"-tu" meaning in All languages combined

See -tu on Wiktionary

Suffix [Afar]

IPA: /-tu/, [-tʊ]
Head templates: {{head|aa|suffix form}} -tu Inflection templates: {{aa-decl|-tu|-tu|-tí|-tí}} Forms: no-table-tags [table-tags], -tu [absolutive], -tu [predicative], -tí [subjective], -tí [genitive], no-table-tags [table-tags], -tul [l-case, with-postposition], -tuk [k-case, with-postposition], -tut [t-case, with-postposition], -tuh [h-case, with-postposition]
  1. Form of -ytu used after nouns ending in consonants. Tags: form-of, morpheme Form of: -ytu used after nouns ending in consonants
    Sense id: en--tu-aa-suffix-uJcaIo9d Categories (other): Afar entries with incorrect language header

Suffix [Basque]

Etymology: From Latin -tum, a past participle forming suffix. Basque borrowed Latin verbs in their participle form (for example, aditu (“to hear”) from audītum, neuter perfect passive participle of audiō (“I hear”)), with the ending being reinterpreted as a new verb forming suffix. Etymology templates: {{bor|eu|la|-tus|-tum}} Latin -tum Head templates: {{head|eu|suffix}} -tu
  1. A verb-forming suffix. Tags: morpheme
    Sense id: en--tu-eu-suffix-PGrDGJ~r Categories (other): Basque entries with incorrect language header Disambiguation of Basque entries with incorrect language header: 59 41
  2. Used to form adjectives, roughly corresponding to the English past participle forming suffix -ed. Tags: morpheme
    Sense id: en--tu-eu-suffix-gUo1enou
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -du

Suffix [Estonian]

Etymology: From Proto-Finnic *-t'oin. Cognate with Finnish -ton/-tön. Etymology templates: {{inh|et|urj-fin-pro|*-t'oin}} Proto-Finnic *-t'oin, {{cog|fi|-ton}} Finnish -ton Head templates: {{head|et|suffixes|genitive|-tu|||partitive|-tut|||comparative|-tum|superlative|kõige -tum||||cat2=adjective-forming suffixes|cat3=|f1accel-form=gen|s|f1request=1|f2accel-form=gen|s|f3accel-form=par|s|f3request=1|f4accel-form=par|s|f5accel-form=comparative|f6accel-form=superlative|f6nolink=1|head=}} -tu (genitive -tu, partitive -tut, comparative -tum, superlative kõige -tum), {{et-adj|-tu|-tut|suff=1}} -tu (genitive -tu, partitive -tut, comparative -tum, superlative kõige -tum) Inflection templates: {{et-decl-ohutu|-tu}} Forms: -tu [genitive], -tut [partitive], -tum [comparative], kõige -tum [superlative], no-table-tags [table-tags], -tu [nominative, singular], -tud [nominative, plural], -tu [accusative, nominative, singular], -tud [accusative, nominative, plural], -tu [accusative, genitive, singular], -tud [accusative, genitive, plural], -tu [genitive, singular], -tute [genitive, plural], -tut [partitive, singular], -tuid [partitive, plural], -tusse [illative, singular], -tutesse [illative, plural], -tuisse [illative, plural], -tus [inessive, singular], -tutes [inessive, plural], -tuis [inessive, plural], -tust [elative, singular], -tutest [elative, plural], -tuist [elative, plural], -tule [allative, singular], -tutele [allative, plural], -tuile [allative, plural], -tul [adessive, singular], -tutel [adessive, plural], -tuil [adessive, plural], -tult [ablative, singular], -tutelt [ablative, plural], -tuilt [ablative, plural], -tuks [singular, translative], -tuteks [plural, translative], -tuiks [plural, translative], -tuni [singular, terminative], -tuteni [plural, terminative], -tuna [essive, singular], -tutena [essive, plural], -tuta [abessive, singular], -tuteta [abessive, plural], -tuga [comitative, singular], -tutega [comitative, plural]
  1. -less Tags: morpheme
    Sense id: en--tu-et-suffix-URIvEffD Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian ohutu-type nominals

