"ii" meaning in All languages combined

See ii on Wiktionary

Noun [Estonian]

Head templates: {{head|et|nouns|genitive||||partitive||||cat2=|f1request=1|f3request=1|head=}} ii (genitive [please provide], partitive [please provide]), {{et-noun}} ii (genitive [please provide], partitive [please provide])
  1. The name of the Latin-script letter I. Categories (topical): Latin letter names

Noun [Finnish]

IPA: /ˈiː/, [ˈiː]
Rhymes: -iː Etymology: From Latin ī. Etymology templates: {{der|fi|la|ī}} Latin ī Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} ii, {{fi-noun}} ii Inflection templates: {{fi-decl-maa|ii|ä}} Forms: no-table-tags [table-tags], ii [nominative, singular], iit [nominative, plural], ii [accusative, nominative, singular], iit [accusative, nominative, plural], iin [accusative, genitive, singular], iit [accusative, genitive, plural], iin [genitive, singular], iiden [genitive, plural], iitten [genitive, plural], iitä [partitive, singular], iitä [partitive, plural], iissä [inessive, singular], iissä [inessive, plural], iistä [elative, singular], iistä [elative, plural], iihin [illative, singular], iihin [illative, plural], iillä [adessive, singular], iillä [adessive, plural], iiltä [ablative, singular], iiltä [ablative, plural], iille [allative, singular], iille [allative, plural], iinä [essive, singular], iinä [essive, plural], iiksi [singular, translative], iiksi [plural, translative], iittä [abessive, singular], iittä [abessive, plural], - [instructive, singular], iin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], iini [nominative, singular], iini [nominative, plural], iini [accusative, nominative, singular], iini [accusative, nominative, plural], iini [accusative, genitive, singular], iini [accusative, genitive, plural], iini [genitive, singular], iideni [genitive, plural], iitteni [genitive, plural], iitäni [partitive, singular], iitäni [partitive, plural], iissäni [inessive, singular], iissäni [inessive, plural], iistäni [elative, singular], iistäni [elative, plural], iihini [illative, singular], iihini [illative, plural], iilläni [adessive, singular], iilläni [adessive, plural], iiltäni [ablative, singular], iiltäni [ablative, plural], iilleni [allative, singular], iilleni [allative, plural], iinäni [essive, singular], iinäni [essive, plural], iikseni [singular, translative], iikseni [plural, translative], iittäni [abessive, singular], iittäni [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], iineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], iisi [nominative, singular], iisi [nominative, plural], iisi [accusative, nominative, singular], iisi [accusative, nominative, plural], iisi [accusative, genitive, singular], iisi [accusative, genitive, plural], iisi [genitive, singular], iidesi [genitive, plural], iittesi [genitive, plural], iitäsi [partitive, singular], iitäsi [partitive, plural], iissäsi [inessive, singular], iissäsi [inessive, plural], iistäsi [elative, singular], iistäsi [elative, plural], iihisi [illative, singular], iihisi [illative, plural], iilläsi [adessive, singular], iilläsi [adessive, plural], iiltäsi [ablative, singular], iiltäsi [ablative, plural], iillesi [allative, singular], iillesi [allative, plural], iinäsi [essive, singular], iinäsi [essive, plural], iiksesi [singular, translative], iiksesi [plural, translative], iittäsi [abessive, singular], iittäsi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], iinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], iimme [nominative, singular], iimme [nominative, plural], iimme [accusative, nominative, singular], iimme [accusative, nominative, plural], iimme [accusative, genitive, singular], iimme [accusative, genitive, plural], iimme [genitive, singular], iidemme [genitive, plural], iittemme [genitive, plural], iitämme [partitive, singular], iitämme [partitive, plural], iissämme [inessive, singular], iissämme [inessive, plural], iistämme [elative, singular], iistämme [elative, plural], iihimme [illative, singular], iihimme [illative, plural], iillämme [adessive, singular], iillämme [adessive, plural], iiltämme [ablative, singular], iiltämme [ablative, plural], iillemme [allative, singular], iillemme [allative, plural], iinämme [essive, singular], iinämme [essive, plural], iiksemme [singular, translative], iiksemme [plural, translative], iittämme [abessive, singular], iittämme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], iinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], iinne [nominative, singular], iinne [nominative, plural], iinne [accusative, nominative, singular], iinne [accusative, nominative, plural], iinne [accusative, genitive, singular], iinne [accusative, genitive, plural], iinne [genitive, singular], iidenne [genitive, plural], iittenne [genitive, plural], iitänne [partitive, singular], iitänne [partitive, plural], iissänne [inessive, singular], iissänne [inessive, plural], iistänne [elative, singular], iistänne [elative, plural], iihinne [illative, singular], iihinne [illative, plural], iillänne [adessive, singular], iillänne [adessive, plural], iiltänne [ablative, singular], iiltänne [ablative, plural], iillenne [allative, singular], iillenne [allative, plural], iinänne [essive, singular], iinänne [essive, plural], iiksenne [singular, translative], iiksenne [plural, translative], iittänne [abessive, singular], iittänne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], iinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], iinsä [nominative, singular], iinsä [nominative, plural], iinsä [accusative, nominative, singular], iinsä [accusative, nominative, plural], iinsä [accusative, genitive, singular], iinsä [accusative, genitive, plural], iinsä [genitive, singular], iidensä [genitive, plural], iittensä [genitive, plural], iitään [partitive, singular], iitänsä [partitive, singular], iitään [partitive, plural], iitänsä [partitive, plural], iissään [inessive, singular], iissänsä [inessive, singular], iissään [inessive, plural], iissänsä [inessive, plural], iistään [elative, singular], iistänsä [elative, singular], iistään [elative, plural], iistänsä [elative, plural], iihinsä [illative, singular], iihinsä [illative, plural], iillään [adessive, singular], iillänsä [adessive, singular], iillään [adessive, plural], iillänsä [adessive, plural], iiltään [ablative, singular], iiltänsä [ablative, singular], iiltään [ablative, plural], iiltänsä [ablative, plural], iilleen [allative, singular], iillensä [allative, singular], iilleen [allative, plural], iillensä [allative, plural], iinään [essive, singular], iinänsä [essive, singular], iinään [essive, plural], iinänsä [essive, plural], iikseen [singular, translative], iiksensä [singular, translative], iikseen [plural, translative], iiksensä [plural, translative], iittään [abessive, singular], iittänsä [abessive, singular], iittään [abessive, plural], iittänsä [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], iineen [comitative, plural], iinensä [comitative, plural]
  1. The name of the Latin-script letter I. Categories (topical): Latin letter names

Interjection [Inuktitut]

Head templates: {{head|iu|interjection|head=|sc=Latn|sort=|tr=-}} ii, {{iu-pos|interjection|l|ᐄ}} ii (syllabics ᐄ)
  1. yes Related terms: aakka (english: no)

Interjection [Inupiaq]

Head templates: {{head|ik|interjection}} ii
  1. yes
    Sense id: en-ii-ik-intj-inmIkP6T Categories (other): Inupiaq entries with incorrect language header

Romanization [Japanese]

Head templates: {{head|ja|romanization|head=|sc=Latn}} ii
  1. Rōmaji transcription of いい Tags: Rōmaji, alt-of, romanization Alternative form of: いい

Pronoun [Latin]

