"-em" meaning in All languages combined

See -em on Wiktionary

Suffix [Albanian]

IPA: /em/
Etymology: Related to më, mu, mua (“me”) and im (“my, mine”). -em is the Tosk and Standard Albanian variant of the Gheg personal suffix -na (“I, me”). The suffix -em (“I, me”) indicates the 1st person singular, mediopassive, present (same as Gheg -na). Used the same way as Greek verb suffix "-μαι/-mai" (also 1st pers., sg., mediopassive, indicative, present). Head templates: {{head|sq|suffix}} -em
  1. (personal suffix) used to form the 1st person singular present tense of verbs in mediopassive voice (indicative mood). Tags: morpheme, personal, suffix
    Sense id: en--em-sq-suffix-8WAZOTeY Categories (other): Albanian entries with incorrect language header Disambiguation of Albanian entries with incorrect language header: 58 3 3 35
  2. Forms verbs in mediopassive voice from active voice Tags: morpheme
    Sense id: en--em-sq-suffix-08CKPx6R
  3. Forms mediopassive verbs from adjectives Tags: morpheme
    Sense id: en--em-sq-suffix-CDDTmDXE
  4. Standard Albanian/Tosk personal suffixes for verbs: Tags: morpheme
    Sense id: en--em-sq-suffix-apcdKX08
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -hna [Gheg] Related terms: -hem, -hna, -na

Suffix [Bislama]

Etymology: English him, 'em Etymology templates: {{inh|bi|en|him}} English him Head templates: {{head|bi|suffix}} -em
  1. Indicates a transitive verb Tags: morpheme Synonyms: -im, -um
    Sense id: en--em-bi-suffix-LBvdSWAD Categories (other): Bislama entries with incorrect language header

Suffix [Chuukese]

Head templates: {{head|chk|suffix}} -em
  1. (added to possessive nouns) our (exclusive) Tags: morpheme
    Sense id: en--em-chk-suffix-iJ3yTFtt Categories (other): Chuukese entries with incorrect language header Related terms: ai, nei, -ei, omw, om, noum, -om, an, noun, -an, ämach [exclusive, inclusive], nöu̇mnöüch [exclusive, inclusive], -em-ach [exclusive, inclusive], ämi, ami, noumi, -emi, ar, nour, -er

Romanization [Etruscan]

Head templates: {{head|ett|romanization}} -em
  1. Romanization of -𐌄𐌌 Tags: alt-of, romanization Alternative form of: -𐌄𐌌

Suffix [German]

IPA: /əm/
Etymology: From Middle High German -em, -eme, from Proto-West Germanic *-umē. Etymology templates: {{dercat|de|goh|gem-pro|inh=2}}, {{inh|de|gmh|-em}} Middle High German -em, {{inh|de|gmw-pro|*-umē}} Proto-West Germanic *-umē Head templates: {{head|de|inflectional suffixes}} -em
  1. Masculine and neuter dative suffix, used in most determiners/pronouns and in strong adjectives. Tags: morpheme
    Sense id: en--em-de-suffix-alC4Sz~U Categories (other): German entries with incorrect language header Disambiguation of German entries with incorrect language header: 55 19 26
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [German]

IPA: /əm/, /ɛm/
Etymology: Through reduction of the unstressed syllable. Head templates: {{head|de|suffix}} -em
  1. Alternative form of -heim (placename suffix) Tags: alt-of, alternative, morpheme Alternative form of: -heim (extra: placename suffix) Related terms: Sechtem
    Sense id: en--em-de-suffix-wbD3m9Lc Categories (other): German links with redundant wikilinks Derived forms: Ahlem, Ahrem, Baasem, Bachem, Badem, Blessem, Bockenem, Bredelem, Broitzem, Cochem, Dahlem, Eulgem, Fließem, Gilzem, Horrem, Katzem, Ließem, Luxem, Mehlem, Niederaussem, Pickließem, Sehlem, Spangdahlem, Stedem, Stockem, Uedem, Wehdem, Wierschem
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [German]

IPA: /ˈeːm/ Audio: De--em.ogg
Etymology: Ultimately a backformation from Ancient Greek φώνημα (phṓnēma), whence German Phonem. Etymology templates: {{der|de|grc|φώνημα}} Ancient Greek φώνημα (phṓnēma), {{m+|de|Phonem}} German Phonem Head templates: {{head|de|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=n}} -em n
  1. (linguistics) -eme Tags: morpheme, neuter Categories (topical): Linguistics
    Sense id: en--em-de-suffix-NCe1R0ah Topics: human-sciences, linguistics, sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Hungarian]

IPA: [ɛm]
Rhymes: -ɛm Head templates: {{head|hu|suffix}} -em Inflection templates: {{hu-infl-nom|-eme|e|esm_sg=y|n=sg}} Forms: no-table-tags [table-tags], -em [nominative, singular], - [nominative, plural], -emet [accusative, singular], - [accusative, plural], -emnek [dative, singular], - [dative, plural], -emmel [instrumental, singular], - [instrumental, plural], -emért [causal-final, singular], - [causal-final, plural], -emmé [singular, translative], - [plural, translative], -emig [singular, terminative], - [plural, terminative], -emként [essive-formal, singular], - [essive-formal, plural], -emül [essive-modal, singular], - [essive-modal, plural], -emben [inessive, singular], - [inessive, plural], -emen [singular, superessive], - [plural, superessive], -emnél [adessive, singular], - [adessive, plural], -embe [illative, singular], - [illative, plural], -emre [singular, sublative], - [plural, sublative], -emhez [allative, singular], - [allative, plural], -emből [elative, singular], - [elative, plural], -emről [delative, singular], - [delative, plural], -emtől [ablative, singular], - [ablative, plural], -emé [possessed-single, possessive, predicative, singular], - [plural, possessed-single, possessive, predicative], -eméi [possessed-single, possessive, predicative, singular]
  1. (personal suffix, indefinite conjugation) Forms the first-person singular present indicative of -ik verbs. Tags: morpheme, personal, suffix
    Sense id: en--em-hu-suffix-hu:personal_indefinite Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header, Hungarian links with redundant wikilinks Disambiguation of Hungarian entries with incorrect language header: 31 29 18 23 Disambiguation of Hungarian links with redundant wikilinks: 29 27 25 20
  2. (personal suffix, definite conjugation) Forms the definite first-person singular present indicative of verbs. Tags: morpheme, personal, suffix
    Sense id: en--em-hu-suffix-hu:personal_definite Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header, Hungarian links with redundant wikilinks Disambiguation of Hungarian entries with incorrect language header: 31 29 18 23 Disambiguation of Hungarian links with redundant wikilinks: 29 27 25 20
  3. (possessive suffix) my (first-person singular, single possession) Tags: morpheme, possessive, suffix
    Sense id: en--em-hu-suffix-hu:possessive Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header, Hungarian links with redundant wikilinks Disambiguation of Hungarian entries with incorrect language header: 31 29 18 23 Disambiguation of Hungarian links with redundant wikilinks: 29 27 25 20
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Hungarian]