Suffix [Finnish]

IPA: /-tu(ˣ)/, [-t̪u(ʔ)] Forms: -ty [front-vowel]
Head templates: {{head|fi|suffixes|front vowel harmony variant|-ty||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-|linguistic notation|-tU||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -tu (front vowel harmony variant -ty, linguistic notation -tU), {{fi-suffix|adjective|var=ty}} -tu (front vowel harmony variant -ty, linguistic notation -tU)
  1. Alternative form of -ttu Tags: alt-of, alternative, morpheme Alternative form of: -ttu
    Sense id: en--tu-fi-suffix-TlOs9JvB Categories (other): Finnish entries with incorrect language header

Pronoun [Franco-Provençal]

Head templates: {{head|frp|pronoun form}} -tu
  1. postpositive form of te Tags: form-of, postpositional Form of: te
    Sense id: en--tu-frp-pron-Yyfcz0AC Categories (other): Franco-Provençal entries with incorrect language header

Suffix [Garifuna]

Head templates: {{head|cab|suffix}} -tu
  1. nominalizing suffix deriving agent nouns of feminine gender (see -ti for masculine). Tags: morpheme
    Sense id: en--tu-cab-suffix-kfxtKrHr Categories (other): Garifuna entries with incorrect language header

Suffix [Latin]

Forms: -tū [canonical]
Head templates: {{head|la|suffix form|head=-tū}} -tū
  1. ablative singular of -tus Tags: ablative, form-of, morpheme, singular Form of: -tus
    Sense id: en--tu-la-suffix-qC0SOqOu Categories (other): Latin entries with incorrect language header

Suffix [Old Irish]

Etymology: From Proto-Celtic *-tūts (stem *-tūt-; compare Welsh -tid), from Proto-Indo-European *-tuHts (whence Latin -tūs and Gothic -𐌳𐌿𐌸𐍃 (-dūþs)). Etymology templates: {{inh|sga|cel-pro|*-tūts}} Proto-Celtic *-tūts, {{cog|cy|-tid}} Welsh -tid, {{inh|sga|ine-pro|*-tuHts}} Proto-Indo-European *-tuHts, {{cog|la|-tūs|id=abstract noun}} Latin -tūs, {{cog|got|-𐌳𐌿𐌸𐍃|tr=-dūþs}} Gothic -𐌳𐌿𐌸𐍃 (-dūþs) Head templates: {{head|sga|suffix||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=noun-forming suffixes|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} -tu m, {{sga-noun|m|suff=1}} -tu m Inflection templates: {{sga-decl-t&d|d|-taid|-tad|g=m|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=-taid+L|acc_du2=-tu|acc_du3=|acc_du4=|acc_pl=-tada|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=-taid+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=d-m|dat_du=-tadaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=-tadaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=-taid+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=-tad|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=-tad+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=-tad|gen_sg2=|gen_sg3=|n=s|nom_du=-taid+L|nom_du2=-tu|nom_du3=|nom_du4=|nom_pl=-taid|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=-tu|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=-taid+L|voc_du2=-tu|voc_du3=|voc_du4=|voc_pl=-tada|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=-tu|voc_sg2=|voc_sg3=}} Forms: no-table-tags [table-tags], -tu [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], -tu [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], -taid [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], -tad [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], -taid [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural]
  1. -ness, -ity Tags: masculine, morpheme Synonyms: -atu, -etu, -thu, -tiu

Pronoun [Old Norse]

Head templates: {{head|non|pronouns|cat2=clitics}} -tu
  1. enclitic form of þú Tags: enclitic, form-of Form of: þú Synonyms: þú, -du, -ðu Related terms: -k
    Sense id: en--tu-non-pron-7cHGMs1q Categories (other): Old Norse clitics, Old Norse entries with incorrect language header, Old Norse pronouns

