"ya" meaning in All languages combined

See ya on Wiktionary

Noun [Abui]

Head templates: {{head|abz|noun}} ya
  1. water Categories (topical): Water
    Sense id: en-ya-abz-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Abui entries with incorrect language header

Verb [Angkamuthi]

Head templates: {{head|avm|verb}} ya
  1. (Yadhaykenu) throw
    Sense id: en-ya-avm-verb-ewRWWBvv Categories (other): Angkamuthi entries with incorrect language header

Verb [Anguthimri]

Head templates: {{head|awg|verb}} ya
  1. (transitive, Mpakwithi) to give Tags: Mpakwithi, transitive
    Sense id: en-ya-awg-verb-jKZk8JaJ
  2. (transitive, Mpakwithi) to bring Tags: Mpakwithi, transitive
    Sense id: en-ya-awg-verb-wqGAkL8- Categories (other): Anguthimri entries with incorrect language header Disambiguation of Anguthimri entries with incorrect language header: 25 75

Adjective [Anyin Morofo]

Head templates: {{head|mtb|adjective}} ya
  1. bad
    Sense id: en-ya-mtb-adj-LwXUtonS Categories (other): Anyin Morofo entries with incorrect language header

Conjunction [Azerbaijani]

IPA: /jɑ/ Forms: ya … ya … [canonical]
Etymology: Borrowed from Persian یا (yâ, “either, or”). Etymology templates: {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|az|fa|یا||either, or|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=yâ|ts=}} Persian یا (yâ, “either, or”), {{bor+|az|fa|یا|t=either, or|tr=yâ}} Borrowed from Persian یا (yâ, “either, or”) Head templates: {{head|az|conjunction|head=ya … ya …}} ya … ya …
  1. either … or Derived forms: və yaxud, vəya, yaxud
    Sense id: en-ya-az-conj-tdsnudo3
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Particle [Azerbaijani]

IPA: /jɑː/
Etymology: Borrowed from Arabic يَا (yā, “o, hey, you”). Etymology templates: {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|az|ar|يَا||o, hey, you|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Arabic يَا (yā, “o, hey, you”), {{bor+|az|ar|يَا|t=o, hey, you}} Borrowed from Arabic يَا (yā, “o, hey, you”) Head templates: {{head|az|particle}} ya
  1. vocative particle Tags: particle, vocative Synonyms: ey
    Sense id: en-ya-az-particle-BzaK42zn Categories (other): Azerbaijani entries with incorrect language header, Azerbaijani particles Disambiguation of Azerbaijani entries with incorrect language header: 0 100
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Adjective [Baoule]

Head templates: {{head|bci|adjective}} ya
  1. bad
    Sense id: en-ya-bci-adj-LwXUtonS Categories (other): Baoule entries with incorrect language header Disambiguation of Baoule entries with incorrect language header: 37 63

Noun [Baoule]

Head templates: {{head|bci|noun}} ya
  1. Friday (day of the week)
    Sense id: en-ya-bci-noun-DhhATTGg Categories (other): Baoule entries with incorrect language header Disambiguation of Baoule entries with incorrect language header: 37 63

Noun [Barngarla]

IPA: /ja/
Head templates: {{head|bjb|noun}} ya
  1. mouth
    Sense id: en-ya-bjb-noun-TPNc-HQ1 Categories (other): Barngarla entries with incorrect language header

Noun [Bilbil]

Head templates: {{head|brz|noun}} ya
  1. fire
    Sense id: en-ya-brz-noun-3J8osS3R Categories (other): Bilbil entries with incorrect language header

Particle [Breton]

Head templates: {{head|br|particle}} ya
  1. yes, word used to show agreement or acceptance.
    Sense id: en-ya-br-particle-CKQXKGXL Categories (other): Breton entries with incorrect language header, Breton particles

Determiner [Cameroon Pidgin]

Head templates: {{head|wes|determiner|cat2=possessive determiners}} ya
  1. Alternative spelling of your (“2st person singular possessive determiner”) Tags: alt-of, alternative Alternative form of: your (extra: 2st person singular possessive determiner)

Pronoun [Central Huasteca Nahuatl]

Head templates: {{head|nch|pronoun}} ya
  1. third person; he, she

Conjunction [Chamorro]

Head templates: {{head|ch|conjunction}} ya
  1. and
    Sense id: en-ya-ch-conj-YgERG4Og Categories (other): Chamorro entries with incorrect language header

Adverb [Chavacano]

Etymology: Inherited from Spanish ya. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|cbk|es|ya|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Spanish ya, {{inh+|cbk|es|ya}} Inherited from Spanish ya Head templates: {{cbk-adv}} ya
  1. indicates the past tense

Verb [Chickasaw]

Head templates: {{head|cic|verb|stative, irregular}} ya (stative, irregular)
  1. to be (something) Tags: irregular, stative Synonyms: oo
    Sense id: en-ya-cic-verb-0r37WH0t Categories (other): Chickasaw entries with incorrect language header

Adverb [Dyula]

Head templates: {{head|dyu|adverb}} ya
  1. here
    Sense id: en-ya-dyu-adv-~OyRUJdZ Categories (other): Dyula entries with incorrect language header

Pronoun [Eastern Huasteca Nahuatl]

Head templates: {{head|nhe|pronoun}} ya
  1. third person; he, she Related terms: yaha, yahaya

Adverb [English]

IPA: /ˈjɑː/ [UK, West-Country], /ˈjɐ/ [UK, West-Country]
Rhymes: -ɑː, -ɐ Etymology: From Middle English ya, from Old English ġēa, iā (“yea, yes”). More at yea. Etymology templates: {{inh|en|enm|ya}} Middle English ya, {{inh|en|ang|ġēa}} Old English ġēa, {{m|ang|iā||yea, yes}} iā (“yea, yes”) Head templates: {{en-adv|-}} ya (not comparable)
  1. (UK dialectal, West Country, Northern England, Scotland) yea; yes Tags: Northern-England, Scotland, UK, West-Country, dialectal, not-comparable Synonyms: yaa, yaw, yah, yha
    Sense id: en-ya-en-adv-M1oa5eiL Categories (other): British English, Northern England English, Scottish English, West Country English, English entries with incorrect language header, English entries with topic categories using raw markup Disambiguation of English entries with incorrect language header: 53 13 5 9 6 14 Disambiguation of English entries with topic categories using raw markup: 68 7 7 3 1 13
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Determiner [English]

Head templates: {{head|en|determiner|head=}} ya, {{en-det}} ya
  1. Nonstandard spelling of your. Tags: alt-of, nonstandard Alternative form of: your Derived forms: chewie on ya boot
    Sense id: en-ya-en-det-X7eAU7UR Categories (other): English determiners
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 5

Interjection [English]

IPA: /jɑ/
Rhymes: -ɑ Etymology: Apparently from German ja and cognates in other Germanic languages; related to English yeah. Etymology templates: {{der|en|de|ja}} German ja, {{cog|en|yeah}} English yeah Head templates: {{en-interj}} ya
  1. (informal) Yeah; yes. Tags: informal
    Sense id: en-ya-en-intj-en:yes
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Interjection [English]

Etymology: Variation of hyah. Etymology templates: {{m|en|hyah}} hyah Head templates: {{en-interjection}} ya
  1. (informal) Go. (Spoken to horses and cattle.) Tags: informal
    Sense id: en-ya-en-intj-nkzIDS4y
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Noun [English]

Forms: yas [plural]
Etymology: From Russian я (ja). Etymology templates: {{bor|en|ru|я}} Russian я (ja) Head templates: {{en-noun}} ya (plural yas)
  1. A letter of the Cyrillic alphabet: Я, я. Categories (topical): Cyrillic letter names Translations (a letter of the Cyrillic alphabet "Я/я"): я (ja) [neuter] (Belarusian), ja (Czech), я (ja) [neuter] (Russian), я (ja) [neuter] (Ukrainian)
    Sense id: en-ya-en-noun-9VHFw9Or Disambiguation of Cyrillic letter names: 15 14 2 8 45 15
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 6

Pronoun [English]

IPA: /jə/ Audio: en-us-ya.ogg [US]
Rhymes: -ə Etymology: Reduced form of you. Compare Dutch je, reduced/unstressed form of jij (“you”). Etymology templates: {{m|en|you}} you, {{cog|nl|je}} Dutch je, {{m|nl|jij||you}} jij (“you”) Head templates: {{head|en|pronoun|||||||||||||||||||head=}} ya, {{en-pron}} ya
  1. Nonstandard spelling of you. Tags: alt-of, nonstandard Alternative form of: you Derived forms: -cha, hey ya, hiya, -ja, smell ya later, there ya go, whaddaya, ya think? Related terms: yer
    Sense id: en-ya-en-pron-Nk1kDMmA Categories (other): English pronouns
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Ewe]

Head templates: {{head|ee|noun}} ya
  1. wind
    Sense id: en-ya-ee-noun-m1jmgUWn Categories (other): Ewe entries with incorrect language header

Adverb [Fala]

IPA: /ˈja/
Etymology: From Old Galician-Portuguese ja, from Latin iam (“already”), from Proto-Indo-European *yē (“already”). Etymology templates: {{inh|fax|roa-opt|ja}} Old Galician-Portuguese ja, {{inh|fax|la|iam||already}} Latin iam (“already”), {{inh|fax|ine-pro|*yē||already}} Proto-Indo-European *yē (“already”) Head templates: {{head|fax|adverb}} ya
  1. already
    Sense id: en-ya-fax-adv-6lM5bK68 Categories (other): Fala entries with incorrect language header

Verb [Gban]

Head templates: {{head|ggu|verb}} ya
  1. to go
    Sense id: en-ya-ggu-verb-gNM9bcDR Categories (other): Gban entries with incorrect language header

Noun [Gedaged]

Head templates: {{head|gdd|noun}} ya
  1. fire
    Sense id: en-ya-gdd-noun-3J8osS3R Categories (other): Gedaged entries with incorrect language header

Noun [Guinea Kpelle]

Head templates: {{head|gkp|noun}} ya
  1. water
    Sense id: en-ya-gkp-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Guinea Kpelle entries with incorrect language header

Adverb [Ido]

IPA: /ja/
Etymology: Borrowed from Esperanto ja. Etymology templates: {{bor|io|eo|ja}} Esperanto ja Head templates: {{head|io|adverb|head=}} ya, {{io-adv}} ya
  1. indeed
    Sense id: en-ya-io-adv-2Iij5OqV Categories (other): Ido entries with incorrect language header

Pronoun [Igbo]

IPA: /ja/ Forms: form [independent], form o [dependent]
Head templates: {{head|ig|pronoun|head=ya}} ya, {{ig-pos|pronoun|ya}} ya
  1. (personal, epicene) he, she, it Tags: epicene, personal
    Sense id: en-ya-ig-pron-BMMCzPOV Categories (other): Igbo entries with incorrect language header, Igbo pronouns Related terms: m, a, e- ... -m, mụ, , i, ngị, gị, , o, anyị, ụnụ, ha, e- ... -ha, a/e, -

Interjection [Indonesian]

IPA: /ja/
Etymology: Borrowed from Dutch ja. Etymology templates: {{bor|id|nl|ja}} Dutch ja Head templates: {{head|id|interjection}} ya
  1. yes Synonyms: yasudah (english: all used colloquially), yaudah, yodah
    Sense id: en-ya-id-intj-inmIkP6T
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Particle [Indonesian]

IPA: /ja/
Etymology: From Malay ya, from Classical Malay ي (ya), borrowed from Arabic يَا (yā). Etymology templates: {{inh|id|ms|ya}} Malay ya, {{inh|id|ms-cla|ي|tr=ya}} Classical Malay ي (ya), {{bor|id|ar|يَا}} Arabic يَا (yā) Head templates: {{head|id|particle}} ya
  1. Vocative particle (followed by name): o
    Sense id: en-ya-id-particle-ih~OnIIq Categories (other): Indonesian entries with incorrect language header, Indonesian particles Disambiguation of Indonesian entries with incorrect language header: 3 97 Disambiguation of Indonesian particles: 3 97
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Adverb [Jamaican Creole]

IPA: /ja/
Etymology: Derived from English here. Etymology templates: {{glossary|derived terms|Derived}} Derived, {{der|jam|en|here|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} English here, {{der+|jam|en|here}} Derived from English here Head templates: {{head|jam|adverb}} ya, {{jam-adv}} ya
  1. here Related terms: yaso
    Sense id: en-ya-jam-adv-~OyRUJdZ Categories (other): Jamaican Creole entries with incorrect language header

Romanization [Japanese]

Head templates: {{head|ja|romanization|head=|sc=Latn}} ya
  1. Rōmaji transcription of や Tags: Rōmaji, alt-of, romanization Alternative form of:
    Sense id: en-ya-ja-romanization-zFSV88pd Categories (other): Japanese entries with incorrect language header, Japanese romanizations, Japanese terms with non-redundant manual script codes Disambiguation of Japanese entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Japanese romanizations: 50 50 Disambiguation of Japanese terms with non-redundant manual script codes: 50 50
  2. Rōmaji transcription of ヤ Tags: Rōmaji, alt-of, romanization Alternative form of:
    Sense id: en-ya-ja-romanization-6esbDes- Categories (other): Japanese entries with incorrect language header, Japanese romanizations, Japanese terms with non-redundant manual script codes Disambiguation of Japanese entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Japanese romanizations: 50 50 Disambiguation of Japanese terms with non-redundant manual script codes: 50 50

Noun [Kesawai]

Head templates: {{head|xes|noun}} ya
  1. water
    Sense id: en-ya-xes-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Kesawai entries with incorrect language header

Preposition [Kituba]

Head templates: {{head|ktu|preposition}} ya
  1. of
    Sense id: en-ya-ktu-prep-KDkdO8ZO Categories (other): Kituba entries with incorrect language header, Kituba prepositions

Noun [Kou]

Head templates: {{head|snz|noun}} ya
  1. water
    Sense id: en-ya-snz-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Kou entries with incorrect language header

Verb [Laboya]

Head templates: {{head|lmy|verb}} ya
  1. to eat
    Sense id: en-ya-lmy-verb-Unr3wQmn Categories (other): Laboya entries with incorrect language header

Preposition [Lingala]

Head templates: {{head|ln|preposition}} ya Inflection templates: {{ln-decl|cl1=wa|cl10=ya|cl11=la|cl11b=lwa|cl14=bwa|cl2=ba|cl3=mwa|cl4=mya|cl5=lya|cl5b=za|cl6=ma|cl7=ya|cl8=bya|cl9=ya}} Forms: no-table-tags [table-tags], wa [singular], ba [plural], mwa [class-3, singular], mya [class-4, plural], lya (za) [class-5, singular], ma [class-6, plural], ya [class-7, singular], bya [class-8, plural], ya [class-9, singular], ya [class-10, plural], la [class-11, singular], lwa [class-11, singular], bwa [class-14, singular]
  1. of
    Sense id: en-ya-ln-prep-KDkdO8ZO Categories (other): Lingala entries with incorrect language header, Lingala prepositions

Interjection [Malay]

IPA: /ja/, [jə] (note: Johor-Riau) Forms: يا [Jawi]
Rhymes: -a Etymology: Borrowed from Dutch ja, from Middle Dutch ja, from Old Dutch *jā, from Proto-Germanic *ja. Etymology templates: {{bor|ms|nl|ja}} Dutch ja, {{der|ms|dum|ja}} Middle Dutch ja, {{der|ms|odt|*jā}} Old Dutch *jā, {{der|ms|gem-pro|*ja}} Proto-Germanic *ja Head templates: {{ms-interj|j=يا}} ya (Jawi spelling يا)
  1. grammatical interjection for confirmation Synonyms: kan
    Sense id: en-ya-ms-intj-FG4Y6ddw
  2. grammatical interjection for affirmation Synonyms: ha'ah
    Sense id: en-ya-ms-intj-JZc~dRcT
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Malay]

IPA: /ja/, [jä] (note: Johor-Riau) Forms: يا [Jawi], ya-ya [plural], yaku [first-person, informal, possessive], yamu [possessive, second-person], yanya [possessive, third-person]
Rhymes: -a Etymology: Borrowed from Arabic يَا (yā, letter name). Etymology templates: {{bor|ms|ar|يَا|pos=letter name}} Arabic يَا (yā, letter name) Head templates: {{ms-noun|j=يا}} ya (Jawi spelling يا, plural ya-ya, informal 1st possessive yaku, 2nd possessive yamu, 3rd possessive yanya)
  1. the 29th letter of the Arabic alphabet (ي)
    Sense id: en-ya-ms-noun-i33o49lU
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Particle [Malay]

IPA: /ja/, [jä] (note: Johor-Riau)
Rhymes: -a Etymology: Borrowed from Arabic يَا (yā, “vocative particle”). Etymology templates: {{bor|ms|ar|يَا|t=vocative particle}} Arabic يَا (yā, “vocative particle”) Head templates: {{head|ms|particle}} ya
  1. Vocative particle (followed by name): Synonyms: wahai, hai
    Sense id: en-ya-ms-particle-t8KzrBRR Categories (other): Malay entries with incorrect language header, Malay particles, Malay terms with redundant script codes Disambiguation of Malay entries with incorrect language header: 12 1 28 59 Disambiguation of Malay terms with redundant script codes: 18 2 23 56
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Romanization [Mandarin]

Forms: ˙ㄧㄚ [bopomofo]
Head templates: {{cmn-pinyin}} ya (ya⁵/ya⁰, Zhuyin ˙ㄧㄚ), {{cmn-pinyin|notr=1}} ya
  1. Hanyu Pinyin reading of 呀
    Sense id: en-ya-cmn-romanization-olJPMM5s Categories (other): Hanyu Pinyin, Mandarin entries with incorrect language header, Mandarin terms with redundant script codes Disambiguation of Hanyu Pinyin: 49 49 0 0 0 0 Disambiguation of Mandarin entries with incorrect language header: 44 44 3 3 3 3 Disambiguation of Mandarin terms with redundant script codes: 42 42 4 4 4 4
  2. Hanyu Pinyin reading of 㗇
    Sense id: en-ya-cmn-romanization-sU4SPs6I Categories (other): Hanyu Pinyin, Mandarin entries with incorrect language header, Mandarin terms with redundant script codes Disambiguation of Hanyu Pinyin: 49 49 0 0 0 0 Disambiguation of Mandarin entries with incorrect language header: 44 44 3 3 3 3 Disambiguation of Mandarin terms with redundant script codes: 42 42 4 4 4 4
  3. Nonstandard spelling of yā. Tags: alt-of, nonstandard Alternative form of:
    Sense id: en-ya-cmn-romanization-oB1puma6
  4. Nonstandard spelling of yá. Tags: alt-of, nonstandard Alternative form of:
    Sense id: en-ya-cmn-romanization-pfrvPbXE
  5. Nonstandard spelling of yǎ. Tags: alt-of, nonstandard Alternative form of:
    Sense id: en-ya-cmn-romanization-gtoi-Urr
  6. Nonstandard spelling of yà. Tags: alt-of, nonstandard Alternative form of:
    Sense id: en-ya-cmn-romanization-25gp8nxK

Numeral [Maonan]

Head templates: {{head|mmd|numeral}} ya
  1. two
    Sense id: en-ya-mmd-num-P8TM~nRY Categories (other): Maonan entries with incorrect language header

Noun [Marik]

Head templates: {{head|dad|noun}} ya
  1. fire
    Sense id: en-ya-dad-noun-3J8osS3R Categories (other): Marik entries with incorrect language header

Pronoun [Mednyj Aleut]

Etymology: From Russian я (ja). Etymology templates: {{inh|mud|ru|я}} Russian я (ja) Head templates: {{head|mud|pronoun}} ya
  1. I

Noun [Mindiri]

Head templates: {{head|mpn|noun}} ya
  1. fire
    Sense id: en-ya-mpn-noun-3J8osS3R Categories (other): Mindiri entries with incorrect language header

Verb [Northern Ndebele]

Forms: -ya [canonical]
Etymology: From Proto-Bantu *-gɪ̀a. Etymology templates: {{inh|nd|bnt-pro|*-gɪ̀a}} Proto-Bantu *-gɪ̀a Head templates: {{head|nd|verb|head=-ya}} -ya, {{nd-verb|ya}} -ya
  1. to go to, towards [+locative]
    Sense id: en-ya-nd-verb-Ts7uEMkB Categories (other): Northern Ndebele entries with incorrect language header

Verb [Northern Sotho]

Etymology: From Proto-Bantu *-gɪ̀a. Etymology templates: {{inh|nso|bnt-pro|*-gɪ̀a}} Proto-Bantu *-gɪ̀a Head templates: {{head|nso|verb}} ya
  1. to go
    Sense id: en-ya-nso-verb-gNM9bcDR Categories (other): Northern Sotho entries with incorrect language header

Pronoun [Nzadi]

Forms: yǎ` [canonical]
Head templates: {{head|nzd|pronoun|head=yǎ`}} yǎ`
  1. you (second-person singular pronoun) Related terms: mǐ`, , yǎ`, byɛ̌n, ndé, bɔ̌, nɔ̌, mɔ̌
    Sense id: en-ya-nzd-pron-SA0IDdTF Categories (other): Nzadi entries with incorrect language header, Nzadi pronouns

Noun [Pali]

Etymology: Probably from the pronunciation of a syllable consisting only of the letter. Head templates: {{pi-noun|m}} ya m Inflection templates: {{pi-decl-noun|g=m|number=s}} Forms: masculine [table-tags], yo [nominative, singular], yaṃ [accusative, singular], yena [instrumental, singular], yassa [dative, singular], yāya [dative, singular], yatthaṃ [dative, singular], yasmā [ablative, singular], yamhā [ablative, singular], [ablative, singular], yassa [genitive, singular], yasmiṃ [locative, singular], yamhi [locative, singular], ye [locative, singular], ya [singular, vocative]
  1. the Pali letter 'y' Tags: masculine Synonyms: yakāra
    Sense id: en-ya-pi-noun-~nL5lGOB Categories (other): Pali entries with incorrect language header Disambiguation of Pali entries with incorrect language header: 77 2 0 21
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2 Synonyms: 𑀬 [Brahmi, character], [Devanagari, character], [Bengali], [Sinhalese, character], [Burmese, character], , [Thai, character], [Thai, character], ᨿ [Tai-Tham, character], , ຍະ, [Lao, character], [Lao, character], [Khmer, character], 𑄠 [Chakma, character]

Pronoun [Pali]

Etymology: From Sanskrit यद् (yad). Etymology templates: {{der|pi|sa|यद्}} Sanskrit यद् (yad) Head templates: {{pi-pronoun|m}} ya m Inflection templates: {{pi-decl-noun|abls=yasmā|abls2=yamhā|abls_mod=replace|datp=yesaṃ|datp2=yesānaṃ|datp_mod=replace|dats=yassa|dats_mod=replace|g=m|genp=yesaṃ|genp2=yesānaṃ|genp_mod=replace|locs=yasmiṃ|locs2=yamhi|locs_mod=replace|nomp=ye|nomp_mod=replace|novoc=true}} Forms: masculine [table-tags], yo [nominative, singular], ye [nominative, plural], yaṃ [accusative, singular], ye [accusative, plural], yena [instrumental, singular], yehi [instrumental, plural], yebhi [instrumental, plural], yassa [dative, singular], yesaṃ [dative, plural], yesānaṃ [dative, plural], yasmā [ablative, singular], yamhā [ablative, singular], yehi [ablative, plural], yebhi [ablative, plural], yassa [genitive, singular], yesaṃ [genitive, plural], yesānaṃ [genitive, plural], yasmiṃ [locative, singular], yamhi [locative, singular], yesu [locative, plural]
  1. (relative) who, which, that Tags: masculine, relative
    Sense id: en-ya-pi-pron-yjpXb6p5
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1 Synonyms: 𑀬 [Brahmi, character], [Devanagari, character], [Bengali], [Sinhalese, character], [Burmese, character], , [Thai, character], [Thai, character], ᨿ [Tai-Tham, character], , ຍະ, [Lao, character], [Lao, character], [Khmer, character], 𑄠 [Chakma, character]

Pronoun [Pali]

Etymology: From Sanskrit यद् (yad). Etymology templates: {{der|pi|sa|यद्}} Sanskrit यद् (yad) Head templates: {{pi-pronoun|n}} ya n Inflection templates: {{pi-decl-noun|abls=yasmā|abls2=yamhā|abls_mod=replace|accs=yad|datp=yesaṃ|datp2=yesānaṃ|datp_mod=replace|dats=yassa|dats_mod=replace|g=n|genp=yesaṃ|genp2=yesānaṃ|genp_mod=replace|locs=yasmiṃ|locs2=yamhi|locs_mod=replace|noms=yad|novoc=true}} Forms: neuter [table-tags], yaṃ [nominative, singular], yad [nominative, singular], yāni [nominative, plural], yaṃ [accusative, singular], yad [accusative, singular], yāni [accusative, plural], yena [instrumental, singular], yehi [instrumental, plural], yebhi [instrumental, plural], yassa [dative, singular], yesaṃ [dative, plural], yesānaṃ [dative, plural], yasmā [ablative, singular], yamhā [ablative, singular], yehi [ablative, plural], yebhi [ablative, plural], yassa [genitive, singular], yesaṃ [genitive, plural], yesānaṃ [genitive, plural], yasmiṃ [locative, singular], yamhi [locative, singular], yesu [locative, plural]
  1. (relative) which, that Tags: neuter, relative
    Sense id: en-ya-pi-pron-feRYGSkw
  2. (relative) (duplicated) whatever Tags: neuter, relative
    Sense id: en-ya-pi-pron-07h8tquq Categories (other): Pali pronouns, Pali pronouns in Latin script Disambiguation of Pali pronouns: 27 21 52 Disambiguation of Pali pronouns in Latin script: 16 8 76
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: , yadidaṃ (english: namely)
Etymology number: 1 Synonyms: 𑀬 [Brahmi, character], [Devanagari, character], [Bengali], [Sinhalese, character], [Burmese, character], , [Thai, character], [Thai, character], ᨿ [Tai-Tham, character], , ຍະ, [Lao, character], [Lao, character], [Khmer, character], 𑄠 [Chakma, character]

Interjection [Pennsylvania German]

Etymology: Compare German ja, Dutch ja, Swedish ja. Etymology templates: {{cog|de|ja}} German ja, {{cog|nl|ja}} Dutch ja, {{cog|sv|ja}} Swedish ja Head templates: {{head|pdc|interjection}} ya
  1. yes, yeah
    Sense id: en-ya-pdc-intj-HbvNdYA8 Categories (other): Pennsylvania German entries with incorrect language header

Verb [Phuthi]

Forms: -ya [canonical]
Etymology: From Proto-Bantu *-gɪ̀a. Etymology templates: {{inh|bnt-phu|bnt-pro|*-gɪ̀a}} Proto-Bantu *-gɪ̀a Head templates: {{head|bnt-phu|verb|head=-ya}} -ya, {{bnt-phu-verb|ya}} -ya
  1. to go to, towards [+locative]
    Sense id: en-ya-bnt-phu-verb-Ts7uEMkB Categories (other): Phuthi entries with incorrect language header

Adverb [Portuguese]

IPA: /ˈja/ [Portugal]
Rhymes: -a Head templates: {{pt-adv}} ya
  1. Alternative form of iá Tags: alt-of, alternative Alternative form of:
    Sense id: en-ya-pt-adv-uFEP--jB Categories (other): Portuguese entries with incorrect language header

Noun [Proto-Japonic]

Head templates: {{head|jpx-pro|noun}} *ya
  1. house Tags: reconstruction
    Sense id: en-ya-jpx-pro-noun-1uIShmIa
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Numeral [Proto-Japonic]

Etymology: Likely related to *yə (“four”). Etymology templates: {{number box|jpx-pro|8}}, {{m|jpx-pro|*yə||four}} *yə (“four”) Head templates: {{head|jpx-pro|numeral}} *ya
  1. eight Tags: reconstruction
    Sense id: en-ya-jpx-pro-num-wZXS2HVi Categories (other): Proto-Japonic entries with incorrect language header, Proto-Japonic links with redundant alt parameters Disambiguation of Proto-Japonic entries with incorrect language header: 0 100
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Proto-Ryukyuan]

Etymology: From Proto-Japonic *ya (“house”). Etymology templates: {{inh|jpx-ryu-pro|jpx-pro|*ya||house}} Proto-Japonic *ya (“house”) Head templates: {{head|jpx-ryu-pro|noun}} *ya
  1. house Tags: reconstruction
    Sense id: en-ya-jpx-ryu-pro-noun-jpx_ryu_pro:house
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Numeral [Proto-Ryukyuan]

Etymology: From Proto-Japonic *ya (“eight”). Etymology templates: {{number box|jpx-ryu-pro|8}}, {{inh|jpx-ryu-pro|jpx-pro|*ya||eight}} Proto-Japonic *ya (“eight”) Head templates: {{head|jpx-ryu-pro|numeral}} *ya
  1. eight Tags: reconstruction
    Sense id: en-ya-jpx-ryu-pro-num-jpx_ryu_pro:eight Categories (other): Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header, Proto-Ryukyuan links with redundant alt parameters Disambiguation of Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header: 0 100
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Numeral [Scots]

Head templates: {{head|sco|numeral}} ya
  1. Alternative form of ae Tags: alt-of, alternative Alternative form of: ae
    Sense id: en-ya-sco-num-DFFYOWqF Categories (other): Scots entries with incorrect language header

Verb [Sotho]

Etymology: From Proto-Bantu *-gɪ̀a. Etymology templates: {{inh|st|bnt-pro|*-gɪ̀a}} Proto-Bantu *-gɪ̀a Head templates: {{head|st|verb}} ya
  1. to go
    Sense id: en-ya-st-verb-gNM9bcDR Categories (other): Sotho entries with incorrect language header

Noun [South Slavey]

