"hēwijaz" meaning in Proto-Germanic

See hēwijaz in All languages combined, or Wiktionary

Adjective

IPA: /ˈxɛː.wi.jɑz/
Etymology: Related to *hiwją (“appearance, blee”). Etymology templates: {{root|gem-pro|ine-pro|*(s)ḱeh₃-}} Inflection templates: {{gem-decl-adj-a|hēw|j=ij}}, {{gem-decl-adj-table2|*hēwijaz|*hēwijanǭ|*hēwijas, -īs|*hēwijammai|*hēwijanō|*hēwijai|*hēwijanz|*hēwijaizǫ̂|*hēwijaimaz|*hēwijaimiz|*hēwijō|*hēwijǭ|*hēwijaizōz|*hēwijaizōi|*hēwijaizō|*hēwijôz|*hēwijōz|*hēwijaizǫ̂|*hēwijaimaz|*hēwijaimiz|*hēwiją, -atō|*hēwiją, -atō|*hēwijas, -īs|*hēwijammai|*hēwijanō|*hēwijō|*hēwijō|*hēwijaizǫ̂|*hēwijaimaz|*hēwijaimiz|*hēwijô|*hēwijanų|*hēwīniz|*hēwīni|*hēwīnē|*hēwijaniz|*hēwijanunz|*hēwijanǫ̂|*hēwijammaz|*hēwijammiz|*hēwijǭ|*hēwijōnų|*hēwijōniz|*hēwijōni|*hēwijōnē|*hēwijōniz|*hēwijōnunz|*hēwijōnǫ̂|*hēwijōmaz|*hēwijōmiz|*hēwijô|*hēwijô|*hēwīniz|*hēwīni|*hēwīnē|*hēwijōnō|*hēwijōnō|*hēwijanǫ̂|*hēwijammaz|*hēwijammiz|title=*hēwijaz (ja-stem)}} Forms: no-table-tags [table-tags], hēwijaz [masculine, nominative, singular, strong], hēwijai [masculine, nominative, plural, strong], hēwijō [feminine, nominative, singular, strong], hēwijôz [feminine, nominative, plural, strong], hēwiją [neuter, nominative, singular, strong], -atō [neuter, nominative, singular, strong], hēwijō [neuter, nominative, plural, strong], hēwijanǭ [accusative, masculine, singular, strong], hēwijanz [accusative, masculine, plural, strong], hēwijǭ [accusative, feminine, singular, strong], hēwijōz [accusative, feminine, plural, strong], hēwiją [accusative, neuter, singular, strong], -atō [accusative, neuter, singular, strong], hēwijō [accusative, neuter, plural, strong], hēwijas [genitive, masculine, singular, strong], -īs [genitive, masculine, singular, strong], hēwijaizǫ̂ [genitive, masculine, plural, strong], hēwijaizōz [feminine, genitive, singular, strong], hēwijaizǫ̂ [feminine, genitive, plural, strong], hēwijas [genitive, neuter, singular, strong], -īs [genitive, neuter, singular, strong], hēwijaizǫ̂ [genitive, neuter, plural, strong], hēwijammai [dative, masculine, singular, strong], hēwijaimaz [dative, masculine, plural, strong], hēwijaizōi [dative, feminine, singular, strong], hēwijaimaz [dative, feminine, plural, strong], hēwijammai [dative, neuter, singular, strong], hēwijaimaz [dative, neuter, plural, strong], hēwijanō [instrumental, masculine, singular, strong], hēwijaimiz [instrumental, masculine, plural, strong], hēwijaizō [feminine, instrumental, singular, strong], hēwijaimiz [feminine, instrumental, plural, strong], hēwijanō [instrumental, neuter, singular, strong], hēwijaimiz [instrumental, neuter, plural, strong], hēwijô [masculine, nominative, singular, weak], hēwijaniz [masculine, nominative, plural, weak], hēwijǭ [feminine, nominative, singular, weak], hēwijōniz [feminine, nominative, plural, weak], hēwijô [neuter, nominative, singular, weak], hēwijōnō [neuter, nominative, plural, weak], hēwijanų [accusative, masculine, singular, weak], hēwijanunz [accusative, masculine, plural, weak], hēwijōnų [accusative, feminine, singular, weak], hēwijōnunz [accusative, feminine, plural, weak], hēwijô [accusative, neuter, singular, weak], hēwijōnō [accusative, neuter, plural, weak], hēwīniz [genitive, masculine, singular, weak], hēwijanǫ̂ [genitive, masculine, plural, weak], hēwijōniz [feminine, genitive, singular, weak], hēwijōnǫ̂ [feminine, genitive, plural, weak], hēwīniz [genitive, neuter, singular, weak], hēwijanǫ̂ [genitive, neuter, plural, weak], hēwīni [dative, masculine, singular, weak], hēwijammaz [dative, masculine, plural, weak], hēwijōni [dative, feminine, singular, weak], hēwijōmaz [dative, feminine, plural, weak], hēwīni [dative, neuter, singular, weak], hēwijammaz [dative, neuter, plural, weak], hēwīnē [instrumental, masculine, singular, weak], hēwijammiz [instrumental, masculine, plural, weak], hēwijōnē [feminine, instrumental, singular, weak], hēwijōmiz [feminine, instrumental, plural, weak], hēwīnē [instrumental, neuter, singular, weak], hēwijammiz [instrumental, neuter, plural, weak]
