"-na" meaning in All languages combined

See -na on Wiktionary

Suffix [Albanian]

IPA: /na/ [Gheg]
Etymology: Related to unë (“I”) and maybe further to ne (“we”). Head templates: {{head|sq|suffix}} -na
  1. Gheg form of -em, the mediopassive first-person singular indicative present ending. Tags: Gheg, alt-of, morpheme Alternative form of: -em (extra: the mediopassive first-person singular indicative present ending)
    Sense id: en--na-sq-suffix-FdcvyntL Categories (other): Gheg Albanian
  2. Gheg form of -mi, the active first-person plural indicative present ending. Tags: Gheg, alt-of, morpheme Alternative form of: -mi (extra: the active first-person plural indicative present ending)
    Sense id: en--na-sq-suffix-v7Zyy8hP Categories (other): Gheg Albanian, Albanian entries with incorrect language header Disambiguation of Albanian entries with incorrect language header: 38 62

Suffix [Aymara]

Head templates: {{head|ay|suffix}} -na
  1. possessive marker Tags: morpheme
    Sense id: en--na-ay-suffix-srQJVDKp Categories (other): Aymara entries with incorrect language header

Suffix [Curripaco]

Head templates: {{head|kpc|suffix}} -na
  1. third person plural patient marker Tags: morpheme
    Sense id: en--na-kpc-suffix-WMj5DGRE Categories (other): Curripaco entries with incorrect language header

Suffix [Czech]

IPA: [ na]
Head templates: {{cs-noun|f}} -na f (noun-forming suffix)
  1. from nouns forms nouns referring to places Tags: feminine, morpheme
    Sense id: en--na-cs-suffix-xGYcagTV Categories (other): Czech entries with incorrect language header

Suffix [English]

Head templates: {{head|en|suffix|cat2=|cat3=|head=|id=}} -na, {{en-suffix}} -na
  1. (Mid-Ulster) -n't Tags: morpheme
    Sense id: en--na-en-suffix-AyTSPWed Categories (other): English entries with incorrect language header, Mid-Ulster English

Suffix [Estonian]

Head templates: {{head|et|suffix|cat2=inflectional suffixes}} -na
  1. Forms the essive case. Tags: morpheme
    Sense id: en--na-et-suffix-oB2qOgrb Categories (other): Estonian entries with incorrect language header

Suffix [Finnish]

Forms: -nä [front-vowel]
Etymology: table From Proto-Finnic *-na, from the Proto-Uralic locative case ending *-na. Etymology templates: {{etymid|fi|essive}} table, {{inh|fi|urj-fin-pro|*-na|id=essive}} Proto-Finnic *-na, {{inh|fi|urj-pro|-}} Proto-Uralic Head templates: {{head|fi|suffixes|front vowel harmony variant|-nä||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-|linguistic notation|-nA||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -na (front vowel harmony variant -nä, linguistic notation -nA), {{fi-suffix|inflectional|var=nä}} -na (front vowel harmony variant -nä, linguistic notation -nA)
  1. Forms the essive case. Tags: morpheme Derived forms: -nnoin
    Sense id: en--na-fi-suffix-oB2qOgrb Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 59 37 4
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Finnish]

Forms: -nä [front-vowel]
Etymology: table From Proto-Finnic *-na, from Proto-Finno-Ugric *-na. Etymology templates: {{etymid|fi|nominal}} table, {{inh|fi|urj-fin-pro|*-na|id=nominal}} Proto-Finnic *-na, {{inh|fi|fiu-pro|*-na}} Proto-Finno-Ugric *-na Head templates: {{head|fi|suffixes|front vowel harmony variant|-nä||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-|linguistic notation|-nA||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -na (front vowel harmony variant -nä, linguistic notation -nA), {{fi-suffix|noun|var=nä}} -na (front vowel harmony variant -nä, linguistic notation -nA)
  1. Forms action nouns from certain verbs, mainly related to sound, whose first infinitive ends in -sta. Tags: morpheme
    Sense id: en--na-fi-suffix-SnZ0h90b
  2. Forms some diminutive nouns. Tags: morpheme
    Sense id: en--na-fi-suffix-8BiBscvo
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -ina (english: reanalyzed into its own suffix) Derived forms: -nainen, -ne
Etymology number: 2

Suffix [Garo]

Head templates: {{head|grt|suffix}} -na
  1. (inflectional suffix) forms the dative case Tags: morpheme
    Sense id: en--na-grt-suffix-HqAyMo-k Categories (other): Garo entries with incorrect language header Disambiguation of Garo entries with incorrect language header: 92 8
  2. reason Tags: morpheme
    Sense id: en--na-grt-suffix-j8~M9nWx
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: -ni (english: forms genitive), -ko (english: forms accusative), -chi (english: forms instrumental), -no (english: forms locative)

Suffix [Hadza]

IPA: /na/
Head templates: {{head|hts|suffix}} -na
  1. a locative suffix Tags: morpheme
    Sense id: en--na-hts-suffix-IbeZs-b- Categories (other): Hadza entries with incorrect language header, Hadza links with redundant target parameters

Suffix [Hawaiian]

IPA: /na/, [nə]
Etymology: From Proto-Polynesian *-ŋa. Etymology templates: {{cog|poz-pol-pro|*-na}} Proto-Polynesian *-na, {{der|haw|poz-pol-pro|*-ŋa}} Proto-Polynesian *-ŋa Head templates: {{head|haw|suffix}} -na
  1. Common nominalizing suffix, sometimes with shortening of a long vowel in the base. Tags: morpheme
    Sense id: en--na-haw-suffix-yV2pyNA3 Categories (other): Hawaiian entries with incorrect language header

Suffix [Hungarian]

IPA: [nɒ]
Head templates: {{head|hu|suffix}} -na
  1. (conditional suffix) Forms the third-person singular present tense of verbs (conditional mood, indefinite conjugation). Tags: conditional, morpheme, suffix
    Sense id: en--na-hu-suffix-Cuu25Bkp Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header

Pronoun [Ilocano]

IPA: /na/
Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian *ni-a, from Proto-Austronesian *ni-a. Etymology templates: {{inh|ilo|poz-pro|*ni-a}} Proto-Malayo-Polynesian *ni-a, {{inh|ilo|map-pro|*ni-a}} Proto-Austronesian *ni-a Head templates: {{ilo-head|pronoun|-na}} -na (pronoun-forming suffix)
  1. Third-person singular ergative enclitic pronoun; he, she, it
    Sense id: en--na-ilo-pron-NRMGbQuB Categories (other): Ilocano terms without Kur-itan script Disambiguation of Ilocano terms without Kur-itan script: 17 14 35 34
  2. Third-person singular possessive marker; his, her, its
    Sense id: en--na-ilo-pron-WZczaZ~l Categories (other): Ilocano terms without Kur-itan script Disambiguation of Ilocano terms without Kur-itan script: 17 14 35 34
  3. Fossilized enclitic of some adverbials or auxiliary verbs
    Sense id: en--na-ilo-pron-ZlrUxZVP Categories (other): Ilocano entries with incorrect language header, Ilocano terms without Kur-itan script Disambiguation of Ilocano entries with incorrect language header: 6 6 42 46 Disambiguation of Ilocano terms without Kur-itan script: 17 14 35 34
  4. Referential pronoun used in existential or relative clauses; the (adjective) (ones), those who, the ones who
    Sense id: en--na-ilo-pron-C88gibAn Categories (other): Ilocano entries with incorrect language header, Ilocano terms without Kur-itan script, Ilocano terms without pronunciation template Disambiguation of Ilocano entries with incorrect language header: 6 6 42 46 Disambiguation of Ilocano terms without Kur-itan script: 17 14 35 34 Disambiguation of Ilocano terms without pronunciation template: 25 18 23 34
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: siak, -ak, -ko, -k, kaniak, bagik, kukuak, kuak, data, sita1, -ta, kaniata, kadata, bagita, kukuata, datayo, sitayo1, -tayo, -tay, kaniatayo, kadatayo, bagitayo, kukuatayo, dakami, sikami1, -kami, -kam, -mi, kaniami, kadakami, bagimi, kukuami, sika, -ka, -mo, -m, kaniam, kenka, bagim, kukuam, dakayo, sikayo1, -kayo, -kay, -yo, kaniayo, kadakayo, bagiyo, kukuayo, isu, isuna, Ø2, kaniana, kenkuana, bagina, kukuana, isuda, -da, kaniada, kadakuada, bagida, kukuada, bagik4, , -ko ida, -k ida, bagita4, -ta ida, bagitayo4, -tayo ida, bagimi4, -daka, -dakayo, -mi ida, -nak, -nakami, bagim4, -mo ida, -m ida, -dak, -data, -dakami, bagiyo4, -yo ida, -nata, -natayo, -naka, -nakayo, bagina4, -na ida, -datayo, bagida4, -da ida, Fused enclitics

Suffix [Ingrian]

IPA: /-nɑ/ [Ala-Laukaa], [-nɑ] [Ala-Laukaa], /-nɑ/ [Soikkola], [-nɑ] [Soikkola]
Etymology: From Proto-Finnic *-na. Cognates include Finnish -na. Etymology templates: {{inh|izh|urj-fin-pro|*-na}} Proto-Finnic *-na, {{cog|fi|-na}} Finnish -na Head templates: {{head|izh|suffix|front vowel variant|-nä}} -na (front vowel variant -nä), {{izh-suffix|-nä}} -na (front vowel variant -nä) Forms: no-table-tags [table-tags], -na [nominative, singular], -nat [nominative, plural], -nan [genitive, singular], -nniin [genitive, plural], -nnaa [partitive, singular], -nnia [partitive, plural], -nnaa [illative, singular], -nnii [illative, plural], -nas [inessive, singular], -nis [inessive, plural], -nast [elative, singular], -nist [elative, plural], -nalle [allative, singular], -nille [allative, plural], -nal [adessive, singular], -nil [adessive, plural], -nalt [ablative, singular], -nilt [ablative, plural], -naks [singular, translative], -niks [plural, translative], -nanna [essive, singular], -nnaan [essive, singular], -ninna [essive, plural], -nniin [essive, plural], -nant [exessive, singular], -nint [exessive, plural]
  1. Used to form place names. Tags: morpheme
    Sense id: en--na-izh-suffix-I9TfVX0H Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 52 33 15
  2. Used to form action nouns from certain verbs related to sounds: -ing Tags: morpheme
    Sense id: en--na-izh-suffix-vGzAGgg8
  3. Used to form nouns that resembles a smaller version of the suffixed noun: -y Tags: morpheme
    Sense id: en--na-izh-suffix-9QiDMKjx

Suffix [Irish]

IPA: /nˠə/
Head templates: {{head|ga|suffix|cat2=emphatic suffixes|cat3=|g=|g2=}} -na, {{ga-suffix|e}} -na
  1. Alternative form of -ne (used after velarized consonants and back vowels) Tags: alt-of, alternative, morpheme Alternative form of: -ne (extra: used after velarized consonants and back vowels)
    Sense id: en--na-ga-suffix-AbDZosou Categories (other): Irish entries with incorrect language header

Pronoun [Kambera]

Head templates: {{head|xbr|pronoun}} -na
  1. third person singular genitive enclitic Tags: enclitic, genitive, singular, third-person

Pronoun [Laboya]

Head templates: {{head|lmy|pronoun|cat2=pronominal clitics}} -na
  1. third person singular subject enclitic Tags: enclitic, singular, subjective, third-person
    Sense id: en--na-lmy-pron-XVoVZ69l Categories (other): Laboya entries with incorrect language header, Laboya pronominal clitics, Laboya pronouns Disambiguation of Laboya entries with incorrect language header: 52 48 Disambiguation of Laboya pronominal clitics: 50 50 Disambiguation of Laboya pronouns: 50 50
  2. third person singular possessive enclitic Tags: enclitic, possessive, singular, third-person
    Sense id: en--na-lmy-pron-fGzF~aR~ Categories (other): Laboya entries with incorrect language header, Laboya pronominal clitics, Laboya pronouns Disambiguation of Laboya entries with incorrect language header: 52 48 Disambiguation of Laboya pronominal clitics: 50 50 Disambiguation of Laboya pronouns: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: Person, 1sg, gu-, -gu, -ga, 2sg, mu-, -mu, 3sg, na-, -ni, 1pl.incl, da-, -da, 1pl.excl, ma-, -ma, -gama, 2pl, mi-, -mi, -gimi, 3pl, ɗa-, -ɗa, -di

Suffix [Laz]

Head templates: {{head|lzz|suffix}} -na
  1. Latin spelling of -ნა (-na) Tags: alt-of, morpheme, romanization Alternative form of: -ნა (extra: -na)
    Sense id: en--na-lzz-suffix-zycLXApl Categories (other): Laz entries with incorrect language header, Laz terms in Latin script

Suffix [Madurese]

IPA: /na/
Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian *nia, from Proto-Austronesian *nia. Compare Indonesian -nya, which also has similar function. Etymology templates: {{inh|mad|poz-pro|*nia}} Proto-Malayo-Polynesian *nia, {{inh|mad|map-pro|*nia}} Proto-Austronesian *nia, {{cog|id|-nya}} Indonesian -nya Head templates: {{head|mad|suffix}} -na
  1. the (definite article) Tags: morpheme
    Sense id: en--na-mad-suffix-C60SbeAQ Categories (other): Madurese entries with incorrect language header Disambiguation of Madurese entries with incorrect language header: 54 1 46
  2. his, her, its (third-person possessive) Tags: morpheme
    Sense id: en--na-mad-suffix-XrVvLhG~
  3. 's (genitive case) Tags: morpheme
    Sense id: en--na-mad-suffix-gMBk38c2 Categories (other): Madurese entries with incorrect language header Disambiguation of Madurese entries with incorrect language header: 54 1 46

Suffix [Makasar]