IPA: [ɛm]
Rhymes: -ɛm Head templates: {{head|hu|suffix|cat2=noun-forming suffixes}} -em Inflection templates: {{hu-infl-nom|-eme|e|esm_pl=y|esm_sg=y}}, {{hu-infl-pos-table|1pl_pl=-emeink|1pl_sg=-emünk|1sg_pl=-emeim|1sg_sg=-emem|2pl_pl=-emeitek|2pl_sg=-emetek|2sg_pl=-emeid|2sg_sg=-emed|3pl_pl=-emeik|3pl_sg=-emük|3sg_pl=-emei|3sg_sg=-eme|n=|perspron=}} Forms: no-table-tags [table-tags], -em [nominative, singular], -emek [nominative, plural], -emet [accusative, singular], -emeket [accusative, plural], -emnek [dative, singular], -emeknek [dative, plural], -emmel [instrumental, singular], -emekkel [instrumental, plural], -emért [causal-final, singular], -emekért [causal-final, plural], -emmé [singular, translative], -emekké [plural, translative], -emig [singular, terminative], -emekig [plural, terminative], -emként [essive-formal, singular], -emekként [essive-formal, plural], -emül [essive-modal, singular], -emekül [essive-modal, plural], -emben [inessive, singular], -emekben [inessive, plural], -emen [singular, superessive], -emeken [plural, superessive], -emnél [adessive, singular], -emeknél [adessive, plural], -embe [illative, singular], -emekbe [illative, plural], -emre [singular, sublative], -emekre [plural, sublative], -emhez [allative, singular], -emekhez [allative, plural], -emből [elative, singular], -emekből [elative, plural], -emről [delative, singular], -emekről [delative, plural], -emtől [ablative, singular], -emektől [ablative, plural], -emé [possessed-single, possessive, predicative, singular], -emeké [plural, possessed-single, possessive, predicative], -eméi [possessed-single, possessive, predicative, singular], -emekéi [plural, possessed-single, possessive, predicative], no-table-tags [table-tags], -emem [first-person, possessed-single, possessive, singular], -emeim [first-person, possessed-many, possessive, singular], -emed [possessed-single, possessive, second-person, singular], -emeid [possessed-many, possessive, second-person, singular], -eme [possessed-single, possessive, singular, third-person], -emei [possessed-many, possessive, singular, third-person], -emünk [first-person, plural, possessed-single, possessive], -emeink [first-person, plural, possessed-many, possessive], -emetek [plural, possessed-single, possessive, second-person], -emeitek [plural, possessed-many, possessive, second-person], -emük [plural, possessed-single, possessive, third-person], -emeik [plural, possessed-many, possessive, third-person]
  1. (noun-forming suffix) Added to a noun or a verb to form a noun. A final single -l may become long -ll-. Tags: morpheme
    Sense id: en--em-hu-suffix-hu:noun_forming Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header, Hungarian links with redundant wikilinks Disambiguation of Hungarian entries with incorrect language header: 31 29 18 23 Disambiguation of Hungarian links with redundant wikilinks: 29 27 25 20
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Latin]

IPA: /em/ [Classical-Latin], [ɛ̃ˑ] [Classical-Latin], /em/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [ɛm] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: See -ēs (suffix forming third-declension feminine abstract nouns). Head templates: {{head|la|suffix form|g=f}} -em f
  1. accusative singular of -ēs Tags: accusative, feminine, form-of, morpheme, singular Form of: -ēs
    Sense id: en--em-la-suffix-ML3mk19O
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Latin]

IPA: /em/ [Classical-Latin], [ɛ̃ˑ] [Classical-Latin], /em/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [ɛm] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|la|suffix form}} -em
  1. first-person singular present active subjunctive of -ō (first conjugation) Tags: active, first-person, form-of, morpheme, present, singular, subjunctive Form of: (extra: first conjugation)
    Sense id: en--em-la-suffix-xJaqsdp0 Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 18 62 20
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Latin]

IPA: /em/ [Classical-Latin], [ɛ̃ˑ] [Classical-Latin], /em/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [ɛm] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|la|suffix form|head=-em}} -em
  1. accusative singular of -s Tags: accusative, form-of, morpheme, singular Form of: -s
    Sense id: en--em-la-suffix-~Aiur3bs
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Old Irish]

IPA: [əβ̃]
Etymology: table From Proto-Celtic *-mū, from Proto-Indo-European *-mō. Etymology templates: {{etymid|sga|occupational}} table, {{inh|sga|cel-pro|*-mū}} Proto-Celtic *-mū, {{inh|sga|ine-pro|*-mō}} Proto-Indo-European *-mō Head templates: {{head|sga|suffix|g=m}} -em m Inflection templates: {{sga-decl-n-mf|-emain|-eman|g=m}}, {{sga-decl-noun|acc_du=-emain+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_du4=|acc_pl=-emna+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=-emain+N|acc_sg2=|acc_sg3=|acc_sg4=|acc_sg5=|class=n-m|dat_du=-emnaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=-emnaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=-emain+L|dat_sg2=-em+L|dat_sg3=|dat_sg4=|dat_sg5=|dat_sg6=|gen_du=-eman+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=-eman+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=-eman|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=-emain+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_du4=|nom_pl=-emain|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=-em|nom_sg2=|nom_sg3=|nom_sg4=|voc_du=-emain+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_du4=|voc_pl=-emna+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=-em|voc_sg2=|voc_sg3=|voc_sg4=}} Forms: no-table-tags [table-tags], -em [nominative, singular], -emain [dual, nominative], -emain [nominative, plural], -em [singular, vocative], -emain [dual, vocative], -emna [plural, vocative], -emain [accusative, singular], -emain [accusative, dual], -emna [accusative, plural], -eman [genitive, singular], -eman [dual, genitive], -eman [genitive, plural], -emain [dative, singular], -em [dative, singular], -emnaib [dative, dual], -emnaib [dative, plural]
  1. Forms occupational nouns. Tags: masculine, morpheme Synonyms: -am (english: broad form)
    Sense id: en--em-sga-suffix-yjl3WcCV
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Old Irish]

