"ir" meaning in All languages combined

See ir on Wiktionary

Pronoun [Alemannic German]

IPA: /ir/ [Zurich]
Etymology: From Old High German ir, from Proto-Germanic *jīz, a variant of *jūz. Etymology templates: {{inh|gsw|goh|ir}} Old High German ir, {{inh|gsw|gem-pro|*jīz}} Proto-Germanic *jīz Head templates: {{head|gsw|pronoun}} ir Inflection templates: {{gsw-decl-personal pronouns}} Forms: no-table-tags [table-tags], ich [first-person, nominative, personal, pronoun, singular], i [first-person, nominative, personal, pronoun, singular], mich [accusative, first-person, personal, pronoun, singular], mi [accusative, first-person, personal, pronoun, singular], mir [dative, first-person, personal, pronoun, singular], mier [dative, first-person, personal, pronoun, singular], mer [dative, first-person, personal, pronoun, singular], min [first-person, masculine, personal, possessive, pronoun, singular], miin [first-person, masculine, personal, possessive, pronoun, singular], du [familiar, nominative, personal, pronoun, second-person, singular], dich [accusative, familiar, personal, pronoun, second-person, singular], di [accusative, familiar, personal, pronoun, second-person, singular], dir [dative, familiar, personal, pronoun, second-person, singular], dier [dative, familiar, personal, pronoun, second-person, singular], din [familiar, masculine, personal, possessive, pronoun, second-person, singular], diin [familiar, masculine, personal, possessive, pronoun, second-person, singular], Si [accusative, nominative, personal, polite, pronoun, second-person, singular], Ine [dative, personal, polite, pronoun, second-person, singular], Ene [dative, personal, polite, pronoun, second-person, singular], -ne [dative, personal, polite, pronoun, second-person, singular], Ire [masculine, personal, polite, possessive, pronoun, second-person, singular], er [masculine, nominative, personal, pronoun, singular, third-person], in [accusative, masculine, personal, pronoun, singular, third-person], en [accusative, masculine, personal, pronoun, singular, third-person], im [dative, masculine, personal, pronoun, singular, third-person], sin [masculine, personal, possessive, pronoun, singular, third-person], siin [masculine, personal, possessive, pronoun, singular, third-person], si [accusative, feminine, nominative, personal, pronoun, singular, third-person], ire [dative, feminine, personal, pronoun, singular, third-person], ire [feminine, masculine, personal, possessive, pronoun, singular, third-person], es [accusative, neuter, nominative, personal, pronoun, singular, third-person], 's [accusative, neuter, nominative, personal, pronoun, singular, third-person], -s [accusative, neuter, nominative, personal, pronoun, singular, third-person], im [dative, neuter, personal, pronoun, singular, third-person], sin [masculine, neuter, personal, possessive, pronoun, singular, third-person], siin [masculine, neuter, personal, possessive, pronoun, singular, third-person], mir [first-person, nominative, personal, plural, pronoun], mer [first-person, nominative, personal, plural, pronoun], üs [accusative, dative, first-person, personal, plural, pronoun], öis [accusative, dative, first-person, personal, plural, pronoun], ois [accusative, dative, first-person, personal, plural, pronoun], eus [accusative, dative, first-person, personal, plural, pronoun], üse [first-person, masculine, personal, plural, possessive, pronoun], öise [first-person, masculine, personal, plural, possessive, pronoun], oise [first-person, masculine, personal, plural, possessive, pronoun], euse [first-person, masculine, personal, plural, possessive, pronoun], ir [nominative, personal, plural, pronoun, second-person], ier [nominative, personal, plural, pronoun, second-person], öi [accusative, dative, personal, plural, pronoun, second-person], eu [accusative, dative, personal, plural, pronoun, second-person], öie [masculine, personal, plural, possessive, pronoun, second-person], eure [masculine, personal, plural, possessive, pronoun, second-person], si [accusative, nominative, personal, plural, pronoun, third-person], ine [dative, personal, plural, pronoun, third-person], ene [dative, personal, plural, pronoun, third-person], -ne [dative, personal, plural, pronoun, third-person], ire [masculine, personal, plural, possessive, pronoun, third-person]
  1. you (plural)
    Sense id: en-ir-gsw-pron-ili7Tmcw Categories (other): Alemannic German entries with incorrect language header, Alemannic German pronouns

Verb [Aragonese]

Etymology: Inherited from Latin īre. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|an|la|eo|īre||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin īre, {{inh+|an|la|eo|īre}} Inherited from Latin īre Head templates: {{head|an|verb}} ir
  1. go
    Sense id: en-ir-an-verb-TNDiGpoH Categories (other): Aragonese entries with incorrect language header

Pronoun [Chuukese]

Head templates: {{head|chk|pronoun}} ir
  1. them
    Sense id: en-ir-chk-pron-yajcM2lk Categories (other): Chuukese entries with incorrect language header, Chuukese pronouns Related terms: ngaang, nganga, ngang, áám, amkiich [exclusive], kich [inclusive], een, en, áámi, ami, iiy, i, iir

Noun [Danish]

IPA: [ˈiɐ̯], [ˈiɐ̯ˀ] Forms: irren [definite, singular]
Etymology: Either the old word for "copper" or some derivation from it: Old Danish eer (“copper”), Old Norse eir, from Proto-Germanic *aiz. Etymology templates: {{inh|da|gmq-oda|eer||copper}} Old Danish eer (“copper”), {{der|da|non|eir}} Old Norse eir, {{inh|da|gem-pro|*aiz}} Proto-Germanic *aiz Head templates: {{head|da|noun|singular definite|irren||{{{sg-def-2}}}|not used in plural form|||-||{{{pl-indef-2}}}||{{{com}}}|f1accel-form=def|s|f4accel-form=indef|p|g=c|g2=|head=}} ir c (singular definite irren, not used in plural form), {{da-noun|en|-|stem=irr}} ir c (singular definite irren, not used in plural form)
  1. verdigris Wikipedia link: da:ir Tags: common-gender, no-plural
    Sense id: en-ir-da-noun-DsjZ~~bV Categories (other): Danish entries with incorrect language header

Verb [Elfdalian]

Head templates: {{head|ovd|verb}} ir
  1. singular present of wårå Tags: form-of, present, singular Form of: wårå
    Sense id: en-ir-ovd-verb-kPJm0MBS Categories (other): Elfdalian entries with incorrect language header

Verb [Galician]

Etymology: From Old Galician-Portuguese ir, from Latin īre. The forms beginning with /b/ derive from corresponding forms of Latin vādere; those beginning with /f/ derive from corresponding forms of Latin esse. Etymology templates: {{dercat|gl|itc-pro|ine-pro|inh=2}}, {{inh|gl|roa-opt|ir}} Old Galician-Portuguese ir, {{inh|gl|la|eo|īre}} Latin īre, {{inh|gl|la|vado|vādere}} Latin vādere, {{inh|gl|la|sum|esse}} Latin esse Head templates: {{gl-verb|reinteg=1}} ir (first-person singular present vou, first-person singular preterite fun, past participle ido) ir (first-person singular present vou, first-person singular preterite fum or fui, past participle ido, reintegrationist norm) Inflection templates: {{gl-conj}}, {{gl-reinteg-conj}} Forms: ir ir [canonical], vou [first-person, present, singular], fun [first-person, preterite, singular], ido [participle, past], fum [first-person, preterite, singular], fui [first-person, preterite, singular], irregular [table-tags], ir [impersonal, infinitive], ir [first-person, infinitive, singular], ires [infinitive, second-person, singular], ir [error-unrecognized-form, infinitive, personal, singular], irmos [first-person, infinitive, plural], irdes [infinitive, plural, second-person], iren [error-unrecognized-form, infinitive, personal, plural], indo [gerund], ido [error-unrecognized-form, masculine, participle, past, singular], ido [first-person, masculine, participle, past, singular], ido [masculine, participle, past, second-person, singular], idos [error-unrecognized-form, masculine, participle, past, plural], idos [first-person, masculine, participle, past, plural, second-person], ida [error-unrecognized-form, feminine, participle, past, singular], ida [feminine, first-person, participle, past, singular], ida [feminine, participle, past, second-person, singular], idas [error-unrecognized-form, feminine, participle, past, plural], idas [feminine, first-person, participle, past, plural, second-person], vou [first-person, indicative, present, singular], vas [indicative, present, second-person, singular], vai [error-unrecognized-form, indicative, present, singular], imos [first-person, indicative, plural, present], ides [indicative, plural, present, second-person], van [error-unrecognized-form, indicative, plural, present], ía [first-person, imperfect, indicative, singular], ías [imperfect, indicative, second-person, singular], ía [error-unrecognized-form, imperfect, indicative, singular], iamos [first-person, imperfect, indicative, plural], iades [imperfect, indicative, plural, second-person], ían [error-unrecognized-form, imperfect, indicative, plural], fun [first-person, indicative, preterite, singular], fuches [indicative, preterite, second-person, singular], foi [error-unrecognized-form, indicative, preterite, singular], fomos [first-person, indicative, plural, preterite], fostes [indicative, plural, preterite, second-person], foron [error-unrecognized-form, indicative, plural, preterite], fora [first-person, indicative, pluperfect, singular], foras [indicative, pluperfect, second-person, singular], fora [error-unrecognized-form, indicative, pluperfect, singular], foramos [first-person, indicative, pluperfect, plural], forades [indicative, pluperfect, plural, second-person], foran [error-unrecognized-form, indicative, pluperfect, plural], irei [first-person, future, indicative, singular], irás [future, indicative, second-person, singular], irá [error-unrecognized-form, future, indicative, singular], iremos [first-person, future, indicative, plural], iredes [future, indicative, plural, second-person], irán [error-unrecognized-form, future, indicative, plural], iría [conditional, first-person, singular], irías [conditional, second-person, singular], iría [conditional, error-unrecognized-form, singular], iriamos [conditional, first-person, plural], iriades [conditional, plural, second-person], irían [conditional, error-unrecognized-form, plural], vaia [first-person, present, singular, subjunctive], vaias [present, second-person, singular, subjunctive], vaia [error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive], vaiamos [first-person, plural, present, subjunctive], vaiades [plural, present, second-person, subjunctive], vaian [error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], fose [first-person, imperfect, singular, subjunctive], foses [imperfect, second-person, singular, subjunctive], fose [error-unrecognized-form, imperfect, singular, subjunctive], fósemos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], fósedes [imperfect, plural, second-person, subjunctive], fosen [error-unrecognized-form, imperfect, plural, subjunctive], for [first-person, future, singular, subjunctive], fores [future, second-person, singular, subjunctive], for [error-unrecognized-form, future, singular, subjunctive], formos [first-person, future, plural, subjunctive], fordes [future, plural, second-person, subjunctive], foren [error-unrecognized-form, future, plural, subjunctive], vai [imperative, second-person, singular], vaia [error-unrecognized-form, imperative, singular], vamos [first-person, imperative, plural], ide [imperative, plural, second-person], vaian [error-unrecognized-form, imperative, plural], non vaias [imperative, negative, second-person, singular], non vaia [error-unrecognized-form, imperative, negative, singular], non vaiamos [first-person, imperative, negative, plural], non vaiades [imperative, negative, plural, second-person], non vaian [error-unrecognized-form, imperative, negative, plural], irregular [table-tags], ir [impersonal, infinitive], ir [first-person, infinitive, singular], ires [infinitive, second-person, singular], ir [infinitive, singular, third-person], irmos [first-person, infinitive, plural], irdes [infinitive, plural, second-person], irem [infinitive, plural, third-person], indo [gerund], ido [first-person, masculine, participle, past, singular, third-person], ido [masculine, participle, past, second-person, singular], idos [masculine, participle, past, plural], ida [feminine, first-person, participle, past, singular, third-person], ida [feminine, participle, past, second-person, singular], idas [feminine, participle, past, plural], vou [first-person, indicative, present, singular], vás [indicative, present, second-person, singular], vais [indicative, present, second-person, singular], vai [indicative, present, singular, third-person], imos [first-person, indicative, plural, present], vamos [first-person, indicative, plural, present], ides [indicative, plural, present, second-person], vam [indicative, plural, present, third-person], vão [indicative, plural, present, third-person], ia [first-person, imperfect, indicative, singular], ias [imperfect, indicative, second-person, singular], ia [imperfect, indicative, singular, third-person], íamos [first-person, imperfect, indicative, plural], íades [imperfect, indicative, plural, second-person], íeis [imperfect, indicative, plural, second-person], íais [imperfect, indicative, plural, second-person], iam [imperfect, indicative, plural, third-person], fum [first-person, indicative, preterite, singular], fui [first-person, indicative, preterite, singular], foste [indicative, preterite, second-person, singular], foche [indicative, preterite, second-person, singular], foi [indicative, preterite, singular, third-person], fomos [first-person, indicative, plural, preterite], fostes [indicative, plural, preterite, second-person], fôrom [indicative, plural, preterite, third-person], foram [indicative, plural, preterite, third-person], fora [first-person, indicative, pluperfect, singular], foras [indicative, pluperfect, second-person, singular], fora [indicative, pluperfect, singular, third-person], fôramos [first-person, indicative, pluperfect, plural], fôrades [indicative, pluperfect, plural, second-person], fôreis [indicative, pluperfect, plural, second-person], fôrais [indicative, pluperfect, plural, second-person], foram [indicative, pluperfect, plural, third-person], irei [first-person, future, indicative, singular], irás [future, indicative, second-person, singular], irá [future, indicative, singular, third-person], iremos [first-person, future, indicative, plural], iredes [future, indicative, plural, second-person], ireis [future, indicative, plural, second-person], irám [future, indicative, plural, third-person], irão [future, indicative, plural, third-person], iria [conditional, first-person, singular], irias [conditional, second-person, singular], iria [conditional, singular, third-person], iríamos [conditional, first-person, plural], iríades [conditional, plural, second-person], iríeis [conditional, plural, second-person], iríais [conditional, plural, second-person], iriam [conditional, plural, third-person], vaia [first-person, present, singular, subjunctive], [first-person, present, singular, subjunctive], vaias [present, second-person, singular, subjunctive], vás [present, second-person, singular, subjunctive], vaia [present, singular, subjunctive, third-person], [present, singular, subjunctive, third-person], vaiamos [first-person, plural, present, subjunctive], vamos [first-person, plural, present, subjunctive], vaiades [plural, present, second-person, subjunctive], vades [plural, present, second-person, subjunctive], vaiam [plural, present, subjunctive, third-person], vão [plural, present, subjunctive, third-person], fosse [first-person, imperfect, singular, subjunctive], fosses [imperfect, second-person, singular, subjunctive], fosse [imperfect, singular, subjunctive, third-person], fôssemos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], fôssedes [imperfect, plural, second-person, subjunctive], fôsseis [imperfect, plural, second-person, subjunctive], fossem [imperfect, plural, subjunctive, third-person], for [first-person, future, singular, subjunctive], fores [future, second-person, singular, subjunctive], for [future, singular, subjunctive, third-person], formos [first-person, future, plural, subjunctive], fordes [future, plural, second-person, subjunctive], forem [future, plural, subjunctive, third-person], vai [imperative, second-person, singular], vaia [imperative, singular, third-person], [imperative, singular, third-person], vaiamos [first-person, imperative, plural], vamos [first-person, imperative, plural], ide [imperative, plural, second-person], vaiam [imperative, plural, third-person], vão [imperative, plural, third-person], nom vaias [imperative, negative, second-person, singular], nom vás [imperative, negative, second-person, singular], nom vaia [imperative, negative, singular, third-person], nom vá [imperative, negative, singular, third-person], nom vaiamos [first-person, imperative, negative, plural], nom vamos [first-person, imperative, negative, plural], nom vaiades [imperative, negative, plural, second-person], nom vades [imperative, negative, plural, second-person], nom vaiam [imperative, negative, plural, third-person], nom vão [imperative, negative, plural, third-person]
  1. to go
    Sense id: en-ir-gl-verb-gNM9bcDR Categories (other): Galician entries with incorrect language header, Galician verbs ending in -ir Disambiguation of Galician entries with incorrect language header: 68 32 Disambiguation of Galician verbs ending in -ir: 69 31
  2. to work, function, run
    Sense id: en-ir-gl-verb-x9e-DEqc
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: ir fóra Related terms: saír

Verb [Interlingua]

Etymology: From Latin īre, active present infinitive of eō; which its conjugation also influenced by French aller (present indicatives vais, vas, va, and vont all from Latin vadō). Etymology templates: {{der|ia|la|īre}} Latin īre, {{cog|fr|aller}} French aller, {{der|ia|la|vadō}} Latin vadō Head templates: {{head|ia|verb|head=}} ir, {{ia-verb|irreg}} ir Inflection templates: {{ia-conj||ir|intr=yes|pres2=va}} Forms: no-table-tags [table-tags], ir [infinitive], iente [participle, present], ite [participle, perfect], i [active, present], va [active, present], ha ite [active, perfect, present], iva [active, past, present], habeva ite [active, past, perfect], ira [active, future, present], habera ite [active, future, perfect], irea [active, conditional, present], haberea ite [active, conditional, perfect], i [active, imperative, present]
  1. to go
    Sense id: en-ir-ia-verb-gNM9bcDR Categories (other): Interlingua entries with incorrect language header

Noun [Kaera]

Etymology: From Proto-Alor–Pantar *jira. Head templates: {{head|jka|noun}} ir
  1. water
    Sense id: en-ir-jka-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Kaera entries with incorrect language header

Verb [Latgalian]

IPA: /ir/
Etymology: Shortened form of irā, from Proto-Baltic *irā. Akin to Latvian ir. Etymology templates: {{der|ltg|bat-pro|*irā}} Proto-Baltic *irā, {{cog|lv|ir}} Latvian ir Head templates: {{head|ltg|verb form}} ir
  1. third-person indicative present of byut Tags: form-of, indicative, present, third-person Form of: byut
    Sense id: en-ir-ltg-verb-bEZW2sD6 Categories (other): Latgalian entries with incorrect language header

Noun [Latin]

IPA: /ir/ [Classical], [ɪr] [Classical], /ir/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [ir] (note: modern Italianate Ecclesiastical) Forms: no-table-tags [table-tags], ir [nominative, singular], - [genitive, singular], - [dative, singular], ir [accusative, singular], - [ablative, singular], - [singular, vocative]
Etymology: Cognate with Ancient Greek χείρ (kheír). Etymology templates: {{cog|grc|χείρ}} Ancient Greek χείρ (kheír) Head templates: {{la-noun|ir<indecl>|g=n}} ir n sg (indeclinable, no genitive) Inflection templates: {{la-ndecl|ir<indecl>}}
  1. (rare, anatomy) hand Tags: indeclinable, neuter, no-genitive, rare, singular Categories (topical): Anatomy Synonyms: hir Synonyms (hand): manus

Conjunction [Latvian]

Etymology: From Proto-Baltic *ir, from the reduced grade *h₂r̥ of Proto-Indo-European *h₂er- (“so, then; question particle”) (whence also Latvian ar (“with”); see there for more). The original meaning “and” (compare Lithuanian cognate) is found in 16th- and 17th-century texts, but from the 18th century on ir was no longer used in this sense. Cognates include Lithuanian ir̃ (“and”), Old Prussian ir (“also”), er (“(along) with”), Ancient Greek ἄρα, ἄρ', ῥά (ára, ár', rhá, “so, then, therefore”). Etymology templates: {{der|lv|bat-pro|-}} Proto-Baltic, {{der|lv|ine-pro|*h₂er-||so, then; question particle}} Proto-Indo-European *h₂er- (“so, then; question particle”), {{cog|lv|ar||with}} Latvian ar (“with”), {{cog|lt|-}} Lithuanian, {{cog|lt|ir|ir̃|and}} Lithuanian ir̃ (“and”), {{cog|prg|ir||also}} Old Prussian ir (“also”), {{cog|grc|ἄρα|ἄρα, ἄρ', ῥά|so, then, therefore}} Ancient Greek ἄρα, ἄρ', ῥά (ára, ár', rhá, “so, then, therefore”) Head templates: {{head|lv|conjunction}} ir
  1. additive conjunction used to join several similar sentence elements, indicating their similar nature: both ... and ..., ... and also ..., ... as well as ... Synonyms: kā ... tā ..., gan ... gan ...
    Sense id: en-ir-lv-conj-lv:and Categories (other): Latvian entries with incorrect language header, Latvian particles Disambiguation of Latvian entries with incorrect language header: 31 8 9 22 20 5 4 Disambiguation of Latvian particles: 29 8 8 22 22 5 6
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Particle [Latvian]

Etymology: From Proto-Baltic *ir, from the reduced grade *h₂r̥ of Proto-Indo-European *h₂er- (“so, then; question particle”) (whence also Latvian ar (“with”); see there for more). The original meaning “and” (compare Lithuanian cognate) is found in 16th- and 17th-century texts, but from the 18th century on ir was no longer used in this sense. Cognates include Lithuanian ir̃ (“and”), Old Prussian ir (“also”), er (“(along) with”), Ancient Greek ἄρα, ἄρ', ῥά (ára, ár', rhá, “so, then, therefore”). Etymology templates: {{der|lv|bat-pro|-}} Proto-Baltic, {{der|lv|ine-pro|*h₂er-||so, then; question particle}} Proto-Indo-European *h₂er- (“so, then; question particle”), {{cog|lv|ar||with}} Latvian ar (“with”), {{cog|lt|-}} Lithuanian, {{cog|lt|ir|ir̃|and}} Lithuanian ir̃ (“and”), {{cog|prg|ir||also}} Old Prussian ir (“also”), {{cog|grc|ἄρα|ἄρα, ἄρ', ῥά|so, then, therefore}} Ancient Greek ἄρα, ἄρ', ῥά (ára, ár', rhá, “so, then, therefore”) Head templates: {{head|lv|particle}} ir
  1. used to mark connection and emphasis, reinforcement; syn. arī
    Sense id: en-ir-lv-particle-kIR2Ak5q
  2. used to mark emphasis, to reinforce; syn. pat: really, even
    Sense id: en-ir-lv-particle-4TM~Lg2A
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: arī, pat
Etymology number: 2

Verb [Latvian]

IPA: [ir]
Etymology: From Proto-Baltic *irā (cf. dialectal, archaic forms irād, iraid, irāg, and also Lithuanian yrà, which existed alongside *esti (cf. Old Church Slavonic єстъ (estŭ), Russian есть (jestʹ), Lithuanian dialectal ẽsti, Old Prussian ast), initially with basically existential (“there is”) meaning, but later on extending to all copular meanings, thus replacing *esti. In Sudovian, also the first person form irm (“I am”) is derived from this stem. The origin of Proto-Baltic *irā is, however, unclear. Various sources have been proposed: an older interjection (cf. Lithuanian aurè (“look!”)), the particle and conjunction ir (“both... and...”), a noun with the meaning “existence,” “reality,” “thing,” or even (more recently) the Proto-Indo-European secondary third-person verbal ending *-r with a later -ā-extension. Etymology templates: {{der|lv|bat-pro|-}} Proto-Baltic, {{cog|lt|yrà}} Lithuanian yrà, {{cog|cu|єстъ}} Old Church Slavonic єстъ (estŭ), {{cog|ru|есть}} Russian есть (jestʹ), {{cog|lt|-}} Lithuanian, {{cog|prg|ast}} Old Prussian ast, {{cog|xsv|-}} Sudovian, {{cog|bat-pro|*irā}} Proto-Baltic *irā, {{cog|lt|aurè||look!}} Lithuanian aurè (“look!”), {{cog|ine-pro|-}} Proto-Indo-European Head templates: {{head|lv|verb form}} ir
  1. (he, she, it) is; third-person singular present indicative of būt
    Sense id: en-ir-lv-verb-8yT7fSc2 Categories (other): Latvian etymologies from LEV, Latvian words with level intonation Disambiguation of Latvian etymologies from LEV: 38 38 11 14 Disambiguation of Latvian words with level intonation: 27 28 20 25
  2. (they) are; third-person plural present indicative of būt
    Sense id: en-ir-lv-verb-Sr3Nk3kK Categories (other): Latvian etymologies from LEV, Latvian words with level intonation Disambiguation of Latvian etymologies from LEV: 38 38 11 14 Disambiguation of Latvian words with level intonation: 27 28 20 25
  3. (with the particle lai) let (him, her, it) be; third-person singular imperative of būt Tags: with-lai
    Sense id: en-ir-lv-verb-iodyU8Mz Categories (other): Latvian etymologies from LEV, Latvian words with level intonation Disambiguation of Latvian etymologies from LEV: 38 38 11 14 Disambiguation of Latvian words with level intonation: 27 28 20 25
  4. (with the particle lai) let them be; third-person plural imperative of būt Tags: with-lai
    Sense id: en-ir-lv-verb-0V7XzsuS Categories (other): Latvian etymologies from LEV, Latvian words with level intonation Disambiguation of Latvian etymologies from LEV: 38 38 11 14 Disambiguation of Latvian words with level intonation: 27 28 20 25
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Conjunction [Lithuanian]

