"blaikaz" meaning in Proto-Germanic

See blaikaz in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ˈblɑi̯.kɑz/
Etymology: From Pre-Germanic *bʰloyǵ-os, from Proto-Indo-European *bʰleyǵ-. Etymology templates: {{root|gem-pro|ine-pro|*bʰleyǵ-}}, {{der|gem-pro|ine-pro|*bʰleyǵ-}} Proto-Indo-European *bʰleyǵ- Inflection templates: {{gem-decl-adj-a|blaik}}, {{gem-decl-adj-table2|*blaikaz|*blaikanǭ|*blaikas, -is|*blaikammai|*blaikanō|*blaikai|*blaikanz|*blaikaizǫ̂|*blaikaimaz|*blaikaimiz|*blaikō|*blaikǭ|*blaikaizōz|*blaikaizōi|*blaikaizō|*blaikôz|*blaikōz|*blaikaizǫ̂|*blaikaimaz|*blaikaimiz|*blaiką, -atō|*blaiką, -atō|*blaikas, -is|*blaikammai|*blaikanō|*blaikō|*blaikō|*blaikaizǫ̂|*blaikaimaz|*blaikaimiz|*blaikô|*blaikanų|*blaikiniz|*blaikini|*blaikinē|*blaikaniz|*blaikanunz|*blaikanǫ̂|*blaikammaz|*blaikammiz|*blaikǭ|*blaikōnų|*blaikōniz|*blaikōni|*blaikōnē|*blaikōniz|*blaikōnunz|*blaikōnǫ̂|*blaikōmaz|*blaikōmiz|*blaikô|*blaikô|*blaikiniz|*blaikini|*blaikinē|*blaikōnō|*blaikōnō|*blaikanǫ̂|*blaikammaz|*blaikammiz|title=*blaikaz (a-stem)}} Forms: no-table-tags [table-tags], blaikaz [masculine, nominative, singular, strong], blaikai [masculine, nominative, plural, strong], blaikō [feminine, nominative, singular, strong], blaikôz [feminine, nominative, plural, strong], blaiką [neuter, nominative, singular, strong], -atō [neuter, nominative, singular, strong], blaikō [neuter, nominative, plural, strong], blaikanǭ [accusative, masculine, singular, strong], blaikanz [accusative, masculine, plural, strong], blaikǭ [accusative, feminine, singular, strong], blaikōz [accusative, feminine, plural, strong], blaiką [accusative, neuter, singular, strong], -atō [accusative, neuter, singular, strong], blaikō [accusative, neuter, plural, strong], blaikas [genitive, masculine, singular, strong], -is [genitive, masculine, singular, strong], blaikaizǫ̂ [genitive, masculine, plural, strong], blaikaizōz [feminine, genitive, singular, strong], blaikaizǫ̂ [feminine, genitive, plural, strong], blaikas [genitive, neuter, singular, strong], -is [genitive, neuter, singular, strong], blaikaizǫ̂ [genitive, neuter, plural, strong], blaikammai [dative, masculine, singular, strong], blaikaimaz [dative, masculine, plural, strong], blaikaizōi [dative, feminine, singular, strong], blaikaimaz [dative, feminine, plural, strong], blaikammai [dative, neuter, singular, strong], blaikaimaz [dative, neuter, plural, strong], blaikanō [instrumental, masculine, singular, strong], blaikaimiz [instrumental, masculine, plural, strong], blaikaizō [feminine, instrumental, singular, strong], blaikaimiz [feminine, instrumental, plural, strong], blaikanō [instrumental, neuter, singular, strong], blaikaimiz [instrumental, neuter, plural, strong], blaikô [masculine, nominative, singular, weak], blaikaniz [masculine, nominative, plural, weak], blaikǭ [feminine, nominative, singular, weak], blaikōniz [feminine, nominative, plural, weak], blaikô [neuter, nominative, singular, weak], blaikōnō [neuter, nominative, plural, weak], blaikanų [accusative, masculine, singular, weak], blaikanunz [accusative, masculine, plural, weak], blaikōnų [accusative, feminine, singular, weak], blaikōnunz [accusative, feminine, plural, weak], blaikô [accusative, neuter, singular, weak], blaikōnō [accusative, neuter, plural, weak], blaikiniz [genitive, masculine, singular, weak], blaikanǫ̂ [genitive, masculine, plural, weak], blaikōniz [feminine, genitive, singular, weak], blaikōnǫ̂ [feminine, genitive, plural, weak], blaikiniz [genitive, neuter, singular, weak], blaikanǫ̂ [genitive, neuter, plural, weak], blaikini [dative, masculine, singular, weak], blaikammaz [dative, masculine, plural, weak], blaikōni [dative, feminine, singular, weak], blaikōmaz [dative, feminine, plural, weak], blaikini [dative, neuter, singular, weak], blaikammaz [dative, neuter, plural, weak], blaikinē [instrumental, masculine, singular, weak], blaikammiz [instrumental, masculine, plural, weak], blaikōnē [feminine, instrumental, singular, weak], blaikōmiz [feminine, instrumental, plural, weak], blaikinē [instrumental, neuter, singular, weak], blaikammiz [instrumental, neuter, plural, weak]
  1. pale, white Tags: reconstruction Derived forms: blaikijaną, blaiknaną, blaikōną
