"ari" meaning in All languages combined

See ari on Wiktionary

Noun [Albanian]

IPA: /aˈɾi/
Etymology: Back-formation from plural arinj, inherited plural of Old Albanian ar 'bear', shortening of *arth, where -th was mistaken for a diminutive suffix, from Proto-Albanian *artsa, from Proto-Indo-European *h₂ŕ̥tḱos. In clusters of two stops (here: tḱ), the first element (here: t) was regularly lost in Proto-Albanian. Etymology templates: {{m|sq|arinj}} arinj, {{der|sq|sqj-pro|*artsa}} Proto-Albanian *artsa, {{der|sq|ine-pro|*h₂ŕ̥tḱos}} Proto-Indo-European *h₂ŕ̥tḱos Head templates: {{head|sq|noun|cat2=masculine nouns|g=m|head=|sort=}} ari m, {{sq-noun|m|arinj|ariu|arinjtë}} ari m (plural arinj, definite ariu, definite plural arinjtë) Inflection templates: {{sq-decl-noun|ari|arinj|ariu|arinjtë|ari|arinj|ariun|arinjtë|ariu|arinjve|ariut|arinjvet|arinjsh}} Forms: arinj [plural], ariu [definite], arinjtë [definite, plural], no-table-tags [table-tags], ari [indefinite, nominative, singular], arinj [indefinite, nominative, plural], ariu [definite, nominative, singular], arinjtë [definite, nominative, plural], ari [accusative, indefinite, singular], arinj [accusative, indefinite, plural], ariun [accusative, definite, singular], arinjtë [accusative, definite, plural], ariu [dative, indefinite, singular], arinjve [dative, indefinite, plural], ariut [dative, definite, singular], arinjvet [dative, definite, plural], ariu [ablative, indefinite, singular], arinjsh [ablative, indefinite, plural], ariut [ablative, definite, singular], arinjvet [ablative, definite, plural]
  1. bear Tags: masculine Categories (lifeform): Mammals, Ursids Derived forms: arushë, arushan, arushkë, ari polar
    Sense id: en-ari-sq-noun-vJi7UOgJ Categories (other): Albanian entries with incorrect language header

Romanization [Balinese]

Head templates: {{head|ban|romanization|head=|sc=Latn}} ari, {{ban-rom}} ari
  1. Romanization of ᬳᬭᬶ Tags: alt-of, romanization Alternative form of: ᬳᬭᬶ
    Sense id: en-ari-ban-romanization-Bflp2X65 Categories (other): Balinese entries with incorrect language header, Balinese romanizations, Balinese terms with redundant script codes Disambiguation of Balinese entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Balinese romanizations: 50 50 Disambiguation of Balinese terms with redundant script codes: 50 50
  2. Romanization of ᬅᬭᬶ Tags: alt-of, romanization Alternative form of: ᬅᬭᬶ
    Sense id: en-ari-ban-romanization-FlYUP-TR Categories (other): Balinese entries with incorrect language header, Balinese romanizations, Balinese terms with redundant script codes Disambiguation of Balinese entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Balinese romanizations: 50 50 Disambiguation of Balinese terms with redundant script codes: 50 50

Noun [Borôro]

IPA: /ˈaːɾii̥/
Head templates: {{head|bor|noun}} ari
  1. moon
    Sense id: en-ari-bor-noun-nni0PqAO Categories (other): Borôro entries with incorrect language header

Adjective [Catalan]

IPA: [ˈa.ɾi] [Balearic, Central, Valencian] Forms: ària [feminine], aris [masculine, plural], àries [feminine, plural]
Head templates: {{ca-adj}} ari (feminine ària, masculine plural aris, feminine plural àries)
  1. Aryan Categories (topical): Ethnonyms
    Sense id: en-ari-ca-adj-IL9U6od1 Disambiguation of Ethnonyms: 50 50 Categories (other): Catalan entries with incorrect language header Disambiguation of Catalan entries with incorrect language header: 50 50

Noun [Catalan]

IPA: [ˈa.ɾi] [Balearic, Central, Valencian] Forms: aris [plural], ària [feminine]
Head templates: {{ca-noun|m|f=+}} ari m (plural aris, feminine ària)
  1. Aryan Tags: masculine Categories (topical): Ethnonyms
    Sense id: en-ari-ca-noun-IL9U6od1 Disambiguation of Ethnonyms: 50 50 Categories (other): Catalan entries with incorrect language header Disambiguation of Catalan entries with incorrect language header: 50 50

Verb [Cebuano]

IPA: /ˈʔaɾi/, [ˈʔa.ɾ̪ɪ]
Head templates: {{ceb-verb|b=ᜀᜇᜒ}} ari (Badlit spelling ᜀᜇᜒ)
  1. to come Synonyms: anhi, ali [variant] Derived forms: arihon, i-ari, mang-ari, moari

Pronoun [Dení]

Forms: aru [feminine]
Head templates: {{head|dny|pronoun|feminine|aru|g=m}} ari m (feminine aru)
  1. this Tags: masculine
    Sense id: en-ari-dny-pron-HreWAkEe Categories (other): Dení pronouns Disambiguation of Dení pronouns: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (other): Dení entries with incorrect language header Disambiguation of Dení entries with incorrect language header: 0 0

Pronoun [Dení]

Head templates: {{head|dny|pronoun}} ari
  1. we
    Sense id: en-ari-dny-pron-3HyBG5Vh Categories (other): Dení pronouns Disambiguation of Dení pronouns: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (other): Dení entries with incorrect language header Disambiguation of Dení entries with incorrect language header: 0 0

Adjective [Hungarian]

IPA: [ˈɒri]
Rhymes: -ri Etymology: Clipping and -i diminutive of aranyos (“cute, sweet”). Etymology templates: {{m|hu|-i|id=diminutive}} -i, {{cln|hu|adjective clippings suffixed with -i (diminutive)}}, {{hu-c-d|pos=adjective}} Clipping and -i diminutive of, {{m|hu|aranyos||cute, sweet}} aranyos (“cute, sweet”) Head templates: {{head|hu|adjectives|head=|nopalindromecat=}} ari, {{hu-adj|bb}} ari (comparative aribb, superlative legaribb) Inflection templates: {{hu-infl-nom|ari|o}} Forms: aribb [comparative], legaribb [superlative], no-table-tags [table-tags], ari [nominative, singular], arik [nominative, plural], arit [accusative, singular], arikat [accusative, plural], arinak [dative, singular], ariknak [dative, plural], arival [instrumental, singular], arikkal [instrumental, plural], ariért [causal-final, singular], arikért [causal-final, plural], arivá [singular, translative], arikká [plural, translative], ariig [singular, terminative], arikig [plural, terminative], ariként [essive-formal, singular], arikként [essive-formal, plural], - [essive-modal, singular], - [essive-modal, plural], ariban [inessive, singular], arikban [inessive, plural], arin [singular, superessive], arikon [plural, superessive], arinál [adessive, singular], ariknál [adessive, plural], ariba [illative, singular], arikba [illative, plural], arira [singular, sublative], arikra [plural, sublative], arihoz [allative, singular], arikhoz [allative, plural], ariból [elative, singular], arikból [elative, plural], ariról [delative, singular], arikról [delative, plural], aritól [ablative, singular], ariktól [ablative, plural], arié [possessed-single, possessive, predicative, singular], ariké [plural, possessed-single, possessive, predicative], ariéi [possessed-single, possessive, predicative, singular], arikéi [plural, possessed-single, possessive, predicative]
  1. (colloquial) cute, sweet Tags: colloquial

Noun [Ibaloi]

Head templates: {{head|ibl|noun}} ari
  1. king
    Sense id: en-ari-ibl-noun-6B3-aYQa Categories (other): Ibaloi entries with incorrect language header, Ibaloi terms in nonstandard scripts

Preposition [Iban]

Etymology: Compare Malay dari. Etymology templates: {{cog|ms|dari}} Malay dari Head templates: {{head|iba|preposition}} ari
  1. from
    Sense id: en-ari-iba-prep-dYV6RYmZ Categories (other): Iban entries with incorrect language header, Iban prepositions

Noun [Icelandic]

IPA: /ˈaːrɪ/
Rhymes: -aːrɪ Etymology: From Old Norse ari, from Proto-Germanic *arô, from Proto-Indo-European *h₃érō. Proto-Germanic preserved a zero-grade -n-suffix. This form is an Old Norse regularization as an an-stem masculine noun. Compare the doublet örn, which was inherited from the same Proto-Germanic word, but regularized as a u-stem similarly to björn. Etymology templates: {{inh|is|non|ari}} Old Norse ari, {{inh|is|gem-pro|*arô}} Proto-Germanic *arô, {{inh|is|ine-pro|*h₃érō}} Proto-Indo-European *h₃érō, {{m|is|örn}} örn, {{m|is|björn}} björn Head templates: {{head|is|nouns|genitive singular|ara|||||||nominative plural|arar|||||g=m|g2=|g3=|head=}} ari m (genitive singular ara, nominative plural arar), {{is-noun|m|ara|arar}} ari m (genitive singular ara, nominative plural arar) Inflection templates: {{is-decl-noun-m-w1||a|r}}, {{is-decl-noun-base|m-w1|accp=ara|accpd=arana|accs=ara|accsd=arann|datp=örum|datpd=örunum|dats=ara|datsd=aranum|def={{{def}}}|genp=ara|genpd=aranna|gens=ara|gensd=arans|indef={{{indef}}}|nomp=arar|nompd=ararnir|noms=ari|nomsd=arinn|pl={{{pl}}}|sg={{{sg}}}}}, {{is-decl-noun-base/sgpl|m-w1|accp=ara|accpd=arana|accs=ara|accsd=arann|datp=örum|datpd=örunum|dats=ara|datsd=aranum|genp=ara|genpd=aranna|gens=ara|gensd=arans|nomp=arar|nompd=ararnir|noms=ari|nomsd=arinn}} Forms: ara [genitive, singular], arar [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], ari [indefinite, nominative, singular], arinn [definite, nominative, singular], arar [indefinite, nominative, plural], ararnir [definite, nominative, plural], ara [accusative, indefinite, singular], arann [accusative, definite, singular], ara [accusative, indefinite, plural], arana [accusative, definite, plural], ara [dative, indefinite, singular], aranum [dative, definite, singular], örum [dative, indefinite, plural], örunum [dative, definite, plural], ara [genitive, indefinite, singular], arans [definite, genitive, singular], ara [genitive, indefinite, plural], aranna [definite, genitive, plural]
  1. (poetic) eagle Tags: masculine, poetic Synonyms (eagle): örn
    Sense id: en-ari-is-noun-5ztI91C- Categories (other): Icelandic entries with incorrect language header

Noun [Ilocano]

IPA: /ˈʔaɾi/, [ˈʔɐ.ɾi] Forms: ári [canonical]
Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian [Term?], compare Maori ariki. Etymology templates: {{inh|ilo|poz-pro}} Proto-Malayo-Polynesian [Term?], {{cog|mi|ariki}} Maori ariki Head templates: {{ilo-noun|ári|b=ᜀᜎᜒ}} ári (Kur-itan spelling ᜀᜎᜒ)
  1. king Derived forms: agari

Noun [Indonesian]

IPA: /ˈa.ri/ Forms: ari-ari [plural], ariku [first-person, possessive], arimu [possessive, second-person], arinya [possessive, third-person]
Rhymes: -a, -ri Head templates: {{id-noun|head=|pl=duplication}} ari (plural ari-ari, first-person possessive ariku, second-person possessive arimu, third-person possessive arinya)
  1. stable Derived forms: mengari
    Sense id: en-ari-id-noun-83nMuSuR
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Indonesian]

IPA: /ˈa.ri/ Forms: ari-ari [plural], ariku [first-person, possessive], arimu [possessive, second-person], arinya [possessive, third-person]
Rhymes: -a, -ri Head templates: {{id-noun|head=|pl=duplication}} ari (plural ari-ari, first-person possessive ariku, second-person possessive arimu, third-person possessive arinya)
  1. thin layer
    Sense id: en-ari-id-noun-fH44ZVw9 Categories (other): Indonesian entries with incorrect language header, Indonesian terms with redundant script codes Disambiguation of Indonesian entries with incorrect language header: 3 54 7 36 Disambiguation of Indonesian terms with redundant script codes: 3 73 6 18
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Indonesian]

IPA: /ˈa.ri/ Forms: ari-ari [plural], ariku [first-person, possessive], arimu [possessive, second-person], arinya [possessive, third-person]
Rhymes: -a, -ri Etymology: Unknown, probably learned borrowing from Sanskrit हरि (hari, “a snake”). Etymology templates: {{unk|id}} Unknown, {{lbor|id|sa|हरि|nocap=1|t=a snake}} learned borrowing from Sanskrit हरि (hari, “a snake”) Head templates: {{id-noun|head=|pl=duplication}} ari (plural ari-ari, first-person possessive ariku, second-person possessive arimu, third-person possessive arinya)
  1. ellipsis of ular ari (“a kind of snake”). Tags: abbreviation, alt-of, ellipsis Alternative form of: ular ari (extra: a kind of snake)
    Sense id: en-ari-id-noun-9YgszVRp Categories (other): Indonesian ellipses
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Indonesian]

IPA: /ˈa.ri/ Forms: ari-ari [plural], ariku [first-person, possessive], arimu [possessive, second-person], arinya [possessive, third-person]
Rhymes: -a, -ri Etymology: Borrowed from Betawi [Term?], from Proto-Malayic *ari, from Proto-Malayo-Polynesian *waʀi, from Proto-Austronesian *waʀi. Doublet of hari (“day”). Etymology templates: {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|id|bew||||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Betawi [Term?], {{bor+|id|bew}} Borrowed from Betawi [Term?], {{inh|id|poz-mly-pro|*ari}} Proto-Malayic *ari, {{inh|id|poz-pro|*waʀi}} Proto-Malayo-Polynesian *waʀi, {{inh|id|map-pro|*waʀi}} Proto-Austronesian *waʀi, {{doublet|id|hari|t1=day}} Doublet of hari (“day”) Head templates: {{id-noun|head=|pl=duplication}} ari (plural ari-ari, first-person possessive ariku, second-person possessive arimu, third-person possessive arinya)
  1. alternative spelling of hari (“day”) Tags: alt-of, alternative Alternative form of: hari (extra: day) Derived forms: seari-arian
    Sense id: en-ari-id-noun-22sq19ue
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Noun [Iranun]

Etymology: From Proto-Philippine *huaji, from Proto-Malayo-Polynesian *huaji, from Proto-Austronesian *Suaji. Etymology templates: {{inh|ill|phi-pro|*huaji}} Proto-Philippine *huaji, {{inh|ill|poz-pro|*huaji}} Proto-Malayo-Polynesian *huaji, {{inh|ill|map-pro|*Suaji}} Proto-Austronesian *Suaji Head templates: {{head|ill|noun}} ari
  1. sibling ((younger) person who shares same parents) Categories (topical): Family

Verb [Italian]

Head templates: {{head|it|verb form}} ari
  1. inflection of arare:
    second-person singular present indicative
    Tags: form-of, indicative, present, second-person, singular
    Sense id: en-ari-it-verb-R4tOrGsx Categories (other): Italian entries with incorrect language header Disambiguation of Italian entries with incorrect language header: 33 33 33
  2. inflection of arare:
    first/second/third-person singular present subjunctive
    Tags: first-person, form-of, present, second-person, singular, subjunctive, third-person
    Sense id: en-ari-it-verb-8eS9FwrP Categories (other): Italian entries with incorrect language header Disambiguation of Italian entries with incorrect language header: 33 33 33
  3. inflection of arare:
    third-person singular imperative
    Tags: form-of, imperative, singular, third-person
    Sense id: en-ari-it-verb-T6Q93bM5 Categories (other): Italian entries with incorrect language header Disambiguation of Italian entries with incorrect language header: 33 33 33

Romanization [Japanese]

Head templates: {{head|ja|romanization|head=|sc=Latn}} ari
  1. Rōmaji transcription of あり Tags: Rōmaji, alt-of, romanization Alternative form of: あり

Romanization [Javanese]

Head templates: {{head|jv|romanization|head=|sc=Latn}} ari, {{jv-rom}} ari
  1. Romanization of ꦲꦫꦶ Tags: alt-of, romanization Alternative form of: ꦲꦫꦶ

Noun [Karao]

Head templates: {{head|kyj|noun}} ari
  1. king
    Sense id: en-ari-kyj-noun-6B3-aYQa Categories (other): Karao entries with incorrect language header

Verb [Latvian]

Head templates: {{head|lv|verb form}} ari
  1. second-person singular past indicative of art Tags: form-of, indicative, past, second-person, singular Form of: art
    Sense id: en-ari-lv-verb-yvr0763o Categories (other): Latvian entries with incorrect language header

Noun [Malay]

IPA: /ari/ Forms: اري [Jawi], ari-ari [plural], ariku [first-person, informal, possessive], arimu [possessive, second-person], arinya [possessive, third-person]
Rhymes: -ari, -ri, -i Etymology: From Javanese ari, from Old Javanese aḍi, from Proto-Malayo-Polynesian *huaji, from Proto-Austronesian *Suaji. Etymology templates: {{der|ms|jv|ari}} Javanese ari, {{der|ms|kaw|aḍi}} Old Javanese aḍi, {{der|ms|poz-pro|*huaji}} Proto-Malayo-Polynesian *huaji, {{der|ms|map-pro|*Suaji}} Proto-Austronesian *Suaji Head templates: {{ms-noun|j=اري}} ari (Jawi spelling اري, plural ari-ari, informal 1st possessive ariku, 2nd possessive arimu, 3rd possessive arinya)
  1. (Java) Alternative form of adik Tags: alt-of, alternative Alternative form of: adik

Noun [Mansaka]

Forms: arì [canonical]
Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian [Term?], compare Maori ariki. Etymology templates: {{inh|msk|poz-pro}} Proto-Malayo-Polynesian [Term?], {{cog|mi|ariki}} Maori ariki Head templates: {{head|msk|noun|head=arì}} arì
  1. king
    Sense id: en-ari-msk-noun-6B3-aYQa Categories (other): Mansaka entries with incorrect language header

Noun [Minangkabau]

Etymology: From Proto-Malayic *ari, from Proto-Malayo-Polynesian *waʀi, from Proto-Austronesian *waʀi. Cognate to Malay hari. Etymology templates: {{inh|min|poz-mly-pro|*ari}} Proto-Malayic *ari, {{inh|min|poz-pro|*waʀi}} Proto-Malayo-Polynesian *waʀi, {{inh|min|map-pro|*waʀi}} Proto-Austronesian *waʀi, {{cog|ms|hari}} Malay hari Head templates: {{head|min|noun}} ari
  1. day Categories (topical): Time Derived forms: matoari
    Sense id: en-ari-min-noun-lEwn5bl6 Categories (other): Minangkabau entries with incorrect language header

Noun [Old Javanese]

Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian *huaji-q, compare Malay adik. Etymology templates: {{inh|kaw|poz-pro|*huaji-q}} Proto-Malayo-Polynesian *huaji-q, {{cog|ms|adik}} Malay adik Head templates: {{head|kaw|noun}} ari
  1. younger sibling (sister or brother) Synonyms: aḍi Derived forms: aṅari
    Sense id: en-ari-kaw-noun-5RBvWSpr Categories (other): Old Javanese entries with incorrect language header Disambiguation of Old Javanese entries with incorrect language header: 27 27 14 23 10
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Old Javanese]

Etymology: From Sanskrit अरि (ari, “enemy”). Etymology templates: {{bor|kaw|sa|अरि|t=enemy}} Sanskrit अरि (ari, “enemy”) Head templates: {{head|kaw|noun}} ari
  1. enemy
    Sense id: en-ari-kaw-noun-ZhDMVSRp Categories (other): Old Javanese entries with incorrect language header Disambiguation of Old Javanese entries with incorrect language header: 27 27 14 23 10
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Particle [Old Javanese]

Head templates: {{head|kaw|particle}} ari
  1. emphatic particle
    Sense id: en-ari-kaw-particle-yoyNx3JS Categories (other): Old Javanese entries with incorrect language header, Old Javanese particles Disambiguation of Old Javanese entries with incorrect language header: 27 27 14 23 10
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Verb [Old Javanese]

Head templates: {{head|kaw|verb}} ari
  1. Alternative spelling of harih, arih, hari, ari (“to soothe”) Tags: alt-of, alternative Alternative form of: harih (extra: to soothe), arih (extra: to soothe), hari (extra: to soothe), ari (extra: to soothe)
    Sense id: en-ari-kaw-verb-Smvv3vzI Categories (other): Old Javanese entries with incorrect language header Disambiguation of Old Javanese entries with incorrect language header: 27 27 14 23 10
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Verb [Old Javanese]

Head templates: {{head|kaw|verb}} ari
  1. to cease
    Sense id: en-ari-kaw-verb-ukT21Mq4 Derived forms: amāryakĕn, amāryani, aṅareni, aṅaryakĕn, inaryakĕn, kari, kinaryakĕn, kāri, mareni, mari, maryakĕn, māri, pakari, tan ari, tan āri, umari
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 5

