",
          "roman": "-ne",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "네"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "la",
          "lang": "Latin",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "masculine",
            "plural"
          ],
          "word": "-ī"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "la",
          "lang": "Latin",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "feminine",
            "plural"
          ],
          "word": "-ae"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "la",
          "lang": "Latin",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "tags": [
            "neuter",
            "plural"
          ],
          "word": "-a"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "lv",
          "lang": "Latvian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-s"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "lt",
          "lang": "Lithuanian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-s"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ml",
          "lang": "Malayalam",
          "roman": "-kaḷ",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-കൾ"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "gv",
          "lang": "Manx",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-yn"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "gv",
          "lang": "Manx",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-aghyn"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "gv",
          "lang": "Manx",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-jyn"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "nb",
          "lang": "Norwegian Bokmål",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-er"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "nn",
          "lang": "Norwegian Nynorsk",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-er"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "nup",
          "lang": "Nupe",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-zhì"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "fa",
          "lang": "Persian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "ها"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "fa",
          "lang": "Persian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ها"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "fa",
          "lang": "Persian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-هایی"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "fa",
          "lang": "Persian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-هان"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "pt",
          "lang": "Portuguese",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-s"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "pt",
          "lang": "Portuguese",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-es"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ro",
          "lang": "Romanian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-i"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ro",
          "lang": "Romanian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-e"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ro",
          "lang": "Romanian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-uri"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "ro",
          "lang": "Romanian",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-le"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "es",
          "lang": "Spanish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-s"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "es",
          "lang": "Spanish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-es"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sw",
          "lang": "Swahili",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "wa-"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sw",
          "lang": "Swahili",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "mi-"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sw",
          "lang": "Swahili",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "ma-"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sw",
          "lang": "Swahili",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "vi-"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sv",
          "lang": "Swedish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ar -er -or -r -n"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "tl",
          "lang": "Tagalog",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "mga"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "tr",
          "lang": "Turkish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ler"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "tr",
          "lang": "Turkish",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-lar"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "tyv",
          "lang": "Tuvan",
          "roman": "-lar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-лар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "tyv",
          "lang": "Tuvan",
          "roman": "-ler",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-лер"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "tyv",
          "lang": "Tuvan",
          "roman": "-nar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-нар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "tyv",
          "lang": "Tuvan",
          "roman": "-ner",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-нер"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "tyv",
          "lang": "Tuvan",
          "roman": "-tar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-тар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "tyv",
          "lang": "Tuvan",
          "roman": "-ter",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-тер"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "tyv",
          "lang": "Tuvan",
          "roman": "-dar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-дар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "tyv",
          "lang": "Tuvan",
          "roman": "-der",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-дер"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "vi",
          "lang": "Vietnamese",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "những"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "vi",
          "lang": "Vietnamese",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "các"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "vi",
          "lang": "Vietnamese",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "mấy"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-aid"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-aint"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-au"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ed"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-edd"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-en"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-i"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-iaid"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-iau"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ion"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-od"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-oedd"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-on"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-s"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ydd"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-yr"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "cy",
          "lang": "Welsh",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-ys"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-lar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-лар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-ler",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-лэр"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-lor",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-лор"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-lör",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-лөр"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-dar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-дар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-der",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-дэр"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-dor",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-дор"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-dör",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-дөр"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-tar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-тар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-ter",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-тэр"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-tor",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-тор"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-tör",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-төр"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-nar",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-нар"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-ner",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-нэр"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-nor",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-нор"
        },
        {
          "_dis1": "61 28 11",
          "code": "sah",
          "lang": "Yakut",
          "roman": "-nör",
          "sense": "regular plurals of nouns",
          "word": "-нөр"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "8 27 17 4 14 11 4 14",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 21 15 5 22 9 6 15",
          "kind": "other",
          "name": "English terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Arabic translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Basque translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 48 39",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Classical Nahuatl translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Cornish translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "22 48 30",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Danish translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "25 45 30",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Dutch translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "21 49 31",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Esperanto translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Estonian translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Finnish translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 46 31",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with French translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Galician translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 46 30",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Georgian translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "25 46 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with German translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 45 31",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Greek translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "21 48 31",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Guaraní translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 48 28",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Hebrew translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Hungarian translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Icelandic translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "19 46 35",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Ido translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Irish translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "22 47 31",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Italian translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "22 47 31",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Japanese translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "21 48 30",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Kannada translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Kazakh translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 28",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Khakas translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Korean translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "22 47 31",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Latin translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Latvian translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Lithuanian translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "22 47 31",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Malayalam translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Mandarin translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Manx translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 47 28",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Norwegian Bokmål translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 48 39",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Norwegian Nynorsk translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "21 49 30",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Nupe translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Persian translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Portuguese translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Romanian translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "22 47 31",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Spanish translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "22 48 30",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Swahili translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Swedish translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Tagalog translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Turkish translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Tuvan translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 48 29",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Vietnamese translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 45 31",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Welsh translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "21 49 30",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Yakut translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "shorts",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "sunglasses",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form many pluralia tantum (nouns that are almost or entirely without singular forms)."
      ],
      "id": "en--s-en-suffix-en:pluralia_tantum",
      "links": [
        [
          "pluralia tantum",
          "plurale tantum#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "en:pluralia tantum"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 21 15 5 22 9 6 15",
          "kind": "other",
          "name": "English terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 48 39",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Classical Nahuatl translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 48 39",
          "kind": "other",
          "name": "Terms with Norwegian Nynorsk translations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "We often look back on the 1960s [the years from 1960 to 1969] with rose-tinted glasses.",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "The Industrial Revolution went into full-swing during the 1800s [the years from 1800 to 1899 – but see usage notes].",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "The temperature today will be in the low 30s.",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "He placed in the 200s in the end.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "When appended to a number ending in at least one 0, expresses a range of numbers which share the digits before some or (usually) all of the 0s; frequently used for decades, centuries and temperatures."
      ],
      "id": "en--s-en-suffix-en:numerical_range",
      "senseid": [
        "en:numerical range"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    },
    {
      "ipa": "/z/"
    },
    {
      "ipa": "/ɪz/"
    },
    {
      "ipa": "/əz/",
      "note": "weak vowel merger"
    },
    {
      "homophone": "-'s"
    },
    {
      "homophone": "'s"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "enm",
        "3": "-es",
        "4": "-(e)s",
        "pos": "third-person singular ending"
      },
      "expansion": "Middle English -(e)s (third-person singular ending)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ang",
        "3": "-es, -as",
        "pos": "third-person singular endings"
      },
      "expansion": "Old English -es, -as (third-person singular endings)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "-eþ",
        "3": "-(e)þ"
      },
      "expansion": "Old English -(e)þ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "non",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Old Norse",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle English -(e)s (third-person singular ending), from Northumbrian Old English -es, -as (third-person singular endings). Gradually replaced the older -eth, from Old English -(e)þ, -aþ, during the Middle English and Early Modern English periods.\nIt is predominantly believed that -(e)s is identical to the Old English second-person singular ending -es, -est (cf. archaic Modern English -est, as in thou singest). The use for the third-person singular would have been caused by speakers of Old Norse who switched to speaking English and confounded the endings due to analogy with their native tongue. In Old Norse, the second and third person singular indicative forms were identical (e.g. þú masar, hann masar; þú þekkir, hann þekkir; etc.).\nAn alternative theory sees the shift from /θ/ in -eth to /s/ (later /z/) in -(e)s as a mere phonetic simplification due to the frequency of the ending, but the objection to this is that no such development can be observed anywhere else in English. Nevertheless the relative similarity in sound between both forms may have facilitated the spread of -es.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "en-suffix"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-en"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "to eat → he eats"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the third-person singular indicative present tense of verbs."
      ],
      "id": "en--s-en-suffix-ZhgRyWTP",
      "links": [
        [
          "third-person",
          "third person"
        ],
        [
          "singular",
          "singular"
        ],
        [
          "indicative",
          "indicative"
        ],
        [
          "present tense",
          "present tense"
        ],
        [
          "verb",
          "verb"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "-ed"
        },
        {
          "word": "-ing"
        },
        {
          "word": "-t"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    },
    {
      "ipa": "/z/"
    },
    {
      "ipa": "/ɪz/"
    },
    {
      "ipa": "/əz/",
      "note": "weak vowel merger"
    },
    {
      "homophone": "-'s"
    },
    {
      "homophone": "'s"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "enm",
        "3": "-es"
      },
      "expansion": "Middle English -es",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ang",
        "3": "-es"
      },
      "expansion": "Old English -es",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle English -es, from Old English -es, the masculine and neuter genitive singular ending of strong nouns. More at -'s.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adverb-forming suffixes",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "cat2": "adverb-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "en-suffix"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 21 15 5 22 9 6 15",
          "kind": "other",
          "name": "English terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "-st"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "forward + -s → forwards"
        },
        {
          "text": "downward + -s → downwards"
        },
        {
          "text": "alway + -s → always"
        },
        {
          "text": "sometime + -s → sometimes"
        },
        {
          "text": "betime + -s → betimes"
        },
        {
          "text": "while + -s → whiles"
        },
        {
          "text": "betide + -s → betides"
        },
        {
          "text": "toward + -s → towards"
        },
        {
          "text": "beside + -s → besides"
        },
        {
          "text": "evening + -s → evenings"
        },
        {
          "text": "unaware + -s → unawares"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used in the formation of certain English adverbs."
      ],
      "id": "en--s-en-suffix-en:adverbial",
      "senseid": [
        "en:adverbial"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    },
    {
      "ipa": "/z/"
    },
    {
      "ipa": "/ɪz/"
    },
    {
      "ipa": "/əz/",
      "note": "weak vowel merger"
    },
    {
      "homophone": "-'s"
    },
    {
      "homophone": "'s"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_text": "A variant spelling of -'s, partly an archaism, partly by dropping the apostrophe.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "suffix",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-s",
      "name": "en-suffix"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "hers; its; ones (now one’s); theirs"
        },
        {
          "text": "(neopronouns): eirs; hirs; pers; thons; xyrs; zirs"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Possessive marker, indicating that an object belongs to the word bearing the marker."
      ],
      "id": "en--s-en-suffix--uY1FQzo",
      "qualifier": "on pronouns",
      "raw_glosses": [
        "(on pronouns) Possessive marker, indicating that an object belongs to the word bearing the marker."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-'s"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "devils doorbell; dogs-bane; St. Marys; (obsolete) kings"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -'s"
      ],
      "id": "en--s-en-suffix-RezfvFAi",
      "links": [
        [
          "-'s",
          "-'s#English"
        ]
      ],
      "qualifier": "on nouns",
      "raw_glosses": [
        "(on nouns, now nonstandard) Alternative form of -'s"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "0 100",
          "english": "on pronouns; now nonstandard",
          "word": "-'s"
        },
        {
          "_dis1": "0 100",
          "tags": [
            "obsolete"
          ],
          "word": "-es"
        }
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme",
        "nonstandard"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    },
    {
      "ipa": "/z/"
    },
    {
      "ipa": "/ɪz/"
    },
    {
      "ipa": "/əz/",
      "note": "weak vowel merger"
    },
    {
      "homophone": "-'s"
    },
    {
      "homophone": "'s"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 5,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "circa 1936"
      },
      "expansion": "[circa 1936]",
      "name": "datedef"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "sco",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Scots",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Modern sense in slang [circa 1936]. According to OED, a colloquial clipping of the hypocoristic diminutive suffix -sy. As AHD writes, -sy itself usually being informal, ironic and/or jocular, and possibly a combination of -s (“plural marker”) and conflation of -y as adjectival with its sense as a diminutive suffix (e.g., puppy, kitty), the latter notion probably from Scots.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "suffix",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-s",
      "name": "en-suffix"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "7 21 15 5 22 9 6 15",
          "kind": "other",
          "name": "English terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Babs; moms; pops; homes; toots"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Hypocoristic suffix"
      ],
      "id": "en--s-en-suffix-en:hypocoristic",
      "links": [
        [
          "humorous",
          "humorous"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal, colloquial, sometimes humorous) Hypocoristic suffix"
      ],
      "related": [
        {
          "word": "-sies"
        }
      ],
      "senseid": [
        "en:hypocoristic"
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "humorous",
        "informal",
        "morpheme",
        "sometimes"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    },
    {
      "ipa": "/z/"
    },
    {
      "ipa": "/ɪz/"
    },
    {
      "ipa": "/əz/",
      "note": "weak vowel merger"
    },
    {
      "homophone": "-'s"
    },
    {
      "homophone": "'s"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "American Heritage Dictionary",
    "Oxford English Dictionary"
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-st",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Dutch -st",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-st"
      },
      "expansion": "Inherited from Dutch -st",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Dutch -st.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ste",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "suffix",
        "3": "plural",
        "4": "-ste",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s (plural -ste)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "dien + -s → diens"
        }
      ],
      "glosses": [
        "appended to the stem of a verb, this suffix yields a verbal noun"
      ],
      "id": "en--s-af-suffix-sNw2G-Mk",
      "links": [
        [
          "verbal noun",
          "verbal noun#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Dutch -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Dutch -s",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Dutch -s (a suffix for forming plurals).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "redakteur + -s → redakteurs"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form regular plurals of nouns that end in certain suffixes or syllables, such as -el, -er, -en, -em, -eur, -aar, -aard, diminutive -ie, etc."
      ],
      "id": "en--s-af-suffix-HdTm9f~1",
      "links": [
        [
          "-ie",
          "-ie#Afrikaans"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "ateljee + -s → ateljees"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form irregular plurals of many other nouns, chiefly of foreign origin."
      ],
      "id": "en--s-af-suffix-nRGJBO9i",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Dutch -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Dutch -s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "dum",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Middle Dutch -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "odt",
        "3": "-es"
      },
      "expansion": "Old Dutch -es",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-as"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-as",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Dutch -s, from the genitive case of Dutch masculine and neuter nouns and adjectives, Middle Dutch -s, -es, from Old Dutch -es, -is, from Proto-Germanic *-as, *-is.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "nuut → iets nuuts"
        },
        {
          "text": "groot → niks groots nie"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the partitive form of the adjective"
      ],
      "id": "en--s-af-suffix-zNvS7Lxx",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Dutch -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Dutch -s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "dum",
        "3": "-sch"
      },
      "expansion": "Middle Dutch -sch",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "odt",
        "3": "-isc"
      },
      "expansion": "Old Dutch -isc",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*-isk"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *-isk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-iskaz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-iskaz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-iskos"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-iskos",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Dutch -s, from earlier -sch, from Middle Dutch -sch, from Old Dutch -isc, from Proto-West Germanic *-isk, from Proto-Germanic *-iskaz, from Proto-Indo-European *-iskos.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adjective-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "winter (“winter”) + -s → winters (“wintery”)"
        },
        {
          "text": "spel (“game”) + -s → speels (“playful”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adjectives of characteristic from nouns."