    Sense id: en-blaikaz-gem-pro-adj-Y2dY3-w- Categories (other): Proto-Germanic entries with incorrect language header Related terms: blakaz, blēwaz, bliką, blaikaz, blankaz, hwītaz, blasaz, falwaz, grēwaz, haswaz, grīsaz, hairaz, swartaz, raudaz, brūnaz, erpaz, dusnaz, gelwaz, gulaz, grōniz, hēwijaz, baswaz

Download JSON data for blaikaz meaning in Proto-Germanic (11.4kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*blaik"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *blaik\nOld English: blāc, blǣc, blǣċ\nMiddle English: blac, blak, bleke, bleche\nEnglish: blake, bleak, bleach\nOld Saxon: blēk\nMiddle Low German: blek, bleik\nLow German: bleek, blek, bleik\nOld Dutch: *blēc\nMiddle Dutch: blêec\nDutch: bleek\nLimburgish: bleik\nOld High German: bleih, blaih\nMiddle High German: bleich\nGerman: bleich\nLuxembourgish: bleech\nYiddish: בלייך (bleykh)\n→ Italian: biacca (from Lombardic)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *blaik\nOld English: blāc, blǣc, blǣċ\nMiddle English: blac, blak, bleke, bleche\nEnglish: blake, bleak, bleach\nOld Saxon: blēk\nMiddle Low German: blek, bleik\nLow German: bleek, blek, bleik\nOld Dutch: *blēc\nMiddle Dutch: blêec\nDutch: bleek\nLimburgish: bleik\nOld High German: bleih, blaih\nMiddle High German: bleich\nGerman: bleich\nLuxembourgish: bleech\nYiddish: בלייך (bleykh)\n→ Italian: biacca (from Lombardic)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "bleikr"
          },
          "expansion": "Old Norse: bleikr\nIcelandic: bleikur\nFaroese: bleikur\nNorwegian Nynorsk: bleik\n→ Norwegian Bokmål: bleik\nOld Swedish: blēker\nSwedish: blek\nOld Danish: blēk\nDanish: bleg\nNorwegian Bokmål: blek\nElfdalian: bliek\nGutnish: blaikar\n→ Middle English: bleik\nScots: bleg; blaiken\nEnglish: blake, bleak (partly)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: bleikr\nIcelandic: bleikur\nFaroese: bleikur\nNorwegian Nynorsk: bleik\n→ Norwegian Bokmål: bleik\nOld Swedish: blēker\nSwedish: blek\nOld Danish: blēk\nDanish: bleg\nNorwegian Bokmål: blek\nElfdalian: bliek\nGutnish: blaikar\n→ Middle English: bleik\nScots: bleg; blaiken\nEnglish: blake, bleak (partly)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-fin-pro",
            "2": "*laikka",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Proto-Finnic: *laikka",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "→ Proto-Finnic: *laikka (see there for further descendants)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰleyǵ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰleyǵ-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *bʰleyǵ-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Pre-Germanic *bʰloyǵ-os, from Proto-Indo-European *bʰleyǵ-.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaiką",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaiką",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "blaik"
      },
      "name": "gem-decl-adj-a"
    },
    {
      "args": {
        "1": "*blaikaz",
        "10": "*blaikaimiz",
        "11": "*blaikō",
        "12": "*blaikǭ",
        "13": "*blaikaizōz",
        "14": "*blaikaizōi",
        "15": "*blaikaizō",
        "16": "*blaikôz",
        "17": "*blaikōz",
        "18": "*blaikaizǫ̂",
        "19": "*blaikaimaz",
        "2": "*blaikanǭ",
        "20": "*blaikaimiz",
        "21": "*blaiką, -atō",
        "22": "*blaiką, -atō",
        "23": "*blaikas, -is",
        "24": "*blaikammai",
        "25": "*blaikanō",
        "26": "*blaikō",
        "27": "*blaikō",
        "28": "*blaikaizǫ̂",
        "29": "*blaikaimaz",
        "3": "*blaikas, -is",
        "30": "*blaikaimiz",
        "31": "*blaikô",
        "32": "*blaikanų",
        "33": "*blaikiniz",
        "34": "*blaikini",
        "35": "*blaikinē",
        "36": "*blaikaniz",
        "37": "*blaikanunz",
        "38": "*blaikanǫ̂",
        "39": "*blaikammaz",
        "4": "*blaikammai",
        "40": "*blaikammiz",
        "41": "*blaikǭ",
        "42": "*blaikōnų",
        "43": "*blaikōniz",
        "44": "*blaikōni",
        "45": "*blaikōnē",
        "46": "*blaikōniz",
        "47": "*blaikōnunz",
        "48": "*blaikōnǫ̂",
        "49": "*blaikōmaz",
        "5": "*blaikanō",
