"-tus" meaning in All languages combined

See -tus on Wiktionary

Suffix [Finnish]

Etymology: By analogy with -us derivatives of verbs ending in -ttaa and -staa, which are plenty. Etymology templates: {{m|fi|-us|id=action or event}} -us, {{m|fi|-ttaa}} -ttaa, {{m|fi|-staa}} -staa Head templates: {{head|fi|suffixes|front vowel harmony variant|-tys||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-|linguistic notation|-tUs||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -tus (front vowel harmony variant -tys, linguistic notation -tUs), {{fi-suffix|noun|var=tys}} -tus (front vowel harmony variant -tys, linguistic notation -tUs) Inflection templates: {{fi-decl-vastaus|-tu|a}} Forms: -tys [front-vowel], no-table-tags [table-tags], -tus [nominative, singular], -tukset [nominative, plural], -tus [accusative, nominative, singular], -tukset [accusative, nominative, plural], -tuksen [accusative, genitive, singular], -tukset [accusative, genitive, plural], -tuksen [genitive, singular], -tusten [genitive, plural], -tuksien [genitive, plural], -tusta [partitive, singular], -tuksia [partitive, plural], -tuksessa [inessive, singular], -tuksissa [inessive, plural], -tuksesta [elative, singular], -tuksista [elative, plural], -tukseen [illative, singular], -tuksiin [illative, plural], -tuksella [adessive, singular], -tuksilla [adessive, plural], -tukselta [ablative, singular], -tuksilta [ablative, plural], -tukselle [allative, singular], -tuksille [allative, plural], -tuksena [essive, singular], -tuksina [essive, plural], -tukseksi [singular, translative], -tuksiksi [plural, translative], -tuksetta [abessive, singular], -tuksitta [abessive, plural], - [instructive, singular], -tuksin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], -tukseni [nominative, singular], -tukseni [nominative, plural], -tukseni [accusative, nominative, singular], -tukseni [accusative, nominative, plural], -tukseni [accusative, genitive, singular], -tukseni [accusative, genitive, plural], -tukseni [genitive, singular], -tusteni [genitive, plural], -tuksieni [genitive, plural], -tustani [partitive, singular], -tuksiani [partitive, plural], -tuksessani [inessive, singular], -tuksissani [inessive, plural], -tuksestani [elative, singular], -tuksistani [elative, plural], -tukseeni [illative, singular], -tuksiini [illative, plural], -tuksellani [adessive, singular], -tuksillani [adessive, plural], -tukseltani [ablative, singular], -tuksiltani [ablative, plural], -tukselleni [allative, singular], -tuksilleni [allative, plural], -tuksenani [essive, singular], -tuksinani [essive, plural], -tuksekseni [singular, translative], -tuksikseni [plural, translative], -tuksettani [abessive, singular], -tuksittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -tuksineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -tuksesi [nominative, singular], -tuksesi [nominative, plural], -tuksesi [accusative, nominative, singular], -tuksesi [accusative, nominative, plural], -tuksesi [accusative, genitive, singular], -tuksesi [accusative, genitive, plural], -tuksesi [genitive, singular], -tustesi [genitive, plural], -tuksiesi [genitive, plural], -tustasi [partitive, singular], -tuksiasi [partitive, plural], -tuksessasi [inessive, singular], -tuksissasi [inessive, plural], -tuksestasi [elative, singular], -tuksistasi [elative, plural], -tukseesi [illative, singular], -tuksiisi [illative, plural], -tuksellasi [adessive, singular], -tuksillasi [adessive, plural], -tukseltasi [ablative, singular], -tuksiltasi [ablative, plural], -tuksellesi [allative, singular], -tuksillesi [allative, plural], -tuksenasi [essive, singular], -tuksinasi [essive, plural], -tukseksesi [singular, translative], -tuksiksesi [plural, translative], -tuksettasi [abessive, singular], -tuksittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -tuksinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -tuksemme [nominative, singular], -tuksemme [nominative, plural], -tuksemme [accusative, nominative, singular], -tuksemme [accusative, nominative, plural], -tuksemme [accusative, genitive, singular], -tuksemme [accusative, genitive, plural], -tuksemme [genitive, singular], -tustemme [genitive, plural], -tuksiemme [genitive, plural], -tustamme [partitive, singular], -tuksiamme [partitive, plural], -tuksessamme [inessive, singular], -tuksissamme [inessive, plural], -tuksestamme [elative, singular], -tuksistamme [elative, plural], -tukseemme [illative, singular], -tuksiimme [illative, plural], -tuksellamme [adessive, singular], -tuksillamme [adessive, plural], -tukseltamme [ablative, singular], -tuksiltamme [ablative, plural], -tuksellemme [allative, singular], -tuksillemme [allative, plural], -tuksenamme [essive, singular], -tuksinamme [essive, plural], -tukseksemme [singular, translative], -tuksiksemme [plural, translative], -tuksettamme [abessive, singular], -tuksittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -tuksinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -tuksenne [nominative, singular], -tuksenne [nominative, plural], -tuksenne [accusative, nominative, singular], -tuksenne [accusative, nominative, plural], -tuksenne [accusative, genitive, singular], -tuksenne [accusative, genitive, plural], -tuksenne [genitive, singular], -tustenne [genitive, plural], -tuksienne [genitive, plural], -tustanne [partitive, singular], -tuksianne [partitive, plural], -tuksessanne [inessive, singular], -tuksissanne [inessive, plural], -tuksestanne [elative, singular], -tuksistanne [elative, plural], -tukseenne [illative, singular], -tuksiinne [illative, plural], -tuksellanne [adessive, singular], -tuksillanne [adessive, plural], -tukseltanne [ablative, singular], -tuksiltanne [ablative, plural], -tuksellenne [allative, singular], -tuksillenne [allative, plural], -tuksenanne [essive, singular], -tuksinanne [essive, plural], -tukseksenne [singular, translative], -tuksiksenne [plural, translative], -tuksettanne [abessive, singular], -tuksittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -tuksinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -tuksensa [nominative, singular], -tuksensa [nominative, plural], -tuksensa [accusative, nominative, singular], -tuksensa [accusative, nominative, plural], -tuksensa [accusative, genitive, singular], -tuksensa [accusative, genitive, plural], -tuksensa [genitive, singular], -tustensa [genitive, plural], -tuksiensa [genitive, plural], -tustaan [partitive, singular], -tustansa [partitive, singular], -tuksiaan [partitive, plural], -tuksiansa [partitive, plural], -tuksessaan [inessive, singular], -tuksessansa [inessive, singular], -tuksissaan [inessive, plural], -tuksissansa [inessive, plural], -tuksestaan [elative, singular], -tuksestansa [elative, singular], -tuksistaan [elative, plural], -tuksistansa [elative, plural], -tukseensa [illative, singular], -tuksiinsa [illative, plural], -tuksellaan [adessive, singular], -tuksellansa [adessive, singular], -tuksillaan [adessive, plural], -tuksillansa [adessive, plural], -tukseltaan [ablative, singular], -tukseltansa [ablative, singular], -tuksiltaan [ablative, plural], -tuksiltansa [ablative, plural], -tukselleen [allative, singular], -tuksellensa [allative, singular], -tuksilleen [allative, plural], -tuksillensa [allative, plural], -tuksenaan [essive, singular], -tuksenansa [essive, singular], -tuksinaan [essive, plural], -tuksinansa [essive, plural], -tuksekseen [singular, translative], -tukseksensa [singular, translative], -tuksikseen [plural, translative], -tuksiksensa [plural, translative], -tuksettaan [abessive, singular], -tuksettansa [abessive, singular], -tuksittaan [abessive, plural], -tuksittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -tuksineen [comitative, plural], -tuksinensa [comitative, plural]
  1. Alternative form of -us (forms nouns from verbs, describing an action or event) Tags: alt-of, alternative, morpheme Alternative form of: -us (extra: forms nouns from verbs, describing an action or event)
    Sense id: en--tus-fi-suffix-CBJ1GePY Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish vastaus-type nominals