Noun [Old Norse]

Etymology: From Proto-Germanic *arô, from Proto-Indo-European *h₃érō (“eagle”). Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*arô}} Proto-Germanic *arô, {{inh|non|ine-pro|*h₃érō||eagle}} Proto-Indo-European *h₃érō (“eagle”) Head templates: {{head|non|nouns|g=m|g2=|head=|sort=|tr=}} ari m, {{non-noun|m|ara|arar}} ari m (genitive ara, plural arar) Inflection templates: {{non-decl-m-an|ar|ǫr}}, {{non-decl-blank-full|apd=arana|api=ara|asd=arann|asi=ara|dpd=ǫrunum|dpi=ǫrum|dsd=aranum|dsi=ara|g=masculine|gpd=aranna|gpi=ara|gsd=arans|gsi=ara|notes=|npd=ararnir|npi=arar|nsd=arinn|nsi=ari|stem=weak an-stem|title=ari}}, {{non-decl-cell|ari|nsi}}, {{non-decl-cell|arinn|nsd}}, {{non-decl-cell|arar|npi}}, {{non-decl-cell|ararnir|npd}}, {{non-decl-cell|ara|asi}}, {{non-decl-cell|arann|asd}}, {{non-decl-cell|ara|api}}, {{non-decl-cell|arana|apd}}, {{non-decl-cell|ara|dsi}}, {{non-decl-cell|aranum|dsd}}, {{non-decl-cell|ǫrum|dpi}}, {{non-decl-cell|ǫrunum|dpd}}, {{non-decl-cell|ara|gsi}}, {{non-decl-cell|arans|gsd}}, {{non-decl-cell|ara|gpi}}, {{non-decl-cell|aranna|gpd}} Forms: ara [genitive], arar [plural], weak [table-tags], ari [indefinite, nominative, singular], arinn [definite, nominative, singular], arar [indefinite, nominative, plural], ararnir [definite, nominative, plural], ara [accusative, indefinite, singular], arann [accusative, definite, singular], ara [accusative, indefinite, plural], arana [accusative, definite, plural], ara [dative, indefinite, singular], aranum [dative, definite, singular], ǫrum [dative, indefinite, plural], ǫrunum [dative, definite, plural], ara [genitive, indefinite, singular], arans [definite, genitive, singular], ara [genitive, indefinite, plural], aranna [definite, genitive, plural]
  1. eagle Tags: masculine Categories (lifeform): Birds, Birds of prey Synonyms: ǫrn
    Sense id: en-ari-non-noun-5ztI91C- Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header

Noun [Proto-Dravidian]

Head templates: {{head|dra-pro|noun}} *ari
  1. tax, tribute Tags: reconstruction
    Sense id: en-ari-dra-pro-noun-olSECArn Categories (other): Proto-Dravidian entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Dravidian entries with incorrect language header: 81 19
  2. grain Tags: reconstruction
    Sense id: en-ari-dra-pro-noun-LCJAIXtk

Noun [Proto-Japonic]

Head templates: {{head|jpx-pro|noun}} *ari
  1. ant Tags: reconstruction
    Sense id: en-ari-jpx-pro-noun-Z6MzNWzc Categories (other): Proto-Japonic entries with incorrect language header
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Proto-Japonic]

Forms: ari [infinitive], aru [attributive]
Head templates: {{head|jpx-pro|verb|infinitive|*ari|attributive|*aru}} *ari (infinitive *ari, attributive *aru)
  1. to exist, to be Tags: reconstruction
    Sense id: en-ari-jpx-pro-verb-waRobv82
  2. to have Tags: reconstruction
    Sense id: en-ari-jpx-pro-verb-11K4IPdV
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Proto-Ryukyuan]

Etymology: From Proto-Japonic *ari (“ant”). Etymology templates: {{inh|jpx-ryu-pro|jpx-pro|*ari|t=ant}} Proto-Japonic *ari (“ant”) Head templates: {{head|jpx-ryu-pro|noun}} *ari
  1. ant Tags: reconstruction
    Sense id: en-ari-jpx-ryu-pro-noun-jpx_ryu_pro:ant Categories (other): Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Proto-Ryukyuan]

Etymology: From Proto-Japonic *ari (“to be”). Etymology templates: {{inh|jpx-ryu-pro|jpx-pro|*ari|t=to be}} Proto-Japonic *ari (“to be”) Head templates: {{head|jpx-ryu-pro|verb}} *ari
  1. to exist, to be Tags: reconstruction
    Sense id: en-ari-jpx-ryu-pro-verb-jpx_ryu_pro:are
  2. to have Tags: reconstruction
    Sense id: en-ari-jpx-ryu-pro-verb-jpx_ryu_pro:are1
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Adverb [Quechua]

Head templates: {{head|qu|adverb}} ari
  1. really, well, then
    Sense id: en-ari-qu-adv-5tU7Cy6E Categories (other): Quechua entries with incorrect language header Disambiguation of Quechua entries with incorrect language header: 50 40 10

Conjunction [Quechua]

Head templates: {{head|qu|conjunction}} ari
  1. then
    Sense id: en-ari-qu-conj-Ia9vEmD5 Categories (other): Quechua entries with incorrect language header Disambiguation of Quechua entries with incorrect language header: 50 40 10

Noun [Quechua]

Head templates: {{head|qu|noun}} ari Inflection templates: {{qu-decl-noun|ari|arip|ari}} Forms: no-table-tags [table-tags], ari [nominative, singular], arikuna [nominative, plural], arita [accusative, singular], arikunata [accusative, plural], ariman [dative, singular], arikunaman [dative, plural], arip [genitive, singular], arikunap [genitive, plural], aripi [locative, singular], arikunapi [locative, plural], arikama [singular, terminative], arikunakama [plural, terminative], arimanta [ablative, singular], arikunamanta [ablative, plural], ariwan [instrumental, singular], arikunawan [instrumental, plural], arintin [comitative, singular], arikunantin [comitative, plural], arinnaq [abessive, singular], arikunannaq [abessive, plural], arihina [comparative, singular], arikunahina [comparative, plural], arirayku [causative, singular], arikunarayku [causative, plural], aripaq [benefactive, singular], arikunapaq [benefactive, plural], aripura [associative, singular], arikunapura [associative, plural], arinka [distributive], arikunanka [distributive], arilla [exclusive, singular], arikunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], ariy [nominative, singular], ariykuna [nominative, plural], ariyta [accusative, singular], ariykunata [accusative, plural], ariyman [dative, singular], ariykunaman [dative, plural], ariypa [genitive, singular], ariykunap [genitive, plural], ariypi [locative, singular], ariykunapi [locative, plural], ariykama [singular, terminative], ariykunakama [plural, terminative], ariymanta [ablative, singular], ariykunamanta [ablative, plural], ariywan [instrumental, singular], ariykunawan [instrumental, plural], ariynintin [comitative, singular], ariykunantin [comitative, plural], ariyninnaq [abessive, singular], ariykunannaq [abessive, plural], ariyhina [comparative, singular], ariykunahina [comparative, plural], ariyrayku [causative, singular], ariykunarayku [causative, plural], ariypaq [benefactive, singular], ariykunapaq [benefactive, plural], ariypura [associative, singular], ariykunapura [associative, plural], ariyninka [distributive], ariykunanka [distributive], ariylla [exclusive, singular], ariykunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], ariyki [nominative, singular], ariykikuna [nominative, plural], ariykita [accusative, singular], ariykikunata [accusative, plural], ariykiman [dative, singular], ariykikunaman [dative, plural], ariykipa [genitive, singular], ariykikunap [genitive, plural], ariykipi [locative, singular], ariykikunapi [locative, plural], ariykikama [singular, terminative], ariykikunakama [plural, terminative], ariykimanta [ablative, singular], ariykikunamanta [ablative, plural], ariykiwan [instrumental, singular], ariykikunawan [instrumental, plural], ariykintin [comitative, singular], ariykikunantin [comitative, plural], ariykinnaq [abessive, singular], ariykikunannaq [abessive, plural], ariykihina [comparative, singular], ariykikunahina [comparative, plural], ariykirayku [causative, singular], ariykikunarayku [causative, plural], ariykipaq [benefactive, singular], ariykikunapaq [benefactive, plural], ariykipura [associative, singular], ariykikunapura [associative, plural], ariykinka [distributive], ariykikunanka [distributive], ariykilla [exclusive, singular], ariykikunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], arin [nominative, singular], arinkuna [nominative, plural], arinta [accusative, singular], arinkunata [accusative, plural], arinman [dative, singular], arinkunaman [dative, plural], arinpa [genitive, singular], arinkunap [genitive, plural], arinpi [locative, singular], arinkunapi [locative, plural], arinkama [singular, terminative], arinkunakama [plural, terminative], arinmanta [ablative, singular], arinkunamanta [ablative, plural], arinwan [instrumental, singular], arinkunawan [instrumental, plural], arinintin [comitative, singular], arinkunantin [comitative, plural], arinninnaq [abessive, singular], arinkunannaq [abessive, plural], arinhina [comparative, singular], arinkunahina [comparative, plural], arinrayku [causative, singular], arinkunarayku [causative, plural], arinpaq [benefactive, singular], arinkunapaq [benefactive, plural], arinpura [associative, singular], arinkunapura [associative, plural], arininka [distributive], arinkunanka [distributive], arinlla [exclusive, singular], arinkunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], arinchik [nominative, singular], arinchikkuna [nominative, plural], arinchikta [accusative, singular], arinchikkunata [accusative, plural], arinchikman [dative, singular], arinchikkunaman [dative, plural], arinchikpa [genitive, singular], arinchikkunap [genitive, plural], arinchikpi [locative, singular], arinchikkunapi [locative, plural], arinchikkama [singular, terminative], arinchikkunakama [plural, terminative], arinchikmanta [ablative, singular], arinchikkunamanta [ablative, plural], arinchikwan [instrumental, singular], arinchikkunawan [instrumental, plural], arinchiknintin [comitative, singular], arinchikkunantin [comitative, plural], arinchikninnaq [abessive, singular], arinchikkunannaq [abessive, plural], arinchikhina [comparative, singular], arinchikkunahina [comparative, plural], arinchikrayku [causative, singular], arinchikkunarayku [causative, plural], arinchikpaq [benefactive, singular], arinchikkunapaq [benefactive, plural], arinchikpura [associative, singular], arinchikkunapura [associative, plural], arinchikninka [distributive], arinchikkunanka [distributive], arinchiklla [exclusive, singular], arinchikkunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], ariyku [nominative, singular], ariykukuna [nominative, plural], ariykuta [accusative, singular], ariykukunata [accusative, plural], ariykuman [dative, singular], ariykukunaman [dative, plural], ariykupa [genitive, singular], ariykukunap [genitive, plural], ariykupi [locative, singular], ariykukunapi [locative, plural], ariykukama [singular, terminative], ariykukunakama [plural, terminative], ariykumanta [ablative, singular], ariykukunamanta [ablative, plural], ariykuwan [instrumental, singular], ariykukunawan [instrumental, plural], ariykuntin [comitative, singular], ariykukunantin [comitative, plural], ariykunnaq [abessive, singular], ariykukunannaq [abessive, plural], ariykuhina [comparative, singular], ariykukunahina [comparative, plural], ariykurayku [causative, singular], ariykukunarayku [causative, plural], ariykupaq [benefactive, singular], ariykukunapaq [benefactive, plural], ariykupura [associative, singular], ariykukunapura [associative, plural], ariykunka [distributive], ariykukunanka [distributive], ariykulla [exclusive, singular], ariykukunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], ariykichik [nominative, singular], ariykichikkuna [nominative, plural], ariykichikta [accusative, singular], ariykichikkunata [accusative, plural], ariykichikman [dative, singular], ariykichikkunaman [dative, plural], ariykichikpa [genitive, singular], ariykichikkunap [genitive, plural], ariykichikpi [locative, singular], ariykichikkunapi [locative, plural], ariykichikkama [singular, terminative], ariykichikkunakama [plural, terminative], ariykichikmanta [ablative, singular], ariykichikkunamanta [ablative, plural], ariykichikwan [instrumental, singular], ariykichikkunawan [instrumental, plural], ariykichiknintin [comitative, singular], ariykichikkunantin [comitative, plural], ariykichikninnaq [abessive, singular], ariykichikkunannaq [abessive, plural], ariykichikhina [comparative, singular], ariykichikkunahina [comparative, plural], ariykichikrayku [causative, singular], ariykichikkunarayku [causative, plural], ariykichikpaq [benefactive, singular], ariykichikkunapaq [benefactive, plural], ariykichikpura [associative, singular], ariykichikkunapura [associative, plural], ariykichikninka [distributive], ariykichikkunanka [distributive], ariykichiklla [exclusive, singular], ariykichikkunalla [exclusive, plural], no-table-tags [table-tags], arinku [nominative, singular], arinkukuna [nominative, plural], arinkuta [accusative, singular], arinkukunata [accusative, plural], arinkuman [dative, singular], arinkukunaman [dative, plural], arinkupa [genitive, singular], arinkukunap [genitive, plural], arinkupi [locative, singular], arinkukunapi [locative, plural], arinkukama [singular, terminative], arinkukunakama [plural, terminative], arinkumanta [ablative, singular], arinkukunamanta [ablative, plural], arinkuwan [instrumental, singular], arinkukunawan [instrumental, plural], arinkuntin [comitative, singular], arinkukunantin [comitative, plural], arinkunnaq [abessive, singular], arinkukunannaq [abessive, plural], arinkuhina [comparative, singular], arinkukunahina [comparative, plural], arinkurayku [causative, singular], arinkukunarayku [causative, plural], arinkupaq [benefactive, singular], arinkukunapaq [benefactive, plural], arinkupura [associative, singular], arinkukunapura [associative, plural], arinkunka [distributive], arinkukunanka [distributive], arinkulla [exclusive, singular], arinkukunalla [exclusive, plural]
  1. edge, sharpness
    Sense id: en-ari-qu-noun-xC56ps78 Categories (other): Quechua entries with incorrect language header Disambiguation of Quechua entries with incorrect language header: 50 40 10

Verb [Romanian]

IPA: [arʲ]
Head templates: {{head|ro|verb form}} ari
  1. second-person singular present indicative/subjunctive of ara Tags: form-of, indicative, present, second-person, singular, subjunctive Form of: ara
    Sense id: en-ari-ro-verb-tw6-q9zH Categories (other): Romanian entries with incorrect language header

Noun [Swahili]

Audio: Sw-ke-ari.flac [Kenya] Forms: ari [plural]
Etymology: From Arabic [Term?]. Etymology templates: {{der|sw|ar}} Arabic [Term?] Head templates: {{head|sw|noun|head=}} ari, {{sw-noun|n}} ari (n class, plural ari)
  1. eagerness, enthusiasm Tags: class-10, class-9
    Sense id: en-ari-sw-noun-o8n4wnKF Categories (other): Swahili entries with incorrect language header

Adjective [Tagalog]

IPA: /ˈʔaɾiʔ/, [ˈʔa.ɾɪʔ] Forms: arì [canonical], ᜀᜇᜒ [Baybayin]
Rhymes: -aɾiʔ Head templates: {{tl-adj|arì|b=+}} arì (Baybayin spelling ᜀᜇᜒ)
  1. (Marinduque) fits; matches Synonyms: kasiya, bagay
    Sense id: en-ari-tl-adj-x7KZlL3f Categories (other): Marinduque Tagalog
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Tagalog]

IPA: /ˈʔaɾiʔ/, [ˈʔa.ɾɪʔ] Forms: arì [canonical], ᜀᜇᜒ [Baybayin]
Rhymes: -aɾiʔ Head templates: {{tl-noun|arì|b=+}} arì (Baybayin spelling ᜀᜇᜒ)
  1. property; asset; ownership Synonyms: propyedad
    Sense id: en-ari-tl-noun-t5fcIwTA
  2. (euphemistic) private parts; genitals Tags: euphemistic Synonyms: maselang bahagi, punong-katawan [obsolete]
    Sense id: en-ari-tl-noun-0kPYg6ZB Categories (other): Tagalog euphemisms, Tagalog entries with incorrect language header, Tagalog terms with Baybayin script, Tagalog terms with missing Baybayin script entries Disambiguation of Tagalog entries with incorrect language header: 2 5 32 1 4 13 2 14 2 26 Disambiguation of Tagalog terms with Baybayin script: 3 1 31 1 4 10 3 17 3 26 Disambiguation of Tagalog terms with missing Baybayin script entries: 4 3 30 1 5 11 3 16 3 25
  3. (rare) consideration; treatment Tags: rare Synonyms: turing
    Sense id: en-ari-tl-noun-OehAGg~x
  4. (possibly obsolete) act of having; possession Tags: obsolete, possibly
    Sense id: en-ari-tl-noun-tPBBcNd-
  5. (obsolete) act of taking for oneself what is not owned Tags: obsolete Synonyms: kuha, angkin
    Sense id: en-ari-tl-noun-Enc0XP1v Categories (other): Tagalog terms with Baybayin script, Tagalog terms with missing Baybayin script entries Disambiguation of Tagalog terms with Baybayin script: 3 1 31 1 4 10 3 17 3 26 Disambiguation of Tagalog terms with missing Baybayin script entries: 4 3 30 1 5 11 3 16 3 25
  6. (obsolete) taking or considering something as good or bad Tags: obsolete
    Sense id: en-ari-tl-noun-2KSJIh5s
  7. (obsolete) acceptability; possibility (no longer used on its own except in derived terms) Tags: obsolete
    Sense id: en-ari-tl-noun-apZmSSmy Categories (other): Tagalog terms with Baybayin script, Tagalog terms with missing Baybayin script entries Disambiguation of Tagalog terms with Baybayin script: 3 1 31 1 4 10 3 17 3 26 Disambiguation of Tagalog terms with missing Baybayin script entries: 4 3 30 1 5 11 3 16 3 25
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1 Derived forms: ari-arian, ariin, di-maaari, di-naari, maaari, mag-ari, may-ari, pag-aari, pagkamay-ari, pagmamay-ari, paari

Noun [Tagalog]

IPA: /ʔaˈɾiʔ/, [ʔɐˈɾiʔ] Forms: arî [canonical], ᜀᜇᜒ [Baybayin]
Head templates: {{tl-noun|arî|b=+}} arî (Baybayin spelling ᜀᜇᜒ)
  1. admiration of something in a mocking, frolicking, or taunting way Tags: obsolete Derived forms: mapaari
    Sense id: en-ari-tl-noun-EiBKk2Id
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: paari
Etymology number: 3

Pronoun [Tagalog]

IPA: /ʔaˈɾi/, [ʔɐˈɾi], /ʔaˈɾe/, [ʔɐˈɾɛ] Forms: arí [canonical], ᜀᜇᜒ [Baybayin], Mindoro [Batangas], Marinduque [Batangas]
Rhymes: -i, -e Head templates: {{tl-pron|arí|b=+}} arí (Baybayin spelling ᜀᜇᜒ)
  1. this one; this Tags: Batangas Synonyms: ito [Manila], iri (english: Central Luzon), are
    Sense id: en-ari-tl-pron-jP7J8571 Categories (other): Tagalog terms with Baybayin script, Tagalog terms with missing Baybayin script entries, Batangas Tagalog, Marinduque Tagalog, Tagalog pronouns Disambiguation of Tagalog terms with Baybayin script: 3 1 31 1 4 10 3 17 3 26 Disambiguation of Tagalog terms with missing Baybayin script entries: 4 3 30 1 5 11 3 16 3 25 Related terms: ari, are, iri, ire, idi, yari**, nari, nare, niri, nire, nidi, niyari†, dini, dine, nandini, narini, nairi, naidi, naari, ere, eri, here, heri, ayri, ganari, ganiri, garini(garni), gayari†, ito, nito, dito, nandito, narito, naito**, heto, eto, ayto†, ganito, garito(garto)**, iyan, yaan, niyan, diyan, diyaan, nandiyan, nandiyaan, nariyan(naryan), nayan, nayaan**, naiyan‡, hayan, ayan, ganiyan(ganyan), gay-an**, gariyan**, iyon, yoon, yaon†, niyon, noon, niyaon†, doon, nandoon, naron, naroon**, nayon, nayoon**, nayaon‡, hayon, hayun, ayon, ayun, ganoon, gayon, gay-on, gayoon‡, garoon‡
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Tarifit]

Forms: no-table-tags [table-tags], Free state, ari [singular], - [plural], Construct state, wari [singular]
Etymology: From Proto-Berber *aβV̆ri. Etymology templates: {{inh|rif|ber-pro|*aβV̆ri}} Proto-Berber *aβV̆ri Head templates: {{rif-noun|m|pl=-}} ari m (Tifinagh spelling ⴰⵔⵉ, usually uncountable) Inflection templates: {{rif-decl-noun|wari}}
  1. esparto grass Tags: masculine, uncountable, usually Categories (lifeform): Grasses
    Sense id: en-ari-rif-noun-uEJk8rwo Disambiguation of Grasses: 37 13 13 12 12 13 Categories (other): Tarifit entries with incorrect language header Disambiguation of Tarifit entries with incorrect language header: 22 11 17 11 15 22
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Tarifit]

