"raudaz" meaning in Proto-Germanic

See raudaz in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ˈrɑu̯.ðɑz/
Etymology: From Proto-Indo-European *h₁rowdʰós < *h₁rewdʰ-. Etymology templates: {{root|gem-pro|ine-pro|*h₁rewdʰ-}}, {{inh|gem-pro|ine-pro|*h₁rowdʰós}} Proto-Indo-European *h₁rowdʰós Inflection templates: {{gem-decl-adj-a|raud}}, {{gem-decl-adj-table2|*raudaz|*raudanǭ|*raudas, -is|*raudammai|*raudanō|*raudai|*raudanz|*raudaizǫ̂|*raudaimaz|*raudaimiz|*raudō|*raudǭ|*raudaizōz|*raudaizōi|*raudaizō|*raudôz|*raudōz|*raudaizǫ̂|*raudaimaz|*raudaimiz|*raudą, -atō|*raudą, -atō|*raudas, -is|*raudammai|*raudanō|*raudō|*raudō|*raudaizǫ̂|*raudaimaz|*raudaimiz|*raudô|*raudanų|*raudiniz|*raudini|*raudinē|*raudaniz|*raudanunz|*raudanǫ̂|*raudammaz|*raudammiz|*raudǭ|*raudōnų|*raudōniz|*raudōni|*raudōnē|*raudōniz|*raudōnunz|*raudōnǫ̂|*raudōmaz|*raudōmiz|*raudô|*raudô|*raudiniz|*raudini|*raudinē|*raudōnō|*raudōnō|*raudanǫ̂|*raudammaz|*raudammiz|title=*raudaz (a-stem)}} Forms: raudōzô [comparative], raudōstaz [superlative], no-table-tags [table-tags], raudaz [masculine, nominative, singular, strong], raudai [masculine, nominative, plural, strong], raudō [feminine, nominative, singular, strong], raudôz [feminine, nominative, plural, strong], raudą [neuter, nominative, singular, strong], -atō [neuter, nominative, singular, strong], raudō [neuter, nominative, plural, strong], raudanǭ [accusative, masculine, singular, strong], raudanz [accusative, masculine, plural, strong], raudǭ [accusative, feminine, singular, strong], raudōz [accusative, feminine, plural, strong], raudą [accusative, neuter, singular, strong], -atō [accusative, neuter, singular, strong], raudō [accusative, neuter, plural, strong], raudas [genitive, masculine, singular, strong], -is [genitive, masculine, singular, strong], raudaizǫ̂ [genitive, masculine, plural, strong], raudaizōz [feminine, genitive, singular, strong], raudaizǫ̂ [feminine, genitive, plural, strong], raudas [genitive, neuter, singular, strong], -is [genitive, neuter, singular, strong], raudaizǫ̂ [genitive, neuter, plural, strong], raudammai [dative, masculine, singular, strong], raudaimaz [dative, masculine, plural, strong], raudaizōi [dative, feminine, singular, strong], raudaimaz [dative, feminine, plural, strong], raudammai [dative, neuter, singular, strong], raudaimaz [dative, neuter, plural, strong], raudanō [instrumental, masculine, singular, strong], raudaimiz [instrumental, masculine, plural, strong], raudaizō [feminine, instrumental, singular, strong], raudaimiz [feminine, instrumental, plural, strong], raudanō [instrumental, neuter, singular, strong], raudaimiz [instrumental, neuter, plural, strong], raudô [masculine, nominative, singular, weak], raudaniz [masculine, nominative, plural, weak], raudǭ [feminine, nominative, singular, weak], raudōniz [feminine, nominative, plural, weak], raudô [neuter, nominative, singular, weak], raudōnō [neuter, nominative, plural, weak], raudanų [accusative, masculine, singular, weak], raudanunz [accusative, masculine, plural, weak], raudōnų [accusative, feminine, singular, weak], raudōnunz [accusative, feminine, plural, weak], raudô [accusative, neuter, singular, weak], raudōnō [accusative, neuter, plural, weak], raudiniz [genitive, masculine, singular, weak], raudanǫ̂ [genitive, masculine, plural, weak], raudōniz [feminine, genitive, singular, weak], raudōnǫ̂ [feminine, genitive, plural, weak], raudiniz [genitive, neuter, singular, weak], raudanǫ̂ [genitive, neuter, plural, weak], raudini [dative, masculine, singular, weak], raudammaz [dative, masculine, plural, weak], raudōni [dative, feminine, singular, weak], raudōmaz [dative, feminine, plural, weak], raudini [dative, neuter, singular, weak], raudammaz [dative, neuter, plural, weak], raudinē [instrumental, masculine, singular, weak], raudammiz [instrumental, masculine, plural, weak], raudōnē [feminine, instrumental, singular, weak], raudōmiz [feminine, instrumental, plural, weak], raudinē [instrumental, neuter, singular, weak], raudammiz [instrumental, neuter, plural, weak]
  1. red Tags: reconstruction Derived forms: blōþaraudaz, raudijaną
