"ee" meaning in All languages combined

See ee on Wiktionary

Interjection [Dibabawon Manobo]

Forms: èe [canonical]
Head templates: {{head|mbd|interjection|head=èe}} èe
  1. yes

Noun [Dutch]

IPA: /eː/
Rhymes: -eː Etymology: From Middle Dutch êe, from Old Dutch ēwa, from Proto-West Germanic *aiw. Etymology templates: {{inh|nl|dum|êe}} Middle Dutch êe, {{inh|nl|odt|ēwa}} Old Dutch ēwa, {{inh|nl|gmw-pro|*aiw}} Proto-West Germanic *aiw Head templates: {{nl-noun|f|-|-}} ee f (uncountable)
  1. (obsolete) a law or rule Tags: feminine, obsolete, uncountable
    Sense id: en-ee-nl-noun-uKrpk8CX Categories (other): Dutch entries with incorrect language header Disambiguation of Dutch entries with incorrect language header: 71 29
  2. (obsolete) the bond of marriage Tags: feminine, obsolete, uncountable
    Sense id: en-ee-nl-noun-I~leQYzv
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: eegade, eega, eegemaal, echt, eeuw, ieder, ooit

Interjection [English]

Rhymes: -iː Head templates: {{en-interj}} ee
  1. (Northern England) eh Tags: Northern-England
    Sense id: en-ee-en-intj-DARKNsNz Categories (other): Northern England English
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Interjection [English]

IPA: /iː/ [Singapore], [iː˧˦˧] [Singapore], [iː˦˦˧] [Singapore], [iːː˨˦˧] [Singapore]
Rhymes: -iː Etymology: From Cantonese 噫 (ji², interjection). Etymology templates: {{bor|en|yue|噫|pos=interjection|tr=ji²}} Cantonese 噫 (ji², interjection) Head templates: {{en-interjection}} ee
  1. (Singapore) Ew, yuck; expression of disgust. Tags: Singapore Related terms: ark at ee, day-ee, ee aye addio
    Sense id: en-ee-en-intj-LXjNVDui Categories (other): Singapore English
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 5

Noun [English]

Forms: een [plural]
Rhymes: -iː Head templates: {{en-noun|een}} ee (plural een)
  1. (Scotland, Northern England and archaic) An eye. Tags: Northern-England, Scotland, archaic
    Sense id: en-ee-en-noun-QVBYOg3x Categories (other): Northern England English, Scottish English, English entries with incorrect language header
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [English]

Forms: ees [plural]
Rhymes: -iː Head templates: {{en-noun}} ee (plural ees)
  1. (chemistry) Enantiomeric excess. Categories (topical): Chemistry
    Sense id: en-ee-en-noun-AEoza5p1 Topics: chemistry, natural-sciences, physical-sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [English]

Forms: ees [plural]
Rhymes: -iː Head templates: {{en-noun|ees}} ee (plural ees)
  1. The name of the Latin-script letter E. Categories (topical): Latin letter names Synonyms: e
    Sense id: en-ee-en-noun-sB2R2IFT Categories (other): English entries with language name categories using raw markup Disambiguation of English entries with language name categories using raw markup: 1 24 22 19 34
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Noun [Estonian]

Head templates: {{head|et|nouns|genitive||||partitive||||cat2=|f1request=1|f3request=1|head=}} ee (genitive [please provide], partitive [please provide]), {{et-noun}} ee (genitive [please provide], partitive [please provide])
  1. The name of the Latin-script letter E. Categories (topical): Latin letter names
    Sense id: en-ee-et-noun-sB2R2IFT
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Estonian]

Head templates: {{head|et|noun form}} ee
  1. genitive singular of esi Tags: form-of, genitive, singular Form of: esi
    Sense id: en-ee-et-noun-CQjbtXMY Categories (other): Estonian entries with incorrect language header Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 9 91
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Finnish]

IPA: /ˈeː/, [ˈe̞ː]
Rhymes: -eː Etymology: From Latin ē. Etymology templates: {{der|fi|la|ē}} Latin ē Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} ee, {{fi-noun}} ee Inflection templates: {{fi-decl-maa|ee|ä}} Forms: no-table-tags [table-tags], ee [nominative, singular], eet [nominative, plural], ee [accusative, nominative, singular], eet [accusative, nominative, plural], een [accusative, genitive, singular], eet [accusative, genitive, plural], een [genitive, singular], eiden [genitive, plural], eitten [genitive, plural], eetä [partitive, singular], eitä [partitive, plural], eessä [inessive, singular], eissä [inessive, plural], eestä [elative, singular], eistä [elative, plural], eehen [illative, singular], eihin [illative, plural], eellä [adessive, singular], eillä [adessive, plural], eeltä [ablative, singular], eiltä [ablative, plural], eelle [allative, singular], eille [allative, plural], eenä [essive, singular], einä [essive, plural], eeksi [singular, translative], eiksi [plural, translative], eettä [abessive, singular], eittä [abessive, plural], - [instructive, singular], ein [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], eeni [nominative, singular], eeni [nominative, plural], eeni [accusative, nominative, singular], eeni [accusative, nominative, plural], eeni [accusative, genitive, singular], eeni [accusative, genitive, plural], eeni [genitive, singular], eideni [genitive, plural], eitteni [genitive, plural], eetäni [partitive, singular], eitäni [partitive, plural], eessäni [inessive, singular], eissäni [inessive, plural], eestäni [elative, singular], eistäni [elative, plural], eeheni [illative, singular], eihini [illative, plural], eelläni [adessive, singular], eilläni [adessive, plural], eeltäni [ablative, singular], eiltäni [ablative, plural], eelleni [allative, singular], eilleni [allative, plural], eenäni [essive, singular], einäni [essive, plural], eekseni [singular, translative], eikseni [plural, translative], eettäni [abessive, singular], eittäni [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], eineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], eesi [nominative, singular], eesi [nominative, plural], eesi [accusative, nominative, singular], eesi [accusative, nominative, plural], eesi [accusative, genitive, singular], eesi [accusative, genitive, plural], eesi [genitive, singular], eidesi [genitive, plural], eittesi [genitive, plural], eetäsi [partitive, singular], eitäsi [partitive, plural], eessäsi [inessive, singular], eissäsi [inessive, plural], eestäsi [elative, singular], eistäsi [elative, plural], eehesi [illative, singular], eihisi [illative, plural], eelläsi [adessive, singular], eilläsi [adessive, plural], eeltäsi [ablative, singular], eiltäsi [ablative, plural], eellesi [allative, singular], eillesi [allative, plural], eenäsi [essive, singular], einäsi [essive, plural], eeksesi [singular, translative], eiksesi [plural, translative], eettäsi [abessive, singular], eittäsi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], einesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], eemme [nominative, singular], eemme [nominative, plural], eemme [accusative, nominative, singular], eemme [accusative, nominative, plural], eemme [accusative, genitive, singular], eemme [accusative, genitive, plural], eemme [genitive, singular], eidemme [genitive, plural], eittemme [genitive, plural], eetämme [partitive, singular], eitämme [partitive, plural], eessämme [inessive, singular], eissämme [inessive, plural], eestämme [elative, singular], eistämme [elative, plural], eehemme [illative, singular], eihimme [illative, plural], eellämme [adessive, singular], eillämme [adessive, plural], eeltämme [ablative, singular], eiltämme [ablative, plural], eellemme [allative, singular], eillemme [allative, plural], eenämme [essive, singular], einämme [essive, plural], eeksemme [singular, translative], eiksemme [plural, translative], eettämme [abessive, singular], eittämme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], einemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], eenne [nominative, singular], eenne [nominative, plural], eenne [accusative, nominative, singular], eenne [accusative, nominative, plural], eenne [accusative, genitive, singular], eenne [accusative, genitive, plural], eenne [genitive, singular], eidenne [genitive, plural], eittenne [genitive, plural], eetänne [partitive, singular], eitänne [partitive, plural], eessänne [inessive, singular], eissänne [inessive, plural], eestänne [elative, singular], eistänne [elative, plural], eehenne [illative, singular], eihinne [illative, plural], eellänne [adessive, singular], eillänne [adessive, plural], eeltänne [ablative, singular], eiltänne [ablative, plural], eellenne [allative, singular], eillenne [allative, plural], eenänne [essive, singular], einänne [essive, plural], eeksenne [singular, translative], eiksenne [plural, translative], eettänne [abessive, singular], eittänne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], einenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], eensä [nominative, singular], eensä [nominative, plural], eensä [accusative, nominative, singular], eensä [accusative, nominative, plural], eensä [accusative, genitive, singular], eensä [accusative, genitive, plural], eensä [genitive, singular], eidensä [genitive, plural], eittensä [genitive, plural], eetään [partitive, singular], eetänsä [partitive, singular], eitään [partitive, plural], eitänsä [partitive, plural], eessään [inessive, singular], eessänsä [inessive, singular], eissään [inessive, plural], eissänsä [inessive, plural], eestään [elative, singular], eestänsä [elative, singular], eistään [elative, plural], eistänsä [elative, plural], eehensä [illative, singular], eihinsä [illative, plural], eellään [adessive, singular], eellänsä [adessive, singular], eillään [adessive, plural], eillänsä [adessive, plural], eeltään [ablative, singular], eeltänsä [ablative, singular], eiltään [ablative, plural], eiltänsä [ablative, plural], eelleen [allative, singular], eellensä [allative, singular], eilleen [allative, plural], eillensä [allative, plural], eenään [essive, singular], eenänsä [essive, singular], einään [essive, plural], einänsä [essive, plural], eekseen [singular, translative], eeksensä [singular, translative], eikseen [plural, translative], eiksensä [plural, translative], eettään [abessive, singular], eettänsä [abessive, singular], eittään [abessive, plural], eittänsä [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], eineen [comitative, plural], einensä [comitative, plural]
  1. The name of the Latin-script letter E. Categories (topical): Latin letter names