Head templates: {{rif-verb}} ari (Tifinagh spelling ⴰⵔⵉ)
  1. (transitive) to write Tags: transitive
    Sense id: en-ari-rif-verb-GyIdbR6y Categories (other): Tarifit entries with incorrect language header Disambiguation of Tarifit entries with incorrect language header: 22 11 17 11 15 22
  2. (transitive) to inscribe, to note Tags: transitive
    Sense id: en-ari-rif-verb-PtkCMmJw Categories (other): Tarifit entries with incorrect language header Disambiguation of Tarifit entries with incorrect language header: 22 11 17 11 15 22
  3. (transitive) to compose, to draft Tags: transitive
    Sense id: en-ari-rif-verb-lRNJXOZ0 Categories (other): Tarifit entries with incorrect language header Disambiguation of Tarifit entries with incorrect language header: 22 11 17 11 15 22
  4. (transitive) to be written (destiny) Tags: transitive
    Sense id: en-ari-rif-verb-HoK4s0ZR Categories (other): Tarifit entries with incorrect language header Disambiguation of Tarifit entries with incorrect language header: 22 11 17 11 15 22
  5. (transitive) to enroll, to enlist Tags: transitive
    Sense id: en-ari-rif-verb-kOoKJzOo Categories (other): Tarifit entries with incorrect language header Disambiguation of Tarifit entries with incorrect language header: 22 11 17 11 15 22
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms (Verbal noun): tira (english: writing; script, scripture)
Etymology number: 1 Disambiguation of 'Verbal noun': 0 32 13 26 29

Verb [Ternate]

IPA: /ˈ(ʔ)a.ɾi/
Head templates: {{head|tft|verb|||||f1sc=|f2sc=|head=|tr=-}} ari, {{tft-verb}} ari Inflection templates: {{tft-conj}} Forms: no-table-tags [table-tags], toari [exclusive, first-person, plural], foari [first-person, plural], miari [first-person, plural], noari [exclusive, plural, second-person], niari [plural, second-person], oari [masculine, plural, third-person], iari [masculine, third-person], yoari [masculine, third-person], moari [feminine, masculine], iari [feminine], yoari [feminine], iari [masculine, neuter], iari [neuter], yoari [neuter]
  1. (intransitive) to cry Tags: intransitive
    Sense id: en-ari-tft-verb-pVY01nWW Categories (other): Ternate entries with incorrect language header

Noun [Uzbek]

Forms: arilar [plural]
Etymology: From Proto-Turkic *ārɨ (“wasp, bee”); compare Turkish arı and Turkmen ary. Etymology templates: {{inh|uz|trk-pro|*ārɨ||wasp, bee}} Proto-Turkic *ārɨ (“wasp, bee”), {{cog|tr|arı}} Turkish arı, {{cog|tk|ary}} Turkmen ary Head templates: {{head|uz|noun|plural|arilar|head=|sc=}} ari (plural arilar), {{uz-noun}} ari (plural arilar)
  1. bee Categories (lifeform): Animals