      ],
      "id": "en--s-af-suffix-af:adjective",
      "senseid": [
        "af:adjective"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 24 13 3 5 43",
          "kind": "other",
          "name": "Afrikaans entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Engeland (“England”) + -s → Engels (“English”)"
        },
        {
          "text": "Finland (“Finland”) + -s → Fins (“Finnish”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adjectives or language names from place names."
      ],
      "id": "en--s-af-suffix-gzHx7D8m",
      "links": [
        [
          "place name",
          "place name#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "-իչ"
      },
      "expansion": "Old Armenian -իչ (-ičʻ)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "",
        "4": "*-ikʷyo-s"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-ikʷyo-s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*kʷey-",
        "t": "to gather"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *kʷey- (“to gather”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ποιέω",
        "t": "to do"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ποιέω (poiéō, “to do”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "चिनोति",
        "t": "to arrange, pile up",
        "tr": "cinóti"
      },
      "expansion": "Sanskrit चिनोति (cinóti, “to arrange, pile up”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly akin to Old Armenian -իչ (-ičʻ), both reconstructible to a tentative Proto-Indo-European *-ikʷyo-s, from Proto-Indo-European *kʷey- (“to gather”), whence also Ancient Greek ποιέω (poiéō, “to do”), Sanskrit चिनोति (cinóti, “to arrange, pile up”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sanskrit terms with non-redundant manual transliterations",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual transliterations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "0 1 1 0 1 2 4 3 2 3 1 1 1 1 0 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 0 1 1 1 1 1 1 0 1 0 1 1 1 0 1 1 1 1 1 1 1 2 1 0 1 1 2 1 1 1 4 2 2 1 2 0 1 2 3 3 1 1 1 1 0 0 0 1 0 2 0 0 0 1 1 3 2 1 0 1 1 3 0 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms agent nouns."
      ],
      "id": "en--s-sq-suffix-sq:agent",
      "links": [
        [
          "agent noun",
          "agent noun#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "sq:agent"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-ar"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ],
      "wikipedia": [
        "Brian Joseph"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yue",
        "2": "en",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "plural suffix"
      },
      "expansion": "Borrowed from English -s (“plural suffix”)",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from English -s (“plural suffix”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zh",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chinese",
  "lang_code": "zh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chinese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chinese neologisms",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hong Kong Cantonese",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "有車s有樓s/有车s有楼s [Cantonese] ― jau⁵ ce¹ jau⁵ lau⁴⁻² [Jyutping] ― to own cars and flats",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to emphasise that there are multiple instances of the noun"
      ],
      "id": "en--s-zh-suffix-9r35OwvT",
      "links": [
        [
          "humorous",
          "humorous"
        ],
        [
          "sarcastic",
          "sarcastic"
        ]
      ],
      "qualifier": "humorous or sarcastic",
      "raw_glosses": [
        "(Hong Kong Cantonese, neologism, humorous or sarcastic, rare, written only) Used to emphasise that there are multiple instances of the noun"
      ],
      "tags": [
        "Cantonese",
        "Hong-Kong",
        "literary",
        "morpheme",
        "neologism",
        "rare"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cs",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Czech",
  "lang_code": "cs",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-si"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Czech entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Czech particles",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -si"
      ],
      "id": "en--s-cs-particle-nInlX~Ub",
      "links": [
        [
          "-si",
          "-si#Czech"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ s]"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "non",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Norse -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "non",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Norse -s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "-s"
      },
      "expansion": "Swedish -s",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Norse -s, originally the genitive singular ending of a-stem nouns. Cognate with Swedish -s.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Danish",
  "lang_code": "da",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Danish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Danish particles",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "the Queen of Denmark",
          "text": "Danmarks dronning",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "snowfall in Copenhagen",
          "text": "Københavns snefald",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form genitive/possessive phrases, attached to the last word in a noun phrase."
      ],
      "id": "en--s-da-particle-rgc68rpW",
      "links": [
        [
          "genitive",
          "genitive#English"
        ],
        [
          "possessive",
          "possessive#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unk"
    },
    {
      "args": {
        "1": "odt",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Old Dutch",
      "name": "noncog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-ōz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ōz",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gml",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Middle Low German -s",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "osx",
        "3": "-os"
      },
      "expansion": "Old Saxon -os",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ōs"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ōs",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "-as"
      },
      "expansion": "Old English -as",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "-s"
      },
      "expansion": "English -s",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown. Not present in Old Dutch, which used -a from Proto-Germanic *-ōz as the plural ending. Possibly spread from Middle Low German -s, -es, from Old Saxon -os, -as, from Proto-Germanic *-ōs. Further etymology is unknown, but cognate with Old English -as (English -s).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "g": "p"
      },
      "expansion": "-s pl",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 9 20 19 2 3 3 21 4",
          "kind": "other",
          "name": "Dutch entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "56 44",
          "kind": "other",
          "name": "Dutch pluralia tantum",
          "parents": [
            "Pluralia tantum",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "bodem + -s → bodems"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form regular plurals of nouns that end in certain suffixes or syllables, such as -el, -er, -en, -em, -eur, -aar, -aard, diminutive -je, etc."
      ],
      "id": "en--s-nl-suffix-B9K2Wbi~",
      "links": [
        [
          "-je",
          "-je#Dutch"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "telefoon + -s → telefoons"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form irregular plurals of many other nouns, chiefly of foreign origin."
      ],
      "id": "en--s-nl-suffix-nRGJBO9i",
      "tags": [
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-lijk → -lijks"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-je → -jes"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-ling → -lings"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-waarts"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "dum",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Middle Dutch -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "odt",
        "3": "-es"
      },
      "expansion": "Old Dutch -es",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-as"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-as",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From the genitive case of masculine and neuter nouns and adjectives, Middle Dutch -s, -es, from Old Dutch -es, -is, from Proto-Germanic *-as, *-is.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "cat3": "adverb-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 9 20 19 2 3 3 21 4",
          "kind": "other",
          "name": "Dutch entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "tijd → de tand des tijds"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the genitive case of (strong) masculine and neuter nouns."
      ],
      "id": "en--s-nl-suffix-dhm-xM91",
      "qualifier": "except in fixed expressions",
      "raw_glosses": [
        "(archaic, except in fixed expressions) Used to form the genitive case of (strong) masculine and neuter nouns."
      ],
      "tags": [
        "archaic",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 9 20 19 2 3 3 21 4",
          "kind": "other",
          "name": "Dutch entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Pieter → Pieters jas"
        },
        {
          "text": "iemand → iemands jas"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the genitive case of proper nouns and some pronouns."
      ],
      "id": "en--s-nl-suffix-H09CgOo3",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "lief → iets liefs"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the partitive form of the adjective"
      ],
      "id": "en--s-nl-suffix-zNvS7Lxx",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "stad → steeds"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adverbs"
      ],
      "id": "en--s-nl-suffix-XWJAhH8r",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "dum",
        "3": "-sch"
      },
      "expansion": "Middle Dutch -sch",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "odt",
        "3": "-isc"
      },
      "expansion": "Old Dutch -isc",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*-isk"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *-isk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-iskaz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-iskaz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-iskos"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-iskos",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From earlier -sch, from Middle Dutch -sch, from Old Dutch -isc, from Proto-West Germanic *-isk, from Proto-Germanic *-iskaz (from which also -isch via German), from Proto-Indo-European *-iskos.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adjective-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "winter (“winter”) + -s → winters (“wintery”)"
        },
        {
          "text": "spel (“game”) + -s → speels (“playful”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adjectives of characteristic from nouns."
      ],
      "id": "en--s-nl-suffix-nl:adjective",
      "senseid": [
        "nl:adjective"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 9 20 19 2 3 3 21 4",
          "kind": "other",
          "name": "Dutch entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Engeland (“England”) + -s → Engels (“English”)"
        },
        {
          "text": "Finland (“Finland”) + -s → Fins (“Finnish”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adjectives or language names from names of nations or countries."
      ],
      "id": "en--s-nl-suffix-FUwgLSiY",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_text": "From earlier forms such as -sz, -se, -sen; all ultimately from the patronymic use of zoon with a connecting genitival interfix -s-. Bare -s as a patronymic may also represent an underlying patronymic use of dochter, as in the name Neeltje Jansdochter, which could reduce to Neeltje Jans by simple elision of -dochter.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used to form patronymic surnames."
      ],
      "id": "en--s-nl-suffix-nl:patronymic",
      "senseid": [
        "nl:patronymic"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-sz"
        },
        {
          "word": "-se"
        },
        {
          "word": "-sse"
        },
        {
          "word": "-sen"
        },
        {
          "word": "-ssen"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-isa",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-isa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-isa"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Finnic *-isa",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-isa"
      },
      "expansion": "Finnish -isa",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "-isa"
      },
      "expansion": "Ingrian -isa",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "-sa"
      },
      "expansion": "Votic -sa",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Finnic *-isa. Related to Finnish -isa, Ingrian -isa, Votic -sa.",
  "forms": [
    {
      "form": "-sa",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-sat",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-sam",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõige -sam",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-õpik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/õpik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sate",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-said",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sasse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satesse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-saisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sates",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sais",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sast",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satest",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-saist",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sale",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-saile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sal",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sail",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-salt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satelt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sailt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-saks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-sateks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-saiks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-sani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-sateni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-sana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satena",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sata",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sateta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-saga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "11": "comparative",
        "12": "-sam",
        "13": "superlative",
        "14": "kõige -sam",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "2": "suffixes",
        "3": "genitive",
        "4": "-sa",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "-sat",
        "9": "",
        "cat2": "adjective-forming suffixes",
        "cat3": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "f5accel-form": "comparative",
        "f6accel-form": "superlative",
        "f6nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-s (genitive -sa, partitive -sat, comparative -sam, superlative kõige -sam)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-sa",
        "2": "-sat",
        "3": "",
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-s (genitive -sa, partitive -sat, comparative -sam, superlative kõige -sam)",
      "name": "et-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-s",
        "2": "a",
        "3": ""
      },
      "name": "et-decl-õpik"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "au (“honour”) + -s → aus (“honest”)"
        },
        {
          "text": "ilu (“beauty”) + -s → ilus (“beautiful”)"
        },
        {
          "text": "lõbu (“pleasure”) + -s → lõbus (“fun”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "creates adjectives from nouns"
      ],
      "id": "en--s-et-suffix-gBAUr~5U",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-nci"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-nci",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-nci.",
  "forms": [
    {
      "form": "-nda",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndat",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-õpik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/õpik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndate",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndasse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatesse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndates",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndais",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndast",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatest",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaist",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndale",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndal",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndail",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndalt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatelt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndailt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndateks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaiks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndateni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatena",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndata",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndateta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "suffix",
        "3": "genitive",
        "4": "-nda",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "-ndat",
        "9": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-s (genitive -nda, partitive -ndat)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "suffix",
        "2": "-nda",
        "3": "-ndat"
      },
      "expansion": "-s (genitive -nda, partitive -ndat)",
      "name": "et-nom"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "nda",
        "3": "s"
      },
      "name": "et-decl-õpik"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "28 72",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 67",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian õpik-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "kolm (“three”) + -s → kolmas (“third”)"
        },
        {
          "text": "kuus (“six”) + -s → kuues (“sixth”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms ordinal numbers from cardinal numbers"
      ],
      "id": "en--s-et-suffix-jfaOtxxl",
      "links": [
        [
          "ordinal",
          "ordinal#English"
        ],
        [
          "cardinal",
          "cardinal#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "clitic"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nContracted from the second-person singular pronoun sa, sä (sinä in modern standard language), but no longer tied to being used in second-person.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "particle",
        "cat2": "clitics"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "particle",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "-han"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "-hän"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "-kaan"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "-kään"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "-kin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "-ko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "-kö"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "-pa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "-pä"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Now do listen!",
          "text": "Kuules nyt! (addressing one person. quite an established expression of frustration, speaker very impatient)",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Now do listen!",
          "text": "Kuulkaas nyt! (addressing many people, same tone as above)",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Go do these tasks.",
          "text": "Tees nämä tehtävät. (addressing one person, tone less impatient)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "When appended to a second-person singular or plural imperative, gives the command or request slightly rude or impatient tone—often with different verbs and different independent particles adjacent, the tone is different."
      ],
      "id": "en--s-fi-particle-G4v47iNp",
      "tags": [
        "enclitic",
        "familiar",
        "informal",
        "particle"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Hey, go put the plates on the table.",
          "text": "Laitapas lautaset pöytään.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "When appended to the particle -pa/-pä that is appended to a second-person imperative, gives the command or request a slightly more persuasive or inspiring tone."
      ],
      "id": "en--s-fi-particle-qgEVbvBo",
      "links": [
        [
          "-pa/-pä",
          "-pa#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "familiar",
        "informal",
        "particle"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 14 38 13 16",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish clitics",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 6 17 6 6 1 21 20 7 7",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "9 7 17 6 7 2 20 19 8 7",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "21 20 40 8 11",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish particles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "8 6 18 6 7 2 20 19 7 7",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms with redundant sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with redundant sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "May you make it maybe?",
          "text": "Jaksatkos sinä?",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Saara studies law, nuh?",
          "text": "Eikös Saara opiskele oikeustieteitä?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Mainly in informal contexts: a particle appended to an interrogative suffix -ko/-kö of the verb conjugated in order to bring the conversation partner or a person outside the conversation, talked about, emotionally closer to the speaker, or to create familiarity into the conversation; also to express that closeness or familiarity—sometimes very difficult to translate well into English, in some cases corresponds to tag questions."
      ],
      "id": "en--s-fi-particle-Nj-2ts7~",
      "links": [
        [
          "-ko/-kö",
          "-ko#Finnish"
        ],
        [
          "tag question",
          "tag question#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "familiar",
        "informal",
        "particle"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Let's go do this tomorrow.",
          "text": "Tehdääs tämä huomenna.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "appended to the shortened impersonal indicative present form (-n omitted) to soften the command or request or to make it more persuasive."
      ],
      "id": "en--s-fi-particle-OH1x5k0K",
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) appended to the shortened impersonal indicative present form (-n omitted) to soften the command or request or to make it more persuasive."
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "enclitic",
        "familiar",
        "informal",
        "particle"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "What was Finland's capital again?",
          "text": "Mikäs se Suomen pääkaupunki olikaan?",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Which of them was your child again?",
          "text": "Kukas heistä olikaan sinun lapsesi?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Softens interrogative words, particularly mikä, kuka and their inflected and derived forms, such as when the speaker expects the person addressed to know the answer."