Romanization [Gothic]

Head templates: {{head|got|romanization|head=}} -tus, {{got-rom}} -tus
  1. Romanization of -𐍄𐌿𐍃 Tags: alt-of, romanization Alternative form of: -𐍄𐌿𐍃
    Sense id: en--tus-got-romanization-884r7ehN Categories (other): Gothic entries with incorrect language header, Gothic romanizations

Suffix [Latin]

IPA: /tus/ [Classical], [t̪ʊs̠] [Classical], /tus/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [t̪us] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: From Proto-Italic *-tos, from Proto-Indo-European *-tós (suffix creating verbal adjectives). Compare Proto-Slavic *-tъ, Proto-Germanic *-daz, *-taz. Etymology templates: {{inh|la|itc-pro|*-tos}} Proto-Italic *-tos, {{inh|la|ine-pro|*-tós|pos=suffix creating verbal adjectives}} Proto-Indo-European *-tós (suffix creating verbal adjectives), {{cog|sla-pro|*-tъ}} Proto-Slavic *-tъ, {{cog|gem-pro|*-daz}} Proto-Germanic *-daz, {{m|gem-pro|*-taz}} *-taz Inflection templates: {{la-adecl|-tus}} Forms: -ta [feminine], -tum [neuter], no-table-tags [table-tags], -tus [masculine, nominative, singular], -ta [feminine, nominative, singular], -tum [neuter, nominative, singular], -tī [masculine, nominative, plural], -tae [feminine, nominative, plural], -ta [neuter, nominative, plural], -tī [genitive, masculine, singular], -tae [feminine, genitive, singular], -tī [genitive, neuter, singular], -tōrum [genitive, masculine, plural], -tārum [feminine, genitive, plural], -tōrum [genitive, neuter, plural], -tō [dative, masculine, singular], -tae [dative, feminine, singular], -tō [dative, neuter, singular], -tīs [dative, feminine, masculine, neuter, plural], -tum [accusative, masculine, singular], -tam [accusative, feminine, singular], -tum [accusative, neuter, singular], -tōs [accusative, masculine, plural], -tās [accusative, feminine, plural], -ta [accusative, neuter, plural], -tō [ablative, masculine, singular], -tā [ablative, feminine, singular], -tō [ablative, neuter, singular], -tīs [ablative, feminine, masculine, neuter, plural], -te [masculine, singular, vocative], -ta [feminine, singular, vocative], -tum [neuter, singular, vocative], -tī [masculine, plural, vocative], -tae [feminine, plural, vocative], -ta [neuter, plural, vocative]
  1. Forms the past participle of verbs. Tags: declension-1, declension-2, morpheme, suffix
    Sense id: en--tus-la-suffix-la:past_participle Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 29 2 32 25 12
  2. Forms adjectives having the sense "provided with". Tags: declension-1, declension-2, morpheme, suffix
    Sense id: en--tus-la-suffix-la:adjective
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Latin]

