"-at" meaning in All languages combined

See -at on Wiktionary

Suffix [Albanian]

IPA: /at/
Etymology: Seen in toponyms such as Qesarat, Kastrat, Dukat, Progonat Bushat. The [-t] as [-s] as both from similar Proto-Albanian *tāi and Proto-Albanian *tjā. Toponym is considered a preservation of Illyrian *-atāi, attested in [Labeatai], [Docleatae], [Autoriatae], [Delmatae]. See -të Etymology templates: {{cog|sqj-pro|*tāi}} Proto-Albanian *tāi, {{cog|sqj-pro|*tjā}} Proto-Albanian *tjā, {{der|sq|xil|*-atāi}} Illyrian *-atāi, {{m|sq|-të}} -të Head templates: {{head|sq|suffix|-at m|g=m}} -at m (-at m)
  1. used to form toponyms. -ian Tags: masculine, morpheme
    Sense id: en--at-sq-suffix-U~ReHZRD Categories (other): Albanian entries with incorrect language header, Illyrian terms in nonstandard scripts

Suffix [Catalan]

Forms: participle-forming suffix [past], -ata [feminine], -ats [masculine, plural], -ates [feminine, plural]
Etymology: Inherited from Latin -ātus. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|ca|la|-ātus|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin -ātus, {{inh+|ca|la|-ātus}} Inherited from Latin -ātus Head templates: {{ca-pp}} -at (past participle-forming suffix, feminine -ata, masculine plural -ats, feminine plural -ates)
  1. forms the masculine singular past participle of verbs whose infinitives end in -ar Tags: morpheme
    Sense id: en--at-ca-suffix-ZK6jVCs9 Categories (other): Catalan entries with incorrect language header Disambiguation of Catalan entries with incorrect language header: 52 20 28

Suffix [Catalan]

Forms: -ata [feminine], -ats [masculine, plural], -ates [feminine, plural]
Etymology: Inherited from Latin -ātus. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|ca|la|-ātus|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin -ātus, {{inh+|ca|la|-ātus}} Inherited from Latin -ātus Head templates: {{ca-adj}} -at (adjective-forming suffix, feminine -ata, masculine plural -ats, feminine plural -ates)
  1. forms adjectives, from nouns, meaning “which contains the suffixed noun” Tags: morpheme
    Sense id: en--at-ca-suffix-UYMT8kcG

Suffix [Catalan]

Forms: -ats [plural]
Etymology: Inherited from Latin -ātus. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|ca|la|-ātus|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin -ātus, {{inh+|ca|la|-ātus}} Inherited from Latin -ātus Head templates: {{ca-noun|m}} -at m (noun-forming suffix, plural -ats)
  1. forms nouns, from the names of types of professionals, meaning the position of being that type of professional; -dom Tags: masculine, morpheme
    Sense id: en--at-ca-suffix-9b8Dm5Pd

Suffix [Czech]

Head templates: {{head|cs|suffix}} -at
  1. a common ending for many infinitive verbs Tags: morpheme
    Sense id: en--at-cs-suffix-HkOTFuKT Categories (other): Czech entries with incorrect language header

Suffix [French]

IPA: /a/ Forms: -ats [plural]
Etymology: Borrowed from Latin -ātum, whence also English -ate, and the inherited French doublet -é. Etymology templates: {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|fr|la|-ātum|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin -ātum, {{bor+|fr|la|-ātum}} Borrowed from Latin -ātum, {{m|en|-ate}} -ate, {{doublet|fr|-é|notext=1}} -é Head templates: {{fr-noun|m}} -at m (plural -ats)
  1. denotes an action or a result of an action Tags: masculine, morpheme
    Sense id: en--at-fr-suffix-gfSu5rsF Categories (other): French entries with incorrect language header

Suffix [German]

Audio: LL-Q188 (deu)-Frank C. Müller--at.wav
Etymology: Borrowed from Latin -ātum, whence also English -ate. Etymology templates: {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|de|la|-ātum|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin -ātum, {{bor+|de|la|-ātum}} Borrowed from Latin -ātum, {{cog|en|-ate}} English -ate Head templates: {{head|de|suffix|cat2=noun-forming suffixes|g=n}} -at n
  1. -ate Tags: morpheme, neuter
    Sense id: en--at-de-suffix-gHTiRQQ9 Categories (other): German entries with incorrect language header

Suffix [Hungarian]

IPA: [ɒt]
Rhymes: -ɒt Etymology: From -a- (linking vowel) + -t (causative suffix). Etymology templates: {{affix|hu|-a-|-t|nocat=y|pos1=linking vowel|pos2=causative suffix}} -a- (linking vowel) + -t (causative suffix) Head templates: {{head|hu|suffix|cat2=verb-forming suffixes}} -at
  1. (causative suffix) Added to a back-vowel verb (or extremely rarely to a noun) to form a verb with a meaning of let or make somebody do something. Tags: causative, morpheme, suffix Synonyms: -tat/-tet, -aszt/-eszt/-öszt, -jt/-ajt/-ejt, -ít, -dít, -t [obsolete]
    Sense id: en--at-hu-suffix-hu:causative Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header Disambiguation of Hungarian entries with incorrect language header: 12 14 41 33
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Hungarian]

IPA: [ɒt]
Rhymes: -ɒt Etymology: From -a- (linking vowel) + -t (noun-forming suffix). Etymology templates: {{affix|hu|-a-|-t#Hungarian: noun-forming|nocat=y|pos1=linking vowel|pos2=noun-forming suffix}} -a- (linking vowel) + -t (noun-forming suffix) Head templates: {{head|hu|suffix|cat2=noun-forming suffixes}} -at
  1. (noun-forming suffix) Added to a verb to form a noun, expressing the result of the action or sometimes a more abstract relation (compare -ás/-és). Tags: morpheme Synonyms: -mány/-mény Derived forms: sarkalatos
    Sense id: en--at-hu-suffix-hu:noun_forming Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header, Hungarian links with manual fragments Disambiguation of Hungarian entries with incorrect language header: 12 14 41 33
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Hungarian]

IPA: [ɒt]
Rhymes: -ɒt Etymology: From -a- (linking vowel) + -t (accusative suffix). Etymology templates: {{affix|hu|-a-|-t|nocat=y|pos1=linking vowel|pos2=accusative suffix}} -a- (linking vowel) + -t (accusative suffix) Head templates: {{head|hu|suffix|accusative case suffix|cat2=case suffixes}} -at (accusative case suffix)
  1. Forms the accusative case for a certain group of back-vowel nouns and numerals, back-vowel past participles, most back-vowel adjectives, and all back-vowel forms following any other inflectional suffix(es). Tags: accusative, morpheme, suffix
    Sense id: en--at-hu-suffix-hu:accusative Categories (other): Hungarian links with redundant target parameters, Hungarian entries with incorrect language header, Hungarian links with redundant alt parameters Disambiguation of Hungarian entries with incorrect language header: 12 14 41 33
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Hungarian]

IPA: [ɒt]
Rhymes: -ɒt Etymology: From -atik (passive-forming suffix), removing the ending. Etymology templates: {{m|hu|-atik|pos=passive-forming suffix}} -atik (passive-forming suffix) Head templates: {{head|hu|suffix}} -at
  1. Combining form of -atik (passive-forming suffix) before all inflectional and derivational suffixes, except the dictionary form itself, the indefinite third-person singular present indicative Tags: form-of, in-compounds, morpheme Form of: -atik (extra: (passive-forming suffix) before all inflectional and derivational suffixes, except the dictionary form itself, the indefinite third-person singular present indicative)
    Sense id: en--at-hu-suffix-hu:combining Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header Disambiguation of Hungarian entries with incorrect language header: 12 14 41 33
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Suffix [Latin]

IPA: /at/ [Classical], [ät̪] [Classical], /at/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [ät̪] (note: modern Italianate Ecclesiastical)
Etymology: From Proto-Italic *-āt, from Proto-Indo-European *-eh₂yéti. Etymology templates: {{der|la|itc-pro|*-āō|*-āt}} Proto-Italic *-āt, {{der|la|ine-pro|*-eh₂yéti}} Proto-Indo-European *-eh₂yéti Head templates: {{head|la|suffix form}} -at
  1. third-person singular present active indicative of -ō (first conjugation) Tags: active, form-of, indicative, morpheme, present, singular, third-person Form of: (extra: first conjugation)
    Sense id: en--at-la-suffix-R56wyqTU Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 47 53

Suffix [Latin]

