"mīnaz" meaning in Proto-Germanic

See mīnaz in All languages combined, or Wiktionary

Determiner

IPA: /ˈmiː.nɑz/
Etymology: From pre-Proto-Germanic *mey-no-s, from Proto-Indo-European *éǵh₂ ~ *h₁mey, whence also *miz (“me”), + *-nos (adjectival suffix). Etymology templates: {{m|ine-pro||*mey-no-s}} *mey-no-s, {{der|gem-pro|ine-pro|*éǵh₂}} Proto-Indo-European *éǵh₂, {{m|ine-pro||*h₁mey}} *h₁mey, {{m|gem-pro|*miz|t=me}} *miz (“me”), {{m|ine-pro||*-nos|pos=adjectival suffix}} *-nos (adjectival suffix) Inflection templates: {{gem-decl-adj}}, {{gem-decl-ppron}} Forms: strong [table-tags], mīnaz [masculine, nominative, singular, strong], mīnai [masculine, nominative, plural, strong], mīnō [feminine, nominative, singular, strong], mīnôz [feminine, nominative, plural, strong], mīną [neuter, nominative, singular, strong], -at [neuter, nominative, singular, strong], -atō [neuter, nominative, singular, strong], mīnō [neuter, nominative, plural, strong], mīnanǭ [accusative, masculine, singular, strong], mīnanz [accusative, masculine, plural, strong], mīnǭ [accusative, feminine, singular, strong], mīnōz [accusative, feminine, plural, strong], mīną [accusative, neuter, singular, strong], -at [accusative, neuter, singular, strong], -atō [accusative, neuter, singular, strong], mīnō [accusative, neuter, plural, strong], mīnas [genitive, masculine, singular, strong], mīnis [genitive, masculine, singular, strong], mīnaizǫ̂ [genitive, masculine, plural, strong], mīnaizōz [feminine, genitive, singular, strong], mīnaizǫ̂ [feminine, genitive, plural, strong], mīnas [genitive, neuter, singular, strong], mīnis [genitive, neuter, singular, strong], mīnaizǫ̂ [genitive, neuter, plural, strong], mīnammai [dative, masculine, singular, strong], mīnaimaz [dative, masculine, plural, strong], mīnaizōi [dative, feminine, singular, strong], mīnaimaz [dative, feminine, plural, strong], mīnammai [dative, neuter, singular, strong], mīnaimaz [dative, neuter, plural, strong], mīnanō [instrumental, masculine, singular, strong], mīnaimiz [instrumental, masculine, plural, strong], mīnaizō [feminine, instrumental, singular, strong], mīnaimiz [feminine, instrumental, plural, strong], mīnanō [instrumental, neuter, singular, strong], mīnaimiz [instrumental, neuter, plural, strong], ek (unstr. *ik) [first-person, nominative, personal, pronoun, singular], þū [nominative, personal, pronoun, second-person, singular], *se- [nominative, personal, pronoun, reflexive, singular], mek (unstr. *mik) [accusative, first-person, personal, pronoun, singular], þek (unstr. *þik) [accusative, personal, pronoun, second-person, singular], sek (unstr. *sik) [accusative, personal, pronoun, reflexive, singular], miz [dative, first-person, instrumental, personal, pronoun, singular], þiz [dative, instrumental, personal, pronoun, second-person, singular], siz [dative, instrumental, personal, pronoun, reflexive, singular], mīnaz [first-person, personal, possessive, pronoun, singular], þīnaz [personal, possessive, pronoun, second-person, singular], sīnaz [personal, possessive, pronoun, reflexive, singular], wet (unstr. *wit) [dual, first-person, nominative, personal, pronoun], jut [dual, nominative, personal, pronoun, second-person], jit [dual, nominative, personal, pronoun, second-person], *se- [dual, nominative, personal, pronoun, reflexive], unk [accusative, dual, first-person, personal, pronoun], inkw [accusative, dual, personal, pronoun, second-person], sek (unstr. *sik) [accusative, dual, personal, pronoun, reflexive], unkiz [dative, dual, first-person, instrumental, personal, pronoun], inkwiz [dative, dual, instrumental, personal, pronoun, second-person], siz [dative, dual, instrumental, personal, pronoun, reflexive], unkeraz [dual, first-person, personal, possessive, pronoun], inkweraz [dual, personal, possessive, pronoun, second-person], sīnaz [dual, personal, possessive, pronoun, reflexive], wīz (unstr. *wiz) [first-person, nominative, personal, plural, pronoun], jūz [nominative, personal, plural, pronoun, second-person], jīz [nominative, personal, plural, pronoun, second-person], *se- [nominative, personal, plural, pronoun, reflexive], uns [accusative, first-person, personal, plural, pronoun], izwiz [accusative, personal, plural, pronoun, second-person], sek (unstr. *sik) [accusative, personal, plural, pronoun, reflexive], unsiz [dative, first-person, instrumental, personal, plural, pronoun], izwiz [dative, instrumental, personal, plural, pronoun, second-person], siz [dative, instrumental, personal, plural, pronoun, reflexive], unseraz [first-person, personal, plural, possessive, pronoun], izweraz [personal, plural, possessive, pronoun, second-person], sīnaz [personal, plural, possessive, pronoun, reflexive]