Interjection [Luo]

IPA: /e.e/
Head templates: {{head|luo|interjection}} ee
  1. yes
    Sense id: en-ee-luo-intj-inmIkP6T Categories (other): Luo entries with incorrect language header

Pronoun [Manx]

IPA: /iː/ Forms: eeish [emphatic], ish [emphatic]
Etymology: From Old Irish í. Etymology templates: {{inh|gv|sga|í}} Old Irish í Head templates: {{head|gv|pronoun|emphatic|eeish|or|ish}} ee (emphatic eeish or ish)
  1. she
    Sense id: en-ee-gv-pron-LNqF5QTh Categories (other): Manx pronouns Disambiguation of Manx pronouns: 31 31 38
  2. her
    Sense id: en-ee-gv-pron-NUy~yBQm Categories (other): Manx pronouns Disambiguation of Manx pronouns: 31 31 38
  3. it (referring to a feminine noun)
    Sense id: en-ee-gv-pron-oBsuVDk3 Categories (other): Manx pronouns Disambiguation of Manx pronouns: 31 31 38
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: mee, oo, eh, shin, shiu, ad
Etymology number: 1

Verb [Manx]

IPA: /iː/ Forms: dee [past], ee [noun-from-verb], gee [participle, present], eeit [participle, past]
Etymology: From Old Irish ithid, from Proto-Celtic *ɸiteti, from Proto-Indo-European *peyt-. Etymology templates: {{inh|gv|sga|ithid}} Old Irish ithid, {{inh|gv|cel-pro|*ɸiteti}} Proto-Celtic *ɸiteti, {{der|gv|ine-pro|*peyt-}} Proto-Indo-European *peyt- Head templates: {{head|gv|verb|past|dee|||||||||||verbal noun|ee|||||present participle|gee|||||past participle|eeit||||||head=}} ee (past dee, verbal noun ee, present participle gee, past participle eeit), {{gv-verb|past=dee|pp=eeit|prp=gee|vn=ee}} ee (past dee, verbal noun ee, present participle gee, past participle eeit)
  1. to eat, consume, feed
    Sense id: en-ee-gv-verb-uGy8tw-5 Categories (other): Manx entries with incorrect language header Disambiguation of Manx entries with incorrect language header: 0 0 42 58
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Middle English]

Head templates: {{head|enm|noun}} ee
  1. Alternative form of æ Tags: alt-of, alternative Alternative form of: æ
    Sense id: en-ee-enm-noun-u3TaINWS Categories (other): Middle English entries with incorrect language header

Conjunction [Phalura]

IPA: /ee/ Forms: اے [Perso-Arabic]
Head templates: {{head|phl|pronoun|conjunction||Perso-Arabic spelling|اے}} ee (conjunction, Perso-Arabic spelling اے)
  1. Conjoining marker cliticized to the first constituent Tags: conjunction
    Sense id: en-ee-phl-conj-J7AO0pd0
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Particle [Phalura]

IPA: /ee/ Forms: اے [Perso-Arabic]
Head templates: {{head|phl|particle|modal||Perso-Arabic spelling|اے}} ee (modal, Perso-Arabic spelling اے)
  1. Utterance final question clitic Tags: modal Synonyms: aa (alt: Biori)
    Sense id: en-ee-phl-particle-rFPYcGT9 Categories (other): Phalura entries with incorrect language header, Phalura particles, Phalura pronouns Disambiguation of Phalura entries with incorrect language header: 42 58 Disambiguation of Phalura pronouns: 36 64
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Scots]

Forms: een [plural]
Etymology: From (Anglian) Old English ēġe. Etymology templates: {{inh|sco|ang|ēġe}} Old English ēġe Head templates: {{head|sco|noun|||plural|een|||||cat2=|cat3=|head=}} ee (plural een), {{sco-noun|een}} ee (plural een)
  1. eye
    Sense id: en-ee-sco-noun-R8IVtfcO
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Numeral [Scots]

Head templates: {{head|sco|numeral}} ee
  1. Shetland form of ae (“one”) Tags: Shetland, alt-of Alternative form of: ae (extra: one) Related terms: ye, yow, yow yins
    Sense id: en-ee-sco-num--GUixmcv Categories (other): Shetland Scots, Scots entries with incorrect language header Disambiguation of Scots entries with incorrect language header: 4 96 0
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Pronoun [Scots]

Etymology: From Old English ġē. Etymology templates: {{inh|sco|ang|ġē}} Old English ġē Head templates: {{head|sco|pronoun|personal, non-emphatic}} ee (personal, non-emphatic), {{sco-pron|desc=personal, non-emphatic}} ee (personal, non-emphatic)
  1. (South Scots) you Tags: South-Scots, personal, unemphatic
    Sense id: en-ee-sco-pron-uwNHpGjZ Categories (other): South Scots, Scots pronouns
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Interjection [Swahili]

Audio: Sw-ke-ee.flac [Kenya]
Head templates: {{head|sw|interjection}} ee
  1. o; oh
    Sense id: en-ee-sw-intj-ZT5pUGjs Categories (other): Swahili entries with incorrect language header

Numeral [Teposcolula Mixtec]

Etymology: From Proto-Mixtec *ɨ́ɨ̨́. Etymology templates: {{inh|omq-tel|omq-mxt-pro|*ɨ́ɨ̨́}} Proto-Mixtec *ɨ́ɨ̨́ Head templates: {{head|omq-tel|numeral}} ee
  1. one
    Sense id: en-ee-omq-tel-num-dpLDrTVA
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1 Categories (other): Teposcolula Mixtec entries with incorrect language header Disambiguation of Teposcolula Mixtec entries with incorrect language header: 0 0

Numeral [Teposcolula Mixtec]

Etymology: From Proto-Mixtec *ɨ̀ɨ̨̀. Etymology templates: {{inh|omq-tel|omq-mxt-pro|*ɨ̀ɨ̨̀}} Proto-Mixtec *ɨ̀ɨ̨̀ Head templates: {{head|omq-tel|numeral}} ee
  1. nine
    Sense id: en-ee-omq-tel-num-7c2OcBot
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2 Categories (other): Teposcolula Mixtec entries with incorrect language header Disambiguation of Teposcolula Mixtec entries with incorrect language header: 0 0

Symbol [Translingual]

Head templates: {{head|mul|symbol|||or||or||or||cat2=|f1lang=en|f1nolink=|f2lang=en|f2nolink=|f3lang=en|f3nolink=|f4lang=en|f4nolink=|head=|head2=|head3=|head4=|sc=Latn|sort=}} ee, {{mul-symbol}} ee
  1. (international standards) ISO 639-1 language code for Ewe.