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for ari meaning in All languages combined (108.9kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "arinj"
      },
      "expansion": "arinj",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "sqj-pro",
        "3": "*artsa"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *artsa",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂ŕ̥tḱos"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂ŕ̥tḱos",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Back-formation from plural arinj, inherited plural of Old Albanian ar 'bear', shortening of *arth, where -th was mistaken for a diminutive suffix, from Proto-Albanian *artsa, from Proto-Indo-European *h₂ŕ̥tḱos. In clusters of two stops (here: tḱ), the first element (here: t) was regularly lost in Proto-Albanian.",
  "forms": [
    {
      "form": "arinj",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariu",
      "tags": [
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjtë",
      "tags": [
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sq-noun-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjtë",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjtë",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjve",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjsh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "noun",
        "cat2": "masculine nouns",
        "g": "m",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ari m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "arinj",
        "3": "ariu",
        "4": "arinjtë"
      },
      "expansion": "ari m (plural arinj, definite ariu, definite plural arinjtë)",
      "name": "sq-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ari",
        "10": "arinjve",
        "11": "ariut",
        "12": "arinjvet",
        "13": "arinjsh",
        "2": "arinj",
        "3": "ariu",
        "4": "arinjtë",
        "5": "ari",
        "6": "arinj",
        "7": "ariun",
        "8": "arinjtë",
        "9": "ariu"
      },
      "name": "sq-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "sq",
          "name": "Mammals",
          "orig": "sq:Mammals",
          "parents": [
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "sq",
          "name": "Ursids",
          "orig": "sq:Ursids",
          "parents": [
            "Carnivores",
            "Mammals",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "arushë"
        },
        {
          "word": "arushan"
        },
        {
          "word": "arushkë"
        },
        {
          "word": "ari polar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "bear"
      ],
      "id": "en-ari-sq-noun-vJi7UOgJ",
      "links": [
        [
          "bear",
          "bear"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aˈɾi/"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ban",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ari",
      "name": "ban-rom"
    }
  ],
  "lang": "Balinese",
  "lang_code": "ban",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ᬳᬭᬶ"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Balinese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Balinese romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Balinese terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of ᬳᬭᬶ"
      ],
      "id": "en-ari-ban-romanization-Bflp2X65",
      "links": [
        [
          "ᬳᬭᬶ",
          "ᬳᬭᬶ#Balinese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ᬅᬭᬶ"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Balinese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Balinese romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Balinese terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of ᬅᬭᬶ"
      ],
      "id": "en-ari-ban-romanization-FlYUP-TR",
      "links": [
        [
          "ᬅᬭᬶ",
          "ᬅᬭᬶ#Balinese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bor",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Borôro",
  "lang_code": "bor",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Borôro entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "id": "en-ari-bor-noun-nni0PqAO",
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaːɾii̥/"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "ària",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "aris",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "àries",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ari (feminine ària, masculine plural aris, feminine plural àries)",
      "name": "ca-adj"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Catalan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "topical",
          "langcode": "ca",
          "name": "Ethnonyms",
          "orig": "ca:Ethnonyms",
          "parents": [
            "Ethnicity",
            "Names",
            "People",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Human",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Aryan"
      ],
      "id": "en-ari-ca-adj-IL9U6od1",
      "links": [
        [
          "Aryan",
          "Aryan"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈa.ɾi]",
      "tags": [
        "Balearic",
        "Central",
        "Valencian"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "aris",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ària",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "f": "+"
      },
      "expansion": "ari m (plural aris, feminine ària)",
      "name": "ca-noun"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Catalan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "topical",
          "langcode": "ca",
          "name": "Ethnonyms",
          "orig": "ca:Ethnonyms",
          "parents": [
            "Ethnicity",
            "Names",
            "People",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Human",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Aryan"
      ],
      "id": "en-ari-ca-noun-IL9U6od1",
      "links": [
        [
          "Aryan",
          "Aryan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈa.ɾi]",
      "tags": [
        "Balearic",
        "Central",
        "Valencian"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "b": "ᜀᜇᜒ"
      },
      "expansion": "ari (Badlit spelling ᜀᜇᜒ)",
      "name": "ceb-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Cebuano",
  "lang_code": "ceb",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Cebuano entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Cebuano terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Cebuano terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "arihon"
        },
        {
          "word": "i-ari"
        },
        {
          "word": "mang-ari"
        },
        {
          "word": "moari"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Let Jun-jun come here right now.",
          "text": "Paaria si Jun-jun diri karon dayon.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to come"
      ],
      "id": "en-ari-ceb-verb-InxwJN6G",
      "links": [
        [
          "come",
          "come"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "anhi"
        },
        {
          "tags": [
            "variant"
          ],
          "word": "ali"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʔaɾi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʔa.ɾ̪ɪ]"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "other",
      "name": "Dení entries with incorrect language header",
      "parents": [
        "Entries with incorrect language header",
        "Entry maintenance"
      ],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "aru",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dny",
        "2": "pronoun",
        "3": "feminine",
        "4": "aru",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "ari m (feminine aru)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dení",
  "lang_code": "dny",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Dení pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "this"
      ],
      "id": "en-ari-dny-pron-HreWAkEe",
      "links": [
        [
          "this",
          "this#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "other",
      "name": "Dení entries with incorrect language header",
      "parents": [
        "Entries with incorrect language header",
        "Entry maintenance"
      ],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dny",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dení",
  "lang_code": "dny",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Dení pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "we"
      ],
      "id": "en-ari-dny-pron-3HyBG5Vh",
      "links": [
        [
          "we",
          "we#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-i",
        "id": "diminutive"
      },
      "expansion": "-i",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "adjective clippings suffixed with -i (diminutive)"
      },
      "expansion": "",
      "name": "cln"
    },
    {
      "args": {
        "pos": "adjective"
      },
      "expansion": "Clipping and -i diminutive of",
      "name": "hu-c-d"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "aranyos",
        "3": "",
        "4": "cute, sweet"
      },
      "expansion": "aranyos (“cute, sweet”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Clipping and -i diminutive of aranyos (“cute, sweet”).",
  "forms": [
    {
      "form": "aribb",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "legaribb",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-infl-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "stem in long/high vowel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "back harmony",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "long/high vowel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariknak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arival",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikkal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arivá",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "arikká",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arikig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arikon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariknál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "arikra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "arihoz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikhoz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariból",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikból",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariról",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikról",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aritól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariktól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arié",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariké",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "adjectives",
        "head": "",
        "nopalindromecat": ""
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bb"
      },
      "expansion": "ari (comparative aribb, superlative legaribb)",
      "name": "hu-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ari",
        "2": "o"
      },
      "name": "hu-infl-nom"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian adjective clippings suffixed with -i (diminutive)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "cute, sweet"
      ],
      "id": "en-ari-hu-adj-~-VB2d5V",
      "links": [
        [
          "cute",
          "cute"
        ],
        [
          "sweet",
          "sweet"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) cute, sweet"
      ],
      "tags": [
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈɒri]"
    },
    {
      "rhymes": "-ri"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ibl",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ibaloi",
  "lang_code": "ibl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ibaloi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ibaloi terms in nonstandard scripts",
          "parents": [
            "Terms in nonstandard scripts",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "king"
      ],
      "id": "en-ari-ibl-noun-6B3-aYQa",
      "links": [
        [
          "king",
          "king"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "dari"
      },
      "expansion": "Malay dari",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare Malay dari.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iba",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Iban",
  "lang_code": "iba",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Iban entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Iban prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "from"
      ],
      "id": "en-ari-iba-prep-dYV6RYmZ",
      "links": [
        [
          "from",
          "from"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "non",
        "3": "ari"
      },
      "expansion": "Old Norse ari",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*arô"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *arô",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₃érō"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₃érō",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "örn"
      },
      "expansion": "örn",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "björn"
      },
      "expansion": "björn",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse ari, from Proto-Germanic *arô, from Proto-Indo-European *h₃érō. Proto-Germanic preserved a zero-grade -n-suffix. This form is an Old Norse regularization as an an-stem masculine noun. Compare the doublet örn, which was inherited from the same Proto-Germanic word, but regularized as a u-stem similarly to björn.",
  "forms": [
    {
      "form": "ara",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arar",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "is-decl-noun-m-w1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ararnir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arann",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aranum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "örum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "örunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aranna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "arar",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "ara",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ari m (genitive singular ara, nominative plural arar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ara",
        "3": "arar"
      },
      "expansion": "ari m (genitive singular ara, nominative plural arar)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "a",
        "3": "r"
      },
      "name": "is-decl-noun-m-w1"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m-w1",
        "accp": "ara",
        "accpd": "arana",
        "accs": "ara",
        "accsd": "arann",
        "datp": "örum",
        "datpd": "örunum",
        "dats": "ara",
        "datsd": "aranum",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "ara",
        "genpd": "aranna",
        "gens": "ara",
        "gensd": "arans",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "arar",
        "nompd": "ararnir",
        "noms": "ari",
        "nomsd": "arinn",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m-w1",
        "accp": "ara",
        "accpd": "arana",
        "accs": "ara",
        "accsd": "arann",
        "datp": "örum",
        "datpd": "örunum",
        "dats": "ara",
        "datsd": "aranum",
        "genp": "ara",
        "genpd": "aranna",
        "gens": "ara",
        "gensd": "arans",
        "nomp": "arar",
        "nompd": "ararnir",
        "noms": "ari",
        "nomsd": "arinn"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "eagle"
      ],
      "id": "en-ari-is-noun-5ztI91C-",
      "links": [
        [
          "poetic",
          "poetic"
        ],
        [
          "eagle",
          "eagle"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(poetic) eagle"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "sense": "eagle",
          "word": "örn"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "poetic"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaːrɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-aːrɪ"
    },
    {
      "homophone": "Ari"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ilo",
        "2": "poz-pro"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mi",
        "2": "ariki"
      },
      "expansion": "Maori ariki",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian [Term?], compare Maori ariki.",
  "forms": [
    {
      "form": "ári",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ári",
        "b": "ᜀᜎᜒ"
      },
      "expansion": "ári (Kur-itan spelling ᜀᜎᜒ)",
      "name": "ilo-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Ilocano",
  "lang_code": "ilo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ilocano entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ilocano terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ilocano terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "agari"
        }
      ],
      "glosses": [
        "king"
      ],
      "id": "en-ari-ilo-noun-6B3-aYQa",
      "links": [
        [
          "king",
          "king"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʔaɾi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʔɐ.ɾi]"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "ari-ari",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arimu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "arinya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "",
        "pl": "duplication"
      },
      "expansion": "ari (plural ari-ari, first-person possessive ariku, second-person possessive arimu, third-person possessive arinya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "word": "mengari"
        }
      ],
      "glosses": [
        "stable"
      ],
      "id": "en-ari-id-noun-83nMuSuR",
      "links": [
        [
          "stable",
          "stable"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "rhymes": "-ri"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ari-ari",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arimu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "arinya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "",
        "pl": "duplication"
      },
      "expansion": "ari (plural ari-ari, first-person possessive ariku, second-person possessive arimu, third-person possessive arinya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 54 7 36",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 73 6 18",
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "thin layer"
      ],
      "id": "en-ari-id-noun-fH44ZVw9"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "rhymes": "-ri"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unk"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "sa",
        "3": "हरि",
        "nocap": "1",
        "t": "a snake"
      },
      "expansion": "learned borrowing from Sanskrit हरि (hari, “a snake”)",
      "name": "lbor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown, probably learned borrowing from Sanskrit हरि (hari, “a snake”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ari-ari",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arimu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "arinya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "",
        "pl": "duplication"
      },
      "expansion": "ari (plural ari-ari, first-person possessive ariku, second-person possessive arimu, third-person possessive arinya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "a kind of snake",
          "word": "ular ari"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Indonesian ellipses",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ellipsis of ular ari (“a kind of snake”)."
      ],
      "id": "en-ari-id-noun-9YgszVRp",
      "links": [
        [
          "ular ari",
          "ular ari#Indonesian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "ellipsis"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "rhymes": "-ri"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "bew",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Betawi [Term?]",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "bew"
      },
      "expansion": "Borrowed from Betawi [Term?]",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "poz-mly-pro",
        "3": "*ari"
      },
      "expansion": "Proto-Malayic *ari",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*waʀi"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *waʀi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "map-pro",
        "3": "*waʀi"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *waʀi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "hari",
        "t1": "day"
      },
      "expansion": "Doublet of hari (“day”)",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Betawi [Term?], from Proto-Malayic *ari, from Proto-Malayo-Polynesian *waʀi, from Proto-Austronesian *waʀi. Doublet of hari (“day”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ari-ari",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arimu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "arinya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "",
        "pl": "duplication"
      },
      "expansion": "ari (plural ari-ari, first-person possessive ariku, second-person possessive arimu, third-person possessive arinya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "day",
          "word": "hari"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "seari-arian"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative spelling of hari (“day”)"
      ],
      "id": "en-ari-id-noun-22sq19ue",
      "links": [
        [
          "hari",
          "hari#Indonesian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "rhymes": "-ri"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ill",
        "2": "phi-pro",
        "3": "*huaji"
      },
      "expansion": "Proto-Philippine *huaji",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ill",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*huaji"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *huaji",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ill",
        "2": "map-pro",
        "3": "*Suaji"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *Suaji",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Philippine *huaji, from Proto-Malayo-Polynesian *huaji, from Proto-Austronesian *Suaji.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ill",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Iranun",
  "lang_code": "ill",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Iranun entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Iranun entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "ill",
          "name": "Family",
          "orig": "ill:Family",
          "parents": [
            "People",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sibling ((younger) person who shares same parents)"
      ],
      "id": "en-ari-ill-noun-PApvDC3h",
      "links": [
        [
          "sibling",
          "sibling"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Italian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of arare:",
        "second-person singular present indicative"
      ],
      "id": "en-ari-it-verb-R4tOrGsx",
      "links": [
        [
          "arare",
          "arare#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Italian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of arare:",
        "first/second/third-person singular present subjunctive"
      ],
      "id": "en-ari-it-verb-8eS9FwrP",
      "links": [
        [
          "arare",
          "arare#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Italian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of arare:",
        "third-person singular imperative"
      ],
      "id": "en-ari-it-verb-T6Q93bM5",
      "links": [
        [
          "arare",
          "arare#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "あり"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese terms with non-redundant manual script codes",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of あり"
      ],
      "id": "en-ari-ja-romanization-NKro3dE3",
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "あり",
          "あり#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jv",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ari",
      "name": "jv-rom"
    }
  ],
  "lang": "Javanese",
  "lang_code": "jv",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ꦲꦫꦶ"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Javanese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Javanese romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Javanese terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of ꦲꦫꦶ"
      ],
      "id": "en-ari-jv-romanization-7DTN1MWd",
      "links": [
        [
          "ꦲꦫꦶ",
          "ꦲꦫꦶ#Javanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kyj",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Karao",
  "lang_code": "kyj",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Karao entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "king"
      ],
      "id": "en-ari-kyj-noun-6B3-aYQa",
      "links": [
        [
          "king",
          "king"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Latvian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "art"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular past indicative of art"
      ],
      "id": "en-ari-lv-verb-yvr0763o",
      "links": [
        [
          "art",
          "art#Latvian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "jv",
        "3": "ari"
      },
      "expansion": "Javanese ari",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "kaw",
        "3": "aḍi"
      },
      "expansion": "Old Javanese aḍi",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*huaji"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *huaji",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "map-pro",
        "3": "*Suaji"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *Suaji",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Javanese ari, from Old Javanese aḍi, from Proto-Malayo-Polynesian *huaji, from Proto-Austronesian *Suaji.",
  "forms": [
    {
      "form": "اري",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    },
    {
      "form": "ari-ari",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariku",
      "tags": [
        "first-person",
        "informal",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arimu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "arinya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "اري"
      },
      "expansion": "ari (Jawi spelling اري, plural ari-ari, informal 1st possessive ariku, 2nd possessive arimu, 3rd possessive arinya)",
      "name": "ms-noun"
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "adik"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Javanese Malay",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Malay entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Malay terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of adik"
      ],
      "id": "en-ari-ms-noun-2~xHWYph",
      "links": [
        [
          "adik",
          "adik#Malay"
        ]
      ],
      "qualifier": "Java",
      "raw_glosses": [
        "(Java) Alternative form of adik"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "adik"
        },
        {
          "word": "dik"
        },
        {
          "word": "adi"
        },
        {
          "word": "ading"
        },
        {
          "word": "adinda"
        },
        {
          "word": "dinda"
        },
        {
          "word": "اديق"
        },
        {
          "word": "ديق"
        },
        {
          "word": "ادي"
        },
        {
          "word": "اديڠ"
        },
        {
          "word": "اديندا"
        },
        {
          "word": "ديندا"
        },
        {
          "word": "اري"
        }
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ari/"
    },
    {
      "rhymes": "-ari"
    },
    {
      "rhymes": "-ri"
    },
    {
      "rhymes": "-i"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "msk",
        "2": "poz-pro"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mi",
        "2": "ariki"
      },
      "expansion": "Maori ariki",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian [Term?], compare Maori ariki.",
  "forms": [
    {
      "form": "arì",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "msk",
        "2": "noun",
        "head": "arì"
      },
      "expansion": "arì",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mansaka",
  "lang_code": "msk",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mansaka entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "king"
      ],
      "id": "en-ari-msk-noun-6B3-aYQa",
      "links": [
        [
          "king",
          "king"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "min",
        "2": "poz-mly-pro",
        "3": "*ari"
      },
      "expansion": "Proto-Malayic *ari",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "min",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*waʀi"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *waʀi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "min",
        "2": "map-pro",
        "3": "*waʀi"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *waʀi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "hari"
      },
      "expansion": "Malay hari",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayic *ari, from Proto-Malayo-Polynesian *waʀi, from Proto-Austronesian *waʀi. Cognate to Malay hari.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "min",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Minangkabau",
  "lang_code": "min",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Minangkabau entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "min",
          "name": "Time",
          "orig": "min:Time",
          "parents": [
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "matoari"
        }
      ],
      "glosses": [
        "day"
      ],
      "id": "en-ari-min-noun-lEwn5bl6",
      "links": [
        [
          "day",
          "day"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "jv",
            "2": "ꦲꦫꦶ",
            "t": "younger sibling"
          },
          "expansion": "Javanese: ꦲꦫꦶ (ari, “younger sibling”)\n→ Malay: ari",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Javanese: ꦲꦫꦶ (ari, “younger sibling”)\n→ Malay: ari"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ban",
            "2": "ari"
          },
          "expansion": "ari",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ban",
            "2": "ᬳᬭᬶ",
            "bor": "1",
            "t": "younger sibling",
            "tr": "ari"
          },
          "expansion": "→ Balinese: ᬳᬭᬶ (ari, “younger sibling”)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Balinese: ᬳᬭᬶ (ari, “younger sibling”)"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*huaji-q"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *huaji-q",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "adik"
      },
      "expansion": "Malay adik",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *huaji-q, compare Malay adik.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Javanese",
  "lang_code": "kaw",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 27 14 23 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old Javanese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "aṅari"
        }
      ],
      "glosses": [
        "younger sibling (sister or brother)"
      ],
      "id": "en-ari-kaw-noun-5RBvWSpr",
      "links": [
        [
          "sibling",
          "sibling"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "aḍi"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ban",
            "2": "ari"
          },
          "expansion": "ari",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ban",
            "2": "ᬅᬭᬶ",
            "bor": "1",
            "t": "enemy",
            "tr": "ari"
          },
          "expansion": "→ Balinese: ᬅᬭᬶ (ari, “enemy”)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Balinese: ᬅᬭᬶ (ari, “enemy”)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "sa",
        "3": "अरि",
        "t": "enemy"
      },
      "expansion": "Sanskrit अरि (ari, “enemy”)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Sanskrit अरि (ari, “enemy”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Javanese",
  "lang_code": "kaw",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 27 14 23 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old Javanese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "enemy"
      ],
      "id": "en-ari-kaw-noun-ZhDMVSRp",
      "links": [
        [
          "enemy",
          "enemy"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Javanese",
  "lang_code": "kaw",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 27 14 23 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old Javanese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Javanese particles",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "emphatic particle"
      ],
      "id": "en-ari-kaw-particle-yoyNx3JS"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Javanese",
  "lang_code": "kaw",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "to soothe",
          "word": "harih"
        },
        {
          "extra": "to soothe",
          "word": "arih"
        },
        {
          "extra": "to soothe",
          "word": "hari"
        },
        {
          "extra": "to soothe",
          "word": "ari"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 27 14 23 10",
          "kind": "other",
          "name": "Old Javanese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative spelling of harih, arih, hari, ari (“to soothe”)"
      ],
      "id": "en-ari-kaw-verb-Smvv3vzI",
      "links": [
        [
          "harih",
          "harih#Old Javanese"
        ],
        [
          "arih",
          "arih#Old Javanese"
        ],
        [
          "hari",
          "hari#Old Javanese"
        ],
        [
          "ari",
          "ari#Old Javanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_number": 5,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Javanese",
  "lang_code": "kaw",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "word": "amāryakĕn"
        },
        {
          "word": "amāryani"
        },
        {
          "word": "aṅareni"
        },
        {
          "word": "aṅaryakĕn"
        },
        {
          "word": "inaryakĕn"
        },
        {
          "word": "kari"
        },
        {
          "word": "kinaryakĕn"
        },
        {
          "word": "kāri"
        },
        {
          "word": "mareni"
        },
        {
          "word": "mari"
        },
        {
          "word": "maryakĕn"
        },
        {
          "word": "māri"
        },
        {
          "word": "pakari"
        },
        {
          "word": "tan ari"
        },
        {
          "word": "tan āri"
        },
        {
          "word": "umari"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to cease"
      ],
      "id": "en-ari-kaw-verb-ukT21Mq4",
      "links": [
        [
          "cease",
          "cease"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "ari"
          },
          "expansion": "Icelandic: ari",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: ari"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "are"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: are",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: are"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*arô"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *arô",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₃érō",
        "4": "",
        "5": "eagle"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₃érō (“eagle”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *arô, from Proto-Indo-European *h₃érō (“eagle”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ara",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "arar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-m-an",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "an-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ararnir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arann",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aranum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫrunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aranna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "ari m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ara",
