"aba" meaning in All languages combined

See aba on Wiktionary

Noun [Akan]

Forms: aba [plural]
Head templates: {{head|ak|noun}} aba
  1. seed(s) Categories (topical): Botany
    Sense id: en-aba-ak-noun-SPdYUbE3 Disambiguation of Botany: 50 50 Categories (other): Akan entries with incorrect language header Disambiguation of Akan entries with incorrect language header: 50 50
  2. fruit Categories (topical): Botany
    Sense id: en-aba-ak-noun-kglSaqph Disambiguation of Botany: 50 50 Categories (other): Akan entries with incorrect language header Disambiguation of Akan entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: wawa aba

Noun [Albanian]

IPA: [aˈba] Forms: aba [plural], abaja [definite], abat [definite, plural]
Etymology: Borrowed from Ottoman Turkish عبا (abâ) (Turkish aba), from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa). Etymology templates: {{bor|sq|ota|عبا|tr=abâ}} Ottoman Turkish عبا (abâ), {{m|tr|aba}} aba, {{der|sq|ar|عَبَاءَة}} Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa) Head templates: {{head|sq|noun|cat2=feminine nouns|g=f|head=|sort=}} aba f, {{sq-noun|f|aba|abaja|abat}} aba f (plural aba, definite abaja, definite plural abat)
  1. (old) thin felt (usually white or gray) Tags: feminine
    Sense id: en-aba-sq-noun-ds9hWpYd Categories (other): Albanian entries with incorrect language header

Noun [Apatani]

Etymology: Probably cognate with Tibetan ཨ་ཕ (a pha), Garo apa. Etymology templates: {{cog|bo|ཨ་ཕ}} Tibetan ཨ་ཕ (a pha), {{cog|grt|apa}} Garo apa Head templates: {{head|apt|noun}} aba
  1. father Categories (topical): Family
    Sense id: en-aba-apt-noun-iKGIHwAl Categories (other): Apatani entries with incorrect language header

Noun [Azerbaijani]

IPA: /ɑˈbɑ/ Audio: LL-Q9292 (aze)-Zardabi Bakuvi-aba.wav [Baku] Forms: abanı [accusative, definite], abalar [plural]
Etymology: Inherited from Proto-Turkic *apa (“father”). Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|az|trk-pro|*apa||father|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Turkic *apa (“father”), {{inh+|az|trk-pro|*apa|t=father}} Inherited from Proto-Turkic *apa (“father”) Head templates: {{az-noun}} aba (definite accusative abanı, plural abalar)
  1. (Gadabay, Quba, Ordubad, Zangilan) father Tags: Gadabay, Ordubad, Zangilan Synonyms: ata
    Sense id: en-aba-az-noun-iKGIHwAl Categories (other): Gadabay Azerbaijani, Ordubad Azerbaijani, Quba Azerbaijani, Zangilan Azerbaijani
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Azerbaijani]

IPA: /ɑˈbɑ/ Audio: LL-Q9292 (aze)-Zardabi Bakuvi-aba.wav [Baku]
Etymology: Inherited from Common Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”). Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|az|trk-cmn|*apa||mother, elder sister, aunt|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Common Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”), {{inh+|az|trk-cmn|*apa|t=mother, elder sister, aunt}} Inherited from Common Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”) Head templates: {{az-noun}} aba (definite accusative abanı, plural abalar) Inflection templates: {{az-decl-noun|a}} Forms: abanı [accusative, definite], abalar [plural], no-table-tags [table-tags], aba [nominative, singular], abalar [nominative, plural], abanı [accusative, definite, singular], abaları [accusative, definite, plural], abaya [dative, singular], abalara [dative, plural], abada [locative, singular], abalarda [locative, plural], abadan [ablative, singular], abalardan [ablative, plural], abanın [definite, genitive, singular], abaların [definite, genitive, plural], no-table-tags [table-tags], abam [first-person, nominative, possessed-single, possessive, singular], abalarım [first-person, nominative, possessed-many, possessive, singular], aban [nominative, possessed-single, possessive, second-person, singular], abaların [nominative, possessed-many, possessive, second-person, singular], abası [nominative, possessed-single, possessive, singular, third-person], abaları [nominative, possessed-many, possessive, singular, third-person], abamız [first-person, nominative, plural, possessed-single, possessive], abalarımız [first-person, nominative, plural, possessed-many, possessive], abanız [nominative, plural, possessed-single, possessive, second-person], abalarınız [nominative, plural, possessed-many, possessive, second-person], abası [nominative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abaları [nominative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abaları [nominative, plural, possessed-many, possessive, third-person], abamı [accusative, first-person, possessed-single, possessive, singular], abalarımı [accusative, first-person, possessed-many, possessive, singular], abanı [accusative, possessed-single, possessive, second-person, singular], abalarını [accusative, possessed-many, possessive, second-person, singular], abasını [accusative, possessed-single, possessive, singular, third-person], abalarını [accusative, possessed-many, possessive, singular, third-person], abamızı [accusative, first-person, plural, possessed-single, possessive], abalarımızı [accusative, first-person, plural, possessed-many, possessive], abanızı [accusative, plural, possessed-single, possessive, second-person], abalarınızı [accusative, plural, possessed-many, possessive, second-person], abasını [accusative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarını [accusative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarını [accusative, plural, possessed-many, possessive, third-person], abama [dative, first-person, possessed-single, possessive, singular], abalarıma [dative, first-person, possessed-many, possessive, singular], abana [dative, possessed-single, possessive, second-person, singular], abalarına [dative, possessed-many, possessive, second-person, singular], abasına [dative, possessed-single, possessive, singular, third-person], abalarına [dative, possessed-many, possessive, singular, third-person], abamıza [dative, first-person, plural, possessed-single, possessive], abalarımıza [dative, first-person, plural, possessed-many, possessive], abanıza [dative, plural, possessed-single, possessive, second-person], abalarınıza [dative, plural, possessed-many, possessive, second-person], abasına [dative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarına [dative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarına [dative, plural, possessed-many, possessive, third-person], abamda [first-person, locative, possessed-single, possessive, singular], abalarımda [first-person, locative, possessed-many, possessive, singular], abanda [locative, possessed-single, possessive, second-person, singular], abalarında [locative, possessed-many, possessive, second-person, singular], abasında [locative, possessed-single, possessive, singular, third-person], abalarında [locative, possessed-many, possessive, singular, third-person], abamızda [first-person, locative, plural, possessed-single, possessive], abalarımızda [first-person, locative, plural, possessed-many, possessive], abanızda [locative, plural, possessed-single, possessive, second-person], abalarınızda [locative, plural, possessed-many, possessive, second-person], abasında [locative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarında [locative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarında [locative, plural, possessed-many, possessive, third-person], abamdan [ablative, first-person, possessed-single, possessive, singular], abalarımdan [ablative, first-person, possessed-many, possessive, singular], abandan [ablative, possessed-single, possessive, second-person, singular], abalarından [ablative, possessed-many, possessive, second-person, singular], abasından [ablative, possessed-single, possessive, singular, third-person], abalarından [ablative, possessed-many, possessive, singular, third-person], abamızdan [ablative, first-person, plural, possessed-single, possessive], abalarımızdan [ablative, first-person, plural, possessed-many, possessive], abanızdan [ablative, plural, possessed-single, possessive, second-person], abalarınızdan [ablative, plural, possessed-many, possessive, second-person], abasından [ablative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarından [ablative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarından [ablative, plural, possessed-many, possessive, third-person], abamın [first-person, genitive, possessed-single, possessive, singular], abalarımın [first-person, genitive, possessed-many, possessive, singular], abanın [genitive, possessed-single, possessive, second-person, singular], abalarının [genitive, possessed-many, possessive, second-person, singular], abasının [genitive, possessed-single, possessive, singular, third-person], abalarının [genitive, possessed-many, possessive, singular, third-person], abamızın [first-person, genitive, plural, possessed-single, possessive], abalarımızın [first-person, genitive, plural, possessed-many, possessive], abanızın [genitive, plural, possessed-single, possessive, second-person], abalarınızın [genitive, plural, possessed-many, possessive, second-person], abasının [genitive, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarının [genitive, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarının [genitive, plural, possessed-many, possessive, third-person]
  1. (Jabrayil, Qakh, Shamkir, Tabriz) mother Tags: Tabriz Categories (topical): Family members Synonyms: ana
    Sense id: en-aba-az-noun-zwYi7ypm Categories (other): Jabrayil Azerbaijani, Qakh Azerbaijani, Shamkir Azerbaijani, Tabrizi Azerbaijani
  2. (dialectal) elder sister Tags: dialectal
    Sense id: en-aba-az-noun-jrU5EyQx
  3. (dialectal) elder sister-in-law Tags: dialectal
    Sense id: en-aba-az-noun-7rasjrEA Categories (other): Azerbaijani entries with incorrect language header Disambiguation of Azerbaijani entries with incorrect language header: 5 5 36 49 5
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Azerbaijani]

IPA: /ɑˈbɑ/ Audio: LL-Q9292 (aze)-Zardabi Bakuvi-aba.wav [Baku]
Etymology: Derived from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa). Etymology templates: {{glossary|derived terms|Derived}} Derived, {{der|az|ar|عَبَاءَة|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa), {{der+|az|ar|عَبَاءَة}} Derived from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa), {{root|az|ar|ع ب ء}} [Template:root] Head templates: {{az-noun}} aba (definite accusative abanı, plural abalar) Inflection templates: {{az-decl-noun|a}} Forms: abanı [accusative, definite], abalar [plural], no-table-tags [table-tags], aba [nominative, singular], abalar [nominative, plural], abanı [accusative, definite, singular], abaları [accusative, definite, plural], abaya [dative, singular], abalara [dative, plural], abada [locative, singular], abalarda [locative, plural], abadan [ablative, singular], abalardan [ablative, plural], abanın [definite, genitive, singular], abaların [definite, genitive, plural], no-table-tags [table-tags], abam [first-person, nominative, possessed-single, possessive, singular], abalarım [first-person, nominative, possessed-many, possessive, singular], aban [nominative, possessed-single, possessive, second-person, singular], abaların [nominative, possessed-many, possessive, second-person, singular], abası [nominative, possessed-single, possessive, singular, third-person], abaları [nominative, possessed-many, possessive, singular, third-person], abamız [first-person, nominative, plural, possessed-single, possessive], abalarımız [first-person, nominative, plural, possessed-many, possessive], abanız [nominative, plural, possessed-single, possessive, second-person], abalarınız [nominative, plural, possessed-many, possessive, second-person], abası [nominative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abaları [nominative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abaları [nominative, plural, possessed-many, possessive, third-person], abamı [accusative, first-person, possessed-single, possessive, singular], abalarımı [accusative, first-person, possessed-many, possessive, singular], abanı [accusative, possessed-single, possessive, second-person, singular], abalarını [accusative, possessed-many, possessive, second-person, singular], abasını [accusative, possessed-single, possessive, singular, third-person], abalarını [accusative, possessed-many, possessive, singular, third-person], abamızı [accusative, first-person, plural, possessed-single, possessive], abalarımızı [accusative, first-person, plural, possessed-many, possessive], abanızı [accusative, plural, possessed-single, possessive, second-person], abalarınızı [accusative, plural, possessed-many, possessive, second-person], abasını [accusative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarını [accusative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarını [accusative, plural, possessed-many, possessive, third-person], abama [dative, first-person, possessed-single, possessive, singular], abalarıma [dative, first-person, possessed-many, possessive, singular], abana [dative, possessed-single, possessive, second-person, singular], abalarına [dative, possessed-many, possessive, second-person, singular], abasına [dative, possessed-single, possessive, singular, third-person], abalarına [dative, possessed-many, possessive, singular, third-person], abamıza [dative, first-person, plural, possessed-single, possessive], abalarımıza [dative, first-person, plural, possessed-many, possessive], abanıza [dative, plural, possessed-single, possessive, second-person], abalarınıza [dative, plural, possessed-many, possessive, second-person], abasına [dative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarına [dative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarına [dative, plural, possessed-many, possessive, third-person], abamda [first-person, locative, possessed-single, possessive, singular], abalarımda [first-person, locative, possessed-many, possessive, singular], abanda [locative, possessed-single, possessive, second-person, singular], abalarında [locative, possessed-many, possessive, second-person, singular], abasında [locative, possessed-single, possessive, singular, third-person], abalarında [locative, possessed-many, possessive, singular, third-person], abamızda [first-person, locative, plural, possessed-single, possessive], abalarımızda [first-person, locative, plural, possessed-many, possessive], abanızda [locative, plural, possessed-single, possessive, second-person], abalarınızda [locative, plural, possessed-many, possessive, second-person], abasında [locative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarında [locative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarında [locative, plural, possessed-many, possessive, third-person], abamdan [ablative, first-person, possessed-single, possessive, singular], abalarımdan [ablative, first-person, possessed-many, possessive, singular], abandan [ablative, possessed-single, possessive, second-person, singular], abalarından [ablative, possessed-many, possessive, second-person, singular], abasından [ablative, possessed-single, possessive, singular, third-person], abalarından [ablative, possessed-many, possessive, singular, third-person], abamızdan [ablative, first-person, plural, possessed-single, possessive], abalarımızdan [ablative, first-person, plural, possessed-many, possessive], abanızdan [ablative, plural, possessed-single, possessive, second-person], abalarınızdan [ablative, plural, possessed-many, possessive, second-person], abasından [ablative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarından [ablative, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarından [ablative, plural, possessed-many, possessive, third-person], abamın [first-person, genitive, possessed-single, possessive, singular], abalarımın [first-person, genitive, possessed-many, possessive, singular], abanın [genitive, possessed-single, possessive, second-person, singular], abalarının [genitive, possessed-many, possessive, second-person, singular], abasının [genitive, possessed-single, possessive, singular, third-person], abalarının [genitive, possessed-many, possessive, singular, third-person], abamızın [first-person, genitive, plural, possessed-single, possessive], abalarımızın [first-person, genitive, plural, possessed-many, possessive], abanızın [genitive, plural, possessed-single, possessive, second-person], abalarınızın [genitive, plural, possessed-many, possessive, second-person], abasının [genitive, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarının [genitive, plural, possessed-single, possessive, third-person], abalarının [genitive, plural, possessed-many, possessive, third-person]
  1. aba
    Sense id: en-aba-az-noun-4SStzOH7
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Basque]

IPA: /aba/, [a.β̞a] Audio: LL-Q8752 (eus)-Xabier Cañas-aba.wav
Rhymes: -aba Etymology: Coined by Basque nationalist, writer and politician (1865–1903) Sabino Arana in the 19th century, from a misinterpretation of the kinship suffix -ba. Etymology templates: {{coin|eu|Q332663|in=the 19th century}} Coined by Basque nationalist, writer and politician (1865–1903) Sabino Arana in the 19th century, {{m|eu|-ba}} -ba Head templates: {{eu-noun|an}} aba anim Inflection templates: {{eu-decl-anim}} Forms: animate [table-tags], aba [absolutive, indefinite], aba [absolutive, indefinite, singular], abak [absolutive, indefinite, plural], abak [ergative, indefinite], abak [ergative, indefinite, singular], abek [ergative, indefinite, plural], abari [dative, indefinite], abari [dative, indefinite, singular], abei [dative, indefinite, plural], abaren [genitive, indefinite], abaren [genitive, indefinite, singular], aben [genitive, indefinite, plural], abarekin [comitative, indefinite], abarekin [comitative, indefinite, singular], abekin [comitative, indefinite, plural], abarengatik [causative, indefinite], abarengatik [causative, indefinite, singular], abengatik [causative, indefinite, plural], abarentzat [benefactive, indefinite], abarentzat [benefactive, indefinite, singular], abentzat [benefactive, indefinite, plural], abaz [indefinite, instrumental], abaz [indefinite, instrumental, singular], abez [indefinite, instrumental, plural], abarengan [indefinite, inessive], abarengan [indefinite, inessive, singular], abengan [indefinite, inessive, plural], - [indefinite, locative], - [indefinite, locative, singular], - [indefinite, locative, plural], abarengana [allative, indefinite], abarengana [allative, indefinite, singular], abengana [allative, indefinite, plural], abarenganaino [indefinite, terminative], abarenganaino [indefinite, singular, terminative], abenganaino [indefinite, plural, terminative], abarenganantz [directive, indefinite], abarenganantz [directive, indefinite, singular], abenganantz [directive, indefinite, plural], abarenganako [destinative, indefinite], abarenganako [destinative, indefinite, singular], abenganako [destinative, indefinite, plural], abarengandik [ablative, indefinite], abarengandik [ablative, indefinite, singular], abengandik [ablative, indefinite, plural], abarik [indefinite, partitive], - [indefinite, partitive, singular], - [indefinite, partitive, plural], abatzat [indefinite, prolative], - [indefinite, prolative, singular], - [indefinite, plural, prolative]
  1. (rare) father Tags: animate, rare Synonyms: aita Derived forms: aberri (english: fatherland; see there for further derivations)
    Sense id: en-aba-eu-noun-iKGIHwAl Categories (other): Basque entries with incorrect language header

Noun [Chibcha]

IPA: /aβa/
Head templates: {{head|chb|noun}} aba
  1. maize
    Sense id: en-aba-chb-noun-2VXKl-RN
  2. corncob
    Sense id: en-aba-chb-noun-XmtOYoHZ Categories (other): Chibcha entries with incorrect language header, Chibcha terms in nonstandard scripts Disambiguation of Chibcha entries with incorrect language header: 14 73 14 Disambiguation of Chibcha terms in nonstandard scripts: 4 93 4
  3. maize crop
    Sense id: en-aba-chb-noun-JafIPvdQ

Noun [Corsican]

IPA: /ˈaba/ Forms: abe [plural]
Head templates: {{head|co|nouns|plural|abe|g=f|g2=|head=aba|sort=}} aba f (plural abe), {{co-noun|ab|f|a|e}} aba f (plural abe)
  1. Alternative form of apa Tags: alt-of, alternative, feminine Alternative form of: apa
    Sense id: en-aba-co-noun-OlwD8QzN Categories (other): Corsican entries with incorrect language header

Noun [Dení]

Head templates: {{head|dny|noun|g=f}} aba f
  1. fish Tags: feminine
    Sense id: en-aba-dny-noun-tHSpmicF Categories (other): Dení entries with incorrect language header

Noun [Dongxiang]

IPA: /ɑˈpɑ/
Head templates: {{head|sce|noun|||f1sc=|head=|sort=|tr=}} aba, {{sce-noun}} aba
  1. father
    Sense id: en-aba-sce-noun-iKGIHwAl

Noun [Dongxiang]

IPA: /ˈɑpɑ/
Head templates: {{head|sce|noun|||f1sc=|head=|sort=|tr=}} aba, {{sce-noun}} aba
  1. paternal uncle (father's younger brother)
    Sense id: en-aba-sce-noun-btf~ivQO Categories (other): Dongxiang entries with incorrect language header Disambiguation of Dongxiang entries with incorrect language header: 3 97

Noun [Dupaningan Agta]

Head templates: {{head|duo|noun}} aba
  1. taro
    Sense id: en-aba-duo-noun-j~Uske19 Categories (other): Dupaningan Agta entries with incorrect language header

Noun [English]

IPA: /əˈbɑː/ [Received-Pronunciation], /əˈbɑ/ [General-American] Forms: abas [plural]
Rhymes: (Received Pronunciation) -ɑː, (General American) -ɑ Etymology: Borrowed from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa). Compare abaya. Etymology templates: {{bor|en|ar|عَبَاءَة}} Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa), {{m|en|abaya}} abaya, {{root|en|ar|ع ب و}} [Template:root] Head templates: {{en-noun|~}} aba (countable and uncountable, plural abas)
  1. A coarse, often striped, felted fabric from the Middle East, woven from goat or camel hair. Tags: countable, uncountable Categories (topical): Clothing Categories (lifeform): Osteoglossomorph fish
    Sense id: en-aba-en-noun-scmuluF6 Disambiguation of Clothing: 36 23 14 25 0 3 Disambiguation of Osteoglossomorph fish: 42 10 7 1 5 37 Categories (other): English entries with incorrect language header, English entries with language name categories using raw markup, English entries with topic categories using raw markup Disambiguation of English entries with incorrect language header: 17 36 43 4 Disambiguation of English entries with language name categories using raw markup: 33 24 16 2 11 14 Disambiguation of English entries with topic categories using raw markup: 36 22 16 2 10 14
  2. A loose-fitting sleeveless garment, made from aba or silk, worn by Arabs. Tags: countable, uncountable Translations (loose-fitting sleeveless garment, made from aba or silk): abaya [masculine] (Dutch), abaya (Finnish), abaya [masculine] (Norwegian Bokmål), abaja [feminine] (Polish)
    Sense id: en-aba-en-noun-oRdEjK8b Categories (other): English entries with incorrect language header Disambiguation of English entries with incorrect language header: 17 36 43 4 Disambiguation of 'loose-fitting sleeveless garment, made from aba or silk': 8 62 16 14
  3. An outer garment made of the above, very simple in form, worn by the Arabs of the desert. The illustration shows such an aba, made of two breadths of stuff sewed together to make an oblong about four by nine feet. Tags: countable, uncountable
    Sense id: en-aba-en-noun-kc7oTwwh Categories (other): English entries with incorrect language header Disambiguation of English entries with incorrect language header: 17 36 43 4
  4. Such a garment that is specific to women. Tags: countable, uncountable
    Sense id: en-aba-en-noun-iGjSX9Iy
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: abaya, abba
Etymology number: 1

Noun [English]

IPA: /ˈæ.bə/ [US] Forms: abas [plural]
Rhymes: -æbə Etymology: * From the name of its creator, the French explorer A. T. d' Abbadie. Head templates: {{en-noun}} aba (plural abas)
  1. An altazimuth used for astronomy on either land or water.
    Sense id: en-aba-en-noun-bj52PPpI
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [English]

Forms: abas [plural]
Head templates: {{en-noun}} aba (plural abas)
  1. An electric fish of species Gymnarchus niloticus (frankfish, freshwater rat-tail, African knifefish), found in swamps, lakes and rivers in Africa. Categories (lifeform): Osteoglossomorph fish Translations (fish): nauhanorsukala (Finnish), Großnilhecht [masculine] (German), bū mə̀sər (Mada (Nigeria))
    Sense id: en-aba-en-noun-LL4GfFwG Disambiguation of Osteoglossomorph fish: 42 10 7 1 5 37
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Ewe]

Head templates: {{head|ee|noun}} aba
  1. mat
    Sense id: en-aba-ee-noun-DBxUGvnM Categories (other): Ewe entries with incorrect language header Disambiguation of Ewe entries with incorrect language header: 50 50
  2. bed
    Sense id: en-aba-ee-noun-xQUlMsIg Categories (other): Ewe entries with incorrect language header Disambiguation of Ewe entries with incorrect language header: 50 50

Noun [Galician]

IPA: /ˈaβa̝/ Forms: abas [plural]
Etymology: Uncertain. Cognate with Portuguese aba, Spanish álabe, French aube, Romanian aripă. Etymology templates: {{unc|gl}} Uncertain, {{cog|pt|aba}} Portuguese aba, {{cog|es|álabe}} Spanish álabe, {{cog|fr|aube}} French aube, {{cog|ro|aripă}} Romanian aripă Head templates: {{gl-noun|f}} aba f (plural abas)
  1. slope, hillside Tags: feminine Synonyms: faldra,
    Sense id: en-aba-gl-noun-VA0~N-qb
  2. apron, smock; folds of a shirt or dress Tags: feminine Synonyms: faldra
    Sense id: en-aba-gl-noun-k9hiCVRh
  3. (anatomy) lap Tags: feminine Categories (topical): Anatomy Synonyms: colo
    Sense id: en-aba-gl-noun-Bmrd9nQe Categories (other): Galician entries with incorrect language header Disambiguation of Galician entries with incorrect language header: 34 10 45 3 8 Topics: anatomy, medicine, sciences
  4. brim of a hat Tags: feminine
    Sense id: en-aba-gl-noun-YS32iPtq
  5. rim Tags: feminine
    Sense id: en-aba-gl-noun-FWnsW5MI
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: abada, abeaca, abeiro

Romanization [Gothic]

Head templates: {{head|got|romanization|head=}} aba, {{got-rom}} aba
  1. Romanization of 𐌰𐌱𐌰 Tags: alt-of, romanization Alternative form of: 𐌰𐌱𐌰
    Sense id: en-aba-got-romanization-p8kfS~TY Categories (other): Gothic entries with incorrect language header, Gothic romanizations

Interjection [Hiligaynon]

Forms: abá [canonical]
Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian *abá. Etymology templates: {{inh|hil|poz-pro|*abá}} Proto-Malayo-Polynesian *abá Head templates: {{head|hil|interjection|head=abá|head2=}} abá, {{hil-interjection|abá}} abá
  1. alas, gosh, well, whew
    Sense id: en-aba-hil-intj-kivq2zus
  2. wow
    Sense id: en-aba-hil-intj-ttyTMxG8
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Interjection [Hiligaynon]

Forms: abâ [canonical]
Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian *abá. Etymology templates: {{inh|hil|poz-pro|*abá}} Proto-Malayo-Polynesian *abá Head templates: {{head|hil|interjection|head=abâ|head2=}} abâ, {{hil-interjection|abâ}} abâ
  1. (questioning) really
    Sense id: en-aba-hil-intj-24~74c0Z
  2. (questioning) ah, oh
    Sense id: en-aba-hil-intj-TeCO81YS
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Hiligaynon]

Forms: abá [canonical]
Head templates: {{hil-noun|abá}} abá
  1. (anatomy) shoulder blade Categories (topical): Anatomy
    Sense id: en-aba-hil-noun-zLXg7OGS Categories (other): Hiligaynon entries with incorrect language header Disambiguation of Hiligaynon entries with incorrect language header: 29 0 3 0 49 19 Topics: anatomy, medicine, sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Hiligaynon]

Forms: abá [canonical]
Head templates: {{hil-verb|abá}} abá
  1. To carry on one's back
    Sense id: en-aba-hil-verb-AT4H3ZYf
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Iban]

Etymology: From Proto-Malayic *aba, from Proto-Malayo-Chamic *aba, from Proto-Malayo-Sumbawan *aba, from Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba. Etymology templates: {{inh|iba|poz-mly-pro|*aba}} Proto-Malayic *aba, {{der|iba|poz-mcm-pro|*aba}} Proto-Malayo-Chamic *aba, {{der|iba|poz-msa-pro|*aba}} Proto-Malayo-Sumbawan *aba, {{der|iba|poz-pro|*aba}} Proto-Malayo-Polynesian *aba, {{der|iba|map-pro|*aba}} Proto-Austronesian *aba Head templates: {{head|iba|noun}} aba
  1. father
    Sense id: en-aba-iba-noun-iKGIHwAl
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Iban]

Head templates: {{head|iba|noun}} aba
  1. smell
    Sense id: en-aba-iba-noun-j8otSOHu Categories (other): Iban entries with incorrect language header, Iban prepositions Disambiguation of Iban entries with incorrect language header: 15 85 0 0 Disambiguation of Iban prepositions: 7 41 26 26
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Preposition [Iban]

Head templates: {{head|iba|preposition}} aba
  1. with; and
    Sense id: en-aba-iba-prep-b9iIfinG
  2. at; in
    Sense id: en-aba-iba-prep-5tjGm0wV
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Indonesian]

Etymology: Inherited from Malay aba, from Proto-Malayic *aba, from Proto-Malayo-Chamic *aba, from Proto-Malayo-Sumbawan *aba, from Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba. Doublet of abah. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|id|ms|aba|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Malay aba, {{inh+|id|ms|aba}} Inherited from Malay aba, {{inh|id|poz-mly-pro|*aba}} Proto-Malayic *aba, {{der|id|poz-mcm-pro|*aba}} Proto-Malayo-Chamic *aba, {{der|id|poz-msa-pro|*aba}} Proto-Malayo-Sumbawan *aba, {{der|id|poz-pro|*aba}} Proto-Malayo-Polynesian *aba, {{der|id|map-pro|*aba}} Proto-Austronesian *aba, {{doublet|id|abah}} Doublet of abah Head templates: {{head|id|noun}} aba
  1. father: a human male who begets a child. Categories (topical): Family Synonyms: abah Synonyms (parent): ayah
    Sense id: en-aba-id-noun-uQSeOnvR Disambiguation of Family: 68 32
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Indonesian]