    Sense id: en-raudaz-gem-pro-adj-sfUaUR8d Categories (other): Proto-Germanic entries with incorrect language header Related terms: rudāną, rudmô, blaikaz, blankaz, hwītaz, blasaz, falwaz, grēwaz, haswaz, grīsaz, hairaz, blakaz, swartaz, raudaz, brūnaz, erpaz, dusnaz, gelwaz, gulaz, grōniz, blēwaz, hēwijaz, baswaz

Download JSONL data for raudaz meaning in Proto-Germanic (13.4kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*raud"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *raud\nOld English: rēad\nMiddle English: red, redde, reed, read, ræd\nEnglish: red\nScots: rede, reid\nYola: reed\nOld Frisian: rād\nNorth Frisian:\nFöhr-Amrum: ruad\nGoesharde: ruud\nHalligen: ruad\nHeligoland: rooad\nMooring: rüüdj\nSylt: ruar\nWiedingharde: ruuid\nSaterland Frisian: rood\nWest Frisian: read\nOld Saxon: rōd\nMiddle Low German: rōt\nGerman Low German:\nHamburgisch: rod\nWestphalian\nSauerländisch: räod, raud, reyet, rout, rōet\nWestmünsterländisch: root\nPlautdietsch: root\nOld Dutch: rōt\nMiddle Dutch: rôot\nDutch: rood\nAfrikaans: rooi\nJersey Dutch: rôi\nNegerhollands: rooi, ro, roo, rood\nSkepi Creole Dutch: aro\nLimburgish: roead\nOld High German: rōt\nMiddle High German: rōt\nAlemannic German: rot, rout, ruat, ròt, röts (Italian Walser)\nCentral Franconian: rut, rot\nKirchröadsj Ripuarian: roeëd\nGerman: rot\nHunsrik: rod\nLuxembourgish: rout\nMòcheno: roat\nPennsylvania German: rot\nVilamovian: rut\nYiddish: רויט (royt)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *raud\nOld English: rēad\nMiddle English: red, redde, reed, read, ræd\nEnglish: red\nScots: rede, reid\nYola: reed\nOld Frisian: rād\nNorth Frisian:\nFöhr-Amrum: ruad\nGoesharde: ruud\nHalligen: ruad\nHeligoland: rooad\nMooring: rüüdj\nSylt: ruar\nWiedingharde: ruuid\nSaterland Frisian: rood\nWest Frisian: read\nOld Saxon: rōd\nMiddle Low German: rōt\nGerman Low German:\nHamburgisch: rod\nWestphalian\nSauerländisch: räod, raud, reyet, rout, rōet\nWestmünsterländisch: root\nPlautdietsch: root\nOld Dutch: rōt\nMiddle Dutch: rôot\nDutch: rood\nAfrikaans: rooi\nJersey Dutch: rôi\nNegerhollands: rooi, ro, roo, rood\nSkepi Creole Dutch: aro\nLimburgish: roead\nOld High German: rōt\nMiddle High German: rōt\nAlemannic German: rot, rout, ruat, ròt, röts (Italian Walser)\nCentral Franconian: rut, rot\nKirchröadsj Ripuarian: roeëd\nGerman: rot\nHunsrik: rod\nLuxembourgish: rout\nMòcheno: roat\nPennsylvania German: rot\nVilamovian: rut\nYiddish: רויט (royt)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "rauðr"
          },
          "expansion": "Old Norse: rauðr\nIcelandic: rauður\nFaroese: reyður\nNorn: rø\nNorwegian Nynorsk: raud; (dialectal) raud’u, raud’e\n→ Norwegian Bokmål: raud-\nNorwegian: (dialectal) raug, rauv, rå\nElfdalian: roð, roðå\nOld Swedish: rø̄þer\nSwedish: röd\n\nDanish: rød\nNorwegian Bokmål: rød\nGutnish: raudar, raudår, raudur",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: rauðr\nIcelandic: rauður\nFaroese: reyður\nNorn: rø\nNorwegian Nynorsk: raud; (dialectal) raud’u, raud’e\n→ Norwegian Bokmål: raud-\nNorwegian: (dialectal) raug, rauv, rå\nElfdalian: roð, roðå\nOld Swedish: rø̄þer\nSwedish: röd\n\nDanish: rød\nNorwegian Bokmål: rød\nGutnish: raudar, raudår, raudur"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐍂𐌰𐌿𐌸𐍃"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐍂𐌰𐌿𐌸𐍃 (rauþs)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐍂𐌰𐌿𐌸𐍃 (rauþs)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gl",
            "2": "ruán",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Galician: ruán",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Galician: ruán"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "pt",
            "2": "ruão",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Portuguese: ruão",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Portuguese: ruão"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "es",
            "2": "roano",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Spanish: roano",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Spanish: roano"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-fin-pro",
            "2": "*rauta",
            "bor": "1",
            "unc": "1"
          },
          "expansion": "→? Proto-Finnic: *rauta",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "→? Proto-Finnic: *rauta (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "smi-pro",
