"-la" meaning in All languages combined

See -la on Wiktionary

Suffix [Azerbaijani]

IPA: [lɑ] Forms: no-table-tags [table-tags], -la [back-vowel-harmony], -lə [front-vowel-harmony]
Head templates: {{head|az|suffix form}} -la
  1. Form of -lə after the vowels A / I / O / U. Tags: form-of, morpheme Form of: -lə after the vowels A, I, O, U
    Sense id: en--la-az-suffix-O0vBzc6K Categories (other): Azerbaijani entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys

Conjunction [Basque]

Head templates: {{head|eu|conjunction|cat2=clitics}} -la
  1. that
    Sense id: en--la-eu-conj-jn~AI2r0
  2. while, as
    Sense id: en--la-eu-conj-QHl1QE8X Categories (other): Basque clitics Disambiguation of Basque clitics: 0 100
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -ela Derived forms: -lako (english: because), -larik (english: while)
Etymology number: 1

Suffix [Basque]

Etymology: Unknown, perhaps related to the allative suffix -ra. Etymology templates: {{unk|eu}} Unknown Head templates: {{head|eu|suffix}} -la
  1. Used to form adverbs from interrogative and demonstrative pronouns/determiners. Tags: morpheme
    Sense id: en--la-eu-suffix-5OCZ-Scb Categories (other): Basque entries with incorrect language header Disambiguation of Basque entries with incorrect language header: 0 8 92
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Estonian]

Etymology: From Proto-Finnic *-la. Cognate with Finnish -la. Etymology templates: {{inh|et|urj-fin-pro|*-la}} Proto-Finnic *-la, {{cog|fi|-la}} Finnish -la Head templates: {{head|et|suffixes|genitive|-la|||partitive|-lat|||cat2=noun-forming suffixes|f1accel-form=gen|s|f1request=1|f2accel-form=gen|s|f3accel-form=par|s|f3request=1|f4accel-form=par|s|head=}} -la (genitive -la, partitive -lat), {{et-noun|-la|-lat|suff=1}} -la (genitive -la, partitive -lat) Inflection templates: {{et-decl-ohutu|-la}} Forms: -la [genitive], -lat [partitive], no-table-tags [table-tags], -la [nominative, singular], -lad [nominative, plural], -la [accusative, nominative, singular], -lad [accusative, nominative, plural], -la [accusative, genitive, singular], -lad [accusative, genitive, plural], -la [genitive, singular], -late [genitive, plural], -lat [partitive, singular], -laid [partitive, plural], -lasse [illative, singular], -latesse [illative, plural], -laisse [illative, plural], -las [inessive, singular], -lates [inessive, plural], -lais [inessive, plural], -last [elative, singular], -latest [elative, plural], -laist [elative, plural], -lale [allative, singular], -latele [allative, plural], -laile [allative, plural], -lal [adessive, singular], -latel [adessive, plural], -lail [adessive, plural], -lalt [ablative, singular], -latelt [ablative, plural], -lailt [ablative, plural], -laks [singular, translative], -lateks [plural, translative], -laiks [plural, translative], -lani [singular, terminative], -lateni [plural, terminative], -lana [essive, singular], -latena [essive, plural], -lata [abessive, singular], -lateta [abessive, plural], -laga [comitative, singular], -latega [comitative, plural]
  1. Forms nouns that signify a place. Tags: morpheme
    Sense id: en--la-et-suffix-SvrXmKEd Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian ohutu-type nominals, Pages with raw sortkeys, Pages with raw sortkeys Disambiguation of Pages with raw sortkeys: 5 0 1 3 7 3 1 5 1 6 5 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 3 3 3 3 3 4 3 0 1 6 7 1 1 1 2 5 1 2

Suffix [Finnish]

Etymology: From Proto-Finnic *-la, from Proto-Finno-Ugric [Term?]. Cognate with Estonian -la. Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*-la}} Proto-Finnic *-la, {{inh|fi|fiu-pro|}} Proto-Finno-Ugric [Term?], {{cog|et|-la}} Estonian -la Head templates: {{head|fi|suffixes|front vowel harmony variant|-lä||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-||-{{{stem}}}-||-{{{stem2}}}-|linguistic notation|-lA||{{{comp}}}||{{{sup}}}|cat2=|f2nolink=1|f3nolink=1|f4nolink=1|f5nolink=1|f6nolink=1|f7nolink=1|f8nolink=1|head=}} -la (front vowel harmony variant -lä, linguistic notation -lA), {{fi-suffix|noun|var=lä}} -la (front vowel harmony variant -lä, linguistic notation -lA) Inflection templates: {{fi-decl-kulkija|-l|a}} Forms: -lä [front-vowel], no-table-tags [table-tags], -la [nominative, singular], -lat [nominative, plural], -la [accusative, nominative, singular], -lat [accusative, nominative, plural], -lan [accusative, genitive, singular], -lat [accusative, genitive, plural], -lan [genitive, singular], -loiden [genitive, plural], -loitten [genitive, plural], -lain [genitive, plural, rare], -laa [partitive, singular], -loita [partitive, plural], -lassa [inessive, singular], -loissa [inessive, plural], -lasta [elative, singular], -loista [elative, plural], -laan [illative, singular], -loihin [illative, plural], -lalla [adessive, singular], -loilla [adessive, plural], -lalta [ablative, singular], -loilta [ablative, plural], -lalle [allative, singular], -loille [allative, plural], -lana [essive, singular], -loina [essive, plural], -laksi [singular, translative], -loiksi [plural, translative], -latta [abessive, singular], -loitta [abessive, plural], - [instructive, singular], -loin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], -lani [nominative, singular], -lani [nominative, plural], -lani [accusative, nominative, singular], -lani [accusative, nominative, plural], -lani [accusative, genitive, singular], -lani [accusative, genitive, plural], -lani [genitive, singular], -loideni [genitive, plural], -loitteni [genitive, plural], -laini [genitive, plural, rare], -laani [partitive, singular], -loitani [partitive, plural], -lassani [inessive, singular], -loissani [inessive, plural], -lastani [elative, singular], -loistani [elative, plural], -laani [illative, singular], -loihini [illative, plural], -lallani [adessive, singular], -loillani [adessive, plural], -laltani [ablative, singular], -loiltani [ablative, plural], -lalleni [allative, singular], -loilleni [allative, plural], -lanani [essive, singular], -loinani [essive, plural], -lakseni [singular, translative], -loikseni [plural, translative], -lattani [abessive, singular], -loittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -loineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -lasi [nominative, singular], -lasi [nominative, plural], -lasi [accusative, nominative, singular], -lasi [accusative, nominative, plural], -lasi [accusative, genitive, singular], -lasi [accusative, genitive, plural], -lasi [genitive, singular], -loidesi [genitive, plural], -loittesi [genitive, plural], -laisi [genitive, plural, rare], -laasi [partitive, singular], -loitasi [partitive, plural], -lassasi [inessive, singular], -loissasi [inessive, plural], -lastasi [elative, singular], -loistasi [elative, plural], -laasi [illative, singular], -loihisi [illative, plural], -lallasi [adessive, singular], -loillasi [adessive, plural], -laltasi [ablative, singular], -loiltasi [ablative, plural], -lallesi [allative, singular], -loillesi [allative, plural], -lanasi [essive, singular], -loinasi [essive, plural], -laksesi [singular, translative], -loiksesi [plural, translative], -lattasi [abessive, singular], -loittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -loinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -lamme [nominative, singular], -lamme [nominative, plural], -lamme [accusative, nominative, singular], -lamme [accusative, nominative, plural], -lamme [accusative, genitive, singular], -lamme [accusative, genitive, plural], -lamme [genitive, singular], -loidemme [genitive, plural], -loittemme [genitive, plural], -laimme [genitive, plural, rare], -laamme [partitive, singular], -loitamme [partitive, plural], -lassamme [inessive, singular], -loissamme [inessive, plural], -lastamme [elative, singular], -loistamme [elative, plural], -laamme [illative, singular], -loihimme [illative, plural], -lallamme [adessive, singular], -loillamme [adessive, plural], -laltamme [ablative, singular], -loiltamme [ablative, plural], -lallemme [allative, singular], -loillemme [allative, plural], -lanamme [essive, singular], -loinamme [essive, plural], -laksemme [singular, translative], -loiksemme [plural, translative], -lattamme [abessive, singular], -loittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -loinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -lanne [nominative, singular], -lanne [nominative, plural], -lanne [accusative, nominative, singular], -lanne [accusative, nominative, plural], -lanne [accusative, genitive, singular], -lanne [accusative, genitive, plural], -lanne [genitive, singular], -loidenne [genitive, plural], -loittenne [genitive, plural], -lainne [genitive, plural, rare], -laanne [partitive, singular], -loitanne [partitive, plural], -lassanne [inessive, singular], -loissanne [inessive, plural], -lastanne [elative, singular], -loistanne [elative, plural], -laanne [illative, singular], -loihinne [illative, plural], -lallanne [adessive, singular], -loillanne [adessive, plural], -laltanne [ablative, singular], -loiltanne [ablative, plural], -lallenne [allative, singular], -loillenne [allative, plural], -lananne [essive, singular], -loinanne [essive, plural], -laksenne [singular, translative], -loiksenne [plural, translative], -lattanne [abessive, singular], -loittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -loinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], -lansa [nominative, singular], -lansa [nominative, plural], -lansa [accusative, nominative, singular], -lansa [accusative, nominative, plural], -lansa [accusative, genitive, singular], -lansa [accusative, genitive, plural], -lansa [genitive, singular], -loidensa [genitive, plural], -loittensa [genitive, plural], -lainsa [genitive, plural, rare], -laansa [partitive, singular], -loitaan [partitive, plural], -loitansa [partitive, plural], -lassaan [inessive, singular], -lassansa [inessive, singular], -loissaan [inessive, plural], -loissansa [inessive, plural], -lastaan [elative, singular], -lastansa [elative, singular], -loistaan [elative, plural], -loistansa [elative, plural], -laansa [illative, singular], -loihinsa [illative, plural], -lallaan [adessive, singular], -lallansa [adessive, singular], -loillaan [adessive, plural], -loillansa [adessive, plural], -laltaan [ablative, singular], -laltansa [ablative, singular], -loiltaan [ablative, plural], -loiltansa [ablative, plural], -lalleen [allative, singular], -lallensa [allative, singular], -loilleen [allative, plural], -loillensa [allative, plural], -lanaan [essive, singular], -lanansa [essive, singular], -loinaan [essive, plural], -loinansa [essive, plural], -lakseen [singular, translative], -laksensa [singular, translative], -loikseen [plural, translative], -loiksensa [plural, translative], -lattaan [abessive, singular], -lattansa [abessive, singular], -loittaan [abessive, plural], -loittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], -loineen [comitative, plural], -loinensa [comitative, plural]
  1. Forms nouns that signify a place, such as an abode, a house, a land of, etc. Often denotes a farm in many place names. Tags: morpheme
    Sense id: en--la-fi-suffix-fi:toponym Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish kulkija-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 87 13 Disambiguation of Finnish kulkija-type nominals: 73 27
  2. Forms some nouns or adjectives, originally with a diminutive meaning. Tags: morpheme
    Sense id: en--la-fi-suffix-fi:diminutive
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: -lainen

