"-la" meaning in Old Norse

See -la in All languages combined, or Wiktionary

Suffix

Etymology: From Proto-Germanic *-lōną. Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*-lōną}} Proto-Germanic *-lōną Head templates: {{head|non|suffix}} -la Inflection templates: {{non-conj-weak2|-l|voice=active}}, {{non-conj-blank-active|impr_1pl=-lum|impr_2pl=-lið|impr_2sg=-la|infinitive=-la|mp_impr_1pl=-lumsk|mp_impr_2pl=-lizk|mp_impr_2sg=-lask|mp_infinitive=-lask|mp_past_ind_1pl=-luðumsk|mp_past_ind_1sg=-luðumk|mp_past_ind_2pl=-luðuzk|mp_past_ind_2sg=-laðisk|mp_past_ind_3pl=-luðusk|mp_past_ind_3sg=-laðisk|mp_past_part=-lazk|mp_past_sub_1pl=-laðimsk|mp_past_sub_1sg=-luðumk|mp_past_sub_2pl=-laðizk|mp_past_sub_2sg=-laðisk|mp_past_sub_3pl=-laðisk|mp_past_sub_3sg=-laðisk|mp_pres_ind_1pl=-lumsk|mp_pres_ind_1sg=-lumk|mp_pres_ind_2pl=-lizk|mp_pres_ind_2sg=-lask|mp_pres_ind_3pl=-lask|mp_pres_ind_3sg=-lask|mp_pres_part=-landisk|mp_pres_sub_1pl=-limsk|mp_pres_sub_1sg=-lumk|mp_pres_sub_2pl=-lizk|mp_pres_sub_2sg=-lisk|mp_pres_sub_3pl=-lisk|mp_pres_sub_3sg=-lisk|past_ind_1pl=-luðum|past_ind_1sg=-laða|past_ind_2pl=-luðuð|past_ind_2sg=-laðir|past_ind_3pl=-luðu|past_ind_3sg=-laði|past_part=-laðr|past_sub_1pl=-laðim|past_sub_1sg=-laða|past_sub_2pl=-laðið|past_sub_2sg=-laðir|past_sub_3pl=-laði|past_sub_3sg=-laði|personal=yes|pres_ind_1pl=-lum|pres_ind_1sg=-la|pres_ind_2pl=-lið|pres_ind_2sg=-lar|pres_ind_3pl=-la|pres_ind_3sg=-lar|pres_part=-landi|pres_sub_1pl=-lim|pres_sub_1sg=-la|pres_sub_2pl=-lið|pres_sub_2sg=-lir|pres_sub_3pl=-li|pres_sub_3sg=-li|title1=Conjugation of -la — active (weak class 2)|title2=Conjugation of -la — mediopassive (weak class 2)}}, {{non-conj-table|impr_1pl=-lum|impr_2pl=-lið|impr_2sg=-la|infinitive=-la|mode=act|past_ind_1pl=-luðum|past_ind_1sg=-laða|past_ind_2pl=-luðuð|past_ind_2sg=-laðir|past_ind_3pl=-luðu|past_ind_3sg=-laði|past_part=-laðr|past_sub_1pl=-laðim|past_sub_1sg=-laða|past_sub_2pl=-laðið|past_sub_2sg=-laðir|past_sub_3pl=-laði|past_sub_3sg=-laði|pres_ind_1pl=-lum|pres_ind_1sg=-la|pres_ind_2pl=-lið|pres_ind_2sg=-lar|pres_ind_3pl=-la|pres_ind_3sg=-lar|pres_part=-landi|pres_sub_1pl=-lim|pres_sub_1sg=-la|pres_sub_2pl=-lið|pres_sub_2sg=-lir|pres_sub_3pl=-li|pres_sub_3sg=-li|title=Conjugation of -la — active (weak class 2)}}, {{non-conj-cell|-la|infinitive|act}}, {{non-conj-cell|-landi|pres_part|act}}, {{non-conj-cell|-laðr|past_part|act}}, {{non-conj-cell|-la|pres_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-laða|past_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-lar|pres_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-laðir|past_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-lar|pres_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-laði|past_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-lum|pres_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-luðum|past_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-lið|pres_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-luðuð|past_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-la|pres_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-luðu|past_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-la|pres_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-laða|past_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-lir|pres_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-laðir|past_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-li|pres_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-laði|past_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-lim|pres_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-laðim|past_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-lið|pres_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-laðið|past_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-li|pres_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-laði|past_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-la|impr_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-lum|impr_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-lið|impr_2pl|act}} Forms: weak [table-tags], -la [infinitive], -landi [participle, present], -laðr [participle, past], -la [first-person, present, singular], -laða [first-person, past, singular], -lar [present, second-person, singular], -laðir [past, second-person, singular], -lar [present, singular, third-person], -laði [past, singular, third-person], -lum [first-person, plural, present], -luðum [first-person, past, plural], -lið [plural, present, second-person], -luðuð [past, plural, second-person], -la [plural, present, third-person], -luðu [past, plural, third-person], -lir [present, second-person, singular], -li [present, singular, third-person], -lim [first-person, plural, present], -laðim [first-person, past, plural], -laðið [past, plural, second-person], -li [plural, present, third-person], -laði [past, plural, third-person], -la [present, second-person, singular]
  1. frequentative verbal suffix Tags: morpheme
    Sense id: en--la-non-suffix-z9fWJmgc Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 13 6 7 7 7 7 7 7 8 6 8 8 10
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix

