"ter" meaning in All languages combined

See ter on Wiktionary

Noun [Abinomn]

Head templates: {{head|bsa|noun}} ter
  1. river
    Sense id: en-ter-bsa-noun-X1qO2PE5 Categories (other): Abinomn entries with incorrect language header

Noun [Albanian]

Etymology: From Proto-Albanian *taura, from Proto-Indo-European *táwros. Etymology templates: {{inh|sq|sqj-pro|*taura}} Proto-Albanian *taura, {{inh|sq|ine-pro|*táwros}} Proto-Indo-European *táwros Head templates: {{head|sq|noun|cat2=masculine nouns|g=m|head=|sort=}} ter m, {{sq-noun|m|tera|teri|terat}} ter m (plural tera, definite teri, definite plural terat) Inflection templates: {{sq-decl-noun|ter|tera|teri|terat|ter|tera|terin|terat|teri|terave|terit|teravet|terash}} Forms: tera [plural], teri [definite], terat [definite, plural], no-table-tags [table-tags], ter [indefinite, nominative, singular], tera [indefinite, nominative, plural], teri [definite, nominative, singular], terat [definite, nominative, plural], ter [accusative, indefinite, singular], tera [accusative, indefinite, plural], terin [accusative, definite, singular], terat [accusative, definite, plural], teri [dative, indefinite, singular], terave [dative, indefinite, plural], terit [dative, definite, singular], teravet [dative, definite, plural], teri [ablative, indefinite, singular], terash [ablative, indefinite, plural], terit [ablative, definite, singular], teravet [ablative, definite, plural]
  1. bull Tags: masculine Categories (lifeform): Mammals Synonyms: dem Derived forms: tarok
    Sense id: en-ter-sq-noun-xnwSY2UU Disambiguation of Mammals: 67 33 Categories (other): Albanian entries with incorrect language header Disambiguation of Albanian entries with incorrect language header: 55 45
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Albanian]

Forms: tera [aorist], terur [participle]
Etymology: From Proto-Albanian *tarsja, from *torseje, from Proto-Indo-European *torséyeti (“to make dry”), from *ters- (“dry”). Cognate to Sanskrit तृष्यति (tṛṣyati), Latin torreo, Old Norse þerra. Etymology templates: {{root|sq|ine-pro|*ters-}}, {{inh|sq|sqj-pro|*tarsja}} Proto-Albanian *tarsja, {{inh|sq|ine-pro|*torséyeti||to make dry}} Proto-Indo-European *torséyeti (“to make dry”), {{cog|sa|तृष्यति}} Sanskrit तृष्यति (tṛṣyati), {{cog|la|torreo}} Latin torreo, {{cog|non|þerra}} Old Norse þerra Head templates: {{head|sq|verb|aorist|tera|participle|terur|head=}} ter (aorist tera, participle terur), {{sq-verb|tera|terur}} ter (aorist tera, participle terur)
  1. to dry, dry off Categories (topical): Zoology Categories (lifeform): Cattle, Male animals Derived forms: terë, term Derived forms (shter): shterë, shteroj Related terms: djerr
    Sense id: en-ter-sq-verb-9V3bb-mT Disambiguation of Zoology: 20 80 Disambiguation of Cattle: 31 69 Disambiguation of Male animals: 39 61 Categories (other): Albanian entries with incorrect language header Disambiguation of Albanian entries with incorrect language header: 55 45
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Adjective [Chuukese]

Head templates: {{head|chk|adjective}} ter
  1. devastated, ruined
    Sense id: en-ter-chk-adj-oxKl78tw
  2. disabled
    Sense id: en-ter-chk-adj-F-s8AWjQ Categories (other): Chuukese entries with incorrect language header Disambiguation of Chuukese entries with incorrect language header: 35 65

Contraction [Dutch]

Audio: Nl-ter.ogg
Etymology: Contraction of te + der (“the”, dative singular feminine). Etymology templates: {{contraction|nl}} Contraction, {{af|nl|te|der|pos2=dative singular feminine|t2=the}} te + der (“the”, dative singular feminine) Head templates: {{head|nl|contraction}} ter
  1. for, for the (followed by a feminine singular noun, e.g., one ending in -ing). Tags: contraction
    Sense id: en-ter-nl-contraction-lyTVtKOI Categories (other): Dutch entries with incorrect language header Disambiguation of Dutch entries with incorrect language header: 100 0
  2. in the Tags: contraction
    Sense id: en-ter-nl-contraction-hmqyPwKZ
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: ten

Adverb [English]

Head templates: {{en-adv|-}} ter (not comparable)
  1. (dialectal) Eye dialect spelling of to. Tags: alt-of, dialectal, not-comparable, pronunciation-spelling Alternative form of: to
    Sense id: en-ter-en-adv-zWlDQIpG Categories (other): English eye dialect, English entries with incorrect language header, English particles Disambiguation of English entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of English particles: 33 33 33

Particle [English]

Head templates: {{head|en|particle|head=|sort=}} ter, {{en-particle}} ter
  1. (dialectal) Eye dialect spelling of to. Tags: alt-of, dialectal, pronunciation-spelling Alternative form of: to
    Sense id: en-ter-en-particle-zWlDQIpG Categories (other): English eye dialect, English entries with incorrect language header, English particles, English prepositions Disambiguation of English entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of English particles: 33 33 33 Disambiguation of English prepositions: 28 44 28

Preposition [English]

Head templates: {{head|en|prepositions|head=}} ter, {{en-preposition}} ter
  1. (dialectal) Eye dialect spelling of to. Tags: alt-of, dialectal, pronunciation-spelling Alternative form of: to
    Sense id: en-ter-en-prep-zWlDQIpG Categories (other): English eye dialect, English entries with incorrect language header, English particles Disambiguation of English entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of English particles: 33 33 33

Adverb [French]

Audio: LL-Q150 (fra)-LoquaxFR-ter.wav
Head templates: {{fr-adv}} ter
  1. (in street numbering) b; designating a third house with the same number
    Sense id: en-ter-fr-adv-gr7x7KQ9 Categories (other): French entries with incorrect language header

Verb [Galician]

IPA: [ˈteɾ]
Etymology: From Old Galician-Portuguese teer, from earlier tẽer, from Latin tenēre (“to hold, to have”), present active infinitive of teneō (“I hold, I have”). Etymology templates: {{inh|gl|roa-opt|teer}} Old Galician-Portuguese teer, {{inh|gl|la|tenēre||to hold, to have}} Latin tenēre (“to hold, to have”) Head templates: {{gl-verb|reinteg=1}} ter (first-person singular present teño, first-person singular preterite tiven, past participle tido) ter (first-person singular present tenho, first-person singular preterite tivem or tive, past participle tido, reintegrationist norm) Inflection templates: {{gl-conj}}, {{gl-reinteg-conj}} Forms: ter ter [canonical], teño [first-person, present, singular], tiven [first-person, preterite, singular], tido [participle, past], tenho [first-person, present, singular], tivem [first-person, preterite, singular], tive [first-person, preterite, singular], irregular [table-tags], ter [impersonal, infinitive], ter [first-person, infinitive, singular], teres [infinitive, second-person, singular], ter [error-unrecognized-form, infinitive, personal, singular], termos [first-person, infinitive, plural], terdes [infinitive, plural, second-person], teren [error-unrecognized-form, infinitive, personal, plural], tendo [gerund], tido [error-unrecognized-form, masculine, participle, past, singular], tido [first-person, masculine, participle, past, singular], tido [masculine, participle, past, second-person, singular], tidos [error-unrecognized-form, masculine, participle, past, plural], tidos [first-person, masculine, participle, past, plural, second-person], tida [error-unrecognized-form, feminine, participle, past, singular], tida [feminine, first-person, participle, past, singular], tida [feminine, participle, past, second-person, singular], tidas [error-unrecognized-form, feminine, participle, past, plural], tidas [feminine, first-person, participle, past, plural, second-person], teño [first-person, indicative, present, singular], tes [indicative, present, second-person, singular], ten [error-unrecognized-form, indicative, present, singular], temos [first-person, indicative, plural, present], tendes [indicative, plural, present, second-person], tedes [indicative, plural, present, second-person], teñen [error-unrecognized-form, indicative, plural, present], tiña [first-person, imperfect, indicative, singular], tiñas [imperfect, indicative, second-person, singular], tiña [error-unrecognized-form, imperfect, indicative, singular], tiñamos [first-person, imperfect, indicative, plural], tiñades [imperfect, indicative, plural, second-person], tiñan [error-unrecognized-form, imperfect, indicative, plural], tiven [first-person, indicative, preterite, singular], tiveches [indicative, preterite, second-person, singular], tivo [error-unrecognized-form, indicative, preterite, singular], tivemos [first-person, indicative, plural, preterite], tivestes [indicative, plural, preterite, second-person], tiveron [error-unrecognized-form, indicative, plural, preterite], tivera [first-person, indicative, pluperfect, singular], tiveras [indicative, pluperfect, second-person, singular], tivera [error-unrecognized-form, indicative, pluperfect, singular], tiveramos [first-person, indicative, pluperfect, plural], tiverades [indicative, pluperfect, plural, second-person], tiveran [error-unrecognized-form, indicative, pluperfect, plural], terei [first-person, future, indicative, singular], terás [future, indicative, second-person, singular], terá [error-unrecognized-form, future, indicative, singular], teremos [first-person, future, indicative, plural], teredes [future, indicative, plural, second-person], terán [error-unrecognized-form, future, indicative, plural], tería [conditional, first-person, singular], terías [conditional, second-person, singular], tería [conditional, error-unrecognized-form, singular], teriamos [conditional, first-person, plural], teriades [conditional, plural, second-person], terían [conditional, error-unrecognized-form, plural], teña [first-person, present, singular, subjunctive], teñas [present, second-person, singular, subjunctive], teña [error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive], teñamos [first-person, plural, present, subjunctive], teñades [plural, present, second-person, subjunctive], teñan [error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], tivese [first-person, imperfect, singular, subjunctive], tiveses [imperfect, second-person, singular, subjunctive], tivese [error-unrecognized-form, imperfect, singular, subjunctive], tivésemos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], tivésedes [imperfect, plural, second-person, subjunctive], tivesen [error-unrecognized-form, imperfect, plural, subjunctive], tiver [first-person, future, singular, subjunctive], tiveres [future, second-person, singular, subjunctive], tiver [error-unrecognized-form, future, singular, subjunctive], tivermos [first-person, future, plural, subjunctive], tiverdes [future, plural, second-person, subjunctive], tiveren [error-unrecognized-form, future, plural, subjunctive], ten [imperative, second-person, singular], teña [error-unrecognized-form, imperative, singular], teñamos [first-person, imperative, plural], tende [imperative, plural, second-person], tede [imperative, plural, second-person], teñan [error-unrecognized-form, imperative, plural], non teñas [imperative, negative, second-person, singular], non teña [error-unrecognized-form, imperative, negative, singular], non teñamos [first-person, imperative, negative, plural], non teñades [imperative, negative, plural, second-person], non teñan [error-unrecognized-form, imperative, negative, plural], irregular [table-tags], ter [impersonal, infinitive], ter [first-person, infinitive, singular], teres [infinitive, second-person, singular], ter [infinitive, singular, third-person], termos [first-person, infinitive, plural], terdes [infinitive, plural, second-person], terem [infinitive, plural, third-person], tendo [gerund], tido [first-person, masculine, participle, past, singular, third-person], tido [masculine, participle, past, second-person, singular], tidos [masculine, participle, past, plural], tida [feminine, first-person, participle, past, singular, third-person], tida [feminine, participle, past, second-person, singular], tidas [feminine, participle, past, plural], tenho [first-person, indicative, present, singular], tés [indicative, present, second-person, singular], tens [indicative, present, second-person, singular], tem [indicative, present, singular, third-person], temos [first-person, indicative, plural, present], tendes [indicative, plural, present, second-person], tenhem [indicative, plural, present, third-person], têm [indicative, plural, present, third-person], tém [indicative, plural, present, third-person], tinha [first-person, imperfect, indicative, singular], tinhas [imperfect, indicative, second-person, singular], tinha [imperfect, indicative, singular, third-person], tínhamos [first-person, imperfect, indicative, plural], tínhades [imperfect, indicative, plural, second-person], tínheis [imperfect, indicative, plural, second-person], tínhais [imperfect, indicative, plural, second-person], tinham [imperfect, indicative, plural, third-person], tivem [first-person, indicative, preterite, singular], tive [first-person, indicative, preterite, singular], tiveste [indicative, preterite, second-person, singular], tiveche [indicative, preterite, second-person, singular], tivo [indicative, preterite, singular, third-person], teve [indicative, preterite, singular, third-person], tivemos [first-person, indicative, plural, preterite], tivestes [indicative, plural, preterite, second-person], tivérom [indicative, plural, preterite, third-person], tiveram [indicative, plural, preterite, third-person], tivera [first-person, indicative, pluperfect, singular], tiveras [indicative, pluperfect, second-person, singular], tivera [indicative, pluperfect, singular, third-person], tivéramos [first-person, indicative, pluperfect, plural], tivérades [indicative, pluperfect, plural, second-person], tivéreis [indicative, pluperfect, plural, second-person], tivérais [indicative, pluperfect, plural, second-person], tiveram [indicative, pluperfect, plural, third-person], terei [first-person, future, indicative, singular], terás [future, indicative, second-person, singular], terá [future, indicative, singular, third-person], teremos [first-person, future, indicative, plural], teredes [future, indicative, plural, second-person], tereis [future, indicative, plural, second-person], terám [future, indicative, plural, third-person], terão [future, indicative, plural, third-person], teria [conditional, first-person, singular], terias [conditional, second-person, singular], teria [conditional, singular, third-person], teríamos [conditional, first-person, plural], teríades [conditional, plural, second-person], teríeis [conditional, plural, second-person], teríais [conditional, plural, second-person], teriam [conditional, plural, third-person], tenha [first-person, present, singular, subjunctive], tenhas [present, second-person, singular, subjunctive], tenha [present, singular, subjunctive, third-person], tenhamos [first-person, plural, present, subjunctive], tenhades [plural, present, second-person, subjunctive], tenhais [plural, present, second-person, subjunctive], tenham [plural, present, subjunctive, third-person], tivesse [first-person, imperfect, singular, subjunctive], tivesses [imperfect, second-person, singular, subjunctive], tivesse [imperfect, singular, subjunctive, third-person], tivéssemos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], tivéssedes [imperfect, plural, second-person, subjunctive], tivésseis [imperfect, plural, second-person, subjunctive], tivessem [imperfect, plural, subjunctive, third-person], tiver [first-person, future, singular, subjunctive], tiveres [future, second-person, singular, subjunctive], tiver [future, singular, subjunctive, third-person], tivermos [first-person, future, plural, subjunctive], tiverdes [future, plural, second-person, subjunctive], tiverem [future, plural, subjunctive, third-person], tem [imperative, second-person, singular], tenha [imperative, singular, third-person], tenhamos [first-person, imperative, plural], tende [imperative, plural, second-person], tenham [imperative, plural, third-person], nom tenhas [imperative, negative, second-person, singular], nom tenha [imperative, negative, singular, third-person], nom tenhamos [first-person, imperative, negative, plural], nom tenhades [imperative, negative, plural, second-person], nom tenhais [imperative, negative, plural, second-person], nom tenham [imperative, negative, plural, third-person]
  1. to hold, have
    Sense id: en-ter-gl-verb-oXMVR8Nm
  2. to possess Synonyms: posuír
    Sense id: en-ter-gl-verb-P1Opml4L
  3. (auxiliary, with the preposition de) ought to Tags: auxiliary
    Sense id: en-ter-gl-verb-9hZzN~KT Categories (other): Galician entries with incorrect language header, Galician verbs ending in -er Disambiguation of Galician entries with incorrect language header: 23 28 49 Disambiguation of Galician verbs ending in -er: 22 22 57
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: non ter dúbida, ter que, termar Related terms: abster, ater, conter, deter, entreter, manter, reter, soster, haber

Noun [Indonesian]