IPA: /ˈi.iː/ [Classical], [ˈiː] [Classical], /ˈi.i/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [ˈiːi] (note: modern Italianate Ecclesiastical) Forms: iī [canonical]
Head templates: {{head|la|pronoun form|head=iī}} iī
  1. inflection of is:
    dative masculine/feminine/neuter singular
    Tags: dative, feminine, form-of, masculine, neuter, singular
    Sense id: en-ii-la-pron-5wMBPeD3
  2. inflection of is:
    nominative masculine plural
    Tags: form-of, masculine, nominative, plural
    Sense id: en-ii-la-pron-oi7COMRs
  3. inflection of is: Tags: form-of Form of: is
    Sense id: en-ii-la-pron-IK~CEoQO
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Latin]

IPA: /ˈi.iː/ [Classical], [ˈiː] [Classical], /ˈi.i/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [ˈiːi] (note: modern Italianate Ecclesiastical) Forms: iī [canonical]
Head templates: {{head|la|verb form|head=iī}} iī
  1. first-person singular perfect active indicative of eō Tags: active, first-person, form-of, indicative, perfect, singular Form of: Synonyms: īvī
    Sense id: en-ii-la-verb-r4ukmINm Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 31 22 5 42
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Mansaka]

Etymology: From ihi, from Proto-Malayo-Polynesian *ihiq. Etymology templates: {{inh|msk|poz-pro|*ihiq}} Proto-Malayo-Polynesian *ihiq Head templates: {{head|msk|noun}} ii
  1. urine
    Sense id: en-ii-msk-noun-g1O-oXKf Categories (other): Mansaka entries with incorrect language header

Adverb [Northern Sami]

IPA: /ˈij/ [Kautokeino]
Etymology: From Proto-Uralic negative verb stem *e- ~ *ä- ~ *a-. Cognates include Estonian ei, Finnish ei, and Skolt Sami ij. Etymology templates: {{der|se|urj-pro|-}} Proto-Uralic, {{m|urj-pro|*e-}} *e-, {{m|urj-pro|*ä-}} *ä-, {{m|urj-pro|*a-}} *a-, {{cog|et|ei}} Estonian ei, {{cog|fi|ei}} Finnish ei, {{cog|sms|ij}} Skolt Sami ij Head templates: {{head|se|adverb}} ii
  1. no
    Sense id: en-ii-se-adv-k5Apjz-w Categories (other): Northern Sami entries with incorrect language header Disambiguation of Northern Sami entries with incorrect language header: 48 52

Verb [Northern Sami]

IPA: /ˈij/ [Kautokeino]
Etymology: From Proto-Uralic negative verb stem *e- ~ *ä- ~ *a-. Cognates include Estonian ei, Finnish ei, and Skolt Sami ij. Etymology templates: {{der|se|urj-pro|-}} Proto-Uralic, {{m|urj-pro|*e-}} *e-, {{m|urj-pro|*ä-}} *ä-, {{m|urj-pro|*a-}} *a-, {{cog|et|ei}} Estonian ei, {{cog|fi|ei}} Finnish ei, {{cog|sms|ij}} Skolt Sami ij Head templates: {{head|se|verb}} ii Inflection templates: {{se-infl-verb-ii}} Forms: no-table-tags [table-tags], in [first-person, indicative, present, singular], allon [first-person, imperative, singular], it [indicative, present, second-person, singular], ale [imperative, second-person, singular], ii [indicative, present, singular, third-person], allos [imperative, singular, third-person], ean [dual, first-person, indicative, present], alˈlu [dual, first-person, imperative], eahppi [dual, indicative, present, second-person], alˈli [dual, imperative, second-person], eaba [dual, indicative, present, third-person], alloska [dual, imperative, third-person], eat [first-person, indicative, plural, present], allot [first-person, imperative, plural], allut [first-person, imperative, plural], ēhpet [indicative, plural, present, second-person], allet [imperative, plural, second-person], eai [indicative, plural, present, third-person], alloset [imperative, plural, third-person]
  1. not
    Sense id: en-ii-se-verb-JUu5e1fx Categories (other): Northern Sami entries with incorrect language header Disambiguation of Northern Sami entries with incorrect language header: 48 52

Noun [Romanian]

IPA: /ij/, [iː]
Rhymes: -ij Head templates: {{head|ro|noun form|g=f-p}} ii f pl
  1. plural of ie Tags: feminine, form-of, plural Form of: ie
    Sense id: en-ii-ro-noun-PSJ-XhDU
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Romanian]

IPA: /iˈi/, [iˈ(j)i]
Rhymes: -i Etymology: Inherited from Latin ire. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|ro|la|ire|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin ire, {{inh+|ro|la|ire}} Inherited from Latin ire Head templates: {{ro-verb|iește|iit|conj=4}} a ii (third-person singular present iește, past participle iit) 4th conj., {{ro-verb|ii|iit|conj=4}} a ii (third-person singular present ii, past participle iit) 4th conj. Inflection templates: {{ro-conj-i-esc|ii|1s=iesc|2imp=iește|2s=iești|3p=iesc|3s=iește|3sub=iască|imp=i}}, {{ro-conj-i|ii|1s=ii|2imp=ie|2s=ii|3p=ie|3s=ie|3sub=ie|imp=i}} Forms: a ii 4th conj. [canonical], a ii [canonical], iește [present, singular, third-person], iit [participle, past], ii [present, singular, third-person], conjugation-4 [table-tags], a ii [infinitive], iind [gerund], iit [participle, past], iesc [first-person, indicative, present, singular], iești [indicative, present, second-person, singular], iește [indicative, present, singular, third-person], iim [first-person, indicative, plural, present], iiți [indicative, plural, present, second-person], iesc [indicative, plural, present, third-person], iam [first-person, imperfect, indicative, singular], iai [imperfect, indicative, second-person, singular], ia [imperfect, indicative, singular, third-person], iam [first-person, imperfect, indicative, plural], iați [imperfect, indicative, plural, second-person], iau [imperfect, indicative, plural, third-person], iii [first-person, indicative, perfect, singular], iiși [indicative, perfect, second-person, singular], ii [indicative, perfect, singular, third-person], iirăm [first-person, indicative, perfect, plural], iirăți [indicative, perfect, plural, second-person], iiră [indicative, perfect, plural, third-person], iisem [first-person, indicative, pluperfect, singular], iiseși [indicative, pluperfect, second-person, singular], iise [indicative, pluperfect, singular, third-person], iiserăm [first-person, indicative, pluperfect, plural], iiserăți [indicative, pluperfect, plural, second-person], iiseră [indicative, pluperfect, plural, third-person], să iesc [first-person, present, singular, subjunctive], să iești [present, second-person, singular, subjunctive], să iască [present, singular, subjunctive, third-person], să iim [first-person, plural, present, subjunctive], să iiți [plural, present, second-person, subjunctive], să iască [plural, present, subjunctive, third-person], iește [imperative, second-person, singular], iiți [imperative, plural, second-person], nu ii [imperative, negative, second-person, singular], nu iiți [imperative, negative, plural, second-person], conjugation-4 [table-tags], a ii [infinitive], iind [gerund], iit [participle, past], ii [first-person, indicative, present, singular], ii [indicative, present, second-person, singular], ie [indicative, present, singular, third-person], iim [first-person, indicative, plural, present], iiți [indicative, plural, present, second-person], ie [indicative, plural, present, third-person], iam [first-person, imperfect, indicative, singular], iai [imperfect, indicative, second-person, singular], ia [imperfect, indicative, singular, third-person], iam [first-person, imperfect, indicative, plural], iați [imperfect, indicative, plural, second-person], iau [imperfect, indicative, plural, third-person], iii [first-person, indicative, perfect, singular], iiși [indicative, perfect, second-person, singular], ii [indicative, perfect, singular, third-person], iirăm [first-person, indicative, perfect, plural], iirăți [indicative, perfect, plural, second-person], iiră [indicative, perfect, plural, third-person], iisem [first-person, indicative, pluperfect, singular], iiseși [indicative, pluperfect, second-person, singular], iise [indicative, pluperfect, singular, third-person], iiserăm [first-person, indicative, pluperfect, plural], iiserăți [indicative, pluperfect, plural, second-person], iiseră [indicative, pluperfect, plural, third-person], să ii [first-person, present, singular, subjunctive], să ii [present, second-person, singular, subjunctive], să ie [present, singular, subjunctive, third-person], să iim [first-person, plural, present, subjunctive], să iiți [plural, present, second-person, subjunctive], să ie [plural, present, subjunctive, third-person], ie [imperative, second-person, singular], iiți [imperative, plural, second-person], nu ii [imperative, negative, second-person, singular], nu iiți [imperative, negative, plural, second-person]
  1. (intransitive, obsolete) to go Tags: conjugation-4, intransitive, obsolete
    Sense id: en-ii-ro-verb-gNM9bcDR Categories (other): Romanian entries with incorrect language header, Romanian verbs in 4th conjugation Disambiguation of Romanian entries with incorrect language header: 34 66 Disambiguation of Romanian verbs in 4th conjugation: 35 65
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Tagalog]