IPA: [əβ̃]
Etymology: table From Proto-Celtic *-īmā, a verbal noun suffix for -ī- verbs in Celtic. Cognate with Welsh -i, from Proto-Brythonic *-iβ̃. Etymology templates: {{etymid|sga|verbnoun}} table, {{inh|sga|cel-pro|*-īmā}} Proto-Celtic *-īmā, {{cog|cy|-i}} Welsh -i, {{cog|cel-bry-pro|*-iβ̃}} Proto-Brythonic *-iβ̃ Head templates: {{head|sga|suffix|g=f}} -em f Inflection templates: {{sga-decl-a-fem|-im|gen_sg=-me|n=s}}, {{sga-decl-noun|acc_du=-im+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=-ema+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=-im+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=ā-f|dat_du=-emaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=-emaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=-im+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=-em+L|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=-em+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_sg=-me+H|gen_sg2=|gen_sg3=|n=s|nom_du=-im+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=-ema+H|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=-em+L|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=-im+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=-ema+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=-em+L|voc_sg2=|voc_sg3=}} Forms: no-table-tags [table-tags], -em [nominative, singular], - [dual, nominative], - [nominative, plural], -em [singular, vocative], - [dual, vocative], - [plural, vocative], -im [accusative, singular], - [accusative, dual], - [accusative, plural], -me [genitive, singular], - [dual, genitive], - [genitive, plural], -im [dative, singular], - [dative, dual], - [dative, plural]
  1. Forms verbal nouns of class A II weak verbs with roots ending in dentals. Tags: feminine, morpheme Synonyms: -am (english: after a broad consonant)
    Sense id: en--em-sga-suffix-FQ-0Hjub Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 36 64
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Pijin]

Etymology: English him, 'em Etymology templates: {{inh|pis|en|him}} English him Head templates: {{head|pis|suffix}} -em
  1. Indicates a transitive verb Tags: morpheme Synonyms: -im, -um
    Sense id: en--em-pis-suffix-LBvdSWAD Categories (other): Pijin entries with incorrect language header

Suffix [Vlax Romani]

Head templates: {{head|rmy|suffix|cat2=inflectional suffixes}} -em
  1. Attaches to the perfective stem to form the first-person singular past tense. Tags: morpheme
    Sense id: en--em-rmy-suffix-bOBnQC8x Categories (other): Vlax Romani entries with incorrect language header

Suffix [Volapük]

Head templates: {{head|vo|suffix}} -em
  1. An inanimate collective morpheme for a group of things Tags: morpheme
    Sense id: en--em-vo-suffix-hut8UZm4 Categories (other): Volapük entries with incorrect language header

Suffix [Welsh]

IPA: /ɛm/
Head templates: {{head|cy|suffix}} -em
  1. (literary) verb suffix for the first-person plural imperfect/conditional Tags: literary, morpheme
    Sense id: en--em-cy-suffix-sDQwjJ1j Categories (other): Welsh entries with incorrect language header

Alternative forms

Download JSONL data for -em meaning in All languages combined (35.3kB)