Interjection [Tswana]

IPA: /ˈe.ɪ/
Head templates: {{head|tn|interjection}} ee
  1. yes
    Sense id: en-ee-tn-intj-inmIkP6T Categories (other): Tswana entries with incorrect language header

Noun [Tukudede]

Etymology: From Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *waiʀ, from Proto-Malayo-Polynesian *wahiʀ. Etymology templates: {{inh|tkd|poz-cet-pro|*waiʀ}} Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *waiʀ, {{inh|tkd|poz-pro|*wahiʀ}} Proto-Malayo-Polynesian *wahiʀ Head templates: {{head|tkd|noun}} ee
  1. water (clear liquid H₂O) Categories (topical): Water

Noun [Võro]

Head templates: {{head|vro|nouns|genitive||||||partitive||||cat2=|f1request=1|f4request=1|head=}} ee (genitive [please provide], partitive [please provide]), {{vro-noun}} ee (genitive [please provide], partitive [please provide])
  1. The name of the Latin-script letter E. Categories (topical): Latin letter names
    Sense id: en-ee-vro-noun-sB2R2IFT Categories (other): Võro entries with incorrect language header

Particle [Ye'kwana]

IPA: [eː]
Head templates: {{head|mch|particle}} ee
  1. yes Synonyms: mmjm, 'eee
    Sense id: en-ee-mch-particle-inmIkP6T Categories (other): Ye'kwana entries with incorrect language header, Ye'kwana particles

Article [Yola]

Head templates: {{head|yol|article}} ee
  1. Alternative form of a (“the”) Tags: alt-of, alternative Alternative form of: a (extra: the)
    Sense id: en-ee-yol-article-zQxmGRUB Categories (other): Yola articles, Yola entries with incorrect language header Disambiguation of Yola articles: 46 54 Disambiguation of Yola entries with incorrect language header: 48 52
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Preposition [Yola]

Head templates: {{head|yol|preposition}} ee
  1. Alternative form of ing (“in”) Tags: alt-of, alternative Alternative form of: ing (extra: in)
    Sense id: en-ee-yol-prep--wvcCCCT Categories (other): Yola articles, Yola entries with incorrect language header, Yola prepositions Disambiguation of Yola articles: 46 54 Disambiguation of Yola entries with incorrect language header: 48 52
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for ee meaning in All languages combined (47.7kB)

