"-us" meaning in All languages combined

See -us on Wiktionary

Suffix [Esperanto]

Audio: LL-Q143 (epo)-Lepticed7--us.wav
Etymology: The Esperanto suffixes -as, -is, -os, and -us are related and appear to have been inspired by previous language projects: : This play of vowels is not an original idea of Zamenhof's: -as, -is, -os are found for the three tenses of the infinitive in Faiguet's system of 1765; -a, -i, -o without a consonant are used like Z's -as, -is, -os by Rudelle (1858); Courtonne in 1885 had -am, -im, -om in the same values, and the similarity with Esperanto is here even more perfect than in the other projects, as -um corresponds to Z's -us. —An International Language (1928) In addition, the u of -us is likely to be related to -u. Head templates: {{head|eo|suffix}} -us
  1. Ending of the conditional in verbs. Tags: morpheme

Suffix [Estonian]

Etymology: A merger of Proto-Finnic *-us (in the first sense) and Proto-Finnic *-uc (in the second sense). Cognate with Finnish -us. Etymology templates: {{inh|et|urj-fin-pro|*-us}} Proto-Finnic *-us, {{inh|et|urj-fin-pro|*-uc}} Proto-Finnic *-uc, {{cog|fi|-us}} Finnish -us Head templates: {{head|et|suffixes|genitive|-use|||partitive|-ust|||cat2=noun-forming suffixes|f1accel-form=gen|s|f1request=1|f2accel-form=gen|s|f3accel-form=par|s|f3request=1|f4accel-form=par|s|head=}} -us (genitive -use, partitive -ust), {{et-noun|-use|-ust|suff=1}} -us (genitive -use, partitive -ust) Inflection templates: {{et-decl-harjutus|-u}}, {{et-decl-katus|-u}} Forms: -use [genitive], -ust [partitive], no-table-tags [table-tags], -us [nominative, singular], -used [nominative, plural], -us [accusative, nominative, singular], -used [accusative, nominative, plural], -use [accusative, genitive, singular], -used [accusative, genitive, plural], -use [genitive, singular], -uste [genitive, plural], -ust [partitive, singular], -usi [partitive, plural], -usse [illative, singular], -usesse [illative, singular], -ustesse [illative, plural], -usisse [illative, plural], -uses [inessive, singular], -ustes [inessive, plural], -usis [inessive, plural], -usest [elative, singular], -ustest [elative, plural], -usist [elative, plural], -usele [allative, singular], -ustele [allative, plural], -usile [allative, plural], -usel [adessive, singular], -ustel [adessive, plural], -usil [adessive, plural], -uselt [ablative, singular], -ustelt [ablative, plural], -usilt [ablative, plural], -useks [singular, translative], -usteks [plural, translative], -usiks [plural, translative], -useni [singular, terminative], -usteni [plural, terminative], -usena [essive, singular], -ustena [essive, plural], -useta [abessive, singular], -usteta [abessive, plural], -usega [comitative, singular], -ustega [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -us [nominative, singular], -used [nominative, plural], -us [accusative, nominative, singular], -used [accusative, nominative, plural], -use [accusative, genitive, singular], -used [accusative, genitive, plural], -use [genitive, singular], -uste [genitive, plural], -ust [partitive, singular], -useid [partitive, plural], -usesse [illative, singular], -ustesse [illative, plural], -useisse [illative, plural], -uses [inessive, singular], -ustes [inessive, plural], -useis [inessive, plural], -usest [elative, singular], -ustest [elative, plural], -useist [elative, plural], -usele [allative, singular], -ustele [allative, plural], -useile [allative, plural], -usel [adessive, singular], -ustel [adessive, plural], -useil [adessive, plural], -uselt [ablative, singular], -ustelt [ablative, plural], -useilt [ablative, plural], -useks [singular, translative], -usteks [plural, translative], -useiks [plural, translative], -useni [singular, terminative], -usteni [plural, terminative], -usena [essive, singular], -ustena [essive, plural], -useta [abessive, singular], -usteta [abessive, plural], -usega [comitative, singular], -ustega [comitative, plural]
  1. Derives nouns from verbs. Tags: morpheme
    Sense id: en--us-et-suffix-EajQMBix Categories (other): Estonian entries with incorrect language header Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 50 50
  2. Derives nouns from adjectives. Tags: morpheme
    Sense id: en--us-et-suffix-4BQn-X2M Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian harjutus-type nominals, Estonian katus-type nominals Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Estonian harjutus-type nominals: 44 56 Disambiguation of Estonian katus-type nominals: 39 61

Suffix [Finnish]

Etymology: table From Proto-Finnic *-us, generalized from -s-derivatives of u-stem verbs (e.g. ihastua → ihastus, menestyä → menestys). Compare -os. Etymology templates: {{etymid|fi|action or event}} table, {{inh|fi|urj-fin-pro|*-us|id=deverbal}} Proto-Finnic *-us Head templates: {{head|fi|suffixes|front vowel harmony variant|-ys||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-|linguistic notation|-Us||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us), {{fi-suffix|noun|var=ys}} -us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us) Inflection templates: {{fi-decl-vastaus|-u|a}} Forms: -ys [front-vowel], no-table-tags [table-tags], -us [nominative, singular], -ukset [nominative, plural], -us [accusative, nominative, singular], -ukset [accusative, nominative, plural], -uksen [accusative, genitive, singular], -ukset [accusative, genitive, plural], -uksen [genitive, singular], -usten [genitive, plural], -uksien [genitive, plural], -usta [partitive, singular], -uksia [partitive, plural], -uksessa [inessive, singular], -uksissa [inessive, plural], -uksesta [elative, singular], -uksista [elative, plural], -ukseen [illative, singular], -uksiin [illative, plural], -uksella [adessive, singular], -uksilla [adessive, plural], -ukselta [ablative, singular], -uksilta [ablative, plural], -ukselle [allative, singular], -uksille [allative, plural], -uksena [essive, singular], -uksina [essive, plural], -ukseksi [singular, translative], -uksiksi [plural, translative], -uksetta [abessive, singular], -uksitta [abessive, plural], - [instructive, singular], -uksin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], -ukseni [nominative, singular], -ukseni [nominative, plural], -ukseni [accusative, nominative, singular], -ukseni [accusative, nominative, plural], -ukseni [accusative, genitive, singular], -ukseni [accusative, genitive, plural], -ukseni [genitive, singular], -usteni [genitive, plural], -uksieni [genitive, plural], -ustani [partitive, singular], -uksiani [partitive, plural], -uksessani [inessive, singular], -uksissani [inessive, plural], -uksestani [elative, singular], -uksistani [elative, plural], -ukseeni [illative, singular], -uksiini [illative, plural], -uksellani [adessive, singular], -uksillani [adessive, plural], -ukseltani [ablative, singular], -uksiltani [ablative, plural], -ukselleni [allative, singular], -uksilleni [allative, plural], -uksenani [essive, singular], -uksinani [essive, plural], -uksekseni [singular, translative], -uksikseni [plural, translative], -uksettani [abessive, singular], -uksittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -uksesi [nominative, singular], -uksesi [nominative, plural], -uksesi [accusative, nominative, singular], -uksesi [accusative, nominative, plural], -uksesi [accusative, genitive, singular], -uksesi [accusative, genitive, plural], -uksesi [genitive, singular], -ustesi [genitive, plural], -uksiesi [genitive, plural], -ustasi [partitive, singular], -uksiasi [partitive, plural], -uksessasi [inessive, singular], -uksissasi [inessive, plural], -uksestasi [elative, singular], -uksistasi [elative, plural], -ukseesi [illative, singular], -uksiisi [illative, plural], -uksellasi [adessive, singular], -uksillasi [adessive, plural], -ukseltasi [ablative, singular], -uksiltasi [ablative, plural], -uksellesi [allative, singular], -uksillesi [allative, plural], -uksenasi [essive, singular], -uksinasi [essive, plural], -ukseksesi [singular, translative], -uksiksesi [plural, translative], -uksettasi [abessive, singular], -uksittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -uksemme [nominative, singular], -uksemme [nominative, plural], -uksemme [accusative, nominative, singular], -uksemme [accusative, nominative, plural], -uksemme [accusative, genitive, singular], -uksemme [accusative, genitive, plural], -uksemme [genitive, singular], -ustemme [genitive, plural], -uksiemme [genitive, plural], -ustamme [partitive, singular], -uksiamme [partitive, plural], -uksessamme [inessive, singular], -uksissamme [inessive, plural], -uksestamme [elative, singular], -uksistamme [elative, plural], -ukseemme [illative, singular], -uksiimme [illative, plural], -uksellamme [adessive, singular], -uksillamme [adessive, plural], -ukseltamme [ablative, singular], -uksiltamme [ablative, plural], -uksellemme [allative, singular], -uksillemme [allative, plural], -uksenamme [essive, singular], -uksinamme [essive, plural], -ukseksemme [singular, translative], -uksiksemme [plural, translative], -uksettamme [abessive, singular], -uksittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -uksenne [nominative, singular], -uksenne [nominative, plural], -uksenne [accusative, nominative, singular], -uksenne [accusative, nominative, plural], -uksenne [accusative, genitive, singular], -uksenne [accusative, genitive, plural], -uksenne [genitive, singular], -ustenne [genitive, plural], -uksienne [genitive, plural], -ustanne [partitive, singular], -uksianne [partitive, plural], -uksessanne [inessive, singular], -uksissanne [inessive, plural], -uksestanne [elative, singular], -uksistanne [elative, plural], -ukseenne [illative, singular], -uksiinne [illative, plural], -uksellanne [adessive, singular], -uksillanne [adessive, plural], -ukseltanne [ablative, singular], -uksiltanne [ablative, plural], -uksellenne [allative, singular], -uksillenne [allative, plural], -uksenanne [essive, singular], -uksinanne [essive, plural], -ukseksenne [singular, translative], -uksiksenne [plural, translative], -uksettanne [abessive, singular], -uksittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -uksensa [nominative, singular], -uksensa [nominative, plural], -uksensa [accusative, nominative, singular], -uksensa [accusative, nominative, plural], -uksensa [accusative, genitive, singular], -uksensa [accusative, genitive, plural], -uksensa [genitive, singular], -ustensa [genitive, plural], -uksiensa [genitive, plural], -ustaan [partitive, singular], -ustansa [partitive, singular], -uksiaan [partitive, plural], -uksiansa [partitive, plural], -uksessaan [inessive, singular], -uksessansa [inessive, singular], -uksissaan [inessive, plural], -uksissansa [inessive, plural], -uksestaan [elative, singular], -uksestansa [elative, singular], -uksistaan [elative, plural], -uksistansa [elative, plural], -ukseensa [illative, singular], -uksiinsa [illative, plural], -uksellaan [adessive, singular], -uksellansa [adessive, singular], -uksillaan [adessive, plural], -uksillansa [adessive, plural], -ukseltaan [ablative, singular], -ukseltansa [ablative, singular], -uksiltaan [ablative, plural], -uksiltansa [ablative, plural], -ukselleen [allative, singular], -uksellensa [allative, singular], -uksilleen [allative, plural], -uksillensa [allative, plural], -uksenaan [essive, singular], -uksenansa [essive, singular], -uksinaan [essive, plural], -uksinansa [essive, plural], -uksekseen [singular, translative], -ukseksensa [singular, translative], -uksikseen [plural, translative], -uksiksensa [plural, translative], -uksettaan [abessive, singular], -uksettansa [abessive, singular], -uksittaan [abessive, plural], -uksittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksineen [comitative, plural], -uksinensa [comitative, plural]
  1. Forms nouns from verbs, describing an action or event. Tags: morpheme Synonyms: -tus (english: used with the verb types rohkaista (66) and valita (69)), -mus (english: used with the verb types sallia (61), and in some cases, sanoa (52) and muistaa (53))
    Sense id: en--us-fi-suffix-fverTnOR
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Finnish]

Etymology: table From Proto-Finnic *-us. Probably generalized from -s-derivatives of u-stem nominals (e.g. etu- → edus, palvelu → palvelus), or through the loss of a plain u-derivative from the standard language (e.g. keski- → dial. kesku- → keskus), and thus identical to etymology 1. In some cases potentially by confusion with -uus, -us (etymology 3). Alternatively from Proto-Uralic *-wikse. Etymology templates: {{etymid|fi|association}} table, {{inh|fi|urj-fin-pro|*-us|id=denominal}} Proto-Finnic *-us, {{inh|fi|urj-pro|*-wikse}} Proto-Uralic *-wikse Head templates: {{head|fi|suffixes|front vowel harmony variant|-ys||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-|linguistic notation|-Us||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us), {{fi-suffix|noun|var=ys}} -us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us) Inflection templates: {{fi-decl-vastaus|-u|a}} Forms: -ys [front-vowel], no-table-tags [table-tags], -us [nominative, singular], -ukset [nominative, plural], -us [accusative, nominative, singular], -ukset [accusative, nominative, plural], -uksen [accusative, genitive, singular], -ukset [accusative, genitive, plural], -uksen [genitive, singular], -usten [genitive, plural], -uksien [genitive, plural], -usta [partitive, singular], -uksia [partitive, plural], -uksessa [inessive, singular], -uksissa [inessive, plural], -uksesta [elative, singular], -uksista [elative, plural], -ukseen [illative, singular], -uksiin [illative, plural], -uksella [adessive, singular], -uksilla [adessive, plural], -ukselta [ablative, singular], -uksilta [ablative, plural], -ukselle [allative, singular], -uksille [allative, plural], -uksena [essive, singular], -uksina [essive, plural], -ukseksi [singular, translative], -uksiksi [plural, translative], -uksetta [abessive, singular], -uksitta [abessive, plural], - [instructive, singular], -uksin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], -ukseni [nominative, singular], -ukseni [nominative, plural], -ukseni [accusative, nominative, singular], -ukseni [accusative, nominative, plural], -ukseni [accusative, genitive, singular], -ukseni [accusative, genitive, plural], -ukseni [genitive, singular], -usteni [genitive, plural], -uksieni [genitive, plural], -ustani [partitive, singular], -uksiani [partitive, plural], -uksessani [inessive, singular], -uksissani [inessive, plural], -uksestani [elative, singular], -uksistani [elative, plural], -ukseeni [illative, singular], -uksiini [illative, plural], -uksellani [adessive, singular], -uksillani [adessive, plural], -ukseltani [ablative, singular], -uksiltani [ablative, plural], -ukselleni [allative, singular], -uksilleni [allative, plural], -uksenani [essive, singular], -uksinani [essive, plural], -uksekseni [singular, translative], -uksikseni [plural, translative], -uksettani [abessive, singular], -uksittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -uksesi [nominative, singular], -uksesi [nominative, plural], -uksesi [accusative, nominative, singular], -uksesi [accusative, nominative, plural], -uksesi [accusative, genitive, singular], -uksesi [accusative, genitive, plural], -uksesi [genitive, singular], -ustesi [genitive, plural], -uksiesi [genitive, plural], -ustasi [partitive, singular], -uksiasi [partitive, plural], -uksessasi [inessive, singular], -uksissasi [inessive, plural], -uksestasi [elative, singular], -uksistasi [elative, plural], -ukseesi [illative, singular], -uksiisi [illative, plural], -uksellasi [adessive, singular], -uksillasi [adessive, plural], -ukseltasi [ablative, singular], -uksiltasi [ablative, plural], -uksellesi [allative, singular], -uksillesi [allative, plural], -uksenasi [essive, singular], -uksinasi [essive, plural], -ukseksesi [singular, translative], -uksiksesi [plural, translative], -uksettasi [abessive, singular], -uksittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -uksemme [nominative, singular], -uksemme [nominative, plural], -uksemme [accusative, nominative, singular], -uksemme [accusative, nominative, plural], -uksemme [accusative, genitive, singular], -uksemme [accusative, genitive, plural], -uksemme [genitive, singular], -ustemme [genitive, plural], -uksiemme [genitive, plural], -ustamme [partitive, singular], -uksiamme [partitive, plural], -uksessamme [inessive, singular], -uksissamme [inessive, plural], -uksestamme [elative, singular], -uksistamme [elative, plural], -ukseemme [illative, singular], -uksiimme [illative, plural], -uksellamme [adessive, singular], -uksillamme [adessive, plural], -ukseltamme [ablative, singular], -uksiltamme [ablative, plural], -uksellemme [allative, singular], -uksillemme [allative, plural], -uksenamme [essive, singular], -uksinamme [essive, plural], -ukseksemme [singular, translative], -uksiksemme [plural, translative], -uksettamme [abessive, singular], -uksittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -uksenne [nominative, singular], -uksenne [nominative, plural], -uksenne [accusative, nominative, singular], -uksenne [accusative, nominative, plural], -uksenne [accusative, genitive, singular], -uksenne [accusative, genitive, plural], -uksenne [genitive, singular], -ustenne [genitive, plural], -uksienne [genitive, plural], -ustanne [partitive, singular], -uksianne [partitive, plural], -uksessanne [inessive, singular], -uksissanne [inessive, plural], -uksestanne [elative, singular], -uksistanne [elative, plural], -ukseenne [illative, singular], -uksiinne [illative, plural], -uksellanne [adessive, singular], -uksillanne [adessive, plural], -ukseltanne [ablative, singular], -uksiltanne [ablative, plural], -uksellenne [allative, singular], -uksillenne [allative, plural], -uksenanne [essive, singular], -uksinanne [essive, plural], -ukseksenne [singular, translative], -uksiksenne [plural, translative], -uksettanne [abessive, singular], -uksittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -uksensa [nominative, singular], -uksensa [nominative, plural], -uksensa [accusative, nominative, singular], -uksensa [accusative, nominative, plural], -uksensa [accusative, genitive, singular], -uksensa [accusative, genitive, plural], -uksensa [genitive, singular], -ustensa [genitive, plural], -uksiensa [genitive, plural], -ustaan [partitive, singular], -ustansa [partitive, singular], -uksiaan [partitive, plural], -uksiansa [partitive, plural], -uksessaan [inessive, singular], -uksessansa [inessive, singular], -uksissaan [inessive, plural], -uksissansa [inessive, plural], -uksestaan [elative, singular], -uksestansa [elative, singular], -uksistaan [elative, plural], -uksistansa [elative, plural], -ukseensa [illative, singular], -uksiinsa [illative, plural], -uksellaan [adessive, singular], -uksellansa [adessive, singular], -uksillaan [adessive, plural], -uksillansa [adessive, plural], -ukseltaan [ablative, singular], -ukseltansa [ablative, singular], -uksiltaan [ablative, plural], -uksiltansa [ablative, plural], -ukselleen [allative, singular], -uksellensa [allative, singular], -uksilleen [allative, plural], -uksillensa [allative, plural], -uksenaan [essive, singular], -uksenansa [essive, singular], -uksinaan [essive, plural], -uksinansa [essive, plural], -uksekseen [singular, translative], -ukseksensa [singular, translative], -uksikseen [plural, translative], -uksiksensa [plural, translative], -uksettaan [abessive, singular], -uksettansa [abessive, singular], -uksittaan [abessive, plural], -uksittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksineen [comitative, plural], -uksinensa [comitative, plural]
  1. Forms nouns, indicating resemblance or association. Tags: morpheme Derived forms: -tusten, -ustaa
    Sense id: en--us-fi-suffix-8frU5qas Categories (other): Finnish vastaus-type nominals Disambiguation of Finnish vastaus-type nominals: 44 56
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Finnish]