Etymology: Borrowed from Javanese ꦲꦧ (aba, “sign, sound; order, command; to order, command; spoken word; to say, to speak”). Etymology templates: {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|id|jv|ꦲꦧ||sign, sound; order, command; to order, command; spoken word; to say, to speak|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Javanese ꦲꦧ (aba, “sign, sound; order, command; to order, command; spoken word; to say, to speak”), {{bor+|id|jv|ꦲꦧ|t=sign, sound; order, command; to order, command; spoken word; to say, to speak}} Borrowed from Javanese ꦲꦧ (aba, “sign, sound; order, command; to order, command; spoken word; to say, to speak”) Head templates: {{head|id|noun}} aba
  1. signals in the form of knocking sounds on walls and so on which are usually heard before the death of a family member Related terms: aba-aba, abah
    Sense id: en-aba-id-noun-wZM-XaPt Categories (other): Indonesian entries with incorrect language header, Indonesian entries with topic categories using raw markup Disambiguation of Indonesian entries with incorrect language header: 32 68 Disambiguation of Indonesian entries with topic categories using raw markup: 24 76
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Irish]

Head templates: {{head|ga|noun}} aba
  1. Only used in ar aba
    Sense id: en-aba-ga-noun-iGi5tfbG

Noun [Irish]

Forms: no-table-tags [table-tags], aba [mutation, mutation-radical], n-aba [eclipsis, mutation], haba [mutation, prothesis-h], - [mutation, prothesis-t]
Head templates: {{head|ga|noun form|g=m-s}} aba m sg Inflection templates: {{ga-mut}}
  1. genitive singular of ab Tags: form-of, genitive, masculine, singular Form of: ab
    Sense id: en-aba-ga-noun-nKltHeJ2 Categories (other): Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Irish entries with incorrect language header: 37 63

Noun [Jamamadí]

Head templates: {{head|jaa|noun}} aba
  1. (Banawá) fish Tags: Banawá Categories (lifeform): Fish
    Sense id: en-aba-jaa-noun-tHSpmicF Categories (other): Jamamadí entries with incorrect language header

Romanization [Javanese]

Head templates: {{head|jv|romanization|head=|sc=Latn}} aba, {{jv-rom}} aba
  1. Romanization of ꦲꦧ Tags: alt-of, romanization Alternative form of: ꦲꦧ

Noun [Kashubian]

IPA: /ˈaba/ Audio: Csb-aba.ogg
Rhymes: -aba Etymology: Borrowed from Middle Low German ebbe (“tide”). Compare English ebb and Dutch eb. Etymology templates: {{dercat|csb|gem-pro|inh=1}}, {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|csb|gml|ebbe||tide|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Middle Low German ebbe (“tide”), {{bor+|csb|gml|ebbe||tide}} Borrowed from Middle Low German ebbe (“tide”), {{cog|en|ebb}} English ebb, {{cog|nl|eb}} Dutch eb Head templates: {{csb-noun|f}} aba f
  1. (regional, Hel Peninsula) ebb, the receding movement of the tide Tags: feminine, regional
    Sense id: en-aba-csb-noun-irhtqg1l Categories (other): Regional Kashubian
  2. (regional, Hel Peninsula) ebb tide Tags: feminine, regional
    Sense id: en-aba-csb-noun-sqzoo6os Categories (other): Regional Kashubian
  3. (regional, Hel Peninsula) tide, any periodic change in sea level Tags: feminine, regional
    Sense id: en-aba-csb-noun-AEWIl3Np Categories (other): Regional Kashubian, Kashubian entries with incorrect language header Disambiguation of Kashubian entries with incorrect language header: 28 11 61
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: abòwac [imperfective]

Conjunction [Latgalian]

IPA: [ˈaba]
Etymology: Cognate with Latvian aba and Lithuanian aba. Etymology templates: {{cog|lv|aba}} Latvian aba, {{cog|lt|aba}} Lithuanian aba Head templates: {{head|ltg|conjunction}} aba
  1. (archaic) or Tags: archaic
    Sense id: en-aba-ltg-conj-cXVRejcL Categories (other): Latgalian entries with incorrect language header

Adjective [Latvian]

Head templates: {{head|lv|adjective}} aba
  1. (archaic) both Tags: archaic Synonyms: abi
    Sense id: en-aba-lv-adj-~3dyBTq~ Categories (other): Latvian entries with incorrect language header Disambiguation of Latvian entries with incorrect language header: 41 0 0 32 26

Adverb [Latvian]

Head templates: {{head|lv|adverb}} aba
  1. (archaic) just Tags: archaic
    Sense id: en-aba-lv-adv-ssZt~UXd
  2. (archaic) just now Tags: archaic
    Sense id: en-aba-lv-adv-fdtE2KUz
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: nupat, tikko, patlaban

Conjunction [Latvian]

Head templates: {{head|lv|conjunction}} aba
  1. (archaic) or Tags: archaic Synonyms: vai
    Sense id: en-aba-lv-conj-cXVRejcL

Noun [Latvian]

Head templates: {{head|lv|noun|g=m|g2=|head=|sort=}} aba m, {{lv-noun|m|4th|irr=gender, dative singular}} aba m (4th declension, irregular gender, dative singular) Inflection templates: {{lv-decl-noun|ab|a|4th||||mi|extrawidth=-60}}, {{lv-decl-noun-4|ab|a|4=|5=|6=|7=mi|8=|drop-v=|keep-s=|x=-60}}, {{lv-decl-noun-table|aba|abas|abu|abas|abas|abu|abai|abām|abu|abām|abā|abās|aba|abas|16=abam|type=4th declension|x=-60}} Forms: gender [irregular], declension-4 [table-tags], aba [nominative, singular], abas [nominative, plural], abu [accusative, singular], abas [accusative, plural], abas [genitive, singular], abu [genitive, plural], abam [dative, singular], abai [dative, singular], abām [dative, plural], abu [instrumental, singular], abām [instrumental, plural], abā [locative, singular], abās [locative, plural], aba [singular, vocative], abas [plural, vocative]
  1. (Christianity, Judaism) Father; religious superior; in the Syriac, Coptic, and Ethiopic churches, a title given to the bishops, and by the bishops to the patriarch; a title given to Jewish scholars in the Talmudic period. Tags: Judaism, dative, declension-4, masculine, singular Categories (topical): Christianity, Judaism Synonyms: abba
    Sense id: en-aba-lv-noun-fPW9GYbe Topics: Christianity

Conjunction [Lithuanian]

Etymology: Cognate with Latvian and Latgalian aba, as well as modern Lithuanian arba. Etymology templates: {{cog|lv|-}} Latvian, {{cog|ltg|aba}} Latgalian aba, {{cog|lt|arba}} Lithuanian arba Head templates: {{head|lt|conjunction}} aba
  1. or (archaic)
    Sense id: en-aba-lt-conj-prhq8im3 Categories (other): Lithuanian entries with incorrect language header

Numeral [Lokono]

Head templates: {{head|arw|numeral}} aba
  1. (Western Lokono) one. Synonyms: ábą
    Sense id: en-aba-arw-num-E8p~h1ss Categories (other): Lokono entries with incorrect language header

Noun [Malagasy]

Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba. Etymology templates: {{inh|mg|poz-pro|*aba}} Proto-Malayo-Polynesian *aba, {{inh|mg|map-pro|*aba}} Proto-Austronesian *aba Head templates: {{head|mg|noun}} aba, {{mg-noun}} aba
  1. (dialectal) father Tags: dialectal Categories (topical): Family members
    Sense id: en-aba-mg-noun-iKGIHwAl Categories (other): Malagasy entries with incorrect language header

Noun [Malay]

IPA: /abə/ [Johor-Selangor], /aba/ [Riau-Lingga] Forms: اب [Jawi], aba-aba [plural], abaku [first-person, informal, possessive], abamu [possessive, second-person], abanya [possessive, third-person]
Rhymes: -abə, -bə, -ə Etymology: From Proto-Malayic *aba, from Proto-Malayo-Chamic *aba, from Proto-Malayo-Sumbawan *aba, from Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba. Etymology templates: {{inh|ms|poz-mly-pro|*aba}} Proto-Malayic *aba, {{der|ms|poz-mcm-pro|*aba}} Proto-Malayo-Chamic *aba, {{der|ms|poz-msa-pro|*aba}} Proto-Malayo-Sumbawan *aba, {{der|ms|poz-pro|*aba}} Proto-Malayo-Polynesian *aba, {{der|ms|map-pro|*aba}} Proto-Austronesian *aba Head templates: {{ms-noun|j=اب}} aba (Jawi spelling اب, plural aba-aba, informal 1st possessive abaku, 2nd possessive abamu, 3rd possessive abanya)
  1. Alternative form of abah Tags: alt-of, alternative Alternative form of: abah Categories (topical): Family Synonyms: abah, bah
    Sense id: en-aba-ms-noun-pDGq3ang Disambiguation of Family: 50 0 50 Categories (other): Malay entries with incorrect language header Disambiguation of Malay entries with incorrect language header: 44 11 44
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Malay]

IPA: /abə/ [Johor-Selangor], /aba/ [Riau-Lingga] Forms: اب [Jawi], aba-aba [plural], abaku [first-person, informal, possessive], abamu [possessive, second-person], abanya [possessive, third-person]
Rhymes: -abə, -bə, -ə Etymology: From Arabic أَب (ʔab). Etymology templates: {{bor|ms|ar|أَب}} Arabic أَب (ʔab) Head templates: {{ms-noun|j=اب}} aba (Jawi spelling اب, plural aba-aba, informal 1st possessive abaku, 2nd possessive abamu, 3rd possessive abanya)
  1. father (male parent)
    Sense id: en-aba-ms-noun-F3VG3s32 Categories (other): Malay entries with incorrect language header, Malay terms with redundant script codes Disambiguation of Malay entries with incorrect language header: 44 11 44 Disambiguation of Malay terms with redundant script codes: 27 46 27
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Malay]

IPA: /abə/ [Johor-Selangor], /aba/ [Riau-Lingga] Forms: اب [Jawi], aba-aba [plural], abaku [first-person, informal, possessive], abamu [possessive, second-person], abanya [possessive, third-person]
Rhymes: -abə, -bə, -ə Etymology: Shortened form of haba. Etymology templates: {{m|ms|haba}} haba Head templates: {{ms-noun|j=اب}} aba (Jawi spelling اب, plural aba-aba, informal 1st possessive abaku, 2nd possessive abamu, 3rd possessive abanya)
  1. Alternative form of haba Tags: alt-of, alternative Alternative form of: haba Categories (topical): Family Synonyms: haba
    Sense id: en-aba-ms-noun-ZcBcgKU5 Disambiguation of Family: 50 0 50 Categories (other): Malay entries with incorrect language header Disambiguation of Malay entries with incorrect language header: 44 11 44
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Adjective [Mansaka]

Etymology: Akin to Tagalog haba. Etymology templates: {{cog|tl|haba}} Tagalog haba Head templates: {{head|msk|adjective}} aba
  1. long
    Sense id: en-aba-msk-adj-~GbwIcZ9 Categories (other): Mansaka entries with incorrect language header

Noun [Marshallese]

IPA: [ɑbˠɑ] (note: phonetic), /ɰæpˠæɰ/ (note: phonemic)
Etymology: Borrowed from English harbor. Etymology templates: {{bor|mh|en|harbor}} English harbor Head templates: {{head|mh|noun|||||||||cat2=|head=|tr=}} aba, {{mh-head|noun}} aba
  1. a harbor. Categories (topical): Nautical
    Sense id: en-aba-mh-noun-B8M0q9Ee Disambiguation of Nautical: 60 36 4 Categories (other): Marshallese entries with incorrect language header Disambiguation of Marshallese entries with incorrect language header: 56 29 15
  2. an anchorage.
    Sense id: en-aba-mh-noun-BlPTXe-U
  3. a port.
    Sense id: en-aba-mh-noun-vgbRPVUk

Noun [Mezquital Otomi]

IPA: /ǎβa/ Forms: ǎba [canonical]
Etymology: Borrowed from Spanish haba (“bean; bump, nodule; equine palatitis”), from Latin faba (“bean”). Etymology templates: {{bor|ote|es|haba|t=bean; bump, nodule; equine palatitis}} Spanish haba (“bean; bump, nodule; equine palatitis”), {{der|ote|la|faba|t=bean}} Latin faba (“bean”) Head templates: {{head|ote|noun|head=ǎba}} ǎba
  1. equine palatitis Categories (topical): Diseases Synonyms: ndodi
    Sense id: en-aba-ote-noun-5tbR22LA Categories (other): Mezquital Otomi entries with incorrect language header

Noun [Middle Irish]

Forms: no-table-tags [table-tags], aba [mutation, mutation-radical], n-aba [mutation, mutation-nasal]
Head templates: {{head|mga|noun form}} aba Inflection templates: {{mga-mutation|a|ba}}
  1. genitive singular of ab Tags: form-of, genitive, singular Form of: ab
    Sense id: en-aba-mga-noun-nKltHeJ2 Categories (other): Middle Irish entries with incorrect language header

Noun [Old Tupi]

IPA: /ˈa.β̞a/ Forms: taba [absolute]
Rhymes: -aβa Etymology: Inherited from Proto-Tupi-Guarani *rap, from Proto-Mawé-Guaraní *t͡sap, from Proto-Tupian *jap. Cognate with Sateré-Mawé sap, Guaraní ague. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|tpw|tup-gua-pro|*rap|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Tupi-Guarani *rap, {{inh+|tpw|tup-gua-pro|*rap}} Inherited from Proto-Tupi-Guarani *rap, {{inh|tpw|tup-pro|*jap}} Proto-Tupian *jap, {{cog|mav|sap}} Sateré-Mawé sap, {{cog|gn|ague}} Guaraní ague Head templates: {{head|tpw|noun|IIa class pluriform||absolute|taba|R1|raba|R2|saba||o eaba|||cat2=IIa class nouns|cat3=possessable nouns|cat4=pluriform nouns|head=}} aba (IIa class pluriform, absolute taba, R1 raba, R2 saba), {{tpw-noun|p|IIa}} aba (IIa class pluriform, absolute taba, R1 raba, R2 saba) (possessable)
  1. body hair Categories (topical): Hair Categories (lifeform): Feathers
    Sense id: en-aba-tpw-noun-HkXZsyFS Disambiguation of Hair: 75 13 6 1 6 Disambiguation of Feathers: 64 11 19 1 5 Categories (other): Old Tupi entries with incorrect language header Disambiguation of Old Tupi entries with incorrect language header: 22 6 35 4 33
  2. fur (hairy coat of various mammal species)
    Sense id: en-aba-tpw-noun-V43pIjCD
  3. contour feather; plumage
    Sense id: en-aba-tpw-noun-tUYjzek5 Categories (other): Old Tupi entries with incorrect language header Disambiguation of Old Tupi entries with incorrect language header: 22 6 35 4 33
  4. wool
    Sense id: en-aba-tpw-noun-~rZyoubq
  5. woolen fabric Categories (topical): Fabrics, Fibers
    Sense id: en-aba-tpw-noun-bFyQPCZc Disambiguation of Fabrics: 19 3 9 1 68 Disambiguation of Fibers: 24 8 9 1 58 Categories (other): Old Tupi entries with incorrect language header Disambiguation of Old Tupi entries with incorrect language header: 22 6 35 4 33
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: 'aba, agûera, amongy, apopora, aso'îaba, aúra, aûana, gûaraabuku, gûarasyaba, pepoata'yba, pyaba, samongy, tu'ĩatĩ'yba, îandûaba, îatyrãbebé

Noun [Pangasinan]

IPA: /aˈba/, [aˈba] Forms: abá [canonical]
Rhymes: -a Head templates: {{pag-noun|abá}} abá
  1. taro Related terms: aba-aba

Noun [Portuguese]

IPA: /ˈa.bɐ/ [Brazil], /ˈa.bɐ/ [Brazil], /ˈa.ba/ [Southern-Brazil], /ˈa.bɐ/ [Portugal], [ˈa.βɐ] [Portugal] Forms: abas [plural]
Rhymes: -abɐ Etymology: From Latin alapa (“slap, smack”). Cognate with Galician aba. Etymology templates: {{inh|pt|la|alapa||slap, smack}} Latin alapa (“slap, smack”), {{cog|gl|aba}} Galician aba Head templates: {{pt-noun|f}} aba f (plural abas)
  1. brim (of a hat) Tags: feminine
    Sense id: en-aba-pt-noun-PYdhlyJP
  2. flap (hinged leaf of furniture) Tags: feminine
    Sense id: en-aba-pt-noun-9h9amsWx
  3. bank (of a river) Tags: feminine Synonyms: margem
    Sense id: en-aba-pt-noun-hdpQm6EE
  4. (computing) tab (navigational widget in a GUI) Tags: feminine Categories (topical): Computing
    Sense id: en-aba-pt-noun-GbMIgsdt Categories (other): Portuguese entries with incorrect language header Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 5 6 1 48 17 23 Topics: computing, engineering, mathematics, natural-sciences, physical-sciences, sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: abar, desabar
Etymology number: 1

Verb [Portuguese]

Head templates: {{head|pt|verb form}} aba
  1. inflection of abar: Tags: form-of, indicative, present, singular, third-person Form of: abar
    Sense id: en-aba-pt-verb-R2k1RhRR
  2. inflection of abar: Tags: form-of, imperative, second-person, singular Form of: abar
    Sense id: en-aba-pt-verb-H~AvJG~N
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Proto-Austronesian]

IPA: /aba/
Head templates: {{head|map-pro|noun|head=*aba}} *aba
  1. father (male parent) Tags: reconstruction Synonyms: ama-h

Noun [Proto-Malayic]

IPA: /aba/
Etymology: From Proto-Malayo-Chamic *aba, from Proto-Malayo-Sumbawan *aba, from Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba. Etymology templates: {{inh|poz-mly-pro|poz-mcm-pro|*aba}} Proto-Malayo-Chamic *aba, {{inh|poz-mly-pro|poz-msa-pro|*aba}} Proto-Malayo-Sumbawan *aba, {{inh|poz-mly-pro|poz-pro|*aba}} Proto-Malayo-Polynesian *aba, {{inh|poz-mly-pro|map-pro|*aba}} Proto-Austronesian *aba Head templates: {{head|poz-mly-pro|noun}} *aba
  1. father (male parent) Tags: reconstruction Synonyms: aba-h
    Sense id: en-aba-poz-mly-pro-noun-F3VG3s32 Categories (other): Proto-Malayic entries with incorrect language header

Noun [Proto-Malayo-Chamic]

IPA: /aba/
Etymology: From Proto-Malayo-Sumbawan *aba, from Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba. Etymology templates: {{inh|poz-mcm-pro|poz-msa-pro|*aba}} Proto-Malayo-Sumbawan *aba, {{inh|poz-mcm-pro|poz-pro|*aba}} Proto-Malayo-Polynesian *aba, {{inh|poz-mcm-pro|map-pro|*aba}} Proto-Austronesian *aba Head templates: {{head|poz-mcm-pro|noun}} *aba
  1. father (male parent) Tags: reconstruction Synonyms: aba-h
    Sense id: en-aba-poz-mcm-pro-noun-F3VG3s32 Categories (other): Proto-Malayo-Chamic entries with incorrect language header

Noun [Proto-Malayo-Polynesian]

IPA: /aba/
Etymology: From Proto-Austronesian *aba. Etymology templates: {{inh|poz-pro|map-pro|*aba}} Proto-Austronesian *aba Head templates: {{head|poz-pro|noun}} *aba
  1. father (male parent) Tags: reconstruction
    Sense id: en-aba-poz-pro-noun-F3VG3s32 Categories (other): Proto-Malayo-Polynesian entries with incorrect language header

Noun [Proto-Malayo-Sumbawan]

IPA: /aba/
Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba. Etymology templates: {{inh|poz-msa-pro|poz-pro|*aba}} Proto-Malayo-Polynesian *aba, {{inh|poz-msa-pro|map-pro|*aba}} Proto-Austronesian *aba Head templates: {{head|poz-msa-pro|noun}} *aba
  1. father (male parent) Tags: reconstruction Synonyms: aba-h
    Sense id: en-aba-poz-msa-pro-noun-F3VG3s32 Categories (other): Proto-Malayo-Sumbawan entries with incorrect language header

Noun [Proto-Sunda-Sulawesi]

IPA: /aba/
Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba. Etymology templates: {{inh|poz-sus-pro|poz-pro|*aba}} Proto-Malayo-Polynesian *aba, {{inh|poz-sus-pro|map-pro|*aba}} Proto-Austronesian *aba Head templates: {{head|poz-sus-pro|noun}} *aba
  1. father (male parent) Tags: reconstruction Synonyms: aba-h
    Sense id: en-aba-poz-sus-pro-noun-F3VG3s32 Categories (other): Proto-Sunda-Sulawesi entries with incorrect language header

Interjection [Romanian]

IPA: /aˈba/
Rhymes: -a Head templates: {{head|ro|interjection}} aba
  1. expresses wonder or draws attention to something
    Sense id: en-aba-ro-intj-w8g~fDAi
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Romanian]

IPA: /aˈba/ Forms: no-table-tags [table-tags], aba [accusative, indefinite, nominative, singular], o aba [accusative, indefinite, nominative, singular], abaua [accusative, definite, nominative, singular], abale [dative, genitive, indefinite, singular], unei abale [dative, genitive, indefinite, singular], abalei [dative, definite, genitive, singular], aba [singular, vocative]
Rhymes: -a Etymology: Borrowed from Ottoman Turkish عبا (abâ) (Turkish aba), from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa). Etymology templates: {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|ro|ota|عبا|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=abâ|ts=}} Ottoman Turkish عبا (abâ), {{bor+|ro|ota|عبا|tr=abâ}} Borrowed from Ottoman Turkish عبا (abâ), {{m|tr|aba}} aba, {{der|ro|ar|عَبَاءَة}} Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa) Head templates: {{ro-noun|f|-}} aba f (uncountable) Inflection templates: {{ro-decl-noun-single|g=f|gpd=abalelor|gpi=abale|gsd=abalei|gsi=abale|n=sg|npd=abalele|npi=abale|nsd=abaua|nsi=aba|vp=abalelor|vs=aba}}
  1. thick woollen fabric, usually white, from which country-style clothing is often made Tags: feminine, uncountable Synonyms: dimie Related terms: pănură, țesătură
    Sense id: en-aba-ro-noun-WylFhPOI Categories (other): Romanian entries with incorrect language header Disambiguation of Romanian entries with incorrect language header: 30 70
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Salar]

IPA: /ɑbɑ/ (note: Xunhua, Qinghai, Ili, Yining, Xinjiang)
Etymology: Borrowed from Amdo Tibetan ཨ་ཕ (a pha, “father”). Etymology templates: {{bor|slr|adx|-}} Amdo Tibetan, {{l|bo|ཨ་ཕ|t=father}} ཨ་ཕ (a pha, “father”) Head templates: {{head|slr|noun}} aba
  1. father
    Sense id: en-aba-slr-noun-iKGIHwAl Categories (other): Salar entries with incorrect language header

Noun [Sardinian]

Forms: abas [plural]
Etymology: From Latin ava, feminine of avus. Etymology templates: {{inh|sc|la|ava}} Latin ava, {{m|la|avus}} avus Head templates: {{head|sc|noun|plural|abas|||||g=f|g2=|head=}} aba f (plural abas), {{sc-noun|f|abas}} aba f (plural abas)
  1. grandmother Tags: feminine
    Sense id: en-aba-sc-noun-wE2HqnCn
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Sardinian]

Forms: abas [plural]
Etymology: From Latin ala. Etymology templates: {{inh|sc|la|ala}} Latin ala Head templates: {{head|sc|noun|plural|abas|||||g=f|g2=|head=}} aba f (plural abas), {{sc-noun|f|abas}} aba f (plural abas)
  1. wing Tags: feminine Synonyms: ala
    Sense id: en-aba-sc-noun-wEfK75W0 Categories (other): Sardinian entries with incorrect language header Disambiguation of Sardinian entries with incorrect language header: 16 84
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Sassarese]

IPA: /ˈab(b)a/ Forms: abi [plural]
Head templates: {{head|sdc|noun|plural|abi|||||g=f|g2=|head=}} aba f (plural abi), {{sdc-noun|f|abi}} aba f (plural abi)
  1. Alternative form of abi (“bee”) Tags: alt-of, alternative, feminine Alternative form of: abi (extra: bee)
    Sense id: en-aba-sdc-noun-re74JHDQ Categories (other): Sassarese entries with incorrect language header

Noun [Scottish Gaelic]

IPA: /ˈapə/
Etymology: From Old Irish abb, from Latin abbās, from Ancient Greek ἀββᾶς (abbâs), from Aramaic אבא (’abbā, “father”). Etymology templates: {{inh|gd|sga|abb}} Old Irish abb, {{der|gd|la|abbās}} Latin abbās, {{der|gd|grc|ἀββᾶς}} Ancient Greek ἀββᾶς (abbâs), {{der|gd|arc|אבא|t=father|tr=’abbā}} Aramaic אבא (’abbā, “father”) Head templates: {{head|gd|noun|||||||genitive singular|aba|||||||plural|abachan||||||{{{pl4}}}|cat2=|f1accel-form=dat|s|f2accel-form=dat|s|f3accel-form=dat|s|f4accel-form=gen|s|f5accel-form=gen|s|f6accel-form=gen|s|f7accel-form=p|f8accel-form=p|f9accel-form=p|g=m|g2=|g3=|head=}} aba m (genitive singular aba, plural abachan), {{gd-noun|g=m|gen=aba|pl=abachan}} aba m (genitive singular aba, plural abachan) Inflection templates: {{gd-decl-noun-m3|a|ba|ch}}, {{gd-decl-noun-table|aba|aba|aba|abachan|abachan|abachan|t-aba|aba|aba|aba|h-abachan|abachan|h-abachan|abachan|artdat=an|artgen=an|artnom=an|artpl=nan|type=type III masculine noun}}, {{gd-mut-vowel}} Forms: aba [genitive, singular], abachan [plural], no-table-tags [table-tags], aba [indefinite, nominative, singular], abachan [indefinite, nominative, plural], aba [genitive, indefinite, singular], abachan [genitive, indefinite, plural], aba [dative, indefinite, singular], abachan [dative, indefinite, plural], t-aba [definite, nominative, singular], an t-aba [definite, nominative, singular], h-abachan [definite, nominative, plural], na h-abachan [definite, nominative, plural], aba [definite, genitive, singular], an aba [definite, genitive, singular], abachan [definite, genitive, plural], nan abachan [definite, genitive, plural], aba [dative, definite, singular], an aba [dative, definite, singular], h-abachan [dative, definite, plural], na h-abachan [dative, definite, plural], aba [definite, singular, vocative], a aba [definite, singular, vocative], abachan [definite, plural, vocative], a abachan [definite, plural, vocative], no-table-tags [table-tags], aba [mutation, mutation-radical], n-aba [eclipsis, mutation], h-aba [mutation, prothesis-h], t-aba [mutation, prothesis-t]
  1. abbot Tags: masculine Categories (topical): Christianity, Monasticism, People Synonyms: ab Derived forms: mac-an-aba Related terms: abaid
    Sense id: en-aba-gd-noun-QIJ12JW6 Categories (other): Scottish Gaelic entries with incorrect language header

Noun [Serbo-Croatian]