IPA: [na]
Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian *nia, from Proto-Austronesian *nia. Etymology templates: {{inh|mak|poz-pro|*nia}} Proto-Malayo-Polynesian *nia, {{inh|mak|map-pro|*nia}} Proto-Austronesian *nia Head templates: {{head|mak|suffix|possessive suffix||Lontara spelling|ᨊ}} -na (possessive suffix, Lontara spelling ᨊ)
  1. his, her, its, their (third person singular and plural) Tags: morpheme, possessive, suffix Synonyms: -nna
    Sense id: en--na-mak-suffix-QgoHaAxF Categories (other): Makasar entries with incorrect language header, Makasar pronouns, Makasar terms in nonstandard scripts Related terms: 1st sg, 1st pl excl, nakke, -a', ku-, -ku, 1st pl excl [archaic], kambe, -kang, ki-, -mang, 1st pl incl, 2nd sg polite, katte, -ki', -ta, 2nd sg, pl familiar, kau, -ko, nu-, -nu, 3rd sg [plural], <empty> [plural], ia, -i, na-

Suffix [Maltese]

IPA: /na/
Etymology: From Arabic ـنَا (-nā). Etymology templates: {{inh|mt|ar|ـنَا}} Arabic ـنَا (-nā) Head templates: {{mt-suffix|g=mf}} -na m or f
  1. 1st-person plural pronominal suffix: our; us Tags: feminine, masculine, morpheme Synonyms: tagħna Related terms: aħna

Suffix [Maori]

Head templates: {{head|mi|suffix}} -na
  1. Used in contractions with particles of possession of third person pronouns. Tags: morpheme
    Sense id: en--na-mi-suffix-JG6YZmY9 Categories (other): Maori entries with incorrect language header, Maori entries with language name categories using raw markup, Maori terms with non-redundant non-automated sortkeys Disambiguation of Maori entries with incorrect language header: 89 11 Disambiguation of Maori entries with language name categories using raw markup: 92 8 Disambiguation of Maori terms with non-redundant non-automated sortkeys: 91 9
  2. a passive ending Tags: morpheme
    Sense id: en--na-mi-suffix-fx8pXmEo
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: au, ahau, māua, mātou, tāua, tātou, koe, kōrua, koutou, ia, rāua, rātou

Classifier [Murui Huitoto]

IPA: [-na]
Etymology: Cognates include Minica Huitoto -na and Nüpode Huitoto -na. Etymology templates: {{cog|hto|-na}} Minica Huitoto -na, {{cog|hux|-na}} Nüpode Huitoto -na Head templates: {{head|huu|classifier}} -na
  1. Classifier for trees.
    Sense id: en--na-huu-classifier-R0knvbev Categories (other): Murui Huitoto classifiers, Murui Huitoto entries with incorrect language header Disambiguation of Murui Huitoto entries with incorrect language header: 50 11 39
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Murui Huitoto]

IPA: [-na]
Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|huu|suffix}} -na
  1. Alternative form of -a Tags: alt-of, alternative, morpheme Alternative form of: -a
    Sense id: en--na-huu-suffix-7OFDR~GS
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Murui Huitoto]

IPA: [-na]
Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|huu|suffix}} -na
  1. hypothetical conditional of -de Tags: conditional, form-of, hypothetical, morpheme Form of: -de
    Sense id: en--na-huu-suffix-0bHc-7Bb
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Old Norse]

Etymology: From Proto-Germanic *-inōną. Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*-inōną}} Proto-Germanic *-inōną Head templates: {{head|non|suffix}} -na Inflection templates: {{non-conj-weak2|-n|voice=active}}, {{non-conj-blank-active|impr_1pl=-num|impr_2pl=-nið|impr_2sg=-na|infinitive=-na|mp_impr_1pl=-numsk|mp_impr_2pl=-nizk|mp_impr_2sg=-nask|mp_infinitive=-nask|mp_past_ind_1pl=-nuðumsk|mp_past_ind_1sg=-nuðumk|mp_past_ind_2pl=-nuðuzk|mp_past_ind_2sg=-naðisk|mp_past_ind_3pl=-nuðusk|mp_past_ind_3sg=-naðisk|mp_past_part=-nazk|mp_past_sub_1pl=-naðimsk|mp_past_sub_1sg=-nuðumk|mp_past_sub_2pl=-naðizk|mp_past_sub_2sg=-naðisk|mp_past_sub_3pl=-naðisk|mp_past_sub_3sg=-naðisk|mp_pres_ind_1pl=-numsk|mp_pres_ind_1sg=-numk|mp_pres_ind_2pl=-nizk|mp_pres_ind_2sg=-nask|mp_pres_ind_3pl=-nask|mp_pres_ind_3sg=-nask|mp_pres_part=-nandisk|mp_pres_sub_1pl=-nimsk|mp_pres_sub_1sg=-numk|mp_pres_sub_2pl=-nizk|mp_pres_sub_2sg=-nisk|mp_pres_sub_3pl=-nisk|mp_pres_sub_3sg=-nisk|past_ind_1pl=-nuðum|past_ind_1sg=-naða|past_ind_2pl=-nuðuð|past_ind_2sg=-naðir|past_ind_3pl=-nuðu|past_ind_3sg=-naði|past_part=-naðr|past_sub_1pl=-naðim|past_sub_1sg=-naða|past_sub_2pl=-naðið|past_sub_2sg=-naðir|past_sub_3pl=-naði|past_sub_3sg=-naði|personal=yes|pres_ind_1pl=-num|pres_ind_1sg=-na|pres_ind_2pl=-nið|pres_ind_2sg=-nar|pres_ind_3pl=-na|pres_ind_3sg=-nar|pres_part=-nandi|pres_sub_1pl=-nim|pres_sub_1sg=-na|pres_sub_2pl=-nið|pres_sub_2sg=-nir|pres_sub_3pl=-ni|pres_sub_3sg=-ni|title1=Conjugation of -na — active (weak class 2)|title2=Conjugation of -na — mediopassive (weak class 2)}}, {{non-conj-table|impr_1pl=-num|impr_2pl=-nið|impr_2sg=-na|infinitive=-na|mode=act|past_ind_1pl=-nuðum|past_ind_1sg=-naða|past_ind_2pl=-nuðuð|past_ind_2sg=-naðir|past_ind_3pl=-nuðu|past_ind_3sg=-naði|past_part=-naðr|past_sub_1pl=-naðim|past_sub_1sg=-naða|past_sub_2pl=-naðið|past_sub_2sg=-naðir|past_sub_3pl=-naði|past_sub_3sg=-naði|pres_ind_1pl=-num|pres_ind_1sg=-na|pres_ind_2pl=-nið|pres_ind_2sg=-nar|pres_ind_3pl=-na|pres_ind_3sg=-nar|pres_part=-nandi|pres_sub_1pl=-nim|pres_sub_1sg=-na|pres_sub_2pl=-nið|pres_sub_2sg=-nir|pres_sub_3pl=-ni|pres_sub_3sg=-ni|title=Conjugation of -na — active (weak class 2)}}, {{non-conj-cell|-na|infinitive|act}}, {{non-conj-cell|-nandi|pres_part|act}}, {{non-conj-cell|-naðr|past_part|act}}, {{non-conj-cell|-na|pres_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-naða|past_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-nar|pres_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-naðir|past_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-nar|pres_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-naði|past_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-num|pres_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-nuðum|past_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-nið|pres_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-nuðuð|past_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-na|pres_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-nuðu|past_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-na|pres_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-naða|past_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-nir|pres_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-naðir|past_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-ni|pres_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-naði|past_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-nim|pres_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-naðim|past_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-nið|pres_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-naðið|past_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-ni|pres_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-naði|past_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-na|impr_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-num|impr_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-nið|impr_2pl|act}} Forms: weak [table-tags], -na [infinitive], -nandi [participle, present], -naðr [participle, past], -na [first-person, present, singular], -naða [first-person, past, singular], -nar [present, second-person, singular], -naðir [past, second-person, singular], -nar [present, singular, third-person], -naði [past, singular, third-person], -num [first-person, plural, present], -nuðum [first-person, past, plural], -nið [plural, present, second-person], -nuðuð [past, plural, second-person], -na [plural, present, third-person], -nuðu [past, plural, third-person], -nir [present, second-person, singular], -ni [present, singular, third-person], -nim [first-person, plural, present], -naðim [first-person, past, plural], -naðið [past, plural, second-person], -ni [plural, present, third-person], -naði [past, plural, third-person], -na [present, second-person, singular]
  1. Used to form inchoative verbs from adjectives Tags: morpheme
    Sense id: en--na-non-suffix-nneg6aEr
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Old Norse]

Etymology: From Proto-Germanic *-anǫ̂ and *-ōnǫ̂, genitive plural endings of weak neuter and feminine nouns. Etymology templates: {{der|non|gem-pro|*-anǫ̂}} Proto-Germanic *-anǫ̂ Head templates: {{head|non|suffix|cat2=inflectional suffixes}} -na
  1. Used to form the genitive plural of some weak feminine and neuter nouns Tags: morpheme
    Sense id: en--na-non-suffix-wGfARB0Q
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Old Norse]

Head templates: {{head|non|suffix form}} -na
  1. inflection of -inn (adjective suffix): Tags: accusative, feminine, form-of, morpheme, positive, singular, strong Form of: -inn (extra: adjective suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-K08PHNzp Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 1 2 11 10 11 11 11 5 5 5 5 5 9 9
  2. inflection of -inn (adjective suffix): Tags: accusative, form-of, masculine, morpheme, plural, positive, strong Form of: -inn (extra: adjective suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-NAMpYANL Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 1 2 11 10 11 11 11 5 5 5 5 5 9 9
  3. inflection of -inn (adjective suffix): Tags: form-of, masculine, morpheme, oblique, positive, singular, weak Form of: -inn (extra: adjective suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-np6oC8Gl Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 1 2 11 10 11 11 11 5 5 5 5 5 9 9
  4. inflection of -inn (adjective suffix): Tags: feminine, form-of, morpheme, nominative, positive, singular, weak Form of: -inn (extra: adjective suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-i3Kic73V Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 1 2 11 10 11 11 11 5 5 5 5 5 9 9
  5. inflection of -inn (adjective suffix): Tags: form-of, morpheme, neuter, positive, singular, weak Form of: -inn (extra: adjective suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-RteW-Czu Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 1 2 11 10 11 11 11 5 5 5 5 5 9 9
  6. inflection of -inn (participle suffix): Tags: accusative, feminine, form-of, morpheme, singular, strong Form of: -inn (extra: participle suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-IfaIUtvv
  7. inflection of -inn (participle suffix): Tags: accusative, form-of, masculine, morpheme, plural, strong Form of: -inn (extra: participle suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-oPsBoG9Q
  8. inflection of -inn (participle suffix): Tags: form-of, masculine, morpheme, oblique, singular, weak Form of: -inn (extra: participle suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-zXjcF2HE
  9. inflection of -inn (participle suffix): Tags: feminine, form-of, morpheme, nominative, singular, weak Form of: -inn (extra: participle suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-dBppUTx2
  10. inflection of -inn (participle suffix): Tags: form-of, morpheme, neuter, singular, weak Form of: -inn (extra: participle suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-RZTFuh3H
  11. inflection of -inn (definite article suffix): Tags: accusative, feminine, form-of, morpheme, singular Form of: -inn (extra: definite article suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-xIrJokPM
  12. inflection of -inn (definite article suffix): Tags: accusative, form-of, masculine, morpheme, plural Form of: -inn (extra: definite article suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-Ydq7ZIO~
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Old Polish]

IPA: /naː/ (note: 10ᵗʰ–15ᵗʰ CE), /nɒ/ (note: 15ᵗʰ CE)
Etymology: Derived from Proto-Slavic *-ьnъ. Etymology templates: {{glossary|derived terms|Derived}} Derived, {{der|zlw-opl|sla-pro|*-ьnъ|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Slavic *-ьnъ, {{der+|zlw-opl|sla-pro|*-ьnъ}} Derived from Proto-Slavic *-ьnъ Head templates: {{head|zlw-opl|suffix|g=f}} -na f
  1. forms feminine adjective-like nouns Tags: feminine, morpheme
    Sense id: en--na-zlw-opl-suffix-L~IMu9BN Categories (other): Old Polish entries with incorrect language header

Suffix [Polish]

IPA: /na/
Rhymes: -a Etymology: Inherited from Old Polish -na, from Proto-Slavic *-ьnъ. Etymology templates: {{dercat|pl|ine-bsl-pro|ine-pro|inh=2}}, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|pl|zlw-opl|-na|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Old Polish -na, {{inh+|pl|zlw-opl|-na}} Inherited from Old Polish -na, {{inh|pl|sla-pro|*-ьnъ}} Proto-Slavic *-ьnъ Head templates: {{head|pl|suffix|g=f}} -na f Inflection templates: {{pl-decl-noun|accp=-ne/-ny|accs=-ną/-nę|datp=-nym/-nom|dats=-nej/-nie|genp=-nych/-en/-n|gens=-nej/-ny|insp=-nymi/-nami|inss=-ną|locp=-nych/-nach|locs=-nej/-nie|nomp=-ne/-ny|noms=-na|vocp=-ne/-ny|vocs=-no}} Forms: no-table-tags [table-tags], -na [nominative, singular], -ne [nominative, plural], -ny [nominative, plural], -nej [genitive, singular], -ny [genitive, singular], -nych [genitive, plural], -en [genitive, plural], -n [genitive, plural], -nej [dative, singular], -nie [dative, singular], -nym [dative, plural], -nom [dative, plural], -ną [accusative, singular], -nę [accusative, singular], -ne [accusative, plural], -ny [accusative, plural], -ną [instrumental, singular], -nymi [instrumental, plural], -nami [instrumental, plural], -nej [locative, singular], -nie [locative, singular], -nych [locative, plural], -nach [locative, plural], -no [singular, vocative], -ne [plural, vocative], -ny [plural, vocative]
  1. forms feminine adjective-like nouns -ess Tags: feminine, morpheme Synonyms: -ka
    Sense id: en--na-pl-suffix-sZFedvyM Categories (other): Polish entries with incorrect language header, Polish links with manual fragments, Polish links with redundant alt parameters, Polish links with redundant wikilinks Disambiguation of Polish entries with incorrect language header: 51 49 Disambiguation of Polish links with manual fragments: 54 46 Disambiguation of Polish links with redundant alt parameters: 54 46 Disambiguation of Polish links with redundant wikilinks: 54 46
  2. forms feminine adjective-like nouns meaning "wife of" Tags: feminine, morpheme Synonyms: -owa
    Sense id: en--na-pl-suffix-hy79Gt6a Categories (other): Polish entries with incorrect language header, Polish links with manual fragments, Polish links with redundant alt parameters, Polish links with redundant wikilinks Disambiguation of Polish entries with incorrect language header: 51 49 Disambiguation of Polish links with manual fragments: 54 46 Disambiguation of Polish links with redundant alt parameters: 54 46 Disambiguation of Polish links with redundant wikilinks: 54 46