Etymology: table See the etymology of -uus. Etymology templates: {{etymid|fi|quality}} table Head templates: {{head|fi|suffixes|front vowel harmony variant|-ys||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-|linguistic notation|-Us||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us), {{fi-suffix|noun|var=ys}} -us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us) Inflection templates: {{fi-decl-kalleus|-u|a}} Forms: -ys [front-vowel], no-table-tags [table-tags], -us [nominative, singular], -udet [nominative, plural], -us [accusative, nominative, singular], -udet [accusative, nominative, plural], -uden [accusative, genitive, singular], -udet [accusative, genitive, plural], -uden [genitive, singular], -uksien [genitive, plural], -utta [partitive, singular], -uksia [partitive, plural], -udessa [inessive, singular], -uksissa [inessive, plural], -udesta [elative, singular], -uksista [elative, plural], -uteen [illative, singular], -uksiin [illative, plural], -udella [adessive, singular], -uksilla [adessive, plural], -udelta [ablative, singular], -uksilta [ablative, plural], -udelle [allative, singular], -uksille [allative, plural], -utena [essive, singular], -uksina [essive, plural], -udeksi [singular, translative], -uksiksi [plural, translative], -udetta [abessive, singular], -uksitta [abessive, plural], - [instructive, singular], -uksin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], -uteni [nominative, singular], -uteni [nominative, plural], -uteni [accusative, nominative, singular], -uteni [accusative, nominative, plural], -uteni [accusative, genitive, singular], -uteni [accusative, genitive, plural], -uteni [genitive, singular], -uksieni [genitive, plural], -uttani [partitive, singular], -uksiani [partitive, plural], -udessani [inessive, singular], -uksissani [inessive, plural], -udestani [elative, singular], -uksistani [elative, plural], -uteeni [illative, singular], -uksiini [illative, plural], -udellani [adessive, singular], -uksillani [adessive, plural], -udeltani [ablative, singular], -uksiltani [ablative, plural], -udelleni [allative, singular], -uksilleni [allative, plural], -utenani [essive, singular], -uksinani [essive, plural], -udekseni [singular, translative], -uksikseni [plural, translative], -udettani [abessive, singular], -uksittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -utesi [nominative, singular], -utesi [nominative, plural], -utesi [accusative, nominative, singular], -utesi [accusative, nominative, plural], -utesi [accusative, genitive, singular], -utesi [accusative, genitive, plural], -utesi [genitive, singular], -uksiesi [genitive, plural], -uttasi [partitive, singular], -uksiasi [partitive, plural], -udessasi [inessive, singular], -uksissasi [inessive, plural], -udestasi [elative, singular], -uksistasi [elative, plural], -uteesi [illative, singular], -uksiisi [illative, plural], -udellasi [adessive, singular], -uksillasi [adessive, plural], -udeltasi [ablative, singular], -uksiltasi [ablative, plural], -udellesi [allative, singular], -uksillesi [allative, plural], -utenasi [essive, singular], -uksinasi [essive, plural], -udeksesi [singular, translative], -uksiksesi [plural, translative], -udettasi [abessive, singular], -uksittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -utemme [nominative, singular], -utemme [nominative, plural], -utemme [accusative, nominative, singular], -utemme [accusative, nominative, plural], -utemme [accusative, genitive, singular], -utemme [accusative, genitive, plural], -utemme [genitive, singular], -uksiemme [genitive, plural], -uttamme [partitive, singular], -uksiamme [partitive, plural], -udessamme [inessive, singular], -uksissamme [inessive, plural], -udestamme [elative, singular], -uksistamme [elative, plural], -uteemme [illative, singular], -uksiimme [illative, plural], -udellamme [adessive, singular], -uksillamme [adessive, plural], -udeltamme [ablative, singular], -uksiltamme [ablative, plural], -udellemme [allative, singular], -uksillemme [allative, plural], -utenamme [essive, singular], -uksinamme [essive, plural], -udeksemme [singular, translative], -uksiksemme [plural, translative], -udettamme [abessive, singular], -uksittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -utenne [nominative, singular], -utenne [nominative, plural], -utenne [accusative, nominative, singular], -utenne [accusative, nominative, plural], -utenne [accusative, genitive, singular], -utenne [accusative, genitive, plural], -utenne [genitive, singular], -uksienne [genitive, plural], -uttanne [partitive, singular], -uksianne [partitive, plural], -udessanne [inessive, singular], -uksissanne [inessive, plural], -udestanne [elative, singular], -uksistanne [elative, plural], -uteenne [illative, singular], -uksiinne [illative, plural], -udellanne [adessive, singular], -uksillanne [adessive, plural], -udeltanne [ablative, singular], -uksiltanne [ablative, plural], -udellenne [allative, singular], -uksillenne [allative, plural], -utenanne [essive, singular], -uksinanne [essive, plural], -udeksenne [singular, translative], -uksiksenne [plural, translative], -udettanne [abessive, singular], -uksittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -utensa [nominative, singular], -utensa [nominative, plural], -utensa [accusative, nominative, singular], -utensa [accusative, nominative, plural], -utensa [accusative, genitive, singular], -utensa [accusative, genitive, plural], -utensa [genitive, singular], -uksiensa [genitive, plural], -uttaan [partitive, singular], -uttansa [partitive, singular], -uksiaan [partitive, plural], -uksiansa [partitive, plural], -udessaan [inessive, singular], -udessansa [inessive, singular], -uksissaan [inessive, plural], -uksissansa [inessive, plural], -udestaan [elative, singular], -udestansa [elative, singular], -uksistaan [elative, plural], -uksistansa [elative, plural], -uteensa [illative, singular], -uksiinsa [illative, plural], -udellaan [adessive, singular], -udellansa [adessive, singular], -uksillaan [adessive, plural], -uksillansa [adessive, plural], -udeltaan [ablative, singular], -udeltansa [ablative, singular], -uksiltaan [ablative, plural], -uksiltansa [ablative, plural], -udelleen [allative, singular], -udellensa [allative, singular], -uksilleen [allative, plural], -uksillensa [allative, plural], -utenaan [essive, singular], -utenansa [essive, singular], -uksinaan [essive, plural], -uksinansa [essive, plural], -udekseen [singular, translative], -udeksensa [singular, translative], -uksikseen [plural, translative], -uksiksensa [plural, translative], -udettaan [abessive, singular], -udettansa [abessive, singular], -uksittaan [abessive, plural], -uksittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -uksineen [comitative, plural], -uksinensa [comitative, plural]
  1. Short form of the suffix -uus, used where the stem of the root adjective ends in a vowel. Tags: morpheme
    Sense id: en--us-fi-suffix-~-0yAiQ~ Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish kalleus-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 29 26 45 Disambiguation of Finnish kalleus-type nominals: 25 32 43
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Hungarian]

IPA: [uʃ]
Etymology: From -u (diminutive suffix) + -s (diminutive suffix). Etymology templates: {{af|hu|-u|-s|nocat=y|pos1=diminutive suffix|pos2=diminutive suffix}} -u (diminutive suffix) + -s (diminutive suffix) Head templates: {{head|hu|suffix|cat2=diminutive suffixes}} -us
  1. (diminutive suffix) Added to a proper noun or other nouns to create a diminutive noun. Tags: diminutive, morpheme, suffix
    Sense id: en--us-hu-suffix-0qBHcIxv
  2. A distinguishable foreign word ending in nouns. It cannot be considered as an independent Hungarian suffix. Tags: morpheme
    Sense id: en--us-hu-suffix-voBU1ujD Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header Disambiguation of Hungarian entries with incorrect language header: 37 63
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: -is

Suffix [Ingrian]

IPA: /-us/ [Ala-Laukaa], [-uz̠] [Ala-Laukaa], /-us/ [Soikkola], [-uʒ̥] [Soikkola]
Etymology: From Proto-Finnic *-us. Cognates include Finnish -us. Etymology templates: {{inh|izh|urj-fin-pro|*-us}} Proto-Finnic *-us, {{cog|fi|-us}} Finnish -us Head templates: {{head|izh|suffix|front vowel variant|-ys}} -us (front vowel variant -ys), {{izh-suffix|-ys}} -us (front vowel variant -ys) Forms: no-table-tags [table-tags], -us [nominative, singular], -ukset [nominative, plural], -uksen [genitive, singular], -uksiin [genitive, plural], -usta [partitive, singular], -ust [partitive, singular], -uksia [partitive, plural], -uksee [illative, singular], -uksii [illative, plural], -uksees [inessive, singular], -uksiis [inessive, plural], -uksest [elative, singular], -uksist [elative, plural], -ukselle [allative, singular], -uksille [allative, plural], -ukseel [adessive, singular], -uksiil [adessive, plural], -ukselt [ablative, singular], -uksilt [ablative, plural], -ukseks [singular, translative], -uksiks [plural, translative], -uksenna [essive, singular], -ukseen [essive, singular], -uksinna [essive, plural], -uksiin [essive, plural], -uksent [exessive, singular], -uksint [exessive, plural]
  1. Forms nouns denoting resemblance. Tags: morpheme
    Sense id: en--us-izh-suffix-63jveOLZ Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 90 10
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Ingrian]

IPA: /-us/ [Ala-Laukaa], [-uz̠] [Ala-Laukaa], /-us/ [Soikkola], [-uʒ̥] [Soikkola]
Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|izh|suffix|front vowel variant|-ys}} -us (front vowel variant -ys), {{izh-suffix|-ys}} -us (front vowel variant -ys) Forms: no-table-tags [table-tags], -us [nominative, singular], -uet [nominative, plural], -uen [genitive, singular], -uksin [genitive, plural], -utta [partitive, singular], -uksia [partitive, plural], -uee [illative, singular], -uksii [illative, plural], -uees [inessive, singular], -uksiis [inessive, plural], -uest [elative, singular], -uksist [elative, plural], -uelle [allative, singular], -uksille [allative, plural], -ueel [adessive, singular], -uksiil [adessive, plural], -uelt [ablative, singular], -uksilt [ablative, plural], -ueks [singular, translative], -uksiks [plural, translative], -uenna [essive, singular], -ueen [essive, singular], -uksinna [essive, plural], -uksiin [essive, plural], -uent [exessive, singular], -uksint [exessive, plural]
  1. Alternative form of -uus Tags: alt-of, alternative, morpheme Alternative form of: -uus
    Sense id: en--us-izh-suffix-A7WZE2Fi
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Latin]

IPA: /us/ [Classical], [ʊs̠] [Classical], /us/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [us] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: From Old Latin -os, from Proto-Italic *-os, from Proto-Indo-European *-os (adjectival ending). Cognate with Ancient Greek -ος (-os), Proto-Germanic *-az, Icelandic -ur, Sanskrit -अः (-aḥ), Proto-Slavic *-ъ. Etymology templates: {{der|la|itc-ola|-os}} Old Latin -os, {{inh|la|itc-pro|*-os}} Proto-Italic *-os, {{inh|la|ine-pro|*-os|pos=adjectival ending}} Proto-Indo-European *-os (adjectival ending), {{cog|grc|-ος}} Ancient Greek -ος (-os), {{cog|gem-pro|*-az}} Proto-Germanic *-az, {{cog|is|-ur}} Icelandic -ur, {{cog|sa|-अः}} Sanskrit -अः (-aḥ), {{cog|sla-pro|*-ъ}} Proto-Slavic *-ъ Head templates: {{head|la|suffix}} -us Inflection templates: {{la-ndecl|-us<2.loc>}}, {{la-ndecl|-us<2.N.a>}}, {{la-adecl|-us<1&2+.loc>}} Forms: neuter [table-tags], -us [nominative, singular], [nominative, plural], [genitive, singular], -ōrum [genitive, plural], [dative, singular], -īs [dative, plural], -um [accusative, singular], -ōs [accusative, plural], [ablative, singular], -īs [ablative, plural], -e [singular, vocative], [plural, vocative], [locative, singular], -īs [locative, plural], neuter [table-tags], -us [nominative, singular], -a [nominative, plural], [genitive, singular], -ōrum [genitive, plural], [dative, singular], -īs [dative, plural], -us [accusative, singular], -a [accusative, plural], [ablative, singular], -īs [ablative, plural], -us [singular, vocative], -a [plural, vocative], no-table-tags [table-tags], Second-declension noun, with locative., Second-declension noun . [accusative, neuter, nominative, plural, vocative], no-table-tags [table-tags], -us [masculine, nominative, singular], -a [feminine, nominative, singular], -um [neuter, nominative, singular], [masculine, nominative, plural], -ae [feminine, nominative, plural], -a [neuter, nominative, plural], [genitive, masculine, singular], -ae [feminine, genitive, singular], [genitive, neuter, singular], -ōrum [genitive, masculine, plural], -ārum [feminine, genitive, plural], -ōrum [genitive, neuter, plural], [dative, masculine, singular], -ae [dative, feminine, singular], [dative, neuter, singular], -īs [dative, feminine, masculine, neuter, plural], -um [accusative, masculine, singular], -am [accusative, feminine, singular], -um [accusative, neuter, singular], -ōs [accusative, masculine, plural], -ās [accusative, feminine, plural], -a [accusative, neuter, plural], [ablative, masculine, singular], [ablative, feminine, singular], [ablative, neuter, singular], -īs [ablative, feminine, masculine, neuter, plural], -e [masculine, singular, vocative], -a [feminine, singular, vocative], -um [neuter, singular, vocative], [masculine, plural, vocative], -ae [feminine, plural, vocative], -a [neuter, plural, vocative], [locative, masculine, singular], -ae [feminine, locative, singular], [locative, neuter, singular], -īs [feminine, locative, masculine, neuter, plural], no-table-tags [table-tags], First, second-declension adjective, with locative.
  1. suffix of nouns in the second declension.
    (chiefly) nominative singular of -us
    Tags: form-of, morpheme, nominative, singular Form of: -us
    Sense id: en--us-la-suffix-esNRLek8 Categories (other): Forms linking to themselves
  2. suffix of nouns in the second declension.
    (not productive) nominative/accusative/vocative singular of -us for second-declension neuter nouns.
    Tags: accusative, form-of, idiomatic, morpheme, nominative, singular, vocative Form of: -us for second-declension neuter nouns
    Sense id: en--us-la-suffix-1-d~Roce Categories (other): Forms linking to themselves, Latin links with redundant target parameters
  3. suffix of adjectives in the first/second declension. Tags: morpheme
    Sense id: en--us-la-suffix-uxWemHQk
  4. suffix of adjectives in the first/second declension.
    (chiefly) nominative singular of -us
    Tags: form-of, morpheme, nominative, singular Form of: -us
    Sense id: en--us-la-suffix-L3oG3Pxy Categories (other): Forms linking to themselves
  5. (New Latin) suffix used to Latinize names ending in consonants. Tags: New-Latin, morpheme
    Sense id: en--us-la-suffix-TGS8-k~Y Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 7 13 7 7 34 3 4 5 6 7 6
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Latin]

IPA: /us/ [Classical], [ʊs̠] [Classical], /us/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [us] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: table Generally from Proto-Indo-European *-os (suffix forming neuter s-stem nouns from verbs), as in genus n from *ǵénh₁os n (“race”). Not a productive derivational suffix in Latin. The plural and oblique case forms have -r- as the result of the sound change of rhotacism. Additionally, in many words, the oblique stem has the vowel -ĕ- (as in generis), which is generally taken to be the phonetically regular development of the Proto-Indo-European forms. Some words, such as as decus, decoris, instead have -ŏ- in the oblique stem; this is the result of analogical introduction of the rounded vowel from the nominative/accusative singular form. Etymology templates: {{etymid|la|neuter s-stem suf}} table, {{inh|la|ine-pro|*-os|pos=suffix forming neuter s-stem nouns from verbs}} Proto-Indo-European *-os (suffix forming neuter s-stem nouns from verbs) Head templates: {{head|la|suffix}} -us Inflection templates: {{la-ndecl|-us<3.N>}}, {{la-ndecl|-us/-er<3.N>}} Forms: neuter [table-tags], -us [nominative, singular], -ora [nominative, plural], -oris [genitive, singular], -orum [genitive, plural], -orī [dative, singular], -oribus [dative, plural], -us [accusative, singular], -ora [accusative, plural], -ore [ablative, singular], -oribus [ablative, plural], -us [singular, vocative], -ora [plural, vocative], neuter [table-tags], -us [nominative, singular], -era [nominative, plural], -eris [genitive, singular], -erum [genitive, plural], -erī [dative, singular], -eribus [dative, plural], -us [accusative, singular], -era [accusative, plural], -ere [ablative, singular], -eribus [ablative, plural], -us [singular, vocative], -era [plural, vocative], no-table-tags [table-tags], Third-declension noun (neuter, imparisyllabic non-i-stem)., From the noun tempus, the locative forms temperī and temporī were used adverbially, as well as the ablative tempore.
  1. ending of some neuter nouns in the third declension. Tags: morpheme
    Sense id: en--us-la-suffix-73NcKnuV
  2. ending of some neuter nouns in the third declension.
    nominative/accusative/vocative singular of -us
    Tags: accusative, form-of, morpheme, nominative, singular, vocative Form of: -us
    Sense id: en--us-la-suffix-huvsrK0h Categories (other): Forms linking to themselves
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Latin]

IPA: /us/ [Classical], [ʊs̠] [Classical], /us/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [us] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: Not a single suffix, but an ending of various miscellaneous origins. In most words, from Old Latin -us, from Proto-Italic *-us, from Proto-Indo-European *-us as the final part of Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots). Etymology templates: {{der|la|itc-ola||-us}} Old Latin -us, {{inh|la|itc-pro||*-us}} Proto-Italic *-us, {{inh|la|ine-pro||*-us|nocat=1}} Proto-Indo-European *-us, {{inh|la|ine-pro|*-tus|pos=suffix deriving action nouns from verb roots}} Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots) Head templates: {{head|la|suffix}} -us Inflection templates: {{la-ndecl|-us<4>}}, {{la-ndecl|-us<4.ubus>}} Forms: no-table-tags [table-tags], -us [nominative, singular], -ūs [nominative, plural], -ūs [genitive, singular], -uum [genitive, plural], -uī [dative, singular], -ibus [dative, plural], -um [accusative, singular], -ūs [accusative, plural], -ū [ablative, singular], -ibus [ablative, plural], -us [singular, vocative], -ūs [plural, vocative], no-table-tags [table-tags], -us [nominative, singular], -ūs [nominative, plural], -ūs [genitive, singular], -uum [genitive, plural], -uī [dative, singular], -ubus [dative, plural], -um [accusative, singular], -ūs [accusative, plural], -ū [ablative, singular], -ubus [ablative, plural], -us [singular, vocative], -ūs [plural, vocative], no-table-tags [table-tags], Fourth-declension noun., Fourth-declension noun . [ablative, dative, plural]
  1. nominative/vocative singular of -us for nouns in the fourth declension. Tags: form-of, morpheme, nominative, singular, vocative Form of: -us for nouns in the fourth declension
    Sense id: en--us-la-suffix-jlYwFyhC Categories (other): Forms linking to themselves
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Latin]

IPA: /us/ [Classical], [ʊs̠] [Classical], /us/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [us] (note: modern Italianate Ecclesiastical) Forms: -ūs [canonical]
Etymology: Not a single suffix, but an ending of various miscellaneous origins. In most words, from Old Latin -us, from Proto-Italic *-us, from Proto-Indo-European *-us as the final part of Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots). Etymology templates: {{der|la|itc-ola||-us}} Old Latin -us, {{inh|la|itc-pro||*-us}} Proto-Italic *-us, {{inh|la|ine-pro||*-us|nocat=1}} Proto-Indo-European *-us, {{inh|la|ine-pro|*-tus|pos=suffix deriving action nouns from verb roots}} Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots) Head templates: {{head|la|suffix|head=-ūs}} -ūs
  1. nominative/vocative plural of -us for fourth-declension nouns. Tags: form-of, morpheme, nominative, plural, vocative Form of: -us for fourth-declension nouns
    Sense id: en--us-la-suffix-6hTltKTH Categories (other): Forms linking to themselves
  2. genitive singular of -us for fourth-declension nouns. Tags: form-of, genitive, morpheme, singular Form of: -us for fourth-declension nouns
    Sense id: en--us-la-suffix-ZeIahMJU Categories (other): Forms linking to themselves
  3. accusative plural of -us for fourth-declension nouns. Tags: accusative, form-of, morpheme, plural Form of: -us for fourth-declension nouns
    Sense id: en--us-la-suffix-BhnHOMA5 Categories (other): Forms linking to themselves
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: -tus
Etymology number: 3

Suffix [Lithuanian]