IPA: /tus/ [Classical], [t̪ʊs̠] [Classical], /tus/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [t̪us] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: From Proto-Italic *-tus, from Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots). Compare Proto-Germanic *-þuz, Ancient Greek -τύς (-tús), Proto-Slavic *-tъ. Etymology templates: {{inh|la|itc-pro|*-tus}} Proto-Italic *-tus, {{inh|la|ine-pro|*-tus|pos=suffix deriving action nouns from verb roots}} Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots), {{cog|gem-pro|*-þuz}} Proto-Germanic *-þuz, {{cog|grc|-τύς}} Ancient Greek -τύς (-tús), {{cog|sla-pro|*-tъ}} Proto-Slavic *-tъ Inflection templates: {{la-ndecl|-tus<4>}} Forms: -tūs [genitive], no-table-tags [table-tags], -tus [nominative, singular], -tūs [nominative, plural], -tūs [genitive, singular], -tuum [genitive, plural], -tuī [dative, singular], -tibus [dative, plural], -tum [accusative, singular], -tūs [accusative, plural], -tū [ablative, singular], -tibus [ablative, plural], -tus [singular, vocative], -tūs [plural, vocative]
  1. Forms action nouns from verbs. Tags: declension-4, masculine, morpheme
    Sense id: en--tus-la-suffix-la:action_noun Categories (other): Latin entries with incorrect language header, Latin masculine suffixes in the fourth declension Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 29 2 32 25 12
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Latin]

IPA: /tuːs/ [Classical], [t̪uːs̠] [Classical], /tus/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [t̪us] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: From Proto-Indo-European *-tuHts (abstract-noun forming suffix). Compare Proto-Celtic *-tūss, Gothic -𐌳𐌿𐌸𐍃 (-dūþs). See -tās. Etymology templates: {{inh|la|ine-pro|*-tuHts|pos=abstract-noun forming suffix}} Proto-Indo-European *-tuHts (abstract-noun forming suffix), {{cog|cel-pro|*-tūss}} Proto-Celtic *-tūss, {{cog|got|-𐌳𐌿𐌸𐍃|tr=-dūþs}} Gothic -𐌳𐌿𐌸𐍃 (-dūþs), {{m|la|-tās}} -tās Inflection templates: {{la-ndecl|-tūs<3>}} Forms: -tūs [canonical, feminine], -tūtis [genitive], no-table-tags [table-tags], -tūs [nominative, singular], -tūtēs [nominative, plural], -tūtis [genitive, singular], -tūtum [genitive, plural], -tūtī [dative, singular], -tūtibus [dative, plural], -tūtem [accusative, singular], -tūtēs [accusative, plural], -tūte [ablative, singular], -tūtibus [ablative, plural], -tūs [singular, vocative], -tūtēs [plural, vocative]
  1. Forms collective/abstract nouns from adjectives or other nouns. Tags: declension-3, morpheme
    Sense id: en--tus-la-suffix-la:abstract_noun Categories (other): Latin entries with incorrect language header, Latin feminine suffixes in the third declension Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 29 2 32 25 12
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Latin]

IPA: /tus/ [Classical], [t̪ʊs̠] [Classical], /tus/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [t̪us] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: From Proto-Italic *-tos. Compare Ancient Greek -τός (-tós), found in the adverb ἐντός (entós, “within”), and Sanskrit -तस् (-tas), found as an ablatival ending in अतस् (átas), अग्रतस् (agratás). Etymology templates: {{inh|la|itc-pro||*-tos}} Proto-Italic *-tos, {{cog|grc|-τός}} Ancient Greek -τός (-tós), {{m|grc|ἐντός|t=within}} ἐντός (entós, “within”), {{cog|sa|-तस्}} Sanskrit -तस् (-tas), {{m|sa|अतस्|tr=átas}} अतस् (átas), {{m|sa|अग्रतस्|tr=agratás}} अग्रतस् (agratás)
  1. -ly; used to form adverbs. Tags: morpheme, not-comparable Synonyms: -ē, -ter, , -itus
    Sense id: en--tus-la-suffix-la:adverb Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 29 2 32 25 12
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Suffix [Proto-Celtic]

Etymology: From Proto-Indo-European *-tus. Etymology templates: {{inh|cel-pro|ine-pro|*-tus}} Proto-Indo-European *-tus Head templates: {{head|cel-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=m|g2=|g3=|head=}} *-tus m Inflection templates: {{cel-decl-noun-u-mf|-t}} Forms: no-table-tags [table-tags], -tus [nominative, singular], -tū [dual, nominative], -towes [nominative, plural], -tu [singular, vocative], -tū [dual, vocative], -tūs [plural, vocative], -tum [accusative, singular], -tū [accusative, dual], -tums [accusative, plural], -tous [genitive, singular], -tous [dual, genitive], -towom [genitive, plural], -tou [dative, singular], -tubom [dative, dual], -tubos [dative, plural], - [locative, singular], - [dual, locative], - [locative, plural], -tū [instrumental, singular], -tubim [dual, instrumental], -tubis [instrumental, plural]
  1. Forms action nouns from verb stems. Tags: masculine, morpheme, reconstruction
    Sense id: en--tus-cel-pro-suffix-zrt3q6XI Categories (other): Proto-Celtic entries with incorrect language header

Suffix [Proto-Indo-European]