IPA: [jà(ʔ)]
Etymology: From Proto-Athabaskan *yaˑ. Cognates include Navajo yá. Etymology templates: {{inh|xsl|ath-pro|*yaˑ}} Proto-Athabaskan *yaˑ, {{cog|nv|yá}} Navajo yá Head templates: {{head|xsl|noun|stem|-ya-|f1nolink=1}} ya (stem -ya-), {{xsl-noun|+}} ya (stem -ya-) Inflection templates: {{xsl-infl|yaá}} Forms: -ya- [stem], no-table-tags [table-tags], seyaá [first-person, possessive, singular], naxeyaá [first-person, plural, possessive], neyaá [possessive, second-person, singular], naxeyaá [plural, possessive, second-person], - [possessive, singular, third-person], giyaá [plural, possessive, third-person], meyaá [possessive, singular, third-person], goyaá [plural, possessive, third-person], yeyaá [fourth-person, possessive, singular], goyaá [fourth-person, plural, possessive], ɂedeyaá [error-unrecognized-form, possessive, reflexive, singular], kedeyaá [error-unrecognized-form, plural, possessive, reflexive], deyaá [error-unrecognized-form, possessive, reflexive], - [possessive, reciprocal, singular], ɂełeyaá [plural, possessive, reciprocal], ɂeyaá [indefinite, possessive], goyaá [locative, possessive]
  1. sky Categories (topical): Nature
    Sense id: en-ya-xsl-noun-BfUU-ufK Categories (other): South Slavey entries with incorrect language header

Verb [Southern Ndebele]

Forms: -ya [canonical]
Etymology: From Proto-Bantu *-gɪ̀a. Etymology templates: {{inh|nr|bnt-pro|*-gɪ̀a}} Proto-Bantu *-gɪ̀a Head templates: {{head|nr|verb|head=-ya}} -ya, {{nr-verb|ya}} -ya
  1. to go to, towards [+locative]
    Sense id: en-ya-nr-verb-Ts7uEMkB Categories (other): Southern Ndebele entries with incorrect language header

Adverb [Spanish]

IPA: /ˈʝa/, [ˈɟ͡ʝa], /ˈʝa/ (note: everywhere but Argentina and Uruguay), [ˈɟ͡ʝa] (note: everywhere but Argentina and Uruguay), /ˈʃa/ (note: Buenos Aires and environs), [ˈʃa] (note: Buenos Aires and environs), /ˈʒa/ (note: elsewhere in Argentina and Uruguay), [ˈʒa] (note: elsewhere in Argentina and Uruguay)
Rhymes: -a Etymology: Inherited from Latin iam. Compare Portuguese já, French déjà and Italian già. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|es|la|iam|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin iam, {{inh+|es|la|iam}} Inherited from Latin iam, {{cog|pt|já}} Portuguese já, {{cog|fr|déjà}} French déjà, {{cog|it|già}} Italian già Head templates: {{es-adv}} ya
  1. now Synonyms: ahora, ahorita
    Sense id: en-ya-es-adv-7V65o34t
  2. already, yet
    Sense id: en-ya-es-adv-fJCOr8KB
  3. in the near future; soon
    Sense id: en-ya-es-adv-Ms-FBYMW
  4. immediately Synonyms: ahora mismo
    Sense id: en-ya-es-adv-2Xjg5IeS
  5. anymore; no longer
    Sense id: en-ya-es-adv-tdoEZr-l Categories (other): Spanish entries with incorrect language header Disambiguation of Spanish entries with incorrect language header: 0 3 6 0 67 5 3 3 0 0 1 0 4 7
  6. (emphatic) emphatic (similar to the use of English "so" or "oh" as an interjection) Tags: emphatic
    Sense id: en-ya-es-adv-3SNsbu5-
  7. (in negatives) only
    Sense id: en-ya-es-adv--QWxlULt
  8. (before pero) yes
    Sense id: en-ya-es-adv-inmIkP6T
  9. (before que) since, now
    Sense id: en-ya-es-adv-tZuS-pJb
  10. OK
    Sense id: en-ya-es-adv-VlM5vE0z
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: desde ya, no ya, pues ya, que ya es decir, si ya, ya está, ya no, ya pues, ya que, ya se va, ya te digo, ya veremos

Conjunction [Spanish]

IPA: /ˈʝa/, [ˈɟ͡ʝa], /ˈʝa/ (note: everywhere but Argentina and Uruguay), [ˈɟ͡ʝa] (note: everywhere but Argentina and Uruguay), /ˈʃa/ (note: Buenos Aires and environs), [ˈʃa] (note: Buenos Aires and environs), /ˈʒa/ (note: elsewhere in Argentina and Uruguay), [ˈʒa] (note: elsewhere in Argentina and Uruguay) Forms: ya ... ya ... [canonical]
Rhymes: -a Etymology: Inherited from Latin iam. Compare Portuguese já, French déjà and Italian già. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|es|la|iam|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin iam, {{inh+|es|la|iam}} Inherited from Latin iam, {{cog|pt|já}} Portuguese já, {{cog|fr|déjà}} French déjà, {{cog|it|già}} Italian già Head templates: {{head|es|conjunction|head=ya ... ya ...}} ya ... ya ...
  1. first (something) then (something else); first (something), now (something else)
    Sense id: en-ya-es-conj-Gfc9RQAa
  2. whether (something) or (something else)
    Sense id: en-ya-es-conj-lguuJ7Kr

Interjection [Spanish]

IPA: /ˈʝa/, [ˈɟ͡ʝa], /ˈʝa/ (note: everywhere but Argentina and Uruguay), [ˈɟ͡ʝa] (note: everywhere but Argentina and Uruguay), /ˈʃa/ (note: Buenos Aires and environs), [ˈʃa] (note: Buenos Aires and environs), /ˈʒa/ (note: elsewhere in Argentina and Uruguay), [ˈʒa] (note: elsewhere in Argentina and Uruguay)
Rhymes: -a Etymology: Inherited from Latin iam. Compare Portuguese já, French déjà and Italian già. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|es|la|iam|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin iam, {{inh+|es|la|iam}} Inherited from Latin iam, {{cog|pt|já}} Portuguese já, {{cog|fr|déjà}} French déjà, {{cog|it|già}} Italian già Head templates: {{head|es|interjection}} ya
  1. come on!, let's go! Synonyms: vamos, vámonos, adelante, ándale, órale, ya po
    Sense id: en-ya-es-intj-yien798w
  2. (colloquial) used to acknowledge or dismiss the previous statement Tags: colloquial
    Sense id: en-ya-es-intj-GhDqckel
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: ya, ya

Particle [Swahili]

Audio: Sw-ke-ya.flac [Kenya]
Head templates: {{head|sw|particle form}} ya
  1. N class inflected form of -a (singular only). Tags: class-10, class-9, form-of Form of: -a (extra: singular only)
    Sense id: en-ya-sw-particle-t0-4-X~e Categories (other): Swahili entries with incorrect language header Disambiguation of Swahili entries with incorrect language header: 54 23 23
  2. Mi class inflected form of -a.
    Sense id: en-ya-sw-particle-bwo1s4AI
  3. Ma class inflected form of -a. Tags: class-5, class-6, form-of Form of: -a
    Sense id: en-ya-sw-particle-JsWcITQ5

Noun [Tabaa Zapotec]

Head templates: {{head|zat|noun}} ya
  1. reed
    Sense id: en-ya-zat-noun-2CUuXXj5 Categories (other): Tabaa Zapotec entries with incorrect language header

Interjection [Tagalog]

IPA: /ja/ [Standard-Tagalog], [jɐ] [Standard-Tagalog] Forms: [Baybayin]
Rhymes: -a Head templates: {{tl-head|interjection|b=+}} ya (Baybayin spelling ᜌ)
  1. expression used to drive cattle: yah Synonyms: hiya
    Sense id: en-ya-tl-intj-C23UaclN Categories (other): Tagalog entries with incorrect language header, Tagalog terms with Baybayin script, Tagalog terms with mabilis pronunciation Disambiguation of Tagalog entries with incorrect language header: 58 42 Disambiguation of Tagalog terms with Baybayin script: 68 32 Disambiguation of Tagalog terms with mabilis pronunciation: 90 10
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Tagalog]

IPA: /ja/ [Standard-Tagalog], [jɐ] [Standard-Tagalog] Forms: [Baybayin]
Rhymes: -a Etymology: Influenced by Baybayin character ᜌ (ya). Etymology templates: {{tl-bay sc|ya}} ᜌ, {{m|tl|ᜌ}} ᜌ (ya) Head templates: {{tl-noun|b=+}} ya (Baybayin spelling ᜌ)
  1. The name of the Latin-script letter Y/y, in the Abakada alphabet. Categories (topical): Latin letter names Synonyms: way (english: in the Filipino alphabet), ye Related terms: yaya
    Sense id: en-ya-tl-noun-Q7Nf2pYQ Categories (other): Pages using lite templates
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Interjection [Ternate]

IPA: [ˈja]
Etymology: Possibly from Indonesian ya (“yes”). Etymology templates: {{der|tft|id|ya|t=yes}} Indonesian ya (“yes”) Head templates: {{head|tft|interjection}} ya
  1. yes
    Sense id: en-ya-tft-intj-inmIkP6T Categories (other): Ternate entries with incorrect language header

Noun [Tlahuica]

Head templates: {{head|ocu|noun}} ya
  1. stomach
    Sense id: en-ya-ocu-noun-1aDZBXTV Categories (other): Tlahuica entries with incorrect language header

Verb [Tswana]

Etymology: From Proto-Bantu *-gɪ̀a. Etymology templates: {{inh|tn|bnt-pro|*-gɪ̀a}} Proto-Bantu *-gɪ̀a Head templates: {{head|tn|verb}} ya
  1. to go
    Sense id: en-ya-tn-verb-gNM9bcDR Categories (other): Tswana entries with incorrect language header

Conjunction [Turkish]

IPA: /jɑ/
Etymology: Inherited from Ottoman Turkish یا (ya), from Persian یا (yâ, “either, or”). Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|tr|ota|یا|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=ya|ts=}} Ottoman Turkish یا (ya), {{inh+|tr|ota|یا|tr=ya}} Inherited from Ottoman Turkish یا (ya), {{der|tr|fa|یا|t=either, or|tr=yâ}} Persian یا (yâ, “either, or”) Head templates: {{head|tr|conjunction|head=|sort=}} ya, {{tr-con}} ya
  1. (informal) Expresses mild confusion. Tags: informal
    Sense id: en-ya-tr-conj-71n28vTD
  2. what if (used to introduce speculation about future)
    Sense id: en-ya-tr-conj-ySvGc-bV
  3. what about (used to ask someone to consider something or someone that they have apparently not considered)
    Sense id: en-ya-tr-conj-Rmu3Fy2X
  4. (preceding the last term in a list) above all, especially
    Sense id: en-ya-tr-conj-Vkkcc6B7 Categories (other): Turkish entries with incorrect language header Disambiguation of Turkish entries with incorrect language header: 3 4 2 48 0 3 2 37
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: yaa Derived forms: ve, veya, veyahut Related terms: yahut
Etymology number: 2

Conjunction [Turkish]

IPA: /jɑ/ Forms: ya … ya … [canonical]
Etymology: Inherited from Ottoman Turkish یا (ya), from Persian یا (yâ, “either, or”). Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|tr|ota|یا|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=ya|ts=}} Ottoman Turkish یا (ya), {{inh+|tr|ota|یا|tr=ya}} Inherited from Ottoman Turkish یا (ya), {{der|tr|fa|یا|t=either, or|tr=yâ}} Persian یا (yâ, “either, or”) Head templates: {{head|tr|conjunction|head=ya … ya …|sort=}} ya … ya …, {{tr-con|head=ya … ya …}} ya … ya …
  1. either … or Synonyms: ya … ya da …, ya … yahut … Derived forms: ya bu deveyi gütmeli, ya bu diyardan gitmeli, ya dayak yememiş ya sayı bilmiyor, ya devlet başa ya kuzgun leşe, ya hep ya hiç, ya herrü ya merrü, ya huyundan ya suyundan, ya var ya yok
    Sense id: en-ya-tr-conj-tdsnudo3
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: yaa
Etymology number: 2

Interjection [Turkish]

IPA: /jɑː/, /jɑ/
Head templates: {{head|tr|interjection|head=}} ya, {{tr-interj}} ya
  1. aw (Used to express affection.)
    Sense id: en-ya-tr-intj-ObnFXEZA
  2. Expresses frustration.
    Sense id: en-ya-tr-intj-490tAiqc
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: yaa
Etymology number: 3

Particle [Turkish]

IPA: /jɑː/
Etymology: Inherited from Ottoman Turkish یا (ya), from Arabic يَا (yā, “o, hey, you”). Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|tr|ota|یا|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=ya|ts=}} Ottoman Turkish یا (ya), {{inh+|tr|ota|یا|tr=ya}} Inherited from Ottoman Turkish یا (ya), {{der|tr|ar|يَا|t=o, hey, you}} Arabic يَا (yā, “o, hey, you”) Head templates: {{head|tr|particle|head=|sort=}} ya, {{tr-particle}} ya
  1. The Turkish vocative particle. Synonyms: ey Derived forms: ya sabır Related terms: ya Allah, ya Rabbi, yahu, yalel, yalelli, yallah
    Sense id: en-ya-tr-particle-tr:vocative Categories (other): Turkish particles
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: yaa Related terms: yahut
Etymology number: 1

Noun [Usan]

Head templates: {{head|wnu|noun}} ya
  1. water
    Sense id: en-ya-wnu-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Usan entries with incorrect language header Disambiguation of Usan entries with incorrect language header: 50 50
  2. rain
    Sense id: en-ya-wnu-noun-MZtExXCk Categories (other): Usan entries with incorrect language header Disambiguation of Usan entries with incorrect language header: 50 50

Verb [Venda]

Etymology: From Proto-Bantu *-gɪ̀a. Etymology templates: {{inh|ve|bnt-pro|*-gɪ̀a}} Proto-Bantu *-gɪ̀a Head templates: {{head|ve|verb}} ya
  1. to go
    Sense id: en-ya-ve-verb-gNM9bcDR Categories (other): Venda entries with incorrect language header

Adverb [Volapük]

Etymology: Borrowed from Spanish ya (“already”). Etymology templates: {{bor|vo|es|ya||already}} Spanish ya (“already”) Head templates: {{head|vo|adverb}} ya
  1. already
    Sense id: en-ya-vo-adv-6lM5bK68 Categories (other): Volapük entries with incorrect language header

Noun [Warao]

Head templates: {{head|wba|noun}} ya
  1. sun Synonyms: hokohi
    Sense id: en-ya-wba-noun-J3VvBQ4U Categories (other): Warao entries with incorrect language header

Pronoun [Western Huasteca Nahuatl]

Head templates: {{head|nhw|pronoun}} ya
  1. third person; he, she

Verb [White Hmong]

IPA: /ʝa˧/
Etymology: Cognate with Western Xiangxi Miao [Fenghuang] eint. Etymology templates: {{cog|mmr|-}} Western Xiangxi Miao, {{m|mmr|eint}} eint Head templates: {{head|mww|verb}} ya
  1. to fly

Verb [Xhosa]

Forms: -ya [canonical]
Etymology: From Proto-Bantu *-gɪ̀a. Etymology templates: {{inh|xh|bnt-pro|*-gɪ̀a}} Proto-Bantu *-gɪ̀a Head templates: {{xh-verb|ya}} -ya
  1. (intransitive) to go to, towards [+locative] Tags: intransitive
    Sense id: en-ya-xh-verb-Ts7uEMkB Categories (other): Xhosa entries with incorrect language header

Pronoun [Yami]

Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian *(si-)ia, from Proto-Austronesian *(si-)ia. Compare Indonesian ia, Maori ia. Etymology templates: {{inh|tao|poz-pro|*(si-)ia}} Proto-Malayo-Polynesian *(si-)ia, {{inh|tao|map-pro|*(si-)ia}} Proto-Austronesian *(si-)ia, {{cog|id|ia}} Indonesian ia, {{cog|mi|ia}} Maori ia Head templates: {{head|tao|pronoun}} ya
  1. he; she
    Sense id: en-ya-tao-pron-4cN5npGF Categories (other): Yami entries with incorrect language header, Yami pronouns

Verb [Yola]

IPA: /jɔː/
Head templates: {{head|yol|verb form}} ya
  1. simple past of yie Tags: form-of, past Form of: yie
    Sense id: en-ya-yol-verb-WcK95Jis Categories (other): Yola entries with incorrect language header

Verb [Yoruba]

IPA: /já/ Forms: [canonical]
Head templates: {{head|yo|verb|head=yá|head2=}} yá, {{yo-pos|verb|yá}} yá, {{yo-verb|yá}} yá
  1. to borrow
    Sense id: en-ya-yo-verb-BsVCin63
  2. to lend
    Sense id: en-ya-yo-verb-uMHjbvm2
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: ayálégbé (english: tenant), ayánilówó (english: money lender), ayáwó (english: money borrower), ọ̀rọ̀-àfetíyá (english: ear loan), ọ̀rọ̀-àfojúyá (english: eye loan), ọ̀rọ̀-àyálò (english: loanword), yáwó (english: to borrow money)
Etymology number: 1

Verb [Yoruba]

IPA: /já/ Forms: [canonical]
Head templates: {{head|yo|verb|head=yá|head2=}} yá, {{yo-pos|verb|yá}} yá, {{yo-verb|yá}} yá
  1. to be fast Synonyms: yára
    Sense id: en-ya-yo-verb-rtx~nu5B
  2. to be ready
    Sense id: en-ya-yo-verb-HN1saZyq Categories (other): Yoruba entries with incorrect language header Disambiguation of Yoruba entries with incorrect language header: 14 5 2 27 2 21 5 7 2 2 2 2 3 2 4
  3. to be fit
    Sense id: en-ya-yo-verb-Dt5DQDRx
  4. to be fit
    (with ara (“body”)) to be healthy
    Synonyms: le, yá gágá
    Sense id: en-ya-yo-verb-9Z3gH1P7
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: bó pẹ́ bó yá (english: sooner or later), yára (english: to be fast), ó yá (english: hurry up; come on)
Etymology number: 2

Verb [Yoruba]

IPA: /jā/
Head templates: {{head|yo|verb|head=ya|head2=}} ya, {{yo-pos|verb|ya}} ya, {{yo-verb|ya}} ya
  1. to tear; to be torn; to rip
    Sense id: en-ya-yo-verb-xV86nMuA
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Verb [Yoruba]

IPA: /jā/
Head templates: {{head|yo|verb|head=ya|head2=}} ya, {{yo-pos|verb|ya}} ya, {{yo-verb|ya}} ya
  1. to flow; to overflow Derived forms: àkúnya
    Sense id: en-ya-yo-verb-8lmfGNle
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Verb [Yoruba]

IPA: /jà/ Forms: [canonical]
Head templates: {{head|yo|verb|head=yà|head2=}} yà, {{yo-pos|verb|yà}} yà, {{yo-verb|yà}} yà
  1. to turn
    Sense id: en-ya-yo-verb-4s29iXOP
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 5

Verb [Yoruba]

IPA: /jà/ Forms: [canonical]
Head templates: {{head|yo|verb|head=yà|head2=}} yà, {{yo-pos|verb|yà}} yà, {{yo-verb|yà}} yà
  1. to depict; to draw; to take (picture) Derived forms: ayafọ́tò (english: photographer), ayàwòrán (english: artist), fọ́tò yíyà [photography, hobbies, arts, lifestyle], yàwòrán (english: to draw a picture), ìyàwòrán (english: drawing)
    Sense id: en-ya-yo-verb-aA8A0zVk
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 6

Verb [Yoruba]

IPA: /jà/ Forms: [canonical]
Head templates: {{head|yo|verb|head=yà|head2=}} yà, {{yo-pos|verb|yà}} yà, {{yo-verb|yà}} yà
  1. to comb Derived forms: yarun (english: to comb hair), ìyarun (english: comb), òòyà (english: comb)
    Sense id: en-ya-yo-verb-IgbsUSDq
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 7

Verb [Yoruba]

IPA: /jà/ Forms: [canonical]
Head templates: {{head|yo|verb|head=yà|head2=}} yà, {{yo-pos|verb|yà}} yà, {{yo-verb|yà}} yà
  1. to split; to divide
    Sense id: en-ya-yo-verb-JmVDy6V3
  2. (with ẹnu (“mouth”)) to surprise; to shock
    Sense id: en-ya-yo-verb-RBOyo8mo
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: ẹ̀yà (english: part), yanu (english: to open the mouth), yà sọ́tọ̀ (english: to separate; to reserve), ìpínyà (english: division; separation), ìyanu (english: wonder; miracle)
Etymology number: 8

Verb [Yoruba]

IPA: /jà/ Forms: [canonical]
Head templates: {{head|yo|verb|head=yà|head2=}} yà, {{yo-pos|verb|yà}} yà, {{yo-verb|yà}} yà
  1. to become; to be Derived forms: yàtọ̀ (english: to be different)
    Sense id: en-ya-yo-verb-tV18hX4H
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 9

Verb [Yoruba]

IPA: /jà/ Forms: [canonical]
Head templates: {{head|yo|verb|head=yà|head2=}} yà, {{yo-pos|verb|yà}} yà, {{yo-verb|yà}} yà
  1. to visit Synonyms: bẹ̀ Derived forms: omíyalé, àgbàrá ya ṣọ́ọ̀bù
    Sense id: en-ya-yo-verb-8iEULMkg
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 10

Verb [Zulu]

