"grēwaz" meaning in Proto-Germanic

See grēwaz in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ˈɣrɛː.wɑz/
Etymology: From Proto-Indo-European *ǵʰreh₁- (“to become green, grow”). Etymology templates: {{inh|gem-pro|ine-pro|*ǵʰreh₁-||to become green, grow}} Proto-Indo-European *ǵʰreh₁- (“to become green, grow”) Inflection templates: {{gem-decl-adj-a|grēw}}, {{gem-decl-adj-table2|*grēwaz|*grēwanǭ|*grēwas, -is|*grēwammai|*grēwanō|*grēwai|*grēwanz|*grēwaizǫ̂|*grēwaimaz|*grēwaimiz|*grēwō|*grēwǭ|*grēwaizōz|*grēwaizōi|*grēwaizō|*grēwôz|*grēwōz|*grēwaizǫ̂|*grēwaimaz|*grēwaimiz|*grēwą, -atō|*grēwą, -atō|*grēwas, -is|*grēwammai|*grēwanō|*grēwō|*grēwō|*grēwaizǫ̂|*grēwaimaz|*grēwaimiz|*grēwô|*grēwanų|*grēwiniz|*grēwini|*grēwinē|*grēwaniz|*grēwanunz|*grēwanǫ̂|*grēwammaz|*grēwammiz|*grēwǭ|*grēwōnų|*grēwōniz|*grēwōni|*grēwōnē|*grēwōniz|*grēwōnunz|*grēwōnǫ̂|*grēwōmaz|*grēwōmiz|*grēwô|*grēwô|*grēwiniz|*grēwini|*grēwinē|*grēwōnō|*grēwōnō|*grēwanǫ̂|*grēwammaz|*grēwammiz|title=*grēwaz (a-stem)}} Forms: no-table-tags [table-tags], grēwaz [masculine, nominative, singular, strong], grēwai [masculine, nominative, plural, strong], grēwō [feminine, nominative, singular, strong], grēwôz [feminine, nominative, plural, strong], grēwą [neuter, nominative, singular, strong], -atō [neuter, nominative, singular, strong], grēwō [neuter, nominative, plural, strong], grēwanǭ [accusative, masculine, singular, strong], grēwanz [accusative, masculine, plural, strong], grēwǭ [accusative, feminine, singular, strong], grēwōz [accusative, feminine, plural, strong], grēwą [accusative, neuter, singular, strong], -atō [accusative, neuter, singular, strong], grēwō [accusative, neuter, plural, strong], grēwas [genitive, masculine, singular, strong], -is [genitive, masculine, singular, strong], grēwaizǫ̂ [genitive, masculine, plural, strong], grēwaizōz [feminine, genitive, singular, strong], grēwaizǫ̂ [feminine, genitive, plural, strong], grēwas [genitive, neuter, singular, strong], -is [genitive, neuter, singular, strong], grēwaizǫ̂ [genitive, neuter, plural, strong], grēwammai [dative, masculine, singular, strong], grēwaimaz [dative, masculine, plural, strong], grēwaizōi [dative, feminine, singular, strong], grēwaimaz [dative, feminine, plural, strong], grēwammai [dative, neuter, singular, strong], grēwaimaz [dative, neuter, plural, strong], grēwanō [instrumental, masculine, singular, strong], grēwaimiz [instrumental, masculine, plural, strong], grēwaizō [feminine, instrumental, singular, strong], grēwaimiz [feminine, instrumental, plural, strong], grēwanō [instrumental, neuter, singular, strong], grēwaimiz [instrumental, neuter, plural, strong], grēwô [masculine, nominative, singular, weak], grēwaniz [masculine, nominative, plural, weak], grēwǭ [feminine, nominative, singular, weak], grēwōniz [feminine, nominative, plural, weak], grēwô [neuter, nominative, singular, weak], grēwōnō [neuter, nominative, plural, weak], grēwanų [accusative, masculine, singular, weak], grēwanunz [accusative, masculine, plural, weak], grēwōnų [accusative, feminine, singular, weak], grēwōnunz [accusative, feminine, plural, weak], grēwô [accusative, neuter, singular, weak], grēwōnō [accusative, neuter, plural, weak], grēwiniz [genitive, masculine, singular, weak], grēwanǫ̂ [genitive, masculine, plural, weak], grēwōniz [feminine, genitive, singular, weak], grēwōnǫ̂ [feminine, genitive, plural, weak], grēwiniz [genitive, neuter, singular, weak], grēwanǫ̂ [genitive, neuter, plural, weak], grēwini [dative, masculine, singular, weak], grēwammaz [dative, masculine, plural, weak], grēwōni [dative, feminine, singular, weak], grēwōmaz [dative, feminine, plural, weak], grēwini [dative, neuter, singular, weak], grēwammaz [dative, neuter, plural, weak], grēwinē [instrumental, masculine, singular, weak], grēwammiz [instrumental, masculine, plural, weak], grēwōnē [feminine, instrumental, singular, weak], grēwōmiz [feminine, instrumental, plural, weak], grēwinē [instrumental, neuter, singular, weak], grēwammiz [instrumental, neuter, plural, weak]
  1. grey Tags: reconstruction Synonyms: *grīsaz
    Sense id: en-grēwaz-gem-pro-adj-Z~w2OFu0 Categories (other): Proto-Germanic entries with incorrect language header Related terms: blaikaz, blankaz, hwītaz, blasaz, falwaz, grēwaz, haswaz, grīsaz, hairaz, blakaz, swartaz, raudaz, brūnaz, erpaz, dusnaz, gelwaz, gulaz, grōniz, blēwaz, hēwijaz, baswaz

Download JSON data for grēwaz meaning in Proto-Germanic (11.9kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*grāu"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *grāu\nOld English: grǣġ, grēġ\nMiddle English: grey\nEnglish: gray, grey\nScots: gray\nYola: gry\nOld Frisian: grē\nNorth Frisian:\nFöhr, Wiedingharde: grä\nHallig: grai\nMooring: gra\nOld Saxon: grāo\nMiddle Low German: grāu\nLow German:\nGerman Low German: grag, grau\nPlautdietsch: greiw\n→ West Frisian: grauw\nOld Dutch: *grāo\nMiddle Dutch: grau\nDutch: grauw\nAfrikaans: grou\nJersey Dutch: xrāuje, grô\nNegerhollands: grou\nOld High German: grāo\nMiddle High German: grā\nAlemannic German: graaw\nBavarian: grau\nGottscheerish: grūb\nCentral Franconian:\nHunsrik: grau\nLuxembourgish: gro\nEast Central German:\nVilamovian: graoj\nEast Franconian:\nGerman: grau\nRhine Franconian:\nFrankfurterisch: IPA [kʀoː], (newer, from about 1925) [kʀau]\nPennsylvania German: gro\nYiddish: גראָ (gro), גרוי (groy)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *grāu\nOld English: grǣġ, grēġ\nMiddle English: grey\nEnglish: gray, grey\nScots: gray\nYola: gry\nOld Frisian: grē\nNorth Frisian:\nFöhr, Wiedingharde: grä\nHallig: grai\nMooring: gra\nOld Saxon: grāo\nMiddle Low German: grāu\nLow German:\nGerman Low German: grag, grau\nPlautdietsch: greiw\n→ West Frisian: grauw\nOld Dutch: *grāo\nMiddle Dutch: grau\nDutch: grauw\nAfrikaans: grou\nJersey Dutch: xrāuje, grô\nNegerhollands: grou\nOld High German: grāo\nMiddle High German: grā\nAlemannic German: graaw\nBavarian: grau\nGottscheerish: grūb\nCentral Franconian:\nHunsrik: grau\nLuxembourgish: gro\nEast Central German:\nVilamovian: graoj\nEast Franconian:\nGerman: grau\nRhine Franconian:\nFrankfurterisch: IPA [kʀoː], (newer, from about 1925) [kʀau]\nPennsylvania German: gro\nYiddish: גראָ (gro), גרוי (groy)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "grár"
          },
          "expansion": "Old Norse: grár\nIcelandic: grár\nFaroese: gráur\nNorn: grå, grågi\nNorwegian Nynorsk: grå; (dialectal) grår, grår’e, grå’u\nOld Swedish: grār\nSwedish: grå\nDanish: grå\nNorwegian Bokmål: grå\nGutnish: graar, grar, gra, graur",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: grár\nIcelandic: grár\nFaroese: gráur\nNorn: grå, grågi\nNorwegian Nynorsk: grå; (dialectal) grår, grår’e, grå’u\nOld Swedish: grār\nSwedish: grå\nDanish: grå\nNorwegian Bokmål: grå\nGutnish: graar, grar, gra, graur"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-fin-pro",
            "2": "*raavas",