IPA: /ʔiˈʔiʔ/, [ʔɪˈʔiʔ] Forms: iî [canonical], ᜁᜁ [Baybayin]
Head templates: {{tl-noun|iî|b=+}} iî (Baybayin spelling ᜁᜁ)
  1. name of the Baybayin letter ᜁ, corresponding to "i" or "e" Tags: Baybayin, alt-of, letter, name, obsolete Alternative form of: ᜁ, (extra: corresponding to "i" or "e") Related terms: e, i
    Sense id: en-ii-tl-noun-WsjoWrcS Categories (other): Tagalog entries with incorrect language header, Tagalog onomatopoeias, Tagalog terms with Baybayin script, Tagalog terms with missing Baybayin script entries, Tagalog terms without tl-pr template Disambiguation of Tagalog entries with incorrect language header: 77 23 Disambiguation of Tagalog onomatopoeias: 81 19 Disambiguation of Tagalog terms with Baybayin script: 92 8 Disambiguation of Tagalog terms with missing Baybayin script entries: 91 9 Disambiguation of Tagalog terms without tl-pr template: 53 47
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Tagalog]

IPA: /ʔiˈʔiʔ/, [ʔɪˈʔiʔ] Forms: iî [canonical], ᜁᜁ [Baybayin]
Etymology: Onomatopoeic. Etymology templates: {{onomatopoeic|tl}} Onomatopoeic Head templates: {{tl-noun|iî|b=+}} iî (Baybayin spelling ᜁᜁ)
  1. bleat of a goat Tags: obsolete Synonyms: me, ee Derived forms: iian, mag-ii
    Sense id: en-ii-tl-noun-12KNrjVL Categories (other): Tagalog terms without tl-pr template Disambiguation of Tagalog terms without tl-pr template: 53 47
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Numeral [Translingual]

Head templates: {{head|mul|numeral symbol|cat2=|sc=Latn|sort=}} ii, {{mul-number}} ii
  1. Ⅱ, Roman numeral two (2) Categories (topical): Translingual numeral symbols, Two Related terms (Next): ⅲ (english: three, 3) Related terms (Previous): ⅰ (english: one, 1)
    Sense id: en-ii-mul-num-liLINK4E Disambiguation of Translingual numeral symbols: 53 32 16 Disambiguation of Two: 56 21 23 Categories (other): Translingual entries with incorrect language header, Translingual entries with topic categories using raw markup Disambiguation of Translingual entries with topic categories using raw markup: 35 40 25
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: II, Ⅱ

Symbol [Translingual]

Head templates: {{head|mul|symbol|||or||or||or||cat2=|f1lang=en|f1nolink=|f2lang=en|f2nolink=|f3lang=en|f3nolink=|f4lang=en|f4nolink=|head=|head2=|head3=|head4=|sc=Latn|sort=}} ii, {{mul-symbol}} ii
  1. (international standards) ISO 639-1 language code for Nuosu.
    Sense id: en-ii-mul-symbol-CFF6F6tO Categories (other): ISO 639-1, Translingual entries with topic categories using raw markup, Translingual terms with redundant script codes Disambiguation of Translingual entries with topic categories using raw markup: 35 40 25 Disambiguation of Translingual terms with redundant script codes: 24 55 21
  2. (music) minor supertonic triad Categories (topical): Music
    Sense id: en-ii-mul-symbol-gmXMvgDE Categories (other): Translingual entries with topic categories using raw markup Disambiguation of Translingual entries with topic categories using raw markup: 35 40 25 Topics: entertainment, lifestyle, music
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: II, Ⅱ

Adjective [Turkish]

Head templates: {{tr-adj}} ii
  1. (text messaging) Abbreviation of iyi. Tags: Internet, abbreviation, alt-of Alternative form of: iyi
    Sense id: en-ii-tr-adj-zib9PsQz Categories (other): Turkish entries with incorrect language header

Noun [Võro]

Head templates: {{head|vro|nouns|genitive||||||partitive||||cat2=|f1request=1|f4request=1|head=}} ii (genitive [please provide], partitive [please provide]), {{vro-noun}} ii (genitive [please provide], partitive [please provide])
  1. The name of the Latin-script letter I. Categories (topical): Latin letter names

Character [Xârâcùù]

IPA: /iː/
Head templates: {{head|ane|letter}} ii
  1. The twenty-sixth letter of the Xârâcùù alphabet, written in the Latin script. Tags: letter
    Sense id: en-ii-ane-character-g7XOL5SI Categories (other): Xârâcùù entries with incorrect language header Related terms: A [Latin, letter], a [Latin, letter], Aa [Latin, letter], aa [Latin, letter], Ä [Latin, letter], ä [Latin, letter], Ää [Latin, letter], ää [Latin, letter], Â [Latin, letter], â [Latin, letter], Ââ [Latin, letter], ââ [Latin, letter], B [Latin, letter], b [Latin, letter], Bw [Latin, letter], bw [Latin, letter], C [Latin, letter], c [Latin, letter], Ch [Latin, letter], ch [Latin, letter], D [Latin, letter], d [Latin, letter], E [Latin, letter], e [Latin, letter], Ee [Latin, letter], ee [Latin, letter], É [Latin, letter], é [Latin, letter], Éé [Latin, letter], éé [Latin, letter], Ë [Latin, letter], ë [Latin, letter], Ëë [Latin, letter], ëë [Latin, letter], È [Latin, letter], è [Latin, letter], Èè [Latin, letter], èè [Latin, letter], Ê [Latin, letter], ê [Latin, letter], Êê [Latin, letter], êê [Latin, letter], F [Latin, letter], f [Latin, letter], G [Latin, letter], g [Latin, letter], Gw [Latin, letter], gw [Latin, letter], I [Latin, letter], i [Latin, letter], Ii [Latin, letter], ii [Latin, letter], Î [Latin, letter], î [Latin, letter], Îî [Latin, letter], îî [Latin, letter], J [Latin, letter], j [Latin, letter], K [Latin, letter], k [Latin, letter], Kw [Latin, letter], kw [Latin, letter], L [Latin, letter], l [Latin, letter], M [Latin, letter], m [Latin, letter], Mw [Latin, letter], mw [Latin, letter], N [Latin, letter], n [Latin, letter], Ng [Latin, letter], ng [Latin, letter], Ny [Latin, letter], ny [Latin, letter], O [Latin, letter], o [Latin, letter], Oo [Latin, letter], oo [Latin, letter], Ö [Latin, letter], ö [Latin, letter], Öö [Latin, letter], öö [Latin, letter], Ô [Latin, letter], ô [Latin, letter], Ôô [Latin, letter], ôô [Latin, letter], P [Latin, letter], p [Latin, letter], Pw [Latin, letter], pw [Latin, letter], R [Latin, letter], r [Latin, letter], S [Latin, letter], s [Latin, letter], T [Latin, letter], t [Latin, letter], U [Latin, letter], u [Latin, letter], Uu [Latin, letter], uu [Latin, letter], Ü [Latin, letter], ü [Latin, letter], Üü [Latin, letter], üü [Latin, letter], Ù [Latin, letter], ù [Latin, letter], Ùù [Latin, letter], ùù [Latin, letter], Û [Latin, letter], û [Latin, letter], Ûû [Latin, letter], ûû [Latin, letter], V [Latin, letter], v [Latin, letter], W [Latin, letter], w [Latin, letter], X [Latin, letter], x [Latin, letter], Xw [Latin, letter], xw [Latin, letter], Y [Latin, letter], y [Latin, letter]