Etymology: From Proto-Bantu *-gɪ̀a. Etymology templates: {{inh|zu|bnt-pro|*-gɪ̀a}} Proto-Bantu *-gɪ̀a Head templates: {{zu-verb|ya}} -ya Inflection templates: {{zu-infl-verb|L}} Forms: -ya [canonical], no-table-tags [table-tags], ukuya [infinitive], ukungayi [infinitive, negative], yiya [imperative, singular], -ye [imperative, object-concord, singular], yiyani [imperative, plural], -yeni [imperative, object-concord, plural], ngiyaya [absolute, first-person, imperative, present, singular], ngiya [absolute, first-person, imperative, present, singular], engiyayo [first-person, imperative, present, relative, singular], engiya [first-person, imperative, present, relative, singular], ngiya [first-person, participle, present, singular], angiyi [absolute, first-person, negative, present, singular], engingayi [first-person, negative, present, relative, singular], ngingayi [first-person, negative, participle, present, singular], uyaya [absolute, imperative, present, second-person, singular], uya [absolute, imperative, present, second-person, singular], oyayo [imperative, present, relative, second-person, singular], oya [imperative, present, relative, second-person, singular], uya [participle, present, second-person, singular], awuyi [absolute, negative, present, second-person, singular], ongayi [negative, present, relative, second-person, singular], ungayi [negative, participle, present, second-person, singular], siyaya [absolute, first-person, imperative, plural, present], siya [absolute, first-person, imperative, plural, present], esiyayo [first-person, imperative, plural, present, relative], esiya [first-person, imperative, plural, present, relative], siya [first-person, participle, plural, present], asiyi [absolute, first-person, negative, plural, present], esingayi [first-person, negative, plural, present, relative], singayi [first-person, negative, participle, plural, present], niyaya [absolute, imperative, plural, present, second-person], niya [absolute, imperative, plural, present, second-person], eniyayo [imperative, plural, present, relative, second-person], eniya [imperative, plural, present, relative, second-person], niya [participle, plural, present, second-person], aniyi [absolute, negative, plural, present, second-person], eningayi [negative, plural, present, relative, second-person], ningayi [negative, participle, plural, present, second-person], uyaya [absolute, class-1, imperative, present], uya [absolute, class-1, imperative, present], oyayo [class-1, imperative, present, relative], oya [class-1, imperative, present, relative], eya [class-1, participle, present], akayi [absolute, class-1, negative, present], ongayi [class-1, negative, present, relative], engayi [class-1, negative, participle, present], bayaya [absolute, class-2, imperative, present], baya [absolute, class-2, imperative, present], abayayo [class-2, imperative, present, relative], abaya [class-2, imperative, present, relative], beya [class-2, participle, present], abayi [absolute, class-2, negative, present], abangayi [class-2, negative, present, relative], bengayi [class-2, negative, participle, present], uyaya [absolute, class-3, imperative, present], uya [absolute, class-3, imperative, present], oyayo [class-3, imperative, present, relative], oya [class-3, imperative, present, relative], uya [class-3, participle, present], awuyi [absolute, class-3, negative, present], ongayi [class-3, negative, present, relative], ungayi [class-3, negative, participle, present], iyaya [absolute, class-4, imperative, present], iya [absolute, class-4, imperative, present], eyayo [class-4, imperative, present, relative], eya [class-4, imperative, present, relative], iya [class-4, participle, present], ayiyi [absolute, class-4, negative, present], engayi [class-4, negative, present, relative], ingayi [class-4, negative, participle, present], liyaya [absolute, class-5, imperative, present], liya [absolute, class-5, imperative, present], eliyayo [class-5, imperative, present, relative], eliya [class-5, imperative, present, relative], liya [class-5, participle, present], aliyi [absolute, class-5, negative, present], elingayi [class-5, negative, present, relative], lingayi [class-5, negative, participle, present], ayaya [absolute, class-6, imperative, present], aya [absolute, class-6, imperative, present], ayayo [class-6, imperative, present, relative], aya [class-6, imperative, present, relative], eya [class-6, participle, present], awayi [absolute, class-6, negative, present], angayi [class-6, negative, present, relative], engayi [class-6, negative, participle, present], siyaya [absolute, class-7, imperative, present], siya [absolute, class-7, imperative, present], esiyayo [class-7, imperative, present, relative], esiya [class-7, imperative, present, relative], siya [class-7, participle, present], asiyi [absolute, class-7, negative, present], esingayi [class-7, negative, present, relative], singayi [class-7, negative, participle, present], ziyaya [absolute, class-8, imperative, present], ziya [absolute, class-8, imperative, present], eziyayo [class-8, imperative, present, relative], eziya [class-8, imperative, present, relative], ziya [class-8, participle, present], aziyi [absolute, class-8, negative, present], ezingayi [class-8, negative, present, relative], zingayi [class-8, negative, participle, present], iyaya [absolute, class-9, imperative, present], iya [absolute, class-9, imperative, present], eyayo [class-9, imperative, present, relative], eya [class-9, imperative, present, relative], iya [class-9, participle, present], ayiyi [absolute, class-9, negative, present], engayi [class-9, negative, present, relative], ingayi [class-9, negative, participle, present], ziyaya [absolute, class-10, imperative, present], ziya [absolute, class-10, imperative, present], eziyayo [class-10, imperative, present, relative], eziya [class-10, imperative, present, relative], ziya [class-10, participle, present], aziyi [absolute, class-10, negative, present], ezingayi [class-10, negative, present, relative], zingayi [class-10, negative, participle, present], luyaya [absolute, class-11, imperative, present], luya [absolute, class-11, imperative, present], oluyayo [class-11, imperative, present, relative], oluya [class-11, imperative, present, relative], luya [class-11, participle, present], aluyi [absolute, class-11, negative, present], olungayi [class-11, negative, present, relative], lungayi [class-11, negative, participle, present], buyaya [absolute, class-14, imperative, present], buya [absolute, class-14, imperative, present], obuyayo [class-14, imperative, present, relative], obuya [class-14, imperative, present, relative], buya [class-14, participle, present], abuyi [absolute, class-14, negative, present], obungayi [class-14, negative, present, relative], bungayi [class-14, negative, participle, present], kuyaya [absolute, class-15, imperative, present], kuya [absolute, class-15, imperative, present], okuyayo [class-15, imperative, present, relative], okuya [class-15, imperative, present, relative], kuya [class-15, participle, present], akuyi [absolute, class-15, negative, present], okungayi [class-15, negative, present, relative], kungayi [class-15, negative, participle, present], kuyaya [absolute, class-17, imperative, present], kuya [absolute, class-17, imperative, present], okuyayo [class-17, imperative, present, relative], okuya [class-17, imperative, present, relative], kuya [class-17, participle, present], akuyi [absolute, class-17, negative, present], okungayi [class-17, negative, present, relative], kungayi [class-17, negative, participle, present], ngiyile [absolute, first-person, imperative, past, past-recent, singular], ngiyē [absolute, first-person, imperative, past, past-recent, singular], engiyile [first-person, imperative, past, past-recent, relative, singular], engiyē [first-person, imperative, past, past-recent, relative, singular], ngiyile [first-person, participle, past, past-recent, singular], ngiyē [first-person, participle, past, past-recent, singular], angiyanga [absolute, first-person, negative, past, past-recent, singular], engingayanga [first-person, negative, past, past-recent, relative, singular], ngingayanga [first-person, negative, participle, past, past-recent, singular], uyile [absolute, imperative, past, past-recent, second-person, singular], uyē [absolute, imperative, past, past-recent, second-person, singular], oyile [imperative, past, past-recent, relative, second-person, singular], oyē [imperative, past, past-recent, relative, second-person, singular], uyile [participle, past, past-recent, second-person, singular], uyē [participle, past, past-recent, second-person, singular], awuyanga [absolute, negative, past, past-recent, second-person, singular], ongayanga [negative, past, past-recent, relative, second-person, singular], ungayanga [negative, participle, past, past-recent, second-person, singular], siyile [absolute, first-person, imperative, past, past-recent, plural], siyē [absolute, first-person, imperative, past, past-recent, plural], esiyile [first-person, imperative, past, past-recent, plural, relative], esiyē [first-person, imperative, past, past-recent, plural, relative], siyile [first-person, participle, past, past-recent, plural], siyē [first-person, participle, past, past-recent, plural], asiyanga [absolute, first-person, negative, past, past-recent, plural], esingayanga [first-person, negative, past, past-recent, plural, relative], singayanga [first-person, negative, participle, past, past-recent, plural], niyile [absolute, imperative, past, past-recent, plural, second-person], niyē [absolute, imperative, past, past-recent, plural, second-person], eniyile [imperative, past, past-recent, plural, relative, second-person], eniyē [imperative, past, past-recent, plural, relative, second-person], niyile [participle, past, past-recent, plural, second-person], niyē [participle, past, past-recent, plural, second-person], aniyanga [absolute, negative, past, past-recent, plural, second-person], eningayanga [negative, past, past-recent, plural, relative, second-person], ningayanga [negative, participle, past, past-recent, plural, second-person], uyile [absolute, class-1, imperative, past, past-recent], uyē [absolute, class-1, imperative, past, past-recent], oyile [class-1, imperative, past, past-recent, relative], oyē [class-1, imperative, past, past-recent, relative], eyile [class-1, participle, past, past-recent], eyē [class-1, participle, past, past-recent], akayanga [absolute, class-1, negative, past, past-recent], ongayanga [class-1, negative, past, past-recent, relative], engayanga [class-1, negative, participle, past, past-recent], bayile [absolute, class-2, imperative, past, past-recent], bayē [absolute, class-2, imperative, past, past-recent], abayile [class-2, imperative, past, past-recent, relative], abayē [class-2, imperative, past, past-recent, relative], beyile [class-2, participle, past, past-recent], beyē [class-2, participle, past, past-recent], abayanga [absolute, class-2, negative, past, past-recent], abangayanga [class-2, negative, past, past-recent, relative], bengayanga [class-2, negative, participle, past, past-recent], uyile [absolute, class-3, imperative, past, past-recent], uyē [absolute, class-3, imperative, past, past-recent], oyile [class-3, imperative, past, past-recent, relative], oyē [class-3, imperative, past, past-recent, relative], uyile [class-3, participle, past, past-recent], uyē [class-3, participle, past, past-recent], awuyanga [absolute, class-3, negative, past, past-recent], ongayanga [class-3, negative, past, past-recent, relative], ungayanga [class-3, negative, participle, past, past-recent], iyile [absolute, class-4, imperative, past, past-recent], iyē [absolute, class-4, imperative, past, past-recent], eyile [class-4, imperative, past, past-recent, relative], eyē [class-4, imperative, past, past-recent, relative], iyile [class-4, participle, past, past-recent], iyē [class-4, participle, past, past-recent], ayiyanga [absolute, class-4, negative, past, past-recent], engayanga [class-4, negative, past, past-recent, relative], ingayanga [class-4, negative, participle, past, past-recent], liyile [absolute, class-5, imperative, past, past-recent], liyē [absolute, class-5, imperative, past, past-recent], eliyile [class-5, imperative, past, past-recent, relative], eliyē [class-5, imperative, past, past-recent, relative], liyile [class-5, participle, past, past-recent], liyē [class-5, participle, past, past-recent], aliyanga [absolute, class-5, negative, past, past-recent], elingayanga [class-5, negative, past, past-recent, relative], lingayanga [class-5, negative, participle, past, past-recent], ayile [absolute, class-6, imperative, past, past-recent], ayē [absolute, class-6, imperative, past, past-recent], ayile [class-6, imperative, past, past-recent, relative], ayē [class-6, imperative, past, past-recent, relative], eyile [class-6, participle, past, past-recent], eyē [class-6, participle, past, past-recent], awayanga [absolute, class-6, negative, past, past-recent], angayanga [class-6, negative, past, past-recent, relative], engayanga [class-6, negative, participle, past, past-recent], siyile [absolute, class-7, imperative, past, past-recent], siyē [absolute, class-7, imperative, past, past-recent], esiyile [class-7, imperative, past, past-recent, relative], esiyē [class-7, imperative, past, past-recent, relative], siyile [class-7, participle, past, past-recent], siyē [class-7, participle, past, past-recent], asiyanga [absolute, class-7, negative, past, past-recent], esingayanga [class-7, negative, past, past-recent, relative], singayanga [class-7, negative, participle, past, past-recent], ziyile [absolute, class-8, imperative, past, past-recent], ziyē [absolute, class-8, imperative, past, past-recent], eziyile [class-8, imperative, past, past-recent, relative], eziyē [class-8, imperative, past, past-recent, relative], ziyile [class-8, participle, past, past-recent], ziyē [class-8, participle, past, past-recent], aziyanga [absolute, class-8, negative, past, past-recent], ezingayanga [class-8, negative, past, past-recent, relative], zingayanga [class-8, negative, participle, past, past-recent], iyile [absolute, class-9, imperative, past, past-recent], iyē [absolute, class-9, imperative, past, past-recent], eyile [class-9, imperative, past, past-recent, relative], eyē [class-9, imperative, past, past-recent, relative], iyile [class-9, participle, past, past-recent], iyē [class-9, participle, past, past-recent], ayiyanga [absolute, class-9, negative, past, past-recent], engayanga [class-9, negative, past, past-recent, relative], ingayanga [class-9, negative, participle, past, past-recent], ziyile [absolute, class-10, imperative, past, past-recent], ziyē [absolute, class-10, imperative, past, past-recent], eziyile [class-10, imperative, past, past-recent, relative], eziyē [class-10, imperative, past, past-recent, relative], ziyile [class-10, participle, past, past-recent], ziyē [class-10, participle, past, past-recent], aziyanga [absolute, class-10, negative, past, past-recent], ezingayanga [class-10, negative, past, past-recent, relative], zingayanga [class-10, negative, participle, past, past-recent], luyile [absolute, class-11, imperative, past, past-recent], luyē [absolute, class-11, imperative, past, past-recent], oluyile [class-11, imperative, past, past-recent, relative], oluyē [class-11, imperative, past, past-recent, relative], luyile [class-11, participle, past, past-recent], luyē [class-11, participle, past, past-recent], aluyanga [absolute, class-11, negative, past, past-recent], olungayanga [class-11, negative, past, past-recent, relative], lungayanga [class-11, negative, participle, past, past-recent], buyile [absolute, class-14, imperative, past, past-recent], buyē [absolute, class-14, imperative, past, past-recent], obuyile [class-14, imperative, past, past-recent, relative], obuyē [class-14, imperative, past, past-recent, relative], buyile [class-14, participle, past, past-recent], buyē [class-14, participle, past, past-recent], abuyanga [absolute, class-14, negative, past, past-recent], obungayanga [class-14, negative, past, past-recent, relative], bungayanga [class-14, negative, participle, past, past-recent], kuyile [absolute, class-15, imperative, past, past-recent], kuyē [absolute, class-15, imperative, past, past-recent], okuyile [class-15, imperative, past, past-recent, relative], okuyē [class-15, imperative, past, past-recent, relative], kuyile [class-15, participle, past, past-recent], kuyē [class-15, participle, past, past-recent], akuyanga [absolute, class-15, negative, past, past-recent], okungayanga [class-15, negative, past, past-recent, relative], kungayanga [class-15, negative, participle, past, past-recent], kuyile [absolute, class-17, imperative, past, past-recent], kuyē [absolute, class-17, imperative, past, past-recent], okuyile [class-17, imperative, past, past-recent, relative], okuyē [class-17, imperative, past, past-recent, relative], kuyile [class-17, participle, past, past-recent], kuyē [class-17, participle, past, past-recent], akuyanga [absolute, class-17, negative, past, past-recent], okungayanga [class-17, negative, past, past-recent, relative], kungayanga [class-17, negative, participle, past, past-recent], ngāya [absolute, first-person, imperative, past, past-remote, singular], engāya [first-person, imperative, past, past-remote, relative, singular], ngāya [first-person, participle, past, past-remote, singular], angiyanga [absolute, first-person, negative, past, past-remote, singular], engingayanga [first-person, negative, past, past-remote, relative, singular], ngingayanga [first-person, negative, participle, past, past-remote, singular], wāya [absolute, imperative, past, past-remote, second-person, singular], owāya [imperative, past, past-remote, relative, second-person, singular], wāya [participle, past, past-remote, second-person, singular], awuyanga [absolute, negative, past, past-remote, second-person, singular], ongayanga [negative, past, past-remote, relative, second-person, singular], ungayanga [negative, participle, past, past-remote, second-person, singular], sāya [absolute, first-person, imperative, past, past-remote, plural], esāya [first-person, imperative, past, past-remote, plural, relative], sāya [first-person, participle, past, past-remote, plural], asiyanga [absolute, first-person, negative, past, past-remote, plural], esingayanga [first-person, negative, past, past-remote, plural, relative], singayanga [first-person, negative, participle, past, past-remote, plural], nāya [absolute, imperative, past, past-remote, plural, second-person], enāya [imperative, past, past-remote, plural, relative, second-person], nāya [participle, past, past-remote, plural, second-person], aniyanga [absolute, negative, past, past-remote, plural, second-person], eningayanga [negative, past, past-remote, plural, relative, second-person], ningayanga [negative, participle, past, past-remote, plural, second-person], wāya [absolute, class-1, imperative, past, past-remote], owāya [class-1, imperative, past, past-remote, relative], āya [class-1, participle, past, past-remote], akayanga [absolute, class-1, negative, past, past-remote], ongayanga [class-1, negative, past, past-remote, relative], engayanga [class-1, negative, participle, past, past-remote], bāya [absolute, class-2, imperative, past, past-remote], abāya [class-2, imperative, past, past-remote, relative], bāya [class-2, participle, past, past-remote], abayanga [absolute, class-2, negative, past, past-remote], abangayanga [class-2, negative, past, past-remote, relative], bengayanga [class-2, negative, participle, past, past-remote], wāya [absolute, class-3, imperative, past, past-remote], owāya [class-3, imperative, past, past-remote, relative], wāya [class-3, participle, past, past-remote], awuyanga [absolute, class-3, negative, past, past-remote], ongayanga [class-3, negative, past, past-remote, relative], ungayanga [class-3, negative, participle, past, past-remote], yāya [absolute, class-4, imperative, past, past-remote], eyāya [class-4, imperative, past, past-remote, relative], yāya [class-4, participle, past, past-remote], ayiyanga [absolute, class-4, negative, past, past-remote], engayanga [class-4, negative, past, past-remote, relative], ingayanga [class-4, negative, participle, past, past-remote], lāya [absolute, class-5, imperative, past, past-remote], elāya [class-5, imperative, past, past-remote, relative], lāya [class-5, participle, past, past-remote], aliyanga [absolute, class-5, negative, past, past-remote], elingayanga [class-5, negative, past, past-remote, relative], lingayanga [class-5, negative, participle, past, past-remote], āya [absolute, class-6, imperative, past, past-remote], āya [class-6, imperative, past, past-remote, relative], āya [class-6, participle, past, past-remote], awayanga [absolute, class-6, negative, past, past-remote], angayanga [class-6, negative, past, past-remote, relative], engayanga [class-6, negative, participle, past, past-remote], sāya [absolute, class-7, imperative, past, past-remote], esāya [class-7, imperative, past, past-remote, relative], sāya [class-7, participle, past, past-remote], asiyanga [absolute, class-7, negative, past, past-remote], esingayanga [class-7, negative, past, past-remote, relative], singayanga [class-7, negative, participle, past, past-remote], zāya [absolute, class-8, imperative, past, past-remote], ezāya [class-8, imperative, past, past-remote, relative], zāya [class-8, participle, past, past-remote], aziyanga [absolute, class-8, negative, past, past-remote], ezingayanga [class-8, negative, past, past-remote, relative], zingayanga [class-8, negative, participle, past, past-remote], yāya [absolute, class-9, imperative, past, past-remote], eyāya [class-9, imperative, past, past-remote, relative], yāya [class-9, participle, past, past-remote], ayiyanga [absolute, class-9, negative, past, past-remote], engayanga [class-9, negative, past, past-remote, relative], ingayanga [class-9, negative, participle, past, past-remote], zāya [absolute, class-10, imperative, past, past-remote], ezāya [class-10, imperative, past, past-remote, relative], zāya [class-10, participle, past, past-remote], aziyanga [absolute, class-10, negative, past, past-remote], ezingayanga [class-10, negative, past, past-remote, relative], zingayanga [class-10, negative, participle, past, past-remote], lwāya [absolute, class-11, imperative, past, past-remote], olwāya [class-11, imperative, past, past-remote, relative], lwāya [class-11, participle, past, past-remote], aluyanga [absolute, class-11, negative, past, past-remote], olungayanga [class-11, negative, past, past-remote, relative], lungayanga [class-11, negative, participle, past, past-remote], bāya [absolute, class-14, imperative, past, past-remote], obāya [class-14, imperative, past, past-remote, relative], bāya [class-14, participle, past, past-remote], abuyanga [absolute, class-14, negative, past, past-remote], obungayanga [class-14, negative, past, past-remote, relative], bungayanga [class-14, negative, participle, past, past-remote], kwāya [absolute, class-15, imperative, past, past-remote], okwāya [class-15, imperative, past, past-remote, relative], kwāya [class-15, participle, past, past-remote], akuyanga [absolute, class-15, negative, past, past-remote], okungayanga [class-15, negative, past, past-remote, relative], kungayanga [class-15, negative, participle, past, past-remote], kwāya [absolute, class-17, imperative, past, past-remote], okwāya [class-17, imperative, past, past-remote, relative], kwāya [class-17, participle, past, past-remote], akuyanga [absolute, class-17, negative, past, past-remote], okungayanga [class-17, negative, past, past-remote, relative], kungayanga [class-17, negative, participle, past, past-remote], ngingaya [absolute, first-person, potential, singular], - [first-person, potential, relative, singular], ngingaya [first-person, participle, potential, singular], ngingeye [absolute, first-person, negative, potential, singular], - [first-person, negative, potential, relative, singular], ngingeye [first-person, negative, participle, potential, singular], ungaya [absolute, potential, second-person, singular], - [potential, relative, second-person, singular], ungaya [participle, potential, second-person, singular], ungeye [absolute, negative, potential, second-person, singular], - [negative, potential, relative, second-person, singular], ungeye [negative, participle, potential, second-person, singular], singaya [absolute, first-person, plural, potential], - [first-person, plural, potential, relative], singaya [first-person, participle, plural, potential], singeye [absolute, first-person, negative, plural, potential], - [first-person, negative, plural, potential, relative], singeye [first-person, negative, participle, plural, potential], ningaya [absolute, plural, potential, second-person], - [plural, potential, relative, second-person], ningaya [participle, plural, potential, second-person], ningeye [absolute, negative, plural, potential, second-person], - [negative, plural, potential, relative, second-person], ningeye [negative, participle, plural, potential, second-person], angaya [absolute, class-1, potential], - [class-1, potential, relative], engaya [class-1, participle, potential], angeye [absolute, class-1, negative, potential], - [class-1, negative, potential, relative], engeye [class-1, negative, participle, potential], bangaya [absolute, class-2, potential], - [class-2, potential, relative], bengaya [class-2, participle, potential], bangeye [absolute, class-2, negative, potential], - [class-2, negative, potential, relative], bengeye [class-2, negative, participle, potential], ungaya [absolute, class-3, potential], - [class-3, potential, relative], ungaya [class-3, participle, potential], ungeye [absolute, class-3, negative, potential], - [class-3, negative, potential, relative], ungeye [class-3, negative, participle, potential], ingaya [absolute, class-4, potential], - [class-4, potential, relative], ingaya [class-4, participle, potential], ingeye [absolute, class-4, negative, potential], - [class-4, negative, potential, relative], ingeye [class-4, negative, participle, potential], lingaya [absolute, class-5, potential], - [class-5, potential, relative], lingaya [class-5, participle, potential], lingeye [absolute, class-5, negative, potential], - [class-5, negative, potential, relative], lingeye [class-5, negative, participle, potential], angaya [absolute, class-6, potential], - [class-6, potential, relative], engaya [class-6, participle, potential], angeye [absolute, class-6, negative, potential], - [class-6, negative, potential, relative], engeye [class-6, negative, participle, potential], singaya [absolute, class-7, potential], - [class-7, potential, relative], singaya [class-7, participle, potential], singeye [absolute, class-7, negative, potential], - [class-7, negative, potential, relative], singeye [class-7, negative, participle, potential], zingaya [absolute, class-8, potential], - [class-8, potential, relative], zingaya [class-8, participle, potential], zingeye [absolute, class-8, negative, potential], - [class-8, negative, potential, relative], zingeye [class-8, negative, participle, potential], ingaya [absolute, class-9, potential], - [class-9, potential, relative], ingaya [class-9, participle, potential], ingeye [absolute, class-9, negative, potential], - [class-9, negative, potential, relative], ingeye [class-9, negative, participle, potential], zingaya [absolute, class-10, potential], - [class-10, potential, relative], zingaya [class-10, participle, potential], zingeye [absolute, class-10, negative, potential], - [class-10, negative, potential, relative], zingeye [class-10, negative, participle, potential], lungaya [absolute, class-11, potential], - [class-11, potential, relative], lungaya [class-11, participle, potential], lungeye [absolute, class-11, negative, potential], - [class-11, negative, potential, relative], lungeye [class-11, negative, participle, potential], bungaya [absolute, class-14, potential], - [class-14, potential, relative], bungaya [class-14, participle, potential], bungeye [absolute, class-14, negative, potential], - [class-14, negative, potential, relative], bungeye [class-14, negative, participle, potential], kungaya [absolute, class-15, potential], - [class-15, potential, relative], kungaya [class-15, participle, potential], kungeye [absolute, class-15, negative, potential], - [class-15, negative, potential, relative], kungeye [class-15, negative, participle, potential], kungaya [absolute, class-17, potential], - [class-17, potential, relative], kungaya [class-17, participle, potential], kungeye [absolute, class-17, negative, potential], - [class-17, negative, potential, relative], kungeye [class-17, negative, participle, potential], ngizokuya [absolute, first-person, future, future-near, imperative, singular], engizokuya [first-person, future, future-near, imperative, relative, singular], ngizokuya [first-person, future, future-near, participle, singular], angizukuya [absolute, first-person, future, future-near, negative, singular], engingezukuya [first-person, future, future-near, negative, relative, singular], ngingezukuya [first-person, future, future-near, negative, participle, singular], uzokuya [absolute, future, future-near, imperative, second-person, singular], ozokuya [future, future-near, imperative, relative, second-person, singular], uzokuya [future, future-near, participle, second-person, singular], awuzukuya [absolute, future, future-near, negative, second-person, singular], ongezukuya [future, future-near, negative, relative, second-person, singular], ungezukuya [future, future-near, negative, participle, second-person, singular], sizokuya [absolute, first-person, future, future-near, imperative, plural], esizokuya [first-person, future, future-near, imperative, plural, relative], sizokuya [first-person, future, future-near, participle, plural], asizukuya [absolute, first-person, future, future-near, negative, plural], esingezukuya [first-person, future, future-near, negative, plural, relative], singezukuya [first-person, future, future-near, negative, participle, plural], nizokuya [absolute, future, future-near, imperative, plural, second-person], enizokuya [future, future-near, imperative, plural, relative, second-person], nizokuya [future, future-near, participle, plural, second-person], anizukuya [absolute, future, future-near, negative, plural, second-person], eningezukuya [future, future-near, negative, plural, relative, second-person], ningezukuya [future, future-near, negative, participle, plural, second-person], uzokuya [absolute, class-1, future, future-near, imperative], ozokuya [class-1, future, future-near, imperative, relative], ezokuya [class-1, future, future-near, participle], akazukuya [absolute, class-1, future, future-near, negative], ongezukuya [class-1, future, future-near, negative, relative], engezukuya [class-1, future, future-near, negative, participle], bazokuya [absolute, class-2, future, future-near, imperative], abazokuya [class-2, future, future-near, imperative, relative], bezokuya [class-2, future, future-near, participle], abazukuya [absolute, class-2, future, future-near, negative], abangezukuya [class-2, future, future-near, negative, relative], bengezukuya [class-2, future, future-near, negative, participle], uzokuya [absolute, class-3, future, future-near, imperative], ozokuya [class-3, future, future-near, imperative, relative], uzokuya [class-3, future, future-near, participle], awuzukuya [absolute, class-3, future, future-near, negative], ongezukuya [class-3, future, future-near, negative, relative], ungezukuya [class-3, future, future-near, negative, participle], izokuya [absolute, class-4, future, future-near, imperative], ezokuya [class-4, future, future-near, imperative, relative], izokuya [class-4, future, future-near, participle], ayizukuya [absolute, class-4, future, future-near, negative], engezukuya [class-4, future, future-near, negative, relative], ingezukuya [class-4, future, future-near, negative, participle], lizokuya [absolute, class-5, future, future-near, imperative], elizokuya [class-5, future, future-near, imperative, relative], lizokuya [class-5, future, future-near, participle], alizukuya [absolute, class-5, future, future-near, negative], elingezukuya [class-5, future, future-near, negative, relative], lingezukuya [class-5, future, future-near, negative, participle], azokuya [absolute, class-6, future, future-near, imperative], azokuya [class-6, future, future-near, imperative, relative], ezokuya [class-6, future, future-near, participle], awazukuya [absolute, class-6, future, future-near, negative], angezukuya [class-6, future, future-near, negative, relative], engezukuya [class-6, future, future-near, negative, participle], sizokuya [absolute, class-7, future, future-near, imperative], esizokuya [class-7, future, future-near, imperative, relative], sizokuya [class-7, future, future-near, participle], asizukuya [absolute, class-7, future, future-near, negative], esingezukuya [class-7, future, future-near, negative, relative], singezukuya [class-7, future, future-near, negative, participle], zizokuya [absolute, class-8, future, future-near, imperative], ezizokuya [class-8, future, future-near, imperative, relative], zizokuya [class-8, future, future-near, participle], azizukuya [absolute, class-8, future, future-near, negative], ezingezukuya [class-8, future, future-near, negative, relative], zingezukuya [class-8, future, future-near, negative, participle], izokuya [absolute, class-9, future, future-near, imperative], ezokuya [class-9, future, future-near, imperative, relative], izokuya [class-9, future, future-near, participle], ayizukuya [absolute, class-9, future, future-near, negative], engezukuya [class-9, future, future-near, negative, relative], ingezukuya [class-9, future, future-near, negative, participle], zizokuya [absolute, class-10, future, future-near, imperative], ezizokuya [class-10, future, future-near, imperative, relative], zizokuya [class-10, future, future-near, participle], azizukuya [absolute, class-10, future, future-near, negative], ezingezukuya [class-10, future, future-near, negative, relative], zingezukuya [class-10, future, future-near, negative, participle], luzokuya [absolute, class-11, future, future-near, imperative], oluzokuya [class-11, future, future-near, imperative, relative], luzokuya [class-11, future, future-near, participle], aluzukuya [absolute, class-11, future, future-near, negative], olungezukuya [class-11, future, future-near, negative, relative], lungezukuya [class-11, future, future-near, negative, participle], buzokuya [absolute, class-14, future, future-near, imperative], obuzokuya [class-14, future, future-near, imperative, relative], buzokuya [class-14, future, future-near, participle], abuzukuya [absolute, class-14, future, future-near, negative], obungezukuya [class-14, future, future-near, negative, relative], bungezukuya [class-14, future, future-near, negative, participle], kuzokuya [absolute, class-15, future, future-near, imperative], okuzokuya [class-15, future, future-near, imperative, relative], kuzokuya [class-15, future, future-near, participle], akuzukuya [absolute, class-15, future, future-near, negative], okungezukuya [class-15, future, future-near, negative, relative], kungezukuya [class-15, future, future-near, negative, participle], kuzokuya [absolute, class-17, future, future-near, imperative], okuzokuya [class-17, future, future-near, imperative, relative], kuzokuya [class-17, future, future-near, participle], akuzukuya [absolute, class-17, future, future-near, negative], okungezukuya [class-17, future, future-near, negative, relative], kungezukuya [class-17, future, future-near, negative, participle], ngiyokuya [absolute, first-person, future, future-remote, imperative, singular], engiyokuya [first-person, future, future-remote, imperative, relative, singular], ngiyokuya [first-person, future, future-remote, participle, singular], angiyukuya [absolute, first-person, future, future-remote, negative, singular], engingeyukuya [first-person, future, future-remote, negative, relative, singular], ngingeyukuya [first-person, future, future-remote, negative, participle, singular], uyokuya [absolute, future, future-remote, imperative, second-person, singular], oyokuya [future, future-remote, imperative, relative, second-person, singular], uyokuya [future, future-remote, participle, second-person, singular], awuyukuya [absolute, future, future-remote, negative, second-person, singular], ongeyukuya [future, future-remote, negative, relative, second-person, singular], ungeyukuya [future, future-remote, negative, participle, second-person, singular], siyokuya [absolute, first-person, future, future-remote, imperative, plural], esiyokuya [first-person, future, future-remote, imperative, plural, relative], siyokuya [first-person, future, future-remote, participle, plural], asiyukuya [absolute, first-person, future, future-remote, negative, plural], esingeyukuya [first-person, future, future-remote, negative, plural, relative], singeyukuya [first-person, future, future-remote, negative, participle, plural], niyokuya [absolute, future, future-remote, imperative, plural, second-person], eniyokuya [future, future-remote, imperative, plural, relative, second-person], niyokuya [future, future-remote, participle, plural, second-person], aniyukuya [absolute, future, future-remote, negative, plural, second-person], eningeyukuya [future, future-remote, negative, plural, relative, second-person], ningeyukuya [future, future-remote, negative, participle, plural, second-person], uyokuya [absolute, class-1, future, future-remote, imperative], oyokuya [class-1, future, future-remote, imperative, relative], eyokuya [class-1, future, future-remote, participle], akayukuya [absolute, class-1, future, future-remote, negative], ongeyukuya [class-1, future, future-remote, negative, relative], engeyukuya [class-1, future, future-remote, negative, participle], bayokuya [absolute, class-2, future, future-remote, imperative], abayokuya [class-2, future, future-remote, imperative, relative], beyokuya [class-2, future, future-remote, participle], abayukuya [absolute, class-2, future, future-remote, negative], abangeyukuya [class-2, future, future-remote, negative, relative], bengeyukuya [class-2, future, future-remote, negative, participle], uyokuya [absolute, class-3, future, future-remote, imperative], oyokuya [class-3, future, future-remote, imperative, relative], uyokuya [class-3, future, future-remote, participle], awuyukuya [absolute, class-3, future, future-remote, negative], ongeyukuya [class-3, future, future-remote, negative, relative], ungeyukuya [class-3, future, future-remote, negative, participle], iyokuya [absolute, class-4, future, future-remote, imperative], eyokuya [class-4, future, future-remote, imperative, relative], iyokuya [class-4, future, future-remote, participle], ayiyukuya [absolute, class-4, future, future-remote, negative], engeyukuya [class-4, future, future-remote, negative, relative], ingeyukuya [class-4, future, future-remote, negative, participle], liyokuya [absolute, class-5, future, future-remote, imperative], eliyokuya [class-5, future, future-remote, imperative, relative], liyokuya [class-5, future, future-remote, participle], aliyukuya [absolute, class-5, future, future-remote, negative], elingeyukuya [class-5, future, future-remote, negative, relative], lingeyukuya [class-5, future, future-remote, negative, participle], ayokuya [absolute, class-6, future, future-remote, imperative], ayokuya [class-6, future, future-remote, imperative, relative], eyokuya [class-6, future, future-remote, participle], awayukuya [absolute, class-6, future, future-remote, negative], angeyukuya [class-6, future, future-remote, negative, relative], engeyukuya [class-6, future, future-remote, negative, participle], siyokuya [absolute, class-7, future, future-remote, imperative], esiyokuya [class-7, future, future-remote, imperative, relative], siyokuya [class-7, future, future-remote, participle], asiyukuya [absolute, class-7, future, future-remote, negative], esingeyukuya [class-7, future, future-remote, negative, relative], singeyukuya [class-7, future, future-remote, negative, participle], ziyokuya [absolute, class-8, future, future-remote, imperative], eziyokuya [class-8, future, future-remote, imperative, relative], ziyokuya [class-8, future, future-remote, participle], aziyukuya [absolute, class-8, future, future-remote, negative], ezingeyukuya [class-8, future, future-remote, negative, relative], zingeyukuya [class-8, future, future-remote, negative, participle], iyokuya [absolute, class-9, future, future-remote, imperative], eyokuya [class-9, future, future-remote, imperative, relative], iyokuya [class-9, future, future-remote, participle], ayiyukuya [absolute, class-9, future, future-remote, negative], engeyukuya [class-9, future, future-remote, negative, relative], ingeyukuya [class-9, future, future-remote, negative, participle], ziyokuya [absolute, class-10, future, future-remote, imperative], eziyokuya [class-10, future, future-remote, imperative, relative], ziyokuya [class-10, future, future-remote, participle], aziyukuya [absolute, class-10, future, future-remote, negative], ezingeyukuya [class-10, future, future-remote, negative, relative], zingeyukuya [class-10, future, future-remote, negative, participle], luyokuya [absolute, class-11, future, future-remote, imperative], oluyokuya [class-11, future, future-remote, imperative, relative], luyokuya [class-11, future, future-remote, participle], aluyukuya [absolute, class-11, future, future-remote, negative], olungeyukuya [class-11, future, future-remote, negative, relative], lungeyukuya [class-11, future, future-remote, negative, participle], buyokuya [absolute, class-14, future, future-remote, imperative], obuyokuya [class-14, future, future-remote, imperative, relative], buyokuya [class-14, future, future-remote, participle], abuyukuya [absolute, class-14, future, future-remote, negative], obungeyukuya [class-14, future, future-remote, negative, relative], bungeyukuya [class-14, future, future-remote, negative, participle], kuyokuya [absolute, class-15, future, future-remote, imperative], okuyokuya [class-15, future, future-remote, imperative, relative], kuyokuya [class-15, future, future-remote, participle], akuyukuya [absolute, class-15, future, future-remote, negative], okungeyukuya [class-15, future, future-remote, negative, relative], kungeyukuya [class-15, future, future-remote, negative, participle], kuyokuya [absolute, class-17, future, future-remote, imperative], okuyokuya [class-17, future, future-remote, imperative, relative], kuyokuya [class-17, future, future-remote, participle], akuyukuya [absolute, class-17, future, future-remote, negative], okungeyukuya [class-17, future, future-remote, negative, relative], kungeyukuya [class-17, future, future-remote, negative, participle], ngiye [first-person, present, singular, subjunctive], ngingayi [first-person, negative, present, singular, subjunctive], uye [present, second-person, singular, subjunctive], ungayi [negative, present, second-person, singular, subjunctive], siye [first-person, plural, present, subjunctive], singayi [first-person, negative, plural, present, subjunctive], niye [plural, present, second-person, subjunctive], ningayi [negative, plural, present, second-person, subjunctive], aye [class-1, present, subjunctive], angayi [class-1, negative, present, subjunctive], baye [class-2, present, subjunctive], bangayi [class-2, negative, present, subjunctive], uye [class-3, present, subjunctive], ungayi [class-3, negative, present, subjunctive], iye [class-4, present, subjunctive], ingayi [class-4, negative, present, subjunctive], liye [class-5, present, subjunctive], lingayi [class-5, negative, present, subjunctive], aye [class-6, present, subjunctive], angayi [class-6, negative, present, subjunctive], siye [class-7, present, subjunctive], singayi [class-7, negative, present, subjunctive], ziye [class-8, present, subjunctive], zingayi [class-8, negative, present, subjunctive], iye [class-9, present, subjunctive], ingayi [class-9, negative, present, subjunctive], ziye [class-10, present, subjunctive], zingayi [class-10, negative, present, subjunctive], luye [class-11, present, subjunctive], lungayi [class-11, negative, present, subjunctive], buye [class-14, present, subjunctive], bungayi [class-14, negative, present, subjunctive], kuye [class-15, present, subjunctive], kungayi [class-15, negative, present, subjunctive], kuye [class-17, present, subjunctive], kungayi [class-17, negative, present, subjunctive], ngaya [first-person, past, singular, subjunctive], ngangaya [first-person, negative, past, singular, subjunctive], angaya [first-person, negative, past, singular, subjunctive], angangaya [first-person, negative, past, singular, subjunctive], waya [past, second-person, singular, subjunctive], wangaya [negative, past, second-person, singular, subjunctive], awaya [negative, past, second-person, singular, subjunctive], awangaya [negative, past, second-person, singular, subjunctive], saya [first-person, past, plural, subjunctive], sangaya [first-person, negative, past, plural, subjunctive], asaya [first-person, negative, past, plural, subjunctive], asangaya [first-person, negative, past, plural, subjunctive], naya [past, plural, second-person, subjunctive], nangaya [negative, past, plural, second-person, subjunctive], anaya [negative, past, plural, second-person, subjunctive], anangaya [negative, past, plural, second-person, subjunctive], waya [class-1, past, subjunctive], wangaya [class-1, negative, past, subjunctive], akaya [class-1, negative, past, subjunctive], akangaya [class-1, negative, past, subjunctive], baya [class-2, past, subjunctive], bangaya [class-2, negative, past, subjunctive], abaya [class-2, negative, past, subjunctive], abangaya [class-2, negative, past, subjunctive], waya [class-3, past, subjunctive], wangaya [class-3, negative, past, subjunctive], awaya [class-3, negative, past, subjunctive], awangaya [class-3, negative, past, subjunctive], yaya [class-4, past, subjunctive], yangaya [class-4, negative, past, subjunctive], ayaya [class-4, negative, past, subjunctive], ayangaya [class-4, negative, past, subjunctive], laya [class-5, past, subjunctive], langaya [class-5, negative, past, subjunctive], alaya [class-5, negative, past, subjunctive], alangaya [class-5, negative, past, subjunctive], aya [class-6, past, subjunctive], angaya [class-6, negative, past, subjunctive], awaya [class-6, negative, past, subjunctive], awangaya [class-6, negative, past, subjunctive], saya [class-7, past, subjunctive], sangaya [class-7, negative, past, subjunctive], asaya [class-7, negative, past, subjunctive], asangaya [class-7, negative, past, subjunctive], zaya [class-8, past, subjunctive], zangaya [class-8, negative, past, subjunctive], azaya [class-8, negative, past, subjunctive], azangaya [class-8, negative, past, subjunctive], yaya [class-9, past, subjunctive], yangaya [class-9, negative, past, subjunctive], ayaya [class-9, negative, past, subjunctive], ayangaya [class-9, negative, past, subjunctive], zaya [class-10, past, subjunctive], zangaya [class-10, negative, past, subjunctive], azaya [class-10, negative, past, subjunctive], azangaya [class-10, negative, past, subjunctive], lwaya [class-11, past, subjunctive], lwangaya [class-11, negative, past, subjunctive], alwaya [class-11, negative, past, subjunctive], alwangaya [class-11, negative, past, subjunctive], baya [class-14, past, subjunctive], bangaya [class-14, negative, past, subjunctive], abaya [class-14, negative, past, subjunctive], abangaya [class-14, negative, past, subjunctive], kwaya [class-15, past, subjunctive], kwangaya [class-15, negative, past, subjunctive], akwaya [class-15, negative, past, subjunctive], akwangaya [class-15, negative, past, subjunctive], kwaya [class-17, past, subjunctive], kwangaya [class-17, negative, past, subjunctive], akwaya [class-17, negative, past, subjunctive], akwangaya [class-17, negative, past, subjunctive]
  1. (intransitive) to go to, towards [+locative] Tags: intransitive
    Sense id: en-ya-zu-verb-Ts7uEMkB Categories (other): Zulu entries with incorrect language header, Zulu verbs with tone L