IPA: /tɛr/ Forms: tèr [canonical], terku [first-person, possessive], termu [possessive, second-person], ternya [possessive, third-person]
Etymology: From Dutch teer (“tar”), from Proto-Germanic *terwą, from Proto-Indo-European *derwo-. Etymology templates: {{bor|id|nl|teer|t=tar}} Dutch teer (“tar”), {{der|id|gem-pro|*terwą}} Proto-Germanic *terwą, {{der|id|ine-pro|*derwo-}} Proto-Indo-European *derwo- Head templates: {{id-noun|head=tèr}} tèr (first-person possessive terku, second-person possessive termu, third-person possessive ternya)
  1. tar, the black, oily, sticky, viscous substance, consisting mainly of hydrocarbons derived from organic materials such as wood, peat, or coal. Synonyms: tar, tir
    Sense id: en-ter-id-noun-HM4DjtKS Categories (other): Indonesian entries with incorrect language header, Indonesian terms with redundant script codes Disambiguation of Indonesian entries with incorrect language header: 33 33 34 Disambiguation of Indonesian terms with redundant script codes: 31 34 34
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Indonesian]

IPA: /tɛr/ Forms: tèr [canonical], terku [first-person, possessive], termu [possessive, second-person], ternya [possessive, third-person]
Etymology: Unknown. Etymology templates: {{unknown|id}} Unknown Head templates: {{id-noun|head=tèr}} tèr (first-person possessive terku, second-person possessive termu, third-person possessive ternya)
  1. Alternative spelling of tir. Tags: alt-of, alternative Alternative form of: tir
    Sense id: en-ter-id-noun-w8bw5tSG Categories (other): Indonesian entries with incorrect language header, Indonesian terms with redundant script codes Disambiguation of Indonesian entries with incorrect language header: 33 33 34 Disambiguation of Indonesian terms with redundant script codes: 31 34 34
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Indonesian]

IPA: /tɛr/ Forms: tèr [canonical], terku [first-person, possessive], termu [possessive, second-person], ternya [possessive, third-person]
Etymology: Learned borrowing from Latin ter (“thrice”). Etymology templates: {{lbor|id|la|ter|t=thrice}} Learned borrowing from Latin ter (“thrice”) Head templates: {{id-noun|head=tèr}} tèr (first-person possessive terku, second-person possessive termu, third-person possessive ternya)
  1. (law) thrice, following bis (“second”) Categories (topical): Law
    Sense id: en-ter-id-noun-OfEFJMsC Categories (other): Indonesian entries with incorrect language header, Indonesian terms with redundant script codes Disambiguation of Indonesian entries with incorrect language header: 33 33 34 Disambiguation of Indonesian terms with redundant script codes: 31 34 34 Topics: law
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Adverb [Latin]

IPA: /ter/ [Classical], [t̪ɛr] [Classical], /ter/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [t̪ɛr] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: From earlier terr, from Old Latin *tris, from Proto-Italic *tris, from Proto-Indo-European *trís. Cognate with Ancient Greek τρίς (trís, “thrice”). Etymology templates: {{inh|la|itc-ola|*tris}} Old Latin *tris, {{inh|la|itc-pro|*tris}} Proto-Italic *tris, {{inh|la|ine-pro|*trís}} Proto-Indo-European *trís, {{cog|grc|la|τρίς|t=thrice}} Ancient Greek τρίς (trís, “thrice”) Head templates: {{la-adv|ter|-}} ter (not comparable)
  1. thrice, three times Tags: not-comparable Categories (topical): Three Derived forms: ternus [distributive, numeral], teruncius
    Sense id: en-ter-la-adv-v0AeZ7XL Categories (other): Latin entries with incorrect language header

Contraction [Middle Dutch]

Head templates: {{head|dum|contraction}} ter
  1. Contraction of te der. Tags: abbreviation, alt-of, contraction Alternative form of: te der
    Sense id: en-ter-dum-contraction-DCKA8uoZ Categories (other): Middle Dutch entries with incorrect language header

Noun [Middle English]

IPA: /ˈtɛːr(ə)/, /ˈtɛr/
Etymology: From Old English teoru, teru, from Proto-Germanic *terwą, from Proto-Indo-European *dérwom. Forms with a short vowel are possibly from an Old English form *teor with loss of the final vowel. Etymology templates: {{inh|enm|ang|teoru}} Old English teoru, {{inh|enm|gem-pro|*terwą}} Proto-Germanic *terwą, {{inh|enm|ine-pro|*dérwom}} Proto-Indo-European *dérwom Head templates: {{head|enm|nouns|g=|g2=|g3=|head=|sort=}} ter, {{enm-noun|-}} ter (uncountable)
  1. Tar or a similar substance. Tags: uncountable Categories (topical): Organic compounds Synonyms: tarr, tarre, teer, tere, terr, terre
    Sense id: en-ter-enm-noun-enm:tar Disambiguation of Organic compounds: 52 24 24 Categories (other): Middle English entries with incorrect language header, Middle English entries with topic categories using raw markup Disambiguation of Middle English entries with incorrect language header: 38 31 31 Disambiguation of Middle English entries with topic categories using raw markup: 43 29 29
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Middle English]

Head templates: {{head|enm|noun}} ter
  1. Alternative form of teer (“tear”) Tags: alt-of, alternative Alternative form of: teer (extra: tear)
    Sense id: en-ter-enm-noun-fgc8mXgP
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Middle English]

Head templates: {{head|enm|noun}} ter
  1. Alternative form of teer (“good”) Tags: alt-of, alternative Alternative form of: teer (extra: good)
    Sense id: en-ter-enm-noun-5TvduIJ~
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Verb [Norwegian Bokmål]

Head templates: {{head|nb|verb form}} ter
  1. present of te (reflexive), (behave) Tags: form-of, present Form of: te (extra: (reflexive), (behave))
    Sense id: en-ter-nb-verb-PJYPN9An Categories (other): Norwegian Bokmål entries with incorrect language header

Adverb [Old Prussian]

Etymology: Perhaps cognate to Lithuanian and Latvian te (“here!, here you are!”), or to the related Lithuanian prefix te-, which can either express the hortative mood — as in tedirba, "may he work" — or, more pertinently, the meaning "only" — as in teturiu, "I have only". Possibly more distantly related to Russian тепе́рь (tepérʹ, “now”) and to Ancient Greek τῆ (tê, “here!”). Alternatively, the Prussian morpheme -er- may be functionally equivalent to Latvian -ik-, Lithuanian -ik-, -iek-. For example, er (“until”) parallels Lithuanian iki, ik, and erains (“everyone”) parallels Latvian ikviens. Under this hypothesis, ter would be composed of t- (demonstrative prefix) + -er (suffix denoting extent), and thus be equivalent to Lithuanian tik (“only”) or tiek (“that much”). Etymology templates: {{cog|lt,lv|te|t=here!, here you are!}} Lithuanian and Latvian te (“here!, here you are!”), {{cog|lt|-}} Lithuanian, {{cog|ru|тепе́рь|t=now}} Russian тепе́рь (tepérʹ, “now”), {{cog|grc|τῆ|t=here!}} Ancient Greek τῆ (tê, “here!”), {{cog|lv||-ik-}} Latvian -ik-, {{cog|lt||-ik-}} Lithuanian -ik-, {{cog|lt|iki}} Lithuanian iki, {{cog|lv|ikviens}} Latvian ikviens, {{cog|lt|tik|t=only}} Lithuanian tik (“only”) Head templates: {{head|prg|adverb}} ter
  1. The meaning of this term is uncertain. Possibilities include: 1. only, merely; 2. than, other than. Wikipedia link: Brill Publishers, Jānis Endzelīns, Pennsylvania State University Press, Vytautas Mažiulis

Verb [Portuguese]

IPA: /ˈte(ʁ)/ [Brazil], [ˈte(h)] [Brazil], /ˈte(ʁ)/ [Brazil], [ˈte(h)] [Brazil], /ˈte(ɾ)/ [São-Paulo], /ˈte(ʁ)/ [Rio-de-Janeiro], [ˈte(χ)] [Rio-de-Janeiro], /ˈte(ɻ)/ [Southern-Brazil], /ˈteɾ/ [Portugal], /ˈteɾ/ [Portugal], /ˈte.ɾi/ [Portugal, Southern]
Etymology: From Old Galician-Portuguese teer, from earlier Old Galician-Portuguese tẽer, Latin tenēre. Etymology templates: {{dercat|pt|itc-pro|ine-pro|inh=2}}, {{inh|pt|roa-opt|teer}} Old Galician-Portuguese teer, {{inh|pt|roa-opt|tẽer}} Old Galician-Portuguese tẽer, {{inh|pt|la|teneo|tenēre}} Latin tenēre Head templates: {{pt-verb}} ter (first-person singular present tenho, first-person singular preterite tive, past participle tido) Inflection templates: {{pt-conj}} Forms: tenho [first-person, present, singular], tive [first-person, preterite, singular], tido [participle, past], irregular [table-tags], ter [impersonal, infinitive], ter [first-person, infinitive, singular], teres [infinitive, second-person, singular], ter [infinitive, singular, third-person], termos [first-person, infinitive, plural], terdes [infinitive, plural, second-person], terem [infinitive, plural, third-person], tendo [gerund], tido [masculine, participle, past, singular], tidos [masculine, participle, past, plural], tida [feminine, participle, past, singular], tidas [feminine, participle, past, plural], tenho [first-person, indicative, present, singular], tens [indicative, present, second-person, singular], tem [indicative, present, singular, third-person], temos [first-person, indicative, plural, present], tendes [indicative, plural, present, second-person], têm [indicative, plural, present, third-person], tinha [first-person, imperfect, indicative, singular], tinhas [imperfect, indicative, second-person, singular], tinha [imperfect, indicative, singular, third-person], tínhamos [first-person, imperfect, indicative, plural], tínheis [imperfect, indicative, plural, second-person], tinham [imperfect, indicative, plural, third-person], tive [first-person, indicative, preterite, singular], tiveste [indicative, preterite, second-person, singular], teve [indicative, preterite, singular, third-person], tivemos [first-person, indicative, plural, preterite], tivestes [indicative, plural, preterite, second-person], tiveram [indicative, plural, preterite, third-person], tivera [first-person, indicative, pluperfect, singular], tiveras [indicative, pluperfect, second-person, singular], tivera [indicative, pluperfect, singular, third-person], tivéramos [first-person, indicative, pluperfect, plural], tivéreis [indicative, pluperfect, plural, second-person], tiveram [indicative, pluperfect, plural, third-person], terei [first-person, future, indicative, singular], terás [future, indicative, second-person, singular], terá [future, indicative, singular, third-person], teremos [first-person, future, indicative, plural], tereis [future, indicative, plural, second-person], terão [future, indicative, plural, third-person], teria [conditional, first-person, singular], terias [conditional, second-person, singular], teria [conditional, singular, third-person], teríamos [conditional, first-person, plural], teríeis [conditional, plural, second-person], teriam [conditional, plural, third-person], tenha [first-person, present, singular, subjunctive], tenhas [present, second-person, singular, subjunctive], tenha [present, singular, subjunctive, third-person], tenhamos [first-person, plural, present, subjunctive], tenhais [plural, present, second-person, subjunctive], tenham [plural, present, subjunctive, third-person], tivesse [first-person, imperfect, singular, subjunctive], tivesses [imperfect, second-person, singular, subjunctive], tivesse [imperfect, singular, subjunctive, third-person], tivéssemos [first-person, imperfect, plural, subjunctive], tivésseis [imperfect, plural, second-person, subjunctive], tivessem [imperfect, plural, subjunctive, third-person], tiver [first-person, future, singular, subjunctive], tiveres [future, second-person, singular, subjunctive], tiver [future, singular, subjunctive, third-person], tivermos [first-person, future, plural, subjunctive], tiverdes [future, plural, second-person, subjunctive], tiverem [future, plural, subjunctive, third-person], tem [imperative, second-person, singular], tenha [imperative, singular, third-person], tenhamos [first-person, imperative, plural], tende [imperative, plural, second-person], tenham [imperative, plural, third-person], não tenhas [imperative, negative, second-person, singular], não tenha [imperative, negative, singular, third-person], não tenhamos [first-person, imperative, negative, plural], não tenhais [imperative, negative, plural, second-person], não tenham [imperative, negative, plural, third-person]
  1. to have
    (transitive) to own; to possess; to have; to have got
    Tags: transitive Synonyms (to possess): possuir
    Sense id: en-ter-pt-verb-LxxPmi7t Disambiguation of 'to possess': 71 0 2 1 6 2 1 1 1 1 1 1 1 1 4 3 2 2
  2. to have
    (intransitive) to be rich, to have plenty of money; or, to have enough money to live comfortably
    Tags: intransitive
    Sense id: en-ter-pt-verb-xBL0QCFS
  3. to have
    (transitive) to have as a component or to consist of
    Tags: transitive Synonyms (to have as a component): possuir
    Sense id: en-ter-pt-verb-GjX2pgvA Disambiguation of 'to have as a component': 2 1 52 1 7 3 2 3 1 1 2 4 5 5 1 0 4 5
  4. to have
    (transitive) to have (to be related in some way to, with the object identifying the relationship)
    Tags: transitive
    Sense id: en-ter-pt-verb-1K4h1hf8
  5. to have
    (transitive) to be in possession of; to have as part of one’s personal effects; to have in hand
    Tags: transitive Synonyms (to be in possession of): carregar
    Sense id: en-ter-pt-verb-8rGVsp6R Disambiguation of 'to be in possession of': 5 0 1 3 65 2 1 1 2 1 1 1 4 5 2 3 1 2
  6. to have
    (transitive) to consist of a certain amount of units of measurement
    Tags: transitive Synonyms (to consist of): consistir de
    Sense id: en-ter-pt-verb-gf-17aYJ Disambiguation of 'to consist of': 2 0 19 3 3 28 1 4 3 2 1 7 7 7 7 2 1 2
  7. to have
    (transitive) to have a certain characteristic
    Tags: transitive
    Sense id: en-ter-pt-verb-gW0pPS6Q
  8. to have
    (transitive) to be afflicted with a certain disease or other medical condition
    Tags: transitive Synonyms (to be afflicted with): sofrer de
    Sense id: en-ter-pt-verb-wrCVkK-n Disambiguation of 'to be afflicted with': 4 0 3 1 2 4 1 57 2 2 2 2 2 2 4 4 3 5
  9. to have
    (transitive) indicates that the subject has an event (the object) scheduled
    Tags: transitive
    Sense id: en-ter-pt-verb-b~YYafUg
  10. to have
    (Brazil, intransitive) to receive one’s wage
    Tags: Brazil, intransitive Synonyms (to receive one’s wage): receber
    Sense id: en-ter-pt-verb-XUhFY1lZ Categories (other): Brazilian Portuguese Disambiguation of 'to receive one’s wage': 1 0 1 0 4 2 1 1 1 77 1 1 1 1 1 1 1 2
  11. (auxiliary with de or que and a verb in the infinitive) must; to have to Tags: auxiliary Synonyms (to have to, must): dever, precisar
    Sense id: en-ter-pt-verb-2s4SvT2m Disambiguation of 'to have to, must': 3 0 2 1 2 4 1 3 2 2 58 3 3 3 3 4 2 4
  12. (auxiliary) to have
    (imperfect indicative forms followed by a masculine singular past participle) forms the past perfect
    Tags: auxiliary, imperfect, indicative
    Sense id: en-ter-pt-verb-VGhBukWV Categories (other): Portuguese entries with incorrect language header, Portuguese verbs ending in -er Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 3 1 5 6 5 8 2 7 5 3 1 13 12 14 8 1 2 3 Disambiguation of Portuguese verbs ending in -er: 3 2 5 6 6 7 2 6 5 4 2 10 12 13 8 3 2 3
  13. (auxiliary) to have
    (present indicative forms followed by a masculine singular past participle) forms the present perfect progressive
    Tags: auxiliary, indicative, present
    Sense id: en-ter-pt-verb-zgAvJ8GA Categories (other): Portuguese entries with incorrect language header, Portuguese verbs ending in -er Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 3 1 5 6 5 8 2 7 5 3 1 13 12 14 8 1 2 3 Disambiguation of Portuguese verbs ending in -er: 3 2 5 6 6 7 2 6 5 4 2 10 12 13 8 3 2 3
  14. (auxiliary) to have
    (conditional forms followed by a masculine singular past participle) forms the conditional perfect
    Tags: auxiliary, conditional
    Sense id: en-ter-pt-verb-0Ki4Mwxa Categories (other): Portuguese entries with incorrect language header, Portuguese verbs ending in -er Disambiguation of Portuguese entries with incorrect language header: 3 1 5 6 5 8 2 7 5 3 1 13 12 14 8 1 2 3 Disambiguation of Portuguese verbs ending in -er: 3 2 5 6 6 7 2 6 5 4 2 10 12 13 8 3 2 3
  15. (Brazil, impersonal, transitive) there be (to exist, physically or abstractly) Tags: Brazil, impersonal, transitive Synonyms: haver Synonyms (there be): existir, haver
    Sense id: en-ter-pt-verb-fxP4UsPJ Categories (other): Brazilian Portuguese Disambiguation of 'there be': 2 0 3 3 3 5 0 6 3 3 1 11 10 11 36 2 1 1
  16. (transitive) to give birth to Tags: transitive Synonyms (to give birth to): dar à luz, parir
    Sense id: en-ter-pt-verb-lvCUO4a5 Disambiguation of 'to give birth to': 1 0 1 1 1 2 0 1 2 1 1 1 3 3 2 75 2 3
  17. (copulative or transitive with por or como) to consider (assign some quality to) Tags: copulative, transitive Synonyms (to consider): considerar
    Sense id: en-ter-pt-verb-RNXFaafe Disambiguation of 'to consider': 2 0 2 1 1 3 0 1 2 1 2 1 2 1 3 3 71 4
  18. (transitive with com) to go to; to interact with somebody Tags: transitive
    Sense id: en-ter-pt-verb-z4Uth-yX
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: têr [obsolete] Derived forms: não tem de que, não ter nada a ver, ter a ver, ter com quê, ter para si, ter por bem, ter por onde Related terms: ater, conter, deter, tenente, tenor, teor, reter