Noun [Yup'ik]

IPA: /ˈi.i/, [ˈiː]
Etymology: From Proto-Yupik [Term?], from Proto-Eskimo *əðə. Compare Greenlandic isi. Etymology templates: {{inh|esu|ypk-pro}} Proto-Yupik [Term?], {{inh|esu|esx-esk-pro|*əðə}} Proto-Eskimo *əðə, {{cog|kl|isi}} Greenlandic isi Head templates: {{head|esu|noun}} ii Inflection templates: {{esu-decl|i|i}}, {{esu-decl-table|ii|iim|iimi|iimun|iimek|iikun|iitun|iik|iik|iigni|iignun|iignek|iignegun|iigtun|iit|iit|iini|iinun|iinek|iitgun|iicetun|stem=ii-}} Forms: no-table-tags [table-tags], ii [absolutive, singular], iik [absolutive, dual], iit [absolutive, plural], iim [relative, singular], iik [dual, relative], iit [plural, relative], iimi [locative, singular], iigni [dual, locative], iini [locative, plural], iimun [allative, singular], iignun [allative, dual], iinun [allative, plural], iimek [ablative, singular], iignek [ablative, dual], iinek [ablative, plural], iikun [perlative, singular], iignegun [dual, perlative], iitgun [perlative, plural], iitun [equative, singular], iigtun [dual, equative], iicetun [equative, plural]
  1. eye Categories (topical): Face
    Sense id: en-ii-esu-noun-R8IVtfcO Categories (other): Yup'ik entries with incorrect language header

Inflected forms

Download JSON data for ii meaning in All languages combined (57.9kB)