IPA: /at/ [Classical], [ät̪] [Classical], /at/ (note: modern Italianate Ecclesiastical), [ät̪] (note: modern Italianate Ecclesiastical) Forms: -āt [canonical]
Etymology: From Proto-Italic *-āt, from Proto-Indo-European *-eh₂yéti. Etymology templates: {{der|la|itc-pro|*-āō|*-āt}} Proto-Italic *-āt, {{der|la|ine-pro|*-eh₂yéti}} Proto-Indo-European *-eh₂yéti Head templates: {{head|la|suffix form|head=-āt}} -āt
  1. (poetic, syncopated, rare) third-person singular perfect active indicative of -ō (first conjugation; verbs with the perfect infix -av-) Tags: active, form-of, indicative, morpheme, perfect, poetic, rare, singular, syncope, third-person Form of: (extra: first conjugation; verbs with the perfect infix -av-)
    Sense id: en--at-la-suffix-ktKgmy8T Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 47 53

Suffix [Maltese]

IPA: /aːt/
Head templates: {{head|mt|suffix}} -at
  1. Alternative form of -iet (noun plural suffix) Tags: alt-of, alternative, morpheme Alternative form of: -iet (extra: noun plural suffix)
    Sense id: en--at-mt-suffix-~~JIbIPS Categories (other): Maltese entries with incorrect language header

Suffix [Northern Sami]

IPA: /ˈ-ah(t)/ [Kautokeino]
Etymology: From Proto-Samic *-ëŋkë. Etymology templates: {{inh|se|smi-pro|*-ëŋkë}} Proto-Samic *-ëŋkë Head templates: {{head|se|suffix|cat2=adjective-forming suffixes}} -at Inflection templates: {{se-infl-adj-odd-ng|-ag}} Forms: no-table-tags [table-tags], -at [attributive], -at [nominative, singular], -agat [nominative, plural], -aga [accusative, singular], -agiid [accusative, plural], -aga [genitive, singular], -agiid [genitive, plural], -agii [illative, singular], -agiidda [illative, plural], -agis [locative, singular], -agiin [locative, plural], -agiin [comitative, singular], -agiiguin [comitative, plural], -agin [essive]
  1. Forms adjectives indicating something that is possessed as a characteristic. Tags: morpheme
    Sense id: en--at-se-suffix-se:characteristic
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix [Northern Sami]

IPA: /ˈ-ah(t)/ [Kautokeino]
Etymology: From Proto-Samic *-ëtē, from Proto-Uralic *-eta. Related to Finnish -ea/-eä. Etymology templates: {{inh|se|smi-pro|*-ëtē}} Proto-Samic *-ëtē, {{inh|se|urj-pro|*-eta}} Proto-Uralic *-eta, {{m|fi|-ea}} -ea, {{m|fi|-eä}} -eä Head templates: {{head|se|suffix|cat2=adjective-forming suffixes}} -at Inflection templates: {{se-infl-adj-odd-ng|-ad|attr=-}} Forms: no-table-tags [table-tags], - [attributive], -at [nominative, singular], -adat [nominative, plural], -ada [accusative, singular], -adiid [accusative, plural], -ada [genitive, singular], -adiid [genitive, plural], -adii [illative, singular], -adiidda [illative, plural], -adis [locative, singular], -adiin [locative, plural], -adiin [comitative, singular], -adiiguin [comitative, plural], -adin [essive]
  1. Forms adjectives from stems, without any particular meaning. Often, the more basic stem is an adverb, the adjective's own attributive form, or has fallen out of use altogether. Tags: morpheme
    Sense id: en--at-se-suffix-se:adjective Categories (other): Northern Sami entries with incorrect language header Disambiguation of Northern Sami entries with incorrect language header: 32 54 14
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix [Northern Sami]

IPA: /ˈ-ah(t)/ [Kautokeino]
Head templates: {{head|se|suffix|cat2=noun-forming suffixes}} -at Inflection templates: {{se-infl-noun-even|-ahka|novowel=1}} Forms: no-table-tags [table-tags], -at [nominative, singular], -agat [nominative, plural], -aga [accusative, singular], -agaid [accusative, plural], -aga [genitive, singular], -agaid [genitive, plural], -ahkii [illative, singular], -agaide [illative, plural], -agas [locative, singular], -again [locative, plural], -again [comitative, singular], -agaiguin [comitative, plural], -ahkan [essive], no-table-tags [table-tags], -ahkan [first-person, possessive, singular], -ahkame [dual, first-person, possessive], -ahkamet [first-person, plural, possessive], -ahkat [possessive, second-person, singular], -ahkade [dual, possessive, second-person], -ahkadet [plural, possessive, second-person], -ahkas [possessive, singular, third-person], -ahkaska [dual, possessive, third-person], -ahkaset [plural, possessive, third-person]
  1. Form of the suffix -a used with odd-syllable stems. Tags: form-of, morpheme Form of: the suffix -a used with odd-syllable stems
    Sense id: en--at-se-suffix-WIeQM4c5
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix [Norwegian Bokmål]

Etymology: From Latin -ātus. Etymology templates: {{bor|nb|la|-ātus}} Latin -ātus Head templates: {{head|nb|suffix|g=n}} -at n
  1. used to form nouns Tags: morpheme, neuter

Suffix [Norwegian Nynorsk]

Etymology: From Latin -atus. Etymology templates: {{der|nn|la|-atus}} Latin -atus Head templates: {{head|nn|suffix|g=n}} -at n
  1. used to form nouns Tags: morpheme, neuter
    Sense id: en--at-nn-suffix-z7XZlH3C Categories (other): Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header

Suffix [Old Norse]

Etymology: Possibly from Proto-Germanic *aiwwihtiz, whence Old English āwiht (“anything, something; at all”). The prototype of ek veit-at 'I don't know' would then be Proto-Norse *ek ne wait aiwwihti 'I know not at all', after which *aiwwihti was reduced to -at and ne eventually dropped in a process identical to the origin of French pas (“not”). Etymology templates: {{der|non|gem-pro|*aiwwihtiz}} Proto-Germanic *aiwwihtiz, {{cog|ang|āwiht||anything, something; at all}} Old English āwiht (“anything, something; at all”), {{ncog|fr|pas||not}} French pas (“not”) Head templates: {{head|non|suffix}} -at
  1. negative verbal suffix; does not Tags: morpheme Synonyms: eigi, , -a, -t (english: after vowels)
    Sense id: en--at-non-suffix-gpEUCwBU Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header

Suffix [Phalura]

IPA: /-at/
Head templates: {{head|phl|suffix}} -at
  1. Second person plural suffix Tags: morpheme, plural, second-person, suffix Synonyms: -íit (english: With e-ending verb stems), -óot (english: With a-ending verb stems), -et (alt: Biori), -éet (With e-ending verb stems in Biori), -áat (With a-ending verb stems in Biori)
    Sense id: en--at-phl-suffix-MEKliMar Categories (other): Phalura entries with incorrect language header

Suffix [Polish]

IPA: /at/
Rhymes: -at Head templates: {{head|pl|suffix|g=m}} -at m Inflection templates: {{pl-decl-noun-m-in}}, {{pl-decl-noun-m-pr}} Forms: no-table-tags [table-tags], -at [nominative, singular], -aty [nominative, plural], -atu [genitive, singular], -atów [genitive, plural], -atowi [dative, singular], -atom [dative, plural], -at [accusative, singular], -aty [accusative, plural], -atem [instrumental, singular], -atami [instrumental, plural], -acie [locative, singular], -atach [locative, plural], -acie [singular, vocative], -aty [plural, vocative], no-table-tags [table-tags], -at [nominative, singular], -aci [nominative, plural], -aty [derogatory, nominative, plural], -ata [genitive, singular], -atów [genitive, plural], -atowi [dative, singular], -atom [dative, plural], -ata [accusative, singular], -atów [accusative, plural], -atem [instrumental, singular], -atami [instrumental, plural], -acie [locative, singular], -atach [locative, plural], -acie [singular, vocative], -aci [plural, vocative]
  1. forms masculine nouns; -ate, -age Tags: masculine, morpheme

Suffix [Romanian]