Etymology: From Proto-Germanic *-ilǭ (diminutive suffix). Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*-ilǭ|pos=diminutive suffix}} Proto-Germanic *-ilǭ (diminutive suffix) Head templates: {{head|non|suffix|strong masculine|-ill|g=f}} -la f (strong masculine -ill) Inflection templates: {{non-decl-f-on|-l}}, {{non-decl-blank-full|apd=-lurnar|api=-lur|asd=-luna|asi=-lu|dpd=-lunum|dpi=-lum|dsd=-lunni|dsi=-lu|g=feminine|gpd=-lnanna|gpi=-lna|gsd=-lunnar|gsi=-lu|notes=|npd=-lurnar|npi=-lur|nsd=-lan|nsi=-la|stem=weak ōn-stem|title=-la}}, {{non-decl-cell|-la|nsi}}, {{non-decl-cell|-lan|nsd}}, {{non-decl-cell|-lur|npi}}, {{non-decl-cell|-lurnar|npd}}, {{non-decl-cell|-lu|asi}}, {{non-decl-cell|-luna|asd}}, {{non-decl-cell|-lur|api}}, {{non-decl-cell|-lurnar|apd}}, {{non-decl-cell|-lu|dsi}}, {{non-decl-cell|-lunni|dsd}}, {{non-decl-cell|-lum|dpi}}, {{non-decl-cell|-lunum|dpd}}, {{non-decl-cell|-lu|gsi}}, {{non-decl-cell|-lunnar|gsd}}, {{non-decl-cell|-lna|gpi}}, {{non-decl-cell|-lnanna|gpd}} Forms: -ill [masculine, strong], weak [table-tags], -la [indefinite, nominative, singular], -lan [definite, nominative, singular], -lur [indefinite, nominative, plural], -lurnar [definite, nominative, plural], -lu [accusative, indefinite, singular], -luna [accusative, definite, singular], -lur [accusative, indefinite, plural], -lurnar [accusative, definite, plural], -lu [dative, indefinite, singular], -lunni [dative, definite, singular], -lum [dative, indefinite, plural], -lunum [dative, definite, plural], -lu [genitive, indefinite, singular], -lunnar [definite, genitive, singular], -lna [genitive, indefinite, plural], -lnanna [definite, genitive, plural]
  1. forms diminutive nouns Tags: feminine, morpheme
    Sense id: en--la-non-suffix-rfSHDgq9
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix

Head templates: {{head|non|suffix form}} -la
  1. inflection of -ill (agent noun): Tags: accusative, form-of, indefinite, morpheme, plural Form of: -ill (extra: agent noun)
    Sense id: en--la-non-suffix-QCg2912V
  2. inflection of -ill (agent noun): Tags: form-of, genitive, indefinite, morpheme, plural Form of: -ill (extra: agent noun)
    Sense id: en--la-non-suffix-3S87upex
  3. inflection of -ill (diminutive noun): Tags: accusative, form-of, indefinite, morpheme, plural Form of: -ill (extra: diminutive noun)
    Sense id: en--la-non-suffix-0KonZsn7
  4. inflection of -ill (diminutive noun): Tags: form-of, genitive, indefinite, morpheme, plural Form of: -ill (extra: diminutive noun)
    Sense id: en--la-non-suffix-nxv0Asl8
  5. inflection of -ull (diminutive noun): Tags: accusative, form-of, indefinite, morpheme, plural Form of: -ull (extra: diminutive noun)
    Sense id: en--la-non-suffix-0ItQvuXb
  6. inflection of -ull (diminutive noun): Tags: form-of, genitive, indefinite, morpheme, plural Form of: -ull (extra: diminutive noun)
    Sense id: en--la-non-suffix-MA41Kaqc
  7. inflection of -ull (deverbative adjective): Tags: accusative, feminine, form-of, morpheme, positive, singular, strong Form of: -ull (extra: deverbative adjective)
    Sense id: en--la-non-suffix-tYQiPWE0
  8. inflection of -ull (deverbative adjective): Tags: accusative, feminine, form-of, masculine, morpheme, positive, strong Form of: -ull (extra: deverbative adjective)
    Sense id: en--la-non-suffix-a5nCR8ow
  9. inflection of -ull (deverbative adjective): Tags: form-of, masculine, morpheme, oblique, positive, singular, weak Form of: -ull (extra: deverbative adjective)
    Sense id: en--la-non-suffix-Jj3sld53
  10. inflection of -ull (deverbative adjective): Tags: feminine, form-of, morpheme, nominative, positive, singular, weak Form of: -ull (extra: deverbative adjective)
    Sense id: en--la-non-suffix-r2O7Zj2E
  11. inflection of -ull (deverbative adjective): Tags: form-of, morpheme, neuter, positive, singular, weak Form of: -ull (extra: deverbative adjective)
    Sense id: en--la-non-suffix-UAgGc~xx
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Download JSON data for -la meaning in Old Norse (17.6kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-lōną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-lōną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-lōną.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-landi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-laði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-luðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-luðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-luðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-li",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-li",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-laði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-l",
        "voice": "active"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-lum",
        "impr_2pl": "-lið",
        "impr_2sg": "-la",
        "infinitive": "-la",
        "mp_impr_1pl": "-lumsk",
        "mp_impr_2pl": "-lizk",
        "mp_impr_2sg": "-lask",
        "mp_infinitive": "-lask",
        "mp_past_ind_1pl": "-luðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "-luðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "-luðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "-laðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "-luðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "-laðisk",
        "mp_past_part": "-lazk",