  1. darkish blue, purple Wikipedia link: Brill Publishers Tags: reconstruction Synonyms: *blēwaz
    Sense id: en-hēwijaz-gem-pro-adj-U~lMnvcW Categories (other): Proto-Germanic entries with incorrect language header Related terms: hawāną (english: to observe), blaikaz, blankaz, hwītaz, blasaz, falwaz, grēwaz, haswaz, grīsaz, hairaz, blakaz, swartaz, raudaz, brūnaz, erpaz, dusnaz, gelwaz, gulaz, grōniz, blēwaz, hēwijaz, baswaz

Download JSON data for hēwijaz meaning in Proto-Germanic (9.9kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ang",
            "2": "hāwi",
            "3": "hǣwi",
            "4": "hēawi",
            "5": "hǣwe"
          },
          "expansion": "Old English: hāwi, hǣwi, hēawi, hǣwe",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old English: hāwi, hǣwi, hēawi, hǣwe"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "enm",
            "2": "hawe"
          },
          "expansion": "Middle English: hawe",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle English: hawe"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "haw"
          },
          "expansion": "English: haw",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "English: haw"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*(s)ḱeh₃-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    }
  ],
  "etymology_text": "Related to *hiwją (“appearance, blee”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ja-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwiją",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwiją",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwīniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwīniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwīni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwīni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwīnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwīnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hēw",
        "j": "ij"
      },
      "name": "gem-decl-adj-a"
    },
    {
      "args": {
        "1": "*hēwijaz",
        "10": "*hēwijaimiz",
        "11": "*hēwijō",
        "12": "*hēwijǭ",
        "13": "*hēwijaizōz",
        "14": "*hēwijaizōi",
        "15": "*hēwijaizō",
        "16": "*hēwijôz",
        "17": "*hēwijōz",
        "18": "*hēwijaizǫ̂",
        "19": "*hēwijaimaz",
        "2": "*hēwijanǭ",
        "20": "*hēwijaimiz",
        "21": "*hēwiją, -atō",
        "22": "*hēwiją, -atō",
        "23": "*hēwijas, -īs",
        "24": "*hēwijammai",
        "25": "*hēwijanō",
        "26": "*hēwijō",
        "27": "*hēwijō",
        "28": "*hēwijaizǫ̂",
        "29": "*hēwijaimaz",
        "3": "*hēwijas, -īs",
        "30": "*hēwijaimiz",
        "31": "*hēwijô",
        "32": "*hēwijanų",
        "33": "*hēwīniz",
        "34": "*hēwīni",
        "35": "*hēwīnē",
        "36": "*hēwijaniz",
        "37": "*hēwijanunz",
        "38": "*hēwijanǫ̂",
        "39": "*hēwijammaz",
        "4": "*hēwijammai",
        "40": "*hēwijammiz",
        "41": "*hēwijǭ",
        "42": "*hēwijōnų",
        "43": "*hēwijōniz",
        "44": "*hēwijōni",
        "45": "*hēwijōnē",
        "46": "*hēwijōniz",
        "47": "*hēwijōnunz",
        "48": "*hēwijōnǫ̂",
        "49": "*hēwijōmaz",
        "5": "*hēwijanō",
        "50": "*hēwijōmiz",
        "51": "*hēwijô",
        "52": "*hēwijô",
        "53": "*hēwīniz",
        "54": "*hēwīni",
        "55": "*hēwīnē",
        "56": "*hēwijōnō",
        "57": "*hēwijōnō",
        "58": "*hēwijanǫ̂",
        "59": "*hēwijammaz",
        "6": "*hēwijai",
        "60": "*hēwijammiz",
        "7": "*hēwijanz",
        "8": "*hēwijaizǫ̂",
        "9": "*hēwijaimaz",
        "title": "*hēwijaz (ja-stem)"
      },
      "name": "gem-decl-adj-table2"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/hēwijaz",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "darkish blue, purple"