IPA: /at/
Etymology: Inherited from Latin -ātus, from Proto-Italic *-ātos. Etymology templates: {{glossary|Inherited}} Inherited, {{inh|ro|la|-ātus|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Latin -ātus, {{inh+|ro|la|-ātus}} Inherited from Latin -ātus, {{inh|ro|itc-pro|*-ātos}} Proto-Italic *-ātos Head templates: {{ro-adj|suff=1}} -at m or n (feminine singular -ată, masculine plural -ați, feminine and neuter plural -ate) Inflection templates: {{ro-decl-adj}} Forms: -ată [feminine, singular], -ați [masculine, plural], -ate [feminine, neuter, plural], no-table-tags [table-tags], -at [accusative, indefinite, masculine, neuter, nominative, singular], -ată [accusative, feminine, indefinite, nominative, singular], -ați [accusative, indefinite, masculine, nominative, plural], -ate [accusative, feminine, indefinite, neuter, nominative, plural], -atul [accusative, definite, masculine, neuter, nominative, singular], -ata [accusative, definite, feminine, nominative, singular], -ații [accusative, definite, masculine, nominative, plural], -atele [accusative, definite, feminine, neuter, nominative, plural], -at [dative, genitive, indefinite, masculine, neuter, singular], -ate [dative, feminine, genitive, indefinite, singular], -ați [dative, genitive, indefinite, masculine, plural], -ate [dative, feminine, genitive, indefinite, neuter, plural], -atului [dative, definite, genitive, masculine, neuter, singular], -atei [dative, definite, feminine, genitive, singular], -aților [dative, definite, genitive, masculine, plural], -atelor [dative, definite, feminine, genitive, neuter, plural]
  1. Used with a stem to form the masculine singular past participle of regular -a (first conjugation) verbs. Tags: masculine, morpheme, neuter Related terms: -it
    Sense id: en--at-ro-suffix-1Ho0ogOF Categories (other): Romanian entries with incorrect language header, Romanian suffixes with multiple genders

Suffix [Serbo-Croatian]

Forms: -ат [Cyrillic]
Etymology: From German -at, first from direct loanwords, and later becoming productive on its own. Etymology templates: {{der|sh|de|-at}} German -at Head templates: {{sh-suffix}} -at (Cyrillic spelling -ат)
  1. Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.
    Denoting a person.
    Tags: morpheme
    Sense id: en--at-sh-suffix-rW-50XIj Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 18 16 16 16 16 17
  2. Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.
    Denoting a room, building or field.
    Tags: morpheme
    Sense id: en--at-sh-suffix-eM5Qrtec Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 18 16 16 16 16 17
  3. Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.
    Denoting an honor or service.
    Tags: morpheme
    Sense id: en--at-sh-suffix-AhJv5TTs Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 18 16 16 16 16 17
  4. Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.
    Denoting collectivity.
    Tags: morpheme
    Sense id: en--at-sh-suffix-x6DXIhxy Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 18 16 16 16 16 17
  5. Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.
    Denoting things.
    Tags: morpheme
    Sense id: en--at-sh-suffix-qBmKKm3N Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 18 16 16 16 16 17
  6. Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.
    Denoting abstract notions.
    Tags: morpheme
    Sense id: en--at-sh-suffix-yNHZgGhj Categories (other): Serbo-Croatian entries with incorrect language header Disambiguation of Serbo-Croatian entries with incorrect language header: 18 16 16 16 16 17

Suffix [Volapük]

Head templates: {{head|vo|suffix}} -at
  1. Used to indicate an amount Tags: morpheme
    Sense id: en--at-vo-suffix-zs25C7pK Categories (other): Volapük entries with incorrect language header