Noun [Salar]

Etymology: From Proto-Turkic *dẹr (“sweat”). Etymology templates: {{inh|slr|trk-pro|*dẹr|t=sweat}} Proto-Turkic *dẹr (“sweat”) Head templates: {{head|slr|noun}} ter
  1. sweat Categories (topical): Bodily fluids
    Sense id: en-ter-slr-noun-zarX4Jbd Categories (other): Salar entries with incorrect language header

Conjunction [Serbo-Croatian]

IPA: /ter/ Forms: тер [Cyrillic]
Etymology: Inherited from Proto-Slavic *teže, from Proto-Slavic *te + *že. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|sh|sla-pro|*teže|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Proto-Slavic *teže, {{inh+|sh|sla-pro|*teže}} Inherited from Proto-Slavic *teže, {{der|sh|sla-pro|*te}} Proto-Slavic *te Head templates: {{sh-conjunction}} ter (Cyrillic spelling тер)
  1. (Croatia, poetic, archaic) and Tags: Croatia, archaic, poetic Synonyms: i, te, tere
    Sense id: en-ter-sh-conj-YgERG4Og Categories (other): Croatian Serbo-Croatian, Serbo-Croatian entries with incorrect language header

Romanization [Sumerian]

Head templates: {{head|sux|romanization|head=}} ter, {{sux-rom}} ter
  1. Romanization of 𒌁 (ter) Tags: alt-of, romanization Alternative form of: 𒌁 (extra: ter)
    Sense id: en-ter-sux-romanization-stTd6-zQ Categories (other): Sumerian entries with incorrect language header, Sumerian romanizations

Verb [Swedish]

Head templates: {{head|sv|verb form}} ter
  1. present indicative of te Tags: form-of, indicative, present Form of: te
    Sense id: en-ter-sv-verb-mEzyoTFC Categories (other): Swedish entries with incorrect language header

Symbol [Translingual]

Head templates: {{head|mul|symbol|||or||or||or||cat2=|f1lang=en|f1nolink=|f2lang=en|f2nolink=|f3lang=en|f3nolink=|f4lang=en|f4nolink=|head=|head2=|head3=|head4=|sc=Latn|sort=}} ter, {{mul-symbol}} ter
  1. (international standards) ISO 639-2 & ISO 639-3 language code for Terêna.

Noun [Turkish]

IPA: /tæɾ/ Audio: LL-Q256 (tur)-ToprakM-ter.wav
Etymology: From Ottoman Turkish تر (ter, “sweat”), from Proto-Turkic *tẹr (“sweat”). Cognate with Old Turkic [script needed] (ter), Karakhanid تَرْ (ter), Azerbaijani tər, etc. Etymology templates: {{inh|tr|ota|تر|id=sweat|t=sweat|tr=ter}} Ottoman Turkish تر (ter, “sweat”), {{inh|tr|trk-pro|*tẹr|t=sweat}} Proto-Turkic *tẹr (“sweat”), {{cog|otk|tr=ter}} Old Turkic [script needed] (ter), {{cog|xqa|تَرْ|tr=ter}} Karakhanid تَرْ (ter), {{cog|az|tər}} Azerbaijani tər Head templates: {{head|tr|noun}} ter Inflection templates: {{tr-infl-noun-c|e|poss=1|pred=1}} Forms: no-table-tags [table-tags], ter [nominative, singular], terler [nominative, plural], teri [accusative, definite, singular], terleri [accusative, definite, plural], tere [dative, singular], terlere [dative, plural], terde [locative, singular], terlerde [locative, plural], terden [ablative, singular], terlerden [ablative, plural], terin [genitive, singular], terlerin [genitive, plural], no-table-tags [table-tags], terim [first-person, nominative, singular], terlerim [first-person, nominative, singular], terin [nominative, second-person, singular], terlerin [nominative, second-person, singular], teri [nominative, singular, third-person], terleri [nominative, singular, third-person], terimiz [first-person, nominative, plural], terlerimiz [first-person, nominative, plural], teriniz [nominative, plural, second-person], terleriniz [nominative, plural, second-person], terleri [nominative, plural, third-person], terimi [accusative, definite, first-person, singular], terlerimi [accusative, definite, first-person, singular], terini [accusative, definite, second-person, singular], terlerini [accusative, definite, second-person, singular], terini [accusative, definite, singular, third-person], terlerini [accusative, definite, singular, third-person], terimizi [accusative, definite, first-person, plural], terlerimizi [accusative, definite, first-person, plural], terinizi [accusative, definite, plural, second-person], terlerinizi [accusative, definite, plural, second-person], terlerini [accusative, definite, plural, third-person], terime [dative, first-person, singular], terlerime [dative, first-person, singular], terine [dative, second-person, singular], terlerine [dative, second-person, singular], terine [dative, singular, third-person], terlerine [dative, singular, third-person], terimize [dative, first-person, plural], terlerimize [dative, first-person, plural], terinize [dative, plural, second-person], terlerinize [dative, plural, second-person], terlerine [dative, plural, third-person], terimde [first-person, locative, singular], terlerimde [first-person, locative, singular], terinde [locative, second-person, singular], terlerinde [locative, second-person, singular], terinde [locative, singular, third-person], terlerinde [locative, singular, third-person], terimizde [first-person, locative, plural], terlerimizde [first-person, locative, plural], terinizde [locative, plural, second-person], terlerinizde [locative, plural, second-person], terlerinde [locative, plural, third-person], terimden [ablative, first-person, singular], terlerimden [ablative, first-person, singular], terinden [ablative, second-person, singular], terlerinden [ablative, second-person, singular], terinden [ablative, singular, third-person], terlerinden [ablative, singular, third-person], terimizden [ablative, first-person, plural], terlerimizden [ablative, first-person, plural], terinizden [ablative, plural, second-person], terlerinizden [ablative, plural, second-person], terlerinden [ablative, plural, third-person], terimin [first-person, genitive, singular], terlerimin [first-person, genitive, singular], terinin [genitive, second-person, singular], terlerinin [genitive, second-person, singular], terinin [genitive, singular, third-person], terlerinin [genitive, singular, third-person], terimizin [first-person, genitive, plural], terlerimizin [first-person, genitive, plural], terinizin [genitive, plural, second-person], terlerinizin [genitive, plural, second-person], terlerinin [genitive, plural, third-person], no-table-tags [table-tags], terim [first-person, singular], terlerim [first-person, singular], tersin [second-person, singular], terlersin [second-person, singular], ter [singular, third-person], terdir [singular, third-person], terler [singular, third-person], terlerdir [singular, third-person], teriz [first-person, plural], terleriz [first-person, plural], tersiniz [plural, second-person], terlersiniz [plural, second-person], terler [plural, third-person], terlerdir [plural, third-person]
  1. sweat Categories (topical): Bodily fluids Derived forms: terlemek, terli, terlik
    Sense id: en-ter-tr-noun-zarX4Jbd Categories (other): Turkish entries with incorrect language header

Noun [Uzbek]

Etymology: From Proto-Turkic *dẹr (“sweat”). Etymology templates: {{inh|uz|trk-pro|*dẹr|t=sweat}} Proto-Turkic *dẹr (“sweat”) Head templates: {{head|uz|noun}} ter
  1. sweat Categories (topical): Bodily fluids
    Sense id: en-ter-uz-noun-zarX4Jbd Categories (other): Uzbek entries with incorrect language header

Adverb [Vietnamese]

Etymology: From French ter, from Latin ter (“thrice”). Etymology templates: {{bor|vi|fr|ter}} French ter, {{bor|vi|la|ter||thrice}} Latin ter (“thrice”) Head templates: {{head|vi|adverb|||head=|tr=}} ter, {{vi-adv}} ter
  1. (in street numbering) b; designating a third house with the same number. Related terms: bis, kép
    Sense id: en-ter-vi-adv-uE5hjawG Categories (other): Vietnamese entries with incorrect language header

Noun [Volapük]

IPA: [teɾ]
Head templates: {{head|vo|noun|nominative plural|ters|f1accel-form=nom|p|head=|sort=}} ter (nominative plural ters), {{vo-noun}} ter (nominative plural ters) Inflection templates: {{vo-decl-noun}} Forms: ters [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], ter [nominative, singular], ters [nominative, plural], tera [genitive, singular], teras [genitive, plural], tere [dative, singular], teres [dative, plural], teri [accusative, singular], teris [accusative, plural], o ter! [singular, vocative], o ters! [plural, vocative], teru [predicative, singular], terus [plural, predicative]
  1. aunt or uncle Categories (topical): Family Hyponyms: zian (english: aunt), ziom (english: uncle) Derived forms: hiter (english: uncle), jiter (english: aunt)

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for ter meaning in All languages combined (95.8kB)