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "2": "numeral symbol",
        "cat2": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ii",
      "name": "mul-number"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "35 40 25",
          "kind": "other",
          "name": "Translingual entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "53 32 16",
          "kind": "topical",
          "name": "Translingual numeral symbols",
          "parents": [
            "Numeral symbols",
            "Symbols",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Orthography",
            "Writing",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Human",
            "Communication",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "56 21 23",
          "kind": "topical",
          "langcode": "mul",
          "name": "Two",
          "orig": "mul:Two",
          "parents": [
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ⅱ, Roman numeral two (2)"
      ],
      "id": "en-ii-mul-num-liLINK4E",
      "links": [
        [
          "Roman numeral",
          "Roman numeral"
        ],
        [
          "two",
          "two"
        ],
        [
          "2",
          "2"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "english": "one, 1",
          "sense": "Previous",
          "word": "ⅰ"
        },
        {
          "english": "three, 3",
          "sense": "Next",
          "word": "ⅲ"
        }
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "II"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "Ⅱ"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "10": "",
        "2": "symbol",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "f1lang": "en",
        "f1nolink": "",
        "f2lang": "en",
        "f2nolink": "",
        "f3lang": "en",
        "f3nolink": "",
        "f4lang": "en",
        "f4nolink": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ii",
      "name": "mul-symbol"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "symbol",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "ISO 639-1",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "35 40 25",
          "kind": "other",
          "name": "Translingual entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 55 21",
          "kind": "other",
          "name": "Translingual terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ISO 639-1 language code for Nuosu."
      ],
      "id": "en-ii-mul-symbol-CFF6F6tO",
      "links": [
        [
          "language code",
          "language code"
        ]
      ],
      "qualifier": "international standards",
      "raw_glosses": [
        "(international standards) ISO 639-1 language code for Nuosu."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "mul",
          "name": "Music",
          "orig": "mul:Music",
          "parents": [
            "Art",
            "Sound",
            "Culture",
            "Energy",
            "Society",
            "Nature",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "35 40 25",
          "kind": "other",
          "name": "Translingual entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "minor supertonic triad"
      ],
      "id": "en-ii-mul-symbol-gmXMvgDE",
      "links": [
        [
          "music",
          "music"
        ],
        [
          "minor",
          "minor"
        ],
        [
          "supertonic",
          "supertonic"
        ],
        [
          "triad",
          "triad"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(music) minor supertonic triad"
      ],
      "topics": [
        "entertainment",
        "lifestyle",
        "music"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "II"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "Ⅱ"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ii (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ii (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "et",
          "name": "Latin letter names",
          "orig": "et:Latin letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter I."
      ],
      "id": "en-ii-et-noun-G41kUXvO",
      "links": [
        [
          "I",
          "I#Estonian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "la",
        "3": "ī"
      },
      "expansion": "Latin ī",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin ī.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iidensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iittensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iihinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iihinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ii",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ii",
        "2": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-maa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish maa-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Latin letter names",
          "orig": "fi:Latin letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter I."
      ],
      "id": "en-ii-fi-noun-G41kUXvO",
      "links": [
        [
          "I",
          "I#Finnish"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈiː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiː]"
    },
    {
      "rhymes": "-iː"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iu",
        "2": "interjection",
        "head": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": "",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "interjection",
        "2": "l",
        "3": "ᐄ"
      },
      "expansion": "ii (syllabics ᐄ)",
      "name": "iu-pos"
    }
  ],
  "lang": "Inuktitut",
  "lang_code": "iu",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Inuktitut entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Inuktitut entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Inuktitut terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "id": "en-ii-iu-intj-inmIkP6T",
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "english": "no",
          "word": "aakka"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ik",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Inupiaq",
  "lang_code": "ik",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Inupiaq entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Yes, I will come.",
          "text": "Ii, qainiaqtuŋa.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "id": "en-ii-ik-intj-inmIkP6T",
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "いい"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese terms with non-redundant manual script codes",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of いい"
      ],
      "id": "en-ii-ja-romanization-z9iEYXDa",
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "いい",
          "いい#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "iī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "pronoun form",
        "head": "iī"
      },
      "expansion": "iī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of is:",
        "dative masculine/feminine/neuter singular"
      ],
      "id": "en-ii-la-pron-5wMBPeD3",
      "links": [
        [
          "is",
          "is#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "form-of",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of is:",
        "nominative masculine plural"
      ],
      "id": "en-ii-la-pron-oi7COMRs",
      "links": [
        [
          "is",
          "is#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "alternative form of eī: they"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "is"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of is:",
        "inflection of is"
      ],
      "id": "en-ii-la-pron-IK~CEoQO",
      "links": [
        [
          "is",
          "is#Latin"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of is:"
      ],
      "tags": [
        "form-of"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈi.iː/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈiː]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi.i/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiːi]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "iī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "verb form",
        "head": "iī"
      },
      "expansion": "iī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 22 5 42",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular perfect active indicative of eō"
      ],
      "id": "en-ii-la-verb-r4ukmINm",
      "links": [
        [
          "eō",
          "eo#Latin"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "īvī"
        }
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-of",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈi.iː/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈiː]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi.i/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiːi]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "msk",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*ihiq"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *ihiq",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From ihi, from Proto-Malayo-Polynesian *ihiq.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "msk",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mansaka",
  "lang_code": "msk",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mansaka entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "urine"
      ],
      "id": "en-ii-msk-noun-g1O-oXKf",
      "links": [
        [
          "urine",
          "urine"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "urj-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*e-"
      },
      "expansion": "*e-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*ä-"
      },
      "expansion": "*ä-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*a-"
      },
      "expansion": "*a-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ei"
      },
      "expansion": "Estonian ei",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ei"
      },
      "expansion": "Finnish ei",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sms",
        "2": "ij"
      },
      "expansion": "Skolt Sami ij",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic negative verb stem *e- ~ *ä- ~ *a-. Cognates include Estonian ei, Finnish ei, and Skolt Sami ij.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-verb-ii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "in",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "allon",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "it",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ale",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "allos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ean",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "alˈlu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "eahppi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "alˈli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "imperative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "alloska",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "imperative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "allot",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "allut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ēhpet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "allet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "alloset",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "se-infl-verb-ii"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "48 52",
          "kind": "other",
          "name": "Northern Sami entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "not"
      ],
      "id": "en-ii-se-verb-JUu5e1fx",
      "links": [
        [
          "not",
          "not"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈij/",
      "tags": [
        "Kautokeino"
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "urj-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*e-"
      },
      "expansion": "*e-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*ä-"
      },
      "expansion": "*ä-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*a-"
      },
      "expansion": "*a-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ei"
      },
      "expansion": "Estonian ei",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ei"
      },
      "expansion": "Finnish ei",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sms",
        "2": "ij"
      },
      "expansion": "Skolt Sami ij",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic negative verb stem *e- ~ *ä- ~ *a-. Cognates include Estonian ei, Finnish ei, and Skolt Sami ij.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "48 52",
          "kind": "other",
          "name": "Northern Sami entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "no"
      ],
      "id": "en-ii-se-adv-k5Apjz-w",
      "links": [
        [
          "no",
          "no"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈij/",
      "tags": [
        "Kautokeino"
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "noun form",
        "g": "f-p"
      },
      "expansion": "ii f pl",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ii"
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ie"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of ie"
      ],
      "id": "en-ii-ro-noun-PSJ-XhDU",
      "links": [
        [
          "ie",
          "ie#Romanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ij/"
    },
    {
      "ipa": "[iː]"
    },
    {
      "rhymes": "-ij"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "ire",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin ire",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "ire"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin ire",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin ire.",
  "forms": [
    {
      "form": "a ii 4th conj.",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "a ii",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "iește",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "conjugation-4",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-conj-i-esc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "iind",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "iesc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iești",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iește",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iesc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iau",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iirăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iirăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iiră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iisem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiseși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iise",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iiserăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiserăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iiseră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să iesc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să iești",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să iască",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să iim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să iască",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iește",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nu ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nu iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "conjugation-4",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-conj-i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "iind",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ie",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ie",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iau",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iirăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iirăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iiră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iisem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiseși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iise",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iiserăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiserăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iiseră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să ie",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să iim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să ie",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ie",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nu ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nu iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iește",
        "2": "iit",
        "conj": "4"
      },
      "expansion": "a ii (third-person singular present iește, past participle iit) 4th conj.",
      "name": "ro-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ii",
        "2": "iit",
        "conj": "4"
      },
      "expansion": "a ii (third-person singular present ii, past participle iit) 4th conj.",