Forms: аба [Cyrillic]
Etymology: Borrowed from Ottoman Turkish عبا (abâ) (Turkish aba), from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa). Etymology templates: {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|sh|ota|عبا|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=abâ|ts=}} Ottoman Turkish عبا (abâ), {{bor+|sh|ota|عبا|tr=abâ}} Borrowed from Ottoman Turkish عبا (abâ), {{cog|tr|aba}} Turkish aba, {{der|sh|ar|عَبَاءَة}} Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa) Head templates: {{sh-noun|g=f}} aba f (Cyrillic spelling аба)
  1. (regional) aba Tags: feminine, regional
    Sense id: en-aba-sh-noun-4SStzOH7 Categories (other): Regional Serbo-Croatian, Serbo-Croatian entries with incorrect language header

Noun [Slovak]

IPA: [ˈaba] Forms: aby [genitive, singular], žena [declension-pattern-of]
Head templates: {{sk-noun|f|decl=žena|gen=aby}} aba f (genitive singular aby, declension pattern of žena)
  1. aba, abaya Tags: feminine Synonyms: abája
    Sense id: en-aba-sk-noun-DyvKGnK9 Categories (other): Slovak entries with incorrect language header

Verb [Southern Ndebele]

Forms: -aba [canonical]
Etymology: From Proto-Bantu *-gàba. Etymology templates: {{inh|nr|bnt-pro|*-gàba}} Proto-Bantu *-gàba Head templates: {{head|nr|verb|head=-aba}} -aba, {{nr-verb|aba}} -aba
  1. to divide, to distribute
    Sense id: en-aba-nr-verb-tXCRC4x3 Categories (other): Southern Ndebele entries with incorrect language header

Interjection [Spanish]

IPA: /ˈaba/, [ˈa.β̞a] Forms: ¡aba! [canonical]
Etymology: Either inherited from Latin apage (“go away”), from Ancient Greek άπαγε (ápage), or alternatively borrowed from Arabic اِبْعَد (ibʕad, dialectally also abʕad), imperative of بَعِدَ (baʕida, “to go away”). As both words have the same meaning and could both easily have yielded Spanish aba, it is hardly possible to decide. Etymology templates: {{glossary|inherited}} inherited, {{inh|es|la|apage||go away|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin apage (“go away”), {{inh+|es|la|apage|nocap=1|t=go away}} inherited from Latin apage (“go away”), {{der|es|grc|άπαγε}} Ancient Greek άπαγε (ápage), {{glossary|loanword|borrowed}} borrowed, {{bor|es|ar|اِبْعَد|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=-|ts=}} Arabic اِبْعَد, {{bor+|es|ar|اِبْعَد|nocap=1|tr=-}} borrowed from Arabic اِبْعَد, {{m|ar|بَعِدَ|t=to go away}} بَعِدَ (baʕida, “to go away”), {{m+|es||aba}} Spanish aba Head templates: {{head|es|interjection|head=¡aba!}} ¡aba!
  1. caution!, watch out! Wikipedia link: Royal Spanish Academy
    Sense id: en-aba-es-intj-u5K7By5q Categories (other): Spanish entries with incorrect language header

Romanization [Sumerian]

Head templates: {{head|sux|romanization|head=}} aba, {{sux-rom}} aba
  1. Romanization of 𒀊 (aba) Tags: alt-of, romanization Alternative form of: 𒀊 (extra: aba)
    Sense id: en-aba-sux-romanization-sWz1925p Categories (other): Sumerian entries with incorrect language header, Sumerian romanizations

Verb [Swazi]

Forms: -ába [canonical]
Etymology: From Proto-Bantu *-gàba. Etymology templates: {{inh|ss|bnt-pro|*-gàba}} Proto-Bantu *-gàba Head templates: {{ss-verb|ába}} -ába
  1. (transitive) to share Tags: transitive
    Sense id: en-aba-ss-verb-~hO9nSgs
  2. (transitive) to distribute Tags: transitive
    Sense id: en-aba-ss-verb-jJvQ5DfV Categories (other): Swazi entries with incorrect language header Disambiguation of Swazi entries with incorrect language header: 32 68

Adjective [Tagalog]

IPA: /ʔaˈbaʔ/ [Standard-Tagalog], [ʔɐˈbaʔ] [Standard-Tagalog] Forms: abâ [canonical], ᜀᜊ [Baybayin]
Rhymes: -aʔ Head templates: {{tl-adj|abâ|b=+}} abâ (Baybayin spelling ᜀᜊ)
  1. poor, indigent Synonyms: dukha, maralita, hirap, mahirap
    Sense id: en-aba-tl-adj-jeCNA~W3
  2. humble; ordinary Synonyms: karaniwan, pangkaraniwan
    Sense id: en-aba-tl-adj-PDZxUNAT
  3. oppressed, abused Synonyms: api, inapi, api-apihan
    Sense id: en-aba-tl-adj-b-K3jmQF
  4. unfortunate Synonyms: kaawa-awa
    Sense id: en-aba-tl-adj-rK9svgE1 Categories (other): Tagalog entries with incorrect language header, Tagalog terms with Baybayin script, Tagalog terms with mabilis pronunciation, Tagalog terms with maragsa pronunciation, Tagalog terms with missing Baybayin script entries Disambiguation of Tagalog entries with incorrect language header: 4 1 4 37 3 4 7 23 17 Disambiguation of Tagalog terms with Baybayin script: 4 2 7 35 7 7 7 18 12 Disambiguation of Tagalog terms with mabilis pronunciation: 7 3 12 17 13 13 12 14 8 Disambiguation of Tagalog terms with maragsa pronunciation: 13 6 23 32 25 Disambiguation of Tagalog terms with missing Baybayin script entries: 5 2 7 34 7 7 8 19 12
  5. mean, despicable Synonyms: hamak
    Sense id: en-aba-tl-adj-Klo6c3~M
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: abain, abang-aba, kaaba-aba, kaabaan, magpakaaba, pagkaaba, pagpapakaaba, sa aba, sa aba ko, sa aba mo
Etymology number: 1

Interjection [Tagalog]

IPA: /ʔaˈba/ [Standard-Tagalog], [ʔɐˈba] [Standard-Tagalog] Forms: abá [canonical], ᜀᜊ [Baybayin]
Rhymes: -a Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian *abá. Etymology templates: {{inh|tl|poz-pro|*abá}} Proto-Malayo-Polynesian *abá Head templates: {{tl-head|interjection|abá|b=+}} abá (Baybayin spelling ᜀᜊ)
  1. an exclamation of surprise, wonder, or admiration; wow Synonyms: naku, adyaw, ba
    Sense id: en-aba-tl-intj-BCa3oCgm
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Interjection [Tagalog]

IPA: /ʔaˈba/ [Standard-Tagalog], [ʔɐˈba] [Standard-Tagalog] Forms: abá [canonical], ᜀᜊ [Baybayin]
Rhymes: -a Etymology: Borrowed from Spanish ave, from Latin avē (“hello, hail”). The senses “calling of attention” could possibly be borrowed from Spanish aba (“watch out”), either from Latin apage (“go away”), from Ancient Greek άπαγε (ápage), or from Arabic اِبْعَد. Etymology templates: {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|tl|es|ave|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Spanish ave, {{bor+|tl|es|ave}} Borrowed from Spanish ave, {{der|tl|la|avē|t=hello, hail}} Latin avē (“hello, hail”), {{m-g|calling of attention}} “calling of attention”, {{glossary|loanword|borrowed}} borrowed, {{bor|tl|es|aba||watch out|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Spanish aba (“watch out”), {{bor+|tl|es|aba||watch out|nocap=1}} borrowed from Spanish aba (“watch out”), {{der|tl|la|apage|t=go away}} Latin apage (“go away”), {{der|tl|grc|άπαγε}} Ancient Greek άπαγε (ápage), {{der|tl|ar|اِبْعَد|tr=-}} Arabic اِبْعَد Head templates: {{tl-head|interjection|abá|b=+}} abá (Baybayin spelling ᜀᜊ)
  1. hail! Derived forms: Aba Ginoong Maria
    Sense id: en-aba-tl-intj-MCj4E4P9
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Tagalog]

IPA: /ʔaˈba/ [Standard-Tagalog], [ʔɐˈba] [Standard-Tagalog] Forms: abá [canonical], ᜀᜊ [Baybayin]
Rhymes: -a Etymology: Borrowed from Spanish ave, from Latin avē (“hello, hail”). The senses “calling of attention” could possibly be borrowed from Spanish aba (“watch out”), either from Latin apage (“go away”), from Ancient Greek άπαγε (ápage), or from Arabic اِبْعَد. Etymology templates: {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|tl|es|ave|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Spanish ave, {{bor+|tl|es|ave}} Borrowed from Spanish ave, {{der|tl|la|avē|t=hello, hail}} Latin avē (“hello, hail”), {{m-g|calling of attention}} “calling of attention”, {{glossary|loanword|borrowed}} borrowed, {{bor|tl|es|aba||watch out|g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Spanish aba (“watch out”), {{bor+|tl|es|aba||watch out|nocap=1}} borrowed from Spanish aba (“watch out”), {{der|tl|la|apage|t=go away}} Latin apage (“go away”), {{der|tl|grc|άπαγε}} Ancient Greek άπαγε (ápage), {{der|tl|ar|اِبْعَد|tr=-}} Arabic اِبْعَد Head templates: {{tl-noun|abá|b=+}} abá (Baybayin spelling ᜀᜊ)
  1. act of greeting or calling the attention of someone Synonyms: bati, pagbati
    Sense id: en-aba-tl-noun-J882pwQ6
  2. reminder or call of attention for someone about something Synonyms: banggit, ino, pagbanggit, pag-ino
    Sense id: en-aba-tl-noun-rZyniUBG
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: abahin
Etymology number: 3

Noun [Tatar]

Head templates: {{head|tt|noun}} aba
  1. Latin spelling of аба (aba) Tags: alt-of, romanization Alternative form of: аба (extra: aba)
    Sense id: en-aba-tt-noun-QD~UDmAH Categories (other): Tatar entries with incorrect language header, Tatar terms in Latin script

Noun [Ternate]

IPA: [ˈa.ba]
Head templates: {{head|tft|noun}} aba
  1. father Synonyms: baba
    Sense id: en-aba-tft-noun-iKGIHwAl Categories (other): Ternate entries with incorrect language header

Symbol [Translingual]

Head templates: {{head|mul|symbol|||or||or||or||cat2=|f1lang=en|f1nolink=|f2lang=en|f2nolink=|f3lang=en|f3nolink=|f4lang=en|f4nolink=|head=|head2=|head3=|head4=|sc=Latn|sort=}} aba, {{mul-symbol}} aba
  1. (international standards) ISO 639-3 language code for Abé.

Noun [Turkish]

IPA: /ɑbɑ/ Forms: abayı [accusative, definite], abalar [plural]
Etymology: From Proto-Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”). Etymology templates: {{inh|tr|trk-pro|*apa||mother, elder sister, aunt}} Proto-Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”) Head templates: {{head|tr|noun|definite accusative|abayı|||plural|abalar|f1accel-form=def|acc|s|f1request=1|f3accel-form=nom|p|f3request=1|head=|sort=}} aba (definite accusative abayı, plural abalar), {{tr-noun|yı|lar}} aba (definite accusative abayı, plural abalar)
  1. (dialectal) elder sister Tags: dialectal
    Sense id: en-aba-tr-noun-jrU5EyQx
  2. (dialectal) mother Tags: dialectal
    Sense id: en-aba-tr-noun-zwYi7ypm
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Turkish]

IPA: /ɑbɑ/ Forms: abayı [accusative, definite], abalar [plural]
Etymology: From Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa). Etymology templates: {{der|tr|ar|عَبَاءَة}} Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa) Head templates: {{head|tr|noun|definite accusative|abayı|||plural|abalar|f1accel-form=def|acc|s|f1request=1|f3accel-form=nom|p|f3request=1|head=|sort=}} aba (definite accusative abayı, plural abalar), {{tr-noun|yı|lar}} aba (definite accusative abayı, plural abalar)
  1. felt (a non-woven cloth that is produced by matting, condensing and pressing woollen fibres) Derived forms: aba güreşi
    Sense id: en-aba-tr-noun-BbHiJf54
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Turkish]

IPA: /ɑːbɑː/, /ɑbɑ/
Etymology: From Ottoman Turkish آبا (aba), from Arabic آباء (ʔābāʔ). Etymology templates: {{inh|tr|ota|آبا|tr=aba}} Ottoman Turkish آبا (aba), {{der|tr|ar|آباء}} Arabic آباء (ʔābāʔ) Head templates: {{head|tr|noun}} aba Inflection templates: {{tr-infl-noun-v|a|poss=1}} Forms: no-table-tags [table-tags], aba [nominative, singular], abalar [nominative, plural], abayı [accusative, definite, singular], abaları [accusative, definite, plural], abaya [dative, singular], abalara [dative, plural], abada [locative, singular], abalarda [locative, plural], abadan [ablative, singular], abalardan [ablative, plural], abanın [genitive, singular], abaların [genitive, plural], no-table-tags [table-tags], abam [first-person, nominative, singular], abalarım [first-person, nominative, singular], aban [nominative, second-person, singular], abaların [nominative, second-person, singular], abası [nominative, singular, third-person], abaları [nominative, singular, third-person], abamız [first-person, nominative, plural], abalarımız [first-person, nominative, plural], abanız [nominative, plural, second-person], abalarınız [nominative, plural, second-person], abaları [nominative, plural, third-person], abamı [accusative, definite, first-person, singular], abalarımı [accusative, definite, first-person, singular], abanı [accusative, definite, second-person, singular], abalarını [accusative, definite, second-person, singular], abasını [accusative, definite, singular, third-person], abalarını [accusative, definite, singular, third-person], abamızı [accusative, definite, first-person, plural], abalarımızı [accusative, definite, first-person, plural], abanızı [accusative, definite, plural, second-person], abalarınızı [accusative, definite, plural, second-person], abalarını [accusative, definite, plural, third-person], abama [dative, first-person, singular], abalarıma [dative, first-person, singular], abana [dative, second-person, singular], abalarına [dative, second-person, singular], abasına [dative, singular, third-person], abalarına [dative, singular, third-person], abamıza [dative, first-person, plural], abalarımıza [dative, first-person, plural], abanıza [dative, plural, second-person], abalarınıza [dative, plural, second-person], abalarına [dative, plural, third-person], abamda [first-person, locative, singular], abalarımda [first-person, locative, singular], abanda [locative, second-person, singular], abalarında [locative, second-person, singular], abasında [locative, singular, third-person], abalarında [locative, singular, third-person], abamızda [first-person, locative, plural], abalarımızda [first-person, locative, plural], abanızda [locative, plural, second-person], abalarınızda [locative, plural, second-person], abalarında [locative, plural, third-person], abamdan [ablative, first-person, singular], abalarımdan [ablative, first-person, singular], abandan [ablative, second-person, singular], abalarından [ablative, second-person, singular], abasından [ablative, singular, third-person], abalarından [ablative, singular, third-person], abamızdan [ablative, first-person, plural], abalarımızdan [ablative, first-person, plural], abanızdan [ablative, plural, second-person], abalarınızdan [ablative, plural, second-person], abalarından [ablative, plural, third-person], abamın [first-person, genitive, singular], abalarımın [first-person, genitive, singular], abanın [genitive, second-person, singular], abalarının [genitive, second-person, singular], abasının [genitive, singular, third-person], abalarının [genitive, singular, third-person], abamızın [first-person, genitive, plural], abalarımızın [first-person, genitive, plural], abanızın [genitive, plural, second-person], abalarınızın [genitive, plural, second-person], abalarının [genitive, plural, third-person]
  1. (archaic) fathers Tags: archaic
    Sense id: en-aba-tr-noun--enDSd~i
  2. (archaic) ancestors, forefathers Tags: archaic
    Sense id: en-aba-tr-noun-9aDXNdlU Categories (other): Turkish entries with incorrect language header Disambiguation of Turkish entries with incorrect language header: 8 1 28 5 41 5 11
  3. (archaic) Christian monks Tags: archaic
    Sense id: en-aba-tr-noun-VCXf26mN
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Turkish]

IPA: /ɑbɑ/
Head templates: {{head|tr|noun form}} aba
  1. dative singular of ab Tags: dative, form-of, singular Form of: ab
    Sense id: en-aba-tr-noun-wYPQtqCd
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Noun [Venetian]

Forms: abe [plural]
Etymology: Compare Venetian àcua and Italian acqua. Etymology templates: {{cog|vec|àcua}} Venetian àcua, {{cog|it|acqua}} Italian acqua Head templates: {{head|vec|noun|plural|abe|||||||||||||g=f|head=aba}} aba f (plural abe), {{vec-noun|ab|f|a|e}} aba f (plural abe)
  1. (Belluno, Informal) water Tags: feminine Related terms: àiva (Belluno) Related terms (Belluno, Informal): buba
    Sense id: en-aba-vec-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Venetian entries with incorrect language header

Noun [Weyewa]

Head templates: {{head|wew|noun}} aba
  1. (Loli) fat Tags: Loli
    Sense id: en-aba-wew-noun-vgf1E5ph Categories (other): Weyewa entries with incorrect language header Disambiguation of Weyewa entries with incorrect language header: 50 50
  2. (Loli) mouth Tags: Loli
    Sense id: en-aba-wew-noun-TPNc-HQ1 Categories (other): Weyewa entries with incorrect language header Disambiguation of Weyewa entries with incorrect language header: 50 50

Noun [Wutunhua]

IPA: [apa]
Etymology: From Mandarin 阿爸 (ābà). Etymology templates: {{der|wuh|cmn|-}} Mandarin, {{zh-l|阿爸}} 阿爸 (ābà) Head templates: {{head|wuh|noun}} aba
  1. father Categories (topical): Family, People Synonyms: ha
    Sense id: en-aba-wuh-noun-iKGIHwAl Categories (other): Wutunhua entries with incorrect language header

Pronoun [Xhosa]

IPA: [âːɓa] Forms: âba [canonical]
Head templates: {{head|xh|pronoun|cat2=demonstrative pronouns|head=âba}} âba
  1. these; class 2 proximal demonstrative.
    Sense id: en-aba-xh-pron-G-ftTvmb Categories (other): Xhosa demonstrative pronouns, Xhosa entries with incorrect language header, Xhosa pronouns Disambiguation of Xhosa demonstrative pronouns: 84 5 11 Disambiguation of Xhosa entries with incorrect language header: 56 15 29 Disambiguation of Xhosa pronouns: 100 0 0
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Xhosa]

Forms: -aba [canonical]
Etymology: From Proto-Bantu *-gàba. Etymology templates: {{inh|xh|bnt-pro|*-gàba}} Proto-Bantu *-gàba Head templates: {{xh-verb|aba}} -aba
  1. (transitive) to share Tags: transitive
    Sense id: en-aba-xh-verb-~hO9nSgs
  2. (transitive) to distribute Tags: transitive
    Sense id: en-aba-xh-verb-jJvQ5DfV
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Yoruba]

IPA: /à.bá/ Forms: àbá [canonical]
Head templates: {{head|yo|noun|head=àbá|head2=}} àbá, {{yo-pos|noun|àbá|}} àbá, {{yo-noun|àbá}} àbá
  1. idea, suggestion
    Sense id: en-aba-yo-noun-i5q0OJoT Categories (other): Yoruba entries with incorrect language header Disambiguation of Yoruba entries with incorrect language header: 55 7 25 3 3 7
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Yoruba]

IPA: /ā.bà/ Forms: abà [canonical]
Head templates: {{head|yo|noun|head=abà|head2=}} abà, {{yo-pos|noun|abà|}} abà, {{yo-noun|abà}} abà
  1. barn, village Synonyms: ahéré, abúlé
    Sense id: en-aba-yo-noun-ToTsKrPX
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Yoruba]

IPA: /à.bā/ Forms: àba [canonical]
Etymology: From à- (“nominalizing prefix”) + ba (“to brood, to incubate”) Etymology templates: {{affix|yo|à-|ba|id1=nominalizing prefix|t1=nominalizing prefix|t2=to brood, to incubate}} à- (“nominalizing prefix”) + ba (“to brood, to incubate”) Head templates: {{head|yo|noun|head=àba|head2=}} àba, {{yo-pos|noun|àba|}} àba, {{yo-noun|àba}} àba
  1. incubation
    Sense id: en-aba-yo-noun-cfB~fuj0 Categories (other): Yoruba terms prefixed with a- (nominalizing prefix)
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Yoruba]

IPA: /ā.bá/ Forms: abá [canonical]
Head templates: {{head|yo|noun|head=abá|head2=}} abá, {{yo-pos|noun|abá|}} abá, {{yo-noun|abá}} abá
  1. type of mat Synonyms: ẹní
    Sense id: en-aba-yo-noun-sqps0yR2
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Noun [Yoruba]

IPA: /à.bá/ Forms: àbá [canonical]
Head templates: {{head|yo|noun|head=àbá|head2=}} àbá, {{yo-pos|noun|àbá|}} àbá, {{yo-noun|àbá}} àbá
  1. (Ekiti) father Tags: Ekiti Synonyms: bàbá, aba
    Sense id: en-aba-yo-noun-iKGIHwAl Categories (other): Ekiti Yoruba
  2. (Ekiti) a term of familiarity or respect for an older man or male relative Tags: Ekiti Synonyms: bàbá, aba
    Sense id: en-aba-yo-noun-6u4OemLY Categories (other): Ekiti Yoruba
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: ababa (english: grandfather, paternal grandfather), abaye (english: grandfather, maternal grandfather)
Etymology number: 5

Noun [Zaghawa]

IPA: /ʔaba/
Head templates: {{head|zag|noun}} aba
  1. father
    Sense id: en-aba-zag-noun-iKGIHwAl
  2. paternal uncle (among the wegi clan); maternal uncle (sometimes)
    Sense id: en-aba-zag-noun-2iL~w0iN Categories (other): Zaghawa entries with incorrect language header Disambiguation of Zaghawa entries with incorrect language header: 3 97
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: kisir

Noun [Zazaki]

Head templates: {{head|zza|noun||{{{pl}}}|||||f1sc=|g=|g2=|head=|sc=|sort=|tr=}} aba, {{zza-noun|f}} aba
  1. felt (a non-woven cloth that is produced by matting, condensing and pressing woollen fibres)
    Sense id: en-aba-zza-noun-BbHiJf54 Categories (other): Zazaki entries with incorrect language header

Verb [Zulu]