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "10": "",
        "2": "symbol",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "f1lang": "en",
        "f1nolink": "",
        "f2lang": "en",
        "f2nolink": "",
        "f3lang": "en",
        "f3nolink": "",
        "f4lang": "en",
        "f4nolink": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter",
      "name": "mul-symbol"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "symbol",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "ISO 639-2",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "ISO 639-3",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Theknightwho's maintenance category",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ISO 639-2 & ISO 639-3 language code for Terêna."
      ],
      "id": "en-ter-mul-symbol-ivEzDkro",
      "links": [
        [
          "language code",
          "language code"
        ]
      ],
      "qualifier": "international standards",
      "raw_glosses": [
        "(international standards) ISO 639-2 & ISO 639-3 language code for Terêna."
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "particle",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter",
      "name": "en-particle"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "to"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English eye dialect",
          "parents": [
            "Eye dialect",
            "Nonstandard forms",
            "Terms by orthographic property",
            "Nonstandard terms",
            "Terms by lexical property",
            "Terms by usage"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "English particles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "28 44 28",
          "kind": "other",
          "name": "English prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1946, Elizabeth Metzger Howard, Before the Sun Goes Down, page 31",
          "text": "\"Jesus Christ! Was my folks refined. My mam she wouldn't think-a lettin' us young'uns call a pee pot a pee pot. A chamber's what she called it... And by God! Us young'uns had ter call the pee pot a chamber or git our God damn necks wrang.\"",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "1997, J.K. Rowling, Harry Potter and the Philosopher's Stone, section IV",
          "text": "‘Do you mean ter tell me,’ he growled at the Dursleys, ‘that this boy – this boy! – knows nothin’ abou’ – about ANYTHING?’",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Eye dialect spelling of to."
      ],
      "id": "en-ter-en-particle-zWlDQIpG",
      "links": [
        [
          "to",
          "to#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) Eye dialect spelling of to."
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "dialectal",
        "pronunciation-spelling"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "prepositions",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter",
      "name": "en-preposition"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "to"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English eye dialect",
          "parents": [
            "Eye dialect",
            "Nonstandard forms",
            "Terms by orthographic property",
            "Nonstandard terms",
            "Terms by lexical property",
            "Terms by usage"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "English particles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1997, J.K. Rowling, Harry Potter and the Philosopher's Stone, section IV",
          "text": "‘What about that tea then, eh?’ he said, rubbing his hands together. ‘I’d not say no ter summat stronger if yeh’ve got it, mind.’",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Eye dialect spelling of to."
      ],
      "id": "en-ter-en-prep-zWlDQIpG",
      "links": [
        [
          "to",
          "to#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) Eye dialect spelling of to."
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "dialectal",
        "pronunciation-spelling"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "ter (not comparable)",
      "name": "en-adv"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "to"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English eye dialect",
          "parents": [
            "Eye dialect",
            "Nonstandard forms",
            "Terms by orthographic property",
            "Nonstandard terms",
            "Terms by lexical property",
            "Terms by usage"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "English particles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Eye dialect spelling of to."
      ],
      "id": "en-ter-en-adv-zWlDQIpG",
      "links": [
        [
          "to",
          "to#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) Eye dialect spelling of to."
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "dialectal",
        "not-comparable",
        "pronunciation-spelling"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bsa",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Abinomn",
  "lang_code": "bsa",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Abinomn entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "river"
      ],
      "id": "en-ter-bsa-noun-X1qO2PE5",
      "links": [
        [
          "river",
          "river"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "sqj-pro",
        "3": "*taura"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *taura",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*táwros"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *táwros",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Albanian *taura, from Proto-Indo-European *táwros.",
  "forms": [
    {
      "form": "tera",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "tags": [
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "terat",
      "tags": [
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sq-noun-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terave",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teravet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terash",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teravet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "noun",
        "cat2": "masculine nouns",
        "g": "m",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ter m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "tera",
        "3": "teri",
        "4": "terat"
      },
      "expansion": "ter m (plural tera, definite teri, definite plural terat)",
      "name": "sq-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ter",
        "10": "terave",
        "11": "terit",
        "12": "teravet",
        "13": "terash",
        "2": "tera",
        "3": "teri",
        "4": "terat",
        "5": "ter",
        "6": "tera",
        "7": "terin",
        "8": "terat",
        "9": "teri"
      },
      "name": "sq-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "55 45",
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "67 33",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "sq",
          "name": "Mammals",
          "orig": "sq:Mammals",
          "parents": [
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "tarok"
        }
      ],
      "glosses": [
        "bull"
      ],
      "id": "en-ter-sq-noun-xnwSY2UU",
      "links": [
        [
          "bull",
          "bull"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "dem"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*ters-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "sqj-pro",
        "3": "*tarsja"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *tarsja",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*torséyeti",
        "4": "",
        "5": "to make dry"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *torséyeti (“to make dry”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "तृष्यति"
      },
      "expansion": "Sanskrit तृष्यति (tṛṣyati)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "torreo"
      },
      "expansion": "Latin torreo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "þerra"
      },
      "expansion": "Old Norse þerra",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Albanian *tarsja, from *torseje, from Proto-Indo-European *torséyeti (“to make dry”), from *ters- (“dry”). Cognate to Sanskrit तृष्यति (tṛṣyati), Latin torreo, Old Norse þerra.",
  "forms": [
    {
      "form": "tera",
      "tags": [
        "aorist"
      ]
    },
    {
      "form": "terur",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "verb",
        "3": "aorist",
        "4": "tera",
        "5": "participle",
        "6": "terur",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ter (aorist tera, participle terur)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tera",
        "2": "terur"
      },
      "expansion": "ter (aorist tera, participle terur)",
      "name": "sq-verb"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "55 45",
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 69",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "sq",
          "name": "Cattle",
          "orig": "sq:Cattle",
          "parents": [
            "Bovines",
            "Livestock",
            "Even-toed ungulates",
            "Agriculture",
            "Animals",
            "Mammals",
            "Applied sciences",
            "Lifeforms",
            "Vertebrates",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Life",
            "Chordates",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "39 61",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "sq",
          "name": "Male animals",
          "orig": "sq:Male animals",
          "parents": [
            "Animals",
            "Male",
            "Lifeforms",
            "Gender",
            "All topics",
            "Life",
            "Biology",
            "Psychology",
            "Sociology",
            "Fundamental",
            "Nature",
            "Sciences",
            "Social sciences",
            "Society"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "20 80",
          "kind": "topical",
          "langcode": "sq",
          "name": "Zoology",
          "orig": "sq:Zoology",
          "parents": [
            "Biology",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "terë"
        },
        {
          "word": "term"
        },
        {
          "sense": "shter",
          "word": "shterë"
        },
        {
          "sense": "shter",
          "word": "shteroj"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to dry, dry off"
      ],
      "id": "en-ter-sq-verb-9V3bb-mT",
      "links": [
        [
          "dry",
          "dry"
        ],
        [
          "dry off",
          "dry off"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "djerr"
        }
      ]
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Vladimir Orel"
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "chk",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chuukese",
  "lang_code": "chk",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "devastated, ruined"
      ],
      "id": "en-ter-chk-adj-oxKl78tw",
      "links": [
        [
          "devastated",
          "devastated"
        ],
        [
          "ruined",
          "ruined"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "35 65",
          "kind": "other",
          "name": "Chuukese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "disabled"
      ],
      "id": "en-ter-chk-adj-F-s8AWjQ",
      "links": [
        [
          "disabled",
          "disabled"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Huis ter Noord"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ter ere van"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ter harte nemen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ter Horst"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ter lering en vermaak"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ter plekke"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ter sluip"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ter sprake brengen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ter tafel brengen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ter wille van"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ter zake"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "terzake"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ter ziele"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "terbeschikkingstelling"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Terborg"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "terdege"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Tereyken"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Terlinden"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "terloops"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ternauwernood"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Terschuur"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "terstond"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Tervoorst"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Terwolde"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl"
      },
      "expansion": "Contraction",
      "name": "contraction"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "te",
        "3": "der",
        "pos2": "dative singular feminine",
        "t2": "the"
      },
      "expansion": "te + der (“the”, dative singular feminine)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "Contraction of te + der (“the”, dative singular feminine).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "contraction"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "contraction",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ten"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "100 0",
          "kind": "other",
          "name": "Dutch entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Foundation for the Advancement of Scubadiving",
          "text": "Stichting ter Bevordering van de Duiksport",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "for, for the (followed by a feminine singular noun, e.g., one ending in -ing)."
      ],
      "id": "en-ter-nl-contraction-lyTVtKOI",
      "links": [
        [
          "for",
          "for"
        ],
        [
          "-ing",
          "-ing"
        ]
      ],
      "tags": [
        "contraction"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "The Catholic University of Leuven is the oldest university of the Low Countries and also the oldest still existing catholic university in the world.",
          "text": "De Katholieke Universiteit Leuven is de oudste universiteit van de Nederlanden en tevens de oudste nog bestaande katholieke universiteit ter wereld.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "in the"
      ],
      "id": "en-ter-nl-contraction-hmqyPwKZ",
      "links": [
        [
          "in",
          "in"
        ],
        [
          "the",
          "the"
        ]
      ],
      "tags": [
        "contraction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Nl-ter.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/da/Nl-ter.ogg/Nl-ter.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/da/Nl-ter.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ter",
            "gloss": "",
            "tr": ""
          },
          "expansion": "ter",
          "name": "l/vi/Latn"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ter"
          },
          "expansion": "ter",
          "name": "vi-l"
        }
      ],
      "text": "Vietnamese: ter"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter",
      "name": "fr-adv"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "French entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "34b Dunkirk Street",
          "text": "34 ter rue de Dunkerque",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "b; designating a third house with the same number"
      ],
      "id": "en-ter-fr-adv-gr7x7KQ9",
      "links": [
        [
          "b",
          "b"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in street numbering) b; designating a third house with the same number"
      ],
      "raw_tags": [
        "in street numbering"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q150 (fra)-LoquaxFR-ter.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e6/LL-Q150_%28fra%29-LoquaxFR-ter.wav/LL-Q150_%28fra%29-LoquaxFR-ter.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e6/LL-Q150_%28fra%29-LoquaxFR-ter.wav/LL-Q150_%28fra%29-LoquaxFR-ter.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "non ter dúbida"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "ter que"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "termar"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "roa-opt",
        "3": "teer"
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese teer",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "la",
        "3": "tenēre",
        "4": "",
        "5": "to hold, to have"
      },
      "expansion": "Latin tenēre (“to hold, to have”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Galician-Portuguese teer, from earlier tẽer, from Latin tenēre (“to hold, to have”), present active infinitive of teneō (“I hold, I have”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ter ter",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "teño",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiven",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tenho",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivem",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tive",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gl-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "termos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tidos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tidos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tidas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tidas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teño",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ten",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "temos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tendes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teñen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tiña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiñas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiñamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tiñades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiñan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tiven",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveches",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "tivestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "tivera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tiverades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tería",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tería",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teriamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teriades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "teñas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "teña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "teñamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "teñades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "teñan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivésemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivésedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiverdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ten",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teñamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tende",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tede",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teñan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non teñas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non teña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non teñamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non teñades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "non teñan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gl-reinteg-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "termos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tidos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tidas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tenho",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tés",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tens",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "temos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tendes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "têm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tém",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tinha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tinhas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tinha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tínhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tínhades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tínheis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tínhais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tinham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tive",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teve",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "tivestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivérom",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tivérades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéreis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivérais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terám",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teríades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teriam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéssedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivésseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivessem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiverdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiverem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tende",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom tenhas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nom tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom tenhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nom tenhades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom tenhais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom tenham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "reinteg": "1"
      },
      "expansion": "ter (first-person singular present teño, first-person singular preterite tiven, past participle tido)\nter (first-person singular present tenho, first-person singular preterite tivem or tive, past participle tido, reintegrationist norm)",
      "name": "gl-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gl-conj"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "gl-reinteg-conj"
    }
  ],
  "lang": "Galician",
  "lang_code": "gl",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "abster"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "ater"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "conter"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "deter"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "entreter"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "manter"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "reter"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "soster"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "haber"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to hold, have"
      ],
      "id": "en-ter-gl-verb-oXMVR8Nm",
      "links": [
        [
          "hold",
          "hold"
        ],
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to possess"
      ],
      "id": "en-ter-gl-verb-P1Opml4L",
      "links": [
        [
          "possess",
          "possess"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "posuír"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "23 28 49",
          "kind": "other",
          "name": "Galician entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "22 22 57",
          "kind": "other",
          "name": "Galician verbs ending in -er",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Murmurai murmuradores / non fartaivos de murmurar / que an'que vos salten os ollos / teño de rir e cantar (folk song)",
          "text": "Let's gossip, you gossipers / Never get tired of gossiping / 'cause even if your eyes pop out / I ought to laugh and sing.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "But this is not correct,\nbecause he is smart as a whip,\nacute as a pepper grain,\nand if he wants to be a bachelor,\neven if I have to sell the yoke oxen,\nI ought to give him estate.",
          "ref": "1707, Salvador Francisco Roel, Entremés ao real e feliz parto da nosa raíña",
          "roman": "Afonso:",
          "text": "Afonso:\nE como està o afillado?\nChristobo:\nEsse jà quer ir a Escola,\npero porque non tèn sayo\nestà decote na Eyra\npara escorrentar o Gando.\nAfonso:\nPois esso non e ben feyto,\nporque e vivo coma vn allo,\nfino coma vnha pimenta,\ne se quer ser Lecenceado\nan que venda os bois do jugo\nlle teño de dar estado.\nAfonso:\nHow is doing my godchild?\nChristobo:\nHe already want to go to school,\nbut since he has no robe\nis all the time in the field\nto drive away the livestock.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ought to"
      ],
      "id": "en-ter-gl-verb-9hZzN~KT",
      "links": [
        [
          "de",
          "de"
        ],
        [
          "ought to",
          "ought to"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary, with the preposition de) ought to"
      ],
      "raw_tags": [
        "with the preposition de"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈteɾ]"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "nl",
        "3": "teer",
        "t": "tar"
      },
      "expansion": "Dutch teer (“tar”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*terwą"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *terwą",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*derwo-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *derwo-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Dutch teer (“tar”), from Proto-Germanic *terwą, from Proto-Indo-European *derwo-.",
  "forms": [
    {
      "form": "tèr",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "terku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "termu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ternya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "tèr"
      },
      "expansion": "tèr (first-person possessive terku, second-person possessive termu, third-person possessive ternya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "tèr"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 34",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 34 34",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "tar, the black, oily, sticky, viscous substance, consisting mainly of hydrocarbons derived from organic materials such as wood, peat, or coal."
      ],
      "id": "en-ter-id-noun-HM4DjtKS",
      "links": [
        [
          "tar",
          "tar#English"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tar"
        },
        {
          "word": "tir"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛr/"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "id:ter"
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unknown"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown.",
  "forms": [
    {
      "form": "tèr",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "terku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "termu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ternya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "tèr"
      },
      "expansion": "tèr (first-person possessive terku, second-person possessive termu, third-person possessive ternya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "tèr"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "tir"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 34",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 34 34",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative spelling of tir."
      ],
      "id": "en-ter-id-noun-w8bw5tSG",
      "links": [
        [
          "tir",
          "tir#Indonesian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛr/"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "id:ter"
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "la",
        "3": "ter",
        "t": "thrice"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin ter (“thrice”)",
      "name": "lbor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin ter (“thrice”).",
  "forms": [
    {
      "form": "tèr",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "terku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "termu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ternya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "tèr"
      },
      "expansion": "tèr (first-person possessive terku, second-person possessive termu, third-person possessive ternya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "tèr"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "id",
          "name": "Law",
          "orig": "id:Law",
          "parents": [
            "Justice",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "33 33 34",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "31 34 34",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thrice, following bis (“second”)"
      ],
      "id": "en-ter-id-noun-OfEFJMsC",
      "links": [
        [
          "law",
          "law#English"
        ],
        [
          "thrice",
          "thrice"
        ],
        [
          "bis",
          "bis#Indonesian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(law) thrice, following bis (“second”)"
      ],
      "topics": [
        "law"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛr/"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "id:ter"
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-ola",
        "3": "*tris"
      },
      "expansion": "Old Latin *tris",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*tris"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *tris",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*trís"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *trís",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "la",
        "3": "τρίς",
        "t": "thrice"
      },
      "expansion": "Ancient Greek τρίς (trís, “thrice”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From earlier terr, from Old Latin *tris, from Proto-Italic *tris, from Proto-Indo-European *trís. Cognate with Ancient Greek τρίς (trís, “thrice”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ter",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "ter (not comparable)",
      "name": "la-adv"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "la",
          "name": "Three",
          "orig": "la:Three",
          "parents": [
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "tags": [
            "distributive",
            "numeral"
          ],
          "word": "ternus"
        },
        {
          "word": "teruncius"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Lifting herself three times, [Dido] had tried to raise upon her elbow, and thrice she had rolled back upon the bed ….",
          "ref": "29 BCE – 19 BCE, Virgil, Aeneid 4.690-691",
          "roman": "ter revolūta torō est ….",
          "text": "Ter sēsē attollēns cubitōque adnīxa levāvit,"
        },
        {
          "english": "“Thrice I wanted to promise help, thrice [my] tongue was stayed:\nthe anger of mighty Jupiter was the reason for [my] fear.”\n(The poetic voice is that of Flora.)",
          "ref": "8 CE, Ovid, Fasti 5.247–248",
          "roman": "īra Iovis magnī causa timōris erat’",
          "text": "‘ter voluī prōmittere opem, ter lingua retenta est:"
        },
        {
          "english": "Olafur Ragnar Grimsson has been elected as the president of Iceland for a third time.",
          "ref": "2004, Ephemeris",
          "text": "Olafur Ragnar Grimsson ter iam primarius minister Islandiae electus est.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thrice, three times"
      ],
      "id": "en-ter-la-adv-v0AeZ7XL",
      "links": [
        [
          "thrice",
          "thrice"
        ],
        [
          "three",
          "three"
        ],
        [
          "times",
          "times"
        ]
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ter/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ɛr]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ter/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[t̪ɛr]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dum",
        "2": "contraction"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle Dutch",
  "lang_code": "dum",
  "pos": "contraction",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "te der"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle Dutch entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Contraction of te der."
      ],
      "id": "en-ter-dum-contraction-DCKA8uoZ",
      "links": [
        [
          "te",
          "te#Middle Dutch"
        ],
        [
          "der",
          "der#Middle Dutch"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "contraction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "tar"
          },
          "expansion": "English: tar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "English: tar"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sco",
            "2": "tar"
          },
          "expansion": "Scots: tar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scots: tar"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yol",
            "2": "tar"
          },
          "expansion": "Yola: tar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yola: tar"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "ang",
        "3": "teoru"
      },
      "expansion": "Old English teoru",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*terwą"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *terwą",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*dérwom"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *dérwom",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old English teoru, teru, from Proto-Germanic *terwą, from Proto-Indo-European *dérwom. Forms with a short vowel are possibly from an Old English form *teor with loss of the final vowel.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "nouns",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "ter (uncountable)",
      "name": "enm-noun"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "38 31 31",
          "kind": "other",
          "name": "Middle English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "43 29 29",
          "kind": "other",
          "name": "Middle English entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "52 24 24",
          "kind": "topical",
          "langcode": "enm",
          "name": "Organic compounds",
          "orig": "enm:Organic compounds",
          "parents": [
            "Matter",
            "Chemistry",
            "Nature",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Tar or a similar substance."
      ],
      "id": "en-ter-enm-noun-enm:tar",
      "links": [
        [
          "Tar",
          "tar"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "enm:tar"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tarr"
        },
        {
          "word": "tarre"
        },
        {
          "word": "teer"
        },
        {
          "word": "tere"
        },
        {
          "word": "terr"
        },
        {
          "word": "terre"
        }
      ],
      "tags": [
        "uncountable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛːr(ə)/"
    },
    {
      "ipa": "/ˈtɛr/"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "tear",