Suffix [Ingrian]

IPA: /-lɑ/ [Ala-Laukaa], [-ɫɑ] [Ala-Laukaa], /-lɑ/ [Soikkola], [-ɫɑ] [Soikkola]
Etymology: From Proto-Finnic *-la. Cognates include Finnish -la and Estonian -la. Etymology templates: {{dercat|izh|urj-pro|inh=1}}, {{inh|izh|urj-fin-pro|*-la}} Proto-Finnic *-la, {{cog|fi|-la}} Finnish -la, {{cog|et|-la}} Estonian -la Head templates: {{head|izh|suffix|front vowel variant|-lä}} -la (front vowel variant -lä), {{izh-suffix|-lä}} -la (front vowel variant -lä) Forms: no-table-tags [table-tags], -la [nominative, singular], -lat [nominative, plural], -lan [genitive, singular], -loin [genitive, plural], -laa [partitive, singular], -loja [partitive, plural], -laa [illative, singular], -loihe [illative, plural], -laas [inessive, singular], -lois [inessive, plural], -last [elative, singular], -loist [elative, plural], -lalle [allative, singular], -loille [allative, plural], -laal [adessive, singular], -loil [adessive, plural], -lalt [ablative, singular], -loilt [ablative, plural], -laks [singular, translative], -loiks [plural, translative], -lanna [essive, singular], -laan [essive, singular], -loinna [essive, plural], -loin [essive, plural], -lant [exessive, singular], -loint [exessive, plural]
  1. Used to form place names. Tags: morpheme
    Sense id: en--la-izh-suffix-I9TfVX0H Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 92 8
  2. Used to form nouns signifying a place. Tags: morpheme
    Sense id: en--la-izh-suffix-YEEvjISj

Pronoun [Italian]

Head templates: {{head|it|pronoun}} -la
  1. (enclitic) Alternative form of la Tags: alt-of, alternative, enclitic Alternative form of: la
    Sense id: en--la-it-pron-RqOnxLER Categories (other): Italian entries with incorrect language header, Italian pronouns, Pages with raw sortkeys, Pages with raw sortkeys Disambiguation of Pages with raw sortkeys: 5 0 1 3 7 3 1 5 1 6 5 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 3 3 3 3 3 4 3 0 1 6 7 1 1 1 2 5 1 2

Suffix [Khalaj]

Head templates: {{head|klj|suffix form}} -la
  1. Form of -lə after the vowels A / I / O / U. Tags: form-of, morpheme Form of: -lə after the vowels A, I, O, U
    Sense id: en--la-klj-suffix-O0vBzc6K Categories (other): Khalaj entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys

Suffix [Latin]

Head templates: {{head|la|suffix form}} -la
  1. inflection of -lus:
    nominative/vocative feminine singular
    Tags: feminine, form-of, morpheme, nominative, singular, vocative
    Sense id: en--la-la-suffix-8PfWBNXx
  2. inflection of -lus:
    nominative/accusative/vocative neuter plural
    Tags: accusative, form-of, morpheme, neuter, nominative, plural, vocative
    Sense id: en--la-la-suffix-n4DPrDAD

Suffix [Latin]

Forms: -lā [canonical]
Head templates: {{head|la|suffix form|head=-lā}} -lā
  1. ablative feminine singular of -lus Tags: ablative, feminine, form-of, morpheme, singular Form of: -lus
    Sense id: en--la-la-suffix-RziNDpfD Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 29 29 43

Suffix [Old Norse]

Etymology: From Proto-Germanic *-lōną. Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*-lōną}} Proto-Germanic *-lōną Head templates: {{head|non|suffix}} -la Inflection templates: {{non-conj-weak2|-l|voice=active}}, {{non-conj-blank-active|impr_1pl=-lum|impr_2pl=-lið|impr_2sg=-la|infinitive=-la|mp_impr_1pl=-lumsk|mp_impr_2pl=-lizk|mp_impr_2sg=-lask|mp_infinitive=-lask|mp_past_ind_1pl=-luðumsk|mp_past_ind_1sg=-luðumk|mp_past_ind_2pl=-luðuzk|mp_past_ind_2sg=-laðisk|mp_past_ind_3pl=-luðusk|mp_past_ind_3sg=-laðisk|mp_past_part=-lazk|mp_past_sub_1pl=-laðimsk|mp_past_sub_1sg=-luðumk|mp_past_sub_2pl=-laðizk|mp_past_sub_2sg=-laðisk|mp_past_sub_3pl=-laðisk|mp_past_sub_3sg=-laðisk|mp_pres_ind_1pl=-lumsk|mp_pres_ind_1sg=-lumk|mp_pres_ind_2pl=-lizk|mp_pres_ind_2sg=-lask|mp_pres_ind_3pl=-lask|mp_pres_ind_3sg=-lask|mp_pres_part=-landisk|mp_pres_sub_1pl=-limsk|mp_pres_sub_1sg=-lumk|mp_pres_sub_2pl=-lizk|mp_pres_sub_2sg=-lisk|mp_pres_sub_3pl=-lisk|mp_pres_sub_3sg=-lisk|past_ind_1pl=-luðum|past_ind_1sg=-laða|past_ind_2pl=-luðuð|past_ind_2sg=-laðir|past_ind_3pl=-luðu|past_ind_3sg=-laði|past_part=-laðr|past_sub_1pl=-laðim|past_sub_1sg=-laða|past_sub_2pl=-laðið|past_sub_2sg=-laðir|past_sub_3pl=-laði|past_sub_3sg=-laði|personal=yes|pres_ind_1pl=-lum|pres_ind_1sg=-la|pres_ind_2pl=-lið|pres_ind_2sg=-lar|pres_ind_3pl=-la|pres_ind_3sg=-lar|pres_part=-landi|pres_sub_1pl=-lim|pres_sub_1sg=-la|pres_sub_2pl=-lið|pres_sub_2sg=-lir|pres_sub_3pl=-li|pres_sub_3sg=-li|title1=Conjugation of -la — active (weak class 2)|title2=Conjugation of -la — mediopassive (weak class 2)}}, {{non-conj-table|impr_1pl=-lum|impr_2pl=-lið|impr_2sg=-la|infinitive=-la|mode=act|past_ind_1pl=-luðum|past_ind_1sg=-laða|past_ind_2pl=-luðuð|past_ind_2sg=-laðir|past_ind_3pl=-luðu|past_ind_3sg=-laði|past_part=-laðr|past_sub_1pl=-laðim|past_sub_1sg=-laða|past_sub_2pl=-laðið|past_sub_2sg=-laðir|past_sub_3pl=-laði|past_sub_3sg=-laði|pres_ind_1pl=-lum|pres_ind_1sg=-la|pres_ind_2pl=-lið|pres_ind_2sg=-lar|pres_ind_3pl=-la|pres_ind_3sg=-lar|pres_part=-landi|pres_sub_1pl=-lim|pres_sub_1sg=-la|pres_sub_2pl=-lið|pres_sub_2sg=-lir|pres_sub_3pl=-li|pres_sub_3sg=-li|title=Conjugation of -la — active (weak class 2)}}, {{non-conj-cell|-la|infinitive|act}}, {{non-conj-cell|-landi|pres_part|act}}, {{non-conj-cell|-laðr|past_part|act}}, {{non-conj-cell|-la|pres_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-laða|past_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-lar|pres_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-laðir|past_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-lar|pres_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-laði|past_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-lum|pres_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-luðum|past_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-lið|pres_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-luðuð|past_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-la|pres_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-luðu|past_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-la|pres_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-laða|past_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-lir|pres_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-laðir|past_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-li|pres_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-laði|past_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-lim|pres_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-laðim|past_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-lið|pres_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-laðið|past_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-li|pres_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-laði|past_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-la|impr_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-lum|impr_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-lið|impr_2pl|act}} Forms: weak [table-tags], -la [infinitive], -landi [participle, present], -laðr [participle, past], -la [first-person, present, singular], -laða [first-person, past, singular], -lar [present, second-person, singular], -laðir [past, second-person, singular], -lar [present, singular, third-person], -laði [past, singular, third-person], -lum [first-person, plural, present], -luðum [first-person, past, plural], -lið [plural, present, second-person], -luðuð [past, plural, second-person], -la [plural, present, third-person], -luðu [past, plural, third-person], -lir [present, second-person, singular], -li [present, singular, third-person], -lim [first-person, plural, present], -laðim [first-person, past, plural], -laðið [past, plural, second-person], -li [plural, present, third-person], -laði [past, plural, third-person], -la [present, second-person, singular]
  1. frequentative verbal suffix Tags: morpheme
    Sense id: en--la-non-suffix-z9fWJmgc
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Old Norse]