Forms: ir̃ [canonical]
Etymology: From Proto-Balto-Slavic *ir (“and, also”), compare Latvian ir, Old Prussian ir (“and, even”), from Proto-Indo-European *h₂r̥- (“thus, so”); compare Ancient Greek ἄρα (ára, “so, then, consequently”). If the original meaning was "fittingly, accordingly", the root may be identical to *h₂er- (“fit together”), see artì (“near”) for more. Proto-Slavic *i (“and, even”) is probably not related. Etymology templates: {{root|lt|ine-pro|*h₂er-}}, {{der|lt|ine-bsl-pro|*ir||and, also}} Proto-Balto-Slavic *ir (“and, also”), {{cog|lv|ir}} Latvian ir, {{cog|prg|ir||and, even}} Old Prussian ir (“and, even”), {{der|lt|ine-pro|*h₂er-|*h₂r̥-|thus, so}} Proto-Indo-European *h₂r̥- (“thus, so”), {{cog|grc|ἄρα||so, then, consequently}} Ancient Greek ἄρα (ára, “so, then, consequently”), {{cog|sla-pro|*i||and, even}} Proto-Slavic *i (“and, even”) Head templates: {{head|lt|conjunctions|head=ir̃}} ir̃
  1. (coordinating, cumulative) and, too Tags: coordinating
    Sense id: en-ir-lt-conj-tEU3iuVG
  2. (coordinating, illative) and, so Tags: coordinating, illative
    Sense id: en-ir-lt-conj-Z~amVH8C
  3. (coordinating, correlative) both … and … Tags: coordinating
    Sense id: en-ir-lt-conj-xVHwCjBh
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (other): Lithuanian entries with incorrect language header, Lithuanian particles Disambiguation of Lithuanian entries with incorrect language header: 0 0 0 0 0 0 Disambiguation of Lithuanian particles: 0 0 0 0 0 0

Particle [Lithuanian]

Forms: ir̃ [canonical]
Etymology: From Proto-Balto-Slavic *ir (“and, also”), compare Latvian ir, Old Prussian ir (“and, even”), from Proto-Indo-European *h₂r̥- (“thus, so”); compare Ancient Greek ἄρα (ára, “so, then, consequently”). If the original meaning was "fittingly, accordingly", the root may be identical to *h₂er- (“fit together”), see artì (“near”) for more. Proto-Slavic *i (“and, even”) is probably not related. Etymology templates: {{root|lt|ine-pro|*h₂er-}}, {{der|lt|ine-bsl-pro|*ir||and, also}} Proto-Balto-Slavic *ir (“and, also”), {{cog|lv|ir}} Latvian ir, {{cog|prg|ir||and, even}} Old Prussian ir (“and, even”), {{der|lt|ine-pro|*h₂er-|*h₂r̥-|thus, so}} Proto-Indo-European *h₂r̥- (“thus, so”), {{cog|grc|ἄρα||so, then, consequently}} Ancient Greek ἄρα (ára, “so, then, consequently”), {{cog|sla-pro|*i||and, even}} Proto-Slavic *i (“and, even”) Head templates: {{head|lt|particle|head=ir̃}} ir̃
  1. (emphatic) even, and Tags: emphatic
    Sense id: en-ir-lt-particle-Bp6lA6m2
  2. (emphatic) exactly, just, precisely Tags: emphatic
    Sense id: en-ir-lt-particle-r5THEWWC
  3. (interrogative) and, so Tags: interrogative
    Sense id: en-ir-lt-particle-Z~amVH8C
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: ar, irgi, ir kas
Categories (other): Lithuanian entries with incorrect language header, Lithuanian particles Disambiguation of Lithuanian entries with incorrect language header: 0 0 0 0 0 0 Disambiguation of Lithuanian particles: 0 0 0 0 0 0

Pronoun [Middle Dutch]

Etymology: From Proto-West Germanic *jiʀ, from Proto-Germanic *jūz. Compare German ihr. Etymology templates: {{inh|dum|gmw-pro|*jiʀ}} Proto-West Germanic *jiʀ, {{inh|dum|gem-pro|*jūz}} Proto-Germanic *jūz, {{cog|de|ihr}} German ihr Head templates: {{head|dum|pronoun|head=ir}} ir
  1. ye, you (plural) (only in Southeastern texts)
    Sense id: en-ir-dum-pron-sTy5u5B7 Categories (other): Middle Dutch entries with incorrect language header, Middle Dutch pronouns

Determiner [Middle English]

Head templates: {{head|enm|determiner}} ir
  1. Alternative form of hire (“her”) Tags: alt-of, alternative Alternative form of: hire (extra: her)
    Sense id: en-ir-enm-det-Cl~xaKVk Categories (other): Middle English determiners, Middle English entries with incorrect language header, Middle English pronouns Disambiguation of Middle English determiners: 50 50 Disambiguation of Middle English entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of Middle English pronouns: 28 36 36
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Pronoun [Middle English]

Head templates: {{head|enm|pronoun}} ir
  1. Alternative form of hire (“hers”) Tags: alt-of, alternative Alternative form of: hire (extra: hers)
    Sense id: en-ir-enm-pron-kkzUuyu2 Categories (other): Middle English determiners, Middle English entries with incorrect language header, Middle English pronouns Disambiguation of Middle English determiners: 50 50 Disambiguation of Middle English entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of Middle English pronouns: 28 36 36
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Pronoun [Middle English]

Head templates: {{head|enm|pronoun}} ir
  1. Alternative form of hire (“her”) Tags: alt-of, alternative Alternative form of: hire (extra: her)
    Sense id: en-ir-enm-pron-Cl~xaKVk Categories (other): Middle English entries with incorrect language header, Middle English pronouns Disambiguation of Middle English entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of Middle English pronouns: 28 36 36
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Pronoun [Middle High German]

IPA: /ir/
Etymology: From Old High German ir, from Proto-West Germanic *jiʀ, variant of Proto-Germanic *jūz, from Proto-Indo-European *yū́. Etymology templates: {{inh|gmh|goh|ir}} Old High German ir, {{inh|gmh|gmw-pro|*jiʀ}} Proto-West Germanic *jiʀ, {{inh|gmh|gem-pro|*jūz}} Proto-Germanic *jūz, {{inh|gmh|ine-pro|*yū́}} Proto-Indo-European *yū́ Head templates: {{head|gmh|pronoun}} ir
  1. you: nominative plural of du
    Sense id: en-ir-gmh-pron-EQAfnjAa Categories (other): Middle High German entries with incorrect language header, Middle High German pronouns

Pronoun [Mòcheno]

Etymology: From Middle High German ir, from Old High German ir, from Proto-West Germanic *jiʀ, from Proto-Germanic *jīz. Cognate with German ihr, English ye. Etymology templates: {{inh|mhn|gmh|ir}} Middle High German ir, {{inh|mhn|goh|ir}} Old High German ir, {{inh|mhn|gmw-pro|*jiʀ}} Proto-West Germanic *jiʀ, {{inh|mhn|gem-pro|*jūz|*jīz}} Proto-Germanic *jīz, {{cog|de|ihr}} German ihr, {{cog|en|ye}} English ye Head templates: {{head|mhn|pronoun|cat2=personal pronouns}} ir Inflection templates: {{mhn-decl-personal pronouns}} Forms: no-table-tags [table-tags], i [first-person, personal, pronoun, singular], biar [first-person, personal, plural, pronoun], du [personal, pronoun, second-person, singular], ir [personal, plural, pronoun, second-person], er [personal, pronoun, singular, third-person], si [personal, pronoun, singular, third-person], s [personal, pronoun, singular, third-person], sei [personal, plural, pronoun, third-person]
  1. you (plural)

Pronoun [Old High German]

Etymology: From Proto-West Germanic *jiʀ, variant of Proto-Germanic *jūz, from Proto-Indo-European *yū́. Etymology templates: {{inh|goh|gmw-pro|*jiʀ}} Proto-West Germanic *jiʀ, {{inh|goh|gem-pro|*jūz}} Proto-Germanic *jūz, {{inh|goh|ine-pro|*yū́}} Proto-Indo-European *yū́ Head templates: {{head|goh|pronoun}} ir Forms: no-table-tags [table-tags], ih [first-person, nominative, singular], ihha, ihcha [first-person, nominative, singular], mīn [first-person, genitive, singular], mir [dative, first-person, singular], mih [accusative, first-person, singular], [nominative, second-person, singular], dīn [genitive, second-person, singular], dir [dative, second-person, singular], dih [accusative, second-person, singular], er [masculine, nominative, singular, third-person], her [masculine, nominative, singular, third-person], sīn [genitive, masculine, singular, third-person], imu [dative, masculine, singular, third-person], imo [dative, masculine, singular, third-person], inan [accusative, masculine, singular, third-person], in [accusative, masculine, singular, third-person], siu [feminine, nominative, singular, third-person], [feminine, nominative, singular, third-person], si [feminine, nominative, singular, third-person], ira [feminine, genitive, singular, third-person], iru [feminine, genitive, singular, third-person], iro [feminine, genitive, singular, third-person], iru [dative, feminine, singular, third-person], iro [dative, feminine, singular, third-person], sia [accusative, feminine, singular, third-person], iz [neuter, nominative, singular, third-person], es [genitive, neuter, singular, third-person], is [genitive, neuter, singular, third-person], imu [dative, neuter, singular, third-person], imo [dative, neuter, singular, third-person], iz [accusative, neuter, singular, third-person], wir [first-person, nominative, plural], unsēr [first-person, genitive, plural], uns [dative, first-person, plural], unsih [accusative, first-person, plural], ir [nominative, plural, second-person], iuwēr [genitive, plural, second-person], iu [dative, plural, second-person], iuwih [accusative, plural, second-person], sie [masculine, nominative, plural, third-person], iro [genitive, masculine, plural, third-person], im [dative, masculine, plural, third-person], in [dative, masculine, plural, third-person], sie [accusative, masculine, plural, third-person], sio [feminine, nominative, plural, third-person], iro [feminine, genitive, plural, third-person], im [dative, feminine, plural, third-person], in [dative, feminine, plural, third-person], sio [accusative, feminine, plural, third-person], siu [neuter, nominative, plural, third-person], iro [genitive, neuter, plural, third-person], im [dative, neuter, plural, third-person], in [dative, neuter, plural, third-person], siu [accusative, neuter, plural, third-person], ir [error-unrecognized-form, nominative, second-person], iuwēr [error-unrecognized-form, genitive, second-person], iu [dative, error-unrecognized-form, second-person], iuwih [accusative, error-unrecognized-form, second-person]
  1. you (second-person plural pronoun)
    Sense id: en-ir-goh-pron-gfRezavp
  2. (polite) you (second-person singular pronoun) Tags: polite
    Sense id: en-ir-goh-pron-SA0IDdTF Categories (other): Old High German entries with incorrect language header, Old High German pronouns Disambiguation of Old High German entries with incorrect language header: 33 67 Disambiguation of Old High German pronouns: 37 63
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: ier, er, aer, gi

Pronoun [Old Swedish]

Etymology: From Old East Norse *īʀ (compare West Norse ér), from Proto-Germanic *jīz, variant of *jūz. Etymology templates: {{inh|gmq-osw|non-oen|*īʀ}} Old East Norse *īʀ, {{inh|gmq-osw|gem-pro|*jīz}} Proto-Germanic *jīz Head templates: {{head|gmq-osw|pronoun|cat2=personal pronouns|head=īr}} īr Inflection templates: {{gmq-osw-decl-ppron}} Forms: īr [canonical], no-table-tags [table-tags], iak [first-person, nominative, personal, pronoun, singular], iæk [first-person, nominative, personal, pronoun, singular], - [personal, pronoun, reflexive, second-person, singular], hōn [feminine, personal, pronoun, singular, third-person], þæt [neuter, personal, pronoun, singular, third-person], mik [accusative, first-person, personal, pronoun, singular], mek [accusative, first-person, personal, pronoun, singular], þik [accusative, personal, pronoun, second-person, singular], sik [accusative, personal, pronoun, reflexive, singular], hana [feminine, personal, pronoun, singular, third-person], hōna [feminine, personal, pronoun, singular, third-person], mǣ [dative, first-person, personal, pronoun, singular], mǣr [dative, first-person, personal, pronoun, singular], mik [dative, first-person, personal, pronoun, singular], þǣ [dative, personal, pronoun, second-person, singular], þǣr [dative, personal, pronoun, second-person, singular], þik [dative, personal, pronoun, second-person, singular], sǣ [dative, personal, pronoun, reflexive, singular], sǣr [dative, personal, pronoun, reflexive, singular], sik [dative, personal, pronoun, reflexive, singular], hōnum [dative, personal, pronoun, singular, third-person], hānum [dative, personal, pronoun, singular, third-person], hænni [dative, feminine, personal, pronoun, singular, third-person], þȳ [dative, neuter, personal, pronoun, singular, third-person], þī [dative, neuter, personal, pronoun, singular, third-person], mīn [first-person, genitive, personal, pronoun, singular], þīn [genitive, personal, pronoun, second-person, singular], sīn [genitive, personal, pronoun, reflexive, singular], hans [genitive, personal, pronoun, singular, third-person], hænna [feminine, genitive, personal, pronoun, singular, third-person], hænnar [feminine, genitive, personal, pronoun, singular, third-person], þæs [genitive, neuter, personal, pronoun, singular, third-person], vit [dual, first-person, nominative, personal, pronoun], it [dual, nominative, personal, pronoun], - [dual, nominative, personal, pronoun, reflexive], - [dual, nominative, personal, pronoun], oker [accusative, dual, first-person, personal, pronoun], iker [accusative, dual, personal, pronoun], sik [accusative, dual, personal, pronoun, reflexive], - [accusative, dual, personal, pronoun], oker [dative, dual, first-person, personal, pronoun], iker [dative, dual, personal, pronoun], sǣr [dative, dual, personal, pronoun, reflexive], sik [dative, dual, personal, pronoun, reflexive], - [dative, dual, personal, pronoun], okar [dual, first-person, genitive, personal, pronoun], ikar [dual, genitive, personal, pronoun], sīn [dual, genitive, personal, pronoun, reflexive], - [dual, genitive, personal, pronoun], [first-person, nominative, personal, plural, pronoun], vīr [first-person, nominative, personal, plural, pronoun], ī(r) [nominative, personal, plural, pronoun], - [nominative, personal, plural, pronoun, reflexive], þē [nominative, personal, plural, pronoun], þēr [nominative, personal, plural, pronoun], þā [nominative, personal, plural, pronoun], þār [nominative, personal, plural, pronoun], þø̄n [nominative, personal, plural, pronoun], þēn [nominative, personal, plural, pronoun], os [accusative, first-person, personal, plural, pronoun], ōs [accusative, first-person, personal, plural, pronoun], iþer [accusative, personal, plural, pronoun], sik [accusative, personal, plural, pronoun, reflexive], þā [accusative, personal, plural, pronoun], þār [accusative, personal, plural, pronoun], þø̄n [accusative, personal, plural, pronoun], þē [accusative, personal, plural, pronoun], þēn [accusative, personal, plural, pronoun], os [dative, first-person, personal, plural, pronoun], ōs [dative, first-person, personal, plural, pronoun], iþer [dative, personal, plural, pronoun], sǣr [dative, personal, plural, pronoun, reflexive], sik [dative, personal, plural, pronoun, reflexive], þēm [dative, personal, plural, pronoun], þø̄m [dative, personal, plural, pronoun], þom [dative, personal, plural, pronoun], vār [first-person, genitive, personal, plural, pronoun], iþar [genitive, personal, plural, pronoun], sīn [genitive, personal, plural, pronoun, reflexive], þēra [genitive, personal, plural, pronoun]
  1. you (plural) Synonyms: ī, ᛁᚱ

Article [Old Welsh]

IPA: /ir/
Etymology: Ultimately from Proto-Celtic *sindos. Etymology templates: {{inh|owl|cel-pro|*sindos}} Proto-Celtic *sindos Head templates: {{head|owl|article}} ir
  1. (definite article) the Tags: article, definite
    Sense id: en-ir-owl-article-uXdtfd9F Categories (other): Old Welsh articles, Old Welsh entries with incorrect language header

Verb [Portuguese]

IPA: /ˈi(ʁ)/ [Brazil], [ˈi(h)] [Brazil], /ˈi(ʁ)/ [Brazil], [ˈi(h)] [Brazil], /ˈi(ɾ)/ [São-Paulo], /ˈi(ʁ)/ [Rio-de-Janeiro], [ˈi(χ)] [Rio-de-Janeiro], /ˈi(ɻ)/ [Southern-Brazil], /ˈiɾ/ [Portugal], /ˈiɾ/ [Portugal], /ˈi.ɾi/ [Portugal, Southern]
Etymology: Inherited from Latin īre. The forms beginning with /v/ derive from corresponding forms of Latin vādere; those beginning with /f/ derive from corresponding forms of Latin esse. Etymology templates: {{dercat|pt|itc-pro|ine-pro|inh=2}}, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|pt|la|eo|īre||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin īre, {{inh+|pt|la|eo|īre}} Inherited from Latin īre, {{inh|pt|la|vado|vādere}} Latin vādere, {{inh|pt|la|sum|esse}} Latin esse Head templates: {{pt-verb}} ir (first-person singular present vou, first-person singular preterite fui, past participle ido) Inflection templates: {{pt-conj}} Forms: vou [first-person, present, singular], fui [first-person, preterite, singular], ido [participle, past], irregular [table-tags], ir [impersonal, infinitive], ir [first-person, infinitive, singular], ires [infinitive, second-person, singular], ir [infinitive, singular, third-person], irmos [first-person, infinitive, plural], irdes [infinitive, plural, second-person], irem [infinitive, plural, third-person], indo [gerund], ido [masculine, participle, past, singular], idos [masculine, participle, past, plural], ida [feminine, participle, past, singular], idas [feminine, participle, past, plural], vou [first-person, indicative, present, singular], vais [indicative, present, second-person, singular], vai [indicative, present, singular, third-person], vamos [first-person, indicative, plural, present], ides [indicative, plural, present, second-person], vão [indicative, plural, present, third-person], ia [first-person, imperfect, indicative, singular], ias [imperfect, indicative, second-person, singular], ia [imperfect, indicative, singular, third-person], íamos [first-person, imperfect, indicative, plural], íeis [imperfect, indicative, plural, second-person], iam [imperfect, indicative, plural, third-person], fui [first-person, indicative, preterite, singular], foste [indicative, preterite, second-person, singular], foi [indicative, preterite, singular, third-person], fomos [first-person, indicative, plural, preterite], fostes [indicative, plural, preterite, second-person], foram [indicative, plural, preterite, third-person], fora [first-person, indicative, pluperfect, singular], foras [indicative, pluperfect, second-person, singular], fora [indicative, pluperfect, singular, third-person], fôramos [first-person, indicative, pluperfect, plural], fôreis [indicative, pluperfect, plural, second-person], foram [indicative, pluperfect, plural, third-person], irei [first-person, future, indicative, singular], irás [future, indicative, second-person, singular], irá [future, indicative, singular, third-person], iremos [first-person, future, indicative, plural], ireis [future, indicative, plural, second-person], irão [future, indicative, plural, third-person], iria [conditional, first-person, singular], irias [conditional, second-person, singular], iria [conditional, singular, third-person], iríamos [conditional, first-person, plural], iríeis [conditional, plural, second-person], iriam [conditional, plural, third-person], [first-person, present, singular, subjunctive], vás [present, second-person, singular, subjunctive], [present, singular, subjunctive, third-person], vamos [first-person, plural, present, subjunctive], vades [plural, present, second-person, subjunctive], vão [plural, present, subjunctive, third-person], fosse [first-person, imperfect, singular, subjunctive], fosses [imperfect, second-person, singular, subjunctive], fosse [imperfect, singular, subjunctive, third-person], fôssemos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], fôsseis [imperfect, plural, second-person, subjunctive], fossem [imperfect, plural, subjunctive, third-person], for [first-person, future, singular, subjunctive], fores [future, second-person, singular, subjunctive], for [future, singular, subjunctive, third-person], formos [first-person, future, plural, subjunctive], fordes [future, plural, second-person, subjunctive], forem [future, plural, subjunctive, third-person], vai [imperative, second-person, singular], [imperative, singular, third-person], vamos [first-person, imperative, plural], ide [imperative, plural, second-person], vão [imperative, plural, third-person], não vás [imperative, negative, second-person, singular], não vá [imperative, negative, singular, third-person], não vamos [first-person, imperative, negative, plural], não vades [imperative, negative, plural, second-person], não vão [imperative, negative, plural, third-person]
  1. (intransitive, or transitive with para or a or em or até) to go (to move to a destination) Tags: intransitive, transitive
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:to_move_to_a_destination
  2. (auxiliary, with an infinitive) will; to be going to; forms the future tense Tags: auxiliary
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:forms_the_future_tense Categories (other): Portuguese entries with incorrect language header, Portuguese verbs ending in -ir Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 2 17 5 3 5 3 2 3 13 3 2 2 1 15 2 13 4 5 Disambiguation of Portuguese verbs ending in -ir: 3 12 6 4 5 4 4 5 9 3 3 4 3 10 3 10 4 7
  3. (auxiliary, with a gerund) to keep on; to go on; ~ on; forms the continuative aspect Tags: auxiliary
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:to_keep_on
  4. (takes a reflexive pronoun) to go; to leave; to depart Synonyms (go): andar
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:to_leave Disambiguation of 'go': 16 0 8 33 9 11 0 0 0 0 15 9 0 0 0 0 0 0
  5. (intransitive, or transitive with para or em or a) to attend; to go to (to be present in an event) Tags: intransitive, transitive
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:to_attend
  6. (transitive with até) to go on until; to last to Tags: transitive
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:to_go_on_until
  7. (intransitive, or transitive with em) to do; to fare (to have a good or bad result) Tags: intransitive, transitive
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:to_fare
  8. (intransitive) to be doing (formula used in greetings) Tags: intransitive
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:formula_used_in_greetings
  9. (takes a reflexive pronoun) to be gone (depleted, destroyed; no longer usable)
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:to_be_depleted_or_destroyed Categories (other): Portuguese entries with incorrect language header Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 2 17 5 3 5 3 2 3 13 3 2 2 1 15 2 13 4 5
  10. (euphemistic, takes a reflexive pronoun) to leave us; to depart (to die) Tags: euphemistic
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:to_die Categories (other): Portuguese euphemisms
  11. (intransitive) to go (to begin an action or process) Tags: intransitive
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:to_begin_an_action
  12. (transitive with com) to match; to go with (to form a good combination with) Tags: transitive
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:to_match
  13. (transitive with com) to like or tolerate someone or something Tags: transitive
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:to_like_or_tolerate
  14. (transitive with por) to follow (to take into account when making choices) Tags: transitive
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:to_take_into_account Categories (other): Portuguese entries with incorrect language header Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 2 17 5 3 5 3 2 3 13 3 2 2 1 15 2 13 4 5
  15. (transitive with de) to range from (to encompass values between two given extremes) Tags: transitive
    Sense id: en-ir-pt-verb-PZt2loq0
  16. (poker, intransitive) to call (to match the amount of chips in the pot) Tags: intransitive Categories (topical): Poker
    Sense id: en-ir-pt-verb-pt:poker:_to_call Categories (other): Portuguese entries with incorrect language header, Portuguese verbs ending in -ir Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 2 17 5 3 5 3 2 3 13 3 2 2 1 15 2 13 4 5 Disambiguation of Portuguese verbs ending in -ir: 3 12 6 4 5 4 4 5 9 3 3 4 3 10 3 10 4 7 Topics: card-games, poker
  17. (reflexive) to depart; to leave Tags: reflexive Synonyms: ir embora, sair
    Sense id: en-ir-pt-verb-hvYgqWbb
  18. (reflexive, euphemistic) to pass away; to depart; to die Tags: euphemistic, reflexive Synonyms: falecer, morrer
    Sense id: en-ir-pt-verb-GmNUHxS3 Categories (other): Portuguese euphemisms
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: hir [obsolete], yr [obsolete] Synonyms (leave): partir
Disambiguation of 'leave': 0 0 0 40 0 0 0 0 0 12 2 0 0 0 0 0 40 7

Adjective [Proto-Brythonic]