        "3": "arar"
      },
      "expansion": "ari m (genitive ara, plural arar)",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ar",
        "2": "ǫr"
      },
      "name": "non-decl-m-an"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "arana",
        "api": "ara",
        "asd": "arann",
        "asi": "ara",
        "dpd": "ǫrunum",
        "dpi": "ǫrum",
        "dsd": "aranum",
        "dsi": "ara",
        "g": "masculine",
        "gpd": "aranna",
        "gpi": "ara",
        "gsd": "arans",
        "gsi": "ara",
        "notes": "",
        "npd": "ararnir",
        "npi": "arar",
        "nsd": "arinn",
        "nsi": "ari",
        "stem": "weak an-stem",
        "title": "ari"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ari",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "arinn",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "arar",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ararnir",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ara",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "arann",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ara",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "arana",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ara",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "aranum",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫrum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫrunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ara",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "arans",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ara",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "aranna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "non",
          "name": "Birds",
          "orig": "non:Birds",
          "parents": [
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "non",
          "name": "Birds of prey",
          "orig": "non:Birds of prey",
          "parents": [
            "Birds",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "eagle"
      ],
      "id": "en-ari-non-noun-5ztI91C-",
      "links": [
        [
          "eagle",
          "eagle"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ǫrn"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qu",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Quechua",
  "lang_code": "qu",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 40 10",
          "kind": "other",
          "name": "Quechua entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "really, well, then"
      ],
      "id": "en-ari-qu-adv-5tU7Cy6E",
      "links": [
        [
          "really",
          "really"
        ],
        [
          "well",
          "well"
        ],
        [
          "then",
          "then"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qu",
        "2": "conjunction"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Quechua",
  "lang_code": "qu",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 40 10",
          "kind": "other",
          "name": "Quechua entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "then"
      ],
      "id": "en-ari-qu-conj-Ia9vEmD5",
      "links": [
        [
          "then",
          "then"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-noun-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arip",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aripi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arikama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arimanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arihina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arirayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aripaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aripura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ariy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariypa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariypi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariymanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariywan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariynintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariypaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariypura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariylla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykiman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykipa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykipi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykimanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykiwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykinnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykihina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykirayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykipaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykipura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykinka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "arin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinpa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinpi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arinmanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinpaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinpura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arininka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinlla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikpa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikpi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikmanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchiknintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikpaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikpura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchiklla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykuman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykupa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykupi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykumanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykuwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykuntin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykuhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykurayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykupaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykupura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikpa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikpi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikmanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichiknintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikpaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikpura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichiklla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "arinku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkuman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkupa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkupi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkumanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkuwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkuntin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkuhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkurayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkupaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkupura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qu",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ari",
        "2": "arip",
        "3": "ari"
      },
      "name": "qu-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Quechua",
  "lang_code": "qu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 40 10",
          "kind": "other",
          "name": "Quechua entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "edge, sharpness"
      ],
      "id": "en-ari-qu-noun-xC56ps78",
      "links": [
        [
          "edge",
          "edge"
        ],
        [
          "sharpness",
          "sharpness"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ara"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present indicative/subjunctive of ara"
      ],
      "id": "en-ari-ro-verb-tw6-q9zH",
      "links": [
        [
          "ara",
          "ara#Romanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[arʲ]"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "ar"
      },
      "expansion": "Arabic [Term?]",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic [Term?].",
  "forms": [
    {
      "form": "ari",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "noun",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "expansion": "ari (n class, plural ari)",
      "name": "sw-noun"
    }
  ],
  "lang": "Swahili",
  "lang_code": "sw",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Swahili entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "eagerness, enthusiasm"
      ],
      "id": "en-ari-sw-noun-o8n4wnKF",
      "links": [
        [
          "eagerness",
          "eagerness"
        ],
        [
          "enthusiasm",
          "enthusiasm"
        ]
      ],
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Sw-ke-ari.flac",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6e/Sw-ke-ari.flac/Sw-ke-ari.flac.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6e/Sw-ke-ari.flac/Sw-ke-ari.flac.ogg",
      "tags": [
        "Kenya"
      ],
      "text": "Audio (Kenya)"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ari-arian"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ariin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "di-maaari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "di-naari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "maaari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "mag-ari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "may-ari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "pag-aari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "pagkamay-ari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "pagmamay-ari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "paari"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "arì",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜀᜇᜒ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "arì",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "arì (Baybayin spelling ᜀᜇᜒ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "property; asset; ownership"
      ],
      "id": "en-ari-tl-noun-t5fcIwTA",
      "links": [
        [
          "property",
          "property"
        ],
        [
          "asset",
          "asset"
        ],
        [
          "ownership",
          "ownership"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "propyedad"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog euphemisms",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "2 5 32 1 4 13 2 14 2 26",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "3 1 31 1 4 10 3 17 3 26",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 3 30 1 5 11 3 16 3 25",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "private parts; genitals"
      ],
      "id": "en-ari-tl-noun-0kPYg6ZB",
      "links": [
        [
          "private parts",
          "private parts"
        ],
        [
          "genital",
          "genital"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(euphemistic) private parts; genitals"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "maselang bahagi"
        },
        {
          "tags": [
            "obsolete"
          ],
          "word": "punong-katawan"
        }
      ],
      "tags": [
        "euphemistic"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "consideration; treatment"
      ],
      "id": "en-ari-tl-noun-OehAGg~x",
      "links": [
        [
          "consideration",
          "consideration"
        ],
        [
          "treatment",
          "treatment"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(rare) consideration; treatment"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "turing"
        }
      ],
      "tags": [
        "rare"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "act of having; possession"
      ],
      "id": "en-ari-tl-noun-tPBBcNd-",
      "links": [
        [
          "having",
          "having"
        ],
        [
          "possession",
          "possession"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(possibly obsolete) act of having; possession"
      ],
      "tags": [
        "obsolete",
        "possibly"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 1 31 1 4 10 3 17 3 26",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 3 30 1 5 11 3 16 3 25",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "act of taking for oneself what is not owned"
      ],
      "id": "en-ari-tl-noun-Enc0XP1v",
      "links": [
        [
          "taking",
          "taking"
        ],
        [
          "oneself",
          "oneself"
        ],
        [
          "own",
          "own"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) act of taking for oneself what is not owned"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kuha"
        },
        {
          "word": "angkin"
        }
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "taking or considering something as good or bad"
      ],
      "id": "en-ari-tl-noun-2KSJIh5s",
      "links": [
        [
          "taking",
          "taking"
        ],
        [
          "considering",
          "considering"
        ],
        [
          "good",
          "good"
        ],
        [
          "bad",
          "bad"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) taking or considering something as good or bad"
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 1 31 1 4 10 3 17 3 26",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 3 30 1 5 11 3 16 3 25",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "acceptability; possibility (no longer used on its own except in derived terms)"
      ],
      "id": "en-ari-tl-noun-apZmSSmy",
      "links": [
        [
          "acceptability",
          "acceptability"
        ],
        [
          "possibility",
          "possibility"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) acceptability; possibility (no longer used on its own except in derived terms)"
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʔaɾiʔ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʔa.ɾɪʔ]"
    },
    {
      "rhymes": "-aɾiʔ"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "arì",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜀᜇᜒ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "arì",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "arì (Baybayin spelling ᜀᜇᜒ)",
      "name": "tl-adj"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Marinduque Tagalog",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Does it fit your feet?",
          "text": "Ari baga sa paa mo?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fits; matches"
      ],
      "id": "en-ari-tl-adj-x7KZlL3f",
      "links": [
        [
          "fits",
          "fits"
        ],
        [
          "matches",
          "matches"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Marinduque) fits; matches"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kasiya"
        },
        {
          "word": "bagay"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʔaɾiʔ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʔa.ɾɪʔ]"
    },
    {
      "rhymes": "-aɾiʔ"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "arí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜀᜇᜒ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    },
    {
      "form": "Mindoro",
      "tags": [
        "Batangas"
      ]
    },
    {
      "form": "Marinduque",
      "tags": [
        "Batangas"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "arí",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "arí (Baybayin spelling ᜀᜇᜒ)",
      "name": "tl-pron"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "3 1 31 1 4 10 3 17 3 26",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 3 30 1 5 11 3 16 3 25",
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Batangas Tagalog",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Marinduque Tagalog",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "What is this?",
          "text": "Ano ga ari?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "this one; this"
      ],
      "id": "en-ari-tl-pron-jP7J8571",
      "links": [
        [
          "this one",
          "this one"
        ],
        [
          "this",
          "this"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "ari"
        },
        {
          "word": "are"
        },
        {
          "word": "iri"
        },
        {
          "word": "ire"
        },
        {
          "word": "idi"
        },
        {
          "word": "yari**"
        },
        {
          "word": "nari"
        },
        {
          "word": "nare"
        },
        {
          "word": "niri"
        },
        {
          "word": "nire"
        },
        {
          "word": "nidi"
        },
        {
          "word": "niyari†"
        },
        {
          "word": "dini"
        },
        {
          "word": "dine"
        },
        {
          "word": "nandini"
        },
        {
          "word": "narini"
        },
        {
          "word": "nairi"
        },
        {
          "word": "naidi"
        },
        {
          "word": "naari"
        },
        {
          "word": "ere"
        },
        {
          "word": "eri"
        },
        {
          "word": "here"
        },
        {
          "word": "heri"
        },
        {
          "word": "ayri"
        },
        {
          "word": "ganari"
        },
        {
          "word": "ganiri"
        },
        {
          "word": "garini(garni)"
        },
        {
          "word": "gayari†"
        },
        {
          "word": "ito"
        },
        {
          "word": "nito"
        },
        {
          "word": "dito"
        },
        {
          "word": "nandito"
        },
        {
          "word": "narito"
        },
        {
          "word": "naito**"
        },
        {
          "word": "heto"
        },
        {
          "word": "eto"
        },
        {
          "word": "ayto†"
        },
        {
          "word": "ganito"
        },
        {
          "word": "garito(garto)**"
        },
        {
          "word": "iyan"
        },
        {
          "word": "yaan"
        },
        {
          "word": "niyan"
        },
        {
          "word": "diyan"
        },
        {
          "word": "diyaan"
        },
        {
          "word": "nandiyan"
        },
        {
          "word": "nandiyaan"
        },
        {
          "word": "nariyan(naryan)"
        },
        {
          "word": "nayan"
        },
        {
          "word": "nayaan**"
        },
        {
          "word": "naiyan‡"
        },
        {
          "word": "hayan"
        },
        {
          "word": "ayan"
        },
        {
          "word": "ganiyan(ganyan)"
        },
        {
          "word": "gay-an**"
        },
        {
          "word": "gariyan**"
        },
        {
          "word": "iyon"
        },
        {
          "word": "yoon"
        },
        {
          "word": "yaon†"
        },
        {
          "word": "niyon"
        },
        {
          "word": "noon"
        },
        {
          "word": "niyaon†"
        },
        {
          "word": "doon"
        },
        {
          "word": "nandoon"
        },
        {
          "word": "naron"
        },
        {
          "word": "naroon**"
        },
        {
          "word": "nayon"
        },
        {
          "word": "nayoon**"
        },
        {
          "word": "nayaon‡"
        },
        {
          "word": "hayon"
        },
        {
          "word": "hayun"
        },
        {
          "word": "ayon"
        },
        {
          "word": "ayun"
        },
        {
          "word": "ganoon"
        },
        {
          "word": "gayon"
        },
        {
          "word": "gay-on"
        },
        {
          "word": "gayoon‡"
        },
        {
          "word": "garoon‡"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "Manila"
          ],
          "word": "ito"
        },
        {
          "english": "Central Luzon",
          "word": "iri"
        },
        {
          "word": "are"
        }
      ],
      "tags": [
        "Batangas"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔaˈɾi/"
    },
    {
      "ipa": "[ʔɐˈɾi]"
    },
    {
      "ipa": "/ʔaˈɾe/"
    },
    {
      "ipa": "[ʔɐˈɾɛ]"
    },
    {
      "rhymes": "-i"
    },
    {
      "rhymes": "-e"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "paari"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "forms": [
    {
      "form": "arî",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜀᜇᜒ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "arî",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "arî (Baybayin spelling ᜀᜇᜒ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "word": "mapaari"
        }
      ],
      "glosses": [
        "admiration of something in a mocking, frolicking, or taunting way"
      ],
      "id": "en-ari-tl-noun-EiBKk2Id",
      "links": [
        [
          "admiration",
          "admiration"
        ],
        [
          "mocking",
          "mocking"
        ],
        [
          "frolicking",
          "frolicking"
        ],
        [
          "taunting",
          "taunting"
        ],
        [
          "way",
          "way"
        ]
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔaˈɾiʔ/"
    },
    {
      "ipa": "[ʔɐˈɾiʔ]"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 32 13 26 29",
      "english": "writing; script, scripture",
      "sense": "Verbal noun",
      "word": "tira"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ari (Tifinagh spelling ⴰⵔⵉ)",
      "name": "rif-verb"
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "22 11 17 11 15 22",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to write"
      ],
      "id": "en-ari-rif-verb-GyIdbR6y",
      "links": [
        [
          "write",
          "write"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to write"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "22 11 17 11 15 22",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to inscribe, to note"
      ],
      "id": "en-ari-rif-verb-PtkCMmJw",
      "links": [
        [
          "inscribe",
          "inscribe"
        ],
        [
          "note",
          "note"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to inscribe, to note"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "22 11 17 11 15 22",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to compose, to draft"
      ],
      "id": "en-ari-rif-verb-lRNJXOZ0",
      "links": [
        [
          "compose",
          "compose"
        ],
        [
          "draft",
          "draft"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to compose, to draft"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "22 11 17 11 15 22",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to be written (destiny)"
      ],
      "id": "en-ari-rif-verb-HoK4s0ZR",
      "links": [
        [
          "written",
          "written"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to be written (destiny)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "22 11 17 11 15 22",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to enroll, to enlist"
      ],
      "id": "en-ari-rif-verb-kOoKJzOo",
      "links": [
        [
          "enroll",
          "enroll"
        ],
        [
          "enlist",
          "enlist"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to enroll, to enlist"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": "ber-pro",
        "3": "*aβV̆ri"
      },
      "expansion": "Proto-Berber *aβV̆ri",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Berber *aβV̆ri.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rif-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Free state",
      "source": "declension",
      "tags": []
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Construct state",
      "source": "declension",
      "tags": []
    },
    {
      "form": "wari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "pl": "-"
      },
      "expansion": "ari m (Tifinagh spelling ⴰⵔⵉ, usually uncountable)",
      "name": "rif-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wari"
      },
      "name": "rif-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "22 11 17 11 15 22",
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "37 13 13 12 12 13",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "rif",
          "name": "Grasses",
          "orig": "rif:Grasses",
          "parents": [
            "Commelinids",
            "Plants",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "esparto grass"
      ],
      "id": "en-ari-rif-noun-uEJk8rwo",
      "links": [
        [
          "esparto",
          "esparto"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "uncountable",
        "usually"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tft-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "toari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "exclusive",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "foari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "noari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "niari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yoari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "iari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "yoari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "iari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "iari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "yoari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tft",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "f1sc": "",
        "f2sc": "",
        "head": "",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ari",
      "name": "tft-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "tft-conj"
    }
  ],
  "lang": "Ternate",
  "lang_code": "tft",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ternate entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to cry"
      ],
      "id": "en-ari-tft-verb-pVY01nWW",
      "links": [
        [
          "cry",
          "cry"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to cry"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈ(ʔ)a.ɾi/"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*ārɨ",
        "4": "",
        "5": "wasp, bee"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *ārɨ (“wasp, bee”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "arı"
      },
      "expansion": "Turkish arı",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tk",
        "2": "ary"
      },
      "expansion": "Turkmen ary",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *ārɨ (“wasp, bee”); compare Turkish arı and Turkmen ary.",
  "forms": [
    {
      "form": "arilar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "arilar",
        "head": "",
        "sc": ""
      },
      "expansion": "ari (plural arilar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ari (plural arilar)",
      "name": "uz-noun"
    }
  ],
  "lang": "Uzbek",
  "lang_code": "uz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Uzbek entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Uzbek entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "uz",
          "name": "Animals",
          "orig": "uz:Animals",
          "parents": [
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "bee"
      ],
      "id": "en-ari-uz-noun-YsuBtZBK",
      "links": [
        [
          "bee",
          "bee"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ta",
            "2": "அரி",
            "3": "வரி"
          },
          "expansion": "Tamil: அரி (ari), வரி (vari)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Tamil: அரி (ari), வரி (vari)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "te",
            "2": "అరి",
            "3": "అరివెట్టు",
            "4": "అరువు",
            "t2": "to pay taxes",
            "t3": "loan in grains"
          },
          "expansion": "Telugu: అరి (ari), అరివెట్టు (ariveṭṭu, “to pay taxes”), అరువు (aruvu, “loan in grains”)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Telugu: అరి (ari), అరివెట్టు (ariveṭṭu, “to pay taxes”), అరువు (aruvu, “loan in grains”)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ml",
            "2": "അരി"
          },
          "expansion": "Malayalam: അരി (ari)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Malayalam: അരി (ari)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dra-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Dravidian",
  "lang_code": "dra-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Dravidian/ari",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "81 19",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Dravidian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "tax, tribute"
      ],
      "id": "en-ari-dra-pro-noun-olSECArn",
      "links": [
        [
          "tax",
          "tax"
        ],
        [
          "tribute",
          "tribute"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "grain"
      ],
      "id": "en-ari-dra-pro-noun-LCJAIXtk",
      "links": [
        [
          "grain",
          "grain"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ojp",
            "2": "蟻",
            "tr": "ari"
          },
          "expansion": "Old Japanese: 蟻 (ari)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Japanese: 蟻 (ari)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ja",
            "2": "蟻",
            "tr": "ari"
          },
          "expansion": "Japanese: 蟻 (ari)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Japanese: 蟻 (ari)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "jpx-ryu-pro",
            "2": "*ari",
            "id": "ant"
          },
          "expansion": "Proto-Ryukyuan: *ari\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: (< *ani)\nAden: 蟻 (āī̃) (tone class AB)\nAraki: 蟻 (ani) (tone class AB)\nKamikatetsu: 蟻 (ai) (tone class AB)\nNakasato: 蟻 (ani) (tone class AB)\nOnotsu: 蟻 (ānī) (tone class A)\nSakamine: 蟻 (ānī) (tone class AB)\nShiomichi: 蟻 (ānī) (tone class AB)\nShitōke: 蟻 (ānī) (tone class A)\nWan: 蟻 (ani) (tone class AB)\nKunigami:\nNakijin: 蟻 (ai) (tone class A)\nOku: 蟻 (ani)\nNorthern Amami-Oshima: (< *ami, *ani)\nSani: 蟻 (an)\nYamatohama: 蟻 (ami)\nYuwan: 蟻 (an)\nOkinawan: (< *ari, *ariwa)\nShuri: 蟻 (ai, ayā) (tone class A)\nOki-No-Erabu: (< *ani)\nKamishiro: 蟻 (ani)\nKunigami: 蟻 (ani) (tone class A)\nSouthern Amami-Oshima: (< *ani)\nKoniya: 蟻 (an)\nShodon: 蟻 (an, ani) (tone class A)\nYoro: 蟻 (an)\nToku-No-Shima: (< *ami, *ani)\nInō: 蟻 (anï)\nIsen: 蟻 (ami)\nSan: 蟻 (ami)\nYoron: 蟻 (anku) (< *aniko)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: (< *ari, *aka-ari, *arigara)\nBora: 蟻 (akāz, azgara)\nHirara: 蟻 (āz, akāz)\nIkema: 蟻 (akai)\nIrabu: 蟻 (ahāz)\nKarimata: 蟻 (hāï)\nKugai: 蟻 (akāz)\nKuninaka: 蟻 (akāl)\nKurima: 蟻 (akal, akaz)\nŌgami: 蟻 (ffāï) (< *kuro-ari)\nŌura: 蟻 (hāz)\nSarahama: 蟻 (akai)\nSawada: 蟻 (āl, akāl)\nShimajiri: 蟻 (axaz)\nTarama: 蟻 (akal)\nUechi: 蟻 (akāl)\nUruka: 蟻 (azgara)\nYonaha: 蟻 (akāz)\nYaeyama: (< *ari, *ariwa)\nHateruma: 蟻 (āri) (tone class A)\nHatoma: 蟻 (āru)\nIshigaki: 蟻 (āra) (tone class A)\nKohama: 蟻 (āra)\nKuroshima: 蟻 (arï)\nTaketomi: 蟻 (ai)\nYonaguni: 蟻 (aya) (< *ariwa) (tone class C)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Ryukyuan: *ari\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: (< *ani)\nAden: 蟻 (āī̃) (tone class AB)\nAraki: 蟻 (ani) (tone class AB)\nKamikatetsu: 蟻 (ai) (tone class AB)\nNakasato: 蟻 (ani) (tone class AB)\nOnotsu: 蟻 (ānī) (tone class A)\nSakamine: 蟻 (ānī) (tone class AB)\nShiomichi: 蟻 (ānī) (tone class AB)\nShitōke: 蟻 (ānī) (tone class A)\nWan: 蟻 (ani) (tone class AB)\nKunigami:\nNakijin: 蟻 (ai) (tone class A)\nOku: 蟻 (ani)\nNorthern Amami-Oshima: (< *ami, *ani)\nSani: 蟻 (an)\nYamatohama: 蟻 (ami)\nYuwan: 蟻 (an)\nOkinawan: (< *ari, *ariwa)\nShuri: 蟻 (ai, ayā) (tone class A)\nOki-No-Erabu: (< *ani)\nKamishiro: 蟻 (ani)\nKunigami: 蟻 (ani) (tone class A)\nSouthern Amami-Oshima: (< *ani)\nKoniya: 蟻 (an)\nShodon: 蟻 (an, ani) (tone class A)\nYoro: 蟻 (an)\nToku-No-Shima: (< *ami, *ani)\nInō: 蟻 (anï)\nIsen: 蟻 (ami)\nSan: 蟻 (ami)\nYoron: 蟻 (anku) (< *aniko)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: (< *ari, *aka-ari, *arigara)\nBora: 蟻 (akāz, azgara)\nHirara: 蟻 (āz, akāz)\nIkema: 蟻 (akai)\nIrabu: 蟻 (ahāz)\nKarimata: 蟻 (hāï)\nKugai: 蟻 (akāz)\nKuninaka: 蟻 (akāl)\nKurima: 蟻 (akal, akaz)\nŌgami: 蟻 (ffāï) (< *kuro-ari)\nŌura: 蟻 (hāz)\nSarahama: 蟻 (akai)\nSawada: 蟻 (āl, akāl)\nShimajiri: 蟻 (axaz)\nTarama: 蟻 (akal)\nUechi: 蟻 (akāl)\nUruka: 蟻 (azgara)\nYonaha: 蟻 (akāz)\nYaeyama: (< *ari, *ariwa)\nHateruma: 蟻 (āri) (tone class A)\nHatoma: 蟻 (āru)\nIshigaki: 蟻 (āra) (tone class A)\nKohama: 蟻 (āra)\nKuroshima: 蟻 (arï)\nTaketomi: 蟻 (ai)\nYonaguni: 蟻 (aya) (< *ariwa) (tone class C)"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/ari",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Japonic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ant"
      ],
      "id": "en-ari-jpx-pro-noun-Z6MzNWzc",
      "links": [
        [
          "ant",
          "ant"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ojp",
            "2": "有り",
            "tr": "ari"
          },
          "expansion": "Old Japanese: 有り (ari)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Japanese: 有り (ari)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ja",
            "2": "有る",
            "tr": "aru"
          },
          "expansion": "Japanese: 有る (aru)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Japanese: 有る (aru)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "jpx-ryu-pro",
            "2": "*ari",
            "id": "are"
          },
          "expansion": "Proto-Ryukyuan: *ari\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: 有い (ai)\nKunigami: 有ん (an)\nNorthern Amami-Oshima: 有り (ari)\nOkinawan: 有ん (an)\nOki-No-Erabu: 有ん (an)\nSouthern Amami-Oshima: 有むっ (am)\nToku-No-Shima: 有い (ai)\nYoron: 有ゆん (ayun)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: 有ーㇲ゙ (āz)\nYaeyama: 有ん (an)\nYonaguni: 有ん (an)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Ryukyuan: *ari\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: 有い (ai)\nKunigami: 有ん (an)\nNorthern Amami-Oshima: 有り (ari)\nOkinawan: 有ん (an)\nOki-No-Erabu: 有ん (an)\nSouthern Amami-Oshima: 有むっ (am)\nToku-No-Shima: 有い (ai)\nYoron: 有ゆん (ayun)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: 有ーㇲ゙ (āz)\nYaeyama: 有ん (an)\nYonaguni: 有ん (an)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ari",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "aru",
      "tags": [
        "attributive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "verb",
        "3": "infinitive",
        "4": "*ari",
        "5": "attributive",
        "6": "*aru"
      },
      "expansion": "*ari (infinitive *ari, attributive *aru)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/ari",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to exist, to be"
      ],
      "id": "en-ari-jpx-pro-verb-waRobv82",
      "links": [
        [
          "exist",
          "exist"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to have"
      ],
      "id": "en-ari-jpx-pro-verb-11K4IPdV",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Northern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Kikai:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kikai: (< *ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "āī̃"
          },
          "expansion": "蟻 (āī̃)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Aden: 蟻 (āī̃) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ani"
          },
          "expansion": "蟻 (ani)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Araki: 蟻 (ani) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ai"
          },
          "expansion": "蟻 (ai)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Kamikatetsu: 蟻 (ai) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ani"
          },
          "expansion": "蟻 (ani)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Nakasato: 蟻 (ani) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ānī"
          },
          "expansion": "蟻 (ānī)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Onotsu: 蟻 (ānī) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ānī"
          },
          "expansion": "蟻 (ānī)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Sakamine: 蟻 (ānī) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ānī"