Head templates: {{head|ine-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=m|head=*(é)-tus}} *(é)-tus m Inflection templates: {{ine-decl-noun-mf|(é)-tu|(Ø)-téw|ac=proterokinetic}} Forms: (é)-tus [canonical, masculine], no-table-tags [table-tags], -tus [nominative, singular], é-tus [nominative, singular], -tuh₁ [dual, nominative], -tuh₁e [dual, nominative], é₁ [dual, nominative], é₁e [dual, nominative], -tewes [nominative, plural], é-tewes [nominative, plural], -tu [singular, vocative], é-tu [singular, vocative], -tuh₁ [dual, vocative], -tuh₁e [dual, vocative], é₁ [dual, vocative], é₁e [dual, vocative], -tewes [plural, vocative], é-tewes [plural, vocative], -tum [accusative, singular], é-tum [accusative, singular], -tuh₁ [accusative, dual], -tuh₁e [accusative, dual], é₁ [accusative, dual], é₁e [accusative, dual], -tums [accusative, plural], é-tums [accusative, plural], -téws [genitive, singular], Ø-téws [genitive, singular], - [dual, genitive], -téwoHom [genitive, plural], Ø-téwoHom [genitive, plural], -téws [ablative, singular], Ø-téws [ablative, singular], - [ablative, dual], -túmos [ablative, plural], Ø-túmos [ablative, plural], -téwey [dative, singular], Ø-téwey [dative, singular], - [dative, dual], -túmos [dative, plural], Ø-túmos [dative, plural], -téw [locative, singular], Ø-téw [locative, singular], -téwi [locative, singular], Ø-téwi [locative, singular], - [dual, locative], -túsu [locative, plural], Ø-túsu [locative, plural], -túh₁ [instrumental, singular], Ø-túh₁ [instrumental, singular], - [dual, instrumental], -túmis [instrumental, plural], Ø-túmis [instrumental, plural]
  1. Derives action nouns from verb roots. Tags: morpheme, reconstruction Derived forms: -tweh₂ (alt: *-tu-eh₂ f) Derived forms (Proto-Balto-Slavic: *-istwa): -ьstvo (english: -ness) [Proto-Slavic, neuter] Derived forms (Proto-Hellenic: *-tunos m, ⇒ *-tunā f): -συνος (-sunos) [Ancient-Greek], -σύνη (-súnē) [Ancient-Greek] Derived forms (Proto-Indo-Aryan: *-twam): Sanskrit: -त्व n→ Bengali: -ত্বHindi: -पन→ Hindi: -त्वPunjabi: -تّ (-att) (english: -ness) [literary], -ਅੱਤ Derived forms (Proto-Italic: *-tūdō): -tūdō [Latin]
    Sense id: en--tus-ine-pro-suffix-FEjwNhj0 Categories (other): Proto-Indo-European entries with incorrect language header