        "50": "*blaikōmiz",
        "51": "*blaikô",
        "52": "*blaikô",
        "53": "*blaikiniz",
        "54": "*blaikini",
        "55": "*blaikinē",
        "56": "*blaikōnō",
        "57": "*blaikōnō",
        "58": "*blaikanǫ̂",
        "59": "*blaikammaz",
        "6": "*blaikai",
        "60": "*blaikammiz",
        "7": "*blaikanz",
        "8": "*blaikaizǫ̂",
        "9": "*blaikaimaz",
        "title": "*blaikaz (a-stem)"
      },
      "name": "gem-decl-adj-table2"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/blaikaz",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "blaikijaną"
        },
        {
          "word": "blaiknaną"
        },
        {
          "word": "blaikōną"
        }
      ],
      "glosses": [
        "pale, white"
      ],
      "id": "en-blaikaz-gem-pro-adj-Y2dY3-w-",
      "links": [
        [
          "pale",
          "pale"
        ],
        [
          "white",
          "white"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "blakaz"
        },
        {
          "word": "blēwaz"
        },
        {
          "word": "bliką"
        },
        {
          "word": "blaikaz"
        },
        {
          "word": "blankaz"
        },
        {
          "word": "hwītaz"
        },
        {
          "word": "blasaz"
        },
        {
          "word": "falwaz"
        },
        {
          "word": "grēwaz"
        },
        {
          "word": "haswaz"
        },
        {
          "word": "grīsaz"
        },
        {
          "word": "hairaz"
        },
        {
          "word": "swartaz"
        },
        {
          "word": "raudaz"
        },
        {
          "word": "brūnaz"
        },
        {
          "word": "erpaz"
        },
        {
          "word": "dusnaz"
        },
        {
          "word": "gelwaz"
        },
        {
          "word": "gulaz"
        },
        {
          "word": "grōniz"
        },
        {
          "word": "hēwijaz"
        },
        {
          "word": "baswaz"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈblɑi̯.kɑz/"
    }
  ],
  "word": "blaikaz"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "blaikijaną"
    },
    {
      "word": "blaiknaną"
    },
    {
      "word": "blaikōną"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*blaik"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *blaik\nOld English: blāc, blǣc, blǣċ\nMiddle English: blac, blak, bleke, bleche\nEnglish: blake, bleak, bleach\nOld Saxon: blēk\nMiddle Low German: blek, bleik\nLow German: bleek, blek, bleik\nOld Dutch: *blēc\nMiddle Dutch: blêec\nDutch: bleek\nLimburgish: bleik\nOld High German: bleih, blaih\nMiddle High German: bleich\nGerman: bleich\nLuxembourgish: bleech\nYiddish: בלייך (bleykh)\n→ Italian: biacca (from Lombardic)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *blaik\nOld English: blāc, blǣc, blǣċ\nMiddle English: blac, blak, bleke, bleche\nEnglish: blake, bleak, bleach\nOld Saxon: blēk\nMiddle Low German: blek, bleik\nLow German: bleek, blek, bleik\nOld Dutch: *blēc\nMiddle Dutch: blêec\nDutch: bleek\nLimburgish: bleik\nOld High German: bleih, blaih\nMiddle High German: bleich\nGerman: bleich\nLuxembourgish: bleech\nYiddish: בלייך (bleykh)\n→ Italian: biacca (from Lombardic)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "bleikr"
          },
          "expansion": "Old Norse: bleikr\nIcelandic: bleikur\nFaroese: bleikur\nNorwegian Nynorsk: bleik\n→ Norwegian Bokmål: bleik\nOld Swedish: blēker\nSwedish: blek\nOld Danish: blēk\nDanish: bleg\nNorwegian Bokmål: blek\nElfdalian: bliek\nGutnish: blaikar\n→ Middle English: bleik\nScots: bleg; blaiken\nEnglish: blake, bleak (partly)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: bleikr\nIcelandic: bleikur\nFaroese: bleikur\nNorwegian Nynorsk: bleik\n→ Norwegian Bokmål: bleik\nOld Swedish: blēker\nSwedish: blek\nOld Danish: blēk\nDanish: bleg\nNorwegian Bokmål: blek\nElfdalian: bliek\nGutnish: blaikar\n→ Middle English: bleik\nScots: bleg; blaiken\nEnglish: blake, bleak (partly)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-fin-pro",