            "2": "*ruovtē",
            "bor": "1",
            "unc": "1"
          },
          "expansion": "→? Proto-Samic: *ruovtē",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "→? Proto-Samic: *ruovtē (see there for further descendants)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁rewdʰ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁rowdʰós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁rowdʰós",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Indo-European *h₁rowdʰós < *h₁rewdʰ-.",
  "forms": [
    {
      "form": "raudōzô",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōstaz",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "raud"
      },
      "name": "gem-decl-adj-a"
    },
    {
      "args": {
        "1": "*raudaz",
        "10": "*raudaimiz",
        "11": "*raudō",
        "12": "*raudǭ",
        "13": "*raudaizōz",
        "14": "*raudaizōi",
        "15": "*raudaizō",
        "16": "*raudôz",
        "17": "*raudōz",
        "18": "*raudaizǫ̂",
        "19": "*raudaimaz",
        "2": "*raudanǭ",
        "20": "*raudaimiz",
        "21": "*raudą, -atō",
        "22": "*raudą, -atō",
        "23": "*raudas, -is",
        "24": "*raudammai",
        "25": "*raudanō",
        "26": "*raudō",
        "27": "*raudō",
        "28": "*raudaizǫ̂",
        "29": "*raudaimaz",
        "3": "*raudas, -is",
        "30": "*raudaimiz",
        "31": "*raudô",
        "32": "*raudanų",
        "33": "*raudiniz",
        "34": "*raudini",
        "35": "*raudinē",
        "36": "*raudaniz",
        "37": "*raudanunz",
        "38": "*raudanǫ̂",
        "39": "*raudammaz",
        "4": "*raudammai",
        "40": "*raudammiz",
        "41": "*raudǭ",
        "42": "*raudōnų",
        "43": "*raudōniz",
        "44": "*raudōni",
        "45": "*raudōnē",
        "46": "*raudōniz",
        "47": "*raudōnunz",
        "48": "*raudōnǫ̂",
        "49": "*raudōmaz",
        "5": "*raudanō",
        "50": "*raudōmiz",
        "51": "*raudô",
        "52": "*raudô",
        "53": "*raudiniz",
        "54": "*raudini",
        "55": "*raudinē",
        "56": "*raudōnō",
        "57": "*raudōnō",
        "58": "*raudanǫ̂",
        "59": "*raudammaz",
        "6": "*raudai",
        "60": "*raudammiz",
        "7": "*raudanz",
        "8": "*raudaizǫ̂",
        "9": "*raudaimaz",
        "title": "*raudaz (a-stem)"
      },
      "name": "gem-decl-adj-table2"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/raudaz",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "blōþaraudaz"
        },
        {
          "word": "raudijaną"
        }
      ],
      "glosses": [
        "red"
      ],
      "id": "en-raudaz-gem-pro-adj-sfUaUR8d",
      "links": [
        [
          "red",
          "red"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "rudāną"
        },
        {
          "word": "rudmô"
        },
        {
          "word": "blaikaz"
        },
        {
          "word": "blankaz"
        },
        {
          "word": "hwītaz"
        },
        {
          "word": "blasaz"
        },
        {
          "word": "falwaz"
        },
        {
          "word": "grēwaz"
        },
        {
          "word": "haswaz"
        },
        {
          "word": "grīsaz"
        },
        {
          "word": "hairaz"
        },
        {
          "word": "blakaz"
        },
        {
          "word": "swartaz"
        },
        {
          "word": "raudaz"
        },
        {
          "word": "brūnaz"
        },
        {
          "word": "erpaz"
        },
        {
          "word": "dusnaz"
        },
        {
          "word": "gelwaz"
        },
        {
          "word": "gulaz"
        },
        {
          "word": "grōniz"
        },
        {
          "word": "blēwaz"
        },
        {
          "word": "hēwijaz"
        },
        {
          "word": "baswaz"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈrɑu̯.ðɑz/"
    }
  ],
  "word": "raudaz"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "blōþaraudaz"
    },
    {