      "name": "ro-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "i‧i"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ii",
        "1s": "iesc",
        "2imp": "iește",
        "2s": "iești",
        "3p": "iesc",
        "3s": "iește",
        "3sub": "iască",
        "imp": "i"
      },
      "name": "ro-conj-i-esc"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ii",
        "1s": "ii",
        "2imp": "ie",
        "2s": "ii",
        "3p": "ie",
        "3s": "ie",
        "3sub": "ie",
        "imp": "i"
      },
      "name": "ro-conj-i"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 66",
          "kind": "other",
          "name": "Romanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "35 65",
          "kind": "other",
          "name": "Romanian verbs in 4th conjugation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "id": "en-ii-ro-verb-gNM9bcDR",
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, obsolete) to go"
      ],
      "tags": [
        "conjugation-4",
        "intransitive",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iˈi/"
    },
    {
      "ipa": "[iˈ(j)i]"
    },
    {
      "rhymes": "-i"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "iî",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜁᜁ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iî",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "iî (Baybayin spelling ᜁᜁ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "i‧i"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "corresponding to \"i\" or \"e\"",
          "word": "ᜁ,"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "77 23",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "81 19",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog onomatopoeias",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "92 8",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "91 9",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "53 47",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms without tl-pr template",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "name of the Baybayin letter ᜁ, corresponding to \"i\" or \"e\""
      ],
      "id": "en-ii-tl-noun-WsjoWrcS",
      "links": [
        [
          "ᜁ",
          "ᜁ#Tagalog"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "e"
        },
        {
          "word": "i"
        }
      ],
      "tags": [
        "Baybayin",
        "alt-of",
        "letter",
        "name",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔiˈʔiʔ/"
    },
    {
      "ipa": "[ʔɪˈʔiʔ]"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tl"
      },
      "expansion": "Onomatopoeic",
      "name": "onomatopoeic"
    }
  ],
  "etymology_text": "Onomatopoeic.",
  "forms": [
    {
      "form": "iî",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜁᜁ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iî",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "iî (Baybayin spelling ᜁᜁ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "i‧i"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "53 47",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms without tl-pr template",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "iian"
        },
        {
          "word": "mag-ii"
        }
      ],
      "glosses": [
        "bleat of a goat"
      ],
      "id": "en-ii-tl-noun-12KNrjVL",
      "links": [
        [
          "bleat",
          "bleat"
        ],
        [
          "goat",
          "goat"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "me"
        },
        {
          "word": "ee"
        }
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔiˈʔiʔ/"
    },
    {
      "ipa": "[ʔɪˈʔiʔ]"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ii",
      "name": "tr-adj"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "iyi"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Abbreviation of iyi."
      ],
      "id": "en-ii-tr-adj-zib9PsQz",
      "links": [
        [
          "text messaging",
          "text messaging"
        ],
        [
          "iyi",
          "iyi#Turkish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(text messaging) Abbreviation of iyi."
      ],
      "tags": [
        "Internet",
        "abbreviation",
        "alt-of"
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "partitive",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ii (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ii (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "vro-noun"
    }
  ],
  "lang": "Võro",
  "lang_code": "vro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Võro entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Võro entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "vro",
          "name": "Latin letter names",
          "orig": "vro:Latin letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter I."
      ],
      "id": "en-ii-vro-noun-G41kUXvO",
      "links": [
        [
          "I",
          "I#Võro"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ane",
        "2": "letter"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Xârâcùù",
  "lang_code": "ane",
  "pos": "character",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Xârâcùù entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The twenty-sixth letter of the Xârâcùù alphabet, written in the Latin script."
      ],
      "id": "en-ii-ane-character-g7XOL5SI",
      "links": [
        [
          "letter",
          "letter"
        ],
        [
          "alphabet",
          "alphabet"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "A"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "a"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Aa"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "aa"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ä"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ä"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ää"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ää"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Â"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "â"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ââ"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ââ"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "B"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "b"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Bw"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "bw"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "C"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "c"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ch"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ch"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "D"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "d"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "E"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "e"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ee"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ee"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "É"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "é"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Éé"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "éé"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ë"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ë"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ëë"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ëë"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "È"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "è"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Èè"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "èè"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ê"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ê"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Êê"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "êê"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "F"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "f"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "G"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "g"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Gw"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "gw"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "I"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "i"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ii"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ii"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Î"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "î"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Îî"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "îî"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "J"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "j"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "K"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "k"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Kw"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "kw"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "L"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "l"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "M"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "m"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Mw"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "mw"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "N"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "n"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ng"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ng"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ny"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ny"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "O"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "o"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Oo"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "oo"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ö"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ö"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Öö"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "öö"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ô"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ô"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ôô"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ôô"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "P"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "p"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Pw"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "pw"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "R"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "r"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "S"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "s"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "T"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "t"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "U"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "u"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Uu"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "uu"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ü"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ü"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Üü"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "üü"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ù"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ù"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ùù"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ùù"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Û"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "û"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Ûû"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "ûû"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "V"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "v"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "W"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "w"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "X"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "x"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Xw"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "xw"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "Y"
        },
        {
          "tags": [
            "Latin",
            "letter"
          ],
          "word": "y"
        }
      ],
      "tags": [
        "letter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iː/"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "esu",
        "2": "ypk-pro"
      },
      "expansion": "Proto-Yupik [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "esu",
        "2": "esx-esk-pro",
        "3": "*əðə"
      },
      "expansion": "Proto-Eskimo *əðə",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kl",
        "2": "isi"
      },
      "expansion": "Greenlandic isi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Yupik [Term?], from Proto-Eskimo *əðə. Compare Greenlandic isi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "esu-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "iimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iigni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iimun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iignun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "iinun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iimek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iignek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "iinek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iikun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "perlative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iignegun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "perlative"
      ]
    },
    {
      "form": "iitgun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "perlative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "equative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iigtun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "equative"
      ]
    },
    {
      "form": "iicetun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "equative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "esu",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ii"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "i",
        "2": "i"
      },
      "name": "esu-decl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ii",
        "10": "iigni",
        "11": "iignun",
        "12": "iignek",
        "13": "iignegun",
        "14": "iigtun",
        "15": "iit",
        "16": "iit",
        "17": "iini",
        "18": "iinun",
        "19": "iinek",
        "2": "iim",
        "20": "iitgun",
        "21": "iicetun",
        "3": "iimi",
        "4": "iimun",
        "5": "iimek",
        "6": "iikun",
        "7": "iitun",
        "8": "iik",
        "9": "iik",
        "stem": "ii-"
      },
      "name": "esu-decl-table"
    }
  ],
  "lang": "Yup'ik",
  "lang_code": "esu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Yup'ik entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "esu",
          "name": "Face",
          "orig": "esu:Face",
          "parents": [
            "Head and neck",
            "Body parts",
            "Body",
            "Anatomy",
            "Human",
            "Biology",
            "Medicine",
            "All topics",
            "Sciences",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "eye"
      ],
      "id": "en-ii-esu-noun-R8IVtfcO",
      "links": [
        [
          "eye",
          "eye"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈi.i/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiː]"
    }
  ],
  "word": "ii"
}
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ii (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ii (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian entries with incorrect language header",
        "Estonian entries with language name categories using raw markup",
        "Estonian lemmas",
        "Estonian nouns",
        "Estonian palindromes",
        "Requests for inflections in Estonian entries",
        "et:Latin letter names"
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter I."
      ],
      "links": [
        [
          "I",
          "I#Estonian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "la",
        "3": "ī"
      },
      "expansion": "Latin ī",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin ī.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iidensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iittensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iitään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iihinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iihinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iinään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "iittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iinensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ii",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ii",