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "10": "",
        "2": "symbol",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "f1lang": "en",
        "f1nolink": "",
        "f2lang": "en",
        "f2nolink": "",
        "f3lang": "en",
        "f3nolink": "",
        "f4lang": "en",
        "f4nolink": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee",
      "name": "mul-symbol"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "symbol",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "ISO 639-1",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ISO 639-1 language code for Ewe."
      ],
      "id": "en-ee-mul-symbol-zGIxpxSX",
      "links": [
        [
          "language code",
          "language code"
        ]
      ],
      "qualifier": "international standards",
      "raw_glosses": [
        "(international standards) ISO 639-1 language code for Ewe."
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "een",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "een"
      },
      "expansion": "ee (plural een)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern England English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Scottish English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1815, Sir Walter Scott, Guy Mannering",
          "text": "[…] and he never took his ee aff them, or said another word […]",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "An eye."
      ],
      "id": "en-ee-en-noun-QVBYOg3x",
      "links": [
        [
          "eye",
          "eye"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Scotland, Northern England and archaic) An eye."
      ],
      "tags": [
        "Northern-England",
        "Scotland",
        "archaic"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "rhymes": "-iː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee",
      "name": "en-interj"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern England English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1975, R. Chetwynd-Hayes, The Werewolf and the Vampire",
          "text": "Father advanced with outstretched hand and announced in a loud, very hearty voice: \"Ee, I'm pleased to meet ye, lad. […]",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "2008, Mavis Crawley, The Rolling Stone: Based on the True Story of My Life",
          "text": "'Ee by gum lass we've seen nought of thee this many a long year, thou's a sight for sore eyes,' he said planting a kiss firmly on Mum's cheek...",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "eh"
      ],
      "id": "en-ee-en-intj-DARKNsNz",
      "links": [
        [
          "eh",
          "eh"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Northern England) eh"
      ],
      "tags": [
        "Northern-England"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "rhymes": "-iː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "forms": [
    {
      "form": "ees",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee (plural ees)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "en",
          "name": "Chemistry",
          "orig": "en:Chemistry",
          "parents": [
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Enantiomeric excess."
      ],
      "id": "en-ee-en-noun-AEoza5p1",
      "links": [
        [
          "chemistry",
          "chemistry"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chemistry) Enantiomeric excess."
      ],
      "topics": [
        "chemistry",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "rhymes": "-iː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "forms": [
    {
      "form": "ees",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ees"
      },
      "expansion": "ee (plural ees)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "en",
          "name": "Latin letter names",
          "orig": "en:Latin letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "1 24 22 19 34",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1773 October, The Monthly Review Or Literary Journal Enlarged",
          "text": "The word length, which contains only four sounds l e ng th, is usually spell'd thus, el ee en gee tee aitch.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "2004, Will Rogers, The Stonking Steps, page 170",
          "text": "I have drunk en-ee-cee-tee-ay-ar from the ef-ell-oh-doubleyou-ee-ar-ess in his gee-ay-ar-dee-ee-en many a time.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "2016 CCEB, Communications Instructions Radiotelephone Procedures: ACP125 (G), p. 3-5",
          "text": "ETA [is spoken] as \"ee-tee-ay\" instead of \"I SPELL Echo Tango Alfa\"."
        }
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter E."
      ],
      "id": "en-ee-en-noun-sB2R2IFT",
      "links": [
        [
          "E",
          "E#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "e"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "rhymes": "-iː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 5,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "yue",
        "3": "噫",
        "pos": "interjection",
        "tr": "ji²"
      },
      "expansion": "Cantonese 噫 (ji², interjection)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Cantonese 噫 (ji², interjection).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee",
      "name": "en-interjection"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Singapore English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "2000 December 29, Samuel Lee, w:The Straits Times, Singapore: Singapore Press Holdings Limited, page L8",
          "text": "Eee, so commercial some might say.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ew, yuck; expression of disgust."
      ],
      "id": "en-ee-en-intj-LXjNVDui",
      "links": [
        [
          "Ew",
          "ew"
        ],
        [
          "yuck",
          "yuck"
        ],
        [
          "disgust",
          "disgust#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Singapore) Ew, yuck; expression of disgust."
      ],
      "related": [
        {
          "word": "ark at ee"
        },
        {
          "word": "day-ee"
        },
        {
          "word": "ee aye addio"
        }
      ],
      "tags": [
        "Singapore"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iː/",
      "tags": [
        "Singapore"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[iː˧˦˧]",
      "tags": [
        "Singapore"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[iː˦˦˧]",
      "tags": [
        "Singapore"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[iːː˨˦˧]",
      "tags": [
        "Singapore"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-iː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "èe",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mbd",
        "2": "interjection",
        "head": "èe"
      },
      "expansion": "èe",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dibabawon Manobo",
  "lang_code": "mbd",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Dibabawon Manobo entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Dibabawon Manobo entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "id": "en-ee-mbd-intj-inmIkP6T",
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "dum",
        "3": "êe"
      },
      "expansion": "Middle Dutch êe",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "odt",
        "3": "ēwa"
      },
      "expansion": "Old Dutch ēwa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*aiw"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *aiw",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle Dutch êe, from Old Dutch ēwa, from Proto-West Germanic *aiw.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "-",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "ee f (uncountable)",
      "name": "nl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ee"
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "eegade"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "eega"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "eegemaal"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "echt"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "eeuw"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ieder"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ooit"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "71 29",
          "kind": "other",
          "name": "Dutch entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a law or rule"
      ],
      "id": "en-ee-nl-noun-uKrpk8CX",
      "links": [
        [
          "law",
          "law"
        ],
        [
          "rule",
          "rule"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) a law or rule"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete",
        "uncountable"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "the bond of marriage"
      ],
      "id": "en-ee-nl-noun-I~leQYzv",
      "links": [
        [
          "marriage",
          "marriage"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) the bond of marriage"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete",
        "uncountable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/eː/"
    },
    {
      "rhymes": "-eː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "et",
          "name": "Latin letter names",
          "orig": "et:Latin letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter E."
      ],
      "id": "en-ee-et-noun-sB2R2IFT",
      "links": [
        [
          "E",
          "E#Estonian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "9 91",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "esi"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of esi"
      ],
      "id": "en-ee-et-noun-CQjbtXMY",
      "links": [
        [
          "esi",
          "esi#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "la",
        "3": "ē"
      },
      "expansion": "Latin ē",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin ē.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "een",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "een",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eetä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eessä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eestä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eehen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eetäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eessäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eestäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeheni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eelläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eettäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eetäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eessäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eestäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eehesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eelläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eettäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eetämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eessämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eestämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eehemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eettämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eetänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eessänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eestänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eehenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eettänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eidensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eittensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eetään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eetänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eessään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eessänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eestään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eestänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eehensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eihinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eellänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eellensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eenänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "einänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eeksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eettään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eettänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "einensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ee",
        "2": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-maa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish maa-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Latin letter names",
          "orig": "fi:Latin letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter E."
      ],
      "id": "en-ee-fi-noun-sB2R2IFT",
      "links": [
        [
          "E",
          "E#Finnish"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈeː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞ː]"
    },
    {
      "rhymes": "-eː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "luo",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Luo",
  "lang_code": "luo",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Luo entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "id": "en-ee-luo-intj-inmIkP6T",
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/e.e/"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "2": "sga",
        "3": "í"
      },
      "expansion": "Old Irish í",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish í.",
  "forms": [
    {
      "form": "eeish",
      "tags": [
        "emphatic"
      ]
    },
    {
      "form": "ish",
      "tags": [
        "emphatic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "2": "pronoun",
        "3": "emphatic",
        "4": "eeish",
        "5": "or",
        "6": "ish"
      },
      "expansion": "ee (emphatic eeish or ish)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Manx",
  "lang_code": "gv",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "mee"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "oo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "eh"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "shin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "shiu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "ad"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 31 38",
          "kind": "other",
          "name": "Manx pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The beauty of it is that she is not Manx.",
          "text": "As ta'n chooid share jeh nagh vel ee ny ben Vanninagh.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "She is a good housekeeper.",
          "text": "Ben vie thie ee.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "She didn't find it.",
          "text": "Cha dooar ee eh.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "She is but a child.",
          "text": "Cha nel ee agh ny lhiannoo.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He counted her among his friends.",
          "text": "Er leshyn dy row ee nane jeh e chaarjyn.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "she"
      ],
      "id": "en-ee-gv-pron-LNqF5QTh",
      "links": [
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 31 38",
          "kind": "other",
          "name": "Manx pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "He bewitched her.",
          "text": "Hug eh fo obbeeys ee.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He beckoned her in.",
          "text": "Ren eh smeidey stiagh ee.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "her"
      ],
      "id": "en-ee-gv-pron-NUy~yBQm",
      "links": [
        [
          "her",
          "her"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 31 38",
          "kind": "other",
          "name": "Manx pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I can't see it.",
          "text": "Cha jargym fakin ee.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "it (referring to a feminine noun)"
      ],
      "id": "en-ee-gv-pron-oBsuVDk3",
      "links": [
        [
          "it",
          "it"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iː/"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "2": "sga",
        "3": "ithid"
      },
      "expansion": "Old Irish ithid",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*ɸiteti"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *ɸiteti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*peyt-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *peyt-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish ithid, from Proto-Celtic *ɸiteti, from Proto-Indo-European *peyt-.",