{
  "etymology_text": "Related to më, mu, mua (“me”) and im (“my, mine”). -em is the Tosk and Standard Albanian variant of the Gheg personal suffix -na (“I, me”). The suffix -em (“I, me”) indicates the 1st person singular, mediopassive, present (same as Gheg -na). Used the same way as Greek verb suffix \"-μαι/-mai\" (also 1st pers., sg., mediopassive, indicative, present).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-hem"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-hna"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-na"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "58 3 3 35",
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to form the 1st person singular present tense of verbs in mediopassive voice (indicative mood)."
      ],
      "id": "en--em-sq-suffix-8WAZOTeY",
      "links": [
        [
          "present",
          "present"
        ],
        [
          "tense",
          "tense"
        ],
        [
          "mediopassive voice",
          "mediopassive voice"
        ],
        [
          "indicative",
          "indicative"
        ],
        [
          "mood",
          "mood"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(personal suffix) used to form the 1st person singular present tense of verbs in mediopassive voice (indicative mood)."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "personal",
        "suffix"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "active bëj (“I do, make, appear”) + h (mediopassive marker) + -em → mediopassive bëhem (“I become, turn into”)"
        },
        {
          "text": "active zbeh (“I make white(er), pale(er)”) + -em → mediopassive zbehem (“I'm getting pale(er), white(er)”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms verbs in mediopassive voice from active voice"
      ],
      "id": "en--em-sq-suffix-08CKPx6R",
      "links": [
        [
          "verbs",
          "verb#English"
        ],
        [
          "mediopassive voice",
          "mediopassive voice#English"
        ],
        [
          "active voice",
          "active voice#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "adjective shkurt (“short”) + o-steem + h (mediopassive marker) + -em → mediopassive verb shkurtohem (“I become shorter”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms mediopassive verbs from adjectives"
      ],
      "id": "en--em-sq-suffix-CDDTmDXE",
      "links": [
        [
          "mediopassive",
          "mediopassive#English"
        ],
        [
          "verbs",
          "verb#English"
        ],
        [
          "adjectives",
          "adjective#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Standard Albanian/Tosk personal suffixes for verbs:",
        "Standard Albanian/Tosk personal suffixes for verbs"
      ],
      "id": "en--em-sq-suffix-apcdKX08",
      "links": [
        [
          "Albanian",
          "Albanian"
        ],
        [
          "Tosk",
          "Tosk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "Standard Albanian/Tosk personal suffixes for verbs:"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/em/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Gheg"
      ],
      "word": "-hna"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bi",
        "2": "en",
        "3": "him"
      },
      "expansion": "English him",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "English him, 'em",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bi",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Bislama",
  "lang_code": "bi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Bislama entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(please add an English translation of this quotation)",
          "ref": "2008, Miriam Meyerhoff, Social lives in language--sociolinguistics and multilingual speech, page 344",
          "text": "Bang i wantem mi faen from mi ovaspen.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Indicates a transitive verb"
      ],
      "id": "en--em-bi-suffix-LBvdSWAD",
      "links": [
        [
          "transitive verb",
          "transitive verb#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-im"
        },
        {
          "word": "-um"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "chk",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chuukese",
  "lang_code": "chk",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chuukese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "our (exclusive)"
      ],
      "id": "en--em-chk-suffix-iJ3yTFtt",
      "links": [
        [
          "our",
          "our"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(added to possessive nouns) our (exclusive)"
      ],
      "raw_tags": [
        "added to possessive nouns"
      ],
      "related": [
        {
          "word": "ai"
        },
        {
          "word": "nei"
        },
        {
          "word": "-ei"
        },
        {
          "word": "omw"
        },
        {
          "word": "om"
        },
        {
          "word": "noum"
        },
        {
          "word": "-om"
        },
        {
          "word": "an"
        },
        {
          "word": "noun"
        },
        {
          "word": "-an"
        },
        {
          "tags": [
            "exclusive",
            "inclusive"
          ],
          "word": "ämach"
        },
        {
          "tags": [
            "exclusive",
            "inclusive"
          ],
          "word": "nöu̇mnöüch"
        },
        {
          "tags": [
            "exclusive",
            "inclusive"
          ],
          "word": "-em-ach"
        },
        {
          "word": "ämi"
        },
        {
          "word": "ami"
        },
        {
          "word": "noumi"
        },
        {
          "word": "-emi"
        },
        {
          "word": "ar"
        },
        {
          "word": "nour"
        },
        {
          "word": "-er"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ett",
        "2": "romanization"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Etruscan",
  "lang_code": "ett",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-𐌄𐌌"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Etruscan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Etruscan romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Etruscan terms in nonstandard scripts",
          "parents": [
            "Terms in nonstandard scripts",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of -𐌄𐌌"
      ],
      "id": "en--em-ett-romanization-q3ZWSjZI",
      "links": [
        [
          "-𐌄𐌌",
          "-𐌄𐌌#Etruscan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "goh",
        "3": "gem-pro",
        "inh": "2"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "gmh",
        "3": "-em"
      },
      "expansion": "Middle High German -em",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*-umē"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *-umē",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle High German -em, -eme, from Proto-West Germanic *-umē.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "German",
  "lang_code": "de",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "55 19 26",
          "kind": "other",
          "name": "German entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Masculine and neuter dative suffix, used in most determiners/pronouns and in strong adjectives."
      ],
      "id": "en--em-de-suffix-alC4Sz~U",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/əm/"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_text": "Through reduction of the unstressed syllable.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "German",
  "lang_code": "de",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "placename suffix",
          "word": "-heim"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "German links with redundant wikilinks",
          "parents": [
            "Links with redundant wikilinks",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "Ahlem"
        },
        {
          "word": "Ahrem"
        },
        {
          "word": "Baasem"
        },
        {
          "word": "Bachem"
        },
        {
          "word": "Badem"
        },
        {
          "word": "Blessem"
        },
        {
          "word": "Bockenem"
        },
        {
          "word": "Bredelem"
        },
        {
          "word": "Broitzem"
        },
        {
          "word": "Cochem"
        },
        {
          "word": "Dahlem"
        },
        {
          "word": "Eulgem"
        },
        {
          "word": "Fließem"
        },
        {
          "word": "Gilzem"
        },
        {
          "word": "Horrem"
        },
        {
          "word": "Katzem"
        },
        {
          "word": "Ließem"
        },
        {
          "word": "Luxem"
        },
        {
          "word": "Mehlem"
        },
        {
          "word": "Niederaussem"
        },
        {
          "word": "Pickließem"
        },
        {
          "word": "Sehlem"
        },
        {
          "word": "Spangdahlem"
        },
        {
          "word": "Stedem"
        },
        {
          "word": "Stockem"
        },
        {
          "word": "Uedem"
        },
        {
          "word": "Wehdem"
        },
        {
          "word": "Wierschem"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -heim (placename suffix)"
      ],
      "id": "en--em-de-suffix-wbD3m9Lc",
      "links": [
        [
          "-heim",
          "-heim#German"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "Sechtem"
        }
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/əm/"
    },
    {
      "ipa": "/ɛm/"
    },
    {
      "other": "/əm/"
    },
    {
      "other": "/ɛm/"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "grc",
        "3": "φώνημα"
      },
      "expansion": "Ancient Greek φώνημα (phṓnēma)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "Phonem"
      },
      "expansion": "German Phonem",
      "name": "m+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately a backformation from Ancient Greek φώνημα (phṓnēma), whence German Phonem.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "-em n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "German",
  "lang_code": "de",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "de",
          "name": "Linguistics",
          "orig": "de:Linguistics",
          "parents": [
            "Language",
            "Social sciences",
            "Communication",
            "Sciences",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-eme"
      ],
      "id": "en--em-de-suffix-NCe1R0ah",
      "links": [
        [
          "linguistics",
          "linguistics"
        ],
        [
          "-eme",
          "-eme"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(linguistics) -eme"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "neuter"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈeːm/"
    },
    {
      "audio": "De--em.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/8/8f/De--em.ogg/De--em.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8f/De--em.ogg"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-infl-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "front unrounded harmony",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-e-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emnek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emmel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emmé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emül",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emben",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-emnél",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-embe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emre",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emhez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emből",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emről",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emtől",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "-eméi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-eme",
        "2": "e",
        "esm_sg": "y",
        "n": "sg"
      },
      "name": "hu-infl-nom"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 29 18 23",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "29 27 25 20",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with redundant wikilinks",