      ],
      "id": "en--s-fi-particle-g~QNZHAd",
      "links": [
        [
          "mikä",
          "mikä#Finnish"
        ],
        [
          "kuka",
          "kuka#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "familiar",
        "informal",
        "particle"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-ska"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nominal"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "nominal, -kse-",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-s",
        "id": "nominal, -kse-"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Finnic *-s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fpr-pro",
        "3": "*-kse"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Permic *-kse",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Erzya",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "-кс",
        "pos": "nominalizing suffix"
      },
      "expansion": "Moksha -кс (-ks, nominalizing suffix)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nInherited from Proto-Finnic *-s, from Proto-Finno-Permic *-kse (compare Erzya and Moksha -кс (-ks, nominalizing suffix)).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-steni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-stani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-stesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-stasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-stemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-stamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-stenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-stanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-stensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-staan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-stansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-stä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-steni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-stäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-stesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-stäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-stemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-stämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-stenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-stänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-stensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-stään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-stänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksessänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksestänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksellensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksettänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "",
        "14": "-{{{vAr}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "",
        "4": "-{{{var}}}",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-vastaus"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-vastaus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "jalka (“foot”) + -s → jalas (“runner, skid”)"
        },
        {
          "text": "liha (“meat”) + -s → lihas (“muscle”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms some nouns."
      ],
      "id": "en--s-fi-suffix-bgZp-rDF",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 6 17 6 6 1 21 20 7 7",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "9 7 17 6 7 2 20 19 8 7",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "8 6 18 6 7 2 20 19 7 7",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms with redundant sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with redundant sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "15 85",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish vastaus-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "kolmas + -s → kolmannes"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms fractional numbers from ordinal numbers."
      ],
      "id": "en--s-fi-suffix-VCJ3uMKO",
      "links": [
        [
          "fractional",
          "fractional#English"
        ],
        [
          "ordinal",
          "ordinal#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ordinal"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-nci",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-nci",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-nci"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Finnic *-nci",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-mte"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-mte",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nInherited from Proto-Finnic *-nci, from Proto-Uralic *-mte.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nt-nn gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "45*J/kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnelta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nt-nn gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "45*J/kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nt-nn gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "45*J/kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "nt-nn gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "45*J/kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnelläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnelläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kahdeksas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnessänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnestänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnellensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntenänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnettänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "",
        "14": "-{{{vAr}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "",
        "4": "-{{{var}}}",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "adjective"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kahdeksas"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-kahdeksas"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 6 17 6 6 1 21 20 7 7",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "9 7 17 6 7 2 20 19 8 7",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "8 6 18 6 7 2 20 19 7 7",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms with redundant sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with redundant sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kahdeksas-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "moni + -s → mones"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms ordinal numbers from cardinal numbers, or ordinal pronouns."
      ],
      "id": "en--s-fi-suffix-GzbS8tD2",
      "links": [
        [
          "ordinal",
          "ordinal#English"
        ],
        [
          "cardinal",
          "cardinal#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "adverbial"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "adverbial",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-s",
        "id": "adverbial"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Finnic *-s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-s"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "-с"
      },
      "expansion": "Erzya -с (-s)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nInherited from Proto-Finnic *-s, from Proto-Uralic *-s (compare Erzya -с (-s) in эйс (ejs, “into”)). Sometimes considered a reduction of *-kse (translative ending): *-kse > *-ks > *-s.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "",
        "14": "-{{{vAr}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "",
        "4": "-{{{var}}}",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "adverb"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "ala- (“below, down, lower”) + -s → alas (“down”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms lative adverbs."
      ],
      "id": "en--s-fi-suffix-U5GXAXpU",
      "links": [
        [
          "lative",
          "Appendix:Finnish adverbial cases#Lative"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 5,
  "etymology_text": "From apocope of the final vowel of -ssa, -ssä.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "",
        "14": "-{{{vAr}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "",
        "4": "-{{{var}}}",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "inflectional"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "inessive",
          "word": "-ssa"
        }
      ],
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Alternative form of -ssa (inessive)"
      ],
      "id": "en--s-fi-suffix-VdHoOIfL",
      "links": [
        [
          "-ssa",
          "-ssa#Finnish"
        ]
      ],
      "qualifier": "case suffix",
      "raw_glosses": [
        "(case suffix, colloquial or dialectal) Alternative form of -ssa (inessive)"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "colloquial",
        "dialectal",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "frm",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Middle French -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "frm",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Middle French -s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "fro",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Old French -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "la",
        "3": "-os, -es",
        "pos": "accusative plural"
      },
      "expansion": "Latin -os, -es (accusative plural)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Middle French -s, from Old French -s, from Latin -os, -es (accusative plural).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "suffix",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-s",
      "name": "fr-suffix"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "21 30 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "French entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "homme + -s → hommes"
        },
        {
          "text": "bon + -s → bons"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the regular plurals of most nouns and adjectives."
      ],
      "id": "en--s-fr-suffix-dEPbatow",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "21 30 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "French entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "landau + -s → landaus"
        },
        {
          "text": "bleu + -s → bleus"
        },
        {
          "text": "carnaval + -s → carnavals"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the irregular plurals of a few nouns and adjectives in -au, -eu (which regularly add -x) and in -al (which regularly make -aux)."
      ],
      "id": "en--s-fr-suffix-2jIJynx9",
      "links": [
        [
          "-x",
          "-x#French"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "other": "/z‿/"
    },
    {
      "other": "/s/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q150 (fra)-Lyokoï--s.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9d/LL-Q150_%28fra%29-Lyoko%C3%AF--s.wav/LL-Q150_%28fra%29-Lyoko%C3%AF--s.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/9d/LL-Q150_%28fra%29-Lyoko%C3%AF--s.wav/LL-Q150_%28fra%29-Lyoko%C3%AF--s.wav.ogg"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "frm",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Middle French -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "frm",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Middle French -s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "fro",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Old French -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "la",
        "3": "-es, -is",
        "pos": "second-person singular"
      },
      "expansion": "Latin -es, -is (second-person singular)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "VL.",
        "2": "",
        "3": "fin-isc-o, fin-isc-is"
      },
      "expansion": "Vulgar Latin fin-isc-o, fin-isc-is",
      "name": "m+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Middle French -s, from Old French -s, from Latin -es, -is (second-person singular).\nThe spread of this suffix to the first-person singular started out from Old French verbs whose stems happened to end in a sibilant, most notably the regular conjugation in -ir, e.g., je fenis, tu fenis (from Vulgar Latin fin-isc-o, fin-isc-is). In later Old French, final /s/ was only pronounced in liaison and in pausa. This weakened the distinction in those verbs which had originally had -s in the second-person only, but by analogy now began to take it in the first-person as well. The grammarians later on standardised the usage, prescribing -s in some cases and rejecting it in others.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "suffix",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-s",
      "name": "fr-suffix"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-x"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "21 30 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "French entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the second-person singular of most verb conjugations."
      ],
      "id": "en--s-fr-suffix-9wwUpQZx",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "21 30 25 25",
          "kind": "other",
          "name": "French entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the first-person singular of some verb conjugations."
      ],
      "id": "en--s-fr-suffix-TOH2ohoZ",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "other": "/z‿/"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "gmh",
        "3": "-es",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Middle High German -es",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "gmh",
        "3": "-es"
      },
      "expansion": "Inherited from Middle High German -es",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "goh"
      },
      "expansion": "Old High German [Term?]",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Middle High German -es, from Old High German [Term?].",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "German",
  "lang_code": "de",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used to form the genitive singular of most masculine nouns, neuter nouns, and proper nouns of all genders."
      ],
      "id": "en--s-de-suffix-t1lVp0vM",
      "synonyms": [
        {
          "word": "-es"
        },
        {
          "english": "proper nouns ending with a sibilant consonant; dated",
          "word": "-ens"
        },
        {
          "english": "proper nouns ending with a sibilant consonant",
          "word": "-'"
        },
        {
          "tags": [
            "common",
            "noun",
            "proscribed"
          ],
          "word": "-'s"
        },
        {
          "english": "proper nouns; correct in certain cases, but often seen as a misspelling",
          "word": "-'s"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "nds-de",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "German Low German",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably derived from the genitive -s (etymology 1), but developed into a noun-forming suffix in German Low German and Central German dialects.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "suffix",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-s m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "German",
  "lang_code": "de",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "German links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "klacken + -s → Klacks"
        },
        {
          "text": "schnappen + -s → Schnaps"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to form nouns from verb stems"
      ],
      "id": "en--s-de-suffix-RkIVlhip",
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "gml"
      },
      "expansion": "Borrowed from Middle Low German [Term?]",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "fr",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "French",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "en",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "English",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Middle Low German [Term?]. Reinforced by the fact that French and English also use -s as a plural suffix.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "German",
  "lang_code": "de",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-s-"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used to form the plurals of some nouns."
      ],
      "id": "en--s-de-suffix-8g1muYm5",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "28 12 15 45",
          "kind": "other",
          "name": "German entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the plurals of personal names, particularly family names."
      ],
      "id": "en--s-de-suffix-B16MgrCR",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "proscribed"
      ],
      "word": "-'s"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "family names ending with a sibilant consonant",
      "word": "-ens"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-us"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-ć"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-ć",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Presumably can be traced back to a Proto-Uralic *-ć suffix.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "só (“salt”) + -s → sós (“salty”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Added to a noun to form an adjective meaning \"having something, a quality\"; sometimes referred to as ornative."
      ],
      "id": "en--s-hu-suffix-r7VpLsAG",
      "links": [
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ],
        [
          "adjective",
          "adjective#English"
        ],
        [
          "ornative",
          "ornative#English"
        ]
      ],
      "qualifier": "adjective-forming suffix",
      "raw_glosses": [
        "(adjective-forming suffix) Added to a noun to form an adjective meaning \"having something, a quality\"; sometimes referred to as ornative."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "hajó (“ship”) + -s → hajós (“sailor”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Added to a noun to form an occupation or a collective noun."
      ],
      "id": "en--s-hu-suffix-pNQrkk9U",
      "links": [
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ]
      ],
      "qualifier": "noun-forming suffix",
      "raw_glosses": [
        "(noun-forming suffix) Added to a noun to form an occupation or a collective noun."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "nulla (“zero”) + -s → nullás (“the digit or figure 0”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Added to a cardinal number to form a digit or figure, cf. the relevant template."
      ],
      "id": "en--s-hu-suffix-6gSuVPx3",
      "links": [
        [
          "cardinal number",
          "cardinal number#English"
        ],
        [
          "the relevant template",
          "Template:U:hu:nominal numerals#English"
        ]
      ],
      "qualifier": "number-forming suffix",
      "raw_glosses": [
        "(number-forming suffix) Added to a cardinal number to form a digit or figure, cf. the relevant template."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 12 15 58",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms verbs with repetitive meaning. In today's Hungarian language, it is completely obsolete, and its old derivatives are also obscured, e.g. olvas (“to read”), keres (“to seek”), futos (“to run around”)."
      ],
      "id": "en--s-hu-suffix-KwIn~7pF",
      "links": [
        [
          "olvas",
          "olvas#Hungarian"
        ],
        [
          "keres",
          "keres#Hungarian"
        ],
        [
          "futos",
          "futos#Hungarian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(frequentative suffix, obsolete) Forms verbs with repetitive meaning. In today's Hungarian language, it is completely obsolete, and its old derivatives are also obscured, e.g. olvas (“to read”), keres (“to seek”), futos (“to run around”)."
      ],
      "tags": [
        "frequentative",
        "morpheme",
        "obsolete",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ʃ]"
    },
    {
      "audio": "Hu-s.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/0/03/Hu-s.ogg/Hu-s.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/03/Hu-s.ogg"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-ssa",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-ssa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-ssa"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Finnic *-ssa",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-ssa"
      },
      "expansion": "Finnish -ssa",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "-s"
      },
      "expansion": "Estonian -s",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Finnic *-ssa. Cognates include Finnish -ssa and Estonian -s.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-poss\n",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ssaan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ssamme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ssaas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ssanne",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ssaa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ssasse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "suffix",
        "3": "",
        "4": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-s",
      "name": "izh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "44 39 11 5",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the inessive case; in, inside"
      ],
      "id": "en--s-izh-suffix-y3R6D8fq",
      "links": [
        [
          "inessive case",
          "inessive case#English"
        ],
        [
          "in",
          "in"
        ],
        [
          "inside",
          "inside"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-sːɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-s̠ːɑ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-sːæ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-s̠ːæ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-s/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-ʃ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-nci",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-nci",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-nci"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Finnic *-nci",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-mte"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-mte",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-s"
      },
      "expansion": "Finnish -s",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "-s"
      },
      "expansion": "Estonian -s",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Finnic *-nci, from Proto-Uralic *-mte. Cognates include Finnish -s and Estonian -s.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/kolmas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/kolmas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ttä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nneks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ntennä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nsint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "suffix",
        "3": "",
        "4": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-s",
      "name": "izh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "44 39 11 5",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "kaheksas"
        },
        {
          "word": "kolmas"
        },
        {
          "word": "kuuvves"
        },
        {
          "word": "kymmenäs"
        },
        {
          "word": "neljäs"
        },
        {
          "word": "seitsemäs"
        },
        {
          "word": "viijes"
        },
        {
          "word": "yheksäs"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form ordinal numbers from cardinal numbers; -th"
      ],
      "id": "en--s-izh-suffix-XPPnwMGy",
      "links": [
        [
          "-th",
          "-th"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-s/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-s̠]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-s/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-ʃ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-ci",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-ci",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-ci"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Finnic *-ci",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-ti"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-ti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-si"
      },
      "expansion": "Finnish -si",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Finnic *-ci, from Proto-Uralic *-ti. Cognates include Finnish -si.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-poss\n",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-n",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-mme",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nne",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-V",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-sse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "suffix",
        "3": "",
        "4": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-s",
      "name": "izh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "44 39 11 5",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to mark the possession of the second person singular; thy, your"
      ],
      "id": "en--s-izh-suffix-pguUnRwB",
      "links": [
        [
          "thy",
          "thy"
        ],
        [
          "your",
          "your"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) Used to mark the possession of the second person singular; thy, your"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-s/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-s̠]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-s/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-ʃ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Finnic *-s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-s"
      },
      "expansion": "Finnish -s",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Finnic *-s. Cognates include Finnish -s.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "q",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "back-vocalic",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/petos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/petos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-st",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksenna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/petos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/petos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-stä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-st",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kselt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksennä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-kseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "suffix",
        "3": "",
        "4": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-s",
      "name": "izh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "ohja (“rein”) + -s → ohjas (“rein”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form nouns from other nouns"
      ],
      "id": "en--s-izh-suffix-0L5idKCT",
      "qualifier": "non-productive",
      "raw_glosses": [
        "(non-productive) Used to form nouns from other nouns"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-s/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-s̠]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-s/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-ʃ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-ci",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-ci",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-ci"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Finnic *-ci",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-ti"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-ti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-si"
      },
      "expansion": "Finnish -si",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Finnic *-ci, from Proto-Uralic *-ti. Cognates include Finnish -si.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Karelian",
  "lang_code": "krl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Karelian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "0 1 1 0 1 2 4 3 2 3 1 1 1 1 0 1 1 1 1 1 2 1 1 1 1 0 1 1 1 1 1 1 0 1 0 1 1 1 0 1 1 1 1 1 1 1 2 1 0 1 1 2 1 1 1 4 2 2 1 2 0 1 2 3 3 1 1 1 1 0 0 0 1 0 2 0 0 0 1 1 3 2 1 0 1 1 3 0 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "jalka (“leg”) → jalkas (“your leg(s)”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to mark the possession of the second person; thy, your"
      ],
      "id": "en--s-krl-suffix-WET1YF4B",
      "links": [
        [
          "thy",
          "thy"
        ],
        [
          "your",
          "your"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "csb",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*si",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *si",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "csb",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*si"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *si",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "-ś"
      },
      "expansion": "Polish -ś",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "zlw-slv",
        "2": "-sz"
      },
      "expansion": "Slovincian -sz",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *si. Cognates include Polish -ś and Slovincian -sz.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "csb",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kashubian",
  "lang_code": "csb",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kashubian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kashubian particles",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "chto (“who”) + -s → chtos (“someone”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "appended to relative/interrogative pronouns to form indefinite pronouns"
      ],
      "id": "en--s-csb-particle-qAyMIhFl",
      "links": [
        [
          "relative",
          "relative pronoun#English"
        ],
        [
          "interrogative pronoun",
          "interrogative pronoun#English"
        ],
        [
          "indefinite pronoun",
          "indefinite pronoun#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈs/"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Indo-European *-s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "-ς"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -ς (-s)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Indo-European *-s. Cognate with Ancient Greek -ς (-s).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latin third declension adjectives of one termination",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "suffix marking the nominative singular form of non-neuter nouns in declensions other than the first."