IPA: /ʊs/
Etymology: Ultimately from Proto-Indo-European *-ós (“adjectival ending”). Pairs such as lañkas (“bend”) : lankùs (“flexible”) find parallels in Sanskrit रुधिर (rúdhira-, “blood”) : रुधिर (rudhirá-, “red”), Ancient Greek δόλιχος (dólikhos, “a long run”) : δολιχός (dolikhós, “long”) and suggest that oxytone stress was used to mark adjectives in Proto-Indo-European. In Proto-Balto-Slavic, the raising of *o to *u must have been conditioned by stress, with the ending *-os giving Lithuanian -ùs under stress and -as otherwise. Etymology templates: {{der|lt|ine-pro|*-ós||adjectival ending}} Proto-Indo-European *-ós (“adjectival ending”), {{cog|sa|रुधिर||blood|tr=rúdhira-}} Sanskrit रुधिर (rúdhira-, “blood”), {{cog|grc|δόλιχος||a long run}} Ancient Greek δόλιχος (dólikhos, “a long run”), {{glossary|oxytone}} oxytone Head templates: {{head|lt|suffix|g=m|head=-ùs}} -ùs m Inflection templates: {{lt-decl-adj|-ùs|-ūs|-ì|-ios|-aũs|-ių̃|-iõs|-ių̃|-iám|-íems|-iai|-ióms|-ų|-iùs|-ią|-iàs|-iù|-iaĩs|-ià|-iomìs|-iamè|-iuosè|-iojè|-iosè|-ùs|-ūs|-ì|-ios|-èsnis|-esnì|-èsnė|-èsnės|-èsnio|-esnių̃|-esnė̃s|-esnių̃|-esniám|-esníems|-èsnei|-esnė̃ms|-èsnį|-esniùs|-èsnę|-esnès|-esniù|-esniaĩs|-esnè|-esnėmìs|-esniamè|-esniuosè|-èsnėje|-esnėsè|-iáusias|-iáusi|-iáusia|-iáusios|-iáusio|-iáusių|-iáusios|-iáusių|-iáusiam|-iáusiems|-iáusiai|-iáusioms|-iáusią|-iáusius|-iáusią|-iáusias|-iáusiu|-iáusiais|-iáusia|-iáusiomis|-iáusiame|-iáusiuose|-iáusioje|-iáusiose|-ùsis|-íeji|-ióji|-iosios|-iojo|-ių̃jų|-iõsios|-ių̃jų|-iájam|-íesiems|-iajai|-iósioms|-ųjį|-iúosius|-iąją|-ią́sias|-iúoju|-iaĩsiais|-ią́ja|-iõsiomis|-iãjame|-iuõsiuose|-iõjoje|100=-iõsiose|101=-ùsis|102=-íeji|103=-ióji|104=-iosios|105=-esnỹsis|106=-esníeji|107=-esnióji|108=-èsniosios|109=-èsniojo|110=-esnių̃jų|111=-esniõsios|112=-esnių̃jų|113=-esniájam|114=-esníesiems|115=-èsniajai|116=-esniósioms|117=-èsnįjį|118=-esniúosius|119=-èsniąją|120=-esnią́sias|121=-esniúoju|122=-esniaĩsiais|123=-esnią́ja|124=-esniõsiomis|125=-esniãjame|126=-esniuõsiuose|127=-esniõjoje|128=-esniõsiose|129=-iáusiasis|130=-iáusieji|131=-iáusioji|132=-iáusiosios|133=-iáusiojo|134=-iáusiųjų|135=-iáusiosios|136=-iáusiųjų|137=-iáusiajam|138=-iáusiesiems|139=-iáusiajai|140=-iáusiosioms|141=-iáusiąjį|142=-iáusiuosius|143=-iáusiąją|144=-iáusiąsias|145=-iáusiuoju|146=-iáusiaisiais|147=-iáusiąja|148=-iáusiosiomis|149=-iáusiajame|150=-iáusiuosiuose|151=-iáusiojoje|152=-iáusiosiose|153=-ù|154=-iaũ|155=-iáusia}} Forms: -ùs [canonical, masculine, stress-pattern-4], no-table-tags [table-tags], -ù [neuter, positive], -ùs [masculine, nominative, singular], -ūs [masculine, nominative, plural, positive], [feminine, nominative, positive, singular], -ios [feminine, nominative, plural, positive], -aũs [genitive, masculine, singular], -ių̃ [genitive, masculine, plural, positive], -iõs [feminine, genitive, positive, singular], -ių̃ [feminine, genitive, plural, positive], -iám [dative, masculine, singular], -íems [dative, masculine, plural, positive], -iai [dative, feminine, positive, singular], -ióms [dative, feminine, plural, positive], [accusative, masculine, singular], -iùs [accusative, masculine, plural, positive], -ią [accusative, feminine, positive, singular], -iàs [accusative, feminine, plural, positive], -iù [instrumental, masculine, singular], -iaĩs [instrumental, masculine, plural, positive], -ià [feminine, instrumental, positive, singular], -iomìs [feminine, instrumental, plural, positive], -iamè [locative, masculine, singular], -iuosè [locative, masculine, plural, positive], -iojè [feminine, locative, positive, singular], -iosè [feminine, locative, plural, positive], -ùs [masculine, singular, vocative], -ūs [masculine, plural, positive, vocative], [feminine, positive, singular, vocative], -ios [feminine, plural, positive, vocative], -iaũ [comparative, feminine, neuter], -èsnis [masculine, nominative, singular], -esnì [comparative, masculine, nominative, plural], -èsnė [comparative, feminine, nominative, singular], -èsnės [comparative, feminine, nominative, plural], -èsnio [genitive, masculine, singular], -esnių̃ [comparative, genitive, masculine, plural], -esnė̃s [comparative, feminine, genitive, singular], -esnių̃ [comparative, feminine, genitive, plural], -esniám [dative, masculine, singular], -esníems [comparative, dative, masculine, plural], -èsnei [comparative, dative, feminine, singular], -esnė̃ms [comparative, dative, feminine, plural], -èsnį [accusative, masculine, singular], -esniùs [accusative, comparative, masculine, plural], -èsnę [accusative, comparative, feminine, singular], -esnès [accusative, comparative, feminine, plural], -esniù [instrumental, masculine, singular], -esniaĩs [comparative, instrumental, masculine, plural], -esnè [comparative, feminine, instrumental, singular], -esnėmìs [comparative, feminine, instrumental, plural], -esniamè [locative, masculine, singular], -esniuosè [comparative, locative, masculine, plural], -èsnėje [comparative, feminine, locative, singular], -esnėsè [comparative, feminine, locative, plural], -iáusia [feminine, neuter, superlative], -iáusias [masculine, nominative, singular], -iáusi [masculine, nominative, plural, superlative], -iáusia [nominative, singular, superlative], -iáusios [feminine, nominative, plural, superlative], -iáusio [genitive, masculine, singular], -iáusių [genitive, masculine, plural, superlative], -iáusios [genitive, singular, superlative], -iáusių [feminine, genitive, plural, superlative], -iáusiam [dative, masculine, singular], -iáusiems [dative, masculine, plural, superlative], -iáusiai [dative, singular, superlative], -iáusioms [dative, feminine, plural, superlative], -iáusią [accusative, masculine, singular], -iáusius [accusative, masculine, plural, superlative], -iáusią [accusative, singular, superlative], -iáusias [accusative, feminine, plural, superlative], -iáusiu [instrumental, masculine, singular], -iáusiais [instrumental, masculine, plural, superlative], -iáusia [instrumental, singular, superlative], -iáusiomis [feminine, instrumental, plural, superlative], -iáusiame [locative, masculine, singular], -iáusiuose [locative, masculine, plural, superlative], -iáusioje [locative, singular, superlative], -iáusiose [feminine, locative, plural, superlative], no-table-tags [table-tags], -ùsis [masculine, nominative, positive, singular], -íeji [masculine, nominative, plural, positive], -ióji [feminine, nominative, positive, singular], -iosios [feminine, nominative, plural, positive], -iojo [genitive, masculine, positive, singular], -ių̃jų [genitive, masculine, plural, positive], -iõsios [feminine, genitive, positive, singular], -ių̃jų [feminine, genitive, plural, positive], -iájam [dative, masculine, positive, singular], -íesiems [dative, masculine, plural, positive], -iajai [dative, feminine, positive, singular], -iósioms [dative, feminine, plural, positive], -ųjį [accusative, masculine, positive, singular], -iúosius [accusative, masculine, plural, positive], -iąją [accusative, feminine, positive, singular], -ią́sias [accusative, feminine, plural, positive], -iúoju [instrumental, masculine, positive, singular], -iaĩsiais [instrumental, masculine, plural, positive], -ią́ja [feminine, instrumental, positive, singular], -iõsiomis [feminine, instrumental, plural, positive], -iãjame [locative, masculine, positive, singular], -iuõsiuose [locative, masculine, plural, positive], -iõjoje [feminine, locative, positive, singular], -iõsiose [feminine, locative, plural, positive], -ùsis [masculine, positive, singular, vocative], -íeji [masculine, plural, positive, vocative], -ióji [feminine, positive, singular, vocative], -iosios [feminine, plural, positive, vocative], -esnỹsis [comparative, masculine, nominative, singular], -esníeji [comparative, masculine, nominative, plural], -esnióji [comparative, feminine, nominative, singular], -èsniosios [comparative, feminine, nominative, plural], -èsniojo [comparative, genitive, masculine, singular], -esnių̃jų [comparative, genitive, masculine, plural], -esniõsios [comparative, feminine, genitive, singular], -esnių̃jų [comparative, feminine, genitive, plural], -esniájam [comparative, dative, masculine, singular], -esníesiems [comparative, dative, masculine, plural], -èsniajai [comparative, dative, feminine, singular], -esniósioms [comparative, dative, feminine, plural], -èsnįjį [accusative, comparative, masculine, singular], -esniúosius [accusative, comparative, masculine, plural], -èsniąją [accusative, comparative, feminine, singular], -esnią́sias [accusative, comparative, feminine, plural], -esniúoju [comparative, instrumental, masculine, singular], -esniaĩsiais [comparative, instrumental, masculine, plural], -esnią́ja [comparative, feminine, instrumental, singular], -esniõsiomis [comparative, feminine, instrumental, plural], -esniãjame [comparative, locative, masculine, singular], -esniuõsiuose [comparative, locative, masculine, plural], -esniõjoje [comparative, feminine, locative, singular], -esniõsiose [comparative, feminine, locative, plural], -iáusiasis [masculine, nominative, singular, superlative], -iáusieji [masculine, nominative, plural, superlative], -iáusioji [nominative, singular, superlative], -iáusiosios [feminine, nominative, plural, superlative], -iáusiojo [genitive, masculine, singular, superlative], -iáusiųjų [genitive, masculine, plural, superlative], -iáusiosios [genitive, singular, superlative], -iáusiųjų [feminine, genitive, plural, superlative], -iáusiajam [dative, masculine, singular, superlative], -iáusiesiems [dative, masculine, plural, superlative], -iáusiajai [dative, singular, superlative], -iáusiosioms [dative, feminine, plural, superlative], -iáusiąjį [accusative, masculine, singular, superlative], -iáusiuosius [accusative, masculine, plural, superlative], -iáusiąją [accusative, singular, superlative], -iáusiąsias [accusative, feminine, plural, superlative], -iáusiuoju [instrumental, masculine, singular, superlative], -iáusiaisiais [instrumental, masculine, plural, superlative], -iáusiąja [instrumental, singular, superlative], -iáusiosiomis [feminine, instrumental, plural, superlative], -iáusiajame [locative, masculine, singular, superlative], -iáusiuosiuose [locative, masculine, plural, superlative], -iáusiojoje [locative, singular, superlative], -iáusiosiose [feminine, locative, plural, superlative]
  1. Adjectival suffix, applied to verbal and nominal roots to denote a disposal or tendency towards something Tags: morpheme Derived forms: -usis
    Sense id: en--us-lt-suffix-fZvzBdle Categories (other): Lithuanian entries with incorrect language header Disambiguation of Lithuanian entries with incorrect language header: 16 24 20 20 19
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Lithuanian]

IPA: /ʊs/
Etymology: From Proto-Balto-Slavic *-us, reflecting Proto-Indo-European u-stems. Etymology templates: {{der|lt|ine-bsl-pro|*-us}} Proto-Balto-Slavic *-us Head templates: {{head|lt|suffix|g=m|head=-us, -ùs}} -us, -ùs m Inflection templates: {{lt-decl-noun|-ùs|-ūs|-aũs|-ų̃|-ui|-ùms|-ų|-ùs|-umì|-umìs|-ujè|-uosè|-aũ|-ūs}}, {{lt-decl-adj|-us|-ūs|-i|-ios|-aus|-ių|-ios|-ių|-iam|-iems|-iai|-ioms|-ų|-ius|-ią|-ias|-iu|-iais|-ia|-iomis|-iame|-iuose|-ioje|-iose|-us|-ūs|-i|-ios|-èsnis|-esnì|-èsnė|-èsnės|-èsnio|-esnių̃|-esnė̃s|-esnių̃|-esniám|-esníems|-èsnei|-esnė̃ms|-èsnį|-esniùs|-èsnę|-esnès|-esniù|-esniaĩs|-esnè|-esnėmìs|-esniamè|-esniuosè|-èsnėje|-esnėsè|-iáusias|-iáusi|-iáusia|-iáusios|-iáusio|-iáusių|-iáusios|-iáusių|-iáusiam|-iáusiems|-iáusiai|-iáusioms|-iáusią|-iáusius|-iáusią|-iáusias|-iáusiu|-iáusiais|-iáusia|-iáusiomis|-iáusiame|-iáusiuose|-iáusioje|-iáusiose|-ùsis|-íeji|-ióji|-iosios|-iojo|-ių̃jų|-iõsios|-ių̃jų|-iájam|-íesiems|-iajai|-iósioms|-ųjį|-iúosius|-iąją|-ią́sias|-iúoju|-iaĩsiais|-ią́ja|-iõsiomis|-iãjame|-iuõsiuose|-iõjoje|100=-iõsiose|101=-ùsis|102=-íeji|103=-ióji|104=-iosios|105=-esnỹsis|106=-esníeji|107=-esnióji|108=-èsniosios|109=-èsniojo|110=-esnių̃jų|111=-esniõsios|112=-esnių̃jų|113=-esniájam|114=-esníesiems|115=-èsniajai|116=-esniósioms|117=-èsnįjį|118=-esniúosius|119=-èsniąją|120=-esnią́sias|121=-esniúoju|122=-esniaĩsiais|123=-esnią́ja|124=-esniõsiomis|125=-esniãjame|126=-esniuõsiuose|127=-esniõjoje|128=-esniõsiose|129=-iáusiasis|130=-iáusieji|131=-iáusioji|132=-iáusiosios|133=-iáusiojo|134=-iáusiųjų|135=-iáusiosios|136=-iáusiųjų|137=-iáusiajam|138=-iáusiesiems|139=-iáusiajai|140=-iáusiosioms|141=-iáusiąjį|142=-iáusiuosius|143=-iáusiąją|144=-iáusiąsias|145=-iáusiuoju|146=-iáusiaisiais|147=-iáusiąja|148=-iáusiosiomis|149=-iáusiajame|150=-iáusiuosiuose|151=-iáusiojoje|152=-iáusiosiose|153=-u|154=-iaũ|155=-iáusia}} Forms: -us [canonical], -ùs [canonical, masculine], no-table-tags [table-tags], -ùs [nominative, singular], -ūs [nominative, plural], -aũs [genitive, singular], -ų̃ [genitive, plural], -ui [dative, singular], -ùms [dative, plural], [accusative, singular], -ùs [accusative, plural], -umì [instrumental, singular], -umìs [instrumental, plural], -ujè [locative, singular], -uosè [locative, plural], -aũ [singular, vocative], -ūs [plural, vocative], no-table-tags [table-tags], -u [neuter, positive], -us [masculine, nominative, singular], -ūs [masculine, nominative, plural, positive], -i [feminine, nominative, positive, singular], -ios [feminine, nominative, plural, positive], -aus [genitive, masculine, singular], -ių [genitive, masculine, plural, positive], -ios [feminine, genitive, positive, singular], -ių [feminine, genitive, plural, positive], -iam [dative, masculine, singular], -iems [dative, masculine, plural, positive], -iai [dative, feminine, positive, singular], -ioms [dative, feminine, plural, positive], [accusative, masculine, singular], -ius [accusative, masculine, plural, positive], -ią [accusative, feminine, positive, singular], -ias [accusative, feminine, plural, positive], -iu [instrumental, masculine, singular], -iais [instrumental, masculine, plural, positive], -ia [feminine, instrumental, positive, singular], -iomis [feminine, instrumental, plural, positive], -iame [locative, masculine, singular], -iuose [locative, masculine, plural, positive], -ioje [feminine, locative, positive, singular], -iose [feminine, locative, plural, positive], -us [masculine, singular, vocative], -ūs [masculine, plural, positive, vocative], -i [feminine, positive, singular, vocative], -ios [feminine, plural, positive, vocative], -iaũ [comparative, feminine, neuter], -èsnis [masculine, nominative, singular], -esnì [comparative, masculine, nominative, plural], -èsnė [comparative, feminine, nominative, singular], -èsnės [comparative, feminine, nominative, plural], -èsnio [genitive, masculine, singular], -esnių̃ [comparative, genitive, masculine, plural], -esnė̃s [comparative, feminine, genitive, singular], -esnių̃ [comparative, feminine, genitive, plural], -esniám [dative, masculine, singular], -esníems [comparative, dative, masculine, plural], -èsnei [comparative, dative, feminine, singular], -esnė̃ms [comparative, dative, feminine, plural], -èsnį [accusative, masculine, singular], -esniùs [accusative, comparative, masculine, plural], -èsnę [accusative, comparative, feminine, singular], -esnès [accusative, comparative, feminine, plural], -esniù [instrumental, masculine, singular], -esniaĩs [comparative, instrumental, masculine, plural], -esnè [comparative, feminine, instrumental, singular], -esnėmìs [comparative, feminine, instrumental, plural], -esniamè [locative, masculine, singular], -esniuosè [comparative, locative, masculine, plural], -èsnėje [comparative, feminine, locative, singular], -esnėsè [comparative, feminine, locative, plural], -iáusia [feminine, neuter, superlative], -iáusias [masculine, nominative, singular], -iáusi [masculine, nominative, plural, superlative], -iáusia [nominative, singular, superlative], -iáusios [feminine, nominative, plural, superlative], -iáusio [genitive, masculine, singular], -iáusių [genitive, masculine, plural, superlative], -iáusios [genitive, singular, superlative], -iáusių [feminine, genitive, plural, superlative], -iáusiam [dative, masculine, singular], -iáusiems [dative, masculine, plural, superlative], -iáusiai [dative, singular, superlative], -iáusioms [dative, feminine, plural, superlative], -iáusią [accusative, masculine, singular], -iáusius [accusative, masculine, plural, superlative], -iáusią [accusative, singular, superlative], -iáusias [accusative, feminine, plural, superlative], -iáusiu [instrumental, masculine, singular], -iáusiais [instrumental, masculine, plural, superlative], -iáusia [instrumental, singular, superlative], -iáusiomis [feminine, instrumental, plural, superlative], -iáusiame [locative, masculine, singular], -iáusiuose [locative, masculine, plural, superlative], -iáusioje [locative, singular, superlative], -iáusiose [feminine, locative, plural, superlative], no-table-tags [table-tags], -ùsis [masculine, nominative, positive, singular], -íeji [masculine, nominative, plural, positive], -ióji [feminine, nominative, positive, singular], -iosios [feminine, nominative, plural, positive], -iojo [genitive, masculine, positive, singular], -ių̃jų [genitive, masculine, plural, positive], -iõsios [feminine, genitive, positive, singular], -ių̃jų [feminine, genitive, plural, positive], -iájam [dative, masculine, positive, singular], -íesiems [dative, masculine, plural, positive], -iajai [dative, feminine, positive, singular], -iósioms [dative, feminine, plural, positive], -ųjį [accusative, masculine, positive, singular], -iúosius [accusative, masculine, plural, positive], -iąją [accusative, feminine, positive, singular], -ią́sias [accusative, feminine, plural, positive], -iúoju [instrumental, masculine, positive, singular], -iaĩsiais [instrumental, masculine, plural, positive], -ią́ja [feminine, instrumental, positive, singular], -iõsiomis [feminine, instrumental, plural, positive], -iãjame [locative, masculine, positive, singular], -iuõsiuose [locative, masculine, plural, positive], -iõjoje [feminine, locative, positive, singular], -iõsiose [feminine, locative, plural, positive], -ùsis [masculine, positive, singular, vocative], -íeji [masculine, plural, positive, vocative], -ióji [feminine, positive, singular, vocative], -iosios [feminine, plural, positive, vocative], -esnỹsis [comparative, masculine, nominative, singular], -esníeji [comparative, masculine, nominative, plural], -esnióji [comparative, feminine, nominative, singular], -èsniosios [comparative, feminine, nominative, plural], -èsniojo [comparative, genitive, masculine, singular], -esnių̃jų [comparative, genitive, masculine, plural], -esniõsios [comparative, feminine, genitive, singular], -esnių̃jų [comparative, feminine, genitive, plural], -esniájam [comparative, dative, masculine, singular], -esníesiems [comparative, dative, masculine, plural], -èsniajai [comparative, dative, feminine, singular], -esniósioms [comparative, dative, feminine, plural], -èsnįjį [accusative, comparative, masculine, singular], -esniúosius [accusative, comparative, masculine, plural], -èsniąją [accusative, comparative, feminine, singular], -esnią́sias [accusative, comparative, feminine, plural], -esniúoju [comparative, instrumental, masculine, singular], -esniaĩsiais [comparative, instrumental, masculine, plural], -esnią́ja [comparative, feminine, instrumental, singular], -esniõsiomis [comparative, feminine, instrumental, plural], -esniãjame [comparative, locative, masculine, singular], -esniuõsiuose [comparative, locative, masculine, plural], -esniõjoje [comparative, feminine, locative, singular], -esniõsiose [comparative, feminine, locative, plural], -iáusiasis [masculine, nominative, singular, superlative], -iáusieji [masculine, nominative, plural, superlative], -iáusioji [nominative, singular, superlative], -iáusiosios [feminine, nominative, plural, superlative], -iáusiojo [genitive, masculine, singular, superlative], -iáusiųjų [genitive, masculine, plural, superlative], -iáusiosios [genitive, singular, superlative], -iáusiųjų [feminine, genitive, plural, superlative], -iáusiajam [dative, masculine, singular, superlative], -iáusiesiems [dative, masculine, plural, superlative], -iáusiajai [dative, singular, superlative], -iáusiosioms [dative, feminine, plural, superlative], -iáusiąjį [accusative, masculine, singular, superlative], -iáusiuosius [accusative, masculine, plural, superlative], -iáusiąją [accusative, singular, superlative], -iáusiąsias [accusative, feminine, plural, superlative], -iáusiuoju [instrumental, masculine, singular, superlative], -iáusiaisiais [instrumental, masculine, plural, superlative], -iáusiąja [instrumental, singular, superlative], -iáusiosiomis [feminine, instrumental, plural, superlative], -iáusiajame [locative, masculine, singular, superlative], -iáusiuosiuose [locative, masculine, plural, superlative], -iáusiojoje [locative, singular, superlative], -iáusiosiose [feminine, locative, plural, superlative]
  1. Masculine nominal singular ending for u-stem nouns and adjectives. Tags: morpheme
    Sense id: en--us-lt-suffix-1hPch-pE Categories (other): Lithuanian entries with incorrect language header Disambiguation of Lithuanian entries with incorrect language header: 16 24 20 20 19
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -ius
Etymology number: 2

Suffix [Lithuanian]

IPA: /ʊs/ Forms: -us [canonical], -ùs [canonical]
Etymology: From an older *-uos (compare the pronominal ending -uosius). From Proto-Balto-Slavic *-ons; compare Latvian -us, Old Prussian -ans, Proto-Slavic *-y. From Proto-Indo-European *-ons (“accusative plural ending”), also reflected in Ancient Greek -ους (-ous), Latin -ōs, Sanskrit -आन् (-ān) and Gothic -𐌰𐌽𐍃 (-ans). Etymology templates: {{der|lt|ine-bsl-pro|*-ons}} Proto-Balto-Slavic *-ons, {{cog|lv|-us}} Latvian -us, {{cog|prg|-ans}} Old Prussian -ans, {{cog|sla-pro|*-y}} Proto-Slavic *-y, {{der|lt|ine-pro|*-ons||accusative plural ending}} Proto-Indo-European *-ons (“accusative plural ending”), {{cog|grc|-ους}} Ancient Greek -ους (-ous), {{cog|la|-ōs}} Latin -ōs, {{cog|sa|-आन्}} Sanskrit -आन् (-ān), {{cog|got|-𐌰𐌽𐍃}} Gothic -𐌰𐌽𐍃 (-ans) Head templates: {{head|lt|suffix|head=-us, -ùs}} -us, -ùs
  1. Used to form accusative plurals of masculine a- and u-stem nouns. Tags: morpheme
    Sense id: en--us-lt-suffix-Ir-BMm7V Categories (other): Lithuanian entries with incorrect language header Disambiguation of Lithuanian entries with incorrect language header: 16 24 20 20 19
  2. Used to form accusative plurals of masculine a-stem adjectives. Tags: morpheme
    Sense id: en--us-lt-suffix-MpqLHFj~ Categories (other): Lithuanian entries with incorrect language header Disambiguation of Lithuanian entries with incorrect language header: 16 24 20 20 19
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -ius, -uos, -iuos Derived forms: -uosius
Etymology number: 3