          "parents": [
            "Links with redundant wikilinks",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "eszik (“to eat”) + -em → eszem (“I eat, I am eating”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms the first-person singular present indicative of -ik verbs."
      ],
      "id": "en--em-hu-suffix-hu:personal_indefinite",
      "links": [
        [
          "indicative",
          "Appendix:Glossary#indicative"
        ],
        [
          "-ik",
          "-ik#Hungarian:_lemma"
        ]
      ],
      "qualifier": "indefinite conjugation",
      "raw_glosses": [
        "(personal suffix, indefinite conjugation) Forms the first-person singular present indicative of -ik verbs."
      ],
      "senseid": [
        "hu:personal indefinite"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "personal",
        "suffix"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 29 18 23",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "29 27 25 20",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with redundant wikilinks",
          "parents": [
            "Links with redundant wikilinks",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "ért (“to understand”) + -em → értem (“I understand [him/her/it]”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms the definite first-person singular present indicative of verbs."
      ],
      "id": "en--em-hu-suffix-hu:personal_definite",
      "links": [
        [
          "definite",
          "Appendix:Glossary#definite"
        ],
        [
          "first-person",
          "Appendix:Glossary#first person"
        ],
        [
          "indicative",
          "Appendix:Glossary#indicative"
        ]
      ],
      "qualifier": "definite conjugation",
      "raw_glosses": [
        "(personal suffix, definite conjugation) Forms the definite first-person singular present indicative of verbs."
      ],
      "senseid": [
        "hu:personal definite"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "personal",
        "suffix"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 29 18 23",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "29 27 25 20",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with redundant wikilinks",
          "parents": [
            "Links with redundant wikilinks",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "kert (“garden”) + -em → kertem (“my garden”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "my (first-person singular, single possession)"
      ],
      "id": "en--em-hu-suffix-hu:possessive",
      "links": [
        [
          "my",
          "my"
        ],
        [
          "first-person",
          "Appendix:Glossary#first person"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(possessive suffix) my (first-person singular, single possession)"
      ],
      "senseid": [
        "hu:possessive"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "possessive",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɛm]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɛm"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-infl-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "front unrounded harmony",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-e-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeket",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emnek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeknek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emmel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekkel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emmé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekké",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emül",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekül",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emben",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekben",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeken",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-emnél",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeknél",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-embe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekbe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emre",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekre",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emhez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekhez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emből",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekből",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emről",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekről",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emtől",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emektől",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeké",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "-eméi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-pos-etek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-emem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emed",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-eme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-emei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-emünk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeink",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-emetek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeitek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-emük",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-eme",
        "2": "e",
        "esm_pl": "y",
        "esm_sg": "y"
      },
      "name": "hu-infl-nom"
    },
    {
      "args": {
        "1pl_pl": "-emeink",
        "1pl_sg": "-emünk",
        "1sg_pl": "-emeim",
        "1sg_sg": "-emem",
        "2pl_pl": "-emeitek",
        "2pl_sg": "-emetek",
        "2sg_pl": "-emeid",
        "2sg_sg": "-emed",
        "3pl_pl": "-emeik",
        "3pl_sg": "-emük",
        "3sg_pl": "-emei",
        "3sg_sg": "-eme",
        "n": "",
        "perspron": ""
      },
      "name": "hu-infl-pos-table"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 29 18 23",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "29 27 25 20",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with redundant wikilinks",
          "parents": [
            "Links with redundant wikilinks",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "jel (“sign”) + -em → jellem (“character”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "szél (“wind”) + -em → szellem (“ghost, spirit”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "illik (“to suit, to be proper”) + -em → illem (“good manners, proper behaviour”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Added to a noun or a verb to form a noun. A final single -l may become long -ll-."
      ],
      "id": "en--em-hu-suffix-hu:noun_forming",
      "links": [
        [
          "noun",
          "noun"
        ],
        [
          "verb",
          "verb"
        ]
      ],
      "qualifier": "noun-forming suffix",
      "raw_glosses": [
        "(noun-forming suffix) Added to a noun or a verb to form a noun. A final single -l may become long -ll-."
      ],
      "senseid": [
        "hu:noun-forming"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɛm]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɛm"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_text": "See -ēs (suffix forming third-declension feminine abstract nouns).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-em f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-ēs"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accusative singular of -ēs"
      ],
      "id": "en--em-la-suffix-ML3mk19O",
      "links": [
        [
          "-ēs",
          "-es#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/em/",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ̃ˑ]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/em/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ɛm]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 62 20",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "first conjugation",
          "word": "-ō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular present active subjunctive of -ō (first conjugation)"
      ],
      "id": "en--em-la-suffix-xJaqsdp0",
      "links": [
        [
          "-ō",
          "-o#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-of",
        "morpheme",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/em/",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ̃ˑ]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/em/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ɛm]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "head": "-em"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-s"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accusative singular of -s"
      ],
      "id": "en--em-la-suffix-~Aiur3bs",
      "links": [
        [
          "-s",
          "-s#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/em/",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ̃ˑ]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/em/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ɛm]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "occupational"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*-mū"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *-mū",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-mō"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-mō",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Celtic *-mū, from Proto-Indo-European *-mō.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-n-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "n-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine n-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-emna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-eman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-eman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-eman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emnaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-emnaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "suffix",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-em m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-emain",
        "2": "-eman",
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-n-mf"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "-emain+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "-emna+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "-emain+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "acc_sg4": "",
        "acc_sg5": "",
        "class": "n-m",
        "dat_du": "-emnaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "-emnaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "-emain+L",
        "dat_sg2": "-em+L",
        "dat_sg3": "",
        "dat_sg4": "",
        "dat_sg5": "",
        "dat_sg6": "",
        "gen_du": "-eman+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "-eman+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "-eman",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "-emain+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "-emain",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "-em",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "nom_sg4": "",
        "voc_du": "-emain+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "-emna+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "-em",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": "",
        "voc_sg4": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "flaith (“rule”) + -em → flaithem (“ruler”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "breth (“judgement”) + -em → brithem (“judge”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "fíach (“debt”) + -em → féchem (“debtor”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms occupational nouns."
      ],
      "id": "en--em-sga-suffix-yjl3WcCV",
      "synonyms": [
        {
          "english": "broad form",
          "word": "-am"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[əβ̃]"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Brill Publishers"
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "-amh"
          },