            "bor": "1",
            "unc": "1"
          },
          "expansion": "→? Proto-Finnic: *raavas",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "→? Proto-Finnic: *raavas (see there for further descendants)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*ǵʰreh₁-",
        "4": "",
        "5": "to become green, grow"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *ǵʰreh₁- (“to become green, grow”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Indo-European *ǵʰreh₁- (“to become green, grow”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "grēw"
      },
      "name": "gem-decl-adj-a"
    },
    {
      "args": {
        "1": "*grēwaz",
        "10": "*grēwaimiz",
        "11": "*grēwō",
        "12": "*grēwǭ",
        "13": "*grēwaizōz",
        "14": "*grēwaizōi",
        "15": "*grēwaizō",
        "16": "*grēwôz",
        "17": "*grēwōz",
        "18": "*grēwaizǫ̂",
        "19": "*grēwaimaz",
        "2": "*grēwanǭ",
        "20": "*grēwaimiz",
        "21": "*grēwą, -atō",
        "22": "*grēwą, -atō",
        "23": "*grēwas, -is",
        "24": "*grēwammai",
        "25": "*grēwanō",
        "26": "*grēwō",
        "27": "*grēwō",
        "28": "*grēwaizǫ̂",
        "29": "*grēwaimaz",
        "3": "*grēwas, -is",
        "30": "*grēwaimiz",
        "31": "*grēwô",
        "32": "*grēwanų",
        "33": "*grēwiniz",
        "34": "*grēwini",
        "35": "*grēwinē",
        "36": "*grēwaniz",
        "37": "*grēwanunz",
        "38": "*grēwanǫ̂",
        "39": "*grēwammaz",
        "4": "*grēwammai",
        "40": "*grēwammiz",
        "41": "*grēwǭ",
        "42": "*grēwōnų",
        "43": "*grēwōniz",
        "44": "*grēwōni",
        "45": "*grēwōnē",
        "46": "*grēwōniz",
        "47": "*grēwōnunz",
        "48": "*grēwōnǫ̂",
        "49": "*grēwōmaz",
        "5": "*grēwanō",
        "50": "*grēwōmiz",
        "51": "*grēwô",
        "52": "*grēwô",
        "53": "*grēwiniz",
        "54": "*grēwini",
        "55": "*grēwinē",
        "56": "*grēwōnō",
        "57": "*grēwōnō",
        "58": "*grēwanǫ̂",
        "59": "*grēwammaz",
        "6": "*grēwai",
        "60": "*grēwammiz",
        "7": "*grēwanz",
        "8": "*grēwaizǫ̂",
        "9": "*grēwaimaz",
        "title": "*grēwaz (a-stem)"
      },
      "name": "gem-decl-adj-table2"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/grēwaz",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "grey"
      ],
      "id": "en-grēwaz-gem-pro-adj-Z~w2OFu0",
      "links": [
        [
          "grey",
          "grey"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "blaikaz"
        },
        {
          "word": "blankaz"
        },
        {
          "word": "hwītaz"
        },
        {
          "word": "blasaz"
        },
        {
          "word": "falwaz"
        },
        {
          "word": "grēwaz"
        },
        {
          "word": "haswaz"
        },
        {
          "word": "grīsaz"
        },
        {
          "word": "hairaz"
        },
        {
          "word": "blakaz"
        },
        {
          "word": "swartaz"
        },
        {
          "word": "raudaz"
        },
        {
          "word": "brūnaz"
        },
        {
          "word": "erpaz"
        },
        {
          "word": "dusnaz"
        },
        {
          "word": "gelwaz"
        },
        {
          "word": "gulaz"
        },
        {
          "word": "grōniz"