          },
          "expansion": "蟻 (ānī)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Shiomichi: 蟻 (ānī) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ānī"
          },
          "expansion": "蟻 (ānī)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Shitōke: 蟻 (ānī) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ani"
          },
          "expansion": "蟻 (ani)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Wan: 蟻 (ani) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Kunigami:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kunigami:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "蟻",
            "tr": "ai"
          },
          "expansion": "蟻 (ai)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Nakijin: 蟻 (ai) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "蟻",
            "tr": "ani"
          },
          "expansion": "蟻 (ani)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Oku: 蟻 (ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Northern Amami-Oshima:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Amami-Oshima: (< *ami, *ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "蟻",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "蟻 (an)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Sani: 蟻 (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "蟻",
            "tr": "ami"
          },
          "expansion": "蟻 (ami)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Yamatohama: 蟻 (ami)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "蟻",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "蟻 (an)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Yuwan: 蟻 (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Okinawan:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Okinawan: (< *ari, *ariwa)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "蟻",
            "tr": "ai, ayā"
          },
          "expansion": "蟻 (ai, ayā)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Shuri: 蟻 (ai, ayā) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Oki-No-Erabu:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Oki-No-Erabu: (< *ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "蟻",
            "tr": "ani"
          },
          "expansion": "蟻 (ani)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Kamishiro: 蟻 (ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "蟻",
            "tr": "ani"
          },
          "expansion": "蟻 (ani)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Kunigami: 蟻 (ani) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Southern Amami-Oshima:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Amami-Oshima: (< *ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "蟻",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "蟻 (an)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Koniya: 蟻 (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "蟻",
            "tr": "an, ani"
          },
          "expansion": "蟻 (an, ani)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Shodon: 蟻 (an, ani) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "蟻",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "蟻 (an)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Yoro: 蟻 (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tkn",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Toku-No-Shima:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Toku-No-Shima: (< *ami, *ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "蟻",
            "tr": "anï"
          },
          "expansion": "蟻 (anï)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Inō: 蟻 (anï)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "蟻",
            "tr": "ami"
          },
          "expansion": "蟻 (ami)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Isen: 蟻 (ami)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "蟻",
            "tr": "ami"
          },
          "expansion": "蟻 (ami)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "San: 蟻 (ami)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yox",
            "2": "蟻",
            "tr": "anku"
          },
          "expansion": "Yoron: 蟻 (anku)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yoron: 蟻 (anku) (< *aniko)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Southern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Miyako:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Miyako: (< *ari, *aka-ari, *arigara)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akāz, azgara"
          },
          "expansion": "蟻 (akāz, azgara)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Bora: 蟻 (akāz, azgara)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "āz, akāz"
          },
          "expansion": "蟻 (āz, akāz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Hirara: 蟻 (āz, akāz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akai"
          },
          "expansion": "蟻 (akai)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Ikema: 蟻 (akai)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "ahāz"
          },
          "expansion": "蟻 (ahāz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Irabu: 蟻 (ahāz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "hāï"
          },
          "expansion": "蟻 (hāï)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Karimata: 蟻 (hāï)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akāz"
          },
          "expansion": "蟻 (akāz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Kugai: 蟻 (akāz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akāl"
          },
          "expansion": "蟻 (akāl)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Kuninaka: 蟻 (akāl)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akal, akaz"
          },
          "expansion": "蟻 (akal, akaz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Kurima: 蟻 (akal, akaz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "ffāï"
          },
          "expansion": "蟻 (ffāï)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Ōgami: 蟻 (ffāï) (< *kuro-ari)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "hāz"
          },
          "expansion": "蟻 (hāz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Ōura: 蟻 (hāz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akai"
          },
          "expansion": "蟻 (akai)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Sarahama: 蟻 (akai)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "āl, akāl"
          },
          "expansion": "蟻 (āl, akāl)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Sawada: 蟻 (āl, akāl)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "axaz"
          },
          "expansion": "蟻 (axaz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Shimajiri: 蟻 (axaz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akal"
          },
          "expansion": "蟻 (akal)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Tarama: 蟻 (akal)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akāl"
          },
          "expansion": "蟻 (akāl)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Uechi: 蟻 (akāl)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "azgara"
          },
          "expansion": "蟻 (azgara)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Uruka: 蟻 (azgara)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akāz"
          },
          "expansion": "蟻 (akāz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Yonaha: 蟻 (akāz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Yaeyama:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yaeyama: (< *ari, *ariwa)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "蟻",
            "tr": "āri"
          },
          "expansion": "蟻 (āri)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Hateruma: 蟻 (āri) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "蟻",
            "tr": "āru"
          },
          "expansion": "蟻 (āru)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Hatoma: 蟻 (āru)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "蟻",
            "tr": "āra"
          },
          "expansion": "蟻 (āra)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Ishigaki: 蟻 (āra) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "蟻",
            "tr": "āra"
          },
          "expansion": "蟻 (āra)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Kohama: 蟻 (āra)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "蟻",
            "tr": "arï"
          },
          "expansion": "蟻 (arï)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Kuroshima: 蟻 (arï)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "蟻",
            "tr": "ai"
          },
          "expansion": "蟻 (ai)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Taketomi: 蟻 (ai)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yoi",
            "2": "蟻",
            "tr": "aya"
          },
          "expansion": "Yonaguni: 蟻 (aya)",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class C"
          },
          "expansion": "(tone class C)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Yonaguni: 蟻 (aya) (< *ariwa) (tone class C)"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*ari",
        "t": "ant"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *ari (“ant”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *ari (“ant”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/ari",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "ant"
      ],
      "id": "en-ari-jpx-ryu-pro-noun-jpx_ryu_pro:ant",
      "links": [
        [
          "ant",
          "ant"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "jpx-ryu-pro:ant"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Northern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "有い",
            "tr": "ai"
          },
          "expansion": "Kikai: 有い (ai)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kikai: 有い (ai)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "有ん",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "Kunigami: 有ん (an)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kunigami: 有ん (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "有り",
            "tr": "ari"
          },
          "expansion": "Northern Amami-Oshima: 有り (ari)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Amami-Oshima: 有り (ari)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "有ん",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "Okinawan: 有ん (an)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Okinawan: 有ん (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "有ん",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "Oki-No-Erabu: 有ん (an)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Oki-No-Erabu: 有ん (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "有むっ",
            "tr": "am"
          },
          "expansion": "Southern Amami-Oshima: 有むっ (am)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Amami-Oshima: 有むっ (am)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tkn",
            "2": "有い",
            "tr": "ai"
          },
          "expansion": "Toku-No-Shima: 有い (ai)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Toku-No-Shima: 有い (ai)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yox",
            "2": "有ゆん",
            "tr": "ayun"
          },
          "expansion": "Yoron: 有ゆん (ayun)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yoron: 有ゆん (ayun)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Southern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "有ーㇲ゙",
            "tr": "āz"
          },
          "expansion": "Miyako: 有ーㇲ゙ (āz)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Miyako: 有ーㇲ゙ (āz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "有ん",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "Yaeyama: 有ん (an)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yaeyama: 有ん (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yoi",
            "2": "有ん",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "Yonaguni: 有ん (an)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yonaguni: 有ん (an)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*ari",
        "t": "to be"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *ari (“to be”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *ari (“to be”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "*ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/ari",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to exist, to be"
      ],
      "id": "en-ari-jpx-ryu-pro-verb-jpx_ryu_pro:are",
      "links": [
        [
          "exist",
          "exist"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "jpx-ryu-pro:are"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to have"
      ],
      "id": "en-ari-jpx-ryu-pro-verb-jpx_ryu_pro:are1",
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "jpx-ryu-pro:are"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}
{
  "derived": [
    {
      "word": "arushë"
    },
    {
      "word": "arushan"
    },
    {
      "word": "arushkë"
    },
    {
      "word": "ari polar"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "arinj"
      },
      "expansion": "arinj",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "sqj-pro",
        "3": "*artsa"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *artsa",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂ŕ̥tḱos"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂ŕ̥tḱos",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Back-formation from plural arinj, inherited plural of Old Albanian ar 'bear', shortening of *arth, where -th was mistaken for a diminutive suffix, from Proto-Albanian *artsa, from Proto-Indo-European *h₂ŕ̥tḱos. In clusters of two stops (here: tḱ), the first element (here: t) was regularly lost in Proto-Albanian.",
  "forms": [
    {
      "form": "arinj",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariu",
      "tags": [
        "definite"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjtë",
      "tags": [
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sq-noun-m",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjtë",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjtë",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjve",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjsh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinjvet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "noun",
        "cat2": "masculine nouns",
        "g": "m",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ari m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "arinj",
        "3": "ariu",
        "4": "arinjtë"
      },
      "expansion": "ari m (plural arinj, definite ariu, definite plural arinjtë)",
      "name": "sq-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ari",
        "10": "arinjve",
        "11": "ariut",
        "12": "arinjvet",
        "13": "arinjsh",
        "2": "arinj",
        "3": "ariu",
        "4": "arinjtë",
        "5": "ari",
        "6": "arinj",
        "7": "ariun",
        "8": "arinjtë",
        "9": "ariu"
      },
      "name": "sq-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Albanian 2-syllable words",
        "Albanian entries with incorrect language header",
        "Albanian lemmas",
        "Albanian masculine nouns",
        "Albanian nouns",
        "Albanian terms derived from Proto-Albanian",
        "Albanian terms derived from Proto-Indo-European",
        "Albanian terms with IPA pronunciation",
        "sq:Mammals",
        "sq:Ursids"
      ],
      "glosses": [
        "bear"
      ],
      "links": [
        [
          "bear",
          "bear"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aˈɾi/"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Balinese entries with incorrect language header",
    "Balinese non-lemma forms",
    "Balinese romanizations",
    "Balinese terms with redundant script codes"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ban",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ari",
      "name": "ban-rom"
    }
  ],
  "lang": "Balinese",
  "lang_code": "ban",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ᬳᬭᬶ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of ᬳᬭᬶ"
      ],
      "links": [
        [
          "ᬳᬭᬶ",
          "ᬳᬭᬶ#Balinese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ᬅᬭᬶ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of ᬅᬭᬶ"
      ],
      "links": [
        [
          "ᬅᬭᬶ",
          "ᬅᬭᬶ#Balinese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bor",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Borôro",
  "lang_code": "bor",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Borôro entries with incorrect language header",
        "Borôro lemmas",
        "Borôro nouns",
        "Borôro terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaːɾii̥/"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Catalan adjectives",
    "Catalan countable nouns",
    "Catalan entries with incorrect language header",
    "Catalan lemmas",
    "Catalan masculine nouns",
    "Catalan nouns",
    "Catalan terms with IPA pronunciation",
    "ca:Ethnonyms"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "ària",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "aris",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "àries",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ari (feminine ària, masculine plural aris, feminine plural àries)",
      "name": "ca-adj"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Aryan"
      ],
      "links": [
        [
          "Aryan",
          "Aryan"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈa.ɾi]",
      "tags": [
        "Balearic",
        "Central",
        "Valencian"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Catalan adjectives",
    "Catalan countable nouns",
    "Catalan entries with incorrect language header",
    "Catalan lemmas",
    "Catalan masculine nouns",
    "Catalan nouns",
    "Catalan terms with IPA pronunciation",
    "ca:Ethnonyms"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "aris",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ària",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "f": "+"
      },
      "expansion": "ari m (plural aris, feminine ària)",
      "name": "ca-noun"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Aryan"
      ],
      "links": [
        [
          "Aryan",
          "Aryan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈa.ɾi]",
      "tags": [
        "Balearic",
        "Central",
        "Valencian"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "arihon"
    },
    {
      "word": "i-ari"
    },
    {
      "word": "mang-ari"
    },
    {
      "word": "moari"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "b": "ᜀᜇᜒ"
      },
      "expansion": "ari (Badlit spelling ᜀᜇᜒ)",
      "name": "ceb-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Cebuano",
  "lang_code": "ceb",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Cebuano entries with incorrect language header",
        "Cebuano lemmas",
        "Cebuano terms with Baybayin script",
        "Cebuano terms with IPA pronunciation",
        "Cebuano terms with redundant script codes",
        "Cebuano terms with usage examples",
        "Cebuano verbs"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Let Jun-jun come here right now.",
          "text": "Paaria si Jun-jun diri karon dayon.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to come"
      ],
      "links": [
        [
          "come",
          "come"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "anhi"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʔaɾi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʔa.ɾ̪ɪ]"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "tags": [
        "variant"
      ],
      "word": "ali"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Dení entries with incorrect language header",
    "Dení lemmas",
    "Dení pronouns"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "aru",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dny",
        "2": "pronoun",
        "3": "feminine",
        "4": "aru",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "ari m (feminine aru)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dení",
  "lang_code": "dny",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "this"
      ],
      "links": [
        [
          "this",
          "this#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Dení entries with incorrect language header",
    "Dení lemmas",
    "Dení pronouns"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dny",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Dení",
  "lang_code": "dny",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "we"
      ],
      "links": [
        [
          "we",
          "we#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-i",
        "id": "diminutive"
      },
      "expansion": "-i",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "adjective clippings suffixed with -i (diminutive)"
      },
      "expansion": "",
      "name": "cln"
    },
    {
      "args": {
        "pos": "adjective"
      },
      "expansion": "Clipping and -i diminutive of",
      "name": "hu-c-d"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "aranyos",
        "3": "",
        "4": "cute, sweet"
      },
      "expansion": "aranyos (“cute, sweet”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Clipping and -i diminutive of aranyos (“cute, sweet”).",
  "forms": [
    {
      "form": "aribb",
      "tags": [
        "comparative"
      ]
    },
    {
      "form": "legaribb",
      "tags": [
        "superlative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hu-infl-nom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "stem in long/high vowel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "back harmony",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "long/high vowel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariknak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arival",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikkal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikért",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causal-final",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arivá",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "arikká",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arikig",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikként",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-formal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive-modal",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikban",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arikon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "superessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariknál",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikba",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arira",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "arikra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "sublative"
      ]
    },
    {
      "form": "arihoz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikhoz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariból",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikból",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariról",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikról",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "delative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aritól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariktól",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arié",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariké",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikéi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "possessed-single",
        "possessive",
        "predicative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "adjectives",
        "head": "",
        "nopalindromecat": ""
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "bb"
      },
      "expansion": "ari (comparative aribb, superlative legaribb)",
      "name": "hu-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ari",
        "2": "o"
      },
      "name": "hu-infl-nom"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Hungarian adjective clippings suffixed with -i (diminutive)",
        "Hungarian adjectives",
        "Hungarian colloquialisms",
        "Hungarian entries with incorrect language header",
        "Hungarian lemmas",
        "Hungarian terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Hungarian/ri"
      ],
      "glosses": [
        "cute, sweet"
      ],
      "links": [
        [
          "cute",
          "cute"
        ],
        [
          "sweet",
          "sweet"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) cute, sweet"
      ],
      "tags": [
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈɒri]"
    },
    {
      "rhymes": "-ri"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ibl",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ibaloi",
  "lang_code": "ibl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ibaloi entries with incorrect language header",
        "Ibaloi lemmas",
        "Ibaloi nouns",
        "Ibaloi terms in nonstandard scripts"
      ],
      "glosses": [
        "king"
      ],
      "links": [
        [
          "king",
          "king"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "dari"
      },
      "expansion": "Malay dari",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare Malay dari.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "iba",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Iban",
  "lang_code": "iba",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Iban entries with incorrect language header",
        "Iban lemmas",
        "Iban prepositions"
      ],
      "glosses": [
        "from"
      ],
      "links": [
        [
          "from",
          "from"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "non",
        "3": "ari"
      },
      "expansion": "Old Norse ari",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*arô"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *arô",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₃érō"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₃érō",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "örn"
      },
      "expansion": "örn",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "björn"
      },
      "expansion": "björn",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse ari, from Proto-Germanic *arô, from Proto-Indo-European *h₃érō. Proto-Germanic preserved a zero-grade -n-suffix. This form is an Old Norse regularization as an an-stem masculine noun. Compare the doublet örn, which was inherited from the same Proto-Germanic word, but regularized as a u-stem similarly to björn.",
  "forms": [
    {
      "form": "ara",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arar",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "is-decl-noun-m-w1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ararnir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arann",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aranum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "örum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "örunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aranna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "arar",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "ara",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ari m (genitive singular ara, nominative plural arar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ara",
        "3": "arar"
      },
      "expansion": "ari m (genitive singular ara, nominative plural arar)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "a",
        "3": "r"
      },
      "name": "is-decl-noun-m-w1"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m-w1",
        "accp": "ara",
        "accpd": "arana",
        "accs": "ara",
        "accsd": "arann",
        "datp": "örum",
        "datpd": "örunum",
        "dats": "ara",
        "datsd": "aranum",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "ara",
        "genpd": "aranna",
        "gens": "ara",
        "gensd": "arans",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "arar",
        "nompd": "ararnir",
        "noms": "ari",
        "nomsd": "arinn",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m-w1",
        "accp": "ara",
        "accpd": "arana",
        "accs": "ara",
        "accsd": "arann",
        "datp": "örum",
        "datpd": "örunum",
        "dats": "ara",
        "datsd": "aranum",
        "genp": "ara",
        "genpd": "aranna",
        "gens": "ara",
        "gensd": "arans",
        "nomp": "arar",
        "nompd": "ararnir",
        "noms": "ari",
        "nomsd": "arinn"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Icelandic 2-syllable words",
        "Icelandic countable nouns",
        "Icelandic entries with incorrect language header",
        "Icelandic lemmas",
        "Icelandic masculine nouns",
        "Icelandic nouns",
        "Icelandic poetic terms",
        "Icelandic terms derived from Old Norse",
        "Icelandic terms derived from Proto-Germanic",
        "Icelandic terms derived from Proto-Indo-European",
        "Icelandic terms inherited from Old Norse",
        "Icelandic terms inherited from Proto-Germanic",
        "Icelandic terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Icelandic terms with IPA pronunciation",
        "Icelandic terms with homophones",
        "Rhymes:Icelandic/aːrɪ",
        "Rhymes:Icelandic/aːrɪ/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "eagle"
      ],
      "links": [
        [
          "poetic",
          "poetic"
        ],
        [
          "eagle",
          "eagle"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(poetic) eagle"
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "poetic"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈaːrɪ/"
    },
    {
      "rhymes": "-aːrɪ"
    },
    {
      "homophone": "Ari"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "eagle",
      "word": "örn"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "agari"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ilo",
        "2": "poz-pro"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mi",
        "2": "ariki"
      },
      "expansion": "Maori ariki",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian [Term?], compare Maori ariki.",
  "forms": [
    {
      "form": "ári",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ári",
        "b": "ᜀᜎᜒ"
      },
      "expansion": "ári (Kur-itan spelling ᜀᜎᜒ)",
      "name": "ilo-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Ilocano",
  "lang_code": "ilo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ilocano entries with incorrect language header",
        "Ilocano lemmas",
        "Ilocano nouns",
        "Ilocano terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Ilocano terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Ilocano terms with Baybayin script",
        "Ilocano terms with IPA pronunciation",
        "Ilocano terms with redundant script codes",
        "Proto-Malayo-Polynesian term requests"
      ],
      "glosses": [
        "king"
      ],
      "links": [
        [
          "king",
          "king"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʔaɾi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʔɐ.ɾi]"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Indonesian 2-syllable words",
    "Indonesian doublets",
    "Indonesian entries with incorrect language header",
    "Indonesian lemmas",
    "Indonesian nouns",
    "Indonesian terms borrowed from Betawi",
    "Indonesian terms derived from Betawi",
    "Indonesian terms derived from Proto-Austronesian",
    "Indonesian terms derived from Proto-Malayic",
    "Indonesian terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Indonesian terms inherited from Proto-Austronesian",
    "Indonesian terms inherited from Proto-Malayic",
    "Indonesian terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Indonesian terms with IPA pronunciation",
    "Indonesian terms with redundant script codes",
    "Rhymes:Indonesian/a",
    "Rhymes:Indonesian/a/2 syllables",
    "Rhymes:Indonesian/ri",
    "Rhymes:Indonesian/ri/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "mengari"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "ari-ari",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arimu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "arinya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "",
        "pl": "duplication"
      },
      "expansion": "ari (plural ari-ari, first-person possessive ariku, second-person possessive arimu, third-person possessive arinya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "stable"
      ],
      "links": [
        [
          "stable",
          "stable"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "rhymes": "-ri"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Indonesian 2-syllable words",
    "Indonesian doublets",
    "Indonesian entries with incorrect language header",
    "Indonesian lemmas",
    "Indonesian nouns",
    "Indonesian terms borrowed from Betawi",
    "Indonesian terms derived from Betawi",
    "Indonesian terms derived from Proto-Austronesian",
    "Indonesian terms derived from Proto-Malayic",
    "Indonesian terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Indonesian terms inherited from Proto-Austronesian",
    "Indonesian terms inherited from Proto-Malayic",
    "Indonesian terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Indonesian terms with IPA pronunciation",
    "Indonesian terms with redundant script codes",
    "Rhymes:Indonesian/a",
    "Rhymes:Indonesian/a/2 syllables",
    "Rhymes:Indonesian/ri",
    "Rhymes:Indonesian/ri/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ari-ari",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arimu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "arinya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "",
        "pl": "duplication"
      },
      "expansion": "ari (plural ari-ari, first-person possessive ariku, second-person possessive arimu, third-person possessive arinya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "thin layer"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "rhymes": "-ri"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Indonesian 2-syllable words",
    "Indonesian doublets",
    "Indonesian entries with incorrect language header",
    "Indonesian learned borrowings from Sanskrit",
    "Indonesian lemmas",
    "Indonesian nouns",
    "Indonesian terms borrowed from Betawi",
    "Indonesian terms borrowed from Sanskrit",
    "Indonesian terms derived from Betawi",
    "Indonesian terms derived from Proto-Austronesian",
    "Indonesian terms derived from Proto-Malayic",
    "Indonesian terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Indonesian terms derived from Sanskrit",
    "Indonesian terms inherited from Proto-Austronesian",
    "Indonesian terms inherited from Proto-Malayic",
    "Indonesian terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Indonesian terms with IPA pronunciation",
    "Indonesian terms with redundant script codes",
    "Indonesian terms with unknown etymologies",
    "Rhymes:Indonesian/a",
    "Rhymes:Indonesian/a/2 syllables",
    "Rhymes:Indonesian/ri",
    "Rhymes:Indonesian/ri/2 syllables"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "id"
      },
      "expansion": "Unknown",
      "name": "unk"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "sa",
        "3": "हरि",
        "nocap": "1",
        "t": "a snake"
      },
      "expansion": "learned borrowing from Sanskrit हरि (hari, “a snake”)",
      "name": "lbor"
    }
  ],
  "etymology_text": "Unknown, probably learned borrowing from Sanskrit हरि (hari, “a snake”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ari-ari",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arimu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "arinya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "",
        "pl": "duplication"
      },
      "expansion": "ari (plural ari-ari, first-person possessive ariku, second-person possessive arimu, third-person possessive arinya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "a kind of snake",
          "word": "ular ari"
        }
      ],
      "categories": [
        "Indonesian ellipses"
      ],
      "glosses": [
        "ellipsis of ular ari (“a kind of snake”)."
      ],
      "links": [
        [
          "ular ari",
          "ular ari#Indonesian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "abbreviation",
        "alt-of",