      "word": "raudijaną"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*raud"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *raud\nOld English: rēad\nMiddle English: red, redde, reed, read, ræd\nEnglish: red\nScots: rede, reid\nYola: reed\nOld Frisian: rād\nNorth Frisian:\nFöhr-Amrum: ruad\nGoesharde: ruud\nHalligen: ruad\nHeligoland: rooad\nMooring: rüüdj\nSylt: ruar\nWiedingharde: ruuid\nSaterland Frisian: rood\nWest Frisian: read\nOld Saxon: rōd\nMiddle Low German: rōt\nGerman Low German:\nHamburgisch: rod\nWestphalian\nSauerländisch: räod, raud, reyet, rout, rōet\nWestmünsterländisch: root\nPlautdietsch: root\nOld Dutch: rōt\nMiddle Dutch: rôot\nDutch: rood\nAfrikaans: rooi\nJersey Dutch: rôi\nNegerhollands: rooi, ro, roo, rood\nSkepi Creole Dutch: aro\nLimburgish: roead\nOld High German: rōt\nMiddle High German: rōt\nAlemannic German: rot, rout, ruat, ròt, röts (Italian Walser)\nCentral Franconian: rut, rot\nKirchröadsj Ripuarian: roeëd\nGerman: rot\nHunsrik: rod\nLuxembourgish: rout\nMòcheno: roat\nPennsylvania German: rot\nVilamovian: rut\nYiddish: רויט (royt)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *raud\nOld English: rēad\nMiddle English: red, redde, reed, read, ræd\nEnglish: red\nScots: rede, reid\nYola: reed\nOld Frisian: rād\nNorth Frisian:\nFöhr-Amrum: ruad\nGoesharde: ruud\nHalligen: ruad\nHeligoland: rooad\nMooring: rüüdj\nSylt: ruar\nWiedingharde: ruuid\nSaterland Frisian: rood\nWest Frisian: read\nOld Saxon: rōd\nMiddle Low German: rōt\nGerman Low German:\nHamburgisch: rod\nWestphalian\nSauerländisch: räod, raud, reyet, rout, rōet\nWestmünsterländisch: root\nPlautdietsch: root\nOld Dutch: rōt\nMiddle Dutch: rôot\nDutch: rood\nAfrikaans: rooi\nJersey Dutch: rôi\nNegerhollands: rooi, ro, roo, rood\nSkepi Creole Dutch: aro\nLimburgish: roead\nOld High German: rōt\nMiddle High German: rōt\nAlemannic German: rot, rout, ruat, ròt, röts (Italian Walser)\nCentral Franconian: rut, rot\nKirchröadsj Ripuarian: roeëd\nGerman: rot\nHunsrik: rod\nLuxembourgish: rout\nMòcheno: roat\nPennsylvania German: rot\nVilamovian: rut\nYiddish: רויט (royt)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "rauðr"
          },
          "expansion": "Old Norse: rauðr\nIcelandic: rauður\nFaroese: reyður\nNorn: rø\nNorwegian Nynorsk: raud; (dialectal) raud’u, raud’e\n→ Norwegian Bokmål: raud-\nNorwegian: (dialectal) raug, rauv, rå\nElfdalian: roð, roðå\nOld Swedish: rø̄þer\nSwedish: röd\n\nDanish: rød\nNorwegian Bokmål: rød\nGutnish: raudar, raudår, raudur",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: rauðr\nIcelandic: rauður\nFaroese: reyður\nNorn: rø\nNorwegian Nynorsk: raud; (dialectal) raud’u, raud’e\n→ Norwegian Bokmål: raud-\nNorwegian: (dialectal) raug, rauv, rå\nElfdalian: roð, roðå\nOld Swedish: rø̄þer\nSwedish: röd\n\nDanish: rød\nNorwegian Bokmål: rød\nGutnish: raudar, raudår, raudur"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐍂𐌰𐌿𐌸𐍃"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐍂𐌰𐌿𐌸𐍃 (rauþs)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐍂𐌰𐌿𐌸𐍃 (rauþs)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gl",
            "2": "ruán",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Galician: ruán",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Galician: ruán"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "pt",
            "2": "ruão",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Portuguese: ruão",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Portuguese: ruão"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "es",
            "2": "roano",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Spanish: roano",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Spanish: roano"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-fin-pro",
            "2": "*rauta",
            "bor": "1",
            "unc": "1"
          },
          "expansion": "→? Proto-Finnic: *rauta",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "→? Proto-Finnic: *rauta (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "smi-pro",
            "2": "*ruovtē",
            "bor": "1",
            "unc": "1"
          },
          "expansion": "→? Proto-Samic: *ruovtē",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "→? Proto-Samic: *ruovtē (see there for further descendants)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁rewdʰ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁rowdʰós"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁rowdʰós",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Indo-European *h₁rowdʰós < *h₁rewdʰ-.",