          "expansion": "Irish: -amh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: -amh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "-amh"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: -amh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: -amh"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "verbnoun"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*-īmā"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *-īmā",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "-i"
      },
      "expansion": "Welsh -i",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cel-bry-pro",
        "2": "*-iβ̃"
      },
      "expansion": "Proto-Brythonic *-iβ̃",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Celtic *-īmā, a verbal noun suffix for -ī- verbs in Celtic. Cognate with Welsh -i, from Proto-Brythonic *-iβ̃.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-a-fem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Feminine ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-im",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-me",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-im",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "suffix",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-em f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-im",
        "gen_sg": "-me",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-a-fem"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "-im+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "-ema+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "-im+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "ā-f",
        "dat_du": "-emaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "-emaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "-im+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "-em+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "-em+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "-me+H",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "-im+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "-ema+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "-em+L",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "-im+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "-ema+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "-em+L",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "36 64",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "feithid (“to watch over”) + -em → fethem (“watching over”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "moídid (“to boast”) + -em → moídem (“boasting”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "ad·gládathar (“to converse with”) + -em → acaldam (“conversation”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms verbal nouns of class A II weak verbs with roots ending in dentals."
      ],
      "id": "en--em-sga-suffix-FQ-0Hjub",
      "synonyms": [
        {
          "english": "after a broad consonant",
          "word": "-am"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[əβ̃]"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pis",
        "2": "en",
        "3": "him"
      },
      "expansion": "English him",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "English him, 'em",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pis",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Pijin",
  "lang_code": "pis",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pijin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Indicates a transitive verb"
      ],
      "id": "en--em-pis-suffix-LBvdSWAD",
      "links": [
        [
          "transitive verb",
          "transitive verb#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-im"
        },
        {
          "word": "-um"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rmy",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Vlax Romani",
  "lang_code": "rmy",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Vlax Romani entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Attaches to the perfective stem to form the first-person singular past tense."
      ],
      "id": "en--em-rmy-suffix-bOBnQC8x",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Volapük",
  "lang_code": "vo",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Volapük entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "An inanimate collective morpheme for a group of things"
      ],
      "id": "en--em-vo-suffix-hut8UZm4",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Welsh entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verb suffix for the first-person plural imperfect/conditional"
      ],
      "id": "en--em-cy-suffix-sDQwjJ1j",
      "links": [
        [
          "first-person",
          "first person#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ],
        [
          "imperfect",
          "imperfect#English"
        ],
        [
          "conditional",
          "conditional#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(literary) verb suffix for the first-person plural imperfect/conditional"
      ],
      "tags": [
        "literary",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɛm/"
    }
  ],
  "word": "-em"
}
{
  "categories": [
    "Albanian 1-syllable words",
    "Albanian entries with incorrect language header",
    "Albanian lemmas",
    "Albanian suffixes",
    "Albanian terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_text": "Related to më, mu, mua (“me”) and im (“my, mine”). -em is the Tosk and Standard Albanian variant of the Gheg personal suffix -na (“I, me”). The suffix -em (“I, me”) indicates the 1st person singular, mediopassive, present (same as Gheg -na). Used the same way as Greek verb suffix \"-μαι/-mai\" (also 1st pers., sg., mediopassive, indicative, present).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-hem"
    },
    {
      "word": "-hna"
    },
    {
      "word": "-na"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "used to form the 1st person singular present tense of verbs in mediopassive voice (indicative mood)."
      ],
      "links": [
        [
          "present",
          "present"
        ],
        [
          "tense",
          "tense"
        ],
        [
          "mediopassive voice",
          "mediopassive voice"
        ],
        [
          "indicative",
          "indicative"
        ],
        [
          "mood",
          "mood"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(personal suffix) used to form the 1st person singular present tense of verbs in mediopassive voice (indicative mood)."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "personal",
        "suffix"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "active bëj (“I do, make, appear”) + h (mediopassive marker) + -em → mediopassive bëhem (“I become, turn into”)"
        },
        {
          "text": "active zbeh (“I make white(er), pale(er)”) + -em → mediopassive zbehem (“I'm getting pale(er), white(er)”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms verbs in mediopassive voice from active voice"
      ],
      "links": [
        [
          "verbs",
          "verb#English"
        ],
        [
          "mediopassive voice",
          "mediopassive voice#English"
        ],
        [
          "active voice",
          "active voice#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "adjective shkurt (“short”) + o-steem + h (mediopassive marker) + -em → mediopassive verb shkurtohem (“I become shorter”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms mediopassive verbs from adjectives"
      ],
      "links": [
        [
          "mediopassive",
          "mediopassive#English"
        ],
        [
          "verbs",
          "verb#English"
        ],
        [
          "adjectives",
          "adjective#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Standard Albanian/Tosk personal suffixes for verbs:",
        "Standard Albanian/Tosk personal suffixes for verbs"
      ],
      "links": [
        [
          "Albanian",
          "Albanian"
        ],
        [
          "Tosk",
          "Tosk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "Standard Albanian/Tosk personal suffixes for verbs:"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/em/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "tags": [
        "Gheg"
      ],
      "word": "-hna"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bi",
        "2": "en",
        "3": "him"
      },
      "expansion": "English him",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "English him, 'em",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bi",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Bislama",
  "lang_code": "bi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Bislama entries with incorrect language header",
        "Bislama lemmas",
        "Bislama suffixes",
        "Bislama terms derived from English",
        "Bislama terms inherited from English",
        "Bislama terms with quotations",
        "Requests for translations of Bislama quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(please add an English translation of this quotation)",
          "ref": "2008, Miriam Meyerhoff, Social lives in language--sociolinguistics and multilingual speech, page 344",
          "text": "Bang i wantem mi faen from mi ovaspen.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Indicates a transitive verb"
      ],
      "links": [
        [
          "transitive verb",
          "transitive verb#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-im"
    },
    {
      "word": "-um"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "chk",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chuukese",
  "lang_code": "chk",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "ai"
    },
    {
      "word": "nei"
    },
    {
      "word": "-ei"
    },
    {
      "word": "omw"
    },
    {
      "word": "om"
    },
    {
      "word": "noum"
    },
    {
      "word": "-om"
    },
    {
      "word": "an"
    },
    {
      "word": "noun"
    },
    {
      "word": "-an"
    },
    {
      "tags": [
        "exclusive",
        "inclusive"
      ],
      "word": "ämach"
    },
    {
      "tags": [
        "exclusive",
        "inclusive"
      ],
      "word": "nöu̇mnöüch"
    },
    {
      "tags": [
        "exclusive",
        "inclusive"
      ],
      "word": "-em-ach"
    },
    {
      "word": "ämi"
    },
    {
      "word": "ami"
    },
    {
      "word": "noumi"
    },
    {
      "word": "-emi"
    },
    {
      "word": "ar"
    },
    {
      "word": "nour"
    },
    {
      "word": "-er"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Chuukese entries with incorrect language header",
        "Chuukese lemmas",
        "Chuukese suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "our (exclusive)"
      ],
      "links": [
        [
          "our",
          "our"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(added to possessive nouns) our (exclusive)"
      ],
      "raw_tags": [
        "added to possessive nouns"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ett",
        "2": "romanization"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Etruscan",
  "lang_code": "ett",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-𐌄𐌌"
        }
      ],
      "categories": [
        "Etruscan entries with incorrect language header",
        "Etruscan non-lemma forms",
        "Etruscan romanizations",
        "Etruscan terms in nonstandard scripts"
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of -𐌄𐌌"
      ],
      "links": [
        [
          "-𐌄𐌌",
          "-𐌄𐌌#Etruscan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "categories": [
    "German 1-syllable words",
    "German entries with incorrect language header",
    "German inflectional suffixes",
    "German lemmas",
    "German neuter suffixes",
    "German noun-forming suffixes",
    "German suffixes",
    "German terms derived from Ancient Greek",
    "German terms derived from Middle High German",
    "German terms derived from Old High German",
    "German terms derived from Proto-Germanic",
    "German terms derived from Proto-West Germanic",
    "German terms inherited from Middle High German",
    "German terms inherited from Old High German",
    "German terms inherited from Proto-Germanic",
    "German terms inherited from Proto-West Germanic",
    "German terms with IPA pronunciation",
    "German terms with audio links"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "goh",