        "ellipsis"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "rhymes": "-ri"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Indonesian 2-syllable words",
    "Indonesian doublets",
    "Indonesian entries with incorrect language header",
    "Indonesian lemmas",
    "Indonesian nouns",
    "Indonesian terms borrowed from Betawi",
    "Indonesian terms derived from Betawi",
    "Indonesian terms derived from Proto-Austronesian",
    "Indonesian terms derived from Proto-Malayic",
    "Indonesian terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Indonesian terms inherited from Proto-Austronesian",
    "Indonesian terms inherited from Proto-Malayic",
    "Indonesian terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Indonesian terms with IPA pronunciation",
    "Indonesian terms with redundant script codes",
    "Rhymes:Indonesian/a",
    "Rhymes:Indonesian/a/2 syllables",
    "Rhymes:Indonesian/ri",
    "Rhymes:Indonesian/ri/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "seari-arian"
    }
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "bew",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Betawi [Term?]",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "bew"
      },
      "expansion": "Borrowed from Betawi [Term?]",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "poz-mly-pro",
        "3": "*ari"
      },
      "expansion": "Proto-Malayic *ari",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*waʀi"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *waʀi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "map-pro",
        "3": "*waʀi"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *waʀi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "id",
        "2": "hari",
        "t1": "day"
      },
      "expansion": "Doublet of hari (“day”)",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Betawi [Term?], from Proto-Malayic *ari, from Proto-Malayo-Polynesian *waʀi, from Proto-Austronesian *waʀi. Doublet of hari (“day”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ari-ari",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariku",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arimu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "arinya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "head": "",
        "pl": "duplication"
      },
      "expansion": "ari (plural ari-ari, first-person possessive ariku, second-person possessive arimu, third-person possessive arinya)",
      "name": "id-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Indonesian",
  "lang_code": "id",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "day",
          "word": "hari"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative spelling of hari (“day”)"
      ],
      "links": [
        [
          "hari",
          "hari#Indonesian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈa.ri/"
    },
    {
      "rhymes": "-a"
    },
    {
      "rhymes": "-ri"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ill",
        "2": "phi-pro",
        "3": "*huaji"
      },
      "expansion": "Proto-Philippine *huaji",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ill",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*huaji"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *huaji",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ill",
        "2": "map-pro",
        "3": "*Suaji"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *Suaji",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Philippine *huaji, from Proto-Malayo-Polynesian *huaji, from Proto-Austronesian *Suaji.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ill",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Iranun",
  "lang_code": "ill",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Iranun entries with incorrect language header",
        "Iranun entries with topic categories using raw markup",
        "Iranun lemmas",
        "Iranun nouns",
        "Iranun terms derived from Proto-Austronesian",
        "Iranun terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Iranun terms derived from Proto-Philippine",
        "Iranun terms inherited from Proto-Austronesian",
        "Iranun terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Iranun terms inherited from Proto-Philippine",
        "ill:Family"
      ],
      "glosses": [
        "sibling ((younger) person who shares same parents)"
      ],
      "links": [
        [
          "sibling",
          "sibling"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Italian entries with incorrect language header",
    "Italian non-lemma forms",
    "Italian verb forms"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of arare:",
        "second-person singular present indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "arare",
          "arare#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of arare:",
        "first/second/third-person singular present subjunctive"
      ],
      "links": [
        [
          "arare",
          "arare#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of arare:",
        "third-person singular imperative"
      ],
      "links": [
        [
          "arare",
          "arare#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "あり"
        }
      ],
      "categories": [
        "Japanese entries with incorrect language header",
        "Japanese non-lemma forms",
        "Japanese romanizations",
        "Japanese terms with non-redundant manual script codes"
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of あり"
      ],
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "あり",
          "あり#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jv",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ari",
      "name": "jv-rom"
    }
  ],
  "lang": "Javanese",
  "lang_code": "jv",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ꦲꦫꦶ"
        }
      ],
      "categories": [
        "Javanese entries with incorrect language header",
        "Javanese non-lemma forms",
        "Javanese romanizations",
        "Javanese terms with redundant script codes"
      ],
      "glosses": [
        "Romanization of ꦲꦫꦶ"
      ],
      "links": [
        [
          "ꦲꦫꦶ",
          "ꦲꦫꦶ#Javanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kyj",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Karao",
  "lang_code": "kyj",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Karao entries with incorrect language header",
        "Karao lemmas",
        "Karao nouns"
      ],
      "glosses": [
        "king"
      ],
      "links": [
        [
          "king",
          "king"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lv",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latvian",
  "lang_code": "lv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latvian entries with incorrect language header",
        "Latvian non-lemma forms",
        "Latvian verb forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "art"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular past indicative of art"
      ],
      "links": [
        [
          "art",
          "art#Latvian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "jv",
        "3": "ari"
      },
      "expansion": "Javanese ari",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "kaw",
        "3": "aḍi"
      },
      "expansion": "Old Javanese aḍi",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*huaji"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *huaji",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "map-pro",
        "3": "*Suaji"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *Suaji",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Javanese ari, from Old Javanese aḍi, from Proto-Malayo-Polynesian *huaji, from Proto-Austronesian *Suaji.",
  "forms": [
    {
      "form": "اري",
      "tags": [
        "Jawi"
      ]
    },
    {
      "form": "ari-ari",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariku",
      "tags": [
        "first-person",
        "informal",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "arimu",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "arinya",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "j": "اري"
      },
      "expansion": "ari (Jawi spelling اري, plural ari-ari, informal 1st possessive ariku, 2nd possessive arimu, 3rd possessive arinya)",
      "name": "ms-noun"
    }
  ],
  "lang": "Malay",
  "lang_code": "ms",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "adik"
        }
      ],
      "categories": [
        "Javanese Malay",
        "Malay 2-syllable words",
        "Malay entries with incorrect language header",
        "Malay lemmas",
        "Malay nouns",
        "Malay terms derived from Javanese",
        "Malay terms derived from Old Javanese",
        "Malay terms derived from Proto-Austronesian",
        "Malay terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Malay terms with IPA pronunciation",
        "Malay terms with redundant script codes",
        "Rhymes:Malay/ari",
        "Rhymes:Malay/i",
        "Rhymes:Malay/ri"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of adik"
      ],
      "links": [
        [
          "adik",
          "adik#Malay"
        ]
      ],
      "qualifier": "Java",
      "raw_glosses": [
        "(Java) Alternative form of adik"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ari/"
    },
    {
      "rhymes": "-ari"
    },
    {
      "rhymes": "-ri"
    },
    {
      "rhymes": "-i"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "adik"
    },
    {
      "word": "dik"
    },
    {
      "word": "adi"
    },
    {
      "word": "ading"
    },
    {
      "word": "adinda"
    },
    {
      "word": "dinda"
    },
    {
      "word": "اديق"
    },
    {
      "word": "ديق"
    },
    {
      "word": "ادي"
    },
    {
      "word": "اديڠ"
    },
    {
      "word": "اديندا"
    },
    {
      "word": "ديندا"
    },
    {
      "word": "اري"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "msk",
        "2": "poz-pro"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mi",
        "2": "ariki"
      },
      "expansion": "Maori ariki",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian [Term?], compare Maori ariki.",
  "forms": [
    {
      "form": "arì",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "msk",
        "2": "noun",
        "head": "arì"
      },
      "expansion": "arì",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Mansaka",
  "lang_code": "msk",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Mansaka entries with incorrect language header",
        "Mansaka lemmas",
        "Mansaka nouns",
        "Mansaka terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Mansaka terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Proto-Malayo-Polynesian term requests"
      ],
      "glosses": [
        "king"
      ],
      "links": [
        [
          "king",
          "king"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "matoari"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "min",
        "2": "poz-mly-pro",
        "3": "*ari"
      },
      "expansion": "Proto-Malayic *ari",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "min",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*waʀi"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *waʀi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "min",
        "2": "map-pro",
        "3": "*waʀi"
      },
      "expansion": "Proto-Austronesian *waʀi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "hari"
      },
      "expansion": "Malay hari",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayic *ari, from Proto-Malayo-Polynesian *waʀi, from Proto-Austronesian *waʀi. Cognate to Malay hari.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "min",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Minangkabau",
  "lang_code": "min",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Minangkabau entries with incorrect language header",
        "Minangkabau lemmas",
        "Minangkabau nouns",
        "Minangkabau terms derived from Proto-Austronesian",
        "Minangkabau terms derived from Proto-Malayic",
        "Minangkabau terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Minangkabau terms inherited from Proto-Austronesian",
        "Minangkabau terms inherited from Proto-Malayic",
        "Minangkabau terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
        "min:Time"
      ],
      "glosses": [
        "day"
      ],
      "links": [
        [
          "day",
          "day"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Old Javanese entries with incorrect language header",
    "Old Javanese lemmas",
    "Old Javanese nouns",
    "Old Javanese terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Old Javanese terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian",
    "Old Javanese verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "aṅari"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "jv",
            "2": "ꦲꦫꦶ",
            "t": "younger sibling"
          },
          "expansion": "Javanese: ꦲꦫꦶ (ari, “younger sibling”)\n→ Malay: ari",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Javanese: ꦲꦫꦶ (ari, “younger sibling”)\n→ Malay: ari"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ban",
            "2": "ari"
          },
          "expansion": "ari",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ban",
            "2": "ᬳᬭᬶ",
            "bor": "1",
            "t": "younger sibling",
            "tr": "ari"
          },
          "expansion": "→ Balinese: ᬳᬭᬶ (ari, “younger sibling”)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Balinese: ᬳᬭᬶ (ari, “younger sibling”)"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*huaji-q"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *huaji-q",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ms",
        "2": "adik"
      },
      "expansion": "Malay adik",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *huaji-q, compare Malay adik.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Javanese",
  "lang_code": "kaw",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "younger sibling (sister or brother)"
      ],
      "links": [
        [
          "sibling",
          "sibling"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "aḍi"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Old Javanese entries with incorrect language header",
    "Old Javanese lemmas",
    "Old Javanese nouns",
    "Old Javanese terms borrowed from Sanskrit",
    "Old Javanese terms derived from Sanskrit",
    "Old Javanese verbs"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ban",
            "2": "ari"
          },
          "expansion": "ari",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "ban",
            "2": "ᬅᬭᬶ",
            "bor": "1",
            "t": "enemy",
            "tr": "ari"
          },
          "expansion": "→ Balinese: ᬅᬭᬶ (ari, “enemy”)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Balinese: ᬅᬭᬶ (ari, “enemy”)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "sa",
        "3": "अरि",
        "t": "enemy"
      },
      "expansion": "Sanskrit अरि (ari, “enemy”)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Sanskrit अरि (ari, “enemy”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Javanese",
  "lang_code": "kaw",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "enemy"
      ],
      "links": [
        [
          "enemy",
          "enemy"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Old Javanese entries with incorrect language header",
    "Old Javanese lemmas",
    "Old Javanese particles",
    "Old Javanese verbs"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "particle"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Javanese",
  "lang_code": "kaw",
  "pos": "particle",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "emphatic particle"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Old Javanese entries with incorrect language header",
    "Old Javanese lemmas",
    "Old Javanese verbs"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Javanese",
  "lang_code": "kaw",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "to soothe",
          "word": "harih"
        },
        {
          "extra": "to soothe",
          "word": "arih"
        },
        {
          "extra": "to soothe",
          "word": "hari"
        },
        {
          "extra": "to soothe",
          "word": "ari"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative spelling of harih, arih, hari, ari (“to soothe”)"
      ],
      "links": [
        [
          "harih",
          "harih#Old Javanese"
        ],
        [
          "arih",
          "arih#Old Javanese"
        ],
        [
          "hari",
          "hari#Old Javanese"
        ],
        [
          "ari",
          "ari#Old Javanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Old Javanese entries with incorrect language header",
    "Old Javanese lemmas",
    "Old Javanese verbs"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "amāryakĕn"
    },
    {
      "word": "amāryani"
    },
    {
      "word": "aṅareni"
    },
    {
      "word": "aṅaryakĕn"
    },
    {
      "word": "inaryakĕn"
    },
    {
      "word": "kari"
    },
    {
      "word": "kinaryakĕn"
    },
    {
      "word": "kāri"
    },
    {
      "word": "mareni"
    },
    {
      "word": "mari"
    },
    {
      "word": "maryakĕn"
    },
    {
      "word": "māri"
    },
    {
      "word": "pakari"
    },
    {
      "word": "tan ari"
    },
    {
      "word": "tan āri"
    },
    {
      "word": "umari"
    }
  ],
  "etymology_number": 5,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kaw",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Javanese",
  "lang_code": "kaw",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to cease"
      ],
      "links": [
        [
          "cease",
          "cease"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "ari"
          },
          "expansion": "Icelandic: ari",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: ari"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "are"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: are",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: are"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*arô"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *arô",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₃érō",
        "4": "",
        "5": "eagle"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₃érō (“eagle”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *arô, from Proto-Indo-European *h₃érō (“eagle”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ara",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "arar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-m-an",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "an-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ararnir",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arann",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "aranum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫrunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ara",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aranna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "ari m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "ara",
        "3": "arar"
      },
      "expansion": "ari m (genitive ara, plural arar)",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ar",
        "2": "ǫr"
      },
      "name": "non-decl-m-an"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "arana",
        "api": "ara",
        "asd": "arann",
        "asi": "ara",
        "dpd": "ǫrunum",
        "dpi": "ǫrum",
        "dsd": "aranum",
        "dsi": "ara",
        "g": "masculine",
        "gpd": "aranna",
        "gpi": "ara",
        "gsd": "arans",
        "gsi": "ara",
        "notes": "",
        "npd": "ararnir",
        "npi": "arar",
        "nsd": "arinn",
        "nsi": "ari",
        "stem": "weak an-stem",
        "title": "ari"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ari",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "arinn",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "arar",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ararnir",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ara",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "arann",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ara",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "arana",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ara",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "aranum",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫrum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫrunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ara",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "arans",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ara",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "aranna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Norse entries with incorrect language header",
        "Old Norse lemmas",
        "Old Norse masculine an-stem nouns",
        "Old Norse masculine nouns",
        "Old Norse nouns",
        "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
        "Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
        "Old Norse terms inherited from Proto-Indo-European",
        "non:Birds",
        "non:Birds of prey"
      ],
      "glosses": [
        "eagle"
      ],
      "links": [
        [
          "eagle",
          "eagle"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "ǫrn"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Dravidian entries with incorrect language header",
    "Proto-Dravidian lemmas",
    "Proto-Dravidian nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ta",
            "2": "அரி",
            "3": "வரி"
          },
          "expansion": "Tamil: அரி (ari), வரி (vari)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Tamil: அரி (ari), வரி (vari)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "te",
            "2": "అరి",
            "3": "అరివెట్టు",
            "4": "అరువు",
            "t2": "to pay taxes",
            "t3": "loan in grains"
          },
          "expansion": "Telugu: అరి (ari), అరివెట్టు (ariveṭṭu, “to pay taxes”), అరువు (aruvu, “loan in grains”)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Telugu: అరి (ari), అరివెట్టు (ariveṭṭu, “to pay taxes”), అరువు (aruvu, “loan in grains”)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ml",
            "2": "അരി"
          },
          "expansion": "Malayalam: അരി (ari)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Malayalam: അരി (ari)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dra-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Dravidian",
  "lang_code": "dra-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Dravidian/ari",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "tax, tribute"
      ],
      "links": [
        [
          "tax",
          "tax"
        ],
        [
          "tribute",
          "tribute"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "grain"
      ],
      "links": [
        [
          "grain",
          "grain"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Japonic entries with incorrect language header",
    "Proto-Japonic lemmas",
    "Proto-Japonic nouns",
    "Proto-Japonic verbs",
    "jpx-pro:Insects"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ojp",
            "2": "蟻",
            "tr": "ari"
          },
          "expansion": "Old Japanese: 蟻 (ari)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Japanese: 蟻 (ari)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ja",
            "2": "蟻",
            "tr": "ari"
          },
          "expansion": "Japanese: 蟻 (ari)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Japanese: 蟻 (ari)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "jpx-ryu-pro",
            "2": "*ari",
            "id": "ant"
          },
          "expansion": "Proto-Ryukyuan: *ari\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: (< *ani)\nAden: 蟻 (āī̃) (tone class AB)\nAraki: 蟻 (ani) (tone class AB)\nKamikatetsu: 蟻 (ai) (tone class AB)\nNakasato: 蟻 (ani) (tone class AB)\nOnotsu: 蟻 (ānī) (tone class A)\nSakamine: 蟻 (ānī) (tone class AB)\nShiomichi: 蟻 (ānī) (tone class AB)\nShitōke: 蟻 (ānī) (tone class A)\nWan: 蟻 (ani) (tone class AB)\nKunigami:\nNakijin: 蟻 (ai) (tone class A)\nOku: 蟻 (ani)\nNorthern Amami-Oshima: (< *ami, *ani)\nSani: 蟻 (an)\nYamatohama: 蟻 (ami)\nYuwan: 蟻 (an)\nOkinawan: (< *ari, *ariwa)\nShuri: 蟻 (ai, ayā) (tone class A)\nOki-No-Erabu: (< *ani)\nKamishiro: 蟻 (ani)\nKunigami: 蟻 (ani) (tone class A)\nSouthern Amami-Oshima: (< *ani)\nKoniya: 蟻 (an)\nShodon: 蟻 (an, ani) (tone class A)\nYoro: 蟻 (an)\nToku-No-Shima: (< *ami, *ani)\nInō: 蟻 (anï)\nIsen: 蟻 (ami)\nSan: 蟻 (ami)\nYoron: 蟻 (anku) (< *aniko)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: (< *ari, *aka-ari, *arigara)\nBora: 蟻 (akāz, azgara)\nHirara: 蟻 (āz, akāz)\nIkema: 蟻 (akai)\nIrabu: 蟻 (ahāz)\nKarimata: 蟻 (hāï)\nKugai: 蟻 (akāz)\nKuninaka: 蟻 (akāl)\nKurima: 蟻 (akal, akaz)\nŌgami: 蟻 (ffāï) (< *kuro-ari)\nŌura: 蟻 (hāz)\nSarahama: 蟻 (akai)\nSawada: 蟻 (āl, akāl)\nShimajiri: 蟻 (axaz)\nTarama: 蟻 (akal)\nUechi: 蟻 (akāl)\nUruka: 蟻 (azgara)\nYonaha: 蟻 (akāz)\nYaeyama: (< *ari, *ariwa)\nHateruma: 蟻 (āri) (tone class A)\nHatoma: 蟻 (āru)\nIshigaki: 蟻 (āra) (tone class A)\nKohama: 蟻 (āra)\nKuroshima: 蟻 (arï)\nTaketomi: 蟻 (ai)\nYonaguni: 蟻 (aya) (< *ariwa) (tone class C)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Ryukyuan: *ari\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: (< *ani)\nAden: 蟻 (āī̃) (tone class AB)\nAraki: 蟻 (ani) (tone class AB)\nKamikatetsu: 蟻 (ai) (tone class AB)\nNakasato: 蟻 (ani) (tone class AB)\nOnotsu: 蟻 (ānī) (tone class A)\nSakamine: 蟻 (ānī) (tone class AB)\nShiomichi: 蟻 (ānī) (tone class AB)\nShitōke: 蟻 (ānī) (tone class A)\nWan: 蟻 (ani) (tone class AB)\nKunigami:\nNakijin: 蟻 (ai) (tone class A)\nOku: 蟻 (ani)\nNorthern Amami-Oshima: (< *ami, *ani)\nSani: 蟻 (an)\nYamatohama: 蟻 (ami)\nYuwan: 蟻 (an)\nOkinawan: (< *ari, *ariwa)\nShuri: 蟻 (ai, ayā) (tone class A)\nOki-No-Erabu: (< *ani)\nKamishiro: 蟻 (ani)\nKunigami: 蟻 (ani) (tone class A)\nSouthern Amami-Oshima: (< *ani)\nKoniya: 蟻 (an)\nShodon: 蟻 (an, ani) (tone class A)\nYoro: 蟻 (an)\nToku-No-Shima: (< *ami, *ani)\nInō: 蟻 (anï)\nIsen: 蟻 (ami)\nSan: 蟻 (ami)\nYoron: 蟻 (anku) (< *aniko)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: (< *ari, *aka-ari, *arigara)\nBora: 蟻 (akāz, azgara)\nHirara: 蟻 (āz, akāz)\nIkema: 蟻 (akai)\nIrabu: 蟻 (ahāz)\nKarimata: 蟻 (hāï)\nKugai: 蟻 (akāz)\nKuninaka: 蟻 (akāl)\nKurima: 蟻 (akal, akaz)\nŌgami: 蟻 (ffāï) (< *kuro-ari)\nŌura: 蟻 (hāz)\nSarahama: 蟻 (akai)\nSawada: 蟻 (āl, akāl)\nShimajiri: 蟻 (axaz)\nTarama: 蟻 (akal)\nUechi: 蟻 (akāl)\nUruka: 蟻 (azgara)\nYonaha: 蟻 (akāz)\nYaeyama: (< *ari, *ariwa)\nHateruma: 蟻 (āri) (tone class A)\nHatoma: 蟻 (āru)\nIshigaki: 蟻 (āra) (tone class A)\nKohama: 蟻 (āra)\nKuroshima: 蟻 (arï)\nTaketomi: 蟻 (ai)\nYonaguni: 蟻 (aya) (< *ariwa) (tone class C)"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/ari",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "ant"
      ],
      "links": [
        [
          "ant",
          "ant"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Japonic lemmas",
    "Proto-Japonic verbs",
    "jpx-pro:Insects"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ojp",
            "2": "有り",
            "tr": "ari"
          },
          "expansion": "Old Japanese: 有り (ari)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Japanese: 有り (ari)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ja",
            "2": "有る",
            "tr": "aru"
          },
          "expansion": "Japanese: 有る (aru)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Japanese: 有る (aru)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "jpx-ryu-pro",
            "2": "*ari",
            "id": "are"
          },
          "expansion": "Proto-Ryukyuan: *ari\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: 有い (ai)\nKunigami: 有ん (an)\nNorthern Amami-Oshima: 有り (ari)\nOkinawan: 有ん (an)\nOki-No-Erabu: 有ん (an)\nSouthern Amami-Oshima: 有むっ (am)\nToku-No-Shima: 有い (ai)\nYoron: 有ゆん (ayun)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: 有ーㇲ゙ (āz)\nYaeyama: 有ん (an)\nYonaguni: 有ん (an)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-Ryukyuan: *ari\nNorthern Ryukyuan:\nKikai: 有い (ai)\nKunigami: 有ん (an)\nNorthern Amami-Oshima: 有り (ari)\nOkinawan: 有ん (an)\nOki-No-Erabu: 有ん (an)\nSouthern Amami-Oshima: 有むっ (am)\nToku-No-Shima: 有い (ai)\nYoron: 有ゆん (ayun)\nSouthern Ryukyuan:\nMiyako: 有ーㇲ゙ (āz)\nYaeyama: 有ん (an)\nYonaguni: 有ん (an)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ari",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "aru",
      "tags": [
        "attributive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-pro",
        "2": "verb",
        "3": "infinitive",
        "4": "*ari",
        "5": "attributive",
        "6": "*aru"
      },
      "expansion": "*ari (infinitive *ari, attributive *aru)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Japonic",
  "lang_code": "jpx-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Japonic/ari",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to exist, to be"
      ],
      "links": [
        [
          "exist",
          "exist"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to have"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Ryukyuan entries with incorrect language header",
    "Proto-Ryukyuan lemmas",
    "Proto-Ryukyuan nouns",
    "Proto-Ryukyuan terms derived from Proto-Japonic",
    "Proto-Ryukyuan terms inherited from Proto-Japonic",
    "Proto-Ryukyuan verbs"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Northern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Kikai:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kikai: (< *ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "āī̃"
          },
          "expansion": "蟻 (āī̃)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Aden: 蟻 (āī̃) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ani"
          },
          "expansion": "蟻 (ani)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Araki: 蟻 (ani) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ai"
          },
          "expansion": "蟻 (ai)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Kamikatetsu: 蟻 (ai) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ani"
          },
          "expansion": "蟻 (ani)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Nakasato: 蟻 (ani) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ānī"
          },
          "expansion": "蟻 (ānī)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Onotsu: 蟻 (ānī) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ānī"
          },
          "expansion": "蟻 (ānī)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Sakamine: 蟻 (ānī) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ānī"
          },
          "expansion": "蟻 (ānī)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Shiomichi: 蟻 (ānī) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ānī"
          },
          "expansion": "蟻 (ānī)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Shitōke: 蟻 (ānī) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "蟻",
            "tr": "ani"
          },
          "expansion": "蟻 (ani)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class AB"
          },
          "expansion": "(tone class AB)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Wan: 蟻 (ani) (tone class AB)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Kunigami:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kunigami:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "蟻",
            "tr": "ai"
          },
          "expansion": "蟻 (ai)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Nakijin: 蟻 (ai) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "蟻",
            "tr": "ani"
          },
          "expansion": "蟻 (ani)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Oku: 蟻 (ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Northern Amami-Oshima:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Amami-Oshima: (< *ami, *ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "蟻",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "蟻 (an)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Sani: 蟻 (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "蟻",
            "tr": "ami"
          },
          "expansion": "蟻 (ami)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Yamatohama: 蟻 (ami)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "蟻",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "蟻 (an)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Yuwan: 蟻 (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Okinawan:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Okinawan: (< *ari, *ariwa)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "蟻",
            "tr": "ai, ayā"
          },
          "expansion": "蟻 (ai, ayā)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Shuri: 蟻 (ai, ayā) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Oki-No-Erabu:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Oki-No-Erabu: (< *ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "蟻",
            "tr": "ani"
          },
          "expansion": "蟻 (ani)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Kamishiro: 蟻 (ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "蟻",
            "tr": "ani"
          },
          "expansion": "蟻 (ani)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Kunigami: 蟻 (ani) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Southern Amami-Oshima:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Amami-Oshima: (< *ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "蟻",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "蟻 (an)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Koniya: 蟻 (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "蟻",
            "tr": "an, ani"
          },
          "expansion": "蟻 (an, ani)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Shodon: 蟻 (an, ani) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "蟻",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "蟻 (an)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Yoro: 蟻 (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tkn",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Toku-No-Shima:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Toku-No-Shima: (< *ami, *ani)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "蟻",
            "tr": "anï"
          },
          "expansion": "蟻 (anï)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Inō: 蟻 (anï)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "蟻",
            "tr": "ami"
          },
          "expansion": "蟻 (ami)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Isen: 蟻 (ami)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "蟻",
            "tr": "ami"
          },
          "expansion": "蟻 (ami)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "San: 蟻 (ami)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yox",
            "2": "蟻",
            "tr": "anku"
          },
          "expansion": "Yoron: 蟻 (anku)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yoron: 蟻 (anku) (< *aniko)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Southern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Miyako:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Miyako: (< *ari, *aka-ari, *arigara)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akāz, azgara"
          },
          "expansion": "蟻 (akāz, azgara)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Bora: 蟻 (akāz, azgara)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "āz, akāz"
          },
          "expansion": "蟻 (āz, akāz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Hirara: 蟻 (āz, akāz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akai"
          },
          "expansion": "蟻 (akai)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Ikema: 蟻 (akai)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "ahāz"
          },
          "expansion": "蟻 (ahāz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Irabu: 蟻 (ahāz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "hāï"
          },
          "expansion": "蟻 (hāï)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Karimata: 蟻 (hāï)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akāz"
          },
          "expansion": "蟻 (akāz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Kugai: 蟻 (akāz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akāl"
          },
          "expansion": "蟻 (akāl)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Kuninaka: 蟻 (akāl)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akal, akaz"
          },