Suffix [Proto-Finnic]

Head templates: {{head|urj-fin-pro|suffix}} *-tu
  1. Alternative form of *-ttu Tags: alt-of, alternative, morpheme, reconstruction Alternative form of: *-ttu
    Sense id: en--tu-urj-fin-pro-suffix-PYkKnzBt Categories (other): Proto-Finnic entries with incorrect language header

Suffix [Proto-Japonic]

Head templates: {{head|jpx-pro|suffix}} *-tu
  1. general classifier suffix Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--tu-jpx-pro-suffix-qo6GyIRv Categories (other): Proto-Japonic entries with incorrect language header

Suffix [Turkish]

IPA: /tu/
Head templates: {{head|tr|suffix form}} -tu
  1. Form of -tı after the vowels O / U. Tags: form-of, morpheme Form of: -tı after the vowels O, U

Alternative forms

Download JSONL data for -tu meaning in All languages combined (21.8kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aa-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tí",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "subjective"
      ]
    },
    {
      "form": "-tí",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aa-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "l-case",
        "with-postposition"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "k-case",
        "with-postposition"
      ]
    },
    {
      "form": "-tut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "t-case",
        "with-postposition"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "h-case",
        "with-postposition"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aa",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tu",
        "2": "-tu",
        "3": "-tí",
        "4": "-tí"
      },
      "name": "aa-decl"
    }
  ],
  "lang": "Afar",
  "lang_code": "aa",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Afar entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-ytu used after nouns ending in consonants"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of -ytu used after nouns ending in consonants."
      ],
      "id": "en--tu-aa-suffix-uJcaIo9d",
      "links": [
        [
          "-ytu",
          "-ytu#Afar"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-tu/"
    },
    {
      "ipa": "[-tʊ]"
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "la",
        "3": "-tus",
        "4": "-tum"
      },
      "expansion": "Latin -tum",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin -tum, a past participle forming suffix. Basque borrowed Latin verbs in their participle form (for example, aditu (“to hear”) from audītum, neuter perfect passive participle of audiō (“I hear”)), with the ending being reinterpreted as a new verb forming suffix.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "59 41",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "euskara (“Basque”) + -tu → euskaratu (“to translate into Basque”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "ohera (“to, towards bed”) + -tu → oheratu (“to go to bed”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "gehi (“plus”) + -tu → gehitu (“to add”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A verb-forming suffix."
      ],
      "id": "en--tu-eu-suffix-PGrDGJ~r",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "gehi (“plus”) + -tu → gehitu (“augmented”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adjectives, roughly corresponding to the English past participle forming suffix -ed."
      ],
      "id": "en--tu-eu-suffix-gUo1enou",
      "links": [
        [
          "adjective",
          "adjective#English"
        ],
        [
          "-ed",
          "-ed#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-du"
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-t'oin"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-t'oin",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-ton"
      },
      "expansion": "Finnish -ton",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-t'oin. Cognate with Finnish -ton/-tön.",
  "forms": [
    {
      "form": "-tu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-tut",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõige -tum",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-ohutu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/ohutu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tute",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tusse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutesse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tust",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutest",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuist",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tule",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tult",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutelt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuilt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuteks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuiks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuteni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutena",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuteta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "11": "comparative",
        "12": "-tum",
        "13": "superlative",
        "14": "kõige -tum",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "2": "suffixes",
        "3": "genitive",
        "4": "-tu",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "-tut",
        "9": "",
        "cat2": "adjective-forming suffixes",
        "cat3": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "f5accel-form": "comparative",
        "f6accel-form": "superlative",
        "f6nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-tu (genitive -tu, partitive -tut, comparative -tum, superlative kõige -tum)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-tu",
        "2": "-tut",
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-tu (genitive -tu, partitive -tut, comparative -tum, superlative kõige -tum)",
      "name": "et-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tu"
      },
      "name": "et-decl-ohutu"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian ohutu-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-less"
      ],
      "id": "en--tu-et-suffix-URIvEffD",
