"-na" meaning in Old Norse

See -na in All languages combined, or Wiktionary

Suffix

Etymology: From Proto-Germanic *-inōną. Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*-inōną}} Proto-Germanic *-inōną Head templates: {{head|non|suffix}} -na Inflection templates: {{non-conj-weak2|-n|voice=active}}, {{non-conj-blank-active|impr_1pl=-num|impr_2pl=-nið|impr_2sg=-na|infinitive=-na|mp_impr_1pl=-numsk|mp_impr_2pl=-nizk|mp_impr_2sg=-nask|mp_infinitive=-nask|mp_past_ind_1pl=-nuðumsk|mp_past_ind_1sg=-nuðumk|mp_past_ind_2pl=-nuðuzk|mp_past_ind_2sg=-naðisk|mp_past_ind_3pl=-nuðusk|mp_past_ind_3sg=-naðisk|mp_past_part=-nazk|mp_past_sub_1pl=-naðimsk|mp_past_sub_1sg=-nuðumk|mp_past_sub_2pl=-naðizk|mp_past_sub_2sg=-naðisk|mp_past_sub_3pl=-naðisk|mp_past_sub_3sg=-naðisk|mp_pres_ind_1pl=-numsk|mp_pres_ind_1sg=-numk|mp_pres_ind_2pl=-nizk|mp_pres_ind_2sg=-nask|mp_pres_ind_3pl=-nask|mp_pres_ind_3sg=-nask|mp_pres_part=-nandisk|mp_pres_sub_1pl=-nimsk|mp_pres_sub_1sg=-numk|mp_pres_sub_2pl=-nizk|mp_pres_sub_2sg=-nisk|mp_pres_sub_3pl=-nisk|mp_pres_sub_3sg=-nisk|past_ind_1pl=-nuðum|past_ind_1sg=-naða|past_ind_2pl=-nuðuð|past_ind_2sg=-naðir|past_ind_3pl=-nuðu|past_ind_3sg=-naði|past_part=-naðr|past_sub_1pl=-naðim|past_sub_1sg=-naða|past_sub_2pl=-naðið|past_sub_2sg=-naðir|past_sub_3pl=-naði|past_sub_3sg=-naði|personal=yes|pres_ind_1pl=-num|pres_ind_1sg=-na|pres_ind_2pl=-nið|pres_ind_2sg=-nar|pres_ind_3pl=-na|pres_ind_3sg=-nar|pres_part=-nandi|pres_sub_1pl=-nim|pres_sub_1sg=-na|pres_sub_2pl=-nið|pres_sub_2sg=-nir|pres_sub_3pl=-ni|pres_sub_3sg=-ni|title1=Conjugation of -na — active (weak class 2)|title2=Conjugation of -na — mediopassive (weak class 2)}}, {{non-conj-table|impr_1pl=-num|impr_2pl=-nið|impr_2sg=-na|infinitive=-na|mode=act|past_ind_1pl=-nuðum|past_ind_1sg=-naða|past_ind_2pl=-nuðuð|past_ind_2sg=-naðir|past_ind_3pl=-nuðu|past_ind_3sg=-naði|past_part=-naðr|past_sub_1pl=-naðim|past_sub_1sg=-naða|past_sub_2pl=-naðið|past_sub_2sg=-naðir|past_sub_3pl=-naði|past_sub_3sg=-naði|pres_ind_1pl=-num|pres_ind_1sg=-na|pres_ind_2pl=-nið|pres_ind_2sg=-nar|pres_ind_3pl=-na|pres_ind_3sg=-nar|pres_part=-nandi|pres_sub_1pl=-nim|pres_sub_1sg=-na|pres_sub_2pl=-nið|pres_sub_2sg=-nir|pres_sub_3pl=-ni|pres_sub_3sg=-ni|title=Conjugation of -na — active (weak class 2)}}, {{non-conj-cell|-na|infinitive|act}}, {{non-conj-cell|-nandi|pres_part|act}}, {{non-conj-cell|-naðr|past_part|act}}, {{non-conj-cell|-na|pres_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-naða|past_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-nar|pres_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-naðir|past_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-nar|pres_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-naði|past_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-num|pres_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-nuðum|past_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-nið|pres_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-nuðuð|past_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-na|pres_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-nuðu|past_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-na|pres_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-naða|past_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-nir|pres_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-naðir|past_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-ni|pres_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-naði|past_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-nim|pres_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-naðim|past_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-nið|pres_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-naðið|past_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-ni|pres_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-naði|past_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-na|impr_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-num|impr_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-nið|impr_2pl|act}} Forms: weak [table-tags], -na [infinitive], -nandi [participle, present], -naðr [participle, past], -na [first-person, present, singular], -naða [first-person, past, singular], -nar [present, second-person, singular], -naðir [past, second-person, singular], -nar [present, singular, third-person], -naði [past, singular, third-person], -num [first-person, plural, present], -nuðum [first-person, past, plural], -nið [plural, present, second-person], -nuðuð [past, plural, second-person], -na [plural, present, third-person], -nuðu [past, plural, third-person], -nir [present, second-person, singular], -ni [present, singular, third-person], -nim [first-person, plural, present], -naðim [first-person, past, plural], -naðið [past, plural, second-person], -ni [plural, present, third-person], -naði [past, plural, third-person], -na [present, second-person, singular]
  1. Used to form inchoative verbs from adjectives Tags: morpheme
    Sense id: en--na-non-suffix-nneg6aEr
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix

Etymology: From Proto-Germanic *-anǫ̂ and *-ōnǫ̂, genitive plural endings of weak neuter and feminine nouns. Etymology templates: {{der|non|gem-pro|*-anǫ̂}} Proto-Germanic *-anǫ̂, {{m|gem-pro|*-ōnǫ̂}} *-ōnǫ̂ Head templates: {{head|non|suffix|cat2=inflectional suffixes}} -na
  1. Used to form the genitive plural of some weak feminine and neuter nouns Tags: morpheme
    Sense id: en--na-non-suffix-wGfARB0Q
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix

Head templates: {{head|non|suffix form}} -na
  1. inflection of -inn (adjective suffix): Tags: accusative, feminine, form-of, morpheme, positive, singular, strong Form of: -inn (extra: adjective suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-K08PHNzp
  2. inflection of -inn (adjective suffix): Tags: accusative, form-of, masculine, morpheme, plural, positive, strong Form of: -inn (extra: adjective suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-NAMpYANL
  3. inflection of -inn (adjective suffix): Tags: form-of, masculine, morpheme, oblique, positive, singular, weak Form of: -inn (extra: adjective suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-np6oC8Gl