        "mp_past_sub_1pl": "-laðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "-luðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "-laðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "-laðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "-laðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "-laðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "-lumsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "-lumk",
        "mp_pres_ind_2pl": "-lizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "-lask",
        "mp_pres_ind_3pl": "-lask",
        "mp_pres_ind_3sg": "-lask",
        "mp_pres_part": "-landisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "-limsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "-lumk",
        "mp_pres_sub_2pl": "-lizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "-lisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "-lisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "-lisk",
        "past_ind_1pl": "-luðum",
        "past_ind_1sg": "-laða",
        "past_ind_2pl": "-luðuð",
        "past_ind_2sg": "-laðir",
        "past_ind_3pl": "-luðu",
        "past_ind_3sg": "-laði",
        "past_part": "-laðr",
        "past_sub_1pl": "-laðim",
        "past_sub_1sg": "-laða",
        "past_sub_2pl": "-laðið",
        "past_sub_2sg": "-laðir",
        "past_sub_3pl": "-laði",
        "past_sub_3sg": "-laði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "-lum",
        "pres_ind_1sg": "-la",
        "pres_ind_2pl": "-lið",
        "pres_ind_2sg": "-lar",
        "pres_ind_3pl": "-la",
        "pres_ind_3sg": "-lar",
        "pres_part": "-landi",
        "pres_sub_1pl": "-lim",
        "pres_sub_1sg": "-la",
        "pres_sub_2pl": "-lið",
        "pres_sub_2sg": "-lir",
        "pres_sub_3pl": "-li",
        "pres_sub_3sg": "-li",
        "title1": "Conjugation of -la — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of -la — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-active"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-lum",
        "impr_2pl": "-lið",
        "impr_2sg": "-la",
        "infinitive": "-la",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "-luðum",
        "past_ind_1sg": "-laða",
        "past_ind_2pl": "-luðuð",
        "past_ind_2sg": "-laðir",
        "past_ind_3pl": "-luðu",
        "past_ind_3sg": "-laði",
        "past_part": "-laðr",
        "past_sub_1pl": "-laðim",
        "past_sub_1sg": "-laða",
        "past_sub_2pl": "-laðið",
        "past_sub_2sg": "-laðir",
        "past_sub_3pl": "-laði",
        "past_sub_3sg": "-laði",
        "pres_ind_1pl": "-lum",
        "pres_ind_1sg": "-la",
        "pres_ind_2pl": "-lið",
        "pres_ind_2sg": "-lar",
        "pres_ind_3pl": "-la",
        "pres_ind_3sg": "-lar",
        "pres_part": "-landi",
        "pres_sub_1pl": "-lim",
        "pres_sub_1sg": "-la",
        "pres_sub_2pl": "-lið",
        "pres_sub_2sg": "-lir",
        "pres_sub_3pl": "-li",
        "pres_sub_3sg": "-li",
        "title": "Conjugation of -la — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-landi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-li",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-li",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "13 6 7 7 7 7 7 7 8 6 8 8 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "frequentative verbal suffix"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-z9fWJmgc",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ilǭ",
        "pos": "diminutive suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ilǭ (diminutive suffix)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-ilǭ (diminutive suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "-ill",
      "tags": [
        "masculine",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-luna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lnanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "3": "strong masculine",
        "4": "-ill",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-la f (strong masculine -ill)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-l"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "-lurnar",
        "api": "-lur",
        "asd": "-luna",
        "asi": "-lu",
        "dpd": "-lunum",
        "dpi": "-lum",
        "dsd": "-lunni",
        "dsi": "-lu",
        "g": "feminine",
        "gpd": "-lnanna",
        "gpi": "-lna",
        "gsd": "-lunnar",
        "gsi": "-lu",
        "notes": "",
        "npd": "-lurnar",
        "npi": "-lur",
        "nsd": "-lan",
        "nsi": "-la",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "-la"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lan",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lurnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lu",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lurnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lu",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lu",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lnanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "mey + -la → meyla"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms diminutive nouns"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-rfSHDgq9",
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "agent noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-QCg2912V",