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for -tus meaning in All languages combined (46.3kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-tus"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-tus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-tus"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lv",
            "2": "-tus"
          },
          "expansion": "Latvian: -tus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latvian: -tus"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lt",
            "2": "-tus"
          },
          "expansion": "Lithuanian: -tus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Lithuanian: -tus"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-ъkъ"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic *-ъkъ",
          "name": "noncog"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-tъ",
            "qq": "partially; regularly extended with Proto-Slavic <i class=\"Latn mention\" lang=\"sla-pro\">*-ъkъ</i>"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-tъ (partially; regularly extended with Proto-Slavic *-ъkъ)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-tъ (partially; regularly extended with Proto-Slavic *-ъkъ)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-pro",
            "2": "*-tus"
          },
          "expansion": "Proto-Celtic: *-tus",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Celtic: *-tus (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "*-þuz"
          },
          "expansion": "Proto-Germanic: *-þuz",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Germanic: *-þuz (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grk-pro",
            "2": "*-tús"
          },
          "expansion": "Proto-Hellenic: *-tús",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Hellenic: *-tús"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-τύς"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -τύς (-tús)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -τύς (-tús)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "itc-pro",
            "2": "*-tus"
          },
          "expansion": "Proto-Italic: *-tus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Italic: *-tus"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "la",
            "2": "-tum",
            "qq": "the supine; exists only in accusative and ablative"
          },
          "expansion": "Latin: -tum (the supine; exists only in accusative and ablative)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin: -tum (the supine; exists only in accusative and ablative)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "la",
            "2": "-tus"
          },
          "expansion": "Latin: -tus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin: -tus"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iir-pro",
            "2": ""
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Iranian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Iranian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inc-pro",
            "2": ""
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Aryan:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Aryan:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sa",
            "2": "-तुम्",
            "3": ""
          },
          "expansion": "Sanskrit: -तुम् (-tum)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sanskrit: -तुम् (-tum)"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-tus",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tums",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tums",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-téwoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téwoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-túmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-túmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téwey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téwey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-túmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-túmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-téwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-túsu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-túsu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-túh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-túh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-túmis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-túmis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "head": "*(é)-tus"
      },
      "expansion": "*(é)-tus m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-tu",
        "2": "(Ø)-téw",
        "ac": "proterokinetic"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-tus",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Indo-European entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "roman": "-sunos",
          "sense": "Proto-Hellenic: *-tunos m, ⇒ *-tunā f",
          "tags": [
            "Ancient-Greek"
          ],
          "word": "-συνος"
        },
        {
          "roman": "-súnē",
          "sense": "Proto-Hellenic: *-tunos m, ⇒ *-tunā f",
          "tags": [
            "Ancient-Greek"
          ],
          "word": "-σύνη"
        },
        {
          "sense": "Proto-Italic: *-tūdō",
          "tags": [
            "Latin"
          ],
          "word": "-tūdō"
        },
        {
          "alt": "*-tu-eh₂ f",
          "word": "-tweh₂"
        },
        {
          "english": "-ness",
          "sense": "Proto-Balto-Slavic: *-istwa",
          "tags": [
            "Proto-Slavic",
            "neuter"
          ],
          "word": "-ьstvo"
        },
        {
          "english": "-ness",
          "roman": "-att",
          "sense": "Proto-Indo-Aryan: *-twam",
          "tags": [
            "literary"
          ],
          "word": "Sanskrit: -त्व n→ Bengali: -ত্বHindi: -पन→ Hindi: -त्वPunjabi: -تّ"
        },
        {
          "sense": "Proto-Indo-Aryan: *-twam",
          "word": "-ਅੱਤ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Derives action nouns from verb roots."
      ],
      "id": "en--tus-ine-pro-suffix-FEjwNhj0",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-us",
        "id": "action or event"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-ttaa"
      },
      "expansion": "-ttaa",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-staa"
      },
      "expansion": "-staa",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "By analogy with -us derivatives of verbs ending in -ttaa and -staa, which are plenty.",
  "forms": [
    {
      "form": "-tys",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tusten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukselta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tusteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukselleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukselleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-tUs",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-tys",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-tus (front vowel harmony variant -tys, linguistic notation -tUs)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "tys"
      },
      "expansion": "-tus (front vowel harmony variant -tys, linguistic notation -tUs)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tu",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-vastaus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "forms nouns from verbs, describing an action or event",
          "word": "-us"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish vastaus-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -us (forms nouns from verbs, describing an action or event)"
      ],
      "id": "en--tus-fi-suffix-CBJ1GePY",
      "links": [
        [
          "-us",
          "-us#Finnish:_action_or_event"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "romanization",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-tus",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-tus",
      "name": "got-rom"
    }
  ],
  "lang": "Gothic",
  "lang_code": "got",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-𐍄𐌿𐍃"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gothic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gothic romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of -𐍄𐌿𐍃"
      ],
      "id": "en--tus-got-romanization-884r7ehN",
      "links": [
        [
          "-𐍄𐌿𐍃",
          "-𐍄𐌿𐍃#Gothic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*-tos"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-tos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tós",
        "pos": "suffix creating verbal adjectives"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tós (suffix creating verbal adjectives)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*-tъ"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-tъ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-daz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-daz",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-taz"
      },
      "expansion": "*-taz",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Italic *-tos, from Proto-Indo-European *-tós (suffix creating verbal adjectives).\nCompare Proto-Slavic *-tъ, Proto-Germanic *-daz, *-taz.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ta",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-adecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tōrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tārum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tōrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tōs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-te",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tus"
      },
      "name": "la-adecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "29 2 32 25 12",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms the past participle of verbs."
      ],
      "id": "en--tus-la-suffix-la:past_participle",
      "senseid": [
        "la:past participle"
      ],
      "tags": [
        "declension-1",
        "declension-2",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "iūs (“law, legality; equity, the right, justice”) → iūstus (“lawful, legal; equitable, rightful, just”)"
        },
        {
          "text": "onus (“a burden or load, especially one excessive in magnitude”) → onustus (“burdened”, “heavily laden”, “overencumbered by a load”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms adjectives having the sense \"provided with\"."
      ],
      "id": "en--tus-la-suffix-la:adjective",
      "links": [
        [
          "provided",
          "provided#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "la:adjective"
      ],
      "tags": [
        "declension-1",
        "declension-2",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tus/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/tus/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[t̪us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*-tus"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-tus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tus",
        "pos": "suffix deriving action nouns from verb roots"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-þuz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-þuz",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "-τύς"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -τύς (-tús)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*-tъ"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-tъ",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Italic *-tus, from Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots).\nCompare Proto-Germanic *-þuz, Ancient Greek -τύς (-tús), Proto-Slavic *-tъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "-tūs",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tibus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tū",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tibus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tus<4>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "29 2 32 25 12",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latin masculine suffixes in the fourth declension",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "cadō + -tus → cāsus",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "habeō (“I have, possess, have on, carry, wear”) + -tus → habitus (“a state or condition of being, physical character, demeanour, style of dress”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "sūmō (“I spend [time, effort, money, etc.]”) + -tus → sūmptus (“expenditure”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms action nouns from verbs."