IPA: /iːr/
Etymology: From Proto-Celtic *ɸūros, from Proto-Indo-European *puHrós, which derives from Proto-Indo-European *pewH- (“to be clean, pure”). Cognate with Latin pūrus and Old Irish úr. Etymology templates: {{inh|cel-bry-pro|cel-pro|*ɸūros}} Proto-Celtic *ɸūros, {{inh|cel-bry-pro|ine-pro|*puHrós}} Proto-Indo-European *puHrós, {{der|cel-bry-pro|ine-pro|*pewH-||to be clean, pure}} Proto-Indo-European *pewH- (“to be clean, pure”), {{cog|la|pūrus}} Latin pūrus, {{cog|sga|úr}} Old Irish úr Head templates: {{head|cel-bry-pro|adjective||*{{{1}}}||*{{{f2}}}|head=}} *ir
  1. fresh, new Tags: reconstruction
    Sense id: en-ir-cel-bry-pro-adj-GJA8VhKA Categories (other): Proto-Brythonic entries with incorrect language header

Verb [Romansch]

Etymology: Inherited from Latin īre. The forms beginning with /v/ derive from corresponding conjugations of vādere, and those beginning with /m/ presumably from meāre. Etymology templates: {{dercat|rm|ine-pro|inh=1}}, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|rm|la|eo|īre||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin īre, {{inh+|rm|la|eo|īre}} Inherited from Latin īre Head templates: {{head|rm|verb|cat2=|head=ir}} ir, {{rm-verb}} ir Forms: no-table-tags [table-tags], ir [infinitive], mond [gerund], iu [participle, past], mon [first-person, indicative, present, singular], vas [indicative, present, second-person, singular], va [indicative, present, singular, third-person], mein [first-person, indicative, plural, present], meis [indicative, plural, present, second-person], van [indicative, plural, present, third-person], evel [first-person, imperfect, indicative, singular], evas [imperfect, indicative, second-person, singular], eva [imperfect, indicative, singular, third-person], evan [first-person, imperfect, indicative, plural], evas [imperfect, indicative, plural, second-person], evan [imperfect, indicative, plural, third-person], vegnel a ir [first-person, future, indicative, singular], vegns a ir [future, indicative, second-person, singular], vegn a ir [future, indicative, singular, third-person], vegnin a ir [first-person, future, indicative, plural], vegnis a ir [future, indicative, plural, second-person], vegnan a ir [future, indicative, plural, third-person], mass [conditional, direct, first-person, present, singular], masses [conditional, direct, present, second-person, singular], mass [conditional, direct, present, singular, third-person], massen [conditional, direct, first-person, plural, present], masses [conditional, direct, plural, present, second-person], massen [conditional, direct, plural, present, third-person], massi [conditional, first-person, indirect, present, singular], massies [conditional, indirect, present, second-person, singular], massi [conditional, indirect, present, singular, third-person], massien [conditional, first-person, indirect, plural, present], massies [conditional, indirect, plural, present, second-person], massien [conditional, indirect, plural, present, third-person], vegness a ir [conditional, direct, first-person, future, singular], vegnesses a ir [conditional, direct, future, second-person, singular], vegness a ir [conditional, direct, future, singular, third-person], vegnessen a ir [conditional, direct, first-person, future, plural], vegnesses a ir [conditional, direct, future, plural, second-person], vegnessen a ir [conditional, direct, future, plural, third-person], vegnessi a ir [conditional, first-person, future, indirect, singular], vegnessies a ir [conditional, future, indirect, second-person, singular], vegnessi a ir [conditional, future, indirect, singular, third-person], vegnessien a ir [conditional, first-person, future, indirect, plural], vegnessies a ir [conditional, future, indirect, plural, second-person], vegnessien a ir [conditional, future, indirect, plural, third-person], mondi [first-person, present, singular, subjunctive], mondies [present, second-person, singular, subjunctive], mondi [present, singular, subjunctive, third-person], meien [first-person, plural, present, subjunctive], meies [plural, present, second-person, subjunctive], mondien [plural, present, subjunctive, third-person], evi [first-person, past, singular, subjunctive], evies [past, second-person, singular, subjunctive], evi [past, singular, subjunctive, third-person], evien [first-person, past, plural, subjunctive], evies [past, plural, second-person, subjunctive], evien [past, plural, subjunctive, third-person], vegni a ir [first-person, future, singular, subjunctive], vegnies a ir [future, second-person, singular, subjunctive], vegni a ir [future, singular, subjunctive, third-person], vegnîen a ir [first-person, future, plural, subjunctive], vegnîes a ir [future, plural, second-person, subjunctive], vegnien a ir [future, plural, subjunctive, third-person], va [imperative, second-person, singular], mei [imperative, plural, second-person], no-table-tags [table-tags], ir [infinitive], giond [gerund], ì [participle, past], vom [first-person, indicative, present, singular], vas [indicative, present, second-person, singular], va [indicative, present, singular, third-person], giain [first-person, indicative, plural, present], giais [indicative, plural, present, second-person], van [indicative, plural, present, third-person], gieva [first-person, imperfect, indicative, singular], gievas [imperfect, indicative, second-person, singular], gieva [imperfect, indicative, singular, third-person], gievan [first-person, imperfect, indicative, plural], gievas [imperfect, indicative, plural, second-person], gievan [imperfect, indicative, plural, third-person], vegnel a ir [first-person, future, indicative, singular], vegns a ir [future, indicative, second-person, singular], vegn a ir [future, indicative, singular, third-person], vegnin a ir [first-person, future, indicative, plural], vegnis a ir [future, indicative, plural, second-person], vegnan a ir [future, indicative, plural, third-person], giess [conditional, first-person, present, singular], giesses [conditional, present, second-person, singular], giess [conditional, present, singular, third-person], giessen [conditional, first-person, plural, present], giesses [conditional, plural, present, second-person], giessen [conditional, plural, present, third-person], vegness a ir [conditional, first-person, future, singular], vegnesses a ir [conditional, future, second-person, singular], vegness a ir [conditional, future, singular, third-person], vegnessen a ir [conditional, first-person, future, plural], vegnesses a ir [conditional, future, plural, second-person], vegnessen a ir [conditional, future, plural, third-person], giaja [first-person, present, singular, subjunctive], giajas [present, second-person, singular, subjunctive], giaja [present, singular, subjunctive, third-person], giajan [first-person, plural, present, subjunctive], giajas [plural, present, second-person, subjunctive], giajan [plural, present, subjunctive, third-person], vegni a ir [first-person, future, singular, subjunctive], vegnies a ir [future, second-person, singular, subjunctive], vegni a ir [future, singular, subjunctive, third-person], vegnîen a ir [first-person, future, plural, subjunctive], vegnîes a ir [future, plural, second-person, subjunctive], vegnien a ir [future, plural, subjunctive, third-person], va [imperative, second-person, singular], giai [imperative, plural, second-person]
  1. (Rumantsch Grischun, Sursilvan, Sutsilvan, Puter, Vallader) go Wikipedia link: Rumantsch Grischun, Sursilvan Tags: Puter, Rumantsch-Grischun, Sursilvan, Sutsilvan, Vallander Synonyms: eir [Surmiran]

Verb [Scots]

Head templates: {{head|sco|verbs}} ir
  1. (South Scots) Second-person simple present form of to be Tags: South-Scots, form-of, present, second-person Form of: to be
    Sense id: en-ir-sco-verb-MlCpfTcR Categories (other): South Scots, Scots entries with incorrect language header Disambiguation of Scots entries with incorrect language header: 50 50
  2. (South Scots) Plural simple present form of to be Tags: South-Scots, form-of, plural, present Form of: to be
    Sense id: en-ir-sco-verb-6i1YB37e Categories (other): South Scots, Scots entries with incorrect language header Disambiguation of Scots entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: im, is

Verb [Spanish]

IPA: /ˈiɾ/, [ˈiɾ]
Rhymes: -iɾ Etymology: Inherited from Latin īre. The forms beginning with /b/ derive from corresponding forms of Latin vādere; those beginning with /f/ derive from corresponding forms of Latin esse. Etymology templates: {{dercat|es|itc-pro|ine-pro|inh=2}}, {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|es|la|eo|īre||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin īre, {{inh+|es|la|eo|īre}} Inherited from Latin īre, {{inh|es|la|vado|vādere}} Latin vādere, {{inh|es|la|sum|esse}} Latin esse Head templates: {{es-verb}} ir (first-person singular present voy, first-person singular preterite fui, past participle ido) Inflection templates: {{es-conj}}, {{es-conj|irse}} Forms: voy [first-person, present, singular], fui [first-person, preterite, singular], ido [participle, past], irregular [table-tags], ir [infinitive], yendo [gerund], ido [masculine, participle, past, singular], ida [feminine, participle, past, singular], idos [masculine, participle, past, plural], idas [feminine, participle, past, plural], voy [first-person, indicative, present, singular], vas [indicative, present, second-person, singular], va [indicative, present, singular, third-person], vamos [first-person, indicative, plural, present], vais [indicative, plural, present, second-person], van [indicative, plural, present, third-person], iba [first-person, imperfect, indicative, singular], ibas [imperfect, indicative, second-person, singular], iba [imperfect, indicative, singular, third-person], íbamos [first-person, imperfect, indicative, plural], ibais [imperfect, indicative, plural, second-person], iban [imperfect, indicative, plural, third-person], fui [first-person, indicative, preterite, singular], fuiste [indicative, preterite, second-person, singular], fue [indicative, preterite, singular, third-person], fuimos [first-person, indicative, plural, preterite], fuisteis [indicative, plural, preterite, second-person], fueron [indicative, plural, preterite, third-person], iré [first-person, future, indicative, singular], irás [future, indicative, second-person, singular], irá [future, indicative, singular, third-person], iremos [first-person, future, indicative, plural], iréis [future, indicative, plural, second-person], irán [future, indicative, plural, third-person], iría [conditional, first-person, indicative, singular], irías [conditional, indicative, second-person, singular], iría [conditional, indicative, singular, third-person], iríamos [conditional, first-person, indicative, plural], iríais [conditional, indicative, plural, second-person], irían [conditional, indicative, plural, third-person], vaya [first-person, present, singular, subjunctive], vayas [informal, present, second-person, singular, subjunctive], vayás [informal, present, second-person, singular, subjunctive, vos-form], vaya [present, singular, subjunctive, third-person], vayamos [first-person, plural, present, subjunctive], vayáis [plural, present, second-person, subjunctive], vayan [plural, present, subjunctive, third-person], fuera [first-person, imperfect, singular, subjunctive], fueras [imperfect, second-person, singular, subjunctive], fuera [imperfect, singular, subjunctive, third-person], fuéramos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], fuerais [imperfect, plural, second-person, subjunctive], fueran [imperfect, plural, subjunctive, third-person], fuese [first-person, imperfect, imperfect-se, singular, subjunctive], fueses [imperfect, imperfect-se, second-person, singular, subjunctive], fuese [imperfect, imperfect-se, singular, subjunctive, third-person], fuésemos [first-person, imperfect, imperfect-se, plural, subjunctive], fueseis [imperfect, imperfect-se, plural, second-person, subjunctive], fuesen [imperfect, imperfect-se, plural, subjunctive, third-person], fuere [first-person, future, singular, subjunctive], fueres [future, second-person, singular, subjunctive], fuere [future, singular, subjunctive, third-person], fuéremos [first-person, future, plural, subjunctive], fuereis [future, plural, second-person, subjunctive], fueren [future, plural, subjunctive, third-person], ve [imperative, informal, second-person, singular], andá [imperative, informal, second-person, singular, vos-form], vaya [formal, imperative, second-person-semantically, singular, third-person], vaya [imperative, singular, third-person], vamos [first-person, imperative, plural], vayamos [first-person, imperative, plural], id [imperative, plural, second-person], vayan [formal, imperative, plural, second-person-semantically, third-person], vayan [imperative, plural, third-person], vayas [imperative, negative, second-person, singular], vaya [formal, imperative, negative, second-person-semantically, singular, third-person], vaya [imperative, negative, singular, third-person], vayamos [first-person, imperative, negative, plural], vayáis [imperative, negative, plural, second-person], vayan [formal, imperative, negative, plural, second-person-semantically, third-person], vayan [imperative, negative, plural, third-person], irregular [table-tags], irme [combined-form, dative, infinitive, object-first-person, object-singular], irte [combined-form, dative, infinitive, object-second-person, object-singular], irle [combined-form, dative, infinitive, object-singular, object-third-person], irse [combined-form, dative, infinitive, object-singular, object-third-person], irnos [combined-form, dative, infinitive, object-first-person, object-plural], iros [combined-form, dative, infinitive, object-plural, object-second-person], irles [combined-form, dative, infinitive, object-plural, object-third-person], irse [combined-form, dative, infinitive, object-plural, object-third-person], irme [accusative, combined-form, infinitive, object-first-person, object-singular], irte [accusative, combined-form, infinitive, object-second-person, object-singular], irlo [accusative, combined-form, infinitive, object-singular, object-third-person], irla [accusative, combined-form, infinitive, object-singular, object-third-person], irse [accusative, combined-form, infinitive, object-singular, object-third-person], irnos [accusative, combined-form, infinitive, object-first-person, object-plural], iros [accusative, combined-form, infinitive, object-plural, object-second-person], irlos [accusative, combined-form, infinitive, object-plural, object-third-person], irlas [accusative, combined-form, infinitive, object-plural, object-third-person], irse [accusative, combined-form, infinitive, object-plural, object-third-person], yéndome [combined-form, dative, gerund, object-first-person, object-singular], yéndote [combined-form, dative, gerund, object-second-person, object-singular], yéndole [combined-form, dative, gerund, object-singular, object-third-person], yéndose [combined-form, dative, gerund, object-singular, object-third-person], yéndonos [combined-form, dative, gerund, object-first-person, object-plural], yéndoos [combined-form, dative, gerund, object-plural, object-second-person], yéndoles [combined-form, dative, gerund, object-plural, object-third-person], yéndose [combined-form, dative, gerund, object-plural, object-third-person], yéndome [accusative, combined-form, gerund, object-first-person, object-singular], yéndote [accusative, combined-form, gerund, object-second-person, object-singular], yéndolo [accusative, combined-form, gerund, object-singular, object-third-person], yéndola [accusative, combined-form, gerund, object-singular, object-third-person], yéndose [accusative, combined-form, gerund, object-singular, object-third-person], yéndonos [accusative, combined-form, gerund, object-first-person, object-plural], yéndoos [accusative, combined-form, gerund, object-plural, object-second-person], yéndolos [accusative, combined-form, gerund, object-plural, object-third-person], yéndolas [accusative, combined-form, gerund, object-plural, object-third-person], yéndose [accusative, combined-form, gerund, object-plural, object-third-person], veme [combined-form, dative, imperative, informal, object-first-person, object-singular, second-person, singular, with-tú], vete [combined-form, dative, imperative, informal, object-second-person, object-singular, second-person, singular, with-tú], vele [combined-form, dative, imperative, informal, object-singular, object-third-person, second-person, singular, with-tú], venos [combined-form, dative, imperative, informal, object-first-person, object-plural, second-person, singular, with-tú], - [combined-form, dative, imperative, informal, object-plural, object-second-person, second-person, singular, with-tú], veles [combined-form, dative, imperative, informal, object-plural, object-third-person, second-person, singular, with-tú], veme [accusative, combined-form, imperative, informal, object-first-person, object-singular, second-person, singular, with-tú], vete [accusative, combined-form, imperative, informal, object-second-person, object-singular, second-person, singular, with-tú], velo [accusative, combined-form, imperative, informal, object-singular, object-third-person, second-person, singular, with-tú], vela [accusative, combined-form, imperative, informal, object-singular, object-third-person, second-person, singular, with-tú], venos [accusative, combined-form, imperative, informal, object-first-person, object-plural, second-person, singular, with-tú], - [accusative, combined-form, imperative, informal, object-plural, object-second-person, second-person, singular, with-tú], velos [accusative, combined-form, imperative, informal, object-plural, object-third-person, second-person, singular, with-tú], velas [accusative, combined-form, imperative, informal, object-plural, object-third-person, second-person, singular, with-tú], andame [combined-form, dative, imperative, informal, object-first-person, object-singular, second-person, singular, with-vos], andate [combined-form, dative, imperative, informal, object-second-person, object-singular, second-person, singular, with-vos], andale [combined-form, dative, imperative, informal, object-singular, object-third-person, second-person, singular, with-vos], andanos [combined-form, dative, imperative, informal, object-first-person, object-plural, second-person, singular, with-vos], - [combined-form, dative, imperative, informal, object-plural, object-second-person, second-person, singular, with-vos], andales [combined-form, dative, imperative, informal, object-plural, object-third-person, second-person, singular, with-vos], andame [accusative, combined-form, imperative, informal, object-first-person, object-singular, second-person, singular, with-vos], andate [accusative, combined-form, imperative, informal, object-second-person, object-singular, second-person, singular, with-vos], andalo [accusative, combined-form, imperative, informal, object-singular, object-third-person, second-person, singular, with-vos], andala [accusative, combined-form, imperative, informal, object-singular, object-third-person, second-person, singular, with-vos], andanos [accusative, combined-form, imperative, informal, object-first-person, object-plural, second-person, singular, with-vos], - [accusative, combined-form, imperative, informal, object-plural, object-second-person, second-person, singular, with-vos], andalos [accusative, combined-form, imperative, informal, object-plural, object-third-person, second-person, singular, with-vos], andalas [accusative, combined-form, imperative, informal, object-plural, object-third-person, second-person, singular, with-vos], váyame [combined-form, dative, formal, imperative, object-first-person, object-singular, second-person, singular], - [combined-form, dative, formal, imperative, object-second-person, object-singular, second-person, singular], váyale [combined-form, dative, formal, imperative, object-singular, object-third-person, second-person, singular], váyase [combined-form, dative, formal, imperative, object-singular, object-third-person, second-person, singular], váyanos [combined-form, dative, formal, imperative, object-first-person, object-plural, second-person, singular], - [combined-form, dative, formal, imperative, object-plural, object-second-person, second-person, singular], váyales [combined-form, dative, formal, imperative, object-plural, object-third-person, second-person, singular], váyame [accusative, combined-form, formal, imperative, object-first-person, object-singular, second-person, singular], - [accusative, combined-form, formal, imperative, object-second-person, object-singular, second-person, singular], váyalo [accusative, combined-form, formal, imperative, object-singular, object-third-person, second-person, singular], váyala [accusative, combined-form, formal, imperative, object-singular, object-third-person, second-person, singular], váyase [accusative, combined-form, formal, imperative, object-singular, object-third-person, second-person, singular], váyanos [accusative, combined-form, formal, imperative, object-first-person, object-plural, second-person, singular], - [accusative, combined-form, formal, imperative, object-plural, object-second-person, second-person, singular], váyalos [accusative, combined-form, formal, imperative, object-plural, object-third-person, second-person, singular], váyalas [accusative, combined-form, formal, imperative, object-plural, object-third-person, second-person, singular], - [combined-form, dative, first-person, imperative, object-first-person, object-singular, plural], vámoste [combined-form, dative, first-person, imperative, object-second-person, object-singular, plural], vayámoste [combined-form, dative, first-person, imperative, object-second-person, object-singular, plural], vámosle [combined-form, dative, first-person, imperative, object-singular, object-third-person, plural], vayámosle [combined-form, dative, first-person, imperative, object-singular, object-third-person, plural], vámonos [combined-form, dative, first-person, imperative, object-first-person, object-plural, plural], vayámonos [combined-form, dative, first-person, imperative, object-first-person, object-plural, plural], vámoos [combined-form, dative, first-person, imperative, object-plural, object-second-person, plural], vayámoos [combined-form, dative, first-person, imperative, object-plural, object-second-person, plural], vámosles [combined-form, dative, first-person, imperative, object-plural, object-third-person, plural], vayámosles [combined-form, dative, first-person, imperative, object-plural, object-third-person, plural], - [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-first-person, object-singular, plural], vámoste [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-second-person, object-singular, plural], vayámoste [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-second-person, object-singular, plural], vámoslo [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-singular, object-third-person, plural], vayámoslo [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-singular, object-third-person, plural], vámosla [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-singular, object-third-person, plural], vayámosla [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-singular, object-third-person, plural], vámonos [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-first-person, object-plural, plural], vayámonos [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-first-person, object-plural, plural], vámoos [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-plural, object-second-person, plural], vayámoos [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-plural, object-second-person, plural], vámoslos [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-plural, object-third-person, plural], vayámoslos [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-plural, object-third-person, plural], vámoslas [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-plural, object-third-person, plural], vayámoslas [accusative, combined-form, first-person, imperative, object-plural, object-third-person, plural], idme [combined-form, dative, imperative, informal, object-first-person, object-singular, plural, second-person], - [combined-form, dative, imperative, informal, object-second-person, object-singular, plural, second-person], idle [combined-form, dative, imperative, informal, object-singular, object-third-person, plural, second-person], idnos [combined-form, dative, imperative, informal, object-first-person, object-plural, plural, second-person], idos [combined-form, dative, imperative, informal, object-plural, object-second-person, plural, second-person], iros [combined-form, dative, imperative, informal, object-plural, object-second-person, plural, second-person], idles [combined-form, dative, imperative, informal, object-plural, object-third-person, plural, second-person], idme [accusative, combined-form, imperative, informal, object-first-person, object-singular, plural, second-person], - [accusative, combined-form, imperative, informal, object-second-person, object-singular, plural, second-person], idlo [accusative, combined-form, imperative, informal, object-singular, object-third-person, plural, second-person], idla [accusative, combined-form, imperative, informal, object-singular, object-third-person, plural, second-person], idnos [accusative, combined-form, imperative, informal, object-first-person, object-plural, plural, second-person], idos [accusative, combined-form, imperative, informal, object-plural, object-second-person, plural, second-person], iros [accusative, combined-form, imperative, informal, object-plural, object-second-person, plural, second-person], idlos [accusative, combined-form, imperative, informal, object-plural, object-third-person, plural, second-person], idlas [accusative, combined-form, imperative, informal, object-plural, object-third-person, plural, second-person], váyanme [combined-form, dative, formal, imperative, object-first-person, object-singular, plural, second-person], - [combined-form, dative, formal, imperative, object-second-person, object-singular, plural, second-person], váyanle [combined-form, dative, formal, imperative, object-singular, object-third-person, plural, second-person], váyannos [combined-form, dative, formal, imperative, object-first-person, object-plural, plural, second-person], - [combined-form, dative, formal, imperative, object-plural, object-second-person, plural, second-person], váyanles [combined-form, dative, formal, imperative, object-plural, object-third-person, plural, second-person], váyanse [combined-form, dative, formal, imperative, object-plural, object-third-person, plural, second-person], váyanme [accusative, combined-form, formal, imperative, object-first-person, object-singular, plural, second-person], - [accusative, combined-form, formal, imperative, object-second-person, object-singular, plural, second-person], váyanlo [accusative, combined-form, formal, imperative, object-singular, object-third-person, plural, second-person], váyanla [accusative, combined-form, formal, imperative, object-singular, object-third-person, plural, second-person], váyannos [accusative, combined-form, formal, imperative, object-first-person, object-plural, plural, second-person], - [accusative, combined-form, formal, imperative, object-plural, object-second-person, plural, second-person], váyanlos [accusative, combined-form, formal, imperative, object-plural, object-third-person, plural, second-person], váyanlas [accusative, combined-form, formal, imperative, object-plural, object-third-person, plural, second-person], váyanse [accusative, combined-form, formal, imperative, object-plural, object-third-person, plural, second-person], irregular [table-tags], irse [infinitive], yéndose [gerund], ido [masculine, participle, past, singular], ida [feminine, participle, past, singular], idos [masculine, participle, past, plural], idas [feminine, participle, past, plural], irme [first-person, infinitive, singular], irte [infinitive, second-person, singular], irse [infinitive, singular, third-person], irnos [first-person, infinitive, plural], iros [infinitive, plural, second-person], irse [infinitive, plural, third-person], yéndome [first-person, gerund, singular], yéndote [gerund, second-person, singular], yéndose [gerund, singular, third-person], yéndonos [first-person, gerund, plural], yéndoos [gerund, plural, second-person], yéndose [gerund, plural, third-person], me voy [first-person, indicative, present, singular], te vas [indicative, present, second-person, singular], se va [indicative, present, singular, third-person], nos vamos [first-person, indicative, plural, present], os vais [indicative, plural, present, second-person], se van [indicative, plural, present, third-person], me iba [first-person, imperfect, indicative, singular], te ibas [imperfect, indicative, second-person, singular], se iba [imperfect, indicative, singular, third-person], nos íbamos [first-person, imperfect, indicative, plural], os ibais [imperfect, indicative, plural, second-person], se iban [imperfect, indicative, plural, third-person], me fui [first-person, indicative, preterite, singular], te fuiste [indicative, preterite, second-person, singular], se fue [indicative, preterite, singular, third-person], nos fuimos [first-person, indicative, plural, preterite], os fuisteis [indicative, plural, preterite, second-person], se fueron [indicative, plural, preterite, third-person], me iré [first-person, future, indicative, singular], te irás [future, indicative, second-person, singular], se irá [future, indicative, singular, third-person], nos iremos [first-person, future, indicative, plural], os iréis [future, indicative, plural, second-person], se irán [future, indicative, plural, third-person], me iría [conditional, first-person, indicative, singular], te irías [conditional, indicative, second-person, singular], se iría [conditional, indicative, singular, third-person], nos iríamos [conditional, first-person, indicative, plural], os iríais [conditional, indicative, plural, second-person], se irían [conditional, indicative, plural, third-person], me vaya [first-person, present, singular, subjunctive], te vayas [informal, present, second-person, singular, subjunctive], te vayás [informal, present, second-person, singular, subjunctive, vos-form], se vaya [present, singular, subjunctive, third-person], nos vayamos [first-person, plural, present, subjunctive], os vayáis [plural, present, second-person, subjunctive], se vayan [plural, present, subjunctive, third-person], me fuera [first-person, imperfect, singular, subjunctive], te fueras [imperfect, second-person, singular, subjunctive], se fuera [imperfect, singular, subjunctive, third-person], nos fuéramos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], os fuerais [imperfect, plural, second-person, subjunctive], se fueran [imperfect, plural, subjunctive, third-person], me fuese [first-person, imperfect, imperfect-se, singular, subjunctive], te fueses [imperfect, imperfect-se, second-person, singular, subjunctive], se fuese [imperfect, imperfect-se, singular, subjunctive, third-person], nos fuésemos [first-person, imperfect, imperfect-se, plural, subjunctive], os fueseis [imperfect, imperfect-se, plural, second-person, subjunctive], se fuesen [imperfect, imperfect-se, plural, subjunctive, third-person], me fuere [first-person, future, singular, subjunctive], te fueres [future, second-person, singular, subjunctive], se fuere [future, singular, subjunctive, third-person], nos fuéremos [first-person, future, plural, subjunctive], os fuereis [future, plural, second-person, subjunctive], se fueren [future, plural, subjunctive, third-person], vete [imperative, informal, second-person, singular], andate [imperative, informal, second-person, singular, vos-form], váyase [formal, imperative, second-person-semantically, singular, third-person], váyase [imperative, singular, third-person], vámonos [first-person, imperative, plural], vayámonos [first-person, imperative, plural], idos [imperative, plural, second-person], iros [imperative, plural, second-person], váyanse [formal, imperative, plural, second-person-semantically, third-person], váyanse [imperative, plural, third-person], te vayas [imperative, negative, second-person, singular], se vaya [formal, imperative, negative, second-person-semantically, singular, third-person], se vaya [imperative, negative, singular, third-person], nos vayamos [first-person, imperative, negative, plural], os vayáis [imperative, negative, plural, second-person], se vayan [formal, imperative, negative, plural, second-person-semantically, third-person], se vayan [imperative, negative, plural, third-person]
  1. (intransitive) to go (away from speaker and listener) Tags: intransitive
    Sense id: en-ir-es-verb-jNcq3eEY
  2. (intransitive) to come (towards or with the listener) Tags: intransitive
    Sense id: en-ir-es-verb-ADkp2HZ9 Categories (other): Spanish entries with incorrect language header, Spanish verbs ending in -ir Disambiguation of Spanish entries with incorrect language header: 2 20 2 2 6 3 3 3 1 22 17 19 Disambiguation of Spanish verbs ending in -ir: 3 14 3 3 7 3 6 9 2 20 17 14
  3. (auxiliary) to be going to (near future), to go (+ a + infinitive) Tags: auxiliary
    Sense id: en-ir-es-verb-eXg8NcHr
  4. (reflexive) to go away, to leave, to depart, to go (when the destination is not essential; when something or someone is going somewhere else) Tags: reflexive Synonyms: andar, marchar
    Sense id: en-ir-es-verb-32utnEcL
  5. (reflexive) to leak out (with liquids and gasses), to boil away, to go flat (gas in drinks) Tags: reflexive
    Sense id: en-ir-es-verb-6eIHlHCx
  6. (reflexive) to overflow Tags: reflexive
    Sense id: en-ir-es-verb-okRc5GPR
  7. (reflexive) to go out (lights) Tags: reflexive
    Sense id: en-ir-es-verb-WBNtqCKj
  8. (reflexive) to finish, to wear out, to disappear (e.g. money, paint, pains, mechanical parts) Tags: reflexive
    Sense id: en-ir-es-verb-2Au8q03A
  9. (reflexive) to die Tags: reflexive
    Sense id: en-ir-es-verb-L2Mli9fq
  10. (reflexive, informal) to break wind, to fart Tags: informal, reflexive
    Sense id: en-ir-es-verb-c0sTOiQN Categories (other): Spanish entries with incorrect language header, Spanish verbs ending in -ir Disambiguation of Spanish entries with incorrect language header: 2 20 2 2 6 3 3 3 1 22 17 19 Disambiguation of Spanish verbs ending in -ir: 3 14 3 3 7 3 6 9 2 20 17 14
  11. (reflexive, informal) to wet/soil oneself (i.e., urinate or defecate in one's pants) Tags: informal, reflexive
    Sense id: en-ir-es-verb-QSvrQAPN Categories (other): Spanish entries with incorrect language header, Spanish verbs ending in -ir Disambiguation of Spanish entries with incorrect language header: 2 20 2 2 6 3 3 3 1 22 17 19 Disambiguation of Spanish verbs ending in -ir: 3 14 3 3 7 3 6 9 2 20 17 14
  12. (reflexive, vulgar) to come, to cum, to ejaculate, to orgasm Tags: reflexive, vulgar
    Sense id: en-ir-es-verb-OFdVRBvN Categories (other): Spanish entries with incorrect language header, Spanish verbs ending in -ir Disambiguation of Spanish entries with incorrect language header: 2 20 2 2 6 3 3 3 1 22 17 19 Disambiguation of Spanish verbs ending in -ir: 3 14 3 3 7 3 6 9 2 20 17 14
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: andar, caminar, ser (english: common preterite verb forms), marchar