  1. my, mine; 1st person singular possessive Tags: reconstruction
    Sense id: mīnaz-gem-pro-det-8ApTLd3d Categories (other): Proto-Germanic determiners

Download JSON data for mīnaz meaning in Proto-Germanic (12.6kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*mīn"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *mīn\nOld English: mīn\nMiddle English: min\nEnglish: mine\nScots: mine\n⇒ Middle English: mi, me, mie, my (apocopated)\nEnglish: my\nScots: my, ma\nYola: mee\nOld Frisian: mīn\nNorth Frisian: man\nSaterland Frisian: min, mien\nWest Frisian: myn\nOld Saxon: mīn\nMiddle Low German: mīn\nGerman Low German: mien\nOld Dutch: mīn\nMiddle Dutch: mijn\nDutch: mijn\nLimburgish: mien\nOld High German: mīn\nMiddle High German: mīn\nAlemannic German: miin, myn\nBavarian: mei\nCimbrian: main, moi\nHunsrik: mein\nLuxembourgish: mäin\nGerman: mein\nVilamovian: maj\nYiddish: מײַן (mayn)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *mīn\nOld English: mīn\nMiddle English: min\nEnglish: mine\nScots: mine\n⇒ Middle English: mi, me, mie, my (apocopated)\nEnglish: my\nScots: my, ma\nYola: mee\nOld Frisian: mīn\nNorth Frisian: man\nSaterland Frisian: min, mien\nWest Frisian: myn\nOld Saxon: mīn\nMiddle Low German: mīn\nGerman Low German: mien\nOld Dutch: mīn\nMiddle Dutch: mijn\nDutch: mijn\nLimburgish: mien\nOld High German: mīn\nMiddle High German: mīn\nAlemannic German: miin, myn\nBavarian: mei\nCimbrian: main, moi\nHunsrik: mein\nLuxembourgish: mäin\nGerman: mein\nVilamovian: maj\nYiddish: מײַן (mayn)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "*ᛗᛁᚾᚨᛉ",
            "ts": "mīnaʀ"
          },
          "expansion": "Proto-Norse: *ᛗᛁᚾᚨᛉ (*minaʀ /⁠mīnaʀ⁠/)",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "ᛗᛁᚾᛁᚾᛟ",
            "pos": "m. acc. sg.",
            "ts": "mīninō"
          },
          "expansion": "ᛗᛁᚾᛁᚾᛟ (minino /⁠mīninō⁠/, m. acc. sg.)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "ᛗᛁᚾᚨᛊ",
            "pos": "m. gen. sg.",
            "ts": "mīnas"
          },
          "expansion": "ᛗᛁᚾᚨᛊ (minas /⁠mīnas⁠/, m. gen. sg.)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "ᛗᛁᚾᚢ",
            "pos": "f. nom. sg.",
            "ts": "mīnu"
          },
          "expansion": "ᛗᛁᚾᚢ (minu /⁠mīnu⁠/, f. nom. sg.)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Proto-Norse: *ᛗᛁᚾᚨᛉ (*minaʀ /⁠mīnaʀ⁠/) (attested forms: ᛗᛁᚾᛁᚾᛟ (minino /⁠mīninō⁠/, m. acc. sg.), ᛗᛁᚾᚨᛊ (minas /⁠mīnas⁠/, m. gen. sg.), ᛗᛁᚾᚢ (minu /⁠mīnu⁠/, f. nom. sg.))"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "mínn"
          },
          "expansion": "Old Norse: mínn, minn\nIcelandic: minn\nFaroese: mín\nNorwegian: min\nOld Swedish: mīn\nSwedish: min\nDanish: min",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: mínn, minn\nIcelandic: minn\nFaroese: mín\nNorwegian: min\nOld Swedish: mīn\nSwedish: min\nDanish: min"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐌼𐌴𐌹𐌽𐍃"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐌼𐌴𐌹𐌽𐍃 (meins)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐌼𐌴𐌹𐌽𐍃 (meins)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gme-cgo",
            "2": "mine"
          },
          "expansion": "Crimean Gothic: mine",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Crimean Gothic: mine"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "",
        "3": "*mey-no-s"
      },
      "expansion": "*mey-no-s",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*éǵh₂"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *éǵh₂",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "",
        "3": "*h₁mey"
      },
      "expansion": "*h₁mey",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*miz",
        "t": "me"
      },
      "expansion": "*miz (“me”)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "",
        "3": "*-nos",
        "pos": "adjectival suffix"
      },