Suffix [Lithuanian]

IPA: /ʊs/
Etymology: From Proto-Indo-European *-wōs. Cognate with Proto-Slavic *-vъ. See also -usi. table Etymology templates: {{der|lt|ine-pro|*-wōs}} Proto-Indo-European *-wōs, {{cog|sla-pro|*-vъ|id=participle}} Proto-Slavic *-vъ, {{etymid|lt|participle}} table Head templates: {{head|lt|suffix|head=-us}} -us
  1. Used to form the past adverbial (padalyvis) participle Tags: morpheme Related terms: -ęs
    Sense id: en--us-lt-suffix-rvr4qKIj Categories (other): Lithuanian entries with incorrect language header Disambiguation of Lithuanian entries with incorrect language header: 16 24 20 20 19
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -ius
Etymology number: 4

Suffix [Livvi]

IPA: /-us/
Etymology: From Proto-Finnic *-us. Cognates include Finnish -us and Estonian -us. Etymology templates: {{inh|olo|urj-fin-pro|*-us}} Proto-Finnic *-us, {{cog|fi|-us}} Finnish -us, {{cog|et|-us}} Estonian -us Head templates: {{head|olo|suffix|front vowel variant|-ys}} -us (front vowel variant -ys), {{olo-affix|suffix|-ys}} -us (front vowel variant -ys)
  1. Used to form action nouns from verbs; -ion Tags: morpheme
    Sense id: en--us-olo-suffix-Ccc8mTeX Categories (other): Livvi entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys

Suffix [Middle English]

Head templates: {{head|enm|suffix}} -us
  1. Alternative form of -ous Tags: alt-of, alternative, morpheme Alternative form of: -ous
    Sense id: en--us-enm-suffix-e6vPVnx9 Categories (other): Middle English entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys

Suffix [Middle Welsh]

Etymology: From Proto-Brythonic *-ʉs, from Latin -ōsus. Cognate with Cornish -us. Etymology templates: {{der|wlm|cel-bry-pro|*-ʉs}} Proto-Brythonic *-ʉs, {{der|wlm|la|-ōsus}} Latin -ōsus, {{cog|kw|-us}} Cornish -us Head templates: {{head|wlm|suffix}} -us
  1. -ous, full of, prone to; used to form adjectives from nouns Tags: morpheme
    Sense id: en--us-wlm-suffix-syBxEd-d Categories (other): Middle Welsh entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys

Suffix [Northern Sami]

Etymology: From Proto-Samic *-ōksë. Etymology templates: {{inh|se|smi-pro|*-ōksë}} Proto-Samic *-ōksë Head templates: {{head|se|suffix|cat2=noun-forming suffixes}} -us Inflection templates: {{se-infl-noun-odd|-us}}, {{se-infl-noun-even|-ussa|novowel=1}} Forms: no-table-tags [table-tags], -us [nominative, singular], -usat [nominative, plural], -usa [accusative, singular], -usiid [accusative, plural], -usa [genitive, singular], -usiid [genitive, plural], -usii [illative, singular], -usiidda [illative, plural], -usis [locative, singular], -usiin [locative, plural], -usiin [comitative, singular], -usiiguin [comitative, plural], -usin [essive], no-table-tags [table-tags], -usan [first-person, possessive, singular], -useamẹ [dual, first-person, possessive], -useamẹt [first-person, plural, possessive], -usat [possessive, second-person, singular], -useattẹ [dual, possessive, second-person], -useattẹt [plural, possessive, second-person], -usis [possessive, singular, third-person], -useaskkạ [dual, possessive, third-person], -useasẹt [plural, possessive, third-person], no-table-tags [table-tags], -us [nominative, singular], -usat [nominative, plural], -usa [accusative, singular], -usaid [accusative, plural], -usa [genitive, singular], -usaid [genitive, plural], -ussii [illative, singular], -usaide [illative, plural], -usas [locative, singular], -usain [locative, plural], -usain [comitative, singular], -usaiguin [comitative, plural], -ussan [essive], no-table-tags [table-tags], -ussan [first-person, possessive, singular], -ussame [dual, first-person, possessive], -ussamet [first-person, plural, possessive], -ussat [possessive, second-person, singular], -ussade [dual, possessive, second-person], -ussadet [plural, possessive, second-person], -ussas [possessive, singular, third-person], -ussaska [dual, possessive, third-person], -ussaset [plural, possessive, third-person]
  1. Forms nouns from verbs, indicating something that is to have the verb's action performed on it. Tags: morpheme
    Sense id: en--us-se-suffix-kvHjTSoh Categories (other): Northern Sami entries with incorrect language header Disambiguation of Northern Sami entries with incorrect language header: 62 38
  2. Forms nouns from verbs, indicating something that results from having the verb's action performed. Tags: morpheme
    Sense id: en--us-se-suffix-YBY9C8qa

Suffix [Old French]

Etymology: From Latin -ōsus. Etymology templates: {{inh|fro|la|-ōsus}} Latin -ōsus Head templates: {{head|fro|suffix}} -us
  1. -ous, used for forming adjectives Tags: morpheme Synonyms: -eus, -eux, -os, -ous
    Sense id: en--us-fro-suffix-PlgBK5u5 Categories (other): Old French entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys

Suffix [Old Irish]

IPA: /us/
Etymology: From Proto-Celtic *-es-tus. Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*-es-tus}} Proto-Celtic *-es-tus Head templates: {{head|sga|suffix}} -us
  1. Alternative form of -as Tags: alt-of, alternative, morpheme Alternative form of: -as
    Sense id: en--us-sga-suffix-XYi9EWl4
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Old Irish]

Head templates: {{head|sga|suffix|suffixed pronoun|cat2=personal pronouns}} -us (suffixed pronoun)
  1. her (object pronoun), it (in reference to a feminine noun) Tags: morpheme, pronoun, suffix
    Sense id: en--us-sga-suffix-xE1WmAsS Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish personal pronouns Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 3 97 0 Disambiguation of Old Irish personal pronouns: 3 97 0
  2. them Tags: morpheme, pronoun, suffix
    Sense id: en--us-sga-suffix-yajcM2lk
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2 Related terms: 1 sing, m-L, dom-L, dam-L, -um, 2 sing, t-L, dot-L, dat-L, dut-L, dit-L, -ut, 3 sing. m., a-N, e-N, d-N, id-N, did-N, -i, -it, 3 sing. f., s-(N), da-, 3 sing [noun], a-L, e-L, d-L, id-L, did-L, 1 pl, n-, don-, dun-, dan-, -unn, 2 pl, b-, dob-, dub-, dab-, -uib, 3 pl, L means this form triggers lenition.N means this form triggers nasalization(N) means this form triggers nasalization in some texts but not in others. [eclipsis]

Suffix [Polish]

IPA: /us/
Rhymes: -us Head templates: {{head|pl|suffix}} -us
  1. derogatory suffix Tags: morpheme
    Sense id: en--us-pl-suffix-Zy31Yzth Categories (other): Polish entries with incorrect language header Disambiguation of Polish entries with incorrect language header: 50 50
  2. demonym suffix Tags: morpheme
    Sense id: en--us-pl-suffix-Afj3wMy8 Categories (other): Polish entries with incorrect language header Disambiguation of Polish entries with incorrect language header: 50 50

Suffix [Proto-Finnic]

Forms: -us / *-üs [canonical]
Etymology: table From *-s. The *-u- may be generalized from derivatives and/or by confusion with *-uc. The term may also derive more directly from Proto-Uralic *-wikse. Perhaps also more directly from *-u + *-s. Etymology templates: {{etymid|urj-fin-pro|denominal}} table, {{inh|urj-fin-pro|urj-pro|*-wikse}} Proto-Uralic *-wikse, {{suffix|urj-fin-pro|*-u|*-s|id2=nominal, -kse-}} *-u + *-s Head templates: {{head|urj-fin-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|head=*-us / *-üs}} *-us / *-üs
  1. Forms some nouns from nominal stems. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--us-urj-fin-pro-suffix-0GG3nE95 Categories (other): Proto-Finnic terms suffixed with *-s (nominal, -kse-) Disambiguation of Proto-Finnic terms suffixed with *-s (nominal, -kse-): 67 33
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Proto-Finnic]

Forms: -us / *-üs [canonical]
Etymology: table From *-u + *-s. Etymology templates: {{etymid|urj-fin-pro|deverbal}} table, {{suffix|urj-fin-pro|*-u|*-s|id2=nominal, -kse-}} *-u + *-s Head templates: {{head|urj-fin-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|head=*-us / *-üs}} *-us / *-üs
  1. Forms action/result nouns from verbs. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--us-urj-fin-pro-suffix-tQwdww-F Categories (other): Proto-Finnic entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Finnic entries with incorrect language header: 16 84
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Proto-Indo-European]

Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=adjective-forming suffixes|head=*(é)-us}} *(é)-us Inflection templates: {{ine-decl-adj|(é)-u|(Ø)-éw|(Ø)-éwih₂|(Ø)-uyéh₂|ac=proterokinetic}}, {{ine-decl-adj|(Ø)-ú|(Ø)-éw|(Ø)-éwih₂|(Ø)-uyéh₂|ac=hysterokinetic}} Forms: (é)-us [canonical], no-table-tags [table-tags], -us [nominative, singular], é-us [nominative, singular], -uh₁ [dual, nominative], -uh₁e [dual, nominative], é₁ [dual, nominative], é₁e [dual, nominative], -ewes [nominative, plural], é-ewes [nominative, plural], -u [singular, vocative], é-u [singular, vocative], -uh₁ [dual, vocative], -uh₁e [dual, vocative], é₁ [dual, vocative], é₁e [dual, vocative], -ewes [plural, vocative], é-ewes [plural, vocative], -um [accusative, singular], é-um [accusative, singular], -uh₁ [accusative, dual], -uh₁e [accusative, dual], é₁ [accusative, dual], é₁e [accusative, dual], -ums [accusative, plural], é-ums [accusative, plural], -éws [genitive, singular], Ø-éws [genitive, singular], - [dual, genitive], -éwoHom [genitive, plural], Ø-éwoHom [genitive, plural], -éws [ablative, singular], Ø-éws [ablative, singular], - [ablative, dual], -úmos [ablative, plural], Ø-úmos [ablative, plural], -éwey [dative, singular], Ø-éwey [dative, singular], - [dative, dual], -úmos [dative, plural], Ø-úmos [dative, plural], -éw [locative, singular], Ø-éw [locative, singular], -éwi [locative, singular], Ø-éwi [locative, singular], - [dual, locative], -úsu [locative, plural], Ø-úsu [locative, plural], -úh₁ [instrumental, singular], Ø-úh₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -úmis [instrumental, plural], Ø-úmis [instrumental, plural], -éwih₂ [nominative, singular], Ø-éwih₂ [nominative, singular], -éwih₂h₁ [dual, nominative], -éwih₂h₁e [dual, nominative], Ø₁ [dual, nominative], Ø₁e [dual, nominative], -éwih₂es [nominative, plural], Ø-éwih₂es [nominative, plural], -éwih₂ [singular, vocative], Ø-éwih₂ [singular, vocative], -éwih₂h₁ [dual, vocative], -éwih₂h₁e [dual, vocative], Ø₁ [dual, vocative], Ø₁e [dual, vocative], -éwih₂es [plural, vocative], Ø-éwih₂es [plural, vocative], -éwih₂m̥ [accusative, singular], Ø-éwih₂m̥ [accusative, singular], -éwih₂h₁ [accusative, dual], -éwih₂h₁e [accusative, dual], Ø₁ [accusative, dual], Ø₁e [accusative, dual], -éwih₂m̥s [accusative, plural], Ø-éwih₂m̥s [accusative, plural], -uyéh₂s [genitive, singular], Ø-uyéh₂s [genitive, singular], -uyéh₂oHom [genitive, plural], Ø-uyéh₂oHom [genitive, plural], -uyéh₂s [ablative, singular], Ø-uyéh₂s [ablative, singular], -uyéh₂mos [ablative, plural], Ø-uyéh₂mos [ablative, plural], -uyéh₂ey [dative, singular], Ø-uyéh₂ey [dative, singular], -uyéh₂mos [dative, plural], Ø-uyéh₂mos [dative, plural], -uyéh₂ [locative, singular], Ø-uyéh₂ [locative, singular], -uyéh₂i [locative, singular], Ø-uyéh₂i [locative, singular], -uyéh₂su [locative, plural], Ø-uyéh₂su [locative, plural], -uyéh₂h₁ [instrumental, singular], Ø-uyéh₂h₁ [instrumental, singular], -uyéh₂mis [instrumental, plural], Ø-uyéh₂mis [instrumental, plural], -u [nominative, singular], é-u [nominative, singular], -wih₁ [dual, nominative], é-wih₁ [dual, nominative], -uh₂ [nominative, plural], é-uh₂ [nominative, plural], -wih₁ [dual, vocative], é-wih₁ [dual, vocative], -uh₂ [plural, vocative], é-uh₂ [plural, vocative], -u [accusative, singular], é-u [accusative, singular], -wih₁ [accusative, dual], é-wih₁ [accusative, dual], -uh₂ [accusative, plural], é-uh₂ [accusative, plural], no-table-tags [table-tags], -ús [nominative, singular], Ø-ús [nominative, singular], -úh₁ [dual, nominative], -úh₁e [dual, nominative], Ø₁ [dual, nominative], Ø₁e [dual, nominative], -úes [nominative, plural], Ø-úes [nominative, plural], [singular, vocative], Ø-ú [singular, vocative], -úh₁ [dual, vocative], -úh₁e [dual, vocative], Ø₁ [dual, vocative], Ø₁e [dual, vocative], -úes [plural, vocative], Ø-úes [plural, vocative], -úm [accusative, singular], Ø-úm [accusative, singular], -úh₁ [accusative, dual], -úh₁e [accusative, dual], Ø₁ [accusative, dual], Ø₁e [accusative, dual], -úms [accusative, plural], Ø-úms [accusative, plural], -éws [genitive, singular], Ø-éws [genitive, singular], - [dual, genitive], -éwoHom [genitive, plural], Ø-éwoHom [genitive, plural], -éws [ablative, singular], Ø-éws [ablative, singular], - [ablative, dual], -éwmos [ablative, plural], Ø-éwmos [ablative, plural], -éwey [dative, singular], Ø-éwey [dative, singular], - [dative, dual], -éwmos [dative, plural], Ø-éwmos [dative, plural], -éw [locative, singular], Ø-éw [locative, singular], -éwi [locative, singular], Ø-éwi [locative, singular], - [dual, locative], -éwsu [locative, plural], Ø-éwsu [locative, plural], -éwh₁ [instrumental, singular], Ø-éwh₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -éwmis [instrumental, plural], Ø-éwmis [instrumental, plural], -éwih₂ [nominative, singular], Ø-éwih₂ [nominative, singular], -éwih₂h₁ [dual, nominative], -éwih₂h₁e [dual, nominative], -éwih₂es [nominative, plural], Ø-éwih₂es [nominative, plural], -éwih₂ [singular, vocative], Ø-éwih₂ [singular, vocative], -éwih₂h₁ [dual, vocative], -éwih₂h₁e [dual, vocative], -éwih₂es [plural, vocative], Ø-éwih₂es [plural, vocative], -éwih₂m̥ [accusative, singular], Ø-éwih₂m̥ [accusative, singular], -éwih₂h₁ [accusative, dual], -éwih₂h₁e [accusative, dual], -éwih₂m̥s [accusative, plural], Ø-éwih₂m̥s [accusative, plural], -uyéh₂s [genitive, singular], Ø-uyéh₂s [genitive, singular], -uyéh₂oHom [genitive, plural], Ø-uyéh₂oHom [genitive, plural], -uyéh₂s [ablative, singular], Ø-uyéh₂s [ablative, singular], -uyéh₂mos [ablative, plural], Ø-uyéh₂mos [ablative, plural], -uyéh₂ey [dative, singular], Ø-uyéh₂ey [dative, singular], -uyéh₂mos [dative, plural], Ø-uyéh₂mos [dative, plural], -uyéh₂ [locative, singular], Ø-uyéh₂ [locative, singular], -uyéh₂i [locative, singular], Ø-uyéh₂i [locative, singular], -uyéh₂su [locative, plural], Ø-uyéh₂su [locative, plural], -uyéh₂h₁ [instrumental, singular], Ø-uyéh₂h₁ [instrumental, singular], -uyéh₂mis [instrumental, plural], Ø-uyéh₂mis [instrumental, plural], [nominative, singular], Ø-ú [nominative, singular], -úyh₁ [dual, nominative], Ø-úyh₁ [dual, nominative], -úh₂ [nominative, plural], Ø-úh₂ [nominative, plural], -úyh₁ [dual, vocative], Ø-úyh₁ [dual, vocative], -úh₂ [plural, vocative], Ø-úh₂ [plural, vocative], [accusative, singular], Ø-ú [accusative, singular], -úyh₁ [accusative, dual], Ø-úyh₁ [accusative, dual], -úh₂ [accusative, plural], Ø-úh₂ [accusative, plural]
  1. Forms adjectives from Caland system roots. Tags: morpheme, reconstruction Related terms: -is, -onts, -rós
    Sense id: en--us-ine-pro-suffix-pmj-kP-K Categories (other): Proto-Indo-European entries with incorrect language header

Suffix [Translingual]

Etymology: Learned borrowing from Latin -us. Etymology templates: {{lbor|mul|la|-us}} Learned borrowing from Latin -us Head templates: {{head|mul|suffix}} -us
  1. (taxonomy) Used to form taxonomic names. Tags: morpheme Categories (topical): Taxonomy
    Sense id: en--us-mul-suffix-2tlSXFyC Categories (other): Pages with raw sortkeys, Translingual entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys Disambiguation of Pages with raw sortkeys: 6 2 2 2 2 3 4 3 2 0 1 1 1 1 3 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 7 7 8 2 2 8 0 3 0 1 1 10 2 3 Topics: biology, natural-sciences, taxonomy

Suffix [Welsh]

IPA: /ɨ̞s/ [North-Wales], /ɪs/ [South-Wales]
Etymology: From Middle Welsh -us, from Proto-Brythonic *-ʉs, from Latin -ōsus. Cognate with Cornish -us, Breton -us and English -ous. Etymology templates: {{inh|cy|wlm|-us}} Middle Welsh -us, {{der|cy|cel-bry-pro|*-ʉs}} Proto-Brythonic *-ʉs, {{der|cy|la|-ōsus}} Latin -ōsus, {{cog|kw|-us}} Cornish -us, {{cog|br|-us}} Breton -us, {{cog|en|-ous}} English -ous Head templates: {{head|cy|suffix}} -us
  1. adjectival suffix often indicating a characteristic, propensity or abundance Tags: morpheme
    Sense id: en--us-cy-suffix-AstIhwgg
  2. (chemistry) -ous, Used in chemical nomenclature to name chemical compounds in which a specified chemical element has a lower oxidation number than in the equivalent compound whose name ends in the suffix -ig. For example asid nitrus (“nitrous acid, HNO₂”) has fewer oxygen atoms per molecule than asid nitrig (“nitric acid, HNO₃”). Tags: morpheme Categories (topical): Chemistry
    Sense id: en--us-cy-suffix-YYnvYPyT Categories (other): Welsh entries with incorrect language header Disambiguation of Welsh entries with incorrect language header: 30 70 Topics: chemistry, natural-sciences, physical-sciences