      ],
      "id": "en--tus-la-suffix-la:action_noun",
      "links": [
        [
          "action noun",
          "action noun#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "la:action noun"
      ],
      "tags": [
        "declension-4",
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tus/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/tus/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[t̪us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tuHts",
        "pos": "abstract-noun forming suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tuHts (abstract-noun forming suffix)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cel-pro",
        "2": "*-tūss"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *-tūss",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "-𐌳𐌿𐌸𐍃",
        "tr": "-dūþs"
      },
      "expansion": "Gothic -𐌳𐌿𐌸𐍃 (-dūþs)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "-tās"
      },
      "expansion": "-tās",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Indo-European *-tuHts (abstract-noun forming suffix). Compare Proto-Celtic *-tūss, Gothic -𐌳𐌿𐌸𐍃 (-dūþs). See -tās.",
  "forms": [
    {
      "form": "-tūs",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtis",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtēs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtibus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtēs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūte",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtibus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtēs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tūs<3>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "29 2 32 25 12",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latin feminine suffixes in the third declension",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "iuvenis (“young, a young man”) → iuventūs (“the young, young men collectively; the period or qualities of youthful manhood, youth”)"
        },
        {
          "text": "senex (“an old man”) → senectūs (“old men collectively; the period or condition of old age”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms collective/abstract nouns from adjectives or other nouns."
      ],
      "id": "en--tus-la-suffix-la:abstract_noun",
      "senseid": [
        "la:abstract noun"
      ],
      "tags": [
        "declension-3",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tuːs/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪uːs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/tus/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[t̪us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "",
        "4": "*-tos"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-tos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "-τός"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -τός (-tós)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἐντός",
        "t": "within"
      },
      "expansion": "ἐντός (entós, “within”)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "-तस्"
      },
      "expansion": "Sanskrit -तस् (-tas)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "अतस्",
        "tr": "átas"
      },
      "expansion": "अतस् (átas)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "अग्रतस्",
        "tr": "agratás"
      },
      "expansion": "अग्रतस् (agratás)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Italic *-tos. Compare Ancient Greek -τός (-tós), found in the adverb ἐντός (entós, “within”), and Sanskrit -तस् (-tas), found as an ablatival ending in अतस् (átas), अग्रतस् (agratás).",
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "29 2 32 25 12",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-ly; used to form adverbs."
      ],
      "id": "en--tus-la-suffix-la:adverb",
      "links": [
        [
          "-ly",
          "-ly"
        ],
        [
          "adverb",
          "adverb#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "la:adverb"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-ē"
        },
        {
          "word": "-ter"
        },
        {
          "word": "-ō"
        },
        {
          "word": "-itus"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tus/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/tus/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[t̪us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-bry-pro",
            "2": "*-d"
          },
          "expansion": "Proto-Brythonic: *-d",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Brythonic: *-d"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cy",
            "2": "-d"
          },
          "expansion": "Welsh: -d",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Welsh: -d"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sga",
            "2": "-ad"
          },
          "expansion": "Old Irish: -ad, -ed; -ud\nIrish: -adh\nManx: -ey\nScottish Gaelic: -adh",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Irish: -ad, -ed; -ud\nIrish: -adh\nManx: -ey\nScottish Gaelic: -adh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-gau",
            "2": "-tus"
          },
          "expansion": "Gaulish: -tus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gaulish: -tus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cel-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tus"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tus",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Indo-European *-tus.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cel-decl-noun-u-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine/feminine u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-towes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tums",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tous",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tous",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-towom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tou",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tubom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tubos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tubim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-tubis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cel-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "*-tus m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-t"
      },
      "name": "cel-decl-noun-u-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Celtic",
  "lang_code": "cel-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Celtic/-tus",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Celtic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms action nouns from verb stems."
      ],
      "id": "en--tus-cel-pro-suffix-zrt3q6XI",
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tus"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-us",
        "id": "action or event"
      },
      "expansion": "-us",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-ttaa"
      },
      "expansion": "-ttaa",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-staa"
      },
      "expansion": "-staa",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "By analogy with -us derivatives of verbs ending in -ttaa and -staa, which are plenty.",
  "forms": [
    {
      "form": "-tys",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukset",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tusten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksella",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukselta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukselle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksetta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "39/vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tusteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksestani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukselleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksettani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksestasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksettasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksestamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksettamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksestanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksettanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-vastaus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksessansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksestaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksestansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukselleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksellensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksenansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tukseksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksettaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksettansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuksinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-tUs",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-tys",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-tus (front vowel harmony variant -tys, linguistic notation -tUs)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "tys"
      },
      "expansion": "-tus (front vowel harmony variant -tys, linguistic notation -tUs)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tu",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-vastaus"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "forms nouns from verbs, describing an action or event",
          "word": "-us"
        }
      ],
      "categories": [
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish noun-forming suffixes",
        "Finnish suffixes",
        "Finnish vastaus-type nominals"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -us (forms nouns from verbs, describing an action or event)"
      ],
      "links": [
        [
          "-us",
          "-us#Finnish:_action_or_event"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "romanization",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-tus",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-tus",
      "name": "got-rom"
    }
  ],
  "lang": "Gothic",
  "lang_code": "got",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-𐍄𐌿𐍃"
        }
      ],
      "categories": [
        "Gothic entries with incorrect language header",
        "Gothic non-lemma forms",
        "Gothic romanizations"
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of -𐍄𐌿𐍃"
      ],
      "links": [
        [
          "-𐍄𐌿𐍃",
          "-𐍄𐌿𐍃#Gothic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin adjective-forming suffixes",
    "Latin adverb-forming suffixes",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin first and second declension suffixes",
    "Latin lemmas",
    "Latin suffixes",
    "Latin terms derived from Proto-Indo-European",
    "Latin terms derived from Proto-Italic",
    "Latin terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Latin terms inherited from Proto-Italic",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Latin uncomparable adverbs"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*-tos"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-tos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tós",