      ],
      "id": "en--s-la-suffix-TjiHYswg",
      "links": [
        [
          "first",
          "Appendix:Latin first declension#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nds",
        "2": "gml",
        "3": "-es",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Middle Low German -es",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nds",
        "2": "gml",
        "3": "-es"
      },
      "expansion": "Inherited from Middle Low German -es",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nds",
        "2": "osx",
        "3": "-es"
      },
      "expansion": "Old Saxon -es",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Middle Low German -es, from Old Saxon -es, the masculine and neuter genitive singular ending of strong nouns.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nds",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Low German",
  "lang_code": "nds",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "40 45 9 7",
          "kind": "other",
          "name": "Low German entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the genitive case of (strong) masculine and neuter nouns."
      ],
      "id": "en--s-nds-suffix-dhm-xM91",
      "raw_glosses": [
        "(archaic) Used to form the genitive case of (strong) masculine and neuter nouns."
      ],
      "tags": [
        "archaic",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "40 45 9 7",
          "kind": "other",
          "name": "Low German entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the genitive case of proper nouns."
      ],
      "id": "en--s-nds-suffix-ugDnbbSj",
      "raw_glosses": [
        "(rare) Used to form the genitive case of proper nouns."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "groot → wat groots"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the partitive form of the adjective"
      ],
      "id": "en--s-nds-suffix-zNvS7Lxx",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Nacht → nachts"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adverbs"
      ],
      "id": "en--s-nds-suffix-XWJAhH8r",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lut",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lushootseed",
  "lang_code": "lut",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Lushootseed entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "his, hers, theirs"
      ],
      "id": "en--s-lut-suffix-CYUnCscC",
      "links": [
        [
          "his",
          "his"
        ],
        [
          "hers",
          "hers"
        ],
        [
          "theirs",
          "theirs"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "cat3": "",
        "g": "",
        "g2": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "i"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "gv-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Manx",
  "lang_code": "gv",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Manx entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-self (emphatic)"
      ],
      "id": "en--s-gv-suffix-lqO7Y7cW",
      "links": [
        [
          "-self",
          "-self"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "-yn"
        },
        {
          "word": "-syn"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-ish"
        },
        {
          "word": "-sh"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "",
            "alt": "-s(t)"
          },
          "expansion": "English: -s(t)",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "fossilized"
          },
          "expansion": "fossilized",
          "name": "glossary"
        },
        {
          "args": {
            "1": "fossilized in <i class=\"Latn mention\" lang=\"en\">whilst</i>"
          },
          "expansion": "(fossilized in whilst)",
          "name": "q"
        },
        {
          "args": {
            "1": "mostly fossilized in <i class=\"Latn mention\" lang=\"en\">hence</i>, <i class=\"Latn mention\" lang=\"en\">thence</i>, <i class=\"Latn mention\" lang=\"en\">whence</i>"
          },
          "expansion": "(mostly fossilized in hence, thence, whence)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "English: -s(t) (fossilized in whilst), -ce (mostly fossilized in hence, thence, whence)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Adverbial genitive ending, developed into the -ce at the end of some words"
      ],
      "id": "en--s-enm-suffix-5jf1olLV",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "moh",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mohawk",
  "lang_code": "moh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "65 35",
          "kind": "other",
          "name": "Mohawk entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "habitual verb suffix",
        "in verbal nouns: -er"
      ],
      "id": "en--s-moh-suffix-9j09~EIQ",
      "links": [
        [
          "habitual",
          "habitual#English"
        ],
        [
          "-er",
          "-er#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "habitual verb suffix",
        "in adjectival verbs, indicates that the subject is not singular"
      ],
      "id": "en--s-moh-suffix-9~T6ERiJ",
      "links": [
        [
          "habitual",
          "habitual#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "smi-pro",
        "3": "*-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Samic *-s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "smi-pro",
        "3": "*-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Samic *-s",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Samic *-s.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-odd-ng",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-siid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-siid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-siidda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-siin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-siin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-siiguin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-odd-ng",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-san",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-seamẹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-seamẹt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-sat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-seattẹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-seattẹt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-sis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-seaskkạ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-seasẹt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-s"
      },
      "name": "se-infl-noun-odd-ng"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "30 26 8 26 10",
          "kind": "other",
          "name": "Northern Sami entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns indicating a material."
      ],
      "id": "en--s-se-suffix-I75BR6Oz",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "30 26 8 26 10",
          "kind": "other",
          "name": "Northern Sami entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "golbma (“three”) + -s → golmmas (“group of three”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns from numbers, indicating a group."
      ],
      "id": "en--s-se-suffix-hPG94rw2",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adverb-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "buorre (“good”) + -s → būres (“well”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms adverbs of manner from adjectives."
      ],
      "id": "en--s-se-suffix-nRGwbudf",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "smi-pro",
        "3": "*-ksë",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Samic *-ksë",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "smi-pro",
        "3": "*-ksë"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Samic *-ksë",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Samic *-ksë. Cognate with the Finnish translative ending -ksi.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adverb-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "30 26 8 26 10",
          "kind": "other",
          "name": "Northern Sami entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "davvi (“north”) + -s → davás (“northwards”)"
        },
        {
          "text": "dálvi (“winter”) + -s → dálvvás (“for the winter”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms adverbs indicating direction or a span of time."
      ],
      "id": "en--s-se-suffix-ftUtxKOM",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "smi-pro",
        "3": "*-snē"
      },
      "expansion": "Proto-Samic *-snē",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-ssa"
      },
      "expansion": "Finnish -ssa",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "smi-pro",
        "3": "*-stē"
      },
      "expansion": "Proto-Samic *-stē",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-sta"
      },
      "expansion": "Finnish -sta",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From a merger of two older case endings:\n* Inessive, Proto-Samic *-snē. Cognate with Finnish -ssa.\n* Elative, Proto-Samic *-stē. Cognate with Finnish -sta.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "The ending of the locative singular case."
      ],
      "id": "en--s-se-suffix-QLHKwOz-",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "da",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Danish -s",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "non",
        "3": "-sk"
      },
      "expansion": "Old Norse -sk",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*sek",
        "pos": "reflexive pronoun"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *sek (reflexive pronoun)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Danish -s, from Old Norse -sk, a grammaticalisation of Proto-Germanic *sek (reflexive pronoun).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used to form the passive voice of verbs."
      ],
      "id": "en--s-nb-suffix-l65UK2vg",
      "links": [
        [
          "passive",
          "passive#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "da",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Danish -s",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "non",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Old Norse -s",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Danish -s, from Old Norse -s, originally the genitive singular ending of a-stem nouns.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used to form genitive/possessive phrases, attached to the last word in a noun phrase."
      ],
      "id": "en--s-nb-particle-rgc68rpW",
      "links": [
        [
          "genitive",
          "genitive#English"
        ],
        [
          "possessive",
          "possessive#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-isjō"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-isjō",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-isjō, *-usjō.",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ang-decl-noun-o-f",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ō-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-se",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-se",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-se",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-se",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-se",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "suffix",
        "cat2": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "ang-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-s"
      },
      "name": "ang-decl-noun-o-f"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-s",
        "2": "-sa,-se",
        "3": "-se",
        "4": "-sa,-se",
        "5": "-se",
        "6": "-sa",
        "7": "-se",
        "8": "-sum",
        "num": "",
        "title": "",
        "type": "strong ō-stem"
      },
      "name": "ang-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old English",
  "lang_code": "ang",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "milde (“gentle, mild”) + -s → milts (“mercy”) (earlier milds)"
        },
        {
          "text": "līþe (“gentle, limber”) + -s → liss (“grace”) (earlier liþs)"
        },
        {
          "text": "cweþan (“to say, speak”) + -s → cwiss (“a saying”) (earlier cwiþs)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Feminine noun suffix forming nouns from adjectives and verbs"
      ],
      "id": "en--s-ang-suffix-ZzsM0Hze",
      "qualifier": "often affects the value or quality of preceding consonants; may or may not cause i-mutation; often affects the value or quality of preceding consonants; may or may not cause i-mutation",
      "raw_glosses": [
        "(often affects the value or quality of preceding consonants, may or may not cause i-mutation) Feminine noun suffix forming nouns from adjectives and verbs"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "frm",
            "2": "-s"
          },
          "expansion": "Middle French: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle French: -s"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fr",
            "2": "-s"
          },
          "expansion": "French: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "French: -s"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fro",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old French",
  "lang_code": "fro",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "35 34 31",
          "kind": "other",
          "name": "Old French entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indicates a nominative singular of a masculine noun or adjective"
      ],
      "id": "en--s-fro-suffix-r06RRQ-B",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "35 34 31",
          "kind": "other",
          "name": "Old French entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indicates an oblique plural of a masculine noun or adjective"
      ],
      "id": "en--s-fro-suffix-VQ6jQDJU",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "35 34 31",
          "kind": "other",
          "name": "Old French entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indicates a (nominative or oblique) plural of a feminine noun or adjective"
      ],
      "id": "en--s-fro-suffix-OSZWs2bl",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "english": "for most words that do not end in -e",
      "word": "-z"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "60 40",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese nouns with metaphonic plurals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to form the regular plural of nouns and adjectives, especially those that end in vowels"
      ],
      "id": "en--s-pt-suffix-SgFTJygX",
      "synonyms": [
        {
          "english": "after certain consonants and nasal vowels",
          "word": "-es"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʃ/",
      "tags": [
        "Northeast-Brazil",
        "Portugal",
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/s/",
      "note": "Central-South Brazil"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "suffix",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-s",
      "name": "pt-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Brazilian Portuguese",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "foi mal (“sorry”) + -s → foi mals (“soz”)"
        },
        {
          "text": "grande coisa (“big deal”) + -s → grandes coisa (“biggie”)"
        },
        {
          "text": "valeu (“thank you”) + -s → valeus (“thanks”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to form slangier forms of certain words"
      ],
      "id": "en--s-pt-suffix-pLyNwTDs",
      "raw_glosses": [
        "(Brazil, slang) used to form slangier forms of certain words"
      ],
      "tags": [
        "Brazil",
        "morpheme",
        "slang"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʃ/",
      "tags": [
        "Northeast-Brazil",
        "Portugal",
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/s/",
      "note": "Central-South Brazil"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Quechua",
  "lang_code": "qu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Quechua entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(They say that) you are from Cusco.",
          "text": "Qusqumantas kanki.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Inez visited her sister yesterday (so I heard).",
          "text": "Inisqa qayna ñañantas watukusqan.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Evidential suffix, second-hand information. Indicates that the speaker has not directly experienced the information at hand; hearsay"
      ],
      "id": "en--s-qu-suffix-sViP2jiE",
      "related": [
        {
          "word": "-m"
        },
        {
          "word": "-mi"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "english": "after consonants",
          "word": "-si"
        },
        {
          "word": "-sh"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_text": "Derived from the Latin accusative plural endings (-ās, -ōs, -ēs).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "amigo (“friend”) + -s → amigos (“friends”)"
        },
        {
          "text": "cocina (“kitchen”) + -s → cocinas (“kitchens”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the regular plural of nouns and adjectives which end in vowels."
      ],
      "id": "en--s-es-suffix-yRPS6ULm",
      "related": [
        {
          "word": "-es"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "gmq-osw",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Swedish -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "gmq-osw",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Swedish -s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "non",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Old Norse -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "-s"
      },
      "expansion": "Danish -s",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Swedish -s, from Old Norse -s, originally the genitive singular ending of a-stem nouns. Cognate with Danish -s. The frequent use of the suffix in written and modern colloquial Swedish is possibly the result of foreign influence, either Latin or Middle Low German.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "clitic"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Swedish clitics",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 7 27 16",
          "kind": "other",
          "name": "Swedish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form genitive phrases, attached to the last word in a noun phrase."