Romanization [Sumerian]

Head templates: {{head|sux|romanization|head=}} ir, {{sux-rom}} ir
  1. Romanization of 𒅕 (ir) Tags: alt-of, romanization Alternative form of: 𒅕 (extra: ir)
    Sense id: en-ir-sux-romanization-cV0314jf Categories (other): Sumerian entries with incorrect language header, Sumerian romanizations

Adjective [Welsh]

IPA: /iːr/ Forms: ir [feminine, singular], irion [plural], ired [equative], irach [comparative], iraf [superlative], no-table-tags [table-tags], ir [mutation, mutation-radical], hir [error-unrecognized-form, mutation, prothesis-h]
Rhymes: -iːr Etymology: From Proto-Brythonic *ir (compare Cornish yr), from Proto-Celtic *ɸūros (compare Irish úr), from Proto-Indo-European *puHrós, from Proto-Indo-European *pewH- (“to be clean, pure”). Doublet of pur. Etymology templates: {{inh|cy|cel-bry-pro|*ir}} Proto-Brythonic *ir, {{cog|kw|yr}} Cornish yr, {{inh|cy|cel-pro|*ɸūros}} Proto-Celtic *ɸūros, {{cog|ga|úr}} Irish úr, {{inh|cy|ine-pro|*puHrós}} Proto-Indo-European *puHrós, {{der|cy|ine-pro|*pewH-||to be clean, pure}} Proto-Indo-European *pewH- (“to be clean, pure”), {{doublet|cy|pur}} Doublet of pur Head templates: {{cy-adj|ach|pl=irion}} ir (feminine singular ir, plural irion, equative ired, comparative irach, superlative iraf) Inflection templates: {{cy-mut}}
  1. raw, unprocessed
    Sense id: en-ir-cy-adj-BbHPAJFr Categories (other): Welsh entries with incorrect language header Disambiguation of Welsh entries with incorrect language header: 81 19
  2. fresh, succulent
    Sense id: en-ir-cy-adj-MCb5HtKB

Pronoun [Yapese]

Head templates: {{head|yap|pronoun}} ir
  1. Third-person singular pronoun; he, she, it
    Sense id: en-ir-yap-pron-cZpTAifs Categories (other): Yapese entries with incorrect language header, Yapese pronouns