        "pos": "suffix creating verbal adjectives"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tós (suffix creating verbal adjectives)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*-tъ"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-tъ",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-daz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-daz",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-taz"
      },
      "expansion": "*-taz",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Italic *-tos, from Proto-Indo-European *-tós (suffix creating verbal adjectives).\nCompare Proto-Slavic *-tъ, Proto-Germanic *-daz, *-taz.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ta",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-adecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tōrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tārum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tōrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tōs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tō",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "feminine",
        "masculine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-te",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tus"
      },
      "name": "la-adecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Forms the past participle of verbs."
      ],
      "senseid": [
        "la:past participle"
      ],
      "tags": [
        "declension-1",
        "declension-2",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "iūs (“law, legality; equity, the right, justice”) → iūstus (“lawful, legal; equitable, rightful, just”)"
        },
        {
          "text": "onus (“a burden or load, especially one excessive in magnitude”) → onustus (“burdened”, “heavily laden”, “overencumbered by a load”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms adjectives having the sense \"provided with\"."
      ],
      "links": [
        [
          "provided",
          "provided#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "la:adjective"
      ],
      "tags": [
        "declension-1",
        "declension-2",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tus/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/tus/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[t̪us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin adverb-forming suffixes",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin fourth declension suffixes",
    "Latin lemmas",
    "Latin masculine suffixes",
    "Latin masculine suffixes in the fourth declension",
    "Latin noun-forming suffixes",
    "Latin suffixes",
    "Latin terms derived from Proto-Indo-European",
    "Latin terms derived from Proto-Italic",
    "Latin terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Latin terms inherited from Proto-Italic",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Latin uncomparable adverbs"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*-tus"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-tus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tus",
        "pos": "suffix deriving action nouns from verb roots"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-þuz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-þuz",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "-τύς"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -τύς (-tús)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*-tъ"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-tъ",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Italic *-tus, from Proto-Indo-European *-tus (suffix deriving action nouns from verb roots).\nCompare Proto-Germanic *-þuz, Ancient Greek -τύς (-tús), Proto-Slavic *-tъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "-tūs",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tibus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tū",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tibus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tus<4>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "cadō + -tus → cāsus",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "habeō (“I have, possess, have on, carry, wear”) + -tus → habitus (“a state or condition of being, physical character, demeanour, style of dress”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "sūmō (“I spend [time, effort, money, etc.]”) + -tus → sūmptus (“expenditure”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms action nouns from verbs."
      ],
      "links": [
        [
          "action noun",
          "action noun#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "la:action noun"
      ],
      "tags": [
        "declension-4",
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tus/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/tus/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[t̪us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin adverb-forming suffixes",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin feminine suffixes",
    "Latin feminine suffixes in the third declension",
    "Latin lemmas",
    "Latin noun-forming suffixes",
    "Latin suffixes",
    "Latin terms derived from Proto-Indo-European",
    "Latin terms derived from Proto-Italic",
    "Latin terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Latin terms inherited from Proto-Italic",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Latin third declension suffixes",
    "Latin uncomparable adverbs"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tuHts",
        "pos": "abstract-noun forming suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tuHts (abstract-noun forming suffix)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cel-pro",
        "2": "*-tūss"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *-tūss",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "-𐌳𐌿𐌸𐍃",
        "tr": "-dūþs"
      },
      "expansion": "Gothic -𐌳𐌿𐌸𐍃 (-dūþs)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "-tās"
      },
      "expansion": "-tās",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Indo-European *-tuHts (abstract-noun forming suffix). Compare Proto-Celtic *-tūss, Gothic -𐌳𐌿𐌸𐍃 (-dūþs). See -tās.",
  "forms": [
    {
      "form": "-tūs",
      "tags": [
        "canonical",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtis",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtēs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtibus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtēs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūte",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtibus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūtēs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tūs<3>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "iuvenis (“young, a young man”) → iuventūs (“the young, young men collectively; the period or qualities of youthful manhood, youth”)"
        },
        {
          "text": "senex (“an old man”) → senectūs (“old men collectively; the period or condition of old age”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms collective/abstract nouns from adjectives or other nouns."
      ],
      "senseid": [
        "la:abstract noun"
      ],
      "tags": [
        "declension-3",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tuːs/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪uːs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/tus/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[t̪us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin adverb-forming suffixes",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin lemmas",
    "Latin suffixes",
    "Latin terms derived from Proto-Italic",
    "Latin terms inherited from Proto-Italic",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Latin uncomparable adverbs"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "",
        "4": "*-tos"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-tos",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "-τός"
      },
      "expansion": "Ancient Greek -τός (-tós)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἐντός",
        "t": "within"
      },
      "expansion": "ἐντός (entós, “within”)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "-तस्"
      },
      "expansion": "Sanskrit -तस् (-tas)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "अतस्",
        "tr": "átas"
      },
      "expansion": "अतस् (átas)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "अग्रतस्",
        "tr": "agratás"
      },
      "expansion": "अग्रतस् (agratás)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Italic *-tos. Compare Ancient Greek -τός (-tós), found in the adverb ἐντός (entós, “within”), and Sanskrit -तस् (-tas), found as an ablatival ending in अतस् (átas), अग्रतस् (agratás).",
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "-ly; used to form adverbs."
      ],
      "links": [
        [
          "-ly",
          "-ly"
        ],
        [
          "adverb",
          "adverb#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "la:adverb"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tus/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ʊs̠]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/tus/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[t̪us]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-ē"
    },
    {
      "word": "-ter"
    },
    {
      "word": "-ō"
    },
    {
      "word": "-itus"
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-bry-pro",
            "2": "*-d"
          },
          "expansion": "Proto-Brythonic: *-d",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Brythonic: *-d"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cy",
            "2": "-d"
          },
          "expansion": "Welsh: -d",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Welsh: -d"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sga",
            "2": "-ad"
          },
          "expansion": "Old Irish: -ad, -ed; -ud\nIrish: -adh\nManx: -ey\nScottish Gaelic: -adh",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Irish: -ad, -ed; -ud\nIrish: -adh\nManx: -ey\nScottish Gaelic: -adh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-gau",
            "2": "-tus"
          },
          "expansion": "Gaulish: -tus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gaulish: -tus"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cel-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tus"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tus",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Indo-European *-tus.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cel-decl-noun-u-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine/feminine u-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-towes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tūs",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tums",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tous",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tous",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-towom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tou",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tubom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tubos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tubim",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-tubis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cel-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "*-tus m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-t"
      },
      "name": "cel-decl-noun-u-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Celtic",
  "lang_code": "cel-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Celtic/-tus",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Celtic entries with incorrect language header",
        "Proto-Celtic lemmas",
        "Proto-Celtic masculine suffixes",
        "Proto-Celtic noun-forming suffixes",
        "Proto-Celtic suffixes",
        "Proto-Celtic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Proto-Celtic terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Proto-Celtic u-stem nouns"
      ],
      "glosses": [
        "Forms action nouns from verb stems."
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tus"
}