      ],
      "id": "en--s-sv-suffix-mg5aSb86",
      "links": [
        [
          "genitive",
          "genitive#English"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "-s-"
        }
      ],
      "tags": [
        "clitic"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "non",
        "3": "-sk",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Norse -sk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "non",
        "3": "-sk"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Norse -sk",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*sek",
        "pos": "reflexive pronoun"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *sek (reflexive pronoun)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Norse -sk, a grammaticalisation of Proto-Germanic *sek (reflexive pronoun).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "The car drives",
          "text": "Bilen kör",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The car is (being) driven",
          "text": "Bilen körs",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The car drove",
          "text": "Bilen körde",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The car was (being) driven",
          "text": "Bilen kördes",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The lion eats",
          "text": "Lejonet äter",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The lion is (being) eaten",
          "text": "Lejonet äts",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "It is a richness, to get to love and to be loved.",
          "ref": "1995, Peter Grönvall, Maria Rådsten, Nanne Grönvall (lyrics and music), “Det vackraste [The most beautiful thing [\"thing\" from being nominalized]]”, performed by Cecilia Vennersten",
          "text": "Det är en rikedom, att få älska och att älskas.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the passive voice of verbs."
      ],
      "id": "en--s-sv-suffix-l65UK2vg",
      "links": [
        [
          "passive",
          "passive#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "en",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "English -s",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Mostly from English -s.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Swedish links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "partner + -s → partners"
        },
        {
          "text": "fan + -s → fans"
        },
        {
          "text": "taco + -s → tacos"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the plural form of some words, mostly loanwords"
      ],
      "id": "en--s-sv-suffix-ma2jZnft",
      "links": [
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chiefly colloquial, often proscribed) Used to form the plural form of some words, mostly loanwords"
      ],
      "related": [
        {
          "word": "-sar"
        }
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "morpheme",
        "often",
        "proscribed"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "gmq-osw",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Old Swedish -s",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Originally from Old Swedish -s, a genitive suffix. Many of the examples are later analogically derived from each other.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adverb-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "word": "ens"
        },
        {
          "word": "i aftons"
        },
        {
          "word": "i fredags"
        },
        {
          "word": "i jåns"
        },
        {
          "word": "i lördags"
        },
        {
          "word": "i måndags"
        },
        {
          "word": "i onsdags"
        },
        {
          "word": "i söndags"
        },
        {
          "word": "i tisdags"
        },
        {
          "word": "i torsdags"
        },
        {
          "word": "inomlands"
        },
        {
          "word": "inrikes"
        },
        {
          "word": "långs"
        },
        {
          "word": "nyss"
        },
        {
          "word": "tids nog"
        },
        {
          "word": "tvärs"
        },
        {
          "word": "utomlands"
        },
        {
          "word": "utrikes"
        },
        {
          "word": "i höstas"
        },
        {
          "word": "i julas"
        },
        {
          "word": "i påskas"
        },
        {
          "word": "i somras"
        },
        {
          "word": "i vintras"
        },
        {
          "word": "i våras"
        },
        {
          "word": "i afse"
        },
        {
          "word": "i morse"
        },
        {
          "word": "alldeles"
        },
        {
          "word": "framledes"
        },
        {
          "word": "-ledes"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "söndag (“Sunday”) + -s → i söndags (“last Sunday”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to derive some adverbs from nouns or adjectives"
      ],
      "id": "en--s-sv-suffix--pzNXM2w",
      "synonyms": [
        {
          "word": "-as"
        },
        {
          "word": "-se"
        },
        {
          "word": "-es"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "en",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "English -s",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly from English -s.",
  "forms": [
    {
      "form": "ᜐ᜔",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "suffix",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "-s (Baybayin spelling ᜐ᜔)",
      "name": "tl-head"
    }
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "pwede + -s → pweds",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "suffix added in slang, especially in place of reduplication"
      ],
      "id": "en--s-tl-suffix-ip8FeieT",
      "links": [
        [
          "humorous",
          "humorous"
        ],
        [
          "reduplication",
          "reduplication#English"
        ]
      ],
      "qualifier": "generally humorous",
      "raw_glosses": [
        "(slang, generally humorous) suffix added in slang, especially in place of reduplication"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "slang"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[s]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "en",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Borrowed from English -s",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from English -s.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 100",
          "kind": "other",
          "name": "Welsh entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 100",
          "kind": "other",
          "name": "Welsh personal pronouns",
          "parents": [
            "Personal pronouns",
            "Pronouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 100",
          "kind": "other",
          "name": "Welsh pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "bàth (“bath”) + -s → baths (“baths”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "tomato (“tomato”) + -s → tomatos (“tomatoes”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "gwdihŵ (“owl”) + -s → gwdihŵs (“owls”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form plural nouns."
      ],
      "id": "en--s-cy-suffix-oEMsOn~n",
      "synonyms": [
        {
          "word": "-aid"
        },
        {
          "word": "-aint"
        },
        {
          "word": "-au"
        },
        {
          "word": "-ed"
        },
        {
          "word": "-edd"
        },
        {
          "word": "-en"
        },
        {
          "word": "-i"
        },
        {
          "word": "-iaid"
        },
        {
          "word": "-iau"
        },
        {
          "word": "-ion"
        },
        {
          "word": "-od"
        },
        {
          "word": "-oedd"
        },
        {
          "word": "-on"
        },
        {
          "word": "-ydd"
        },
        {
          "word": "-yr"
        },
        {
          "word": "-ys"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/",
      "tags": [
        "North-Wales"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/s/",
      "tags": [
        "South-Wales"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/z/",
      "tags": [
        "South-Wales"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*só",
        "t": "that"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *só (“that”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Proto-Indo-European *só (“that”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "pronoun",
        "cat2": "personal pronouns"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "derived": [
        {
          "english": "if",
          "word": "os"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I never saw him/her/it/them.",
          "text": "Nis gwelais erioed.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "That is a phrase which is not often heard. (literally, \"There is a phrase which one does not hear [it] often.\"",
          "text": "Dyna ymadrodd nas clywir yn aml.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The language is not alive unless it is used. (literally, \"…unless one uses it.\")",
          "text": "Nid yw iaith yn fyw onis defnyddir.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "But we speak the wisdom of God in a mystery, even the hidden wisdom, which God ordained before the world unto our glory: which none of the princes of this world knew: for had they known it, they would not have crucified the Lord of glory.",
          "roman": "Eithr yr ydym ni yn llefaru doethineb Duw mewn dirgelwch, sef y ddoethineb guddiedig, yr hon a ragordeiniodd Duw cyn yr oesoedd i’n gogoniant ni: yr hon nid adnabu neb o dywysogion y byd hwn: oherwydd pes adwaenasent, ni chroeshoeliasent Arglwydd y gogoniant.",
          "text": "1588, Y Beibl cyssegr-lan, 1 Corinthians 2:7,8",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "him, her, it, them"
      ],
      "id": "en--s-cy-pron-NWkIGKhs",
      "links": [
        [
          "him",
          "him"
        ],
        [
          "her",
          "her"
        ],
        [
          "it",
          "it"
        ],
        [
          "them",
          "them"
        ]
      ],
      "qualifier": "otherwise obsolete",
      "raw_glosses": [
        "(literary, otherwise obsolete) him, her, it, them"
      ],
      "tags": [
        "literary"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-s",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-és",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-és",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-óHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-óHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-és",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-és",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-sú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-sú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-mís",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-mís",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "f",
        "head": "*(é)-s",
        "id": "hysterokinetic"
      },
      "expansion": "*(é)-s f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-",
        "2": "(Ø)-",
        "ac": "hysterokinetic",
        "nom_sg": "(é)-s"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-s",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "26 24 24 25",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Indo-European entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Derives feminine mobile-accented root nouns from roots."
      ],
      "id": "en--s-ine-pro-suffix-cZGKT5Go",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "(ó)-s",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "ó₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "ó₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "f",
        "head": "*(ó)-s",
        "id": "acrostatic"
      },
      "expansion": "*(ó)-s f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(ó)-",
        "2": "(é)-",
        "ac": "acrostatic",
        "nom_sg": "(ó)-s"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-s",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "26 24 24 25",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Indo-European entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Derives feminine acrostatic root nouns from roots."
      ],
      "id": "en--s-ine-pro-suffix-syP-RoUa",
      "links": [
        [
          "acrostatic",
          "acrostatic#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "(ḗ)-s",
      "tags": [
        "canonical",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ḗ-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-os",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-os",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ooHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ooHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-os",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-os",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-omos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-omos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-oey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-oey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-omos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-omos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-o",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-o",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-oy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-oy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-osu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-osu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-oh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-oh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-omis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-omis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "n",
        "head": "*(ḗ)-s",
        "id": "lengthened acrostatic"
      },
      "expansion": "*(ḗ)-s n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-",
        "2": "(é)-o",
        "ac": "acrostatic",
        "nom_sg": "(ḗ)-s"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-s",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "26 24 24 25",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Indo-European entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Derives neuter Narten-type acrostatic root nouns from roots."
      ],
      "id": "en--s-ine-pro-suffix-s86iMkmo",
      "links": [
        [
          "Narten-type",
          "w:Proto-Indo-European_nominals#Athematic_accent/ablaut_classes"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-ς"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -ς (-s)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -ς (-s)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "la",
            "2": "-s"
          },
          "expansion": "Latin: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin: -s"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "(ṓ)-s",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ṓ-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "ó₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "ó₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-és",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "e-és",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-óHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "e-óHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-és",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "e-és",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "e-mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "e-éy",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "e-mós",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ó-i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-sú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "e-sú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "e-éh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-mís",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "e-mís",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "head": "*(ṓ)-s",
        "id": "amphikinetic"
      },
      "expansion": "*(ṓ)-s m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(ó)-",
        "2": "(e)-",
        "ac": "amphikinetic",
        "nom_sg": "(ṓ)-s"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-s",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "26 24 24 25",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Indo-European entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Derives masculine acrostatic root nouns with lengthened o-grade nominative singular from roots."
      ],
      "id": "en--s-ine-pro-suffix-w~aLoBtO",
      "links": [
        [
          "acrostatic",
          "acrostatic#English"
        ],
        [
          "lengthened o-grade",
          "w:Indo-European_ablaut#Lengthened_grades"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ccs-gzn-pro",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Proto-Georgian-Zan:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Georgian-Zan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "oge",
            "2": "-ს"
          },
          "expansion": "Old Georgian: -ს (-s)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Georgian: -ს (-s)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Zan:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lzz",
            "2": "-ს",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Laz: -ს (-s), -ზ (-z), -სო (-so)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Laz: -ს (-s), -ზ (-z), -სო (-so)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xmf",
            "2": "-ს",
            "3": "-ც"
          },
          "expansion": "Mingrelian: -ს (-s), -ც (-c)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Mingrelian: -ს (-s), -ც (-c)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sva",
            "2": "-ს"
          },
          "expansion": "Svan: -ს (-s)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Svan: -ს (-s)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ccs-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "*-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Kartvelian",
  "lang_code": "ccs-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Kartvelian/-s",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Kartvelian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dative case marker"
      ],
      "id": "en--s-ccs-pro-suffix-roqQJvcu",
      "links": [
        [
          "dative",
          "Appendix:Glossary#dative"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-s",
            "id": "nominal"
          },
          "expansion": "Finnish: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -s"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "-s"
          },
          "expansion": "Ingrian: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: -s"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "nominal, -kse-"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-kse"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-kse",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Uralic *-kse.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksët",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksët",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-stën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksëssa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksëhna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksësta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksësën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksëlla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksëlta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksëlën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksëlëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ssa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksëksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ssëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksëtta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ksitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "*-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ksë"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-s",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/kce, pce, kse, pse",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns."
      ],
      "id": "en--s-urj-fin-pro-suffix-dmHIdZ4o",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-as"
          },
          "expansion": "Finnish: -as",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "with analogously re-extracted vowel"
          },
          "expansion": "(with analogously re-extracted vowel)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -as (with analogously re-extracted vowel)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "nominal, -h-"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-s"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-s",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Uralic *-s.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hët",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hët",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-stën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hëssa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hëhna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hësta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hësën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hëlla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hëlta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hëlën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hëlëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ssa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hëksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-hiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-hën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ssëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-hëtta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-hitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "*-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-së"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-s",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/Vle, Vne, Vre, Vse",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns."
      ],
      "id": "en--s-urj-fin-pro-suffix-dmHIdZ4o1",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-s",
            "id1": "adverbial"
          },
          "expansion": "Finnish: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -s"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "adverbial"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*-s",
        "pos": "lative suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *-s (lative suffix)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nEither akin to the translative suffix *-ksi or alternatively from Proto-Finno-Ugric *-s (lative suffix).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adverb-forming suffixes"
      },
      "expansion": "*-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-s",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 15 70",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms lative adverbs."
      ],
      "id": "en--s-urj-fin-pro-suffix-U5GXAXpU",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}
{
  "categories": [
    "Afrikaans adjective-forming suffixes",
    "Afrikaans entries with incorrect language header",
    "Afrikaans lemmas",
    "Afrikaans noun-forming suffixes",
    "Afrikaans suffixes",
    "Afrikaans terms derived from Dutch",
    "Afrikaans terms derived from Middle Dutch",
    "Afrikaans terms derived from Old Dutch",
    "Afrikaans terms derived from Proto-Germanic",
    "Afrikaans terms derived from Proto-Indo-European",
    "Afrikaans terms derived from Proto-West Germanic",
    "Afrikaans terms inherited from Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Middle Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Old Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Proto-Germanic",
    "Afrikaans terms inherited from Proto-West Germanic",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-st",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Dutch -st",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-st"
      },
      "expansion": "Inherited from Dutch -st",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Dutch -st.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ste",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "suffix",
        "3": "plural",
        "4": "-ste",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s (plural -ste)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "dien + -s → diens"
        }
      ],
      "glosses": [
        "appended to the stem of a verb, this suffix yields a verbal noun"
      ],
      "links": [
        [
          "verbal noun",
          "verbal noun#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Afrikaans adjective-forming suffixes",
    "Afrikaans entries with incorrect language header",
    "Afrikaans inflectional suffixes",
    "Afrikaans lemmas",
    "Afrikaans suffixes",
    "Afrikaans terms derived from Dutch",
    "Afrikaans terms derived from Middle Dutch",
    "Afrikaans terms derived from Old Dutch",
    "Afrikaans terms derived from Proto-Germanic",
    "Afrikaans terms derived from Proto-Indo-European",
    "Afrikaans terms derived from Proto-West Germanic",
    "Afrikaans terms inherited from Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Middle Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Old Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Proto-Germanic",
    "Afrikaans terms inherited from Proto-West Germanic",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Dutch -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Dutch -s",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Dutch -s (a suffix for forming plurals).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "redakteur + -s → redakteurs"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form regular plurals of nouns that end in certain suffixes or syllables, such as -el, -er, -en, -em, -eur, -aar, -aard, diminutive -ie, etc."