          "word": "teer"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of teer (“tear”)"
      ],
      "id": "en-ter-enm-noun-fgc8mXgP",
      "links": [
        [
          "teer",
          "teer#Middle_English:_tear"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "good",
          "word": "teer"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of teer (“good”)"
      ],
      "id": "en-ter-enm-noun-5TvduIJ~",
      "links": [
        [
          "teer",
          "teer#Middle_English:_good"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "(reflexive), (behave)",
          "word": "te"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present of te (reflexive), (behave)"
      ],
      "id": "en-ter-nb-verb-PJYPN9An",
      "links": [
        [
          "te",
          "te#Norwegian Bokmål"
        ],
        [
          "behave",
          "behave"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt,lv",
        "2": "te",
        "t": "here!, here you are!"
      },
      "expansion": "Lithuanian and Latvian te (“here!, here you are!”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Lithuanian",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "тепе́рь",
        "t": "now"
      },
      "expansion": "Russian тепе́рь (tepérʹ, “now”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "τῆ",
        "t": "here!"
      },
      "expansion": "Ancient Greek τῆ (tê, “here!”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "",
        "3": "-ik-"
      },
      "expansion": "Latvian -ik-",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "",
        "3": "-ik-"
      },
      "expansion": "Lithuanian -ik-",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "iki"
      },
      "expansion": "Lithuanian iki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ikviens"
      },
      "expansion": "Latvian ikviens",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "tik",
        "t": "only"
      },
      "expansion": "Lithuanian tik (“only”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Perhaps cognate to Lithuanian and Latvian te (“here!, here you are!”), or to the related Lithuanian prefix te-, which can either express the hortative mood — as in tedirba, \"may he work\" — or, more pertinently, the meaning \"only\" — as in teturiu, \"I have only\". Possibly more distantly related to Russian тепе́рь (tepérʹ, “now”) and to Ancient Greek τῆ (tê, “here!”).\nAlternatively, the Prussian morpheme -er- may be functionally equivalent to Latvian -ik-, Lithuanian -ik-, -iek-. For example, er (“until”) parallels Lithuanian iki, ik, and erains (“everyone”) parallels Latvian ikviens. Under this hypothesis, ter would be composed of t- (demonstrative prefix) + -er (suffix denoting extent), and thus be equivalent to Lithuanian tik (“only”) or tiek (“that much”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Prussian",
  "lang_code": "prg",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Prussian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Prussian terms with collocations",
          "parents": [
            "Terms with collocations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Prussian terms with uncertain meaning",
          "parents": [
            "Terms with uncertain meaning",
            "Terms by usage"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "alone (literally, “only one”)",
          "text": "ter ains",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The meaning of this term is uncertain. Possibilities include: 1. only, merely; 2. than, other than."
      ],
      "id": "en-ter-prg-adv-nNZePO3r",
      "links": [
        [
          "only",
          "only"
        ],
        [
          "merely",
          "merely"
        ],
        [
          "than",
          "than"
        ],
        [
          "other than",
          "other than"
        ]
      ],
      "wikipedia": [
        "Brill Publishers",
        "Jānis Endzelīns",
        "Pennsylvania State University Press",
        "Vytautas Mažiulis"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "não tem de que"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "não ter nada a ver"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ter a ver"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ter com quê"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ter para si"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ter por bem"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ter por onde"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "itc-pro",
        "3": "ine-pro",
        "inh": "2"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "roa-opt",
        "3": "teer"
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese teer",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "roa-opt",
        "3": "tẽer"
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese tẽer",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "teneo",
        "4": "tenēre"
      },
      "expansion": "Latin tenēre",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Galician-Portuguese teer, from earlier Old Galician-Portuguese tẽer, Latin tenēre.",
  "forms": [
    {
      "form": "tenho",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tive",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pt-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "termos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tidos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tidas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tenho",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tens",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "temos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tendes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "têm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tinha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tinhas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tinha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tínhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tínheis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tinham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tive",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teve",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "tivestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéreis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teriam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivésseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivessem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiverdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiverem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tende",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não tenhas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "não tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não tenhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "não tenhais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não tenham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter (first-person singular present tenho, first-person singular preterite tive, past participle tido)",
      "name": "pt-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ter"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "pt-conj"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ater"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "conter"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "deter"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tenente"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tenor"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "teor"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "reter"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I have a beautiful house.",
          "text": "Tenho uma bela casa.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to own; to possess; to have; to have got"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-LxxPmi7t",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "own",
          "own"
        ],
        [
          "possess",
          "possess"
        ],
        [
          "have got",
          "have got"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to own; to possess; to have; to have got"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "71 0 2 1 6 2 1 1 1 1 1 1 1 1 4 3 2 2",
          "sense": "to possess",
          "word": "possuir"
        }
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "The charitable always help those who don’t have enough.",
          "text": "Os caridosos sempre ajudam os que menos têm.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to be rich, to have plenty of money; or, to have enough money to live comfortably"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-xBL0QCFS",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "rich",
          "rich"
        ],
        [
          "money",
          "money"
        ],
        [
          "comfortably",
          "comfortably"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(intransitive) to be rich, to have plenty of money; or, to have enough money to live comfortably"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "This sentence has five words.",
          "text": "Esta frase tem cinco palavras.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Spears have long shafts.",
          "text": "As lanças têm cabos compridos.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to have as a component or to consist of"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-GjX2pgvA",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "component",
          "component"
        ],
        [
          "consist",
          "consist"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to have as a component or to consist of"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "2 1 52 1 7 3 2 3 1 1 2 4 5 5 1 0 4 5",
          "sense": "to have as a component",
          "word": "possuir"
        }
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "This book has an owner.",
          "text": "Este livro tem dono.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I have three sisters.",
          "text": "Tenho três irmãs.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to have (to be related in some way to, with the object identifying the relationship)"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-1K4h1hf8",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to have (to be related in some way to, with the object identifying the relationship)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Do you have your wallet on you?",
          "text": "O senhor tem a sua carteira?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to be in possession of; to have as part of one’s personal effects; to have in hand"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-8rGVsp6R",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "possession",
          "possession"
        ],
        [
          "personal effects",
          "personal effects"
        ],
        [
          "in hand",
          "in hand"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to be in possession of; to have as part of one’s personal effects; to have in hand"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "5 0 1 3 65 2 1 1 2 1 1 1 4 5 2 3 1 2",
          "sense": "to be in possession of",
          "word": "carregar"
        }
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "(literally, “I have forty years”)",
          "roman": "I am forty years old.",
          "text": "Tenho quarenta anos.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I am 1.78 m tall.",
          "text": "Tenho 1,78 m de altura.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "This pen is ten centimeters long.",
          "text": "Esta caneta tem dez centímetros.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to consist of a certain amount of units of measurement"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-gf-17aYJ",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "units of measurement",
          "unit of measurement"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to consist of a certain amount of units of measurement"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "2 0 19 3 3 28 1 4 3 2 1 7 7 7 7 2 1 2",
          "sense": "to consist of",
          "word": "consistir de"
        }
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "(literally, “this game doesn’t have fun”)",
          "roman": "This game isn’t fun.",
          "text": "Este jogo não tem graça.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The words you say have meaning.",
          "text": "As palavras que dizes têm significado.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to have a certain characteristic"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-gW0pPS6Q",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "characteristic",
          "characteristic"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to have a certain characteristic"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "You have a cold.",
          "text": "Tens um resfriado.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to be afflicted with a certain disease or other medical condition"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-wrCVkK-n",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "afflicted",
          "afflicted"
        ],
        [
          "disease",
          "disease"
        ],
        [
          "medical",
          "medical"
        ],
        [
          "condition",
          "condition"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to be afflicted with a certain disease or other medical condition"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "4 0 3 1 2 4 1 57 2 2 2 2 2 2 4 4 3 5",
          "sense": "to be afflicted with",
          "word": "sofrer de"
        }
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "We have a chess match in a week.",
          "text": "Temos uma partida de xadrez daqui a uma semana.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "indicates that the subject has an event (the object) scheduled"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-b~YYafUg",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) indicates that the subject has an event (the object) scheduled"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Brazilian Portuguese",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I still haven’t received my wage this month.",
          "text": "Ainda não tive esse mês.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to receive one’s wage"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-XUhFY1lZ",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "receive",
          "receive"
        ],
        [
          "wage",
          "wage"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(Brazil, intransitive) to receive one’s wage"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "1 0 1 0 4 2 1 1 1 77 1 1 1 1 1 1 1 2",
          "sense": "to receive one’s wage",
          "word": "receber"
        }
      ],
      "tags": [
        "Brazil",
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "I'm sorry to contradict you, Minerva, but, as you can see in my note, Harry has obtained very weak results in my classes...",
          "ref": "2003, J. K. Rowling, Lia Wyler, Harry Potter e a Ordem da Fênix, Rocco, page 538",
          "text": "Sinto muito ter de contradizê-la, Minerva, mas, como pode ver no meu bilhete, Harry tem obtido resultados muito fracos nas minhas aulas...",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "must; to have to"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-2s4SvT2m",
      "links": [
        [
          "de",
          "de#Portuguese"
        ],
        [
          "que",
          "que#Portuguese"
        ],
        [
          "must",
          "must"
        ],
        [
          "have to",
          "have to"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary with de or que and a verb in the infinitive) must; to have to"
      ],
      "raw_tags": [
        "with de or que and a verb in the infinitive"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "3 0 2 1 2 4 1 3 2 2 58 3 3 3 3 4 2 4",
          "sense": "to have to, must",
          "word": "dever"
        },
        {
          "_dis1": "3 0 2 1 2 4 1 3 2 2 58 3 3 3 3 4 2 4",
          "sense": "to have to, must",
          "word": "precisar"
        }
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 1 5 6 5 8 2 7 5 3 1 13 12 14 8 1 2 3",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 2 5 6 6 7 2 6 5 4 2 10 12 13 8 3 2 3",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese verbs ending in -er",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "We had eaten cake already.",
          "text": "Tínhamos já comido bolo.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "forms the past perfect"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-VGhBukWV",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "perfect",
          "perfect#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary) to have",
        "(imperfect indicative forms followed by a masculine singular past participle) forms the past perfect"
      ],
      "raw_tags": [
        "forms followed by a masculine singular past participle"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary",
        "imperfect",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 1 5 6 5 8 2 7 5 3 1 13 12 14 8 1 2 3",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 2 5 6 6 7 2 6 5 4 2 10 12 13 8 3 2 3",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese verbs ending in -er",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I have been eating a lot of meat lately.",
          "text": "Tenho comido muita carne ultimamente.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "forms the present perfect progressive"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-zgAvJ8GA",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "perfect progressive",
          "perfect progressive#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary) to have",
        "(present indicative forms followed by a masculine singular past participle) forms the present perfect progressive"
      ],
      "raw_tags": [
        "forms followed by a masculine singular past participle"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 1 5 6 5 8 2 7 5 3 1 13 12 14 8 1 2 3",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 2 5 6 6 7 2 6 5 4 2 10 12 13 8 3 2 3",
          "kind": "other",
          "name": "Portuguese verbs ending in -er",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I would have bought it, if I had money.",
          "text": "Eu o teria comprado, se tivesse dinheiro.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "forms the conditional perfect"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-0Ki4Mwxa",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "conditional perfect",
          "conditional perfect#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary) to have",
        "(conditional forms followed by a masculine singular past participle) forms the conditional perfect"
      ],
      "raw_tags": [
        "forms followed by a masculine singular past participle"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary",
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Brazilian Portuguese",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "There will be class tomorrow.",
          "text": "Amanhã terá aula.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "There are countries at war in that region.",
          "text": "Tem países em guerra naquela região.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "there be (to exist, physically or abstractly)"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-fxP4UsPJ",
      "links": [
        [
          "there be",
          "there be"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Brazil, impersonal, transitive) there be (to exist, physically or abstractly)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "haver"
        },
        {
          "_dis1": "2 0 3 3 3 5 0 6 3 3 1 11 10 11 36 2 1 1",
          "sense": "there be",
          "word": "existir"
        },
        {
          "_dis1": "2 0 3 3 3 5 0 6 3 3 1 11 10 11 36 2 1 1",
          "sense": "there be",
          "word": "haver"
        }
      ],
      "tags": [
        "Brazil",
        "impersonal",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "The cow will give birth to a calf.",
          "text": "A vaca terá um bezerro.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I'm having twins!",
          "text": "Estou tendo gêmeos!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to give birth to"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-lvCUO4a5",
      "links": [
        [
          "give birth",
          "give birth"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to give birth to"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "1 0 1 1 1 2 0 1 2 1 1 1 3 3 2 75 2 3",
          "sense": "to give birth to",
          "word": "dar à luz"
        },
        {
          "_dis1": "1 0 1 1 1 2 0 1 2 1 1 1 3 3 2 75 2 3",
          "sense": "to give birth to",
          "word": "parir"
        }
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "Everyone considers John to be intelligent.",
          "text": "Todos têm João por inteligente.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "John considered him a friend.",
          "text": "João o tinha como amigo.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to consider (assign some quality to)"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-RNXFaafe",
      "links": [
        [
          "copulative",
          "copular verb"
        ],
        [
          "por",
          "por#Portuguese"
        ],
        [
          "como",
          "como#Portuguese"
        ],
        [
          "consider",
          "consider"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(copulative or transitive with por or como) to consider (assign some quality to)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with por or como"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "2 0 2 1 1 3 0 1 2 1 2 1 2 1 3 3 71 4",
          "sense": "to consider",
          "word": "considerar"
        }
      ],
      "tags": [
        "copulative",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "text": "1948, Bíblia Sagrada, edição Almeida Revista e Corrigida, Provérbios 6:6"
        },
        {
          "english": "Go to the ant, you sluggard; consider its ways and be wise.",
          "text": "Vá ter com a formiga, ó preguiçoso; considera os seus caminhos e sê sábio.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go to; to interact with somebody"
      ],
      "id": "en-ter-pt-verb-z4Uth-yX",
      "links": [
        [
          "com",
          "com#Portuguese"
        ],
        [
          "go to",
          "go to"
        ],
        [
          "interact",
          "interact"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive with com) to go to; to interact with somebody"
      ],
      "raw_tags": [
        "with com"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈte(ʁ)/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈte(h)]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈte(ʁ)/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈte(h)]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈte(ɾ)/",
      "tags": [
        "São-Paulo"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈte(ʁ)/",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈte(χ)]",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈte(ɻ)/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈteɾ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈteɾ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈte.ɾi/",
      "tags": [
        "Portugal",
        "Southern"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0",
      "tags": [
        "obsolete"
      ],
      "word": "têr"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "slr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*dẹr",
        "t": "sweat"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *dẹr (“sweat”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *dẹr (“sweat”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "slr",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Salar",
  "lang_code": "slr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Salar entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "slr",
          "name": "Bodily fluids",
          "orig": "slr:Bodily fluids",
          "parents": [
            "Body parts",
            "Liquids",
            "Body",
            "Anatomy",
            "Matter",
            "Human",
            "Biology",
            "Medicine",
            "Chemistry",
            "Nature",
            "All topics",
            "Sciences",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sweat"
      ],
      "id": "en-ter-slr-noun-zarX4Jbd",
      "links": [
        [
          "sweat",
          "sweat"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*teže",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *teže",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*teže"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *teže",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*te"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *te",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *teže, from Proto-Slavic *te + *že.",
  "forms": [
    {
      "form": "тер",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter (Cyrillic spelling тер)",
      "name": "sh-conjunction"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Croatian Serbo-Croatian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "and"
      ],
      "id": "en-ter-sh-conj-YgERG4Og",
      "links": [
        [
          "poetic",
          "poetic"
        ],
        [
          "and",
          "and"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Croatia, poetic, archaic) and"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "i"
        },
        {
          "word": "te"
        },
        {
          "word": "tere"
        }
      ],
      "tags": [
        "Croatia",
        "archaic",
        "poetic"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ter/"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sux",
        "2": "romanization",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter",
      "name": "sux-rom"
    }
  ],
  "lang": "Sumerian",
  "lang_code": "sux",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "ter",
          "word": "𒌁"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sumerian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Sumerian romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of 𒌁 (ter)"
      ],
      "id": "en-ter-sux-romanization-stTd6-zQ",
      "links": [
        [
          "𒌁",
          "𒌁#Sumerian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Swedish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "te"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present indicative of te"
      ],
      "id": "en-ter-sv-verb-mEzyoTFC",
      "links": [
        [
          "te",
          "te#Swedish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تر",
        "id": "sweat",
        "t": "sweat",
        "tr": "ter"
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish تر (ter, “sweat”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*tẹr",
        "t": "sweat"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *tẹr (“sweat”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "otk",
        "tr": "ter"
      },
      "expansion": "Old Turkic [script needed] (ter)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xqa",
        "2": "تَرْ",
        "tr": "ter"
      },
      "expansion": "Karakhanid تَرْ (ter)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "tər"
      },
      "expansion": "Azerbaijani tər",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Ottoman Turkish تر (ter, “sweat”), from Proto-Turkic *tẹr (“sweat”). Cognate with Old Turkic [script needed] (ter), Karakhanid تَرْ (ter), Azerbaijani tər, etc.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tere",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlere",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "terim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teriniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terleriniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terime",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerime",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terinize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terinizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terinizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "terim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tersin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlersin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terdir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerdir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teriz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terleriz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tersiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlersiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerdir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "e",
        "poss": "1",
        "pred": "1"
      },
      "name": "tr-infl-noun-c"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "tr",
          "name": "Bodily fluids",
          "orig": "tr:Bodily fluids",
          "parents": [
            "Body parts",
            "Liquids",
            "Body",
            "Anatomy",
            "Matter",
            "Human",
            "Biology",
            "Medicine",
            "Chemistry",
            "Nature",
            "All topics",
            "Sciences",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "terlemek"
        },
        {
          "word": "terli"
        },
        {
          "word": "terlik"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sweat"
      ],
      "id": "en-ter-tr-noun-zarX4Jbd",
      "links": [
        [
          "sweat",
          "sweat"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tæɾ/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q256 (tur)-ToprakM-ter.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d2/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-ter.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-ter.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d2/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-ter.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-ter.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*dẹr",
        "t": "sweat"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *dẹr (“sweat”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *dẹr (“sweat”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Uzbek",
  "lang_code": "uz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Uzbek entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "uz",
          "name": "Bodily fluids",
          "orig": "uz:Bodily fluids",
          "parents": [
            "Body parts",
            "Liquids",
            "Body",
            "Anatomy",
            "Matter",
            "Human",
            "Biology",
            "Medicine",
            "Chemistry",
            "Nature",
            "All topics",
            "Sciences",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sweat"
      ],
      "id": "en-ter-uz-noun-zarX4Jbd",
      "links": [
        [
          "sweat",
          "sweat"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vi",
        "2": "fr",
        "3": "ter"
      },
      "expansion": "French ter",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vi",
        "2": "la",
        "3": "ter",
        "4": "",
        "5": "thrice"
      },
      "expansion": "Latin ter (“thrice”)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From French ter, from Latin ter (“thrice”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vi",
        "2": "adverb",
        "3": "",
        "4": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter",
      "name": "vi-adv"
    }
  ],
  "lang": "Vietnamese",
  "lang_code": "vi",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Vietnamese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "b; designating a third house with the same number."
      ],
      "id": "en-ter-vi-adv-uE5hjawG",
      "links": [
        [
          "b",
          "b"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in street numbering) b; designating a third house with the same number."
      ],
      "raw_tags": [
        "in street numbering"
      ],
      "related": [
        {
          "word": "bis"
        },
        {
          "word": "kép"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "ters",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vo-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ters",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teras",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tere",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teres",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teris",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "o ter!",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "o ters!",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "teru",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "predicative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "noun",
        "3": "nominative plural",
        "4": "ters",
        "f1accel-form": "nom|p",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ter (nominative plural ters)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter (nominative plural ters)",
      "name": "vo-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "vo-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Volapük",
  "lang_code": "vo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Volapük entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Volapük entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "vo",
          "name": "Family",
          "orig": "vo:Family",
          "parents": [
            "People",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "english": "uncle",
          "word": "hiter"
        },
        {
          "english": "aunt",
          "word": "jiter"
        }
      ],
      "glosses": [
        "aunt or uncle"
      ],
      "hyponyms": [
        {
          "english": "aunt",
          "word": "zian"
        },
        {
          "english": "uncle",
          "word": "ziom"
        }
      ],
      "id": "en-ter-vo-noun-LJiu8lAr",
      "links": [
        [
          "aunt",
          "aunt"
        ],
        [
          "uncle",
          "uncle"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[teɾ]"
    }
  ],
  "word": "ter"
}
{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bsa",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Abinomn",
  "lang_code": "bsa",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Abinomn entries with incorrect language header",
        "Abinomn lemmas",
        "Abinomn nouns"
      ],
      "glosses": [
        "river"
      ],
      "links": [
        [
          "river",
          "river"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "Albanian entries with incorrect language header",
    "Albanian lemmas",
    "Albanian masculine nouns",
    "Albanian nouns",
    "Albanian terms derived from Proto-Albanian",
    "Albanian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Albanian terms derived from the Proto-Indo-European root *ters-",
    "Albanian terms inherited from Proto-Albanian",
    "Albanian terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Albanian verbs",
    "sq:Cattle",
    "sq:Male animals",
    "sq:Mammals",
    "sq:Zoology"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "tarok"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "sqj-pro",