        "2": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-maa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 1-syllable words",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish entries with language name categories using raw markup",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish maa-type nominals",
        "Finnish nouns",
        "Finnish palindromes",
        "Finnish terms derived from Latin",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish two-letter words",
        "Rhymes:Finnish/iː",
        "Rhymes:Finnish/iː/1 syllable",
        "fi:Latin letter names"
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter I."
      ],
      "links": [
        [
          "I",
          "I#Finnish"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈiː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiː]"
    },
    {
      "rhymes": "-iː"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iu",
        "2": "interjection",
        "head": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": "",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "interjection",
        "2": "l",
        "3": "ᐄ"
      },
      "expansion": "ii (syllabics ᐄ)",
      "name": "iu-pos"
    }
  ],
  "lang": "Inuktitut",
  "lang_code": "iu",
  "pos": "intj",
  "related": [
    {
      "english": "no",
      "word": "aakka"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Inuktitut entries with incorrect language header",
        "Inuktitut entries with language name categories using raw markup",
        "Inuktitut interjections",
        "Inuktitut lemmas",
        "Inuktitut palindromes",
        "Inuktitut terms with redundant script codes"
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ik",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Inupiaq",
  "lang_code": "ik",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Inupiaq entries with incorrect language header",
        "Inupiaq interjections",
        "Inupiaq lemmas",
        "Inupiaq terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Yes, I will come.",
          "text": "Ii, qainiaqtuŋa.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "いい"
        }
      ],
      "categories": [
        "Japanese entries with incorrect language header",
        "Japanese non-lemma forms",
        "Japanese romanizations",
        "Japanese terms with non-redundant manual script codes"
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of いい"
      ],
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "いい",
          "いい#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "categories": [
    "Latin 2-syllable words",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin pronoun forms",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Latin verb forms"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "iī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "pronoun form",
        "head": "iī"
      },
      "expansion": "iī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of is:",
        "dative masculine/feminine/neuter singular"
      ],
      "links": [
        [
          "is",
          "is#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "form-of",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of is:",
        "nominative masculine plural"
      ],
      "links": [
        [
          "is",
          "is#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "alternative form of eī: they"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "is"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of is:",
        "inflection of is"
      ],
      "links": [
        [
          "is",
          "is#Latin"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of is:"
      ],
      "tags": [
        "form-of"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈi.iː/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈiː]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi.i/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiːi]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "categories": [
    "Latin 2-syllable words",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin terms with IPA pronunciation",
    "Latin verb forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "iī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "verb form",
        "head": "iī"
      },
      "expansion": "iī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular perfect active indicative of eō"
      ],
      "links": [
        [
          "eō",
          "eo#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "first-person",
        "form-of",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈi.iː/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈiː]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈi.i/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiːi]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "īvī"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "msk",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*ihiq"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *ihiq",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From ihi, from Proto-Malayo-Polynesian *ihiq.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "msk",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mansaka",
  "lang_code": "msk",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Mansaka entries with incorrect language header",
        "Mansaka lemmas",
        "Mansaka nouns",
        "Mansaka terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Mansaka terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian"
      ],
      "glosses": [
        "urine"
      ],
      "links": [
        [
          "urine",
          "urine"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "categories": [
    "Northern Sami 1-syllable words",
    "Northern Sami adverbs",
    "Northern Sami entries with incorrect language header",
    "Northern Sami lemmas",
    "Northern Sami terms derived from Proto-Uralic",
    "Northern Sami terms with IPA pronunciation",
    "Northern Sami verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "urj-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*e-"
      },
      "expansion": "*e-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*ä-"
      },
      "expansion": "*ä-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*a-"
      },
      "expansion": "*a-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ei"
      },
      "expansion": "Estonian ei",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ei"
      },
      "expansion": "Finnish ei",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sms",
        "2": "ij"
      },
      "expansion": "Skolt Sami ij",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic negative verb stem *e- ~ *ä- ~ *a-. Cognates include Estonian ei, Finnish ei, and Skolt Sami ij.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-verb-ii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "in",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "allon",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "it",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ale",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "allos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ean",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "alˈlu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "eahppi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "alˈli",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "imperative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "indicative",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "alloska",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "imperative",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "allot",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "allut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ēhpet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "allet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "alloset",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "se-infl-verb-ii"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "not"
      ],
      "links": [
        [
          "not",
          "not"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈij/",
      "tags": [
        "Kautokeino"
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "categories": [
    "Northern Sami 1-syllable words",
    "Northern Sami adverbs",
    "Northern Sami entries with incorrect language header",
    "Northern Sami lemmas",
    "Northern Sami terms derived from Proto-Uralic",
    "Northern Sami terms with IPA pronunciation",
    "Northern Sami verbs"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "urj-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*e-"
      },
      "expansion": "*e-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*ä-"
      },
      "expansion": "*ä-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "*a-"
      },
      "expansion": "*a-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ei"
      },
      "expansion": "Estonian ei",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ei"
      },
      "expansion": "Finnish ei",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sms",
        "2": "ij"
      },
      "expansion": "Skolt Sami ij",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic negative verb stem *e- ~ *ä- ~ *a-. Cognates include Estonian ei, Finnish ei, and Skolt Sami ij.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "no"
      ],
      "links": [
        [
          "no",
          "no"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈij/",
      "tags": [
        "Kautokeino"
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Romanian/i",
    "Rhymes:Romanian/i/2 syllables",
    "Rhymes:Romanian/ij",
    "Rhymes:Romanian/ij/1 syllable",
    "Romanian entries with incorrect language header",
    "Romanian lemmas",
    "Romanian non-lemma forms",
    "Romanian noun forms",
    "Romanian palindromes",
    "Romanian terms derived from Latin",
    "Romanian terms inherited from Latin",
    "Romanian terms with IPA pronunciation",
    "Romanian verbs",
    "Romanian verbs in 4th conjugation"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "noun form",
        "g": "f-p"
      },
      "expansion": "ii f pl",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ii"
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ie"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of ie"
      ],
      "links": [
        [
          "ie",
          "ie#Romanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ij/"
    },
    {
      "ipa": "[iː]"
    },
    {
      "rhymes": "-ij"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Romanian/i",
    "Rhymes:Romanian/i/2 syllables",
    "Romanian entries with incorrect language header",
    "Romanian lemmas",
    "Romanian palindromes",
    "Romanian terms derived from Latin",
    "Romanian terms inherited from Latin",
    "Romanian terms with IPA pronunciation",
    "Romanian verbs",
    "Romanian verbs in 4th conjugation"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "ire",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin ire",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "ire"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin ire",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin ire.",
  "forms": [
    {
      "form": "a ii 4th conj.",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "a ii",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "iește",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "conjugation-4",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-conj-i-esc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "iind",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "iesc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iești",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iește",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iesc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iau",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iirăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iirăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iiră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iisem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiseși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iise",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iiserăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiserăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iiseră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să iesc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să iești",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să iască",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să iim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să iască",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iește",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nu ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nu iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "conjugation-4",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-conj-i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "iind",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ie",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ie",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ia",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iați",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iau",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iirăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iirăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iiră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iisem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiseși",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iise",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iiserăm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iiserăți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iiseră",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să ie",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "să iim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "să ie",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ie",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nu ii",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nu iiți",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iește",
        "2": "iit",
        "conj": "4"
      },
      "expansion": "a ii (third-person singular present iește, past participle iit) 4th conj.",
      "name": "ro-verb"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ii",
        "2": "iit",
        "conj": "4"
      },
      "expansion": "a ii (third-person singular present ii, past participle iit) 4th conj.",
      "name": "ro-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "i‧i"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ii",
        "1s": "iesc",
        "2imp": "iește",
        "2s": "iești",
        "3p": "iesc",
        "3s": "iește",
        "3sub": "iască",
        "imp": "i"
      },
      "name": "ro-conj-i-esc"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ii",
        "1s": "ii",
        "2imp": "ie",
        "2s": "ii",
        "3p": "ie",
        "3s": "ie",
        "3sub": "ie",
        "imp": "i"
      },
      "name": "ro-conj-i"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Romanian intransitive verbs",
        "Romanian terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "to go"
      ],
      "links": [
        [
          "go",
          "go"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive, obsolete) to go"
      ],
      "tags": [
        "conjugation-4",
        "intransitive",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iˈi/"
    },
    {
      "ipa": "[iˈ(j)i]"
    },
    {
      "rhymes": "-i"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "categories": [
    "Tagalog 2-syllable words",
    "Tagalog entries with incorrect language header",
    "Tagalog lemmas",
    "Tagalog nouns",
    "Tagalog obsolete terms",
    "Tagalog onomatopoeias",
    "Tagalog terms with Baybayin script",
    "Tagalog terms with IPA pronunciation",
    "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
    "Tagalog terms without tl-pr template"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "iî",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜁᜁ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iî",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "iî (Baybayin spelling ᜁᜁ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "i‧i"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "e"
    },
    {
      "word": "i"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "corresponding to \"i\" or \"e\"",
          "word": "ᜁ,"
        }
      ],
      "glosses": [
        "name of the Baybayin letter ᜁ, corresponding to \"i\" or \"e\""
      ],
      "links": [
        [
          "ᜁ",
          "ᜁ#Tagalog"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Baybayin",