  4. inflection of -inn (adjective suffix): Tags: feminine, form-of, morpheme, nominative, positive, singular, weak Form of: -inn (extra: adjective suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-i3Kic73V
  5. inflection of -inn (adjective suffix): Tags: form-of, morpheme, neuter, positive, singular, weak Form of: -inn (extra: adjective suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-RteW-Czu
  6. inflection of -inn (participle suffix): Tags: accusative, feminine, form-of, morpheme, singular, strong Form of: -inn (extra: participle suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-IfaIUtvv Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10
  7. inflection of -inn (participle suffix): Tags: accusative, form-of, masculine, morpheme, plural, strong Form of: -inn (extra: participle suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-oPsBoG9Q Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10
  8. inflection of -inn (participle suffix): Tags: form-of, masculine, morpheme, oblique, singular, weak Form of: -inn (extra: participle suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-zXjcF2HE Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10
  9. inflection of -inn (participle suffix): Tags: feminine, form-of, morpheme, nominative, singular, weak Form of: -inn (extra: participle suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-dBppUTx2 Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10
  10. inflection of -inn (participle suffix): Tags: form-of, morpheme, neuter, singular, weak Form of: -inn (extra: participle suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-RZTFuh3H Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10
  11. inflection of -inn (definite article suffix): Tags: accusative, feminine, form-of, morpheme, singular Form of: -inn (extra: definite article suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-xIrJokPM Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10
  12. inflection of -inn (definite article suffix): Tags: accusative, form-of, masculine, morpheme, plural Form of: -inn (extra: definite article suffix)
    Sense id: en--na-non-suffix-Ydq7ZIO~ Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Inflected forms

Download JSON data for -na meaning in Old Norse (17.3kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-inōną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-inōną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-inōną.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-nandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-naða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-naði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-num",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-nuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nuðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-naði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-n",
        "voice": "active"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-num",
        "impr_2pl": "-nið",
        "impr_2sg": "-na",
        "infinitive": "-na",
        "mp_impr_1pl": "-numsk",
        "mp_impr_2pl": "-nizk",
        "mp_impr_2sg": "-nask",
        "mp_infinitive": "-nask",
        "mp_past_ind_1pl": "-nuðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "-nuðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "-nuðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "-naðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "-nuðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "-naðisk",
        "mp_past_part": "-nazk",
        "mp_past_sub_1pl": "-naðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "-nuðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "-naðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "-naðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "-naðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "-naðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "-numsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "-numk",
        "mp_pres_ind_2pl": "-nizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "-nask",
        "mp_pres_ind_3pl": "-nask",
        "mp_pres_ind_3sg": "-nask",
        "mp_pres_part": "-nandisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "-nimsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "-numk",
        "mp_pres_sub_2pl": "-nizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "-nisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "-nisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "-nisk",
        "past_ind_1pl": "-nuðum",
        "past_ind_1sg": "-naða",
        "past_ind_2pl": "-nuðuð",
        "past_ind_2sg": "-naðir",
        "past_ind_3pl": "-nuðu",
        "past_ind_3sg": "-naði",
        "past_part": "-naðr",
        "past_sub_1pl": "-naðim",
        "past_sub_1sg": "-naða",
        "past_sub_2pl": "-naðið",
        "past_sub_2sg": "-naðir",
        "past_sub_3pl": "-naði",
        "past_sub_3sg": "-naði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "-num",
        "pres_ind_1sg": "-na",
        "pres_ind_2pl": "-nið",
        "pres_ind_2sg": "-nar",
        "pres_ind_3pl": "-na",
        "pres_ind_3sg": "-nar",
        "pres_part": "-nandi",
        "pres_sub_1pl": "-nim",
        "pres_sub_1sg": "-na",
        "pres_sub_2pl": "-nið",
        "pres_sub_2sg": "-nir",
        "pres_sub_3pl": "-ni",
        "pres_sub_3sg": "-ni",
        "title1": "Conjugation of -na — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of -na — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-active"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-num",
        "impr_2pl": "-nið",
        "impr_2sg": "-na",
        "infinitive": "-na",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "-nuðum",
        "past_ind_1sg": "-naða",
        "past_ind_2pl": "-nuðuð",
        "past_ind_2sg": "-naðir",
        "past_ind_3pl": "-nuðu",
        "past_ind_3sg": "-naði",
        "past_part": "-naðr",
        "past_sub_1pl": "-naðim",
        "past_sub_1sg": "-naða",
        "past_sub_2pl": "-naðið",
        "past_sub_2sg": "-naðir",
        "past_sub_3pl": "-naði",
        "past_sub_3sg": "-naði",
        "pres_ind_1pl": "-num",
        "pres_ind_1sg": "-na",
        "pres_ind_2pl": "-nið",
        "pres_ind_2sg": "-nar",
        "pres_ind_3pl": "-na",
        "pres_ind_3sg": "-nar",
        "pres_part": "-nandi",