Noun [Zuni]

Head templates: {{head|zun|noun}} ya
  1. moon
    Sense id: en-ya-zun-noun-nni0PqAO Categories (other): Zuni entries with incorrect language header

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for ya meaning in All languages combined (203.5kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "you"
      },
      "expansion": "you",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "je"
      },
      "expansion": "Dutch je",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "jij",
        "3": "",
        "4": "you"
      },
      "expansion": "jij (“you”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Reduced form of you. Compare Dutch je, reduced/unstressed form of jij (“you”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "",
        "2": "pronoun",
        "20": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "en-pron"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "you"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "-cha"
        },
        {
          "word": "hey ya"
        },
        {
          "word": "hiya"
        },
        {
          "word": "-ja"
        },
        {
          "word": "smell ya later"
        },
        {
          "word": "there ya go"
        },
        {
          "word": "whaddaya"
        },
        {
          "word": "ya think?"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "2011, Byron Douglas, chapter 3, in A Journey Through the Life of an Anti-Social",
          "text": "Lola got a shocked look on her face then said, “Ya need to stop actin' jealous if ya aint, and ya can't control what I do. Ya aint my daddy and ya aint my man. I'll see ya tomorrah after work if ya want. Just give me a call, ya have my number”.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Nonstandard spelling of you."
      ],
      "id": "en-ya-en-pron-Nk1kDMmA",
      "links": [
        [
          "you",
          "you#English"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "yer"
        }
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "nonstandard"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jə/"
    },
    {
      "rhymes": "-ə"
    },
    {
      "audio": "en-us-ya.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e6/En-us-ya.ogg/En-us-ya.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/En-us-ya.ogg",
      "tags": [
        "US"
      ],
      "text": "Audio (US)"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "YA"
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "de",
        "3": "ja"
      },
      "expansion": "German ja",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "yeah"
      },
      "expansion": "English yeah",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Apparently from German ja and cognates in other Germanic languages; related to English yeah.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "en-interj"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Yeah; yes."
      ],
      "id": "en-ya-en-intj-en:yes",
      "links": [
        [
          "Yeah",
          "yeah"
        ],
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal) Yeah; yes."
      ],
      "senseid": [
        "en:yes"
      ],
      "tags": [
        "informal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑ/"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑ"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "YA"
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "enm",
        "3": "ya"
      },
      "expansion": "Middle English ya",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ang",
        "3": "ġēa"
      },
      "expansion": "Old English ġēa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "iā",
        "3": "",
        "4": "yea, yes"
      },
      "expansion": "iā (“yea, yes”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle English ya, from Old English ġēa, iā (“yea, yes”). More at yea.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "ya (not comparable)",
      "name": "en-adv"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "British English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern England English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Scottish English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "West Country English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "53 13 5 9 6 14",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "68 7 7 3 1 13",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1806, Jamieson, Pop. Ballads",
          "text": "'Ya, wilt thou!' said Wallace, 'then tak thee that, […]'",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "1894, W. G. Stevenson, Puddin' iii.",
          "text": "Ya, auld man, ye ken fine ye wad like me.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "1896, Ackworth, Clog Shop Chron.",
          "text": "Ya, bur 'ee did, […]",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yea; yes"
      ],
      "id": "en-ya-en-adv-M1oa5eiL",
      "links": [
        [
          "yea",
          "yea"
        ],
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(UK dialectal, West Country, Northern England, Scotland) yea; yes"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "yaa"
        },
        {
          "word": "yaw"
        },
        {
          "word": "yah"
        },
        {
          "word": "yha"
        }
      ],
      "tags": [
        "Northern-England",
        "Scotland",
        "UK",
        "West-Country",
        "dialectal",
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈjɑː/",
      "tags": [
        "UK",
        "West-Country"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈjɐ/",
      "tags": [
        "UK",
        "West-Country"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ɑː"
    },
    {
      "rhymes": "-ɐ"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "YA"
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "hyah"
      },
      "expansion": "hyah",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Variation of hyah.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "en-interjection"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Go. (Spoken to horses and cattle.)"
      ],
      "id": "en-ya-en-intj-nkzIDS4y",
      "links": [
        [
          "Go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal) Go. (Spoken to horses and cattle.)"
      ],
      "tags": [
        "informal"
      ]
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "YA"
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 5,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "determiner",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "en-det"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "your"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English determiners",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "chewie on ya boot"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Nonstandard spelling of your."
      ],
      "id": "en-ya-en-det-X7eAU7UR",
      "links": [
        [
          "your",
          "your#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "nonstandard"
      ]
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "YA"
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 6,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ru",
        "3": "я"
      },
      "expansion": "Russian я (ja)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Russian я (ja).",
  "forms": [
    {
      "form": "yas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya (plural yas)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 14 2 8 45 15",
          "kind": "topical",
          "langcode": "en",
          "name": "Cyrillic letter names",
          "orig": "en:Cyrillic letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A letter of the Cyrillic alphabet: Я, я."
      ],
      "id": "en-ya-en-noun-9VHFw9Or",
      "links": [
        [
          "Я",
          "Я"
        ],
        [
          "я",
          "я"
        ]
      ],
      "translations": [
        {
          "code": "be",
          "lang": "Belarusian",
          "roman": "ja",
          "sense": "a letter of the Cyrillic alphabet \"Я/я\"",
          "tags": [
            "neuter"
          ],
          "word": "я"
        },
        {
          "code": "cs",
          "lang": "Czech",
          "sense": "a letter of the Cyrillic alphabet \"Я/я\"",
          "word": "ja"
        },
        {
          "code": "ru",
          "lang": "Russian",
          "roman": "ja",
          "sense": "a letter of the Cyrillic alphabet \"Я/я\"",
          "tags": [
            "neuter"
          ],
          "word": "я"
        },
        {
          "code": "uk",
          "lang": "Ukrainian",
          "roman": "ja",
          "sense": "a letter of the Cyrillic alphabet \"Я/я\"",
          "tags": [
            "neuter"
          ],
          "word": "я"
        }
      ]
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "YA"
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "abz",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Abui",
  "lang_code": "abz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Abui entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "abz",
          "name": "Water",
          "orig": "abz:Water",
          "parents": [
            "Liquids",
            "Matter",
            "Chemistry",
            "Nature",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-ya-abz-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "avm",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Angkamuthi",
  "lang_code": "avm",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Angkamuthi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "throw"
      ],
      "id": "en-ya-avm-verb-ewRWWBvv",
      "links": [
        [
          "throw",
          "throw"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Yadhaykenu) throw"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "awg",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Anguthimri",
  "lang_code": "awg",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to give"
      ],
      "id": "en-ya-awg-verb-jKZk8JaJ",
      "links": [
        [
          "give",
          "give"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, Mpakwithi) to give"
      ],
      "tags": [
        "Mpakwithi",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "25 75",
          "kind": "other",
          "name": "Anguthimri entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to bring"
      ],
      "id": "en-ya-awg-verb-wqGAkL8-",
      "links": [
        [
          "bring",
          "bring"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, Mpakwithi) to bring"
      ],
      "tags": [
        "Mpakwithi",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mtb",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Anyin Morofo",
  "lang_code": "mtb",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Anyin Morofo entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "bad"
      ],
      "id": "en-ya-mtb-adj-LwXUtonS",
      "links": [
        [
          "bad",
          "bad"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "ar",
        "3": "يَا",
        "4": "",
        "5": "o, hey, you",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Arabic يَا (yā, “o, hey, you”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "ar",
        "3": "يَا",
        "t": "o, hey, you"
      },
      "expansion": "Borrowed from Arabic يَا (yā, “o, hey, you”)",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Arabic يَا (yā, “o, hey, you”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 100",
          "kind": "other",
          "name": "Azerbaijani entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Azerbaijani particles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Ya Əli! (A Shiite exclamation) ― Oh Ali!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "vocative particle"
      ],
      "id": "en-ya-az-particle-BzaK42zn",
      "links": [
        [
          "vocative",
          "vocative#English"
        ],
        [
          "particle",
          "particle#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ey"
        }
      ],
      "tags": [
        "particle",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑː/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "fa",
        "3": "یا",
        "4": "",
        "5": "either, or",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "yâ",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Persian یا (yâ, “either, or”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "fa",
        "3": "یا",
        "t": "either, or",
        "tr": "yâ"
      },
      "expansion": "Borrowed from Persian یا (yâ, “either, or”)",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Persian یا (yâ, “either, or”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ya … ya …",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "conjunction",
        "head": "ya … ya …"
      },
      "expansion": "ya … ya …",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "derived": [
        {
          "word": "və yaxud"
        },
        {
          "word": "vəya"
        },
        {
          "word": "yaxud"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "[Choose] either this or that. We can't afford to buy them both at once.",
          "text": "Ya bu, ya da o. İkisinə də birdən pulumuz çatmaz.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "either … or"
      ],
      "id": "en-ya-az-conj-tdsnudo3",
      "links": [
        [
          "either … or",
          "either … or"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑ/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bci",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Baoule",
  "lang_code": "bci",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "37 63",
          "kind": "other",
          "name": "Baoule entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Friday (day of the week)"
      ],
      "id": "en-ya-bci-noun-DhhATTGg",
      "links": [
        [
          "Friday",
          "Friday"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bci",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Baoule",
  "lang_code": "bci",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "37 63",
          "kind": "other",
          "name": "Baoule entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "bad"
      ],
      "id": "en-ya-bci-adj-LwXUtonS",
      "links": [
        [
          "bad",
          "bad"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bjb",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Barngarla",
  "lang_code": "bjb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Barngarla entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mouth"
      ],
      "id": "en-ya-bjb-noun-TPNc-HQ1",
      "links": [
        [
          "mouth",
          "mouth"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "brz",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Bilbil",
  "lang_code": "brz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Bilbil entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fire"
      ],
      "id": "en-ya-brz-noun-3J8osS3R",
      "links": [
        [
          "fire",
          "fire"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "antonyms": [
    {
      "english": "no",
      "word": "nann"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Breton",
  "lang_code": "br",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Breton entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Breton particles",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Yes, that's correct!",
          "text": "Ya, gwir eo!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes, word used to show agreement or acceptance."
      ],
      "id": "en-ya-br-particle-CKQXKGXL",
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wes",
        "2": "determiner",
        "cat2": "possessive determiners"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Cameroon Pidgin",
  "lang_code": "wes",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "2st person singular possessive determiner",
          "word": "your"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Cameroon Pidgin determiners",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Cameroon Pidgin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Cameroon Pidgin possessive determiners",
          "parents": [
            "Possessive determiners",
            "Determiners",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative spelling of your (“2st person singular possessive determiner”)"
      ],
      "id": "en-ya-wes-det-fH4GvISe",
      "links": [
        [
          "your",
          "your#Cameroon Pidgin"
        ],
        [
          "possessive determiner",
          "possessive determiner"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nch",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Central Huasteca Nahuatl",
  "lang_code": "nch",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Central Huasteca Nahuatl entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Central Huasteca Nahuatl pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third person; he, she"
      ],
      "id": "en-ya-nch-pron-ZNMRIjQM",
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ch",
        "2": "conjunction"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chamorro",
  "lang_code": "ch",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chamorro entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "and"
      ],
      "id": "en-ya-ch-conj-YgERG4Og",
      "links": [
        [
          "and",
          "and"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cbk",
        "2": "es",
        "3": "ya",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Spanish ya",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cbk",
        "2": "es",
        "3": "ya"
      },
      "expansion": "Inherited from Spanish ya",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Spanish ya.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "cbk-adv"
    }
  ],
  "lang": "Chavacano",
  "lang_code": "cbk",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chavacano entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chavacano terms without pronunciation template",
          "parents": [
            "Pronunciation templates",
            "Templates"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indicates the past tense"
      ],
      "id": "en-ya-cbk-adv-6Ssw~Adp",
      "links": [
        [
          "past tense",
          "past tense#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cic",
        "2": "verb",
        "3": "stative, irregular"
      },
      "expansion": "ya (stative, irregular)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chickasaw",
  "lang_code": "cic",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Chickasaw entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be (something)"
      ],
      "id": "en-ya-cic-verb-0r37WH0t",
      "synonyms": [
        {
          "word": "oo"
        }
      ],
      "tags": [
        "irregular",
        "stative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dyu",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dyula",
  "lang_code": "dyu",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Dyula entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "here"
      ],
      "id": "en-ya-dyu-adv-~OyRUJdZ",
      "links": [
        [
          "here",
          "here"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nhe",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Eastern Huasteca Nahuatl",
  "lang_code": "nhe",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Eastern Huasteca Nahuatl entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Eastern Huasteca Nahuatl pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third person; he, she"
      ],
      "id": "en-ya-nhe-pron-ZNMRIjQM",
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "yaha"
        },
        {
          "word": "yahaya"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ee",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ewe",
  "lang_code": "ee",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ewe entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wind"
      ],
      "id": "en-ya-ee-noun-m1jmgUWn",
      "links": [
        [
          "wind",
          "wind"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fax",
        "2": "roa-opt",
        "3": "ja"
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese ja",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fax",
        "2": "la",
        "3": "iam",
        "4": "",
        "5": "already"
      },
      "expansion": "Latin iam (“already”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fax",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*yē",
        "4": "",
        "5": "already"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *yē (“already”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Galician-Portuguese ja, from Latin iam (“already”), from Proto-Indo-European *yē (“already”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fax",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Fala",
  "lang_code": "fax",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Fala entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "already"
      ],
      "id": "en-ya-fax-adv-6lM5bK68",
      "links": [
        [
          "already",
          "already"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ggu",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Gban",
  "lang_code": "ggu",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gban entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "id": "en-ya-ggu-verb-gNM9bcDR",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gdd",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Gedaged",
  "lang_code": "gdd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gedaged entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fire"
      ],
      "id": "en-ya-gdd-noun-3J8osS3R",
      "links": [
        [
          "fire",
          "fire"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gkp",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Guinea Kpelle",
  "lang_code": "gkp",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Guinea Kpelle entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-ya-gkp-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "io",
        "2": "eo",
        "3": "ja"
      },
      "expansion": "Esperanto ja",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Esperanto ja.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "io",
        "2": "adverb",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "io-adv"
    }
  ],
  "lang": "Ido",
  "lang_code": "io",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ido entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indeed"
      ],
      "id": "en-ya-io-adv-2Iij5OqV",
      "links": [
        [
          "indeed",
          "indeed"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "form",
      "tags": [
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "form o",
      "tags": [
        "dependent"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ig",
        "2": "pronoun",
        "head": "ya"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pronoun",
        "2": "ya"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "ig-pos"
    }
  ],
  "lang": "Igbo",
  "lang_code": "ig",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Igbo entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Igbo pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I saw him.",
          "text": "Ahụrụ m ya",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "he, she, it"
      ],
      "id": "en-ya-ig-pron-BMMCzPOV",
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ],
        [
          "it",
          "it"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(personal, epicene) he, she, it"
      ],
      "related": [
        {
          "word": "m"
        },
        {
          "word": "a"
        },
        {
          "word": "e- ... -m"
        },
        {
          "word": "mụ"
        },
        {
          "word": "ị"
        },
        {
          "word": "i"
        },
        {
          "word": "ngị"
        },
        {
          "word": "gị"
        },
        {
          "word": "ọ"
        },
        {
          "word": "o"
        },
        {
          "word": "anyị"
        },
        {
          "word": "ụnụ"
        },
        {
          "word": "ha"
        },
        {
          "word": "e- ... -ha"
        },
        {
          "word": "a/e"
        },
        {
          "word": "-"
        }
      ],
      "tags": [
        "epicene",
        "personal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "nl",
        "3": "ja"
      },
      "expansion": "Dutch ja",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Dutch ja.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "id": "en-ya-id-intj-inmIkP6T",
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "english": "all used colloquially",
          "word": "yasudah"
        },
        {
          "word": "yaudah"
        },
        {
          "word": "yodah"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "ms",
        "3": "ya"
      },
      "expansion": "Malay ya",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "ms-cla",
        "3": "ي",
        "tr": "ya"
      },
      "expansion": "Classical Malay ي (ya)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "ar",
        "3": "يَا"
      },
      "expansion": "Arabic يَا (yā)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Malay ya, from Classical Malay ي (ya), borrowed from Arabic يَا (yā).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 97",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 97",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian particles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "O my God!",
          "text": "Ya Tuhan!",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "O my gosh! (literally translates to 'Oh mercy!')",
          "text": "Ya ampun!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Vocative particle (followed by name): o"
      ],
      "id": "en-ya-id-particle-ih~OnIIq"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "derived terms",
        "2": "Derived"
      },
      "expansion": "Derived",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "jam",
        "2": "en",
        "3": "here",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "English here",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "jam",
        "2": "en",
        "3": "here"
      },
      "expansion": "Derived from English here",
      "name": "der+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from English here.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jam",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "jam-adv"
    }
  ],
  "lang": "Jamaican Creole",
  "lang_code": "jam",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jamaican Creole entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "here"
      ],
      "id": "en-ya-jam-adv-~OyRUJdZ",
      "links": [
        [
          "here",
          "here"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "yaso"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "や"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Japanese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Japanese romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Japanese terms with non-redundant manual script codes",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of や"
      ],
      "id": "en-ya-ja-romanization-zFSV88pd",
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "や",
          "や#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ヤ"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Japanese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Japanese romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Japanese terms with non-redundant manual script codes",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of ヤ"
      ],
      "id": "en-ya-ja-romanization-6esbDes-",
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "ヤ",
          "ヤ#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xes",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kesawai",
  "lang_code": "xes",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kesawai entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-ya-xes-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ktu",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kituba",
  "lang_code": "ktu",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kituba entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kituba prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "of"
      ],
      "id": "en-ya-ktu-prep-KDkdO8ZO",
      "links": [
        [
          "of",
          "of"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "snz",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kou",
  "lang_code": "snz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kou entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-ya-snz-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lmy",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Laboya",
  "lang_code": "lmy",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Laboya entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to eat"
      ],
      "id": "en-ya-lmy-verb-Unr3wQmn",
      "links": [
        [
          "eat",
          "eat"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ln-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "wa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mwa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-3",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-4",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lya (za)",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-5",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-6",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-7",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-8",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-9",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-10",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-11",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lwa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-11",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bwa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-14",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ln",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "cl1": "wa",
        "cl10": "ya",
        "cl11": "la",
        "cl11b": "lwa",
        "cl14": "bwa",
        "cl2": "ba",
        "cl3": "mwa",
        "cl4": "mya",
        "cl5": "lya",
        "cl5b": "za",
        "cl6": "ma",
        "cl7": "ya",
        "cl8": "bya",
        "cl9": "ya"
      },
      "name": "ln-decl"
    }
  ],
  "lang": "Lingala",
  "lang_code": "ln",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Lingala entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Lingala prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "of"
      ],
      "id": "en-ya-ln-prep-KDkdO8ZO",
      "links": [
        [
          "of",
          "of"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "ar",
        "3": "يَا",
        "t": "vocative particle"
      },
      "expansion": "Arabic يَا (yā, “vocative particle”)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Arabic يَا (yā, “vocative particle”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 1 28 59",
          "kind": "other",
          "name": "Malay entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Malay particles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "18 2 23 56",
          "kind": "other",
          "name": "Malay terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Oh, God!",
          "text": "Ya, Allah!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Vocative particle (followed by name):",
        "Vocative particle (followed by name)"
      ],
      "id": "en-ya-ms-particle-t8KzrBRR",
      "raw_glosses": [
        "Vocative particle (followed by name):"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "wahai"
        },
        {
          "word": "hai"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "ipa": "[jä]",
      "note": "Johor-Riau"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "ar",
        "3": "يَا",
        "pos": "letter name"
      },
      "expansion": "Arabic يَا (yā, letter name)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Arabic يَا (yā, letter name).",
  "forms": [
    {
      "form": "يا",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    },
    {
      "form": "ya-ya",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yaku",
      "tags": [
        "first-person",
        "informal",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "yamu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yanya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "يا"
      },
      "expansion": "ya (Jawi spelling يا, plural ya-ya, informal 1st possessive yaku, 2nd possessive yamu, 3rd possessive yanya)",
      "name": "ms-noun"
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "The letter ya",
          "text": "Huruf ya",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the 29th letter of the Arabic alphabet (ي)"
      ],
      "id": "en-ya-ms-noun-i33o49lU",
      "links": [
        [
          "29th",
          "29th#English"
        ],
        [
          "letter",
          "letter#English"
        ],
        [
          "Arabic alphabet",
          "Arabic alphabet#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "ipa": "[jä]",
      "note": "Johor-Riau"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "nl",
        "3": "ja"
      },
      "expansion": "Dutch ja",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "dum",
        "3": "ja"
      },
      "expansion": "Middle Dutch ja",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "odt",
        "3": "*jā"
      },
      "expansion": "Old Dutch *jā",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*ja"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *ja",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Dutch ja, from Middle Dutch ja, from Old Dutch *jā, from Proto-Germanic *ja.",
  "forms": [
    {
      "form": "يا",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "يا"
      },
      "expansion": "ya (Jawi spelling يا)",
      "name": "ms-interj"
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "He's a rich person, right?",
          "text": "Dia orang kaya, ya?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "grammatical interjection for confirmation"
      ],
      "id": "en-ya-ms-intj-FG4Y6ddw",
      "synonyms": [
        {
          "word": "kan"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Yes, this is Patrick.",
          "text": "Ya, ini Patrick.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "grammatical interjection for affirmation"
      ],
      "id": "en-ya-ms-intj-JZc~dRcT",
      "synonyms": [
        {
          "word": "ha'ah"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "ipa": "[jə]",
      "note": "Johor-Riau"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "˙ㄧㄚ",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "bopomofo"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya (ya⁵/ya⁰, Zhuyin ˙ㄧㄚ)",
      "name": "cmn-pinyin"
    },
    {
      "args": {
        "notr": "1"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "cmn-pinyin"
    }
  ],
  "lang": "Mandarin",
  "lang_code": "cmn",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "49 49 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Hanyu Pinyin",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "44 44 3 3 3 3",
          "kind": "other",
          "name": "Mandarin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "42 42 4 4 4 4",
          "kind": "other",
          "name": "Mandarin terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Hanyu Pinyin reading of 呀"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en-ya-cmn-romanization-olJPMM5s",
      "links": [
        [
          "Hanyu Pinyin",
          "Hanyu Pinyin"
        ],
        [
          "呀",
          "呀#Chinese"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "49 49 0 0 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Hanyu Pinyin",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "44 44 3 3 3 3",
          "kind": "other",
          "name": "Mandarin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "42 42 4 4 4 4",
          "kind": "other",
          "name": "Mandarin terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Hanyu Pinyin reading of 㗇"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en-ya-cmn-romanization-sU4SPs6I",
      "links": [
        [
          "Hanyu Pinyin",
          "Hanyu Pinyin"
        ],
        [
          "㗇",
          "㗇#Chinese"
        ]
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "yā"
        }
      ],
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Nonstandard spelling of yā."
      ],
      "head_nr": 2,
      "id": "en-ya-cmn-romanization-oB1puma6",
      "links": [
        [
          "yā",
          "yā#Mandarin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "nonstandard"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "yá"
        }
      ],
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Nonstandard spelling of yá."
      ],
      "head_nr": 2,
      "id": "en-ya-cmn-romanization-pfrvPbXE",
      "links": [
        [
          "yá",
          "yá#Mandarin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "nonstandard"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "yǎ"
        }
      ],
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Nonstandard spelling of yǎ."
      ],
      "head_nr": 2,
      "id": "en-ya-cmn-romanization-gtoi-Urr",
      "links": [
        [
          "yǎ",
          "yǎ#Mandarin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "nonstandard"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "yà"
        }
      ],
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Nonstandard spelling of yà."
      ],
      "head_nr": 2,
      "id": "en-ya-cmn-romanization-25gp8nxK",
      "links": [
        [
          "yà",
          "yà#Mandarin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "nonstandard"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mmd",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Maonan",
  "lang_code": "mmd",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Maonan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "two"
      ],
      "id": "en-ya-mmd-num-P8TM~nRY",
      "links": [
        [
          "two",
          "two"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dad",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Marik",
  "lang_code": "dad",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Marik entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fire"
      ],
      "id": "en-ya-dad-noun-3J8osS3R",
      "links": [
        [
          "fire",
          "fire"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mud",
        "2": "ru",
        "3": "я"
      },
      "expansion": "Russian я (ja)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Russian я (ja).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mud",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mednyj Aleut",
  "lang_code": "mud",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mednyj Aleut entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mednyj Aleut pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mednyj Aleut terms in nonstandard scripts",
          "parents": [
            "Terms in nonstandard scripts",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "I"
      ],
      "id": "en-ya-mud-pron-qD3QzL~-",
      "links": [
        [
          "I",
          "I"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mpn",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mindiri",
  "lang_code": "mpn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mindiri entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fire"
      ],
      "id": "en-ya-mpn-noun-3J8osS3R",
      "links": [
        [
          "fire",
          "fire"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nd",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ya",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nd",
        "2": "verb",
        "head": "-ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "nd-verb"
    }
  ],
  "lang": "Northern Ndebele",
  "lang_code": "nd",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Ndebele entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go to, towards [+locative]",
        "to go to, towards"
      ],
      "id": "en-ya-nd-verb-Ts7uEMkB",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to go to, towards [+locative]"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nso",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nso",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sotho",
  "lang_code": "nso",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Sotho entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "id": "en-ya-nso-verb-gNM9bcDR",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "yǎ`",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nzd",
        "2": "pronoun",
        "head": "yǎ`"
      },
      "expansion": "yǎ`",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Nzadi",
  "lang_code": "nzd",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nzadi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nzadi pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "you (second-person singular pronoun)"
      ],
      "id": "en-ya-nzd-pron-SA0IDdTF",
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "mǐ`"
        },
        {
          "word": "bǐ"
        },
        {
          "word": "yǎ`"
        },
        {
          "word": "byɛ̌n"
        },
        {
          "word": "ndé"
        },
        {
          "word": "bɔ̌"
        },
        {
          "word": "nɔ̌"
        },
        {
          "word": "mɔ̌"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "sa",
        "3": "यद्"
      },
      "expansion": "Sanskrit यद् (yad)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Sanskrit यद् (yad).",
  "forms": [
    {
      "form": "masculine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pi-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "yo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ye",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ye",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yebhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yesaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yesānaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yasmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yamhā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yebhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yesaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yesānaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yasmiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yamhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yesu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "ya m",
      "name": "pi-pronoun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "abls": "yasmā",
        "abls2": "yamhā",
        "abls_mod": "replace",
        "datp": "yesaṃ",
        "datp2": "yesānaṃ",
        "datp_mod": "replace",
        "dats": "yassa",
        "dats_mod": "replace",
        "g": "m",
        "genp": "yesaṃ",
        "genp2": "yesānaṃ",
        "genp_mod": "replace",
        "locs": "yasmiṃ",
        "locs2": "yamhi",
        "locs_mod": "replace",
        "nomp": "ye",
        "nomp_mod": "replace",
        "novoc": "true"
      },
      "name": "pi-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Pali",
  "lang_code": "pi",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "who, which, that"
      ],
      "id": "en-ya-pi-pron-yjpXb6p5",
      "links": [
        [
          "who",
          "who"
        ],
        [
          "which",
          "which"
        ],
        [
          "that",
          "that"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(relative) who, which, that"
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "relative"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Brahmi",
        "character"
      ],
      "word": "𑀬"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Devanagari",
        "character"
      ],
      "word": "य"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Bengali"
      ],
      "word": "য"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Sinhalese",
        "character"
      ],
      "word": "ය"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Burmese",
        "character"
      ],
      "word": "ယ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ย"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "ย"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "ะ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Tai-Tham",
        "character"
      ],
      "word": "ᨿ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ຍ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ຍະ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ຢ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ະ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Khmer",
        "character"
      ],
      "word": "យ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Chakma",
        "character"
      ],
      "word": "𑄠"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "yā"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "namely",
      "word": "yadidaṃ"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "sa",
        "3": "यद्"
      },
      "expansion": "Sanskrit यद् (yad)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Sanskrit यद् (yad).",
  "forms": [
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pi-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "yaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yāni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yāni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yebhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yesaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yesānaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yasmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yamhā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yebhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yesaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yesānaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yasmiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yamhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yesu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "expansion": "ya n",
      "name": "pi-pronoun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "abls": "yasmā",
        "abls2": "yamhā",
        "abls_mod": "replace",
        "accs": "yad",
        "datp": "yesaṃ",
        "datp2": "yesānaṃ",
        "datp_mod": "replace",
        "dats": "yassa",
        "dats_mod": "replace",
        "g": "n",
        "genp": "yesaṃ",
        "genp2": "yesānaṃ",
        "genp_mod": "replace",
        "locs": "yasmiṃ",
        "locs2": "yamhi",
        "locs_mod": "replace",
        "noms": "yad",
        "novoc": "true"
      },
      "name": "pi-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Pali",
  "lang_code": "pi",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "which, that"
      ],
      "id": "en-ya-pi-pron-feRYGSkw",
      "raw_glosses": [
        "(relative) which, that"
      ],
      "tags": [
        "neuter",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 21 52",
          "kind": "other",
          "name": "Pali pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "16 8 76",
          "kind": "other",
          "name": "Pali pronouns in Latin script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "(duplicated) whatever"
      ],
      "id": "en-ya-pi-pron-07h8tquq",
      "raw_glosses": [
        "(relative) (duplicated) whatever"
      ],
      "tags": [
        "neuter",
        "relative"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Brahmi",
        "character"
      ],
      "word": "𑀬"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Devanagari",
        "character"
      ],
      "word": "य"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Bengali"
      ],
      "word": "য"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Sinhalese",
        "character"
      ],
      "word": "ය"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Burmese",
        "character"
      ],
      "word": "ယ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ย"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "ย"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "ะ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Tai-Tham",
        "character"
      ],
      "word": "ᨿ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ຍ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ຍະ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ຢ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ະ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Khmer",
        "character"
      ],
      "word": "យ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Chakma",
        "character"
      ],
      "word": "𑄠"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_text": "Probably from the pronunciation of a syllable consisting only of the letter.",
  "forms": [
    {
      "form": "masculine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pi-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "yo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yāya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yatthaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yasmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yamhā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yasmiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yamhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ye",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "ya m",
      "name": "pi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "number": "s"
      },
      "name": "pi-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Pali",
  "lang_code": "pi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "77 2 0 21",
          "kind": "other",
          "name": "Pali entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the Pali letter 'y'"
      ],
      "id": "en-ya-pi-noun-~nL5lGOB",
      "synonyms": [
        {
          "word": "yakāra"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Brahmi",
        "character"
      ],
      "word": "𑀬"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Devanagari",
        "character"
      ],
      "word": "य"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Bengali"
      ],
      "word": "য"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Sinhalese",
        "character"
      ],
      "word": "ය"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Burmese",
        "character"
      ],
      "word": "ယ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ย"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "ย"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "ะ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Tai-Tham",
        "character"
      ],
      "word": "ᨿ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ຍ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ຍະ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ຢ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ະ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Khmer",
        "character"
      ],
      "word": "យ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "tags": [
        "Chakma",
        "character"
      ],
      "word": "𑄠"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "ja"