        "3": "gem-pro",
        "inh": "2"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "gmh",
        "3": "-em"
      },
      "expansion": "Middle High German -em",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*-umē"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *-umē",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle High German -em, -eme, from Proto-West Germanic *-umē.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "German",
  "lang_code": "de",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Masculine and neuter dative suffix, used in most determiners/pronouns and in strong adjectives."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/əm/"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "categories": [
    "German 1-syllable words",
    "German entries with incorrect language header",
    "German lemmas",
    "German links with redundant wikilinks",
    "German neuter suffixes",
    "German noun-forming suffixes",
    "German suffixes",
    "German terms derived from Ancient Greek",
    "German terms with IPA pronunciation",
    "German terms with audio links"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "Ahlem"
    },
    {
      "word": "Ahrem"
    },
    {
      "word": "Baasem"
    },
    {
      "word": "Bachem"
    },
    {
      "word": "Badem"
    },
    {
      "word": "Blessem"
    },
    {
      "word": "Bockenem"
    },
    {
      "word": "Bredelem"
    },
    {
      "word": "Broitzem"
    },
    {
      "word": "Cochem"
    },
    {
      "word": "Dahlem"
    },
    {
      "word": "Eulgem"
    },
    {
      "word": "Fließem"
    },
    {
      "word": "Gilzem"
    },
    {
      "word": "Horrem"
    },
    {
      "word": "Katzem"
    },
    {
      "word": "Ließem"
    },
    {
      "word": "Luxem"
    },
    {
      "word": "Mehlem"
    },
    {
      "word": "Niederaussem"
    },
    {
      "word": "Pickließem"
    },
    {
      "word": "Sehlem"
    },
    {
      "word": "Spangdahlem"
    },
    {
      "word": "Stedem"
    },
    {
      "word": "Stockem"
    },
    {
      "word": "Uedem"
    },
    {
      "word": "Wehdem"
    },
    {
      "word": "Wierschem"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_text": "Through reduction of the unstressed syllable.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "German",
  "lang_code": "de",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "Sechtem"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "placename suffix",
          "word": "-heim"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -heim (placename suffix)"
      ],
      "links": [
        [
          "-heim",
          "-heim#German"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/əm/"
    },
    {
      "ipa": "/ɛm/"
    },
    {
      "other": "/əm/"
    },
    {
      "other": "/ɛm/"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "categories": [
    "German 1-syllable words",
    "German entries with incorrect language header",
    "German lemmas",
    "German neuter suffixes",
    "German noun-forming suffixes",
    "German suffixes",
    "German terms derived from Ancient Greek",
    "German terms with IPA pronunciation",
    "German terms with audio links"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "grc",
        "3": "φώνημα"
      },
      "expansion": "Ancient Greek φώνημα (phṓnēma)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "Phonem"
      },
      "expansion": "German Phonem",
      "name": "m+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately a backformation from Ancient Greek φώνημα (phṓnēma), whence German Phonem.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "-em n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "German",
  "lang_code": "de",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "de:Linguistics"
      ],
      "glosses": [
        "-eme"
      ],
      "links": [
        [
          "linguistics",
          "linguistics"
        ],
        [
          "-eme",
          "-eme"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(linguistics) -eme"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "neuter"
      ],
      "topics": [
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈeːm/"
    },
    {
      "audio": "De--em.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/8/8f/De--em.ogg/De--em.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8f/De--em.ogg"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "categories": [
    "Hungarian entries with incorrect language header",
    "Hungarian lemmas",
    "Hungarian links with redundant wikilinks",
    "Hungarian noun-forming suffixes",
    "Hungarian suffixes",
    "Hungarian terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Hungarian/ɛm",
    "Rhymes:Hungarian/ɛm/1 syllable"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-infl-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "front unrounded harmony",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-e-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emnek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emmel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emmé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emül",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emben",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-emnél",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-embe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emre",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emhez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emből",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emről",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emtől",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "-eméi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-eme",
        "2": "e",
        "esm_sg": "y",
        "n": "sg"
      },
      "name": "hu-infl-nom"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "eszik (“to eat”) + -em → eszem (“I eat, I am eating”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms the first-person singular present indicative of -ik verbs."
      ],
      "links": [
        [
          "indicative",
          "Appendix:Glossary#indicative"
        ],
        [
          "-ik",
          "-ik#Hungarian:_lemma"
        ]
      ],
      "qualifier": "indefinite conjugation",
      "raw_glosses": [
        "(personal suffix, indefinite conjugation) Forms the first-person singular present indicative of -ik verbs."
      ],
      "senseid": [
        "hu:personal indefinite"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "personal",
        "suffix"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "ért (“to understand”) + -em → értem (“I understand [him/her/it]”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms the definite first-person singular present indicative of verbs."
      ],
      "links": [
        [
          "definite",
          "Appendix:Glossary#definite"
        ],
        [
          "first-person",
          "Appendix:Glossary#first person"
        ],
        [
          "indicative",
          "Appendix:Glossary#indicative"
        ]
      ],
      "qualifier": "definite conjugation",
      "raw_glosses": [
        "(personal suffix, definite conjugation) Forms the definite first-person singular present indicative of verbs."
      ],
      "senseid": [
        "hu:personal definite"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "personal",
        "suffix"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "kert (“garden”) + -em → kertem (“my garden”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "my (first-person singular, single possession)"
      ],
      "links": [
        [
          "my",
          "my"
        ],
        [
          "first-person",
          "Appendix:Glossary#first person"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(possessive suffix) my (first-person singular, single possession)"
      ],
      "senseid": [
        "hu:possessive"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "possessive",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɛm]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɛm"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "categories": [
    "Hungarian entries with incorrect language header",
    "Hungarian lemmas",
    "Hungarian links with redundant wikilinks",
    "Hungarian noun-forming suffixes",
    "Hungarian suffixes",
    "Hungarian terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Hungarian/ɛm",
    "Rhymes:Hungarian/ɛm/1 syllable"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-infl-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "front unrounded harmony",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-e-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeket",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emnek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeknek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emmel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekkel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emmé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekké",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emül",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekül",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emben",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekben",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeken",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-emnél",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeknél",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-embe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekbe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emre",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekre",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emhez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekhez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emből",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekből",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emről",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekről",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emtől",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emektől",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emé",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeké",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "-eméi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emekéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-pos-etek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-emem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emed",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-eme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-emei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-emünk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeink",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-emetek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeitek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-emük",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-emeik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-eme",
        "2": "e",
        "esm_pl": "y",
        "esm_sg": "y"
      },
      "name": "hu-infl-nom"
    },
    {
      "args": {
        "1pl_pl": "-emeink",
        "1pl_sg": "-emünk",
        "1sg_pl": "-emeim",
        "1sg_sg": "-emem",
        "2pl_pl": "-emeitek",
        "2pl_sg": "-emetek",
        "2sg_pl": "-emeid",
        "2sg_sg": "-emed",
        "3pl_pl": "-emeik",
        "3pl_sg": "-emük",
        "3sg_pl": "-emei",
        "3sg_sg": "-eme",
        "n": "",
        "perspron": ""
      },
      "name": "hu-infl-pos-table"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "jel (“sign”) + -em → jellem (“character”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "szél (“wind”) + -em → szellem (“ghost, spirit”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "illik (“to suit, to be proper”) + -em → illem (“good manners, proper behaviour”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Added to a noun or a verb to form a noun. A final single -l may become long -ll-."
      ],
      "links": [
        [
          "noun",
          "noun"
        ],
        [
          "verb",
          "verb"
        ]
      ],
      "qualifier": "noun-forming suffix",