Etymology: From Proto-Germanic *-ilǭ (diminutive suffix). Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*-ilǭ|pos=diminutive suffix}} Proto-Germanic *-ilǭ (diminutive suffix) Head templates: {{head|non|suffix|strong masculine|-ill|g=f}} -la f (strong masculine -ill) Inflection templates: {{non-decl-f-on|-l}}, {{non-decl-blank-full|apd=-lurnar|api=-lur|asd=-luna|asi=-lu|dpd=-lunum|dpi=-lum|dsd=-lunni|dsi=-lu|g=feminine|gpd=-lnanna|gpi=-lna|gsd=-lunnar|gsi=-lu|notes=|npd=-lurnar|npi=-lur|nsd=-lan|nsi=-la|stem=weak ōn-stem|title=-la}}, {{non-decl-cell|-la|nsi}}, {{non-decl-cell|-lan|nsd}}, {{non-decl-cell|-lur|npi}}, {{non-decl-cell|-lurnar|npd}}, {{non-decl-cell|-lu|asi}}, {{non-decl-cell|-luna|asd}}, {{non-decl-cell|-lur|api}}, {{non-decl-cell|-lurnar|apd}}, {{non-decl-cell|-lu|dsi}}, {{non-decl-cell|-lunni|dsd}}, {{non-decl-cell|-lum|dpi}}, {{non-decl-cell|-lunum|dpd}}, {{non-decl-cell|-lu|gsi}}, {{non-decl-cell|-lunnar|gsd}}, {{non-decl-cell|-lna|gpi}}, {{non-decl-cell|-lnanna|gpd}} Forms: -ill [masculine, strong], weak [table-tags], -la [indefinite, nominative, singular], -lan [definite, nominative, singular], -lur [indefinite, nominative, plural], -lurnar [definite, nominative, plural], -lu [accusative, indefinite, singular], -luna [accusative, definite, singular], -lur [accusative, indefinite, plural], -lurnar [accusative, definite, plural], -lu [dative, indefinite, singular], -lunni [dative, definite, singular], -lum [dative, indefinite, plural], -lunum [dative, definite, plural], -lu [genitive, indefinite, singular], -lunnar [definite, genitive, singular], -lna [genitive, indefinite, plural], -lnanna [definite, genitive, plural]
  1. forms diminutive nouns Tags: feminine, morpheme
    Sense id: en--la-non-suffix-rfSHDgq9
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Old Norse]

Head templates: {{head|non|suffix form}} -la
  1. inflection of -ill (agent noun): Tags: accusative, form-of, indefinite, morpheme, plural Form of: -ill (extra: agent noun)
    Sense id: en--la-non-suffix-QCg2912V
  2. inflection of -ill (agent noun): Tags: form-of, genitive, indefinite, morpheme, plural Form of: -ill (extra: agent noun)
    Sense id: en--la-non-suffix-3S87upex
  3. inflection of -ill (diminutive noun): Tags: accusative, form-of, indefinite, morpheme, plural Form of: -ill (extra: diminutive noun)
    Sense id: en--la-non-suffix-0KonZsn7
  4. inflection of -ill (diminutive noun): Tags: form-of, genitive, indefinite, morpheme, plural Form of: -ill (extra: diminutive noun)
    Sense id: en--la-non-suffix-nxv0Asl8
  5. inflection of -ull (diminutive noun): Tags: accusative, form-of, indefinite, morpheme, plural Form of: -ull (extra: diminutive noun)
    Sense id: en--la-non-suffix-0ItQvuXb
  6. inflection of -ull (diminutive noun): Tags: form-of, genitive, indefinite, morpheme, plural Form of: -ull (extra: diminutive noun)
    Sense id: en--la-non-suffix-MA41Kaqc
  7. inflection of -ull (deverbative adjective): Tags: accusative, feminine, form-of, morpheme, positive, singular, strong Form of: -ull (extra: deverbative adjective)
    Sense id: en--la-non-suffix-tYQiPWE0 Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 4 2 9 9 2 2 2 2 14 13 14 14 15
  8. inflection of -ull (deverbative adjective): Tags: accusative, feminine, form-of, masculine, morpheme, positive, strong Form of: -ull (extra: deverbative adjective)
    Sense id: en--la-non-suffix-a5nCR8ow Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 4 2 9 9 2 2 2 2 14 13 14 14 15
  9. inflection of -ull (deverbative adjective): Tags: form-of, masculine, morpheme, oblique, positive, singular, weak Form of: -ull (extra: deverbative adjective)
    Sense id: en--la-non-suffix-Jj3sld53 Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 4 2 9 9 2 2 2 2 14 13 14 14 15
  10. inflection of -ull (deverbative adjective): Tags: feminine, form-of, morpheme, nominative, positive, singular, weak Form of: -ull (extra: deverbative adjective)
    Sense id: en--la-non-suffix-r2O7Zj2E Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 4 2 9 9 2 2 2 2 14 13 14 14 15
  11. inflection of -ull (deverbative adjective): Tags: form-of, morpheme, neuter, positive, singular, weak Form of: -ull (extra: deverbative adjective)
    Sense id: en--la-non-suffix-UAgGc~xx Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 4 2 9 9 2 2 2 2 14 13 14 14 15
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Preposition [Pitjantjatjara]

Head templates: {{head|pjt|preposition}} -la
  1. at, on, in, near, with, etc. for proper nouns that end with a vowel. The equivalent of -ngka, and -ta.
    Sense id: en--la-pjt-prep-i6-WSIkv Categories (other): Pitjantjatjara entries with incorrect language header, Pitjantjatjara pronouns Disambiguation of Pitjantjatjara entries with incorrect language header: 54 42 1 3 Disambiguation of Pitjantjatjara pronouns: 59 39 1 1
  2. an ending that you use before -kutu and -nguru with proper nouns.
    Sense id: en--la-pjt-prep-uDZRFhIN Categories (other): Pitjantjatjara prepositions Disambiguation of Pitjantjatjara prepositions: 33 42 12 13

Pronoun [Pitjantjatjara]

Head templates: {{head|pjt|pronoun|first person plural nominative||bound form of|nganaṉa}} -la (first person plural nominative, bound form of nganaṉa), {{pjt-bound pronoun|first person plural nominative|nganaṉa}} -la (first person plural nominative, bound form of nganaṉa)
  1. we (3 or more people) Tags: first-person, nominative, plural Related terms: nganaṉaBound form: -la (english: we, more than two), nyupali (english: you two), nyura (english: you, more than two), paluṟu (english: he/she/it), pula (english: they two) Related terms (ngali (we two)Bound form): -li Related terms (ngayulu (I)Bound form): -ṉa Related terms (nyuntu (you)Bound form): -n Related terms (tjana (they, more than two)Bound form): -ya
    Sense id: en--la-pjt-pron-0eiTVKwm

Suffix [Pitjantjatjara]

Head templates: {{head|pjt|suffix}} -la
  1. Makes "la" class verbs into commands. Tags: morpheme
    Sense id: en--la-pjt-suffix-l0bYJm6N

Suffix [Proto-Finnic]

Forms: -la / *-lä [canonical]
Etymology: From Proto-Finno-Ugric [Term?]. Etymology templates: {{inh|urj-fin-pro|fiu-pro|}} Proto-Finno-Ugric [Term?] Head templates: {{head|urj-fin-pro|suffix|cat2=noun-forming suffixes|cat3=adjective-forming suffixes|head=*-la / *-lä}} *-la / *-lä
  1. Forms nouns for places. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--la-urj-fin-pro-suffix-zCfj4u5d
  2. Forms diminutive nouns. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--la-urj-fin-pro-suffix-Gjv15xH3 Categories (other): Proto-Finnic entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Finnic entries with incorrect language header: 24 46 30
  3. Forms some adjectives. Tags: morpheme, reconstruction
    Sense id: en--la-urj-fin-pro-suffix-uqn0O4mG