Suffix [Proto-Finnic]

Forms: -na / *-nä [canonical]
Etymology: table From Proto-Finno-Ugric *-na. Etymology templates: {{etymid|urj-fin-pro|nominal}} table, {{inh|urj-fin-pro|fiu-pro|*-na}} Proto-Finno-Ugric *-na Head templates: {{head|urj-fin-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|head=*-na / *-nä}} *-na / *-nä
  1. Forms action nouns from verbs. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--na-urj-fin-pro-suffix-grqUOYY9
  2. Forms some diminutives. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--na-urj-fin-pro-suffix-wr-EMypN
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Proto-Finnic]

Forms: -na / *-nä [canonical]
Etymology: table From Proto-Uralic *-na (locative suffix). Etymology templates: {{etymid|urj-fin-pro|essive}} table, {{inh|urj-fin-pro|urj-pro|*-na|pos=locative suffix}} Proto-Uralic *-na (locative suffix) Head templates: {{head|urj-fin-pro|suffix|cat2=inflectional suffixes|head=*-na / *-nä}} *-na / *-nä
  1. Marks the essive case. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--na-urj-fin-pro-suffix-DQmdaDW3 Categories (other): Proto-Finnic entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Finnic entries with incorrect language header: 33 17 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Proto-Nakh]

Head templates: {{head|cau-nkh-pro|noun|head=}} *-na
  1. The dative singular marker. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--na-cau-nkh-pro-suffix-McPEtpN8 Categories (other): Proto-Nakh entries with incorrect language header

Suffix [Proto-Ryukyuan]

Etymology: From Proto-Japonic *na (“no, not; don't”). Etymology templates: {{inh|jpx-ryu-pro|jpx-pro|*na||no, not; don&#x27;t}} Proto-Japonic *na (“no, not; don't”) Head templates: {{head|jpx-ryu-pro|suffix}} *-na
  1. prohibitive marker Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--na-jpx-ryu-pro-suffix-QO1L3wM1 Categories (other): Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Proto-Uralic]

Head templates: {{head|urj-pro|suffix|cat2=inflectional suffixes}} *-na
  1. at, in; forms the locative case, indicating being in a place Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--na-urj-pro-suffix-IXpjtfgg Categories (other): Proto-Uralic entries with incorrect language header

Suffix [Quechua]

Head templates: {{head|qu|suffix}} -na
  1. Nominalizer, future perfect participle. Tags: morpheme Related terms: -spa, -sqa

Suffix [Scots]

IPA: /-nə/, /-nɪ/
Head templates: {{head|sco|suffix}} -na
  1. -n't Tags: morpheme Synonyms: -nae
    Sense id: en--na-sco-suffix-AyTSPWed Categories (other): Scots entries with incorrect language header

Suffix [Swedish]

Etymology: From the plural of Old Norse hinn (demonstrative pronoun), suffixed to the end of the noun stem. Usually corresponds to Danish, Norwegian Bokmål and Norwegian Nynorsk -ne. Etymology templates: {{der|sv|non|hinn}} Old Norse hinn, {{cog|da|-}} Danish, {{cog|nb|-}} Norwegian Bokmål, {{cog|nn|-ne}} Norwegian Nynorsk -ne Head templates: {{head|sv|suffix}} -na
  1. Marker of definiteness on nouns in the plural (except for nouns of the fourth and some of the fifth declension). Tags: morpheme Synonyms: -a (english: used for fourth-declension nouns), -en (english: used for fifth-declension nouns not ending in -are), -ne [archaic, masculine]
    Sense id: en--na-sv-suffix-aNeU3Q8T Categories (other): Swedish entries with incorrect language header Disambiguation of Swedish entries with incorrect language header: 83 17
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Swedish]

Etymology: From Old Norse -na, from Proto-Germanic *-naną. Etymology templates: {{der|sv|non|-na}} Old Norse -na, {{der|sv|gem-pro|*-naną}} Proto-Germanic *-naną Head templates: {{head|sv|suffix}} -na
  1. -en; Used with some adjectives or verbal stems to form inchoative verbs Tags: morpheme
    Sense id: en--na-sv-suffix-e5QRjgsI Categories (other): Pages linking to anchors not found in Appendix:Glossary
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Taos]

Head templates: {{head|twf|suffix}} -na
  1. Singular number inflection. (See also: -ną, -nemą, -ne.) Tags: morpheme
    Sense id: en--na-twf-suffix-3Mqr8tww Categories (other): Taos entries with incorrect language header

Suffix [Uneapa]

IPA: /na/
Etymology: From Proto-Oceanic *-ña, from Proto-Malayo-Polynesian *-nia, from Proto-Austronesian *-nia. Etymology templates: {{inh|bbn|poz-oce-pro|*-ña}} Proto-Oceanic *-ña, {{inh|bbn|poz-pro|*-nia}} Proto-Malayo-Polynesian *-nia, {{inh|bbn|map-pro|*-nia}} Proto-Austronesian *-nia Head templates: {{head|bbn|suffix}} -na
  1. A third-person singular possessive suffix. Tags: morpheme
    Sense id: en--na-bbn-suffix--hVMrnz5 Categories (other): Uneapa entries with incorrect language header

Suffix [Volapük]

Head templates: {{head|vo|suffix}} -na
  1. Tags: morpheme, no-gloss
    Sense id: en--na-vo-suffix-47DEQpj8 Categories (other): Volapük entries with incorrect language header

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for -na meaning in All languages combined (74.1kB)