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "agent noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-3S87upex",
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-0KonZsn7",
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-nxv0Asl8",
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-0ItQvuXb",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-MA41Kaqc",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong feminine accusative singular"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-tYQiPWE0",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "positive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong feminine accusative masculine"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-a5nCR8ow",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "positive",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak masculine oblique singular"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-Jj3sld53",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "oblique",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak feminine nominative singular"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-r2O7Zj2E",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak neuter singular"
      ],
      "id": "en--la-non-suffix-UAgGc~xx",
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}
{
  "categories": [
    "Old Norse class 2 weak verbs",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Old Norse suffixes",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-lōną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-lōną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-lōną.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-landi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-laði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-luðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-luðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-luðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-li",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-lim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-laðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-li",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-laði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-l",
        "voice": "active"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-lum",
        "impr_2pl": "-lið",
        "impr_2sg": "-la",
        "infinitive": "-la",
        "mp_impr_1pl": "-lumsk",
        "mp_impr_2pl": "-lizk",
        "mp_impr_2sg": "-lask",
        "mp_infinitive": "-lask",
        "mp_past_ind_1pl": "-luðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "-luðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "-luðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "-laðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "-luðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "-laðisk",
        "mp_past_part": "-lazk",
        "mp_past_sub_1pl": "-laðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "-luðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "-laðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "-laðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "-laðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "-laðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "-lumsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "-lumk",
        "mp_pres_ind_2pl": "-lizk",
        "mp_pres_ind_2sg": "-lask",
        "mp_pres_ind_3pl": "-lask",
        "mp_pres_ind_3sg": "-lask",
        "mp_pres_part": "-landisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "-limsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "-lumk",
        "mp_pres_sub_2pl": "-lizk",
        "mp_pres_sub_2sg": "-lisk",
        "mp_pres_sub_3pl": "-lisk",
        "mp_pres_sub_3sg": "-lisk",
        "past_ind_1pl": "-luðum",
        "past_ind_1sg": "-laða",
        "past_ind_2pl": "-luðuð",
        "past_ind_2sg": "-laðir",
        "past_ind_3pl": "-luðu",
        "past_ind_3sg": "-laði",
        "past_part": "-laðr",
        "past_sub_1pl": "-laðim",
        "past_sub_1sg": "-laða",
        "past_sub_2pl": "-laðið",
        "past_sub_2sg": "-laðir",
        "past_sub_3pl": "-laði",
        "past_sub_3sg": "-laði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "-lum",
        "pres_ind_1sg": "-la",
        "pres_ind_2pl": "-lið",
        "pres_ind_2sg": "-lar",
        "pres_ind_3pl": "-la",
        "pres_ind_3sg": "-lar",
        "pres_part": "-landi",
        "pres_sub_1pl": "-lim",
        "pres_sub_1sg": "-la",
        "pres_sub_2pl": "-lið",
        "pres_sub_2sg": "-lir",
        "pres_sub_3pl": "-li",
        "pres_sub_3sg": "-li",
        "title1": "Conjugation of -la — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of -la — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-active"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-lum",
        "impr_2pl": "-lið",
        "impr_2sg": "-la",
        "infinitive": "-la",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "-luðum",
        "past_ind_1sg": "-laða",
        "past_ind_2pl": "-luðuð",
        "past_ind_2sg": "-laðir",
        "past_ind_3pl": "-luðu",
        "past_ind_3sg": "-laði",
        "past_part": "-laðr",