Adverb [Salar]

Etymology: Cognate to Turkish -le. Etymology templates: {{cog|tr|-le}} Turkish -le Head templates: {{head|slr|adverb}} -la
  1. with Synonyms: la
    Sense id: en--la-slr-adv-BpW1Y6ze Categories (other): Pages with raw sortkeys, Salar entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys Disambiguation of Pages with raw sortkeys: 5 0 1 3 7 3 1 5 1 6 5 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 3 3 3 3 3 4 3 0 1 6 7 1 1 1 2 5 1 2

Suffix [Tsuut'ina]

IPA: /la/
Head templates: {{head|srs|suffix}} -la
  1. marks the end of a sentence, (it was) Tags: morpheme
    Sense id: en--la-srs-suffix-Hc1v-xxJ Categories (other): Pages with raw sortkeys, Tsuut'ina entries with incorrect language header, Pages with raw sortkeys Disambiguation of Pages with raw sortkeys: 5 0 1 3 7 3 1 5 1 6 5 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 3 3 3 3 3 4 3 0 1 6 7 1 1 1 2 5 1 2

Suffix [Turkish]

IPA: /ɫɑ/
Etymology: From Ottoman Turkish ـله (-la, -le), from Proto-Turkic *-la. Etymology templates: {{inh|tr|ota|ـله|tr=-la, -le}} Ottoman Turkish ـله (-la, -le), {{inh|tr|trk-pro|*-la}} Proto-Turkic *-la Head templates: {{head|tr|suffixes}} -la
  1. with, shortened form of ile Tags: morpheme
    Sense id: en--la-tr-suffix-v0H7xojT Categories (other): Turkish entries with incorrect language header, Turkish terms with redundant sortkeys Disambiguation of Turkish entries with incorrect language header: 27 27 16 31 Disambiguation of Turkish terms with redundant sortkeys: 24 24 23 28
  2. by, shortened form of ile Tags: morpheme
    Sense id: en--la-tr-suffix-4vJro1l~ Categories (other): Turkish entries with incorrect language header, Turkish terms with redundant sortkeys Disambiguation of Turkish entries with incorrect language header: 27 27 16 31 Disambiguation of Turkish terms with redundant sortkeys: 24 24 23 28
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Turkish]

IPA: /ɫɑ/
Etymology: From Ottoman Turkish ـلا (-la). Etymology templates: {{inh|tr|ota|ـلا|tr=-la}} Ottoman Turkish ـلا (-la) Head templates: {{head|tr|suffix}} -la
  1. A suffix creating verbs from nouns. Tags: morpheme
    Sense id: en--la-tr-suffix-K8UnP8Qn Categories (other): Turkish entries with incorrect language header, Turkish terms with redundant sortkeys Disambiguation of Turkish entries with incorrect language header: 27 27 16 31 Disambiguation of Turkish terms with redundant sortkeys: 24 24 23 28
  2. A suffix added to foreign verbs to create verb stems and allow for conjugation. Tags: morpheme
    Sense id: en--la-tr-suffix-i3xfvQit Categories (other): Turkish entries with incorrect language header, Turkish entries with language name categories using raw markup, Turkish terms with redundant sortkeys Disambiguation of Turkish entries with incorrect language header: 27 27 16 31 Disambiguation of Turkish entries with language name categories using raw markup: 23 23 24 30 Disambiguation of Turkish terms with redundant sortkeys: 24 24 23 28
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -le
Etymology number: 2

Suffix [Vilamovian]

Head templates: {{head|wym|suffix}} -la
  1. Appended to words to create a diminutive form of a noun. Tags: morpheme
    Sense id: en--la-wym-suffix-XURV4YVQ Categories (other): Pages with raw sortkeys, Vilamovian entries with incorrect language header

Suffix [Wutunhua]

IPA: [lɑ~ɻɑ]
Etymology: Unknown (per Sandman). Etymology templates: {{unk|wuh}} Unknown Head templates: {{head|wuh|suffix}} -la
  1. (after nouns) from; indicates the source of an action. Tags: morpheme
    Sense id: en--la-wuh-suffix-ySlNp23j
  2. (after verbs) if, when; indicates that the action of the verb is conditional, hypothetical, or set in the future. Tags: morpheme
    Sense id: en--la-wuh-suffix-SV-ariyE Categories (other): Wutunhua entries with incorrect language header Disambiguation of Wutunhua entries with incorrect language header: 40 60
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -ra [uncommon] Derived forms: -kanla