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for -us meaning in All languages combined (190.5kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "2": "la",
        "3": "-us"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin -us",
      "name": "lbor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin -us.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "mul",
          "name": "Taxonomy",
          "orig": "mul:Taxonomy",
          "parents": [
            "Biology",
            "Evolutionary theory",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "6 2 2 2 2 3 4 3 2 0 1 1 1 1 3 1 1 1 1 1 1 1 2 2 2 2 7 7 8 2 2 8 0 3 0 1 1 10 2 3",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form taxonomic names."
      ],
      "id": "en--us-mul-suffix-2tlSXFyC",
      "links": [
        [
          "taxonomy",
          "taxonomy"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(taxonomy) Used to form taxonomic names."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ],
      "topics": [
        "biology",
        "natural-sciences",
        "taxonomy"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_text": "The Esperanto suffixes -as, -is, -os, and -us are related and appear to have been inspired by previous language projects:\n: This play of vowels is not an original idea of Zamenhof's: -as, -is, -os are found for the three tenses of the infinitive in Faiguet's system of 1765; -a, -i, -o without a consonant are used like Z's -as, -is, -os by Rudelle (1858); Courtonne in 1885 had -am, -im, -om in the same values, and the similarity with Esperanto is here even more perfect than in the other projects, as -um corresponds to Z's -us. —An International Language (1928)\nIn addition, the u of -us is likely to be related to -u.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eo",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Esperanto",
  "lang_code": "eo",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Esperanto 1894 Universala Vortaro",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Esperanto BRO1",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Esperanto endings",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Esperanto entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Esperanto entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Esperanto terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Words approved by the Akademio de Esperanto",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ending of the conditional in verbs."
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en--us-eo-suffix-845vMwGc",
      "links": [
        [
          "conditional",
          "Appendix:Glossary#conditional"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q143 (epo)-Lepticed7--us.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/12/LL-Q143_%28epo%29-Lepticed7--us.wav/LL-Q143_%28epo%29-Lepticed7--us.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/12/LL-Q143_%28epo%29-Lepticed7--us.wav/LL-Q143_%28epo%29-Lepticed7--us.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-us"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-uc"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-uc",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Finnish -us",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "A merger of Proto-Finnic *-us (in the first sense) and Proto-Finnic *-uc (in the second sense). Cognate with Finnish -us.",
  "forms": [
    {
      "form": "-use",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ust",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-harjutus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "11/harjutus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-used",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-used",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-use",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-used",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-use",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uste",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usisse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uses",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uselt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-useni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-katus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/katus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-used",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-used",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-use",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-used",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-use",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uste",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-useid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useisse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uses",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uselt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-useiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-useni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "suffixes",
        "3": "genitive",
        "4": "-use",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "-ust",
        "9": "",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-us (genitive -use, partitive -ust)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-use",
        "2": "-ust",
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-us (genitive -use, partitive -ust)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-u"
      },
      "name": "et-decl-harjutus"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-u"
      },
      "name": "et-decl-katus"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "armastama \"to love\" → armastus \"love\""
        },
        {
          "text": "võistlema \"to compete\" → võistlus \"competition\""
        },
        {
          "text": "joonistama \"to draw\" → joonistus \"a drawing\""
        }
      ],
      "glosses": [
        "Derives nouns from verbs."
      ],
      "id": "en--us-et-suffix-EajQMBix",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "44 56",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian harjutus-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "39 61",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian katus-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "aus \"honest\" → ausus \"honesty\""
        },
        {
          "text": "pikk \"long\" → pikkus \"length\""
        }
      ],
      "glosses": [
        "Derives nouns from adjectives."
      ],
      "id": "en--us-et-suffix-4BQn-X2M",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "action or event"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-us",
        "id": "deverbal"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-us",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finnic *-us, generalized from -s-derivatives of u-stem verbs (e.g. ihastua → ihastus, menestyä → menestys). Compare -os.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ys",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-Us",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-ys",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-vastaus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "kuvata (“to describe”) + -us → kuvaus (“description”)"
        },
        {
          "text": "pakata (“to pack”) + -us → pakkaus (“package”)"
        },
        {
          "text": "ylentää (“to promote”) + -us → ylennys (“promotion”)"
        },
        {
          "text": "hälyttää (“to alarm”) + -us → hälytys (“alarm”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns from verbs, describing an action or event."
      ],
      "id": "en--us-fi-suffix-fverTnOR",
      "synonyms": [
        {
          "english": "used with the verb types rohkaista (66) and valita (69)",
          "word": "-tus"
        },
        {
          "english": "used with the verb types sallia (61), and in some cases, sanoa (52) and muistaa (53)",
          "word": "-mus"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "association"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-us",
        "id": "denominal"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-wikse"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-wikse",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finnic *-us. Probably generalized from -s-derivatives of u-stem nominals (e.g. etu- → edus, palvelu → palvelus), or through the loss of a plain u-derivative from the standard language (e.g. keski- → dial. kesku- → keskus), and thus identical to etymology 1. In some cases potentially by confusion with -uus, -us (etymology 3). Alternatively from Proto-Uralic *-wikse.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ys",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-Us",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-ys",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-vastaus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "44 56",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish vastaus-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "-tusten"
        },
        {
          "word": "-ustaa"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "kanta (“base”) + -us → kannus (“spur”)"
        },
        {
          "text": "sormi (“finger”) + -us → sormus (“ring”)"
        },
        {
          "text": "vasta- (“counter-”) + -us → vastus (“resistance, opposition”)"
        },
        {
          "text": "kehä (“circle, ring”) + -us → kehys (“frame”)"
        },
        {
          "text": "syli (“bosom, lap”) + -us → sylys (“armful”)"
        },
        {
          "text": "typerä (“stupid”) + -us → typerys (“fool”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns, indicating resemblance or association."
      ],
      "id": "en--us-fi-suffix-8frU5qas",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "quality"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nSee the etymology of -uus.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ys",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "40*F/kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udelta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "40*F/kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-Us",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-ys",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kalleus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "29 26 45",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "25 32 43",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kalleus-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Short form of the suffix -uus, used where the stem of the root adjective ends in a vowel."
      ],
      "id": "en--us-fi-suffix-~-0yAiQ~",
      "links": [
        [
          "-uus",
          "-uus#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-u",
        "3": "-s",
        "nocat": "y",
        "pos1": "diminutive suffix",
        "pos2": "diminutive suffix"
      },
      "expansion": "-u (diminutive suffix) + -s (diminutive suffix)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From -u (diminutive suffix) + -s (diminutive suffix).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix",
        "cat2": "diminutive suffixes"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-is"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Teréz (“Theresa”) → Terus (“Tess”)"
        },
        {
          "text": "apa (“father”) → apus (“dad”)"
        },
        {
          "text": "cica (“cat”) → cicus (“kitty”)"
        },
        {
          "text": "kutya (“dog”) → kutyus (“pooch, puppy”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Added to a proper noun or other nouns to create a diminutive noun."
      ],
      "id": "en--us-hu-suffix-0qBHcIxv",
      "raw_glosses": [
        "(diminutive suffix) Added to a proper noun or other nouns to create a diminutive noun."
      ],
      "tags": [
        "diminutive",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "37 63",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "agronómus (“agronomist”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A distinguishable foreign word ending in nouns. It cannot be considered as an independent Hungarian suffix."
      ],
      "id": "en--us-hu-suffix-voBU1ujD",
      "links": [
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[uʃ]"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-us"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Finnish -us",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-us. Cognates include Finnish -us.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/petos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/petos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "suffix",
        "3": "front vowel variant",
        "4": "-ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel variant -ys)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel variant -ys)",
      "name": "izh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "90 10",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "pääl (“above”) + -us → päälys (“surface”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns denoting resemblance."
      ],
      "id": "en--us-izh-suffix-63jveOLZ",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-us/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-uz̠]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-us/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-uʒ̥]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/oikehus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/oikehus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ueel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ueks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uenna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ueen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "suffix",
        "3": "front vowel variant",
        "4": "-ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel variant -ys)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel variant -ys)",
      "name": "izh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-uus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -uus"
      ],
      "id": "en--us-izh-suffix-A7WZE2Fi",
      "links": [
        [
          "-uus",
          "-uus#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-us/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-uz̠]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-us/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-uʒ̥]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-ola",
        "3": "-os"
      },
      "expansion": "Old Latin -os",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*-os"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-os",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-os",
        "pos": "adjectival ending"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-os (adjectival ending)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "-ος"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -ος (-os)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-az"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-az",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "-ur"
      },
      "expansion": "Icelandic -ur",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "-अः"
      },
      "expansion": "Sanskrit -अः (-aḥ)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*-ъ"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-ъ",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Latin -os, from Proto-Italic *-os, from Proto-Indo-European *-os (adjectival ending). Cognate with Ancient Greek -ος (-os), Proto-Germanic *-az, Icelandic -ur, Sanskrit -अः (-aḥ), Proto-Slavic *-ъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ōrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ōs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-e",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ōrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Second-declension noun",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "with locative.",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "Second-declension noun .",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ōrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ārum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ōrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-am",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ōs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-e",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "First",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "second-declension adjective",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "with locative.",
      "source": "declension"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-us<2.loc>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-us<2.N.a>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-us<1&2+.loc>"
      },
      "name": "la-adecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Forms linking to themselves",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us"
        }
      ],
      "glosses": [
        "suffix of nouns in the second declension.",
        "nominative singular of -us"
      ],
      "id": "en--us-la-suffix-esNRLek8",
      "links": [
        [
          "second declension",
          "Appendix:Latin second declension#English"
        ],
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "suffix of nouns in the second declension.",
        "(chiefly) nominative singular of -us"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Forms linking to themselves",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latin links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "vīrus (“a poisonous or acrid secretion”); vulgus (“common people”); pelagus (“sea”)"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us for second-declension neuter nouns"
        }
      ],
      "glosses": [
        "suffix of nouns in the second declension.",
        "nominative/accusative/vocative singular of -us for second-declension neuter nouns."
      ],
      "id": "en--us-la-suffix-1-d~Roce",
      "links": [
        [
          "second declension",
          "Appendix:Latin second declension#English"
        ],
        [
          "productive",
          "productive"
        ],
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "suffix of nouns in the second declension.",
        "(not productive) nominative/accusative/vocative singular of -us for second-declension neuter nouns."
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "idiomatic",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "suffix of adjectives in the first/second declension."
      ],
      "id": "en--us-la-suffix-uxWemHQk",
      "links": [
        [
          "first",
          "Appendix:Latin first declension#English"
        ],
        [
          "second declension",
          "Appendix:Latin second declension#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Forms linking to themselves",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us"
        }
      ],
      "glosses": [
        "suffix of adjectives in the first/second declension.",
        "nominative singular of -us"
      ],
      "id": "en--us-la-suffix-L3oG3Pxy",
      "links": [
        [
          "first",
          "Appendix:Latin first declension#English"
        ],
        [
          "second declension",
          "Appendix:Latin second declension#English"
        ],
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "suffix of adjectives in the first/second declension.",
        "(chiefly) nominative singular of -us"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 13 7 7 34 3 4 5 6 7 6",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "suffix used to Latinize names ending in consonants."
      ],
      "id": "en--us-la-suffix-TGS8-k~Y",
      "raw_glosses": [
        "(New Latin) suffix used to Latinize names ending in consonants."
      ],
      "tags": [
        "New-Latin",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/us/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/us/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ro",
            "2": "-uri",
            "qq": "from the plural -ora, with the final vowel replaced due to analogy with feminine plural forms"
          },
          "expansion": "Romanian: -uri (from the plural -ora, with the final vowel replaced due to analogy with feminine plural forms)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Romanian: -uri (from the plural -ora, with the final vowel replaced due to analogy with feminine plural forms)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "neuter s-stem suf"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-os",
        "pos": "suffix forming neuter s-stem nouns from verbs"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-os (suffix forming neuter s-stem nouns from verbs)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table Generally from Proto-Indo-European *-os (suffix forming neuter s-stem nouns from verbs), as in genus n from *ǵénh₁os n (“race”). Not a productive derivational suffix in Latin. The plural and oblique case forms have -r- as the result of the sound change of rhotacism. Additionally, in many words, the oblique stem has the vowel -ĕ- (as in generis), which is generally taken to be the phonetically regular development of the Proto-Indo-European forms. Some words, such as as decus, decoris, instead have -ŏ- in the oblique stem; this is the result of analogical introduction of the rounded vowel from the nominative/accusative singular form.",
  "forms": [
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ora",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-oris",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-orum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-orī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-oribus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ora",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ore",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-oribus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ora",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-era",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-eris",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-erum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-erī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-eribus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-era",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ere",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-eribus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-era",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Third-declension noun (neuter, imparisyllabic non-i-stem).",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "From the noun tempus",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "the locative forms temperī and temporī were used adverbially",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "as well as the ablative tempore.",
      "source": "declension"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-us<3.N>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-us/-er<3.N>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "ending of some neuter nouns in the third declension."
      ],
      "id": "en--us-la-suffix-73NcKnuV",
      "links": [
        [
          "third declension",
          "Appendix:Latin third declension#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Forms linking to themselves",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ending of some neuter nouns in the third declension.",
        "nominative/accusative/vocative singular of -us"
      ],
      "id": "en--us-la-suffix-huvsrK0h",
      "links": [
        [
          "third declension",
          "Appendix:Latin third declension#English"
        ],
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/us/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/us/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-ola",
        "3": "",
        "4": "-us"
      },
      "expansion": "Old Latin -us",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "",
        "4": "*-us"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "",
        "4": "*-us",
        "nocat": "1"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tus",
        "pos": "suffix deriving action nouns from verb roots"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Not a single suffix, but an ending of various miscellaneous origins. In most words, from Old Latin -us, from Proto-Italic *-us, from Proto-Indo-European *-us as the final part of Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ibus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ū",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ibus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ubus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ū",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ubus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Fourth-declension noun.",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "Fourth-declension noun .",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-us<4>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-us<4.ubus>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Forms linking to themselves",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us for nouns in the fourth declension"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nominative/vocative singular of -us for nouns in the fourth declension."
      ],
      "id": "en--us-la-suffix-jlYwFyhC",
      "links": [
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ],
        [
          "fourth declension",
          "Appendix:Latin fourth declension#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/us/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/us/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-ola",
        "3": "",
        "4": "-us"
      },
      "expansion": "Old Latin -us",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "",
        "4": "*-us"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "",
        "4": "*-us",
        "nocat": "1"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tus",
        "pos": "suffix deriving action nouns from verb roots"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Not a single suffix, but an ending of various miscellaneous origins. In most words, from Old Latin -us, from Proto-Italic *-us, from Proto-Indo-European *-us as the final part of Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots).",
  "forms": [
    {
      "form": "-ūs",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix",
        "head": "-ūs"
      },
      "expansion": "-ūs",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "_dis1": "30 35 35",
      "word": "-tus"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Forms linking to themselves",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us for fourth-declension nouns"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nominative/vocative plural of -us for fourth-declension nouns."
      ],
      "id": "en--us-la-suffix-6hTltKTH",
      "links": [
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Forms linking to themselves",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us for fourth-declension nouns"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of -us for fourth-declension nouns."
      ],
      "id": "en--us-la-suffix-ZeIahMJU",
      "links": [
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Forms linking to themselves",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us for fourth-declension nouns"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accusative plural of -us for fourth-declension nouns."
      ],
      "id": "en--us-la-suffix-BhnHOMA5",
      "links": [
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/us/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/us/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-ós",
        "4": "",
        "5": "adjectival ending"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-ós (“adjectival ending”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "रुधिर",
        "3": "",
        "4": "blood",
        "tr": "rúdhira-"
      },
      "expansion": "Sanskrit रुधिर (rúdhira-, “blood”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "δόλιχος",
        "3": "",
        "4": "a long run"
      },
      "expansion": "Ancient Greek δόλιχος (dólikhos, “a long run”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "oxytone"
      },
      "expansion": "oxytone",
      "name": "glossary"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Proto-Indo-European *-ós (“adjectival ending”). Pairs such as lañkas (“bend”) : lankùs (“flexible”) find parallels in Sanskrit रुधिर (rúdhira-, “blood”) : रुधिर (rudhirá-, “red”), Ancient Greek δόλιχος (dólikhos, “a long run”) : δολιχός (dolikhós, “long”) and suggest that oxytone stress was used to mark adjectives in Proto-Indo-European. In Proto-Balto-Slavic, the raising of *o to *u must have been conditioned by stress, with the ending *-os giving Lithuanian -ùs under stress and -as otherwise.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ùs",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine",
        "stress-pattern-4"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lt-adj-us-4",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ù",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ì",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-aũs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-íems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ióms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iàs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iù",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iaĩs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ià",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iomìs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iamè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iuosè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iojè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iosè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ì",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "positive",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iaũ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnì",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnė",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnės",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnė̃s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esníems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnė̃ms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnę",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnès",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniù",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniaĩs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnėmìs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniamè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniuosè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnėje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnėsè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusių",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusių",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusioje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lt-adj-us-4",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùsis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-íeji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ióji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iojo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõsios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iájam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-íesiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iósioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ųjį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iúosius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iąją",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ią́sias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iúoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iaĩsiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ią́ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõsiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iãjame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iuõsiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõjoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõsiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùsis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "positive",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-íeji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ióji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "positive",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnỹsis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esníeji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnióji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniojo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõsios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniájam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esníesiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniósioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnįjį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniúosius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniąją",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnią́sias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniúoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniaĩsiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnią́ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõsiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniãjame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniuõsiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõjoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõsiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiasis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusieji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusioji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiojo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiųjų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiųjų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiesiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąjį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuosius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąją",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąsias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiaisiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiajame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuosiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiojoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "suffix",
        "g": "m",
        "head": "-ùs"
      },
      "expansion": "-ùs m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ùs",
        "10": "-íems",
        "100": "-iõsiose",
        "101": "-ùsis",
        "102": "-íeji",
        "103": "-ióji",
        "104": "-iosios",
        "105": "-esnỹsis",
        "106": "-esníeji",
        "107": "-esnióji",
        "108": "-èsniosios",
        "109": "-èsniojo",
        "11": "-iai",
        "110": "-esnių̃jų",
        "111": "-esniõsios",
        "112": "-esnių̃jų",
        "113": "-esniájam",
        "114": "-esníesiems",
        "115": "-èsniajai",
        "116": "-esniósioms",
        "117": "-èsnįjį",
        "118": "-esniúosius",
        "119": "-èsniąją",
        "12": "-ióms",
        "120": "-esnią́sias",
        "121": "-esniúoju",
        "122": "-esniaĩsiais",
        "123": "-esnią́ja",
        "124": "-esniõsiomis",
        "125": "-esniãjame",
        "126": "-esniuõsiuose",
        "127": "-esniõjoje",
        "128": "-esniõsiose",
        "129": "-iáusiasis",
        "13": "-ų",
        "130": "-iáusieji",
        "131": "-iáusioji",
        "132": "-iáusiosios",
        "133": "-iáusiojo",
        "134": "-iáusiųjų",
        "135": "-iáusiosios",
        "136": "-iáusiųjų",
        "137": "-iáusiajam",
        "138": "-iáusiesiems",
        "139": "-iáusiajai",
        "14": "-iùs",
        "140": "-iáusiosioms",
        "141": "-iáusiąjį",
        "142": "-iáusiuosius",
        "143": "-iáusiąją",
        "144": "-iáusiąsias",
        "145": "-iáusiuoju",
        "146": "-iáusiaisiais",
        "147": "-iáusiąja",
        "148": "-iáusiosiomis",
        "149": "-iáusiajame",
        "15": "-ią",
        "150": "-iáusiuosiuose",
        "151": "-iáusiojoje",
        "152": "-iáusiosiose",
        "153": "-ù",
        "154": "-iaũ",
        "155": "-iáusia",
        "16": "-iàs",
        "17": "-iù",
        "18": "-iaĩs",
        "19": "-ià",
        "2": "-ūs",
        "20": "-iomìs",
        "21": "-iamè",
        "22": "-iuosè",
        "23": "-iojè",
        "24": "-iosè",
        "25": "-ùs",
        "26": "-ūs",
        "27": "-ì",
        "28": "-ios",
        "29": "-èsnis",
        "3": "-ì",
        "30": "-esnì",
        "31": "-èsnė",
        "32": "-èsnės",
        "33": "-èsnio",
        "34": "-esnių̃",
        "35": "-esnė̃s",
        "36": "-esnių̃",
        "37": "-esniám",
        "38": "-esníems",
        "39": "-èsnei",
        "4": "-ios",
        "40": "-esnė̃ms",
        "41": "-èsnį",
        "42": "-esniùs",
        "43": "-èsnę",
        "44": "-esnès",
        "45": "-esniù",
        "46": "-esniaĩs",
        "47": "-esnè",
        "48": "-esnėmìs",
        "49": "-esniamè",
        "5": "-aũs",
        "50": "-esniuosè",
        "51": "-èsnėje",
        "52": "-esnėsè",
        "53": "-iáusias",
        "54": "-iáusi",
        "55": "-iáusia",
        "56": "-iáusios",
        "57": "-iáusio",
        "58": "-iáusių",
        "59": "-iáusios",
        "6": "-ių̃",
        "60": "-iáusių",
        "61": "-iáusiam",