Etymology: From Proto-Bantu *-gàba. Etymology templates: {{inh|zu|bnt-pro|*-gàba}} Proto-Bantu *-gàba Head templates: {{zu-verb|aba}} -aba Inflection templates: {{zu-infl-verb|L}} Forms: -aba [canonical], no-table-tags [table-tags], ukwaba [infinitive], ukungabi [infinitive, negative], yaba [imperative, singular], -abe [imperative, object-concord, singular], yabani [imperative, plural], -abeni [imperative, object-concord, plural], ngiyaba [absolute, first-person, imperative, present, singular], ngaba [absolute, first-person, imperative, present, singular], engabayo [first-person, imperative, present, relative, singular], engaba [first-person, imperative, present, relative, singular], ngaba [first-person, participle, present, singular], angabi [absolute, first-person, negative, present, singular], engingabi [first-person, negative, present, relative, singular], ngingabi [first-person, negative, participle, present, singular], uyaba [absolute, imperative, present, second-person, singular], waba [absolute, imperative, present, second-person, singular], owabayo [imperative, present, relative, second-person, singular], owaba [imperative, present, relative, second-person, singular], waba [participle, present, second-person, singular], awabi [absolute, negative, present, second-person, singular], ongabi [negative, present, relative, second-person, singular], ungabi [negative, participle, present, second-person, singular], siyaba [absolute, first-person, imperative, plural, present], saba [absolute, first-person, imperative, plural, present], esabayo [first-person, imperative, plural, present, relative], esaba [first-person, imperative, plural, present, relative], saba [first-person, participle, plural, present], asabi [absolute, first-person, negative, plural, present], esingabi [first-person, negative, plural, present, relative], singabi [first-person, negative, participle, plural, present], niyaba [absolute, imperative, plural, present, second-person], naba [absolute, imperative, plural, present, second-person], enabayo [imperative, plural, present, relative, second-person], enaba [imperative, plural, present, relative, second-person], naba [participle, plural, present, second-person], anabi [absolute, negative, plural, present, second-person], eningabi [negative, plural, present, relative, second-person], ningabi [negative, participle, plural, present, second-person], uyaba [absolute, class-1, imperative, present], waba [absolute, class-1, imperative, present], owabayo [class-1, imperative, present, relative], owaba [class-1, imperative, present, relative], aba [class-1, participle, present], akabi [absolute, class-1, negative, present], ongabi [class-1, negative, present, relative], engabi [class-1, negative, participle, present], bayaba [absolute, class-2, imperative, present], baba [absolute, class-2, imperative, present], ababayo [class-2, imperative, present, relative], ababa [class-2, imperative, present, relative], baba [class-2, participle, present], ababi [absolute, class-2, negative, present], abangabi [class-2, negative, present, relative], bengabi [class-2, negative, participle, present], uyaba [absolute, class-3, imperative, present], waba [absolute, class-3, imperative, present], owabayo [class-3, imperative, present, relative], owaba [class-3, imperative, present, relative], waba [class-3, participle, present], awabi [absolute, class-3, negative, present], ongabi [class-3, negative, present, relative], ungabi [class-3, negative, participle, present], iyaba [absolute, class-4, imperative, present], yaba [absolute, class-4, imperative, present], eyabayo [class-4, imperative, present, relative], eyaba [class-4, imperative, present, relative], yaba [class-4, participle, present], ayabi [absolute, class-4, negative, present], engabi [class-4, negative, present, relative], ingabi [class-4, negative, participle, present], liyaba [absolute, class-5, imperative, present], laba [absolute, class-5, imperative, present], elabayo [class-5, imperative, present, relative], elaba [class-5, imperative, present, relative], laba [class-5, participle, present], alabi [absolute, class-5, negative, present], elingabi [class-5, negative, present, relative], lingabi [class-5, negative, participle, present], ayaba [absolute, class-6, imperative, present], aba [absolute, class-6, imperative, present], abayo [class-6, imperative, present, relative], aba [class-6, imperative, present, relative], aba [class-6, participle, present], awabi [absolute, class-6, negative, present], angabi [class-6, negative, present, relative], engabi [class-6, negative, participle, present], siyaba [absolute, class-7, imperative, present], saba [absolute, class-7, imperative, present], esabayo [class-7, imperative, present, relative], esaba [class-7, imperative, present, relative], saba [class-7, participle, present], asabi [absolute, class-7, negative, present], esingabi [class-7, negative, present, relative], singabi [class-7, negative, participle, present], ziyaba [absolute, class-8, imperative, present], zaba [absolute, class-8, imperative, present], ezabayo [class-8, imperative, present, relative], ezaba [class-8, imperative, present, relative], zaba [class-8, participle, present], azabi [absolute, class-8, negative, present], ezingabi [class-8, negative, present, relative], zingabi [class-8, negative, participle, present], iyaba [absolute, class-9, imperative, present], yaba [absolute, class-9, imperative, present], eyabayo [class-9, imperative, present, relative], eyaba [class-9, imperative, present, relative], yaba [class-9, participle, present], ayabi [absolute, class-9, negative, present], engabi [class-9, negative, present, relative], ingabi [class-9, negative, participle, present], ziyaba [absolute, class-10, imperative, present], zaba [absolute, class-10, imperative, present], ezabayo [class-10, imperative, present, relative], ezaba [class-10, imperative, present, relative], zaba [class-10, participle, present], azabi [absolute, class-10, negative, present], ezingabi [class-10, negative, present, relative], zingabi [class-10, negative, participle, present], luyaba [absolute, class-11, imperative, present], lwaba [absolute, class-11, imperative, present], olwabayo [class-11, imperative, present, relative], olwaba [class-11, imperative, present, relative], lwaba [class-11, participle, present], alwabi [absolute, class-11, negative, present], olungabi [class-11, negative, present, relative], lungabi [class-11, negative, participle, present], buyaba [absolute, class-14, imperative, present], baba [absolute, class-14, imperative, present], obabayo [class-14, imperative, present, relative], obaba [class-14, imperative, present, relative], baba [class-14, participle, present], ababi [absolute, class-14, negative, present], obungabi [class-14, negative, present, relative], bungabi [class-14, negative, participle, present], kuyaba [absolute, class-15, imperative, present], kwaba [absolute, class-15, imperative, present], okwabayo [class-15, imperative, present, relative], okwaba [class-15, imperative, present, relative], kwaba [class-15, participle, present], akwabi [absolute, class-15, negative, present], okungabi [class-15, negative, present, relative], kungabi [class-15, negative, participle, present], kuyaba [absolute, class-17, imperative, present], kwaba [absolute, class-17, imperative, present], okwabayo [class-17, imperative, present, relative], okwaba [class-17, imperative, present, relative], kwaba [class-17, participle, present], akwabi [absolute, class-17, negative, present], okungabi [class-17, negative, present, relative], kungabi [class-17, negative, participle, present], ngabile [absolute, first-person, imperative, past, past-recent, singular], ngabē [absolute, first-person, imperative, past, past-recent, singular], engabile [first-person, imperative, past, past-recent, relative, singular], engabē [first-person, imperative, past, past-recent, relative, singular], ngabile [first-person, participle, past, past-recent, singular], ngabē [first-person, participle, past, past-recent, singular], angabanga [absolute, first-person, negative, past, past-recent, singular], engingabanga [first-person, negative, past, past-recent, relative, singular], ngingabanga [first-person, negative, participle, past, past-recent, singular], wabile [absolute, imperative, past, past-recent, second-person, singular], wabē [absolute, imperative, past, past-recent, second-person, singular], owabile [imperative, past, past-recent, relative, second-person, singular], owabē [imperative, past, past-recent, relative, second-person, singular], wabile [participle, past, past-recent, second-person, singular], wabē [participle, past, past-recent, second-person, singular], awabanga [absolute, negative, past, past-recent, second-person, singular], ongabanga [negative, past, past-recent, relative, second-person, singular], ungabanga [negative, participle, past, past-recent, second-person, singular], sabile [absolute, first-person, imperative, past, past-recent, plural], sabē [absolute, first-person, imperative, past, past-recent, plural], esabile [first-person, imperative, past, past-recent, plural, relative], esabē [first-person, imperative, past, past-recent, plural, relative], sabile [first-person, participle, past, past-recent, plural], sabē [first-person, participle, past, past-recent, plural], asabanga [absolute, first-person, negative, past, past-recent, plural], esingabanga [first-person, negative, past, past-recent, plural, relative], singabanga [first-person, negative, participle, past, past-recent, plural], nabile [absolute, imperative, past, past-recent, plural, second-person], nabē [absolute, imperative, past, past-recent, plural, second-person], enabile [imperative, past, past-recent, plural, relative, second-person], enabē [imperative, past, past-recent, plural, relative, second-person], nabile [participle, past, past-recent, plural, second-person], nabē [participle, past, past-recent, plural, second-person], anabanga [absolute, negative, past, past-recent, plural, second-person], eningabanga [negative, past, past-recent, plural, relative, second-person], ningabanga [negative, participle, past, past-recent, plural, second-person], wabile [absolute, class-1, imperative, past, past-recent], wabē [absolute, class-1, imperative, past, past-recent], owabile [class-1, imperative, past, past-recent, relative], owabē [class-1, imperative, past, past-recent, relative], abile [class-1, participle, past, past-recent], abē [class-1, participle, past, past-recent], akabanga [absolute, class-1, negative, past, past-recent], ongabanga [class-1, negative, past, past-recent, relative], engabanga [class-1, negative, participle, past, past-recent], babile [absolute, class-2, imperative, past, past-recent], babē [absolute, class-2, imperative, past, past-recent], ababile [class-2, imperative, past, past-recent, relative], ababē [class-2, imperative, past, past-recent, relative], babile [class-2, participle, past, past-recent], babē [class-2, participle, past, past-recent], ababanga [absolute, class-2, negative, past, past-recent], abangabanga [class-2, negative, past, past-recent, relative], bengabanga [class-2, negative, participle, past, past-recent], wabile [absolute, class-3, imperative, past, past-recent], wabē [absolute, class-3, imperative, past, past-recent], owabile [class-3, imperative, past, past-recent, relative], owabē [class-3, imperative, past, past-recent, relative], wabile [class-3, participle, past, past-recent], wabē [class-3, participle, past, past-recent], awabanga [absolute, class-3, negative, past, past-recent], ongabanga [class-3, negative, past, past-recent, relative], ungabanga [class-3, negative, participle, past, past-recent], yabile [absolute, class-4, imperative, past, past-recent], yabē [absolute, class-4, imperative, past, past-recent], eyabile [class-4, imperative, past, past-recent, relative], eyabē [class-4, imperative, past, past-recent, relative], yabile [class-4, participle, past, past-recent], yabē [class-4, participle, past, past-recent], ayabanga [absolute, class-4, negative, past, past-recent], engabanga [class-4, negative, past, past-recent, relative], ingabanga [class-4, negative, participle, past, past-recent], labile [absolute, class-5, imperative, past, past-recent], labē [absolute, class-5, imperative, past, past-recent], elabile [class-5, imperative, past, past-recent, relative], elabē [class-5, imperative, past, past-recent, relative], labile [class-5, participle, past, past-recent], labē [class-5, participle, past, past-recent], alabanga [absolute, class-5, negative, past, past-recent], elingabanga [class-5, negative, past, past-recent, relative], lingabanga [class-5, negative, participle, past, past-recent], abile [absolute, class-6, imperative, past, past-recent], abē [absolute, class-6, imperative, past, past-recent], abile [class-6, imperative, past, past-recent, relative], abē [class-6, imperative, past, past-recent, relative], abile [class-6, participle, past, past-recent], abē [class-6, participle, past, past-recent], awabanga [absolute, class-6, negative, past, past-recent], angabanga [class-6, negative, past, past-recent, relative], engabanga [class-6, negative, participle, past, past-recent], sabile [absolute, class-7, imperative, past, past-recent], sabē [absolute, class-7, imperative, past, past-recent], esabile [class-7, imperative, past, past-recent, relative], esabē [class-7, imperative, past, past-recent, relative], sabile [class-7, participle, past, past-recent], sabē [class-7, participle, past, past-recent], asabanga [absolute, class-7, negative, past, past-recent], esingabanga [class-7, negative, past, past-recent, relative], singabanga [class-7, negative, participle, past, past-recent], zabile [absolute, class-8, imperative, past, past-recent], zabē [absolute, class-8, imperative, past, past-recent], ezabile [class-8, imperative, past, past-recent, relative], ezabē [class-8, imperative, past, past-recent, relative], zabile [class-8, participle, past, past-recent], zabē [class-8, participle, past, past-recent], azabanga [absolute, class-8, negative, past, past-recent], ezingabanga [class-8, negative, past, past-recent, relative], zingabanga [class-8, negative, participle, past, past-recent], yabile [absolute, class-9, imperative, past, past-recent], yabē [absolute, class-9, imperative, past, past-recent], eyabile [class-9, imperative, past, past-recent, relative], eyabē [class-9, imperative, past, past-recent, relative], yabile [class-9, participle, past, past-recent], yabē [class-9, participle, past, past-recent], ayabanga [absolute, class-9, negative, past, past-recent], engabanga [class-9, negative, past, past-recent, relative], ingabanga [class-9, negative, participle, past, past-recent], zabile [absolute, class-10, imperative, past, past-recent], zabē [absolute, class-10, imperative, past, past-recent], ezabile [class-10, imperative, past, past-recent, relative], ezabē [class-10, imperative, past, past-recent, relative], zabile [class-10, participle, past, past-recent], zabē [class-10, participle, past, past-recent], azabanga [absolute, class-10, negative, past, past-recent], ezingabanga [class-10, negative, past, past-recent, relative], zingabanga [class-10, negative, participle, past, past-recent], lwabile [absolute, class-11, imperative, past, past-recent], lwabē [absolute, class-11, imperative, past, past-recent], olwabile [class-11, imperative, past, past-recent, relative], olwabē [class-11, imperative, past, past-recent, relative], lwabile [class-11, participle, past, past-recent], lwabē [class-11, participle, past, past-recent], alwabanga [absolute, class-11, negative, past, past-recent], olungabanga [class-11, negative, past, past-recent, relative], lungabanga [class-11, negative, participle, past, past-recent], babile [absolute, class-14, imperative, past, past-recent], babē [absolute, class-14, imperative, past, past-recent], obabile [class-14, imperative, past, past-recent, relative], obabē [class-14, imperative, past, past-recent, relative], babile [class-14, participle, past, past-recent], babē [class-14, participle, past, past-recent], ababanga [absolute, class-14, negative, past, past-recent], obungabanga [class-14, negative, past, past-recent, relative], bungabanga [class-14, negative, participle, past, past-recent], kwabile [absolute, class-15, imperative, past, past-recent], kwabē [absolute, class-15, imperative, past, past-recent], okwabile [class-15, imperative, past, past-recent, relative], okwabē [class-15, imperative, past, past-recent, relative], kwabile [class-15, participle, past, past-recent], kwabē [class-15, participle, past, past-recent], akwabanga [absolute, class-15, negative, past, past-recent], okungabanga [class-15, negative, past, past-recent, relative], kungabanga [class-15, negative, participle, past, past-recent], kwabile [absolute, class-17, imperative, past, past-recent], kwabē [absolute, class-17, imperative, past, past-recent], okwabile [class-17, imperative, past, past-recent, relative], okwabē [class-17, imperative, past, past-recent, relative], kwabile [class-17, participle, past, past-recent], kwabē [class-17, participle, past, past-recent], akwabanga [absolute, class-17, negative, past, past-recent], okungabanga [class-17, negative, past, past-recent, relative], kungabanga [class-17, negative, participle, past, past-recent], ngāba [absolute, first-person, imperative, past, past-remote, singular], engāba [first-person, imperative, past, past-remote, relative, singular], ngāba [first-person, participle, past, past-remote, singular], angabanga [absolute, first-person, negative, past, past-remote, singular], engingabanga [first-person, negative, past, past-remote, relative, singular], ngingabanga [first-person, negative, participle, past, past-remote, singular], wāba [absolute, imperative, past, past-remote, second-person, singular], owāba [imperative, past, past-remote, relative, second-person, singular], wāba [participle, past, past-remote, second-person, singular], awabanga [absolute, negative, past, past-remote, second-person, singular], ongabanga [negative, past, past-remote, relative, second-person, singular], ungabanga [negative, participle, past, past-remote, second-person, singular], sāba [absolute, first-person, imperative, past, past-remote, plural], esāba [first-person, imperative, past, past-remote, plural, relative], sāba [first-person, participle, past, past-remote, plural], asabanga [absolute, first-person, negative, past, past-remote, plural], esingabanga [first-person, negative, past, past-remote, plural, relative], singabanga [first-person, negative, participle, past, past-remote, plural], nāba [absolute, imperative, past, past-remote, plural, second-person], enāba [imperative, past, past-remote, plural, relative, second-person], nāba [participle, past, past-remote, plural, second-person], anabanga [absolute, negative, past, past-remote, plural, second-person], eningabanga [negative, past, past-remote, plural, relative, second-person], ningabanga [negative, participle, past, past-remote, plural, second-person], wāba [absolute, class-1, imperative, past, past-remote], owāba [class-1, imperative, past, past-remote, relative], āba [class-1, participle, past, past-remote], akabanga [absolute, class-1, negative, past, past-remote], ongabanga [class-1, negative, past, past-remote, relative], engabanga [class-1, negative, participle, past, past-remote], bāba [absolute, class-2, imperative, past, past-remote], abāba [class-2, imperative, past, past-remote, relative], bāba [class-2, participle, past, past-remote], ababanga [absolute, class-2, negative, past, past-remote], abangabanga [class-2, negative, past, past-remote, relative], bengabanga [class-2, negative, participle, past, past-remote], wāba [absolute, class-3, imperative, past, past-remote], owāba [class-3, imperative, past, past-remote, relative], wāba [class-3, participle, past, past-remote], awabanga [absolute, class-3, negative, past, past-remote], ongabanga [class-3, negative, past, past-remote, relative], ungabanga [class-3, negative, participle, past, past-remote], yāba [absolute, class-4, imperative, past, past-remote], eyāba [class-4, imperative, past, past-remote, relative], yāba [class-4, participle, past, past-remote], ayabanga [absolute, class-4, negative, past, past-remote], engabanga [class-4, negative, past, past-remote, relative], ingabanga [class-4, negative, participle, past, past-remote], lāba [absolute, class-5, imperative, past, past-remote], elāba [class-5, imperative, past, past-remote, relative], lāba [class-5, participle, past, past-remote], alabanga [absolute, class-5, negative, past, past-remote], elingabanga [class-5, negative, past, past-remote, relative], lingabanga [class-5, negative, participle, past, past-remote], āba [absolute, class-6, imperative, past, past-remote], āba [class-6, imperative, past, past-remote, relative], āba [class-6, participle, past, past-remote], awabanga [absolute, class-6, negative, past, past-remote], angabanga [class-6, negative, past, past-remote, relative], engabanga [class-6, negative, participle, past, past-remote], sāba [absolute, class-7, imperative, past, past-remote], esāba [class-7, imperative, past, past-remote, relative], sāba [class-7, participle, past, past-remote], asabanga [absolute, class-7, negative, past, past-remote], esingabanga [class-7, negative, past, past-remote, relative], singabanga [class-7, negative, participle, past, past-remote], zāba [absolute, class-8, imperative, past, past-remote], ezāba [class-8, imperative, past, past-remote, relative], zāba [class-8, participle, past, past-remote], azabanga [absolute, class-8, negative, past, past-remote], ezingabanga [class-8, negative, past, past-remote, relative], zingabanga [class-8, negative, participle, past, past-remote], yāba [absolute, class-9, imperative, past, past-remote], eyāba [class-9, imperative, past, past-remote, relative], yāba [class-9, participle, past, past-remote], ayabanga [absolute, class-9, negative, past, past-remote], engabanga [class-9, negative, past, past-remote, relative], ingabanga [class-9, negative, participle, past, past-remote], zāba [absolute, class-10, imperative, past, past-remote], ezāba [class-10, imperative, past, past-remote, relative], zāba [class-10, participle, past, past-remote], azabanga [absolute, class-10, negative, past, past-remote], ezingabanga [class-10, negative, past, past-remote, relative], zingabanga [class-10, negative, participle, past, past-remote], lwāba [absolute, class-11, imperative, past, past-remote], olwāba [class-11, imperative, past, past-remote, relative], lwāba [class-11, participle, past, past-remote], alwabanga [absolute, class-11, negative, past, past-remote], olungabanga [class-11, negative, past, past-remote, relative], lungabanga [class-11, negative, participle, past, past-remote], bāba [absolute, class-14, imperative, past, past-remote], obāba [class-14, imperative, past, past-remote, relative], bāba [class-14, participle, past, past-remote], ababanga [absolute, class-14, negative, past, past-remote], obungabanga [class-14, negative, past, past-remote, relative], bungabanga [class-14, negative, participle, past, past-remote], kwāba [absolute, class-15, imperative, past, past-remote], okwāba [class-15, imperative, past, past-remote, relative], kwāba [class-15, participle, past, past-remote], akwabanga [absolute, class-15, negative, past, past-remote], okungabanga [class-15, negative, past, past-remote, relative], kungabanga [class-15, negative, participle, past, past-remote], kwāba [absolute, class-17, imperative, past, past-remote], okwāba [class-17, imperative, past, past-remote, relative], kwāba [class-17, participle, past, past-remote], akwabanga [absolute, class-17, negative, past, past-remote], okungabanga [class-17, negative, past, past-remote, relative], kungabanga [class-17, negative, participle, past, past-remote], ngingaba [absolute, first-person, potential, singular], - [first-person, potential, relative, singular], ngingaba [first-person, participle, potential, singular], ngingabe [absolute, first-person, negative, potential, singular], - [first-person, negative, potential, relative, singular], ngingabe [first-person, negative, participle, potential, singular], ungaba [absolute, potential, second-person, singular], - [potential, relative, second-person, singular], ungaba [participle, potential, second-person, singular], ungabe [absolute, negative, potential, second-person, singular], - [negative, potential, relative, second-person, singular], ungabe [negative, participle, potential, second-person, singular], singaba [absolute, first-person, plural, potential], - [first-person, plural, potential, relative], singaba [first-person, participle, plural, potential], singabe [absolute, first-person, negative, plural, potential], - [first-person, negative, plural, potential, relative], singabe [first-person, negative, participle, plural, potential], ningaba [absolute, plural, potential, second-person], - [plural, potential, relative, second-person], ningaba [participle, plural, potential, second-person], ningabe [absolute, negative, plural, potential, second-person], - [negative, plural, potential, relative, second-person], ningabe [negative, participle, plural, potential, second-person], angaba [absolute, class-1, potential], - [class-1, potential, relative], engaba [class-1, participle, potential], angabe [absolute, class-1, negative, potential], - [class-1, negative, potential, relative], engabe [class-1, negative, participle, potential], bangaba [absolute, class-2, potential], - [class-2, potential, relative], bengaba [class-2, participle, potential], bangabe [absolute, class-2, negative, potential], - [class-2, negative, potential, relative], bengabe [class-2, negative, participle, potential], ungaba [absolute, class-3, potential], - [class-3, potential, relative], ungaba [class-3, participle, potential], ungabe [absolute, class-3, negative, potential], - [class-3, negative, potential, relative], ungabe [class-3, negative, participle, potential], ingaba [absolute, class-4, potential], - [class-4, potential, relative], ingaba [class-4, participle, potential], ingabe [absolute, class-4, negative, potential], - [class-4, negative, potential, relative], ingabe [class-4, negative, participle, potential], lingaba [absolute, class-5, potential], - [class-5, potential, relative], lingaba [class-5, participle, potential], lingabe [absolute, class-5, negative, potential], - [class-5, negative, potential, relative], lingabe [class-5, negative, participle, potential], angaba [absolute, class-6, potential], - [class-6, potential, relative], engaba [class-6, participle, potential], angabe [absolute, class-6, negative, potential], - [class-6, negative, potential, relative], engabe [class-6, negative, participle, potential], singaba [absolute, class-7, potential], - [class-7, potential, relative], singaba [class-7, participle, potential], singabe [absolute, class-7, negative, potential], - [class-7, negative, potential, relative], singabe [class-7, negative, participle, potential], zingaba [absolute, class-8, potential], - [class-8, potential, relative], zingaba [class-8, participle, potential], zingabe [absolute, class-8, negative, potential], - [class-8, negative, potential, relative], zingabe [class-8, negative, participle, potential], ingaba [absolute, class-9, potential], - [class-9, potential, relative], ingaba [class-9, participle, potential], ingabe [absolute, class-9, negative, potential], - [class-9, negative, potential, relative], ingabe [class-9, negative, participle, potential], zingaba [absolute, class-10, potential], - [class-10, potential, relative], zingaba [class-10, participle, potential], zingabe [absolute, class-10, negative, potential], - [class-10, negative, potential, relative], zingabe [class-10, negative, participle, potential], lungaba [absolute, class-11, potential], - [class-11, potential, relative], lungaba [class-11, participle, potential], lungabe [absolute, class-11, negative, potential], - [class-11, negative, potential, relative], lungabe [class-11, negative, participle, potential], bungaba [absolute, class-14, potential], - [class-14, potential, relative], bungaba [class-14, participle, potential], bungabe [absolute, class-14, negative, potential], - [class-14, negative, potential, relative], bungabe [class-14, negative, participle, potential], kungaba [absolute, class-15, potential], - [class-15, potential, relative], kungaba [class-15, participle, potential], kungabe [absolute, class-15, negative, potential], - [class-15, negative, potential, relative], kungabe [class-15, negative, participle, potential], kungaba [absolute, class-17, potential], - [class-17, potential, relative], kungaba [class-17, participle, potential], kungabe [absolute, class-17, negative, potential], - [class-17, negative, potential, relative], kungabe [class-17, negative, participle, potential], ngizokwaba [absolute, first-person, future, future-near, imperative, singular], engizokwaba [first-person, future, future-near, imperative, relative, singular], ngizokwaba [first-person, future, future-near, participle, singular], angizukwaba [absolute, first-person, future, future-near, negative, singular], engingezukwaba [first-person, future, future-near, negative, relative, singular], ngingezukwaba [first-person, future, future-near, negative, participle, singular], uzokwaba [absolute, future, future-near, imperative, second-person, singular], ozokwaba [future, future-near, imperative, relative, second-person, singular], uzokwaba [future, future-near, participle, second-person, singular], awuzukwaba [absolute, future, future-near, negative, second-person, singular], ongezukwaba [future, future-near, negative, relative, second-person, singular], ungezukwaba [future, future-near, negative, participle, second-person, singular], sizokwaba [absolute, first-person, future, future-near, imperative, plural], esizokwaba [first-person, future, future-near, imperative, plural, relative], sizokwaba [first-person, future, future-near, participle, plural], asizukwaba [absolute, first-person, future, future-near, negative, plural], esingezukwaba [first-person, future, future-near, negative, plural, relative], singezukwaba [first-person, future, future-near, negative, participle, plural], nizokwaba [absolute, future, future-near, imperative, plural, second-person], enizokwaba [future, future-near, imperative, plural, relative, second-person], nizokwaba [future, future-near, participle, plural, second-person], anizukwaba [absolute, future, future-near, negative, plural, second-person], eningezukwaba [future, future-near, negative, plural, relative, second-person], ningezukwaba [future, future-near, negative, participle, plural, second-person], uzokwaba [absolute, class-1, future, future-near, imperative], ozokwaba [class-1, future, future-near, imperative, relative], ezokwaba [class-1, future, future-near, participle], akazukwaba [absolute, class-1, future, future-near, negative], ongezukwaba [class-1, future, future-near, negative, relative], engezukwaba [class-1, future, future-near, negative, participle], bazokwaba [absolute, class-2, future, future-near, imperative], abazokwaba [class-2, future, future-near, imperative, relative], bezokwaba [class-2, future, future-near, participle], abazukwaba [absolute, class-2, future, future-near, negative], abangezukwaba [class-2, future, future-near, negative, relative], bengezukwaba [class-2, future, future-near, negative, participle], uzokwaba [absolute, class-3, future, future-near, imperative], ozokwaba [class-3, future, future-near, imperative, relative], uzokwaba [class-3, future, future-near, participle], awuzukwaba [absolute, class-3, future, future-near, negative], ongezukwaba [class-3, future, future-near, negative, relative], ungezukwaba [class-3, future, future-near, negative, participle], izokwaba [absolute, class-4, future, future-near, imperative], ezokwaba [class-4, future, future-near, imperative, relative], izokwaba [class-4, future, future-near, participle], ayizukwaba [absolute, class-4, future, future-near, negative], engezukwaba [class-4, future, future-near, negative, relative], ingezukwaba [class-4, future, future-near, negative, participle], lizokwaba [absolute, class-5, future, future-near, imperative], elizokwaba [class-5, future, future-near, imperative, relative], lizokwaba [class-5, future, future-near, participle], alizukwaba [absolute, class-5, future, future-near, negative], elingezukwaba [class-5, future, future-near, negative, relative], lingezukwaba [class-5, future, future-near, negative, participle], azokwaba [absolute, class-6, future, future-near, imperative], azokwaba [class-6, future, future-near, imperative, relative], ezokwaba [class-6, future, future-near, participle], awazukwaba [absolute, class-6, future, future-near, negative], angezukwaba [class-6, future, future-near, negative, relative], engezukwaba [class-6, future, future-near, negative, participle], sizokwaba [absolute, class-7, future, future-near, imperative], esizokwaba [class-7, future, future-near, imperative, relative], sizokwaba [class-7, future, future-near, participle], asizukwaba [absolute, class-7, future, future-near, negative], esingezukwaba [class-7, future, future-near, negative, relative], singezukwaba [class-7, future, future-near, negative, participle], zizokwaba [absolute, class-8, future, future-near, imperative], ezizokwaba [class-8, future, future-near, imperative, relative], zizokwaba [class-8, future, future-near, participle], azizukwaba [absolute, class-8, future, future-near, negative], ezingezukwaba [class-8, future, future-near, negative, relative], zingezukwaba [class-8, future, future-near, negative, participle], izokwaba [absolute, class-9, future, future-near, imperative], ezokwaba [class-9, future, future-near, imperative, relative], izokwaba [class-9, future, future-near, participle], ayizukwaba [absolute, class-9, future, future-near, negative], engezukwaba [class-9, future, future-near, negative, relative], ingezukwaba [class-9, future, future-near, negative, participle], zizokwaba [absolute, class-10, future, future-near, imperative], ezizokwaba [class-10, future, future-near, imperative, relative], zizokwaba [class-10, future, future-near, participle], azizukwaba [absolute, class-10, future, future-near, negative], ezingezukwaba [class-10, future, future-near, negative, relative], zingezukwaba [class-10, future, future-near, negative, participle], luzokwaba [absolute, class-11, future, future-near, imperative], oluzokwaba [class-11, future, future-near, imperative, relative], luzokwaba [class-11, future, future-near, participle], aluzukwaba [absolute, class-11, future, future-near, negative], olungezukwaba [class-11, future, future-near, negative, relative], lungezukwaba [class-11, future, future-near, negative, participle], buzokwaba [absolute, class-14, future, future-near, imperative], obuzokwaba [class-14, future, future-near, imperative, relative], buzokwaba [class-14, future, future-near, participle], abuzukwaba [absolute, class-14, future, future-near, negative], obungezukwaba [class-14, future, future-near, negative, relative], bungezukwaba [class-14, future, future-near, negative, participle], kuzokwaba [absolute, class-15, future, future-near, imperative], okuzokwaba [class-15, future, future-near, imperative, relative], kuzokwaba [class-15, future, future-near, participle], akuzukwaba [absolute, class-15, future, future-near, negative], okungezukwaba [class-15, future, future-near, negative, relative], kungezukwaba [class-15, future, future-near, negative, participle], kuzokwaba [absolute, class-17, future, future-near, imperative], okuzokwaba [class-17, future, future-near, imperative, relative], kuzokwaba [class-17, future, future-near, participle], akuzukwaba [absolute, class-17, future, future-near, negative], okungezukwaba [class-17, future, future-near, negative, relative], kungezukwaba [class-17, future, future-near, negative, participle], ngiyokwaba [absolute, first-person, future, future-remote, imperative, singular], engiyokwaba [first-person, future, future-remote, imperative, relative, singular], ngiyokwaba [first-person, future, future-remote, participle, singular], angiyukwaba [absolute, first-person, future, future-remote, negative, singular], engingeyukwaba [first-person, future, future-remote, negative, relative, singular], ngingeyukwaba [first-person, future, future-remote, negative, participle, singular], uyokwaba [absolute, future, future-remote, imperative, second-person, singular], oyokwaba [future, future-remote, imperative, relative, second-person, singular], uyokwaba [future, future-remote, participle, second-person, singular], awuyukwaba [absolute, future, future-remote, negative, second-person, singular], ongeyukwaba [future, future-remote, negative, relative, second-person, singular], ungeyukwaba [future, future-remote, negative, participle, second-person, singular], siyokwaba [absolute, first-person, future, future-remote, imperative, plural], esiyokwaba [first-person, future, future-remote, imperative, plural, relative], siyokwaba [first-person, future, future-remote, participle, plural], asiyukwaba [absolute, first-person, future, future-remote, negative, plural], esingeyukwaba [first-person, future, future-remote, negative, plural, relative], singeyukwaba [first-person, future, future-remote, negative, participle, plural], niyokwaba [absolute, future, future-remote, imperative, plural, second-person], eniyokwaba [future, future-remote, imperative, plural, relative, second-person], niyokwaba [future, future-remote, participle, plural, second-person], aniyukwaba [absolute, future, future-remote, negative, plural, second-person], eningeyukwaba [future, future-remote, negative, plural, relative, second-person], ningeyukwaba [future, future-remote, negative, participle, plural, second-person], uyokwaba [absolute, class-1, future, future-remote, imperative], oyokwaba [class-1, future, future-remote, imperative, relative], eyokwaba [class-1, future, future-remote, participle], akayukwaba [absolute, class-1, future, future-remote, negative], ongeyukwaba [class-1, future, future-remote, negative, relative], engeyukwaba [class-1, future, future-remote, negative, participle], bayokwaba [absolute, class-2, future, future-remote, imperative], abayokwaba [class-2, future, future-remote, imperative, relative], beyokwaba [class-2, future, future-remote, participle], abayukwaba [absolute, class-2, future, future-remote, negative], abangeyukwaba [class-2, future, future-remote, negative, relative], bengeyukwaba [class-2, future, future-remote, negative, participle], uyokwaba [absolute, class-3, future, future-remote, imperative], oyokwaba [class-3, future, future-remote, imperative, relative], uyokwaba [class-3, future, future-remote, participle], awuyukwaba [absolute, class-3, future, future-remote, negative], ongeyukwaba [class-3, future, future-remote, negative, relative], ungeyukwaba [class-3, future, future-remote, negative, participle], iyokwaba [absolute, class-4, future, future-remote, imperative], eyokwaba [class-4, future, future-remote, imperative, relative], iyokwaba [class-4, future, future-remote, participle], ayiyukwaba [absolute, class-4, future, future-remote, negative], engeyukwaba [class-4, future, future-remote, negative, relative], ingeyukwaba [class-4, future, future-remote, negative, participle], liyokwaba [absolute, class-5, future, future-remote, imperative], eliyokwaba [class-5, future, future-remote, imperative, relative], liyokwaba [class-5, future, future-remote, participle], aliyukwaba [absolute, class-5, future, future-remote, negative], elingeyukwaba [class-5, future, future-remote, negative, relative], lingeyukwaba [class-5, future, future-remote, negative, participle], ayokwaba [absolute, class-6, future, future-remote, imperative], ayokwaba [class-6, future, future-remote, imperative, relative], eyokwaba [class-6, future, future-remote, participle], awayukwaba [absolute, class-6, future, future-remote, negative], angeyukwaba [class-6, future, future-remote, negative, relative], engeyukwaba [class-6, future, future-remote, negative, participle], siyokwaba [absolute, class-7, future, future-remote, imperative], esiyokwaba [class-7, future, future-remote, imperative, relative], siyokwaba [class-7, future, future-remote, participle], asiyukwaba [absolute, class-7, future, future-remote, negative], esingeyukwaba [class-7, future, future-remote, negative, relative], singeyukwaba [class-7, future, future-remote, negative, participle], ziyokwaba [absolute, class-8, future, future-remote, imperative], eziyokwaba [class-8, future, future-remote, imperative, relative], ziyokwaba [class-8, future, future-remote, participle], aziyukwaba [absolute, class-8, future, future-remote, negative], ezingeyukwaba [class-8, future, future-remote, negative, relative], zingeyukwaba [class-8, future, future-remote, negative, participle], iyokwaba [absolute, class-9, future, future-remote, imperative], eyokwaba [class-9, future, future-remote, imperative, relative], iyokwaba [class-9, future, future-remote, participle], ayiyukwaba [absolute, class-9, future, future-remote, negative], engeyukwaba [class-9, future, future-remote, negative, relative], ingeyukwaba [class-9, future, future-remote, negative, participle], ziyokwaba [absolute, class-10, future, future-remote, imperative], eziyokwaba [class-10, future, future-remote, imperative, relative], ziyokwaba [class-10, future, future-remote, participle], aziyukwaba [absolute, class-10, future, future-remote, negative], ezingeyukwaba [class-10, future, future-remote, negative, relative], zingeyukwaba [class-10, future, future-remote, negative, participle], luyokwaba [absolute, class-11, future, future-remote, imperative], oluyokwaba [class-11, future, future-remote, imperative, relative], luyokwaba [class-11, future, future-remote, participle], aluyukwaba [absolute, class-11, future, future-remote, negative], olungeyukwaba [class-11, future, future-remote, negative, relative], lungeyukwaba [class-11, future, future-remote, negative, participle], buyokwaba [absolute, class-14, future, future-remote, imperative], obuyokwaba [class-14, future, future-remote, imperative, relative], buyokwaba [class-14, future, future-remote, participle], abuyukwaba [absolute, class-14, future, future-remote, negative], obungeyukwaba [class-14, future, future-remote, negative, relative], bungeyukwaba [class-14, future, future-remote, negative, participle], kuyokwaba [absolute, class-15, future, future-remote, imperative], okuyokwaba [class-15, future, future-remote, imperative, relative], kuyokwaba [class-15, future, future-remote, participle], akuyukwaba [absolute, class-15, future, future-remote, negative], okungeyukwaba [class-15, future, future-remote, negative, relative], kungeyukwaba [class-15, future, future-remote, negative, participle], kuyokwaba [absolute, class-17, future, future-remote, imperative], okuyokwaba [class-17, future, future-remote, imperative, relative], kuyokwaba [class-17, future, future-remote, participle], akuyukwaba [absolute, class-17, future, future-remote, negative], okungeyukwaba [class-17, future, future-remote, negative, relative], kungeyukwaba [class-17, future, future-remote, negative, participle], ngabe [first-person, present, singular, subjunctive], ngingabi [first-person, negative, present, singular, subjunctive], wabe [present, second-person, singular, subjunctive], ungabi [negative, present, second-person, singular, subjunctive], sabe [first-person, plural, present, subjunctive], singabi [first-person, negative, plural, present, subjunctive], nabe [plural, present, second-person, subjunctive], ningabi [negative, plural, present, second-person, subjunctive], abe [class-1, present, subjunctive], angabi [class-1, negative, present, subjunctive], babe [class-2, present, subjunctive], bangabi [class-2, negative, present, subjunctive], wabe [class-3, present, subjunctive], ungabi [class-3, negative, present, subjunctive], yabe [class-4, present, subjunctive], ingabi [class-4, negative, present, subjunctive], labe [class-5, present, subjunctive], lingabi [class-5, negative, present, subjunctive], abe [class-6, present, subjunctive], angabi [class-6, negative, present, subjunctive], sabe [class-7, present, subjunctive], singabi [class-7, negative, present, subjunctive], zabe [class-8, present, subjunctive], zingabi [class-8, negative, present, subjunctive], yabe [class-9, present, subjunctive], ingabi [class-9, negative, present, subjunctive], zabe [class-10, present, subjunctive], zingabi [class-10, negative, present, subjunctive], lwabe [class-11, present, subjunctive], lungabi [class-11, negative, present, subjunctive], babe [class-14, present, subjunctive], bungabi [class-14, negative, present, subjunctive], kwabe [class-15, present, subjunctive], kungabi [class-15, negative, present, subjunctive], kwabe [class-17, present, subjunctive], kungabi [class-17, negative, present, subjunctive], ngaba [first-person, past, singular, subjunctive], ngangaba [first-person, negative, past, singular, subjunctive], angaba [first-person, negative, past, singular, subjunctive], angangaba [first-person, negative, past, singular, subjunctive], waba [past, second-person, singular, subjunctive], wangaba [negative, past, second-person, singular, subjunctive], awaba [negative, past, second-person, singular, subjunctive], awangaba [negative, past, second-person, singular, subjunctive], saba [first-person, past, plural, subjunctive], sangaba [first-person, negative, past, plural, subjunctive], asaba [first-person, negative, past, plural, subjunctive], asangaba [first-person, negative, past, plural, subjunctive], naba [past, plural, second-person, subjunctive], nangaba [negative, past, plural, second-person, subjunctive], anaba [negative, past, plural, second-person, subjunctive], anangaba [negative, past, plural, second-person, subjunctive], waba [class-1, past, subjunctive], wangaba [class-1, negative, past, subjunctive], akaba [class-1, negative, past, subjunctive], akangaba [class-1, negative, past, subjunctive], baba [class-2, past, subjunctive], bangaba [class-2, negative, past, subjunctive], ababa [class-2, negative, past, subjunctive], abangaba [class-2, negative, past, subjunctive], waba [class-3, past, subjunctive], wangaba [class-3, negative, past, subjunctive], awaba [class-3, negative, past, subjunctive], awangaba [class-3, negative, past, subjunctive], yaba [class-4, past, subjunctive], yangaba [class-4, negative, past, subjunctive], ayaba [class-4, negative, past, subjunctive], ayangaba [class-4, negative, past, subjunctive], laba [class-5, past, subjunctive], langaba [class-5, negative, past, subjunctive], alaba [class-5, negative, past, subjunctive], alangaba [class-5, negative, past, subjunctive], aba [class-6, past, subjunctive], angaba [class-6, negative, past, subjunctive], awaba [class-6, negative, past, subjunctive], awangaba [class-6, negative, past, subjunctive], saba [class-7, past, subjunctive], sangaba [class-7, negative, past, subjunctive], asaba [class-7, negative, past, subjunctive], asangaba [class-7, negative, past, subjunctive], zaba [class-8, past, subjunctive], zangaba [class-8, negative, past, subjunctive], azaba [class-8, negative, past, subjunctive], azangaba [class-8, negative, past, subjunctive], yaba [class-9, past, subjunctive], yangaba [class-9, negative, past, subjunctive], ayaba [class-9, negative, past, subjunctive], ayangaba [class-9, negative, past, subjunctive], zaba [class-10, past, subjunctive], zangaba [class-10, negative, past, subjunctive], azaba [class-10, negative, past, subjunctive], azangaba [class-10, negative, past, subjunctive], lwaba [class-11, past, subjunctive], lwangaba [class-11, negative, past, subjunctive], alwaba [class-11, negative, past, subjunctive], alwangaba [class-11, negative, past, subjunctive], baba [class-14, past, subjunctive], bangaba [class-14, negative, past, subjunctive], ababa [class-14, negative, past, subjunctive], abangaba [class-14, negative, past, subjunctive], kwaba [class-15, past, subjunctive], kwangaba [class-15, negative, past, subjunctive], akwaba [class-15, negative, past, subjunctive], akwangaba [class-15, negative, past, subjunctive], kwaba [class-17, past, subjunctive], kwangaba [class-17, negative, past, subjunctive], akwaba [class-17, negative, past, subjunctive], akwangaba [class-17, negative, past, subjunctive]
  1. (transitive) to divide, to apportion, to distribute Tags: transitive
    Sense id: en-aba-zu-verb-mvmoCzMf Categories (other): Zulu entries with incorrect language header, Zulu verbs with tone L Disambiguation of Zulu entries with incorrect language header: 62 38 Disambiguation of Zulu verbs with tone L: 60 40
  2. (transitive) to share Tags: transitive
    Sense id: en-aba-zu-verb-~hO9nSgs
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: -abela [applicative], -abisa [causative], -abisisa [emphatic], -abeka (english: neuter-passive), -abiwa [passive], -abana [reciprocal], umabi, umabo