          "expansion": "蟻 (akal, akaz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Kurima: 蟻 (akal, akaz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "ffāï"
          },
          "expansion": "蟻 (ffāï)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Ōgami: 蟻 (ffāï) (< *kuro-ari)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "hāz"
          },
          "expansion": "蟻 (hāz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Ōura: 蟻 (hāz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akai"
          },
          "expansion": "蟻 (akai)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Sarahama: 蟻 (akai)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "āl, akāl"
          },
          "expansion": "蟻 (āl, akāl)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Sawada: 蟻 (āl, akāl)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "axaz"
          },
          "expansion": "蟻 (axaz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Shimajiri: 蟻 (axaz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akal"
          },
          "expansion": "蟻 (akal)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Tarama: 蟻 (akal)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akāl"
          },
          "expansion": "蟻 (akāl)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Uechi: 蟻 (akāl)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "azgara"
          },
          "expansion": "蟻 (azgara)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Uruka: 蟻 (azgara)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "蟻",
            "tr": "akāz"
          },
          "expansion": "蟻 (akāz)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Yonaha: 蟻 (akāz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Yaeyama:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yaeyama: (< *ari, *ariwa)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "蟻",
            "tr": "āri"
          },
          "expansion": "蟻 (āri)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Hateruma: 蟻 (āri) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "蟻",
            "tr": "āru"
          },
          "expansion": "蟻 (āru)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Hatoma: 蟻 (āru)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "蟻",
            "tr": "āra"
          },
          "expansion": "蟻 (āra)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class A"
          },
          "expansion": "(tone class A)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Ishigaki: 蟻 (āra) (tone class A)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "蟻",
            "tr": "āra"
          },
          "expansion": "蟻 (āra)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Kohama: 蟻 (āra)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "蟻",
            "tr": "arï"
          },
          "expansion": "蟻 (arï)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Kuroshima: 蟻 (arï)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "蟻",
            "tr": "ai"
          },
          "expansion": "蟻 (ai)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Taketomi: 蟻 (ai)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yoi",
            "2": "蟻",
            "tr": "aya"
          },
          "expansion": "Yonaguni: 蟻 (aya)",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "tone class C"
          },
          "expansion": "(tone class C)",
          "name": "q"
        }
      ],
      "text": "Yonaguni: 蟻 (aya) (< *ariwa) (tone class C)"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*ari",
        "t": "ant"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *ari (“ant”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *ari (“ant”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/ari",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "ant"
      ],
      "links": [
        [
          "ant",
          "ant"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "jpx-ryu-pro:ant"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Ryukyuan lemmas",
    "Proto-Ryukyuan terms derived from Proto-Japonic",
    "Proto-Ryukyuan terms inherited from Proto-Japonic",
    "Proto-Ryukyuan verbs"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Northern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kzg",
            "2": "有い",
            "tr": "ai"
          },
          "expansion": "Kikai: 有い (ai)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kikai: 有い (ai)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "xug",
            "2": "有ん",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "Kunigami: 有ん (an)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kunigami: 有ん (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryn",
            "2": "有り",
            "tr": "ari"
          },
          "expansion": "Northern Amami-Oshima: 有り (ari)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Amami-Oshima: 有り (ari)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ryu",
            "2": "有ん",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "Okinawan: 有ん (an)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Okinawan: 有ん (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "okn",
            "2": "有ん",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "Oki-No-Erabu: 有ん (an)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Oki-No-Erabu: 有ん (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ams",
            "2": "有むっ",
            "tr": "am"
          },
          "expansion": "Southern Amami-Oshima: 有むっ (am)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Amami-Oshima: 有むっ (am)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "tkn",
            "2": "有い",
            "tr": "ai"
          },
          "expansion": "Toku-No-Shima: 有い (ai)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Toku-No-Shima: 有い (ai)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yox",
            "2": "有ゆん",
            "tr": "ayun"
          },
          "expansion": "Yoron: 有ゆん (ayun)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yoron: 有ゆん (ayun)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Southern Ryukyuan:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mvi",
            "2": "有ーㇲ゙",
            "tr": "āz"
          },
          "expansion": "Miyako: 有ーㇲ゙ (āz)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Miyako: 有ーㇲ゙ (āz)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "rys",
            "2": "有ん",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "Yaeyama: 有ん (an)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yaeyama: 有ん (an)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "yoi",
            "2": "有ん",
            "tr": "an"
          },
          "expansion": "Yonaguni: 有ん (an)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Yonaguni: 有ん (an)"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "jpx-pro",
        "3": "*ari",
        "t": "to be"
      },
      "expansion": "Proto-Japonic *ari (“to be”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Japonic *ari (“to be”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "jpx-ryu-pro",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "*ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Ryukyuan",
  "lang_code": "jpx-ryu-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Ryukyuan/ari",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to exist, to be"
      ],
      "links": [
        [
          "exist",
          "exist"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "jpx-ryu-pro:are"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to have"
      ],
      "links": [
        [
          "have",
          "have"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "jpx-ryu-pro:are"
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Quechua adverbs",
    "Quechua conjunctions",
    "Quechua entries with incorrect language header",
    "Quechua lemmas",
    "Quechua nouns"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qu",
        "2": "adverb"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Quechua",
  "lang_code": "qu",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "really, well, then"
      ],
      "links": [
        [
          "really",
          "really"
        ],
        [
          "well",
          "well"
        ],
        [
          "then",
          "then"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Quechua adverbs",
    "Quechua conjunctions",
    "Quechua entries with incorrect language header",
    "Quechua lemmas",
    "Quechua nouns"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qu",
        "2": "conjunction"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Quechua",
  "lang_code": "qu",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "then"
      ],
      "links": [
        [
          "then",
          "then"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Quechua adverbs",
    "Quechua conjunctions",
    "Quechua entries with incorrect language header",
    "Quechua lemmas",
    "Quechua nouns"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-noun-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arip",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aripi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arikama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arimanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arihina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arirayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aripaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "aripura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arikunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ariy",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariypa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariypi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariymanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariywan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariynintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariypaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariypura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariylla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyki",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykiman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykipa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykipi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykimanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykiwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykinnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykihina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykirayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykipaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykipura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykinka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykikunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "arin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinpa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinpi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arinmanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinpaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinpura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arininka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinlla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikpa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikpi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikmanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchiknintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikpaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikpura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchiklla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinchikkunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ariyku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykuman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykupa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykupi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykumanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykuwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykuntin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykuhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykurayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykupaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykupura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykunka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykukunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichik",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikpa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikpi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikmanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichiknintin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikninnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikrayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikpaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikpura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikninka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichiklla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ariykichikkunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "qu-poss-v",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "arinku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkuman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunaman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkupa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunap",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkupi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunapi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunakama",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkumanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunamanta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkuwan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunawan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkuntin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunantin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunnaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunannaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkuhina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunahina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comparative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkurayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunarayku",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "causative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkupaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunapaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "benefactive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkupura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunapura",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "associative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkunka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunanka",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "distributive"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "arinkukunalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "qu",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ari",
        "2": "arip",
        "3": "ari"
      },
      "name": "qu-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Quechua",
  "lang_code": "qu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "edge, sharpness"
      ],
      "links": [
        [
          "edge",
          "edge"
        ],
        [
          "sharpness",
          "sharpness"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Romanian entries with incorrect language header",
        "Romanian non-lemma forms",
        "Romanian terms with IPA pronunciation",
        "Romanian verb forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ara"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present indicative/subjunctive of ara"
      ],
      "links": [
        [
          "ara",
          "ara#Romanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[arʲ]"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "ar"
      },
      "expansion": "Arabic [Term?]",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic [Term?].",
  "forms": [
    {
      "form": "ari",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "noun",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "expansion": "ari (n class, plural ari)",
      "name": "sw-noun"
    }
  ],
  "lang": "Swahili",
  "lang_code": "sw",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Arabic term requests",
        "Swahili entries with incorrect language header",
        "Swahili lemmas",
        "Swahili n class nouns",
        "Swahili nouns",
        "Swahili terms derived from Arabic",
        "Swahili terms with audio links"
      ],
      "glosses": [
        "eagerness, enthusiasm"
      ],
      "links": [
        [
          "eagerness",
          "eagerness"
        ],
        [
          "enthusiasm",
          "enthusiasm"
        ]
      ],
      "tags": [
        "class-10",
        "class-9"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Sw-ke-ari.flac",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6e/Sw-ke-ari.flac/Sw-ke-ari.flac.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/6/6e/Sw-ke-ari.flac/Sw-ke-ari.flac.ogg",
      "tags": [
        "Kenya"
      ],
      "text": "Audio (Kenya)"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Tagalog/aɾiʔ",
    "Rhymes:Tagalog/aɾiʔ/2 syllables",
    "Tagalog 2-syllable words",
    "Tagalog adjectives",
    "Tagalog entries with incorrect language header",
    "Tagalog lemmas",
    "Tagalog nouns",
    "Tagalog obsolete terms",
    "Tagalog terms with Baybayin script",
    "Tagalog terms with IPA pronunciation",
    "Tagalog terms with missing Baybayin script entries"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ari-arian"
    },
    {
      "word": "ariin"
    },
    {
      "word": "di-maaari"
    },
    {
      "word": "di-naari"
    },
    {
      "word": "maaari"
    },
    {
      "word": "mag-ari"
    },
    {
      "word": "may-ari"
    },
    {
      "word": "paari"
    },
    {
      "word": "pag-aari"
    },
    {
      "word": "pagkamay-ari"
    },
    {
      "word": "pagmamay-ari"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "arì",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜀᜇᜒ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "arì",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "arì (Baybayin spelling ᜀᜇᜒ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "property; asset; ownership"
      ],
      "links": [
        [
          "property",
          "property"
        ],
        [
          "asset",
          "asset"
        ],
        [
          "ownership",
          "ownership"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "propyedad"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Tagalog euphemisms"
      ],
      "glosses": [
        "private parts; genitals"
      ],
      "links": [
        [
          "private parts",
          "private parts"
        ],
        [
          "genital",
          "genital"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(euphemistic) private parts; genitals"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "maselang bahagi"
        },
        {
          "tags": [
            "obsolete"
          ],
          "word": "punong-katawan"
        }
      ],
      "tags": [
        "euphemistic"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Tagalog terms with rare senses"
      ],
      "glosses": [
        "consideration; treatment"
      ],
      "links": [
        [
          "consideration",
          "consideration"
        ],
        [
          "treatment",
          "treatment"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(rare) consideration; treatment"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "turing"
        }
      ],
      "tags": [
        "rare"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Tagalog terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "act of having; possession"
      ],
      "links": [
        [
          "having",
          "having"
        ],
        [
          "possession",
          "possession"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(possibly obsolete) act of having; possession"
      ],
      "tags": [
        "obsolete",
        "possibly"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Tagalog terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "act of taking for oneself what is not owned"
      ],
      "links": [
        [
          "taking",
          "taking"
        ],
        [
          "oneself",
          "oneself"
        ],
        [
          "own",
          "own"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) act of taking for oneself what is not owned"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kuha"
        },
        {
          "word": "angkin"
        }
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Tagalog terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "taking or considering something as good or bad"
      ],
      "links": [
        [
          "taking",
          "taking"
        ],
        [
          "considering",
          "considering"
        ],
        [
          "good",
          "good"
        ],
        [
          "bad",
          "bad"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) taking or considering something as good or bad"
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Tagalog terms with obsolete senses"
      ],
      "glosses": [
        "acceptability; possibility (no longer used on its own except in derived terms)"
      ],
      "links": [
        [
          "acceptability",
          "acceptability"
        ],
        [
          "possibility",
          "possibility"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(obsolete) acceptability; possibility (no longer used on its own except in derived terms)"
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʔaɾiʔ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʔa.ɾɪʔ]"
    },
    {
      "rhymes": "-aɾiʔ"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Tagalog/aɾiʔ",
    "Rhymes:Tagalog/aɾiʔ/2 syllables",
    "Tagalog 2-syllable words",
    "Tagalog adjectives",
    "Tagalog entries with incorrect language header",
    "Tagalog lemmas",
    "Tagalog nouns",
    "Tagalog obsolete terms",
    "Tagalog terms with Baybayin script",
    "Tagalog terms with IPA pronunciation",
    "Tagalog terms with missing Baybayin script entries"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "arì",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜀᜇᜒ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "arì",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "arì (Baybayin spelling ᜀᜇᜒ)",
      "name": "tl-adj"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Marinduque Tagalog",
        "Tagalog dialectal terms",
        "Tagalog terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "Does it fit your feet?",
          "text": "Ari baga sa paa mo?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fits; matches"
      ],
      "links": [
        [
          "fits",
          "fits"
        ],
        [
          "matches",
          "matches"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Marinduque) fits; matches"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kasiya"
        },
        {
          "word": "bagay"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʔaɾiʔ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈʔa.ɾɪʔ]"
    },
    {
      "rhymes": "-aɾiʔ"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Batangas Tagalog",
    "Marinduque Tagalog",
    "Rhymes:Tagalog/e",
    "Rhymes:Tagalog/e/2 syllables",
    "Rhymes:Tagalog/i",
    "Rhymes:Tagalog/i/2 syllables",
    "Tagalog 2-syllable words",
    "Tagalog dialectal terms",
    "Tagalog entries with incorrect language header",
    "Tagalog lemmas",
    "Tagalog nouns",
    "Tagalog obsolete terms",
    "Tagalog pronouns",
    "Tagalog terms with Baybayin script",
    "Tagalog terms with IPA pronunciation",
    "Tagalog terms with missing Baybayin script entries"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "arí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜀᜇᜒ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    },
    {
      "form": "Mindoro",
      "tags": [
        "Batangas"
      ]
    },
    {
      "form": "Marinduque",
      "tags": [
        "Batangas"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "arí",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "arí (Baybayin spelling ᜀᜇᜒ)",
      "name": "tl-pron"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "ari"
    },
    {
      "word": "are"
    },
    {
      "word": "iri"
    },
    {
      "word": "ire"
    },
    {
      "word": "idi"
    },
    {
      "word": "yari**"
    },
    {
      "word": "nari"
    },
    {
      "word": "nare"
    },
    {
      "word": "niri"
    },
    {
      "word": "nire"
    },
    {
      "word": "nidi"
    },
    {
      "word": "niyari†"
    },
    {
      "word": "dini"
    },
    {
      "word": "dine"
    },
    {
      "word": "nandini"
    },
    {
      "word": "narini"
    },
    {
      "word": "nairi"
    },
    {
      "word": "naidi"
    },
    {
      "word": "naari"
    },
    {
      "word": "ere"
    },
    {
      "word": "eri"
    },
    {
      "word": "here"
    },
    {
      "word": "heri"
    },
    {
      "word": "ayri"
    },
    {
      "word": "ganari"
    },
    {
      "word": "ganiri"
    },
    {
      "word": "garini(garni)"
    },
    {
      "word": "gayari†"
    },
    {
      "word": "ito"
    },
    {
      "word": "nito"
    },
    {
      "word": "dito"
    },
    {
      "word": "nandito"
    },
    {
      "word": "narito"
    },
    {
      "word": "naito**"
    },
    {
      "word": "heto"
    },
    {
      "word": "eto"
    },
    {
      "word": "ayto†"
    },
    {
      "word": "ganito"
    },
    {
      "word": "garito(garto)**"
    },
    {
      "word": "iyan"
    },
    {
      "word": "yaan"
    },
    {
      "word": "niyan"
    },
    {
      "word": "diyan"
    },
    {
      "word": "diyaan"
    },
    {
      "word": "nandiyan"
    },
    {
      "word": "nandiyaan"
    },
    {
      "word": "nariyan(naryan)"
    },
    {
      "word": "nayan"
    },
    {
      "word": "nayaan**"
    },
    {
      "word": "naiyan‡"
    },
    {
      "word": "hayan"
    },
    {
      "word": "ayan"
    },
    {
      "word": "ganiyan(ganyan)"
    },
    {
      "word": "gay-an**"
    },
    {
      "word": "gariyan**"
    },
    {
      "word": "iyon"
    },
    {
      "word": "yoon"
    },
    {
      "word": "yaon†"
    },
    {
      "word": "niyon"
    },
    {
      "word": "noon"
    },
    {
      "word": "niyaon†"
    },
    {
      "word": "doon"
    },
    {
      "word": "nandoon"
    },
    {
      "word": "naron"
    },
    {
      "word": "naroon**"
    },
    {
      "word": "nayon"
    },
    {
      "word": "nayoon**"
    },
    {
      "word": "nayaon‡"
    },
    {
      "word": "hayon"
    },
    {
      "word": "hayun"
    },
    {
      "word": "ayon"
    },
    {
      "word": "ayun"
    },
    {
      "word": "ganoon"
    },
    {
      "word": "gayon"
    },
    {
      "word": "gay-on"
    },
    {
      "word": "gayoon‡"
    },
    {
      "word": "garoon‡"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tagalog terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "What is this?",
          "text": "Ano ga ari?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "this one; this"
      ],
      "links": [
        [
          "this one",
          "this one"
        ],
        [
          "this",
          "this"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "Manila"
          ],
          "word": "ito"
        },
        {
          "english": "Central Luzon",
          "word": "iri"
        }
      ],
      "tags": [
        "Batangas"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔaˈɾi/"
    },
    {
      "ipa": "[ʔɐˈɾi]"
    },
    {
      "ipa": "/ʔaˈɾe/"
    },
    {
      "ipa": "[ʔɐˈɾɛ]"
    },
    {
      "rhymes": "-i"
    },
    {
      "rhymes": "-e"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "are"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Tagalog 2-syllable words",
    "Tagalog entries with incorrect language header",
    "Tagalog lemmas",
    "Tagalog nouns",
    "Tagalog obsolete terms",
    "Tagalog terms with Baybayin script",
    "Tagalog terms with IPA pronunciation",
    "Tagalog terms with missing Baybayin script entries"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "mapaari"
    },
    {
      "word": "paari"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "forms": [
    {
      "form": "arî",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜀᜇᜒ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "arî",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "arî (Baybayin spelling ᜀᜇᜒ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "a‧ri"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "admiration of something in a mocking, frolicking, or taunting way"
      ],
      "links": [
        [
          "admiration",
          "admiration"
        ],
        [
          "mocking",
          "mocking"
        ],
        [
          "frolicking",
          "frolicking"
        ],
        [
          "taunting",
          "taunting"
        ],
        [
          "way",
          "way"
        ]
      ],
      "tags": [
        "obsolete"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔaˈɾiʔ/"
    },
    {
      "ipa": "[ʔɐˈɾiʔ]"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Requests for pronunciation in Tarifit entries",
    "Tarifit entries with incorrect language header",
    "Tarifit lemmas",
    "Tarifit masculine nouns",
    "Tarifit nouns",
    "Tarifit terms derived from Proto-Berber",
    "Tarifit terms inherited from Proto-Berber",
    "Tarifit uncountable nouns",
    "Tarifit verbs",
    "rif:Grasses"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "writing; script, scripture",
      "sense": "Verbal noun",
      "word": "tira"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ari (Tifinagh spelling ⴰⵔⵉ)",
      "name": "rif-verb"
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tarifit transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to write"
      ],
      "links": [
        [
          "write",
          "write"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to write"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Tarifit transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to inscribe, to note"
      ],
      "links": [
        [
          "inscribe",
          "inscribe"
        ],
        [
          "note",
          "note"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to inscribe, to note"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Tarifit transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to compose, to draft"
      ],
      "links": [
        [
          "compose",
          "compose"
        ],
        [
          "draft",
          "draft"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to compose, to draft"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Tarifit transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to be written (destiny)"
      ],
      "links": [
        [
          "written",
          "written"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to be written (destiny)"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Tarifit transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to enroll, to enlist"
      ],
      "links": [
        [
          "enroll",
          "enroll"
        ],
        [
          "enlist",
          "enlist"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to enroll, to enlist"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "categories": [
    "Requests for pronunciation in Tarifit entries",
    "Tarifit entries with incorrect language header",
    "Tarifit lemmas",
    "Tarifit masculine nouns",
    "Tarifit nouns",
    "Tarifit terms derived from Proto-Berber",
    "Tarifit terms inherited from Proto-Berber",
    "Tarifit uncountable nouns",
    "rif:Grasses"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "rif",
        "2": "ber-pro",
        "3": "*aβV̆ri"
      },
      "expansion": "Proto-Berber *aβV̆ri",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Berber *aβV̆ri.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "rif-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "Free state",
      "source": "declension",
      "tags": []
    },
    {
      "form": "ari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "Construct state",
      "source": "declension",
      "tags": []
    },
    {
      "form": "wari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "pl": "-"
      },
      "expansion": "ari m (Tifinagh spelling ⴰⵔⵉ, usually uncountable)",
      "name": "rif-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "wari"
      },
      "name": "rif-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "esparto grass"
      ],
      "links": [
        [
          "esparto",
          "esparto"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "uncountable",
        "usually"
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "tft-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "toari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "exclusive",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "foari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "miari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "noari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "exclusive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "niari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "oari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "iari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "yoari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "moari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "iari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "yoari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "iari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "masculine",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "iari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "yoari",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tft",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "f1sc": "",
        "f2sc": "",
        "head": "",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "ari",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ari",
      "name": "tft-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "tft-conj"
    }
  ],
  "lang": "Ternate",
  "lang_code": "tft",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ternate entries with incorrect language header",
        "Ternate intransitive verbs",
        "Ternate lemmas",
        "Ternate terms with IPA pronunciation",
        "Ternate verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to cry"
      ],
      "links": [
        [
          "cry",
          "cry"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to cry"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈ(ʔ)a.ɾi/"
    }
  ],
  "word": "ari"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "trk-pro",
        "3": "*ārɨ",
        "4": "",
        "5": "wasp, bee"
      },
      "expansion": "Proto-Turkic *ārɨ (“wasp, bee”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "arı"
      },
      "expansion": "Turkish arı",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tk",
        "2": "ary"
      },
      "expansion": "Turkmen ary",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Turkic *ārɨ (“wasp, bee”); compare Turkish arı and Turkmen ary.",
  "forms": [
    {
      "form": "arilar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "arilar",
        "head": "",
        "sc": ""
      },
      "expansion": "ari (plural arilar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ari (plural arilar)",
      "name": "uz-noun"
    }
  ],
  "lang": "Uzbek",
  "lang_code": "uz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Uzbek entries with incorrect language header",
        "Uzbek entries with topic categories using raw markup",
        "Uzbek lemmas",
        "Uzbek nouns",
        "Uzbek terms derived from Proto-Turkic",
        "Uzbek terms inherited from Proto-Turkic",
        "uz:Animals"
      ],
      "glosses": [
        "bee"
      ],
      "links": [
        [
          "bee",
          "bee"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ari"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.