      ],
      "links": [
        [
          "-ie",
          "-ie#Afrikaans"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "ateljee + -s → ateljees"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form irregular plurals of many other nouns, chiefly of foreign origin."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Afrikaans adjective-forming suffixes",
    "Afrikaans entries with incorrect language header",
    "Afrikaans inflectional suffixes",
    "Afrikaans lemmas",
    "Afrikaans suffixes",
    "Afrikaans terms derived from Dutch",
    "Afrikaans terms derived from Middle Dutch",
    "Afrikaans terms derived from Old Dutch",
    "Afrikaans terms derived from Proto-Germanic",
    "Afrikaans terms derived from Proto-Indo-European",
    "Afrikaans terms derived from Proto-West Germanic",
    "Afrikaans terms inherited from Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Middle Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Old Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Proto-Germanic",
    "Afrikaans terms inherited from Proto-West Germanic",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Dutch -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Dutch -s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "dum",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Middle Dutch -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "odt",
        "3": "-es"
      },
      "expansion": "Old Dutch -es",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-as"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-as",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Dutch -s, from the genitive case of Dutch masculine and neuter nouns and adjectives, Middle Dutch -s, -es, from Old Dutch -es, -is, from Proto-Germanic *-as, *-is.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "nuut → iets nuuts"
        },
        {
          "text": "groot → niks groots nie"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the partitive form of the adjective"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Afrikaans adjective-forming suffixes",
    "Afrikaans entries with incorrect language header",
    "Afrikaans lemmas",
    "Afrikaans suffixes",
    "Afrikaans terms derived from Dutch",
    "Afrikaans terms derived from Middle Dutch",
    "Afrikaans terms derived from Old Dutch",
    "Afrikaans terms derived from Proto-Germanic",
    "Afrikaans terms derived from Proto-Indo-European",
    "Afrikaans terms derived from Proto-West Germanic",
    "Afrikaans terms inherited from Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Middle Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Old Dutch",
    "Afrikaans terms inherited from Proto-Germanic",
    "Afrikaans terms inherited from Proto-West Germanic",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Dutch -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "nl",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Dutch -s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "dum",
        "3": "-sch"
      },
      "expansion": "Middle Dutch -sch",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "odt",
        "3": "-isc"
      },
      "expansion": "Old Dutch -isc",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*-isk"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *-isk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-iskaz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-iskaz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-iskos"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-iskos",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Dutch -s, from earlier -sch, from Middle Dutch -sch, from Old Dutch -isc, from Proto-West Germanic *-isk, from Proto-Germanic *-iskaz, from Proto-Indo-European *-iskos.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "af",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adjective-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Afrikaans",
  "lang_code": "af",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "winter (“winter”) + -s → winters (“wintery”)"
        },
        {
          "text": "spel (“game”) + -s → speels (“playful”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adjectives of characteristic from nouns."
      ],
      "senseid": [
        "af:adjective"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Engeland (“England”) + -s → Engels (“English”)"
        },
        {
          "text": "Finland (“Finland”) + -s → Fins (“Finnish”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adjectives or language names from place names."
      ],
      "links": [
        [
          "place name",
          "place name#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "-իչ"
      },
      "expansion": "Old Armenian -իչ (-ičʻ)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "",
        "4": "*-ikʷyo-s"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-ikʷyo-s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*kʷey-",
        "t": "to gather"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *kʷey- (“to gather”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ποιέω",
        "t": "to do"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ποιέω (poiéō, “to do”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "चिनोति",
        "t": "to arrange, pile up",
        "tr": "cinóti"
      },
      "expansion": "Sanskrit चिनोति (cinóti, “to arrange, pile up”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly akin to Old Armenian -իչ (-ičʻ), both reconstructible to a tentative Proto-Indo-European *-ikʷyo-s, from Proto-Indo-European *kʷey- (“to gather”), whence also Ancient Greek ποιέω (poiéō, “to do”), Sanskrit चिनोति (cinóti, “to arrange, pile up”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Albanian entries with incorrect language header",
        "Albanian lemmas",
        "Albanian suffixes",
        "Albanian terms derived from Proto-Indo-European",
        "Albanian terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Pages with raw sortkeys",
        "Sanskrit terms with non-redundant manual transliterations"
      ],
      "glosses": [
        "Forms agent nouns."
      ],
      "links": [
        [
          "agent noun",
          "agent noun#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "sq:agent"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-ar"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ],
      "wikipedia": [
        "Brian Joseph"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yue",
        "2": "en",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "plural suffix"
      },
      "expansion": "Borrowed from English -s (“plural suffix”)",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from English -s (“plural suffix”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zh",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chinese",
  "lang_code": "zh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Cantonese lemmas",
        "Cantonese suffixes",
        "Cantonese terms borrowed from English",
        "Cantonese terms derived from English",
        "Cantonese terms with usage examples",
        "Chinese entries with incorrect language header",
        "Chinese humorous terms",
        "Chinese lemmas",
        "Chinese neologisms",
        "Chinese sarcastic terms",
        "Chinese suffixes",
        "Chinese terms with rare senses",
        "Hong Kong Cantonese",
        "Pages with raw sortkeys"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "有車s有樓s/有车s有楼s [Cantonese] ― jau⁵ ce¹ jau⁵ lau⁴⁻² [Jyutping] ― to own cars and flats",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to emphasise that there are multiple instances of the noun"
      ],
      "links": [
        [
          "humorous",
          "humorous"
        ],
        [
          "sarcastic",
          "sarcastic"
        ]
      ],
      "qualifier": "humorous or sarcastic",
      "raw_glosses": [
        "(Hong Kong Cantonese, neologism, humorous or sarcastic, rare, written only) Used to emphasise that there are multiple instances of the noun"
      ],
      "tags": [
        "Cantonese",
        "Hong-Kong",
        "literary",
        "morpheme",
        "neologism",
        "rare"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cs",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Czech",
  "lang_code": "cs",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-si"
        }
      ],
      "categories": [
        "Czech entries with incorrect language header",
        "Czech lemmas",
        "Czech particles",
        "Czech terms with IPA pronunciation",
        "Pages with raw sortkeys"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -si"
      ],
      "links": [
        [
          "-si",
          "-si#Czech"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ s]"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "non",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Norse -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "non",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Norse -s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "-s"
      },
      "expansion": "Swedish -s",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Norse -s, originally the genitive singular ending of a-stem nouns. Cognate with Swedish -s.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Danish",
  "lang_code": "da",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Danish entries with incorrect language header",
        "Danish lemmas",
        "Danish particles",
        "Danish terms derived from Old Norse",
        "Danish terms inherited from Old Norse",
        "Danish terms with usage examples",
        "Pages with raw sortkeys"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "the Queen of Denmark",
          "text": "Danmarks dronning",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "snowfall in Copenhagen",
          "text": "Københavns snefald",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form genitive/possessive phrases, attached to the last word in a noun phrase."
      ],
      "links": [
        [
          "genitive",
          "genitive#English"
        ],
        [
          "possessive",
          "possessive#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Dutch entries with incorrect language header",
    "Dutch inflectional suffixes",
    "Dutch lemmas",
    "Dutch noun-forming suffixes",
    "Dutch pluralia tantum",
    "Dutch suffixes",
    "Dutch terms derived from Middle Low German",
    "Dutch terms derived from Old Saxon",
    "Dutch terms derived from Proto-Germanic",
    "Dutch terms with unknown etymologies",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unk"
    },
    {
      "args": {
        "1": "odt",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Old Dutch",
      "name": "noncog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-ōz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ōz",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gml",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Middle Low German -s",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "osx",
        "3": "-os"
      },
      "expansion": "Old Saxon -os",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ōs"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ōs",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "-as"
      },
      "expansion": "Old English -as",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "-s"
      },
      "expansion": "English -s",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown. Not present in Old Dutch, which used -a from Proto-Germanic *-ōz as the plural ending. Possibly spread from Middle Low German -s, -es, from Old Saxon -os, -as, from Proto-Germanic *-ōs. Further etymology is unknown, but cognate with Old English -as (English -s).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "g": "p"
      },
      "expansion": "-s pl",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "bodem + -s → bodems"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form regular plurals of nouns that end in certain suffixes or syllables, such as -el, -er, -en, -em, -eur, -aar, -aard, diminutive -je, etc."
      ],
      "links": [
        [
          "-je",
          "-je#Dutch"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "telefoon + -s → telefoons"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form irregular plurals of many other nouns, chiefly of foreign origin."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Dutch adverb-forming suffixes",
    "Dutch entries with incorrect language header",
    "Dutch inflectional suffixes",
    "Dutch lemmas",
    "Dutch noun-forming suffixes",
    "Dutch suffixes",
    "Dutch terms derived from Middle Dutch",
    "Dutch terms derived from Old Dutch",
    "Dutch terms derived from Proto-Germanic",
    "Dutch terms inherited from Middle Dutch",
    "Dutch terms inherited from Old Dutch",
    "Dutch terms inherited from Proto-Germanic",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-lijk → -lijks"
    },
    {
      "word": "-je → -jes"
    },
    {
      "word": "-ling → -lings"
    },
    {
      "word": "-waarts"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "dum",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Middle Dutch -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "odt",
        "3": "-es"
      },
      "expansion": "Old Dutch -es",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-as"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-as",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From the genitive case of masculine and neuter nouns and adjectives, Middle Dutch -s, -es, from Old Dutch -es, -is, from Proto-Germanic *-as, *-is.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "cat3": "adverb-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Dutch terms with archaic senses"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "tijd → de tand des tijds"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the genitive case of (strong) masculine and neuter nouns."
      ],
      "qualifier": "except in fixed expressions",
      "raw_glosses": [
        "(archaic, except in fixed expressions) Used to form the genitive case of (strong) masculine and neuter nouns."
      ],
      "tags": [
        "archaic",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Pieter → Pieters jas"
        },
        {
          "text": "iemand → iemands jas"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the genitive case of proper nouns and some pronouns."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "lief → iets liefs"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the partitive form of the adjective"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "stad → steeds"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adverbs"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Dutch adjective-forming suffixes",
    "Dutch entries with incorrect language header",
    "Dutch lemmas",
    "Dutch noun-forming suffixes",
    "Dutch suffixes",
    "Dutch terms derived from Middle Dutch",
    "Dutch terms derived from Old Dutch",
    "Dutch terms derived from Proto-Germanic",
    "Dutch terms derived from Proto-Indo-European",
    "Dutch terms derived from Proto-West Germanic",
    "Dutch terms inherited from Middle Dutch",
    "Dutch terms inherited from Old Dutch",
    "Dutch terms inherited from Proto-Germanic",
    "Dutch terms inherited from Proto-West Germanic",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "dum",
        "3": "-sch"
      },
      "expansion": "Middle Dutch -sch",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "odt",
        "3": "-isc"
      },
      "expansion": "Old Dutch -isc",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*-isk"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *-isk",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-iskaz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-iskaz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-iskos"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-iskos",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From earlier -sch, from Middle Dutch -sch, from Old Dutch -isc, from Proto-West Germanic *-isk, from Proto-Germanic *-iskaz (from which also -isch via German), from Proto-Indo-European *-iskos.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adjective-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "winter (“winter”) + -s → winters (“wintery”)"
        },
        {
          "text": "spel (“game”) + -s → speels (“playful”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adjectives of characteristic from nouns."
      ],
      "senseid": [
        "nl:adjective"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Engeland (“England”) + -s → Engels (“English”)"
        },
        {
          "text": "Finland (“Finland”) + -s → Fins (“Finnish”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adjectives or language names from names of nations or countries."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Dutch entries with incorrect language header",
    "Dutch lemmas",
    "Dutch noun-forming suffixes",
    "Dutch suffixes",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_text": "From earlier forms such as -sz, -se, -sen; all ultimately from the patronymic use of zoon with a connecting genitival interfix -s-. Bare -s as a patronymic may also represent an underlying patronymic use of dochter, as in the name Neeltje Jansdochter, which could reduce to Neeltje Jans by simple elision of -dochter.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used to form patronymic surnames."
      ],
      "senseid": [
        "nl:patronymic"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-sz"
    },
    {
      "word": "-se"
    },
    {
      "word": "-sse"
    },
    {
      "word": "-sen"
    },
    {
      "word": "-ssen"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English entries with incorrect language header",
    "English inflectional suffixes",
    "English lemmas",
    "English productive suffixes",
    "English suffixes",
    "English terms derived from Middle English",
    "English terms derived from Old English",
    "English terms derived from Proto-Germanic",
    "English terms derived from Proto-Indo-European",
    "English terms derived from Proto-West Germanic",
    "English terms derived from Scots",
    "English terms inherited from Middle English",
    "English terms inherited from Old English",
    "English terms inherited from Proto-Germanic",
    "English terms inherited from Proto-Indo-European",
    "English terms inherited from Proto-West Germanic",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English terms with homophones",
    "English terms with non-redundant non-automated sortkeys",
    "English unproductive suffixes",
    "Pages with raw sortkeys",
    "Terms with Arabic translations",
    "Terms with Basque translations",
    "Terms with Classical Nahuatl translations",
    "Terms with Cornish translations",
    "Terms with Danish translations",
    "Terms with Dutch translations",
    "Terms with Esperanto translations",
    "Terms with Estonian translations",
    "Terms with Finnish translations",
    "Terms with French translations",
    "Terms with Galician translations",
    "Terms with Georgian translations",
    "Terms with German translations",
    "Terms with Greek translations",
    "Terms with Guaraní translations",
    "Terms with Hebrew translations",
    "Terms with Hungarian translations",
    "Terms with Icelandic translations",
    "Terms with Ido translations",
    "Terms with Irish translations",
    "Terms with Italian translations",
    "Terms with Japanese translations",
    "Terms with Kannada translations",
    "Terms with Kazakh translations",
    "Terms with Khakas translations",
    "Terms with Korean translations",
    "Terms with Latin translations",
    "Terms with Latvian translations",
    "Terms with Lithuanian translations",
    "Terms with Malayalam translations",
    "Terms with Mandarin translations",
    "Terms with Manx translations",
    "Terms with Norwegian Bokmål translations",
    "Terms with Norwegian Nynorsk translations",
    "Terms with Nupe translations",
    "Terms with Persian translations",
    "Terms with Portuguese translations",
    "Terms with Romanian translations",
    "Terms with Spanish translations",
    "Terms with Swahili translations",
    "Terms with Swedish translations",
    "Terms with Tagalog translations",
    "Terms with Turkish translations",
    "Terms with Tuvan translations",
    "Terms with Vietnamese translations",
    "Terms with Welsh translations",
    "Terms with Yakut translations"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yue",
            "2": "-s",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Cantonese: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Cantonese: -s"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ja",
            "2": "ズ",
            "bor": "1",
            "tr": "-zu"
          },
          "expansion": "→ Japanese: ズ (-zu)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Japanese: ズ (-zu)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ml",
            "2": "-സ്",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Malayalam: -സ് (-sŭ)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Malayalam: -സ് (-sŭ)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "-s",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Swedish: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Swedish: -s"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tl",
            "2": "-s",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Tagalog: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Tagalog: -s"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cy",
            "2": "-s",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Welsh: -s",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Welsh: -s"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "enm",
        "3": "-s",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Middle English -s",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "enm",
        "3": "-s"
      },
      "expansion": "Inherited from Middle English -s",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ang",
        "3": "-as"
      },
      "expansion": "Old English -as",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*-ōs"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *-ōs",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ōs"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ōs",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-es"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-es",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xno",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Anglo-Norman",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "-s",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "Scots -s (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "stq",
        "2": "-s",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "Saterland Frisian -s (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fy",
        "2": "-s",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "West Frisian -s (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "-s",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "Dutch -s (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nds",
        "2": "-s",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "Low German -s (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "-er",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "Danish -er (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "-r"
      },
      "expansion": "Swedish -r",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "-ar",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "Icelandic -ar (plural ending)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "-𐍉𐍃",
        "pos": "nominative plural ending of a-stem masculine nouns"
      },
      "expansion": "Gothic -𐍉𐍃 (-ōs, nominative plural ending of a-stem masculine nouns)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "-er",
        "pos": "plural ending"
      },
      "expansion": "German -er (plural ending)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Middle English -s, -es, from Old English -as, nominative-accusative plural ending of masculine a-stem (i.e. strong) declension nouns, from Proto-West Germanic *-ōs, from Proto-Germanic *-ōs, *‑ōz, from Proto-Indo-European *-es, *-oes (plural endings). The spread of this ending in later Middle English was once argued to have been the result of Anglo-Norman influence; however, -as was already the most common Old English plural marker (used in approximately 40% of Old English nouns), and was initially more common in the North of England where French influence was weakest, only later gradually spreading south. Cognate with Scots -s (plural ending), Saterland Frisian -s (plural ending), West Frisian -s (plural ending), Dutch -s (plural ending), Low German -s (plural ending), Danish -er (plural ending), Swedish -r, -ar, -or (plural ending), Icelandic -ar (plural ending), Gothic -𐍉𐍃 (-ōs, nominative plural ending of a-stem masculine nouns). Not directly related to German -er (plural ending) which has a different origin.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "en-suffix"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-a"
    },
    {
      "word": "-en"
    },
    {
      "word": "-es"
    },
    {
      "word": "-i"
    },
    {
      "word": "-ir"
    },
    {
      "tags": [
        "nonstandard"
      ],
      "word": "-z"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "one computer → five computers",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form regular plurals of nouns."