      ],
      "id": "en-hēwijaz-gem-pro-adj-U~lMnvcW",
      "links": [
        [
          "darkish",
          "darkish"
        ],
        [
          "blue",
          "blue"
        ],
        [
          "purple",
          "purple"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "english": "to observe",
          "word": "hawāną"
        },
        {
          "word": "blaikaz"
        },
        {
          "word": "blankaz"
        },
        {
          "word": "hwītaz"
        },
        {
          "word": "blasaz"
        },
        {
          "word": "falwaz"
        },
        {
          "word": "grēwaz"
        },
        {
          "word": "haswaz"
        },
        {
          "word": "grīsaz"
        },
        {
          "word": "hairaz"
        },
        {
          "word": "blakaz"
        },
        {
          "word": "swartaz"
        },
        {
          "word": "raudaz"
        },
        {
          "word": "brūnaz"
        },
        {
          "word": "erpaz"
        },
        {
          "word": "dusnaz"
        },
        {
          "word": "gelwaz"
        },
        {
          "word": "gulaz"
        },
        {
          "word": "grōniz"
        },
        {
          "word": "blēwaz"
        },
        {
          "word": "hēwijaz"
        },
        {
          "word": "baswaz"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "*blēwaz"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ],
      "wikipedia": [
        "Brill Publishers"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈxɛː.wi.jɑz/"
    }
  ],
  "word": "hēwijaz"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ang",
            "2": "hāwi",
            "3": "hǣwi",
            "4": "hēawi",
            "5": "hǣwe"
          },
          "expansion": "Old English: hāwi, hǣwi, hēawi, hǣwe",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old English: hāwi, hǣwi, hēawi, hǣwe"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "enm",
            "2": "hawe"
          },
          "expansion": "Middle English: hawe",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle English: hawe"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "en",
            "2": "haw"
          },
          "expansion": "English: haw",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "English: haw"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*(s)ḱeh₃-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    }
  ],
  "etymology_text": "Related to *hiwją (“appearance, blee”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj-a",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ja-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwiją",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwiją",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-īs",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijaniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōnų",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōnunz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijô",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwīniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōnǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwīniz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijanǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwīni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōmaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwīni",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijammaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwīnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijōmiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwīnē",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "weak"
      ]
    },
    {
      "form": "hēwijammiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hēw",