        },
        {
          "word": "blēwaz"
        },
        {
          "word": "hēwijaz"
        },
        {
          "word": "baswaz"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "*grīsaz"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɣrɛː.wɑz/"
    }
  ],
  "word": "grēwaz"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*grāu"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *grāu\nOld English: grǣġ, grēġ\nMiddle English: grey\nEnglish: gray, grey\nScots: gray\nYola: gry\nOld Frisian: grē\nNorth Frisian:\nFöhr, Wiedingharde: grä\nHallig: grai\nMooring: gra\nOld Saxon: grāo\nMiddle Low German: grāu\nLow German:\nGerman Low German: grag, grau\nPlautdietsch: greiw\n→ West Frisian: grauw\nOld Dutch: *grāo\nMiddle Dutch: grau\nDutch: grauw\nAfrikaans: grou\nJersey Dutch: xrāuje, grô\nNegerhollands: grou\nOld High German: grāo\nMiddle High German: grā\nAlemannic German: graaw\nBavarian: grau\nGottscheerish: grūb\nCentral Franconian:\nHunsrik: grau\nLuxembourgish: gro\nEast Central German:\nVilamovian: graoj\nEast Franconian:\nGerman: grau\nRhine Franconian:\nFrankfurterisch: IPA [kʀoː], (newer, from about 1925) [kʀau]\nPennsylvania German: gro\nYiddish: גראָ (gro), גרוי (groy)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *grāu\nOld English: grǣġ, grēġ\nMiddle English: grey\nEnglish: gray, grey\nScots: gray\nYola: gry\nOld Frisian: grē\nNorth Frisian:\nFöhr, Wiedingharde: grä\nHallig: grai\nMooring: gra\nOld Saxon: grāo\nMiddle Low German: grāu\nLow German:\nGerman Low German: grag, grau\nPlautdietsch: greiw\n→ West Frisian: grauw\nOld Dutch: *grāo\nMiddle Dutch: grau\nDutch: grauw\nAfrikaans: grou\nJersey Dutch: xrāuje, grô\nNegerhollands: grou\nOld High German: grāo\nMiddle High German: grā\nAlemannic German: graaw\nBavarian: grau\nGottscheerish: grūb\nCentral Franconian:\nHunsrik: grau\nLuxembourgish: gro\nEast Central German:\nVilamovian: graoj\nEast Franconian:\nGerman: grau\nRhine Franconian:\nFrankfurterisch: IPA [kʀoː], (newer, from about 1925) [kʀau]\nPennsylvania German: gro\nYiddish: גראָ (gro), גרוי (groy)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "grár"
          },
          "expansion": "Old Norse: grár\nIcelandic: grár\nFaroese: gráur\nNorn: grå, grågi\nNorwegian Nynorsk: grå; (dialectal) grår, grår’e, grå’u\nOld Swedish: grār\nSwedish: grå\nDanish: grå\nNorwegian Bokmål: grå\nGutnish: graar, grar, gra, graur",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: grár\nIcelandic: grár\nFaroese: gráur\nNorn: grå, grågi\nNorwegian Nynorsk: grå; (dialectal) grår, grår’e, grå’u\nOld Swedish: grār\nSwedish: grå\nDanish: grå\nNorwegian Bokmål: grå\nGutnish: graar, grar, gra, graur"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-fin-pro",
            "2": "*raavas",
            "bor": "1",
            "unc": "1"
          },
          "expansion": "→? Proto-Finnic: *raavas",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "→? Proto-Finnic: *raavas (see there for further descendants)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*ǵʰreh₁-",
        "4": "",
        "5": "to become green, grow"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *ǵʰreh₁- (“to become green, grow”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Indo-European *ǵʰreh₁- (“to become green, grow”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "grēwammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "grēw"
      },
      "name": "gem-decl-adj-a"