      "links": [
        [
          "-less",
          "-less"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "-ty",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-tU",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-ty",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-tu (front vowel harmony variant -ty, linguistic notation -tU)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "adjective",
        "var": "ty"
      },
      "expansion": "-tu (front vowel harmony variant -ty, linguistic notation -tU)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-ttu"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -ttu"
      ],
      "id": "en--tu-fi-suffix-TlOs9JvB",
      "links": [
        [
          "-ttu",
          "-ttu#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-tu(ˣ)/"
    },
    {
      "ipa": "[-t̪u(ʔ)]"
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "frp",
        "2": "pronoun form"
      },
      "expansion": "-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Franco-Provençal",
  "lang_code": "frp",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Franco-Provençal entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "te"
        }
      ],
      "glosses": [
        "postpositive form of te"
      ],
      "id": "en--tu-frp-pron-Yyfcz0AC",
      "links": [
        [
          "te",
          "te#Franco-Provençal"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "postpositional"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cab",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Garifuna",
  "lang_code": "cab",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Garifuna entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "to cook",
          "text": "Abuwagu",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "chef (female)",
          "text": "Abuwagutu",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nominalizing suffix deriving agent nouns of feminine gender (see -ti for masculine)."
      ],
      "id": "en--tu-cab-suffix-kfxtKrHr",
      "links": [
        [
          "-ti",
          "-ti#Garifuna"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "-tū",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "head": "-tū"
      },
      "expansion": "-tū",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-tus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ablative singular of -tus"
      ],
      "id": "en--tu-la-suffix-qC0SOqOu",
      "links": [
        [
          "-tus",
          "-tus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "ablative",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*-tūts"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *-tūts",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "-tid"
      },
      "expansion": "Welsh -tid",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tuHts"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tuHts",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "-tūs",
        "id": "abstract noun"
      },
      "expansion": "Latin -tūs",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "-𐌳𐌿𐌸𐍃",
        "tr": "-dūþs"
      },
      "expansion": "Gothic -𐌳𐌿𐌸𐍃 (-dūþs)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *-tūts (stem *-tūt-; compare Welsh -tid), from Proto-Indo-European *-tuHts (whence Latin -tūs and Gothic -𐌳𐌿𐌸𐍃 (-dūþs)).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-t&d",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "d-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine d-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-taid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-taid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "suffix",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "-tu m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-tu m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "-taid",
        "3": "-tad",
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-t&d"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "-taid+L",
        "acc_du2": "-tu",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "-tada",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "-taid+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "d-m",
        "dat_du": "-tadaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "-tadaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "-taid+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "-tad",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "-tad+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "-tad",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "-taid+L",
        "nom_du2": "-tu",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "-taid",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "-tu",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "-taid+L",
        "voc_du2": "-tu",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "-tada",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "-tu",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gothic terms with non-redundant manual transliterations",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual transliterations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-ness, -ity"
      ],
      "id": "en--tu-sga-suffix-GYoW3VVX",
      "links": [
        [
          "-ness",
          "-ness"
        ],
        [
          "-ity",
          "-ity"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-atu"
        },
        {
          "word": "-etu"
        },
        {
          "word": "-thu"
        },
        {
          "word": "-tiu"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "descendants": [],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "pronouns",
        "cat2": "clitics"
      },
      "expansion": "-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse clitics",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Haralds saga hins hárfagra 41.\nNú tóktu svá við sem várr konungr vildi."
        },
        {
          "text": "Lokasenna 24.\nEn þik síða kóðu / Samseyju í / ok draptu á vétt sem vǫlur / vitka líki / fórtu verþjóð yfir / ok hugða ek þat args aðal"
        },
        {