Download JSON data for -at meaning in All languages combined (44.3kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sqj-pro",
        "2": "*tāi"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *tāi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sqj-pro",
        "2": "*tjā"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *tjā",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "xil",
        "3": "*-atāi"
      },
      "expansion": "Illyrian *-atāi",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "-të"
      },
      "expansion": "-të",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Seen in toponyms such as Qesarat, Kastrat, Dukat, Progonat Bushat. The [-t] as [-s] as both from similar Proto-Albanian *tāi and Proto-Albanian *tjā. Toponym is considered a preservation of Illyrian *-atāi, attested in [Labeatai], [Docleatae], [Autoriatae], [Delmatae]. See -të",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "suffix",
        "3": "-at m",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-at m (-at m)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Illyrian terms in nonstandard scripts",
          "parents": [
            "Terms in nonstandard scripts",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to form toponyms. -ian"
      ],
      "id": "en--at-sq-suffix-U~ReHZRD",
      "links": [
        [
          "-ian",
          "-ian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/at/"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ātus",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin -ātus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ātus"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin -ātus",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin -ātus.",
  "forms": [
    {
      "form": "participle-forming suffix",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-ata",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ats",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ates",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "-at (past participle-forming suffix, feminine -ata, masculine plural -ats, feminine plural -ates)",
      "name": "ca-pp"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "52 20 28",
          "kind": "other",
          "name": "Catalan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "parlar (“to speak”) + -at → parlat (“spoken”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms the masculine singular past participle of verbs whose infinitives end in -ar"
      ],
      "id": "en--at-ca-suffix-ZK6jVCs9",
      "links": [
        [
          "masculine",
          "masculine#English"
        ],
        [
          "singular",
          "singular#English"
        ],
        [
          "past participle",
          "past participle#English"
        ],
        [
          "-ar",
          "-ar#Catalan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ātus",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin -ātus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ātus"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin -ātus",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin -ātus.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ata",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ats",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ates",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "-at (adjective-forming suffix, feminine -ata, masculine plural -ats, feminine plural -ates)",
      "name": "ca-adj"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "piga (“freckle”) + -at → pigat (“freckled”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms adjectives, from nouns, meaning “which contains the suffixed noun”"
      ],
      "id": "en--at-ca-suffix-UYMT8kcG",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ātus",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin -ātus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ātus"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin -ātus",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin -ātus.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ats",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "-at m (noun-forming suffix, plural -ats)",
      "name": "ca-noun"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "almirall (“admiral”) + -at → almirallat (“admiralty”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms nouns, from the names of types of professionals, meaning the position of being that type of professional; -dom"
      ],
      "id": "en--at-ca-suffix-9b8Dm5Pd",
      "links": [
        [
          "-dom",
          "-dom"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cs",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Czech",
  "lang_code": "cs",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Czech entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a common ending for many infinitive verbs"
      ],
      "id": "en--at-cs-suffix-HkOTFuKT",
      "links": [
        [
          "ending",
          "ending#English"
        ],
        [
          "infinitive",
          "infinitive#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "la",
        "3": "-ātum",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin -ātum",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "la",
        "3": "-ātum"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin -ātum",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "-ate"
      },
      "expansion": "-ate",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "-é",
        "notext": "1"
      },
      "expansion": "-é",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin -ātum, whence also English -ate, and the inherited French doublet -é.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ats",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "-at m (plural -ats)",
      "name": "fr-noun"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "French entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "assassiner (“to assassinate”) + -at → assassinat (“assassination”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "denotes an action or a result of an action"
      ],
      "id": "en--at-fr-suffix-gfSu5rsF",
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/a/"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ru",
            "2": "-ат",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Russian: -ат (-at)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Russian: -ат (-at)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sh",
            "2": "-",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Serbo-Croatian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Serbo-Croatian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sh",
            "2": "-ат",
            "sclb": "1"
          },
          "expansion": "Cyrillic script: -ат",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Cyrillic script: -ат"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sh",
            "2": "-at",
            "sclb": "1"
          },
          "expansion": "Latin script: -at",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin script: -at"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "uk",
            "2": "-ат",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Ukrainian: -ат (-at)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Ukrainian: -ат (-at)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "la",
        "3": "-ātum",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin -ātum",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "la",
        "3": "-ātum"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin -ātum",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "-ate"
      },
      "expansion": "English -ate",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin -ātum, whence also English -ate.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "-at n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "German",
  "lang_code": "de",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "German entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-ate"
      ],
      "id": "en--at-de-suffix-gHTiRQQ9",
      "links": [
        [
          "-ate",
          "-ate"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q188 (deu)-Frank C. Müller--at.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/97/LL-Q188_%28deu%29-Frank_C._M%C3%BCller--at.wav/LL-Q188_%28deu%29-Frank_C._M%C3%BCller--at.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/97/LL-Q188_%28deu%29-Frank_C._M%C3%BCller--at.wav/LL-Q188_%28deu%29-Frank_C._M%C3%BCller--at.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-a-",
        "3": "-t",
        "nocat": "y",
        "pos1": "linking vowel",
        "pos2": "causative suffix"
      },
      "expansion": "-a- (linking vowel) + -t (causative suffix)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From -a- (linking vowel) + -t (causative suffix).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix",
        "cat2": "verb-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 14 41 33",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "zár (“to close”) + -at → zárat (“to make someone close something or to have something closed”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Added to a back-vowel verb (or extremely rarely to a noun) to form a verb with a meaning of let or make somebody do something."
      ],
      "id": "en--at-hu-suffix-hu:causative",
      "links": [
        [
          "verb",
          "verb#English"
        ],
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ],
        [
          "let",
          "let#English"
        ],
        [
          "make",
          "make#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(causative suffix) Added to a back-vowel verb (or extremely rarely to a noun) to form a verb with a meaning of let or make somebody do something."
      ],
      "senseid": [
        "hu:causative"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-tat/-tet"
        },
        {
          "word": "-aszt/-eszt/-öszt"
        },
        {
          "word": "-jt/-ajt/-ejt"
        },
        {
          "word": "-ít"
        },
        {
          "word": "-dít"
        },
        {
          "raw_tags": [
            "in this sense"
          ],
          "tags": [
            "obsolete"
          ],
          "word": "-t"
        }
      ],
      "tags": [
        "causative",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɒt]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɒt"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-a-",
        "3": "-t#Hungarian: noun-forming",
        "nocat": "y",
        "pos1": "linking vowel",
        "pos2": "noun-forming suffix"
      },
      "expansion": "-a- (linking vowel) + -t (noun-forming suffix)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From -a- (linking vowel) + -t (noun-forming suffix).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 14 41 33",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with manual fragments",
          "parents": [
            "Links with manual fragments",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "sarkalatos"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Added to a verb to form a noun, expressing the result of the action or sometimes a more abstract relation (compare -ás/-és)."
      ],
      "id": "en--at-hu-suffix-hu:noun_forming",
      "links": [
        [
          "verb",
          "verb#English"
        ],
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ],
        [
          "-ás",
          "-ás#Hungarian"
        ],
        [
          "-és",
          "-és#Hungarian"
        ]
      ],
      "qualifier": "noun-forming suffix",
      "raw_glosses": [
        "(noun-forming suffix) Added to a verb to form a noun, expressing the result of the action or sometimes a more abstract relation (compare -ás/-és)."
      ],
      "senseid": [
        "hu:noun-forming"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-mány/-mény"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɒt]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɒt"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-a-",
        "3": "-t",
        "nocat": "y",
        "pos1": "linking vowel",
        "pos2": "accusative suffix"
      },
      "expansion": "-a- (linking vowel) + -t (accusative suffix)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From -a- (linking vowel) + -t (accusative suffix).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix",
        "3": "accusative case suffix",
        "cat2": "case suffixes"
      },
      "expansion": "-at (accusative case suffix)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "12 14 41 33",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I bought a house.",
          "text": "ház (“house”) → Vettem egy házat.",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "okos (“smart, clever”) → okosat (“smart, clever [acc.]”)"
        },
        {
          "english": "“how many [acc.]”",
          "text": "hány? (“how many”) → hányat?"
        },
        {
          "text": "három (“three”) → hármat (“three [acc.]”)"
        },
        {
          "text": "ablakok (“windows”) → ablakokat (“windows [acc.]”)"
        },
        {
          "text": "asztalom (“my desk/table”) → asztalomat (“my desk/table [acc.]”)"
        },
        {
          "text": "nagyobb (“bigger”) → nagyobbat (“a/the bigger one [acc.]”)"
        },
        {
          "text": "nyitott (“opened”) → nyitottat (“the opened one [acc.]”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms the accusative case for a certain group of back-vowel nouns and numerals, back-vowel past participles, most back-vowel adjectives, and all back-vowel forms following any other inflectional suffix(es)."
      ],
      "id": "en--at-hu-suffix-hu:accusative",
      "links": [
        [
          "accusative case",
          "accusative case#English"
        ],
        [
          "a certain group of back-vowel nouns and numerals",
          "Appendix:Hungarian low-vowel words#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "hu:accusative"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɒt]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɒt"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-atik",
        "pos": "passive-forming suffix"
      },
      "expansion": "-atik (passive-forming suffix)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From -atik (passive-forming suffix), removing the ending.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 14 41 33",
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "elnyomatik (“to be suppressed”) → elnyomatás (“suppression”, being suppressed)."
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "(passive-forming suffix) before all inflectional and derivational suffixes, except the dictionary form itself, the indefinite third-person singular present indicative",
          "word": "-atik"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Combining form of -atik (passive-forming suffix) before all inflectional and derivational suffixes, except the dictionary form itself, the indefinite third-person singular present indicative"
      ],
      "id": "en--at-hu-suffix-hu:combining",
      "links": [
        [
          "-atik",
          "-atik#Hungarian"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "hu:combining"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "in-compounds",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɒt]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɒt"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "roa-opt",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Old Galician-Portuguese: -a\nFala: -a\nGalician: -a\nPortuguese: -a",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Galician-Portuguese: -a\nFala: -a\nGalician: -a\nPortuguese: -a"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "es",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Spanish: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Spanish: -a"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*-āō",