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "suffix",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-na",
      "name": "en-suffix"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mid-Ulster English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1892, William Carleton, Amusing Irish Tales",
          "text": "Balgruntie wasna that",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-n't"
      ],
      "id": "en--na-en-suffix-AyTSPWed",
      "links": [
        [
          "-n't",
          "-n't"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Mid-Ulster) -n't"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_text": "Related to unë (“I”) and maybe further to ne (“we”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "the mediopassive first-person singular indicative present ending",
          "word": "-em"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gheg Albanian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "bëhem/bâhna (“to become, turn into”)"
        },
        {
          "text": "zbehem/zbehna (“to turn pale”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Gheg form of -em, the mediopassive first-person singular indicative present ending."
      ],
      "id": "en--na-sq-suffix-FdcvyntL",
      "links": [
        [
          "-em",
          "-em#Albanian"
        ],
        [
          "mediopassive",
          "mediopassive#English"
        ],
        [
          "first-person",
          "first-person#English"
        ],
        [
          "singular",
          "singular#English"
        ],
        [
          "indicative",
          "indicative#English"
        ],
        [
          "present",
          "present#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Gheg",
        "alt-of",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "the active first-person plural indicative present ending",
          "word": "-mi"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gheg Albanian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "38 62",
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "we have much work to do",
          "text": "(ne) kena shumë punë për me bo.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Gheg form of -mi, the active first-person plural indicative present ending."
      ],
      "id": "en--na-sq-suffix-v7Zyy8hP",
      "links": [
        [
          "-mi",
          "-mi#Albanian"
        ],
        [
          "active",
          "active#English"
        ],
        [
          "first-person",
          "first-person#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ],
        [
          "indicative",
          "indicative#English"
        ],
        [
          "present",
          "present#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Gheg",
        "alt-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/",
      "tags": [
        "Gheg"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ay",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Aymara",
  "lang_code": "ay",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Aymara entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "possessive marker"
      ],
      "id": "en--na-ay-suffix-srQJVDKp",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kpc",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Curripaco",
  "lang_code": "kpc",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Curripaco entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third person plural patient marker"
      ],
      "id": "en--na-kpc-suffix-WMj5DGRE",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "-na f (noun-forming suffix)",
      "name": "cs-noun"
    }
  ],
  "lang": "Czech",
  "lang_code": "cs",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Czech entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "prodej + -na → prodejna",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "from nouns forms nouns referring to places"
      ],
      "id": "en--na-cs-suffix-xGYcagTV",
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ na]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms the essive case."
      ],
      "id": "en--na-et-suffix-oB2qOgrb",
      "links": [
        [
          "essive",
          "essive#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "essive"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-na",
        "id": "essive"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-na",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finnic *-na, from the Proto-Uralic locative case ending *-na.",
  "forms": [
    {
      "form": "-nä",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-nA",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-nä",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-na (front vowel harmony variant -nä, linguistic notation -nA)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "inflectional",
        "var": "nä"
      },
      "expansion": "-na (front vowel harmony variant -nä, linguistic notation -nA)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "59 37 4",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "-nnoin"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "on a beautiful morning",
          "text": "eräänä kauniina aamuna",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "You used to think I was beautiful.",
          "text": "Ennen pidit minua kauniina.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms the essive case."
      ],
      "id": "en--na-fi-suffix-oB2qOgrb",
      "links": [
        [
          "essive",
          "essive#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-nainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-ne"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nominal"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-na",
        "id": "nominal"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-na",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*-na"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *-na",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finnic *-na, from Proto-Finno-Ugric *-na.",
  "forms": [
    {
      "form": "-nä",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-nA",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-nä",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-na (front vowel harmony variant -nä, linguistic notation -nA)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "nä"
      },
      "expansion": "-na (front vowel harmony variant -nä, linguistic notation -nA)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "kutista (“to itch”) + -na → kutina (“itching”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms action nouns from certain verbs, mainly related to sound, whose first infinitive ends in -sta."
      ],
      "id": "en--na-fi-suffix-SnZ0h90b",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Forms some diminutive nouns."
      ],
      "id": "en--na-fi-suffix-8BiBscvo",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "reanalyzed into its own suffix",
      "word": "-ina"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "grt",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Garo",
  "lang_code": "grt",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "forms genitive",
      "word": "-ni"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "forms accusative",
      "word": "-ko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "forms instrumental",
      "word": "-chi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "forms locative",
      "word": "-no"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "92 8",
          "kind": "other",
          "name": "Garo entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms the dative case"
      ],
      "id": "en--na-grt-suffix-HqAyMo-k",
      "links": [
        [
          "dative",
          "dative#English"
        ]
      ],
      "qualifier": "inflectional suffix",
      "raw_glosses": [
        "(inflectional suffix) forms the dative case"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "For what reason did you not catch the train?",
          "text": "Maina na·a rel gariko sraprikjaha?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "reason"
      ],
      "id": "en--na-grt-suffix-j8~M9nWx",
      "links": [
        [
          "reason",
          "reason"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hts",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hadza",
  "lang_code": "hts",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hadza entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hadza links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "hama (“3rd person masculine singular proximal pronoun”) → hamana (“here”)"
        },
        {
          "text": "bee (“3rd person feminine plural given pronoun”) → beena (“there”)"
        },
        {
          "text": "himiggê (“3rd person masculine singular invisible pronoun”) → himiggêna (“in/behind there”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a locative suffix"
      ],
      "id": "en--na-hts-suffix-IbeZs-b-",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "poz-pol-pro",
        "2": "*-na"
      },
      "expansion": "Proto-Polynesian *-na",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "haw",
        "2": "poz-pol-pro",
        "3": "*-ŋa"
      },
      "expansion": "Proto-Polynesian *-ŋa",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Polynesian *-ŋa.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "haw",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hawaiian",
  "lang_code": "haw",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hawaiian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "ʻai → ʻaina"
        },
        {
          "text": "piʻi → piʻina"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Common nominalizing suffix, sometimes with shortening of a long vowel in the base."
      ],
      "id": "en--na-haw-suffix-yV2pyNA3",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    },
    {
      "ipa": "[nə]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "olvas (“to read”) + -na → olvasna (“he/she would read”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms the third-person singular present tense of verbs (conditional mood, indefinite conjugation)."
      ],
      "id": "en--na-hu-suffix-Cuu25Bkp",
      "raw_glosses": [
        "(conditional suffix) Forms the third-person singular present tense of verbs (conditional mood, indefinite conjugation)."
      ],
      "tags": [
        "conditional",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[nɒ]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ilo",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*ni-a"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *ni-a",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilo",
        "2": "map-pro",
        "3": "*ni-a"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *ni-a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *ni-a, from Proto-Austronesian *ni-a.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pronoun",
        "2": "-na"
      },
      "expansion": "-na (pronoun-forming suffix)",
      "name": "ilo-head"
    }
  ],
  "lang": "Ilocano",
  "lang_code": "ilo",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "siak"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-ak"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-ko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-k"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kaniak"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagik"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kukuak"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuak"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "data"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sita1"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-ta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kaniata"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kadata"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagita"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kukuata"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "datayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sitayo1"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-tayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-tay"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kaniatayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kadatayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagitayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kukuatayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "dakami"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sikami1"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-kami"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-kam"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-mi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kaniami"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kadakami"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagimi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kukuami"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sika"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-ka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-mo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-m"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kaniam"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kenka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagim"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kukuam"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "dakayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sikayo1"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-kayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-kay"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-yo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kaniayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kadakayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagiyo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kukuayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "isu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "isuna"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Ø2"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kaniana"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kenkuana"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagina"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kukuana"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "isuda"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-da"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kaniada"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kadakuada"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kukuada"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagik4"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "—"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-ko ida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-k ida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagita4"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-ta ida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagitayo4"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-tayo ida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagimi4"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-daka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-dakayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-mi ida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-nak"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-nakami"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagim4"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-mo ida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-m ida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-dak"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-data"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-dakami"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagiyo4"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-yo ida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-nata"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-natayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-naka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-nakayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagina4"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-na ida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-datayo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "bagida4"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-da ida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Fused enclitics"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "17 14 35 34",
          "kind": "other",
          "name": "Ilocano terms without Kur-itan script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "He/she/it wants to eat.",
          "text": "Kayatna ti mangan.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Third-person singular ergative enclitic pronoun; he, she, it"
      ],
      "id": "en--na-ilo-pron-NRMGbQuB",
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ],
        [
          "it",
          "it"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "17 14 35 34",
          "kind": "other",
          "name": "Ilocano terms without Kur-itan script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "His/her/its food is delicious.",
          "text": "Naimas ti makanna.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Third-person singular possessive marker; his, her, its"
      ],
      "id": "en--na-ilo-pron-WZczaZ~l",
      "links": [
        [
          "his",
          "his"
        ],
        [
          "her",
          "her"
        ],
        [
          "its",
          "its"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "6 6 42 46",
          "kind": "other",
          "name": "Ilocano entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 14 35 34",
          "kind": "other",
          "name": "Ilocano terms without Kur-itan script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "You should be here.",
          "text": "Rebbengna nga addaka ditoy.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "His/her debt seems to be endless.",
          "text": "Kasla nga awan inggana ti utangna.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Fossilized enclitic of some adverbials or auxiliary verbs"
      ],
      "id": "en--na-ilo-pron-ZlrUxZVP"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "6 6 42 46",
          "kind": "other",
          "name": "Ilocano entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 14 35 34",
          "kind": "other",
          "name": "Ilocano terms without Kur-itan script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "25 18 23 34",
          "kind": "other",
          "name": "Ilocano terms without pronunciation template",
          "parents": [
            "Pronunciation templates",
            "Templates"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Let's help the homeless. (Let's help those who do not have homes.)",
          "text": "Tulongantayo dagiti awan balayna.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Even the strong-willed (ones) became disheartened.",
          "text": "Naupay uray dagiti napigsa ti pakinakemna.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Referential pronoun used in existential or relative clauses; the (adjective) (ones), those who, the ones who"
      ],
      "id": "en--na-ilo-pron-C88gibAn",
      "links": [
        [
          "ones",
          "ones"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-na"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-na",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-na"
      },
      "expansion": "Finnish -na",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-na. Cognates include Finnish -na.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nniin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-naks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-niks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ninna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nniin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nant",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "suffix",
        "3": "front vowel variant",
        "4": "-nä"
      },
      "expansion": "-na (front vowel variant -nä)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nä"
      },
      "expansion": "-na (front vowel variant -nä)",
      "name": "izh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "52 33 15",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form place names."
      ],
      "id": "en--na-izh-suffix-I9TfVX0H",
      "links": [
        [
          "place name",
          "place name#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Used to form action nouns from certain verbs related to sounds: -ing"
      ],
      "id": "en--na-izh-suffix-vGzAGgg8",
      "links": [
        [
          "action noun",
          "action noun#English"
        ],
        [
          "-ing",
          "-ing"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Used to form nouns that resembles a smaller version of the suffixed noun: -y"
      ],
      "id": "en--na-izh-suffix-9QiDMKjx",
      "links": [
        [
          "-y",
          "-y"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-nɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-nɑ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-nɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-nɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "suffix",
        "cat2": "emphatic suffixes",
        "cat3": "",
        "g": "",
        "g2": ""
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "e"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "ga-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "used after velarized consonants and back vowels",
          "word": "-ne"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -ne (used after velarized consonants and back vowels)"
      ],
      "id": "en--na-ga-suffix-AbDZosou",
      "links": [
        [
          "-ne",
          "-ne#Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/nˠə/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xbr",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kambera",
  "lang_code": "xbr",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kambera entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kambera entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kambera pronominal clitics",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kambera pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kambera terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third person singular genitive enclitic"
      ],
      "id": "en--na-xbr-pron-si5qiSMu",
      "links": [
        [
          "genitive",
          "genitive#English"
        ],
        [
          "enclitic",
          "enclitic#English"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "1sg"
        },
        {
          "word": "ku-"
        },
        {
          "word": "-nggu"
        },
        {
          "word": "-ka"
        },
        {
          "word": "-ngga"
        },
        {
          "word": "2sg"
        },
        {
          "alt": "u-",
          "word": "mu-"
        },
        {
          "word": "-mu"
        },
        {
          "word": "-kau"
        },
        {
          "word": "-nggau"
        },
        {
          "word": "3sg"
        },
        {
          "word": "na-"
        },
        {
          "word": "-ya"
        },
        {
          "word": "-nya"
        },
        {
          "word": "1pl.incl"
        },
        {
          "word": "ta-"
        },
        {
          "word": "-nda"
        },
        {
          "word": "-ta"
        },
        {
          "word": "1pl.excl"
        },
        {
          "word": "ma-"
        },
        {
          "word": "-ma"
        },
        {
          "word": "-kama"
        },
        {
          "word": "-nggama"
        },
        {
          "word": "2pl"
        },
        {
          "alt": "i-",
          "word": "mi-"
        },
        {
          "word": "-mi"
        },
        {
          "alt": "-kai",
          "word": "-kami"
        },
        {
          "alt": "-nggai",
          "word": "-nggami"
        },
        {
          "word": "3pl"
        },
        {
          "word": "da-"
        },
        {
          "word": "-da"
        },
        {
          "word": "-ha"
        },
        {
          "word": "-nja"
        }
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lmy",
        "2": "pronoun",
        "cat2": "pronominal clitics"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Laboya",
  "lang_code": "lmy",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Person"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "1sg"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "gu-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-gu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-ga"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "2sg"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "mu-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-mu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "3sg"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "na-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-ni"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "1pl.incl"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "da-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-da"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "1pl.excl"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ma-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-ma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-gama"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "2pl"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "mi-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-mi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-gimi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "3pl"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ɗa-"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-ɗa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-di"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "52 48",