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for ir meaning in All languages combined (180.1kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gsw",
        "2": "goh",
        "3": "ir"
      },
      "expansion": "Old High German ir",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gsw",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*jīz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *jīz",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old High German ir, from Proto-Germanic *jīz, a variant of *jūz.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gsw-decl-personal pronouns",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ich",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mich",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mier",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "min",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "du",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "familiar",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dich",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "familiar",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "di",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "familiar",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "familiar",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dier",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "familiar",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "din",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "familiar",
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "familiar",
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Si",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "personal",
        "polite",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "polite",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ene",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "polite",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "polite",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ire",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "personal",
        "polite",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "er",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "in",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "en",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "im",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "si",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ire",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ire",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "es",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "'s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "im",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "mer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "üs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "öis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "ois",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "eus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "üse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "öise",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "oise",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "euse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ier",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "öi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "öie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eure",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "si",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ene",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ire",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gsw",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gsw-decl-personal pronouns"
    }
  ],
  "lang": "Alemannic German",
  "lang_code": "gsw",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Alemannic German entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Alemannic German pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "you (plural)"
      ],
      "id": "en-ir-gsw-pron-ili7Tmcw",
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ir/",
      "tags": [
        "Zurich"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "an",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin īre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "an",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin īre",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin īre.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "an",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Aragonese",
  "lang_code": "an",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Aragonese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "go"
      ],
      "id": "en-ir-an-verb-TNDiGpoH",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "chk",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chuukese",
  "lang_code": "chk",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chuukese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chuukese pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "them"
      ],
      "id": "en-ir-chk-pron-yajcM2lk",
      "links": [
        [
          "them",
          "them"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "ngaang"
        },
        {
          "word": "nganga"
        },
        {
          "word": "ngang"
        },
        {
          "word": "áám"
        },
        {
          "tags": [
            "exclusive"
          ],
          "word": "amkiich"
        },
        {
          "tags": [
            "inclusive"
          ],
          "word": "kich"
        },
        {
          "word": "een"
        },
        {
          "word": "en"
        },
        {
          "word": "áámi"
        },
        {
          "word": "ami"
        },
        {
          "word": "iiy"
        },
        {
          "word": "i"
        },
        {
          "word": "iir"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "gmq-oda",
        "3": "eer",
        "4": "",
        "5": "copper"
      },
      "expansion": "Old Danish eer (“copper”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "non",
        "3": "eir"
      },
      "expansion": "Old Norse eir",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aiz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aiz",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Either the old word for \"copper\" or some derivation from it: Old Danish eer (“copper”), Old Norse eir, from Proto-Germanic *aiz.",
  "forms": [
    {
      "form": "irren",
      "tags": [
        "definite",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "10": "-",
        "11": "",
        "12": "{{{pl-indef-2}}}",
        "13": "",
        "14": "{{{com}}}",
        "2": "noun",
        "3": "singular definite",
        "4": "irren",
        "5": "",
        "6": "{{{sg-def-2}}}",
        "7": "not used in plural form",
        "8": "",
        "9": "",
        "f1accel-form": "def|s",
        "f4accel-form": "indef|p",
        "g": "c",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ir c (singular definite irren, not used in plural form)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "-",
        "stem": "irr"
      },
      "expansion": "ir c (singular definite irren, not used in plural form)",
      "name": "da-noun"
    }
  ],
  "lang": "Danish",
  "lang_code": "da",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Danish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "verdigris"
      ],
      "id": "en-ir-da-noun-DsjZ~~bV",
      "links": [
        [
          "verdigris",
          "verdigris"
        ]
      ],
      "tags": [
        "common-gender",
        "no-plural"
      ],
      "wikipedia": [
        "da:ir"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈiɐ̯]"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɐ̯ˀ]"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ovd",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Elfdalian",
  "lang_code": "ovd",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Elfdalian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "wårå"
        }
      ],
      "glosses": [
        "singular present of wårå"
      ],
      "id": "en-ir-ovd-verb-kPJm0MBS",
      "links": [
        [
          "wårå",
          "wårå#Elfdalian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ir fóra"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "itc-pro",
        "3": "ine-pro",
        "inh": "2"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "roa-opt",
        "3": "ir"
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese ir",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre"
      },
      "expansion": "Latin īre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "la",
        "3": "vado",
        "4": "vādere"
      },
      "expansion": "Latin vādere",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "la",
        "3": "sum",
        "4": "esse"
      },
      "expansion": "Latin esse",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Galician-Portuguese ir, from Latin īre. The forms beginning with /b/ derive from corresponding forms of Latin vādere; those beginning with /f/ derive from corresponding forms of Latin esse.",
  "forms": [
    {
      "form": "ir ir",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "vou",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fun",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "fum",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fui",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gl-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ires",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irmos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "indo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "idas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vou",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ides",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "van",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fun",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fuches",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fomos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "fostes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "foron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "fora",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fora",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "foran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iriamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iriades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "foses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fósemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fósedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fosen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "for",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fores",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "for",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "formos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fordes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "foren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ide",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non vaias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non vaiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non vaiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "non vaian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gl-reinteg-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ires",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irmos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "indo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vou",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "imos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ides",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "íamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "íades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "íeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "íais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fui",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fomos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "fostes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôrom",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "foram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fora",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fora",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fôrades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôreis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôrais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "foram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ireis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irám",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iríades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iriam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fosse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fosses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fosse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fôssedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fôsseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fossem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "for",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fores",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "for",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fordes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "forem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ide",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vaias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vaiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vaiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vaiam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "reinteg": "1"
      },
      "expansion": "ir (first-person singular present vou, first-person singular preterite fun, past participle ido)\nir (first-person singular present vou, first-person singular preterite fum or fui, past participle ido, reintegrationist norm)",
      "name": "gl-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gl-conj"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "gl-reinteg-conj"
    }
  ],
  "lang": "Galician",
  "lang_code": "gl",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "saír"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "68 32",
          "kind": "other",
          "name": "Galician entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "69 31",
          "kind": "other",
          "name": "Galician verbs ending in -ir",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "id": "en-ir-gl-verb-gNM9bcDR",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Does that work or does it not work? No, it doesn't work.",
          "text": "—Vai ou non vai? —Non vai.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to work, function, run"
      ],
      "id": "en-ir-gl-verb-x9e-DEqc",
      "links": [
        [
          "work",
          "work"
        ],
        [
          "function",
          "function"
        ],
        [
          "run",
          "run"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "antonyms": [
    {
      "word": "venir"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "la",
        "3": "īre"
      },
      "expansion": "Latin īre",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "aller"
      },
      "expansion": "French aller",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "la",
        "3": "vadō"
      },
      "expansion": "Latin vadō",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin īre, active present infinitive of eō; which its conjugation also influenced by French aller (present indicatives vais, vas, va, and vont all from Latin vadō).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ia-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "iente",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ha ite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "perfect",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "iva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "habeva ite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "past",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ira",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "habera ite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "irea",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "haberea ite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "verb",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "irreg"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "ia-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "ir",
        "intr": "yes",
        "pres2": "va"
      },
      "name": "ia-conj"
    }
  ],
  "lang": "Interlingua",
  "lang_code": "ia",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Interlingua entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "id": "en-ir-ia-verb-gNM9bcDR",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_text": "From Proto-Alor–Pantar *jira.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jka",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kaera",
  "lang_code": "jka",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kaera entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-ir-jka-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ltg",
        "2": "bat-pro",
        "3": "*irā"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic *irā",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ir"
      },
      "expansion": "Latvian ir",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Shortened form of irā, from Proto-Baltic *irā. Akin to Latvian ir.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ltg",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ir"
  ],
  "lang": "Latgalian",
  "lang_code": "ltg",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latgalian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "byut"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person indicative present of byut"
      ],
      "id": "en-ir-ltg-verb-bEZW2sD6",
      "links": [
        [
          "byut",
          "byut#Latgalian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ir/"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "χείρ"
      },
      "expansion": "Ancient Greek χείρ (kheír)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Ancient Greek χείρ (kheír).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ir<indecl>",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "ir n sg (indeclinable, no genitive)",
      "name": "la-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ir<indecl>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latin nouns without a genitive singular",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "la",
          "name": "Anatomy",
          "orig": "la:Anatomy",
          "parents": [
            "Biology",
            "Medicine",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hand"
      ],
      "id": "en-ir-la-noun-GwAXBqQY",
      "links": [
        [
          "anatomy",
          "anatomy"
        ],
        [
          "hand",
          "hand"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(rare, anatomy) hand"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "sense": "hand",
          "word": "manus"
        },
        {
          "word": "hir"
        }
      ],
      "tags": [
        "indeclinable",
        "neuter",
        "no-genitive",
        "rare",
        "singular"
      ],
      "topics": [
        "anatomy",
        "medicine",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ir/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɪr]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ir/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ir]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "bat-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "yrà"
      },
      "expansion": "Lithuanian yrà",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cu",
        "2": "єстъ"
      },
      "expansion": "Old Church Slavonic єстъ (estŭ)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "есть"
      },
      "expansion": "Russian есть (jestʹ)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Lithuanian",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "ast"
      },
      "expansion": "Old Prussian ast",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xsv",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Sudovian",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bat-pro",
        "2": "*irā"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic *irā",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "aurè",
        "3": "",
        "4": "look!"
      },
      "expansion": "Lithuanian aurè (“look!”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Baltic *irā (cf. dialectal, archaic forms irād, iraid, irāg, and also Lithuanian yrà, which existed alongside *esti (cf. Old Church Slavonic єстъ (estŭ), Russian есть (jestʹ), Lithuanian dialectal ẽsti, Old Prussian ast), initially with basically existential (“there is”) meaning, but later on extending to all copular meanings, thus replacing *esti. In Sudovian, also the first person form irm (“I am”) is derived from this stem. The origin of Proto-Baltic *irā is, however, unclear. Various sources have been proposed: an older interjection (cf. Lithuanian aurè (“look!”)), the particle and conjunction ir (“both... and...”), a noun with the meaning “existence,” “reality,” “thing,” or even (more recently) the Proto-Indo-European secondary third-person verbal ending *-r with a later -ā-extension.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "38 38 11 14",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian etymologies from LEV",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "27 28 20 25",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian words with level intonation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "is; third-person singular present indicative of būt"
      ],
      "id": "en-ir-lv-verb-8yT7fSc2",
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ],
        [
          "it",
          "it"
        ],
        [
          "is",
          "is"
        ],
        [
          "būt",
          "būt#Latvian"
        ]
      ],
      "qualifier": "he; she; it; he; she; it",
      "raw_glosses": [
        "(he, she, it) is; third-person singular present indicative of būt"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "38 38 11 14",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian etymologies from LEV",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "27 28 20 25",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian words with level intonation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "are; third-person plural present indicative of būt"
      ],
      "id": "en-ir-lv-verb-Sr3Nk3kK",
      "links": [
        [
          "they",
          "they"
        ],
        [
          "are",
          "are"
        ],
        [
          "būt",
          "būt#Latvian"
        ]
      ],
      "qualifier": "they",
      "raw_glosses": [
        "(they) are; third-person plural present indicative of būt"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "38 38 11 14",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian etymologies from LEV",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "27 28 20 25",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian words with level intonation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "let (him, her, it) be; third-person singular imperative of būt"
      ],
      "id": "en-ir-lv-verb-iodyU8Mz",
      "links": [
        [
          "lai",
          "lai#Latvian"
        ],
        [
          "let",
          "let"
        ],
        [
          "him",
          "him"
        ],
        [
          "her",
          "her"
        ],
        [
          "it",
          "it"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ],
        [
          "būt",
          "būt#Latvian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(with the particle lai) let (him, her, it) be; third-person singular imperative of būt"
      ],
      "tags": [
        "with-lai"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "38 38 11 14",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian etymologies from LEV",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "27 28 20 25",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian words with level intonation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "let them be; third-person plural imperative of būt"
      ],
      "id": "en-ir-lv-verb-0V7XzsuS",
      "links": [
        [
          "lai",
          "lai#Latvian"
        ],
        [
          "let",
          "let"
        ],
        [
          "them",
          "them"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ],
        [
          "būt",
          "būt#Latvian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(with the particle lai) let them be; third-person plural imperative of būt"
      ],
      "tags": [
        "with-lai"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ir]"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "bat-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂er-",
        "4": "",
        "5": "so, then; question particle"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂er- (“so, then; question particle”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ar",
        "3": "",
        "4": "with"
      },
      "expansion": "Latvian ar (“with”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Lithuanian",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ir",
        "3": "ir̃",
        "4": "and"
      },
      "expansion": "Lithuanian ir̃ (“and”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "ir",
        "3": "",
        "4": "also"
      },
      "expansion": "Old Prussian ir (“also”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἄρα",
        "3": "ἄρα, ἄρ', ῥά",
        "4": "so, then, therefore"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἄρα, ἄρ', ῥά (ára, ár', rhá, “so, then, therefore”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Baltic *ir, from the reduced grade *h₂r̥ of Proto-Indo-European *h₂er- (“so, then; question particle”) (whence also Latvian ar (“with”); see there for more). The original meaning “and” (compare Lithuanian cognate) is found in 16th- and 17th-century texts, but from the 18th century on ir was no longer used in this sense. Cognates include Lithuanian ir̃ (“and”), Old Prussian ir (“also”), er (“(along) with”), Ancient Greek ἄρα, ἄρ', ῥά (ára, ár', rhá, “so, then, therefore”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "conjunction"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 8 9 22 20 5 4",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "29 8 8 22 22 5 6",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian particles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "one wanted both to laugh and to cry",
          "text": "gribējas ir smieties, ir raudāt",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "both the young and the old came",
          "text": "nāca ir jaunie, ir vecie",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "at that time, both the father and the mother had died",
          "text": "tolaik ir tēvs, ir māte bija miruši",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "that was a brave, fun (lit. interesting) and pretty girl, who knew how to be both cheerful and serious",
          "text": "tā bija droša, interesanta un glīta meitene, kas prata būt ir jautra, ir nopietna",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "the night is like the night (= as usual): the moon shines and also in the distance silent lightning flashes",
          "text": "nakts kā jau nakts: ir mēness spīd, ir tālē rūsa plaiksnī",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "additive conjunction used to join several similar sentence elements, indicating their similar nature: both ... and ..., ... and also ..., ... as well as ..."
      ],
      "id": "en-ir-lv-conj-lv:and",
      "links": [
        [
          "additive",
          "additive#English"
        ],
        [
          "conjunction",
          "conjunction#English"
        ],
        [
          "use",
          "use#English"
        ],
        [
          "join",
          "join#English"
        ],
        [
          "several",
          "several#English"
        ],
        [
          "similar",
          "similar#English"
        ],
        [
          "sentence",
          "sentence#English"
        ],
        [
          "element",
          "element#English"
        ],
        [
          "indicating",
          "indicate#English"
        ],
        [
          "nature",
          "nature#English"
        ],
        [
          "both",
          "both"
        ],
        [
          "and",
          "and"
        ],
        [
          "also",
          "also"
        ],
        [
          "as well as",
          "as well as"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "lv:and"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kā ... tā ..."
        },
        {
          "word": "gan ... gan ..."
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "bat-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂er-",
        "4": "",
        "5": "so, then; question particle"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂er- (“so, then; question particle”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ar",
        "3": "",
        "4": "with"
      },
      "expansion": "Latvian ar (“with”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Lithuanian",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ir",
        "3": "ir̃",
        "4": "and"
      },
      "expansion": "Lithuanian ir̃ (“and”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "ir",
        "3": "",
        "4": "also"
      },
      "expansion": "Old Prussian ir (“also”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἄρα",
        "3": "ἄρα, ἄρ', ῥά",
        "4": "so, then, therefore"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἄρα, ἄρ', ῥά (ára, ár', rhá, “so, then, therefore”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Baltic *ir, from the reduced grade *h₂r̥ of Proto-Indo-European *h₂er- (“so, then; question particle”) (whence also Latvian ar (“with”); see there for more). The original meaning “and” (compare Lithuanian cognate) is found in 16th- and 17th-century texts, but from the 18th century on ir was no longer used in this sense. Cognates include Lithuanian ir̃ (“and”), Old Prussian ir (“also”), er (“(along) with”), Ancient Greek ἄρα, ἄρ', ῥά (ára, ár', rhá, “so, then, therefore”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Ludis jumped into a big mud puddle and there also he stayed, looking ahead at the cart",
          "text": "Ludis nolēca lielā dubļu pančkā un tur ir palika, ratiem pakaļ skatīdamies",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "Dūdums pateica: “man vēl laika diezgan”, un pārliecināt viņu par piegādes normu nodošanu pirms termiņa tā ir neizdevās — Dūdums said: “I still have enough time,” and also, so it was impossible to convince him about the rules for delivery before the deadline"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to mark connection and emphasis, reinforcement; syn. arī"
      ],
      "id": "en-ir-lv-particle-kIR2Ak5q",
      "links": [
        [
          "use",
          "use#English"
        ],
        [
          "mark",
          "mark#English"
        ],
        [
          "connection",
          "connection#English"
        ],
        [
          "emphasis",
          "emphasis#English"
        ],
        [
          "reinforcement",
          "reinforcement#English"
        ],
        [
          "arī",
          "arī#Latvian"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "that doesn't even come to his mind",
          "text": "tas viņam ir prātā nenāk",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "really sleeping at night in the bushes, he appeared rarely in the city",
          "text": "krūmos ir pa naktīm guļot, pilsētā viņš parādoties reti",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to mark emphasis, to reinforce; syn. pat: really, even"
      ],
      "id": "en-ir-lv-particle-4TM~Lg2A",
      "links": [
        [
          "use",
          "use#English"
        ],
        [
          "mark",
          "mark#English"
        ],
        [
          "emphasis",
          "emphasis#English"
        ],
        [
          "reinforce",
          "reinforce#English"
        ],
        [
          "pat",
          "pat#Latvian"
        ],
        [
          "really",
          "really"
        ],
        [
          "even",
          "even"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "arī"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pat"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0 0 0 0 0",
      "kind": "other",
      "name": "Lithuanian entries with incorrect language header",
      "parents": [
        "Entries with incorrect language header",
        "Entry maintenance"
      ],
      "source": "w+disamb"
    },
    {
      "_dis": "0 0 0 0 0 0",
      "kind": "other",
      "name": "Lithuanian particles",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂er-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*ir",
        "4": "",
        "5": "and, also"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *ir (“and, also”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ir"
      },
      "expansion": "Latvian ir",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "ir",
        "3": "",
        "4": "and, even"
      },
      "expansion": "Old Prussian ir (“and, even”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂er-",
        "4": "*h₂r̥-",
        "5": "thus, so"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂r̥- (“thus, so”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἄρα",
        "3": "",
        "4": "so, then, consequently"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἄρα (ára, “so, then, consequently”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*i",
        "3": "",
        "4": "and, even"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *i (“and, even”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Balto-Slavic *ir (“and, also”), compare Latvian ir, Old Prussian ir (“and, even”), from Proto-Indo-European *h₂r̥- (“thus, so”); compare Ancient Greek ἄρα (ára, “so, then, consequently”). If the original meaning was \"fittingly, accordingly\", the root may be identical to *h₂er- (“fit together”), see artì (“near”) for more.\nProto-Slavic *i (“and, even”) is probably not related.",
  "forms": [
    {
      "form": "ir̃",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "conjunctions",
        "head": "ir̃"
      },
      "expansion": "ir̃",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "and, too"
      ],
      "id": "en-ir-lt-conj-tEU3iuVG",
      "links": [
        [
          "and",
          "and"
        ],
        [
          "too",
          "too"
        ]
      ],
      "qualifier": "cumulative",
      "raw_glosses": [
        "(coordinating, cumulative) and, too"
      ],
      "tags": [
        "coordinating"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "english": "the weather was nice, and (=so) we decided to travel.",
          "text": "Bùvo gražùs óras, ir̃ mẽs nùtarėme keliáuti."
        }
      ],
      "glosses": [
        "and, so"
      ],
      "id": "en-ir-lt-conj-Z~amVH8C",
      "links": [
        [
          "and",
          "and"
        ],
        [
          "so",
          "so"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(coordinating, illative) and, so"
      ],
      "tags": [
        "coordinating",
        "illative"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "both … and …"
      ],
      "id": "en-ir-lt-conj-xVHwCjBh",
      "links": [
        [
          "both",
          "both"
        ],
        [
          "and",
          "and"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(coordinating, correlative) both … and …"
      ],
      "tags": [
        "coordinating"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0 0 0 0 0",
      "kind": "other",
      "name": "Lithuanian entries with incorrect language header",
      "parents": [
        "Entries with incorrect language header",
        "Entry maintenance"
      ],
      "source": "w+disamb"
    },
    {
      "_dis": "0 0 0 0 0 0",
      "kind": "other",
      "name": "Lithuanian particles",
      "parents": [],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂er-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*ir",
        "4": "",
        "5": "and, also"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *ir (“and, also”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ir"
      },
      "expansion": "Latvian ir",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "ir",
        "3": "",
        "4": "and, even"
      },
      "expansion": "Old Prussian ir (“and, even”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂er-",
        "4": "*h₂r̥-",
        "5": "thus, so"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂r̥- (“thus, so”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἄρα",
        "3": "",
        "4": "so, then, consequently"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἄρα (ára, “so, then, consequently”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*i",
        "3": "",
        "4": "and, even"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *i (“and, even”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Balto-Slavic *ir (“and, also”), compare Latvian ir, Old Prussian ir (“and, even”), from Proto-Indo-European *h₂r̥- (“thus, so”); compare Ancient Greek ἄρα (ára, “so, then, consequently”). If the original meaning was \"fittingly, accordingly\", the root may be identical to *h₂er- (“fit together”), see artì (“near”) for more.\nProto-Slavic *i (“and, even”) is probably not related.",
  "forms": [
    {
      "form": "ir̃",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "particle",
        "head": "ir̃"
      },
      "expansion": "ir̃",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "particle",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "ar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "irgi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "ir kas"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "english": "I didn't even manage that!",
          "text": "Mán ir̃ tõ nepavỹko padarýt!"
        }
      ],
      "glosses": [
        "even, and"
      ],
      "id": "en-ir-lt-particle-Bp6lA6m2",
      "links": [
        [
          "even",
          "even"
        ],
        [
          "and",
          "and"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(emphatic) even, and"
      ],
      "tags": [
        "emphatic"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "english": "It's him that we're talking about",
          "text": "Jìs ir̃ yrà tàs žmogùs, apiẽ kùrį kal̃bame."
        }
      ],
      "glosses": [
        "exactly, just, precisely"
      ],
      "id": "en-ir-lt-particle-r5THEWWC",
      "links": [
        [
          "exactly",
          "exactly"
        ],
        [
          "just",
          "just"
        ],
        [
          "precisely",
          "precisely"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(emphatic) exactly, just, precisely"
      ],
      "tags": [
        "emphatic"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "english": "So what!",
          "text": "Nà, ir̃ kàs!"
        }
      ],
      "glosses": [
        "and, so"
      ],
      "id": "en-ir-lt-particle-Z~amVH8C",
      "links": [
        [
          "and",
          "and"
        ],
        [
          "so",
          "so"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(interrogative) and, so"
      ],
      "tags": [
        "interrogative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dum",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*jiʀ"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *jiʀ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "dum",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*jūz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *jūz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "ihr"
      },
      "expansion": "German ihr",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *jiʀ, from Proto-Germanic *jūz. Compare German ihr.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dum",
        "2": "pronoun",
        "head": "ir"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle Dutch",
  "lang_code": "dum",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle Dutch entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle Dutch pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ye, you (plural) (only in Southeastern texts)"
      ],
      "id": "en-ir-dum-pron-sTy5u5B7",
      "links": [
        [
          "ye",
          "ye"
        ],
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "her",
          "word": "hire"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Middle English determiners",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Middle English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 36 36",
          "kind": "other",
          "name": "Middle English pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of hire (“her”)"
      ],
      "id": "en-ir-enm-det-Cl~xaKVk",
      "links": [
        [
          "hire",
          "hire#Middle_English:_her"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "hers",
          "word": "hire"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Middle English determiners",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Middle English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 36 36",
          "kind": "other",
          "name": "Middle English pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of hire (“hers”)"
      ],
      "id": "en-ir-enm-pron-kkzUuyu2",
      "links": [
        [
          "hire",
          "hire#Middle_English:_hers"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "her",
          "word": "hire"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Middle English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 36 36",
          "kind": "other",
          "name": "Middle English pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of hire (“her”)"
      ],
      "id": "en-ir-enm-pron-Cl~xaKVk",
      "links": [
        [
          "hire",
          "hire#Middle_English:_her_(acc.)"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gsw",
            "2": "ir"
          },
          "expansion": "Alemannic German: ir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Alemannic German: ir"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "bar",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Bavarian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Bavarian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cim",
            "2": "iar",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Cimbrian: iar, iart",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Cimbrian: iar, iart"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mhn",
            "2": "ir"
          },
          "expansion": "Mòcheno: ir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Mòcheno: ir"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-cfr",
            "2": "ühr",
            "3": "ihr",
            "4": "dihr"
          },
          "expansion": "Central Franconian: ühr, ihr, dihr",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "d- from verb ending by rebracketing"
          },
          "expansion": "(d- from verb ending by rebracketing)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Central Franconian: ühr, ihr, dihr (d- from verb ending by rebracketing)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "hrx",
            "2": "deer"
          },
          "expansion": "Hunsrik: deer",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Hunsrik: deer"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lb",
            "2": "dir"
          },
          "expansion": "Luxembourgish: dir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Luxembourgish: dir"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "de",
            "2": "ihr"
          },
          "expansion": "German: ihr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German: ihr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-rfr",
            "2": ""
          },
          "expansion": "Rhine Franconian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Rhine Franconian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "pdc",
            "2": "dihr"
          },
          "expansion": "Pennsylvania German: dihr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Pennsylvania German: dihr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yi",
            "2": "איר",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Yiddish: איר (ir), איהר (ihr)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yiddish: איר (ir), איהר (ihr)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gmh",
        "2": "goh",
        "3": "ir"
      },
      "expansion": "Old High German ir",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gmh",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*jiʀ"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *jiʀ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gmh",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*jūz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *jūz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gmh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*yū́"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *yū́",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old High German ir, from Proto-West Germanic *jiʀ, variant of Proto-Germanic *jūz, from Proto-Indo-European *yū́.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gmh",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle High German",
  "lang_code": "gmh",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle High German entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle High German pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "you: nominative plural of du"
      ],
      "id": "en-ir-gmh-pron-EQAfnjAa",
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ],
        [
          "du",
          "du#Middle High German"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ir/"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mhn",
        "2": "gmh",
        "3": "ir"
      },
      "expansion": "Middle High German ir",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mhn",
        "2": "goh",
        "3": "ir"
      },
      "expansion": "Old High German ir",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mhn",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*jiʀ"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *jiʀ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mhn",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*jūz",
        "4": "*jīz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *jīz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "ihr"
      },
      "expansion": "German ihr",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ye"
      },
      "expansion": "English ye",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle High German ir, from Old High German ir, from Proto-West Germanic *jiʀ, from Proto-Germanic *jīz. Cognate with German ihr, English ye.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mhn-decl-personal pronouns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "biar",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "du",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "er",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "si",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sei",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mhn",
        "2": "pronoun",
        "cat2": "personal pronouns"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "mhn-decl-personal pronouns"
    }
  ],
  "lang": "Mòcheno",
  "lang_code": "mhn",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mòcheno entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mòcheno personal pronouns",
          "parents": [
            "Personal pronouns",
            "Pronouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mòcheno pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "you (plural)"
      ],
      "id": "en-ir-mhn-pron-ili7Tmcw",
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmh",
            "2": "ir"
          },
          "expansion": "Middle High German: ir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle High German: ir"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gsw",
            "2": "ir"
          },
          "expansion": "Alemannic German: ir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Alemannic German: ir"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "bar",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Bavarian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Bavarian:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cim",
            "2": "iar",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Cimbrian: iar, iart",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Cimbrian: iar, iart"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mhn",
            "2": "ir"
          },
          "expansion": "Mòcheno: ir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Mòcheno: ir"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-cfr",
            "2": "ühr",
            "3": "ihr",
            "4": "dihr"
          },
          "expansion": "Central Franconian: ühr, ihr, dihr",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "d- from verb ending by rebracketing"
          },
          "expansion": "(d- from verb ending by rebracketing)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Central Franconian: ühr, ihr, dihr (d- from verb ending by rebracketing)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "hrx",
            "2": "deer"
          },
          "expansion": "Hunsrik: deer",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Hunsrik: deer"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lb",
            "2": "dir"
          },
          "expansion": "Luxembourgish: dir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Luxembourgish: dir"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "de",
            "2": "ihr"
          },
          "expansion": "German: ihr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German: ihr"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-rfr",
            "2": ""
          },
          "expansion": "Rhine Franconian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Rhine Franconian:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "pdc",
            "2": "dihr"
          },
          "expansion": "Pennsylvania German: dihr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Pennsylvania German: dihr"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yi",
            "2": "איר",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Yiddish: איר (ir), איהר (ihr)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yiddish: איר (ir), איהר (ihr)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*jiʀ"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *jiʀ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*jūz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *jūz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*yū́"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *yū́",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *jiʀ, variant of Proto-Germanic *jūz, from Proto-Indo-European *yū́.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "Old High German personal pronouns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ih",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ihha, ihcha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mir",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mih",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dīn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dir",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dih",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "er",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "her",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sīn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "imu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "imo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "in",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sī",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "si",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ira",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iro",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iro",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sia",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "imu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "imo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "wir",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "unsēr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "unsih",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iuwēr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iuwih",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sie",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iro",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "im",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "in",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sie",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sio",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iro",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "im",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "in",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sio",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iro",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "im",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "in",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iuwēr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iuwih",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old High German",
  "lang_code": "goh",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "you (second-person plural pronoun)"
      ],
      "id": "en-ir-goh-pron-gfRezavp",
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 67",
          "kind": "other",
          "name": "Old High German entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "37 63",
          "kind": "other",
          "name": "Old High German pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "late 9th century, Otfrid of Weissenburg, Letter to Bishop Salomo of Constance v. 5-7",
          "text": "Lékza ih therara búachi / iu sentu in suábo richi,\nthaz ir irkíaset ubar ál, / oba siu frúma wesan scal;\nOba ir hiar fíndet iawiht thés / thaz wírdig ist thes lésannes:\nI send to you in Swabia the selection of books,\nso that you can decide above all if it will be useful;\n[and] if you find here something that is worthy of being read.\n(quoted in and tr. by Horst J. Simon in Taavitsainen & Jucker 2003:88)",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "you (second-person singular pronoun)"
      ],
      "id": "en-ir-goh-pron-SA0IDdTF",
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(polite) you (second-person singular pronoun)"
      ],
      "tags": [
        "polite"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ier"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "er"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "aer"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "gi"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "I",
            "3": "ni"
          },
          "expansion": "Swedish: I, ni",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "← hafven I"
          },
          "expansion": "(← hafven I)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Swedish: I, ni (← hafven I)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gmq-osw",
        "2": "non-oen",
        "3": "*īʀ"
      },
      "expansion": "Old East Norse *īʀ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gmq-osw",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*jīz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *jīz",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old East Norse *īʀ (compare West Norse ér), from Proto-Germanic *jīz, variant of *jūz.",
  "forms": [
    {