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for -la meaning in All languages combined (67.1kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "Floating Div",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-suffix-forms",
      "source": "Floating Div",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "Floating Div",
      "tags": [
        "back-vowel-harmony"
      ]
    },
    {
      "form": "-lə",
      "source": "Floating Div",
      "tags": [
        "front-vowel-harmony"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Azerbaijani entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-lə after the vowels A"
        },
        {
          "word": "I"
        },
        {
          "word": "O"
        },
        {
          "word": "U"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of -lə after the vowels A / I / O / U."
      ],
      "id": "en--la-az-suffix-O0vBzc6K",
      "links": [
        [
          "-lə",
          "-lə#Azerbaijani"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[lɑ]"
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "because",
      "word": "-lako"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "while",
      "word": "-larik"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "conjunction",
        "cat2": "clitics"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I think that you know the answer.",
          "text": "Erantzuna dakizula uste dut.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "that"
      ],
      "id": "en--la-eu-conj-jn~AI2r0",
      "links": [
        [
          "that",
          "that"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 100",
          "kind": "other",
          "name": "Basque clitics",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I had an accident while hiking on the mountains.",
          "text": "Menditik nenbilela istripu bat izan nuen.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "while, as"
      ],
      "id": "en--la-eu-conj-QHl1QE8X",
      "links": [
        [
          "while",
          "while"
        ],
        [
          "as",
          "as"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-ela"
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unk"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown, perhaps related to the allative suffix -ra.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 8 92",
          "kind": "other",
          "name": "Basque entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "nor (“who?”) + -la → nola (“how?”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adverbs from interrogative and demonstrative pronouns/determiners."
      ],
      "id": "en--la-eu-suffix-5OCZ-Scb",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-la"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-la",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-la"
      },
      "expansion": "Finnish -la",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-la. Cognate with Finnish -la.",
  "forms": [
    {
      "form": "-la",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-lat",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-ohutu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/ohutu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-late",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latesse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-las",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lates",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lais",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-last",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latest",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laist",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lale",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lal",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lail",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latelt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lailt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lateks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laiks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lateni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latena",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lata",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lateta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "suffixes",
        "3": "genitive",
        "4": "-la",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "-lat",
        "9": "",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-la (genitive -la, partitive -lat)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "-lat",
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-la (genitive -la, partitive -lat)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-la"
      },
      "name": "et-decl-ohutu"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Estonian ohutu-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "5 0 1 3 7 3 1 5 1 6 5 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 3 3 3 3 3 4 3 0 1 6 7 1 1 1 2 5 1 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "haige (“sick”) + -la → haigla (“hospital”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "kana (“chicken”) + -la → kanala (“chicken coop”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns that signify a place."
      ],
      "id": "en--la-et-suffix-SvrXmKEd",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-lainen"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-la"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-la",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-pro",
        "3": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "-la"
      },
      "expansion": "Estonian -la",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-la, from Proto-Finno-Ugric [Term?]. Cognate with Estonian -la.",
  "forms": [
    {
      "form": "-lä",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "12/kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-laa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-latta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "12/kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-laani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-laasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-laamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-laanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-laansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-lA",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-lä",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-la (front vowel harmony variant -lä, linguistic notation -lA)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "lä"
      },
      "expansion": "-la (front vowel harmony variant -lä, linguistic notation -lA)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-l",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kulkija"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "87 13",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "73 27",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kulkija-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Kaleva + -la → Kalevala (“the land of Kaleva”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "kana (“hen”) + -la → kanala (“henhouse”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "ravinto (“nourishment”) + -la → ravintola (“restaurant”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "Jussi + -la → Jussila (“the farm of Jussi”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns that signify a place, such as an abode, a house, a land of, etc. Often denotes a farm in many place names."
      ],
      "id": "en--la-fi-suffix-fi:toponym",
      "links": [
        [
          "abode",
          "abode#English"
        ],
        [
          "farm",
          "farm#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "fi:toponym"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Forms some nouns or adjectives, originally with a diminutive meaning."
      ],
      "id": "en--la-fi-suffix-fi:diminutive",
      "senseid": [
        "fi:diminutive"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-la"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-la",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-la"
      },
      "expansion": "Finnish -la",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "-la"
      },
      "expansion": "Estonian -la",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-la. Cognates include Finnish -la and Estonian -la.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lois",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-last",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lant",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "suffix",
        "3": "front vowel variant",
        "4": "-lä"
      },
      "expansion": "-la (front vowel variant -lä)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lä"
      },
      "expansion": "-la (front vowel variant -lä)",
      "name": "izh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "92 8",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "(name) Soikko + -la → Soikkola",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form place names."
      ],
      "id": "en--la-izh-suffix-I9TfVX0H",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "seppo (“smith”) + -la → seppola (“house of a smith”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form nouns signifying a place."
      ],
      "id": "en--la-izh-suffix-YEEvjISj",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-lɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-ɫɑ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-lɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-ɫɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "la"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Italian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Italian pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "5 0 1 3 7 3 1 5 1 6 5 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 3 3 3 3 3 4 3 0 1 6 7 1 1 1 2 5 1 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "dare (“to give”) → darla (“to give her”)"
        },
        {
          "text": "vendere (“to sell”) → venderla (“to sell her”)"
        },
        {
          "text": "servire (“to serve”) → servirla (“to serve her”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of la"
      ],
      "id": "en--la-it-pron-RqOnxLER",
      "links": [
        [
          "la",
          "la#Italian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(enclitic) Alternative form of la"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "enclitic"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "klj",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Khalaj",
  "lang_code": "klj",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Khalaj entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-lə after the vowels A"
        },
        {
          "word": "I"
        },
        {
          "word": "O"
        },
        {
          "word": "U"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of -lə after the vowels A / I / O / U."
      ],
      "id": "en--la-klj-suffix-O0vBzc6K",
      "links": [
        [
          "-lə",
          "-lə#Khalaj"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of -lus:",
        "nominative/vocative feminine singular"
      ],
      "id": "en--la-la-suffix-8PfWBNXx",
      "links": [
        [
          "-lus",
          "-lus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of -lus:",
        "nominative/accusative/vocative neuter plural"
      ],
      "id": "en--la-la-suffix-n4DPrDAD",
      "links": [
        [
          "-lus",
          "-lus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "-lā",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "head": "-lā"
      },
      "expansion": "-lā",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "29 29 43",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-lus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ablative feminine singular of -lus"
      ],
      "id": "en--la-la-suffix-RziNDpfD",
      "links": [
        [
          "-lus",
          "-lus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "ablative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-lōną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-lōną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-lōną.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-landi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-laði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-luðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-luðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-luðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-li",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-li",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-laði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-l",
        "voice": "active"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-lum",
        "impr_2pl": "-lið",
        "impr_2sg": "-la",
        "infinitive": "-la",
        "mp_impr_1pl": "-lumsk",
        "mp_impr_2pl": "-lizk",
        "mp_impr_2sg": "-lask",
        "mp_infinitive": "-lask",
        "mp_past_ind_1pl": "-luðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "-luðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "-luðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "-laðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "-luðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "-laðisk",
        "mp_past_part": "-lazk",
        "mp_past_sub_1pl": "-laðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "-luðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "-laðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "-laðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "-laðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "-laðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "-lumsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "-lumk",
        "mp_pres_ind_2pl": "-lizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "-lask",
        "mp_pres_ind_3pl": "-lask",
        "mp_pres_ind_3sg": "-lask",
        "mp_pres_part": "-landisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "-limsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "-lumk",
        "mp_pres_sub_2pl": "-lizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "-lisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "-lisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "-lisk",
        "past_ind_1pl": "-luðum",
        "past_ind_1sg": "-laða",
        "past_ind_2pl": "-luðuð",
        "past_ind_2sg": "-laðir",
        "past_ind_3pl": "-luðu",
        "past_ind_3sg": "-laði",
        "past_part": "-laðr",
        "past_sub_1pl": "-laðim",
        "past_sub_1sg": "-laða",
        "past_sub_2pl": "-laðið",
        "past_sub_2sg": "-laðir",
        "past_sub_3pl": "-laði",
        "past_sub_3sg": "-laði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "-lum",
        "pres_ind_1sg": "-la",
        "pres_ind_2pl": "-lið",
        "pres_ind_2sg": "-lar",
        "pres_ind_3pl": "-la",
        "pres_ind_3sg": "-lar",
        "pres_part": "-landi",
        "pres_sub_1pl": "-lim",
        "pres_sub_1sg": "-la",
        "pres_sub_2pl": "-lið",
        "pres_sub_2sg": "-lir",
        "pres_sub_3pl": "-li",
        "pres_sub_3sg": "-li",
        "title1": "Conjugation of -la — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of -la — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-active"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-lum",
        "impr_2pl": "-lið",
        "impr_2sg": "-la",
        "infinitive": "-la",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "-luðum",
        "past_ind_1sg": "-laða",
        "past_ind_2pl": "-luðuð",
        "past_ind_2sg": "-laðir",
        "past_ind_3pl": "-luðu",
        "past_ind_3sg": "-laði",
        "past_part": "-laðr",
        "past_sub_1pl": "-laðim",
        "past_sub_1sg": "-laða",
        "past_sub_2pl": "-laðið",
        "past_sub_2sg": "-laðir",
        "past_sub_3pl": "-laði",
        "past_sub_3sg": "-laði",
        "pres_ind_1pl": "-lum",
        "pres_ind_1sg": "-la",
        "pres_ind_2pl": "-lið",
        "pres_ind_2sg": "-lar",
        "pres_ind_3pl": "-la",
        "pres_ind_3sg": "-lar",
        "pres_part": "-landi",
        "pres_sub_1pl": "-lim",
        "pres_sub_1sg": "-la",
        "pres_sub_2pl": "-lið",
        "pres_sub_2sg": "-lir",
        "pres_sub_3pl": "-li",
        "pres_sub_3sg": "-li",
        "title": "Conjugation of -la — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-landi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-li",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-li",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "frequentative verbal suffix"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-z9fWJmgc",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ilǭ",