          "kind": "other",
          "name": "Laboya entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Laboya pronominal clitics",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Laboya pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third person singular subject enclitic"
      ],
      "id": "en--na-lmy-pron-XVoVZ69l",
      "links": [
        [
          "enclitic",
          "enclitic#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "singular",
        "subjective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "52 48",
          "kind": "other",
          "name": "Laboya entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Laboya pronominal clitics",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Laboya pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third person singular possessive enclitic"
      ],
      "id": "en--na-lmy-pron-fGzF~aR~",
      "links": [
        [
          "enclitic",
          "enclitic#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lzz",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Laz",
  "lang_code": "lzz",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "-na",
          "word": "-ნა"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Laz entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Laz terms in Latin script",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Latin spelling of -ნა (-na)"
      ],
      "id": "en--na-lzz-suffix-zycLXApl",
      "links": [
        [
          "-ნა",
          "-ნა#Laz"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "morpheme",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mad",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*nia"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *nia",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mad",
        "2": "map-pro",
        "3": "*nia"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *nia",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "-nya"
      },
      "expansion": "Indonesian -nya",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *nia, from Proto-Austronesian *nia. Compare Indonesian -nya, which also has similar function.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mad",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Madurese",
  "lang_code": "mad",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "54 1 46",
          "kind": "other",
          "name": "Madurese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the (definite article)"
      ],
      "id": "en--na-mad-suffix-C60SbeAQ",
      "links": [
        [
          "the",
          "the"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "his, her, its (third-person possessive)"
      ],
      "id": "en--na-mad-suffix-XrVvLhG~",
      "links": [
        [
          "his",
          "his"
        ],
        [
          "her",
          "her"
        ],
        [
          "its",
          "its"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "54 1 46",
          "kind": "other",
          "name": "Madurese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "'s (genitive case)"
      ],
      "id": "en--na-mad-suffix-gMBk38c2",
      "links": [
        [
          "'s",
          "'s"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mak",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*nia"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *nia",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mak",
        "2": "map-pro",
        "3": "*nia"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *nia",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *nia, from Proto-Austronesian *nia.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mak",
        "2": "suffix",
        "3": "possessive suffix",
        "4": "",
        "5": "Lontara spelling",
        "6": "ᨊ"
      },
      "expansion": "-na (possessive suffix, Lontara spelling ᨊ)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Makasar",
  "lang_code": "mak",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Makasar entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Makasar pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Makasar terms in nonstandard scripts",
          "parents": [
            "Terms in nonstandard scripts",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "his, her, its, their (third person singular and plural)"
      ],
      "id": "en--na-mak-suffix-QgoHaAxF",
      "links": [
        [
          "his",
          "his"
        ],
        [
          "her",
          "her"
        ],
        [
          "its",
          "its"
        ],
        [
          "their",
          "their"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "1st sg"
        },
        {
          "word": "1st pl excl"
        },
        {
          "word": "nakke"
        },
        {
          "word": "-a'"
        },
        {
          "word": "ku-"
        },
        {
          "word": "-ku"
        },
        {
          "tags": [
            "archaic"
          ],
          "word": "1st pl excl"
        },
        {
          "word": "kambe"
        },
        {
          "word": "-kang"
        },
        {
          "word": "ki-"
        },
        {
          "word": "-mang"
        },
        {
          "word": "1st pl incl"
        },
        {
          "word": "2nd sg polite"
        },
        {
          "word": "katte"
        },
        {
          "word": "-ki'"
        },
        {
          "word": "-ta"
        },
        {
          "word": "2nd sg"
        },
        {
          "word": "pl familiar"
        },
        {
          "word": "kau"
        },
        {
          "word": "-ko"
        },
        {
          "word": "nu-"
        },
        {
          "word": "-nu"
        },
        {
          "tags": [
            "plural"
          ],
          "word": "3rd sg "
        },
        {
          "tags": [
            "plural"
          ],
          "word": ""
        },
        {
          "word": "ia"
        },
        {
          "word": "-i"
        },
        {
          "word": "na-"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-nna"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "possessive",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[na]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mt",
        "2": "ar",
        "3": "ـنَا"
      },
      "expansion": "Arabic ـنَا (-nā)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic ـنَا (-nā).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "mf"
      },
      "expansion": "-na m or f",
      "name": "mt-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Maltese",
  "lang_code": "mt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Maltese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Maltese personal pronouns",
          "parents": [
            "Personal pronouns",
            "Pronouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Maltese suffixes with multiple genders",
          "parents": [
            "Suffixes with multiple genders",
            "Suffixes by gender",
            "Suffixes",
            "Morphemes",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "jinsa (“he forgets”) + -na → jinsiena (“he forgets us”)"
        },
        {
          "text": "dar (“home”) + -na → darna (“our home”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "1st-person plural pronominal suffix: our; us"
      ],
      "id": "en--na-mt-suffix-mt:pronoun",
      "links": [
        [
          "our",
          "our"
        ],
        [
          "us",
          "us"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "aħna"
        }
      ],
      "senseid": [
        "mt:pronoun"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tagħna"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mi",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Maori",
  "lang_code": "mi",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "au"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ahau"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "māua"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "mātou"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "tāua"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "tātou"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "koe"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kōrua"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "koutou"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ia"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "rāua"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "rātou"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "89 11",
          "kind": "other",
          "name": "Maori entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "92 8",
          "kind": "other",
          "name": "Maori entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "91 9",
          "kind": "other",
          "name": "Maori terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used in contractions with particles of possession of third person pronouns."
      ],
      "id": "en--na-mi-suffix-JG6YZmY9",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a passive ending"
      ],
      "id": "en--na-mi-suffix-fx8pXmEo",
      "links": [
        [
          "passive",
          "passive"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hto",
        "2": "-na"
      },
      "expansion": "Minica Huitoto -na",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hux",
        "2": "-na"
      },
      "expansion": "Nüpode Huitoto -na",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognates include Minica Huitoto -na and Nüpode Huitoto -na.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "huu",
        "2": "classifier"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Murui Huitoto",
  "lang_code": "huu",
  "pos": "classifier",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Murui Huitoto classifiers",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 11 39",
          "kind": "other",
          "name": "Murui Huitoto entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Classifier for trees."
      ],
      "id": "en--na-huu-classifier-R0knvbev"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[-na]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "huu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Murui Huitoto",
  "lang_code": "huu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-a"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -a"
      ],
      "id": "en--na-huu-suffix-7OFDR~GS",
      "links": [
        [
          "-a",
          "-a#Murui Huitoto"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[-na]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "huu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Murui Huitoto",
  "lang_code": "huu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-de"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hypothetical conditional of -de"
      ],
      "id": "en--na-huu-suffix-0bHc-7Bb",
      "links": [
        [
          "-de",
          "-de#Murui Huitoto"
        ]
      ],
      "tags": [
        "conditional",
        "form-of",
        "hypothetical",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[-na]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-inōną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-inōną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-inōną.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-nandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-naða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-naði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-num",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-nuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nuðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-naði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-n",
        "voice": "active"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-num",
        "impr_2pl": "-nið",
        "impr_2sg": "-na",
        "infinitive": "-na",
        "mp_impr_1pl": "-numsk",
        "mp_impr_2pl": "-nizk",
        "mp_impr_2sg": "-nask",
        "mp_infinitive": "-nask",
        "mp_past_ind_1pl": "-nuðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "-nuðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "-nuðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "-naðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "-nuðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "-naðisk",
        "mp_past_part": "-nazk",
        "mp_past_sub_1pl": "-naðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "-nuðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "-naðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "-naðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "-naðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "-naðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "-numsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "-numk",
        "mp_pres_ind_2pl": "-nizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "-nask",
        "mp_pres_ind_3pl": "-nask",
        "mp_pres_ind_3sg": "-nask",
        "mp_pres_part": "-nandisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "-nimsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "-numk",
        "mp_pres_sub_2pl": "-nizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "-nisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "-nisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "-nisk",
        "past_ind_1pl": "-nuðum",
        "past_ind_1sg": "-naða",
        "past_ind_2pl": "-nuðuð",
        "past_ind_2sg": "-naðir",
        "past_ind_3pl": "-nuðu",
        "past_ind_3sg": "-naði",
        "past_part": "-naðr",
        "past_sub_1pl": "-naðim",
        "past_sub_1sg": "-naða",
        "past_sub_2pl": "-naðið",
        "past_sub_2sg": "-naðir",
        "past_sub_3pl": "-naði",
        "past_sub_3sg": "-naði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "-num",
        "pres_ind_1sg": "-na",
        "pres_ind_2pl": "-nið",
        "pres_ind_2sg": "-nar",
        "pres_ind_3pl": "-na",
        "pres_ind_3sg": "-nar",
        "pres_part": "-nandi",
        "pres_sub_1pl": "-nim",
        "pres_sub_1sg": "-na",
        "pres_sub_2pl": "-nið",
        "pres_sub_2sg": "-nir",
        "pres_sub_3pl": "-ni",
        "pres_sub_3sg": "-ni",
        "title1": "Conjugation of -na — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of -na — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-active"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-num",
        "impr_2pl": "-nið",
        "impr_2sg": "-na",
        "infinitive": "-na",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "-nuðum",
        "past_ind_1sg": "-naða",
        "past_ind_2pl": "-nuðuð",
        "past_ind_2sg": "-naðir",
        "past_ind_3pl": "-nuðu",
        "past_ind_3sg": "-naði",
        "past_part": "-naðr",
        "past_sub_1pl": "-naðim",
        "past_sub_1sg": "-naða",
        "past_sub_2pl": "-naðið",
        "past_sub_2sg": "-naðir",
        "past_sub_3pl": "-naði",
        "past_sub_3sg": "-naði",
        "pres_ind_1pl": "-num",
        "pres_ind_1sg": "-na",
        "pres_ind_2pl": "-nið",
        "pres_ind_2sg": "-nar",
        "pres_ind_3pl": "-na",
        "pres_ind_3sg": "-nar",
        "pres_part": "-nandi",
        "pres_sub_1pl": "-nim",
        "pres_sub_1sg": "-na",
        "pres_sub_2pl": "-nið",
        "pres_sub_2sg": "-nir",
        "pres_sub_3pl": "-ni",
        "pres_sub_3sg": "-ni",
        "title": "Conjugation of -na — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-num",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nuðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nuðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nuðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ni",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ni",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-num",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used to form inchoative verbs from adjectives"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-nneg6aEr",
      "links": [
        [
          "inchoative",
          "inchoative#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-anǫ̂"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-anǫ̂",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-anǫ̂ and *-ōnǫ̂, genitive plural endings of weak neuter and feminine nouns.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "hjarta → hjartna"
        },
        {
          "text": "saga → sagna"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the genitive plural of some weak feminine and neuter nouns"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-wGfARB0Q",
      "links": [
        [
          "genitive",
          "genitive#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 2 11 10 11 11 11 5 5 5 5 5 9 9",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong feminine accusative singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-K08PHNzp",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "positive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 2 11 10 11 11 11 5 5 5 5 5 9 9",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong masculine accusative plural"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-NAMpYANL",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural",
        "positive",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 2 11 10 11 11 11 5 5 5 5 5 9 9",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak masculine oblique singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-np6oC8Gl",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "oblique",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 2 11 10 11 11 11 5 5 5 5 5 9 9",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak feminine nominative singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-i3Kic73V",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "1 2 11 10 11 11 11 5 5 5 5 5 9 9",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak neuter singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-RteW-Czu",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "strong feminine accusative singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-IfaIUtvv",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "strong masculine accusative plural"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-oPsBoG9Q",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "weak masculine oblique singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-zXjcF2HE",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "oblique",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "weak feminine nominative singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-dBppUTx2",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "weak neuter singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-RZTFuh3H",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "definite article suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n## feminine accusative singular\n## masculine accusative plural",
        "feminine accusative singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-xIrJokPM",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "definite article suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n## feminine accusative singular\n## masculine accusative plural",
        "masculine accusative plural"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-Ydq7ZIO~",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "derived terms",
        "2": "Derived"
      },
      "expansion": "Derived",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "zlw-opl",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*-ьnъ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-ьnъ",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "zlw-opl",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*-ьnъ"
      },
      "expansion": "Derived from Proto-Slavic *-ьnъ",
      "name": "der+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from Proto-Slavic *-ьnъ.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zlw-opl",
        "2": "suffix",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-na f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Polish",
  "lang_code": "zlw-opl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms feminine adjective-like nouns"
      ],
      "id": "en--na-zlw-opl-suffix-L~IMu9BN",
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/naː/",
      "note": "10ᵗʰ–15ᵗʰ CE"
    },
    {
      "ipa": "/nɒ/",
      "note": "15ᵗʰ CE"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "ine-pro",
        "inh": "2"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "zlw-opl",
        "3": "-na",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Polish -na",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "zlw-opl",
        "3": "-na"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Polish -na",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*-ьnъ"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-ьnъ",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Polish -na, from Proto-Slavic *-ьnъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pl-decl-noun\n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nej",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nych",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-en",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nej",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ną",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nę",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ną",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nymi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nej",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nych",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-no",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "suffix",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-na f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "na"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "accp": "-ne/-ny",
        "accs": "-ną/-nę",
        "datp": "-nym/-nom",
        "dats": "-nej/-nie",
        "genp": "-nych/-en/-n",
        "gens": "-nej/-ny",
        "insp": "-nymi/-nami",
        "inss": "-ną",
        "locp": "-nych/-nach",
        "locs": "-nej/-nie",
        "nomp": "-ne/-ny",
        "noms": "-na",
        "vocp": "-ne/-ny",
        "vocs": "-no"
      },
      "name": "pl-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "51 49",
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "54 46",
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with manual fragments",
          "parents": [
            "Links with manual fragments",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "54 46",
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "54 46",
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant wikilinks",
          "parents": [
            "Links with redundant wikilinks",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "arcyksiążę + -na → arcyksiężna",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms feminine adjective-like nouns -ess"
      ],
      "id": "en--na-pl-suffix-sZFedvyM",
      "links": [
        [
          "-ess",
          "-ess#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-ka"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "51 49",
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "54 46",
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with manual fragments",
          "parents": [
            "Links with manual fragments",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "54 46",
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "54 46",
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant wikilinks",
          "parents": [
            "Links with redundant wikilinks",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "arcyksiążę + -na → arcyksiężna",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms feminine adjective-like nouns meaning \"wife of\""
      ],
      "id": "en--na-pl-suffix-hy79Gt6a",
      "synonyms": [
        {
          "word": "-owa"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "homophone": "na"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Quechua",
  "lang_code": "qu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Quechua entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Quechua links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "llamk'ay (“to work”) → llamk'ana (“tool, work to be done”)"
        },
        {
          "text": "mikhuy (“to eat”) → mikhuna (“food, meal”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Nominalizer, future perfect participle."
      ],
      "id": "en--na-qu-suffix-KtFGGXCz",
      "related": [
        {
          "word": "-spa"
        },
        {
          "word": "-sqa"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Scots",
  "lang_code": "sco",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Scots entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "didna (\"did not\")"
        },
        {
          "text": "canna (\"can not\")"
        },
        {
          "text": "daurna (\"dare not\")"
        },
        {
          "text": "michtna (\"might not\")"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-n't"
      ],
      "id": "en--na-sco-suffix-AyTSPWed",