      ],
      "links": [
        [
          "regular",
          "regular#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ],
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "en:regular plural"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "English terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "shorts",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "sunglasses",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form many pluralia tantum (nouns that are almost or entirely without singular forms)."
      ],
      "links": [
        [
          "pluralia tantum",
          "plurale tantum#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "en:pluralia tantum"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "English terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "We often look back on the 1960s [the years from 1960 to 1969] with rose-tinted glasses.",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "The Industrial Revolution went into full-swing during the 1800s [the years from 1800 to 1899 – but see usage notes].",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "The temperature today will be in the low 30s.",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "He placed in the 200s in the end.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "When appended to a number ending in at least one 0, expresses a range of numbers which share the digits before some or (usually) all of the 0s; frequently used for decades, centuries and temperatures."
      ],
      "senseid": [
        "en:numerical range"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    },
    {
      "ipa": "/z/"
    },
    {
      "ipa": "/ɪz/"
    },
    {
      "ipa": "/əz/",
      "note": "weak vowel merger"
    },
    {
      "homophone": "-'s"
    },
    {
      "homophone": "'s"
    }
  ],
  "translations": [
    {
      "code": "ar",
      "lang": "Arabic",
      "roman": "-āni",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "dual"
      ],
      "word": "ـَانِ"
    },
    {
      "code": "ar",
      "lang": "Arabic",
      "roman": "-ayni",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "dual"
      ],
      "word": "ـَيْنِ"
    },
    {
      "code": "ar",
      "lang": "Arabic",
      "roman": "-ūna",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "ـُونَ"
    },
    {
      "code": "ar",
      "lang": "Arabic",
      "roman": "-īna",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "ـِينَ"
    },
    {
      "code": "ar",
      "lang": "Arabic",
      "roman": "-āt",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "ـَات"
    },
    {
      "code": "eu",
      "lang": "Basque",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ak"
    },
    {
      "code": "eu",
      "lang": "Basque",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ok"
    },
    {
      "code": "zh",
      "lang": "Chinese Mandarin",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "們"
    },
    {
      "code": "zh",
      "lang": "Chinese Mandarin",
      "note": "plural marker for humans, non-mandatory",
      "roman": "men",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "们"
    },
    {
      "code": "nci",
      "lang": "Classical Nahuatl",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-h"
    },
    {
      "code": "nci",
      "lang": "Classical Nahuatl",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-tin"
    },
    {
      "code": "nci",
      "lang": "Classical Nahuatl",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-meh"
    },
    {
      "code": "kw",
      "lang": "Cornish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ow"
    },
    {
      "code": "kw",
      "lang": "Cornish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-yow"
    },
    {
      "code": "da",
      "lang": "Danish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-er"
    },
    {
      "code": "da",
      "lang": "Danish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-e"
    },
    {
      "code": "nl",
      "lang": "Dutch",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-en"
    },
    {
      "code": "nl",
      "lang": "Dutch",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-s"
    },
    {
      "code": "eo",
      "lang": "Esperanto",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-j"
    },
    {
      "code": "et",
      "lang": "Estonian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-d"
    },
    {
      "code": "fi",
      "lang": "Finnish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-t"
    },
    {
      "code": "fr",
      "lang": "French",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-s"
    },
    {
      "code": "fr",
      "lang": "French",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-x"
    },
    {
      "code": "gl",
      "lang": "Galician",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-s"
    },
    {
      "code": "gl",
      "lang": "Galician",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-es"
    },
    {
      "code": "gl",
      "lang": "Galician",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-is"
    },
    {
      "code": "ka",
      "lang": "Georgian",
      "roman": "-ebi",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ები"
    },
    {
      "code": "de",
      "lang": "German",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-e"
    },
    {
      "code": "de",
      "lang": "German",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-en"
    },
    {
      "code": "de",
      "lang": "German",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-er"
    },
    {
      "code": "de",
      "lang": "German",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-s"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "roman": "-aíoi",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ],
      "word": "-αίοι"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "roman": "-ídes",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ],
      "word": "-ήδες"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "plural"
      ],
      "word": "-άδες (-ádes)"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "plural"
      ],
      "word": "-ες (-es)"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "plural"
      ],
      "word": "-ές (-és)"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "plural"
      ],
      "word": "-οι (-oi)"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "plural"
      ],
      "word": "-οί (-oí)"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "plural"
      ],
      "word": "-ούδες (-oúdes)"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ],
      "word": "-ηδες (-ides)"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural"
      ],
      "word": "-α (-a)"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "roman": "-ata",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural"
      ],
      "word": "-ατα"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural"
      ],
      "word": "-ά (-á)"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "roman": "-édes",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural"
      ],
      "word": "-έδες"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "-i",
        "neuter",
        "plural"
      ],
      "word": "-η"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural"
      ],
      "word": "-ή (-í)"
    },
    {
      "code": "el",
      "lang": "Greek",
      "roman": "-ia",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural"
      ],
      "word": "-ια"
    },
    {
      "code": "gn",
      "lang": "Guaraní",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-kuéra"
    },
    {
      "code": "gn",
      "lang": "Guaraní",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-nguéra"
    },
    {
      "code": "he",
      "lang": "Hebrew",
      "roman": "-im",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ],
      "word": "־ִים"
    },
    {
      "code": "he",
      "lang": "Hebrew",
      "roman": "-ot",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ],
      "word": "־וֹת"
    },
    {
      "code": "he",
      "lang": "Hebrew",
      "roman": "-in",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ],
      "word": "־ִין"
    },
    {
      "code": "hu",
      "lang": "Hungarian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-k"
    },
    {
      "code": "hu",
      "lang": "Hungarian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ak"
    },
    {
      "code": "hu",
      "lang": "Hungarian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ok"
    },
    {
      "code": "hu",
      "lang": "Hungarian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ek"
    },
    {
      "code": "hu",
      "lang": "Hungarian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ök"
    },
    {
      "code": "is",
      "lang": "Icelandic",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-a"
    },
    {
      "code": "is",
      "lang": "Icelandic",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ar"
    },
    {
      "code": "io",
      "lang": "Ido",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-i"
    },
    {
      "code": "ga",
      "lang": "Irish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-anna"
    },
    {
      "code": "ga",
      "lang": "Irish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-acha"
    },
    {
      "code": "ga",
      "lang": "Irish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-a"
    },
    {
      "code": "ga",
      "lang": "Irish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-e"
    },
    {
      "code": "ga",
      "lang": "Irish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-í"
    },
    {
      "code": "ga",
      "lang": "Irish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-te"
    },
    {
      "code": "ga",
      "lang": "Irish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-taí"
    },
    {
      "code": "ga",
      "lang": "Irish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-tí"
    },
    {
      "code": "ga",
      "lang": "Irish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-aigh"
    },
    {
      "code": "ga",
      "lang": "Irish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ta"
    },
    {
      "code": "it",
      "lang": "Italian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-i"
    },
    {
      "code": "it",
      "lang": "Italian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-e"
    },
    {
      "alt": "たち",
      "code": "ja",
      "lang": "Japanese",
      "roman": "tachi",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "達"
    },
    {
      "alt": "ら",
      "code": "ja",
      "lang": "Japanese",
      "roman": "ra",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "等"
    },
    {
      "alt": "ども",
      "code": "ja",
      "lang": "Japanese",
      "note": "plural markers for humans, non-mandatory",
      "roman": "domo",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "供"
    },
    {
      "code": "kn",
      "lang": "Kannada",
      "note": "for everything except for humans",
      "roman": "-gaḷu",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ಗಳು"
    },
    {
      "code": "kn",
      "lang": "Kannada",
      "note": "for humans",
      "roman": "-ru",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ರು"
    },
    {
      "code": "kk",
      "lang": "Kazakh",
      "roman": "-lar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-лар"
    },
    {
      "code": "kk",
      "lang": "Kazakh",
      "roman": "-ler",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-лер"
    },
    {
      "code": "kk",
      "lang": "Kazakh",
      "roman": "-tar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-тар"
    },
    {
      "code": "kk",
      "lang": "Kazakh",
      "roman": "-ter",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-тер"
    },
    {
      "code": "kk",
      "lang": "Kazakh",
      "roman": "-dar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-дар"
    },
    {
      "code": "kk",
      "lang": "Kazakh",
      "roman": "-der",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-дер"
    },
    {
      "code": "kjh",
      "lang": "Khakas",
      "roman": "-lar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-лар"
    },
    {
      "code": "kjh",
      "lang": "Khakas",
      "roman": "-ler",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-лер"
    },
    {
      "code": "kjh",
      "lang": "Khakas",
      "roman": "-nar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-нар"
    },
    {
      "code": "kjh",
      "lang": "Khakas",
      "roman": "-ner",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-нер"
    },
    {
      "code": "kjh",
      "lang": "Khakas",
      "roman": "-tar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-тар"
    },
    {
      "code": "kjh",
      "lang": "Khakas",
      "roman": "-ter",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-тер"
    },
    {
      "code": "ko",
      "english": "non-mandatory",
      "lang": "Korean",
      "roman": "-deul",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "들"
    },
    {
      "code": "ko",
      "lang": "Korean",
      "note": "plural markers for humans",
      "roman": "-ne",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "네"
    },
    {
      "code": "la",
      "lang": "Latin",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ],
      "word": "-ī"
    },
    {
      "code": "la",
      "lang": "Latin",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ],
      "word": "-ae"
    },
    {
      "code": "la",
      "lang": "Latin",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural"
      ],
      "word": "-a"
    },
    {
      "code": "lv",
      "lang": "Latvian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-s"
    },
    {
      "code": "lt",
      "lang": "Lithuanian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-s"
    },
    {
      "code": "ml",
      "lang": "Malayalam",
      "roman": "-kaḷ",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-കൾ"
    },
    {
      "code": "gv",
      "lang": "Manx",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-yn"
    },
    {
      "code": "gv",
      "lang": "Manx",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-aghyn"
    },
    {
      "code": "gv",
      "lang": "Manx",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-jyn"
    },
    {
      "code": "nb",
      "lang": "Norwegian Bokmål",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-er"
    },
    {
      "code": "nn",
      "lang": "Norwegian Nynorsk",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-er"
    },
    {
      "code": "nup",
      "lang": "Nupe",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-zhì"
    },
    {
      "code": "fa",
      "lang": "Persian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "ها"
    },
    {
      "code": "fa",
      "lang": "Persian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ها"
    },
    {
      "code": "fa",
      "lang": "Persian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-هایی"
    },
    {
      "code": "fa",
      "lang": "Persian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-هان"
    },
    {
      "code": "pt",
      "lang": "Portuguese",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-s"
    },
    {
      "code": "pt",
      "lang": "Portuguese",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-es"
    },
    {
      "code": "ro",
      "lang": "Romanian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-i"
    },
    {
      "code": "ro",
      "lang": "Romanian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-e"
    },
    {
      "code": "ro",
      "lang": "Romanian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-uri"
    },
    {
      "code": "ro",
      "lang": "Romanian",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-le"
    },
    {
      "code": "es",
      "lang": "Spanish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-s"
    },
    {
      "code": "es",
      "lang": "Spanish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-es"
    },
    {
      "code": "sw",
      "lang": "Swahili",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "wa-"
    },
    {
      "code": "sw",
      "lang": "Swahili",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "mi-"
    },
    {
      "code": "sw",
      "lang": "Swahili",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "ma-"
    },
    {
      "code": "sw",
      "lang": "Swahili",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "vi-"
    },
    {
      "code": "sv",
      "lang": "Swedish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ar -er -or -r -n"
    },
    {
      "code": "tl",
      "lang": "Tagalog",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "mga"
    },
    {
      "code": "tr",
      "lang": "Turkish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ler"
    },
    {
      "code": "tr",
      "lang": "Turkish",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-lar"
    },
    {
      "code": "tyv",
      "lang": "Tuvan",
      "roman": "-lar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-лар"
    },
    {
      "code": "tyv",
      "lang": "Tuvan",
      "roman": "-ler",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-лер"
    },
    {
      "code": "tyv",
      "lang": "Tuvan",
      "roman": "-nar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-нар"
    },
    {
      "code": "tyv",
      "lang": "Tuvan",
      "roman": "-ner",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-нер"
    },
    {
      "code": "tyv",
      "lang": "Tuvan",
      "roman": "-tar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-тар"
    },
    {
      "code": "tyv",
      "lang": "Tuvan",
      "roman": "-ter",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-тер"
    },
    {
      "code": "tyv",
      "lang": "Tuvan",
      "roman": "-dar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-дар"
    },
    {
      "code": "tyv",
      "lang": "Tuvan",
      "roman": "-der",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-дер"
    },
    {
      "code": "vi",
      "lang": "Vietnamese",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "những"
    },
    {
      "code": "vi",
      "lang": "Vietnamese",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "các"
    },
    {
      "code": "vi",
      "lang": "Vietnamese",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "mấy"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-aid"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-aint"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-au"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ed"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-edd"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-en"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-i"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-iaid"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-iau"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ion"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-od"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-oedd"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-on"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-s"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ydd"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-yr"
    },
    {
      "code": "cy",
      "lang": "Welsh",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-ys"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-lar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-лар"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-ler",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-лэр"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-lor",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-лор"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-lör",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-лөр"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-dar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-дар"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-der",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-дэр"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-dor",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-дор"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-dör",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-дөр"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-tar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-тар"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-ter",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-тэр"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-tor",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-тор"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-tör",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-төр"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-nar",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-нар"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-ner",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-нэр"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-nor",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-нор"
    },
    {
      "code": "sah",
      "lang": "Yakut",
      "roman": "-nör",
      "sense": "regular plurals of nouns",
      "word": "-нөр"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English entries with incorrect language header",
    "English inflectional suffixes",
    "English lemmas",
    "English productive suffixes",
    "English suffixes",
    "English terms derived from Middle English",
    "English terms derived from Old English",
    "English terms derived from Old Norse",
    "English terms derived from Scots",
    "English terms inherited from Middle English",
    "English terms inherited from Old English",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English terms with homophones",
    "English terms with non-redundant non-automated sortkeys",
    "English unproductive suffixes",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "enm",
        "3": "-es",
        "4": "-(e)s",
        "pos": "third-person singular ending"
      },
      "expansion": "Middle English -(e)s (third-person singular ending)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ang",
        "3": "-es, -as",
        "pos": "third-person singular endings"
      },
      "expansion": "Old English -es, -as (third-person singular endings)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "-eþ",
        "3": "-(e)þ"
      },
      "expansion": "Old English -(e)þ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "non",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Old Norse",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle English -(e)s (third-person singular ending), from Northumbrian Old English -es, -as (third-person singular endings). Gradually replaced the older -eth, from Old English -(e)þ, -aþ, during the Middle English and Early Modern English periods.\nIt is predominantly believed that -(e)s is identical to the Old English second-person singular ending -es, -est (cf. archaic Modern English -est, as in thou singest). The use for the third-person singular would have been caused by speakers of Old Norse who switched to speaking English and confounded the endings due to analogy with their native tongue. In Old Norse, the second and third person singular indicative forms were identical (e.g. þú masar, hann masar; þú þekkir, hann þekkir; etc.).\nAn alternative theory sees the shift from /θ/ in -eth to /s/ (later /z/) in -(e)s as a mere phonetic simplification due to the frequency of the ending, but the objection to this is that no such development can be observed anywhere else in English. Nevertheless the relative similarity in sound between both forms may have facilitated the spread of -es.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "en-suffix"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-ed"
    },
    {
      "word": "-en"
    },
    {
      "word": "-ing"
    },
    {
      "word": "-t"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "to eat → he eats"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the third-person singular indicative present tense of verbs."