      },
      "expansion": "German ja",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "ja"
      },
      "expansion": "Dutch ja",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "ja"
      },
      "expansion": "Swedish ja",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare German ja, Dutch ja, Swedish ja.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pdc",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Pennsylvania German",
  "lang_code": "pdc",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pennsylvania German entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes, yeah"
      ],
      "id": "en-ya-pdc-intj-HbvNdYA8",
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ],
        [
          "yeah",
          "yeah"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bnt-phu",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ya",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bnt-phu",
        "2": "verb",
        "head": "-ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "bnt-phu-verb"
    }
  ],
  "lang": "Phuthi",
  "lang_code": "bnt-phu",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Phuthi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go to, towards [+locative]",
        "to go to, towards"
      ],
      "id": "en-ya-bnt-phu-verb-Ts7uEMkB",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to go to, towards [+locative]"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "pt-adv"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "iá"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of iá"
      ],
      "id": "en-ya-pt-adv-uFEP--jB",
      "links": [
        [
          "iá",
          "iá#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈja/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Scots",
  "lang_code": "sco",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ae"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Scots entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of ae"
      ],
      "id": "en-ya-sco-num-DFFYOWqF",
      "links": [
        [
          "ae",
          "ae#Scots"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "st",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "st",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Sotho",
  "lang_code": "st",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sotho entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "id": "en-ya-st-verb-gNM9bcDR",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xsl",
        "2": "ath-pro",
        "3": "*yaˑ"
      },
      "expansion": "Proto-Athabaskan *yaˑ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nv",
        "2": "yá"
      },
      "expansion": "Navajo yá",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Athabaskan *yaˑ. Cognates include Navajo yá.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ya-",
      "tags": [
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "xsl-infl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "seyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "naxeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "neyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "naxeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "meyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "goyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "goyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ɂedeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessive",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kedeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "possessive",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "deyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessive",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "reciprocal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ɂełeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "reciprocal"
      ]
    },
    {
      "form": "ɂeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indefinite",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "goyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xsl",
        "2": "noun",
        "3": "stem",
        "4": "-ya-",
        "f1nolink": "1"
      },
      "expansion": "ya (stem -ya-)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "+"
      },
      "expansion": "ya (stem -ya-)",
      "name": "xsl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ya"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yaá"
      },
      "name": "xsl-infl"
    }
  ],
  "lang": "South Slavey",
  "lang_code": "xsl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "South Slavey entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "xsl",
          "name": "Nature",
          "orig": "xsl:Nature",
          "parents": [
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sky"
      ],
      "id": "en-ya-xsl-noun-BfUU-ufK",
      "links": [
        [
          "sky",
          "sky"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[jà(ʔ)]"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nr",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ya",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nr",
        "2": "verb",
        "head": "-ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "nr-verb"
    }
  ],
  "lang": "Southern Ndebele",
  "lang_code": "nr",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Southern Ndebele entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go to, towards [+locative]",
        "to go to, towards"
      ],
      "id": "en-ya-nr-verb-Ts7uEMkB",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to go to, towards [+locative]"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "desde ya"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "no ya"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "pues ya"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "que ya es decir"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "si ya"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ya está"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ya no"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ya pues"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ya que"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ya se va"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ya te digo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ya veremos"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "iam",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin iam",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "iam"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin iam",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "já"
      },
      "expansion": "Portuguese já",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "déjà"
      },
      "expansion": "French déjà",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "già"
      },
      "expansion": "Italian già",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin iam. Compare Portuguese já, French déjà and Italian già.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "es-adv"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ya"
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Press it now.",
          "text": "Púlsalo ya.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Ready, set, go.",
          "text": "Preparados, listos, ya.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "now"
      ],
      "id": "en-ya-es-adv-7V65o34t",
      "links": [
        [
          "now",
          "now"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ahora"
        },
        {
          "word": "ahorita"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I already did it.",
          "text": "Ya lo hice.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "already, yet"
      ],
      "id": "en-ya-es-adv-fJCOr8KB",
      "links": [
        [
          "already",
          "already"
        ],
        [
          "yet",
          "yet"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I am going to finish my work soon.",
          "text": "Voy a terminar mi trabajo ya.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "in the near future; soon"
      ],
      "id": "en-ya-es-adv-Ms-FBYMW",
      "links": [
        [
          "near",
          "near"
        ],
        [
          "future",
          "future"
        ],
        [
          "soon",
          "soon"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "immediately"
      ],
      "id": "en-ya-es-adv-2Xjg5IeS",
      "links": [
        [
          "immediately",
          "immediately"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ahora mismo"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 3 6 0 67 5 3 3 0 0 1 0 4 7",
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I don't want to go back to that place anymore.",
          "text": "Ya no quiero volver a ese lugar.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "anymore; no longer"
      ],
      "id": "en-ya-es-adv-tdoEZr-l",
      "links": [
        [
          "anymore",
          "anymore"
        ],
        [
          "longer",
          "longer"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I do know!",
          "text": "¡Ya lo sé!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "emphatic (similar to the use of English \"so\" or \"oh\" as an interjection)"
      ],
      "id": "en-ya-es-adv-3SNsbu5-",
      "links": [
        [
          "emphatic",
          "emphatic#English"
        ],
        [
          "so",
          "so#English"
        ],
        [
          "oh",
          "oh#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(emphatic) emphatic (similar to the use of English \"so\" or \"oh\" as an interjection)"
      ],
      "tags": [
        "emphatic"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "not only...",
          "text": "no ya...",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "only"
      ],
      "id": "en-ya-es-adv--QWxlULt",
      "links": [
        [
          "only",
          "only"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in negatives) only"
      ],
      "raw_tags": [
        "in negatives"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "yes, but...",
          "text": "ya, pero...",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "id": "en-ya-es-adv-inmIkP6T",
      "links": [
        [
          "pero",
          "pero"
        ],
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(before pero) yes"
      ],
      "raw_tags": [
        "before pero"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "now that...",
          "text": "ya que...",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "since, now"
      ],
      "id": "en-ya-es-adv-tZuS-pJb",
      "links": [
        [
          "que",
          "que"
        ],
        [
          "since",
          "since"
        ],
        [
          "now",
          "now"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(before que) since, now"
      ],
      "raw_tags": [
        "before que"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "OK"
      ],
      "id": "en-ya-es-adv-VlM5vE0z",
      "links": [
        [
          "OK",
          "OK"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʝa/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɟ͡ʝa]"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʝa/",
      "note": "everywhere but Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɟ͡ʝa]",
      "note": "everywhere but Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʃa/",
      "note": "Buenos Aires and environs"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʃa]",
      "note": "Buenos Aires and environs"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʒa/",
      "note": "elsewhere in Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʒa]",
      "note": "elsewhere in Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "iam",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin iam",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "iam"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin iam",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "já"
      },
      "expansion": "Portuguese já",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "déjà"
      },
      "expansion": "French déjà",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "già"
      },
      "expansion": "Italian già",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin iam. Compare Portuguese já, French déjà and Italian già.",
  "forms": [
    {
      "form": "ya ... ya ...",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "conjunction",
        "head": "ya ... ya ..."
      },
      "expansion": "ya ... ya ...",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ya"
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "First rain, now snow!",
          "text": "¡Ya lluvia ya nieve!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first (something) then (something else); first (something), now (something else)"
      ],
      "id": "en-ya-es-conj-Gfc9RQAa",
      "links": [
        [
          "first",
          "first"
        ],
        [
          "then",
          "then"
        ],
        [
          "now",
          "now"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "whether sun or rain",
          "text": "ya sol ya lluvia",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "whether (something) or (something else)"
      ],
      "id": "en-ya-es-conj-lguuJ7Kr",
      "links": [
        [
          "whether",
          "whether"
        ],
        [
          "or",
          "or"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʝa/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɟ͡ʝa]"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʝa/",
      "note": "everywhere but Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɟ͡ʝa]",
      "note": "everywhere but Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʃa/",
      "note": "Buenos Aires and environs"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʃa]",
      "note": "Buenos Aires and environs"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʒa/",
      "note": "elsewhere in Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʒa]",
      "note": "elsewhere in Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ya, ya"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "iam",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin iam",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "iam"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin iam",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "já"
      },
      "expansion": "Portuguese já",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "déjà"
      },
      "expansion": "French déjà",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "già"
      },
      "expansion": "Italian già",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin iam. Compare Portuguese já, French déjà and Italian già.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ya"
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "come on!, let's go!"
      ],
      "id": "en-ya-es-intj-yien798w",
      "links": [
        [
          "come on",
          "come on"
        ],
        [
          "let's go",
          "let's go"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "vamos"
        },
        {
          "word": "vámonos"
        },
        {
          "word": "adelante"
        },
        {
          "word": "ándale"
        },
        {
          "word": "órale"
        },
        {
          "word": "ya po"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "\"You know we're hanging out with Antonio tonight.\" \"I know.\"",
          "text": "—Sabes que quedamos con Antonio esta tarde. —Ya.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "\"You can't come, you're working that day.\" \"Right, but we close early on Fridays.\"",
          "text": "—No podrás venir, que trabajas ese día. —Ya, pero cerramos temprano los viernes.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to acknowledge or dismiss the previous statement"
      ],
      "id": "en-ya-es-intj-GhDqckel",
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) used to acknowledge or dismiss the previous statement"
      ],
      "tags": [
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʝa/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɟ͡ʝa]"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʝa/",
      "note": "everywhere but Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɟ͡ʝa]",
      "note": "everywhere but Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʃa/",
      "note": "Buenos Aires and environs"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʃa]",
      "note": "Buenos Aires and environs"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʒa/",
      "note": "elsewhere in Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʒa]",
      "note": "elsewhere in Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "particle form"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swahili",
  "lang_code": "sw",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "54 23 23",
          "kind": "other",
          "name": "Swahili entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "singular only",
          "word": "-a"
        }
      ],
      "glosses": [
        "N class inflected form of -a (singular only)."
      ],
      "id": "en-ya-sw-particle-t0-4-X~e",
      "links": [
        [
          "-a",
          "a#Swahili"
        ]
      ],
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "form-of"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Mi class inflected form of -a."
      ],
      "id": "en-ya-sw-particle-bwo1s4AI",
      "links": [
        [
          "-a",
          "a#Swahili"
        ]
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-a"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ma class inflected form of -a."
      ],
      "id": "en-ya-sw-particle-JsWcITQ5",
      "links": [
        [
          "-a",
          "a#Swahili"
        ]
      ],
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "form-of"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Sw-ke-ya.flac",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/97/Sw-ke-ya.flac/Sw-ke-ya.flac.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/97/Sw-ke-ya.flac/Sw-ke-ya.flac.ogg",
      "tags": [
        "Kenya"
      ],
      "text": "Audio (Kenya)"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zat",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tabaa Zapotec",
  "lang_code": "zat",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tabaa Zapotec entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "reed"
      ],
      "id": "en-ya-zat-noun-2CUuXXj5",
      "links": [
        [
          "reed",
          "reed"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "ᜌ",
      "name": "tl-bay sc"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "ᜌ"
      },
      "expansion": "ᜌ (ya)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Influenced by Baybayin character ᜌ (ya).",
  "forms": [
    {
      "form": "ᜌ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "b": "+"
      },
      "expansion": "ya (Baybayin spelling ᜌ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages using lite templates",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "tl",
          "name": "Latin letter names",
          "orig": "tl:Latin letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter Y/y, in the Abakada alphabet."
      ],
      "id": "en-ya-tl-noun-Q7Nf2pYQ",
      "links": [
        [
          "Y",
          "Y#Tagalog"
        ],
        [
          "y",
          "y#Tagalog"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "yaya"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "english": "in the Filipino alphabet",
          "word": "way"
        },
        {
          "word": "ye"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[jɐ]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ᜌ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "interjection",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "ya (Baybayin spelling ᜌ)",
      "name": "tl-head"
    }
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "58 42",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "68 32",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "90 10",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with mabilis pronunciation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "expression used to drive cattle: yah"
      ],
      "id": "en-ya-tl-intj-C23UaclN",
      "links": [
        [
          "expression",
          "expression#English"
        ],
        [
          "drive",
          "drive#English"
        ],
        [
          "cattle",
          "cattle#English"
        ],
        [
          "yah",
          "yah"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "hiya"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[jɐ]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tft",
        "2": "id",
        "3": "ya",
        "t": "yes"
      },
      "expansion": "Indonesian ya (“yes”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly from Indonesian ya (“yes”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tft",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ternate",
  "lang_code": "tft",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ternate entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "id": "en-ya-tft-intj-inmIkP6T",
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈja]"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ocu",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tlahuica",
  "lang_code": "ocu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tlahuica entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "stomach"
      ],
      "id": "en-ya-ocu-noun-1aDZBXTV",
      "links": [
        [
          "stomach",
          "stomach"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tn",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tn",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tswana",
  "lang_code": "tn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tswana entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "id": "en-ya-tn-verb-gNM9bcDR",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "یا",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "ya",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish یا (ya)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "یا",
        "tr": "ya"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish یا (ya)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ar",
        "3": "يَا",
        "t": "o, hey, you"
      },
      "expansion": "Arabic يَا (yā, “o, hey, you”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish یا (ya), from Arabic يَا (yā, “o, hey, you”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "particle",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "tr-particle"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "particle",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "yahut"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Turkish particles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "ya sabır"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The Turkish vocative particle."
      ],
      "id": "en-ya-tr-particle-tr:vocative",
      "links": [
        [
          "vocative",
          "vocative#English"
        ],
        [
          "particle",
          "particle#English"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "ya Allah"
        },
        {
          "word": "ya Rabbi"
        },
        {
          "word": "yahu"
        },
        {
          "word": "yalel"
        },
        {
          "word": "yalelli"
        },
        {
          "word": "yallah"
        }
      ],
      "senseid": [
        "tr:vocative"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ey"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑː/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "yaa"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ve"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "veya"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "veyahut"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "یا",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "ya",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish یا (ya)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "یا",
        "tr": "ya"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish یا (ya)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "fa",
        "3": "یا",
        "t": "either, or",
        "tr": "yâ"
      },
      "expansion": "Persian یا (yâ, “either, or”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish یا (ya), from Persian یا (yâ, “either, or”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "conjunction",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "tr-con"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "conj",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "yahut"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Expresses mild confusion."
      ],
      "id": "en-ya-tr-conj-71n28vTD",
      "raw_glosses": [
        "(informal) Expresses mild confusion."
      ],
      "tags": [
        "informal"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "— Can a little bit of yeast ferment the great lake? — But what if it should?",
          "text": "— İlahi, hocam, hiç göle maya çalmakla göl maya tutar mı? — Ya tutarsa?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "what if (used to introduce speculation about future)"
      ],
      "id": "en-ya-tr-conj-ySvGc-bV",
      "links": [
        [
          "what if",
          "what if"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "It's easy to carry the bags. What about the luggages? What will be of them?",
          "text": "Poşetleri taşıması kolay. Ya bu bavullar? Onlar ne olacak?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "what about (used to ask someone to consider something or someone that they have apparently not considered)"
      ],
      "id": "en-ya-tr-conj-Rmu3Fy2X",
      "links": [
        [
          "what about",
          "what about"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 4 2 48 0 3 2 37",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Her hair, her voice, her smile are all so beautiful. And especially her eyes.",
          "text": "Saçları, sesi, gülüşü çok güzel. Ya gözleri.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "above all, especially"
      ],
      "id": "en-ya-tr-conj-Vkkcc6B7",
      "links": [
        [
          "above all",
          "above all"
        ],
        [
          "especially",
          "especially"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(preceding the last term in a list) above all, especially"
      ],
      "raw_tags": [
        "preceding the last term in a list"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑ/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "yaa"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "یا",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "ya",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish یا (ya)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "یا",
        "tr": "ya"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish یا (ya)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "fa",
        "3": "یا",
        "t": "either, or",
        "tr": "yâ"
      },
      "expansion": "Persian یا (yâ, “either, or”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish یا (ya), from Persian یا (yâ, “either, or”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ya … ya …",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "conjunction",
        "head": "ya … ya …",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ya … ya …",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "head": "ya … ya …"
      },
      "expansion": "ya … ya …",
      "name": "tr-con"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "derived": [
        {
          "word": "ya bu deveyi gütmeli, ya bu diyardan gitmeli"
        },
        {
          "word": "ya dayak yememiş ya sayı bilmiyor"
        },
        {
          "word": "ya devlet başa ya kuzgun leşe"
        },
        {
          "word": "ya hep ya hiç"
        },
        {
          "word": "ya herrü ya merrü"
        },
        {
          "word": "ya huyundan ya suyundan"
        },
        {
          "word": "ya var ya yok"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "[Choose] either this or that. We can't afford to buy them both.",
          "text": "Ya bu, ya şu. İkisine birden paramız yetmez.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "either … or"
      ],
      "id": "en-ya-tr-conj-tdsnudo3",
      "links": [
        [
          "either … or",
          "either … or"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ya … ya da …"
        },
        {
          "word": "ya … yahut …"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑ/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "yaa"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "interjection",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "tr-interj"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Aw, so cute! Look how's she sleeping.",
          "text": "Ya, çok tatlı! Şunun yatışına bak.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "aw (Used to express affection.)"
      ],
      "id": "en-ya-tr-intj-ObnFXEZA",
      "links": [
        [
          "aw",
          "aw"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Enough!",
          "text": "Ya yeter be, yeter!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Expresses frustration."
      ],
      "id": "en-ya-tr-intj-490tAiqc"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑː/"
    },
    {
      "ipa": "/jɑ/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "yaa"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wnu",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Usan",
  "lang_code": "wnu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Usan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-ya-wnu-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Usan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "rain"
      ],
      "id": "en-ya-wnu-noun-MZtExXCk",
      "links": [
        [
          "rain",
          "rain"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ve",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ve",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Venda",
  "lang_code": "ve",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Venda entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "id": "en-ya-ve-verb-gNM9bcDR",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "es",
        "3": "ya",
        "4": "",
        "5": "already"
      },
      "expansion": "Spanish ya (“already”)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Spanish ya (“already”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Volapük",
  "lang_code": "vo",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Volapük entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "already"
      ],
      "id": "en-ya-vo-adv-6lM5bK68",
      "links": [
        [
          "already",
          "already"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wba",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Warao",
  "lang_code": "wba",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Warao entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sun"
      ],
      "id": "en-ya-wba-noun-J3VvBQ4U",
      "links": [
        [
          "sun",
          "sun"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "hokohi"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nhw",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Western Huasteca Nahuatl",
  "lang_code": "nhw",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Western Huasteca Nahuatl entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Western Huasteca Nahuatl pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third person; he, she"
      ],
      "id": "en-ya-nhw-pron-ZNMRIjQM",
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mmr",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Western Xiangxi Miao",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mmr",
        "2": "eint"
      },
      "expansion": "eint",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Western Xiangxi Miao [Fenghuang] eint.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mww",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "White Hmong",
  "lang_code": "mww",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Western Xiangxi Miao terms in nonstandard scripts",
          "parents": [
            "Terms in nonstandard scripts",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "White Hmong entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to fly"
      ],
      "id": "en-ya-mww-verb-VbVz4JiY",
      "links": [
        [
          "fly",
          "fly"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʝa˧/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xh",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ya",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "xh-verb"
    }
  ],
  "lang": "Xhosa",
  "lang_code": "xh",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Xhosa entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go to, towards [+locative]",
        "to go to, towards"
      ],
      "id": "en-ya-xh-verb-Ts7uEMkB",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to go to, towards [+locative]"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tao",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*(si-)ia"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *(si-)ia",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tao",
        "2": "map-pro",
        "3": "*(si-)ia"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *(si-)ia",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "ia"
      },
      "expansion": "Indonesian ia",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mi",
        "2": "ia"
      },
      "expansion": "Maori ia",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *(si-)ia, from Proto-Austronesian *(si-)ia. Compare Indonesian ia, Maori ia.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tao",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Yami",
  "lang_code": "tao",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Yami entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Yami pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "he; she"
      ],
      "id": "en-ya-tao-pron-4cN5npGF",
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yol",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Yola",
  "lang_code": "yol",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Yola entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "She gave them some to do, as we are doing now;",
          "ref": "1867, “A YOLA ZONG”, in SONGS, ETC. IN THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, number 14, page 90",
          "text": "Shoo ya aam zim to doone, as w' be doone nowe;",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "yie"
        }
      ],
      "glosses": [
        "simple past of yie"
      ],
      "id": "en-ya-yol-verb-WcK95Jis",
      "links": [
        [
          "yie",
          "yie#Yola"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɔː/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "tenant",
      "word": "ayálégbé"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "money lender",
      "word": "ayánilówó"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "money borrower",
      "word": "ayáwó"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "ear loan",
      "word": "ọ̀rọ̀-àfetíyá"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "eye loan",
      "word": "ọ̀rọ̀-àfojúyá"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "loanword",
      "word": "ọ̀rọ̀-àyálò"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "to borrow money",
      "word": "yáwó"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "yá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yá",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yá",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yá"
      },
      "expansion": "yá",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yá"
      },
      "expansion": "yá",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "They borrowed money from me.",
          "text": "Wọ́n yá owó lọ́wọ́ mi.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to borrow"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-BsVCin63",
      "links": [
        [
          "borrow",
          "borrow"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "They lent me money.",
          "text": "Wọ́n yá mi lówó.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to lend"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-uMHjbvm2",
      "links": [
        [
          "lend",
          "lend"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/já/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "english": "sooner or later",
      "word": "bó pẹ́ bó yá"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "english": "to be fast",
      "word": "yára"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "english": "hurry up; come on",
      "word": "ó yá"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "yá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yá",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yá",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yá"
      },
      "expansion": "yá",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yá"
      },
      "expansion": "yá",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "That clock is ahead by an hour.",
          "text": "Aago yẹn fi wákàtí kan yá.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be fast"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-rtx~nu5B",
      "links": [
        [
          "fast",
          "fast"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "yára"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "14 5 2 27 2 21 5 7 2 2 2 2 3 2 4",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It's time!",
          "text": "Ó ti yá!",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Later, she went out.",
          "text": "Nígbà tó yá, ó jáde.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be ready"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-HN1saZyq",
      "links": [
        [
          "ready",
          "ready"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to be fit"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-Dt5DQDRx",
      "links": [
        [
          "fit",
          "fit"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I'm not feeling well. (literally, “My body is not healthy.”)",
          "text": "Ara mi ò yá.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be fit",
        "(with ara (“body”)) to be healthy",
        "to be healthy"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-9Z3gH1P7",
      "links": [
        [
          "fit",
          "fit"
        ],
        [
          "ara",
          "ara#Yoruba"
        ],
        [
          "healthy",
          "healthy"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to be fit",
        "(with ara (“body”)) to be healthy"
      ],
      "raw_tags": [
        "with ara (“body”)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "le"
        },
        {
          "word": "yá gágá"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/já/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "ya",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "ya"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "If you cheat, I'll rip your paper.",
          "text": "Tó o bá jíwèé wò, màá ya pépà ẹ.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Don't tear your clothes.",
          "text": "Má fa aṣọ rẹ ya.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "It tore my heart",
          "text": "Ó fa ọkàn mi ya.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The storm will tear it down.",
          "text": "Ìjì máa ya á lulẹ̀.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to tear; to be torn; to rip"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-xV86nMuA",
      "links": [
        [
          "tear",
          "tear"
        ],
        [
          "torn",
          "torn"
        ],
        [
          "rip",
          "rip"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jā/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "ya",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "ya"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "derived": [
        {
          "word": "àkúnya"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The river has flooded into the fields.",
          "text": "Odò ti ya wọ oko.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "That river flows into the Niger.",
          "text": "Odò yẹn ya wọ odò Ọya.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "A mudslide has flowed into the town.",
          "text": "Ẹrẹ̀ ti ya wọ̀lú.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to flow; to overflow"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-8lmfGNle",
      "links": [
        [
          "flow",
          "flow"
        ],
        [
          "overflow",
          "overflow"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jā/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 5,
  "forms": [
    {
      "form": "yà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Go straight, then turn left.",
          "text": "Lọ tààrà, kó o sì yà sósì.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to turn"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-4s29iXOP",
      "links": [
        [
          "turn",
          "turn"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jà/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 6,
  "forms": [
    {
      "form": "yà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "derived": [
        {
          "english": "photographer",
          "word": "ayafọ́tò"
        },
        {
          "english": "artist",
          "word": "ayàwòrán"
        },
        {
          "topics": [
            "photography",
            "hobbies",
            "arts",
            "lifestyle"
          ],
          "word": "fọ́tò yíyà"
        },
        {
          "english": "to draw a picture",
          "word": "yàwòrán"
        },
        {
          "english": "drawing",
          "word": "ìyàwòrán"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Take my picture here.",
          "text": "Yà mí ní fọ́tò níbí báyìí.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He's drawing a picture.",
          "text": "Ó ń ya àwòrán.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to depict; to draw; to take (picture)"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-aA8A0zVk",
      "links": [
        [
          "depict",
          "depict"
        ],
        [
          "draw",
          "draw"
        ],
        [
          "take",
          "take"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jà/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 7,
  "forms": [
    {
      "form": "yà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "english": "to comb hair",
          "word": "yarun"
        },
        {
          "english": "comb",
          "word": "ìyarun"
        },
        {
          "english": "comb",
          "word": "òòyà"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to comb"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-IgbsUSDq",
      "links": [
        [
          "comb",
          "comb"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jà/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "part",
      "word": "ẹ̀yà"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "to open the mouth",
      "word": "yanu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "to separate; to reserve",
      "word": "yà sọ́tọ̀"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "division; separation",
      "word": "ìpínyà"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "wonder; miracle",
      "word": "ìyanu"
    }
  ],
  "etymology_number": 8,
  "forms": [
    {
      "form": "yà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "The road branches off from here.",
          "text": "Ibí ni ọ̀nà ti yà.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to split; to divide"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-JmVDy6V3",
      "links": [
        [
          "split",
          "split"
        ],
        [
          "divide",
          "divide"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "It surprised us a lot.",
          "text": "Ó yà wá lẹ́nu gan-an.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I was shocked",
          "text": "Ẹnu ya mí.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "(with ẹnu (“mouth”)) to surprise; to shock",
        "to surprise; to shock"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-RBOyo8mo",
      "links": [
        [
          "ẹnu",
          "ẹnu#Yoruba"
        ],
        [
          "surprise",
          "surprise"
        ],
        [
          "shock",
          "shock"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(with ẹnu (“mouth”)) to surprise; to shock"
      ],
      "raw_tags": [
        "with ẹnu (“mouth”)"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jà/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 9,
  "forms": [
    {
      "form": "yà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "derived": [
        {
          "english": "to be different",
          "word": "yàtọ̀"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "to go crazy",
          "text": "ya wèrè",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "to become a delinquent",
          "text": "ya pòkíì",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "to be lazy",
          "text": "ya ọ̀lẹ",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "to go well (in reference to a year)",
          "text": "yabo",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "to become stingy",
          "text": "ya ahun",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to become; to be"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-tV18hX4H",
      "links": [
        [
          "become",
          "become"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jà/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_number": 10,
  "forms": [
    {
      "form": "yà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "derived": [
        {
          "word": "omíyalé"
        },
        {
          "word": "àgbàrá ya ṣọ́ọ̀bù"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I visited my mother's friend's house yesterday.",
          "text": "Mo ya ilé ọ̀rẹ́ ìyá mi lánàá",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to visit"
      ],
      "id": "en-ya-yo-verb-8iEULMkg",
      "links": [
        [
          "visit",