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for aba meaning in All languages combined (250.8kB)

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "10": "",
        "2": "symbol",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "f1lang": "en",
        "f1nolink": "",
        "f2lang": "en",
        "f2nolink": "",
        "f3lang": "en",
        "f3nolink": "",
        "f4lang": "en",
        "f4nolink": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba",
      "name": "mul-symbol"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "symbol",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "ISO 639-3",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ISO 639-3 language code for Abé."
      ],
      "id": "en-aba-mul-symbol-hHOaTOJd",
      "links": [
        [
          "language code",
          "language code"
        ]
      ],
      "qualifier": "international standards",
      "raw_glosses": [
        "(international standards) ISO 639-3 language code for Abé."
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ar",
        "3": "عَبَاءَة"
      },
      "expansion": "Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "abaya"
      },
      "expansion": "abaya",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ar",
        "3": "ع ب و"
      },
      "expansion": "[Template:root]",
      "name": "root"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa). Compare abaya.",
  "forms": [
    {
      "form": "abas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "~"
      },
      "expansion": "aba (countable and uncountable, plural abas)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "17 36 43 4",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 24 16 2 11 14",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "36 22 16 2 10 14",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "36 23 14 25 0 3",
          "kind": "topical",
          "langcode": "en",
          "name": "Clothing",
          "orig": "en:Clothing",
          "parents": [
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "42 10 7 1 5 37",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "en",
          "name": "Osteoglossomorph fish",
          "orig": "en:Osteoglossomorph fish",
          "parents": [
            "Fish",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A coarse, often striped, felted fabric from the Middle East, woven from goat or camel hair."
      ],
      "id": "en-aba-en-noun-scmuluF6",
      "tags": [
        "countable",
        "uncountable"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "17 36 43 4",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1934, Agatha Christie, chapter 5, in Murder on the Orient Express, London: HarperCollins, published 2017, page 110",
          "text": "'A pale mauve abba such as you buy in the East.'",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "1957, Lawrence Durrell, Justine",
          "text": "Here Nessim would sit night after night in the winter, dressed in his old rust-coloured abba, staring gravely at Betelgeuse, or hovering over books of calculations for all the world like a medieval soothsayer.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A loose-fitting sleeveless garment, made from aba or silk, worn by Arabs."
      ],
      "id": "en-aba-en-noun-oRdEjK8b",
      "links": [
        [
          "silk",
          "silk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "countable",
        "uncountable"
      ],
      "translations": [
        {
          "_dis1": "8 62 16 14",
          "code": "nl",
          "lang": "Dutch",
          "sense": "loose-fitting sleeveless garment, made from aba or silk",
          "tags": [
            "masculine"
          ],
          "word": "abaya"
        },
        {
          "_dis1": "8 62 16 14",
          "code": "fi",
          "lang": "Finnish",
          "sense": "loose-fitting sleeveless garment, made from aba or silk",
          "word": "abaya"
        },
        {
          "_dis1": "8 62 16 14",
          "code": "nb",
          "lang": "Norwegian Bokmål",
          "sense": "loose-fitting sleeveless garment, made from aba or silk",
          "tags": [
            "masculine"
          ],
          "word": "abaya"
        },
        {
          "_dis1": "8 62 16 14",
          "code": "pl",
          "lang": "Polish",
          "sense": "loose-fitting sleeveless garment, made from aba or silk",
          "tags": [
            "feminine"
          ],
          "word": "abaja"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "17 36 43 4",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "An outer garment made of the above, very simple in form, worn by the Arabs of the desert. The illustration shows such an aba, made of two breadths of stuff sewed together to make an oblong about four by nine feet."
      ],
      "id": "en-aba-en-noun-kc7oTwwh",
      "tags": [
        "countable",
        "uncountable"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Coordinate term: burka"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Such a garment that is specific to women."
      ],
      "id": "en-aba-en-noun-iGjSX9Iy",
      "tags": [
        "countable",
        "uncountable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/əˈbɑː/",
      "tags": [
        "Received-Pronunciation"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/əˈbɑ/",
      "tags": [
        "General-American"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "(Received Pronunciation) -ɑː"
    },
    {
      "rhymes": "(General American) -ɑ"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "abaya"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "abba"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_text": "* From the name of its creator, the French explorer A. T. d' Abbadie.",
  "forms": [
    {
      "form": "abas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba (plural abas)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "An altazimuth used for astronomy on either land or water."
      ],
      "id": "en-aba-en-noun-bj52PPpI",
      "links": [
        [
          "altazimuth",
          "altazimuth"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈæ.bə/",
      "tags": [
        "US"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-æbə"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "forms": [
    {
      "form": "abas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba (plural abas)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "42 10 7 1 5 37",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "en",
          "name": "Osteoglossomorph fish",
          "orig": "en:Osteoglossomorph fish",
          "parents": [
            "Fish",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "An electric fish of species Gymnarchus niloticus (frankfish, freshwater rat-tail, African knifefish), found in swamps, lakes and rivers in Africa."
      ],
      "id": "en-aba-en-noun-LL4GfFwG",
      "links": [
        [
          "fish",
          "fish"
        ],
        [
          "Gymnarchus niloticus",
          "Gymnarchus niloticus#Translingual"
        ],
        [
          "frankfish",
          "frankfish"
        ]
      ],
      "translations": [
        {
          "code": "fi",
          "lang": "Finnish",
          "sense": "fish",
          "word": "nauhanorsukala"
        },
        {
          "code": "de",
          "lang": "German",
          "sense": "fish",
          "tags": [
            "masculine"
          ],
          "word": "Großnilhecht"
        },
        {
          "code": "mda",
          "lang": "Mada (Nigeria)",
          "sense": "fish",
          "word": "bū mə̀sər"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "wawa aba"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "aba",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ak",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Akan",
  "lang_code": "ak",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Akan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "topical",
          "langcode": "ak",
          "name": "Botany",
          "orig": "ak:Botany",
          "parents": [
            "Biology",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "seed(s)"
      ],
      "id": "en-aba-ak-noun-SPdYUbE3",
      "links": [
        [
          "seed",
          "seed"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Akan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "topical",
          "langcode": "ak",
          "name": "Botany",
          "orig": "ak:Botany",
          "parents": [
            "Biology",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fruit"
      ],
      "id": "en-aba-ak-noun-kglSaqph",
      "links": [
        [
          "fruit",
          "fruit"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ota",
        "3": "عبا",
        "tr": "abâ"
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish عبا (abâ)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "aba"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ar",
        "3": "عَبَاءَة"
      },
      "expansion": "Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Ottoman Turkish عبا (abâ) (Turkish aba), from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa).",
  "forms": [
    {
      "form": "aba",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaja",
      "tags": [
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "abat",
      "tags": [
        "definite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "noun",
        "cat2": "feminine nouns",
        "g": "f",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "aba f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "aba",
        "3": "abaja",
        "4": "abat"
      },
      "expansion": "aba f (plural aba, definite abaja, definite plural abat)",
      "name": "sq-noun"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thin felt (usually white or gray)"
      ],
      "id": "en-aba-sq-noun-ds9hWpYd",
      "links": [
        [
          "thin",
          "thin"
        ],
        [
          "felt",
          "felt"
        ]
      ],
      "qualifier": "old",
      "raw_glosses": [
        "(old) thin felt (usually white or gray)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[aˈba]"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bo",
        "2": "ཨ་ཕ"
      },
      "expansion": "Tibetan ཨ་ཕ (a pha)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grt",
        "2": "apa"
      },
      "expansion": "Garo apa",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably cognate with Tibetan ཨ་ཕ (a pha), Garo apa.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "apt",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Apatani",
  "lang_code": "apt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Apatani entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "apt",
          "name": "Family",
          "orig": "apt:Family",
          "parents": [
            "People",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "id": "en-aba-apt-noun-iKGIHwAl",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*apa",
        "4": "",
        "5": "father",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *apa (“father”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*apa",
        "t": "father"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Turkic *apa (“father”)",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Turkic *apa (“father”).",
  "forms": [
    {
      "form": "abanı",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba (definite accusative abanı, plural abalar)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gadabay Azerbaijani",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ordubad Azerbaijani",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Quba Azerbaijani",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Zangilan Azerbaijani",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "id": "en-aba-az-noun-iKGIHwAl",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Gadabay, Quba, Ordubad, Zangilan) father"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ata"
        }
      ],
      "tags": [
        "Gadabay",
        "Ordubad",
        "Zangilan"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑˈbɑ/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Zardabi Bakuvi-aba.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6a/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6a/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav.ogg",
      "tags": [
        "Baku"
      ],
      "text": "Audio (Baku)"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "trk-cmn",
        "3": "*apa",
        "4": "",
        "5": "mother, elder sister, aunt",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Common Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "trk-cmn",
        "3": "*apa",
        "t": "mother, elder sister, aunt"
      },
      "expansion": "Inherited from Common Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”)",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Common Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”).",
  "forms": [
    {
      "form": "abanı",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abadan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "abam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abası",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abası",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abandan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba (definite accusative abanı, plural abalar)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "az-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jabrayil Azerbaijani",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Qakh Azerbaijani",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Shamkir Azerbaijani",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tabrizi Azerbaijani",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "az",
          "name": "Family members",
          "orig": "az:Family members",
          "parents": [
            "Family",
            "People",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "id": "en-aba-az-noun-zwYi7ypm",
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Jabrayil, Qakh, Shamkir, Tabriz) mother"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ana"
        }
      ],
      "tags": [
        "Tabriz"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "elder sister"
      ],
      "id": "en-aba-az-noun-jrU5EyQx",
      "links": [
        [
          "elder sister",
          "elder sister"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) elder sister"
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "5 5 36 49 5",
          "kind": "other",
          "name": "Azerbaijani entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "elder sister-in-law"
      ],
      "id": "en-aba-az-noun-7rasjrEA",
      "links": [
        [
          "elder",
          "elder"
        ],
        [
          "sister-in-law",
          "sister-in-law"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) elder sister-in-law"
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑˈbɑ/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Zardabi Bakuvi-aba.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6a/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6a/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav.ogg",
      "tags": [
        "Baku"
      ],
      "text": "Audio (Baku)"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "derived terms",
        "2": "Derived"
      },
      "expansion": "Derived",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "ar",
        "3": "عَبَاءَة",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "ar",
        "3": "عَبَاءَة"
      },
      "expansion": "Derived from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa)",
      "name": "der+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "ar",
        "3": "ع ب ء"
      },
      "expansion": "[Template:root]",
      "name": "root"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa).",
  "forms": [
    {
      "form": "abanı",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abadan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "abam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abası",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abası",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abandan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba (definite accusative abanı, plural abalar)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "az-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "aba"
      ],
      "id": "en-aba-az-noun-4SStzOH7",
      "links": [
        [
          "aba",
          "aba#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑˈbɑ/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Zardabi Bakuvi-aba.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6a/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6a/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav.ogg",
      "tags": [
        "Baku"
      ],
      "text": "Audio (Baku)"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "Q332663",
        "in": "the 19th century"
      },
      "expansion": "Coined by Basque nationalist, writer and politician (1865–1903) Sabino Arana in the 19th century",
      "name": "coin"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "-ba"
      },
      "expansion": "-ba",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Coined by Basque nationalist, writer and politician (1865–1903) Sabino Arana in the 19th century, from a misinterpretation of the kinship suffix -ba.",
  "forms": [
    {
      "form": "animate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "eu-decl-anim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abaren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aben",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "abaz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abengan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abengana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarenganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "abarenganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "abenganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "abarenganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarenganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abenganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarenganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarenganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abenganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abengandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abatzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "prolative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "an"
      },
      "expansion": "aba anim",
      "name": "eu-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "eu-decl-anim"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "english": "fatherland; see there for further derivations",
          "word": "aberri"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "id": "en-aba-eu-noun-iKGIHwAl",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(rare) father"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "aita"
        }
      ],
      "tags": [
        "animate",
        "rare"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aba/"
    },
    {
      "ipa": "[a.β̞a]"
    },
    {
      "rhymes": "-aba"
    },
    {
      "audio": "LL-Q8752 (eus)-Xabier Cañas-aba.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/52/LL-Q8752_%28eus%29-Xabier_Ca%C3%B1as-aba.wav/LL-Q8752_%28eus%29-Xabier_Ca%C3%B1as-aba.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/52/LL-Q8752_%28eus%29-Xabier_Ca%C3%B1as-aba.wav/LL-Q8752_%28eus%29-Xabier_Ca%C3%B1as-aba.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "chb",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chibcha",
  "lang_code": "chb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "maize"
      ],
      "id": "en-aba-chb-noun-2VXKl-RN",
      "links": [
        [
          "maize",
          "maize"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "14 73 14",
          "kind": "other",
          "name": "Chibcha entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 93 4",
          "kind": "other",
          "name": "Chibcha terms in nonstandard scripts",
          "parents": [
            "Terms in nonstandard scripts",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "corncob"
      ],
      "id": "en-aba-chb-noun-XmtOYoHZ",
      "links": [
        [
          "corncob",
          "corncob"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "maize crop"
      ],
      "id": "en-aba-chb-noun-JafIPvdQ",
      "links": [
        [
          "maize",
          "maize"
        ],
        [
          "crop",
          "crop"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aβa/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "abe",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "co",
        "2": "nouns",
        "3": "plural",
        "4": "abe",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "aba",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "aba f (plural abe)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ab",
        "2": "f",
        "3": "a",
        "4": "e"
      },
      "expansion": "aba f (plural abe)",
      "name": "co-noun"
    }
  ],
  "lang": "Corsican",
  "lang_code": "co",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "apa"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Corsican entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of apa"
      ],
      "id": "en-aba-co-noun-OlwD8QzN",
      "links": [
        [
          "apa",
          "apa#Corsican"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaba/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dny",
        "2": "noun",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "aba f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dení",
  "lang_code": "dny",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Dení entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fish"
      ],
      "id": "en-aba-dny-noun-tHSpmicF",
      "links": [
        [
          "fish",
          "fish#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sce",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "f1sc": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba",
      "name": "sce-noun"
    }
  ],
  "lang": "Dongxiang",
  "lang_code": "sce",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "id": "en-aba-sce-noun-iKGIHwAl",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑˈpɑ/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sce",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "f1sc": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba",
      "name": "sce-noun"
    }
  ],
  "lang": "Dongxiang",
  "lang_code": "sce",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 97",
          "kind": "other",
          "name": "Dongxiang entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "paternal uncle (father's younger brother)"
      ],
      "id": "en-aba-sce-noun-btf~ivQO",
      "links": [
        [
          "paternal",
          "paternal"
        ],
        [
          "uncle",
          "uncle"
        ],
        [
          "father",
          "father#English"
        ],
        [
          "younger brother",
          "younger brother#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑpɑ/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "duo",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dupaningan Agta",
  "lang_code": "duo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Dupaningan Agta entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "taro"
      ],
      "id": "en-aba-duo-noun-j~Uske19",
      "links": [
        [
          "taro",
          "taro"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ee",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ewe",
  "lang_code": "ee",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Ewe entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mat"
      ],
      "id": "en-aba-ee-noun-DBxUGvnM",
      "links": [
        [
          "mat",
          "mat"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Ewe entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "bed"
      ],
      "id": "en-aba-ee-noun-xQUlMsIg",
      "links": [
        [
          "bed",
          "bed"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "abada"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "abeaca"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "abeiro"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gl"
      },
      "expansion": "Uncertain",
      "name": "unc"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "aba"
      },
      "expansion": "Portuguese aba",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "álabe"
      },
      "expansion": "Spanish álabe",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "aube"
      },
      "expansion": "French aube",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "aripă"
      },
      "expansion": "Romanian aripă",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Uncertain. Cognate with Portuguese aba, Spanish álabe, French aube, Romanian aripă.",
  "forms": [
    {
      "form": "abas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "aba f (plural abas)",
      "name": "gl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Galician",
  "lang_code": "gl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "slope, hillside"
      ],
      "id": "en-aba-gl-noun-VA0~N-qb",
      "links": [
        [
          "slope",
          "slope"
        ],
        [
          "hillside",
          "hillside"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "faldra"
        },
        {
          "word": "pé"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "apron, smock; folds of a shirt or dress"
      ],
      "id": "en-aba-gl-noun-k9hiCVRh",
      "links": [
        [
          "apron",
          "apron"
        ],
        [
          "smock",
          "smock"
        ],
        [
          "fold",
          "fold"
        ],
        [
          "shirt",
          "shirt"
        ],
        [
          "dress",
          "dress"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "faldra"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "gl",
          "name": "Anatomy",
          "orig": "gl:Anatomy",
          "parents": [
            "Biology",
            "Medicine",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "34 10 45 3 8",
          "kind": "other",
          "name": "Galician entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "lap"
      ],
      "id": "en-aba-gl-noun-Bmrd9nQe",
      "links": [
        [
          "anatomy",
          "anatomy"
        ],
        [
          "lap",
          "lap"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(anatomy) lap"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "colo"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "anatomy",
        "medicine",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "brim of a hat"
      ],
      "id": "en-aba-gl-noun-YS32iPtq",
      "links": [
        [
          "brim",
          "brim"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "rim"
      ],
      "id": "en-aba-gl-noun-FWnsW5MI",
      "links": [
        [
          "rim",
          "rim"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaβa̝/"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Diccionario crítico etimológico castellano e hispánico"
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "got",
        "2": "romanization",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba",
      "name": "got-rom"
    }
  ],
  "lang": "Gothic",
  "lang_code": "got",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "𐌰𐌱𐌰"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gothic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gothic romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of 𐌰𐌱𐌰"
      ],
      "id": "en-aba-got-romanization-p8kfS~TY",
      "links": [
        [
          "𐌰𐌱𐌰",
          "𐌰𐌱𐌰#Gothic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hil",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*abá"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *abá",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *abá.",
  "forms": [
    {
      "form": "abá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hil",
        "2": "interjection",
        "head": "abá",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "abá",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "abá"
      },
      "expansion": "abá",
      "name": "hil-interjection"
    }
  ],
  "lang": "Hiligaynon",
  "lang_code": "hil",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "alas, gosh, well, whew"
      ],
      "id": "en-aba-hil-intj-kivq2zus",
      "links": [
        [
          "alas",
          "alas"
        ],
        [
          "gosh",
          "gosh"
        ],
        [
          "well",
          "well"
        ],
        [
          "whew",
          "whew"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "wow"
      ],
      "id": "en-aba-hil-intj-ttyTMxG8",
      "links": [
        [
          "wow",
          "wow"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hil",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*abá"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *abá",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *abá.",
  "forms": [
    {
      "form": "abâ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hil",
        "2": "interjection",
        "head": "abâ",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "abâ",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "abâ"
      },
      "expansion": "abâ",
      "name": "hil-interjection"
    }
  ],
  "lang": "Hiligaynon",
  "lang_code": "hil",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "really"
      ],
      "id": "en-aba-hil-intj-24~74c0Z",
      "links": [
        [
          "really",
          "really"
        ]
      ],
      "qualifier": "questioning",
      "raw_glosses": [
        "(questioning) really"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "ah, oh"
      ],
      "id": "en-aba-hil-intj-TeCO81YS",
      "links": [
        [
          "ah",
          "ah"
        ],
        [
          "oh",
          "oh"
        ]
      ],
      "qualifier": "questioning",
      "raw_glosses": [
        "(questioning) ah, oh"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "abá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "abá"
      },
      "expansion": "abá",
      "name": "hil-noun"
    }
  ],
  "lang": "Hiligaynon",
  "lang_code": "hil",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "hil",
          "name": "Anatomy",
          "orig": "hil:Anatomy",
          "parents": [
            "Biology",
            "Medicine",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "29 0 3 0 49 19",
          "kind": "other",
          "name": "Hiligaynon entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "shoulder blade"
      ],
      "id": "en-aba-hil-noun-zLXg7OGS",
      "links": [
        [
          "anatomy",
          "anatomy"
        ],
        [
          "shoulder blade",
          "shoulder blade"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(anatomy) shoulder blade"
      ],
      "topics": [
        "anatomy",
        "medicine",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "abá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "abá"
      },
      "expansion": "abá",
      "name": "hil-verb"
    }
  ],
  "lang": "Hiligaynon",
  "lang_code": "hil",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "To carry on one's back"
      ],
      "id": "en-aba-hil-verb-AT4H3ZYf",
      "links": [
        [
          "carry",
          "carry"
        ],
        [
          "back",
          "back"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iba",
        "2": "poz-mly-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayic *aba",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "iba",
        "2": "poz-mcm-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Chamic *aba",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "iba",
        "2": "poz-msa-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Sumbawan *aba",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "iba",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *aba",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "iba",
        "2": "map-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *aba",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayic *aba, from Proto-Malayo-Chamic *aba, from Proto-Malayo-Sumbawan *aba, from Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iba",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Iban",
  "lang_code": "iba",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "My father",
          "text": "Aba aku",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "id": "en-aba-iba-noun-iKGIHwAl",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "other": "/abaʔ/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iba",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Iban",
  "lang_code": "iba",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "15 85 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Iban entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 41 26 26",
          "kind": "other",
          "name": "Iban prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "smell"
      ],
      "id": "en-aba-iba-noun-j8otSOHu",
      "links": [
        [
          "smell",
          "smell"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "other": "/abaʔ/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iba",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Iban",
  "lang_code": "iba",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "text": "Jaba aba Jalir ― Jaba and Jalir",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "with; and"
      ],
      "id": "en-aba-iba-prep-b9iIfinG",
      "links": [
        [
          "with",
          "with"
        ],
        [
          "and",
          "and"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "He's in the room",
          "text": "Aba bilik iya",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "at; in"
      ],
      "id": "en-aba-iba-prep-5tjGm0wV",
      "links": [
        [
          "at",
          "at"
        ],
        [
          "in",
          "in"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "other": "/abaʔ/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "ms",
        "3": "aba",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Malay aba",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "ms",
        "3": "aba"
      },
      "expansion": "Inherited from Malay aba",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "poz-mly-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayic *aba",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "poz-mcm-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Chamic *aba",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "poz-msa-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Sumbawan *aba",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *aba",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "map-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *aba",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "abah"
      },
      "expansion": "Doublet of abah",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Malay aba, from Proto-Malayic *aba, from Proto-Malayo-Chamic *aba, from Proto-Malayo-Sumbawan *aba, from Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba. Doublet of abah.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "68 32",
          "kind": "topical",
          "langcode": "id",
          "name": "Family",
          "orig": "id:Family",
          "parents": [
            "People",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father: a human male who begets a child."
      ],
      "id": "en-aba-id-noun-uQSeOnvR",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ],
        [
          "human",
          "human"
        ],
        [
          "male",
          "male"
        ],
        [
          "beget",
          "beget"
        ],
        [
          "child",
          "child"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "abah"
        },
        {
          "sense": "parent",
          "word": "ayah"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "jv",
        "3": "ꦲꦧ",
        "4": "",
        "5": "sign, sound; order, command; to order, command; spoken word; to say, to speak",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Javanese ꦲꦧ (aba, “sign, sound; order, command; to order, command; spoken word; to say, to speak”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "jv",
        "3": "ꦲꦧ",
        "t": "sign, sound; order, command; to order, command; spoken word; to say, to speak"
      },
      "expansion": "Borrowed from Javanese ꦲꦧ (aba, “sign, sound; order, command; to order, command; spoken word; to say, to speak”)",
      "name": "bor+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Javanese ꦲꦧ (aba, “sign, sound; order, command; to order, command; spoken word; to say, to speak”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 68",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 76",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "signals in the form of knocking sounds on walls and so on which are usually heard before the death of a family member"
      ],
      "id": "en-aba-id-noun-wZM-XaPt",
      "related": [
        {
          "word": "aba-aba"
        },
        {
          "word": "abah"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Only used in ar aba"
      ],
      "id": "en-aba-ga-noun-iGi5tfbG",
      "links": [
        [
          "ar aba",
          "ar aba#Irish"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-mut",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-aba",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "haba",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "noun form",
        "g": "m-s"
      },
      "expansion": "aba m sg",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ga-mut"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "37 63",
          "kind": "other",
          "name": "Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ab"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of ab"
      ],
      "id": "en-aba-ga-noun-nKltHeJ2",
      "links": [
        [
          "ab",
          "ab#Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jaa",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Jamamadí",
  "lang_code": "jaa",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jamamadí entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "jaa",
          "name": "Fish",
          "orig": "jaa:Fish",
          "parents": [
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fish"
      ],
      "id": "en-aba-jaa-noun-tHSpmicF",
      "links": [
        [
          "fish",
          "fish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Banawá) fish"
      ],
      "tags": [
        "Banawá"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jv",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba",
      "name": "jv-rom"
    }
  ],
  "lang": "Javanese",
  "lang_code": "jv",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ꦲꦧ"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Javanese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Javanese romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Javanese terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of ꦲꦧ"
      ],
      "id": "en-aba-jv-romanization-yxrHqTxI",
      "links": [
        [
          "ꦲꦧ",
          "ꦲꦧ#Javanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "tags": [
        "imperfective"
      ],
      "word": "abòwac"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "csb",
        "2": "gem-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "csb",
        "2": "gml",
        "3": "ebbe",
        "4": "",
        "5": "tide",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Middle Low German ebbe (“tide”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "csb",
        "2": "gml",
        "3": "ebbe",
        "4": "",
        "5": "tide"
      },
      "expansion": "Borrowed from Middle Low German ebbe (“tide”)",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ebb"
      },
      "expansion": "English ebb",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "eb"
      },
      "expansion": "Dutch eb",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Middle Low German ebbe (“tide”). Compare English ebb and Dutch eb.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "aba f",
      "name": "csb-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "lang": "Kashubian",
  "lang_code": "csb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Regional Kashubian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ebb, the receding movement of the tide"
      ],
      "id": "en-aba-csb-noun-irhtqg1l",
      "links": [
        [
          "regional",
          "regional#English"
        ],
        [
          "ebb",
          "ebb"
        ]
      ],
      "qualifier": "Hel Peninsula",
      "raw_glosses": [
        "(regional, Hel Peninsula) ebb, the receding movement of the tide"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "regional"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Regional Kashubian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ebb tide"
      ],
      "id": "en-aba-csb-noun-sqzoo6os",
      "links": [
        [
          "regional",
          "regional#English"
        ],
        [
          "ebb tide",
          "ebb tide"
        ]
      ],
      "qualifier": "Hel Peninsula",
      "raw_glosses": [
        "(regional, Hel Peninsula) ebb tide"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "regional"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Regional Kashubian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "28 11 61",
          "kind": "other",
          "name": "Kashubian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "tide, any periodic change in sea level"
      ],
      "id": "en-aba-csb-noun-AEWIl3Np",
      "links": [
        [
          "regional",
          "regional#English"
        ],
        [
          "tide",
          "tide"
        ]
      ],
      "qualifier": "Hel Peninsula",
      "raw_glosses": [
        "(regional, Hel Peninsula) tide, any periodic change in sea level"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "regional"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaba/"
    },
    {
      "rhymes": "-aba"
    },
    {
      "audio": "Csb-aba.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/14/Csb-aba.ogg/Csb-aba.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/14/Csb-aba.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "aba"
      },
      "expansion": "Latvian aba",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "aba"
      },
      "expansion": "Lithuanian aba",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Latvian aba and Lithuanian aba.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ltg",
        "2": "conjunction"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "lang": "Latgalian",
  "lang_code": "ltg",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latgalian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "or"
      ],
      "id": "en-aba-ltg-conj-cXVRejcL",
      "links": [
        [
          "or",
          "or"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(archaic) or"
      ],
      "tags": [
        "archaic"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈaba]"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "just"
      ],
      "id": "en-aba-lv-adv-ssZt~UXd",
      "links": [
        [
          "just",
          "just"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(archaic) just"
      ],
      "tags": [
        "archaic"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "just now"
      ],
      "id": "en-aba-lv-adv-fdtE2KUz",
      "links": [
        [
          "just now",
          "just now"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(archaic) just now"
      ],
      "tags": [
        "archaic"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "nupat"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "tikko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "patlaban"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "conjunction"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "or"
      ],
      "id": "en-aba-lv-conj-cXVRejcL",
      "links": [
        [
          "or",
          "or"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(archaic) or"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "vai"
        }
      ],
      "tags": [
        "archaic"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "41 0 0 32 26",
          "kind": "other",
          "name": "Latvian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "both"
      ],
      "id": "en-aba-lv-adj-~3dyBTq~",
      "links": [
        [
          "both",
          "both"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(archaic) both"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "abi"
        }
      ],
      "tags": [
        "archaic"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "gender",
      "tags": [
        "irregular"
      ]
    },
    {
      "form": "declension-4",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "lv-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "4th declension",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abai",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abām",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "abas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "noun",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "aba m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "4th",
        "irr": "gender, dative singular"
      },
      "expansion": "aba m (4th declension, irregular gender, dative singular)",
      "name": "lv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ab",
        "2": "a",
        "3": "4th",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "mi",
        "extrawidth": "-60"
      },
      "name": "lv-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ab",
        "2": "a",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "mi",
        "8": "",
        "drop-v": "",
        "keep-s": "",
        "x": "-60"
      },
      "name": "lv-decl-noun-4"
    },
    {
      "args": {
        "1": "aba",
        "10": "abām",
        "11": "abā",
        "12": "abās",
        "13": "aba",
        "14": "abas",
        "16": "abam",
        "2": "abas",
        "3": "abu",
        "4": "abas",
        "5": "abas",
        "6": "abu",
        "7": "abai",
        "8": "abām",
        "9": "abu",
        "type": "4th declension",
        "x": "-60"
      },
      "name": "lv-decl-noun-table"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "lv",
          "name": "Christianity",