          "text": "skalt (“shalt”) + þú → skaltu (“shalt thou”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "lát (“let (impr.)”) + þú → láttu (“let (impr.)”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "þú"
        }
      ],
      "glosses": [
        "enclitic form of þú"
      ],
      "id": "en--tu-non-pron-7cHGMs1q",
      "links": [
        [
          "þú",
          "þú#Old Norse"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "-k"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "þú"
        },
        {
          "word": "-du"
        },
        {
          "word": "-ðu"
        }
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "form-of"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Turkish links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "al- (“to take”) + -ın (“to take offense”) + -tı → alıntı (“quotation, citation”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "ak- (“to flow”) + -ın + -tı → akıntı (“flow, current, stream”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "çıt (“click or crack sound”) + -ır + -tı → çıtırtı (“clicking, cracking”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "mor (“purple”) + -ar (“to turn purple”) + -tı → morartı (“bruise, a purplish spot”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-tı after the vowels O"
        },
        {
          "word": "U"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of -tı after the vowels O / U."
      ],
      "id": "en--tu-tr-suffix-4fYwLC78",
      "links": [
        [
          "-tı",
          "-tı#Turkish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tu/"
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ojp",
            "2": "つ",
            "tr": "-tu"
          },
          "expansion": "Old Japanese: つ (-tu)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Japanese: つ (-tu)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ja",
            "2": "つ",
            "tr": "-tsu"
          },
          "expansion": "Japanese: つ (-tsu)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Japanese: つ (-tsu)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "jpx-ryu-pro",
            "2": "*-tu"
          },
          "expansion": "Proto-Ryukyuan: *-tu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Ryukyuan: *-tu"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Northern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "とぅ",
            "3": "ちゅ",
            "tr": "-tu",
            "tr2": "-chu"
          },
          "expansion": "Kikai: とぅ (-tu), ちゅ (-chu)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kikai: とぅ (-tu), ちゅ (-chu)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "ち",
            "tr": "-chi"
          },
          "expansion": "Kunigami: ち (-chi)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kunigami: ち (-chi)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "つぃ",
            "tr": "-tsï"
          },
          "expansion": "Northern Amami-Oshima: つぃ (-tsï)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Amami-Oshima: つぃ (-tsï)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "ち",
            "tr": "-chi"
          },
          "expansion": "Okinawan: ち (-chi)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Okinawan: ち (-chi)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "ち",
            "tr": "-chi"
          },
          "expansion": "Oki-No-Erabu: ち (-chi)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Oki-No-Erabu: ち (-chi)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "とっ",
            "tr": "-t"
          },
          "expansion": "Southern Amami-Oshima: とっ (-t)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Amami-Oshima: とっ (-t)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tkn",
            "2": "つぃ",
            "tr": "-tsï"
          },
          "expansion": "Toku-No-Shima: つぃ (-tsï)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Toku-No-Shima: つぃ (-tsï)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yox",
            "2": "ち",
            "tr": "-chi"
          },
          "expansion": "Yoron: ち (-chi)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yoron: ち (-chi)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Southern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "つぃ",
            "tr": "-tsï"
          },
          "expansion": "Miyako: つぃ (-tsï)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Miyako: つぃ (-tsï)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "ずぃ",
            "tr": "-zï"
          },
          "expansion": "Yaeyama: ずぃ (-zï)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yaeyama: ずぃ (-zï)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yoi",
            "2": "ち",
            "tr": "-chi"
          },
          "expansion": "Yonaguni: ち (-chi)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yonaguni: ち (-chi)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "*-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/-tu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Japonic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "general classifier suffix"
      ],
      "id": "en--tu-jpx-pro-suffix-qo6GyIRv",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "*-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-tu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "*-ttu"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of *-ttu"
      ],
      "id": "en--tu-urj-fin-pro-suffix-PYkKnzBt",
      "links": [
        [
          "*-ttu",
          "Reconstruction:Proto-Finnic/-ttu"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aa-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tí",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "subjective"
      ]
    },
    {
      "form": "-tí",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "aa-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-tul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "l-case",
        "with-postposition"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "k-case",
        "with-postposition"
      ]
    },
    {
      "form": "-tut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "t-case",
        "with-postposition"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "h-case",
        "with-postposition"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aa",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tu",