      "form": "īr",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gmq-osw-decl-ppron",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "iak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iæk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hōn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "þæt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hōna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mǣ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mǣr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þǣ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þǣr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sǣ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sǣr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hōnum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hānum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hænni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "þȳ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "þī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mīn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þīn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sīn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hænna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hænnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "þæs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "it",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "oker",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "iker",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "sik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "oker",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "iker",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "sǣr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "sik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "okar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "ikar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "sīn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "vī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "vīr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "ī(r)",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "þē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þēr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þār",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þø̄n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "os",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "ōs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "iþer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "sik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "þā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þār",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þø̄n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "os",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "ōs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "iþer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "sǣr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "sik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "þēm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þø̄m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "vār",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "iþar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "sīn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "þēra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gmq-osw",
        "2": "pronoun",
        "cat2": "personal pronouns",
        "head": "īr"
      },
      "expansion": "īr",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gmq-osw-decl-ppron"
    }
  ],
  "lang": "Old Swedish",
  "lang_code": "gmq-osw",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Swedish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Swedish links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Swedish personal pronouns",
          "parents": [
            "Personal pronouns",
            "Pronouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Swedish pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "you (plural)"
      ],
      "id": "en-ir-gmq-osw-pron-ili7Tmcw",
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ī"
        },
        {
          "word": "ᛁᚱ"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "wlm",
            "2": "y"
          },
          "expansion": "Middle Welsh: y",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Welsh: y, yr, 'r"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cy",
            "2": "y",
            "3": "yr",
            "4": "'r"
          },
          "expansion": "Welsh: y, yr, 'r",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Welsh: y, yr, 'r"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "owl",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*sindos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *sindos",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Proto-Celtic *sindos.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "owl",
        "2": "article"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Welsh",
  "lang_code": "owl",
  "pos": "article",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Welsh articles",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Welsh entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "the fifth bird",
          "roman": "ir pimphet eterin",
          "text": "9th c., Oxoniensis Prior (Bodleian Library, Oxford), v. 234",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the"
      ],
      "id": "en-ir-owl-article-uXdtfd9F",
      "links": [
        [
          "the",
          "the"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(definite article) the"
      ],
      "tags": [
        "article",
        "definite"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ir/"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "itc-pro",
        "3": "ine-pro",
        "inh": "2"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin īre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin īre",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "vado",
        "4": "vādere"
      },
      "expansion": "Latin vādere",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "sum",
        "4": "esse"
      },
      "expansion": "Latin esse",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin īre. The forms beginning with /v/ derive from corresponding forms of Latin vādere; those beginning with /f/ derive from corresponding forms of Latin esse.",
  "forms": [
    {
      "form": "vou",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fui",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pt-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ires",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irmos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "indo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vou",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ides",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "íamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "íeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fui",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fomos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "fostes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "foram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fora",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fora",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fôreis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "foram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ireis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iriam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fosse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fosses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fosse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fôsseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fossem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "for",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fores",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "for",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fordes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "forem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ide",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não vás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "não vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "não vades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ir (first-person singular present vou, first-person singular preterite fui, past participle ido)",
      "name": "pt-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ir"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "pt-conj"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Do we go on foot?",
          "text": "Vamos a pé?",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "They went to the shopping centre.",
          "text": "Eles foram ao centro comercial.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "We wanted to go home.",
          "text": "Queríamos ir para casa.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go (to move to a destination)"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:to_move_to_a_destination",
      "links": [
        [
          "para",
          "para#Portuguese"
        ],
        [
          "a",
          "a#Portuguese"
        ],
        [
          "em",
          "em#Portuguese"
        ],
        [
          "até",
          "até#Portuguese"
        ],
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, or transitive with para or a or em or até) to go (to move to a destination)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with para or a or em or até"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to move to a destination"
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 17 5 3 5 3 2 3 13 3 2 2 1 15 2 13 4 5",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 12 6 4 5 4 4 5 9 3 3 4 3 10 3 10 4 7",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese verbs ending in -ir",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I will buy a shoe.",
          "text": "Vou comprar um sapato.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "We weren’t going to do anything.",
          "text": "Nós não íamos fazer nada.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "will; to be going to; forms the future tense"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:forms_the_future_tense",
      "links": [
        [
          "will",
          "will"
        ],
        [
          "going to",
          "going to"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary, with an infinitive) will; to be going to; forms the future tense"
      ],
      "raw_tags": [
        "with an infinitive"
      ],
      "senseid": [
        "pt:forms the future tense"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "The water keeps on leaking until it is all gone.",
          "text": "A água vai escorrendo até acabar.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to keep on; to go on; ~ on; forms the continuative aspect"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:to_keep_on",
      "links": [
        [
          "keep on",
          "keep on"
        ],
        [
          "go on",
          "go on"
        ],
        [
          "on",
          "on"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary, with a gerund) to keep on; to go on; ~ on; forms the continuative aspect"
      ],
      "raw_tags": [
        "with a gerund"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to keep on"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "All the men have left already.",
          "text": "Os homens já se foram todos.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go; to leave; to depart"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:to_leave",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ],
        [
          "leave",
          "leave"
        ],
        [
          "depart",
          "depart"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(takes a reflexive pronoun) to go; to leave; to depart"
      ],
      "raw_tags": [
        "takes a reflexive pronoun"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to leave"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "16 0 8 33 9 11 0 0 0 0 15 9 0 0 0 0 0 0",
          "sense": "go",
          "word": "andar"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I’m sorry, I won’t be able to go to your party.",
          "text": "Sinto muito, não poderei ir à sua festa.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to attend; to go to (to be present in an event)"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:to_attend",
      "links": [
        [
          "para",
          "para#Portuguese"
        ],
        [
          "em",
          "em#Portuguese"
        ],
        [
          "a",
          "a#Portuguese"
        ],
        [
          "attend",
          "attend"
        ],
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, or transitive with para or em or a) to attend; to go to (to be present in an event)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with para or em or a"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to attend"
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "The battle went on until two AM.",
          "text": "A batalha foi até as duas da manhã.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go on until; to last to"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:to_go_on_until",
      "links": [
        [
          "até",
          "até#Portuguese"
        ],
        [
          "go on",
          "go on"
        ],
        [
          "last",
          "last"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive with até) to go on until; to last to"
      ],
      "raw_tags": [
        "with até"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to go on until"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I did very bad in nearly all the tests.",
          "text": "Fui muito mal em quase todas as provas.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to do; to fare (to have a good or bad result)"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:to_fare",
      "links": [
        [
          "em",
          "em#Portuguese"
        ],
        [
          "do",
          "do"
        ],
        [
          "fare",
          "fare"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, or transitive with em) to do; to fare (to have a good or bad result)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with em"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to fare"
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "“How are you doing?” “I am doing fine, thanks.”",
          "text": "“Como vai?” “Vou bem, obrigado.”",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be doing (formula used in greetings)"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:formula_used_in_greetings",
      "links": [
        [
          "be doing",
          "do"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to be doing (formula used in greetings)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:formula used in greetings"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 17 5 3 5 3 2 3 13 3 2 2 1 15 2 13 4 5",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Damn it! My TV is gone.",
          "text": "Porcaria! Minha TV se foi.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be gone (depleted, destroyed; no longer usable)"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:to_be_depleted_or_destroyed",
      "links": [
        [
          "gone",
          "gone"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(takes a reflexive pronoun) to be gone (depleted, destroyed; no longer usable)"
      ],
      "raw_tags": [
        "takes a reflexive pronoun"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to be depleted or destroyed"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese euphemisms",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "A prayer for those who have already left us.",
          "text": "Uma oração para os que já se foram.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to leave us; to depart (to die)"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:to_die",
      "links": [
        [
          "leave us",
          "leave us"
        ],
        [
          "depart",
          "depart"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(euphemistic, takes a reflexive pronoun) to leave us; to depart (to die)"
      ],
      "raw_tags": [
        "takes a reflexive pronoun"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to die"
      ],
      "tags": [
        "euphemistic"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "One, two, three, go!",
          "text": "Um, dois, três, vai!",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The green light still didn’t light up.",
          "text": "O sinal verde ainda não foi!",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Get on with it!",
          "text": "Vamos!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go (to begin an action or process)"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:to_begin_an_action",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to go (to begin an action or process)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to begin an action"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "This jacket doesn't go well with the shoes.",
          "text": "Este casaco não vai bem com os sapatos.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to match; to go with (to form a good combination with)"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:to_match",
      "links": [
        [
          "com",
          "com#Portuguese"
        ],
        [
          "match",
          "match"
        ],
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive with com) to match; to go with (to form a good combination with)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with com"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to match"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "It seems nobody likes me.",
          "text": "Parece que ninguém vai comigo.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to like or tolerate someone or something"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:to_like_or_tolerate",
      "links": [
        [
          "com",
          "com#Portuguese"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive with com) to like or tolerate someone or something"
      ],
      "raw_tags": [
        "with com"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to like or tolerate"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 17 5 3 5 3 2 3 13 3 2 2 1 15 2 13 4 5",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Follow reason, not feelings.",
          "text": "Vai pela razão, não pelos sentimentos.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "If the light doesn’t turn on, you can find the book by following your sense of touch.",
          "text": "Se a luz não acender, pode encontrar o livro indo pelo tato.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Trust me.",
          "text": "Vai por mim.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to follow (to take into account when making choices)"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:to_take_into_account",
      "links": [
        [
          "por",
          "por#Portuguese"
        ],
        [
          "follow",
          "follow"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive with por) to follow (to take into account when making choices)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with por"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to take into account"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "The questions ranged from easy to difficult.",
          "text": "As perguntas iam do fácil ao difícil.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to range from (to encompass values between two given extremes)"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-PZt2loq0",
      "links": [
        [
          "de",
          "de#Portuguese"
        ],
        [
          "range",
          "range"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive with de) to range from (to encompass values between two given extremes)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with de"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "pt",
          "name": "Poker",
          "orig": "pt:Poker",
          "parents": [
            "Card games",
            "Gambling",
            "Games",
            "Recreation",
            "Human activity",
            "Human behaviour",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "2 17 5 3 5 3 2 3 13 3 2 2 1 15 2 13 4 5",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 12 6 4 5 4 4 5 9 3 3 4 3 10 3 10 4 7",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese verbs ending in -ir",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to call (to match the amount of chips in the pot)"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-pt:poker:_to_call",
      "links": [
        [
          "poker",
          "poker"
        ],
        [
          "call",
          "call"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(poker, intransitive) to call (to match the amount of chips in the pot)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:poker: to call"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ],
      "topics": [
        "card-games",
        "poker"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to depart; to leave"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-hvYgqWbb",
      "links": [
        [
          "depart",
          "depart"
        ],
        [
          "leave",
          "leave"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive) to depart; to leave"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ir embora"
        },
        {
          "word": "sair"
        }
      ],
      "tags": [
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese euphemisms",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to pass away; to depart; to die"
      ],
      "id": "en-ir-pt-verb-GmNUHxS3",
      "links": [
        [
          "pass away",
          "pass away"
        ],
        [
          "depart",
          "depart"
        ],
        [
          "die",
          "die"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive, euphemistic) to pass away; to depart; to die"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "falecer"
        },
        {
          "word": "morrer"
        }
      ],
      "tags": [
        "euphemistic",
        "reflexive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈi(ʁ)/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈi(h)]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi(ʁ)/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈi(h)]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi(ɾ)/",
      "tags": [
        "São-Paulo"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi(ʁ)/",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈi(χ)]",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi(ɻ)/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈiɾ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈiɾ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi.ɾi/",
      "tags": [
        "Portugal",
        "Southern"
      ]
    },
    {
      "homophone": "i"
    },
    {
      "homophone": "e (with -r dropping)"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 40 0 0 0 0 0 12 2 0 0 0 0 0 40 7",
      "sense": "leave",
      "word": "partir"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "obsolete"
      ],
      "word": "hir"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "obsolete"
      ],
      "word": "yr"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rm",
        "2": "ine-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rm",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin īre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rm",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin īre",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin īre. The forms beginning with /v/ derive from corresponding conjugations of vādere, and those beginning with /m/ presumably from meāre.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rm-conj/sursilvan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "mond",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "iu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "mon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mein",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "meis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "van",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "evas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "evas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnel a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegns a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegn a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnin a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnis a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnan a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mass",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "masses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mass",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "massen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "masses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "massen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "massi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indirect",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "massies",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indirect",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "massi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indirect",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "massien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indirect",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "massies",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indirect",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "massien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indirect",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegness a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "first-person",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnesses a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "future",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegness a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessen a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "first-person",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnesses a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "future",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessen a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessi a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "future",
        "indirect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessies a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "indirect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessi a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "indirect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessien a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "future",
        "indirect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessies a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "indirect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessien a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "indirect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mondi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "mondies",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "mondi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "meien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "meies",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "mondien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "evies",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "evi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "evies",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "evien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegni a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnies a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegni a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnîen a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnîes a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnien a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rm-conj/grischun",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "giond",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "ì",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "vom",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giain",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "giais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "van",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gieva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gievas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gieva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gievan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gievas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gievan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnel a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegns a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegn a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnin a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnis a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnan a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giess",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "giesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "giess",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giessen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "giesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giessen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegness a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnesses a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegness a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessen a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnesses a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessen a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giaja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "giajas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "giaja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giajan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "giajas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "giajan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegni a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnies a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegni a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnîen a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnîes a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnien a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "giai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rm",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "head": "ir"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ir",
      "name": "rm-verb"
    }
  ],
  "lang": "Romansch",
  "lang_code": "rm",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Puter Romansch",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romansch entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Rumantsch Grischun",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sursilvan Romansch",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sutsilvan Romansch",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Vallader Romansch",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "go"
      ],
      "id": "en-ir-rm-verb-TNDiGpoH",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Rumantsch Grischun, Sursilvan, Sutsilvan, Puter, Vallader) go"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "Surmiran"
          ],
          "word": "eir"
        }
      ],
      "tags": [
        "Puter",
        "Rumantsch-Grischun",
        "Sursilvan",
        "Sutsilvan",
        "Vallander"
      ],
      "wikipedia": [
        "Rumantsch Grischun",
        "Sursilvan"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "verbs"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Scots",
  "lang_code": "sco",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "im"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "is"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "South Scots",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Scots entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "to be"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Second-person simple present form of to be"
      ],
      "id": "en-ir-sco-verb-MlCpfTcR",
      "links": [
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(South Scots) Second-person simple present form of to be"
      ],
      "tags": [
        "South-Scots",
        "form-of",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "South Scots",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Scots entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "to be"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Plural simple present form of to be"
      ],
      "id": "en-ir-sco-verb-6i1YB37e",
      "links": [
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(South Scots) Plural simple present form of to be"
      ],
      "tags": [
        "South-Scots",
        "form-of",
        "plural",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "agua va"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ahí va"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "al ahí se va"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "cosas que van y vienen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "cuando tú vas yo vengo de regreso"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir a buscar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "english": "to play it safe",
      "word": "ir a lo seguro"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir a más"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir a medias"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir a menos"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir a parar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "english": "to go get, to fetch; to go for, to come for",
      "word": "ir a por"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir al grano"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir cada uno por su lado"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir de"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir de compras"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir de copas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir de primero"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir de putas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir de segundo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir del bracero"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir del bracete"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir demasiado lejos"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "english": "to get serious, to be serious; to mean it",
      "word": "ir en serio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir en top"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir para largo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ir preso"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ires y venires"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "irse a fondo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "irse a hacer gárgaras"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "irse a la cama"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "irse a la verga"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "irse al cuerno"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "irse al tacho"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "irse de este mundo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "irse de las manos"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "irse de vareta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "irse la fuerza por la boca"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ni ir ni venir"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "no va más"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "no vaya a ser que"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "qué va"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "quién va"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "sin ir más lejos"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "va de cuento"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vamos al caso"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vamos hablando"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vaya con Dios"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vaya por caso"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vete a chingar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vete con Dios"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "voy y vengo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "¿dónde va Vicente? donde va la gente"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "itc-pro",
        "3": "ine-pro",
        "inh": "2"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin īre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin īre",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "vado",
        "4": "vādere"
      },
      "expansion": "Latin vādere",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "sum",
        "4": "esse"
      },
      "expansion": "Latin esse",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin īre. The forms beginning with /b/ derive from corresponding forms of Latin vādere; those beginning with /f/ derive from corresponding forms of Latin esse.",
  "forms": [
    {
      "form": "voy",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fui",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "es-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "yendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "idas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "voy",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "vais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "van",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ibas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "íbamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ibais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iban",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fui",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fuiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fue",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuimos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "fuisteis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fueron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iré",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iréis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vayas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vayás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive",
        "vos-form"
      ]
    },
    {
      "form": "vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vayáis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fueras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fuera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fuerais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fueran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fueses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fuese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuésemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fueseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fuesen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fueres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fuere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuéremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fuereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fueren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ve",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "andá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular",
        "vos-form"
      ]
    },
    {
      "form": "vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "second-person-semantically",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "id",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person-semantically",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "negative",
        "second-person-semantically",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayáis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person-semantically",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "es-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "irme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-first-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-second-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irnos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-first-person",
        "object-plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iros",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irles",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-first-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-second-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irlo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irnos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-first-person",
        "object-plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iros",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irlos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irlas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndome",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-first-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndote",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-second-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndole",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-first-person",
        "object-plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndoles",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndome",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-first-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndote",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-second-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndolo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndola",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-first-person",
        "object-plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndolos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndolas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "veme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "vete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "vele",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "venos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "veles",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "veme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "vete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "velo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "vela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "venos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "velos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "velas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "andame",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andate",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andale",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andanos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andales",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andame",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andate",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andalo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andala",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andanos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andalos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andalas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "váyame",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyale",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyase",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyales",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyame",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyalo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyala",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyase",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyalos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyalas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámosle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámosle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámosles",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámosles",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoslo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoslo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámosla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámosla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoslos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoslos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoslas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoslas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "idme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "idle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "idnos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iros",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "idles",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "idme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "idlo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "idla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "idnos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iros",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "idlos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "idlas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyannos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanles",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanlo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyannos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanlos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanlas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "es-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "irse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "idas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irnos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iros",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndome",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "gerund",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndote",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "gerund",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "me voy",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "te vas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "se va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nos vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "os vais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "se van",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "me iba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "te ibas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "se iba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nos íbamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "os ibais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "se iban",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "me fui",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "te fuiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "se fue",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nos fuimos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "os fuisteis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "se fueron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "me iré",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "te irás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "se irá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nos iremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "os iréis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "se irán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "me iría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "te irías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "se iría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nos iríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "os iríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "se irían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "me vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "te vayas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "te vayás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive",
        "vos-form"
      ]
    },
    {
      "form": "se vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nos vayamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "os vayáis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "se vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "me fuera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "te fueras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "se fuera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nos fuéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "os fuerais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "se fueran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "me fuese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "te fueses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "se fuese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nos fuésemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "os fueseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "se fuesen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "me fuere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "te fueres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "se fuere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nos fuéremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "os fuereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "se fueren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "andate",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular",
        "vos-form"
      ]
    },
    {
      "form": "váyase",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "second-person-semantically",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyase",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vámonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iros",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person-semantically",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "te vayas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "se vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "negative",
        "second-person-semantically",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "se vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nos vayamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "os vayáis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "se vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person-semantically",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "se vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ir (first-person singular present voy, first-person singular preterite fui, past participle ido)",
      "name": "es-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ir"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "es-conj"
    },
    {
      "args": {
        "1": "irse"
      },
      "name": "es-conj"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "andar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "caminar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "english": "common preterite verb forms",
      "word": "ser"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "marchar"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "We like to go to the movies.",
          "text": "Nos gusta ir al cine.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go (away from speaker and listener)"
      ],
      "id": "en-ir-es-verb-jNcq3eEY",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to go (away from speaker and listener)"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 20 2 2 6 3 3 3 1 22 17 19",
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 14 3 3 7 3 6 9 2 20 17 14",
          "kind": "other",
          "name": "Spanish verbs ending in -ir",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I want to come with you.",
          "text": "Quiero ir contigo.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I'll come to your house.",
          "text": "Iré a tu casa.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to come (towards or with the listener)"
      ],
      "id": "en-ir-es-verb-ADkp2HZ9",
      "links": [
        [
          "come",
          "come"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to come (towards or with the listener)"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I am going to tell her the truth.",
          "text": "Voy a decirle la verdad.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be going to (near future), to go (+ a + infinitive)"
      ],
      "id": "en-ir-es-verb-eXg8NcHr",
      "links": [
        [
          "going to",
          "going to"
        ],
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary) to be going to (near future), to go (+ a + infinitive)"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I'm sorry. I have to leave.",
          "text": "Lo siento. Tengo que irme.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He's off to save the world again.",
          "text": "Él se va a salvar al mundo otra vez.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go away, to leave, to depart, to go (when the destination is not essential; when something or someone is going somewhere else)"
      ],
      "id": "en-ir-es-verb-32utnEcL",
      "links": [
        [
          "go away",
          "go away"
        ],
        [
          "leave",
          "leave"
        ],
        [
          "depart",
          "depart"
        ],
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive) to go away, to leave, to depart, to go (when the destination is not essential; when something or someone is going somewhere else)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "andar"
        },
        {
          "word": "marchar"
        }
      ],
      "tags": [
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to leak out (with liquids and gasses), to boil away, to go flat (gas in drinks)"
      ],
      "id": "en-ir-es-verb-6eIHlHCx",
      "links": [
        [
          "leak out",
          "leak out"
        ],
        [
          "boil away",
          "boil away"
        ],
        [
          "go flat",
          "go flat"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive) to leak out (with liquids and gasses), to boil away, to go flat (gas in drinks)"
      ],
      "tags": [
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to overflow"
      ],
      "id": "en-ir-es-verb-okRc5GPR",
      "links": [
        [
          "overflow",
          "overflow"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive) to overflow"
      ],
      "tags": [
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to go out (lights)"
      ],
      "id": "en-ir-es-verb-WBNtqCKj",
      "links": [
        [
          "go out",
          "go out"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive) to go out (lights)"
      ],
      "tags": [
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to finish, to wear out, to disappear (e.g. money, paint, pains, mechanical parts)"
      ],
      "id": "en-ir-es-verb-2Au8q03A",
      "links": [
        [
          "finish",
          "finish"
        ],
        [
          "wear out",
          "wear out"
        ],
        [
          "disappear",
          "disappear"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive) to finish, to wear out, to disappear (e.g. money, paint, pains, mechanical parts)"
      ],
      "tags": [
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to die"
      ],
      "id": "en-ir-es-verb-L2Mli9fq",
      "links": [
        [
          "die",
          "die"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive) to die"
      ],
      "tags": [
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 20 2 2 6 3 3 3 1 22 17 19",
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 14 3 3 7 3 6 9 2 20 17 14",
          "kind": "other",
          "name": "Spanish verbs ending in -ir",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to break wind, to fart"
      ],
      "id": "en-ir-es-verb-c0sTOiQN",
      "links": [
        [
          "break wind",
          "break wind"
        ],
        [
          "fart",
          "fart"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive, informal) to break wind, to fart"
      ],
      "tags": [
        "informal",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 20 2 2 6 3 3 3 1 22 17 19",
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 14 3 3 7 3 6 9 2 20 17 14",
          "kind": "other",
          "name": "Spanish verbs ending in -ir",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to wet/soil oneself (i.e., urinate or defecate in one's pants)"
      ],
      "id": "en-ir-es-verb-QSvrQAPN",
      "links": [
        [
          "wet",
          "wet"
        ],
        [
          "soil",
          "soil"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive, informal) to wet/soil oneself (i.e., urinate or defecate in one's pants)"
      ],
      "tags": [
        "informal",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "2 20 2 2 6 3 3 3 1 22 17 19",
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 14 3 3 7 3 6 9 2 20 17 14",
          "kind": "other",
          "name": "Spanish verbs ending in -ir",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to come, to cum, to ejaculate, to orgasm"