      "raw_glosses": [
        "(noun-forming suffix) Added to a noun or a verb to form a noun. A final single -l may become long -ll-."
      ],
      "senseid": [
        "hu:noun-forming"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɛm]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɛm"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin suffix forms",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Latin terms with redundant head parameter"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_text": "See -ēs (suffix forming third-declension feminine abstract nouns).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-em f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-ēs"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accusative singular of -ēs"
      ],
      "links": [
        [
          "-ēs",
          "-es#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/em/",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ̃ˑ]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/em/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ɛm]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin suffix forms",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Latin terms with redundant head parameter"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "first conjugation",
          "word": "-ō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular present active subjunctive of -ō (first conjugation)"
      ],
      "links": [
        [
          "-ō",
          "-o#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-of",
        "morpheme",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/em/",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ̃ˑ]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/em/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ɛm]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin suffix forms",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Latin terms with redundant head parameter"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "head": "-em"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-s"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accusative singular of -s"
      ],
      "links": [
        [
          "-s",
          "-s#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/em/",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ̃ˑ]",
      "tags": [
        "Classical-Latin"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/em/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ɛm]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish feminine suffixes",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish masculine or feminine n-stem nouns",
    "Old Irish masculine suffixes",
    "Old Irish suffixes",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish uncountable nouns",
    "Old Irish ā-stem nouns"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "occupational"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*-mū"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *-mū",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-mō"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-mō",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Celtic *-mū, from Proto-Indo-European *-mō.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-n-mf",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "n-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Masculine n-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-emain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-emna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-eman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-eman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-eman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-emain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-emnaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-emnaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "suffix",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-em m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-emain",
        "2": "-eman",
        "g": "m"
      },
      "name": "sga-decl-n-mf"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "-emain+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_du4": "",
        "acc_pl": "-emna+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "-emain+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "acc_sg4": "",
        "acc_sg5": "",
        "class": "n-m",
        "dat_du": "-emnaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "-emnaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "-emain+L",
        "dat_sg2": "-em+L",
        "dat_sg3": "",
        "dat_sg4": "",
        "dat_sg5": "",
        "dat_sg6": "",
        "gen_du": "-eman+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "-eman+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "-eman",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "-emain+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_du4": "",
        "nom_pl": "-emain",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "-em",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "nom_sg4": "",
        "voc_du": "-emain+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_du4": "",
        "voc_pl": "-emna+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "-em",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": "",
        "voc_sg4": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "flaith (“rule”) + -em → flaithem (“ruler”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "breth (“judgement”) + -em → brithem (“judge”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "fíach (“debt”) + -em → féchem (“debtor”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms occupational nouns."
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[əβ̃]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "english": "broad form",
      "word": "-am"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Brill Publishers"
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish feminine suffixes",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish suffixes",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms inherited from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish uncountable nouns",
    "Old Irish ā-stem nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "-amh"
          },
          "expansion": "Irish: -amh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: -amh"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "-amh"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: -amh",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: -amh"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "verbnoun"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*-īmā"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *-īmā",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "-i"
      },
      "expansion": "Welsh -i",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cel-bry-pro",
        "2": "*-iβ̃"
      },
      "expansion": "Proto-Brythonic *-iβ̃",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Celtic *-īmā, a verbal noun suffix for -ī- verbs in Celtic. Cognate with Welsh -i, from Proto-Brythonic *-iβ̃.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-a-fem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Feminine ā-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-em",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-im",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-me",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-im",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "suffix",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-em f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-im",
        "gen_sg": "-me",
        "n": "s"
      },
      "name": "sga-decl-a-fem"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "-im+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "-ema+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "-im+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "ā-f",
        "dat_du": "-emaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "-emaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "-im+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "-em+L",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "-em+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_sg": "-me+H",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "s",
        "nom_du": "-im+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "-ema+H",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "-em+L",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "-im+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "-ema+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "-em+L",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "feithid (“to watch over”) + -em → fethem (“watching over”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "moídid (“to boast”) + -em → moídem (“boasting”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "ad·gládathar (“to converse with”) + -em → acaldam (“conversation”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms verbal nouns of class A II weak verbs with roots ending in dentals."
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[əβ̃]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "english": "after a broad consonant",
      "word": "-am"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pis",
        "2": "en",
        "3": "him"
      },
      "expansion": "English him",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "English him, 'em",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pis",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Pijin",
  "lang_code": "pis",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pijin entries with incorrect language header",
        "Pijin lemmas",
        "Pijin suffixes",
        "Pijin terms derived from English",
        "Pijin terms inherited from English"
      ],
      "glosses": [
        "Indicates a transitive verb"
      ],
      "links": [
        [
          "transitive verb",
          "transitive verb#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-im"
    },
    {
      "word": "-um"
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rmy",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Vlax Romani",
  "lang_code": "rmy",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Vlax Romani entries with incorrect language header",
        "Vlax Romani inflectional suffixes",
        "Vlax Romani lemmas",
        "Vlax Romani suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "Attaches to the perfective stem to form the first-person singular past tense."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Volapük",
  "lang_code": "vo",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Volapük entries with incorrect language header",
        "Volapük lemmas",
        "Volapük suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "An inanimate collective morpheme for a group of things"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-em"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-em",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Welsh entries with incorrect language header",
        "Welsh lemmas",
        "Welsh literary terms",
        "Welsh suffixes",
        "Welsh terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "verb suffix for the first-person plural imperfect/conditional"
      ],
      "links": [
        [
          "first-person",
          "first person#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ],
        [
          "imperfect",
          "imperfect#English"
        ],
        [
          "conditional",
          "conditional#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(literary) verb suffix for the first-person plural imperfect/conditional"
      ],
      "tags": [
        "literary",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɛm/"
    }
  ],
  "word": "-em"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "-em"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-em",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "-em"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-em",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-20 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (2f2df25 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.