          "orig": "lv:Christianity",
          "parents": [
            "Abrahamism",
            "Religion",
            "Culture",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "lv",
          "name": "Judaism",
          "orig": "lv:Judaism",
          "parents": [
            "Abrahamism",
            "Religion",
            "Culture",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Father; religious superior; in the Syriac, Coptic, and Ethiopic churches, a title given to the bishops, and by the bishops to the patriarch; a title given to Jewish scholars in the Talmudic period."
      ],
      "id": "en-aba-lv-noun-fPW9GYbe",
      "links": [
        [
          "Christianity",
          "Christianity"
        ],
        [
          "Judaism",
          "Judaism"
        ],
        [
          "Father",
          "Father"
        ],
        [
          "Syriac",
          "Syriac"
        ],
        [
          "Coptic",
          "Coptic"
        ],
        [
          "Ethiopic",
          "Ethiopic"
        ],
        [
          "patriarch",
          "patriarch"
        ],
        [
          "Jewish",
          "Jewish"
        ],
        [
          "scholar",
          "scholar"
        ],
        [
          "Talmudic",
          "Talmudic"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Christianity, Judaism) Father; religious superior; in the Syriac, Coptic, and Ethiopic churches, a title given to the bishops, and by the bishops to the patriarch; a title given to Jewish scholars in the Talmudic period."
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "abba"
        }
      ],
      "tags": [
        "Judaism",
        "dative",
        "declension-4",
        "masculine",
        "singular"
      ],
      "topics": [
        "Christianity"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Latvian",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ltg",
        "2": "aba"
      },
      "expansion": "Latgalian aba",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "arba"
      },
      "expansion": "Lithuanian arba",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate with Latvian and Latgalian aba, as well as modern Lithuanian arba.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "conjunction"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lithuanian",
  "lang_code": "lt",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Lithuanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "or (archaic)"
      ],
      "id": "en-aba-lt-conj-prhq8im3",
      "links": [
        [
          "or",
          "or"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "arw",
        "2": "numeral"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lokono",
  "lang_code": "arw",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Lokono entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "one."
      ],
      "id": "en-aba-arw-num-E8p~h1ss",
      "links": [
        [
          "one",
          "one"
        ]
      ],
      "qualifier": "Western Lokono",
      "raw_glosses": [
        "(Western Lokono) one."
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ábą"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mg",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *aba",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mg",
        "2": "map-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *aba",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mg",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba",
      "name": "mg-noun"
    }
  ],
  "lang": "Malagasy",
  "lang_code": "mg",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Malagasy entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "mg",
          "name": "Family members",
          "orig": "mg:Family members",
          "parents": [
            "Family",
            "People",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "id": "en-aba-mg-noun-iKGIHwAl",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) father"
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "poz-mly-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayic *aba",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "poz-mcm-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Chamic *aba",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "poz-msa-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Sumbawan *aba",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *aba",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "map-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *aba",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayic *aba, from Proto-Malayo-Chamic *aba, from Proto-Malayo-Sumbawan *aba, from Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba.",
  "forms": [
    {
      "form": "اب",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    },
    {
      "form": "aba-aba",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaku",
      "tags": [
        "first-person",
        "informal",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abamu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abanya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "اب"
      },
      "expansion": "aba (Jawi spelling اب, plural aba-aba, informal 1st possessive abaku, 2nd possessive abamu, 3rd possessive abanya)",
      "name": "ms-noun"
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "abah"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "44 11 44",
          "kind": "other",
          "name": "Malay entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 0 50",
          "kind": "topical",
          "langcode": "ms",
          "name": "Family",
          "orig": "ms:Family",
          "parents": [
            "People",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of abah"
      ],
      "id": "en-aba-ms-noun-pDGq3ang",
      "links": [
        [
          "abah",
          "abah#Malay"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "abah"
        },
        {
          "word": "bah"
        }
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/abə/",
      "tags": [
        "Johor-Selangor"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/aba/",
      "tags": [
        "Riau-Lingga"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-abə"
    },
    {
      "rhymes": "-bə"
    },
    {
      "rhymes": "-ə"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "ar",
        "3": "أَب"
      },
      "expansion": "Arabic أَب (ʔab)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic أَب (ʔab).",
  "forms": [
    {
      "form": "اب",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    },
    {
      "form": "aba-aba",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaku",
      "tags": [
        "first-person",
        "informal",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abamu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abanya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "اب"
      },
      "expansion": "aba (Jawi spelling اب, plural aba-aba, informal 1st possessive abaku, 2nd possessive abamu, 3rd possessive abanya)",
      "name": "ms-noun"
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "44 11 44",
          "kind": "other",
          "name": "Malay entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "27 46 27",
          "kind": "other",
          "name": "Malay terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father (male parent)"
      ],
      "id": "en-aba-ms-noun-F3VG3s32",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/abə/",
      "tags": [
        "Johor-Selangor"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/aba/",
      "tags": [
        "Riau-Lingga"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-abə"
    },
    {
      "rhymes": "-bə"
    },
    {
      "rhymes": "-ə"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "haba"
      },
      "expansion": "haba",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Shortened form of haba.",
  "forms": [
    {
      "form": "اب",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    },
    {
      "form": "aba-aba",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaku",
      "tags": [
        "first-person",
        "informal",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abamu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abanya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "اب"
      },
      "expansion": "aba (Jawi spelling اب, plural aba-aba, informal 1st possessive abaku, 2nd possessive abamu, 3rd possessive abanya)",
      "name": "ms-noun"
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "haba"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "44 11 44",
          "kind": "other",
          "name": "Malay entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 0 50",
          "kind": "topical",
          "langcode": "ms",
          "name": "Family",
          "orig": "ms:Family",
          "parents": [
            "People",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of haba"
      ],
      "id": "en-aba-ms-noun-ZcBcgKU5",
      "links": [
        [
          "haba",
          "haba#Malay"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "haba"
        }
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/abə/",
      "tags": [
        "Johor-Selangor"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/aba/",
      "tags": [
        "Riau-Lingga"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-abə"
    },
    {
      "rhymes": "-bə"
    },
    {
      "rhymes": "-ə"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "haba"
      },
      "expansion": "Tagalog haba",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Akin to Tagalog haba.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "msk",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mansaka",
  "lang_code": "msk",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mansaka entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "long"
      ],
      "id": "en-aba-msk-adj-~GbwIcZ9",
      "links": [
        [
          "long",
          "long"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mh",
        "2": "en",
        "3": "harbor"
      },
      "expansion": "English harbor",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from English harbor.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mh",
        "10": "",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "mh-head"
    }
  ],
  "lang": "Marshallese",
  "lang_code": "mh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "56 29 15",
          "kind": "other",
          "name": "Marshallese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "60 36 4",
          "kind": "topical",
          "langcode": "mh",
          "name": "Nautical",
          "orig": "mh:Nautical",
          "parents": [
            "Transport",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a harbor."
      ],
      "id": "en-aba-mh-noun-B8M0q9Ee",
      "links": [
        [
          "harbor",
          "harbor"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "an anchorage."
      ],
      "id": "en-aba-mh-noun-BlPTXe-U",
      "links": [
        [
          "anchorage",
          "anchorage"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "a port."
      ],
      "id": "en-aba-mh-noun-vgbRPVUk",
      "links": [
        [
          "port",
          "port"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɑbˠɑ]",
      "note": "phonetic"
    },
    {
      "ipa": "/ɰæpˠæɰ/",
      "note": "phonemic"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ote",
        "2": "es",
        "3": "haba",
        "t": "bean; bump, nodule; equine palatitis"
      },
      "expansion": "Spanish haba (“bean; bump, nodule; equine palatitis”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ote",
        "2": "la",
        "3": "faba",
        "t": "bean"
      },
      "expansion": "Latin faba (“bean”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Spanish haba (“bean; bump, nodule; equine palatitis”), from Latin faba (“bean”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ǎba",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ote",
        "2": "noun",
        "head": "ǎba"
      },
      "expansion": "ǎba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mezquital Otomi",
  "lang_code": "ote",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mezquital Otomi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "ote",
          "name": "Diseases",
          "orig": "ote:Diseases",
          "parents": [
            "Disease",
            "Health",
            "Pathology",
            "Body",
            "Medicine",
            "Human",
            "Biology",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "equine palatitis"
      ],
      "id": "en-aba-ote-noun-5tbR22LA",
      "links": [
        [
          "equine palatitis",
          "equine palatitis#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ndodi"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ǎβa/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "mga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-aba",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-nasal"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "ba"
      },
      "name": "mga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Middle Irish",
  "lang_code": "mga",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ab"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of ab"
      ],
      "id": "en-aba-mga-noun-nKltHeJ2",
      "links": [
        [
          "ab",
          "ab#Middle Irish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "'aba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "agûera"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "amongy"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "apopora"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "aso'îaba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "aúra"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "aûana"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "gûaraabuku"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "gûarasyaba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "pepoata'yba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "pyaba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "samongy"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "tu'ĩatĩ'yba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "îandûaba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "îatyrãbebé"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tpw",
        "2": "tup-gua-pro",
        "3": "*rap",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Tupi-Guarani *rap",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tpw",
        "2": "tup-gua-pro",
        "3": "*rap"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Tupi-Guarani *rap",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tpw",
        "2": "tup-pro",
        "3": "*jap"
      },
      "expansion": "Proto-Tupian *jap",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mav",
        "2": "sap"
      },
      "expansion": "Sateré-Mawé sap",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gn",
        "2": "ague"
      },
      "expansion": "Guaraní ague",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Tupi-Guarani *rap, from Proto-Mawé-Guaraní *t͡sap, from Proto-Tupian *jap.\nCognate with Sateré-Mawé sap, Guaraní ague.",
  "forms": [
    {
      "form": "taba",
      "tags": [
        "absolute"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tpw",
        "10": "saba",
        "11": "",
        "12": "o eaba",
        "13": "",
        "14": "",
        "2": "noun",
        "3": "IIa class pluriform",
        "4": "",
        "5": "absolute",
        "6": "taba",
        "7": "R1",
        "8": "raba",
        "9": "R2",
        "cat2": "IIa class nouns",
        "cat3": "possessable nouns",
        "cat4": "pluriform nouns",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aba (IIa class pluriform, absolute taba, R1 raba, R2 saba)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "p",
        "2": "IIa"
      },
      "expansion": "aba (IIa class pluriform, absolute taba, R1 raba, R2 saba) (possessable)",
      "name": "tpw-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "lang": "Old Tupi",
  "lang_code": "tpw",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "22 6 35 4 33",
          "kind": "other",
          "name": "Old Tupi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "75 13 6 1 6",
          "kind": "topical",
          "langcode": "tpw",
          "name": "Hair",
          "orig": "tpw:Hair",
          "parents": [
            "Body parts",
            "Body",
            "Anatomy",
            "Human",
            "Biology",
            "Medicine",
            "All topics",
            "Sciences",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "64 11 19 1 5",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "tpw",
          "name": "Feathers",
          "orig": "tpw:Feathers",
          "parents": [
            "Animal body parts",
            "Birds",
            "Body parts",
            "Animals",
            "Vertebrates",
            "Body",
            "Anatomy",
            "Lifeforms",
            "Chordates",
            "Human",
            "Biology",
            "Medicine",
            "All topics",
            "Life",
            "Sciences",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "body hair"
      ],
      "id": "en-aba-tpw-noun-HkXZsyFS",
      "links": [
        [
          "body hair",
          "body hair"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "fur (hairy coat of various mammal species)"
      ],
      "id": "en-aba-tpw-noun-V43pIjCD",
      "links": [
        [
          "fur",
          "fur"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "22 6 35 4 33",
          "kind": "other",
          "name": "Old Tupi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "pigeon feathers",
          "text": "pykasuaba",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "contour feather; plumage"
      ],
      "id": "en-aba-tpw-noun-tUYjzek5",
      "links": [
        [
          "contour feather",
          "contour feather"
        ],
        [
          "plumage",
          "plumage"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "wool"
      ],
      "id": "en-aba-tpw-noun-~rZyoubq",
      "links": [
        [
          "wool",
          "wool"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "22 6 35 4 33",
          "kind": "other",
          "name": "Old Tupi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "19 3 9 1 68",
          "kind": "topical",
          "langcode": "tpw",
          "name": "Fabrics",
          "orig": "tpw:Fabrics",
          "parents": [
            "Materials",
            "Manufacturing",
            "Human activity",
            "Human behaviour",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 8 9 1 58",
          "kind": "topical",
          "langcode": "tpw",
          "name": "Fibers",
          "orig": "tpw:Fibers",
          "parents": [
            "Materials",
            "Manufacturing",
            "Human activity",
            "Human behaviour",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "woolen fabric"
      ],
      "id": "en-aba-tpw-noun-bFyQPCZc",
      "links": [
        [
          "woolen",
          "woolen"
        ],
        [
          "fabric",
          "fabric"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.β̞a/"
    },
    {
      "rhymes": "-aβa"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "abá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "abá"
      },
      "expansion": "abá",
      "name": "pag-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "lang": "Pangasinan",
  "lang_code": "pag",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pangasinan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pangasinan entries with outdated source",
          "parents": [
            "Entries with outdated source",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pangasinan entries with outdated source/Diccionario pangasinan-español 1865",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pangasinan terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "taro"
      ],
      "id": "en-aba-pag-noun-j~Uske19",
      "links": [
        [
          "taro",
          "taro"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "aba-aba"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aˈba/"
    },
    {
      "ipa": "[aˈba]"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "abar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "desabar"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "alapa",
        "4": "",
        "5": "slap, smack"
      },
      "expansion": "Latin alapa (“slap, smack”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "aba"
      },
      "expansion": "Galician aba",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin alapa (“slap, smack”). Cognate with Galician aba.",
  "forms": [
    {
      "form": "abas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "aba f (plural abas)",
      "name": "pt-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "the brim of the hat",
          "text": "a aba do chapéu",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "brim (of a hat)"
      ],
      "id": "en-aba-pt-noun-PYdhlyJP",
      "links": [
        [
          "brim",
          "brim"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "flap (hinged leaf of furniture)"
      ],
      "id": "en-aba-pt-noun-9h9amsWx",
      "links": [
        [
          "flap",
          "flap#English:_hinged_leaf"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "bank (of a river)"
      ],
      "id": "en-aba-pt-noun-hdpQm6EE",
      "links": [
        [
          "bank",
          "bank#English:_edge"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "margem"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "pt",
          "name": "Computing",
          "orig": "pt:Computing",
          "parents": [
            "Technology",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "5 6 1 48 17 23",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "tab (navigational widget in a GUI)"
      ],
      "id": "en-aba-pt-noun-GbMIgsdt",
      "links": [
        [
          "computing",
          "computing#Noun"
        ],
        [
          "tab",
          "tab"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(computing) tab (navigational widget in a GUI)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "topics": [
        "computing",
        "engineering",
        "mathematics",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.bɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈa.bɐ/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈa.ba/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈa.bɐ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈa.βɐ]",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-abɐ"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "abar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of abar:\n## third-person singular present indicative\n## second-person singular imperative",
        "third-person singular present indicative"
      ],
      "id": "en-aba-pt-verb-R2k1RhRR",
      "links": [
        [
          "abar",
          "abar#Portuguese"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of abar:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "abar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of abar:\n## third-person singular present indicative\n## second-person singular imperative",
        "second-person singular imperative"
      ],
      "id": "en-aba-pt-verb-H~AvJG~N",
      "links": [
        [
          "abar",
          "abar#Portuguese"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of abar:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "ota",
        "3": "عبا",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "abâ",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish عبا (abâ)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "ota",
        "3": "عبا",
        "tr": "abâ"
      },
      "expansion": "Borrowed from Ottoman Turkish عبا (abâ)",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "aba"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "ar",
        "3": "عَبَاءَة"
      },
      "expansion": "Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Ottoman Turkish عبا (abâ) (Turkish aba), from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-noun-f-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "o aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaua",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abale",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "unei abale",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "aba f (uncountable)",
      "name": "ro-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "f",
        "gpd": "abalelor",
        "gpi": "abale",
        "gsd": "abalei",
        "gsi": "abale",
        "n": "sg",
        "npd": "abalele",
        "npi": "abale",
        "nsd": "abaua",
        "nsi": "aba",
        "vp": "abalelor",
        "vs": "aba"
      },
      "name": "ro-decl-noun-single"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "30 70",
          "kind": "other",
          "name": "Romanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thick woollen fabric, usually white, from which country-style clothing is often made"
      ],
      "id": "en-aba-ro-noun-WylFhPOI",
      "related": [
        {
          "word": "pănură"
        },
        {
          "word": "țesătură"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "dimie"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "uncountable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aˈba/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "interjection"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "expresses wonder or draws attention to something"
      ],
      "id": "en-aba-ro-intj-w8g~fDAi"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aˈba/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "slr",
        "2": "adx",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Amdo Tibetan",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bo",
        "2": "ཨ་ཕ",
        "t": "father"
      },
      "expansion": "ཨ་ཕ (a pha, “father”)",
      "name": "l"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Amdo Tibetan ཨ་ཕ (a pha, “father”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "slr",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Salar",
  "lang_code": "slr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Salar entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "id": "en-aba-slr-noun-iKGIHwAl",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑbɑ/",
      "note": "Xunhua, Qinghai, Ili, Yining, Xinjiang"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sc",
        "2": "la",
        "3": "ava"
      },
      "expansion": "Latin ava",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "avus"
      },
      "expansion": "avus",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin ava, feminine of avus.",
  "forms": [
    {
      "form": "abas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sc",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "abas",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aba f (plural abas)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "abas"
      },
      "expansion": "aba f (plural abas)",
      "name": "sc-noun"
    }
  ],
  "lang": "Sardinian",
  "lang_code": "sc",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "grandmother"
      ],
      "id": "en-aba-sc-noun-wE2HqnCn",
      "links": [
        [
          "grandmother",
          "grandmother"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sc",
        "2": "la",
        "3": "ala"
      },
      "expansion": "Latin ala",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin ala.",
  "forms": [
    {
      "form": "abas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sc",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "abas",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aba f (plural abas)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "abas"
      },
      "expansion": "aba f (plural abas)",
      "name": "sc-noun"
    }
  ],
  "lang": "Sardinian",
  "lang_code": "sc",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 84",
          "kind": "other",
          "name": "Sardinian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wing"
      ],
      "id": "en-aba-sc-noun-wEfK75W0",
      "links": [
        [
          "wing",
          "wing"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ala"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "abi",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sdc",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "abi",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aba f (plural abi)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "abi"
      },
      "expansion": "aba f (plural abi)",
      "name": "sdc-noun"
    }
  ],
  "lang": "Sassarese",
  "lang_code": "sdc",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "bee",
          "word": "abi"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sassarese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of abi (“bee”)"
      ],
      "id": "en-aba-sdc-noun-re74JHDQ",
      "links": [
        [
          "abi",
          "abi#Sassarese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈab(b)a/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "sga",
        "3": "abb"
      },
      "expansion": "Old Irish abb",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "la",
        "3": "abbās"
      },
      "expansion": "Latin abbās",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "grc",
        "3": "ἀββᾶς"
      },
      "expansion": "Ancient Greek ἀββᾶς (abbâs)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "2": "arc",
        "3": "אבא",
        "t": "father",
        "tr": "’abbā"
      },
      "expansion": "Aramaic אבא (’abbā, “father”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish abb, from Latin abbās, from Ancient Greek ἀββᾶς (abbâs), from Aramaic אבא (’abbā, “father”).",
  "forms": [
    {
      "form": "aba",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abachan",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gd-decl-noun-m3",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "III masculine noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abachan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abachan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abachan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "t-aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an t-aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "h-abachan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "na h-abachan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abachan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nan abachan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "an aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "h-abachan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "na h-abachan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "a aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "abachan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "a abachan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gd-mut-vowel",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "mutation-radical"
      ]
    },
    {
      "form": "n-aba",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "eclipsis",
        "mutation"
      ]
    },
    {
      "form": "h-aba",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-h"
      ]
    },
    {
      "form": "t-aba",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "mutation",
        "prothesis-t"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gd",
        "10": "aba",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "17": "plural",
        "18": "abachan",
        "19": "",
        "2": "noun",
        "20": "",
        "21": "",
        "22": "",
        "23": "",
        "24": "{{{pl4}}}",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "genitive singular",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "dat|s",
        "f2accel-form": "dat|s",
        "f3accel-form": "dat|s",
        "f4accel-form": "gen|s",
        "f5accel-form": "gen|s",
        "f6accel-form": "gen|s",
        "f7accel-form": "p",
        "f8accel-form": "p",
        "f9accel-form": "p",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aba m (genitive singular aba, plural abachan)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "gen": "aba",
        "pl": "abachan"
      },
      "expansion": "aba m (genitive singular aba, plural abachan)",
      "name": "gd-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "ba",
        "3": "ch"
      },
      "name": "gd-decl-noun-m3"
    },
    {
      "args": {
        "1": "aba",
        "10": "aba",
        "11": "h-abachan",
        "12": "abachan",
        "13": "h-abachan",
        "14": "abachan",
        "2": "aba",
        "3": "aba",
        "4": "abachan",
        "5": "abachan",
        "6": "abachan",
        "7": "t-aba",
        "8": "aba",
        "9": "aba",
        "artdat": "an",
        "artgen": "an",
        "artnom": "an",
        "artpl": "nan",
        "type": "type III masculine noun"
      },
      "name": "gd-decl-noun-table"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "gd-mut-vowel"
    }
  ],
  "lang": "Scottish Gaelic",
  "lang_code": "gd",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "gd",
          "name": "Christianity",
          "orig": "gd:Christianity",
          "parents": [
            "Abrahamism",
            "Religion",
            "Culture",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "gd",
          "name": "Monasticism",
          "orig": "gd:Monasticism",
          "parents": [
            "Religion",
            "Culture",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "gd",
          "name": "People",
          "orig": "gd:People",
          "parents": [
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "mac-an-aba"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "What makes the one abbot glad makes the other abbot sad.",
          "text": "An nì a nì an dara h-aba subhach, nì e dubhach an t-aba eile.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "abbot"
      ],
      "id": "en-aba-gd-noun-QIJ12JW6",
      "links": [
        [
          "abbot",
          "abbot"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "abaid"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ab"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈapə/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "ota",
        "3": "عبا",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "abâ",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish عبا (abâ)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "ota",
        "3": "عبا",
        "tr": "abâ"
      },
      "expansion": "Borrowed from Ottoman Turkish عبا (abâ)",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "aba"
      },
      "expansion": "Turkish aba",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "ar",
        "3": "عَبَاءَة"
      },
      "expansion": "Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Ottoman Turkish عبا (abâ) (Turkish aba), from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa).",
  "forms": [
    {
      "form": "аба",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "f"
      },
      "expansion": "aba f (Cyrillic spelling аба)",
      "name": "sh-noun"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Regional Serbo-Croatian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "aba"
      ],
      "id": "en-aba-sh-noun-4SStzOH7",
      "links": [
        [
          "regional",
          "regional#English"
        ],
        [
          "aba",
          "aba#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(regional) aba"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "regional"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "aby",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "žena",
      "tags": [
        "declension-pattern-of"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "decl": "žena",
        "gen": "aby"
      },
      "expansion": "aba f (genitive singular aby, declension pattern of žena)",
      "name": "sk-noun"
    }
  ],
  "lang": "Slovak",
  "lang_code": "sk",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Slovak entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "aba, abaya"
      ],
      "id": "en-aba-sk-noun-DyvKGnK9",
      "links": [
        [
          "aba",
          "aba#English"
        ],
        [
          "abaya",
          "abaya"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "abája"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈaba]"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nr",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gàba"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gàba",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gàba.",
  "forms": [
    {
      "form": "-aba",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nr",
        "2": "verb",
        "head": "-aba"
      },
      "expansion": "-aba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "aba"
      },
      "expansion": "-aba",
      "name": "nr-verb"
    }
  ],
  "lang": "Southern Ndebele",
  "lang_code": "nr",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Southern Ndebele entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to divide, to distribute"
      ],
      "id": "en-aba-nr-verb-tXCRC4x3",
      "links": [
        [
          "divide",
          "divide"
        ],
        [
          "distribute",
          "distribute"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "inherited"
      },
      "expansion": "inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "apage",
        "4": "",
        "5": "go away",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin apage (“go away”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "la",
        "3": "apage",
        "nocap": "1",
        "t": "go away"
      },
      "expansion": "inherited from Latin apage (“go away”)",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "grc",
        "3": "άπαγε"
      },
      "expansion": "Ancient Greek άπαγε (ápage)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "borrowed"
      },
      "expansion": "borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "ar",
        "3": "اِبْعَد",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "-",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Arabic اِبْعَد",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "ar",
        "3": "اِبْعَد",
        "nocap": "1",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "borrowed from Arabic اِبْعَد",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ar",
        "2": "بَعِدَ",
        "t": "to go away"
      },
      "expansion": "بَعِدَ (baʕida, “to go away”)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "",
        "3": "aba"
      },
      "expansion": "Spanish aba",
      "name": "m+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Either inherited from Latin apage (“go away”), from Ancient Greek άπαγε (ápage), or alternatively borrowed from Arabic اِبْعَد (ibʕad, dialectally also abʕad), imperative of بَعِدَ (baʕida, “to go away”). As both words have the same meaning and could both easily have yielded Spanish aba, it is hardly possible to decide.",
  "forms": [
    {
      "form": "¡aba!",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "es",
        "2": "interjection",
        "head": "¡aba!"
      },
      "expansion": "¡aba!",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Spanish",
  "lang_code": "es",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Spanish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "caution!, watch out!"
      ],
      "id": "en-aba-es-intj-u5K7By5q",
      "links": [
        [
          "caution",
          "caution"
        ],
        [
          "watch out",
          "watch out"
        ]
      ],
      "wikipedia": [
        "Royal Spanish Academy"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaba/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈa.β̞a]"
    },
    {
      "homophone": "haba"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sux",
        "2": "romanization",
        "head": ""
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba",
      "name": "sux-rom"
    }
  ],
  "lang": "Sumerian",
  "lang_code": "sux",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "aba",
          "word": "𒀊"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sumerian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sumerian romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of 𒀊 (aba)"
      ],
      "id": "en-aba-sux-romanization-sWz1925p",
      "links": [
        [
          "𒀊",
          "𒀊#Sumerian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ss",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gàba"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gàba",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gàba.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ába",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ába"
      },
      "expansion": "-ába",
      "name": "ss-verb"
    }
  ],
  "lang": "Swazi",
  "lang_code": "ss",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to share"
      ],
      "id": "en-aba-ss-verb-~hO9nSgs",
      "links": [
        [
          "share",
          "share"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to share"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 68",
          "kind": "other",
          "name": "Swazi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to distribute"
      ],
      "id": "en-aba-ss-verb-jJvQ5DfV",
      "links": [
        [
          "distribute",
          "distribute"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to distribute"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "abain"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "abang-aba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "kaaba-aba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "kaabaan"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "magpakaaba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "pagkaaba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "pagpapakaaba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "sa aba"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "sa aba ko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0",
      "word": "sa aba mo"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "abâ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜀᜊ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "abâ",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "abâ (Baybayin spelling ᜀᜊ)",
      "name": "tl-adj"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Let's help the poor families.",
          "text": "Tulungan natin ang mga abang pamilya.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "poor, indigent"
      ],
      "id": "en-aba-tl-adj-jeCNA~W3",
      "links": [
        [
          "poor",
          "poor"
        ],
        [
          "indigent",
          "indigent"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "dukha"
        },
        {
          "word": "maralita"
        },
        {
          "word": "hirap"
        },
        {
          "word": "mahirap"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "humble; ordinary"
      ],
      "id": "en-aba-tl-adj-PDZxUNAT",
      "links": [
        [
          "humble",
          "humble"
        ],
        [
          "ordinary",
          "ordinary"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "karaniwan"
        },
        {
          "word": "pangkaraniwan"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "oppressed, abused"
      ],
      "id": "en-aba-tl-adj-b-K3jmQF",
      "links": [
        [
          "oppressed",
          "oppressed"
        ],
        [
          "abused",
          "abused"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "api"
        },
        {
          "word": "inapi"
        },
        {
          "word": "api-apihan"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "4 1 4 37 3 4 7 23 17",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 2 7 35 7 7 7 18 12",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 3 12 17 13 13 12 14 8",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with mabilis pronunciation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 6 23 32 25",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with maragsa pronunciation",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "5 2 7 34 7 7 8 19 12",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "unfortunate"
      ],
      "id": "en-aba-tl-adj-rK9svgE1",
      "links": [
        [
          "unfortunate",
          "unfortunate"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kaawa-awa"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "mean, despicable"
      ],
      "id": "en-aba-tl-adj-Klo6c3~M",
      "links": [
        [
          "mean",
          "mean"
        ],
        [
          "despicable",
          "despicable"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "hamak"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔaˈbaʔ/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʔɐˈbaʔ]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-aʔ"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*abá"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *abá",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *abá.",
  "forms": [
    {
      "form": "abá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜀᜊ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "interjection",
        "2": "abá",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "abá (Baybayin spelling ᜀᜊ)",
      "name": "tl-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Hey! How come you only said it now?",
          "text": "Aba! Bakit ngayon mo lang sinabi?",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Well! Do as you please.",
          "text": "Aba! Ikaw ang bahala.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "But of course.",
          "text": "Aba oo.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "an exclamation of surprise, wonder, or admiration; wow"
      ],
      "id": "en-aba-tl-intj-BCa3oCgm",
      "links": [
        [
          "surprise",
          "surprise#English"
        ],
        [
          "wonder",
          "wonder#English"
        ],
        [
          "admiration",
          "admiration#English"
        ],
        [
          "wow",
          "wow#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "naku"
        },
        {
          "word": "adyaw"
        },
        {
          "word": "ba"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔaˈba/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʔɐˈba]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "es",