      ],
      "id": "en-ir-es-verb-OFdVRBvN",
      "links": [
        [
          "come",
          "come"
        ],
        [
          "cum",
          "cum"
        ],
        [
          "ejaculate",
          "ejaculate"
        ],
        [
          "orgasm",
          "orgasm"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive, vulgar) to come, to cum, to ejaculate, to orgasm"
      ],
      "tags": [
        "reflexive",
        "vulgar"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈiɾ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɾ]"
    },
    {
      "rhymes": "-iɾ"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Diccionario crítico etimológico castellano e hispánico"
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sux",
        "2": "romanization",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ir",
      "name": "sux-rom"
    }
  ],
  "lang": "Sumerian",
  "lang_code": "sux",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "ir",
          "word": "𒅕"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sumerian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sumerian romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of 𒅕 (ir)"
      ],
      "id": "en-ir-sux-romanization-cV0314jf",
      "links": [
        [
          "𒅕",
          "𒅕#Sumerian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "cel-bry-pro",
        "3": "*ir"
      },
      "expansion": "Proto-Brythonic *ir",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kw",
        "2": "yr"
      },
      "expansion": "Cornish yr",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*ɸūros"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *ɸūros",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "úr"
      },
      "expansion": "Irish úr",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*puHrós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *puHrós",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*pewH-",
        "4": "",
        "5": "to be clean, pure"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *pewH- (“to be clean, pure”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "pur"
      },
      "expansion": "Doublet of pur",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Brythonic *ir (compare Cornish yr), from Proto-Celtic *ɸūros (compare Irish úr), from Proto-Indo-European *puHrós, from Proto-Indo-European *pewH- (“to be clean, pure”). Doublet of pur.",
  "forms": [
    {
      "form": "ir",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irion",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ired",
      "tags": [
        "equative"
      ]
    },
    {
      "form": "irach",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "iraf",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cy-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "hir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ach",
        "pl": "irion"
      },
      "expansion": "ir (feminine singular ir, plural irion, equative ired, comparative irach, superlative iraf)",
      "name": "cy-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "cy-mut"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "81 19",
          "kind": "other",
          "name": "Welsh entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "raw, unprocessed"
      ],
      "id": "en-ir-cy-adj-BbHPAJFr",
      "links": [
        [
          "raw",
          "raw"
        ],
        [
          "unprocessed",
          "unprocessed"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "fresh, succulent"
      ],
      "id": "en-ir-cy-adj-MCb5HtKB",
      "links": [
        [
          "fresh",
          "fresh"
        ],
        [
          "succulent",
          "succulent"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iːr/"
    },
    {
      "rhymes": "-iːr"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yap",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Yapese",
  "lang_code": "yap",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Yapese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Yapese pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Third-person singular pronoun; he, she, it"
      ],
      "id": "en-ir-yap-pron-cZpTAifs",
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ],
        [
          "it",
          "it"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kw",
            "2": "yr"
          },
          "expansion": "Cornish: yr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Cornish: yr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cy",
            "2": "ir"
          },
          "expansion": "Welsh: ir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Welsh: ir"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cel-bry-pro",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*ɸūros"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *ɸūros",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cel-bry-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*puHrós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *puHrós",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cel-bry-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*pewH-",
        "4": "",
        "5": "to be clean, pure"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *pewH- (“to be clean, pure”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "pūrus"
      },
      "expansion": "Latin pūrus",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "úr"
      },
      "expansion": "Old Irish úr",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *ɸūros, from Proto-Indo-European *puHrós, which derives from Proto-Indo-European *pewH- (“to be clean, pure”). Cognate with Latin pūrus and Old Irish úr.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cel-bry-pro",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "*{{{1}}}",
        "5": "",
        "6": "*{{{f2}}}",
        "head": ""
      },
      "expansion": "*ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Brythonic",
  "lang_code": "cel-bry-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Brythonic/ir",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Brythonic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fresh, new"
      ],
      "id": "en-ir-cel-bry-pro-adj-GJA8VhKA",
      "links": [
        [
          "fresh",
          "fresh"
        ],
        [
          "new",
          "new"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iːr/"
    }
  ],
  "word": "ir"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gsw",
        "2": "goh",
        "3": "ir"
      },
      "expansion": "Old High German ir",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gsw",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*jīz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *jīz",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old High German ir, from Proto-Germanic *jīz, a variant of *jūz.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gsw-decl-personal pronouns",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ich",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mich",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mier",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "min",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "du",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "familiar",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dich",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "familiar",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "di",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "familiar",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "familiar",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dier",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "familiar",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "din",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "familiar",
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "diin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "familiar",
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Si",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "personal",
        "polite",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "polite",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ene",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "polite",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "polite",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "Ire",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "personal",
        "polite",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "er",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "in",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "en",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "im",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "si",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ire",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ire",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "es",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "'s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "im",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "mer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "üs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "öis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "ois",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "eus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "üse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "öise",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "oise",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "euse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ier",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "öi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "öie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eure",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "si",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ene",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ire",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gsw",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gsw-decl-personal pronouns"
    }
  ],
  "lang": "Alemannic German",
  "lang_code": "gsw",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Alemannic German entries with incorrect language header",
        "Alemannic German lemmas",
        "Alemannic German pronouns",
        "Alemannic German terms derived from Old High German",
        "Alemannic German terms derived from Proto-Germanic",
        "Alemannic German terms inherited from Old High German",
        "Alemannic German terms inherited from Proto-Germanic",
        "Alemannic German terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "you (plural)"
      ],
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ir/",
      "tags": [
        "Zurich"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "an",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin īre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "an",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin īre",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin īre.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "an",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Aragonese",
  "lang_code": "an",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Aragonese entries with incorrect language header",
        "Aragonese lemmas",
        "Aragonese terms derived from Latin",
        "Aragonese terms inherited from Latin",
        "Aragonese verbs"
      ],
      "glosses": [
        "go"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "chk",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chuukese",
  "lang_code": "chk",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "ngaang"
    },
    {
      "word": "nganga"
    },
    {
      "word": "ngang"
    },
    {
      "word": "áám"
    },
    {
      "tags": [
        "exclusive"
      ],
      "word": "amkiich"
    },
    {
      "tags": [
        "inclusive"
      ],
      "word": "kich"
    },
    {
      "word": "een"
    },
    {
      "word": "en"
    },
    {
      "word": "áámi"
    },
    {
      "word": "ami"
    },
    {
      "word": "iiy"
    },
    {
      "word": "i"
    },
    {
      "word": "iir"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Chuukese entries with incorrect language header",
        "Chuukese lemmas",
        "Chuukese pronouns"
      ],
      "glosses": [
        "them"
      ],
      "links": [
        [
          "them",
          "them"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "gmq-oda",
        "3": "eer",
        "4": "",
        "5": "copper"
      },
      "expansion": "Old Danish eer (“copper”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "non",
        "3": "eir"
      },
      "expansion": "Old Norse eir",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aiz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aiz",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Either the old word for \"copper\" or some derivation from it: Old Danish eer (“copper”), Old Norse eir, from Proto-Germanic *aiz.",
  "forms": [
    {
      "form": "irren",
      "tags": [
        "definite",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "da",
        "10": "-",
        "11": "",
        "12": "{{{pl-indef-2}}}",
        "13": "",
        "14": "{{{com}}}",
        "2": "noun",
        "3": "singular definite",
        "4": "irren",
        "5": "",
        "6": "{{{sg-def-2}}}",
        "7": "not used in plural form",
        "8": "",
        "9": "",
        "f1accel-form": "def|s",
        "f4accel-form": "indef|p",
        "g": "c",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ir c (singular definite irren, not used in plural form)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "-",
        "stem": "irr"
      },
      "expansion": "ir c (singular definite irren, not used in plural form)",
      "name": "da-noun"
    }
  ],
  "lang": "Danish",
  "lang_code": "da",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Danish common-gender nouns",
        "Danish entries with incorrect language header",
        "Danish lemmas",
        "Danish nouns",
        "Danish terms derived from Old Danish",
        "Danish terms derived from Old Norse",
        "Danish terms derived from Proto-Germanic",
        "Danish terms inherited from Old Danish",
        "Danish terms inherited from Proto-Germanic",
        "Danish terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "verdigris"
      ],
      "links": [
        [
          "verdigris",
          "verdigris"
        ]
      ],
      "tags": [
        "common-gender",
        "no-plural"
      ],
      "wikipedia": [
        "da:ir"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈiɐ̯]"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɐ̯ˀ]"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ovd",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Elfdalian",
  "lang_code": "ovd",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Elfdalian entries with incorrect language header",
        "Elfdalian lemmas",
        "Elfdalian verbs"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "wårå"
        }
      ],
      "glosses": [
        "singular present of wårå"
      ],
      "links": [
        [
          "wårå",
          "wårå#Elfdalian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Galician entries with incorrect language header",
    "Galician irregular verbs",
    "Galician lemmas",
    "Galician terms derived from Latin",
    "Galician terms derived from Old Galician-Portuguese",
    "Galician terms derived from Proto-Indo-European",
    "Galician terms derived from Proto-Italic",
    "Galician terms inherited from Latin",
    "Galician terms inherited from Old Galician-Portuguese",
    "Galician terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Galician terms inherited from Proto-Italic",
    "Galician verbs",
    "Galician verbs ending in -ir"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ir fóra"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "itc-pro",
        "3": "ine-pro",
        "inh": "2"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "roa-opt",
        "3": "ir"
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese ir",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre"
      },
      "expansion": "Latin īre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "la",
        "3": "vado",
        "4": "vādere"
      },
      "expansion": "Latin vādere",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "la",
        "3": "sum",
        "4": "esse"
      },
      "expansion": "Latin esse",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Galician-Portuguese ir, from Latin īre. The forms beginning with /b/ derive from corresponding forms of Latin vādere; those beginning with /f/ derive from corresponding forms of Latin esse.",
  "forms": [
    {
      "form": "ir ir",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "vou",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fun",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "fum",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fui",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gl-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ires",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irmos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "indo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "idas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vou",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ides",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "van",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ía",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fun",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fuches",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fomos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "fostes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "foron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "fora",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fora",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "forades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "foran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iriamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iriades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "foses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fósemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fósedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fosen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "for",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fores",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "for",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "formos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fordes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "foren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ide",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non vaias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non vaiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non vaiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "non vaian",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gl-reinteg-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ires",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irmos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "indo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vou",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "imos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ides",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "íamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "íades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "íeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "íais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fui",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fomos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "fostes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôrom",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "foram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fora",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fora",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fôrades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôreis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôrais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "foram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ireis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irám",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iríades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iriam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fosse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fosses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fosse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fôssedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fôsseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fossem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "for",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fores",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "for",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fordes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "forem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ide",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaiam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vaias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vaia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vaiamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vaiades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vaiam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "reinteg": "1"
      },
      "expansion": "ir (first-person singular present vou, first-person singular preterite fun, past participle ido)\nir (first-person singular present vou, first-person singular preterite fum or fui, past participle ido, reintegrationist norm)",
      "name": "gl-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gl-conj"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "gl-reinteg-conj"
    }
  ],
  "lang": "Galician",
  "lang_code": "gl",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "word": "saír"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Galician terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Does that work or does it not work? No, it doesn't work.",
          "text": "—Vai ou non vai? —Non vai.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to work, function, run"
      ],
      "links": [
        [
          "work",
          "work"
        ],
        [
          "function",
          "function"
        ],
        [
          "run",
          "run"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "antonyms": [
    {
      "word": "venir"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "la",
        "3": "īre"
      },
      "expansion": "Latin īre",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "aller"
      },
      "expansion": "French aller",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "la",
        "3": "vadō"
      },
      "expansion": "Latin vadō",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin īre, active present infinitive of eō; which its conjugation also influenced by French aller (present indicatives vais, vas, va, and vont all from Latin vadō).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ia-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "iente",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ha ite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "perfect",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "iva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "habeva ite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "past",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "ira",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "habera ite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "future",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "irea",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "haberea ite",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "perfect"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ia",
        "2": "verb",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "irreg"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "ia-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "ir",
        "intr": "yes",
        "pres2": "va"
      },
      "name": "ia-conj"
    }
  ],
  "lang": "Interlingua",
  "lang_code": "ia",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Interlingua entries with incorrect language header",
        "Interlingua irregular verbs",
        "Interlingua lemmas",
        "Interlingua terms derived from Latin",
        "Interlingua verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_text": "From Proto-Alor–Pantar *jira.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jka",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kaera",
  "lang_code": "jka",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kaera entries with incorrect language header",
        "Kaera lemmas",
        "Kaera nouns"
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ltg",
        "2": "bat-pro",
        "3": "*irā"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic *irā",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ir"
      },
      "expansion": "Latvian ir",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Shortened form of irā, from Proto-Baltic *irā. Akin to Latvian ir.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ltg",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ir"
  ],
  "lang": "Latgalian",
  "lang_code": "ltg",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latgalian entries with incorrect language header",
        "Latgalian non-lemma forms",
        "Latgalian terms derived from Proto-Baltic",
        "Latgalian terms with IPA pronunciation",
        "Latgalian verb forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "byut"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person indicative present of byut"
      ],
      "links": [
        [
          "byut",
          "byut#Latgalian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ir/"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "χείρ"
      },
      "expansion": "Ancient Greek χείρ (kheír)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Ancient Greek χείρ (kheír).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ir<indecl>",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "ir n sg (indeclinable, no genitive)",
      "name": "la-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ir<indecl>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latin 1-syllable words",
        "Latin entries with incorrect language header",
        "Latin indeclinable nouns",
        "Latin lemmas",
        "Latin neuter indeclinable nouns",
        "Latin neuter nouns",
        "Latin nouns",
        "Latin nouns without a genitive singular",
        "Latin terms with IPA pronunciation",
        "Latin terms with rare senses",
        "la:Anatomy"
      ],
      "glosses": [
        "hand"
      ],
      "links": [
        [
          "anatomy",
          "anatomy"
        ],
        [
          "hand",
          "hand"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(rare, anatomy) hand"
      ],
      "tags": [
        "indeclinable",
        "neuter",
        "no-genitive",
        "rare",
        "singular"
      ],
      "topics": [
        "anatomy",
        "medicine",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ir/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɪr]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ir/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ir]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "hand",
      "word": "manus"
    },
    {
      "word": "hir"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Latvian conjunctions",
    "Latvian entries with incorrect language header",
    "Latvian etymologies from LEV",
    "Latvian lemmas",
    "Latvian non-lemma forms",
    "Latvian particles",
    "Latvian terms derived from Proto-Baltic",
    "Latvian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Latvian terms with IPA pronunciation",
    "Latvian verb forms",
    "Latvian words with level intonation"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "bat-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "yrà"
      },
      "expansion": "Lithuanian yrà",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cu",
        "2": "єстъ"
      },
      "expansion": "Old Church Slavonic єстъ (estŭ)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "есть"
      },
      "expansion": "Russian есть (jestʹ)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Lithuanian",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "ast"
      },
      "expansion": "Old Prussian ast",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xsv",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Sudovian",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bat-pro",
        "2": "*irā"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic *irā",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "aurè",
        "3": "",
        "4": "look!"
      },
      "expansion": "Lithuanian aurè (“look!”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Baltic *irā (cf. dialectal, archaic forms irād, iraid, irāg, and also Lithuanian yrà, which existed alongside *esti (cf. Old Church Slavonic єстъ (estŭ), Russian есть (jestʹ), Lithuanian dialectal ẽsti, Old Prussian ast), initially with basically existential (“there is”) meaning, but later on extending to all copular meanings, thus replacing *esti. In Sudovian, also the first person form irm (“I am”) is derived from this stem. The origin of Proto-Baltic *irā is, however, unclear. Various sources have been proposed: an older interjection (cf. Lithuanian aurè (“look!”)), the particle and conjunction ir (“both... and...”), a noun with the meaning “existence,” “reality,” “thing,” or even (more recently) the Proto-Indo-European secondary third-person verbal ending *-r with a later -ā-extension.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "is; third-person singular present indicative of būt"
      ],
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ],
        [
          "it",
          "it"
        ],
        [
          "is",
          "is"
        ],
        [
          "būt",
          "būt#Latvian"
        ]
      ],
      "qualifier": "he; she; it; he; she; it",
      "raw_glosses": [
        "(he, she, it) is; third-person singular present indicative of būt"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "are; third-person plural present indicative of būt"
      ],
      "links": [
        [
          "they",
          "they"
        ],
        [
          "are",
          "are"
        ],
        [
          "būt",
          "būt#Latvian"
        ]
      ],
      "qualifier": "they",
      "raw_glosses": [
        "(they) are; third-person plural present indicative of būt"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "let (him, her, it) be; third-person singular imperative of būt"
      ],
      "links": [
        [
          "lai",
          "lai#Latvian"
        ],
        [
          "let",
          "let"
        ],
        [
          "him",
          "him"
        ],
        [
          "her",
          "her"
        ],
        [
          "it",
          "it"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ],
        [
          "būt",
          "būt#Latvian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(with the particle lai) let (him, her, it) be; third-person singular imperative of būt"
      ],
      "tags": [
        "with-lai"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "let them be; third-person plural imperative of būt"
      ],
      "links": [
        [
          "lai",
          "lai#Latvian"
        ],
        [
          "let",
          "let"
        ],
        [
          "them",
          "them"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ],
        [
          "būt",
          "būt#Latvian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(with the particle lai) let them be; third-person plural imperative of būt"
      ],
      "tags": [
        "with-lai"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ir]"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Latvian conjunctions",
    "Latvian entries with incorrect language header",
    "Latvian lemmas",
    "Latvian particles",
    "Latvian terms derived from Proto-Baltic",
    "Latvian terms derived from Proto-Indo-European"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "bat-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂er-",
        "4": "",
        "5": "so, then; question particle"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂er- (“so, then; question particle”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ar",
        "3": "",
        "4": "with"
      },
      "expansion": "Latvian ar (“with”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Lithuanian",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ir",
        "3": "ir̃",
        "4": "and"
      },
      "expansion": "Lithuanian ir̃ (“and”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "ir",
        "3": "",
        "4": "also"
      },
      "expansion": "Old Prussian ir (“also”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἄρα",
        "3": "ἄρα, ἄρ', ῥά",
        "4": "so, then, therefore"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἄρα, ἄρ', ῥά (ára, ár', rhá, “so, then, therefore”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Baltic *ir, from the reduced grade *h₂r̥ of Proto-Indo-European *h₂er- (“so, then; question particle”) (whence also Latvian ar (“with”); see there for more). The original meaning “and” (compare Lithuanian cognate) is found in 16th- and 17th-century texts, but from the 18th century on ir was no longer used in this sense. Cognates include Lithuanian ir̃ (“and”), Old Prussian ir (“also”), er (“(along) with”), Ancient Greek ἄρα, ἄρ', ῥά (ára, ár', rhá, “so, then, therefore”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "conjunction"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "one wanted both to laugh and to cry",
          "text": "gribējas ir smieties, ir raudāt",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "both the young and the old came",
          "text": "nāca ir jaunie, ir vecie",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "at that time, both the father and the mother had died",
          "text": "tolaik ir tēvs, ir māte bija miruši",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "that was a brave, fun (lit. interesting) and pretty girl, who knew how to be both cheerful and serious",
          "text": "tā bija droša, interesanta un glīta meitene, kas prata būt ir jautra, ir nopietna",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "the night is like the night (= as usual): the moon shines and also in the distance silent lightning flashes",
          "text": "nakts kā jau nakts: ir mēness spīd, ir tālē rūsa plaiksnī",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "additive conjunction used to join several similar sentence elements, indicating their similar nature: both ... and ..., ... and also ..., ... as well as ..."
      ],
      "links": [
        [
          "additive",
          "additive#English"
        ],
        [
          "conjunction",
          "conjunction#English"
        ],
        [
          "use",
          "use#English"
        ],
        [
          "join",
          "join#English"
        ],
        [
          "several",
          "several#English"
        ],
        [
          "similar",
          "similar#English"
        ],
        [
          "sentence",
          "sentence#English"
        ],
        [
          "element",
          "element#English"
        ],
        [
          "indicating",
          "indicate#English"
        ],
        [
          "nature",
          "nature#English"
        ],
        [
          "both",
          "both"
        ],
        [
          "and",
          "and"
        ],
        [
          "also",
          "also"
        ],
        [
          "as well as",
          "as well as"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "lv:and"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "kā ... tā ..."
    },
    {
      "word": "gan ... gan ..."
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Latvian conjunctions",
    "Latvian entries with incorrect language header",
    "Latvian lemmas",
    "Latvian particles",
    "Latvian terms derived from Proto-Baltic",
    "Latvian terms derived from Proto-Indo-European"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "bat-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Baltic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂er-",
        "4": "",
        "5": "so, then; question particle"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂er- (“so, then; question particle”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ar",
        "3": "",
        "4": "with"
      },
      "expansion": "Latvian ar (“with”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Lithuanian",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ir",
        "3": "ir̃",
        "4": "and"
      },
      "expansion": "Lithuanian ir̃ (“and”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "ir",
        "3": "",
        "4": "also"
      },
      "expansion": "Old Prussian ir (“also”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἄρα",
        "3": "ἄρα, ἄρ', ῥά",
        "4": "so, then, therefore"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἄρα, ἄρ', ῥά (ára, ár', rhá, “so, then, therefore”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Baltic *ir, from the reduced grade *h₂r̥ of Proto-Indo-European *h₂er- (“so, then; question particle”) (whence also Latvian ar (“with”); see there for more). The original meaning “and” (compare Lithuanian cognate) is found in 16th- and 17th-century texts, but from the 18th century on ir was no longer used in this sense. Cognates include Lithuanian ir̃ (“and”), Old Prussian ir (“also”), er (“(along) with”), Ancient Greek ἄρα, ἄρ', ῥά (ára, ár', rhá, “so, then, therefore”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Ludis jumped into a big mud puddle and there also he stayed, looking ahead at the cart",
          "text": "Ludis nolēca lielā dubļu pančkā un tur ir palika, ratiem pakaļ skatīdamies",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "Dūdums pateica: “man vēl laika diezgan”, un pārliecināt viņu par piegādes normu nodošanu pirms termiņa tā ir neizdevās — Dūdums said: “I still have enough time,” and also, so it was impossible to convince him about the rules for delivery before the deadline"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to mark connection and emphasis, reinforcement; syn. arī"
      ],
      "links": [
        [
          "use",
          "use#English"
        ],
        [
          "mark",
          "mark#English"
        ],
        [
          "connection",
          "connection#English"
        ],
        [
          "emphasis",
          "emphasis#English"
        ],
        [
          "reinforcement",
          "reinforcement#English"
        ],
        [
          "arī",
          "arī#Latvian"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Latvian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "that doesn't even come to his mind",
          "text": "tas viņam ir prātā nenāk",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "really sleeping at night in the bushes, he appeared rarely in the city",
          "text": "krūmos ir pa naktīm guļot, pilsētā viņš parādoties reti",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to mark emphasis, to reinforce; syn. pat: really, even"
      ],
      "links": [
        [
          "use",
          "use#English"
        ],
        [
          "mark",
          "mark#English"
        ],
        [
          "emphasis",
          "emphasis#English"
        ],
        [
          "reinforce",
          "reinforce#English"
        ],
        [
          "pat",
          "pat#Latvian"
        ],
        [
          "really",
          "really"
        ],
        [
          "even",
          "even"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "arī"
    },
    {
      "word": "pat"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Lithuanian conjunctions",
    "Lithuanian entries with incorrect language header",
    "Lithuanian lemmas",
    "Lithuanian particles",
    "Lithuanian terms derived from Proto-Balto-Slavic",
    "Lithuanian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Lithuanian terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂er-"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂er-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*ir",
        "4": "",
        "5": "and, also"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *ir (“and, also”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ir"
      },
      "expansion": "Latvian ir",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "ir",
        "3": "",
        "4": "and, even"
      },
      "expansion": "Old Prussian ir (“and, even”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂er-",
        "4": "*h₂r̥-",
        "5": "thus, so"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂r̥- (“thus, so”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἄρα",
        "3": "",
        "4": "so, then, consequently"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἄρα (ára, “so, then, consequently”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*i",
        "3": "",
        "4": "and, even"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *i (“and, even”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Balto-Slavic *ir (“and, also”), compare Latvian ir, Old Prussian ir (“and, even”), from Proto-Indo-European *h₂r̥- (“thus, so”); compare Ancient Greek ἄρα (ára, “so, then, consequently”). If the original meaning was \"fittingly, accordingly\", the root may be identical to *h₂er- (“fit together”), see artì (“near”) for more.\nProto-Slavic *i (“and, even”) is probably not related.",
  "forms": [
    {
      "form": "ir̃",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "conjunctions",
        "head": "ir̃"
      },
      "expansion": "ir̃",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Lithuanian cumulative verbs"
      ],
      "glosses": [
        "and, too"
      ],
      "links": [
        [
          "and",
          "and"
        ],
        [
          "too",
          "too"
        ]
      ],
      "qualifier": "cumulative",
      "raw_glosses": [
        "(coordinating, cumulative) and, too"
      ],
      "tags": [
        "coordinating"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "english": "the weather was nice, and (=so) we decided to travel.",
          "text": "Bùvo gražùs óras, ir̃ mẽs nùtarėme keliáuti."
        }
      ],
      "glosses": [
        "and, so"
      ],
      "links": [
        [
          "and",
          "and"
        ],
        [
          "so",
          "so"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(coordinating, illative) and, so"
      ],
      "tags": [
        "coordinating",
        "illative"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "both … and …"
      ],
      "links": [
        [
          "both",
          "both"
        ],
        [
          "and",
          "and"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(coordinating, correlative) both … and …"
      ],
      "tags": [
        "coordinating"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Lithuanian conjunctions",
    "Lithuanian entries with incorrect language header",
    "Lithuanian lemmas",
    "Lithuanian particles",
    "Lithuanian terms derived from Proto-Balto-Slavic",
    "Lithuanian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Lithuanian terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂er-"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂er-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-bsl-pro",
        "3": "*ir",
        "4": "",
        "5": "and, also"
      },
      "expansion": "Proto-Balto-Slavic *ir (“and, also”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ir"
      },
      "expansion": "Latvian ir",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "ir",
        "3": "",
        "4": "and, even"
      },
      "expansion": "Old Prussian ir (“and, even”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂er-",
        "4": "*h₂r̥-",
        "5": "thus, so"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂r̥- (“thus, so”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἄρα",
        "3": "",
        "4": "so, then, consequently"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἄρα (ára, “so, then, consequently”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sla-pro",
        "2": "*i",
        "3": "",
        "4": "and, even"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *i (“and, even”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Balto-Slavic *ir (“and, also”), compare Latvian ir, Old Prussian ir (“and, even”), from Proto-Indo-European *h₂r̥- (“thus, so”); compare Ancient Greek ἄρα (ára, “so, then, consequently”). If the original meaning was \"fittingly, accordingly\", the root may be identical to *h₂er- (“fit together”), see artì (“near”) for more.\nProto-Slavic *i (“and, even”) is probably not related.",
  "forms": [
    {
      "form": "ir̃",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "particle",
        "head": "ir̃"
      },
      "expansion": "ir̃",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "particle",
  "related": [
    {
      "word": "ar"
    },
    {
      "word": "irgi"
    },
    {
      "word": "ir kas"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "english": "I didn't even manage that!",
          "text": "Mán ir̃ tõ nepavỹko padarýt!"
        }
      ],
      "glosses": [
        "even, and"
      ],
      "links": [
        [
          "even",
          "even"
        ],
        [
          "and",
          "and"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(emphatic) even, and"
      ],
      "tags": [
        "emphatic"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "english": "It's him that we're talking about",
          "text": "Jìs ir̃ yrà tàs žmogùs, apiẽ kùrį kal̃bame."
        }
      ],
      "glosses": [
        "exactly, just, precisely"
      ],
      "links": [
        [
          "exactly",
          "exactly"
        ],
        [
          "just",
          "just"
        ],
        [
          "precisely",
          "precisely"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(emphatic) exactly, just, precisely"
      ],
      "tags": [
        "emphatic"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "english": "So what!",
          "text": "Nà, ir̃ kàs!"
        }
      ],
      "glosses": [
        "and, so"
      ],
      "links": [
        [
          "and",
          "and"
        ],
        [
          "so",
          "so"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(interrogative) and, so"
      ],
      "tags": [
        "interrogative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dum",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*jiʀ"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *jiʀ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "dum",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*jūz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *jūz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "ihr"
      },
      "expansion": "German ihr",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *jiʀ, from Proto-Germanic *jūz. Compare German ihr.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dum",
        "2": "pronoun",
        "head": "ir"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle Dutch",
  "lang_code": "dum",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Middle Dutch entries with incorrect language header",
        "Middle Dutch lemmas",
        "Middle Dutch pronouns",
        "Middle Dutch terms derived from Proto-Germanic",
        "Middle Dutch terms derived from Proto-West Germanic",
        "Middle Dutch terms inherited from Proto-Germanic",
        "Middle Dutch terms inherited from Proto-West Germanic",
        "Middle Dutch terms with redundant head parameter"
      ],
      "glosses": [
        "ye, you (plural) (only in Southeastern texts)"
      ],
      "links": [
        [
          "ye",
          "ye"
        ],
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Middle English determiners",
    "Middle English entries with incorrect language header",
    "Middle English lemmas",
    "Middle English pronouns"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "determiner"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "her",
          "word": "hire"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of hire (“her”)"
      ],
      "links": [
        [
          "hire",
          "hire#Middle_English:_her"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Middle English determiners",
    "Middle English entries with incorrect language header",
    "Middle English lemmas",
    "Middle English pronouns"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "hers",
          "word": "hire"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of hire (“hers”)"
      ],
      "links": [
        [
          "hire",
          "hire#Middle_English:_hers"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Middle English entries with incorrect language header",
    "Middle English lemmas",
    "Middle English pronouns"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "her",
          "word": "hire"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of hire (“her”)"
      ],
      "links": [
        [
          "hire",
          "hire#Middle_English:_her_(acc.)"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gsw",
            "2": "ir"
          },
          "expansion": "Alemannic German: ir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Alemannic German: ir"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "bar",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Bavarian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Bavarian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cim",
            "2": "iar",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Cimbrian: iar, iart",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Cimbrian: iar, iart"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mhn",
            "2": "ir"
          },
          "expansion": "Mòcheno: ir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Mòcheno: ir"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-cfr",
            "2": "ühr",
            "3": "ihr",
            "4": "dihr"
          },
          "expansion": "Central Franconian: ühr, ihr, dihr",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "d- from verb ending by rebracketing"
          },
          "expansion": "(d- from verb ending by rebracketing)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Central Franconian: ühr, ihr, dihr (d- from verb ending by rebracketing)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "hrx",
            "2": "deer"
          },
          "expansion": "Hunsrik: deer",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Hunsrik: deer"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lb",
            "2": "dir"
          },
          "expansion": "Luxembourgish: dir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Luxembourgish: dir"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "de",
            "2": "ihr"
          },
          "expansion": "German: ihr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German: ihr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-rfr",
            "2": ""
          },
          "expansion": "Rhine Franconian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Rhine Franconian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "pdc",
            "2": "dihr"
          },
          "expansion": "Pennsylvania German: dihr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Pennsylvania German: dihr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yi",
            "2": "איר",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Yiddish: איר (ir), איהר (ihr)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yiddish: איר (ir), איהר (ihr)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gmh",
        "2": "goh",
        "3": "ir"
      },
      "expansion": "Old High German ir",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gmh",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*jiʀ"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *jiʀ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gmh",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*jūz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *jūz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gmh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*yū́"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *yū́",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old High German ir, from Proto-West Germanic *jiʀ, variant of Proto-Germanic *jūz, from Proto-Indo-European *yū́.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gmh",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle High German",
  "lang_code": "gmh",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Middle High German entries with incorrect language header",
        "Middle High German lemmas",
        "Middle High German pronouns",
        "Middle High German terms derived from Old High German",
        "Middle High German terms derived from Proto-Germanic",
        "Middle High German terms derived from Proto-Indo-European",
        "Middle High German terms derived from Proto-West Germanic",
        "Middle High German terms inherited from Old High German",
        "Middle High German terms inherited from Proto-Germanic",
        "Middle High German terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Middle High German terms inherited from Proto-West Germanic",
        "Middle High German terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "you: nominative plural of du"
      ],
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ],
        [
          "du",
          "du#Middle High German"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ir/"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mhn",
        "2": "gmh",
        "3": "ir"
      },
      "expansion": "Middle High German ir",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mhn",
        "2": "goh",
        "3": "ir"
      },
      "expansion": "Old High German ir",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mhn",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*jiʀ"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *jiʀ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mhn",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*jūz",
        "4": "*jīz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *jīz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "ihr"
      },
      "expansion": "German ihr",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ye"
      },
      "expansion": "English ye",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle High German ir, from Old High German ir, from Proto-West Germanic *jiʀ, from Proto-Germanic *jīz. Cognate with German ihr, English ye.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mhn-decl-personal pronouns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "biar",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "du",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "er",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "si",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "s",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sei",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mhn",
        "2": "pronoun",
        "cat2": "personal pronouns"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "mhn-decl-personal pronouns"
    }
  ],
  "lang": "Mòcheno",
  "lang_code": "mhn",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Mòcheno entries with incorrect language header",
        "Mòcheno lemmas",
        "Mòcheno personal pronouns",
        "Mòcheno pronouns",
        "Mòcheno terms derived from Middle High German",
        "Mòcheno terms derived from Old High German",
        "Mòcheno terms derived from Proto-Germanic",
        "Mòcheno terms derived from Proto-West Germanic",
        "Mòcheno terms inherited from Middle High German",
        "Mòcheno terms inherited from Old High German",
        "Mòcheno terms inherited from Proto-Germanic",
        "Mòcheno terms inherited from Proto-West Germanic"
      ],
      "glosses": [
        "you (plural)"
      ],
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Old High German entries with incorrect language header",
    "Old High German lemmas",
    "Old High German pronouns",
    "Old High German terms derived from Proto-Germanic",
    "Old High German terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old High German terms derived from Proto-West Germanic",
    "Old High German terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old High German terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Old High German terms inherited from Proto-West Germanic"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmh",