        "pos": "diminutive suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ilǭ (diminutive suffix)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-ilǭ (diminutive suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "-ill",
      "tags": [
        "masculine",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-luna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lnanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "3": "strong masculine",
        "4": "-ill",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-la f (strong masculine -ill)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-l"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "-lurnar",
        "api": "-lur",
        "asd": "-luna",
        "asi": "-lu",
        "dpd": "-lunum",
        "dpi": "-lum",
        "dsd": "-lunni",
        "dsi": "-lu",
        "g": "feminine",
        "gpd": "-lnanna",
        "gpi": "-lna",
        "gsd": "-lunnar",
        "gsi": "-lu",
        "notes": "",
        "npd": "-lurnar",
        "npi": "-lur",
        "nsd": "-lan",
        "nsi": "-la",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "-la"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lan",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lurnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lu",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lurnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lu",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lu",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lnanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "mey + -la → meyla"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms diminutive nouns"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-rfSHDgq9",
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "agent noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-QCg2912V",
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "agent noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-3S87upex",
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-0KonZsn7",
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-nxv0Asl8",
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-0ItQvuXb",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-MA41Kaqc",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "4 2 9 9 2 2 2 2 14 13 14 14 15",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong feminine accusative singular"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-tYQiPWE0",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "positive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "4 2 9 9 2 2 2 2 14 13 14 14 15",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong feminine accusative masculine"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-a5nCR8ow",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "positive",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "4 2 9 9 2 2 2 2 14 13 14 14 15",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak masculine oblique singular"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-Jj3sld53",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "oblique",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "4 2 9 9 2 2 2 2 14 13 14 14 15",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak feminine nominative singular"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-r2O7Zj2E",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "4 2 9 9 2 2 2 2 14 13 14 14 15",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak neuter singular"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-UAgGc~xx",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pjt",
        "2": "pronoun",
        "3": "first person plural nominative",
        "4": "",
        "5": "bound form of",
        "6": "nganaṉa"
      },
      "expansion": "-la (first person plural nominative, bound form of nganaṉa)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "first person plural nominative",
        "2": "nganaṉa"
      },
      "expansion": "-la (first person plural nominative, bound form of nganaṉa)",
      "name": "pjt-bound pronoun"
    }
  ],
  "lang": "Pitjantjatjara",
  "lang_code": "pjt",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "we (3 or more people)"
      ],
      "id": "en--la-pjt-pron-0eiTVKwm",
      "links": [
        [
          "we",
          "we"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "sense": "ngayulu (I)Bound form",
          "word": "-ṉa"
        },
        {
          "sense": "ngali (we two)Bound form",
          "word": "-li"
        },
        {
          "english": "we, more than two",
          "word": "nganaṉaBound form: -la"
        },
        {
          "english": "you two",
          "word": "nyupali"
        },
        {
          "english": "you, more than two",
          "word": "nyura"
        },
        {
          "english": "he/she/it",
          "word": "paluṟu"
        },
        {
          "english": "they two",
          "word": "pula"
        },
        {
          "sense": "nyuntu (you)Bound form",
          "word": "-n"
        },
        {
          "sense": "tjana (they, more than two)Bound form",
          "word": "-ya"
        }
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pjt",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Pitjantjatjara",
  "lang_code": "pjt",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "54 42 1 3",
          "kind": "other",
          "name": "Pitjantjatjara entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "59 39 1 1",
          "kind": "other",
          "name": "Pitjantjatjara pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "at, on, in, near, with, etc. for proper nouns that end with a vowel. The equivalent of -ngka, and -ta."
      ],
      "id": "en--la-pjt-prep-i6-WSIkv",
      "links": [
        [
          "at",
          "at"
        ],
        [
          "on",
          "on"
        ],
        [
          "in",
          "in"
        ],
        [
          "near",
          "near"
        ],
        [
          "with",
          "with"
        ],
        [
          "proper noun",
          "proper noun"
        ],
        [
          "-ngka",
          "-ngka"
        ],
        [
          "-ta",
          "-ta"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 42 12 13",
          "kind": "other",
          "name": "Pitjantjatjara prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "an ending that you use before -kutu and -nguru with proper nouns."
      ],
      "id": "en--la-pjt-prep-uDZRFhIN",
      "links": [
        [
          "-kutu",
          "-kutu"
        ],
        [
          "-nguru",
          "-nguru"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pjt",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Pitjantjatjara",
  "lang_code": "pjt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Makes \"la\" class verbs into commands."
      ],
      "id": "en--la-pjt-suffix-l0bYJm6N",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "-le"
      },
      "expansion": "Turkish -le",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate to Turkish -le.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "slr",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Salar",
  "lang_code": "slr",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Salar entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "5 0 1 3 7 3 1 5 1 6 5 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 3 3 3 3 3 4 3 0 1 6 7 1 1 1 2 5 1 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I will come with you.",
          "text": "Men senla varğur.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "with"
      ],
      "id": "en--la-slr-adv-BpW1Y6ze",
      "links": [
        [
          "with",
          "with"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "la"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "srs",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tsuut'ina",
  "lang_code": "srs",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tsuut'ina entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "5 0 1 3 7 3 1 5 1 6 5 1 1 1 1 1 2 2 1 1 1 1 3 3 3 3 3 4 3 0 1 6 7 1 1 1 2 5 1 2",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "He walked over there.",
          "text": "nuwa diya-la",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "marks the end of a sentence, (it was)"
      ],
      "id": "en--la-srs-suffix-Hc1v-xxJ",
      "links": [
        [
          "marks",
          "marks"
        ],
        [
          "end",
          "end"
        ],
        [
          "sentence",
          "sentence"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/la/"
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "ـله",
        "tr": "-la, -le"
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish ـله (-la, -le)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*-la"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *-la",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Ottoman Turkish ـله (-la, -le), from Proto-Turkic *-la.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "suffixes"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 27 16 31",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 24 23 28",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish terms with redundant sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with redundant sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I am going to school with my father",
          "text": "babamla okula gidiyorum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "with, shortened form of ile"
      ],
      "id": "en--la-tr-suffix-v0H7xojT",
      "links": [
        [
          "with",
          "with"
        ],
        [
          "ile",
          "ile#Turkish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 27 16 31",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 24 23 28",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish terms with redundant sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with redundant sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I am going to school by skateboard",
          "text": "okula kaykayla gidiyorum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "by, shortened form of ile"
      ],
      "id": "en--la-tr-suffix-4vJro1l~",
      "links": [
        [
          "by",
          "by"
        ],
        [
          "ile",
          "ile#Turkish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɫɑ/"
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "ـلا",
        "tr": "-la"
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish ـلا (-la)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Ottoman Turkish ـلا (-la).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 27 16 31",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 24 23 28",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish terms with redundant sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with redundant sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "parmak (“finger”) + -la → parmaklamak (“to poke”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "sabah (“morning”) + -la → sabahlamak (“to stay awake till morning, spend a night”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "ter (“sweat”) + -la → terlemek (“to sweat”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A suffix creating verbs from nouns."
      ],
      "id": "en--la-tr-suffix-K8UnP8Qn",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 27 16 31",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "23 23 24 30",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "24 24 23 28",
          "kind": "other",
          "name": "Turkish terms with redundant sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with redundant sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "favlamak (\"to fave\"), likelamak (\"to like\"), ghostlamak (\"to ghost\"), winlemek (\"to win\"), pushlamak (\"to push\"), burstlemek (\"to burst\"), etc."
        }
      ],
      "glosses": [
        "A suffix added to foreign verbs to create verb stems and allow for conjugation."
      ],
      "id": "en--la-tr-suffix-i3xfvQit",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɫɑ/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-le"
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wym",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Vilamovian",
  "lang_code": "wym",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with raw sortkeys",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Vilamovian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Appended to words to create a diminutive form of a noun."
      ],
      "id": "en--la-wym-suffix-XURV4YVQ",
      "links": [
        [
          "diminutive",
          "diminutive"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "-kanla"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wuh"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unk"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown (per Sandman).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wuh",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Wutunhua",
  "lang_code": "wuh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "(Quoted in Janhunen et al., p. 60)",
          "roman": "Elder brother just came from the temple.",
          "text": "aga dadada gguan-la lai-lio.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "(Quoted in Janhunen et al., p. 60)",
          "roman": "S/he was dismissed from the company.",
          "text": "gunse-la ha-lai-gu-ge-lio ze-li.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "from; indicates the source of an action."
      ],
      "id": "en--la-wuh-suffix-ySlNp23j",
      "links": [
        [
          "from",
          "from"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(after nouns) from; indicates the source of an action."
      ],
      "raw_tags": [
        "after nouns"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "40 60",
          "kind": "other",
          "name": "Wutunhua entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(Quoted in Janhunen et al., p. 114)",
          "roman": "As for this thing called ro-langs [type of Tibetan zombie], it is said that if a person among us dies, there will appear a ro-langs instead.",
          "text": "rolang sho-de je da nga-n-de mula ren se-gu-la diando rolang qhe-lai-li sho-de gu-li.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "if, when; indicates that the action of the verb is conditional, hypothetical, or set in the future."
      ],
      "id": "en--la-wuh-suffix-SV-ariyE",
      "links": [
        [
          "if",
          "if"
        ],
        [
          "when",
          "when"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(after verbs) if, when; indicates that the action of the verb is conditional, hypothetical, or set in the future."
      ],
      "raw_tags": [
        "after verbs"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[lɑ~ɻɑ]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "uncommon"
      ],
      "word": "-ra"
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-la"
          },
          "expansion": "Finnish: -la",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -la"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "-la"
          },
          "expansion": "Ingrian: -la",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: -la"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "fiu-pro",
        "3": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric [Term?]",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finno-Ugric [Term?].",
  "forms": [
    {
      "form": "-la / *-lä",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "cat3": "adjective-forming suffixes",
        "head": "*-la / *-lä"
      },
      "expansion": "*-la / *-lä",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Forms nouns for places."
      ],
      "id": "en--la-urj-fin-pro-suffix-zCfj4u5d",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "24 46 30",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms diminutive nouns."
      ],
      "id": "en--la-urj-fin-pro-suffix-Gjv15xH3",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Forms some adjectives."
      ],
      "id": "en--la-urj-fin-pro-suffix-uqn0O4mG",
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}
{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "Floating Div",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "az-suffix-forms",
      "source": "Floating Div",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "Floating Div",
      "tags": [
        "back-vowel-harmony"
      ]
    },
    {
      "form": "-lə",
      "source": "Floating Div",
      "tags": [
        "front-vowel-harmony"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Azerbaijani entries with incorrect language header",
        "Azerbaijani non-lemma forms",
        "Azerbaijani suffix forms",
        "Azerbaijani terms with IPA pronunciation",
        "Pages with raw sortkeys"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-lə after the vowels A"
        },
        {
          "word": "I"
        },
        {