  "forms": [
    {
      "form": "dee",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ee",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "gee",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eeit",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "verbal noun",
        "16": "ee",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "",
        "2": "verb",
        "20": "",
        "21": "present participle",
        "22": "gee",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "",
        "27": "past participle",
        "28": "eeit",
        "29": "",
        "3": "past",
        "30": "",
        "31": "",
        "32": "",
        "33": "",
        "4": "dee",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ee (past dee, verbal noun ee, present participle gee, past participle eeit)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "past": "dee",
        "pp": "eeit",
        "prp": "gee",
        "vn": "ee"
      },
      "expansion": "ee (past dee, verbal noun ee, present participle gee, past participle eeit)",
      "name": "gv-verb"
    }
  ],
  "lang": "Manx",
  "lang_code": "gv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 0 42 58",
          "kind": "other",
          "name": "Manx entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to eat, consume, feed"
      ],
      "id": "en-ee-gv-verb-uGy8tw-5",
      "links": [
        [
          "eat",
          "eat"
        ],
        [
          "consume",
          "consume"
        ],
        [
          "feed",
          "feed"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iː/"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "æ"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of æ"
      ],
      "id": "en-ee-enm-noun-u3TaINWS",
      "links": [
        [
          "æ",
          "æ#Middle English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "اے",
      "tags": [
        "Perso-Arabic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "phl",
        "2": "particle",
        "3": "modal",
        "4": "",
        "5": "Perso-Arabic spelling",
        "6": "اے"
      },
      "expansion": "ee (modal, Perso-Arabic spelling اے)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Phalura",
  "lang_code": "phl",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "42 58",
          "kind": "other",
          "name": "Phalura entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Phalura particles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "36 64",
          "kind": "other",
          "name": "Phalura pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Utterance final question clitic"
      ],
      "id": "en-ee-phl-particle-rFPYcGT9",
      "synonyms": [
        {
          "alt": "Biori",
          "word": "aa"
        }
      ],
      "tags": [
        "modal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ee/"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "اے",
      "tags": [
        "Perso-Arabic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "phl",
        "2": "pronoun",
        "3": "conjunction",
        "4": "",
        "5": "Perso-Arabic spelling",
        "6": "اے"
      },
      "expansion": "ee (conjunction, Perso-Arabic spelling اے)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Phalura",
  "lang_code": "phl",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Conjoining marker cliticized to the first constituent"
      ],
      "id": "en-ee-phl-conj-J7AO0pd0",
      "tags": [
        "conjunction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ee/"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "ang",
        "3": "ēġe"
      },
      "expansion": "Old English ēġe",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From (Anglian) Old English ēġe.",
  "forms": [
    {
      "form": "een",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "10": "",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "een",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ee (plural een)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "een"
      },
      "expansion": "ee (plural een)",
      "name": "sco-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scots",
  "lang_code": "sco",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "We are not full, we're not that full, / but just a drop [of liquor] in our eye",
          "ref": "1789, Robert Burns, Willie Brew'd A Peck O' Maut",
          "text": "We are na fou, we're nae that fou, / But just a drappie in our ee",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "eye"
      ],
      "id": "en-ee-sco-noun-R8IVtfcO",
      "links": [
        [
          "eye",
          "eye"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "ang",
        "3": "ġē"
      },
      "expansion": "Old English ġē",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old English ġē.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "pronoun",
        "3": "personal, non-emphatic"
      },
      "expansion": "ee (personal, non-emphatic)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "desc": "personal, non-emphatic"
      },
      "expansion": "ee (personal, non-emphatic)",
      "name": "sco-pron"
    }
  ],
  "lang": "Scots",
  "lang_code": "sco",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "South Scots",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Scots pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "you"
      ],
      "id": "en-ee-sco-pron-uwNHpGjZ",
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(South Scots) you"
      ],
      "tags": [
        "South-Scots",
        "personal",
        "unemphatic"
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Scots",
  "lang_code": "sco",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "one",
          "word": "ae"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Shetland Scots",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "4 96 0",
          "kind": "other",
          "name": "Scots entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Shetland form of ae (“one”)"
      ],
      "id": "en-ee-sco-num--GUixmcv",
      "links": [
        [
          "ae",
          "ae#Scots"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "ye"
        },
        {
          "word": "yow"
        },
        {
          "word": "yow yins"
        }
      ],
      "tags": [
        "Shetland",
        "alt-of"
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swahili",
  "lang_code": "sw",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Swahili entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "o; oh"
      ],
      "id": "en-ee-sw-intj-ZT5pUGjs",
      "links": [
        [
          "o",
          "o"
        ],
        [
          "oh",
          "oh"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Sw-ke-ee.flac",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/ad/Sw-ke-ee.flac/Sw-ke-ee.flac.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/ad/Sw-ke-ee.flac/Sw-ke-ee.flac.ogg",
      "tags": [
        "Kenya"
      ],
      "text": "Audio (Kenya)"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "other",
      "name": "Teposcolula Mixtec entries with incorrect language header",
      "parents": [
        "Entries with incorrect language header",
        "Entry maintenance"
      ],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "omq-tel",
        "2": "omq-mxt-pro",
        "3": "*ɨ́ɨ̨́"
      },
      "expansion": "Proto-Mixtec *ɨ́ɨ̨́",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Mixtec *ɨ́ɨ̨́.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "omq-tel",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Teposcolula Mixtec",
  "lang_code": "omq-tel",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "one"
      ],
      "id": "en-ee-omq-tel-num-dpLDrTVA",
      "links": [
        [
          "one",
          "one"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "other",
      "name": "Teposcolula Mixtec entries with incorrect language header",
      "parents": [
        "Entries with incorrect language header",
        "Entry maintenance"
      ],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "omq-tel",
        "2": "omq-mxt-pro",
        "3": "*ɨ̀ɨ̨̀"
      },
      "expansion": "Proto-Mixtec *ɨ̀ɨ̨̀",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Mixtec *ɨ̀ɨ̨̀.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "omq-tel",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Teposcolula Mixtec",
  "lang_code": "omq-tel",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "nine"
      ],
      "id": "en-ee-omq-tel-num-7c2OcBot",
      "links": [
        [
          "nine",
          "nine"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tn",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tswana",
  "lang_code": "tn",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tswana entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "id": "en-ee-tn-intj-inmIkP6T",
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈe.ɪ/"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tkd",
        "2": "poz-cet-pro",
        "3": "*waiʀ"
      },
      "expansion": "Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *waiʀ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tkd",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*wahiʀ"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *wahiʀ",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *waiʀ, from Proto-Malayo-Polynesian *wahiʀ.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tkd",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tukudede",
  "lang_code": "tkd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tukudede entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tukudede entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "tkd",
          "name": "Water",
          "orig": "tkd:Water",
          "parents": [
            "Liquids",
            "Matter",
            "Chemistry",
            "Nature",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water (clear liquid H₂O)"
      ],
      "id": "en-ee-tkd-noun-xyIHoH6e",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "partitive",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "vro-noun"
    }
  ],
  "lang": "Võro",
  "lang_code": "vro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Võro entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "vro",
          "name": "Latin letter names",
          "orig": "vro:Latin letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter E."
      ],
      "id": "en-ee-vro-noun-sB2R2IFT",
      "links": [
        [
          "E",
          "E#Võro"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mch",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ye'kwana",
  "lang_code": "mch",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ye'kwana entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ye'kwana particles",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "id": "en-ee-mch-particle-inmIkP6T",
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "mmjm"
        },
        {
          "word": "'eee"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[eː]"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yol",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Yola",
  "lang_code": "yol",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "in",
          "word": "ing"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "46 54",
          "kind": "other",
          "name": "Yola articles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "48 52",
          "kind": "other",
          "name": "Yola entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Yola prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The more we spend here, the less in the churchyard.",
          "ref": "1867, “A YOLA ZONG”, in SONGS, ETC. IN THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, number 2, page 84",
          "text": "Th' valler w'speen here, th' lass ee chourch-hey.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "Throngs and crowds from each quarter were at the Lough;",
          "ref": "1867, “A YOLA ZONG”, in SONGS, ETC. IN THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, number 4, page 84",
          "text": "Joud an moud vrem earchee ete was ee Lough.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "Such vapouring and glittering when stript in their shirts!",
          "ref": "1867, “A YOLA ZONG”, in SONGS, ETC. IN THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, number 4, page 84",
          "text": "Zitch vaperreen, an shimmereen, fan ee-daff ee aar scoth!",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of ing (“in”)"
      ],
      "id": "en-ee-yol-prep--wvcCCCT",
      "links": [
        [
          "ing",
          "ing#Yola"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yol",
        "2": "article"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Yola",
  "lang_code": "yol",
  "pos": "article",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "the",
          "word": "a"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "46 54",
          "kind": "other",
          "name": "Yola articles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "48 52",
          "kind": "other",
          "name": "Yola entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Idle out the day.",
          "ref": "1867, GLOSSARY OF THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, page 52",
          "text": "Leiough ut ee die.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "We, the subjects of his Most Gracious Majesty, William [the] IV.,",
          "ref": "1867, CONGRATULATORY ADDRESS IN THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, page 114, lines 1-3",
          "text": "Wee, Vassalès o' 'His Most Gracious Majesty,' Wilyame ee Vourthe,",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "[The priest of parish on a long-tailed pony.]",
          "ref": "1867, “DR. RUSSELL ON THE INHABITANTS AND DIALECT OF THE BARONY OF FORTH”, in APPENDIX, page 130",
          "text": "Ee vrieste o' paryshe on a long-tailed garrane.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "[Another from the Beak,]",
          "ref": "1867, “DR. RUSSELL ON THE INHABITANTS AND DIALECT OF THE BARONY OF FORTH”, in APPENDIX, page 130",
          "text": "Anure vrem ee Bake,",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of a (“the”)"
      ],
      "id": "en-ee-yol-article-zQxmGRUB",
      "links": [
        [
          "a",
          "a#Yola"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "èe",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mbd",
        "2": "interjection",
        "head": "èe"
      },
      "expansion": "èe",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dibabawon Manobo",
  "lang_code": "mbd",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Dibabawon Manobo entries with incorrect language header",
        "Dibabawon Manobo entries with language name categories using raw markup",
        "Dibabawon Manobo interjections",
        "Dibabawon Manobo lemmas",
        "Dibabawon Manobo palindromes"
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Dutch entries with incorrect language header",
    "Dutch feminine nouns",
    "Dutch lemmas",
    "Dutch nouns",
    "Dutch terms derived from Middle Dutch",
    "Dutch terms derived from Old Dutch",
    "Dutch terms derived from Proto-West Germanic",
    "Dutch terms inherited from Middle Dutch",
    "Dutch terms inherited from Old Dutch",
    "Dutch terms inherited from Proto-West Germanic",
    "Dutch terms with IPA pronunciation",
    "Dutch uncountable nouns",
    "Rhymes:Dutch/eː"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "dum",
        "3": "êe"
      },
      "expansion": "Middle Dutch êe",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "odt",
        "3": "ēwa"
      },
      "expansion": "Old Dutch ēwa",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*aiw"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *aiw",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle Dutch êe, from Old Dutch ēwa, from Proto-West Germanic *aiw.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "-",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "ee f (uncountable)",
      "name": "nl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ee"
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "eegade"
    },
    {
      "word": "eega"
    },
    {
      "word": "eegemaal"
    },
    {
      "word": "echt"
    },
    {
      "word": "eeuw"
    },
    {
      "word": "ieder"
    },
    {
      "word": "ooit"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Dutch terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "a law or rule"
      ],
      "links": [
        [
          "law",
          "law"
        ],
        [
          "rule",