            "2": "ir"
          },
          "expansion": "Middle High German: ir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle High German: ir"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gsw",
            "2": "ir"
          },
          "expansion": "Alemannic German: ir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Alemannic German: ir"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "bar",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Bavarian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Bavarian:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cim",
            "2": "iar",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Cimbrian: iar, iart",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Cimbrian: iar, iart"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mhn",
            "2": "ir"
          },
          "expansion": "Mòcheno: ir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Mòcheno: ir"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-cfr",
            "2": "ühr",
            "3": "ihr",
            "4": "dihr"
          },
          "expansion": "Central Franconian: ühr, ihr, dihr",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "d- from verb ending by rebracketing"
          },
          "expansion": "(d- from verb ending by rebracketing)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Central Franconian: ühr, ihr, dihr (d- from verb ending by rebracketing)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "hrx",
            "2": "deer"
          },
          "expansion": "Hunsrik: deer",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Hunsrik: deer"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lb",
            "2": "dir"
          },
          "expansion": "Luxembourgish: dir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Luxembourgish: dir"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "de",
            "2": "ihr"
          },
          "expansion": "German: ihr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German: ihr"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-rfr",
            "2": ""
          },
          "expansion": "Rhine Franconian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Rhine Franconian:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "pdc",
            "2": "dihr"
          },
          "expansion": "Pennsylvania German: dihr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Pennsylvania German: dihr"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yi",
            "2": "איר",
            "alts": "1"
          },
          "expansion": "Yiddish: איר (ir), איהר (ihr)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yiddish: איר (ir), איהר (ihr)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*jiʀ"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *jiʀ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*jūz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *jūz",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*yū́"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *yū́",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-West Germanic *jiʀ, variant of Proto-Germanic *jūz, from Proto-Indo-European *yū́.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "Old High German personal pronouns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ih",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ihha, ihcha",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mir",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mih",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dīn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dir",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dih",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "er",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "her",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sīn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "imu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "imo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "in",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sī",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "si",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ira",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iro",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iru",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iro",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sia",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "es",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "imu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "imo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "wir",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "unsēr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "uns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "unsih",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iuwēr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iuwih",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sie",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iro",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "im",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "in",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sie",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sio",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iro",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "im",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "in",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sio",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iro",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "im",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "in",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iuwēr",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "genitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iuwih",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "error-unrecognized-form",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old High German",
  "lang_code": "goh",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "you (second-person plural pronoun)"
      ],
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old High German polite terms",
        "Old High German terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "late 9th century, Otfrid of Weissenburg, Letter to Bishop Salomo of Constance v. 5-7",
          "text": "Lékza ih therara búachi / iu sentu in suábo richi,\nthaz ir irkíaset ubar ál, / oba siu frúma wesan scal;\nOba ir hiar fíndet iawiht thés / thaz wírdig ist thes lésannes:\nI send to you in Swabia the selection of books,\nso that you can decide above all if it will be useful;\n[and] if you find here something that is worthy of being read.\n(quoted in and tr. by Horst J. Simon in Taavitsainen & Jucker 2003:88)",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "you (second-person singular pronoun)"
      ],
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(polite) you (second-person singular pronoun)"
      ],
      "tags": [
        "polite"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "ier"
    },
    {
      "word": "er"
    },
    {
      "word": "aer"
    },
    {
      "word": "gi"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "I",
            "3": "ni"
          },
          "expansion": "Swedish: I, ni",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "← hafven I"
          },
          "expansion": "(← hafven I)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Swedish: I, ni (← hafven I)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gmq-osw",
        "2": "non-oen",
        "3": "*īʀ"
      },
      "expansion": "Old East Norse *īʀ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gmq-osw",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*jīz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *jīz",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old East Norse *īʀ (compare West Norse ér), from Proto-Germanic *jīz, variant of *jūz.",
  "forms": [
    {
      "form": "īr",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gmq-osw-decl-ppron",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "iak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iæk",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hōn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "þæt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hōna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mǣ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mǣr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þǣ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þǣr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sǣ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sǣr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hōnum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hānum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hænni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "þȳ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "þī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mīn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þīn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sīn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hænna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "hænnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "þæs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "it",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "oker",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "iker",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "sik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "oker",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "iker",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "sǣr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "sik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "okar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "ikar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "sīn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "vī",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "vīr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "ī(r)",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "þē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þēr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þār",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þø̄n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "os",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "ōs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "iþer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "sik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "þā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þār",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þø̄n",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "os",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "ōs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "iþer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "sǣr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "sik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "þēm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þø̄m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "þom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "vār",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "iþar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "sīn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "þēra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gmq-osw",
        "2": "pronoun",
        "cat2": "personal pronouns",
        "head": "īr"
      },
      "expansion": "īr",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gmq-osw-decl-ppron"
    }
  ],
  "lang": "Old Swedish",
  "lang_code": "gmq-osw",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Swedish entries with incorrect language header",
        "Old Swedish lemmas",
        "Old Swedish links with redundant target parameters",
        "Old Swedish personal pronouns",
        "Old Swedish pronouns",
        "Old Swedish terms derived from Old East Norse",
        "Old Swedish terms derived from Proto-Germanic",
        "Old Swedish terms inherited from Old East Norse",
        "Old Swedish terms inherited from Proto-Germanic"
      ],
      "glosses": [
        "you (plural)"
      ],
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "ī"
    },
    {
      "word": "ᛁᚱ"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "wlm",
            "2": "y"
          },
          "expansion": "Middle Welsh: y",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Welsh: y, yr, 'r"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cy",
            "2": "y",
            "3": "yr",
            "4": "'r"
          },
          "expansion": "Welsh: y, yr, 'r",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Welsh: y, yr, 'r"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "owl",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*sindos"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *sindos",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Proto-Celtic *sindos.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "owl",
        "2": "article"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Welsh",
  "lang_code": "owl",
  "pos": "article",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Welsh articles",
        "Old Welsh entries with incorrect language header",
        "Old Welsh lemmas",
        "Old Welsh terms derived from Proto-Celtic",
        "Old Welsh terms inherited from Proto-Celtic",
        "Old Welsh terms with IPA pronunciation",
        "Old Welsh terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "the fifth bird",
          "roman": "ir pimphet eterin",
          "text": "9th c., Oxoniensis Prior (Bodleian Library, Oxford), v. 234",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the"
      ],
      "links": [
        [
          "the",
          "the"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(definite article) the"
      ],
      "tags": [
        "article",
        "definite"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ir/"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Portuguese 1-syllable words",
    "Portuguese 2-syllable words",
    "Portuguese entries with incorrect language header",
    "Portuguese irregular verbs",
    "Portuguese lemmas",
    "Portuguese terms derived from Latin",
    "Portuguese terms derived from Proto-Indo-European",
    "Portuguese terms derived from Proto-Italic",
    "Portuguese terms inherited from Latin",
    "Portuguese terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Portuguese terms inherited from Proto-Italic",
    "Portuguese terms with IPA pronunciation",
    "Portuguese terms with homophones",
    "Portuguese verbs",
    "Portuguese verbs ending in -ir"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "itc-pro",
        "3": "ine-pro",
        "inh": "2"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin īre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin īre",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "vado",
        "4": "vādere"
      },
      "expansion": "Latin vādere",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "sum",
        "4": "esse"
      },
      "expansion": "Latin esse",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin īre. The forms beginning with /v/ derive from corresponding forms of Latin vādere; those beginning with /f/ derive from corresponding forms of Latin esse.",
  "forms": [
    {
      "form": "vou",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fui",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pt-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ires",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irmos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "indo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vou",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ides",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "íamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "íeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fui",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fomos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "fostes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "foram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fora",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "foras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fora",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "fôreis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "foram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ireis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iriam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fosse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fosses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fosse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fôssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fôsseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fossem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "for",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fores",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "for",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "formos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fordes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "forem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ide",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não vás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "não vá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "não vades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não vão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ir (first-person singular present vou, first-person singular preterite fui, past participle ido)",
      "name": "pt-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ir"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "pt-conj"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Do we go on foot?",
          "text": "Vamos a pé?",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "They went to the shopping centre.",
          "text": "Eles foram ao centro comercial.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "We wanted to go home.",
          "text": "Queríamos ir para casa.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go (to move to a destination)"
      ],
      "links": [
        [
          "para",
          "para#Portuguese"
        ],
        [
          "a",
          "a#Portuguese"
        ],
        [
          "em",
          "em#Portuguese"
        ],
        [
          "até",
          "até#Portuguese"
        ],
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, or transitive with para or a or em or até) to go (to move to a destination)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with para or a or em or até"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to move to a destination"
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese auxiliary verbs",
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I will buy a shoe.",
          "text": "Vou comprar um sapato.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "We weren’t going to do anything.",
          "text": "Nós não íamos fazer nada.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "will; to be going to; forms the future tense"
      ],
      "links": [
        [
          "will",
          "will"
        ],
        [
          "going to",
          "going to"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary, with an infinitive) will; to be going to; forms the future tense"
      ],
      "raw_tags": [
        "with an infinitive"
      ],
      "senseid": [
        "pt:forms the future tense"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese auxiliary verbs",
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The water keeps on leaking until it is all gone.",
          "text": "A água vai escorrendo até acabar.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to keep on; to go on; ~ on; forms the continuative aspect"
      ],
      "links": [
        [
          "keep on",
          "keep on"
        ],
        [
          "go on",
          "go on"
        ],
        [
          "on",
          "on"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary, with a gerund) to keep on; to go on; ~ on; forms the continuative aspect"
      ],
      "raw_tags": [
        "with a gerund"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to keep on"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "All the men have left already.",
          "text": "Os homens já se foram todos.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go; to leave; to depart"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ],
        [
          "leave",
          "leave"
        ],
        [
          "depart",
          "depart"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(takes a reflexive pronoun) to go; to leave; to depart"
      ],
      "raw_tags": [
        "takes a reflexive pronoun"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to leave"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I’m sorry, I won’t be able to go to your party.",
          "text": "Sinto muito, não poderei ir à sua festa.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to attend; to go to (to be present in an event)"
      ],
      "links": [
        [
          "para",
          "para#Portuguese"
        ],
        [
          "em",
          "em#Portuguese"
        ],
        [
          "a",
          "a#Portuguese"
        ],
        [
          "attend",
          "attend"
        ],
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, or transitive with para or em or a) to attend; to go to (to be present in an event)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with para or em or a"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to attend"
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The battle went on until two AM.",
          "text": "A batalha foi até as duas da manhã.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go on until; to last to"
      ],
      "links": [
        [
          "até",
          "até#Portuguese"
        ],
        [
          "go on",
          "go on"
        ],
        [
          "last",
          "last"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive with até) to go on until; to last to"
      ],
      "raw_tags": [
        "with até"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to go on until"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I did very bad in nearly all the tests.",
          "text": "Fui muito mal em quase todas as provas.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to do; to fare (to have a good or bad result)"
      ],
      "links": [
        [
          "em",
          "em#Portuguese"
        ],
        [
          "do",
          "do"
        ],
        [
          "fare",
          "fare"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, or transitive with em) to do; to fare (to have a good or bad result)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with em"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to fare"
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese intransitive verbs",
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "“How are you doing?” “I am doing fine, thanks.”",
          "text": "“Como vai?” “Vou bem, obrigado.”",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be doing (formula used in greetings)"
      ],
      "links": [
        [
          "be doing",
          "do"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to be doing (formula used in greetings)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:formula used in greetings"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Damn it! My TV is gone.",
          "text": "Porcaria! Minha TV se foi.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be gone (depleted, destroyed; no longer usable)"
      ],
      "links": [
        [
          "gone",
          "gone"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(takes a reflexive pronoun) to be gone (depleted, destroyed; no longer usable)"
      ],
      "raw_tags": [
        "takes a reflexive pronoun"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to be depleted or destroyed"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese euphemisms",
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "A prayer for those who have already left us.",
          "text": "Uma oração para os que já se foram.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to leave us; to depart (to die)"
      ],
      "links": [
        [
          "leave us",
          "leave us"
        ],
        [
          "depart",
          "depart"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(euphemistic, takes a reflexive pronoun) to leave us; to depart (to die)"
      ],
      "raw_tags": [
        "takes a reflexive pronoun"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to die"
      ],
      "tags": [
        "euphemistic"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese intransitive verbs",
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "One, two, three, go!",
          "text": "Um, dois, três, vai!",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The green light still didn’t light up.",
          "text": "O sinal verde ainda não foi!",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Get on with it!",
          "text": "Vamos!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go (to begin an action or process)"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to go (to begin an action or process)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to begin an action"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "This jacket doesn't go well with the shoes.",
          "text": "Este casaco não vai bem com os sapatos.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to match; to go with (to form a good combination with)"
      ],
      "links": [
        [
          "com",
          "com#Portuguese"
        ],
        [
          "match",
          "match"
        ],
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive with com) to match; to go with (to form a good combination with)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with com"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to match"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It seems nobody likes me.",
          "text": "Parece que ninguém vai comigo.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to like or tolerate someone or something"
      ],
      "links": [
        [
          "com",
          "com#Portuguese"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive with com) to like or tolerate someone or something"
      ],
      "raw_tags": [
        "with com"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to like or tolerate"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Follow reason, not feelings.",
          "text": "Vai pela razão, não pelos sentimentos.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "If the light doesn’t turn on, you can find the book by following your sense of touch.",
          "text": "Se a luz não acender, pode encontrar o livro indo pelo tato.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Trust me.",
          "text": "Vai por mim.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to follow (to take into account when making choices)"
      ],
      "links": [
        [
          "por",
          "por#Portuguese"
        ],
        [
          "follow",
          "follow"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive with por) to follow (to take into account when making choices)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with por"
      ],
      "senseid": [
        "pt:to take into account"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The questions ranged from easy to difficult.",
          "text": "As perguntas iam do fácil ao difícil.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to range from (to encompass values between two given extremes)"
      ],
      "links": [
        [
          "de",
          "de#Portuguese"
        ],
        [
          "range",
          "range"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive with de) to range from (to encompass values between two given extremes)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with de"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese intransitive verbs",
        "pt:Poker"
      ],
      "glosses": [
        "to call (to match the amount of chips in the pot)"
      ],
      "links": [
        [
          "poker",
          "poker"
        ],
        [
          "call",
          "call"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(poker, intransitive) to call (to match the amount of chips in the pot)"
      ],
      "senseid": [
        "pt:poker: to call"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ],
      "topics": [
        "card-games",
        "poker"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese reflexive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to depart; to leave"
      ],
      "links": [
        [
          "depart",
          "depart"
        ],
        [
          "leave",
          "leave"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive) to depart; to leave"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ir embora"
        },
        {
          "word": "sair"
        }
      ],
      "tags": [
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese euphemisms",
        "Portuguese reflexive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to pass away; to depart; to die"
      ],
      "links": [
        [
          "pass away",
          "pass away"
        ],
        [
          "depart",
          "depart"
        ],
        [
          "die",
          "die"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(reflexive, euphemistic) to pass away; to depart; to die"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "falecer"
        },
        {
          "word": "morrer"
        }
      ],
      "tags": [
        "euphemistic",
        "reflexive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈi(ʁ)/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈi(h)]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi(ʁ)/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈi(h)]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi(ɾ)/",
      "tags": [
        "São-Paulo"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi(ʁ)/",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈi(χ)]",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi(ɻ)/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈiɾ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈiɾ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi.ɾi/",
      "tags": [
        "Portugal",
        "Southern"
      ]
    },
    {
      "homophone": "i"
    },
    {
      "homophone": "e (with -r dropping)"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "go",
      "word": "andar"
    },
    {
      "sense": "leave",
      "word": "partir"
    },
    {
      "tags": [
        "obsolete"
      ],
      "word": "hir"
    },
    {
      "tags": [
        "obsolete"
      ],
      "word": "yr"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kw",
            "2": "yr"
          },
          "expansion": "Cornish: yr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Cornish: yr"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "cy",
            "2": "ir"
          },
          "expansion": "Welsh: ir",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Welsh: ir"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cel-bry-pro",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*ɸūros"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *ɸūros",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cel-bry-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*puHrós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *puHrós",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cel-bry-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*pewH-",
        "4": "",
        "5": "to be clean, pure"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *pewH- (“to be clean, pure”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "pūrus"
      },
      "expansion": "Latin pūrus",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "úr"
      },
      "expansion": "Old Irish úr",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Celtic *ɸūros, from Proto-Indo-European *puHrós, which derives from Proto-Indo-European *pewH- (“to be clean, pure”). Cognate with Latin pūrus and Old Irish úr.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cel-bry-pro",
        "2": "adjective",
        "3": "",
        "4": "*{{{1}}}",
        "5": "",
        "6": "*{{{f2}}}",
        "head": ""
      },
      "expansion": "*ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Brythonic",
  "lang_code": "cel-bry-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Brythonic/ir",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Brythonic adjectives",
        "Proto-Brythonic entries with incorrect language header",
        "Proto-Brythonic lemmas",
        "Proto-Brythonic terms derived from Proto-Celtic",
        "Proto-Brythonic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Proto-Brythonic terms inherited from Proto-Celtic",
        "Proto-Brythonic terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Proto-Brythonic terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "fresh, new"
      ],
      "links": [
        [
          "fresh",
          "fresh"
        ],
        [
          "new",
          "new"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iːr/"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rm",
        "2": "ine-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rm",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin īre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "rm",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin īre",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin īre. The forms beginning with /v/ derive from corresponding conjugations of vādere, and those beginning with /m/ presumably from meāre.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rm-conj/sursilvan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "mond",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "iu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "mon",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mein",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "meis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "van",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evel",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "evas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "evas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnel a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegns a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegn a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnin a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnis a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnan a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mass",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "masses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mass",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "massen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "masses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "massen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "massi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indirect",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "massies",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indirect",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "massi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indirect",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "massien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indirect",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "massies",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indirect",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "massien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indirect",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegness a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "first-person",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnesses a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "future",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegness a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessen a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "first-person",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnesses a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "future",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessen a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "direct",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessi a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "future",
        "indirect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessies a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "indirect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessi a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "indirect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessien a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "future",
        "indirect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessies a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "indirect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessien a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "indirect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "mondi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "mondies",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "mondi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "meien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "meies",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "mondien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "evies",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "evi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "evien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "evies",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "evien",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegni a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnies a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegni a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnîen a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnîes a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnien a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rm-conj/grischun",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "giond",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "ì",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "vom",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giain",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "giais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "van",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gieva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gievas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "gieva",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gievan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "gievas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "gievan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnel a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegns a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegn a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnin a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnis a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnan a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giess",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "giesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "giess",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giessen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "giesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giessen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegness a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnesses a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vegness a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessen a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "future",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnesses a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnessen a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giaja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "giajas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "giaja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giajan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "giajas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "giajan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegni a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnies a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegni a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnîen a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnîes a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vegnien a ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "giai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rm",
        "2": "verb",
        "cat2": "",
        "head": "ir"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ir",
      "name": "rm-verb"
    }
  ],
  "lang": "Romansch",
  "lang_code": "rm",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Puter Romansch",
        "Romansch entries with incorrect language header",
        "Romansch lemmas",
        "Romansch terms derived from Latin",
        "Romansch terms derived from Proto-Indo-European",
        "Romansch terms inherited from Latin",
        "Romansch terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Romansch terms with redundant head parameter",
        "Romansch verbs",
        "Rumantsch Grischun",
        "Sursilvan Romansch",
        "Sutsilvan Romansch",
        "Vallader Romansch"
      ],
      "glosses": [
        "go"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Rumantsch Grischun, Sursilvan, Sutsilvan, Puter, Vallader) go"
      ],
      "tags": [
        "Puter",
        "Rumantsch-Grischun",
        "Sursilvan",
        "Sutsilvan",
        "Vallander"
      ],
      "wikipedia": [
        "Rumantsch Grischun",
        "Sursilvan"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "tags": [
        "Surmiran"
      ],
      "word": "eir"
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Scots entries with incorrect language header",
    "Scots lemmas",
    "Scots verbs"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "verbs"
      },
      "expansion": "ir",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Scots",
  "lang_code": "sco",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "word": "im"
    },
    {
      "word": "is"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "South Scots"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "to be"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Second-person simple present form of to be"
      ],
      "links": [
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(South Scots) Second-person simple present form of to be"
      ],
      "tags": [
        "South-Scots",
        "form-of",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "South Scots"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "to be"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Plural simple present form of to be"
      ],
      "links": [
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(South Scots) Plural simple present form of to be"
      ],
      "tags": [
        "South-Scots",
        "form-of",
        "plural",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "ir"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Spanish/iɾ",
    "Rhymes:Spanish/iɾ/1 syllable",
    "Spanish 1-syllable words",
    "Spanish entries with incorrect language header",
    "Spanish irregular verbs",
    "Spanish lemmas",
    "Spanish reflexive verbs",
    "Spanish suppletive verbs",
    "Spanish terms derived from Latin",
    "Spanish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Spanish terms derived from Proto-Italic",
    "Spanish terms inherited from Latin",
    "Spanish terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Spanish terms inherited from Proto-Italic",
    "Spanish terms with IPA pronunciation",
    "Spanish verbs",
    "Spanish verbs ending in -ir"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "agua va"
    },
    {
      "word": "ahí va"
    },
    {
      "word": "al ahí se va"
    },
    {
      "word": "cosas que van y vienen"
    },
    {
      "word": "cuando tú vas yo vengo de regreso"
    },
    {
      "word": "ir a buscar"
    },
    {
      "english": "to play it safe",
      "word": "ir a lo seguro"
    },
    {
      "word": "ir a más"
    },
    {
      "word": "ir a medias"
    },
    {
      "word": "ir a menos"
    },
    {
      "word": "ir a parar"
    },
    {
      "english": "to go get, to fetch; to go for, to come for",
      "word": "ir a por"
    },
    {
      "word": "ir al grano"
    },
    {
      "word": "ir cada uno por su lado"
    },
    {
      "word": "ir de"
    },
    {
      "word": "ir de compras"
    },
    {
      "word": "ir de copas"
    },
    {
      "word": "ir de primero"
    },
    {
      "word": "ir de putas"
    },
    {
      "word": "ir de segundo"
    },
    {
      "word": "ir del bracero"
    },
    {
      "word": "ir del bracete"
    },
    {
      "word": "ir demasiado lejos"
    },
    {
      "english": "to get serious, to be serious; to mean it",
      "word": "ir en serio"
    },
    {
      "word": "ir en top"
    },
    {
      "word": "ir para largo"
    },
    {
      "word": "ir preso"
    },
    {
      "word": "ires y venires"
    },
    {
      "word": "irse a fondo"
    },
    {
      "word": "irse a hacer gárgaras"
    },
    {
      "word": "irse a la cama"
    },
    {
      "word": "irse a la verga"
    },
    {
      "word": "irse al cuerno"
    },
    {
      "word": "irse al tacho"
    },
    {
      "word": "irse de este mundo"
    },
    {
      "word": "irse de las manos"
    },
    {
      "word": "irse de vareta"
    },
    {
      "word": "irse la fuerza por la boca"
    },
    {
      "word": "ni ir ni venir"
    },
    {
      "word": "no va más"
    },
    {
      "word": "no vaya a ser que"
    },
    {
      "word": "qué va"
    },
    {
      "word": "quién va"
    },
    {
      "word": "sin ir más lejos"
    },
    {
      "word": "va de cuento"
    },
    {
      "word": "vamos al caso"
    },
    {
      "word": "vamos hablando"
    },
    {
      "word": "vaya con Dios"
    },
    {
      "word": "vaya por caso"
    },
    {
      "word": "vete a chingar"
    },
    {
      "word": "vete con Dios"
    },
    {
      "word": "voy y vengo"
    },
    {
      "word": "¿dónde va Vicente? donde va la gente"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "itc-pro",
        "3": "ine-pro",
        "inh": "2"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin īre",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "eo",
        "4": "īre"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin īre",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "vado",
        "4": "vādere"
      },
      "expansion": "Latin vādere",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "sum",
        "4": "esse"
      },
      "expansion": "Latin esse",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin īre. The forms beginning with /b/ derive from corresponding forms of Latin vādere; those beginning with /f/ derive from corresponding forms of Latin esse.",
  "forms": [
    {
      "form": "voy",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fui",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "es-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "yendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "ido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "idos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "idas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "voy",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "va",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "vais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "van",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ibas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iba",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "íbamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ibais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iban",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fui",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fuiste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "fue",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuimos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "fuisteis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fueron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iré",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iréis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iría",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vayas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vayás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "informal",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive",
        "vos-form"
      ]
    },
    {
      "form": "vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vayáis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fueras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fuera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fuerais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fueran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fueses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fuese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuésemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fueseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fuesen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "imperfect-se",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fueres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fuere",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "fuéremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fuereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "fueren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ve",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "andá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "informal",
        "second-person",
        "singular",
        "vos-form"
      ]
    },
    {
      "form": "vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "second-person-semantically",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "id",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person-semantically",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "negative",
        "second-person-semantically",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vaya",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayáis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "formal",
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person-semantically",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "vayan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "es-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "irme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-first-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-second-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irnos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-first-person",
        "object-plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iros",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irles",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-first-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irte",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-second-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irlo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irnos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-first-person",
        "object-plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iros",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irlos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irlas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "irse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "infinitive",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndome",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-first-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndote",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-second-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndole",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-first-person",
        "object-plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndoles",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndome",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-first-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndote",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-second-person",
        "object-singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndolo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndola",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-singular",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-first-person",
        "object-plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndolos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndolas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yéndose",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "gerund",
        "object-plural",
        "object-third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "veme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "vete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "vele",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "venos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "veles",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "veme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "vete",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "velo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "vela",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "venos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "velos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "velas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-tú"
      ]
    },
    {
      "form": "andame",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andate",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andale",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andanos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andales",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andame",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andate",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andalo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andala",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andanos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andalos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "andalas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "imperative",
        "informal",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular",
        "with-vos"
      ]
    },
    {
      "form": "váyame",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyale",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyase",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyales",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyame",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyalo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyala",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyase",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyanos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyalos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "váyalas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "formal",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámosle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámosle",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámosles",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámosles",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "combined-form",
        "dative",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-singular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-second-person",
        "object-singular",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoslo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoslo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámosla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámosla",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-singular",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámonos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-first-person",
        "object-plural",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-second-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vámoslos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vayámoslos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "accusative",
        "combined-form",
        "first-person",
        "imperative",
        "object-plural",
        "object-third-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "vá