      ],
      "links": [
        [
          "third-person",
          "third person"
        ],
        [
          "singular",
          "singular"
        ],
        [
          "indicative",
          "indicative"
        ],
        [
          "present tense",
          "present tense"
        ],
        [
          "verb",
          "verb"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    },
    {
      "ipa": "/z/"
    },
    {
      "ipa": "/ɪz/"
    },
    {
      "ipa": "/əz/",
      "note": "weak vowel merger"
    },
    {
      "homophone": "-'s"
    },
    {
      "homophone": "'s"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English adverb-forming suffixes",
    "English entries with incorrect language header",
    "English lemmas",
    "English productive suffixes",
    "English suffixes",
    "English terms derived from Middle English",
    "English terms derived from Old English",
    "English terms derived from Scots",
    "English terms inherited from Middle English",
    "English terms inherited from Old English",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English terms with homophones",
    "English terms with non-redundant non-automated sortkeys",
    "English unproductive suffixes",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-st"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "enm",
        "3": "-es"
      },
      "expansion": "Middle English -es",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ang",
        "3": "-es"
      },
      "expansion": "Old English -es",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle English -es, from Old English -es, the masculine and neuter genitive singular ending of strong nouns. More at -'s.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adverb-forming suffixes",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "cat2": "adverb-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "en-suffix"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "forward + -s → forwards"
        },
        {
          "text": "downward + -s → downwards"
        },
        {
          "text": "alway + -s → always"
        },
        {
          "text": "sometime + -s → sometimes"
        },
        {
          "text": "betime + -s → betimes"
        },
        {
          "text": "while + -s → whiles"
        },
        {
          "text": "betide + -s → betides"
        },
        {
          "text": "toward + -s → towards"
        },
        {
          "text": "beside + -s → besides"
        },
        {
          "text": "evening + -s → evenings"
        },
        {
          "text": "unaware + -s → unawares"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used in the formation of certain English adverbs."
      ],
      "senseid": [
        "en:adverbial"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    },
    {
      "ipa": "/z/"
    },
    {
      "ipa": "/ɪz/"
    },
    {
      "ipa": "/əz/",
      "note": "weak vowel merger"
    },
    {
      "homophone": "-'s"
    },
    {
      "homophone": "'s"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English entries with incorrect language header",
    "English lemmas",
    "English productive suffixes",
    "English suffixes",
    "English terms derived from Scots",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English terms with homophones",
    "English terms with non-redundant non-automated sortkeys",
    "English unproductive suffixes",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_text": "A variant spelling of -'s, partly an archaism, partly by dropping the apostrophe.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "suffix",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-s",
      "name": "en-suffix"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English links with redundant target parameters"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "hers; its; ones (now one’s); theirs"
        },
        {
          "text": "(neopronouns): eirs; hirs; pers; thons; xyrs; zirs"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Possessive marker, indicating that an object belongs to the word bearing the marker."
      ],
      "qualifier": "on pronouns",
      "raw_glosses": [
        "(on pronouns) Possessive marker, indicating that an object belongs to the word bearing the marker."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-'s"
        }
      ],
      "categories": [
        "English links with redundant target parameters",
        "English nonstandard terms"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "devils doorbell; dogs-bane; St. Marys; (obsolete) kings"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -'s"
      ],
      "links": [
        [
          "-'s",
          "-'s#English"
        ]
      ],
      "qualifier": "on nouns",
      "raw_glosses": [
        "(on nouns, now nonstandard) Alternative form of -'s"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme",
        "nonstandard"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    },
    {
      "ipa": "/z/"
    },
    {
      "ipa": "/ɪz/"
    },
    {
      "ipa": "/əz/",
      "note": "weak vowel merger"
    },
    {
      "homophone": "-'s"
    },
    {
      "homophone": "'s"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "english": "on pronouns; now nonstandard",
      "word": "-'s"
    },
    {
      "tags": [
        "obsolete"
      ],
      "word": "-es"
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English entries with incorrect language header",
    "English lemmas",
    "English productive suffixes",
    "English suffixes",
    "English terms derived from Scots",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English terms with homophones",
    "English terms with non-redundant non-automated sortkeys",
    "English unproductive suffixes",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 5,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "circa 1936"
      },
      "expansion": "[circa 1936]",
      "name": "datedef"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "sco",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Scots",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Modern sense in slang [circa 1936]. According to OED, a colloquial clipping of the hypocoristic diminutive suffix -sy. As AHD writes, -sy itself usually being informal, ironic and/or jocular, and possibly a combination of -s (“plural marker”) and conflation of -y as adjectival with its sense as a diminutive suffix (e.g., puppy, kitty), the latter notion probably from Scots.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "suffix",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-s",
      "name": "en-suffix"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-sies"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English colloquialisms",
        "English humorous terms",
        "English informal terms",
        "English links with redundant target parameters"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Babs; moms; pops; homes; toots"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Hypocoristic suffix"
      ],
      "links": [
        [
          "humorous",
          "humorous"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal, colloquial, sometimes humorous) Hypocoristic suffix"
      ],
      "senseid": [
        "en:hypocoristic"
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "humorous",
        "informal",
        "morpheme",
        "sometimes"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/s/"
    },
    {
      "ipa": "/z/"
    },
    {
      "ipa": "/ɪz/"
    },
    {
      "ipa": "/əz/",
      "note": "weak vowel merger"
    },
    {
      "homophone": "-'s"
    },
    {
      "homophone": "'s"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "American Heritage Dictionary",
    "Oxford English Dictionary"
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Estonian adjective-forming suffixes",
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian suffixes",
    "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Estonian õpik-type nominals",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-isa",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-isa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-isa"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Finnic *-isa",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-isa"
      },
      "expansion": "Finnish -isa",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "-isa"
      },
      "expansion": "Ingrian -isa",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "-sa"
      },
      "expansion": "Votic -sa",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Finnic *-isa. Related to Finnish -isa, Ingrian -isa, Votic -sa.",
  "forms": [
    {
      "form": "-sa",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-sat",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-sam",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõige -sam",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-õpik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/õpik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sate",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-said",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sasse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satesse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-saisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sates",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sais",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sast",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satest",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-saist",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sale",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-saile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sal",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sail",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-salt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satelt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sailt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-saks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-sateks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-saiks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-sani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-sateni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-sana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satena",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-sata",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-sateta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-saga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-satega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "11": "comparative",
        "12": "-sam",
        "13": "superlative",
        "14": "kõige -sam",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "2": "suffixes",
        "3": "genitive",
        "4": "-sa",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "-sat",
        "9": "",
        "cat2": "adjective-forming suffixes",
        "cat3": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "f5accel-form": "comparative",
        "f6accel-form": "superlative",
        "f6nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-s (genitive -sa, partitive -sat, comparative -sam, superlative kõige -sam)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-sa",
        "2": "-sat",
        "3": "",
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-s (genitive -sa, partitive -sat, comparative -sam, superlative kõige -sam)",
      "name": "et-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-s",
        "2": "a",
        "3": ""
      },
      "name": "et-decl-õpik"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "au (“honour”) + -s → aus (“honest”)"
        },
        {
          "text": "ilu (“beauty”) + -s → ilus (“beautiful”)"
        },
        {
          "text": "lõbu (“pleasure”) + -s → lõbus (“fun”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "creates adjectives from nouns"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian suffixes",
    "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Estonian õpik-type nominals",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-nci"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-nci",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-nci.",
  "forms": [
    {
      "form": "-nda",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndat",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-õpik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/õpik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndate",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndasse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatesse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndates",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndais",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndast",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatest",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaist",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndale",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndal",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndail",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndalt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatelt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndailt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndateks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaiks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndateni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatena",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndata",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndateta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndaga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ndatega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "suffix",
        "3": "genitive",
        "4": "-nda",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "-ndat",
        "9": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-s (genitive -nda, partitive -ndat)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "suffix",
        "2": "-nda",
        "3": "-ndat"
      },
      "expansion": "-s (genitive -nda, partitive -ndat)",
      "name": "et-nom"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "nda",
        "3": "s"
      },
      "name": "et-decl-õpik"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "kolm (“three”) + -s → kolmas (“third”)"
        },
        {
          "text": "kuus (“six”) + -s → kuues (“sixth”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms ordinal numbers from cardinal numbers"
      ],
      "links": [
        [
          "ordinal",
          "ordinal#English"
        ],
        [
          "cardinal",
          "cardinal#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-s"
}

{
  "categories": [
    "Finnish clitics",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish entries with language name categories using raw markup",
    "Finnish familiar terms",
    "Finnish inflectional suffixes",
    "Finnish informal terms",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish particles",
    "Finnish suffixes",
    "Finnish terms with redundant sortkeys",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "clitic"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nContracted from the second-person singular pronoun sa, sä (sinä in modern standard language), but no longer tied to being used in second-person.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "particle",
        "cat2": "clitics"
      },
      "expansion": "-s",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "particle",
  "related": [
    {
      "word": "-han"
    },
    {
      "word": "-hän"
    },
    {
      "word": "-kaan"
    },
    {
      "word": "-kään"
    },
    {
      "word": "-kin"
    },
    {
      "word": "-ko"
    },
    {
      "word": "-kö"
    },
    {
      "word": "-pa"
    },
    {
      "word": "-pä"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Now do listen!",
          "text": "Kuules nyt! (addressing one person. quite an established expression of frustration, speaker very impatient)",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Now do listen!",
          "text": "Kuulkaas nyt! (addressing many people, same tone as above)",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Go do these tasks.",
          "text": "Tees nämä tehtävät. (addressing one person, tone less impatient)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "When appended to a second-person singular or plural imperative, gives the command or request slightly rude or impatient tone—often with different verbs and different independent particles adjacent, the tone is different."
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "familiar",
        "informal",
        "particle"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Hey, go put the plates on the table.",
          "text": "Laitapas lautaset pöytään.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "When appended to the particle -pa/-pä that is appended to a second-person imperative, gives the command or request a slightly more persuasive or inspiring tone."
      ],
      "links": [
        [
          "-pa/-pä",
          "-pa#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "familiar",
        "informal",
        "particle"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "May you make it maybe?",
          "text": "Jaksatkos sinä?",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Saara studies law, nuh?",
          "text": "Eikös Saara opiskele oikeustieteitä?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Mainly in informal contexts: a particle appended to an interrogative suffix -ko/-kö of the verb conjugated in order to bring the conversation partner or a person outside the conversation, talked about, emotionally closer to the speaker, or to create familiarity into the conversation; also to express that closeness or familiarity—sometimes very difficult to translate well into English, in some cases corresponds to tag questions."
      ],
      "links": [
        [
          "-ko/-kö",
          "-ko#Finnish"
        ],
        [
          "tag question",
          "tag question#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "familiar",
        "informal",
        "particle"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish colloquialisms",
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Let's go do this tomorrow.",
          "text": "Tehdääs tämä huomenna.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "appended to the shortened impersonal indicative present form (-n omitted) to soften the command or request or to make it more persuasive."
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) appended to the shortened impersonal indicative present form (-n omitted) to soften the command or request or to make it more persuasive."
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "enclitic",
        "familiar",
        "informal",
        "particle"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "What was Finland's capital again?",
          "text": "Mikäs se Suomen pääkaupunki olikaan?",
          "type": "example"
        },