          "visit"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "bẹ̀"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jà/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zu",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ya",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "zu-infl-verb",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ukungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "infinitive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "yiya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "object-concord",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yiyani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-yeni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "object-concord",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engiyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engiya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "angiyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "awuyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ongayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "siyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "siya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "esiyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "siya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "asiyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "esingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "niyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "niya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eniyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eniya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "niya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "aniyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eningayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "uyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "uya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "oyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "oya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "akayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ongayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bayaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "baya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "abayayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "abaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "beya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "abayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "abangayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "uyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "uya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "oyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "oya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "uya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "awuyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ongayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "iyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "iya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "iya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ayiyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "engayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "liyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "liya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eliyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eliya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "liya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "aliyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "elingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ayaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "aya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ayayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "aya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "awayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "angayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "siyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "siya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "esiyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "siya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "asiyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "esingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ziya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eziyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eziya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ziya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "aziyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "iyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "iya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "iya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ayiyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "engayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ziya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eziyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eziya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ziya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "aziyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "luyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "luya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "oluyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "oluya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "luya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "aluyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "buyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "buya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "obuyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "obuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "buya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "abuyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "obungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "okuyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "okuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "akuyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "okungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "okuyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "okuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "akuyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "okungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engiyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engiyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "angiyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "awuyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ongayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "siyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "siyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "siyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "siyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "asiyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "niyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "niyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eniyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eniyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "niyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "niyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "aniyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eningayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "uyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "uyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "oyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "oyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "eyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "akayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ongayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "bayile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "bayē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "abayile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "abayē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "beyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "beyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "abayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "abangayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "uyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "uyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "oyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "oyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "uyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "uyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "awuyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ongayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "iyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "iyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "eyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "iyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "iyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ayiyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "engayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "liyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "liyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "eliyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eliyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "liyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "liyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "aliyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "elingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ayile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ayē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ayile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ayē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "eyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "awayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "angayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "siyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "siyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "esiyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "siyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "siyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "asiyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "esingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "eziyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eziyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "aziyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "iyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "iyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "eyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "iyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "iyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ayiyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "engayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "eziyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eziyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "aziyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "luyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "luyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "oluyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "oluyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "luyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "luyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "aluyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "olungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "buyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "buyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "obuyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "obuyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "buyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "buyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "abuyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "obungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "okuyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "okuyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "akuyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "okungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "okuyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "okuyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "akuyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "okungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ngāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "angiyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "owāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "awuyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ongayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "sāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "asiyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "enāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "aniyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eningayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "wāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "owāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "āya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "akayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ongayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "bāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "abāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "abayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "abangayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "wāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "owāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "wāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "awuyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ongayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "yāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "eyāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "yāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ayiyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "engayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "lāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "elāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "aliyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "elingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "āya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "āya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "āya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "awayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "angayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "sāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "esāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "sāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "asiyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "esingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "zāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ezāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "aziyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "yāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "eyāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "yāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ayiyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "engayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "zāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ezāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "aziyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "lwāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "olwāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lwāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "aluyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "olungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "bāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "obāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "abuyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "obungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "kwāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "okwāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kwāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "akuyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "okungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "kwāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "okwāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kwāya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "akuyanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "okungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungayanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "potential",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "singaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "singeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ningaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "angaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "angeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "bangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "bangeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ungaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ungeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ingaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ingeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lingaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lingeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "angaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "angeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "singaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "singeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "zingaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "zingeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ingaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ingeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "zingaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "zingeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lungaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lungeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "bungaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "bungeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "kungaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "kungeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "kungaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "kungeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungeye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ngizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "angizukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engingezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ozokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "participle",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "awuzukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ongezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "sizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "asizukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esingezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "enizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "participle",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "anizukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eningezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "uzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ozokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "akazukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ongezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "bazokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "abazokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bezokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "abazukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "abangezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "uzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ozokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "uzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "awuzukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ongezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "izokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "izokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ayizukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "engezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "lizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "elizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "alizukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "elingezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "azokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "azokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "awazukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "angezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "sizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "esizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "sizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "asizukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "esingezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "zizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "azizukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "izokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "izokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ayizukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "engezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "zizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zizokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "azizukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "luzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "oluzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "luzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "aluzukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "olungezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "buzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "obuzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "buzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "abuzukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "obungezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "kuzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "okuzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "akuzukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "okungezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "kuzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "okuzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuzokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "akuzukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "okungezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungezukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engiyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "angiyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engingeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "participle",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "awuyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ongeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "siyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "siyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "asiyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esingeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "niyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eniyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "niyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "participle",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "aniyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eningeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "uyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "oyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "akayukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ongeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "bayokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "abayokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "beyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "abayukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "abangeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "uyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "oyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "uyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "awuyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ongeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "iyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "iyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ayiyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "engeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "liyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "eliyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "liyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "aliyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "elingeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ayokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ayokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "awayukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "angeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "siyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "siyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "asiyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "esingeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "eziyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "aziyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "iyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "iyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ayiyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "engeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "eziyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "aziyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "luyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "oluyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "luyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "aluyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "olungeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "buyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "obuyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "buyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "abuyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "obungeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "okuyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "akuyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "okungeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "okuyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyokuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "akuyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "okungeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungeyukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "uye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "siye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "singayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "niye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ningayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "aye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "angayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "baye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "bangayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "uye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "iye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "liye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "lingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "aye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "angayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "siye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "singayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ziye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "iye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ziye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "luye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "lungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "buye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "bungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kuye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kuye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ngaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ngangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "angaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "angangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "waya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "wangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "awaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "awangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "saya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "sangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "asaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "asangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "naya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "nangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "anaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "anangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "waya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "wangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "akaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "akangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "baya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "bangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "abaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "abangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "waya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "wangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "awaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "awangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "yaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "yangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "laya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "langaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "alaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "alangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "aya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "angaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "awaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "awangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "saya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "sangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "asaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "asangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "azaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "azangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "yaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "yangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "azaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "azangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "lwaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "lwangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "alwaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "alwangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "baya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "bangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "abaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "abangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kwaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kwangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "akwaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "akwangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kwaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kwangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "akwaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "akwangaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "zu-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "L"
      },
      "name": "zu-infl-verb"
    }
  ],
  "lang": "Zulu",
  "lang_code": "zu",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Zulu entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Zulu verbs with tone L",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go to, towards [+locative]",
        "to go to, towards"
      ],
      "id": "en-ya-zu-verb-Ts7uEMkB",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to go to, towards [+locative]"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zun",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Zuni",
  "lang_code": "zun",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Zuni entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "id": "en-ya-zun-noun-nni0PqAO",
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ojp",
            "2": "八",
            "tr": "ya"
          },
          "expansion": "Old Japanese: 八 (ya)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Japanese: 八 (ya)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ja",
            "2": "八",
            "tr": "ya"
          },
          "expansion": "Japanese: 八 (ya)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Japanese: 八 (ya)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "jpx-ryu-pro",
            "2": "*ya",
            "id": "eight"
          },
          "expansion": "Proto-Ryukyuan: *ya\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: 八 (yā)\nKunigami: 八 (yā)\nNorthern Amami-Oshima: 八 (yā)\nOkinawan: 八 (yā)\nOki-No-Erabu: 八 (yā)\nSouthern Amami-Oshima: 八 (yā)\nToku-No-Shima: 八 (yā)\nYoron: 八 (yā)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: 八 (yā)\nYaeyama: 八 (yā)\nYonaguni: 八 (dā)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Ryukyuan: *ya\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: 八 (yā)\nKunigami: 八 (yā)\nNorthern Amami-Oshima: 八 (yā)\nOkinawan: 八 (yā)\nOki-No-Erabu: 八 (yā)\nSouthern Amami-Oshima: 八 (yā)\nToku-No-Shima: 八 (yā)\nYoron: 八 (yā)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: 八 (yā)\nYaeyama: 八 (yā)\nYonaguni: 八 (dā)"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "8"
      },
      "expansion": "",
      "name": "number box"
    },
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "*yə",
        "3": "",
        "4": "four"
      },
      "expansion": "*yə (“four”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Likely related to *yə (“four”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "*ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/ya",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 100",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Japonic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Japonic links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "eight"
      ],
      "id": "en-ya-jpx-pro-num-wZXS2HVi",
      "links": [
        [
          "eight",
          "eight"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ojp",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "ya"
          },
          "expansion": "Old Japanese: 家, 屋 (ya)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Japanese: 家, 屋 (ya)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ja",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "ya"
          },
          "expansion": "Japanese: 家, 屋 (ya)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Japanese: 家, 屋 (ya)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "jpx-ryu-pro",
            "2": "*ya",
            "id": "house"
          },
          "expansion": "Proto-Ryukyuan: *ya\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: 家, 屋 (yā)\nKunigami: 家, 屋 (yā)\nNorthern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)\nOkinawan: 家, 屋 (yā)\nOki-No-Erabu: 家, 屋 (yā)\nSouthern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)\nToku-No-Shima: 家, 屋 (yā)\nYoron: 家, 屋 (yā)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: 家, 屋 (yā)\nYaeyama: 家, 屋 (yā)\nYonaguni: 家, 屋 (dā)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Ryukyuan: *ya\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: 家, 屋 (yā)\nKunigami: 家, 屋 (yā)\nNorthern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)\nOkinawan: 家, 屋 (yā)\nOki-No-Erabu: 家, 屋 (yā)\nSouthern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)\nToku-No-Shima: 家, 屋 (yā)\nYoron: 家, 屋 (yā)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: 家, 屋 (yā)\nYaeyama: 家, 屋 (yā)\nYonaguni: 家, 屋 (dā)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/ya",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "house"
      ],
      "id": "en-ya-jpx-pro-noun-1uIShmIa",
      "links": [
        [
          "house",
          "house"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Northern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Kikai: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kikai: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Kunigami: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kunigami: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Northern Amami-Oshima: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Amami-Oshima: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Okinawan: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Okinawan: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Oki-No-Erabu: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Oki-No-Erabu: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Southern Amami-Oshima: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Amami-Oshima: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tkn",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Toku-No-Shima: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Toku-No-Shima: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yox",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Yoron: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yoron: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Southern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Miyako: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Miyako: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Yaeyama: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yaeyama: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yoi",
            "2": "八",
            "tr": "dā"
          },
          "expansion": "Yonaguni: 八 (dā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yonaguni: 八 (dā)"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "8"
      },
      "expansion": "",
      "name": "number box"
    },
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*ya",
        "4": "",
        "5": "eight"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *ya (“eight”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *ya (“eight”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "*ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/ya",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 100",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Ryukyuan links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "eight"
      ],
      "id": "en-ya-jpx-ryu-pro-num-jpx_ryu_pro:eight",
      "links": [
        [
          "eight",
          "eight"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "jpx-ryu-pro:eight"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Northern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Kikai: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kikai: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Kunigami: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kunigami: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Northern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Okinawan: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Okinawan: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Oki-No-Erabu: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Oki-No-Erabu: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Southern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tkn",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Toku-No-Shima: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Toku-No-Shima: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yox",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Yoron: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yoron: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Southern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Miyako: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Miyako: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Yaeyama: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yaeyama: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yoi",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "dā"
          },
          "expansion": "Yonaguni: 家, 屋 (dā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yonaguni: 家, 屋 (dā)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*ya",
        "4": "",
        "5": "house"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *ya (“house”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *ya (“house”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/ya",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "house"
      ],
      "id": "en-ya-jpx-ryu-pro-noun-jpx_ryu_pro:house",
      "links": [
        [
          "house",
          "house"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "jpx-ryu-pro:house"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "abz",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Abui",
  "lang_code": "abz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Abui entries with incorrect language header",
        "Abui lemmas",
        "Abui nouns",
        "abz:Water"
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "avm",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Angkamuthi",
  "lang_code": "avm",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Angkamuthi entries with incorrect language header",
        "Angkamuthi lemmas",
        "Angkamuthi verbs"
      ],
      "glosses": [
        "throw"
      ],
      "links": [
        [
          "throw",
          "throw"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Yadhaykenu) throw"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Anguthimri entries with incorrect language header",
    "Anguthimri lemmas",
    "Anguthimri verbs"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "awg",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Anguthimri",
  "lang_code": "awg",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Anguthimri transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to give"
      ],
      "links": [
        [
          "give",
          "give"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, Mpakwithi) to give"
      ],
      "tags": [
        "Mpakwithi",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Anguthimri transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to bring"
      ],
      "links": [
        [
          "bring",
          "bring"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive, Mpakwithi) to bring"
      ],
      "tags": [
        "Mpakwithi",
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mtb",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Anyin Morofo",
  "lang_code": "mtb",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Anyin Morofo adjectives",
        "Anyin Morofo entries with incorrect language header",
        "Anyin Morofo lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "bad"
      ],
      "links": [
        [
          "bad",
          "bad"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Azerbaijani conjunctions",
    "Azerbaijani entries with incorrect language header",
    "Azerbaijani lemmas",
    "Azerbaijani particles",
    "Azerbaijani terms borrowed from Arabic",
    "Azerbaijani terms borrowed from Persian",
    "Azerbaijani terms derived from Arabic",
    "Azerbaijani terms derived from Persian",
    "Azerbaijani terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "ar",
        "3": "يَا",
        "4": "",
        "5": "o, hey, you",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Arabic يَا (yā, “o, hey, you”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "ar",
        "3": "يَا",
        "t": "o, hey, you"
      },
      "expansion": "Borrowed from Arabic يَا (yā, “o, hey, you”)",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Arabic يَا (yā, “o, hey, you”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Azerbaijani terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Ya Əli! (A Shiite exclamation) ― Oh Ali!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "vocative particle"
      ],
      "links": [
        [
          "vocative",
          "vocative#English"
        ],
        [
          "particle",
          "particle#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ey"
        }
      ],
      "tags": [
        "particle",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑː/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Azerbaijani conjunctions",
    "Azerbaijani entries with incorrect language header",
    "Azerbaijani lemmas",
    "Azerbaijani terms borrowed from Persian",
    "Azerbaijani terms derived from Persian",
    "Azerbaijani terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "və yaxud"
    },
    {
      "word": "vəya"
    },
    {
      "word": "yaxud"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "fa",
        "3": "یا",
        "4": "",
        "5": "either, or",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "yâ",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Persian یا (yâ, “either, or”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "fa",
        "3": "یا",
        "t": "either, or",
        "tr": "yâ"
      },
      "expansion": "Borrowed from Persian یا (yâ, “either, or”)",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Persian یا (yâ, “either, or”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ya … ya …",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "conjunction",
        "head": "ya … ya …"
      },
      "expansion": "ya … ya …",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Azerbaijani terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "[Choose] either this or that. We can't afford to buy them both at once.",
          "text": "Ya bu, ya da o. İkisinə də birdən pulumuz çatmaz.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "either … or"
      ],
      "links": [
        [
          "either … or",
          "either … or"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑ/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Baoule adjectives",
    "Baoule entries with incorrect language header",
    "Baoule lemmas",
    "Baoule nouns"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bci",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Baoule",
  "lang_code": "bci",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Friday (day of the week)"
      ],
      "links": [
        [
          "Friday",
          "Friday"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Baoule adjectives",
    "Baoule entries with incorrect language header",
    "Baoule lemmas",
    "Baoule nouns"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bci",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Baoule",
  "lang_code": "bci",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bad"
      ],
      "links": [
        [
          "bad",
          "bad"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bjb",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Barngarla",
  "lang_code": "bjb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Barngarla entries with incorrect language header",
        "Barngarla lemmas",
        "Barngarla nouns",
        "Barngarla terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "mouth"
      ],
      "links": [
        [
          "mouth",
          "mouth"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "brz",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Bilbil",
  "lang_code": "brz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Bilbil entries with incorrect language header",
        "Bilbil lemmas",
        "Bilbil nouns"
      ],
      "glosses": [
        "fire"
      ],
      "links": [
        [
          "fire",
          "fire"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "antonyms": [
    {
      "english": "no",
      "word": "nann"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "br",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Breton",
  "lang_code": "br",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Breton entries with incorrect language header",
        "Breton lemmas",
        "Breton particles",
        "Breton terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Yes, that's correct!",
          "text": "Ya, gwir eo!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes, word used to show agreement or acceptance."
      ],
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wes",
        "2": "determiner",
        "cat2": "possessive determiners"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Cameroon Pidgin",
  "lang_code": "wes",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "2st person singular possessive determiner",
          "word": "your"
        }
      ],
      "categories": [
        "Cameroon Pidgin determiners",
        "Cameroon Pidgin entries with incorrect language header",
        "Cameroon Pidgin lemmas",
        "Cameroon Pidgin possessive determiners"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative spelling of your (“2st person singular possessive determiner”)"
      ],
      "links": [
        [
          "your",
          "your#Cameroon Pidgin"
        ],
        [
          "possessive determiner",
          "possessive determiner"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nch",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Central Huasteca Nahuatl",
  "lang_code": "nch",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Central Huasteca Nahuatl entries with incorrect language header",
        "Central Huasteca Nahuatl lemmas",
        "Central Huasteca Nahuatl pronouns"
      ],
      "glosses": [
        "third person; he, she"
      ],
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ch",
        "2": "conjunction"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chamorro",
  "lang_code": "ch",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Chamorro conjunctions",
        "Chamorro entries with incorrect language header",
        "Chamorro lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "and"
      ],
      "links": [
        [
          "and",
          "and"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cbk",
        "2": "es",
        "3": "ya",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Spanish ya",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "cbk",
        "2": "es",
        "3": "ya"
      },
      "expansion": "Inherited from Spanish ya",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Spanish ya.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "cbk-adv"
    }
  ],
  "lang": "Chavacano",
  "lang_code": "cbk",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Chavacano adverbs",
        "Chavacano entries with incorrect language header",
        "Chavacano lemmas",
        "Chavacano terms derived from Spanish",
        "Chavacano terms inherited from Spanish",
        "Chavacano terms without pronunciation template"
      ],
      "glosses": [
        "indicates the past tense"
      ],
      "links": [
        [
          "past tense",
          "past tense#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cic",
        "2": "verb",
        "3": "stative, irregular"
      },
      "expansion": "ya (stative, irregular)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chickasaw",
  "lang_code": "cic",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Chickasaw entries with incorrect language header",
        "Chickasaw lemmas",
        "Chickasaw verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to be (something)"
      ],
      "tags": [
        "irregular",
        "stative"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "oo"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dyu",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dyula",
  "lang_code": "dyu",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Dyula adverbs",
        "Dyula entries with incorrect language header",
        "Dyula lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "here"
      ],
      "links": [
        [
          "here",
          "here"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nhe",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Eastern Huasteca Nahuatl",
  "lang_code": "nhe",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "yaha"
    },
    {
      "word": "yahaya"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Eastern Huasteca Nahuatl entries with incorrect language header",
        "Eastern Huasteca Nahuatl lemmas",
        "Eastern Huasteca Nahuatl pronouns"
      ],
      "glosses": [
        "third person; he, she"
      ],
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English entries with topic categories using raw markup",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English pronouns",
    "English terms borrowed from Russian",
    "English terms derived from Russian",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English terms with audio links",
    "Rhymes:English/ə",
    "Rhymes:English/ə/1 syllable",
    "en:Cyrillic letter names"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-cha"
    },
    {
      "word": "hey ya"
    },
    {
      "word": "hiya"
    },
    {
      "word": "-ja"
    },
    {
      "word": "smell ya later"
    },
    {
      "word": "there ya go"
    },
    {
      "word": "whaddaya"
    },
    {
      "word": "ya think?"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "you"
      },
      "expansion": "you",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "je"
      },
      "expansion": "Dutch je",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "jij",
        "3": "",
        "4": "you"
      },
      "expansion": "jij (“you”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Reduced form of you. Compare Dutch je, reduced/unstressed form of jij (“you”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "",
        "2": "pronoun",
        "20": "",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "en-pron"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "yer"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "you"
        }
      ],
      "categories": [
        "English nonstandard forms",
        "English terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "2011, Byron Douglas, chapter 3, in A Journey Through the Life of an Anti-Social",
          "text": "Lola got a shocked look on her face then said, “Ya need to stop actin' jealous if ya aint, and ya can't control what I do. Ya aint my daddy and ya aint my man. I'll see ya tomorrah after work if ya want. Just give me a call, ya have my number”.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Nonstandard spelling of you."
      ],
      "links": [
        [
          "you",
          "you#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "nonstandard"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jə/"
    },
    {
      "rhymes": "-ə"
    },
    {
      "audio": "en-us-ya.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e6/En-us-ya.ogg/En-us-ya.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/En-us-ya.ogg",
      "tags": [
        "US"
      ],
      "text": "Audio (US)"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "YA"
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English entries with topic categories using raw markup",
    "English interjections",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English terms borrowed from Russian",
    "English terms derived from German",
    "English terms derived from Russian",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:English/ɑ",
    "Rhymes:English/ɑ/1 syllable",
    "en:Cyrillic letter names"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "de",
        "3": "ja"
      },
      "expansion": "German ja",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "yeah"
      },
      "expansion": "English yeah",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Apparently from German ja and cognates in other Germanic languages; related to English yeah.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "en-interj"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English informal terms"
      ],
      "glosses": [
        "Yeah; yes."
      ],
      "links": [
        [