          "rule"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) a law or rule"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete",
        "uncountable"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Dutch terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "the bond of marriage"
      ],
      "links": [
        [
          "marriage",
          "marriage"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) the bond of marriage"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "obsolete",
        "uncountable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/eː/"
    },
    {
      "rhymes": "-eː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English entries with language name categories using raw markup",
    "English interjections",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English nouns with irregular plurals",
    "English terms borrowed from Cantonese",
    "English terms derived from Cantonese",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English two-letter words",
    "Rhymes:English/iː",
    "Rhymes:English/iː/1 syllable"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "een",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "een"
      },
      "expansion": "ee (plural een)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English terms with archaic senses",
        "English terms with quotations",
        "Northern England English",
        "Scottish English"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1815, Sir Walter Scott, Guy Mannering",
          "text": "[…] and he never took his ee aff them, or said another word […]",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "An eye."
      ],
      "links": [
        [
          "eye",
          "eye"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Scotland, Northern England and archaic) An eye."
      ],
      "tags": [
        "Northern-England",
        "Scotland",
        "archaic"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "rhymes": "-iː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English entries with language name categories using raw markup",
    "English interjections",
    "English lemmas",
    "English terms borrowed from Cantonese",
    "English terms derived from Cantonese",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English two-letter words",
    "Rhymes:English/iː",
    "Rhymes:English/iː/1 syllable"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee",
      "name": "en-interj"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English terms with quotations",
        "Northern England English",
        "Quotation templates to be cleaned"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1975, R. Chetwynd-Hayes, The Werewolf and the Vampire",
          "text": "Father advanced with outstretched hand and announced in a loud, very hearty voice: \"Ee, I'm pleased to meet ye, lad. […]",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "2008, Mavis Crawley, The Rolling Stone: Based on the True Story of My Life",
          "text": "'Ee by gum lass we've seen nought of thee this many a long year, thou's a sight for sore eyes,' he said planting a kiss firmly on Mum's cheek...",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "eh"
      ],
      "links": [
        [
          "eh",
          "eh"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Northern England) eh"
      ],
      "tags": [
        "Northern-England"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "rhymes": "-iː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English countable nouns",
    "English entries with language name categories using raw markup",
    "English interjections",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English terms borrowed from Cantonese",
    "English terms derived from Cantonese",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English two-letter words",
    "Rhymes:English/iː",
    "Rhymes:English/iː/1 syllable"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "forms": [
    {
      "form": "ees",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee (plural ees)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "en:Chemistry"
      ],
      "glosses": [
        "Enantiomeric excess."
      ],
      "links": [
        [
          "chemistry",
          "chemistry"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chemistry) Enantiomeric excess."
      ],
      "topics": [
        "chemistry",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "rhymes": "-iː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English countable nouns",
    "English entries with language name categories using raw markup",
    "English interjections",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English terms borrowed from Cantonese",
    "English terms derived from Cantonese",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English two-letter words",
    "Rhymes:English/iː",
    "Rhymes:English/iː/1 syllable"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "forms": [
    {
      "form": "ees",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ees"
      },
      "expansion": "ee (plural ees)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English terms with quotations",
        "Quotation templates to be cleaned",
        "en:Latin letter names"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1773 October, The Monthly Review Or Literary Journal Enlarged",
          "text": "The word length, which contains only four sounds l e ng th, is usually spell'd thus, el ee en gee tee aitch.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "2004, Will Rogers, The Stonking Steps, page 170",
          "text": "I have drunk en-ee-cee-tee-ay-ar from the ef-ell-oh-doubleyou-ee-ar-ess in his gee-ay-ar-dee-ee-en many a time.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "2016 CCEB, Communications Instructions Radiotelephone Procedures: ACP125 (G), p. 3-5",
          "text": "ETA [is spoken] as \"ee-tee-ay\" instead of \"I SPELL Echo Tango Alfa\"."
        }
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter E."
      ],
      "links": [
        [
          "E",
          "E#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "rhymes": "-iː"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "e"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "English 1-syllable words",
    "English entries with language name categories using raw markup",
    "English interjections",
    "English lemmas",
    "English terms borrowed from Cantonese",
    "English terms derived from Cantonese",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English two-letter words",
    "Rhymes:English/iː",
    "Rhymes:English/iː/1 syllable"
  ],
  "etymology_number": 5,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "yue",
        "3": "噫",
        "pos": "interjection",
        "tr": "ji²"
      },
      "expansion": "Cantonese 噫 (ji², interjection)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Cantonese 噫 (ji², interjection).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee",
      "name": "en-interjection"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "intj",
  "related": [
    {
      "word": "ark at ee"
    },
    {
      "word": "day-ee"
    },
    {
      "word": "ee aye addio"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English terms with quotations",
        "Singapore English"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "2000 December 29, Samuel Lee, w:The Straits Times, Singapore: Singapore Press Holdings Limited, page L8",
          "text": "Eee, so commercial some might say.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Ew, yuck; expression of disgust."
      ],
      "links": [
        [
          "Ew",
          "ew"
        ],
        [
          "yuck",
          "yuck"
        ],
        [
          "disgust",
          "disgust#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Singapore) Ew, yuck; expression of disgust."
      ],
      "tags": [
        "Singapore"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iː/",
      "tags": [
        "Singapore"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[iː˧˦˧]",
      "tags": [
        "Singapore"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[iː˦˦˧]",
      "tags": [
        "Singapore"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[iːː˨˦˧]",
      "tags": [
        "Singapore"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-iː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian non-lemma forms",
    "Estonian noun forms",
    "Estonian nouns",
    "Requests for inflections in Estonian entries"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "et:Latin letter names"
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter E."
      ],
      "links": [
        [
          "E",
          "E#Estonian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian non-lemma forms",
    "Estonian noun forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "esi"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of esi"
      ],
      "links": [
        [
          "esi",
          "esi#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "la",
        "3": "ē"
      },
      "expansion": "Latin ē",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin ē.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "een",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "een",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eetä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eessä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eissä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eestä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eistä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eehen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eettä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eittä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eetäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eessäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eissäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eestäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eistäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeheni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eelläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eilläni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eelleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eekseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eettäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eittäni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eetäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eessäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eissäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eestäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eistäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eehesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eelläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eilläsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eettäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eittäsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eetämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eessämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eissämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eestämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eistämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eehemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eettämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eittämme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eetänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eessänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eissänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eestänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eistänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eehenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eettänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eittänne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eidensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eittensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eetään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eetänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eessään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eessänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eissään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eissänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eestään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eestänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eistään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eistänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eehensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eihinsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eellään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eellänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eillään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eillänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eeltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiltänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eelleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eellensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eillensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eenään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eenänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "einään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "einänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eekseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eeksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eiksensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "eettään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eettänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eittään",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eittänsä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "einensä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ee",
        "2": "ä"
      },
      "name": "fi-decl-maa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 1-syllable words",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish entries with language name categories using raw markup",
        "Finnish lemmas",
        "Finnish maa-type nominals",
        "Finnish nouns",
        "Finnish terms derived from Latin",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish two-letter words",
        "Rhymes:Finnish/eː",
        "Rhymes:Finnish/eː/1 syllable",
        "fi:Latin letter names"
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter E."
      ],
      "links": [
        [
          "E",
          "E#Finnish"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈeː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈe̞ː]"
    },
    {
      "rhymes": "-eː"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "luo",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Luo",
  "lang_code": "luo",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Luo entries with incorrect language header",
        "Luo interjections",
        "Luo lemmas",
        "Luo terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/e.e/"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Manx entries with incorrect language header",
    "Manx lemmas",
    "Manx pronouns",
    "Manx terms derived from Old Irish",
    "Manx terms derived from Proto-Celtic",
    "Manx terms derived from Proto-Indo-European",
    "Manx terms inherited from Old Irish",
    "Manx terms inherited from Proto-Celtic",
    "Manx terms with IPA pronunciation",
    "Manx terms with usage examples",
    "Manx verbs"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "2": "sga",
        "3": "í"
      },
      "expansion": "Old Irish í",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish í.",
  "forms": [
    {
      "form": "eeish",
      "tags": [
        "emphatic"
      ]
    },
    {
      "form": "ish",
      "tags": [
        "emphatic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "2": "pronoun",
        "3": "emphatic",
        "4": "eeish",
        "5": "or",
        "6": "ish"
      },
      "expansion": "ee (emphatic eeish or ish)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Manx",
  "lang_code": "gv",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "mee"
    },
    {
      "word": "oo"
    },
    {
      "word": "eh"
    },
    {
      "word": "shin"
    },
    {
      "word": "shiu"
    },
    {
      "word": "ad"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Manx terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The beauty of it is that she is not Manx.",
          "text": "As ta'n chooid share jeh nagh vel ee ny ben Vanninagh.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "She is a good housekeeper.",