      "expansion": "*-nos (adjectival suffix)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From pre-Proto-Germanic *mey-no-s, from Proto-Indo-European *éǵh₂ ~ *h₁mey, whence also *miz (“me”), + *-nos (adjectival suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīną",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīną",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-ppron",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ek (unstr. *ik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "*se-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mek (unstr. *mik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þek (unstr. *þik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sek (unstr. *sik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "siz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wet (unstr. *wit)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "jut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "*se-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "inkw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sek (unstr. *sik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unkiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "first-person",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unkeraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "wīz (unstr. *wiz)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "jūz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jīz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "*se-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "uns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "izwiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sek (unstr. *sik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unsiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "instrumental",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "izwiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unseraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "izweraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gem-decl-adj"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "gem-decl-ppron"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/mīnaz",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic determiners",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "my, mine; 1st person singular possessive"
      ],
      "id": "mīnaz-gem-pro-det-8ApTLd3d",
      "links": [
        [
          "my",
          "my"
        ],
        [
          "mine",
          "mine"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmiː.nɑz/"
    }
  ],
  "word": "mīnaz"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*mīn"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *mīn\nOld English: mīn\nMiddle English: min\nEnglish: mine\nScots: mine\n⇒ Middle English: mi, me, mie, my (apocopated)\nEnglish: my\nScots: my, ma\nYola: mee\nOld Frisian: mīn\nNorth Frisian: man\nSaterland Frisian: min, mien\nWest Frisian: myn\nOld Saxon: mīn\nMiddle Low German: mīn\nGerman Low German: mien\nOld Dutch: mīn\nMiddle Dutch: mijn\nDutch: mijn\nLimburgish: mien\nOld High German: mīn\nMiddle High German: mīn\nAlemannic German: miin, myn\nBavarian: mei\nCimbrian: main, moi\nHunsrik: mein\nLuxembourgish: mäin\nGerman: mein\nVilamovian: maj\nYiddish: מײַן (mayn)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *mīn\nOld English: mīn\nMiddle English: min\nEnglish: mine\nScots: mine\n⇒ Middle English: mi, me, mie, my (apocopated)\nEnglish: my\nScots: my, ma\nYola: mee\nOld Frisian: mīn\nNorth Frisian: man\nSaterland Frisian: min, mien\nWest Frisian: myn\nOld Saxon: mīn\nMiddle Low German: mīn\nGerman Low German: mien\nOld Dutch: mīn\nMiddle Dutch: mijn\nDutch: mijn\nLimburgish: mien\nOld High German: mīn\nMiddle High German: mīn\nAlemannic German: miin, myn\nBavarian: mei\nCimbrian: main, moi\nHunsrik: mein\nLuxembourgish: mäin\nGerman: mein\nVilamovian: maj\nYiddish: מײַן (mayn)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "*ᛗᛁᚾᚨᛉ",
            "ts": "mīnaʀ"
          },
          "expansion": "Proto-Norse: *ᛗᛁᚾᚨᛉ (*minaʀ /⁠mīnaʀ⁠/)",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "ᛗᛁᚾᛁᚾᛟ",
            "pos": "m. acc. sg.",
            "ts": "mīninō"
          },
          "expansion": "ᛗᛁᚾᛁᚾᛟ (minino /⁠mīninō⁠/, m. acc. sg.)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "ᛗᛁᚾᚨᛊ",
            "pos": "m. gen. sg.",
            "ts": "mīnas"
          },
          "expansion": "ᛗᛁᚾᚨᛊ (minas /⁠mīnas⁠/, m. gen. sg.)",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "ᛗᛁᚾᚢ",
            "pos": "f. nom. sg.",
            "ts": "mīnu"
          },
          "expansion": "ᛗᛁᚾᚢ (minu /⁠mīnu⁠/, f. nom. sg.)",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Proto-Norse: *ᛗᛁᚾᚨᛉ (*minaʀ /⁠mīnaʀ⁠/) (attested forms: ᛗᛁᚾᛁᚾᛟ (minino /⁠mīninō⁠/, m. acc. sg.), ᛗᛁᚾᚨᛊ (minas /⁠mīnas⁠/, m. gen. sg.), ᛗᛁᚾᚢ (minu /⁠mīnu⁠/, f. nom. sg.))"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non",