          "word": "O"
        },
        {
          "word": "U"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of -lə after the vowels A / I / O / U."
      ],
      "links": [
        [
          "-lə",
          "-lə#Azerbaijani"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[lɑ]"
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Basque clitics",
    "Basque conjunctions",
    "Basque entries with incorrect language header",
    "Basque lemmas",
    "Basque suffixes",
    "Basque terms with unknown etymologies",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "because",
      "word": "-lako"
    },
    {
      "english": "while",
      "word": "-larik"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "conjunction",
        "cat2": "clitics"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Basque terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I think that you know the answer.",
          "text": "Erantzuna dakizula uste dut.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "that"
      ],
      "links": [
        [
          "that",
          "that"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Basque terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I had an accident while hiking on the mountains.",
          "text": "Menditik nenbilela istripu bat izan nuen.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "while, as"
      ],
      "links": [
        [
          "while",
          "while"
        ],
        [
          "as",
          "as"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-ela"
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Basque entries with incorrect language header",
    "Basque lemmas",
    "Basque suffixes",
    "Basque terms with unknown etymologies",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unk"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown, perhaps related to the allative suffix -ra.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Basque",
  "lang_code": "eu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "nor (“who?”) + -la → nola (“how?”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form adverbs from interrogative and demonstrative pronouns/determiners."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-la"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-la",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-la"
      },
      "expansion": "Finnish -la",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-la. Cognate with Finnish -la.",
  "forms": [
    {
      "form": "-la",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-lat",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-ohutu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1/ohutu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lad",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-late",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latesse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laisse",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-las",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lates",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lais",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-last",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latest",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laist",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lale",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latele",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laile",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lal",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latel",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lail",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latelt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lailt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lateks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laiks",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lateni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latena",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lata",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lateta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-latega",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "suffixes",
        "3": "genitive",
        "4": "-la",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "-lat",
        "9": "",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-la (genitive -la, partitive -lat)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "-lat",
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-la (genitive -la, partitive -lat)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-la"
      },
      "name": "et-decl-ohutu"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian entries with incorrect language header",
        "Estonian lemmas",
        "Estonian noun-forming suffixes",
        "Estonian ohutu-type nominals",
        "Estonian suffixes",
        "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
        "Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
        "Pages with raw sortkeys"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "haige (“sick”) + -la → haigla (“hospital”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "kana (“chicken”) + -la → kanala (“chicken coop”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns that signify a place."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish kulkija-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish noun-forming suffixes",
    "Finnish suffixes",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Finno-Ugric",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finno-Ugric",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-lainen"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-la"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-la",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-pro",
        "3": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "-la"
      },
      "expansion": "Estonian -la",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-la, from Proto-Finno-Ugric [Term?]. Cognate with Estonian -la.",
  "forms": [
    {
      "form": "-lä",
      "tags": [
        "front-vowel"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "12/kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-laa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-latta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "12/kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-laani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-laasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-laamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-laanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kulkija",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "-laansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-laksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "-{{{stem}}}-",
        "11": "",
        "12": "-{{{stem2}}}-",
        "13": "linguistic notation",
        "14": "-lA",
        "15": "",
        "16": "{{{comp}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{sup}}}",
        "2": "suffixes",
        "3": "front vowel harmony variant",
        "4": "-lä",
        "5": "",
        "6": "-{{{stem}}}-",
        "7": "",
        "8": "-{{{stem2}}}-",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f2nolink": "1",
        "f3nolink": "1",
        "f4nolink": "1",
        "f5nolink": "1",
        "f6nolink": "1",
        "f7nolink": "1",
        "f8nolink": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "-la (front vowel harmony variant -lä, linguistic notation -lA)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "var": "lä"
      },
      "expansion": "-la (front vowel harmony variant -lä, linguistic notation -lA)",
      "name": "fi-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-l",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kulkija"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "Kaleva + -la → Kalevala (“the land of Kaleva”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "kana (“hen”) + -la → kanala (“henhouse”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "ravinto (“nourishment”) + -la → ravintola (“restaurant”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "Jussi + -la → Jussila (“the farm of Jussi”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms nouns that signify a place, such as an abode, a house, a land of, etc. Often denotes a farm in many place names."
      ],
      "links": [
        [
          "abode",
          "abode#English"
        ],
        [
          "farm",
          "farm#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "fi:toponym"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Forms some nouns or adjectives, originally with a diminutive meaning."
      ],
      "senseid": [
        "fi:diminutive"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian lemmas",
    "Ingrian suffixes",
    "Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms derived from Proto-Uralic",
    "Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms inherited from Proto-Uralic",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*-la"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *-la",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-la"
      },
      "expansion": "Finnish -la",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "-la"
      },
      "expansion": "Estonian -la",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *-la. Cognates include Finnish -la and Estonian -la.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lois",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-last",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-loiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-loin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lant",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-loint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "suffix",
        "3": "front vowel variant",
        "4": "-lä"
      },
      "expansion": "-la (front vowel variant -lä)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lä"
      },
      "expansion": "-la (front vowel variant -lä)",
      "name": "izh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "(name) Soikko + -la → Soikkola",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form place names."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "seppo (“smith”) + -la → seppola (“house of a smith”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to form nouns signifying a place."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-lɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-ɫɑ]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/-lɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[-ɫɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "la"
        }
      ],
      "categories": [
        "Italian entries with incorrect language header",
        "Italian lemmas",
        "Italian pronouns",
        "Pages with raw sortkeys"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "dare (“to give”) → darla (“to give her”)"
        },
        {
          "text": "vendere (“to sell”) → venderla (“to sell her”)"
        },
        {
          "text": "servire (“to serve”) → servirla (“to serve her”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of la"
      ],
      "links": [
        [
          "la",
          "la#Italian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(enclitic) Alternative form of la"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "enclitic"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "klj",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Khalaj",
  "lang_code": "klj",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Khalaj entries with incorrect language header",
        "Khalaj non-lemma forms",
        "Khalaj suffix forms",
        "Pages with raw sortkeys"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "-lə after the vowels A"
        },
        {
          "word": "I"
        },
        {
          "word": "O"
        },
        {
          "word": "U"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of -lə after the vowels A / I / O / U."
      ],
      "links": [
        [
          "-lə",
          "-lə#Khalaj"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin suffix forms",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of -lus:",
        "nominative/vocative feminine singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-lus",
          "-lus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of -lus:",
        "nominative/accusative/vocative neuter plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-lus",
          "-lus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin suffix forms",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "-lā",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "head": "-lā"
      },
      "expansion": "-lā",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "-lus"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ablative feminine singular of -lus"
      ],
      "links": [
        [
          "-lus",
          "-lus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "ablative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse class 2 weak verbs",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Old Norse suffixes",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-lōną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-lōną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-lōną.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-landi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-laði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-luðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-luðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-luðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-li",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-li",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-laði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-l",
        "voice": "active"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-lum",
        "impr_2pl": "-lið",
        "impr_2sg": "-la",
        "infinitive": "-la",
        "mp_impr_1pl": "-lumsk",
        "mp_impr_2pl": "-lizk",
        "mp_impr_2sg": "-lask",
        "mp_infinitive": "-lask",
        "mp_past_ind_1pl": "-luðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "-luðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "-luðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "-laðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "-luðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "-laðisk",
        "mp_past_part": "-lazk",
        "mp_past_sub_1pl": "-laðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "-luðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "-laðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "-laðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "-laðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "-laðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "-lumsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "-lumk",
        "mp_pres_ind_2pl": "-lizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "-lask",
        "mp_pres_ind_3pl": "-lask",
        "mp_pres_ind_3sg": "-lask",
        "mp_pres_part": "-landisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "-limsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "-lumk",
        "mp_pres_sub_2pl": "-lizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "-lisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "-lisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "-lisk",
        "past_ind_1pl": "-luðum",
        "past_ind_1sg": "-laða",
        "past_ind_2pl": "-luðuð",
        "past_ind_2sg": "-laðir",
        "past_ind_3pl": "-luðu",
        "past_ind_3sg": "-laði",
        "past_part": "-laðr",
        "past_sub_1pl": "-laðim",
        "past_sub_1sg": "-laða",
        "past_sub_2pl": "-laðið",
        "past_sub_2sg": "-laðir",
        "past_sub_3pl": "-laði",
        "past_sub_3sg": "-laði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "-lum",
        "pres_ind_1sg": "-la",
        "pres_ind_2pl": "-lið",
        "pres_ind_2sg": "-lar",
        "pres_ind_3pl": "-la",
        "pres_ind_3sg": "-lar",
        "pres_part": "-landi",
        "pres_sub_1pl": "-lim",
        "pres_sub_1sg": "-la",
        "pres_sub_2pl": "-lið",
        "pres_sub_2sg": "-lir",
        "pres_sub_3pl": "-li",
        "pres_sub_3sg": "-li",
        "title1": "Conjugation of -la — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of -la — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-active"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-lum",
        "impr_2pl": "-lið",
        "impr_2sg": "-la",
        "infinitive": "-la",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "-luðum",
        "past_ind_1sg": "-laða",
        "past_ind_2pl": "-luðuð",
        "past_ind_2sg": "-laðir",
        "past_ind_3pl": "-luðu",
        "past_ind_3sg": "-laði",
        "past_part": "-laðr",