          "text": "Ben vie thie ee.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "She didn't find it.",
          "text": "Cha dooar ee eh.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "She is but a child.",
          "text": "Cha nel ee agh ny lhiannoo.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He counted her among his friends.",
          "text": "Er leshyn dy row ee nane jeh e chaarjyn.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "she"
      ],
      "links": [
        [
          "she",
          "she"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Manx terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "He bewitched her.",
          "text": "Hug eh fo obbeeys ee.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He beckoned her in.",
          "text": "Ren eh smeidey stiagh ee.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "her"
      ],
      "links": [
        [
          "her",
          "her"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Manx terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I can't see it.",
          "text": "Cha jargym fakin ee.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "it (referring to a feminine noun)"
      ],
      "links": [
        [
          "it",
          "it"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iː/"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Manx entries with incorrect language header",
    "Manx lemmas",
    "Manx terms derived from Old Irish",
    "Manx terms derived from Proto-Celtic",
    "Manx terms derived from Proto-Indo-European",
    "Manx terms inherited from Old Irish",
    "Manx terms inherited from Proto-Celtic",
    "Manx terms with IPA pronunciation",
    "Manx terms with usage examples",
    "Manx verbs"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "2": "sga",
        "3": "ithid"
      },
      "expansion": "Old Irish ithid",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*ɸiteti"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *ɸiteti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*peyt-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *peyt-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish ithid, from Proto-Celtic *ɸiteti, from Proto-Indo-European *peyt-.",
  "forms": [
    {
      "form": "dee",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ee",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "gee",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eeit",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gv",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "verbal noun",
        "16": "ee",
        "17": "",
        "18": "",
        "19": "",
        "2": "verb",
        "20": "",
        "21": "present participle",
        "22": "gee",
        "23": "",
        "24": "",
        "25": "",
        "26": "",
        "27": "past participle",
        "28": "eeit",
        "29": "",
        "3": "past",
        "30": "",
        "31": "",
        "32": "",
        "33": "",
        "4": "dee",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ee (past dee, verbal noun ee, present participle gee, past participle eeit)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "past": "dee",
        "pp": "eeit",
        "prp": "gee",
        "vn": "ee"
      },
      "expansion": "ee (past dee, verbal noun ee, present participle gee, past participle eeit)",
      "name": "gv-verb"
    }
  ],
  "lang": "Manx",
  "lang_code": "gv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to eat, consume, feed"
      ],
      "links": [
        [
          "eat",
          "eat"
        ],
        [
          "consume",
          "consume"
        ],
        [
          "feed",
          "feed"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iː/"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "æ"
        }
      ],
      "categories": [
        "Middle English entries with incorrect language header",
        "Middle English lemmas",
        "Middle English nouns"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of æ"
      ],
      "links": [
        [
          "æ",
          "æ#Middle English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Phalura entries with incorrect language header",
    "Phalura lemmas",
    "Phalura particles",
    "Phalura pronouns",
    "Phalura terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "اے",
      "tags": [
        "Perso-Arabic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "phl",
        "2": "particle",
        "3": "modal",
        "4": "",
        "5": "Perso-Arabic spelling",
        "6": "اے"
      },
      "expansion": "ee (modal, Perso-Arabic spelling اے)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Phalura",
  "lang_code": "phl",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Utterance final question clitic"
      ],
      "tags": [
        "modal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ee/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "alt": "Biori",
      "word": "aa"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Phalura entries with incorrect language header",
    "Phalura lemmas",
    "Phalura pronouns",
    "Phalura terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "اے",
      "tags": [
        "Perso-Arabic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "phl",
        "2": "pronoun",
        "3": "conjunction",
        "4": "",
        "5": "Perso-Arabic spelling",
        "6": "اے"
      },
      "expansion": "ee (conjunction, Perso-Arabic spelling اے)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Phalura",
  "lang_code": "phl",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Conjoining marker cliticized to the first constituent"
      ],
      "tags": [
        "conjunction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ee/"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Scots entries with incorrect language header",
    "Scots lemmas",
    "Scots nouns",
    "Scots numerals",
    "Scots terms derived from Old English",
    "Scots terms inherited from Old English"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "ang",
        "3": "ēġe"
      },
      "expansion": "Old English ēġe",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From (Anglian) Old English ēġe.",
  "forms": [
    {
      "form": "een",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "10": "",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "plural",
        "6": "een",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "cat3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ee (plural een)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "een"
      },
      "expansion": "ee (plural een)",
      "name": "sco-noun"
    }
  ],
  "lang": "Scots",
  "lang_code": "sco",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Scots terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "We are not full, we're not that full, / but just a drop [of liquor] in our eye",
          "ref": "1789, Robert Burns, Willie Brew'd A Peck O' Maut",
          "text": "We are na fou, we're nae that fou, / But just a drappie in our ee",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "eye"
      ],
      "links": [
        [
          "eye",
          "eye"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Scots entries with incorrect language header",
    "Scots lemmas",
    "Scots numerals",
    "Scots pronouns",
    "Scots terms derived from Old English",
    "Scots terms inherited from Old English"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "ang",
        "3": "ġē"
      },
      "expansion": "Old English ġē",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old English ġē.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "pronoun",
        "3": "personal, non-emphatic"
      },
      "expansion": "ee (personal, non-emphatic)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "desc": "personal, non-emphatic"
      },
      "expansion": "ee (personal, non-emphatic)",
      "name": "sco-pron"
    }
  ],
  "lang": "Scots",
  "lang_code": "sco",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "South Scots"
      ],
      "glosses": [
        "you"
      ],
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(South Scots) you"
      ],
      "tags": [
        "South-Scots",
        "personal",
        "unemphatic"
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Scots entries with incorrect language header",
    "Scots lemmas",
    "Scots numerals"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sco",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Scots",
  "lang_code": "sco",
  "pos": "num",
  "related": [
    {
      "word": "ye"
    },
    {
      "word": "yow"
    },
    {
      "word": "yow yins"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "one",
          "word": "ae"
        }
      ],
      "categories": [
        "Shetland Scots"
      ],
      "glosses": [
        "Shetland form of ae (“one”)"
      ],
      "links": [
        [
          "ae",
          "ae#Scots"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Shetland",
        "alt-of"
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swahili",
  "lang_code": "sw",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Swahili entries with incorrect language header",
        "Swahili interjections",
        "Swahili lemmas",
        "Swahili terms with audio links"
      ],
      "glosses": [
        "o; oh"
      ],
      "links": [
        [
          "o",
          "o"
        ],
        [
          "oh",
          "oh"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Sw-ke-ee.flac",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/ad/Sw-ke-ee.flac/Sw-ke-ee.flac.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/ad/Sw-ke-ee.flac/Sw-ke-ee.flac.ogg",
      "tags": [
        "Kenya"
      ],
      "text": "Audio (Kenya)"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Teposcolula Mixtec entries with incorrect language header",
    "Teposcolula Mixtec lemmas",
    "Teposcolula Mixtec numerals",
    "Teposcolula Mixtec terms derived from Proto-Mixtec",
    "Teposcolula Mixtec terms inherited from Proto-Mixtec"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "omq-tel",
        "2": "omq-mxt-pro",
        "3": "*ɨ́ɨ̨́"
      },
      "expansion": "Proto-Mixtec *ɨ́ɨ̨́",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Mixtec *ɨ́ɨ̨́.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "omq-tel",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Teposcolula Mixtec",
  "lang_code": "omq-tel",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "one"
      ],
      "links": [
        [
          "one",
          "one"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Teposcolula Mixtec entries with incorrect language header",
    "Teposcolula Mixtec lemmas",
    "Teposcolula Mixtec numerals",
    "Teposcolula Mixtec terms derived from Proto-Mixtec",
    "Teposcolula Mixtec terms inherited from Proto-Mixtec"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "omq-tel",
        "2": "omq-mxt-pro",
        "3": "*ɨ̀ɨ̨̀"
      },
      "expansion": "Proto-Mixtec *ɨ̀ɨ̨̀",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Mixtec *ɨ̀ɨ̨̀.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "omq-tel",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Teposcolula Mixtec",
  "lang_code": "omq-tel",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "nine"
      ],
      "links": [
        [
          "nine",
          "nine"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "10": "",
        "2": "symbol",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "f1lang": "en",
        "f1nolink": "",
        "f2lang": "en",
        "f2nolink": "",
        "f3lang": "en",
        "f3nolink": "",
        "f4lang": "en",
        "f4nolink": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee",
      "name": "mul-symbol"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "symbol",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "ISO 639-1",
        "Translingual entries with incorrect language header",
        "Translingual lemmas",
        "Translingual symbols",
        "Translingual terms with redundant script codes"
      ],
      "glosses": [
        "ISO 639-1 language code for Ewe."
      ],
      "links": [
        [
          "language code",
          "language code"
        ]
      ],
      "qualifier": "international standards",
      "raw_glosses": [
        "(international standards) ISO 639-1 language code for Ewe."
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tn",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tswana",
  "lang_code": "tn",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tswana entries with incorrect language header",
        "Tswana interjections",
        "Tswana lemmas",
        "Tswana terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈe.ɪ/"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tkd",
        "2": "poz-cet-pro",
        "3": "*waiʀ"
      },
      "expansion": "Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *waiʀ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tkd",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*wahiʀ"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *wahiʀ",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian *waiʀ, from Proto-Malayo-Polynesian *wahiʀ.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tkd",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tukudede",
  "lang_code": "tkd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tukudede entries with incorrect language header",
        "Tukudede entries with topic categories using raw markup",
        "Tukudede lemmas",
        "Tukudede nouns",
        "Tukudede terms derived from Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian",
        "Tukudede terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Tukudede terms inherited from Proto-Central-Eastern Malayo-Polynesian",
        "Tukudede terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
        "tkd:Water"
      ],
      "glosses": [
        "water (clear liquid H₂O)"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "partitive",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ee (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "vro-noun"
    }
  ],
  "lang": "Võro",
  "lang_code": "vro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Requests for inflections in Võro entries",
        "Võro entries with incorrect language header",
        "Võro lemmas",
        "Võro nouns",
        "vro:Latin letter names"
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter E."
      ],
      "links": [
        [
          "E",
          "E#Võro"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mch",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ye'kwana",
  "lang_code": "mch",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ye'kwana entries with incorrect language header",
        "Ye'kwana lemmas",
        "Ye'kwana particles",
        "Ye'kwana terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "yes"
      ],
      "links": [
        [
          "yes",
          "yes"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "mmjm"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[eː]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "'eee"
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Yola articles",
    "Yola entries with incorrect language header",
    "Yola lemmas",
    "Yola prepositions"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yol",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Yola",
  "lang_code": "yol",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "in",
          "word": "ing"
        }
      ],
      "categories": [
        "Yola terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The more we spend here, the less in the churchyard.",
          "ref": "1867, “A YOLA ZONG”, in SONGS, ETC. IN THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, number 2, page 84",
          "text": "Th' valler w'speen here, th' lass ee chourch-hey.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "Throngs and crowds from each quarter were at the Lough;",
          "ref": "1867, “A YOLA ZONG”, in SONGS, ETC. IN THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, number 4, page 84",
          "text": "Joud an moud vrem earchee ete was ee Lough.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "Such vapouring and glittering when stript in their shirts!",
          "ref": "1867, “A YOLA ZONG”, in SONGS, ETC. IN THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, number 4, page 84",
          "text": "Zitch vaperreen, an shimmereen, fan ee-daff ee aar scoth!",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of ing (“in”)"
      ],
      "links": [
        [
          "ing",
          "ing#Yola"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

