See ee in All languages combined, or Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "ē"
},
"expansion": "Latin ē",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Latin ē.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ee",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "een",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "een",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eehen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "einä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeheni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "einäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eehesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "einäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "einesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eehemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "einämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "einemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eehenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "einänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "einenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eehensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "einään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "einänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "einensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "ee",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ee",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ee",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-maa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish 2-letter words",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish maa-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms with redundant script codes",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 25 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Latin letter names",
"orig": "fi:Latin letter names",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"The name of the Latin-script letter E/e."
],
"id": "en-ee-fi-noun-32anEWfT",
"links": [
[
"E",
"E#Finnish"
],
[
"e",
"e#Finnish"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeː/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ː]"
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"word": "ee"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la",
"3": "ē"
},
"expansion": "Latin ē",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Latin ē.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "ee",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "ee",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "een",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "een",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eitä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eehen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "einä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "ein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "18/maa",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eitäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeheni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eelläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "einäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eitäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eehesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eelläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "einäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "einesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eitämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eehemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "einämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "einemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eitänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eehenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "einänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "einenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-maa",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eidensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eittensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eetään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eetänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eitään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eitänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eehensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eihinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eeltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eeltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "einään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "einänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eeksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "einensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "ee",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "ee",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "ee",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-maa"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 1-syllable words",
"Finnish 2-letter words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish maa-type nominals",
"Finnish nouns",
"Finnish terms derived from Latin",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish terms with redundant script codes",
"Pages with 25 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eː",
"Rhymes:Finnish/eː/1 syllable",
"fi:Latin letter names"
],
"glosses": [
"The name of the Latin-script letter E/e."
],
"links": [
[
"E",
"E#Finnish"
],
[
"e",
"e#Finnish"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeː/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ː]"
},
{
"rhymes": "-eː"
}
],
"word": "ee"
}
Download raw JSONL data for ee meaning in Finnish (19.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-29 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (cdfa371 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.