        "2": "-tu",
        "3": "-tí",
        "4": "-tí"
      },
      "name": "aa-decl"
    }
  ],
  "lang": "Afar",
  "lang_code": "aa",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Afar entries with incorrect language header",
        "Afar non-lemma forms",
        "Afar suffix forms",
        "Afar terms with IPA pronunciation"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-ytu used after nouns ending in consonants"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of -ytu used after nouns ending in consonants."
      ],
      "links": [
        [
          "-ytu",
          "-ytu#Afar"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-tu/"
    },
    {
      "ipa": "[-tʊ]"
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "categories": [
    "Basque entries with incorrect language header",
    "Basque lemmas",
    "Basque suffixes",
    "Basque terms borrowed from Latin",
    "Basque terms derived from Latin"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "la",
        "3": "-tus",
        "4": "-tum"
      },
      "expansion": "Latin -tum",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin -tum, a past participle forming suffix. Basque borrowed Latin verbs in their participle form (for example, aditu (“to hear”) from audītum, neuter perfect passive participle of audiō (“I hear”)), with the ending being reinterpreted as a new verb forming suffix.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "euskara (“Basque”) + -tu → euskaratu (“to translate into Basque”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "ohera (“to, towards bed”) + -tu → oheratu (“to go to bed”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "gehi (“plus”) + -tu → gehitu (“to add”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A verb-forming suffix."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "gehi (“plus”) + -tu → gehitu (“augmented”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adjectives, roughly corresponding to the English past participle forming suffix -ed."
      ],
      "links": [
        [
          "adjective",
          "adjective#English"
        ],
        [
          "-ed",
          "-ed#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-du"
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-t'oin"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-t'oin",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-ton"
      },
      "expansion": "Finnish -ton",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-t'oin. Cognate with Finnish -ton/-tön.",
  "forms": [
    {
      "form": "-tu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-tut",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-tum",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "kõige -tum",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-ohutu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/ohutu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tute",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tusse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutesse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutes",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tust",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutest",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuist",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tule",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tult",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutelt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuilt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuteks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuiks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuteni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutena",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuteta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tuga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-tutega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "11": "comparative",
        "12": "-tum",
        "13": "superlative",
        "14": "kõige -tum",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "2": "suffixes",
        "3": "genitive",
        "4": "-tu",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "-tut",
        "9": "",
        "cat2": "adjective-forming suffixes",
        "cat3": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "f5accel-form": "comparative",
        "f6accel-form": "superlative",
        "f6nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-tu (genitive -tu, partitive -tut, comparative -tum, superlative kõige -tum)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-tu",
        "2": "-tut",
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-tu (genitive -tu, partitive -tut, comparative -tum, superlative kõige -tum)",
      "name": "et-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-tu"
      },
      "name": "et-decl-ohutu"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian adjective-forming suffixes",
        "Estonian entries with incorrect language header",
        "Estonian lemmas",
        "Estonian ohutu-type nominals",
        "Estonian suffixes",
        "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
        "Estonian terms inherited from Proto-Finnic"
      ],
      "glosses": [
        "-less"
      ],
      "links": [
        [
          "-less",
          "-less"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "-ty",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-tU",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-ty",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-tu (front vowel harmony variant -ty, linguistic notation -tU)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "adjective",
        "var": "ty"
      },
      "expansion": "-tu (front vowel harmony variant -ty, linguistic notation -tU)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-ttu"
        }
      ],
      "categories": [
        "Finnish adjective-forming suffixes",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish suffixes",
        "Finnish terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -ttu"
      ],
      "links": [
        [
          "-ttu",