      "links": [
        [
          "-n't",
          "-n't"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-nae"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-nə/"
    },
    {
      "ipa": "/-nɪ/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "non",
        "3": "hinn"
      },
      "expansion": "Old Norse hinn",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Danish",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Norwegian Bokmål",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "-ne"
      },
      "expansion": "Norwegian Nynorsk -ne",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From the plural of Old Norse hinn (demonstrative pronoun), suffixed to the end of the noun stem. Usually corresponds to Danish, Norwegian Bokmål and Norwegian Nynorsk -ne.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "83 17",
          "kind": "other",
          "name": "Swedish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "stolar (“chairs”) + -na → stolarna (“the chairs”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "lärare (“teachers”) + -na → lärarna (“the teachers”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Marker of definiteness on nouns in the plural (except for nouns of the fourth and some of the fifth declension)."
      ],
      "id": "en--na-sv-suffix-aNeU3Q8T",
      "synonyms": [
        {
          "english": "used for fourth-declension nouns",
          "word": "-a"
        },
        {
          "english": "used for fifth-declension nouns not ending in -are",
          "word": "-en"
        },
        {
          "tags": [
            "archaic",
            "masculine"
          ],
          "word": "-ne"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "non",
        "3": "-na"
      },
      "expansion": "Old Norse -na",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-naną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-naną",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse -na, from Proto-Germanic *-naną.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages linking to anchors not found in Appendix:Glossary",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "trött (“tired”) + -na → tröttna (“to tiren, become tired”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-en; Used with some adjectives or verbal stems to form inchoative verbs"
      ],
      "id": "en--na-sv-suffix-e5QRjgsI",
      "links": [
        [
          "-en",
          "-en"
        ],
        [
          "inchoative",
          "Appendix:Glossary#inchoative"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "twf",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Taos",
  "lang_code": "twf",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Taos entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Singular number inflection. (See also: -ną, -nemą, -ne.)"
      ],
      "id": "en--na-twf-suffix-3Mqr8tww",
      "links": [
        [
          "Singular",
          "singular"
        ],
        [
          "inflection",
          "inflection"
        ],
        [
          "-ną",
          "-ną#Taos"
        ],
        [
          "-nemą",
          "-nemą#Taos"
        ],
        [
          "-ne",
          "-ne#Taos"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bbn",
        "2": "poz-oce-pro",
        "3": "*-ña"
      },
      "expansion": "Proto-Oceanic *-ña",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bbn",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*-nia"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *-nia",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bbn",
        "2": "map-pro",
        "3": "*-nia"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *-nia",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Oceanic *-ña, from Proto-Malayo-Polynesian *-nia, from Proto-Austronesian *-nia.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bbn",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Uneapa",
  "lang_code": "bbn",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Uneapa entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A third-person singular possessive suffix."
      ],
      "id": "en--na-bbn-suffix--hVMrnz5",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Volapük",
  "lang_code": "vo",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Volapük entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "id": "en--na-vo-suffix-47DEQpj8",
      "tags": [
        "morpheme",
        "no-gloss"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Ugric:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "hu",
            "2": "-n"
          },
          "expansion": "Hungarian: -n",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Hungarian: -n (superessive)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Mordvinic:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "myv",
            "2": "-на"
          },
          "expansion": "Erzya: -на (-na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Erzya: -на (-na), -ня (-ńa), -нэ (-ne), -не (-ńe) (temporalis)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "smi-pro",
            "2": "*-nē"
          },
          "expansion": "Proto-Samic: *-nē",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Samic: *-nē (essive)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-fin-pro",
            "2": "*-na",
            "id1": "essive"
          },
          "expansion": "Proto-Finnic: *-na",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Finnic: *-na (essive)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Mordvinic:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "myv",
            "2": "-со"
          },
          "expansion": "Erzya: -со (-so)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Erzya: -со (-so) (inessive)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mdf",
            "2": "-са"
          },
          "expansion": "Moksha: -са (-sa)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Moksha: -са (-sa) (inessive)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "smi-pro",
            "2": "*-snē"
          },
          "expansion": "Proto-Samic: *-snē",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Samic: *-snē (inessive)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-fin-pro",
            "2": "*-ssa"
          },
          "expansion": "Proto-Finnic: *-ssa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Finnic: *-ssa (inessive)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "*-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Uralic",
  "lang_code": "urj-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Uralic/-na",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Uralic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "at, in; forms the locative case, indicating being in a place"
      ],
      "id": "en--na-urj-pro-suffix-IXpjtfgg",
      "links": [
        [
          "at",
          "at"
        ],
        [
          "in",
          "in"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Northern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Kikai: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kikai: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Kunigami: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kunigami: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Northern Amami-Oshima: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Amami-Oshima: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Okinawan: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Okinawan: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Oki-No-Erabu: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Oki-No-Erabu: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Southern Amami-Oshima: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Amami-Oshima: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tkn",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Toku-No-Shima: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Toku-No-Shima: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yox",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Yoron: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yoron: な (na)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Southern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Miyako: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Miyako: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Yaeyama: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yaeyama: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yoi",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Yonaguni: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yonaguni: な (na)"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*na",
        "4": "",
        "5": "no, not; don't"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *na (“no, not; don't”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *na (“no, not; don't”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "*-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/-na",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "prohibitive marker"
      ],
      "id": "en--na-jpx-ryu-pro-suffix-QO1L3wM1",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "bbl",
            "2": "-ნ"
          },
          "expansion": "Bats: -ნ (-n)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Bats: -ნ (-n)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Vainakh:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ce",
            "2": "-на"
          },
          "expansion": "Chechen: -на (-na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Chechen: -на (-na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inh",
            "2": "-а̄"
          },
          "expansion": "Ingush: -а̄ (-aa)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingush: -а̄ (-aa)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cau-nkh-pro",
        "2": "noun",
        "head": ""
      },
      "expansion": "*-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Nakh",
  "lang_code": "cau-nkh-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Nakh/-na",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Nakh entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The dative singular marker."
      ],
      "id": "en--na-cau-nkh-pro-suffix-McPEtpN8",
      "links": [
        [
          "dative",
          "dative#English"
        ],
        [
          "singular",
          "singular#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-na",
            "id": "nominal"
          },
          "expansion": "Finnish: -na",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -na"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "nominal"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*-na"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *-na",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finno-Ugric *-na.",
  "forms": [
    {
      "form": "-na / *-nä",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "head": "*-na / *-nä"
      },
      "expansion": "*-na / *-nä",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-na",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Forms action nouns from verbs."
      ],
      "id": "en--na-urj-fin-pro-suffix-grqUOYY9",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Forms some diminutives."
      ],
      "id": "en--na-urj-fin-pro-suffix-wr-EMypN",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-na",
            "id": "essive"
          },
          "expansion": "Finnish: -na",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -na"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "-nna"
          },
          "expansion": "Ingrian: -nna",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "< <i class=\"Latn mention\" lang=\"urj-fin-pro\">*-nna</i>"
          },
          "expansion": "(< *-nna)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: -nna (< *-nna)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "essive"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-na",
        "pos": "locative suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-na (locative suffix)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Uralic *-na (locative suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "-na / *-nä",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "head": "*-na / *-nä"
      },
      "expansion": "*-na / *-nä",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-na",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 17 50",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Marks the essive case."
      ],
      "id": "en--na-urj-fin-pro-suffix-DQmdaDW3",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}
{
  "categories": [
    "Albanian 1-syllable words",
    "Albanian entries with incorrect language header",
    "Albanian lemmas",
    "Albanian suffixes",
    "Albanian terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_text": "Related to unë (“I”) and maybe further to ne (“we”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "the mediopassive first-person singular indicative present ending",
          "word": "-em"
        }
      ],
      "categories": [
        "Gheg Albanian"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "bëhem/bâhna (“to become, turn into”)"
        },
        {
          "text": "zbehem/zbehna (“to turn pale”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Gheg form of -em, the mediopassive first-person singular indicative present ending."
      ],
      "links": [
        [
          "-em",
          "-em#Albanian"
        ],
        [
          "mediopassive",
          "mediopassive#English"
        ],
        [
          "first-person",
          "first-person#English"
        ],
        [
          "singular",
          "singular#English"
        ],
        [
          "indicative",
          "indicative#English"
        ],
        [
          "present",
          "present#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Gheg",
        "alt-of",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "the active first-person plural indicative present ending",
          "word": "-mi"
        }
      ],
      "categories": [
        "Albanian terms with usage examples",
        "Gheg Albanian"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "we have much work to do",
          "text": "(ne) kena shumë punë për me bo.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Gheg form of -mi, the active first-person plural indicative present ending."
      ],
      "links": [
        [
          "-mi",
          "-mi#Albanian"
        ],
        [
          "active",
          "active#English"
        ],
        [
          "first-person",
          "first-person#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ],
        [
          "indicative",
          "indicative#English"
        ],
        [
          "present",
          "present#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Gheg",
        "alt-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/",
      "tags": [
        "Gheg"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ay",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Aymara",
  "lang_code": "ay",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Aymara entries with incorrect language header",
        "Aymara lemmas",
        "Aymara suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "possessive marker"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kpc",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Curripaco",
  "lang_code": "kpc",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Curripaco entries with incorrect language header",
        "Curripaco lemmas",
        "Curripaco suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "third person plural patient marker"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "-na f (noun-forming suffix)",
      "name": "cs-noun"
    }
  ],
  "lang": "Czech",
  "lang_code": "cs",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Czech entries with incorrect language header",
        "Czech feminine suffixes",
        "Czech lemmas",
        "Czech noun-forming suffixes",
        "Czech suffixes",
        "Czech terms with IPA pronunciation"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "prodej + -na → prodejna",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "from nouns forms nouns referring to places"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ na]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "suffix",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": "",
        "id": ""
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-na",
      "name": "en-suffix"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English entries with incorrect language header",
        "English lemmas",
        "English suffixes",
        "English terms with quotations",
        "Mid-Ulster English",
        "Quotation templates to be cleaned"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1892, William Carleton, Amusing Irish Tales",
          "text": "Balgruntie wasna that",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-n't"
      ],
      "links": [
        [
          "-n't",
          "-n't"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Mid-Ulster) -n't"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian entries with incorrect language header",
        "Estonian inflectional suffixes",
        "Estonian lemmas",
        "Estonian suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "Forms the essive case."
      ],
      "links": [
        [
          "essive",
          "essive#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish inflectional suffixes",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish noun-forming suffixes",
    "Finnish suffixes",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Finno-Ugric",
    "Finnish terms derived from Proto-Uralic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finno-Ugric",
    "Finnish terms inherited from Proto-Uralic"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-nnoin"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "essive"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-na",
        "id": "essive"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-na",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finnic *-na, from the Proto-Uralic locative case ending *-na.",
  "forms": [
    {
      "form": "-nä",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-nA",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-nä",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-na (front vowel harmony variant -nä, linguistic notation -nA)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "inflectional",
        "var": "nä"
      },
      "expansion": "-na (front vowel harmony variant -nä, linguistic notation -nA)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "on a beautiful morning",
          "text": "eräänä kauniina aamuna",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "You used to think I was beautiful.",
          "text": "Ennen pidit minua kauniina.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms the essive case."
      ],
      "links": [
        [
          "essive",
          "essive#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish noun-forming suffixes",
    "Finnish suffixes",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Finno-Ugric",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finno-Ugric"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-nainen"
    },
    {
      "word": "-ne"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nominal"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-na",
        "id": "nominal"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-na",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*-na"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *-na",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finnic *-na, from Proto-Finno-Ugric *-na.",
  "forms": [
    {
      "form": "-nä",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-nA",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-nä",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-na (front vowel harmony variant -nä, linguistic notation -nA)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "nä"
      },
      "expansion": "-na (front vowel harmony variant -nä, linguistic notation -nA)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "kutista (“to itch”) + -na → kutina (“itching”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms action nouns from certain verbs, mainly related to sound, whose first infinitive ends in -sta."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Forms some diminutive nouns."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "english": "reanalyzed into its own suffix",
      "word": "-ina"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Garo entries with incorrect language header",
    "Garo lemmas",
    "Garo suffixes"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "grt",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Garo",
  "lang_code": "grt",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "english": "forms genitive",
      "word": "-ni"
    },
    {
      "english": "forms accusative",
      "word": "-ko"
    },
    {
      "english": "forms instrumental",
      "word": "-chi"
    },
    {
      "english": "forms locative",
      "word": "-no"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "forms the dative case"
      ],
      "links": [
        [
          "dative",
          "dative#English"
        ]
      ],
      "qualifier": "inflectional suffix",
      "raw_glosses": [
        "(inflectional suffix) forms the dative case"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Garo terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "For what reason did you not catch the train?",
          "text": "Maina na·a rel gariko sraprikjaha?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "reason"
      ],
      "links": [
        [
          "reason",
          "reason"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hts",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hadza",
  "lang_code": "hts",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Hadza entries with incorrect language header",
        "Hadza lemmas",
        "Hadza links with redundant target parameters",
        "Hadza suffixes",
        "Hadza terms with IPA pronunciation"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "hama (“3rd person masculine singular proximal pronoun”) → hamana (“here”)"
        },
        {
          "text": "bee (“3rd person feminine plural given pronoun”) → beena (“there”)"
        },
        {
          "text": "himiggê (“3rd person masculine singular invisible pronoun”) → himiggêna (“in/behind there”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a locative suffix"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "poz-pol-pro",
        "2": "*-na"
      },
      "expansion": "Proto-Polynesian *-na",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "haw",
        "2": "poz-pol-pro",
        "3": "*-ŋa"
      },
      "expansion": "Proto-Polynesian *-ŋa",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Polynesian *-ŋa.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "haw",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hawaiian",
  "lang_code": "haw",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Hawaiian entries with incorrect language header",
        "Hawaiian lemmas",
        "Hawaiian suffixes",
        "Hawaiian terms derived from Proto-Polynesian",
        "Hawaiian terms with IPA pronunciation"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "ʻai → ʻaina"
        },
        {
          "text": "piʻi → piʻina"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Common nominalizing suffix, sometimes with shortening of a long vowel in the base."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    },
    {
      "ipa": "[nə]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Hungarian entries with incorrect language header",
        "Hungarian lemmas",
        "Hungarian suffixes",
        "Hungarian terms with IPA pronunciation"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "olvas (“to read”) + -na → olvasna (“he/she would read”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms the third-person singular present tense of verbs (conditional mood, indefinite conjugation)."
      ],
      "raw_glosses": [
        "(conditional suffix) Forms the third-person singular present tense of verbs (conditional mood, indefinite conjugation)."
      ],
      "tags": [
        "conditional",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[nɒ]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Ilocano entries with incorrect language header",
    "Ilocano lemmas",
    "Ilocano pronoun-forming suffixes",
    "Ilocano suffixes",
    "Ilocano terms derived from Proto-Austronesian",
    "Ilocano terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Ilocano terms inherited from Proto-Austronesian",
    "Ilocano terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Ilocano terms with IPA pronunciation",
    "Ilocano terms with redundant head parameter",
    "Ilocano terms without Kur-itan script",
    "Ilocano terms without pronunciation template"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ilo",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*ni-a"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *ni-a",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilo",
        "2": "map-pro",
        "3": "*ni-a"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *ni-a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *ni-a, from Proto-Austronesian *ni-a.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pronoun",
        "2": "-na"
      },