        "alt-of",
        "letter",
        "name",
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔiˈʔiʔ/"
    },
    {
      "ipa": "[ʔɪˈʔiʔ]"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "categories": [
    "Tagalog 2-syllable words",
    "Tagalog entries with incorrect language header",
    "Tagalog lemmas",
    "Tagalog nouns",
    "Tagalog obsolete terms",
    "Tagalog onomatopoeias",
    "Tagalog terms with Baybayin script",
    "Tagalog terms with IPA pronunciation",
    "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
    "Tagalog terms without tl-pr template"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "iian"
    },
    {
      "word": "mag-ii"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tl"
      },
      "expansion": "Onomatopoeic",
      "name": "onomatopoeic"
    }
  ],
  "etymology_text": "Onomatopoeic.",
  "forms": [
    {
      "form": "iî",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜁᜁ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iî",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "iî (Baybayin spelling ᜁᜁ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "i‧i"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bleat of a goat"
      ],
      "links": [
        [
          "bleat",
          "bleat"
        ],
        [
          "goat",
          "goat"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "me"
        }
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔiˈʔiʔ/"
    },
    {
      "ipa": "[ʔɪˈʔiʔ]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "ee"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "categories": [
    "Translingual entries with incorrect language header",
    "Translingual entries with topic categories using raw markup",
    "Translingual lemmas",
    "Translingual numeral symbols",
    "Translingual symbols",
    "Translingual terms with redundant script codes",
    "mul:Two"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "2": "numeral symbol",
        "cat2": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ii",
      "name": "mul-number"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "num",
  "related": [
    {
      "english": "one, 1",
      "sense": "Previous",
      "word": "ⅰ"
    },
    {
      "english": "three, 3",
      "sense": "Next",
      "word": "ⅲ"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Ⅱ, Roman numeral two (2)"
      ],
      "links": [
        [
          "Roman numeral",
          "Roman numeral"
        ],
        [
          "two",
          "two"
        ],
        [
          "2",
          "2"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "II"
    },
    {
      "word": "Ⅱ"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "categories": [
    "Translingual entries with topic categories using raw markup",
    "Translingual lemmas",
    "Translingual numeral symbols",
    "Translingual symbols",
    "Translingual terms with redundant script codes",
    "mul:Two"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "10": "",
        "2": "symbol",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "f1lang": "en",
        "f1nolink": "",
        "f2lang": "en",
        "f2nolink": "",
        "f3lang": "en",
        "f3nolink": "",
        "f4lang": "en",
        "f4nolink": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ii",
      "name": "mul-symbol"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "symbol",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "ISO 639-1"
      ],
      "glosses": [
        "ISO 639-1 language code for Nuosu."
      ],
      "links": [
        [
          "language code",
          "language code"
        ]
      ],
      "qualifier": "international standards",
      "raw_glosses": [
        "(international standards) ISO 639-1 language code for Nuosu."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "mul:Music"
      ],
      "glosses": [
        "minor supertonic triad"
      ],
      "links": [
        [
          "music",
          "music"
        ],
        [
          "minor",
          "minor"
        ],
        [
          "supertonic",
          "supertonic"
        ],
        [
          "triad",
          "triad"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(music) minor supertonic triad"
      ],
      "topics": [
        "entertainment",
        "lifestyle",
        "music"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "II"
    },
    {
      "word": "Ⅱ"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ii",
      "name": "tr-adj"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "iyi"
        }
      ],
      "categories": [
        "Turkish abbreviations",
        "Turkish adjectives",
        "Turkish entries with incorrect language header",
        "Turkish lemmas",
        "Turkish text messaging slang"
      ],
      "glosses": [
        "Abbreviation of iyi."
      ],
      "links": [
        [
          "text messaging",
          "text messaging"
        ],
        [
          "iyi",
          "iyi#Turkish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(text messaging) Abbreviation of iyi."
      ],
      "tags": [
        "Internet",
        "abbreviation",
        "alt-of"
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "partitive",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ii (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ii (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "vro-noun"
    }
  ],
  "lang": "Võro",
  "lang_code": "vro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Requests for inflections in Võro entries",
        "Võro entries with incorrect language header",
        "Võro entries with language name categories using raw markup",
        "Võro lemmas",
        "Võro nouns",
        "Võro palindromes",
        "vro:Latin letter names"
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter I."
      ],
      "links": [
        [
          "I",
          "I#Võro"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ane",
        "2": "letter"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Xârâcùù",
  "lang_code": "ane",
  "pos": "character",
  "related": [
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "A"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "a"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Aa"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "aa"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ä"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ä"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ää"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ää"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Â"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "â"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ââ"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ââ"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "B"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "b"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Bw"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "bw"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "C"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "c"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ch"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ch"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "D"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "d"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "E"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "e"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ee"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ee"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "É"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "é"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Éé"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "éé"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ë"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ë"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ëë"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ëë"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "È"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "è"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Èè"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "èè"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ê"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ê"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Êê"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "êê"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "F"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "f"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "G"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "g"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Gw"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "gw"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "I"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "i"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ii"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ii"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Î"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "î"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Îî"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "îî"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "J"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "j"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "K"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "k"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Kw"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "kw"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "L"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "l"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "M"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "m"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Mw"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "mw"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "N"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "n"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ng"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ng"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ny"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ny"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "O"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "o"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Oo"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "oo"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ö"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ö"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Öö"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "öö"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ô"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ô"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ôô"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ôô"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "P"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "p"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Pw"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "pw"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "R"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "r"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "S"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "s"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "T"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "t"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "U"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "u"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Uu"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "uu"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ü"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ü"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Üü"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "üü"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ù"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ù"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ùù"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ùù"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Û"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "û"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Ûû"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "ûû"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "V"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "v"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "W"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "w"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "X"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "x"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Xw"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "xw"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "Y"
    },
    {
      "tags": [
        "Latin",
        "letter"
      ],
      "word": "y"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Xârâcùù entries with incorrect language header",
        "Xârâcùù lemmas",
        "Xârâcùù letters",
        "Xârâcùù terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "The twenty-sixth letter of the Xârâcùù alphabet, written in the Latin script."
      ],
      "links": [
        [
          "letter",
          "letter"
        ],
        [
          "alphabet",
          "alphabet"
        ]
      ],
      "tags": [
        "letter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iː/"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "esu",
        "2": "ypk-pro"
      },
      "expansion": "Proto-Yupik [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "esu",
        "2": "esx-esk-pro",
        "3": "*əðə"
      },
      "expansion": "Proto-Eskimo *əðə",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kl",
        "2": "isi"
      },
      "expansion": "Greenlandic isi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Yupik [Term?], from Proto-Eskimo *əðə. Compare Greenlandic isi.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "esu-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "iit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "iimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iigni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "iini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iimun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iignun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "iinun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iimek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iignek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dual"
      ]
    },
    {
      "form": "iinek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iikun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "perlative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iignegun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "perlative"
      ]
    },
    {
      "form": "iitgun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "perlative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iitun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "equative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iigtun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "equative"
      ]
    },
    {
      "form": "iicetun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "equative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "esu",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ii",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ii"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "i",
        "2": "i"
      },
      "name": "esu-decl"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ii",
        "10": "iigni",
        "11": "iignun",
        "12": "iignek",
        "13": "iignegun",
        "14": "iigtun",
        "15": "iit",
        "16": "iit",
        "17": "iini",
        "18": "iinun",
        "19": "iinek",
        "2": "iim",
        "20": "iitgun",
        "21": "iicetun",
        "3": "iimi",
        "4": "iimun",
        "5": "iimek",
        "6": "iikun",
        "7": "iitun",
        "8": "iik",
        "9": "iik",
        "stem": "ii-"
      },
      "name": "esu-decl-table"
    }
  ],
  "lang": "Yup'ik",
  "lang_code": "esu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Yupik term requests",
        "Yup'ik entries with incorrect language header",
        "Yup'ik lemmas",
        "Yup'ik nouns",
        "Yup'ik terms derived from Proto-Eskimo",
        "Yup'ik terms derived from Proto-Yupik",
        "Yup'ik terms inherited from Proto-Eskimo",
        "Yup'ik terms inherited from Proto-Yupik",
        "Yup'ik terms with IPA pronunciation",
        "esu:Face"
      ],
      "glosses": [
        "eye"
      ],
      "links": [
        [
          "eye",
          "eye"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈi.i/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiː]"
    }
  ],
  "word": "ii"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.