        "past_sub_1pl": "-laðim",
        "past_sub_1sg": "-laða",
        "past_sub_2pl": "-laðið",
        "past_sub_2sg": "-laðir",
        "past_sub_3pl": "-laði",
        "past_sub_3sg": "-laði",
        "pres_ind_1pl": "-lum",
        "pres_ind_1sg": "-la",
        "pres_ind_2pl": "-lið",
        "pres_ind_2sg": "-lar",
        "pres_ind_3pl": "-la",
        "pres_ind_3sg": "-lar",
        "pres_part": "-landi",
        "pres_sub_1pl": "-lim",
        "pres_sub_1sg": "-la",
        "pres_sub_2pl": "-lið",
        "pres_sub_2sg": "-lir",
        "pres_sub_3pl": "-li",
        "pres_sub_3sg": "-li",
        "title": "Conjugation of -la — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-landi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-li",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-li",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "frequentative verbal suffix"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse feminine suffixes",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Old Norse suffixes",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Norse ōn-stem nouns",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ilǭ",
        "pos": "diminutive suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ilǭ (diminutive suffix)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-ilǭ (diminutive suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "-ill",
      "tags": [
        "masculine",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-luna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lnanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "3": "strong masculine",
        "4": "-ill",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-la f (strong masculine -ill)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-l"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "-lurnar",
        "api": "-lur",
        "asd": "-luna",
        "asi": "-lu",
        "dpd": "-lunum",
        "dpi": "-lum",
        "dsd": "-lunni",
        "dsi": "-lu",
        "g": "feminine",
        "gpd": "-lnanna",
        "gpi": "-lna",
        "gsd": "-lunnar",
        "gsi": "-lu",
        "notes": "",
        "npd": "-lurnar",
        "npi": "-lur",
        "nsd": "-lan",
        "nsi": "-la",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "-la"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lan",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lurnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lu",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lurnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lu",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lu",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lnanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "mey + -la → meyla"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms diminutive nouns"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "agent noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "agent noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong feminine accusative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "positive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong feminine accusative masculine"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "positive",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak masculine oblique singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "oblique",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak feminine nominative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak neuter singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys",
    "Pitjantjatjara entries with incorrect language header",
    "Pitjantjatjara lemmas",
    "Pitjantjatjara prepositions",
    "Pitjantjatjara pronouns",
    "Pitjantjatjara suffixes"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pjt",
        "2": "pronoun",
        "3": "first person plural nominative",
        "4": "",
        "5": "bound form of",
        "6": "nganaṉa"
      },
      "expansion": "-la (first person plural nominative, bound form of nganaṉa)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "first person plural nominative",
        "2": "nganaṉa"
      },
      "expansion": "-la (first person plural nominative, bound form of nganaṉa)",
      "name": "pjt-bound pronoun"
    }
  ],
  "lang": "Pitjantjatjara",
  "lang_code": "pjt",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "sense": "ngayulu (I)Bound form",
      "word": "-ṉa"
    },
    {
      "sense": "ngali (we two)Bound form",
      "word": "-li"
    },
    {
      "english": "we, more than two",
      "word": "nganaṉaBound form: -la"
    },
    {
      "sense": "nyuntu (you)Bound form",
      "word": "-n"
    },
    {
      "english": "you two",
      "word": "nyupali"
    },
    {
      "english": "you, more than two",
      "word": "nyura"
    },
    {
      "english": "he/she/it",
      "word": "paluṟu"
    },
    {
      "english": "they two",
      "word": "pula"
    },
    {
      "sense": "tjana (they, more than two)Bound form",
      "word": "-ya"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "we (3 or more people)"
      ],
      "links": [
        [
          "we",
          "we"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys",
    "Pitjantjatjara entries with incorrect language header",
    "Pitjantjatjara lemmas",
    "Pitjantjatjara prepositions",
    "Pitjantjatjara pronouns",
    "Pitjantjatjara suffixes"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pjt",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Pitjantjatjara",
  "lang_code": "pjt",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "at, on, in, near, with, etc. for proper nouns that end with a vowel. The equivalent of -ngka, and -ta."
      ],
      "links": [
        [
          "at",
          "at"
        ],
        [
          "on",
          "on"
        ],
        [
          "in",
          "in"
        ],
        [
          "near",
          "near"
        ],
        [
          "with",
          "with"
        ],
        [
          "proper noun",
          "proper noun"
        ],
        [
          "-ngka",
          "-ngka"
        ],
        [
          "-ta",
          "-ta"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "an ending that you use before -kutu and -nguru with proper nouns."
      ],
      "links": [
        [
          "-kutu",
          "-kutu"
        ],
        [
          "-nguru",
          "-nguru"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys",
    "Pitjantjatjara entries with incorrect language header",
    "Pitjantjatjara lemmas",
    "Pitjantjatjara prepositions",
    "Pitjantjatjara pronouns",
    "Pitjantjatjara suffixes"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pjt",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Pitjantjatjara",
  "lang_code": "pjt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Makes \"la\" class verbs into commands."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Finnic adjective-forming suffixes",
    "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
    "Proto-Finnic lemmas",
    "Proto-Finnic noun-forming suffixes",
    "Proto-Finnic suffixes",
    "Proto-Finnic terms derived from Proto-Finno-Ugric",
    "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Finno-Ugric"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "-la"
          },
          "expansion": "Finnish: -la",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: -la"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "-la"
          },
          "expansion": "Ingrian: -la",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: -la"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "fiu-pro",
        "3": ""
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric [Term?]",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finno-Ugric [Term?].",
  "forms": [
    {
      "form": "-la / *-lä",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "cat3": "adjective-forming suffixes",
        "head": "*-la / *-lä"
      },
      "expansion": "*-la / *-lä",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/-la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Forms nouns for places."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Forms diminutive nouns."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Forms some adjectives."
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "-le"
      },
      "expansion": "Turkish -le",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Cognate to Turkish -le.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "slr",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Salar",
  "lang_code": "slr",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with raw sortkeys",
        "Salar adverbs",
        "Salar entries with incorrect language header",
        "Salar lemmas",
        "Salar terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I will come with you.",
          "text": "Men senla varğur.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "with"
      ],
      "links": [
        [
          "with",
          "with"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "la"
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "srs",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tsuut'ina",
  "lang_code": "srs",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with raw sortkeys",
        "Tsuut'ina entries with incorrect language header",
        "Tsuut'ina lemmas",
        "Tsuut'ina suffixes",
        "Tsuut'ina terms with IPA pronunciation",
        "Tsuut'ina terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "He walked over there.",
          "text": "nuwa diya-la",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "marks the end of a sentence, (it was)"
      ],
      "links": [
        [
          "marks",
          "marks"
        ],
        [
          "end",
          "end"
        ],
        [
          "sentence",
          "sentence"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/la/"
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys",
    "Turkish entries with incorrect language header",
    "Turkish entries with language name categories using raw markup",
    "Turkish lemmas",
    "Turkish suffixes",
    "Turkish terms derived from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms derived from Proto-Turkic",
    "Turkish terms inherited from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms inherited from Proto-Turkic",
    "Turkish terms with IPA pronunciation",
    "Turkish terms with redundant sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "ـله",
        "tr": "-la, -le"
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish ـله (-la, -le)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*-la"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *-la",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Ottoman Turkish ـله (-la, -le), from Proto-Turkic *-la.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "suffixes"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "english": "I am going to school with my father",
          "text": "babamla okula gidiyorum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "with, shortened form of ile"
      ],
      "links": [
        [
          "with",
          "with"
        ],
        [
          "ile",
          "ile#Turkish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "english": "I am going to school by skateboard",
          "text": "okula kaykayla gidiyorum"
        }
      ],
      "glosses": [
        "by, shortened form of ile"
      ],
      "links": [
        [
          "by",
          "by"
        ],
        [
          "ile",
          "ile#Turkish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɫɑ/"
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys",
    "Turkish entries with incorrect language header",
    "Turkish entries with language name categories using raw markup",
    "Turkish lemmas",
    "Turkish suffixes",
    "Turkish terms derived from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms inherited from Ottoman Turkish",
    "Turkish terms with IPA pronunciation",
    "Turkish terms with redundant sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "ـلا",
        "tr": "-la"
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish ـلا (-la)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Ottoman Turkish ـلا (-la).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "parmak (“finger”) + -la → parmaklamak (“to poke”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "sabah (“morning”) + -la → sabahlamak (“to stay awake till morning, spend a night”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "ter (“sweat”) + -la → terlemek (“to sweat”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A suffix creating verbs from nouns."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "favlamak (\"to fave\"), likelamak (\"to like\"), ghostlamak (\"to ghost\"), winlemek (\"to win\"), pushlamak (\"to push\"), burstlemek (\"to burst\"), etc."
        }
      ],
      "glosses": [
        "A suffix added to foreign verbs to create verb stems and allow for conjugation."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɫɑ/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-le"
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wym",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Vilamovian",
  "lang_code": "wym",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with raw sortkeys",
        "Vilamovian entries with incorrect language header",
        "Vilamovian lemmas",
        "Vilamovian suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "Appended to words to create a diminutive form of a noun."
      ],
      "links": [
        [
          "diminutive",
          "diminutive"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Pages with raw sortkeys",
    "Wutunhua entries with incorrect language header",
    "Wutunhua lemmas",
    "Wutunhua suffixes",
    "Wutunhua terms with IPA pronunciation",
    "Wutunhua terms with unknown etymologies"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-kanla"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wuh"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unk"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown (per Sandman).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wuh",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Wutunhua",
  "lang_code": "wuh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Wutunhua terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(Quoted in Janhunen et al., p. 60)",
          "roman": "Elder brother just came from the temple.",
          "text": "aga dadada gguan-la lai-lio.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "(Quoted in Janhunen et al., p. 60)",
          "roman": "S/he was dismissed from the company.",
          "text": "gunse-la ha-lai-gu-ge-lio ze-li.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "from; indicates the source of an action."
      ],
      "links": [
        [
          "from",
          "from"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(after nouns) from; indicates the source of an action."
      ],
      "raw_tags": [
        "after nouns"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Wutunhua terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(Quoted in Janhunen et al., p. 114)",
          "roman": "As for this thing called ro-langs [type of Tibetan zombie], it is said that if a person among us dies, there will appear a ro-langs instead.",
          "text": "rolang sho-de je da nga-n-de mula ren se-gu-la diando rolang qhe-lai-li sho-de gu-li.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "if, when; indicates that the action of the verb is conditional, hypothetical, or set in the future."
      ],
      "links": [
        [
          "if",
          "if"
        ],
        [
          "when",
          "when"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(after verbs) if, when; indicates that the action of the verb is conditional, hypothetical, or set in the future."
      ],
      "raw_tags": [
        "after verbs"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[lɑ~ɻɑ]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "tags": [
        "uncommon"
      ],
      "word": "-ra"
    }
  ],
  "word": "-la"
}
{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: linguistic notation -lA",
  "path": [
    "-la"
  ],
  "section": "Finnish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-la",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: front vowel variant -lä",
  "path": [
    "-la"
  ],
  "section": "Ingrian",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-la",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: bound form of nganaṉa",
  "path": [
    "-la"
  ],
  "section": "Pitjantjatjara",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "-la",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-25 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (bb24e0f and c7ea76d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.