        "past_sub_1pl": "-laðim",
        "past_sub_1sg": "-laða",
        "past_sub_2pl": "-laðið",
        "past_sub_2sg": "-laðir",
        "past_sub_3pl": "-laði",
        "past_sub_3sg": "-laði",
        "pres_ind_1pl": "-lum",
        "pres_ind_1sg": "-la",
        "pres_ind_2pl": "-lið",
        "pres_ind_2sg": "-lar",
        "pres_ind_3pl": "-la",
        "pres_ind_3sg": "-lar",
        "pres_part": "-landi",
        "pres_sub_1pl": "-lim",
        "pres_sub_1sg": "-la",
        "pres_sub_2pl": "-lið",
        "pres_sub_2sg": "-lir",
        "pres_sub_3pl": "-li",
        "pres_sub_3sg": "-li",
        "title": "Conjugation of -la — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-landi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-li",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lim",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-li",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-laði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "frequentative verbal suffix"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse feminine suffixes",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Old Norse suffixes",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Norse ōn-stem nouns",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ilǭ",
        "pos": "diminutive suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ilǭ (diminutive suffix)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-ilǭ (diminutive suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "-ill",
      "tags": [
        "masculine",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-luna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lnanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "3": "strong masculine",
        "4": "-ill",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "-la f (strong masculine -ill)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-l"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "-lurnar",
        "api": "-lur",
        "asd": "-luna",
        "asi": "-lu",
        "dpd": "-lunum",
        "dpi": "-lum",
        "dsd": "-lunni",
        "dsi": "-lu",
        "g": "feminine",
        "gpd": "-lnanna",
        "gpi": "-lna",
        "gsd": "-lunnar",
        "gsi": "-lu",
        "notes": "",
        "npd": "-lurnar",
        "npi": "-lur",
        "nsd": "-lan",
        "nsi": "-la",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "-la"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lan",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lurnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lu",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-luna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lurnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lu",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lu",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lnanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "mey + -la → meyla"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms diminutive nouns"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-la",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "agent noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "agent noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (agent noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ill"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-ill",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ill (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "diminutive noun",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n## indefinite accusative plural\n## indefinite genitive plural",
        "indefinite genitive plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ill#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (diminutive noun):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong feminine accusative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "positive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree strong feminine accusative masculine"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "positive",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak masculine oblique singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "morpheme",
        "oblique",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak feminine nominative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "morpheme",
        "nominative",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "deverbative adjective",
          "word": "-ull"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n## positive degree strong feminine accusative singular\n## positive degree strong feminine accusative masculine\n## positive degree weak masculine oblique singular\n## positive degree weak feminine nominative singular\n## positive degree weak neuter singular",
        "positive degree weak neuter singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-ull",
          "-ull#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -ull (deverbative adjective):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme",
        "neuter",
        "positive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "word": "-la"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Norse dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.