      "expansion": "-na (pronoun-forming suffix)",
      "name": "ilo-head"
    }
  ],
  "lang": "Ilocano",
  "lang_code": "ilo",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "siak"
    },
    {
      "word": "-ak"
    },
    {
      "word": "-ko"
    },
    {
      "word": "-k"
    },
    {
      "word": "kaniak"
    },
    {
      "word": "bagik"
    },
    {
      "word": "kukuak"
    },
    {
      "word": "kuak"
    },
    {
      "word": "data"
    },
    {
      "word": "sita1"
    },
    {
      "word": "-ta"
    },
    {
      "word": "kaniata"
    },
    {
      "word": "kadata"
    },
    {
      "word": "bagita"
    },
    {
      "word": "kukuata"
    },
    {
      "word": "datayo"
    },
    {
      "word": "sitayo1"
    },
    {
      "word": "-tayo"
    },
    {
      "word": "-tay"
    },
    {
      "word": "kaniatayo"
    },
    {
      "word": "kadatayo"
    },
    {
      "word": "bagitayo"
    },
    {
      "word": "kukuatayo"
    },
    {
      "word": "dakami"
    },
    {
      "word": "sikami1"
    },
    {
      "word": "-kami"
    },
    {
      "word": "-kam"
    },
    {
      "word": "-mi"
    },
    {
      "word": "kaniami"
    },
    {
      "word": "kadakami"
    },
    {
      "word": "bagimi"
    },
    {
      "word": "kukuami"
    },
    {
      "word": "sika"
    },
    {
      "word": "-ka"
    },
    {
      "word": "-mo"
    },
    {
      "word": "-m"
    },
    {
      "word": "kaniam"
    },
    {
      "word": "kenka"
    },
    {
      "word": "bagim"
    },
    {
      "word": "kukuam"
    },
    {
      "word": "dakayo"
    },
    {
      "word": "sikayo1"
    },
    {
      "word": "-kayo"
    },
    {
      "word": "-kay"
    },
    {
      "word": "-yo"
    },
    {
      "word": "kaniayo"
    },
    {
      "word": "kadakayo"
    },
    {
      "word": "bagiyo"
    },
    {
      "word": "kukuayo"
    },
    {
      "word": "isu"
    },
    {
      "word": "isuna"
    },
    {
      "word": "Ø2"
    },
    {
      "word": "kaniana"
    },
    {
      "word": "kenkuana"
    },
    {
      "word": "bagina"
    },
    {
      "word": "kukuana"
    },
    {
      "word": "isuda"
    },
    {
      "word": "-da"
    },
    {
      "word": "kaniada"
    },
    {
      "word": "kadakuada"
    },
    {
      "word": "bagida"
    },
    {
      "word": "kukuada"
    },
    {
      "word": "bagik4"
    },
    {
      "word": "—"
    },
    {
      "word": "-ko ida"
    },
    {
      "word": "-k ida"
    },
    {
      "word": "bagita4"
    },
    {
      "word": "-ta ida"
    },
    {
      "word": "bagitayo4"
    },
    {
      "word": "-tayo ida"
    },
    {
      "word": "bagimi4"
    },
    {
      "word": "-daka"
    },
    {
      "word": "-dakayo"
    },
    {
      "word": "-mi ida"
    },
    {
      "word": "-nak"
    },
    {
      "word": "-nakami"
    },
    {
      "word": "bagim4"
    },
    {
      "word": "-mo ida"
    },
    {
      "word": "-m ida"
    },
    {
      "word": "-dak"
    },
    {
      "word": "-data"
    },
    {
      "word": "-dakami"
    },
    {
      "word": "bagiyo4"
    },
    {
      "word": "-yo ida"
    },
    {
      "word": "-nata"
    },
    {
      "word": "-natayo"
    },
    {
      "word": "-naka"
    },
    {
      "word": "-nakayo"
    },
    {
      "word": "bagina4"
    },
    {
      "word": "-na ida"
    },
    {
      "word": "-datayo"
    },
    {
      "word": "bagida4"
    },
    {
      "word": "-da ida"
    },
    {
      "word": "Fused enclitics"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ilocano terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "He/she/it wants to eat.",
          "text": "Kayatna ti mangan.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Third-person singular ergative enclitic pronoun; he, she, it"
      ],
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ],
        [
          "it",
          "it"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Ilocano terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "His/her/its food is delicious.",
          "text": "Naimas ti makanna.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Third-person singular possessive marker; his, her, its"
      ],
      "links": [
        [
          "his",
          "his"
        ],
        [
          "her",
          "her"
        ],
        [
          "its",
          "its"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Ilocano terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "You should be here.",
          "text": "Rebbengna nga addaka ditoy.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "His/her debt seems to be endless.",
          "text": "Kasla nga awan inggana ti utangna.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Fossilized enclitic of some adverbials or auxiliary verbs"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Ilocano terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Let's help the homeless. (Let's help those who do not have homes.)",
          "text": "Tulongantayo dagiti awan balayna.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Even the strong-willed (ones) became disheartened.",
          "text": "Naupay uray dagiti napigsa ti pakinakemna.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Referential pronoun used in existential or relative clauses; the (adjective) (ones), those who, the ones who"
      ],
      "links": [
        [
          "ones",
          "ones"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian lemmas",
    "Ingrian suffixes",
    "Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-na"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-na",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-na"
      },
      "expansion": "Finnish -na",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-na. Cognates include Finnish -na.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/koira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nniin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-naks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-niks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-nanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nnaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ninna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nniin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nant",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "suffix",
        "3": "front vowel variant",
        "4": "-nä"
      },
      "expansion": "-na (front vowel variant -nä)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nä"
      },
      "expansion": "-na (front vowel variant -nä)",
      "name": "izh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used to form place names."
      ],
      "links": [
        [
          "place name",
          "place name#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Used to form action nouns from certain verbs related to sounds: -ing"
      ],
      "links": [
        [
          "action noun",
          "action noun#English"
        ],
        [
          "-ing",
          "-ing"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Used to form nouns that resembles a smaller version of the suffixed noun: -y"
      ],
      "links": [
        [
          "-y",
          "-y"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-nɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-nɑ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-nɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-nɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "suffix",
        "cat2": "emphatic suffixes",
        "cat3": "",
        "g": "",
        "g2": ""
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "e"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "ga-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "used after velarized consonants and back vowels",
          "word": "-ne"
        }
      ],
      "categories": [
        "Irish emphatic suffixes",
        "Irish entries with incorrect language header",
        "Irish lemmas",
        "Irish suffixes",
        "Irish terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -ne (used after velarized consonants and back vowels)"
      ],
      "links": [
        [
          "-ne",
          "-ne#Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/nˠə/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xbr",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kambera",
  "lang_code": "xbr",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "1sg"
    },
    {
      "word": "ku-"
    },
    {
      "word": "-nggu"
    },
    {
      "word": "-ka"
    },
    {
      "word": "-ngga"
    },
    {
      "word": "2sg"
    },
    {
      "alt": "u-",
      "word": "mu-"
    },
    {
      "word": "-mu"
    },
    {
      "word": "-kau"
    },
    {
      "word": "-nggau"
    },
    {
      "word": "3sg"
    },
    {
      "word": "na-"
    },
    {
      "word": "-ya"
    },
    {
      "word": "-nya"
    },
    {
      "word": "1pl.incl"
    },
    {
      "word": "ta-"
    },
    {
      "word": "-nda"
    },
    {
      "word": "-ta"
    },
    {
      "word": "1pl.excl"
    },
    {
      "word": "ma-"
    },
    {
      "word": "-ma"
    },
    {
      "word": "-kama"
    },
    {
      "word": "-nggama"
    },
    {
      "word": "2pl"
    },
    {
      "alt": "i-",
      "word": "mi-"
    },
    {
      "word": "-mi"
    },
    {
      "alt": "-kai",
      "word": "-kami"
    },
    {
      "alt": "-nggai",
      "word": "-nggami"
    },
    {
      "word": "3pl"
    },
    {
      "word": "da-"
    },
    {
      "word": "-da"
    },
    {
      "word": "-ha"
    },
    {
      "word": "-nja"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kambera entries with incorrect language header",
        "Kambera entries with language name categories using raw markup",
        "Kambera lemmas",
        "Kambera pronominal clitics",
        "Kambera pronouns",
        "Kambera terms with non-redundant non-automated sortkeys"
      ],
      "glosses": [
        "third person singular genitive enclitic"
      ],
      "links": [
        [
          "genitive",
          "genitive#English"
        ],
        [
          "enclitic",
          "enclitic#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Laboya entries with incorrect language header",
    "Laboya lemmas",
    "Laboya pronominal clitics",
    "Laboya pronouns"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lmy",
        "2": "pronoun",
        "cat2": "pronominal clitics"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Laboya",
  "lang_code": "lmy",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "Person"
    },
    {
      "word": "1sg"
    },
    {
      "word": "gu-"
    },
    {
      "word": "-gu"
    },
    {
      "word": "-ga"
    },
    {
      "word": "2sg"
    },
    {
      "word": "mu-"
    },
    {
      "word": "-mu"
    },
    {
      "word": "3sg"
    },
    {
      "word": "na-"
    },
    {
      "word": "-ni"
    },
    {
      "word": "1pl.incl"
    },
    {
      "word": "da-"
    },
    {
      "word": "-da"
    },
    {
      "word": "1pl.excl"
    },
    {
      "word": "ma-"
    },
    {
      "word": "-ma"
    },
    {
      "word": "-gama"
    },
    {
      "word": "2pl"
    },
    {
      "word": "mi-"
    },
    {
      "word": "-mi"
    },
    {
      "word": "-gimi"
    },
    {
      "word": "3pl"
    },
    {
      "word": "ɗa-"
    },
    {
      "word": "-ɗa"
    },
    {
      "word": "-di"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "third person singular subject enclitic"
      ],
      "links": [
        [
          "enclitic",
          "enclitic#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "singular",
        "subjective",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "third person singular possessive enclitic"
      ],
      "links": [
        [
          "enclitic",
          "enclitic#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "enclitic",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lzz",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Laz",
  "lang_code": "lzz",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "-na",
          "word": "-ნა"
        }
      ],
      "categories": [
        "Laz entries with incorrect language header",
        "Laz lemmas",
        "Laz suffixes",
        "Laz terms in Latin script"
      ],
      "glosses": [
        "Latin spelling of -ნა (-na)"
      ],
      "links": [
        [
          "-ნა",
          "-ნა#Laz"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "morpheme",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Madurese entries with incorrect language header",
    "Madurese lemmas",
    "Madurese suffixes",
    "Madurese terms derived from Proto-Austronesian",
    "Madurese terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Madurese terms inherited from Proto-Austronesian",
    "Madurese terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Madurese terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mad",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*nia"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *nia",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mad",
        "2": "map-pro",
        "3": "*nia"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *nia",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "-nya"
      },
      "expansion": "Indonesian -nya",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *nia, from Proto-Austronesian *nia. Compare Indonesian -nya, which also has similar function.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mad",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Madurese",
  "lang_code": "mad",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "the (definite article)"
      ],
      "links": [
        [
          "the",
          "the"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "his, her, its (third-person possessive)"
      ],
      "links": [
        [
          "his",
          "his"
        ],
        [
          "her",
          "her"
        ],
        [
          "its",
          "its"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "'s (genitive case)"
      ],
      "links": [
        [
          "'s",
          "'s"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mak",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*nia"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *nia",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mak",
        "2": "map-pro",
        "3": "*nia"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *nia",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *nia, from Proto-Austronesian *nia.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mak",
        "2": "suffix",
        "3": "possessive suffix",
        "4": "",
        "5": "Lontara spelling",
        "6": "ᨊ"
      },
      "expansion": "-na (possessive suffix, Lontara spelling ᨊ)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Makasar",
  "lang_code": "mak",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "1st sg"
    },
    {
      "word": "1st pl excl"
    },
    {
      "word": "nakke"
    },
    {
      "word": "-a'"
    },
    {
      "word": "ku-"
    },
    {
      "word": "-ku"
    },
    {
      "tags": [
        "archaic"
      ],
      "word": "1st pl excl"
    },
    {
      "word": "kambe"
    },
    {
      "word": "-kang"
    },
    {
      "word": "ki-"
    },
    {
      "word": "-mang"
    },
    {
      "word": "1st pl incl"
    },
    {
      "word": "2nd sg polite"
    },
    {
      "word": "katte"
    },
    {
      "word": "-ki'"
    },
    {
      "word": "-ta"
    },
    {
      "word": "2nd sg"
    },
    {
      "word": "pl familiar"
    },
    {
      "word": "kau"
    },
    {
      "word": "-ko"
    },
    {
      "word": "nu-"
    },
    {
      "word": "-nu"
    },
    {
      "tags": [
        "plural"
      ],
      "word": "3rd sg "
    },
    {
      "tags": [
        "plural"
      ],
      "word": ""
    },
    {
      "word": "ia"
    },
    {
      "word": "-i"
    },
    {
      "word": "na-"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Makasar entries with incorrect language header",
        "Makasar lemmas",
        "Makasar pronouns",
        "Makasar suffixes",
        "Makasar terms derived from Proto-Austronesian",
        "Makasar terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Makasar terms in nonstandard scripts",
        "Makasar terms inherited from Proto-Austronesian",
        "Makasar terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Makasar terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "his, her, its, their (third person singular and plural)"
      ],
      "links": [
        [
          "his",
          "his"
        ],
        [
          "her",
          "her"
        ],
        [
          "its",
          "its"
        ],
        [
          "their",
          "their"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "possessive",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[na]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-nna"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mt",
        "2": "ar",
        "3": "ـنَا"
      },
      "expansion": "Arabic ـنَا (-nā)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic ـنَا (-nā).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "mf"
      },
      "expansion": "-na m or f",
      "name": "mt-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Maltese",
  "lang_code": "mt",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "aħna"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Maltese 1-syllable words",
        "Maltese entries with incorrect language header",
        "Maltese feminine suffixes",
        "Maltese lemmas",
        "Maltese masculine suffixes",
        "Maltese personal pronouns",
        "Maltese suffixes",
        "Maltese suffixes with multiple genders",
        "Maltese terms derived from Arabic",
        "Maltese terms inherited from Arabic",
        "Maltese terms with IPA pronunciation"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "jinsa (“he forgets”) + -na → jinsiena (“he forgets us”)"
        },
        {
          "text": "dar (“home”) + -na → darna (“our home”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "1st-person plural pronominal suffix: our; us"
      ],
      "links": [
        [
          "our",
          "our"
        ],
        [
          "us",
          "us"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "mt:pronoun"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tagħna"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Maori entries with incorrect language header",
    "Maori entries with language name categories using raw markup",
    "Maori lemmas",
    "Maori passive suffixes",
    "Maori suffixes",
    "Maori terms with non-redundant non-automated sortkeys"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mi",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Maori",
  "lang_code": "mi",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "au"
    },
    {
      "word": "ahau"
    },
    {
      "word": "māua"
    },
    {
      "word": "mātou"
    },
    {
      "word": "tāua"
    },
    {
      "word": "tātou"
    },
    {
      "word": "koe"
    },
    {
      "word": "kōrua"
    },
    {
      "word": "koutou"
    },
    {
      "word": "ia"
    },
    {
      "word": "rāua"
    },
    {
      "word": "rātou"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used in contractions with particles of possession of third person pronouns."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a passive ending"
      ],
      "links": [
        [
          "passive",
          "passive"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Murui Huitoto classifiers",
    "Murui Huitoto entries with incorrect language header",
    "Murui Huitoto lemmas",
    "Murui Huitoto suffixes",
    "Murui Huitoto terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hto",
        "2": "-na"
      },
      "expansion": "Minica Huitoto -na",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hux",
        "2": "-na"
      },
      "expansion": "Nüpode Huitoto -na",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognates include Minica Huitoto -na and Nüpode Huitoto -na.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "huu",
        "2": "classifier"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Murui Huitoto",
  "lang_code": "huu",
  "pos": "classifier",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Classifier for trees."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[-na]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Murui Huitoto entries with incorrect language header",
    "Murui Huitoto lemmas",
    "Murui Huitoto suffixes",
    "Murui Huitoto terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "huu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Murui Huitoto",
  "lang_code": "huu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "-a"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -a"
      ],
      "links": [
        [
          "-a",
          "-a#Murui Huitoto"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[-na]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Murui Huitoto entries with incorrect language header",
    "Murui Huitoto lemmas",
    "Murui Huitoto suffixes",
    "Murui Huitoto terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "huu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Murui Huitoto",
  "lang_code": "huu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-de"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hypothetical conditional of -de"
      ],
      "links": [
        [
          "-de",
          "-de#Murui Huitoto"
        ]
      ],
      "tags": [
        "conditional",
        "form-of",
        "hypothetical",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[-na]"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse class 2 weak verbs",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Old Norse suffixes",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-inōną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-inōną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-inōną.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-nandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-naða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-naði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-num",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-nuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nuðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-naði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-n",
        "voice": "active"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-num",
        "impr_2pl": "-nið",
        "impr_2sg": "-na",
        "infinitive": "-na",
        "mp_impr_1pl": "-numsk",
        "mp_impr_2pl": "-nizk",
        "mp_impr_2sg": "-nask",
        "mp_infinitive": "-nask",
        "mp_past_ind_1pl": "-nuðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "-nuðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "-nuðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "-naðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "-nuðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "-naðisk",
        "mp_past_part": "-nazk",
        "mp_past_sub_1pl": "-naðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "-nuðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "-naðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "-naðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "-naðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "-naðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "-numsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "-numk",
        "mp_pres_ind_2pl": "-nizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "-nask",
        "mp_pres_ind_3pl": "-nask",
        "mp_pres_ind_3sg": "-nask",
        "mp_pres_part": "-nandisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "-nimsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "-numk",
        "mp_pres_sub_2pl": "-nizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "-nisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "-nisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "-nisk",
        "past_ind_1pl": "-nuðum",
        "past_ind_1sg": "-naða",
        "past_ind_2pl": "-nuðuð",
        "past_ind_2sg": "-naðir",
        "past_ind_3pl": "-nuðu",
        "past_ind_3sg": "-naði",
        "past_part": "-naðr",
        "past_sub_1pl": "-naðim",
        "past_sub_1sg": "-naða",
        "past_sub_2pl": "-naðið",
        "past_sub_2sg": "-naðir",
        "past_sub_3pl": "-naði",
        "past_sub_3sg": "-naði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "-num",
        "pres_ind_1sg": "-na",
        "pres_ind_2pl": "-nið",
        "pres_ind_2sg": "-nar",
        "pres_ind_3pl": "-na",
        "pres_ind_3sg": "-nar",
        "pres_part": "-nandi",
        "pres_sub_1pl": "-nim",
        "pres_sub_1sg": "-na",
        "pres_sub_2pl": "-nið",
        "pres_sub_2sg": "-nir",
        "pres_sub_3pl": "-ni",
        "pres_sub_3sg": "-ni",
        "title1": "Conjugation of -na — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of -na — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-active"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-num",
        "impr_2pl": "-nið",
        "impr_2sg": "-na",
        "infinitive": "-na",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "-nuðum",
        "past_ind_1sg": "-naða",
        "past_ind_2pl": "-nuðuð",
        "past_ind_2sg": "-naðir",
        "past_ind_3pl": "-nuðu",
        "past_ind_3sg": "-naði",
        "past_part": "-naðr",
        "past_sub_1pl": "-naðim",
        "past_sub_1sg": "-naða",
        "past_sub_2pl": "-naðið",
        "past_sub_2sg": "-naðir",