        "pres_sub_1pl": "-nim",
        "pres_sub_1sg": "-na",
        "pres_sub_2pl": "-nið",
        "pres_sub_2sg": "-nir",
        "pres_sub_3pl": "-ni",
        "pres_sub_3sg": "-ni",
        "title": "Conjugation of -na — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-num",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nuðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nuðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nuðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ni",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ni",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-num",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used to form inchoative verbs from adjectives"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-nneg6aEr",
      "links": [
        [
          "inchoative",
          "inchoative#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-anǫ̂"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-anǫ̂",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-ōnǫ̂"
      },
      "expansion": "*-ōnǫ̂",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-anǫ̂ and *-ōnǫ̂, genitive plural endings of weak neuter and feminine nouns.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "hjarta → hjartna"
        },
        {
          "text": "saga → sagna"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the genitive plural of some weak feminine and neuter nouns"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-wGfARB0Q",
      "links": [
        [
          "genitive",
          "genitive#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong feminine accusative singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-K08PHNzp",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "positive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong masculine accusative plural"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-NAMpYANL",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural",
        "positive",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak masculine oblique singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-np6oC8Gl",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "oblique",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak feminine nominative singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-i3Kic73V",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak neuter singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-RteW-Czu",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "strong feminine accusative singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-IfaIUtvv",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "strong masculine accusative plural"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-oPsBoG9Q",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "weak masculine oblique singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-zXjcF2HE",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "oblique",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "weak feminine nominative singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-dBppUTx2",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "weak neuter singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-RZTFuh3H",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "definite article suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n## feminine accusative singular\n## masculine accusative plural",
        "feminine accusative singular"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-xIrJokPM",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 4 4 4 4 4 5 10 10 10 10 10 10 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "definite article suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n## feminine accusative singular\n## masculine accusative plural",
        "masculine accusative plural"
      ],
      "id": "en--na-non-suffix-Ydq7ZIO~",
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}
{
  "categories": [
    "Old Norse class 2 weak verbs",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Old Norse suffixes",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-inōną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-inōną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-inōną.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-nandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-naða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-nar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-naði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-num",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-nuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nuðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-nim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-naðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-naði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-n",
        "voice": "active"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-num",
        "impr_2pl": "-nið",
        "impr_2sg": "-na",
        "infinitive": "-na",
        "mp_impr_1pl": "-numsk",
        "mp_impr_2pl": "-nizk",
        "mp_impr_2sg": "-nask",
        "mp_infinitive": "-nask",
        "mp_past_ind_1pl": "-nuðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "-nuðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "-nuðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "-naðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "-nuðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "-naðisk",
        "mp_past_part": "-nazk",
        "mp_past_sub_1pl": "-naðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "-nuðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "-naðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "-naðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "-naðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "-naðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "-numsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "-numk",
        "mp_pres_ind_2pl": "-nizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "-nask",
        "mp_pres_ind_3pl": "-nask",
        "mp_pres_ind_3sg": "-nask",
        "mp_pres_part": "-nandisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "-nimsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "-numk",