        "3": "ave",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Spanish ave",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "es",
        "3": "ave"
      },
      "expansion": "Borrowed from Spanish ave",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "la",
        "3": "avē",
        "t": "hello, hail"
      },
      "expansion": "Latin avē (“hello, hail”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "calling of attention"
      },
      "expansion": "“calling of attention”",
      "name": "m-g"
    },
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "borrowed"
      },
      "expansion": "borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "es",
        "3": "aba",
        "4": "",
        "5": "watch out",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Spanish aba (“watch out”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "es",
        "3": "aba",
        "4": "",
        "5": "watch out",
        "nocap": "1"
      },
      "expansion": "borrowed from Spanish aba (“watch out”)",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "la",
        "3": "apage",
        "t": "go away"
      },
      "expansion": "Latin apage (“go away”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "grc",
        "3": "άπαγε"
      },
      "expansion": "Ancient Greek άπαγε (ápage)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "ar",
        "3": "اِبْعَد",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "Arabic اِبْعَد",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Spanish ave, from Latin avē (“hello, hail”). The senses “calling of attention” could possibly be borrowed from Spanish aba (“watch out”), either from Latin apage (“go away”), from Ancient Greek άπαγε (ápage), or from Arabic اِبْعَد.",
  "forms": [
    {
      "form": "abá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜀᜊ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "interjection",
        "2": "abá",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "abá (Baybayin spelling ᜀᜊ)",
      "name": "tl-head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "intj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "derived": [
        {
          "word": "Aba Ginoong Maria"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Hail Mary!; Ave Maria!",
          "text": "Aba Ginoong Maria!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hail!"
      ],
      "id": "en-aba-tl-intj-MCj4E4P9",
      "links": [
        [
          "hail",
          "hail"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔaˈba/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʔɐˈba]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "abahin"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "es",
        "3": "ave",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Spanish ave",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "es",
        "3": "ave"
      },
      "expansion": "Borrowed from Spanish ave",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "la",
        "3": "avē",
        "t": "hello, hail"
      },
      "expansion": "Latin avē (“hello, hail”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "calling of attention"
      },
      "expansion": "“calling of attention”",
      "name": "m-g"
    },
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "borrowed"
      },
      "expansion": "borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "es",
        "3": "aba",
        "4": "",
        "5": "watch out",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Spanish aba (“watch out”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "es",
        "3": "aba",
        "4": "",
        "5": "watch out",
        "nocap": "1"
      },
      "expansion": "borrowed from Spanish aba (“watch out”)",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "la",
        "3": "apage",
        "t": "go away"
      },
      "expansion": "Latin apage (“go away”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "grc",
        "3": "άπαγε"
      },
      "expansion": "Ancient Greek άπαγε (ápage)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tl",
        "2": "ar",
        "3": "اِبْعَد",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "Arabic اِبْعَد",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Spanish ave, from Latin avē (“hello, hail”). The senses “calling of attention” could possibly be borrowed from Spanish aba (“watch out”), either from Latin apage (“go away”), from Ancient Greek άπαγε (ápage), or from Arabic اِبْعَد.",
  "forms": [
    {
      "form": "abá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜀᜊ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "abá",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "abá (Baybayin spelling ᜀᜊ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "act of greeting or calling the attention of someone"
      ],
      "id": "en-aba-tl-noun-J882pwQ6",
      "links": [
        [
          "act",
          "act"
        ],
        [
          "greet",
          "greet"
        ],
        [
          "call",
          "call"
        ],
        [
          "attention",
          "attention"
        ],
        [
          "someone",
          "someone"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "bati"
        },
        {
          "word": "pagbati"
        }
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "reminder or call of attention for someone about something"
      ],
      "id": "en-aba-tl-noun-rZyniUBG",
      "links": [
        [
          "reminder",
          "reminder"
        ],
        [
          "call",
          "call"
        ],
        [
          "attention",
          "attention"
        ],
        [
          "someone",
          "someone"
        ],
        [
          "something",
          "something"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "banggit"
        },
        {
          "word": "ino"
        },
        {
          "word": "pagbanggit"
        },
        {
          "word": "pag-ino"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔaˈba/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʔɐˈba]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tt",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tatar",
  "lang_code": "tt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "aba",
          "word": "аба"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tatar entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tatar terms in Latin script",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Latin spelling of аба (aba)"
      ],
      "id": "en-aba-tt-noun-QD~UDmAH",
      "links": [
        [
          "аба",
          "аба#Tatar"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tft",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ternate",
  "lang_code": "tft",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ternate entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "id": "en-aba-tft-noun-iKGIHwAl",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "baba"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈa.ba]"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*apa",
        "4": "",
        "5": "mother, elder sister, aunt"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”).",
  "forms": [
    {
      "form": "abayı",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "abayı",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "abalar",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "nom|p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "aba (definite accusative abayı, plural abalar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yı",
        "2": "lar"
      },
      "expansion": "aba (definite accusative abayı, plural abalar)",
      "name": "tr-noun"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "elder sister"
      ],
      "id": "en-aba-tr-noun-jrU5EyQx",
      "links": [
        [
          "elder",
          "elder"
        ],
        [
          "sister",
          "sister"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) elder sister"
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "id": "en-aba-tr-noun-zwYi7ypm",
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) mother"
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑbɑ/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ar",
        "3": "عَبَاءَة"
      },
      "expansion": "Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa).",
  "forms": [
    {
      "form": "abayı",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "noun",
        "3": "definite accusative",
        "4": "abayı",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "plural",
        "8": "abalar",
        "f1accel-form": "def|acc|s",
        "f1request": "1",
        "f3accel-form": "nom|p",
        "f3request": "1",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "aba (definite accusative abayı, plural abalar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yı",
        "2": "lar"
      },
      "expansion": "aba (definite accusative abayı, plural abalar)",
      "name": "tr-noun"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "word": "aba güreşi"
        }
      ],
      "glosses": [
        "felt (a non-woven cloth that is produced by matting, condensing and pressing woollen fibres)"
      ],
      "id": "en-aba-tr-noun-BbHiJf54",
      "links": [
        [
          "felt",
          "felt"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑbɑ/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "آبا",
        "tr": "aba"
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish آبا (aba)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ar",
        "3": "آباء"
      },
      "expansion": "Arabic آباء (ʔābāʔ)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Ottoman Turkish آبا (aba), from Arabic آباء (ʔābāʔ).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abayı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abadan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "abam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abası",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abandan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "poss": "1"
      },
      "name": "tr-infl-noun-v"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "fathers"
      ],
      "id": "en-aba-tr-noun--enDSd~i",
      "links": [
        [
          "fathers",
          "fathers"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(archaic) fathers"
      ],
      "tags": [
        "archaic"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "8 1 28 5 41 5 11",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ancestors, forefathers"
      ],
      "id": "en-aba-tr-noun-9aDXNdlU",
      "links": [
        [
          "ancestors",
          "ancestors"
        ],
        [
          "forefathers",
          "forefathers"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(archaic) ancestors, forefathers"
      ],
      "tags": [
        "archaic"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "Christian monks"
      ],
      "id": "en-aba-tr-noun-VCXf26mN",
      "links": [
        [
          "Christian",
          "Christian"
        ],
        [
          "monks",
          "monks"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(archaic) Christian monks"
      ],
      "tags": [
        "archaic"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑːbɑː/"
    },
    {
      "ipa": "/ɑbɑ/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ab"
        }
      ],
      "glosses": [
        "dative singular of ab"
      ],
      "id": "en-aba-tr-noun-wYPQtqCd",
      "links": [
        [
          "ab",
          "ab#Turkish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑbɑ/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vec",
        "2": "àcua"
      },
      "expansion": "Venetian àcua",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "acqua"
      },
      "expansion": "Italian acqua",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare Venetian àcua and Italian acqua.",
  "forms": [
    {
      "form": "abe",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vec",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "abe",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "f",
        "head": "aba"
      },
      "expansion": "aba f (plural abe)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ab",
        "2": "f",
        "3": "a",
        "4": "e"
      },
      "expansion": "aba f (plural abe)",
      "name": "vec-noun"
    }
  ],
  "lang": "Venetian",
  "lang_code": "vec",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Venetian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-aba-vec-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ],
      "qualifier": "Informal",
      "raw_glosses": [
        "(Belluno, Informal) water"
      ],
      "related": [
        {
          "roman": "Belluno",
          "word": "àiva"
        },
        {
          "sense": "Belluno, Informal",
          "word": "buba"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wew",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Weyewa",
  "lang_code": "wew",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Weyewa entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fat"
      ],
      "id": "en-aba-wew-noun-vgf1E5ph",
      "links": [
        [
          "fat",
          "fat"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Loli) fat"
      ],
      "tags": [
        "Loli"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Weyewa entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mouth"
      ],
      "id": "en-aba-wew-noun-TPNc-HQ1",
      "links": [
        [
          "mouth",
          "mouth"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Loli) mouth"
      ],
      "tags": [
        "Loli"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wuh",
        "2": "cmn",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Mandarin",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "阿爸"
      },
      "expansion": "阿爸 (ābà)",
      "name": "zh-l"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Mandarin 阿爸 (ābà).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wuh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Wutunhua",
  "lang_code": "wuh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Wutunhua entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "wuh",
          "name": "Family",
          "orig": "wuh:Family",
          "parents": [
            "People",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "wuh",
          "name": "People",
          "orig": "wuh:People",
          "parents": [
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "id": "en-aba-wuh-noun-iKGIHwAl",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ha"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[apa]"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xh",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gàba"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gàba",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gàba.",
  "forms": [
    {
      "form": "-aba",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aba"
      },
      "expansion": "-aba",
      "name": "xh-verb"
    }
  ],
  "lang": "Xhosa",
  "lang_code": "xh",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to share"
      ],
      "id": "en-aba-xh-verb-~hO9nSgs",
      "links": [
        [
          "share",
          "share"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to share"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to distribute"
      ],
      "id": "en-aba-xh-verb-jJvQ5DfV",
      "links": [
        [
          "distribute",
          "distribute"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to distribute"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "âba",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xh",
        "2": "pronoun",
        "cat2": "demonstrative pronouns",
        "head": "âba"
      },
      "expansion": "âba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Xhosa",
  "lang_code": "xh",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "84 5 11",
          "kind": "other",
          "name": "Xhosa demonstrative pronouns",
          "parents": [
            "Demonstrative pronouns",
            "Demonstrative pro-forms",
            "Pronouns",
            "Pro-forms",
            "Lemmas",
            "Terms by semantic function"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "56 15 29",
          "kind": "other",
          "name": "Xhosa entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "100 0 0",
          "kind": "other",
          "name": "Xhosa pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "these; class 2 proximal demonstrative."
      ],
      "id": "en-aba-xh-pron-G-ftTvmb",
      "links": [
        [
          "these",
          "these"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[âːɓa]"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "àbá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "àbá",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "àbá",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "àbá",
        "3": ""
      },
      "expansion": "àbá",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "àbá"
      },
      "expansion": "àbá",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "55 7 25 3 3 7",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "idea, suggestion"
      ],
      "id": "en-aba-yo-noun-i5q0OJoT",
      "links": [
        [
          "idea",
          "idea"
        ],
        [
          "suggestion",
          "suggestion"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/à.bá/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "abà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "abà",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "abà",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "abà",
        "3": ""
      },
      "expansion": "abà",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "abà"
      },
      "expansion": "abà",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "barn, village"
      ],
      "id": "en-aba-yo-noun-ToTsKrPX",
      "links": [
        [
          "barn",
          "barn"
        ],
        [
          "village",
          "village"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ahéré"
        },
        {
          "word": "abúlé"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ā.bà/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "à-",
        "3": "ba",
        "id1": "nominalizing prefix",
        "t1": "nominalizing prefix",
        "t2": "to brood, to incubate"
      },
      "expansion": "à- (“nominalizing prefix”) + ba (“to brood, to incubate”)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From à- (“nominalizing prefix”) + ba (“to brood, to incubate”)",
  "forms": [
    {
      "form": "àba",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "àba",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "àba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "àba",
        "3": ""
      },
      "expansion": "àba",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "àba"
      },
      "expansion": "àba",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba terms prefixed with a- (nominalizing prefix)",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "incubation"
      ],
      "id": "en-aba-yo-noun-cfB~fuj0",
      "links": [
        [
          "incubation",
          "incubation"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/à.bā/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "forms": [
    {
      "form": "abá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "abá",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "abá",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "abá",
        "3": ""
      },
      "expansion": "abá",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "abá"
      },
      "expansion": "abá",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "type of mat"
      ],
      "id": "en-aba-yo-noun-sqps0yR2",
      "links": [
        [
          "mat",
          "mat"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ẹní"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ā.bá/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "grandfather, paternal grandfather",
      "word": "ababa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "grandfather, maternal grandfather",
      "word": "abaye"
    }
  ],
  "etymology_number": 5,
  "forms": [
    {
      "form": "àbá",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "àbá",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "àbá",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "àbá",
        "3": ""
      },
      "expansion": "àbá",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "àbá"
      },
      "expansion": "àbá",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "antonyms": [
        {
          "word": "iye"
        },
        {
          "word": "eye"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ekiti Yoruba",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "id": "en-aba-yo-noun-iKGIHwAl",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Ekiti) father"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "bàbá"
        },
        {
          "word": "aba"
        }
      ],
      "tags": [
        "Ekiti"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ekiti Yoruba",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a term of familiarity or respect for an older man or male relative"
      ],
      "id": "en-aba-yo-noun-6u4OemLY",
      "links": [
        [
          "familiarity",
          "familiarity"
        ],
        [
          "respect",
          "respect"
        ],
        [
          "older",
          "older"
        ],
        [
          "man",
          "man"
        ],
        [
          "male",
          "male"
        ],
        [
          "relative",
          "relative"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Ekiti) a term of familiarity or respect for an older man or male relative"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "bàbá"
        },
        {
          "word": "aba"
        }
      ],
      "tags": [
        "Ekiti"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/à.bá/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zag",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Zaghawa",
  "lang_code": "zag",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kisir"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "id": "en-aba-zag-noun-iKGIHwAl",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 97",
          "kind": "other",
          "name": "Zaghawa entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "paternal uncle (among the wegi clan); maternal uncle (sometimes)"
      ],
      "id": "en-aba-zag-noun-2iL~w0iN",
      "links": [
        [
          "paternal uncle",
          "paternal uncle"
        ],
        [
          "maternal uncle",
          "maternal uncle"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔaba/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zza",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "{{{pl}}}",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "f1sc": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "zza-noun"
    }
  ],
  "lang": "Zazaki",
  "lang_code": "zza",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Zazaki entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "felt (a non-woven cloth that is produced by matting, condensing and pressing woollen fibres)"
      ],
      "id": "en-aba-zza-noun-BbHiJf54",
      "links": [
        [
          "felt",
          "felt"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "applicative"
      ],
      "word": "-abela"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "causative"
      ],
      "word": "-abisa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "emphatic"
      ],
      "word": "-abisisa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "neuter-passive",
      "word": "-abeka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "passive"
      ],
      "word": "-abiwa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "reciprocal"
      ],
      "word": "-abana"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "umabi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "umabo"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "zu",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-gàba"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-gàba",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-gàba.",
  "forms": [
    {
      "form": "-aba",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "zu-infl-verb",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ukungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "infinitive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "yaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-abe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "object-concord",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "yabani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-abeni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "object-concord",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "angabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "waba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "owabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "owaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "waba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "awabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ongabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "siyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "esabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "esaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "saba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "asabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "esingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "niyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "naba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "enabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "enaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "naba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "anabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eningabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "uyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "waba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "owabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "owaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "akabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ongabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bayaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "baba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ababayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ababa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "baba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ababi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "abangabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "uyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "waba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "owabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "owaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "waba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "awabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ongabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "iyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "yaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eyabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "yaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ayabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "engabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "liyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "laba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "elabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "elaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "laba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "alabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "elingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ayaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "abayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "awabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "angabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "siyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "esabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "esaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "saba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "asabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "esingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "zaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ezabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "azabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "iyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "yaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "eyabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "yaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ayabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "engabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "zaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ezabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "azabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "luyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "lwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olwabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "olwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "alwabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "olungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "buyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "baba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "obabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "obaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "baba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ababi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "obungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "okwabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "okwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "akwabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "okungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "kwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "imperative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "okwabayo",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "okwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "imperative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "akwabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "negative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "okungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "present",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ngabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "angabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "owabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "owabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "awabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ongabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "esabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "sabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "sabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "asabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "enabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "enabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "anabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eningabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "wabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "wabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "owabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "owabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "abile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "abē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "akabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ongabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "babile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "babē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ababile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ababē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "babile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "babē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ababanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "abangabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "wabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "wabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "owabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "owabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "wabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "wabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "awabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ongabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "yabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "yabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "eyabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "yabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "yabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ayabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "engabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "labile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "labē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "elabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "elabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "labile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "labē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "alabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "elingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "abile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "abē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "abile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "abē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "abile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "abē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "awabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "angabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "sabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "sabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "esabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "esabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "sabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "sabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "asabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "esingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "zabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "zabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ezabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "zabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "azabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "yabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "yabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "eyabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "yabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "yabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ayabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "engabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "zabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "zabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ezabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "zabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "azabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "lwabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "lwabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "olwabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "olwabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lwabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "lwabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "alwabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "olungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "babile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "babē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "obabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "obabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "babile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "babē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ababanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "obungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "kwabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "kwabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "okwabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "okwabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kwabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "kwabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "akwabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "okungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "kwabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "kwabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "okwabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "okwabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "imperative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kwabile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "kwabē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "akwabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "okungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "past-recent",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-recent"
      ]
    },
    {
      "form": "ngāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "angabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "owāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "awabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ongabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "sāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "asabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "enāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "anabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eningabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "wāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "owāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "āba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "akabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ongabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "bāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "abāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ababanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "abangabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "wāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "owāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "wāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "awabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ongabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "yāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "eyāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "yāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ayabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "engabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "lāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "elāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "alabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "elingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "āba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "āba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "āba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "awabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "angabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "sāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "esāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "sāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "asabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "esingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "zāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ezāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "azabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "yāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "eyāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "yāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ayabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "engabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "zāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ezāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "azabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "lwāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "olwāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lwāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "alwabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "olungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "bāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "obāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ababanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "obungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "kwāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "okwāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kwāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "akwabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "okungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "kwāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "okwāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "imperative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kwāba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "akwabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "okungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "past-remote",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungabanga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "participle",
        "past",
        "past-remote"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "potential",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "potential",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "potential",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "singaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "participle",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "singabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ningaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "potential",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "angaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "angabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "bangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "bangabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ungaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ungabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ingaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ingabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lingaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lingabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "angaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "angabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "singaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "singabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "zingaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "zingabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ingaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ingabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "zingaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "zingabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lungaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "lungabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "bungaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "bungabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "kungaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "kungabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "kungaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "kungabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "negative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "potential",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "participle",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "ngizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "angizukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engingezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ozokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "participle",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "awuzukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ongezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "sizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "asizukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esingezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "enizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "participle",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "anizukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eningezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "uzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ozokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "akazukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ongezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "bazokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "abazokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bezokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "abazukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "abangezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "uzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ozokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "uzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "awuzukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ongezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "izokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "izokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ayizukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "engezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "lizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "elizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "alizukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "elingezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "azokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "azokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "awazukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "angezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "sizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "esizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "sizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "asizukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "esingezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "zizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "azizukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "izokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "izokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ayizukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "engezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "zizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zizokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "azizukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "luzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "oluzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "luzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "aluzukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "olungezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "buzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "obuzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "buzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "abuzukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "obungezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "kuzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "okuzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "akuzukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "okungezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "kuzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "future",