        "4": "*-āt"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-āt",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-eh₂yéti"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-eh₂yéti",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Italic *-āt, from Proto-Indo-European *-eh₂yéti.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "47 53",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "first conjugation",
          "word": "-ō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular present active indicative of -ō (first conjugation)"
      ],
      "id": "en--at-la-suffix-R56wyqTU",
      "links": [
        [
          "-ō",
          "-o#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "indicative",
        "morpheme",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/at/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ät̪]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/at/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ät̪]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Gallo-Romance:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fro",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Old French: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old French: -a"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fr",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "French: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "French: -a"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*-āō",
        "4": "*-āt"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-āt",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-eh₂yéti"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-eh₂yéti",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Italic *-āt, from Proto-Indo-European *-eh₂yéti.",
  "forms": [
    {
      "form": "-āt",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "head": "-āt"
      },
      "expansion": "-āt",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "47 53",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "first conjugation; verbs with the perfect infix -av-",
          "word": "-ō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular perfect active indicative of -ō (first conjugation; verbs with the perfect infix -av-)"
      ],
      "id": "en--at-la-suffix-ktKgmy8T",
      "links": [
        [
          "poetic",
          "poetic"
        ],
        [
          "-ō",
          "-o#Latin"
        ],
        [
          "-av-",
          "-av-#Latin"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(poetic, syncopated, rare) third-person singular perfect active indicative of -ō (first conjugation; verbs with the perfect infix -av-)"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "indicative",
        "morpheme",
        "perfect",
        "poetic",
        "rare",
        "singular",
        "syncope",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/at/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ät̪]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/at/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ät̪]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mt",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Maltese",
  "lang_code": "mt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "noun plural suffix",
          "word": "-iet"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Maltese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -iet (noun plural suffix)"
      ],
      "id": "en--at-mt-suffix-~~JIbIPS",
      "links": [
        [
          "-iet",
          "-iet#Maltese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aːt/"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "smi-pro",
        "3": "*-ëŋkë"
      },
      "expansion": "Proto-Samic *-ëŋkë",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Samic *-ëŋkë.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-adj-odd-ng",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "attributive"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agiid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agiid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-agii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agiidda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-agis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agiin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-agiin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agiiguin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-agin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adjective-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ag"
      },
      "name": "se-infl-adj-odd-ng"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "guhkes juolgi (“long leg”) + -at → guhkesjuolggat (“long-legged”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms adjectives indicating something that is possessed as a characteristic."
      ],
      "id": "en--at-se-suffix-se:characteristic",
      "senseid": [
        "se:characteristic"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈ-ah(t)/",
      "tags": [
        "Kautokeino"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "smi-pro",
        "3": "*-ëtē"
      },
      "expansion": "Proto-Samic *-ëtē",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-eta"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-eta",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-ea"
      },
      "expansion": "-ea",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-eä"
      },
      "expansion": "-eä",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Samic *-ëtē, from Proto-Uralic *-eta. Related to Finnish -ea/-eä.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-adj-odd-ng",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "attributive"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-adat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-adiid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-adiid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-adii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-adiidda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-adis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-adiin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-adiin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-adiiguin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-adin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adjective-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ad",
        "attr": "-"
      },
      "name": "se-infl-adj-odd-ng"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 54 14",
          "kind": "other",
          "name": "Northern Sami entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms adjectives from stems, without any particular meaning. Often, the more basic stem is an adverb, the adjective's own attributive form, or has fallen out of use altogether."
      ],
      "id": "en--at-se-suffix-se:adjective",
      "senseid": [
        "se:adjective"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈ-ah(t)/",
      "tags": [
        "Kautokeino"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-even",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hk-g gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Even a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agaide",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-agas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-again",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-again",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agaiguin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-even",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkame",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkamet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkade",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkadet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkaska",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkaset",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ahka",
        "novowel": "1"
      },
      "name": "se-infl-noun-even"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "the suffix -a used with odd-syllable stems"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of the suffix -a used with odd-syllable stems."
      ],
      "id": "en--at-se-suffix-WIeQM4c5",
      "links": [
        [
          "-a",
          "-a#Northern Sami"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈ-ah(t)/",
      "tags": [
        "Kautokeino"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "la",
        "3": "-ātus"
      },
      "expansion": "Latin -ātus",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin -ātus.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "suffix",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "-at n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Bokmål entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Bokmål terms with non-redundant non-automated sortkeys",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant non-automated sortkeys",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to form nouns"
      ],
      "id": "en--at-nb-suffix-z7XZlH3C",
      "tags": [
        "morpheme",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "la",
        "3": "-atus"
      },
      "expansion": "Latin -atus",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin -atus.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "suffix",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "-at n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "used to form nouns"
      ],
      "id": "en--at-nn-suffix-z7XZlH3C",
      "tags": [
        "morpheme",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aiwwihtiz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aiwwihtiz",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "āwiht",
        "3": "",
        "4": "anything, something; at all"
      },
      "expansion": "Old English āwiht (“anything, something; at all”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "pas",
        "3": "",
        "4": "not"
      },
      "expansion": "French pas (“not”)",
      "name": "ncog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly from Proto-Germanic *aiwwihtiz, whence Old English āwiht (“anything, something; at all”). The prototype of ek veit-at 'I don't know' would then be Proto-Norse *ek ne wait aiwwihti 'I know not at all', after which *aiwwihti was reduced to -at and ne eventually dropped in a process identical to the origin of French pas (“not”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "he knows not",
          "text": "hann veitat",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "negative verbal suffix; does not"
      ],
      "id": "en--at-non-suffix-gpEUCwBU",
      "synonyms": [
        {
          "word": "eigi"
        },
        {
          "word": "né"
        },
        {
          "word": "-a"
        },
        {
          "english": "after vowels",
          "word": "-t"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "phl",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Phalura",
  "lang_code": "phl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Phalura entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Second person plural suffix"
      ],
      "id": "en--at-phl-suffix-MEKliMar",
      "synonyms": [
        {
          "english": "With e-ending verb stems",
          "word": "-íit"
        },
        {
          "english": "With a-ending verb stems",
          "word": "-óot"
        },
        {
          "alt": "Biori",
          "word": "-et"
        },
        {
          "roman": "With e-ending verb stems in Biori",
          "word": "-éet"
        },
        {
          "roman": "With a-ending verb stems in Biori",
          "word": "-áat"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "plural",
        "second-person",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-at/"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pl-decl-noun-m-in",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aty",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atów",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atowi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aty",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-acie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-acie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-aty",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pl-decl-noun-m-pr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aci",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aty",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "derogatory",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atów",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atowi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atów",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-acie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-acie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-aci",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "suffix",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-at m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "at"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "pl-decl-noun-m-in"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "pl-decl-noun-m-pr"
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with manual fragments",
          "parents": [
            "Links with manual fragments",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Polish links with redundant wikilinks",
          "parents": [
            "Links with redundant wikilinks",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "anonim + -at → anonimat",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms masculine nouns; -ate, -age"
      ],
      "id": "en--at-pl-suffix-6o~P26Qm",
      "links": [
        [
          "-ate",
          "-ate"
        ],
        [
          "-age",
          "-age"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/at/"
    },
    {
      "rhymes": "-at"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "-ātus",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin -ātus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "-ātus"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin -ātus",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*-ātos"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-ātos",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin -ātus, from Proto-Italic *-ātos.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ată",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ați",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ate",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ată",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ați",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ații",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ați",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atului",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aților",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atelor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-at m or n (feminine singular -ată, masculine plural -ați, feminine and neuter plural -ate)",
      "name": "ro-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ro-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian suffixes with multiple genders",
          "parents": [
            "Suffixes with multiple genders",
            "Suffixes by gender",
            "Suffixes",
            "Morphemes",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "arunca (“to throw”) + -at → aruncat (“thrown”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "cânta (“to sing”) + -at → cântat (“sung”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used with a stem to form the masculine singular past participle of regular -a (first conjugation) verbs."
      ],
      "id": "en--at-ro-suffix-1Ho0ogOF",
      "links": [
        [
          "past participle",
          "past participle#English"
        ],
        [
          "-a",
          "-a#Romanian"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "-it"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/at/"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "de",