          "-ttu#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-tu(ˣ)/"
    },
    {
      "ipa": "[-t̪u(ʔ)]"
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "frp",
        "2": "pronoun form"
      },
      "expansion": "-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Franco-Provençal",
  "lang_code": "frp",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Franco-Provençal entries with incorrect language header",
        "Franco-Provençal non-lemma forms",
        "Franco-Provençal pronoun forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "te"
        }
      ],
      "glosses": [
        "postpositive form of te"
      ],
      "links": [
        [
          "te",
          "te#Franco-Provençal"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "postpositional"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cab",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Garifuna",
  "lang_code": "cab",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Garifuna entries with incorrect language header",
        "Garifuna lemmas",
        "Garifuna suffixes",
        "Garifuna terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "to cook",
          "text": "Abuwagu",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "chef (female)",
          "text": "Abuwagutu",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nominalizing suffix deriving agent nouns of feminine gender (see -ti for masculine)."
      ],
      "links": [
        [
          "-ti",
          "-ti#Garifuna"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "-tū",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "head": "-tū"
      },
      "expansion": "-tū",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latin entries with incorrect language header",
        "Latin non-lemma forms",
        "Latin suffix forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-tus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ablative singular of -tus"
      ],
      "links": [
        [
          "-tus",
          "-tus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "ablative",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*-tūts"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *-tūts",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "-tid"
      },
      "expansion": "Welsh -tid",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-tuHts"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-tuHts",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "-tūs",
        "id": "abstract noun"
      },
      "expansion": "Latin -tūs",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "-𐌳𐌿𐌸𐍃",
        "tr": "-dūþs"
      },
      "expansion": "Gothic -𐌳𐌿𐌸𐍃 (-dūþs)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *-tūts (stem *-tūt-; compare Welsh -tid), from Proto-Indo-European *-tuHts (whence Latin -tūs and Gothic -𐌳𐌿𐌸𐍃 (-dūþs)).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-t&d",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "d-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine d-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-taid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-tad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-taid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "suffix",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "-tu m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-tu m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "d",
        "2": "-taid",
        "3": "-tad",
        "g": "m",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-t&d"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "-taid+L",
        "acc_du2": "-tu",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "-tada",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "-taid+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "d-m",
        "dat_du": "-tadaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "-tadaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "-taid+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "-tad",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "-tad+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "-tad",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "-taid+L",
        "nom_du2": "-tu",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "-taid",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "-tu",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "-taid+L",
        "voc_du2": "-tu",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "-tada",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "-tu",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gothic terms with non-redundant manual transliterations",
        "Old Irish d-stem nouns",
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine suffixes",
        "Old Irish noun-forming suffixes",
        "Old Irish suffixes",
        "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
        "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
        "Old Irish terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Old Irish uncountable nouns"
      ],
      "glosses": [
        "-ness, -ity"
      ],
      "links": [
        [
          "-ness",
          "-ness"
        ],
        [
          "-ity",
          "-ity"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-atu"
    },
    {
      "word": "-etu"
    },
    {
      "word": "-thu"
    },
    {
      "word": "-tiu"
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "descendants": [],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "pronouns",
        "cat2": "clitics"
      },
      "expansion": "-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "-k"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Norse clitics",
        "Old Norse entries with incorrect language header",
        "Old Norse lemmas",
        "Old Norse pronouns"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Haralds saga hins hárfagra 41.\nNú tóktu svá við sem várr konungr vildi."
        },
        {
          "text": "Lokasenna 24.\nEn þik síða kóðu / Samseyju í / ok draptu á vétt sem vǫlur / vitka líki / fórtu verþjóð yfir / ok hugða ek þat args aðal"
        },
        {