        "j": "ij"
      },
      "name": "gem-decl-adj-a"
    },
    {
      "args": {
        "1": "*hēwijaz",
        "10": "*hēwijaimiz",
        "11": "*hēwijō",
        "12": "*hēwijǭ",
        "13": "*hēwijaizōz",
        "14": "*hēwijaizōi",
        "15": "*hēwijaizō",
        "16": "*hēwijôz",
        "17": "*hēwijōz",
        "18": "*hēwijaizǫ̂",
        "19": "*hēwijaimaz",
        "2": "*hēwijanǭ",
        "20": "*hēwijaimiz",
        "21": "*hēwiją, -atō",
        "22": "*hēwiją, -atō",
        "23": "*hēwijas, -īs",
        "24": "*hēwijammai",
        "25": "*hēwijanō",
        "26": "*hēwijō",
        "27": "*hēwijō",
        "28": "*hēwijaizǫ̂",
        "29": "*hēwijaimaz",
        "3": "*hēwijas, -īs",
        "30": "*hēwijaimiz",
        "31": "*hēwijô",
        "32": "*hēwijanų",
        "33": "*hēwīniz",
        "34": "*hēwīni",
        "35": "*hēwīnē",
        "36": "*hēwijaniz",
        "37": "*hēwijanunz",
        "38": "*hēwijanǫ̂",
        "39": "*hēwijammaz",
        "4": "*hēwijammai",
        "40": "*hēwijammiz",
        "41": "*hēwijǭ",
        "42": "*hēwijōnų",
        "43": "*hēwijōniz",
        "44": "*hēwijōni",
        "45": "*hēwijōnē",
        "46": "*hēwijōniz",
        "47": "*hēwijōnunz",
        "48": "*hēwijōnǫ̂",
        "49": "*hēwijōmaz",
        "5": "*hēwijanō",
        "50": "*hēwijōmiz",
        "51": "*hēwijô",
        "52": "*hēwijô",
        "53": "*hēwīniz",
        "54": "*hēwīni",
        "55": "*hēwīnē",
        "56": "*hēwijōnō",
        "57": "*hēwijōnō",
        "58": "*hēwijanǫ̂",
        "59": "*hēwijammaz",
        "6": "*hēwijai",
        "60": "*hēwijammiz",
        "7": "*hēwijanz",
        "8": "*hēwijaizǫ̂",
        "9": "*hēwijaimaz",
        "title": "*hēwijaz (ja-stem)"
      },
      "name": "gem-decl-adj-table2"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/hēwijaz",
  "pos": "adj",
  "related": [
    {
      "english": "to observe",
      "word": "hawāną"
    },
    {
      "word": "blaikaz"
    },
    {
      "word": "blankaz"
    },
    {
      "word": "hwītaz"
    },
    {
      "word": "blasaz"
    },
    {
      "word": "falwaz"
    },
    {
      "word": "grēwaz"
    },
    {
      "word": "haswaz"
    },
    {
      "word": "grīsaz"
    },
    {
      "word": "hairaz"
    },
    {
      "word": "blakaz"
    },
    {
      "word": "swartaz"
    },
    {
      "word": "raudaz"
    },
    {
      "word": "brūnaz"
    },
    {
      "word": "erpaz"
    },
    {
      "word": "dusnaz"
    },
    {
      "word": "gelwaz"
    },
    {
      "word": "gulaz"
    },
    {
      "word": "grōniz"
    },
    {
      "word": "blēwaz"
    },
    {
      "word": "hēwijaz"
    },
    {
      "word": "baswaz"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Germanic adjectives",
        "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
        "Proto-Germanic ja-stem adjectives",
        "Proto-Germanic lemmas",
        "Proto-Germanic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Proto-Germanic terms derived from the Proto-Indo-European root *(s)ḱeh₃-",
        "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation",
        "gem-pro:Colors"
      ],
      "glosses": [
        "darkish blue, purple"
      ],
      "links": [
        [
          "darkish",
          "darkish"
        ],
        [
          "blue",
          "blue"
        ],
        [
          "purple",
          "purple"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "*blēwaz"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ],
      "wikipedia": [
        "Brill Publishers"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈxɛː.wi.jɑz/"
    }
  ],
  "word": "hēwijaz"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Germanic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-04 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e9e0a99 and db5a844). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.