        "3": "-at"
      },
      "expansion": "German -at",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From German -at, first from direct loanwords, and later becoming productive on its own.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ат",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "-at (Cyrillic spelling -ат)",
      "name": "sh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 16 16 16 16 17",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "adrèsa → adrèsāt"
        },
        {
          "text": "ȗnija → unìjat"
        },
        {
          "text": "Ȃzija → Azìjat"
        },
        {
          "text": "Mìja → Mìjat"
        },
        {
          "text": "delegácija → delègāt"
        },
        {
          "text": "kandidírati → kandìdāt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.",
        "Denoting a person."
      ],
      "id": "en--at-sh-suffix-rW-50XIj",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 16 16 16 16 17",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "dèkān → dekànāt"
        },
        {
          "text": "ekònom → ekonòmāt"
        },
        {
          "text": "kàlīf → kalìfāt"
        },
        {
          "text": "konzul → konzùlāt"
        },
        {
          "text": "màršāl → maršalat"
        },
        {
          "text": "pròtektor → protektòrāt"
        },
        {
          "text": "rȅktor → rektòrāt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.",
        "Denoting a room, building or field."
      ],
      "id": "en--at-sh-suffix-eM5Qrtec",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 16 16 16 16 17",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "dȍktor → doktòrāt"
        },
        {
          "text": "đȁkon → đakònāt"
        },
        {
          "text": "lȅktor → lektòrāt"
        },
        {
          "text": "pàtrōn → patrònāt"
        },
        {
          "text": "nàdbiskup → nadbiskùpāt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.",
        "Denoting an honor or service."
      ],
      "id": "en--at-sh-suffix-AhJv5TTs",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 16 16 16 16 17",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "èpiskop → episkòpāt"
        },
        {
          "text": "làik → laìkāt"
        },
        {
          "text": "pàtrīcīj → patricìjāt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.",
        "Denoting collectivity."
      ],
      "id": "en--at-sh-suffix-x6DXIhxy",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 16 16 16 16 17",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "bikarbóna → bikarbònāt"
        },
        {
          "text": "jod → jòdāt"
        },
        {
          "text": "separirati → sepàrāt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.",
        "Denoting things."
      ],
      "id": "en--at-sh-suffix-qBmKKm3N",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "18 16 16 16 16 17",
          "kind": "other",
          "name": "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "citírati → cìtāt"
        },
        {
          "text": "diktírati → dìktāt"
        },
        {
          "text": "hìstōrija → historìjāt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.",
        "Denoting abstract notions."
      ],
      "id": "en--at-sh-suffix-yNHZgGhj",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Volapük",
  "lang_code": "vo",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Volapük entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to indicate an amount"
      ],
      "id": "en--at-vo-suffix-zs25C7pK",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sqj-pro",
        "2": "*tāi"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *tāi",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sqj-pro",
        "2": "*tjā"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *tjā",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "xil",
        "3": "*-atāi"
      },
      "expansion": "Illyrian *-atāi",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "-të"
      },
      "expansion": "-të",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Seen in toponyms such as Qesarat, Kastrat, Dukat, Progonat Bushat. The [-t] as [-s] as both from similar Proto-Albanian *tāi and Proto-Albanian *tjā. Toponym is considered a preservation of Illyrian *-atāi, attested in [Labeatai], [Docleatae], [Autoriatae], [Delmatae]. See -të",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "suffix",
        "3": "-at m",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-at m (-at m)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Albanian 1-syllable words",
        "Albanian entries with incorrect language header",
        "Albanian lemmas",
        "Albanian masculine suffixes",
        "Albanian suffixes",
        "Albanian terms derived from Illyrian",
        "Albanian terms with IPA pronunciation",
        "Illyrian terms in nonstandard scripts"
      ],
      "glosses": [
        "used to form toponyms. -ian"
      ],
      "links": [
        [
          "-ian",
          "-ian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/at/"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Catalan adjective-forming suffixes",
    "Catalan countable suffixes",
    "Catalan entries with incorrect language header",
    "Catalan lemmas",
    "Catalan masculine suffixes",
    "Catalan non-lemma forms",
    "Catalan noun-forming suffixes",
    "Catalan past participle-forming suffixes",
    "Catalan past participles",
    "Catalan suffixes",
    "Catalan suffixes with red links in their headword lines",
    "Catalan terms derived from Latin",
    "Catalan terms inherited from Latin"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ātus",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin -ātus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ātus"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin -ātus",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin -ātus.",
  "forms": [
    {
      "form": "participle-forming suffix",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-ata",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ats",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ates",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "-at (past participle-forming suffix, feminine -ata, masculine plural -ats, feminine plural -ates)",
      "name": "ca-pp"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "parlar (“to speak”) + -at → parlat (“spoken”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms the masculine singular past participle of verbs whose infinitives end in -ar"
      ],
      "links": [
        [
          "masculine",
          "masculine#English"
        ],
        [
          "singular",
          "singular#English"
        ],
        [
          "past participle",
          "past participle#English"
        ],
        [
          "-ar",
          "-ar#Catalan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Catalan adjective-forming suffixes",
    "Catalan countable suffixes",
    "Catalan entries with incorrect language header",
    "Catalan lemmas",
    "Catalan masculine suffixes",
    "Catalan non-lemma forms",
    "Catalan noun-forming suffixes",
    "Catalan past participle-forming suffixes",
    "Catalan past participles",
    "Catalan suffixes",
    "Catalan suffixes with red links in their headword lines",
    "Catalan terms derived from Latin",
    "Catalan terms inherited from Latin"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ātus",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin -ātus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ātus"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin -ātus",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin -ātus.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ata",
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "-ats",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ates",
      "tags": [
        "feminine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "-at (adjective-forming suffix, feminine -ata, masculine plural -ats, feminine plural -ates)",
      "name": "ca-adj"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "piga (“freckle”) + -at → pigat (“freckled”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms adjectives, from nouns, meaning “which contains the suffixed noun”"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Catalan adjective-forming suffixes",
    "Catalan countable suffixes",
    "Catalan entries with incorrect language header",
    "Catalan lemmas",
    "Catalan masculine suffixes",
    "Catalan non-lemma forms",
    "Catalan noun-forming suffixes",
    "Catalan past participle-forming suffixes",
    "Catalan past participles",
    "Catalan suffixes",
    "Catalan suffixes with red links in their headword lines",
    "Catalan terms derived from Latin",
    "Catalan terms inherited from Latin"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ātus",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin -ātus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ca",
        "2": "la",
        "3": "-ātus"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin -ātus",
      "name": "inh+"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin -ātus.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ats",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "-at m (noun-forming suffix, plural -ats)",
      "name": "ca-noun"
    }
  ],
  "lang": "Catalan",
  "lang_code": "ca",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "almirall (“admiral”) + -at → almirallat (“admiralty”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms nouns, from the names of types of professionals, meaning the position of being that type of professional; -dom"
      ],
      "links": [
        [
          "-dom",
          "-dom"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cs",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Czech",
  "lang_code": "cs",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Czech entries with incorrect language header",
        "Czech lemmas",
        "Czech suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "a common ending for many infinitive verbs"
      ],
      "links": [
        [
          "ending",
          "ending#English"
        ],
        [
          "infinitive",
          "infinitive#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "la",
        "3": "-ātum",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin -ātum",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "la",
        "3": "-ātum"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin -ātum",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "-ate"
      },
      "expansion": "-ate",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "-é",
        "notext": "1"
      },
      "expansion": "-é",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin -ātum, whence also English -ate, and the inherited French doublet -é.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ats",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m"
      },
      "expansion": "-at m (plural -ats)",
      "name": "fr-noun"
    }
  ],
  "lang": "French",
  "lang_code": "fr",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "French 1-syllable words",
        "French countable nouns",
        "French doublets",
        "French entries with incorrect language header",
        "French lemmas",
        "French masculine suffixes",
        "French noun-forming suffixes",
        "French nouns with red links in their headword lines",
        "French suffixes",
        "French terms borrowed from Latin",
        "French terms derived from Latin",
        "French terms with IPA pronunciation"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "assassiner (“to assassinate”) + -at → assassinat (“assassination”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "denotes an action or a result of an action"
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/a/"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ru",
            "2": "-ат",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Russian: -ат (-at)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Russian: -ат (-at)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sh",
            "2": "-",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Serbo-Croatian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Serbo-Croatian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sh",
            "2": "-ат",
            "sclb": "1"
          },
          "expansion": "Cyrillic script: -ат",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Cyrillic script: -ат"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sh",
            "2": "-at",
            "sclb": "1"
          },
          "expansion": "Latin script: -at",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Latin script: -at"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "uk",
            "2": "-ат",
            "bor": "1"
          },
          "expansion": "→ Ukrainian: -ат (-at)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "→ Ukrainian: -ат (-at)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "la",
        "3": "-ātum",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin -ātum",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "la",
        "3": "-ātum"
      },
      "expansion": "Borrowed from Latin -ātum",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "-ate"
      },
      "expansion": "English -ate",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Latin -ātum, whence also English -ate.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "-at n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "German",
  "lang_code": "de",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "German entries with incorrect language header",
        "German lemmas",
        "German neuter suffixes",
        "German noun-forming suffixes",
        "German suffixes",
        "German terms borrowed from Latin",
        "German terms derived from Latin",
        "German terms with audio links"
      ],
      "glosses": [
        "-ate"
      ],
      "links": [
        [
          "-ate",
          "-ate"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q188 (deu)-Frank C. Müller--at.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/97/LL-Q188_%28deu%29-Frank_C._M%C3%BCller--at.wav/LL-Q188_%28deu%29-Frank_C._M%C3%BCller--at.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/97/LL-Q188_%28deu%29-Frank_C._M%C3%BCller--at.wav/LL-Q188_%28deu%29-Frank_C._M%C3%BCller--at.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Hungarian entries with incorrect language header",
    "Hungarian lemmas",
    "Hungarian suffixes",
    "Hungarian terms with IPA pronunciation",
    "Hungarian terms with multiple lemma etymologies",
    "Hungarian terms with multiple morpheme etymologies",
    "Hungarian verb-forming suffixes",
    "Rhymes:Hungarian/ɒt",
    "Rhymes:Hungarian/ɒt/1 syllable"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-a-",
        "3": "-t",
        "nocat": "y",
        "pos1": "linking vowel",
        "pos2": "causative suffix"
      },
      "expansion": "-a- (linking vowel) + -t (causative suffix)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From -a- (linking vowel) + -t (causative suffix).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix",
        "cat2": "verb-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "zár (“to close”) + -at → zárat (“to make someone close something or to have something closed”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Added to a back-vowel verb (or extremely rarely to a noun) to form a verb with a meaning of let or make somebody do something."
      ],
      "links": [
        [
          "verb",
          "verb#English"
        ],
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ],
        [
          "let",
          "let#English"
        ],
        [
          "make",