        "62": "-iáusiems",
        "63": "-iáusiai",
        "64": "-iáusioms",
        "65": "-iáusią",
        "66": "-iáusius",
        "67": "-iáusią",
        "68": "-iáusias",
        "69": "-iáusiu",
        "7": "-iõs",
        "70": "-iáusiais",
        "71": "-iáusia",
        "72": "-iáusiomis",
        "73": "-iáusiame",
        "74": "-iáusiuose",
        "75": "-iáusioje",
        "76": "-iáusiose",
        "77": "-ùsis",
        "78": "-íeji",
        "79": "-ióji",
        "8": "-ių̃",
        "80": "-iosios",
        "81": "-iojo",
        "82": "-ių̃jų",
        "83": "-iõsios",
        "84": "-ių̃jų",
        "85": "-iájam",
        "86": "-íesiems",
        "87": "-iajai",
        "88": "-iósioms",
        "89": "-ųjį",
        "9": "-iám",
        "90": "-iúosius",
        "91": "-iąją",
        "92": "-ią́sias",
        "93": "-iúoju",
        "94": "-iaĩsiais",
        "95": "-ią́ja",
        "96": "-iõsiomis",
        "97": "-iãjame",
        "98": "-iuõsiuose",
        "99": "-iõjoje"
      },
      "name": "lt-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 24 20 20 19",
          "kind": "other",
          "name": "Lithuanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "-usis"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "ardýti (“take apart”) → ardùs (“crumbly”)"
        },
        {
          "text": "kalbėti (“talk”) → kalbùs (“talkative”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Adjectival suffix, applied to verbal and nominal roots to denote a disposal or tendency towards something"
      ],
      "id": "en--us-lt-suffix-fZvzBdle",
      "links": [
        [
          "Adjectival",
          "adjectival#English"
        ],
        [
          "suffix",
          "suffix#English"
        ],
        [
          "verbal",
          "Appendix:Glossary#verb"
        ],
        [
          "nominal",
          "Appendix:Glossary#nominal"
        ],
        [
          "roots",
          "Appendix:Glossary#root"
        ],
        [
          "disposal",
          "disposal#English"
        ],
        [
          "tendency",
          "tendency#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʊs/"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*-us"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *-us",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Balto-Slavic *-us, reflecting Proto-Indo-European u-stems.",
  "forms": [
    {
      "form": "-us",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùs",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lt-noun-m-us-4",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aũs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ų̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ui",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-umì",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-umìs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ujè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uosè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aũ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lt-adj-us-1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-aus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ioje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "positive",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iaũ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnì",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnė",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnės",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnė̃s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esníems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnė̃ms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnę",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnès",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniù",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniaĩs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnėmìs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniamè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniuosè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnėje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnėsè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusių",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusių",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusioje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lt-adj-us-1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùsis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-íeji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ióji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iojo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõsios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iájam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-íesiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iósioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ųjį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iúosius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iąją",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ią́sias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iúoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iaĩsiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ią́ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõsiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iãjame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iuõsiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõjoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõsiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùsis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "positive",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-íeji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ióji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "positive",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnỹsis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esníeji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnióji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniojo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõsios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniájam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esníesiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniósioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnįjį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniúosius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniąją",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnią́sias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniúoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniaĩsiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnią́ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõsiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniãjame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniuõsiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõjoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõsiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiasis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusieji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusioji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiojo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiųjų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiųjų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiesiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąjį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuosius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąją",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąsias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiaisiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiajame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuosiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiojoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "suffix",
        "g": "m",
        "head": "-us, -ùs"
      },
      "expansion": "-us, -ùs m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ùs",
        "10": "-umìs",
        "11": "-ujè",
        "12": "-uosè",
        "13": "-aũ",
        "14": "-ūs",
        "2": "-ūs",
        "3": "-aũs",
        "4": "-ų̃",
        "5": "-ui",
        "6": "-ùms",
        "7": "-ų",
        "8": "-ùs",
        "9": "-umì"
      },
      "name": "lt-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-us",
        "10": "-iems",
        "100": "-iõsiose",
        "101": "-ùsis",
        "102": "-íeji",
        "103": "-ióji",
        "104": "-iosios",
        "105": "-esnỹsis",
        "106": "-esníeji",
        "107": "-esnióji",
        "108": "-èsniosios",
        "109": "-èsniojo",
        "11": "-iai",
        "110": "-esnių̃jų",
        "111": "-esniõsios",
        "112": "-esnių̃jų",
        "113": "-esniájam",
        "114": "-esníesiems",
        "115": "-èsniajai",
        "116": "-esniósioms",
        "117": "-èsnįjį",
        "118": "-esniúosius",
        "119": "-èsniąją",
        "12": "-ioms",
        "120": "-esnią́sias",
        "121": "-esniúoju",
        "122": "-esniaĩsiais",
        "123": "-esnią́ja",
        "124": "-esniõsiomis",
        "125": "-esniãjame",
        "126": "-esniuõsiuose",
        "127": "-esniõjoje",
        "128": "-esniõsiose",
        "129": "-iáusiasis",
        "13": "-ų",
        "130": "-iáusieji",
        "131": "-iáusioji",
        "132": "-iáusiosios",
        "133": "-iáusiojo",
        "134": "-iáusiųjų",
        "135": "-iáusiosios",
        "136": "-iáusiųjų",
        "137": "-iáusiajam",
        "138": "-iáusiesiems",
        "139": "-iáusiajai",
        "14": "-ius",
        "140": "-iáusiosioms",
        "141": "-iáusiąjį",
        "142": "-iáusiuosius",
        "143": "-iáusiąją",
        "144": "-iáusiąsias",
        "145": "-iáusiuoju",
        "146": "-iáusiaisiais",
        "147": "-iáusiąja",
        "148": "-iáusiosiomis",
        "149": "-iáusiajame",
        "15": "-ią",
        "150": "-iáusiuosiuose",
        "151": "-iáusiojoje",
        "152": "-iáusiosiose",
        "153": "-u",
        "154": "-iaũ",
        "155": "-iáusia",
        "16": "-ias",
        "17": "-iu",
        "18": "-iais",
        "19": "-ia",
        "2": "-ūs",
        "20": "-iomis",
        "21": "-iame",
        "22": "-iuose",
        "23": "-ioje",
        "24": "-iose",
        "25": "-us",
        "26": "-ūs",
        "27": "-i",
        "28": "-ios",
        "29": "-èsnis",
        "3": "-i",
        "30": "-esnì",
        "31": "-èsnė",
        "32": "-èsnės",
        "33": "-èsnio",
        "34": "-esnių̃",
        "35": "-esnė̃s",
        "36": "-esnių̃",
        "37": "-esniám",
        "38": "-esníems",
        "39": "-èsnei",
        "4": "-ios",
        "40": "-esnė̃ms",
        "41": "-èsnį",
        "42": "-esniùs",
        "43": "-èsnę",
        "44": "-esnès",
        "45": "-esniù",
        "46": "-esniaĩs",
        "47": "-esnè",
        "48": "-esnėmìs",
        "49": "-esniamè",
        "5": "-aus",
        "50": "-esniuosè",
        "51": "-èsnėje",
        "52": "-esnėsè",
        "53": "-iáusias",
        "54": "-iáusi",
        "55": "-iáusia",
        "56": "-iáusios",
        "57": "-iáusio",
        "58": "-iáusių",
        "59": "-iáusios",
        "6": "-ių",
        "60": "-iáusių",
        "61": "-iáusiam",
        "62": "-iáusiems",
        "63": "-iáusiai",
        "64": "-iáusioms",
        "65": "-iáusią",
        "66": "-iáusius",
        "67": "-iáusią",
        "68": "-iáusias",
        "69": "-iáusiu",
        "7": "-ios",
        "70": "-iáusiais",
        "71": "-iáusia",
        "72": "-iáusiomis",
        "73": "-iáusiame",
        "74": "-iáusiuose",
        "75": "-iáusioje",
        "76": "-iáusiose",
        "77": "-ùsis",
        "78": "-íeji",
        "79": "-ióji",
        "8": "-ių",
        "80": "-iosios",
        "81": "-iojo",
        "82": "-ių̃jų",
        "83": "-iõsios",
        "84": "-ių̃jų",
        "85": "-iájam",
        "86": "-íesiems",
        "87": "-iajai",
        "88": "-iósioms",
        "89": "-ųjį",
        "9": "-iam",
        "90": "-iúosius",
        "91": "-iąją",
        "92": "-ią́sias",
        "93": "-iúoju",
        "94": "-iaĩsiais",
        "95": "-ią́ja",
        "96": "-iõsiomis",
        "97": "-iãjame",
        "98": "-iuõsiuose",
        "99": "-iõjoje"
      },
      "name": "lt-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 24 20 20 19",
          "kind": "other",
          "name": "Lithuanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "alùs (“beer”) (< Proto-Indo-European *h₂elu-)"
        },
        {
          "text": "sūnùs (“son”) (< Proto-Indo-European *suHnús)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Masculine nominal singular ending for u-stem nouns and adjectives."
      ],
      "id": "en--us-lt-suffix-1hPch-pE",
      "links": [
        [
          "Masculine",
          "masculine#English"
        ],
        [
          "nominal",
          "Appendix:Glossary#nominal"
        ],
        [
          "singular",
          "Appendix:Glossary#singular"
        ],
        [
          "u-stem",
          "u-stem#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʊs/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-ius"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-uosius"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*-ons"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *-ons",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Latvian -us",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "-ans"
      },
      "expansion": "Old Prussian -ans",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*-y"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-y",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-ons",
        "4": "",
        "5": "accusative plural ending"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-ons (“accusative plural ending”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "-ους"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -ους (-ous)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "-ōs"
      },
      "expansion": "Latin -ōs",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "-आन्"
      },
      "expansion": "Sanskrit -आन् (-ān)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "-𐌰𐌽𐍃"
      },
      "expansion": "Gothic -𐌰𐌽𐍃 (-ans)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From an older *-uos (compare the pronominal ending -uosius). From Proto-Balto-Slavic *-ons; compare Latvian -us, Old Prussian -ans, Proto-Slavic *-y. From Proto-Indo-European *-ons (“accusative plural ending”), also reflected in Ancient Greek -ους (-ous), Latin -ōs, Sanskrit -आन् (-ān) and Gothic -𐌰𐌽𐍃 (-ans).",
  "forms": [
    {
      "form": "-us",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùs",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "suffix",
        "head": "-us, -ùs"
      },
      "expansion": "-us, -ùs",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 24 20 20 19",
          "kind": "other",
          "name": "Lithuanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form accusative plurals of masculine a- and u-stem nouns."
      ],
      "id": "en--us-lt-suffix-Ir-BMm7V",
      "links": [
        [
          "accusative",
          "accusative#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ],
        [
          "masculine",
          "masculine#English"
        ],
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 24 20 20 19",
          "kind": "other",
          "name": "Lithuanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form accusative plurals of masculine a-stem adjectives."
      ],
      "id": "en--us-lt-suffix-MpqLHFj~",
      "links": [
        [
          "accusative",
          "accusative#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ],
        [
          "masculine",
          "masculine#English"
        ],
        [
          "adjective",
          "adjective#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʊs/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-ius"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-uos"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-iuos"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-wōs"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-wōs",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*-vъ",
        "id": "participle"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-vъ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "participle"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Indo-European *-wōs. Cognate with Proto-Slavic *-vъ. See also -usi. table",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "suffix",
        "head": "-us"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 24 20 20 19",
          "kind": "other",
          "name": "Lithuanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "bū́ti (“to be”) → bùvo (“was”) → bùvus (“having been”)"
        },
        {
          "text": "slė̃pti (“hide”) → past frequentative slė̃pdavo (“hid”) → slė̃pdavus (“having hidden”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the past adverbial (padalyvis) participle"
      ],
      "id": "en--us-lt-suffix-rvr4qKIj",
      "links": [
        [
          "past",
          "past#English"
        ],
        [
          "adverbial",
          "adverbial#English"
        ],
        [
          "padalyvis",
          "padalyvis#English"
        ],
        [
          "participle",
          "participle#English"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "-ęs"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʊs/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-ius"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "olo",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-us"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Finnish -us",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Estonian -us",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-us. Cognates include Finnish -us and Estonian -us.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "olo",
        "2": "suffix",
        "3": "front vowel variant",
        "4": "-ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel variant -ys)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "suffix",
        "2": "-ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel variant -ys)",
      "name": "olo-affix"
    }
  ],
  "lang": "Livvi",
  "lang_code": "olo",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Livvi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form action nouns from verbs; -ion"
      ],
      "id": "en--us-olo-suffix-Ccc8mTeX",
      "links": [
        [
          "action noun",
          "action noun#English"
        ],
        [
          "-ion",
          "-ion"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-us/"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-ous"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -ous"
      ],
      "id": "en--us-enm-suffix-e6vPVnx9",
      "links": [
        [
          "-ous",
          "-ous#Middle English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cy",
            "2": "-us"
          },
          "expansion": "Welsh: -us",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Welsh: -us"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wlm",
        "2": "cel-bry-pro",
        "3": "*-ʉs"
      },
      "expansion": "Proto-Brythonic *-ʉs",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "wlm",
        "2": "la",
        "3": "-ōsus"
      },
      "expansion": "Latin -ōsus",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kw",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Cornish -us",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Brythonic *-ʉs, from Latin -ōsus. Cognate with Cornish -us.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wlm",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle Welsh",
  "lang_code": "wlm",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle Welsh entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-ous, full of, prone to; used to form adjectives from nouns"
      ],
      "id": "en--us-wlm-suffix-syBxEd-d",
      "links": [
        [
          "-ous",
          "-ous"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "smi-pro",
        "3": "*-ōksë"
      },
      "expansion": "Proto-Samic *-ōksë",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Samic *-ōksë.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-odd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiidda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiiguin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-odd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-usan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-useamẹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-useamẹt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-usat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-useattẹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-useattẹt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-usis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-useaskkạ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-useasẹt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-even",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-s gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Even a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usaide",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usaiguin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-even",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussame",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussamet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussade",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussadet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussaska",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussaset",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-us"
      },
      "name": "se-infl-noun-odd"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ussa",
        "novowel": "1"
      },
      "name": "se-infl-noun-even"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "62 38",
          "kind": "other",
          "name": "Northern Sami entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "vuošˈšat (“to cook”) + -us → vuoššus (“something to be cooked”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "muitalit (“to tell”) + -us → muitalus (“something to be told; story”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns from verbs, indicating something that is to have the verb's action performed on it."
      ],
      "id": "en--us-se-suffix-kvHjTSoh",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "juohkit (“to divide”) + -us → juogus (“division, section”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns from verbs, indicating something that results from having the verb's action performed."
      ],
      "id": "en--us-se-suffix-YBY9C8qa",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "frm",
            "2": "-eux"
          },
          "expansion": "Middle French: -eux, -eulx\nFrench: -eux, -ueux\n→ Danish: -øs\n→ Dutch: -eus\n→ German: -ös\n→ Norwegian: -øs\n→ Swedish: -ös",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Middle French: -eux, -eulx\nFrench: -eux, -ueux\n→ Danish: -øs\n→ Dutch: -eus\n→ German: -ös\n→ Norwegian: -øs\n→ Swedish: -ös"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nrf",
            "2": "-eux"
          },
          "expansion": "Norman: -eux",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norman: -eux"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "enm",
            "2": "-ous",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Middle English: -ous, -os, -ose, -ouse, -ows, -owse, -us, -ws\nEnglish: -ous",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "→ Middle English: -ous, -os, -ose, -ouse, -ows, -owse, -us, -ws\nEnglish: -ous"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fro",
        "2": "la",
        "3": "-ōsus"
      },
      "expansion": "Latin -ōsus",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin -ōsus.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fro",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old French",
  "lang_code": "fro",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old French entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-ous, used for forming adjectives"
      ],
      "id": "en--us-fro-suffix-PlgBK5u5",
      "links": [
        [
          "-ous",
          "-ous"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-eus"
        },
        {
          "word": "-eux"
        },
        {
          "word": "-os"
        },
        {
          "word": "-ous"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*-es-tus"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *-es-tus",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *-es-tus.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-as"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -as"
      ],
      "id": "en--us-sga-suffix-XYi9EWl4",
      "links": [
        [
          "-as",
          "-as#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/us/"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "suffix",
        "3": "suffixed pronoun",
        "cat2": "personal pronouns"
      },
      "expansion": "-us (suffixed pronoun)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "1 sing"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "m-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dom-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dam-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-um"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "2 sing"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "t-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dot-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dat-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dut-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dit-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-ut"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "3 sing. m."
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "a-N"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "e-N"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "d-N"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "id-N"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "did-N"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-i"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-it"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "3 sing. f."
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "s-(N)"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "da-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "3 sing"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "a-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "e-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "d-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "id-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "did-L"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "1 pl"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "n-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "don-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dun-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dan-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-unn"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "2 pl"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "b-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dob-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dub-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dab-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-uib"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "3 pl"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "eclipsis"
      ],
      "word": "L means this form triggers lenition.N means this form triggers nasalization(N) means this form triggers nasalization in some texts but not in others."
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 97 0",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 97 0",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish personal pronouns",
          "parents": [
            "Personal pronouns",
            "Pronouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "her (object pronoun), it (in reference to a feminine noun)"
      ],
      "id": "en--us-sga-suffix-xE1WmAsS",
      "links": [
        [
          "her",
          "her"
        ],
        [
          "it",
          "it"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "pronoun",
        "suffix"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "them"
      ],
      "id": "en--us-sga-suffix-yajcM2lk",
      "links": [
        [
          "them",
          "them"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "pronoun",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "us"
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "sługa + -us → sługus",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "derogatory suffix"
      ],
      "id": "en--us-pl-suffix-Zy31Yzth",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Kraków + -us → krakus",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "demonym suffix"
      ],
      "id": "en--us-pl-suffix-Afj3wMy8",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/us/"
    },
    {
      "rhymes": "-us"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "wlm",
        "3": "-us"
      },
      "expansion": "Middle Welsh -us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "cel-bry-pro",
        "3": "*-ʉs"
      },
      "expansion": "Proto-Brythonic *-ʉs",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "la",
        "3": "-ōsus"
      },
      "expansion": "Latin -ōsus",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kw",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Cornish -us",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Breton -us",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "-ous"
      },
      "expansion": "English -ous",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle Welsh -us, from Proto-Brythonic *-ʉs, from Latin -ōsus. Cognate with Cornish -us, Breton -us and English -ous.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "blas (“taste”) + -us → blasus (“tasty”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "gwybod (“to know”) + -us → gwybodus (“knowledgeable”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "anffawd (“misfortune”) + -us → anffodus (“unfortunate”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "adjectival suffix often indicating a characteristic, propensity or abundance"
      ],
      "id": "en--us-cy-suffix-AstIhwgg",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "cy",
          "name": "Chemistry",
          "orig": "cy:Chemistry",
          "parents": [
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "30 70",
          "kind": "other",
          "name": "Welsh entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-ous, Used in chemical nomenclature to name chemical compounds in which a specified chemical element has a lower oxidation number than in the equivalent compound whose name ends in the suffix -ig. For example asid nitrus (“nitrous acid, HNO₂”) has fewer oxygen atoms per molecule than asid nitrig (“nitric acid, HNO₃”)."
      ],
      "id": "en--us-cy-suffix-YYnvYPyT",
      "links": [
        [
          "chemistry",
          "chemistry"
        ],
        [
          "-ous",
          "-ous#English"
        ],
        [
          "chemical nomenclature",
          "chemical nomenclature#English"
        ],
        [
          "chemical compound",
          "chemical compound#English"
        ],
        [
          "chemical element",
          "chemical element#English"
        ],
        [
          "oxidation number",
          "oxidation number#English"
        ],
        [
          "-ig",
          "-ig#Welsh"
        ],
        [
          "asid nitrus",
          "asid nitrus#Welsh"
        ],
        [
          "H",
          "hydrogen#English"
        ],
        [
          "NO₂",
          "nitrite#English"
        ],
        [
          "asid nitrig",
          "asid nitrig#Welsh"
        ],
        [
          "NO₃",
          "nitrate#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chemistry) -ous, Used in chemical nomenclature to name chemical compounds in which a specified chemical element has a lower oxidation number than in the equivalent compound whose name ends in the suffix -ig. For example asid nitrus (“nitrous acid, HNO₂”) has fewer oxygen atoms per molecule than asid nitrig (“nitric acid, HNO₃”)."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ],
      "topics": [
        "chemistry",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɨ̞s/",
      "tags": [
        "North-Wales"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ɪs/",
      "tags": [
        "South-Wales"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-us",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-us",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-um",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-ums",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ums",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-úmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-úmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-úsu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úsu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-úh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-úmis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úmis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwih₂m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwih₂m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-wih₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-wih₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-uh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-wih₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-wih₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-uh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-wih₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é-wih₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-uh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ús",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-ús",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-úh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-úh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-úes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-ú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-úh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-úh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-úes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-úm",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úm",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-úh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-úh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-úms",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úms",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwsu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwsu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwmis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwmis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwih₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwih₂es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwih₂m̥",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂h₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwih₂m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwih₂m̥s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂oHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂ey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂mos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂su",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂h₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uyéh₂mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-uyéh₂mis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-ú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-úyh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úyh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-úh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-úyh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úyh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-úh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-ú",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-úyh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úyh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-úh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úh₂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adjective-forming suffixes",
        "head": "*(é)-us"
      },
      "expansion": "*(é)-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-u",
        "2": "(Ø)-éw",
        "3": "(Ø)-éwih₂",
        "4": "(Ø)-uyéh₂",
        "ac": "proterokinetic"
      },
      "name": "ine-decl-adj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "(Ø)-ú",
        "2": "(Ø)-éw",
        "3": "(Ø)-éwih₂",
        "4": "(Ø)-uyéh₂",
        "ac": "hysterokinetic"
      },
      "name": "ine-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-us",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Indo-European entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms adjectives from Caland system roots."
      ],
      "id": "en--us-ine-pro-suffix-pmj-kP-K",
      "links": [
        [
          "Caland system",
          "w:Caland system"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "-is"
        },
        {
          "word": "-onts"
        },
        {
          "word": "-rós"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-us",
            "id1": "association"
          },
          "expansion": "Finnish: -us",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -us"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "denominal"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-wikse"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-wikse",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "*-u",