        "future-near",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "okuzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-near",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuzokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-near",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "akuzukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "future",
        "future-near",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "okungezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungezukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-near",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engiyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngiyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "angiyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "engingeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "oyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "uyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "participle",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "awuyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ongeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ungeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "siyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esiyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "siyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "asiyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "esingeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "plural",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "niyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eniyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "niyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "participle",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "aniyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "eningeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "plural",
        "relative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ningeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "uyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "oyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "akayukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-1",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ongeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "bayokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "abayokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "beyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "abayukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-2",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "abangeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bengeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "uyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "oyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "uyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "awuyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-3",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ongeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ungeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "iyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "iyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ayiyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-4",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "engeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "liyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "eliyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "liyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "aliyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-5",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "elingeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lingeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ayokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "ayokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "awayukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-6",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "angeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "engeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "siyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "esiyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "siyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "asiyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-7",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "esingeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "singeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "eziyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "aziyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-8",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "iyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "eyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "iyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ayiyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-9",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "engeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ingeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "eziyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "ziyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "aziyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-10",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ezingeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "zingeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "luyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "oluyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "luyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "aluyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-11",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "olungeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "lungeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "buyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "obuyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "buyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "abuyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-14",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "obungeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "bungeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "okuyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "akuyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-15",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "okungeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "okuyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-remote",
        "imperative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuyokwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-remote",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "akuyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "absolute",
        "class-17",
        "future",
        "future-remote",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "okungeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "relative"
      ]
    },
    {
      "form": "kungeyukwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "future",
        "future-remote",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "ngabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ngingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "wabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "sabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "singabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "nabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ningabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "abe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "angabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "babe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "bangabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "wabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "yabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "labe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "lingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "abe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "angabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "sabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "singabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "yabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zingabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "lwabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "lungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "babe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "bungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kwabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kwabe",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kungabi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ngaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ngangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "angaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "angangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "waba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "wangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "awaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "awangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "saba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "sangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "asaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "asangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "naba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "nangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "anaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "anangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "negative",
        "past",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "waba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "wangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "akaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "akangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-1",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "baba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "bangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ababa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "abangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-2",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "waba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "wangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "awaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "awangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-3",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "yaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "yangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-4",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "laba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "langaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "alaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "alangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-5",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "angaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "awaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "awangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-6",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "saba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "sangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "asaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "asangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-7",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "azaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "azangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-8",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "yaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "yangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ayangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-9",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "zangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "azaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "azangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-10",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "lwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "lwangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "alwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "alwangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-11",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "baba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "bangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ababa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "abangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-14",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kwangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "akwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "akwangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-15",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "kwangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "akwaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "akwangaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class-17",
        "negative",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "aba"
      },
      "expansion": "-aba",
      "name": "zu-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "L"
      },
      "name": "zu-infl-verb"
    }
  ],
  "lang": "Zulu",
  "lang_code": "zu",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "62 38",
          "kind": "other",
          "name": "Zulu entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "60 40",
          "kind": "other",
          "name": "Zulu verbs with tone L",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to divide, to apportion, to distribute"
      ],
      "id": "en-aba-zu-verb-mvmoCzMf",
      "links": [
        [
          "divide",
          "divide"
        ],
        [
          "apportion",
          "apportion"
        ],
        [
          "distribute",
          "distribute"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to divide, to apportion, to distribute"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to share"
      ],
      "id": "en-aba-zu-verb-~hO9nSgs",
      "links": [
        [
          "share",
          "share"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to share"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "poz-mly-pro",
            "2": "*aba"
          },
          "expansion": "Proto-Malayic: *aba",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Malayic: *aba"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Malayan"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ms",
            "2": "aba"
          },
          "expansion": "Malay: aba",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ms",
            "2": "اب",
            "sc": "Arab"
          },
          "expansion": "اب",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Malay: aba / اب"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "poz-mcm-pro",
        "2": "poz-msa-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Sumbawan *aba",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "poz-mcm-pro",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *aba",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "poz-mcm-pro",
        "2": "map-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *aba",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Sumbawan *aba, from Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "poz-mcm-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Malayo-Chamic",
  "lang_code": "poz-mcm-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Malayo-Chamic/aba",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Malayo-Chamic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father (male parent)"
      ],
      "id": "en-aba-poz-mcm-pro-noun-F3VG3s32",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "aba-h"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aba/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "poz-pro",
            "2": "*aba"
          },
          "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian: *aba",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Malayo-Polynesian: *aba"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Malayo-Sumbawan: *aba / *aba-h"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [],
      "text": "Malayo-Chamic: *aba / *aba-h"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "poz-mly-pro",
            "2": "*aba"
          },
          "expansion": "Proto-Malayic: *aba",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "poz-mly-pro",
            "2": "*aba-h"
          },
          "expansion": "*aba-h",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Proto-Malayic: *aba / *aba-h"
    },
    {
      "depth": 5,
      "templates": [],
      "text": "Malayan"
    },
    {
      "depth": 6,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ms",
            "2": "aba"
          },
          "expansion": "Malay: aba",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ms",
            "2": "abah"
          },
          "expansion": "abah",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ms",
            "2": "bah"
          },
          "expansion": "bah",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ms",
            "2": "اب",
            "sc": "Arab"
          },
          "expansion": "اب",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ms",
            "2": "ابه",
            "sc": "Arab"
          },
          "expansion": "ابه",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ms",
            "2": "به",
            "sc": "Arab"
          },
          "expansion": "به",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Malay: aba / abah / bah / اب / ابه / به"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "su",
            "2": "abah"
          },
          "expansion": "Sundanese: abah",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sundanese: abah"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "map-pro",
        "2": "noun",
        "head": "*aba"
      },
      "expansion": "*aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Austronesian",
  "lang_code": "map-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Austronesian/aba",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Austronesian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Austronesian entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Austronesian entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Austronesian terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father (male parent)"
      ],
      "id": "en-aba-map-pro-noun-F3VG3s32",
      "links": [
        [
          "father",
          "father#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ama-h"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aba/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "poz-msa-pro",
            "2": "*aba"
          },
          "expansion": "Proto-Malayo-Sumbawan: *aba, *aba-h\nProto-Malayo-Chamic: *aba, *aba-h\nProto-Malayic: *aba\nMalayan\nMalay: aba / اب\nSundanese: ᮃᮘᮂ (abah)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Malayo-Sumbawan: *aba, *aba-h\nProto-Malayo-Chamic: *aba, *aba-h\nProto-Malayic: *aba\nMalayan\nMalay: aba / اب\nSundanese: ᮃᮘᮂ (abah)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "poz-pro",
        "2": "map-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *aba",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Austronesian *aba.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "poz-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Malayo-Polynesian",
  "lang_code": "poz-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Malayo-Polynesian/aba",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Malayo-Polynesian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father (male parent)"
      ],
      "id": "en-aba-poz-pro-noun-F3VG3s32",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aba/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "poz-mcm-pro",
            "2": "*aba"
          },
          "expansion": "Proto-Malayo-Chamic: *aba, *aba-h\nProto-Malayic: *aba\nMalayan\nMalay: aba / اب",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Malayo-Chamic: *aba, *aba-h\nProto-Malayic: *aba\nMalayan\nMalay: aba / اب"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "su",
            "2": "ᮃᮘᮂ"
          },
          "expansion": "Sundanese: ᮃᮘᮂ (abah)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sundanese: ᮃᮘᮂ (abah)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "poz-msa-pro",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *aba",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "poz-msa-pro",
        "2": "map-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *aba",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "poz-msa-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Malayo-Sumbawan",
  "lang_code": "poz-msa-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Malayo-Sumbawan/aba",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Malayo-Sumbawan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father (male parent)"
      ],
      "id": "en-aba-poz-msa-pro-noun-F3VG3s32",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "aba-h"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aba/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Malayan"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ms",
            "2": "aba"
          },
          "expansion": "Malay: aba",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ms",
            "2": "اب",
            "sc": "Arab"
          },
          "expansion": "اب",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Malay: aba / اب"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Ibanic"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "iba",
            "2": "aba"
          },
          "expansion": "Iban: aba",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Iban: aba"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "poz-mly-pro",
        "2": "poz-mcm-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Chamic *aba",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "poz-mly-pro",
        "2": "poz-msa-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Sumbawan *aba",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "poz-mly-pro",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *aba",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "poz-mly-pro",
        "2": "map-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *aba",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Chamic *aba, from Proto-Malayo-Sumbawan *aba, from Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "poz-mly-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Malayic",
  "lang_code": "poz-mly-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Malayic/aba",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Malayic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father (male parent)"
      ],
      "id": "en-aba-poz-mly-pro-noun-F3VG3s32",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "aba-h"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aba/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "poz-msa-pro",
            "2": "*aba"
          },
          "expansion": "Proto-Malayo-Sumbawan: *aba, *aba-h\nProto-Malayo-Chamic: *aba, *aba-h\nProto-Malayic: *aba\nMalayan\nMalay: aba / اب\nSundanese: ᮃᮘᮂ (abah)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Malayo-Sumbawan: *aba, *aba-h\nProto-Malayo-Chamic: *aba, *aba-h\nProto-Malayic: *aba\nMalayan\nMalay: aba / اب\nSundanese: ᮃᮘᮂ (abah)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "poz-sus-pro",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *aba",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "poz-sus-pro",
        "2": "map-pro",
        "3": "*aba"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *aba",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *aba, from Proto-Austronesian *aba.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "poz-sus-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Sunda-Sulawesi",
  "lang_code": "poz-sus-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Sunda-Sulawesi/aba",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Sunda-Sulawesi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father (male parent)"
      ],
      "id": "en-aba-poz-sus-pro-noun-F3VG3s32",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "aba-h"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aba/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}
{
  "categories": [
    "Akan entries with incorrect language header",
    "Akan lemmas",
    "Akan nouns",
    "Akan palindromes",
    "ak:Botany"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "wawa aba"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "aba",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ak",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Akan",
  "lang_code": "ak",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "seed(s)"
      ],
      "links": [
        [
          "seed",
          "seed"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "fruit"
      ],
      "links": [
        [
          "fruit",
          "fruit"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ota",
        "3": "عبا",
        "tr": "abâ"
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish عبا (abâ)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "aba"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ar",
        "3": "عَبَاءَة"
      },
      "expansion": "Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Ottoman Turkish عبا (abâ) (Turkish aba), from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa).",
  "forms": [
    {
      "form": "aba",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaja",
      "tags": [
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "abat",
      "tags": [
        "definite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "noun",
        "cat2": "feminine nouns",
        "g": "f",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "aba f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "aba",
        "3": "abaja",
        "4": "abat"
      },
      "expansion": "aba f (plural aba, definite abaja, definite plural abat)",
      "name": "sq-noun"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Albanian entries with incorrect language header",
        "Albanian feminine nouns",
        "Albanian lemmas",
        "Albanian nouns",
        "Albanian palindromes",
        "Albanian terms borrowed from Ottoman Turkish",
        "Albanian terms derived from Arabic",
        "Albanian terms derived from Ottoman Turkish",
        "Albanian terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "thin felt (usually white or gray)"
      ],
      "links": [
        [
          "thin",
          "thin"
        ],
        [
          "felt",
          "felt"
        ]
      ],
      "qualifier": "old",
      "raw_glosses": [
        "(old) thin felt (usually white or gray)"
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[aˈba]"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bo",
        "2": "ཨ་ཕ"
      },
      "expansion": "Tibetan ཨ་ཕ (a pha)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grt",
        "2": "apa"
      },
      "expansion": "Garo apa",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably cognate with Tibetan ཨ་ཕ (a pha), Garo apa.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "apt",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Apatani",
  "lang_code": "apt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Apatani entries with incorrect language header",
        "Apatani lemmas",
        "Apatani nouns",
        "Apatani palindromes",
        "apt:Family"
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "categories": [
    "Azerbaijani entries with incorrect language header",
    "Azerbaijani lemmas",
    "Azerbaijani nouns",
    "Azerbaijani palindromes",
    "Azerbaijani terms derived from Arabic",
    "Azerbaijani terms derived from Proto-Turkic",
    "Azerbaijani terms derived from the Arabic root ع ب ء",
    "Azerbaijani terms inherited from Proto-Turkic",
    "Azerbaijani terms with IPA pronunciation",
    "Azerbaijani terms with audio links"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*apa",
        "4": "",
        "5": "father",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *apa (“father”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*apa",
        "t": "father"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Turkic *apa (“father”)",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Turkic *apa (“father”).",
  "forms": [
    {
      "form": "abanı",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba (definite accusative abanı, plural abalar)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gadabay Azerbaijani",
        "Ordubad Azerbaijani",
        "Quba Azerbaijani",
        "Zangilan Azerbaijani"
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Gadabay, Quba, Ordubad, Zangilan) father"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ata"
        }
      ],
      "tags": [
        "Gadabay",
        "Ordubad",
        "Zangilan"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑˈbɑ/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Zardabi Bakuvi-aba.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6a/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6a/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav.ogg",
      "tags": [
        "Baku"
      ],
      "text": "Audio (Baku)"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "categories": [
    "Azerbaijani entries with incorrect language header",
    "Azerbaijani lemmas",
    "Azerbaijani nouns",
    "Azerbaijani palindromes",
    "Azerbaijani terms derived from Arabic",
    "Azerbaijani terms derived from Common Turkic",
    "Azerbaijani terms derived from the Arabic root ع ب ء",
    "Azerbaijani terms inherited from Common Turkic",
    "Azerbaijani terms with IPA pronunciation",
    "Azerbaijani terms with audio links"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "trk-cmn",
        "3": "*apa",
        "4": "",
        "5": "mother, elder sister, aunt",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Common Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "trk-cmn",
        "3": "*apa",
        "t": "mother, elder sister, aunt"
      },
      "expansion": "Inherited from Common Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”)",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Common Turkic *apa (“mother, elder sister, aunt”).",
  "forms": [
    {
      "form": "abanı",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abadan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "abam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abası",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abası",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abandan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba (definite accusative abanı, plural abalar)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "az-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Jabrayil Azerbaijani",
        "Qakh Azerbaijani",
        "Shamkir Azerbaijani",
        "Tabrizi Azerbaijani",
        "az:Family members"
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Jabrayil, Qakh, Shamkir, Tabriz) mother"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ana"
        }
      ],
      "tags": [
        "Tabriz"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Azerbaijani dialectal terms"
      ],
      "glosses": [
        "elder sister"
      ],
      "links": [
        [
          "elder sister",
          "elder sister"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) elder sister"
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Azerbaijani dialectal terms"
      ],
      "glosses": [
        "elder sister-in-law"
      ],
      "links": [
        [
          "elder",
          "elder"
        ],
        [
          "sister-in-law",
          "sister-in-law"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) elder sister-in-law"
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑˈbɑ/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Zardabi Bakuvi-aba.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6a/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6a/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav.ogg",
      "tags": [
        "Baku"
      ],
      "text": "Audio (Baku)"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "categories": [
    "Azerbaijani entries with incorrect language header",
    "Azerbaijani lemmas",
    "Azerbaijani nouns",
    "Azerbaijani palindromes",
    "Azerbaijani terms derived from Arabic",
    "Azerbaijani terms derived from the Arabic root ع ب ء",
    "Azerbaijani terms with IPA pronunciation",
    "Azerbaijani terms with audio links"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "derived terms",
        "2": "Derived"
      },
      "expansion": "Derived",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "ar",
        "3": "عَبَاءَة",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "ar",
        "3": "عَبَاءَة"
      },
      "expansion": "Derived from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa)",
      "name": "der+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "ar",
        "3": "ع ب ء"
      },
      "expansion": "[Template:root]",
      "name": "root"
    }
  ],
  "etymology_text": "Derived from Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa).",
  "forms": [
    {
      "form": "abanı",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaya",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abada",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abadan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "abam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarım",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abaların",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abası",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınız",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abası",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abaları",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızı",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarını",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarıma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınıza",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarına",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarında",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abandan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarından",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abanın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abamızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarımızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abanızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarınızın",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abasının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "abalarının",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "possessed-many",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba (definite accusative abanı, plural abalar)",
      "name": "az-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a"
      },
      "name": "az-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "aba"
      ],
      "links": [
        [
          "aba",
          "aba#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑˈbɑ/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Zardabi Bakuvi-aba.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6a/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6a/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Zardabi_Bakuvi-aba.wav.ogg",
      "tags": [
        "Baku"
      ],
      "text": "Audio (Baku)"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "derived": [
    {
      "english": "fatherland; see there for further derivations",
      "word": "aberri"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "Q332663",
        "in": "the 19th century"
      },
      "expansion": "Coined by Basque nationalist, writer and politician (1865–1903) Sabino Arana in the 19th century",
      "name": "coin"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "-ba"
      },
      "expansion": "-ba",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Coined by Basque nationalist, writer and politician (1865–1903) Sabino Arana in the 19th century, from a misinterpretation of the kinship suffix -ba.",
  "forms": [
    {
      "form": "animate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "eu-decl-anim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "aba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "absolutive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ergative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abaren",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aben",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abekin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abengatik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abentzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abaz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "abaz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abez",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "inessive"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abengan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abengana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarenganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "abarenganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "abenganaino",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "abarenganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarenganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abenganantz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "directive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarenganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarenganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abenganako",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "destinative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite"
      ]
    },
    {
      "form": "abarengandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "abengandik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abarik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "abatzat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "prolative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "prolative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "prolative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "an"
      },
      "expansion": "aba anim",
      "name": "eu-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ba"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "eu-decl-anim"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Basque animate nouns",
        "Basque coinages",
        "Basque entries with incorrect language header",
        "Basque lemmas",
        "Basque nouns",
        "Basque palindromes",
        "Basque terms coined by Sabino Arana",
        "Basque terms with IPA pronunciation",
        "Basque terms with audio links",
        "Basque terms with rare senses",
        "Rhymes:Basque/aba",
        "Rhymes:Basque/aba/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(rare) father"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "aita"
        }
      ],
      "tags": [
        "animate",
        "rare"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aba/"
    },
    {
      "ipa": "[a.β̞a]"
    },
    {
      "rhymes": "-aba"
    },
    {
      "audio": "LL-Q8752 (eus)-Xabier Cañas-aba.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/52/LL-Q8752_%28eus%29-Xabier_Ca%C3%B1as-aba.wav/LL-Q8752_%28eus%29-Xabier_Ca%C3%B1as-aba.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/52/LL-Q8752_%28eus%29-Xabier_Ca%C3%B1as-aba.wav/LL-Q8752_%28eus%29-Xabier_Ca%C3%B1as-aba.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "categories": [
    "Chibcha entries with incorrect language header",
    "Chibcha lemmas",
    "Chibcha nouns",
    "Chibcha palindromes",
    "Chibcha terms in nonstandard scripts",
    "Chibcha terms with IPA pronunciation"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "chb",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chibcha",
  "lang_code": "chb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "maize"
      ],
      "links": [
        [
          "maize",
          "maize"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "corncob"
      ],
      "links": [
        [
          "corncob",
          "corncob"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "maize crop"
      ],
      "links": [
        [
          "maize",
          "maize"
        ],
        [
          "crop",
          "crop"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aβa/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "abe",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "co",
        "2": "nouns",
        "3": "plural",
        "4": "abe",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "aba",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "aba f (plural abe)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ab",
        "2": "f",
        "3": "a",
        "4": "e"
      },
      "expansion": "aba f (plural abe)",
      "name": "co-noun"
    }
  ],
  "lang": "Corsican",
  "lang_code": "co",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "apa"
        }
      ],
      "categories": [
        "Corsican entries with incorrect language header",
        "Corsican feminine nouns",
        "Corsican lemmas",
        "Corsican nouns",
        "Corsican palindromes",
        "Corsican terms with IPA pronunciation",
        "Corsican terms with redundant head parameter"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of apa"
      ],
      "links": [
        [
          "apa",
          "apa#Corsican"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaba/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dny",
        "2": "noun",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "aba f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dení",
  "lang_code": "dny",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Dení entries with incorrect language header",
        "Dení feminine nouns",
        "Dení lemmas",
        "Dení nouns",
        "Dení palindromes"
      ],
      "glosses": [
        "fish"
      ],
      "links": [
        [
          "fish",
          "fish#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "categories": [
    "Dongxiang entries with incorrect language header",
    "Dongxiang lemmas",
    "Dongxiang nouns",
    "Dongxiang palindromes",
    "Dongxiang terms with IPA pronunciation"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sce",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "f1sc": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba",
      "name": "sce-noun"
    }
  ],
  "lang": "Dongxiang",
  "lang_code": "sce",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɑˈpɑ/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "categories": [
    "Dongxiang entries with incorrect language header",
    "Dongxiang lemmas",
    "Dongxiang nouns",
    "Dongxiang palindromes",
    "Dongxiang terms with IPA pronunciation"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sce",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "f1sc": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "aba",
      "name": "sce-noun"
    }
  ],
  "lang": "Dongxiang",
  "lang_code": "sce",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "paternal uncle (father's younger brother)"
      ],
      "links": [
        [
          "paternal",
          "paternal"
        ],
        [
          "uncle",
          "uncle"
        ],
        [
          "father",
          "father#English"
        ],
        [
          "younger brother",
          "younger brother#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑpɑ/"
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "duo",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "aba",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dupaningan Agta",
  "lang_code": "duo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Dupaningan Agta entries with incorrect language header",
        "Dupaningan Agta lemmas",
        "Dupaningan Agta nouns",
        "Dupaningan Agta palindromes"
      ],
      "glosses": [
        "taro"
      ],
      "links": [
        [
          "taro",
          "taro"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "aba"
}

{
  "categories": [
    "English 2-syllable words",
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English entries with language name categories using raw markup",
    "English entries with topic categories using raw markup",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English palindromes",
    "English terms borrowed from Arabic",
    "English terms derived from Arabic",
    "English terms derived from the Arabic root ع ب و",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "English three-letter words",
    "English uncountable nouns",
    "Rhymes:English/ɑ",
    "Rhymes:English/ɑ/2 syllables",
    "Rhymes:English/ɑː",
    "Rhymes:English/ɑː/2 syllables",
    "en:Clothing",
    "en:Osteoglossomorph fish"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ar",
        "3": "عَبَاءَة"
      },
      "expansion": "Arabic عَبَاءَة (ʕabāʔa)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2"