        "3": "*taura"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *taura",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*táwros"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *táwros",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Albanian *taura, from Proto-Indo-European *táwros.",
  "forms": [
    {
      "form": "tera",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "tags": [
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "terat",
      "tags": [
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sq-noun-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terave",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teravet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terash",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teravet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "noun",
        "cat2": "masculine nouns",
        "g": "m",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ter m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "tera",
        "3": "teri",
        "4": "terat"
      },
      "expansion": "ter m (plural tera, definite teri, definite plural terat)",
      "name": "sq-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ter",
        "10": "terave",
        "11": "terit",
        "12": "teravet",
        "13": "terash",
        "2": "tera",
        "3": "teri",
        "4": "terat",
        "5": "ter",
        "6": "tera",
        "7": "terin",
        "8": "terat",
        "9": "teri"
      },
      "name": "sq-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bull"
      ],
      "links": [
        [
          "bull",
          "bull"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "dem"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "Albanian entries with incorrect language header",
    "Albanian lemmas",
    "Albanian terms derived from Proto-Albanian",
    "Albanian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Albanian terms derived from the Proto-Indo-European root *ters-",
    "Albanian terms inherited from Proto-Albanian",
    "Albanian terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Albanian verbs",
    "sq:Cattle",
    "sq:Male animals",
    "sq:Mammals",
    "sq:Zoology"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "terë"
    },
    {
      "word": "term"
    },
    {
      "sense": "shter",
      "word": "shterë"
    },
    {
      "sense": "shter",
      "word": "shteroj"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*ters-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "sqj-pro",
        "3": "*tarsja"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *tarsja",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*torséyeti",
        "4": "",
        "5": "to make dry"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *torséyeti (“to make dry”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sa",
        "2": "तृष्यति"
      },
      "expansion": "Sanskrit तृष्यति (tṛṣyati)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "torreo"
      },
      "expansion": "Latin torreo",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "þerra"
      },
      "expansion": "Old Norse þerra",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Albanian *tarsja, from *torseje, from Proto-Indo-European *torséyeti (“to make dry”), from *ters- (“dry”). Cognate to Sanskrit तृष्यति (tṛṣyati), Latin torreo, Old Norse þerra.",
  "forms": [
    {
      "form": "tera",
      "tags": [
        "aorist"
      ]
    },
    {
      "form": "terur",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "verb",
        "3": "aorist",
        "4": "tera",
        "5": "participle",
        "6": "terur",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ter (aorist tera, participle terur)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tera",
        "2": "terur"
      },
      "expansion": "ter (aorist tera, participle terur)",
      "name": "sq-verb"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "word": "djerr"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to dry, dry off"
      ],
      "links": [
        [
          "dry",
          "dry"
        ],
        [
          "dry off",
          "dry off"
        ]
      ]
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "Vladimir Orel"
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "Chuukese adjectives",
    "Chuukese entries with incorrect language header",
    "Chuukese lemmas"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "chk",
        "2": "adjective"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Chuukese",
  "lang_code": "chk",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "devastated, ruined"
      ],
      "links": [
        [
          "devastated",
          "devastated"
        ],
        [
          "ruined",
          "ruined"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "disabled"
      ],
      "links": [
        [
          "disabled",
          "disabled"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "Dutch compound terms",
    "Dutch contractions",
    "Dutch entries with incorrect language header",
    "Dutch non-lemma forms",
    "Dutch terms with audio links"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "Huis ter Noord"
    },
    {
      "word": "ter ere van"
    },
    {
      "word": "ter harte nemen"
    },
    {
      "word": "ter Horst"
    },
    {
      "word": "ter lering en vermaak"
    },
    {
      "word": "ter plekke"
    },
    {
      "word": "ter sluip"
    },
    {
      "word": "ter sprake brengen"
    },
    {
      "word": "ter tafel brengen"
    },
    {
      "word": "ter wille van"
    },
    {
      "word": "ter zake"
    },
    {
      "word": "terzake"
    },
    {
      "word": "ter ziele"
    },
    {
      "word": "terbeschikkingstelling"
    },
    {
      "word": "Terborg"
    },
    {
      "word": "terdege"
    },
    {
      "word": "Tereyken"
    },
    {
      "word": "Terlinden"
    },
    {
      "word": "terloops"
    },
    {
      "word": "ternauwernood"
    },
    {
      "word": "Terschuur"
    },
    {
      "word": "terstond"
    },
    {
      "word": "Tervoorst"
    },
    {
      "word": "Terwolde"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl"
      },
      "expansion": "Contraction",
      "name": "contraction"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "te",
        "3": "der",
        "pos2": "dative singular feminine",
        "t2": "the"
      },
      "expansion": "te + der (“the”, dative singular feminine)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "Contraction of te + der (“the”, dative singular feminine).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nl",
        "2": "contraction"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dutch",
  "lang_code": "nl",
  "pos": "contraction",
  "related": [
    {
      "word": "ten"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Dutch terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Foundation for the Advancement of Scubadiving",
          "text": "Stichting ter Bevordering van de Duiksport",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "for, for the (followed by a feminine singular noun, e.g., one ending in -ing)."
      ],
      "links": [
        [
          "for",
          "for"
        ],
        [
          "-ing",
          "-ing"
        ]
      ],
      "tags": [
        "contraction"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Dutch terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The Catholic University of Leuven is the oldest university of the Low Countries and also the oldest still existing catholic university in the world.",
          "text": "De Katholieke Universiteit Leuven is de oudste universiteit van de Nederlanden en tevens de oudste nog bestaande katholieke universiteit ter wereld.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "in the"
      ],
      "links": [
        [
          "in",
          "in"
        ],
        [
          "the",
          "the"
        ]
      ],
      "tags": [
        "contraction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Nl-ter.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/da/Nl-ter.ogg/Nl-ter.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/da/Nl-ter.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "English adverbs",
    "English entries with incorrect language header",
    "English lemmas",
    "English particles",
    "English prepositions",
    "English uncomparable adverbs"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "particle",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter",
      "name": "en-particle"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "to"
        }
      ],
      "categories": [
        "English dialectal terms",
        "English eye dialect",
        "English terms with quotations",
        "Quotation templates to be cleaned"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1946, Elizabeth Metzger Howard, Before the Sun Goes Down, page 31",
          "text": "\"Jesus Christ! Was my folks refined. My mam she wouldn't think-a lettin' us young'uns call a pee pot a pee pot. A chamber's what she called it... And by God! Us young'uns had ter call the pee pot a chamber or git our God damn necks wrang.\"",
          "type": "quotation"
        },
        {
          "ref": "1997, J.K. Rowling, Harry Potter and the Philosopher's Stone, section IV",
          "text": "‘Do you mean ter tell me,’ he growled at the Dursleys, ‘that this boy – this boy! – knows nothin’ abou’ – about ANYTHING?’",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Eye dialect spelling of to."
      ],
      "links": [
        [
          "to",
          "to#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) Eye dialect spelling of to."
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "dialectal",
        "pronunciation-spelling"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "English adverbs",
    "English entries with incorrect language header",
    "English lemmas",
    "English particles",
    "English prepositions",
    "English uncomparable adverbs"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "prepositions",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter",
      "name": "en-preposition"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "to"
        }
      ],
      "categories": [
        "English dialectal terms",
        "English eye dialect",
        "English terms with quotations",
        "Quotation templates to be cleaned"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "1997, J.K. Rowling, Harry Potter and the Philosopher's Stone, section IV",
          "text": "‘What about that tea then, eh?’ he said, rubbing his hands together. ‘I’d not say no ter summat stronger if yeh’ve got it, mind.’",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Eye dialect spelling of to."
      ],
      "links": [
        [
          "to",
          "to#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) Eye dialect spelling of to."
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "dialectal",
        "pronunciation-spelling"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "English adverbs",
    "English entries with incorrect language header",
    "English lemmas",
    "English particles",
    "English prepositions",
    "English uncomparable adverbs"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "ter (not comparable)",
      "name": "en-adv"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "to"
        }
      ],
      "categories": [
        "English dialectal terms",
        "English eye dialect"
      ],
      "glosses": [
        "Eye dialect spelling of to."
      ],
      "links": [
        [
          "to",
          "to#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) Eye dialect spelling of to."
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "dialectal",
        "not-comparable",
        "pronunciation-spelling"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ter",
            "gloss": "",
            "tr": ""
          },
          "expansion": "ter",
          "name": "l/vi/Latn"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ter"
          },
          "expansion": "ter",
          "name": "vi-l"
        }
      ],
      "text": "Vietnamese: ter"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter",
      "name": "fr-adv"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "French adverbs",
        "French entries with incorrect language header",
        "French lemmas",
        "French terms with audio links",
        "French terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "34b Dunkirk Street",
          "text": "34 ter rue de Dunkerque",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "b; designating a third house with the same number"
      ],
      "links": [
        [
          "b",
          "b"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in street numbering) b; designating a third house with the same number"
      ],
      "raw_tags": [
        "in street numbering"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q150 (fra)-LoquaxFR-ter.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e6/LL-Q150_%28fra%29-LoquaxFR-ter.wav/LL-Q150_%28fra%29-LoquaxFR-ter.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e6/LL-Q150_%28fra%29-LoquaxFR-ter.wav/LL-Q150_%28fra%29-LoquaxFR-ter.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "Galician entries with incorrect language header",
    "Galician irregular verbs",
    "Galician lemmas",
    "Galician terms derived from Latin",
    "Galician terms derived from Old Galician-Portuguese",
    "Galician terms inherited from Latin",
    "Galician terms inherited from Old Galician-Portuguese",
    "Galician terms with IPA pronunciation",
    "Galician verbs",
    "Galician verbs ending in -er"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "non ter dúbida"
    },
    {
      "word": "ter que"
    },
    {
      "word": "termar"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "roa-opt",
        "3": "teer"
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese teer",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gl",
        "2": "la",
        "3": "tenēre",
        "4": "",
        "5": "to hold, to have"
      },
      "expansion": "Latin tenēre (“to hold, to have”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Galician-Portuguese teer, from earlier tẽer, from Latin tenēre (“to hold, to have”), present active infinitive of teneō (“I hold, I have”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ter ter",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "teño",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiven",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "tenho",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivem",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tive",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gl-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "termos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "infinitive",
        "personal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tidos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tidos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tidas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tidas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teño",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ten",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "temos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tendes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teñen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tiña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiñas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiñamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tiñades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiñan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tiven",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveches",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "tivestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveron",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "tivera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tiverades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveran",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terán",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tería",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terías",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tería",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teriamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teriades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terían",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "teñas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "teña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "teñamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "teñades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "teñan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivese",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivésemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivésedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiverdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveren",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ten",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teñamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tende",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tede",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teñan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non teñas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non teña",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "negative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "non teñamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "non teñades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "non teñan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gl-reinteg-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "termos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tidos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "first-person",
        "participle",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tidas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tenho",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tés",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tens",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "temos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tendes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "têm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tém",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tinha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tinhas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tinha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tínhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tínhades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tínheis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tínhais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tinham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tive",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveche",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teve",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "tivestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivérom",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tivérades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéreis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivérais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teredes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terám",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teríades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teríais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teriam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéssedes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivésseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivessem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiverdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiverem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tende",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom tenhas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "nom tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom tenhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "nom tenhades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom tenhais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "nom tenham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "reinteg": "1"
      },
      "expansion": "ter (first-person singular present teño, first-person singular preterite tiven, past participle tido)\nter (first-person singular present tenho, first-person singular preterite tivem or tive, past participle tido, reintegrationist norm)",
      "name": "gl-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gl-conj"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "gl-reinteg-conj"
    }
  ],
  "lang": "Galician",
  "lang_code": "gl",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "word": "abster"
    },
    {
      "word": "ater"
    },
    {
      "word": "conter"
    },
    {
      "word": "deter"
    },
    {
      "word": "entreter"
    },
    {
      "word": "manter"
    },
    {
      "word": "reter"
    },
    {
      "word": "soster"
    },
    {
      "word": "haber"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to hold, have"
      ],
      "links": [
        [
          "hold",
          "hold"
        ],
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to possess"
      ],
      "links": [
        [
          "possess",
          "possess"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "posuír"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Galician auxiliary verbs",
        "Galician terms with quotations",
        "Galician terms with usage examples",
        "Quotation templates to be cleaned"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Murmurai murmuradores / non fartaivos de murmurar / que an'que vos salten os ollos / teño de rir e cantar (folk song)",
          "text": "Let's gossip, you gossipers / Never get tired of gossiping / 'cause even if your eyes pop out / I ought to laugh and sing.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "But this is not correct,\nbecause he is smart as a whip,\nacute as a pepper grain,\nand if he wants to be a bachelor,\neven if I have to sell the yoke oxen,\nI ought to give him estate.",
          "ref": "1707, Salvador Francisco Roel, Entremés ao real e feliz parto da nosa raíña",
          "roman": "Afonso:",
          "text": "Afonso:\nE como està o afillado?\nChristobo:\nEsse jà quer ir a Escola,\npero porque non tèn sayo\nestà decote na Eyra\npara escorrentar o Gando.\nAfonso:\nPois esso non e ben feyto,\nporque e vivo coma vn allo,\nfino coma vnha pimenta,\ne se quer ser Lecenceado\nan que venda os bois do jugo\nlle teño de dar estado.\nAfonso:\nHow is doing my godchild?\nChristobo:\nHe already want to go to school,\nbut since he has no robe\nis all the time in the field\nto drive away the livestock.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ought to"
      ],
      "links": [
        [
          "de",
          "de"
        ],
        [
          "ought to",
          "ought to"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary, with the preposition de) ought to"
      ],
      "raw_tags": [
        "with the preposition de"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈteɾ]"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "Indonesian 1-syllable words",
    "Indonesian entries with incorrect language header",
    "Indonesian learned borrowings from Latin",
    "Indonesian lemmas",
    "Indonesian nouns",
    "Indonesian terms borrowed from Dutch",
    "Indonesian terms borrowed from Latin",
    "Indonesian terms derived from Dutch",
    "Indonesian terms derived from Latin",
    "Indonesian terms derived from Proto-Germanic",
    "Indonesian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Indonesian terms with IPA pronunciation",
    "Indonesian terms with redundant script codes",
    "Requests for plural forms in Indonesian entries"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "nl",
        "3": "teer",
        "t": "tar"
      },
      "expansion": "Dutch teer (“tar”)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*terwą"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *terwą",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*derwo-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *derwo-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Dutch teer (“tar”), from Proto-Germanic *terwą, from Proto-Indo-European *derwo-.",
  "forms": [
    {
      "form": "tèr",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "terku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "termu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ternya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "tèr"
      },
      "expansion": "tèr (first-person possessive terku, second-person possessive termu, third-person possessive ternya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "tèr"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "tar, the black, oily, sticky, viscous substance, consisting mainly of hydrocarbons derived from organic materials such as wood, peat, or coal."
      ],
      "links": [
        [
          "tar",
          "tar#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛr/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "tar"
    },
    {
      "word": "tir"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "id:ter"
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "Indonesian 1-syllable words",
    "Indonesian entries with incorrect language header",
    "Indonesian learned borrowings from Latin",
    "Indonesian lemmas",
    "Indonesian nouns",
    "Indonesian terms borrowed from Latin",
    "Indonesian terms derived from Latin",
    "Indonesian terms with IPA pronunciation",
    "Indonesian terms with redundant script codes",
    "Indonesian terms with unknown etymologies",
    "Requests for plural forms in Indonesian entries"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unknown"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown.",
  "forms": [
    {
      "form": "tèr",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "terku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "termu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ternya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "tèr"
      },
      "expansion": "tèr (first-person possessive terku, second-person possessive termu, third-person possessive ternya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "tèr"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "tir"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative spelling of tir."
      ],
      "links": [
        [
          "tir",
          "tir#Indonesian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛr/"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "id:ter"
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "Indonesian 1-syllable words",
    "Indonesian entries with incorrect language header",
    "Indonesian learned borrowings from Latin",
    "Indonesian lemmas",
    "Indonesian nouns",
    "Indonesian terms borrowed from Latin",
    "Indonesian terms derived from Latin",
    "Indonesian terms with IPA pronunciation",
    "Indonesian terms with redundant script codes",
    "Requests for plural forms in Indonesian entries"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "la",
        "3": "ter",
        "t": "thrice"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Latin ter (“thrice”)",
      "name": "lbor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Latin ter (“thrice”).",
  "forms": [
    {
      "form": "tèr",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "terku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "termu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ternya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "tèr"
      },
      "expansion": "tèr (first-person possessive terku, second-person possessive termu, third-person possessive ternya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "tèr"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "id:Law"
      ],
      "glosses": [
        "thrice, following bis (“second”)"
      ],
      "links": [
        [
          "law",
          "law#English"
        ],
        [
          "thrice",
          "thrice"
        ],
        [
          "bis",
          "bis#Indonesian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(law) thrice, following bis (“second”)"
      ],
      "topics": [
        "law"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tɛr/"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "id:ter"
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "derived": [
    {
      "tags": [
        "distributive",
        "numeral"
      ],
      "word": "ternus"
    },
    {
      "word": "teruncius"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-ola",
        "3": "*tris"
      },
      "expansion": "Old Latin *tris",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*tris"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *tris",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*trís"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *trís",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "la",
        "3": "τρίς",
        "t": "thrice"
      },
      "expansion": "Ancient Greek τρίς (trís, “thrice”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From earlier terr, from Old Latin *tris, from Proto-Italic *tris, from Proto-Indo-European *trís. Cognate with Ancient Greek τρίς (trís, “thrice”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ter",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "ter (not comparable)",
      "name": "la-adv"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latin 1-syllable words",
        "Latin adverbs",
        "Latin entries with incorrect language header",
        "Latin frequency adverbs",
        "Latin lemmas",
        "Latin terms derived from Old Latin",
        "Latin terms derived from Proto-Indo-European",
        "Latin terms derived from Proto-Italic",
        "Latin terms inherited from Old Latin",
        "Latin terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Latin terms inherited from Proto-Italic",
        "Latin terms with IPA pronunciation",
        "Latin terms with quotations",
        "Latin uncomparable adverbs",
        "la:Three"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Lifting herself three times, [Dido] had tried to raise upon her elbow, and thrice she had rolled back upon the bed ….",
          "ref": "29 BCE – 19 BCE, Virgil, Aeneid 4.690-691",
          "roman": "ter revolūta torō est ….",
          "text": "Ter sēsē attollēns cubitōque adnīxa levāvit,"
        },
        {
          "english": "“Thrice I wanted to promise help, thrice [my] tongue was stayed:\nthe anger of mighty Jupiter was the reason for [my] fear.”\n(The poetic voice is that of Flora.)",
          "ref": "8 CE, Ovid, Fasti 5.247–248",
          "roman": "īra Iovis magnī causa timōris erat’",
          "text": "‘ter voluī prōmittere opem, ter lingua retenta est:"
        },
        {
          "english": "Olafur Ragnar Grimsson has been elected as the president of Iceland for a third time.",
          "ref": "2004, Ephemeris",
          "text": "Olafur Ragnar Grimsson ter iam primarius minister Islandiae electus est.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thrice, three times"
      ],
      "links": [
        [
          "thrice",
          "thrice"
        ],
        [
          "three",
          "three"
        ],
        [
          "times",
          "times"
        ]
      ],
      "tags": [
        "not-comparable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ter/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[t̪ɛr]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ter/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[t̪ɛr]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dum",
        "2": "contraction"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle Dutch",
  "lang_code": "dum",
  "pos": "contraction",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "te der"
        }
      ],
      "categories": [
        "Middle Dutch contractions",
        "Middle Dutch entries with incorrect language header",
        "Middle Dutch non-lemma forms"
      ],
      "glosses": [
        "Contraction of te der."
      ],
      "links": [
        [
          "te",
          "te#Middle Dutch"
        ],
        [
          "der",
          "der#Middle Dutch"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "contraction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "Middle English entries with incorrect language header",
    "Middle English entries with topic categories using raw markup",
    "Middle English lemmas",
    "Middle English nouns",
    "Middle English terms derived from Old English",
    "Middle English terms derived from Proto-Germanic",
    "Middle English terms derived from Proto-Indo-European",
    "Middle English terms inherited from Old English",
    "Middle English terms inherited from Proto-Germanic",
    "Middle English terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Middle English terms with IPA pronunciation",
    "Middle English uncountable nouns",
    "enm:Organic compounds"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "tar"
          },
          "expansion": "English: tar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "English: tar"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sco",
            "2": "tar"
          },
          "expansion": "Scots: tar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scots: tar"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yol",
            "2": "tar"
          },
          "expansion": "Yola: tar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yola: tar"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "ang",
        "3": "teoru"
      },
      "expansion": "Old English teoru",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*terwą"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *terwą",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*dérwom"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *dérwom",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old English teoru, teru, from Proto-Germanic *terwą, from Proto-Indo-European *dérwom. Forms with a short vowel are possibly from an Old English form *teor with loss of the final vowel.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "nouns",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-"
      },
      "expansion": "ter (uncountable)",
      "name": "enm-noun"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Tar or a similar substance."
      ],
      "links": [
        [
          "Tar",
          "tar"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "enm:tar"
      ],
      "tags": [
        "uncountable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈtɛːr(ə)/"
    },
    {
      "ipa": "/ˈtɛr/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "tarr"
    },
    {
      "word": "tarre"
    },
    {
      "word": "teer"
    },
    {
      "word": "tere"
    },
    {
      "word": "terr"
    },
    {
      "word": "terre"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "Middle English entries with incorrect language header",
    "Middle English entries with topic categories using raw markup",
    "Middle English lemmas",
    "Middle English nouns",
    "enm:Organic compounds"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "tear",
          "word": "teer"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of teer (“tear”)"
      ],
      "links": [
        [
          "teer",
          "teer#Middle_English:_tear"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "Middle English entries with incorrect language header",
    "Middle English entries with topic categories using raw markup",