        "3": "*-s",
        "id2": "nominal, -kse-"
      },
      "expansion": "*-u + *-s",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom *-s. The *-u- may be generalized from derivatives and/or by confusion with *-uc. The term may also derive more directly from Proto-Uralic *-wikse. Perhaps also more directly from *-u + *-s.",
  "forms": [
    {
      "form": "-us / *-üs",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "head": "*-us / *-üs"
      },
      "expansion": "*-us / *-üs",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-us",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "67 33",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic terms suffixed with *-s (nominal, -kse-)",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms some nouns from nominal stems."
      ],
      "id": "en--us-urj-fin-pro-suffix-0GG3nE95",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Oxford University Press"
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-us",
            "id1": "action or event"
          },
          "expansion": "Finnish: -us",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -us"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "deverbal"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "*-u",
        "3": "*-s",
        "id2": "nominal, -kse-"
      },
      "expansion": "*-u + *-s",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom *-u + *-s.",
  "forms": [
    {
      "form": "-us / *-üs",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "head": "*-us / *-üs"
      },
      "expansion": "*-us / *-üs",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-us",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 84",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms action/result nouns from verbs."
      ],
      "id": "en--us-urj-fin-pro-suffix-tQwdww-F",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}
{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_text": "The Esperanto suffixes -as, -is, -os, and -us are related and appear to have been inspired by previous language projects:\n: This play of vowels is not an original idea of Zamenhof's: -as, -is, -os are found for the three tenses of the infinitive in Faiguet's system of 1765; -a, -i, -o without a consonant are used like Z's -as, -is, -os by Rudelle (1858); Courtonne in 1885 had -am, -im, -om in the same values, and the similarity with Esperanto is here even more perfect than in the other projects, as -um corresponds to Z's -us. —An International Language (1928)\nIn addition, the u of -us is likely to be related to -u.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eo",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Esperanto",
  "lang_code": "eo",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Esperanto 1894 Universala Vortaro",
        "Esperanto BRO1",
        "Esperanto endings",
        "Esperanto entries with incorrect language header",
        "Esperanto entries with language name categories using raw markup",
        "Esperanto lemmas",
        "Esperanto suffixes",
        "Esperanto terms with audio links",
        "Esperanto terms with non-redundant non-automated sortkeys",
        "Pages with raw sortkeys",
        "Words approved by the Akademio de Esperanto"
      ],
      "glosses": [
        "Ending of the conditional in verbs."
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "conditional",
          "Appendix:Glossary#conditional"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q143 (epo)-Lepticed7--us.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/12/LL-Q143_%28epo%29-Lepticed7--us.wav/LL-Q143_%28epo%29-Lepticed7--us.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/12/LL-Q143_%28epo%29-Lepticed7--us.wav/LL-Q143_%28epo%29-Lepticed7--us.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian harjutus-type nominals",
    "Estonian katus-type nominals",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian noun-forming suffixes",
    "Estonian suffixes",
    "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-us"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-uc"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-uc",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Finnish -us",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "A merger of Proto-Finnic *-us (in the first sense) and Proto-Finnic *-uc (in the second sense). Cognate with Finnish -us.",
  "forms": [
    {
      "form": "-use",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ust",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-harjutus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "11/harjutus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-used",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-used",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-use",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-used",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-use",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uste",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usisse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uses",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uselt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-useni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-katus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/katus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-used",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-used",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-use",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-used",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-use",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uste",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-useid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useisse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uses",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uselt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-useiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-useni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-usena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-useta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "suffixes",
        "3": "genitive",
        "4": "-use",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "-ust",
        "9": "",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-us (genitive -use, partitive -ust)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-use",
        "2": "-ust",
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-us (genitive -use, partitive -ust)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-u"
      },
      "name": "et-decl-harjutus"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-u"
      },
      "name": "et-decl-katus"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "armastama \"to love\" → armastus \"love\""
        },
        {
          "text": "võistlema \"to compete\" → võistlus \"competition\""
        },
        {
          "text": "joonistama \"to draw\" → joonistus \"a drawing\""
        }
      ],
      "glosses": [
        "Derives nouns from verbs."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "aus \"honest\" → ausus \"honesty\""
        },
        {
          "text": "pikk \"long\" → pikkus \"length\""
        }
      ],
      "glosses": [
        "Derives nouns from adjectives."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish kalleus-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish noun-forming suffixes",
    "Finnish suffixes",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish vastaus-type nominals",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "action or event"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-us",
        "id": "deverbal"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-us",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finnic *-us, generalized from -s-derivatives of u-stem verbs (e.g. ihastua → ihastus, menestyä → menestys). Compare -os.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ys",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-Us",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-ys",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-vastaus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "kuvata (“to describe”) + -us → kuvaus (“description”)"
        },
        {
          "text": "pakata (“to pack”) + -us → pakkaus (“package”)"
        },
        {
          "text": "ylentää (“to promote”) + -us → ylennys (“promotion”)"
        },
        {
          "text": "hälyttää (“to alarm”) + -us → hälytys (“alarm”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns from verbs, describing an action or event."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "english": "used with the verb types rohkaista (66) and valita (69)",
      "word": "-tus"
    },
    {
      "english": "used with the verb types sallia (61), and in some cases, sanoa (52) and muistaa (53)",
      "word": "-mus"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish kalleus-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish noun-forming suffixes",
    "Finnish suffixes",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Uralic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
    "Finnish vastaus-type nominals",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-tusten"
    },
    {
      "word": "-ustaa"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "association"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-us",
        "id": "denominal"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-wikse"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-wikse",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finnic *-us. Probably generalized from -s-derivatives of u-stem nominals (e.g. etu- → edus, palvelu → palvelus), or through the loss of a plain u-derivative from the standard language (e.g. keski- → dial. kesku- → keskus), and thus identical to etymology 1. In some cases potentially by confusion with -uus, -us (etymology 3). Alternatively from Proto-Uralic *-wikse.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ys",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-Us",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-ys",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-vastaus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "kanta (“base”) + -us → kannus (“spur”)"
        },
        {
          "text": "sormi (“finger”) + -us → sormus (“ring”)"
        },
        {
          "text": "vasta- (“counter-”) + -us → vastus (“resistance, opposition”)"
        },
        {
          "text": "kehä (“circle, ring”) + -us → kehys (“frame”)"
        },
        {
          "text": "syli (“bosom, lap”) + -us → sylys (“armful”)"
        },
        {
          "text": "typerä (“stupid”) + -us → typerys (“fool”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns, indicating resemblance or association."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish kalleus-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish noun-forming suffixes",
    "Finnish suffixes",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "quality"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nSee the etymology of -uus.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ys",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "40*F/kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udelta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "40*F/kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kalleus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uteensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-utenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-udekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udeksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-udettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-udettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-Us",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-ys",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel harmony variant -ys, linguistic notation -Us)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kalleus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Short form of the suffix -uus, used where the stem of the root adjective ends in a vowel."
      ],
      "links": [
        [
          "-uus",
          "-uus#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Hungarian diminutive suffixes",
    "Hungarian entries with incorrect language header",
    "Hungarian lemmas",
    "Hungarian suffixes",
    "Hungarian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-u",
        "3": "-s",
        "nocat": "y",
        "pos1": "diminutive suffix",
        "pos2": "diminutive suffix"
      },
      "expansion": "-u (diminutive suffix) + -s (diminutive suffix)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From -u (diminutive suffix) + -s (diminutive suffix).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix",
        "cat2": "diminutive suffixes"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-is"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Teréz (“Theresa”) → Terus (“Tess”)"
        },
        {
          "text": "apa (“father”) → apus (“dad”)"
        },
        {
          "text": "cica (“cat”) → cicus (“kitty”)"
        },
        {
          "text": "kutya (“dog”) → kutyus (“pooch, puppy”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Added to a proper noun or other nouns to create a diminutive noun."
      ],
      "raw_glosses": [
        "(diminutive suffix) Added to a proper noun or other nouns to create a diminutive noun."
      ],
      "tags": [
        "diminutive",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "agronómus (“agronomist”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A distinguishable foreign word ending in nouns. It cannot be considered as an independent Hungarian suffix."
      ],
      "links": [
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[uʃ]"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian lemmas",
    "Ingrian suffixes",
    "Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-us"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Finnish -us",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-us. Cognates include Finnish -us.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/petos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/petos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukselt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksenna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "suffix",
        "3": "front vowel variant",
        "4": "-ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel variant -ys)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel variant -ys)",
      "name": "izh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "pääl (“above”) + -us → päälys (“surface”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns denoting resemblance."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-us/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-uz̠]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-us/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-uʒ̥]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian lemmas",
    "Ingrian suffixes",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/oikehus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "2/oikehus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-utta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uees",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ueel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ueks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uenna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ueen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uent",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uksint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "suffix",
        "3": "front vowel variant",
        "4": "-ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel variant -ys)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel variant -ys)",
      "name": "izh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-uus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -uus"
      ],
      "links": [
        [
          "-uus",
          "-uus#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-us/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-uz̠]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-us/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-uʒ̥]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin adjective-forming suffixes",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin lemmas",
    "Latin noun-forming suffixes",
    "Latin suffixes",
    "Latin terms derived from Old Latin",
    "Latin terms derived from Proto-Indo-European",
    "Latin terms derived from Proto-Italic",
    "Latin terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Latin terms inherited from Proto-Italic",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-ola",
        "3": "-os"
      },
      "expansion": "Old Latin -os",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*-os"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-os",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-os",
        "pos": "adjectival ending"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-os (adjectival ending)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "-ος"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -ος (-os)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-az"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-az",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "-ur"
      },
      "expansion": "Icelandic -ur",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "-अः"
      },
      "expansion": "Sanskrit -अः (-aḥ)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*-ъ"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-ъ",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Latin -os, from Proto-Italic *-os, from Proto-Indo-European *-os (adjectival ending). Cognate with Ancient Greek -ος (-os), Proto-Germanic *-az, Icelandic -ur, Sanskrit -अः (-aḥ), Proto-Slavic *-ъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ōrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ōs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-e",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ōrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Second-declension noun",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "with locative.",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "Second-declension noun .",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ōrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ārum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ōrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-am",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ōs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-e",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "First",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "second-declension adjective",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "with locative.",
      "source": "declension"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-us<2.loc>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-us<2.N.a>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-us<1&2+.loc>"
      },
      "name": "la-adecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Forms linking to themselves"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us"
        }
      ],
      "glosses": [
        "suffix of nouns in the second declension.",
        "nominative singular of -us"
      ],
      "links": [
        [
          "second declension",
          "Appendix:Latin second declension#English"
        ],
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "suffix of nouns in the second declension.",
        "(chiefly) nominative singular of -us"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Forms linking to themselves",
        "Latin links with redundant target parameters"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "vīrus (“a poisonous or acrid secretion”); vulgus (“common people”); pelagus (“sea”)"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us for second-declension neuter nouns"
        }
      ],
      "glosses": [
        "suffix of nouns in the second declension.",
        "nominative/accusative/vocative singular of -us for second-declension neuter nouns."
      ],
      "links": [
        [
          "second declension",
          "Appendix:Latin second declension#English"
        ],
        [
          "productive",
          "productive"
        ],
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "suffix of nouns in the second declension.",
        "(not productive) nominative/accusative/vocative singular of -us for second-declension neuter nouns."
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "idiomatic",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "suffix of adjectives in the first/second declension."
      ],
      "links": [
        [
          "first",
          "Appendix:Latin first declension#English"
        ],
        [
          "second declension",
          "Appendix:Latin second declension#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Forms linking to themselves"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us"
        }
      ],
      "glosses": [
        "suffix of adjectives in the first/second declension.",
        "nominative singular of -us"
      ],
      "links": [
        [
          "first",
          "Appendix:Latin first declension#English"
        ],
        [
          "second declension",
          "Appendix:Latin second declension#English"
        ],
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "suffix of adjectives in the first/second declension.",
        "(chiefly) nominative singular of -us"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "suffix used to Latinize names ending in consonants."
      ],
      "raw_glosses": [
        "(New Latin) suffix used to Latinize names ending in consonants."
      ],
      "tags": [
        "New-Latin",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/us/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/us/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin adjective-forming suffixes",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin lemmas",
    "Latin noun-forming suffixes",
    "Latin suffixes",
    "Latin terms derived from Old Latin",
    "Latin terms derived from Proto-Indo-European",
    "Latin terms derived from Proto-Italic",
    "Latin terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Latin terms inherited from Proto-Italic",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ro",
            "2": "-uri",
            "qq": "from the plural -ora, with the final vowel replaced due to analogy with feminine plural forms"
          },
          "expansion": "Romanian: -uri (from the plural -ora, with the final vowel replaced due to analogy with feminine plural forms)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Romanian: -uri (from the plural -ora, with the final vowel replaced due to analogy with feminine plural forms)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "neuter s-stem suf"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-os",
        "pos": "suffix forming neuter s-stem nouns from verbs"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-os (suffix forming neuter s-stem nouns from verbs)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table Generally from Proto-Indo-European *-os (suffix forming neuter s-stem nouns from verbs), as in genus n from *ǵénh₁os n (“race”). Not a productive derivational suffix in Latin. The plural and oblique case forms have -r- as the result of the sound change of rhotacism. Additionally, in many words, the oblique stem has the vowel -ĕ- (as in generis), which is generally taken to be the phonetically regular development of the Proto-Indo-European forms. Some words, such as as decus, decoris, instead have -ŏ- in the oblique stem; this is the result of analogical introduction of the rounded vowel from the nominative/accusative singular form.",
  "forms": [
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ora",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-oris",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-orum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-orī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-oribus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ora",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ore",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-oribus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ora",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-era",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-eris",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-erum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-erī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-eribus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-era",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ere",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-eribus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-era",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Third-declension noun (neuter, imparisyllabic non-i-stem).",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "From the noun tempus",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "the locative forms temperī and temporī were used adverbially",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "as well as the ablative tempore.",
      "source": "declension"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-us<3.N>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-us/-er<3.N>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "ending of some neuter nouns in the third declension."
      ],
      "links": [
        [
          "third declension",
          "Appendix:Latin third declension#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Forms linking to themselves"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ending of some neuter nouns in the third declension.",
        "nominative/accusative/vocative singular of -us"
      ],
      "links": [
        [
          "third declension",
          "Appendix:Latin third declension#English"
        ],
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/us/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/us/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin adjective-forming suffixes",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin lemmas",
    "Latin noun-forming suffixes",
    "Latin suffixes",
    "Latin terms derived from Old Latin",
    "Latin terms derived from Proto-Indo-European",
    "Latin terms derived from Proto-Italic",
    "Latin terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Latin terms inherited from Proto-Italic",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-ola",
        "3": "",
        "4": "-us"
      },
      "expansion": "Old Latin -us",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "",
        "4": "*-us"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "",
        "4": "*-us",
        "nocat": "1"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tus",
        "pos": "suffix deriving action nouns from verb roots"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Not a single suffix, but an ending of various miscellaneous origins. In most words, from Old Latin -us, from Proto-Italic *-us, from Proto-Indo-European *-us as the final part of Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ibus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ū",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ibus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-uī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ubus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ū",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ubus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "collapse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Fourth-declension noun.",
      "source": "declension"
    },
    {
      "form": "Fourth-declension noun .",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-us<4>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-us<4.ubus>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Forms linking to themselves"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us for nouns in the fourth declension"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nominative/vocative singular of -us for nouns in the fourth declension."
      ],
      "links": [
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ],
        [
          "fourth declension",
          "Appendix:Latin fourth declension#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/us/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/us/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin adjective-forming suffixes",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin lemmas",
    "Latin noun-forming suffixes",
    "Latin suffixes",
    "Latin terms derived from Old Latin",
    "Latin terms derived from Proto-Indo-European",
    "Latin terms derived from Proto-Italic",
    "Latin terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Latin terms inherited from Proto-Italic",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-ola",
        "3": "",
        "4": "-us"
      },
      "expansion": "Old Latin -us",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "",
        "4": "*-us"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "",
        "4": "*-us",
        "nocat": "1"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tus",
        "pos": "suffix deriving action nouns from verb roots"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Not a single suffix, but an ending of various miscellaneous origins. In most words, from Old Latin -us, from Proto-Italic *-us, from Proto-Indo-European *-us as the final part of Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots).",
  "forms": [
    {
      "form": "-ūs",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix",
        "head": "-ūs"
      },
      "expansion": "-ūs",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-tus"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Forms linking to themselves"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us for fourth-declension nouns"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nominative/vocative plural of -us for fourth-declension nouns."
      ],
      "links": [
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Forms linking to themselves"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us for fourth-declension nouns"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of -us for fourth-declension nouns."
      ],
      "links": [
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Forms linking to themselves"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-us for fourth-declension nouns"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accusative plural of -us for fourth-declension nouns."
      ],
      "links": [
        [
          "-us",
          "-us#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/us/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/us/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Lithuanian entries with incorrect language header",
    "Lithuanian lemmas",
    "Lithuanian masculine suffixes",
    "Lithuanian suffixes",
    "Lithuanian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Lithuanian terms with IPA pronunciation",
    "Lithuanian terms with redundant head parameter",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-usis"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-ós",
        "4": "",
        "5": "adjectival ending"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-ós (“adjectival ending”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "रुधिर",
        "3": "",
        "4": "blood",
        "tr": "rúdhira-"
      },
      "expansion": "Sanskrit रुधिर (rúdhira-, “blood”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "δόλιχος",
        "3": "",
        "4": "a long run"
      },
      "expansion": "Ancient Greek δόλιχος (dólikhos, “a long run”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "oxytone"
      },
      "expansion": "oxytone",
      "name": "glossary"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Proto-Indo-European *-ós (“adjectival ending”). Pairs such as lañkas (“bend”) : lankùs (“flexible”) find parallels in Sanskrit रुधिर (rúdhira-, “blood”) : रुधिर (rudhirá-, “red”), Ancient Greek δόλιχος (dólikhos, “a long run”) : δολιχός (dolikhós, “long”) and suggest that oxytone stress was used to mark adjectives in Proto-Indo-European. In Proto-Balto-Slavic, the raising of *o to *u must have been conditioned by stress, with the ending *-os giving Lithuanian -ùs under stress and -as otherwise.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ùs",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine",
        "stress-pattern-4"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lt-adj-us-4",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ù",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ì",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-aũs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-íems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ióms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iàs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iù",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iaĩs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ià",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iomìs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iamè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iuosè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iojè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iosè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ì",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "positive",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iaũ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnì",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnė",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnės",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnė̃s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esníems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnė̃ms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnę",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnès",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniù",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniaĩs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnėmìs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniamè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniuosè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnėje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnėsè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusių",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusių",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusioje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lt-adj-us-4",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùsis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-íeji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ióji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iojo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõsios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iájam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-íesiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iósioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ųjį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iúosius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iąją",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ią́sias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iúoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iaĩsiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ią́ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõsiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iãjame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iuõsiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõjoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõsiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùsis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "positive",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-íeji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ióji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "positive",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnỹsis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esníeji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnióji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniojo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõsios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniájam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esníesiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniósioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnįjį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniúosius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniąją",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnią́sias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniúoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniaĩsiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnią́ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõsiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniãjame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniuõsiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõjoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõsiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiasis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusieji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusioji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiojo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiųjų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiųjų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiesiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąjį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuosius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąją",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąsias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiaisiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiajame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuosiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiojoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "suffix",