          "make#English"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(causative suffix) Added to a back-vowel verb (or extremely rarely to a noun) to form a verb with a meaning of let or make somebody do something."
      ],
      "senseid": [
        "hu:causative"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-tat/-tet"
        },
        {
          "word": "-aszt/-eszt/-öszt"
        },
        {
          "word": "-jt/-ajt/-ejt"
        },
        {
          "word": "-ít"
        },
        {
          "word": "-dít"
        },
        {
          "raw_tags": [
            "in this sense"
          ],
          "tags": [
            "obsolete"
          ],
          "word": "-t"
        }
      ],
      "tags": [
        "causative",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɒt]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɒt"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Hungarian entries with incorrect language header",
    "Hungarian lemmas",
    "Hungarian links with manual fragments",
    "Hungarian noun-forming suffixes",
    "Hungarian suffixes",
    "Hungarian terms with IPA pronunciation",
    "Hungarian terms with multiple lemma etymologies",
    "Hungarian terms with multiple morpheme etymologies",
    "Rhymes:Hungarian/ɒt",
    "Rhymes:Hungarian/ɒt/1 syllable"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "sarkalatos"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-a-",
        "3": "-t#Hungarian: noun-forming",
        "nocat": "y",
        "pos1": "linking vowel",
        "pos2": "noun-forming suffix"
      },
      "expansion": "-a- (linking vowel) + -t (noun-forming suffix)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From -a- (linking vowel) + -t (noun-forming suffix).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Added to a verb to form a noun, expressing the result of the action or sometimes a more abstract relation (compare -ás/-és)."
      ],
      "links": [
        [
          "verb",
          "verb#English"
        ],
        [
          "noun",
          "noun#English"
        ],
        [
          "-ás",
          "-ás#Hungarian"
        ],
        [
          "-és",
          "-és#Hungarian"
        ]
      ],
      "qualifier": "noun-forming suffix",
      "raw_glosses": [
        "(noun-forming suffix) Added to a verb to form a noun, expressing the result of the action or sometimes a more abstract relation (compare -ás/-és)."
      ],
      "senseid": [
        "hu:noun-forming"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-mány/-mény"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɒt]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɒt"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Hungarian case suffixes",
    "Hungarian entries with incorrect language header",
    "Hungarian lemmas",
    "Hungarian links with redundant alt parameters",
    "Hungarian suffixes",
    "Hungarian terms with IPA pronunciation",
    "Hungarian terms with multiple lemma etymologies",
    "Hungarian terms with multiple morpheme etymologies",
    "Rhymes:Hungarian/ɒt",
    "Rhymes:Hungarian/ɒt/1 syllable"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-a-",
        "3": "-t",
        "nocat": "y",
        "pos1": "linking vowel",
        "pos2": "accusative suffix"
      },
      "expansion": "-a- (linking vowel) + -t (accusative suffix)",
      "name": "affix"
    }
  ],
  "etymology_text": "From -a- (linking vowel) + -t (accusative suffix).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix",
        "3": "accusative case suffix",
        "cat2": "case suffixes"
      },
      "expansion": "-at (accusative case suffix)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Hungarian links with redundant target parameters",
        "Hungarian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I bought a house.",
          "text": "ház (“house”) → Vettem egy házat.",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "okos (“smart, clever”) → okosat (“smart, clever [acc.]”)"
        },
        {
          "english": "“how many [acc.]”",
          "text": "hány? (“how many”) → hányat?"
        },
        {
          "text": "három (“three”) → hármat (“three [acc.]”)"
        },
        {
          "text": "ablakok (“windows”) → ablakokat (“windows [acc.]”)"
        },
        {
          "text": "asztalom (“my desk/table”) → asztalomat (“my desk/table [acc.]”)"
        },
        {
          "text": "nagyobb (“bigger”) → nagyobbat (“a/the bigger one [acc.]”)"
        },
        {
          "text": "nyitott (“opened”) → nyitottat (“the opened one [acc.]”)"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms the accusative case for a certain group of back-vowel nouns and numerals, back-vowel past participles, most back-vowel adjectives, and all back-vowel forms following any other inflectional suffix(es)."
      ],
      "links": [
        [
          "accusative case",
          "accusative case#English"
        ],
        [
          "a certain group of back-vowel nouns and numerals",
          "Appendix:Hungarian low-vowel words#English"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "hu:accusative"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɒt]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɒt"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Hungarian entries with incorrect language header",
    "Hungarian lemmas",
    "Hungarian suffixes",
    "Hungarian terms with IPA pronunciation",
    "Hungarian terms with multiple lemma etymologies",
    "Hungarian terms with multiple morpheme etymologies",
    "Rhymes:Hungarian/ɒt",
    "Rhymes:Hungarian/ɒt/1 syllable"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-atik",
        "pos": "passive-forming suffix"
      },
      "expansion": "-atik (passive-forming suffix)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From -atik (passive-forming suffix), removing the ending.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Hungarian combining forms"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "elnyomatik (“to be suppressed”) → elnyomatás (“suppression”, being suppressed)."
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "(passive-forming suffix) before all inflectional and derivational suffixes, except the dictionary form itself, the indefinite third-person singular present indicative",
          "word": "-atik"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Combining form of -atik (passive-forming suffix) before all inflectional and derivational suffixes, except the dictionary form itself, the indefinite third-person singular present indicative"
      ],
      "links": [
        [
          "-atik",
          "-atik#Hungarian"
        ]
      ],
      "senseid": [
        "hu:combining"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "in-compounds",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɒt]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɒt"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin suffix forms",
    "Latin terms derived from Proto-Indo-European",
    "Latin terms derived from Proto-Italic",
    "Latin terms with IPA pronunciation"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "roa-opt",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Old Galician-Portuguese: -a\nFala: -a\nGalician: -a\nPortuguese: -a",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Galician-Portuguese: -a\nFala: -a\nGalician: -a\nPortuguese: -a"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "es",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Spanish: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Spanish: -a"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*-āō",
        "4": "*-āt"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-āt",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-eh₂yéti"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-eh₂yéti",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Italic *-āt, from Proto-Indo-European *-eh₂yéti.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "first conjugation",
          "word": "-ō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular present active indicative of -ō (first conjugation)"
      ],
      "links": [
        [
          "-ō",
          "-o#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "indicative",
        "morpheme",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/at/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ät̪]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/at/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ät̪]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Latin 1-syllable words",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin suffix forms",
    "Latin terms derived from Proto-Indo-European",
    "Latin terms derived from Proto-Italic",
    "Latin terms with IPA pronunciation"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Gallo-Romance:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fro",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Old French: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old French: -a"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fr",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "French: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "French: -a"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*-āō",
        "4": "*-āt"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-āt",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*-eh₂yéti"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *-eh₂yéti",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Italic *-āt, from Proto-Indo-European *-eh₂yéti.",
  "forms": [
    {
      "form": "-āt",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "suffix form",
        "head": "-āt"
      },
      "expansion": "-āt",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latin poetic terms",
        "Latin syncopic forms",
        "Latin terms with rare senses"
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "first conjugation; verbs with the perfect infix -av-",
          "word": "-ō"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular perfect active indicative of -ō (first conjugation; verbs with the perfect infix -av-)"
      ],
      "links": [
        [
          "poetic",
          "poetic"
        ],
        [
          "-ō",
          "-o#Latin"
        ],
        [
          "-av-",
          "-av-#Latin"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(poetic, syncopated, rare) third-person singular perfect active indicative of -ō (first conjugation; verbs with the perfect infix -av-)"
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "indicative",
        "morpheme",
        "perfect",
        "poetic",
        "rare",
        "singular",
        "syncope",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/at/",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ät̪]",
      "tags": [
        "Classical"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/at/",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    },
    {
      "ipa": "[ät̪]",
      "note": "modern Italianate Ecclesiastical"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mt",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Maltese",
  "lang_code": "mt",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "extra": "noun plural suffix",
          "word": "-iet"
        }
      ],
      "categories": [
        "Maltese 1-syllable words",
        "Maltese entries with incorrect language header",
        "Maltese lemmas",
        "Maltese suffixes",
        "Maltese terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of -iet (noun plural suffix)"
      ],
      "links": [
        [
          "-iet",
          "-iet#Maltese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/aːt/"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Northern Sami 1-syllable words",
    "Northern Sami adjective-forming suffixes",
    "Northern Sami entries with incorrect language header",
    "Northern Sami even a-stem nouns",
    "Northern Sami even nouns",
    "Northern Sami lemmas",
    "Northern Sami non-gradating odd adjectives",
    "Northern Sami noun-forming suffixes",
    "Northern Sami odd adjectives",
    "Northern Sami suffixes",
    "Northern Sami terms derived from Proto-Samic",
    "Northern Sami terms inherited from Proto-Samic",
    "Northern Sami terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "smi-pro",
        "3": "*-ëŋkë"
      },
      "expansion": "Proto-Samic *-ëŋkë",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Samic *-ëŋkë.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-adj-odd-ng",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "attributive"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agiid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agiid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-agii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agiidda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-agis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agiin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-agiin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agiiguin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-agin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adjective-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ag"
      },
      "name": "se-infl-adj-odd-ng"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "guhkes juolgi (“long leg”) + -at → guhkesjuolggat (“long-legged”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Forms adjectives indicating something that is possessed as a characteristic."
      ],
      "senseid": [
        "se:characteristic"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈ-ah(t)/",
      "tags": [
        "Kautokeino"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Northern Sami 1-syllable words",
    "Northern Sami adjective-forming suffixes",
    "Northern Sami entries with incorrect language header",
    "Northern Sami even a-stem nouns",
    "Northern Sami even nouns",
    "Northern Sami lemmas",
    "Northern Sami non-gradating odd adjectives",
    "Northern Sami noun-forming suffixes",
    "Northern Sami odd adjectives",
    "Northern Sami suffixes",
    "Northern Sami terms derived from Proto-Samic",
    "Northern Sami terms derived from Proto-Uralic",
    "Northern Sami terms inherited from Proto-Samic",
    "Northern Sami terms inherited from Proto-Uralic",
    "Northern Sami terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "smi-pro",
        "3": "*-ëtē"
      },
      "expansion": "Proto-Samic *-ëtē",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*-eta"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *-eta",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-ea"
      },
      "expansion": "-ea",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "-eä"
      },
      "expansion": "-eä",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Samic *-ëtē, from Proto-Uralic *-eta. Related to Finnish -ea/-eä.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-adj-odd-ng",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "attributive"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-adat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-adiid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-adiid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-adii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-adiidda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-adis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-adiin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-adiin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-adiiguin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-adin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "suffix",
        "cat2": "adjective-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ad",
        "attr": "-"
      },
      "name": "se-infl-adj-odd-ng"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Forms adjectives from stems, without any particular meaning. Often, the more basic stem is an adverb, the adjective's own attributive form, or has fallen out of use altogether."
      ],
      "senseid": [