    "Middle English lemmas",
    "Middle English nouns",
    "enm:Organic compounds"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "enm",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle English",
  "lang_code": "enm",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "good",
          "word": "teer"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of teer (“good”)"
      ],
      "links": [
        [
          "teer",
          "teer#Middle_English:_good"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
        "Norwegian Bokmål non-lemma forms",
        "Norwegian Bokmål verb forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "(reflexive), (behave)",
          "word": "te"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present of te (reflexive), (behave)"
      ],
      "links": [
        [
          "te",
          "te#Norwegian Bokmål"
        ],
        [
          "behave",
          "behave"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lt,lv",
        "2": "te",
        "t": "here!, here you are!"
      },
      "expansion": "Lithuanian and Latvian te (“here!, here you are!”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Lithuanian",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "тепе́рь",
        "t": "now"
      },
      "expansion": "Russian тепе́рь (tepérʹ, “now”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "τῆ",
        "t": "here!"
      },
      "expansion": "Ancient Greek τῆ (tê, “here!”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "",
        "3": "-ik-"
      },
      "expansion": "Latvian -ik-",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "",
        "3": "-ik-"
      },
      "expansion": "Lithuanian -ik-",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "iki"
      },
      "expansion": "Lithuanian iki",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "ikviens"
      },
      "expansion": "Latvian ikviens",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lt",
        "2": "tik",
        "t": "only"
      },
      "expansion": "Lithuanian tik (“only”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Perhaps cognate to Lithuanian and Latvian te (“here!, here you are!”), or to the related Lithuanian prefix te-, which can either express the hortative mood — as in tedirba, \"may he work\" — or, more pertinently, the meaning \"only\" — as in teturiu, \"I have only\". Possibly more distantly related to Russian тепе́рь (tepérʹ, “now”) and to Ancient Greek τῆ (tê, “here!”).\nAlternatively, the Prussian morpheme -er- may be functionally equivalent to Latvian -ik-, Lithuanian -ik-, -iek-. For example, er (“until”) parallels Lithuanian iki, ik, and erains (“everyone”) parallels Latvian ikviens. Under this hypothesis, ter would be composed of t- (demonstrative prefix) + -er (suffix denoting extent), and thus be equivalent to Lithuanian tik (“only”) or tiek (“that much”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "prg",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Prussian",
  "lang_code": "prg",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Prussian adverbs",
        "Old Prussian entries with incorrect language header",
        "Old Prussian lemmas",
        "Old Prussian terms with collocations",
        "Old Prussian terms with uncertain meaning"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "alone (literally, “only one”)",
          "text": "ter ains",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The meaning of this term is uncertain. Possibilities include: 1. only, merely; 2. than, other than."
      ],
      "links": [
        [
          "only",
          "only"
        ],
        [
          "merely",
          "merely"
        ],
        [
          "than",
          "than"
        ],
        [
          "other than",
          "other than"
        ]
      ],
      "wikipedia": [
        "Brill Publishers",
        "Jānis Endzelīns",
        "Pennsylvania State University Press",
        "Vytautas Mažiulis"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "categories": [
    "Portuguese 1-syllable words",
    "Portuguese 2-syllable words",
    "Portuguese entries with incorrect language header",
    "Portuguese irregular verbs",
    "Portuguese lemmas",
    "Portuguese terms derived from Latin",
    "Portuguese terms derived from Old Galician-Portuguese",
    "Portuguese terms derived from Proto-Indo-European",
    "Portuguese terms derived from Proto-Italic",
    "Portuguese terms inherited from Latin",
    "Portuguese terms inherited from Old Galician-Portuguese",
    "Portuguese terms inherited from Proto-Indo-European",
    "Portuguese terms inherited from Proto-Italic",
    "Portuguese terms with IPA pronunciation",
    "Portuguese verbs",
    "Portuguese verbs ending in -er"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "não tem de que"
    },
    {
      "word": "não ter nada a ver"
    },
    {
      "word": "ter a ver"
    },
    {
      "word": "ter com quê"
    },
    {
      "word": "ter para si"
    },
    {
      "word": "ter por bem"
    },
    {
      "word": "ter por onde"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "itc-pro",
        "3": "ine-pro",
        "inh": "2"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "roa-opt",
        "3": "teer"
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese teer",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "roa-opt",
        "3": "tẽer"
      },
      "expansion": "Old Galician-Portuguese tẽer",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "pt",
        "2": "la",
        "3": "teneo",
        "4": "tenēre"
      },
      "expansion": "Latin tenēre",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Galician-Portuguese teer, from earlier Old Galician-Portuguese tẽer, Latin tenēre.",
  "forms": [
    {
      "form": "tenho",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tive",
      "tags": [
        "first-person",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pt-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "impersonal",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "termos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "infinitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tendo",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "tido",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tidos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tida",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tidas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "participle",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tenho",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tens",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "temos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "tendes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "têm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tinha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tinhas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tinha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tínhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tínheis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tinham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tive",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teve",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "tivestes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveras",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tivera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéramos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéreis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "pluperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terei",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terás",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terá",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teremos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tereis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terão",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terias",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teria",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teríamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teríeis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teriam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tenham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesses",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivesse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivéssemos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivésseis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tivessem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tiver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiveres",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiver",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tivermos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiverdes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tiverem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tende",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tenham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não tenhas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "não tenha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não tenhamos",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "negative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "não tenhais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "não tenham",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "negative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter (first-person singular present tenho, first-person singular preterite tive, past participle tido)",
      "name": "pt-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ter"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "pt-conj"
    }
  ],
  "lang": "Portuguese",
  "lang_code": "pt",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "word": "ater"
    },
    {
      "word": "conter"
    },
    {
      "word": "deter"
    },
    {
      "word": "tenente"
    },
    {
      "word": "tenor"
    },
    {
      "word": "teor"
    },
    {
      "word": "reter"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples",
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I have a beautiful house.",
          "text": "Tenho uma bela casa.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to own; to possess; to have; to have got"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "own",
          "own"
        ],
        [
          "possess",
          "possess"
        ],
        [
          "have got",
          "have got"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to own; to possess; to have; to have got"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese intransitive verbs",
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The charitable always help those who don’t have enough.",
          "text": "Os caridosos sempre ajudam os que menos têm.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to be rich, to have plenty of money; or, to have enough money to live comfortably"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "rich",
          "rich"
        ],
        [
          "money",
          "money"
        ],
        [
          "comfortably",
          "comfortably"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(intransitive) to be rich, to have plenty of money; or, to have enough money to live comfortably"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples",
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "This sentence has five words.",
          "text": "Esta frase tem cinco palavras.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "Spears have long shafts.",
          "text": "As lanças têm cabos compridos.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to have as a component or to consist of"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "component",
          "component"
        ],
        [
          "consist",
          "consist"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to have as a component or to consist of"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples",
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "This book has an owner.",
          "text": "Este livro tem dono.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I have three sisters.",
          "text": "Tenho três irmãs.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to have (to be related in some way to, with the object identifying the relationship)"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to have (to be related in some way to, with the object identifying the relationship)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples",
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Do you have your wallet on you?",
          "text": "O senhor tem a sua carteira?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to be in possession of; to have as part of one’s personal effects; to have in hand"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "possession",
          "possession"
        ],
        [
          "personal effects",
          "personal effects"
        ],
        [
          "in hand",
          "in hand"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to be in possession of; to have as part of one’s personal effects; to have in hand"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples",
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(literally, “I have forty years”)",
          "roman": "I am forty years old.",
          "text": "Tenho quarenta anos.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I am 1.78 m tall.",
          "text": "Tenho 1,78 m de altura.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "This pen is ten centimeters long.",
          "text": "Esta caneta tem dez centímetros.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to consist of a certain amount of units of measurement"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "units of measurement",
          "unit of measurement"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to consist of a certain amount of units of measurement"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples",
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(literally, “this game doesn’t have fun”)",
          "roman": "This game isn’t fun.",
          "text": "Este jogo não tem graça.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "The words you say have meaning.",
          "text": "As palavras que dizes têm significado.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to have a certain characteristic"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "characteristic",
          "characteristic"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to have a certain characteristic"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples",
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "You have a cold.",
          "text": "Tens um resfriado.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to be afflicted with a certain disease or other medical condition"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "afflicted",
          "afflicted"
        ],
        [
          "disease",
          "disease"
        ],
        [
          "medical",
          "medical"
        ],
        [
          "condition",
          "condition"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) to be afflicted with a certain disease or other medical condition"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples",
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "We have a chess match in a week.",
          "text": "Temos uma partida de xadrez daqui a uma semana.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "indicates that the subject has an event (the object) scheduled"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(transitive) indicates that the subject has an event (the object) scheduled"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Brazilian Portuguese",
        "Portuguese intransitive verbs",
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I still haven’t received my wage this month.",
          "text": "Ainda não tive esse mês.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "to receive one’s wage"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "receive",
          "receive"
        ],
        [
          "wage",
          "wage"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "to have",
        "(Brazil, intransitive) to receive one’s wage"
      ],
      "tags": [
        "Brazil",
        "intransitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I'm sorry to contradict you, Minerva, but, as you can see in my note, Harry has obtained very weak results in my classes...",
          "ref": "2003, J. K. Rowling, Lia Wyler, Harry Potter e a Ordem da Fênix, Rocco, page 538",
          "text": "Sinto muito ter de contradizê-la, Minerva, mas, como pode ver no meu bilhete, Harry tem obtido resultados muito fracos nas minhas aulas...",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "must; to have to"
      ],
      "links": [
        [
          "de",
          "de#Portuguese"
        ],
        [
          "que",
          "que#Portuguese"
        ],
        [
          "must",
          "must"
        ],
        [
          "have to",
          "have to"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary with de or que and a verb in the infinitive) must; to have to"
      ],
      "raw_tags": [
        "with de or que and a verb in the infinitive"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese auxiliary verbs",
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "We had eaten cake already.",
          "text": "Tínhamos já comido bolo.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "forms the past perfect"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "perfect",
          "perfect#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary) to have",
        "(imperfect indicative forms followed by a masculine singular past participle) forms the past perfect"
      ],
      "raw_tags": [
        "forms followed by a masculine singular past participle"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary",
        "imperfect",
        "indicative"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese auxiliary verbs",
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I have been eating a lot of meat lately.",
          "text": "Tenho comido muita carne ultimamente.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "forms the present perfect progressive"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "perfect progressive",
          "perfect progressive#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary) to have",
        "(present indicative forms followed by a masculine singular past participle) forms the present perfect progressive"
      ],
      "raw_tags": [
        "forms followed by a masculine singular past participle"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese auxiliary verbs",
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I would have bought it, if I had money.",
          "text": "Eu o teria comprado, se tivesse dinheiro.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to have",
        "forms the conditional perfect"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ],
        [
          "conditional perfect",
          "conditional perfect#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(auxiliary) to have",
        "(conditional forms followed by a masculine singular past participle) forms the conditional perfect"
      ],
      "raw_tags": [
        "forms followed by a masculine singular past participle"
      ],
      "tags": [
        "auxiliary",
        "conditional"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Brazilian Portuguese",
        "Portuguese impersonal verbs",
        "Portuguese terms with usage examples",
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "There will be class tomorrow.",
          "text": "Amanhã terá aula.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "There are countries at war in that region.",
          "text": "Tem países em guerra naquela região.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "there be (to exist, physically or abstractly)"
      ],
      "links": [
        [
          "there be",
          "there be"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Brazil, impersonal, transitive) there be (to exist, physically or abstractly)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "haver"
        }
      ],
      "tags": [
        "Brazil",
        "impersonal",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples",
        "Portuguese transitive verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The cow will give birth to a calf.",
          "text": "A vaca terá um bezerro.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "I'm having twins!",
          "text": "Estou tendo gêmeos!",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to give birth to"
      ],
      "links": [
        [
          "give birth",
          "give birth"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to give birth to"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese copulative verbs",
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Everyone considers John to be intelligent.",
          "text": "Todos têm João por inteligente.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "John considered him a friend.",
          "text": "João o tinha como amigo.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to consider (assign some quality to)"
      ],
      "links": [
        [
          "copulative",
          "copular verb"
        ],
        [
          "por",
          "por#Portuguese"
        ],
        [
          "como",
          "como#Portuguese"
        ],
        [
          "consider",
          "consider"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(copulative or transitive with por or como) to consider (assign some quality to)"
      ],
      "raw_tags": [
        "with por or como"
      ],
      "tags": [
        "copulative",
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Portuguese terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "1948, Bíblia Sagrada, edição Almeida Revista e Corrigida, Provérbios 6:6"
        },
        {
          "english": "Go to the ant, you sluggard; consider its ways and be wise.",
          "text": "Vá ter com a formiga, ó preguiçoso; considera os seus caminhos e sê sábio.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to go to; to interact with somebody"
      ],
      "links": [
        [
          "com",
          "com#Portuguese"
        ],
        [
          "go to",
          "go to"
        ],
        [
          "interact",
          "interact"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive with com) to go to; to interact with somebody"
      ],
      "raw_tags": [
        "with com"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈte(ʁ)/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈte(h)]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈte(ʁ)/",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈte(h)]",
      "tags": [
        "Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈte(ɾ)/",
      "tags": [
        "São-Paulo"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈte(ʁ)/",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈte(χ)]",
      "tags": [
        "Rio-de-Janeiro"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈte(ɻ)/",
      "tags": [
        "Southern-Brazil"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈteɾ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈteɾ/",
      "tags": [
        "Portugal"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈte.ɾi/",
      "tags": [
        "Portugal",
        "Southern"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "to possess",
      "word": "possuir"
    },
    {
      "sense": "to have as a component",
      "word": "possuir"
    },
    {
      "sense": "to consist of",
      "word": "consistir de"
    },
    {
      "sense": "to be in possession of",
      "word": "carregar"
    },
    {
      "sense": "to be afflicted with",
      "word": "sofrer de"
    },
    {
      "sense": "to receive one’s wage",
      "word": "receber"
    },
    {
      "sense": "to have to, must",
      "word": "dever"
    },
    {
      "sense": "to have to, must",
      "word": "precisar"
    },
    {
      "sense": "there be",
      "word": "existir"
    },
    {
      "sense": "there be",
      "word": "haver"
    },
    {
      "sense": "to give birth to",
      "word": "dar à luz"
    },
    {
      "sense": "to give birth to",
      "word": "parir"
    },
    {
      "sense": "to consider",
      "word": "considerar"
    },
    {
      "tags": [
        "obsolete"
      ],
      "word": "têr"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "slr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*dẹr",
        "t": "sweat"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *dẹr (“sweat”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *dẹr (“sweat”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "slr",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Salar",
  "lang_code": "slr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Salar entries with incorrect language header",
        "Salar lemmas",
        "Salar nouns",
        "Salar terms derived from Proto-Turkic",
        "Salar terms inherited from Proto-Turkic",
        "slr:Bodily fluids"
      ],
      "glosses": [
        "sweat"
      ],
      "links": [
        [
          "sweat",
          "sweat"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*teže",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *teže",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*teže"
      },
      "expansion": "Inherited from Proto-Slavic *teže",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "sla-pro",
        "3": "*te"
      },
      "expansion": "Proto-Slavic *te",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Proto-Slavic *teže, from Proto-Slavic *te + *že.",
  "forms": [
    {
      "form": "тер",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter (Cyrillic spelling тер)",
      "name": "sh-conjunction"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Croatian Serbo-Croatian",
        "Serbo-Croatian conjunctions",
        "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
        "Serbo-Croatian lemmas",
        "Serbo-Croatian poetic terms",
        "Serbo-Croatian terms derived from Proto-Slavic",
        "Serbo-Croatian terms inherited from Proto-Slavic",
        "Serbo-Croatian terms with IPA pronunciation",
        "Serbo-Croatian terms with archaic senses"
      ],
      "glosses": [
        "and"
      ],
      "links": [
        [
          "poetic",
          "poetic"
        ],
        [
          "and",
          "and"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Croatia, poetic, archaic) and"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "i"
        },
        {
          "word": "te"
        }
      ],
      "tags": [
        "Croatia",
        "archaic",
        "poetic"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ter/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "te"
    },
    {
      "word": "tere"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sux",
        "2": "romanization",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter",
      "name": "sux-rom"
    }
  ],
  "lang": "Sumerian",
  "lang_code": "sux",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "ter",
          "word": "𒌁"
        }
      ],
      "categories": [
        "Sumerian entries with incorrect language header",
        "Sumerian non-lemma forms",
        "Sumerian romanizations"
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of 𒌁 (ter)"
      ],
      "links": [
        [
          "𒌁",
          "𒌁#Sumerian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Swedish entries with incorrect language header",
        "Swedish non-lemma forms",
        "Swedish verb forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "te"
        }
      ],
      "glosses": [
        "present indicative of te"
      ],
      "links": [
        [
          "te",
          "te#Swedish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mul",
        "10": "",
        "2": "symbol",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "or",
        "6": "",
        "7": "or",
        "8": "",
        "9": "or",
        "cat2": "",
        "f1lang": "en",
        "f1nolink": "",
        "f2lang": "en",
        "f2nolink": "",
        "f3lang": "en",
        "f3nolink": "",
        "f4lang": "en",
        "f4nolink": "",
        "head": "",
        "head2": "",
        "head3": "",
        "head4": "",
        "sc": "Latn",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter",
      "name": "mul-symbol"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "symbol",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "ISO 639-2",
        "ISO 639-3",
        "Theknightwho's maintenance category",
        "Translingual entries with incorrect language header",
        "Translingual lemmas",
        "Translingual symbols",
        "Translingual terms with redundant script codes"
      ],
      "glosses": [
        "ISO 639-2 & ISO 639-3 language code for Terêna."
      ],
      "links": [
        [
          "language code",
          "language code"
        ]
      ],
      "qualifier": "international standards",
      "raw_glosses": [
        "(international standards) ISO 639-2 & ISO 639-3 language code for Terêna."
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "terlemek"
    },
    {
      "word": "terli"
    },
    {
      "word": "terlik"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "تر",
        "id": "sweat",
        "t": "sweat",
        "tr": "ter"
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish تر (ter, “sweat”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*tẹr",
        "t": "sweat"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *tẹr (“sweat”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "otk",
        "tr": "ter"
      },
      "expansion": "Old Turkic [script needed] (ter)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xqa",
        "2": "تَرْ",
        "tr": "ter"
      },
      "expansion": "Karakhanid تَرْ (ter)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "tər"
      },
      "expansion": "Azerbaijani tər",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Ottoman Turkish تر (ter, “sweat”), from Proto-Turkic *tẹr (“sweat”). Cognate with Old Turkic [script needed] (ter), Karakhanid تَرْ (ter), Azerbaijani tər, etc.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tere",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlere",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "terim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teriniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terleriniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terleri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinizi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terime",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerime",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terinize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinize",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerine",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terinizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinizde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinde",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terinizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinizden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerimizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinizin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerinin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tr-infl-noun-c",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "terim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tersin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terlersin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terdir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerdir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "teriz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "terleriz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tersiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlersiniz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terler",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "terlerdir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "e",
        "poss": "1",
        "pred": "1"
      },
      "name": "tr-infl-noun-c"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Requests for native script for Old Turkic terms",
        "Turkish entries with incorrect language header",
        "Turkish lemmas",
        "Turkish nouns",
        "Turkish terms derived from Ottoman Turkish",
        "Turkish terms derived from Proto-Turkic",
        "Turkish terms inherited from Ottoman Turkish",
        "Turkish terms inherited from Proto-Turkic",
        "Turkish terms with IPA pronunciation",
        "Turkish terms with audio links",
        "tr:Bodily fluids"
      ],
      "glosses": [
        "sweat"
      ],
      "links": [
        [
          "sweat",
          "sweat"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/tæɾ/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q256 (tur)-ToprakM-ter.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d2/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-ter.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-ter.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/d/d2/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-ter.wav/LL-Q256_%28tur%29-ToprakM-ter.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*dẹr",
        "t": "sweat"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *dẹr (“sweat”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *dẹr (“sweat”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Uzbek",
  "lang_code": "uz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Uzbek entries with incorrect language header",
        "Uzbek lemmas",
        "Uzbek nouns",
        "Uzbek terms derived from Proto-Turkic",
        "Uzbek terms inherited from Proto-Turkic",
        "uz:Bodily fluids"
      ],
      "glosses": [
        "sweat"
      ],
      "links": [
        [
          "sweat",
          "sweat"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vi",
        "2": "fr",
        "3": "ter"
      },
      "expansion": "French ter",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vi",
        "2": "la",
        "3": "ter",
        "4": "",
        "5": "thrice"
      },
      "expansion": "Latin ter (“thrice”)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From French ter, from Latin ter (“thrice”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vi",
        "2": "adverb",
        "3": "",
        "4": "",
        "head": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "ter",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter",
      "name": "vi-adv"
    }
  ],
  "lang": "Vietnamese",
  "lang_code": "vi",
  "pos": "adv",
  "related": [
    {
      "word": "bis"
    },
    {
      "word": "kép"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Vietnamese adverbs",
        "Vietnamese entries with incorrect language header",
        "Vietnamese lemmas",
        "Vietnamese terms borrowed from French",
        "Vietnamese terms borrowed from Latin",
        "Vietnamese terms derived from French",
        "Vietnamese terms derived from Latin"
      ],
      "glosses": [
        "b; designating a third house with the same number."
      ],
      "links": [
        [
          "b",
          "b"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(in street numbering) b; designating a third house with the same number."
      ],
      "raw_tags": [
        "in street numbering"
      ]
    }
  ],
  "word": "ter"
}