        "g": "m",
        "head": "-ùs"
      },
      "expansion": "-ùs m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ùs",
        "10": "-íems",
        "100": "-iõsiose",
        "101": "-ùsis",
        "102": "-íeji",
        "103": "-ióji",
        "104": "-iosios",
        "105": "-esnỹsis",
        "106": "-esníeji",
        "107": "-esnióji",
        "108": "-èsniosios",
        "109": "-èsniojo",
        "11": "-iai",
        "110": "-esnių̃jų",
        "111": "-esniõsios",
        "112": "-esnių̃jų",
        "113": "-esniájam",
        "114": "-esníesiems",
        "115": "-èsniajai",
        "116": "-esniósioms",
        "117": "-èsnįjį",
        "118": "-esniúosius",
        "119": "-èsniąją",
        "12": "-ióms",
        "120": "-esnią́sias",
        "121": "-esniúoju",
        "122": "-esniaĩsiais",
        "123": "-esnią́ja",
        "124": "-esniõsiomis",
        "125": "-esniãjame",
        "126": "-esniuõsiuose",
        "127": "-esniõjoje",
        "128": "-esniõsiose",
        "129": "-iáusiasis",
        "13": "-ų",
        "130": "-iáusieji",
        "131": "-iáusioji",
        "132": "-iáusiosios",
        "133": "-iáusiojo",
        "134": "-iáusiųjų",
        "135": "-iáusiosios",
        "136": "-iáusiųjų",
        "137": "-iáusiajam",
        "138": "-iáusiesiems",
        "139": "-iáusiajai",
        "14": "-iùs",
        "140": "-iáusiosioms",
        "141": "-iáusiąjį",
        "142": "-iáusiuosius",
        "143": "-iáusiąją",
        "144": "-iáusiąsias",
        "145": "-iáusiuoju",
        "146": "-iáusiaisiais",
        "147": "-iáusiąja",
        "148": "-iáusiosiomis",
        "149": "-iáusiajame",
        "15": "-ią",
        "150": "-iáusiuosiuose",
        "151": "-iáusiojoje",
        "152": "-iáusiosiose",
        "153": "-ù",
        "154": "-iaũ",
        "155": "-iáusia",
        "16": "-iàs",
        "17": "-iù",
        "18": "-iaĩs",
        "19": "-ià",
        "2": "-ūs",
        "20": "-iomìs",
        "21": "-iamè",
        "22": "-iuosè",
        "23": "-iojè",
        "24": "-iosè",
        "25": "-ùs",
        "26": "-ūs",
        "27": "-ì",
        "28": "-ios",
        "29": "-èsnis",
        "3": "-ì",
        "30": "-esnì",
        "31": "-èsnė",
        "32": "-èsnės",
        "33": "-èsnio",
        "34": "-esnių̃",
        "35": "-esnė̃s",
        "36": "-esnių̃",
        "37": "-esniám",
        "38": "-esníems",
        "39": "-èsnei",
        "4": "-ios",
        "40": "-esnė̃ms",
        "41": "-èsnį",
        "42": "-esniùs",
        "43": "-èsnę",
        "44": "-esnès",
        "45": "-esniù",
        "46": "-esniaĩs",
        "47": "-esnè",
        "48": "-esnėmìs",
        "49": "-esniamè",
        "5": "-aũs",
        "50": "-esniuosè",
        "51": "-èsnėje",
        "52": "-esnėsè",
        "53": "-iáusias",
        "54": "-iáusi",
        "55": "-iáusia",
        "56": "-iáusios",
        "57": "-iáusio",
        "58": "-iáusių",
        "59": "-iáusios",
        "6": "-ių̃",
        "60": "-iáusių",
        "61": "-iáusiam",
        "62": "-iáusiems",
        "63": "-iáusiai",
        "64": "-iáusioms",
        "65": "-iáusią",
        "66": "-iáusius",
        "67": "-iáusią",
        "68": "-iáusias",
        "69": "-iáusiu",
        "7": "-iõs",
        "70": "-iáusiais",
        "71": "-iáusia",
        "72": "-iáusiomis",
        "73": "-iáusiame",
        "74": "-iáusiuose",
        "75": "-iáusioje",
        "76": "-iáusiose",
        "77": "-ùsis",
        "78": "-íeji",
        "79": "-ióji",
        "8": "-ių̃",
        "80": "-iosios",
        "81": "-iojo",
        "82": "-ių̃jų",
        "83": "-iõsios",
        "84": "-ių̃jų",
        "85": "-iájam",
        "86": "-íesiems",
        "87": "-iajai",
        "88": "-iósioms",
        "89": "-ųjį",
        "9": "-iám",
        "90": "-iúosius",
        "91": "-iąją",
        "92": "-ią́sias",
        "93": "-iúoju",
        "94": "-iaĩsiais",
        "95": "-ią́ja",
        "96": "-iõsiomis",
        "97": "-iãjame",
        "98": "-iuõsiuose",
        "99": "-iõjoje"
      },
      "name": "lt-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "ardýti (“take apart”) → ardùs (“crumbly”)"
        },
        {
          "text": "kalbėti (“talk”) → kalbùs (“talkative”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Adjectival suffix, applied to verbal and nominal roots to denote a disposal or tendency towards something"
      ],
      "links": [
        [
          "Adjectival",
          "adjectival#English"
        ],
        [
          "suffix",
          "suffix#English"
        ],
        [
          "verbal",
          "Appendix:Glossary#verb"
        ],
        [
          "nominal",
          "Appendix:Glossary#nominal"
        ],
        [
          "roots",
          "Appendix:Glossary#root"
        ],
        [
          "disposal",
          "disposal#English"
        ],
        [
          "tendency",
          "tendency#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʊs/"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Lithuanian entries with incorrect language header",
    "Lithuanian lemmas",
    "Lithuanian masculine suffixes",
    "Lithuanian suffixes",
    "Lithuanian terms derived from Proto-Balto-Slavic",
    "Lithuanian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Lithuanian terms with IPA pronunciation",
    "Lithuanian terms with redundant head parameter",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*-us"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *-us",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Balto-Slavic *-us, reflecting Proto-Indo-European u-stems.",
  "forms": [
    {
      "form": "-us",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùs",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lt-noun-m-us-4",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aũs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ų̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ui",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-umì",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-umìs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ujè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uosè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aũ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lt-adj-us-1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-aus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ioje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "positive",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iaũ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnì",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnė",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnės",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnė̃s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniám",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esníems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnė̃ms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniùs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnę",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnès",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniù",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniaĩs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnėmìs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniamè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniuosè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnėje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnėsè",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusio",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusių",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusių",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusią",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusioje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lt-adj-us-1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùsis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-íeji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ióji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iojo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõsios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iájam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-íesiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iósioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ųjį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iúosius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iąją",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ią́sias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iúoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iaĩsiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ią́ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõsiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iãjame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iuõsiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõjoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "positive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-iõsiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùsis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "positive",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-íeji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ióji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "positive",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "positive",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnỹsis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esníeji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnióji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniojo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõsios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnių̃jų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniájam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esníesiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniósioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsnįjį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniúosius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-èsniąją",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnią́sias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "comparative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniúoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniaĩsiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esnią́ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõsiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniãjame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniuõsiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõjoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-esniõsiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiasis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusieji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusioji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiojo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiųjų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosios",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiųjų",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiajam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiesiems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiajai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosioms",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąjį",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuosius",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąją",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąsias",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuoju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiaisiais",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiąja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosiomis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiajame",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiuosiuose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiojoje",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "-iáusiosiose",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural",
        "superlative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "suffix",
        "g": "m",
        "head": "-us, -ùs"
      },
      "expansion": "-us, -ùs m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ùs",
        "10": "-umìs",
        "11": "-ujè",
        "12": "-uosè",
        "13": "-aũ",
        "14": "-ūs",
        "2": "-ūs",
        "3": "-aũs",
        "4": "-ų̃",
        "5": "-ui",
        "6": "-ùms",
        "7": "-ų",
        "8": "-ùs",
        "9": "-umì"
      },
      "name": "lt-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-us",
        "10": "-iems",
        "100": "-iõsiose",
        "101": "-ùsis",
        "102": "-íeji",
        "103": "-ióji",
        "104": "-iosios",
        "105": "-esnỹsis",
        "106": "-esníeji",
        "107": "-esnióji",
        "108": "-èsniosios",
        "109": "-èsniojo",
        "11": "-iai",
        "110": "-esnių̃jų",
        "111": "-esniõsios",
        "112": "-esnių̃jų",
        "113": "-esniájam",
        "114": "-esníesiems",
        "115": "-èsniajai",
        "116": "-esniósioms",
        "117": "-èsnįjį",
        "118": "-esniúosius",
        "119": "-èsniąją",
        "12": "-ioms",
        "120": "-esnią́sias",
        "121": "-esniúoju",
        "122": "-esniaĩsiais",
        "123": "-esnią́ja",
        "124": "-esniõsiomis",
        "125": "-esniãjame",
        "126": "-esniuõsiuose",
        "127": "-esniõjoje",
        "128": "-esniõsiose",
        "129": "-iáusiasis",
        "13": "-ų",
        "130": "-iáusieji",
        "131": "-iáusioji",
        "132": "-iáusiosios",
        "133": "-iáusiojo",
        "134": "-iáusiųjų",
        "135": "-iáusiosios",
        "136": "-iáusiųjų",
        "137": "-iáusiajam",
        "138": "-iáusiesiems",
        "139": "-iáusiajai",
        "14": "-ius",
        "140": "-iáusiosioms",
        "141": "-iáusiąjį",
        "142": "-iáusiuosius",
        "143": "-iáusiąją",
        "144": "-iáusiąsias",
        "145": "-iáusiuoju",
        "146": "-iáusiaisiais",
        "147": "-iáusiąja",
        "148": "-iáusiosiomis",
        "149": "-iáusiajame",
        "15": "-ią",
        "150": "-iáusiuosiuose",
        "151": "-iáusiojoje",
        "152": "-iáusiosiose",
        "153": "-u",
        "154": "-iaũ",
        "155": "-iáusia",
        "16": "-ias",
        "17": "-iu",
        "18": "-iais",
        "19": "-ia",
        "2": "-ūs",
        "20": "-iomis",
        "21": "-iame",
        "22": "-iuose",
        "23": "-ioje",
        "24": "-iose",
        "25": "-us",
        "26": "-ūs",
        "27": "-i",
        "28": "-ios",
        "29": "-èsnis",
        "3": "-i",
        "30": "-esnì",
        "31": "-èsnė",
        "32": "-èsnės",
        "33": "-èsnio",
        "34": "-esnių̃",
        "35": "-esnė̃s",
        "36": "-esnių̃",
        "37": "-esniám",
        "38": "-esníems",
        "39": "-èsnei",
        "4": "-ios",
        "40": "-esnė̃ms",
        "41": "-èsnį",
        "42": "-esniùs",
        "43": "-èsnę",
        "44": "-esnès",
        "45": "-esniù",
        "46": "-esniaĩs",
        "47": "-esnè",
        "48": "-esnėmìs",
        "49": "-esniamè",
        "5": "-aus",
        "50": "-esniuosè",
        "51": "-èsnėje",
        "52": "-esnėsè",
        "53": "-iáusias",
        "54": "-iáusi",
        "55": "-iáusia",
        "56": "-iáusios",
        "57": "-iáusio",
        "58": "-iáusių",
        "59": "-iáusios",
        "6": "-ių",
        "60": "-iáusių",
        "61": "-iáusiam",
        "62": "-iáusiems",
        "63": "-iáusiai",
        "64": "-iáusioms",
        "65": "-iáusią",
        "66": "-iáusius",
        "67": "-iáusią",
        "68": "-iáusias",
        "69": "-iáusiu",
        "7": "-ios",
        "70": "-iáusiais",
        "71": "-iáusia",
        "72": "-iáusiomis",
        "73": "-iáusiame",
        "74": "-iáusiuose",
        "75": "-iáusioje",
        "76": "-iáusiose",
        "77": "-ùsis",
        "78": "-íeji",
        "79": "-ióji",
        "8": "-ių",
        "80": "-iosios",
        "81": "-iojo",
        "82": "-ių̃jų",
        "83": "-iõsios",
        "84": "-ių̃jų",
        "85": "-iájam",
        "86": "-íesiems",
        "87": "-iajai",
        "88": "-iósioms",
        "89": "-ųjį",
        "9": "-iam",
        "90": "-iúosius",
        "91": "-iąją",
        "92": "-ią́sias",
        "93": "-iúoju",
        "94": "-iaĩsiais",
        "95": "-ią́ja",
        "96": "-iõsiomis",
        "97": "-iãjame",
        "98": "-iuõsiuose",
        "99": "-iõjoje"
      },
      "name": "lt-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "alùs (“beer”) (< Proto-Indo-European *h₂elu-)"
        },
        {
          "text": "sūnùs (“son”) (< Proto-Indo-European *suHnús)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Masculine nominal singular ending for u-stem nouns and adjectives."
      ],
      "links": [
        [
          "Masculine",
          "masculine#English"
        ],
        [
          "nominal",
          "Appendix:Glossary#nominal"
        ],
        [
          "singular",
          "Appendix:Glossary#singular"
        ],
        [
          "u-stem",
          "u-stem#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʊs/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-ius"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Lithuanian entries with incorrect language header",
    "Lithuanian lemmas",
    "Lithuanian suffixes",
    "Lithuanian terms derived from Proto-Balto-Slavic",
    "Lithuanian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Lithuanian terms with IPA pronunciation",
    "Lithuanian terms with redundant head parameter",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-uosius"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*-ons"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *-ons",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Latvian -us",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "-ans"
      },
      "expansion": "Old Prussian -ans",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*-y"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-y",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-ons",
        "4": "",
        "5": "accusative plural ending"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-ons (“accusative plural ending”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "-ους"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -ους (-ous)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "-ōs"
      },
      "expansion": "Latin -ōs",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "-आन्"
      },
      "expansion": "Sanskrit -आन् (-ān)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "-𐌰𐌽𐍃"
      },
      "expansion": "Gothic -𐌰𐌽𐍃 (-ans)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From an older *-uos (compare the pronominal ending -uosius). From Proto-Balto-Slavic *-ons; compare Latvian -us, Old Prussian -ans, Proto-Slavic *-y. From Proto-Indo-European *-ons (“accusative plural ending”), also reflected in Ancient Greek -ους (-ous), Latin -ōs, Sanskrit -आन् (-ān) and Gothic -𐌰𐌽𐍃 (-ans).",
  "forms": [
    {
      "form": "-us",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "-ùs",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "suffix",
        "head": "-us, -ùs"
      },
      "expansion": "-us, -ùs",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used to form accusative plurals of masculine a- and u-stem nouns."
      ],
      "links": [
        [
          "accusative",
          "accusative#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ],
        [
          "masculine",
          "masculine#English"
        ],
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Used to form accusative plurals of masculine a-stem adjectives."
      ],
      "links": [
        [
          "accusative",
          "accusative#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ],
        [
          "masculine",
          "masculine#English"
        ],
        [
          "adjective",
          "adjective#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʊs/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-ius"
    },
    {
      "word": "-uos"
    },
    {
      "word": "-iuos"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Lithuanian entries with incorrect language header",
    "Lithuanian lemmas",
    "Lithuanian suffixes",
    "Lithuanian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Lithuanian terms with IPA pronunciation",
    "Lithuanian terms with redundant head parameter",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-wōs"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-wōs",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*-vъ",
        "id": "participle"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-vъ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "participle"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Indo-European *-wōs. Cognate with Proto-Slavic *-vъ. See also -usi. table",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "suffix",
        "head": "-us"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-ęs"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "bū́ti (“to be”) → bùvo (“was”) → bùvus (“having been”)"
        },
        {
          "text": "slė̃pti (“hide”) → past frequentative slė̃pdavo (“hid”) → slė̃pdavus (“having hidden”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the past adverbial (padalyvis) participle"
      ],
      "links": [
        [
          "past",
          "past#English"
        ],
        [
          "adverbial",
          "adverbial#English"
        ],
        [
          "padalyvis",
          "padalyvis#English"
        ],
        [
          "participle",
          "participle#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʊs/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-ius"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "olo",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-us"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-us",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Finnish -us",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Estonian -us",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-us. Cognates include Finnish -us and Estonian -us.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "olo",
        "2": "suffix",
        "3": "front vowel variant",
        "4": "-ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel variant -ys)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "suffix",
        "2": "-ys"
      },
      "expansion": "-us (front vowel variant -ys)",
      "name": "olo-affix"
    }
  ],
  "lang": "Livvi",
  "lang_code": "olo",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Livvi entries with incorrect language header",
        "Livvi lemmas",
        "Livvi suffixes",
        "Livvi terms derived from Proto-Finnic",
        "Livvi terms inherited from Proto-Finnic",
        "Livvi terms with IPA pronunciation",
        "Pages with raw sortkeys"
      ],
      "glosses": [
        "Used to form action nouns from verbs; -ion"
      ],
      "links": [
        [
          "action noun",
          "action noun#English"
        ],
        [
          "-ion",
          "-ion"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-us/"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-ous"
        }
      ],
      "categories": [
        "Middle English entries with incorrect language header",
        "Middle English lemmas",
        "Middle English suffixes",
        "Pages with raw sortkeys"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -ous"
      ],
      "links": [
        [
          "-ous",
          "-ous#Middle English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cy",
            "2": "-us"
          },
          "expansion": "Welsh: -us",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Welsh: -us"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wlm",
        "2": "cel-bry-pro",
        "3": "*-ʉs"
      },
      "expansion": "Proto-Brythonic *-ʉs",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "wlm",
        "2": "la",
        "3": "-ōsus"
      },
      "expansion": "Latin -ōsus",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kw",
        "2": "-us"
      },
      "expansion": "Cornish -us",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Brythonic *-ʉs, from Latin -ōsus. Cognate with Cornish -us.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wlm",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle Welsh",
  "lang_code": "wlm",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Middle Welsh entries with incorrect language header",
        "Middle Welsh lemmas",
        "Middle Welsh suffixes",
        "Middle Welsh terms derived from Latin",
        "Middle Welsh terms derived from Proto-Brythonic",
        "Pages with raw sortkeys"
      ],
      "glosses": [
        "-ous, full of, prone to; used to form adjectives from nouns"
      ],
      "links": [
        [
          "-ous",
          "-ous"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Northern Sami entries with incorrect language header",
    "Northern Sami even a-stem nouns",
    "Northern Sami even nouns",
    "Northern Sami lemmas",
    "Northern Sami non-gradating odd nouns",
    "Northern Sami noun-forming suffixes",
    "Northern Sami odd nouns",
    "Northern Sami suffixes",
    "Northern Sami terms derived from Proto-Samic",
    "Northern Sami terms inherited from Proto-Samic",
    "Pages with raw sortkeys",
    "Requests for pronunciation in Northern Sami entries"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "smi-pro",
        "3": "*-ōksë"
      },
      "expansion": "Proto-Samic *-ōksë",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Samic *-ōksë.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-odd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiidda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usiiguin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-odd",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-usan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-useamẹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-useamẹt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-usat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-useattẹ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-useattẹt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-usis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-useaskkạ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-useasẹt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-even",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ss-s gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Even a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usaide",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-usain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-usaiguin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-even",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussame",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussamet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussade",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussadet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussaska",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ussaset",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-us"
      },
      "name": "se-infl-noun-odd"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ussa",
        "novowel": "1"
      },
      "name": "se-infl-noun-even"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "vuošˈšat (“to cook”) + -us → vuoššus (“something to be cooked”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "muitalit (“to tell”) + -us → muitalus (“something to be told; story”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns from verbs, indicating something that is to have the verb's action performed on it."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "juohkit (“to divide”) + -us → juogus (“division, section”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns from verbs, indicating something that results from having the verb's action performed."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "frm",
            "2": "-eux"
          },
          "expansion": "Middle French: -eux, -eulx\nFrench: -eux, -ueux\n→ Danish: -øs\n→ Dutch: -eus\n→ German: -ös\n→ Norwegian: -øs\n→ Swedish: -ös",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Middle French: -eux, -eulx\nFrench: -eux, -ueux\n→ Danish: -øs\n→ Dutch: -eus\n→ German: -ös\n→ Norwegian: -øs\n→ Swedish: -ös"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nrf",
            "2": "-eux"
          },
          "expansion": "Norman: -eux",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norman: -eux"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "enm",
            "2": "-ous",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Middle English: -ous, -os, -ose, -ouse, -ows, -owse, -us, -ws\nEnglish: -ous",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "→ Middle English: -ous, -os, -ose, -ouse, -ows, -owse, -us, -ws\nEnglish: -ous"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fro",
        "2": "la",
        "3": "-ōsus"
      },
      "expansion": "Latin -ōsus",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin -ōsus.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fro",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old French",
  "lang_code": "fro",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old French entries with incorrect language header",
        "Old French lemmas",
        "Old French suffixes",
        "Old French terms derived from Latin",
        "Old French terms inherited from Latin",
        "Pages with raw sortkeys"
      ],
      "glosses": [
        "-ous, used for forming adjectives"
      ],
      "links": [
        [
          "-ous",
          "-ous"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-eus"
    },
    {
      "word": "-eux"
    },
    {
      "word": "-os"
    },
    {
      "word": "-ous"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish personal pronouns",
    "Old Irish suffixes",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*-es-tus"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *-es-tus",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *-es-tus.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-as"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -as"
      ],
      "links": [
        [
          "-as",
          "-as#Old Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/us/"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish personal pronouns",
    "Old Irish suffixes",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "suffix",
        "3": "suffixed pronoun",
        "cat2": "personal pronouns"
      },
      "expansion": "-us (suffixed pronoun)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "1 sing"
    },
    {
      "word": "m-L"
    },
    {
      "word": "dom-L"
    },
    {
      "word": "dam-L"
    },
    {
      "word": "-um"
    },
    {
      "word": "2 sing"
    },
    {
      "word": "t-L"
    },
    {
      "word": "dot-L"
    },
    {
      "word": "dat-L"
    },
    {
      "word": "dut-L"
    },
    {
      "word": "dit-L"
    },
    {
      "word": "-ut"
    },
    {
      "word": "3 sing. m."
    },
    {
      "word": "a-N"
    },
    {
      "word": "e-N"
    },
    {
      "word": "d-N"
    },
    {
      "word": "id-N"
    },
    {
      "word": "did-N"
    },
    {
      "word": "-i"
    },
    {
      "word": "-it"
    },
    {
      "word": "3 sing. f."
    },
    {
      "word": "s-(N)"
    },
    {
      "word": "da-"
    },
    {
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "3 sing"
    },
    {
      "word": "a-L"
    },
    {
      "word": "e-L"
    },
    {
      "word": "d-L"
    },
    {
      "word": "id-L"
    },
    {
      "word": "did-L"
    },
    {
      "word": "1 pl"
    },
    {
      "word": "n-"
    },
    {
      "word": "don-"
    },
    {
      "word": "dun-"
    },
    {
      "word": "dan-"
    },
    {
      "word": "-unn"
    },
    {
      "word": "2 pl"
    },
    {
      "word": "b-"
    },
    {
      "word": "dob-"
    },
    {
      "word": "dub-"
    },
    {
      "word": "dab-"
    },
    {
      "word": "-uib"
    },
    {
      "word": "3 pl"
    },
    {
      "tags": [
        "eclipsis"
      ],
      "word": "L means this form triggers lenition.N means this form triggers nasalization(N) means this form triggers nasalization in some texts but not in others."
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "her (object pronoun), it (in reference to a feminine noun)"
      ],
      "links": [
        [
          "her",
          "her"
        ],
        [
          "it",
          "it"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "pronoun",
        "suffix"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "them"
      ],
      "links": [
        [
          "them",
          "them"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "pronoun",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys",
    "Polish 1-syllable words",
    "Polish entries with incorrect language header",
    "Polish lemmas",
    "Polish suffixes",
    "Polish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Polish/us",
    "Rhymes:Polish/us/1 syllable"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "us"
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "sługa + -us → sługus",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "derogatory suffix"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Kraków + -us → krakus",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "demonym suffix"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/us/"
    },
    {
      "rhymes": "-us"
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
    "Proto-Finnic lemmas",
    "Proto-Finnic noun-forming suffixes",
    "Proto-Finnic suffixes",
    "Proto-Finnic terms derived from Proto-Uralic",
    "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Uralic",
    "Proto-Finnic terms suffixed with *-s (nominal, -kse-)"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-us",
            "id1": "association"
          },
          "expansion": "Finnish: -us",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -us"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "denominal"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-wikse"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-wikse",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "*-u",
        "3": "*-s",
        "id2": "nominal, -kse-"
      },
      "expansion": "*-u + *-s",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom *-s. The *-u- may be generalized from derivatives and/or by confusion with *-uc. The term may also derive more directly from Proto-Uralic *-wikse. Perhaps also more directly from *-u + *-s.",
  "forms": [
    {
      "form": "-us / *-üs",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "head": "*-us / *-üs"
      },
      "expansion": "*-us / *-üs",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-us",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Forms some nouns from nominal stems."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Oxford University Press"
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
    "Proto-Finnic lemmas",
    "Proto-Finnic noun-forming suffixes",
    "Proto-Finnic suffixes",
    "Proto-Finnic terms suffixed with *-s (nominal, -kse-)"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-us",
            "id1": "action or event"
          },
          "expansion": "Finnish: -us",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -us"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "deverbal"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "*-u",
        "3": "*-s",
        "id2": "nominal, -kse-"
      },
      "expansion": "*-u + *-s",
      "name": "suffix"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom *-u + *-s.",
  "forms": [
    {
      "form": "-us / *-üs",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "head": "*-us / *-üs"
      },
      "expansion": "*-us / *-üs",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-us",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Forms action/result nouns from verbs."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-us"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-us",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-us",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-us",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-u",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-um",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-uh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-ums",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-ums",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-úmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-úmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-éwey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-éwey",
      "source": &q