  "forms": [
    {
      "form": "raudōzô",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōstaz",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-is",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "raudô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudiniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudini",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudinē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "raudammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "raud"
      },
      "name": "gem-decl-adj-a"
    },
    {
      "args": {
        "1": "*raudaz",
        "10": "*raudaimiz",
        "11": "*raudō",
        "12": "*raudǭ",
        "13": "*raudaizōz",
        "14": "*raudaizōi",
        "15": "*raudaizō",
        "16": "*raudôz",
        "17": "*raudōz",
        "18": "*raudaizǫ̂",
        "19": "*raudaimaz",
        "2": "*raudanǭ",
        "20": "*raudaimiz",
        "21": "*raudą, -atō",
        "22": "*raudą, -atō",
        "23": "*raudas, -is",
        "24": "*raudammai",
        "25": "*raudanō",
        "26": "*raudō",
        "27": "*raudō",
        "28": "*raudaizǫ̂",
        "29": "*raudaimaz",
        "3": "*raudas, -is",
        "30": "*raudaimiz",
        "31": "*raudô",
        "32": "*raudanų",
        "33": "*raudiniz",
        "34": "*raudini",
        "35": "*raudinē",
        "36": "*raudaniz",
        "37": "*raudanunz",
        "38": "*raudanǫ̂",
        "39": "*raudammaz",
        "4": "*raudammai",
        "40": "*raudammiz",
        "41": "*raudǭ",
        "42": "*raudōnų",
        "43": "*raudōniz",
        "44": "*raudōni",
        "45": "*raudōnē",
        "46": "*raudōniz",
        "47": "*raudōnunz",
        "48": "*raudōnǫ̂",
        "49": "*raudōmaz",
        "5": "*raudanō",
        "50": "*raudōmiz",
        "51": "*raudô",
        "52": "*raudô",
        "53": "*raudiniz",
        "54": "*raudini",
        "55": "*raudinē",
        "56": "*raudōnō",
        "57": "*raudōnō",
        "58": "*raudanǫ̂",
        "59": "*raudammaz",
        "6": "*raudai",
        "60": "*raudammiz",
        "7": "*raudanz",
        "8": "*raudaizǫ̂",
        "9": "*raudaimaz",
        "title": "*raudaz (a-stem)"
      },
      "name": "gem-decl-adj-table2"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/raudaz",
  "pos": "adj",
  "related": [
    {
      "word": "rudāną"
    },
    {
      "word": "rudmô"
    },
    {
      "word": "blaikaz"
    },
    {
      "word": "blankaz"
    },
    {
      "word": "hwītaz"
    },
    {
      "word": "blasaz"
    },
    {
      "word": "falwaz"
    },
    {
      "word": "grēwaz"
    },
    {
      "word": "haswaz"
    },
    {
      "word": "grīsaz"
    },
    {
      "word": "hairaz"
    },
    {
      "word": "blakaz"
    },
    {
      "word": "swartaz"
    },
    {
      "word": "raudaz"
    },
    {
      "word": "brūnaz"
    },
    {
      "word": "erpaz"
    },
    {
      "word": "dusnaz"
    },
    {
      "word": "gelwaz"
    },
    {
      "word": "gulaz"
    },
    {
      "word": "grōniz"
    },
    {
      "word": "blēwaz"
    },
    {
      "word": "hēwijaz"
    },
    {
      "word": "baswaz"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Germanic a-stem adjectives",
        "Proto-Germanic adjectives",
        "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
        "Proto-Germanic lemmas",
        "Proto-Germanic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Proto-Germanic terms derived from the Proto-Indo-European root *h₁rewdʰ-",
        "Proto-Germanic terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation",
        "gem-pro:Colors"
      ],
      "glosses": [
        "red"
      ],
      "links": [
        [
          "red",
          "red"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈrɑu̯.ðɑz/"
    }
  ],
  "word": "raudaz"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Germanic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-11 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (6dfc2a1 and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.