{
  "derived": [
    {
      "english": "uncle",
      "word": "hiter"
    },
    {
      "english": "aunt",
      "word": "jiter"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "ters",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vo-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ter",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ters",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tera",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teras",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tere",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teres",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "teri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "teris",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "o ter!",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "o ters!",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "teru",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "terus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "predicative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "noun",
        "3": "nominative plural",
        "4": "ters",
        "f1accel-form": "nom|p",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ter (nominative plural ters)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ter (nominative plural ters)",
      "name": "vo-noun"
    }
  ],
  "hyponyms": [
    {
      "english": "aunt",
      "word": "zian"
    },
    {
      "english": "uncle",
      "word": "ziom"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "vo-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Volapük",
  "lang_code": "vo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Volapük entries with incorrect language header",
        "Volapük entries with topic categories using raw markup",
        "Volapük lemmas",
        "Volapük nouns",
        "Volapük terms with IPA pronunciation",
        "vo:Family"
      ],
      "glosses": [
        "aunt or uncle"
      ],
      "links": [
        [
          "aunt",
          "aunt"
        ],
        [
          "uncle",
          "uncle"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[teɾ]"
    }
  ],
  "word": "ter"
}
{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: reintegrationist norm",
  "path": [
    "ter"
  ],
  "section": "Galician",
  "subsection": "verb",
  "title": "ter",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (el / ela / Vde.)'",
  "path": [
    "ter"
  ],
  "section": "Galician",
  "subsection": "verb",
  "title": "ter",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'Third-person (eles / elas / Vdes.)'",
  "path": [
    "ter"
  ],
  "section": "Galician",
  "subsection": "verb",
  "title": "ter",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-27 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (bb24e0f and c7ea76d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.