          "text": "skalt (“shalt”) + þú → skaltu (“shalt thou”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "lát (“let (impr.)”) + þú → láttu (“let (impr.)”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "þú"
        }
      ],
      "glosses": [
        "enclitic form of þú"
      ],
      "links": [
        [
          "þú",
          "þú#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "form-of"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "þú"
    },
    {
      "word": "-du"
    },
    {
      "word": "-ðu"
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "*-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-tu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "*-ttu"
        }
      ],
      "categories": [
        "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
        "Proto-Finnic lemmas",
        "Proto-Finnic suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of *-ttu"
      ],
      "links": [
        [
          "*-ttu",
          "Reconstruction:Proto-Finnic/-ttu"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ojp",
            "2": "つ",
            "tr": "-tu"
          },
          "expansion": "Old Japanese: つ (-tu)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Japanese: つ (-tu)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ja",
            "2": "つ",
            "tr": "-tsu"
          },
          "expansion": "Japanese: つ (-tsu)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Japanese: つ (-tsu)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "jpx-ryu-pro",
            "2": "*-tu"
          },
          "expansion": "Proto-Ryukyuan: *-tu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Ryukyuan: *-tu"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Northern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "とぅ",
            "3": "ちゅ",
            "tr": "-tu",
            "tr2": "-chu"
          },
          "expansion": "Kikai: とぅ (-tu), ちゅ (-chu)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kikai: とぅ (-tu), ちゅ (-chu)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "ち",
            "tr": "-chi"
          },
          "expansion": "Kunigami: ち (-chi)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kunigami: ち (-chi)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "つぃ",
            "tr": "-tsï"
          },
          "expansion": "Northern Amami-Oshima: つぃ (-tsï)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Amami-Oshima: つぃ (-tsï)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "ち",
            "tr": "-chi"
          },
          "expansion": "Okinawan: ち (-chi)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Okinawan: ち (-chi)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "ち",
            "tr": "-chi"
          },
          "expansion": "Oki-No-Erabu: ち (-chi)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Oki-No-Erabu: ち (-chi)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "とっ",
            "tr": "-t"
          },
          "expansion": "Southern Amami-Oshima: とっ (-t)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Amami-Oshima: とっ (-t)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tkn",
            "2": "つぃ",
            "tr": "-tsï"
          },
          "expansion": "Toku-No-Shima: つぃ (-tsï)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Toku-No-Shima: つぃ (-tsï)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yox",
            "2": "ち",
            "tr": "-chi"
          },
          "expansion": "Yoron: ち (-chi)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yoron: ち (-chi)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Southern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "つぃ",
            "tr": "-tsï"
          },
          "expansion": "Miyako: つぃ (-tsï)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Miyako: つぃ (-tsï)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "ずぃ",
            "tr": "-zï"
          },
          "expansion": "Yaeyama: ずぃ (-zï)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yaeyama: ずぃ (-zï)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yoi",
            "2": "ち",
            "tr": "-chi"
          },
          "expansion": "Yonaguni: ち (-chi)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yonaguni: ち (-chi)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "*-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/-tu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Japonic entries with incorrect language header",
        "Proto-Japonic lemmas",
        "Proto-Japonic suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "general classifier suffix"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-tu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-tu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Turkish entries with incorrect language header",
        "Turkish links with redundant alt parameters",
        "Turkish non-lemma forms",
        "Turkish suffix forms",
        "Turkish terms with IPA pronunciation"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "al- (“to take”) + -ın (“to take offense”) + -tı → alıntı (“quotation, citation”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "ak- (“to flow”) + -ın + -tı → akıntı (“flow, current, stream”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "çıt (“click or crack sound”) + -ır + -tı → çıtırtı (“clicking, cracking”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "mor (“purple”) + -ar (“to turn purple”) + -tı → morartı (“bruise, a purplish spot”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-tı after the vowels O"
        },
        {
          "word": "U"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of -tı after the vowels O / U."
      ],
      "links": [
        [
          "-tı",
          "-tı#Turkish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tu/"
    }
  ],
  "word": "-tu"
}
{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: linguistic notation -tU",
  "path": [
    "-tu"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-tu",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "-tu"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-tu",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-20 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (2f2df25 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.