{
  "derived": [
    {
      "roman": "-sunos",
      "sense": "Proto-Hellenic: *-tunos m, ⇒ *-tunā f",
      "tags": [
        "Ancient-Greek"
      ],
      "word": "-συνος"
    },
    {
      "roman": "-súnē",
      "sense": "Proto-Hellenic: *-tunos m, ⇒ *-tunā f",
      "tags": [
        "Ancient-Greek"
      ],
      "word": "-σύνη"
    },
    {
      "sense": "Proto-Italic: *-tūdō",
      "tags": [
        "Latin"
      ],
      "word": "-tūdō"
    },
    {
      "alt": "*-tu-eh₂ f",
      "word": "-tweh₂"
    },
    {
      "english": "-ness",
      "sense": "Proto-Balto-Slavic: *-istwa",
      "tags": [
        "Proto-Slavic",
        "neuter"
      ],
      "word": "-ьstvo"
    },
    {
      "english": "-ness",
      "roman": "-att",
      "sense": "Proto-Indo-Aryan: *-twam",
      "tags": [
        "literary"
      ],
      "word": "Sanskrit: -त्व n→ Bengali: -ত্বHindi: -पन→ Hindi: -त्वPunjabi: -تّ"
    },
    {
      "sense": "Proto-Indo-Aryan: *-twam",
      "word": "-ਅੱਤ"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ine-bsl-pro",
            "2": "*-tus"
          },
          "expansion": "Proto-Balto-Slavic: *-tus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Balto-Slavic: *-tus"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lv",
            "2": "-tus"
          },
          "expansion": "Latvian: -tus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latvian: -tus"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lt",
            "2": "-tus"
          },
          "expansion": "Lithuanian: -tus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Lithuanian: -tus"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-ъkъ"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic *-ъkъ",
          "name": "noncog"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sla-pro",
            "2": "*-tъ",
            "qq": "partially; regularly extended with Proto-Slavic <i class=\"Latn mention\" lang=\"sla-pro\">*-ъkъ</i>"
          },
          "expansion": "Proto-Slavic: *-tъ (partially; regularly extended with Proto-Slavic *-ъkъ)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Slavic: *-tъ (partially; regularly extended with Proto-Slavic *-ъkъ)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cel-pro",
            "2": "*-tus"
          },
          "expansion": "Proto-Celtic: *-tus",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Celtic: *-tus (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gem-pro",
            "2": "*-þuz"
          },
          "expansion": "Proto-Germanic: *-þuz",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Germanic: *-þuz (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grk-pro",
            "2": "*-tús"
          },
          "expansion": "Proto-Hellenic: *-tús",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Hellenic: *-tús"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "grc",
            "2": "-τύς"
          },
          "expansion": "Ancient Greek: -τύς (-tús)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ancient Greek: -τύς (-tús)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "itc-pro",
            "2": "*-tus"
          },
          "expansion": "Proto-Italic: *-tus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Italic: *-tus"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "la",
            "2": "-tum",
            "qq": "the supine; exists only in accusative and ablative"
          },
          "expansion": "Latin: -tum (the supine; exists only in accusative and ablative)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin: -tum (the supine; exists only in accusative and ablative)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "la",
            "2": "-tus"
          },
          "expansion": "Latin: -tus",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin: -tus"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iir-pro",
            "2": ""
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Iranian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Iranian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inc-pro",
            "2": ""
          },
          "expansion": "Proto-Indo-Aryan:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Indo-Aryan:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sa",
            "2": "-तुम्",
            "3": ""
          },
          "expansion": "Sanskrit: -तुम् (-tum)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sanskrit: -तुम् (-tum)"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "(é)-tus",
      "tags": [
        "canonical",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ine-decl-noun-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tewes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tum",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "é₁e",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-tums",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "é-tums",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-téwoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téwoHom",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téws",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-túmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-túmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téwey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téwey",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-túmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-túmos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-téw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-téwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-téwi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-túsu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-túsu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-túh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-túh₁",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "-túmis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Ø-túmis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "head": "*(é)-tus"
      },
      "expansion": "*(é)-tus m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "(é)-tu",
        "2": "(Ø)-téw",
        "ac": "proterokinetic"
      },
      "name": "ine-decl-noun-mf"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Indo-European",
  "lang_code": "ine-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Indo-European/-tus",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Indo-European entries with incorrect language header",
        "Proto-Indo-European lemmas",
        "Proto-Indo-European masculine suffixes",
        "Proto-Indo-European noun-forming suffixes",
        "Proto-Indo-European proterokinetic tu-stem nouns",
        "Proto-Indo-European suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "Derives action nouns from verb roots."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tus"
}
{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: linguistic notation -tUs",
  "path": [
    "-tus"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-tus",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: -tus/Latin 'Number' base_tags=set()",
  "path": [
    "-tus"
  ],
  "section": "Latin",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-tus",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "linkages/371",
  "msg": "unrecognized linkage prefix: (-ly): -ē, -ter, -ō desc=-ly rest=-ē, -ter, -ō cls=romanization cls2=romanization e1=True e2=False",
  "path": [
    "-tus"
  ],
  "section": "Latin",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-tus",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-20 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (1d5a7d1 and 304864d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.