          "Yeah",
          "yeah"
        ],
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal) Yeah; yes."
      ],
      "senseid": [
        "en:yes"
      ],
      "tags": [
        "informal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑ/"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑ"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "YA"
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English adverbs",
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English entries with topic categories using raw markup",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English terms borrowed from Russian",
    "English terms derived from Middle English",
    "English terms derived from Old English",
    "English terms derived from Russian",
    "English terms inherited from Middle English",
    "English terms inherited from Old English",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English uncomparable adverbs",
    "Rhymes:English/ɐ",
    "Rhymes:English/ɐ/1 syllable",
    "Rhymes:English/ɑː",
    "Rhymes:English/ɑː/1 syllable",
    "en:Cyrillic letter names"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "enm",
        "3": "ya"
      },
      "expansion": "Middle English ya",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ang",
        "3": "ġēa"
      },
      "expansion": "Old English ġēa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "iā",
        "3": "",
        "4": "yea, yes"
      },
      "expansion": "iā (“yea, yes”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle English ya, from Old English ġēa, iā (“yea, yes”). More at yea.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "ya (not comparable)",
      "name": "en-adv"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "British English",
        "English dialectal terms",
        "English terms with quotations",
        "Northern England English",
        "Quotation templates to be cleaned",
        "Scottish English",
        "West Country English"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1806, Jamieson, Pop. Ballads",
          "text": "'Ya, wilt thou!' said Wallace, 'then tak thee that, […]'",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "1894, W. G. Stevenson, Puddin' iii.",
          "text": "Ya, auld man, ye ken fine ye wad like me.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "1896, Ackworth, Clog Shop Chron.",
          "text": "Ya, bur 'ee did, […]",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yea; yes"
      ],
      "links": [
        [
          "yea",
          "yea"
        ],
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(UK dialectal, West Country, Northern England, Scotland) yea; yes"
      ],
      "tags": [
        "Northern-England",
        "Scotland",
        "UK",
        "West-Country",
        "dialectal",
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈjɑː/",
      "tags": [
        "UK",
        "West-Country"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈjɐ/",
      "tags": [
        "UK",
        "West-Country"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ɑː"
    },
    {
      "rhymes": "-ɐ"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "yaa"
    },
    {
      "word": "yaw"
    },
    {
      "word": "yah"
    },
    {
      "word": "yha"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "YA"
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English entries with topic categories using raw markup",
    "English interjections",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English terms borrowed from Russian",
    "English terms derived from Russian",
    "en:Cyrillic letter names"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "hyah"
      },
      "expansion": "hyah",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Variation of hyah.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "en-interjection"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English informal terms"
      ],
      "glosses": [
        "Go. (Spoken to horses and cattle.)"
      ],
      "links": [
        [
          "Go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal) Go. (Spoken to horses and cattle.)"
      ],
      "tags": [
        "informal"
      ]
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "YA"
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "English countable nouns",
    "English determiners",
    "English entries with incorrect language header",
    "English entries with topic categories using raw markup",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English terms borrowed from Russian",
    "English terms derived from Russian",
    "en:Cyrillic letter names"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "chewie on ya boot"
    }
  ],
  "etymology_number": 5,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "determiner",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "en-det"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "your"
        }
      ],
      "categories": [
        "English nonstandard forms"
      ],
      "glosses": [
        "Nonstandard spelling of your."
      ],
      "links": [
        [
          "your",
          "your#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "nonstandard"
      ]
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "YA"
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English entries with topic categories using raw markup",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English terms borrowed from Russian",
    "English terms derived from Russian",
    "en:Cyrillic letter names"
  ],
  "etymology_number": 6,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ru",
        "3": "я"
      },
      "expansion": "Russian я (ja)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Russian я (ja).",
  "forms": [
    {
      "form": "yas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya (plural yas)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "A letter of the Cyrillic alphabet: Я, я."
      ],
      "links": [
        [
          "Я",
          "Я"
        ],
        [
          "я",
          "я"
        ]
      ]
    }
  ],
  "translations": [
    {
      "code": "be",
      "lang": "Belarusian",
      "roman": "ja",
      "sense": "a letter of the Cyrillic alphabet \"Я/я\"",
      "tags": [
        "neuter"
      ],
      "word": "я"
    },
    {
      "code": "cs",
      "lang": "Czech",
      "sense": "a letter of the Cyrillic alphabet \"Я/я\"",
      "word": "ja"
    },
    {
      "code": "ru",
      "lang": "Russian",
      "roman": "ja",
      "sense": "a letter of the Cyrillic alphabet \"Я/я\"",
      "tags": [
        "neuter"
      ],
      "word": "я"
    },
    {
      "code": "uk",
      "lang": "Ukrainian",
      "roman": "ja",
      "sense": "a letter of the Cyrillic alphabet \"Я/я\"",
      "tags": [
        "neuter"
      ],
      "word": "я"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "YA"
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ee",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ewe",
  "lang_code": "ee",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ewe entries with incorrect language header",
        "Ewe lemmas",
        "Ewe nouns"
      ],
      "glosses": [
        "wind"
      ],
      "links": [
        [
          "wind",
          "wind"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fax",
        "2": "roa-opt",
        "3": "ja"
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese ja",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fax",
        "2": "la",
        "3": "iam",
        "4": "",
        "5": "already"
      },
      "expansion": "Latin iam (“already”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fax",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*yē",
        "4": "",
        "5": "already"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *yē (“already”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Galician-Portuguese ja, from Latin iam (“already”), from Proto-Indo-European *yē (“already”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fax",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Fala",
  "lang_code": "fax",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Fala adverbs",
        "Fala entries with incorrect language header",
        "Fala lemmas",
        "Fala terms derived from Latin",
        "Fala terms derived from Old Galician-Portuguese",
        "Fala terms derived from Proto-Indo-European",
        "Fala terms inherited from Latin",
        "Fala terms inherited from Old Galician-Portuguese",
        "Fala terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Fala terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "already"
      ],
      "links": [
        [
          "already",
          "already"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ggu",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Gban",
  "lang_code": "ggu",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gban entries with incorrect language header",
        "Gban lemmas",
        "Gban verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gdd",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Gedaged",
  "lang_code": "gdd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gedaged entries with incorrect language header",
        "Gedaged lemmas",
        "Gedaged nouns"
      ],
      "glosses": [
        "fire"
      ],
      "links": [
        [
          "fire",
          "fire"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gkp",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Guinea Kpelle",
  "lang_code": "gkp",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Guinea Kpelle entries with incorrect language header",
        "Guinea Kpelle lemmas",
        "Guinea Kpelle nouns"
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "io",
        "2": "eo",
        "3": "ja"
      },
      "expansion": "Esperanto ja",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Esperanto ja.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "io",
        "2": "adverb",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "io-adv"
    }
  ],
  "lang": "Ido",
  "lang_code": "io",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ido adverbs",
        "Ido entries with incorrect language header",
        "Ido lemmas",
        "Ido terms borrowed from Esperanto",
        "Ido terms derived from Esperanto",
        "Ido terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "indeed"
      ],
      "links": [
        [
          "indeed",
          "indeed"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "form",
      "tags": [
        "independent"
      ]
    },
    {
      "form": "form o",
      "tags": [
        "dependent"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ig",
        "2": "pronoun",
        "head": "ya"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pronoun",
        "2": "ya"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "ig-pos"
    }
  ],
  "lang": "Igbo",
  "lang_code": "ig",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "m"
    },
    {
      "word": "a"
    },
    {
      "word": "e- ... -m"
    },
    {
      "word": "mụ"
    },
    {
      "word": "ị"
    },
    {
      "word": "i"
    },
    {
      "word": "ngị"
    },
    {
      "word": "gị"
    },
    {
      "word": "ọ"
    },
    {
      "word": "o"
    },
    {
      "word": "anyị"
    },
    {
      "word": "ụnụ"
    },
    {
      "word": "ha"
    },
    {
      "word": "e- ... -ha"
    },
    {
      "word": "a/e"
    },
    {
      "word": "-"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Igbo entries with incorrect language header",
        "Igbo lemmas",
        "Igbo pronouns",
        "Igbo terms with IPA pronunciation",
        "Igbo terms with redundant head parameter",
        "Igbo terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I saw him.",
          "text": "Ahụrụ m ya",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "he, she, it"
      ],
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ],
        [
          "it",
          "it"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(personal, epicene) he, she, it"
      ],
      "tags": [
        "epicene",
        "personal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Indonesian 1-syllable words",
    "Indonesian entries with incorrect language header",
    "Indonesian interjections",
    "Indonesian lemmas",
    "Indonesian particles",
    "Indonesian terms borrowed from Arabic",
    "Indonesian terms borrowed from Dutch",
    "Indonesian terms derived from Arabic",
    "Indonesian terms derived from Classical Malay",
    "Indonesian terms derived from Dutch",
    "Indonesian terms derived from Malay",
    "Indonesian terms inherited from Classical Malay",
    "Indonesian terms inherited from Malay",
    "Indonesian terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "nl",
        "3": "ja"
      },
      "expansion": "Dutch ja",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Dutch ja.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "english": "all used colloquially",
          "word": "yasudah"
        },
        {
          "word": "yaudah"
        },
        {
          "word": "yodah"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Indonesian 1-syllable words",
    "Indonesian entries with incorrect language header",
    "Indonesian lemmas",
    "Indonesian particles",
    "Indonesian terms borrowed from Arabic",
    "Indonesian terms derived from Arabic",
    "Indonesian terms derived from Classical Malay",
    "Indonesian terms derived from Malay",
    "Indonesian terms inherited from Classical Malay",
    "Indonesian terms inherited from Malay",
    "Indonesian terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "ms",
        "3": "ya"
      },
      "expansion": "Malay ya",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "ms-cla",
        "3": "ي",
        "tr": "ya"
      },
      "expansion": "Classical Malay ي (ya)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "ar",
        "3": "يَا"
      },
      "expansion": "Arabic يَا (yā)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Malay ya, from Classical Malay ي (ya), borrowed from Arabic يَا (yā).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Indonesian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "O my God!",
          "text": "Ya Tuhan!",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "O my gosh! (literally translates to 'Oh mercy!')",
          "text": "Ya ampun!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Vocative particle (followed by name): o"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "derived terms",
        "2": "Derived"
      },
      "expansion": "Derived",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "jam",
        "2": "en",
        "3": "here",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "English here",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "jam",
        "2": "en",
        "3": "here"
      },
      "expansion": "Derived from English here",
      "name": "der+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from English here.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jam",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "jam-adv"
    }
  ],
  "lang": "Jamaican Creole",
  "lang_code": "jam",
  "pos": "adv",
  "related": [
    {
      "word": "yaso"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Jamaican Creole adverbs",
        "Jamaican Creole entries with incorrect language header",
        "Jamaican Creole lemmas",
        "Jamaican Creole terms derived from English",
        "Jamaican Creole terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "here"
      ],
      "links": [
        [
          "here",
          "here"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Japanese entries with incorrect language header",
    "Japanese non-lemma forms",
    "Japanese romanizations",
    "Japanese terms with non-redundant manual script codes"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "や"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of や"
      ],
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "や",
          "や#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ヤ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of ヤ"
      ],
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "ヤ",
          "ヤ#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xes",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kesawai",
  "lang_code": "xes",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kesawai entries with incorrect language header",
        "Kesawai lemmas",
        "Kesawai nouns"
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ktu",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kituba",
  "lang_code": "ktu",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kituba entries with incorrect language header",
        "Kituba lemmas",
        "Kituba prepositions"
      ],
      "glosses": [
        "of"
      ],
      "links": [
        [
          "of",
          "of"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "snz",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kou",
  "lang_code": "snz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kou entries with incorrect language header",
        "Kou lemmas",
        "Kou nouns"
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lmy",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Laboya",
  "lang_code": "lmy",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Laboya entries with incorrect language header",
        "Laboya lemmas",
        "Laboya verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to eat"
      ],
      "links": [
        [
          "eat",
          "eat"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ln-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "wa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mwa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-3",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-4",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lya (za)",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-5",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-6",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-7",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-8",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-9",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-10",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-11",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lwa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-11",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bwa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class-14",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ln",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "cl1": "wa",
        "cl10": "ya",
        "cl11": "la",
        "cl11b": "lwa",
        "cl14": "bwa",
        "cl2": "ba",
        "cl3": "mwa",
        "cl4": "mya",
        "cl5": "lya",
        "cl5b": "za",
        "cl6": "ma",
        "cl7": "ya",
        "cl8": "bya",
        "cl9": "ya"
      },
      "name": "ln-decl"
    }
  ],
  "lang": "Lingala",
  "lang_code": "ln",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Lingala entries with incorrect language header",
        "Lingala lemmas",
        "Lingala prepositions"
      ],
      "glosses": [
        "of"
      ],
      "links": [
        [
          "of",
          "of"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Malay 1-syllable words",
    "Malay entries with incorrect language header",
    "Malay interjections",
    "Malay lemmas",
    "Malay particles",
    "Malay terms borrowed from Arabic",
    "Malay terms borrowed from Dutch",
    "Malay terms derived from Arabic",
    "Malay terms derived from Dutch",
    "Malay terms derived from Middle Dutch",
    "Malay terms derived from Old Dutch",
    "Malay terms derived from Proto-Germanic",
    "Malay terms with IPA pronunciation",
    "Malay terms with redundant script codes",
    "Rhymes:Malay/a"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "ar",
        "3": "يَا",
        "t": "vocative particle"
      },
      "expansion": "Arabic يَا (yā, “vocative particle”)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Arabic يَا (yā, “vocative particle”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Malay terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Oh, God!",
          "text": "Ya, Allah!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Vocative particle (followed by name):",
        "Vocative particle (followed by name)"
      ],
      "raw_glosses": [
        "Vocative particle (followed by name):"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "wahai"
        },
        {
          "word": "hai"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "ipa": "[jä]",
      "note": "Johor-Riau"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Malay 1-syllable words",
    "Malay entries with incorrect language header",
    "Malay interjections",
    "Malay lemmas",
    "Malay nouns",
    "Malay terms borrowed from Arabic",
    "Malay terms borrowed from Dutch",
    "Malay terms derived from Arabic",
    "Malay terms derived from Dutch",
    "Malay terms derived from Middle Dutch",
    "Malay terms derived from Old Dutch",
    "Malay terms derived from Proto-Germanic",
    "Malay terms with IPA pronunciation",
    "Malay terms with redundant script codes",
    "Rhymes:Malay/a"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "ar",
        "3": "يَا",
        "pos": "letter name"
      },
      "expansion": "Arabic يَا (yā, letter name)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Arabic يَا (yā, letter name).",
  "forms": [
    {
      "form": "يا",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    },
    {
      "form": "ya-ya",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yaku",
      "tags": [
        "first-person",
        "informal",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "yamu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yanya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "يا"
      },
      "expansion": "ya (Jawi spelling يا, plural ya-ya, informal 1st possessive yaku, 2nd possessive yamu, 3rd possessive yanya)",
      "name": "ms-noun"
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Malay terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The letter ya",
          "text": "Huruf ya",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the 29th letter of the Arabic alphabet (ي)"
      ],
      "links": [
        [
          "29th",
          "29th#English"
        ],
        [
          "letter",
          "letter#English"
        ],
        [
          "Arabic alphabet",
          "Arabic alphabet#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "ipa": "[jä]",
      "note": "Johor-Riau"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Malay 1-syllable words",
    "Malay entries with incorrect language header",
    "Malay interjections",
    "Malay lemmas",
    "Malay terms borrowed from Dutch",
    "Malay terms derived from Dutch",
    "Malay terms derived from Middle Dutch",
    "Malay terms derived from Old Dutch",
    "Malay terms derived from Proto-Germanic",
    "Malay terms with IPA pronunciation",
    "Malay terms with redundant script codes",
    "Rhymes:Malay/a"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "nl",
        "3": "ja"
      },
      "expansion": "Dutch ja",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "dum",
        "3": "ja"
      },
      "expansion": "Middle Dutch ja",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "odt",
        "3": "*jā"
      },
      "expansion": "Old Dutch *jā",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*ja"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *ja",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Dutch ja, from Middle Dutch ja, from Old Dutch *jā, from Proto-Germanic *ja.",
  "forms": [
    {
      "form": "يا",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "يا"
      },
      "expansion": "ya (Jawi spelling يا)",
      "name": "ms-interj"
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Malay terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "He's a rich person, right?",
          "text": "Dia orang kaya, ya?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "grammatical interjection for confirmation"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kan"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Malay terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Yes, this is Patrick.",
          "text": "Ya, ini Patrick.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "grammatical interjection for affirmation"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ha'ah"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "ipa": "[jə]",
      "note": "Johor-Riau"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Hanyu Pinyin",
    "Mandarin entries with incorrect language header",
    "Mandarin non-lemma forms",
    "Mandarin terms with redundant script codes"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "˙ㄧㄚ",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "bopomofo"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya (ya⁵/ya⁰, Zhuyin ˙ㄧㄚ)",
      "name": "cmn-pinyin"
    },
    {
      "args": {
        "notr": "1"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "cmn-pinyin"
    }
  ],
  "lang": "Mandarin",
  "lang_code": "cmn",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Hanyu Pinyin reading of 呀"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "Hanyu Pinyin",
          "Hanyu Pinyin"
        ],
        [
          "呀",
          "呀#Chinese"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Hanyu Pinyin reading of 㗇"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "Hanyu Pinyin",
          "Hanyu Pinyin"
        ],
        [
          "㗇",
          "㗇#Chinese"
        ]
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "yā"
        }
      ],
      "categories": [
        "Mandarin nonstandard forms"
      ],
      "glosses": [
        "Nonstandard spelling of yā."
      ],
      "head_nr": 2,
      "links": [
        [
          "yā",
          "yā#Mandarin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "nonstandard"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "yá"
        }
      ],
      "categories": [
        "Mandarin nonstandard forms"
      ],
      "glosses": [
        "Nonstandard spelling of yá."
      ],
      "head_nr": 2,
      "links": [
        [
          "yá",
          "yá#Mandarin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "nonstandard"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "yǎ"
        }
      ],
      "categories": [
        "Mandarin nonstandard forms"
      ],
      "glosses": [
        "Nonstandard spelling of yǎ."
      ],
      "head_nr": 2,
      "links": [
        [
          "yǎ",
          "yǎ#Mandarin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "nonstandard"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "yà"
        }
      ],
      "categories": [
        "Mandarin nonstandard forms"
      ],
      "glosses": [
        "Nonstandard spelling of yà."
      ],
      "head_nr": 2,
      "links": [
        [
          "yà",
          "yà#Mandarin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "nonstandard"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mmd",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Maonan",
  "lang_code": "mmd",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Maonan entries with incorrect language header",
        "Maonan lemmas",
        "Maonan numerals"
      ],
      "glosses": [
        "two"
      ],
      "links": [
        [
          "two",
          "two"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dad",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Marik",
  "lang_code": "dad",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Marik entries with incorrect language header",
        "Marik lemmas",
        "Marik nouns"
      ],
      "glosses": [
        "fire"
      ],
      "links": [
        [
          "fire",
          "fire"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mud",
        "2": "ru",
        "3": "я"
      },
      "expansion": "Russian я (ja)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Russian я (ja).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mud",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mednyj Aleut",
  "lang_code": "mud",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Mednyj Aleut entries with incorrect language header",
        "Mednyj Aleut lemmas",
        "Mednyj Aleut pronouns",
        "Mednyj Aleut terms derived from Russian",
        "Mednyj Aleut terms in nonstandard scripts",
        "Mednyj Aleut terms inherited from Russian"
      ],
      "glosses": [
        "I"
      ],
      "links": [
        [
          "I",
          "I"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mpn",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mindiri",
  "lang_code": "mpn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Mindiri entries with incorrect language header",
        "Mindiri lemmas",
        "Mindiri nouns"
      ],
      "glosses": [
        "fire"
      ],
      "links": [
        [
          "fire",
          "fire"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nd",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ya",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nd",
        "2": "verb",
        "head": "-ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "nd-verb"
    }
  ],
  "lang": "Northern Ndebele",
  "lang_code": "nd",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Northern Ndebele entries with incorrect language header",
        "Northern Ndebele lemmas",
        "Northern Ndebele terms derived from Proto-Bantu",
        "Northern Ndebele terms inherited from Proto-Bantu",
        "Northern Ndebele verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to go to, towards [+locative]",
        "to go to, towards"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to go to, towards [+locative]"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nso",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nso",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sotho",
  "lang_code": "nso",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Northern Sotho entries with incorrect language header",
        "Northern Sotho lemmas",
        "Northern Sotho terms derived from Proto-Bantu",
        "Northern Sotho terms inherited from Proto-Bantu",
        "Northern Sotho verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "yǎ`",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nzd",
        "2": "pronoun",
        "head": "yǎ`"
      },
      "expansion": "yǎ`",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Nzadi",
  "lang_code": "nzd",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "mǐ`"
    },
    {
      "word": "bǐ"
    },
    {
      "word": "yǎ`"
    },
    {
      "word": "byɛ̌n"
    },
    {
      "word": "ndé"
    },
    {
      "word": "bɔ̌"
    },
    {
      "word": "nɔ̌"
    },
    {
      "word": "mɔ̌"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Nzadi entries with incorrect language header",
        "Nzadi lemmas",
        "Nzadi pronouns"
      ],
      "glosses": [
        "you (second-person singular pronoun)"
      ],
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Pali entries with incorrect language header",
    "Pali lemmas",
    "Pali masculine nouns",
    "Pali nouns",
    "Pali nouns in Latin script",
    "Pali pronouns",
    "Pali pronouns in Latin script",
    "Pali terms derived from Sanskrit"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "sa",
        "3": "यद्"
      },
      "expansion": "Sanskrit यद् (yad)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Sanskrit यद् (yad).",
  "forms": [
    {
      "form": "masculine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pi-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "yo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ye",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ye",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yebhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yesaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yesānaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yasmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yamhā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yebhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yesaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yesānaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yasmiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yamhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yesu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "ya m",
      "name": "pi-pronoun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "abls": "yasmā",
        "abls2": "yamhā",
        "abls_mod": "replace",
        "datp": "yesaṃ",
        "datp2": "yesānaṃ",
        "datp_mod": "replace",
        "dats": "yassa",
        "dats_mod": "replace",
        "g": "m",
        "genp": "yesaṃ",
        "genp2": "yesānaṃ",
        "genp_mod": "replace",
        "locs": "yasmiṃ",
        "locs2": "yamhi",
        "locs_mod": "replace",
        "nomp": "ye",
        "nomp_mod": "replace",
        "novoc": "true"
      },
      "name": "pi-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Pali",
  "lang_code": "pi",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "who, which, that"
      ],
      "links": [
        [
          "who",
          "who"
        ],
        [
          "which",
          "which"
        ],
        [
          "that",
          "that"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(relative) who, which, that"
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "relative"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "tags": [
        "Brahmi",
        "character"
      ],
      "word": "𑀬"
    },
    {
      "tags": [
        "Devanagari",
        "character"
      ],
      "word": "य"
    },
    {
      "tags": [
        "Bengali"
      ],
      "word": "য"
    },
    {
      "tags": [
        "Sinhalese",
        "character"
      ],
      "word": "ය"
    },
    {
      "tags": [
        "Burmese",
        "character"
      ],
      "word": "ယ"
    },
    {
      "word": "ย"
    },
    {
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "ย"
    },
    {
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "ะ"
    },
    {
      "tags": [
        "Tai-Tham",
        "character"
      ],
      "word": "ᨿ"
    },
    {
      "word": "ຍ"
    },
    {
      "word": "ຍະ"
    },
    {
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ຢ"
    },
    {
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ະ"
    },
    {
      "tags": [
        "Khmer",
        "character"
      ],
      "word": "យ"
    },
    {
      "tags": [
        "Chakma",
        "character"
      ],
      "word": "𑄠"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Pali entries with incorrect language header",
    "Pali lemmas",
    "Pali masculine nouns",
    "Pali nouns",
    "Pali nouns in Latin script",
    "Pali pronouns",
    "Pali pronouns in Latin script",
    "Pali terms derived from Sanskrit"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "yā"
    },
    {
      "english": "namely",
      "word": "yadidaṃ"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "sa",
        "3": "यद्"
      },
      "expansion": "Sanskrit यद् (yad)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Sanskrit यद् (yad).",
  "forms": [
    {
      "form": "neuter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pi-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "yaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yāni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yāni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yebhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yesaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yesānaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yasmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yamhā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yehi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yebhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yesaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yesānaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "yasmiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yamhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yesu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "expansion": "ya n",
      "name": "pi-pronoun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "abls": "yasmā",
        "abls2": "yamhā",
        "abls_mod": "replace",
        "accs": "yad",
        "datp": "yesaṃ",
        "datp2": "yesānaṃ",
        "datp_mod": "replace",
        "dats": "yassa",
        "dats_mod": "replace",
        "g": "n",
        "genp": "yesaṃ",
        "genp2": "yesānaṃ",
        "genp_mod": "replace",
        "locs": "yasmiṃ",
        "locs2": "yamhi",
        "locs_mod": "replace",
        "noms": "yad",
        "novoc": "true"
      },
      "name": "pi-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Pali",
  "lang_code": "pi",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "which, that"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(relative) which, that"
      ],
      "tags": [
        "neuter",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "(duplicated) whatever"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(relative) (duplicated) whatever"
      ],
      "tags": [
        "neuter",
        "relative"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "tags": [
        "Brahmi",
        "character"
      ],
      "word": "𑀬"
    },
    {
      "tags": [
        "Devanagari",
        "character"
      ],
      "word": "य"
    },
    {
      "tags": [
        "Bengali"
      ],
      "word": "য"
    },
    {
      "tags": [
        "Sinhalese",
        "character"
      ],
      "word": "ය"
    },
    {
      "tags": [
        "Burmese",
        "character"
      ],
      "word": "ယ"
    },
    {
      "word": "ย"
    },
    {
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "ย"
    },
    {
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "ะ"
    },
    {
      "tags": [
        "Tai-Tham",
        "character"
      ],
      "word": "ᨿ"
    },
    {
      "word": "ຍ"
    },
    {
      "word": "ຍະ"
    },
    {
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ຢ"
    },
    {
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ະ"
    },
    {
      "tags": [
        "Khmer",
        "character"
      ],
      "word": "យ"
    },
    {
      "tags": [
        "Chakma",
        "character"
      ],
      "word": "𑄠"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Pali entries with incorrect language header",
    "Pali lemmas",
    "Pali masculine nouns",
    "Pali nouns",
    "Pali nouns in Latin script"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_text": "Probably from the pronunciation of a syllable consisting only of the letter.",
  "forms": [
    {
      "form": "masculine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pi-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "yo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yāya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yatthaṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yasmā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yamhā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yasmiṃ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yamhi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ye",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "ya m",
      "name": "pi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "number": "s"
      },
      "name": "pi-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Pali",
  "lang_code": "pi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "the Pali letter 'y'"
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "yakāra"
    },
    {
      "tags": [
        "Brahmi",
        "character"
      ],
      "word": "𑀬"
    },
    {
      "tags": [
        "Devanagari",
        "character"
      ],
      "word": "य"
    },
    {
      "tags": [
        "Bengali"
      ],
      "word": "য"
    },
    {
      "tags": [
        "Sinhalese",
        "character"
      ],
      "word": "ය"
    },
    {
      "tags": [
        "Burmese",
        "character"
      ],
      "word": "ယ"
    },
    {
      "word": "ย"
    },
    {
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "ย"
    },
    {
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "ะ"
    },
    {
      "tags": [
        "Tai-Tham",
        "character"
      ],
      "word": "ᨿ"
    },
    {
      "word": "ຍ"
    },
    {
      "word": "ຍະ"
    },
    {
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ຢ"
    },
    {
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ະ"
    },
    {
      "tags": [
        "Khmer",
        "character"
      ],
      "word": "យ"
    },
    {
      "tags": [
        "Chakma",
        "character"
      ],
      "word": "𑄠"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "ja"
      },
      "expansion": "German ja",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "ja"
      },
      "expansion": "Dutch ja",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "ja"
      },
      "expansion": "Swedish ja",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare German ja, Dutch ja, Swedish ja.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pdc",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Pennsylvania German",
  "lang_code": "pdc",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pennsylvania German entries with incorrect language header",
        "Pennsylvania German interjections",
        "Pennsylvania German lemmas"
      ],
      "glosses": [
        "yes, yeah"
      ],
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ],
        [
          "yeah",
          "yeah"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bnt-phu",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ya",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bnt-phu",
        "2": "verb",
        "head": "-ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "bnt-phu-verb"
    }
  ],
  "lang": "Phuthi",
  "lang_code": "bnt-phu",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Phuthi entries with incorrect language header",
        "Phuthi lemmas",
        "Phuthi terms derived from Proto-Bantu",
        "Phuthi terms inherited from Proto-Bantu",
        "Phuthi verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to go to, towards [+locative]",
        "to go to, towards"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to go to, towards [+locative]"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "pt-adv"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "iá"
        }
      ],
      "categories": [
        "Portuguese 1-syllable words",
        "Portuguese adverbs",
        "Portuguese entries with incorrect language header",
        "Portuguese lemmas",
        "Portuguese terms spelled with Y",
        "Portuguese terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Portuguese/a"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of iá"
      ],
      "links": [
        [
          "iá",
          "iá#Portuguese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈja/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Japonic entries with incorrect language header",
    "Proto-Japonic lemmas",
    "Proto-Japonic links with redundant alt parameters",
    "Proto-Japonic nouns",
    "Proto-Japonic numerals"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ojp",
            "2": "八",
            "tr": "ya"
          },
          "expansion": "Old Japanese: 八 (ya)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Japanese: 八 (ya)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ja",
            "2": "八",
            "tr": "ya"
          },
          "expansion": "Japanese: 八 (ya)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Japanese: 八 (ya)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "jpx-ryu-pro",
            "2": "*ya",
            "id": "eight"
          },
          "expansion": "Proto-Ryukyuan: *ya\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: 八 (yā)\nKunigami: 八 (yā)\nNorthern Amami-Oshima: 八 (yā)\nOkinawan: 八 (yā)\nOki-No-Erabu: 八 (yā)\nSouthern Amami-Oshima: 八 (yā)\nToku-No-Shima: 八 (yā)\nYoron: 八 (yā)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: 八 (yā)\nYaeyama: 八 (yā)\nYonaguni: 八 (dā)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Ryukyuan: *ya\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: 八 (yā)\nKunigami: 八 (yā)\nNorthern Amami-Oshima: 八 (yā)\nOkinawan: 八 (yā)\nOki-No-Erabu: 八 (yā)\nSouthern Amami-Oshima: 八 (yā)\nToku-No-Shima: 八 (yā)\nYoron: 八 (yā)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: 八 (yā)\nYaeyama: 八 (yā)\nYonaguni: 八 (dā)"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "8"
      },
      "expansion": "",
      "name": "number box"
    },
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "*yə",
        "3": "",
        "4": "four"
      },
      "expansion": "*yə (“four”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Likely related to *yə (“four”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "*ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/ya",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "eight"
      ],
      "links": [
        [
          "eight",
          "eight"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Japonic entries with incorrect language header",
    "Proto-Japonic lemmas",
    "Proto-Japonic nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ojp",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "ya"
          },
          "expansion": "Old Japanese: 家, 屋 (ya)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Japanese: 家, 屋 (ya)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ja",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "ya"
          },
          "expansion": "Japanese: 家, 屋 (ya)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Japanese: 家, 屋 (ya)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "jpx-ryu-pro",
            "2": "*ya",
            "id": "house"
          },
          "expansion": "Proto-Ryukyuan: *ya\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: 家, 屋 (yā)\nKunigami: 家, 屋 (yā)\nNorthern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)\nOkinawan: 家, 屋 (yā)\nOki-No-Erabu: 家, 屋 (yā)\nSouthern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)\nToku-No-Shima: 家, 屋 (yā)\nYoron: 家, 屋 (yā)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: 家, 屋 (yā)\nYaeyama: 家, 屋 (yā)\nYonaguni: 家, 屋 (dā)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Ryukyuan: *ya\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: 家, 屋 (yā)\nKunigami: 家, 屋 (yā)\nNorthern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)\nOkinawan: 家, 屋 (yā)\nOki-No-Erabu: 家, 屋 (yā)\nSouthern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)\nToku-No-Shima: 家, 屋 (yā)\nYoron: 家, 屋 (yā)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: 家, 屋 (yā)\nYaeyama: 家, 屋 (yā)\nYonaguni: 家, 屋 (dā)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/ya",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "house"
      ],
      "links": [
        [
          "house",
          "house"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header",
    "Proto-Ryukyuan lemmas",
    "Proto-Ryukyuan links with redundant alt parameters",
    "Proto-Ryukyuan nouns",
    "Proto-Ryukyuan numerals",
    "Proto-Ryukyuan terms derived from Proto-Japonic",
    "Proto-Ryukyuan terms inherited from Proto-Japonic"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Northern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Kikai: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kikai: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Kunigami: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kunigami: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Northern Amami-Oshima: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Amami-Oshima: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Okinawan: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Okinawan: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Oki-No-Erabu: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Oki-No-Erabu: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Southern Amami-Oshima: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Amami-Oshima: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tkn",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Toku-No-Shima: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Toku-No-Shima: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yox",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Yoron: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yoron: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Southern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Miyako: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Miyako: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "八",
            "tr": "yā"
          },
          "expansion": "Yaeyama: 八 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yaeyama: 八 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yoi",
            "2": "八",
            "tr": "dā"
          },
          "expansion": "Yonaguni: 八 (dā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yonaguni: 八 (dā)"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "8"
      },
      "expansion": "",
      "name": "number box"
    },
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*ya",
        "4": "",
        "5": "eight"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *ya (“eight”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *ya (“eight”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "*ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/ya",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "eight"
      ],
      "links": [
        [
          "eight",
          "eight"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "jpx-ryu-pro:eight"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header",
    "Proto-Ryukyuan lemmas",
    "Proto-Ryukyuan nouns",
    "Proto-Ryukyuan terms derived from Proto-Japonic",
    "Proto-Ryukyuan terms inherited from Proto-Japonic"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Northern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Kikai: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kikai: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Kunigami: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kunigami: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Northern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Okinawan: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Okinawan: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Oki-No-Erabu: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Oki-No-Erabu: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Southern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Amami-Oshima: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tkn",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Toku-No-Shima: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Toku-No-Shima: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yox",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Yoron: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yoron: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Southern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Miyako: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Miyako: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "yā"
          },
          "expansion": "Yaeyama: 家, 屋 (yā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yaeyama: 家, 屋 (yā)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yoi",
            "2": "家",
            "3": "屋",