        "past_sub_3pl": "-naði",
        "past_sub_3sg": "-naði",
        "pres_ind_1pl": "-num",
        "pres_ind_1sg": "-na",
        "pres_ind_2pl": "-nið",
        "pres_ind_2sg": "-nar",
        "pres_ind_3pl": "-na",
        "pres_ind_3sg": "-nar",
        "pres_part": "-nandi",
        "pres_sub_1pl": "-nim",
        "pres_sub_1sg": "-na",
        "pres_sub_2pl": "-nið",
        "pres_sub_2sg": "-nir",
        "pres_sub_3pl": "-ni",
        "pres_sub_3sg": "-ni",
        "title": "Conjugation of -na — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-num",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nuðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nuðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nuðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ni",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ni",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-num",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used to form inchoative verbs from adjectives"
      ],
      "links": [
        [
          "inchoative",
          "inchoative#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse inflectional suffixes",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Old Norse suffixes",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-anǫ̂"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-anǫ̂",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-anǫ̂ and *-ōnǫ̂, genitive plural endings of weak neuter and feminine nouns.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "hjarta → hjartna"
        },
        {
          "text": "saga → sagna"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the genitive plural of some weak feminine and neuter nouns"
      ],
      "links": [
        [
          "genitive",
          "genitive#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong feminine accusative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "positive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong masculine accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural",
        "positive",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak masculine oblique singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "oblique",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak feminine nominative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak neuter singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "strong feminine accusative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "strong masculine accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "weak masculine oblique singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "oblique",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "weak feminine nominative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "weak neuter singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "definite article suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n## feminine accusative singular\n## masculine accusative plural",
        "feminine accusative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "definite article suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n## feminine accusative singular\n## masculine accusative plural",
        "masculine accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "derived terms",
        "2": "Derived"
      },
      "expansion": "Derived",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "zlw-opl",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*-ьnъ",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-ьnъ",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "zlw-opl",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*-ьnъ"
      },
      "expansion": "Derived from Proto-Slavic *-ьnъ",
      "name": "der+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from Proto-Slavic *-ьnъ.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zlw-opl",
        "2": "suffix",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-na f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Polish",
  "lang_code": "zlw-opl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Polish entries with incorrect language header",
        "Old Polish feminine suffixes",
        "Old Polish lemmas",
        "Old Polish suffixes",
        "Old Polish terms derived from Proto-Slavic",
        "Old Polish terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "forms feminine adjective-like nouns"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/naː/",
      "note": "10ᵗʰ–15ᵗʰ CE"
    },
    {
      "ipa": "/nɒ/",
      "note": "15ᵗʰ CE"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Polish 1-syllable words",
    "Polish entries with incorrect language header",
    "Polish feminine suffixes",
    "Polish lemmas",
    "Polish links with manual fragments",
    "Polish links with redundant alt parameters",
    "Polish links with redundant wikilinks",
    "Polish suffixes",
    "Polish terms derived from Old Polish",
    "Polish terms derived from Proto-Balto-Slavic",
    "Polish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Polish terms derived from Proto-Slavic",
    "Polish terms inherited from Old Polish",
    "Polish terms inherited from Proto-Balto-Slavic",
    "Polish terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Polish terms inherited from Proto-Slavic",
    "Polish terms with IPA pronunciation",
    "Polish terms with audio links",
    "Polish terms with homophones",
    "Rhymes:Polish/a",
    "Rhymes:Polish/a/1 syllable"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "ine-pro",
        "inh": "2"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "zlw-opl",
        "3": "-na",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Old Polish -na",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "zlw-opl",
        "3": "-na"
      },
      "expansion": "Inherited from Old Polish -na",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*-ьnъ"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *-ьnъ",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Old Polish -na, from Proto-Slavic *-ьnъ.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pl-decl-noun\n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nej",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nych",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-en",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nej",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nym",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ną",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nę",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ną",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nymi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nej",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nych",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-no",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ny",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "suffix",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-na f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "na"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "accp": "-ne/-ny",
        "accs": "-ną/-nę",
        "datp": "-nym/-nom",
        "dats": "-nej/-nie",
        "genp": "-nych/-en/-n",
        "gens": "-nej/-ny",
        "insp": "-nymi/-nami",
        "inss": "-ną",
        "locp": "-nych/-nach",
        "locs": "-nej/-nie",
        "nomp": "-ne/-ny",
        "noms": "-na",
        "vocp": "-ne/-ny",
        "vocs": "-no"
      },
      "name": "pl-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "arcyksiążę + -na → arcyksiężna",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms feminine adjective-like nouns -ess"
      ],
      "links": [
        [
          "-ess",
          "-ess#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-ka"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "arcyksiążę + -na → arcyksiężna",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms feminine adjective-like nouns meaning \"wife of\""
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-owa"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "homophone": "na"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
    "Proto-Finnic inflectional suffixes",
    "Proto-Finnic lemmas",
    "Proto-Finnic noun-forming suffixes",
    "Proto-Finnic suffixes",
    "Proto-Finnic terms derived from Proto-Finno-Ugric",
    "Proto-Finnic terms derived from Proto-Uralic",
    "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Finno-Ugric",
    "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Uralic"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-na",
            "id": "nominal"
          },
          "expansion": "Finnish: -na",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -na"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "nominal"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*-na"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *-na",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finno-Ugric *-na.",
  "forms": [
    {
      "form": "-na / *-nä",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "head": "*-na / *-nä"
      },
      "expansion": "*-na / *-nä",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-na",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Forms action nouns from verbs."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Forms some diminutives."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
    "Proto-Finnic inflectional suffixes",
    "Proto-Finnic lemmas",
    "Proto-Finnic suffixes",
    "Proto-Finnic terms derived from Proto-Uralic",
    "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Uralic"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-na",
            "id": "essive"
          },
          "expansion": "Finnish: -na",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -na"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "-nna"
          },
          "expansion": "Ingrian: -nna",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "< <i class=\"Latn mention\" lang=\"urj-fin-pro\">*-nna</i>"
          },
          "expansion": "(< *-nna)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: -nna (< *-nna)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "essive"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-na",
        "pos": "locative suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-na (locative suffix)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Uralic *-na (locative suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "-na / *-nä",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "head": "*-na / *-nä"
      },
      "expansion": "*-na / *-nä",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-na",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Marks the essive case."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "bbl",
            "2": "-ნ"
          },
          "expansion": "Bats: -ნ (-n)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Bats: -ნ (-n)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Vainakh:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ce",
            "2": "-на"
          },
          "expansion": "Chechen: -на (-na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Chechen: -на (-na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "inh",
            "2": "-а̄"
          },
          "expansion": "Ingush: -а̄ (-aa)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingush: -а̄ (-aa)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cau-nkh-pro",
        "2": "noun",
        "head": ""
      },
      "expansion": "*-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Nakh",
  "lang_code": "cau-nkh-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Nakh/-na",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Nakh entries with incorrect language header",
        "Proto-Nakh lemmas",
        "Proto-Nakh nouns"
      ],
      "glosses": [
        "The dative singular marker."
      ],
      "links": [
        [
          "dative",
          "dative#English"
        ],
        [
          "singular",
          "singular#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Northern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Kikai: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kikai: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Kunigami: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kunigami: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Northern Amami-Oshima: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Amami-Oshima: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Okinawan: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Okinawan: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Oki-No-Erabu: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Oki-No-Erabu: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Southern Amami-Oshima: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Amami-Oshima: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tkn",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Toku-No-Shima: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Toku-No-Shima: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yox",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Yoron: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yoron: な (na)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Southern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Miyako: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Miyako: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Yaeyama: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yaeyama: な (na)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yoi",
            "2": "な",
            "tr": "na"
          },
          "expansion": "Yonaguni: な (na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yonaguni: な (na)"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*na",
        "4": "",
        "5": "no, not; don't"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *na (“no, not; don't”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *na (“no, not; don't”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "*-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/-na",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header",
        "Proto-Ryukyuan lemmas",
        "Proto-Ryukyuan suffixes",
        "Proto-Ryukyuan terms derived from Proto-Japonic",
        "Proto-Ryukyuan terms inherited from Proto-Japonic"
      ],
      "glosses": [
        "prohibitive marker"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Ugric:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "hu",
            "2": "-n"
          },
          "expansion": "Hungarian: -n",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Hungarian: -n (superessive)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Mordvinic:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "myv",
            "2": "-на"
          },
          "expansion": "Erzya: -на (-na)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Erzya: -на (-na), -ня (-ńa), -нэ (-ne), -не (-ńe) (temporalis)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "smi-pro",
            "2": "*-nē"
          },
          "expansion": "Proto-Samic: *-nē",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Samic: *-nē (essive)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-fin-pro",
            "2": "*-na",
            "id1": "essive"
          },
          "expansion": "Proto-Finnic: *-na",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Finnic: *-na (essive)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Mordvinic:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "myv",
            "2": "-со"
          },
          "expansion": "Erzya: -со (-so)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Erzya: -со (-so) (inessive)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mdf",
            "2": "-са"
          },
          "expansion": "Moksha: -са (-sa)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Moksha: -са (-sa) (inessive)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "smi-pro",
            "2": "*-snē"
          },
          "expansion": "Proto-Samic: *-snē",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Samic: *-snē (inessive)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-fin-pro",
            "2": "*-ssa"
          },
          "expansion": "Proto-Finnic: *-ssa",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Finnic: *-ssa (inessive)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "*-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Uralic",
  "lang_code": "urj-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Uralic/-na",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Uralic entries with incorrect language header",
        "Proto-Uralic inflectional suffixes",
        "Proto-Uralic lemmas",
        "Proto-Uralic suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "at, in; forms the locative case, indicating being in a place"
      ],
      "links": [
        [
          "at",
          "at"
        ],
        [
          "in",
          "in"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Quechua",
  "lang_code": "qu",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-spa"
    },
    {
      "word": "-sqa"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Quechua entries with incorrect language header",
        "Quechua lemmas",
        "Quechua links with redundant target parameters",
        "Quechua suffixes"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "llamk'ay (“to work”) → llamk'ana (“tool, work to be done”)"
        },
        {
          "text": "mikhuy (“to eat”) → mikhuna (“food, meal”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Nominalizer, future perfect participle."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Scots",
  "lang_code": "sco",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Scots entries with incorrect language header",
        "Scots lemmas",
        "Scots suffixes",
        "Scots terms with IPA pronunciation"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "didna (\"did not\")"
        },
        {
          "text": "canna (\"can not\")"
        },
        {
          "text": "daurna (\"dare not\")"
        },
        {
          "text": "michtna (\"might not\")"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-n't"
      ],
      "links": [
        [
          "-n't",
          "-n't"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-nə/"
    },
    {
      "ipa": "/-nɪ/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-nae"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Swedish entries with incorrect language header",
    "Swedish lemmas",
    "Swedish suffixes",
    "Swedish terms derived from Old Norse",
    "Swedish terms derived from Proto-Germanic"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "non",
        "3": "hinn"
      },
      "expansion": "Old Norse hinn",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Danish",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Norwegian Bokmål",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "-ne"
      },
      "expansion": "Norwegian Nynorsk -ne",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From the plural of Old Norse hinn (demonstrative pronoun), suffixed to the end of the noun stem. Usually corresponds to Danish, Norwegian Bokmål and Norwegian Nynorsk -ne.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "stolar (“chairs”) + -na → stolarna (“the chairs”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "lärare (“teachers”) + -na → lärarna (“the teachers”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Marker of definiteness on nouns in the plural (except for nouns of the fourth and some of the fifth declension)."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "english": "used for fourth-declension nouns",
      "word": "-a"
    },
    {
      "english": "used for fifth-declension nouns not ending in -are",
      "word": "-en"
    },
    {
      "tags": [
        "archaic",
        "masculine"
      ],
      "word": "-ne"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Swedish entries with incorrect language header",
    "Swedish lemmas",
    "Swedish suffixes",
    "Swedish terms derived from Old Norse",
    "Swedish terms derived from Proto-Germanic"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "non",
        "3": "-na"
      },
      "expansion": "Old Norse -na",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-naną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-naną",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse -na, from Proto-Germanic *-naną.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages linking to anchors not found in Appendix:Glossary"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "trött (“tired”) + -na → tröttna (“to tiren, become tired”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-en; Used with some adjectives or verbal stems to form inchoative verbs"
      ],
      "links": [
        [
          "-en",
          "-en"
        ],
        [
          "inchoative",
          "Appendix:Glossary#inchoative"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "twf",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Taos",
  "lang_code": "twf",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Taos entries with incorrect language header",
        "Taos lemmas",
        "Taos suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "Singular number inflection. (See also: -ną, -nemą, -ne.)"
      ],
      "links": [
        [
          "Singular",
          "singular"
        ],
        [
          "inflection",
          "inflection"
        ],
        [
          "-ną",
          "-ną#Taos"
        ],
        [
          "-nemą",
          "-nemą#Taos"
        ],
        [
          "-ne",
          "-ne#Taos"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bbn",
        "2": "poz-oce-pro",
        "3": "*-ña"
      },
      "expansion": "Proto-Oceanic *-ña",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bbn",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*-nia"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *-nia",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bbn",
        "2": "map-pro",
        "3": "*-nia"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *-nia",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Oceanic *-ña, from Proto-Malayo-Polynesian *-nia, from Proto-Austronesian *-nia.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bbn",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Uneapa",
  "lang_code": "bbn",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Uneapa entries with incorrect language header",
        "Uneapa lemmas",
        "Uneapa suffixes",
        "Uneapa terms derived from Proto-Austronesian",
        "Uneapa terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Uneapa terms derived from Proto-Oceanic",
        "Uneapa terms inherited from Proto-Austronesian",
        "Uneapa terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Uneapa terms inherited from Proto-Oceanic",
        "Uneapa terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "A third-person singular possessive suffix."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/na/"
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Volapük",
  "lang_code": "vo",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Volapük entries with incorrect language header",
        "Volapük lemmas",
        "Volapük suffixes"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "no-gloss"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}
{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Mid-Ulster",
  "path": [
    "-na"
  ],
  "section": "English",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-na",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Mid-Ulster",
  "path": [
    "-na"
  ],
  "section": "English",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-na",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: noun-forming suffix",
  "path": [
    "-na"
  ],
  "section": "Czech",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-na",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: linguistic notation -nA",
  "path": [
    "-na"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-na",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: linguistic notation -nA",
  "path": [
    "-na"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-na",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: pronoun-forming suffix",
  "path": [
    "-na"
  ],
  "section": "Ilocano",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "-na",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/328",
  "msg": "TABLE not properly closed",
  "path": [
    "-na"
  ],
  "section": "Ilocano",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "-na",
  "trace": "started on line 5, detected on line 186"
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </div>",
  "path": [
    "-na"
  ],
  "section": "Ilocano",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "-na",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parser/1336",
  "msg": "no corresponding start tag found for </div>",
  "path": [
    "-na"
  ],
  "section": "Ilocano",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "-na",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: front vowel variant -nä",
  "path": [
    "-na"
  ],
  "section": "Ingrian",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-na",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: Lontara spelling ᨊ",
  "path": [
    "-na"
  ],
  "section": "Makasar",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-na",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-27 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (bb24e0f and c7ea76d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.