"-ill" meaning in Old Norse

See -ill in All languages combined, or Wiktionary

Suffix

Etymology: From Proto-Germanic *-ilaz (agent suffix) and *-ilaz (diminutive suffix). Certain loanwords may be analyzed as having this suffix. Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*-ilaz|pos=agent suffix}} Proto-Germanic *-ilaz (agent suffix) Head templates: {{head|non|suffix|weak feminine|-la}} -ill (weak feminine -la) Inflection templates: {{non-decl-m-a|-il|-l|-l|ns=-ill}}, {{non-decl-blank-full|apd=-lana|api=-la|asd=-ilinn|asi=-il|dpd=-lunum|dpi=-lum|dsd=-linum|dsi=-li|g=masculine|gpd=-lanna|gpi=-la|gsd=-ilsins|gsi=-ils|notes=|npd=-larnir|npi=-lar|nsd=-illinn|nsi=-ill|stem=strong a-stem|title=-ill}}, {{non-decl-cell|-ill|nsi}}, {{non-decl-cell|-illinn|nsd}}, {{non-decl-cell|-lar|npi}}, {{non-decl-cell|-larnir|npd}}, {{non-decl-cell|-il|asi}}, {{non-decl-cell|-ilinn|asd}}, {{non-decl-cell|-la|api}}, {{non-decl-cell|-lana|apd}}, {{non-decl-cell|-li|dsi}}, {{non-decl-cell|-linum|dsd}}, {{non-decl-cell|-lum|dpi}}, {{non-decl-cell|-lunum|dpd}}, {{non-decl-cell|-ils|gsi}}, {{non-decl-cell|-ilsins|gsd}}, {{non-decl-cell|-la|gpi}}, {{non-decl-cell|-lanna|gpd}} Forms: -la [feminine, weak], strong [table-tags], -ill [indefinite, nominative, singular], -illinn [definite, nominative, singular], -lar [indefinite, nominative, plural], -larnir [definite, nominative, plural], -il [accusative, indefinite, singular], -ilinn [accusative, definite, singular], -la [accusative, indefinite, plural], -lana [accusative, definite, plural], -li [dative, indefinite, singular], -linum [dative, definite, singular], -lum [dative, indefinite, plural], -lunum [dative, definite, plural], -ils [genitive, indefinite, singular], -ilsins [definite, genitive, singular], -la [genitive, indefinite, plural], -lanna [definite, genitive, plural]
  1. forms agent nouns Tags: morpheme
    Sense id: en--ill-non-suffix-Cj6~GR04 Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 16 78 6
  2. forms diminutive nouns Tags: morpheme
    Sense id: en--ill-non-suffix-rfSHDgq9

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for -ill meaning in Old Norse (4.2kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "-ill"
          },
          "expansion": "Icelandic: -ill",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: -ill"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ilaz",
        "pos": "agent suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ilaz (agent suffix)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-ilaz (agent suffix) and *-ilaz (diminutive suffix). Certain loanwords may be analyzed as having this suffix.",
  "forms": [
    {
      "form": "-la",
      "tags": [
        "feminine",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "strong",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-m-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-ill",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-illinn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-larnir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-il",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ilinn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-li",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-linum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ils",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ilsins",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "3": "weak feminine",
        "4": "-la"
      },
      "expansion": "-ill (weak feminine -la)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-il",
        "2": "-l",
        "3": "-l",
        "ns": "-ill"
      },
      "name": "non-decl-m-a"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "-lana",
        "api": "-la",
        "asd": "-ilinn",
        "asi": "-il",
        "dpd": "-lunum",
        "dpi": "-lum",
        "dsd": "-linum",
        "dsi": "-li",
        "g": "masculine",
        "gpd": "-lanna",
        "gpi": "-la",
        "gsd": "-ilsins",
        "gsi": "-ils",
        "notes": "",
        "npd": "-larnir",
        "npi": "-lar",
        "nsd": "-illinn",
        "nsi": "-ill",
        "stem": "strong a-stem",
        "title": "-ill"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ill",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-illinn",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lar",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-larnir",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-il",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ilinn",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lana",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-li",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-linum",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ils",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ilsins",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 78 6",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms agent nouns"
      ],
      "id": "en--ill-non-suffix-Cj6~GR04",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "forms diminutive nouns"
      ],
      "id": "en--ill-non-suffix-rfSHDgq9",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ill"
}
{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse masculine a-stem nouns",
    "Old Norse suffixes",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "-ill"
          },
          "expansion": "Icelandic: -ill",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: -ill"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ilaz",
        "pos": "agent suffix"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ilaz (agent suffix)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-ilaz (agent suffix) and *-ilaz (diminutive suffix). Certain loanwords may be analyzed as having this suffix.",
  "forms": [
    {
      "form": "-la",
      "tags": [
        "feminine",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "strong",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-m-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-ill",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-illinn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-larnir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-il",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ilinn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-li",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-linum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-lum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ils",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ilsins",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-la",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-lanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "3": "weak feminine",
        "4": "-la"
      },
      "expansion": "-ill (weak feminine -la)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-il",
        "2": "-l",
        "3": "-l",
        "ns": "-ill"
      },
      "name": "non-decl-m-a"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "-lana",
        "api": "-la",
        "asd": "-ilinn",
        "asi": "-il",
        "dpd": "-lunum",
        "dpi": "-lum",
        "dsd": "-linum",
        "dsi": "-li",
        "g": "masculine",
        "gpd": "-lanna",
        "gpi": "-la",
        "gsd": "-ilsins",
        "gsi": "-ils",
        "notes": "",
        "npd": "-larnir",
        "npi": "-lar",
        "nsd": "-illinn",
        "nsi": "-ill",
        "stem": "strong a-stem",
        "title": "-ill"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ill",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-illinn",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lar",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-larnir",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-il",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ilinn",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lana",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-li",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-linum",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ils",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ilsins",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-la",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-lanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "forms agent nouns"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "forms diminutive nouns"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-ill"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Norse dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-25 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (bb24e0f and c7ea76d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.