        "se:adjective"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈ-ah(t)/",
      "tags": [
        "Kautokeino"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Northern Sami 1-syllable words",
    "Northern Sami entries with incorrect language header",
    "Northern Sami even a-stem nouns",
    "Northern Sami even nouns",
    "Northern Sami lemmas",
    "Northern Sami noun-forming suffixes",
    "Northern Sami suffixes",
    "Northern Sami terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-even",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "hk-g gradation",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "Even a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aga",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agaid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkii",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agaide",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-agas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-again",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-again",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-agaiguin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "se-infl-noun-even",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkame",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkamet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkade",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkadet",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "possessive",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkaska",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ahkaset",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-ahka",
        "novowel": "1"
      },
      "name": "se-infl-noun-even"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "the suffix -a used with odd-syllable stems"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Form of the suffix -a used with odd-syllable stems."
      ],
      "links": [
        [
          "-a",
          "-a#Northern Sami"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈ-ah(t)/",
      "tags": [
        "Kautokeino"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "la",
        "3": "-ātus"
      },
      "expansion": "Latin -ātus",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin -ātus.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "suffix",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "-at n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Norwegian Bokmål entries with incorrect language header",
        "Norwegian Bokmål entries with language name categories using raw markup",
        "Norwegian Bokmål lemmas",
        "Norwegian Bokmål neuter suffixes",
        "Norwegian Bokmål noun-forming suffixes",
        "Norwegian Bokmål suffixes",
        "Norwegian Bokmål terms borrowed from Latin",
        "Norwegian Bokmål terms derived from Latin",
        "Norwegian Bokmål terms with non-redundant non-automated sortkeys"
      ],
      "glosses": [
        "used to form nouns"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "la",
        "3": "-atus"
      },
      "expansion": "Latin -atus",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin -atus.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "suffix",
        "g": "n"
      },
      "expansion": "-at n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Norwegian Nynorsk entries with incorrect language header",
        "Norwegian Nynorsk lemmas",
        "Norwegian Nynorsk neuter suffixes",
        "Norwegian Nynorsk suffixes",
        "Norwegian Nynorsk terms derived from Latin"
      ],
      "glosses": [
        "used to form nouns"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aiwwihtiz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aiwwihtiz",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ang",
        "2": "āwiht",
        "3": "",
        "4": "anything, something; at all"
      },
      "expansion": "Old English āwiht (“anything, something; at all”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fr",
        "2": "pas",
        "3": "",
        "4": "not"
      },
      "expansion": "French pas (“not”)",
      "name": "ncog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly from Proto-Germanic *aiwwihtiz, whence Old English āwiht (“anything, something; at all”). The prototype of ek veit-at 'I don't know' would then be Proto-Norse *ek ne wait aiwwihti 'I know not at all', after which *aiwwihti was reduced to -at and ne eventually dropped in a process identical to the origin of French pas (“not”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Norse entries with incorrect language header",
        "Old Norse lemmas",
        "Old Norse suffixes",
        "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
        "Old Norse terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "he knows not",
          "text": "hann veitat",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "negative verbal suffix; does not"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "eigi"
        },
        {
          "word": "né"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-a"
    },
    {
      "english": "after vowels",
      "word": "-t"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "phl",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Phalura",
  "lang_code": "phl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Phalura entries with incorrect language header",
        "Phalura lemmas",
        "Phalura suffixes",
        "Phalura terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "Second person plural suffix"
      ],
      "tags": [
        "morpheme",
        "plural",
        "second-person",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/-at/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "english": "With e-ending verb stems",
      "word": "-íit"
    },
    {
      "english": "With a-ending verb stems",
      "word": "-óot"
    },
    {
      "alt": "Biori",
      "word": "-et"
    },
    {
      "roman": "With e-ending verb stems in Biori",
      "word": "-éet"
    },
    {
      "roman": "With a-ending verb stems in Biori",
      "word": "-áat"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pl-decl-noun-m-in",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aty",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atów",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atowi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aty",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-acie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-acie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-aty",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "pl-decl-noun-m-pr",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aci",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aty",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "derogatory",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atów",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atowi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atom",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atów",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atami",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-acie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atach",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-acie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-aci",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pl",
        "2": "suffix",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-at m",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "at"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "pl-decl-noun-m-in"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "pl-decl-noun-m-pr"
    }
  ],
  "lang": "Polish",
  "lang_code": "pl",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Polish 1-syllable words",
        "Polish entries with incorrect language header",
        "Polish lemmas",
        "Polish links with manual fragments",
        "Polish links with redundant alt parameters",
        "Polish links with redundant wikilinks",
        "Polish masculine suffixes",
        "Polish suffixes",
        "Polish terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Polish/at",
        "Rhymes:Polish/at/1 syllable"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "anonim + -at → anonimat",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "forms masculine nouns; -ate, -age"
      ],
      "links": [
        [
          "-ate",
          "-ate"
        ],
        [
          "-age",
          "-age"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/at/"
    },
    {
      "rhymes": "-at"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "Inherited"
      },
      "expansion": "Inherited",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "-ātus",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Latin -ātus",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "la",
        "3": "-ātus"
      },
      "expansion": "Inherited from Latin -ātus",
      "name": "inh+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "itc-pro",
        "3": "*-ātos"
      },
      "expansion": "Proto-Italic *-ātos",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Inherited from Latin -ātus, from Proto-Italic *-ātos.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ată",
      "tags": [
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ați",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ate",
      "tags": [
        "feminine",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ro-decl-adj",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ată",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ați",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "indefinite",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ații",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "feminine",
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ați",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "genitive",
        "indefinite",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "indefinite",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atului",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-atei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aților",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-atelor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "feminine",
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-at m or n (feminine singular -ată, masculine plural -ați, feminine and neuter plural -ate)",
      "name": "ro-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "ro-decl-adj"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "-it"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Romanian adjective-forming suffixes",
        "Romanian entries with incorrect language header",
        "Romanian lemmas",
        "Romanian masculine suffixes",
        "Romanian neuter suffixes",
        "Romanian suffixes",
        "Romanian suffixes with multiple genders",
        "Romanian terms derived from Latin",
        "Romanian terms derived from Proto-Italic",
        "Romanian terms inherited from Latin",
        "Romanian terms inherited from Proto-Italic",
        "Romanian terms with IPA pronunciation"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "arunca (“to throw”) + -at → aruncat (“thrown”)",
          "type": "example"
        },
        {
          "text": "cânta (“to sing”) + -at → cântat (“sung”)",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used with a stem to form the masculine singular past participle of regular -a (first conjugation) verbs."
      ],
      "links": [
        [
          "past participle",
          "past participle#English"
        ],
        [
          "-a",
          "-a#Romanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/at/"
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "categories": [
    "Serbo-Croatian entries with incorrect language header",
    "Serbo-Croatian lemmas",
    "Serbo-Croatian suffixes",
    "Serbo-Croatian terms derived from German"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "de",
        "3": "-at"
      },
      "expansion": "German -at",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From German -at, first from direct loanwords, and later becoming productive on its own.",
  "forms": [
    {
      "form": "-ат",
      "tags": [
        "Cyrillic"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "-at (Cyrillic spelling -ат)",
      "name": "sh-suffix"
    }
  ],
  "lang": "Serbo-Croatian",
  "lang_code": "sh",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "examples": [
        {
          "text": "adrèsa → adrèsāt"
        },
        {
          "text": "ȗnija → unìjat"
        },
        {
          "text": "Ȃzija → Azìjat"
        },
        {
          "text": "Mìja → Mìjat"
        },
        {
          "text": "delegácija → delègāt"
        },
        {
          "text": "kandidírati → kandìdāt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.",
        "Denoting a person."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "dèkān → dekànāt"
        },
        {
          "text": "ekònom → ekonòmāt"
        },
        {
          "text": "kàlīf → kalìfāt"
        },
        {
          "text": "konzul → konzùlāt"
        },
        {
          "text": "màršāl → maršalat"
        },
        {
          "text": "pròtektor → protektòrāt"
        },
        {
          "text": "rȅktor → rektòrāt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.",
        "Denoting a room, building or field."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "dȍktor → doktòrāt"
        },
        {
          "text": "đȁkon → đakònāt"
        },
        {
          "text": "lȅktor → lektòrāt"
        },
        {
          "text": "pàtrōn → patrònāt"
        },
        {
          "text": "nàdbiskup → nadbiskùpāt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.",
        "Denoting an honor or service."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "èpiskop → episkòpāt"
        },
        {
          "text": "làik → laìkāt"
        },
        {
          "text": "pàtrīcīj → patricìjāt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.",
        "Denoting collectivity."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "bikarbóna → bikarbònāt"
        },
        {
          "text": "jod → jòdāt"
        },
        {
          "text": "separirati → sepàrāt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.",
        "Denoting things."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "examples": [
        {
          "text": "citírati → cìtāt"
        },
        {
          "text": "diktírati → dìktāt"
        },
        {
          "text": "hìstōrija → historìjāt"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used on nominal and verbal stems of loanwords, rarely of native words, to build nouns of various meanings.",
        "Denoting abstract notions."
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vo",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-at",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Volapük",
  "lang_code": "vo",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Volapük entries with incorrect language header",
        "Volapük lemmas",
        "Volapük suffixes"
      ],
      "glosses": [
        "Used to indicate an amount"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-at"
}
{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: -at m",
  "path": [
    "-at"
  ],
  "section": "Albanian",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-at",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: adjective-forming suffix",
  "path": [
    "-at"
  ],
  "section": "Catalan",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-at",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: noun-forming suffix",
  "path": [
    "-at"
  ],
  "section": "Catalan",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-at",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-20 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (1d5a7d1 and 304864d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.