            "2": "*laikka",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Proto-Finnic: *laikka",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "→ Proto-Finnic: *laikka (see there for further descendants)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰleyǵ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰleyǵ-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *bʰleyǵ-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Pre-Germanic *bʰloyǵ-os, from Proto-Indo-European *bʰleyǵ-.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaiką",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaiką",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "blaikammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "blaik"
      },
      "name": "gem-decl-adj-a"
    },
    {
      "args": {
        "1": "*blaikaz",
        "10": "*blaikaimiz",
        "11": "*blaikō",
        "12": "*blaikǭ",
        "13": "*blaikaizōz",
        "14": "*blaikaizōi",
        "15": "*blaikaizō",
        "16": "*blaikôz",
        "17": "*blaikōz",
        "18": "*blaikaizǫ̂",
        "19": "*blaikaimaz",
        "2": "*blaikanǭ",
        "20": "*blaikaimiz",
        "21": "*blaiką, -atō",
        "22": "*blaiką, -atō",
        "23": "*blaikas, -is",
        "24": "*blaikammai",
        "25": "*blaikanō",
        "26": "*blaikō",
        "27": "*blaikō",
        "28": "*blaikaizǫ̂",
        "29": "*blaikaimaz",
        "3": "*blaikas, -is",
        "30": "*blaikaimiz",
        "31": "*blaikô",
        "32": "*blaikanų",
        "33": "*blaikiniz",
        "34": "*blaikini",
        "35": "*blaikinē",
        "36": "*blaikaniz",
        "37": "*blaikanunz",
        "38": "*blaikanǫ̂",
        "39": "*blaikammaz",
        "4": "*blaikammai",
        "40": "*blaikammiz",
        "41": "*blaikǭ",
        "42": "*blaikōnų",
        "43": "*blaikōniz",
        "44": "*blaikōni",
        "45": "*blaikōnē",
        "46": "*blaikōniz",
        "47": "*blaikōnunz",
        "48": "*blaikōnǫ̂",
        "49": "*blaikōmaz",
        "5": "*blaikanō",
        "50": "*blaikōmiz",
        "51": "*blaikô",
        "52": "*blaikô",
        "53": "*blaikiniz",
        "54": "*blaikini",
        "55": "*blaikinē",
        "56": "*blaikōnō",
        "57": "*blaikōnō",
        "58": "*blaikanǫ̂",
        "59": "*blaikammaz",
        "6": "*blaikai",
        "60": "*blaikammiz",
        "7": "*blaikanz",
        "8": "*blaikaizǫ̂",
        "9": "*blaikaimaz",
        "title": "*blaikaz (a-stem)"
      },
      "name": "gem-decl-adj-table2"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/blaikaz",
  "pos": "adj",
  "related": [
    {
      "word": "blakaz"
    },
    {
      "word": "blēwaz"
    },
    {
      "word": "bliką"
    },
    {
      "word": "blaikaz"
    },
    {
      "word": "blankaz"
    },
    {
      "word": "hwītaz"
    },
    {
      "word": "blasaz"
    },
    {
      "word": "falwaz"
    },
    {
      "word": "grēwaz"
    },
    {
      "word": "haswaz"
    },
    {
      "word": "grīsaz"
    },
    {
      "word": "hairaz"
    },
    {
      "word": "swartaz"
    },
    {
      "word": "raudaz"
    },
    {
      "word": "brūnaz"
    },
    {
      "word": "erpaz"
    },
    {
      "word": "dusnaz"
    },
    {
      "word": "gelwaz"
    },
    {
      "word": "gulaz"
    },
    {
      "word": "grōniz"
    },
    {
      "word": "hēwijaz"
    },
    {
      "word": "baswaz"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Germanic a-stem adjectives",
        "Proto-Germanic adjectives",
        "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
        "Proto-Germanic lemmas",
        "Proto-Germanic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Proto-Germanic terms derived from the Proto-Indo-European root *bʰleyǵ-",
        "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "pale, white"
      ],
      "links": [
        [
          "pale",
          "pale"
        ],
        [
          "white",
          "white"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈblɑi̯.kɑz/"
    }
  ],
  "word": "blaikaz"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Germanic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-04 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e9e0a99 and db5a844). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.