            "tr2": "dā"
          },
          "expansion": "Yonaguni: 家, 屋 (dā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yonaguni: 家, 屋 (dā)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*ya",
        "4": "",
        "5": "house"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *ya (“house”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *ya (“house”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/ya",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "house"
      ],
      "links": [
        [
          "house",
          "house"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "jpx-ryu-pro:house"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Scots",
  "lang_code": "sco",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ae"
        }
      ],
      "categories": [
        "Scots entries with incorrect language header",
        "Scots lemmas",
        "Scots numerals"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of ae"
      ],
      "links": [
        [
          "ae",
          "ae#Scots"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "st",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "st",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Sotho",
  "lang_code": "st",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Sotho entries with incorrect language header",
        "Sotho lemmas",
        "Sotho terms derived from Proto-Bantu",
        "Sotho terms inherited from Proto-Bantu",
        "Sotho verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xsl",
        "2": "ath-pro",
        "3": "*yaˑ"
      },
      "expansion": "Proto-Athabaskan *yaˑ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nv",
        "2": "yá"
      },
      "expansion": "Navajo yá",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Athabaskan *yaˑ. Cognates include Navajo yá.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ya-",
      "tags": [
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "xsl-infl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "seyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "naxeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "neyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "naxeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "giyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "meyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "goyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "goyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "fourth-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ɂedeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessive",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kedeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "possessive",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "deyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "possessive",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "reciprocal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ɂełeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "reciprocal"
      ]
    },
    {
      "form": "ɂeyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indefinite",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "goyaá",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xsl",
        "2": "noun",
        "3": "stem",
        "4": "-ya-",
        "f1nolink": "1"
      },
      "expansion": "ya (stem -ya-)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "+"
      },
      "expansion": "ya (stem -ya-)",
      "name": "xsl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ya"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yaá"
      },
      "name": "xsl-infl"
    }
  ],
  "lang": "South Slavey",
  "lang_code": "xsl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "South Slavey entries with incorrect language header",
        "South Slavey lemmas",
        "South Slavey nouns",
        "South Slavey terms derived from Proto-Athabaskan",
        "South Slavey terms inherited from Proto-Athabaskan",
        "South Slavey terms with IPA pronunciation",
        "xsl:Nature"
      ],
      "glosses": [
        "sky"
      ],
      "links": [
        [
          "sky",
          "sky"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[jà(ʔ)]"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nr",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ya",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nr",
        "2": "verb",
        "head": "-ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "nr-verb"
    }
  ],
  "lang": "Southern Ndebele",
  "lang_code": "nr",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Southern Ndebele entries with incorrect language header",
        "Southern Ndebele lemmas",
        "Southern Ndebele terms derived from Proto-Bantu",
        "Southern Ndebele terms inherited from Proto-Bantu",
        "Southern Ndebele verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to go to, towards [+locative]",
        "to go to, towards"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to go to, towards [+locative]"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Spanish/a",
    "Rhymes:Spanish/a/1 syllable",
    "Spanish 1-syllable words",
    "Spanish adverbs",
    "Spanish conjunctions",
    "Spanish entries with incorrect language header",
    "Spanish interjections",
    "Spanish lemmas",
    "Spanish terms derived from Latin",
    "Spanish terms inherited from Latin",
    "Spanish terms with IPA pronunciation",
    "Spanish terms with audio links"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "desde ya"
    },
    {
      "word": "no ya"
    },
    {
      "word": "pues ya"
    },
    {
      "word": "que ya es decir"
    },
    {
      "word": "si ya"
    },
    {
      "word": "ya está"
    },
    {
      "word": "ya no"
    },
    {
      "word": "ya pues"
    },
    {
      "word": "ya que"
    },
    {
      "word": "ya se va"
    },
    {
      "word": "ya te digo"
    },
    {
      "word": "ya veremos"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "iam",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin iam",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "iam"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin iam",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "já"
      },
      "expansion": "Portuguese já",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "déjà"
      },
      "expansion": "French déjà",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "già"
      },
      "expansion": "Italian già",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin iam. Compare Portuguese já, French déjà and Italian già.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "es-adv"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ya"
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Spanish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Press it now.",
          "text": "Púlsalo ya.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Ready, set, go.",
          "text": "Preparados, listos, ya.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "now"
      ],
      "links": [
        [
          "now",
          "now"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ahora"
        },
        {
          "word": "ahorita"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Spanish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I already did it.",
          "text": "Ya lo hice.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "already, yet"
      ],
      "links": [
        [
          "already",
          "already"
        ],
        [
          "yet",
          "yet"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Spanish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I am going to finish my work soon.",
          "text": "Voy a terminar mi trabajo ya.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "in the near future; soon"
      ],
      "links": [
        [
          "near",
          "near"
        ],
        [
          "future",
          "future"
        ],
        [
          "soon",
          "soon"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "immediately"
      ],
      "links": [
        [
          "immediately",
          "immediately"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ahora mismo"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Spanish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I don't want to go back to that place anymore.",
          "text": "Ya no quiero volver a ese lugar.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "anymore; no longer"
      ],
      "links": [
        [
          "anymore",
          "anymore"
        ],
        [
          "longer",
          "longer"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Spanish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I do know!",
          "text": "¡Ya lo sé!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "emphatic (similar to the use of English \"so\" or \"oh\" as an interjection)"
      ],
      "links": [
        [
          "emphatic",
          "emphatic#English"
        ],
        [
          "so",
          "so#English"
        ],
        [
          "oh",
          "oh#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(emphatic) emphatic (similar to the use of English \"so\" or \"oh\" as an interjection)"
      ],
      "tags": [
        "emphatic"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Spanish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "not only...",
          "text": "no ya...",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "only"
      ],
      "links": [
        [
          "only",
          "only"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in negatives) only"
      ],
      "raw_tags": [
        "in negatives"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Spanish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "yes, but...",
          "text": "ya, pero...",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "links": [
        [
          "pero",
          "pero"
        ],
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(before pero) yes"
      ],
      "raw_tags": [
        "before pero"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Spanish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "now that...",
          "text": "ya que...",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "since, now"
      ],
      "links": [
        [
          "que",
          "que"
        ],
        [
          "since",
          "since"
        ],
        [
          "now",
          "now"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(before que) since, now"
      ],
      "raw_tags": [
        "before que"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "OK"
      ],
      "links": [
        [
          "OK",
          "OK"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʝa/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɟ͡ʝa]"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʝa/",
      "note": "everywhere but Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɟ͡ʝa]",
      "note": "everywhere but Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʃa/",
      "note": "Buenos Aires and environs"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʃa]",
      "note": "Buenos Aires and environs"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʒa/",
      "note": "elsewhere in Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʒa]",
      "note": "elsewhere in Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Spanish/a",
    "Rhymes:Spanish/a/1 syllable",
    "Spanish 1-syllable words",
    "Spanish adverbs",
    "Spanish conjunctions",
    "Spanish entries with incorrect language header",
    "Spanish interjections",
    "Spanish lemmas",
    "Spanish terms derived from Latin",
    "Spanish terms inherited from Latin",
    "Spanish terms with IPA pronunciation",
    "Spanish terms with audio links"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "iam",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin iam",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "iam"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin iam",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "já"
      },
      "expansion": "Portuguese já",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "déjà"
      },
      "expansion": "French déjà",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "già"
      },
      "expansion": "Italian già",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin iam. Compare Portuguese já, French déjà and Italian già.",
  "forms": [
    {
      "form": "ya ... ya ...",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "conjunction",
        "head": "ya ... ya ..."
      },
      "expansion": "ya ... ya ...",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ya"
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Spanish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "First rain, now snow!",
          "text": "¡Ya lluvia ya nieve!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first (something) then (something else); first (something), now (something else)"
      ],
      "links": [
        [
          "first",
          "first"
        ],
        [
          "then",
          "then"
        ],
        [
          "now",
          "now"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Spanish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "whether sun or rain",
          "text": "ya sol ya lluvia",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "whether (something) or (something else)"
      ],
      "links": [
        [
          "whether",
          "whether"
        ],
        [
          "or",
          "or"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʝa/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɟ͡ʝa]"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʝa/",
      "note": "everywhere but Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɟ͡ʝa]",
      "note": "everywhere but Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʃa/",
      "note": "Buenos Aires and environs"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʃa]",
      "note": "Buenos Aires and environs"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʒa/",
      "note": "elsewhere in Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʒa]",
      "note": "elsewhere in Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Spanish/a",
    "Rhymes:Spanish/a/1 syllable",
    "Spanish 1-syllable words",
    "Spanish adverbs",
    "Spanish conjunctions",
    "Spanish entries with incorrect language header",
    "Spanish interjections",
    "Spanish lemmas",
    "Spanish terms derived from Latin",
    "Spanish terms inherited from Latin",
    "Spanish terms with IPA pronunciation",
    "Spanish terms with audio links"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ya, ya"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "iam",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin iam",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "iam"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin iam",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "já"
      },
      "expansion": "Portuguese já",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "déjà"
      },
      "expansion": "French déjà",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "già"
      },
      "expansion": "Italian già",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin iam. Compare Portuguese já, French déjà and Italian già.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ya"
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "come on!, let's go!"
      ],
      "links": [
        [
          "come on",
          "come on"
        ],
        [
          "let's go",
          "let's go"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "vamos"
        },
        {
          "word": "vámonos"
        },
        {
          "word": "adelante"
        },
        {
          "word": "ándale"
        },
        {
          "word": "órale"
        },
        {
          "word": "ya po"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Spanish colloquialisms",
        "Spanish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "\"You know we're hanging out with Antonio tonight.\" \"I know.\"",
          "text": "—Sabes que quedamos con Antonio esta tarde. —Ya.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "\"You can't come, you're working that day.\" \"Right, but we close early on Fridays.\"",
          "text": "—No podrás venir, que trabajas ese día. —Ya, pero cerramos temprano los viernes.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to acknowledge or dismiss the previous statement"
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) used to acknowledge or dismiss the previous statement"
      ],
      "tags": [
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʝa/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɟ͡ʝa]"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʝa/",
      "note": "everywhere but Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɟ͡ʝa]",
      "note": "everywhere but Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʃa/",
      "note": "Buenos Aires and environs"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʃa]",
      "note": "Buenos Aires and environs"
    },
    {
      "ipa": "/ˈʒa/",
      "note": "elsewhere in Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʒa]",
      "note": "elsewhere in Argentina and Uruguay"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Swahili entries with incorrect language header",
    "Swahili non-lemma forms",
    "Swahili particle forms",
    "Swahili terms with audio links"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "particle form"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swahili",
  "lang_code": "sw",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "singular only",
          "word": "-a"
        }
      ],
      "glosses": [
        "N class inflected form of -a (singular only)."
      ],
      "links": [
        [
          "-a",
          "a#Swahili"
        ]
      ],
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9",
        "form-of"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Mi class inflected form of -a."
      ],
      "links": [
        [
          "-a",
          "a#Swahili"
        ]
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-a"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ma class inflected form of -a."
      ],
      "links": [
        [
          "-a",
          "a#Swahili"
        ]
      ],
      "tags": [
        "class-5",
        "class-6",
        "form-of"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Sw-ke-ya.flac",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/97/Sw-ke-ya.flac/Sw-ke-ya.flac.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/97/Sw-ke-ya.flac/Sw-ke-ya.flac.ogg",
      "tags": [
        "Kenya"
      ],
      "text": "Audio (Kenya)"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zat",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tabaa Zapotec",
  "lang_code": "zat",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tabaa Zapotec entries with incorrect language header",
        "Tabaa Zapotec lemmas",
        "Tabaa Zapotec nouns"
      ],
      "glosses": [
        "reed"
      ],
      "links": [
        [
          "reed",
          "reed"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Tagalog/a",
    "Rhymes:Tagalog/a/1 syllable",
    "Tagalog 1-syllable words",
    "Tagalog entries with incorrect language header",
    "Tagalog interjections",
    "Tagalog lemmas",
    "Tagalog nouns",
    "Tagalog terms with Baybayin script",
    "Tagalog terms with IPA pronunciation",
    "Tagalog terms with mabilis pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "ᜌ",
      "name": "tl-bay sc"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "ᜌ"
      },
      "expansion": "ᜌ (ya)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Influenced by Baybayin character ᜌ (ya).",
  "forms": [
    {
      "form": "ᜌ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "b": "+"
      },
      "expansion": "ya (Baybayin spelling ᜌ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "yaya"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages using lite templates",
        "tl:Latin letter names"
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter Y/y, in the Abakada alphabet."
      ],
      "links": [
        [
          "Y",
          "Y#Tagalog"
        ],
        [
          "y",
          "y#Tagalog"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "english": "in the Filipino alphabet",
          "word": "way"
        },
        {
          "word": "ye"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[jɐ]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Tagalog/a",
    "Rhymes:Tagalog/a/1 syllable",
    "Tagalog 1-syllable words",
    "Tagalog entries with incorrect language header",
    "Tagalog interjections",
    "Tagalog lemmas",
    "Tagalog terms with Baybayin script",
    "Tagalog terms with IPA pronunciation",
    "Tagalog terms with mabilis pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ᜌ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "interjection",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "ya (Baybayin spelling ᜌ)",
      "name": "tl-head"
    }
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "expression used to drive cattle: yah"
      ],
      "links": [
        [
          "expression",
          "expression#English"
        ],
        [
          "drive",
          "drive#English"
        ],
        [
          "cattle",
          "cattle#English"
        ],
        [
          "yah",
          "yah"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "hiya"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ja/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[jɐ]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tft",
        "2": "id",
        "3": "ya",
        "t": "yes"
      },
      "expansion": "Indonesian ya (“yes”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly from Indonesian ya (“yes”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tft",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ternate",
  "lang_code": "tft",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ternate entries with incorrect language header",
        "Ternate interjections",
        "Ternate lemmas",
        "Ternate terms derived from Indonesian",
        "Ternate terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈja]"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ocu",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tlahuica",
  "lang_code": "ocu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tlahuica entries with incorrect language header",
        "Tlahuica lemmas",
        "Tlahuica nouns"
      ],
      "glosses": [
        "stomach"
      ],
      "links": [
        [
          "stomach",
          "stomach"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tn",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tn",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tswana",
  "lang_code": "tn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tswana entries with incorrect language header",
        "Tswana lemmas",
        "Tswana terms derived from Proto-Bantu",
        "Tswana terms inherited from Proto-Bantu",
        "Tswana verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Turkish entries with incorrect language header",
    "Turkish interjections",
    "Turkish lemmas",
    "Turkish particles",
    "Turkish terms derived from Arabic",
    "Turkish terms derived from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms inherited from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ya sabır"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "یا",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "ya",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish یا (ya)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "یا",
        "tr": "ya"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish یا (ya)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ar",
        "3": "يَا",
        "t": "o, hey, you"
      },
      "expansion": "Arabic يَا (yā, “o, hey, you”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish یا (ya), from Arabic يَا (yā, “o, hey, you”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "particle",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "tr-particle"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "particle",
  "related": [
    {
      "word": "ya Allah"
    },
    {
      "word": "ya Rabbi"
    },
    {
      "word": "yahu"
    },
    {
      "word": "yahut"
    },
    {
      "word": "yalel"
    },
    {
      "word": "yalelli"
    },
    {
      "word": "yallah"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "The Turkish vocative particle."
      ],
      "links": [
        [
          "vocative",
          "vocative#English"
        ],
        [
          "particle",
          "particle#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "tr:vocative"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ey"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑː/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "yaa"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Turkish conjunctions",
    "Turkish entries with incorrect language header",
    "Turkish interjections",
    "Turkish lemmas",
    "Turkish terms derived from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms derived from Persian",
    "Turkish terms inherited from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ve"
    },
    {
      "word": "veya"
    },
    {
      "word": "veyahut"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "یا",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "ya",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish یا (ya)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "یا",
        "tr": "ya"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish یا (ya)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "fa",
        "3": "یا",
        "t": "either, or",
        "tr": "yâ"
      },
      "expansion": "Persian یا (yâ, “either, or”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish یا (ya), from Persian یا (yâ, “either, or”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "conjunction",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "tr-con"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "conj",
  "related": [
    {
      "word": "yahut"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Turkish informal terms"
      ],
      "glosses": [
        "Expresses mild confusion."
      ],
      "raw_glosses": [
        "(informal) Expresses mild confusion."
      ],
      "tags": [
        "informal"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Turkish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "— Can a little bit of yeast ferment the great lake? — But what if it should?",
          "text": "— İlahi, hocam, hiç göle maya çalmakla göl maya tutar mı? — Ya tutarsa?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "what if (used to introduce speculation about future)"
      ],
      "links": [
        [
          "what if",
          "what if"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Turkish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It's easy to carry the bags. What about the luggages? What will be of them?",
          "text": "Poşetleri taşıması kolay. Ya bu bavullar? Onlar ne olacak?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "what about (used to ask someone to consider something or someone that they have apparently not considered)"
      ],
      "links": [
        [
          "what about",
          "what about"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Turkish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Her hair, her voice, her smile are all so beautiful. And especially her eyes.",
          "text": "Saçları, sesi, gülüşü çok güzel. Ya gözleri.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "above all, especially"
      ],
      "links": [
        [
          "above all",
          "above all"
        ],
        [
          "especially",
          "especially"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(preceding the last term in a list) above all, especially"
      ],
      "raw_tags": [
        "preceding the last term in a list"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑ/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "yaa"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Turkish conjunctions",
    "Turkish entries with incorrect language header",
    "Turkish interjections",
    "Turkish lemmas",
    "Turkish terms derived from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms derived from Persian",
    "Turkish terms inherited from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ya bu deveyi gütmeli, ya bu diyardan gitmeli"
    },
    {
      "word": "ya dayak yememiş ya sayı bilmiyor"
    },
    {
      "word": "ya devlet başa ya kuzgun leşe"
    },
    {
      "word": "ya hep ya hiç"
    },
    {
      "word": "ya herrü ya merrü"
    },
    {
      "word": "ya huyundan ya suyundan"
    },
    {
      "word": "ya var ya yok"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "یا",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "ya",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish یا (ya)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "یا",
        "tr": "ya"
      },
      "expansion": "Inherited from Ottoman Turkish یا (ya)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "fa",
        "3": "یا",
        "t": "either, or",
        "tr": "yâ"
      },
      "expansion": "Persian یا (yâ, “either, or”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Ottoman Turkish یا (ya), from Persian یا (yâ, “either, or”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ya … ya …",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "conjunction",
        "head": "ya … ya …",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ya … ya …",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "head": "ya … ya …"
      },
      "expansion": "ya … ya …",
      "name": "tr-con"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Turkish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "[Choose] either this or that. We can't afford to buy them both.",
          "text": "Ya bu, ya şu. İkisine birden paramız yetmez.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "either … or"
      ],
      "links": [
        [
          "either … or",
          "either … or"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ya … ya da …"
        },
        {
          "word": "ya … yahut …"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑ/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "yaa"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Turkish entries with incorrect language header",
    "Turkish interjections",
    "Turkish lemmas",
    "Turkish terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "interjection",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ya",
      "name": "tr-interj"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Turkish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Aw, so cute! Look how's she sleeping.",
          "text": "Ya, çok tatlı! Şunun yatışına bak.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "aw (Used to express affection.)"
      ],
      "links": [
        [
          "aw",
          "aw"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Turkish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Enough!",
          "text": "Ya yeter be, yeter!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Expresses frustration."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɑː/"
    },
    {
      "ipa": "/jɑ/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "yaa"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Usan entries with incorrect language header",
    "Usan lemmas",
    "Usan nouns"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wnu",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Usan",
  "lang_code": "wnu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "rain"
      ],
      "links": [
        [
          "rain",
          "rain"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ve",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ve",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Venda",
  "lang_code": "ve",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Venda entries with incorrect language header",
        "Venda lemmas",
        "Venda terms derived from Proto-Bantu",
        "Venda terms inherited from Proto-Bantu",
        "Venda verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "es",
        "3": "ya",
        "4": "",
        "5": "already"
      },
      "expansion": "Spanish ya (“already”)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Spanish ya (“already”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Volapük",
  "lang_code": "vo",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Volapük adverbs",
        "Volapük entries with incorrect language header",
        "Volapük lemmas",
        "Volapük terms borrowed from Spanish",
        "Volapük terms derived from Spanish"
      ],
      "glosses": [
        "already"
      ],
      "links": [
        [
          "already",
          "already"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wba",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Warao",
  "lang_code": "wba",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Warao entries with incorrect language header",
        "Warao lemmas",
        "Warao nouns"
      ],
      "glosses": [
        "sun"
      ],
      "links": [
        [
          "sun",
          "sun"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "hokohi"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nhw",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Western Huasteca Nahuatl",
  "lang_code": "nhw",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Western Huasteca Nahuatl entries with incorrect language header",
        "Western Huasteca Nahuatl lemmas",
        "Western Huasteca Nahuatl pronouns"
      ],
      "glosses": [
        "third person; he, she"
      ],
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mmr",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Western Xiangxi Miao",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mmr",
        "2": "eint"
      },
      "expansion": "eint",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Western Xiangxi Miao [Fenghuang] eint.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mww",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "White Hmong",
  "lang_code": "mww",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Western Xiangxi Miao terms in nonstandard scripts",
        "White Hmong entries with incorrect language header",
        "White Hmong lemmas",
        "White Hmong terms with IPA pronunciation",
        "White Hmong verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to fly"
      ],
      "links": [
        [
          "fly",
          "fly"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʝa˧/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xh",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ya",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "-ya",
      "name": "xh-verb"
    }
  ],
  "lang": "Xhosa",
  "lang_code": "xh",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Xhosa entries with incorrect language header",
        "Xhosa intransitive verbs",
        "Xhosa lemmas",
        "Xhosa terms derived from Proto-Bantu",
        "Xhosa terms inherited from Proto-Bantu",
        "Xhosa verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to go to, towards [+locative]",
        "to go to, towards"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to go to, towards [+locative]"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tao",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*(si-)ia"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *(si-)ia",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tao",
        "2": "map-pro",
        "3": "*(si-)ia"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *(si-)ia",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "ia"
      },
      "expansion": "Indonesian ia",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mi",
        "2": "ia"
      },
      "expansion": "Maori ia",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *(si-)ia, from Proto-Austronesian *(si-)ia. Compare Indonesian ia, Maori ia.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tao",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Yami",
  "lang_code": "tao",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Yami entries with incorrect language header",
        "Yami lemmas",
        "Yami pronouns",
        "Yami terms derived from Proto-Austronesian",
        "Yami terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Yami terms inherited from Proto-Austronesian",
        "Yami terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian"
      ],
      "glosses": [
        "he; she"
      ],
      "links": [
        [
          "he",
          "he"
        ],
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yol",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Yola",
  "lang_code": "yol",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Yola entries with incorrect language header",
        "Yola non-lemma forms",
        "Yola terms with IPA pronunciation",
        "Yola terms with quotations",
        "Yola verb forms"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "She gave them some to do, as we are doing now;",
          "ref": "1867, “A YOLA ZONG”, in SONGS, ETC. IN THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, number 14, page 90",
          "text": "Shoo ya aam zim to doone, as w' be doone nowe;",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "yie"
        }
      ],
      "glosses": [
        "simple past of yie"
      ],
      "links": [
        [
          "yie",
          "yie#Yola"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jɔː/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation",
    "Yoruba verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "tenant",
      "word": "ayálégbé"
    },
    {
      "english": "money lender",
      "word": "ayánilówó"
    },
    {
      "english": "money borrower",
      "word": "ayáwó"
    },
    {
      "english": "ear loan",
      "word": "ọ̀rọ̀-àfetíyá"
    },
    {
      "english": "eye loan",
      "word": "ọ̀rọ̀-àfojúyá"
    },
    {
      "english": "loanword",
      "word": "ọ̀rọ̀-àyálò"
    },
    {
      "english": "to borrow money",
      "word": "yáwó"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "yá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yá",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yá",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yá"
      },
      "expansion": "yá",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yá"
      },
      "expansion": "yá",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "They borrowed money from me.",
          "text": "Wọ́n yá owó lọ́wọ́ mi.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to borrow"
      ],
      "links": [
        [
          "borrow",
          "borrow"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "They lent me money.",
          "text": "Wọ́n yá mi lówó.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to lend"
      ],
      "links": [
        [
          "lend",
          "lend"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/já/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation",
    "Yoruba verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "sooner or later",
      "word": "bó pẹ́ bó yá"
    },
    {
      "english": "to be fast",
      "word": "yára"
    },
    {
      "english": "hurry up; come on",
      "word": "ó yá"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "yá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yá",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yá",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yá"
      },
      "expansion": "yá",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yá"
      },
      "expansion": "yá",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "That clock is ahead by an hour.",
          "text": "Aago yẹn fi wákàtí kan yá.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be fast"
      ],
      "links": [
        [
          "fast",
          "fast"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "yára"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It's time!",
          "text": "Ó ti yá!",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Later, she went out.",
          "text": "Nígbà tó yá, ó jáde.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be ready"
      ],
      "links": [
        [
          "ready",
          "ready"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to be fit"
      ],
      "links": [
        [
          "fit",
          "fit"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I'm not feeling well. (literally, “My body is not healthy.”)",
          "text": "Ara mi ò yá.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be fit",
        "(with ara (“body”)) to be healthy",
        "to be healthy"
      ],
      "links": [
        [
          "fit",
          "fit"
        ],
        [
          "ara",
          "ara#Yoruba"
        ],
        [
          "healthy",
          "healthy"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to be fit",
        "(with ara (“body”)) to be healthy"
      ],
      "raw_tags": [
        "with ara (“body”)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "le"
        },
        {
          "word": "yá gágá"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/já/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation",
    "Yoruba terms with redundant head parameter",
    "Yoruba verbs"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "ya",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "ya"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "If you cheat, I'll rip your paper.",
          "text": "Tó o bá jíwèé wò, màá ya pépà ẹ.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Don't tear your clothes.",
          "text": "Má fa aṣọ rẹ ya.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "It tore my heart",
          "text": "Ó fa ọkàn mi ya.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The storm will tear it down.",
          "text": "Ìjì máa ya á lulẹ̀.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to tear; to be torn; to rip"
      ],
      "links": [
        [
          "tear",
          "tear"
        ],
        [
          "torn",
          "torn"
        ],
        [
          "rip",
          "rip"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jā/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation",
    "Yoruba terms with redundant head parameter",
    "Yoruba verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "àkúnya"
    }
  ],
  "etymology_number": 4,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "ya",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "ya"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ya"
      },
      "expansion": "ya",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The river has flooded into the fields.",
          "text": "Odò ti ya wọ oko.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "That river flows into the Niger.",
          "text": "Odò yẹn ya wọ odò Ọya.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "A mudslide has flowed into the town.",
          "text": "Ẹrẹ̀ ti ya wọ̀lú.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to flow; to overflow"
      ],
      "links": [
        [
          "flow",
          "flow"
        ],
        [
          "overflow",
          "overflow"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jā/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation",
    "Yoruba verbs"
  ],
  "etymology_number": 5,
  "forms": [
    {
      "form": "yà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Go straight, then turn left.",
          "text": "Lọ tààrà, kó o sì yà sósì.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to turn"
      ],
      "links": [
        [
          "turn",
          "turn"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jà/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation",
    "Yoruba verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "photographer",
      "word": "ayafọ́tò"
    },
    {
      "english": "artist",
      "word": "ayàwòrán"
    },
    {
      "topics": [
        "photography",
        "hobbies",
        "arts",
        "lifestyle"
      ],
      "word": "fọ́tò yíyà"
    },
    {
      "english": "to draw a picture",
      "word": "yàwòrán"
    },
    {
      "english": "drawing",
      "word": "ìyàwòrán"
    }
  ],
  "etymology_number": 6,
  "forms": [
    {
      "form": "yà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Take my picture here.",
          "text": "Yà mí ní fọ́tò níbí báyìí.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He's drawing a picture.",
          "text": "Ó ń ya àwòrán.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to depict; to draw; to take (picture)"
      ],
      "links": [
        [
          "depict",
          "depict"
        ],
        [
          "draw",
          "draw"
        ],
        [
          "take",
          "take"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jà/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation",
    "Yoruba verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "to comb hair",
      "word": "yarun"
    },
    {
      "english": "comb",
      "word": "ìyarun"
    },
    {
      "english": "comb",
      "word": "òòyà"
    }
  ],
  "etymology_number": 7,
  "forms": [
    {
      "form": "yà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to comb"
      ],
      "links": [
        [
          "comb",
          "comb"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jà/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation",
    "Yoruba verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "part",
      "word": "ẹ̀yà"
    },
    {
      "english": "to open the mouth",
      "word": "yanu"
    },
    {
      "english": "to separate; to reserve",
      "word": "yà sọ́tọ̀"
    },
    {
      "english": "division; separation",
      "word": "ìpínyà"
    },
    {
      "english": "wonder; miracle",
      "word": "ìyanu"
    }
  ],
  "etymology_number": 8,
  "forms": [
    {
      "form": "yà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The road branches off from here.",
          "text": "Ibí ni ọ̀nà ti yà.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to split; to divide"
      ],
      "links": [
        [
          "split",
          "split"
        ],
        [
          "divide",
          "divide"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "It surprised us a lot.",
          "text": "Ó yà wá lẹ́nu gan-an.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I was shocked",
          "text": "Ẹnu ya mí.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "(with ẹnu (“mouth”)) to surprise; to shock",
        "to surprise; to shock"
      ],
      "links": [
        [
          "ẹnu",
          "ẹnu#Yoruba"
        ],
        [
          "surprise",
          "surprise"
        ],
        [
          "shock",
          "shock"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(with ẹnu (“mouth”)) to surprise; to shock"
      ],
      "raw_tags": [
        "with ẹnu (“mouth”)"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jà/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation",
    "Yoruba verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "to be different",
      "word": "yàtọ̀"
    }
  ],
  "etymology_number": 9,
  "forms": [
    {
      "form": "yà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "to go crazy",
          "text": "ya wèrè",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "to become a delinquent",
          "text": "ya pòkíì",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "to be lazy",
          "text": "ya ọ̀lẹ",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "to go well (in reference to a year)",
          "text": "yabo",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "to become stingy",
          "text": "ya ahun",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to become; to be"
      ],
      "links": [
        [
          "become",
          "become"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jà/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation",
    "Yoruba verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "omíyalé"
    },
    {
      "word": "àgbàrá ya ṣọ́ọ̀bù"
    }
  ],
  "etymology_number": 10,
  "forms": [
    {
      "form": "yà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "verb",
        "head": "yà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "verb",
        "2": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yà"
      },
      "expansion": "yà",
      "name": "yo-verb"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Yoruba terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I visited my mother's friend's house yesterday.",
          "text": "Mo ya ilé ọ̀rẹ́ ìyá mi lánàá",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to visit"
      ],
      "links": [
        [
          "visit",
          "visit"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "bẹ̀"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/jà/"
    }
  ],
  "word": "ya"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zu",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gɪ̀a"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gɪ̀a",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gɪ̀a.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ya",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "zu-infl-verb",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ukuya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ukungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "infinitive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "yiya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ye",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "object-concord",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yiyani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-yeni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "object-concord",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engiyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engiya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "angiyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "awuyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ongayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "siyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "siya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "esiyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "siya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "asiyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "esingayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "niyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "niya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eniyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eniya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "niya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "aniyi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eningayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningayi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "uyaya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "uya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "oyayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "oya",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "imperative",
        "presen