    },
    {
      "args": {
        "1": "*grēwaz",
        "10": "*grēwaimiz",
        "11": "*grēwō",
        "12": "*grēwǭ",
        "13": "*grēwaizōz",
        "14": "*grēwaizōi",
        "15": "*grēwaizō",
        "16": "*grēwôz",
        "17": "*grēwōz",
        "18": "*grēwaizǫ̂",
        "19": "*grēwaimaz",
        "2": "*grēwanǭ",
        "20": "*grēwaimiz",
        "21": "*grēwą, -atō",
        "22": "*grēwą, -atō",
        "23": "*grēwas, -is",
        "24": "*grēwammai",
        "25": "*grēwanō",
        "26": "*grēwō",
        "27": "*grēwō",
        "28": "*grēwaizǫ̂",
        "29": "*grēwaimaz",
        "3": "*grēwas, -is",
        "30": "*grēwaimiz",
        "31": "*grēwô",
        "32": "*grēwanų",
        "33": "*grēwiniz",
        "34": "*grēwini",
        "35": "*grēwinē",
        "36": "*grēwaniz",
        "37": "*grēwanunz",
        "38": "*grēwanǫ̂",
        "39": "*grēwammaz",
        "4": "*grēwammai",
        "40": "*grēwammiz",
        "41": "*grēwǭ",
        "42": "*grēwōnų",
        "43": "*grēwōniz",
        "44": "*grēwōni",
        "45": "*grēwōnē",
        "46": "*grēwōniz",
        "47": "*grēwōnunz",
        "48": "*grēwōnǫ̂",
        "49": "*grēwōmaz",
        "5": "*grēwanō",
        "50": "*grēwōmiz",
        "51": "*grēwô",
        "52": "*grēwô",
        "53": "*grēwiniz",
        "54": "*grēwini",
        "55": "*grēwinē",
        "56": "*grēwōnō",
        "57": "*grēwōnō",
        "58": "*grēwanǫ̂",
        "59": "*grēwammaz",
        "6": "*grēwai",
        "60": "*grēwammiz",
        "7": "*grēwanz",
        "8": "*grēwaizǫ̂",
        "9": "*grēwaimaz",
        "title": "*grēwaz (a-stem)"
      },
      "name": "gem-decl-adj-table2"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/grēwaz",
  "pos": "adj",
  "related": [
    {
      "word": "blaikaz"
    },
    {
      "word": "blankaz"
    },
    {
      "word": "hwītaz"
    },
    {
      "word": "blasaz"
    },
    {
      "word": "falwaz"
    },
    {
      "word": "grēwaz"
    },
    {
      "word": "haswaz"
    },
    {
      "word": "grīsaz"
    },
    {
      "word": "hairaz"
    },
    {
      "word": "blakaz"
    },
    {
      "word": "swartaz"
    },
    {
      "word": "raudaz"
    },
    {
      "word": "brūnaz"
    },
    {
      "word": "erpaz"
    },
    {
      "word": "dusnaz"
    },
    {
      "word": "gelwaz"
    },
    {
      "word": "gulaz"
    },
    {
      "word": "grōniz"
    },
    {
      "word": "blēwaz"
    },
    {
      "word": "hēwijaz"
    },
    {
      "word": "baswaz"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Germanic a-stem adjectives",
        "Proto-Germanic adjectives",
        "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
        "Proto-Germanic lemmas",
        "Proto-Germanic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Proto-Germanic terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation",
        "gem-pro:Colors"
      ],
      "glosses": [
        "grey"
      ],
      "links": [
        [
          "grey",
          "grey"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "*grīsaz"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɣrɛː.wɑz/"
    }
  ],
  "word": "grēwaz"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Germanic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-04 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e9e0a99 and db5a844). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.