{
  "categories": [
    "Yola articles",
    "Yola entries with incorrect language header",
    "Yola lemmas"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yol",
        "2": "article"
      },
      "expansion": "ee",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Yola",
  "lang_code": "yol",
  "pos": "article",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "the",
          "word": "a"
        }
      ],
      "categories": [
        "Yola terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Idle out the day.",
          "ref": "1867, GLOSSARY OF THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, page 52",
          "text": "Leiough ut ee die.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "We, the subjects of his Most Gracious Majesty, William [the] IV.,",
          "ref": "1867, CONGRATULATORY ADDRESS IN THE DIALECT OF FORTH AND BARGY, page 114, lines 1-3",
          "text": "Wee, Vassalès o' 'His Most Gracious Majesty,' Wilyame ee Vourthe,",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "[The priest of parish on a long-tailed pony.]",
          "ref": "1867, “DR. RUSSELL ON THE INHABITANTS AND DIALECT OF THE BARONY OF FORTH”, in APPENDIX, page 130",
          "text": "Ee vrieste o' paryshe on a long-tailed garrane.",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "english": "[Another from the Beak,]",
          "ref": "1867, “DR. RUSSELL ON THE INHABITANTS AND DIALECT OF THE BARONY OF FORTH”, in APPENDIX, page 130",
          "text": "Anure vrem ee Bake,",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of a (“the”)"
      ],
      "links": [
        [
          "a",
          "a#Yola"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ee"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.