        "mp_pres_sub_2pl": "-nizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "-nisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "-nisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "-nisk",
        "past_ind_1pl": "-nuðum",
        "past_ind_1sg": "-naða",
        "past_ind_2pl": "-nuðuð",
        "past_ind_2sg": "-naðir",
        "past_ind_3pl": "-nuðu",
        "past_ind_3sg": "-naði",
        "past_part": "-naðr",
        "past_sub_1pl": "-naðim",
        "past_sub_1sg": "-naða",
        "past_sub_2pl": "-naðið",
        "past_sub_2sg": "-naðir",
        "past_sub_3pl": "-naði",
        "past_sub_3sg": "-naði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "-num",
        "pres_ind_1sg": "-na",
        "pres_ind_2pl": "-nið",
        "pres_ind_2sg": "-nar",
        "pres_ind_3pl": "-na",
        "pres_ind_3sg": "-nar",
        "pres_part": "-nandi",
        "pres_sub_1pl": "-nim",
        "pres_sub_1sg": "-na",
        "pres_sub_2pl": "-nið",
        "pres_sub_2sg": "-nir",
        "pres_sub_3pl": "-ni",
        "pres_sub_3sg": "-ni",
        "title1": "Conjugation of -na — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of -na — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-active"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-num",
        "impr_2pl": "-nið",
        "impr_2sg": "-na",
        "infinitive": "-na",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "-nuðum",
        "past_ind_1sg": "-naða",
        "past_ind_2pl": "-nuðuð",
        "past_ind_2sg": "-naðir",
        "past_ind_3pl": "-nuðu",
        "past_ind_3sg": "-naði",
        "past_part": "-naðr",
        "past_sub_1pl": "-naðim",
        "past_sub_1sg": "-naða",
        "past_sub_2pl": "-naðið",
        "past_sub_2sg": "-naðir",
        "past_sub_3pl": "-naði",
        "past_sub_3sg": "-naði",
        "pres_ind_1pl": "-num",
        "pres_ind_1sg": "-na",
        "pres_ind_2pl": "-nið",
        "pres_ind_2sg": "-nar",
        "pres_ind_3pl": "-na",
        "pres_ind_3sg": "-nar",
        "pres_part": "-nandi",
        "pres_sub_1pl": "-nim",
        "pres_sub_1sg": "-na",
        "pres_sub_2pl": "-nið",
        "pres_sub_2sg": "-nir",
        "pres_sub_3pl": "-ni",
        "pres_sub_3sg": "-ni",
        "title": "Conjugation of -na — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nandi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-num",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nuðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nuðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nuðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ni",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ni",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-naði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-num",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Used to form inchoative verbs from adjectives"
      ],
      "links": [
        [
          "inchoative",
          "inchoative#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse inflectional suffixes",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Old Norse suffixes",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-anǫ̂"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-anǫ̂",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-ōnǫ̂"
      },
      "expansion": "*-ōnǫ̂",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-anǫ̂ and *-ōnǫ̂, genitive plural endings of weak neuter and feminine nouns.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "hjarta → hjartna"
        },
        {
          "text": "saga → sagna"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form the genitive plural of some weak feminine and neuter nouns"
      ],
      "links": [
        [
          "genitive",
          "genitive#English"
        ],
        [
          "plural",
          "plural#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-na",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong feminine accusative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "positive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong masculine accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural",
        "positive",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak masculine oblique singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "oblique",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak feminine nominative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "adjective suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong masculine accusative plural\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak neuter singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (adjective suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "strong feminine accusative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "strong masculine accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "weak masculine oblique singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "oblique",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "weak feminine nominative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "participle suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n## strong feminine accusative singular\n## strong masculine accusative plural\n## weak masculine oblique singular\n## weak feminine nominative singular\n## weak neuter singular",
        "weak neuter singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (participle suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "definite article suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n## feminine accusative singular\n## masculine accusative plural",
        "feminine accusative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "definite article suffix",
          "word": "-inn"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n## feminine accusative singular\n## masculine accusative plural",
        "masculine accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-inn",
          "-inn#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -inn (definite article suffix):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "-na"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Norse dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.