            "2": "mínn"
          },
          "expansion": "Old Norse: mínn, minn\nIcelandic: minn\nFaroese: mín\nNorwegian: min\nOld Swedish: mīn\nSwedish: min\nDanish: min",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Old Norse: mínn, minn\nIcelandic: minn\nFaroese: mín\nNorwegian: min\nOld Swedish: mīn\nSwedish: min\nDanish: min"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐌼𐌴𐌹𐌽𐍃"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐌼𐌴𐌹𐌽𐍃 (meins)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐌼𐌴𐌹𐌽𐍃 (meins)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gme-cgo",
            "2": "mine"
          },
          "expansion": "Crimean Gothic: mine",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Crimean Gothic: mine"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "",
        "3": "*mey-no-s"
      },
      "expansion": "*mey-no-s",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*éǵh₂"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *éǵh₂",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "",
        "3": "*h₁mey"
      },
      "expansion": "*h₁mey",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*miz",
        "t": "me"
      },
      "expansion": "*miz (“me”)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "",
        "3": "*-nos",
        "pos": "adjectival suffix"
      },
      "expansion": "*-nos (adjectival suffix)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From pre-Proto-Germanic *mey-no-s, from Proto-Indo-European *éǵh₂ ~ *h₁mey, whence also *miz (“me”), + *-nos (adjectival suffix).",
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīną",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnanǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnanz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīną",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnas",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnanō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-ppron",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ek (unstr. *ik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "*se-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mek (unstr. *mik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þek (unstr. *þik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sek (unstr. *sik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "siz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wet (unstr. *wit)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "jut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "*se-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "inkw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sek (unstr. *sik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unkiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "first-person",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unkeraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "wīz (unstr. *wiz)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "jūz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jīz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "*se-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "uns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "izwiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sek (unstr. *sik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unsiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "instrumental",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "izwiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unseraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "izweraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gem-decl-adj"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "gem-decl-ppron"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/mīnaz",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Germanic determiners",
        "Proto-Germanic lemmas",
        "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "my, mine; 1st person singular possessive"
      ],
      "links": [
        [
          "my",
          "my"
        ],
        [
          "mine",
          "mine"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmiː.nɑz/"
    }
  ],
  "word": "mīnaz"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Germanic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-01-28 from the enwiktionary dump dated 2024-01-20 using wiktextract (unknown and unknown). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.