"inkweraz" meaning in Proto-Germanic

See inkweraz in All languages combined, or Wiktionary

Determiner

IPA: /ˈiŋʷ.kʷe.rɑz/
Inflection templates: {{gem-decl-adj}}, {{gem-decl-ppron}} Forms: strong [table-tags], inkweraz [masculine, nominative, singular, strong], inkwirai [masculine, nominative, plural, strong], inkwerō [feminine, nominative, singular, strong], inkwerôz [feminine, nominative, plural, strong], inkwerą [neuter, nominative, singular, strong], -at [neuter, nominative, singular, strong], -atō [neuter, nominative, singular, strong], inkwerō [neuter, nominative, plural, strong], inkweranǭ [accusative, masculine, singular, strong], inkweranz [accusative, masculine, plural, strong], inkwerǭ [accusative, feminine, singular, strong], inkwerōz [accusative, feminine, plural, strong], inkwerą [accusative, neuter, singular, strong], -at [accusative, neuter, singular, strong], -atō [accusative, neuter, singular, strong], inkwerō [accusative, neuter, plural, strong], inkweras [genitive, masculine, singular, strong], inkwiris [genitive, masculine, singular, strong], inkwiraizǫ̂ [genitive, masculine, plural, strong], inkwiraizōz [feminine, genitive, singular, strong], inkwiraizǫ̂ [feminine, genitive, plural, strong], inkweras [genitive, neuter, singular, strong], inkwiris [genitive, neuter, singular, strong], inkwiraizǫ̂ [genitive, neuter, plural, strong], inkwerammai [dative, masculine, singular, strong], inkwiraimaz [dative, masculine, plural, strong], inkwiraizōi [dative, feminine, singular, strong], inkwiraimaz [dative, feminine, plural, strong], inkwerammai [dative, neuter, singular, strong], inkwiraimaz [dative, neuter, plural, strong], inkweranō [instrumental, masculine, singular, strong], inkwiraimiz [instrumental, masculine, plural, strong], inkwiraizō [feminine, instrumental, singular, strong], inkwiraimiz [feminine, instrumental, plural, strong], inkweranō [instrumental, neuter, singular, strong], inkwiraimiz [instrumental, neuter, plural, strong], no-table-tags [table-tags], ek (unstr. *ik) [first-person, nominative, personal, pronoun, singular], þū [nominative, personal, pronoun, second-person, singular], *se- [nominative, personal, pronoun, reflexive, singular], mek (unstr. *mik) [accusative, first-person, personal, pronoun, singular], þek (unstr. *þik) [accusative, personal, pronoun, second-person, singular], sek (unstr. *sik) [accusative, personal, pronoun, reflexive, singular], miz [dative, first-person, instrumental, personal, pronoun, singular], þiz [dative, instrumental, personal, pronoun, second-person, singular], siz [dative, instrumental, personal, pronoun, reflexive, singular], mīnaz [first-person, personal, possessive, pronoun, singular], þīnaz [personal, possessive, pronoun, second-person, singular], sīnaz [personal, possessive, pronoun, reflexive, singular], wet (unstr. *wit) [dual, first-person, nominative, personal, pronoun], jut [dual, nominative, personal, pronoun, second-person], jit [dual, nominative, personal, pronoun, second-person], *se- [dual, nominative, personal, pronoun, reflexive], unk [accusative, dual, first-person, personal, pronoun], inkw [accusative, dual, personal, pronoun, second-person], sek (unstr. *sik) [accusative, dual, personal, pronoun, reflexive], unkiz [dative, dual, first-person, instrumental, personal, pronoun], inkwiz [dative, dual, instrumental, personal, pronoun, second-person], siz [dative, dual, instrumental, personal, pronoun, reflexive], unkeraz [dual, first-person, personal, possessive, pronoun], inkweraz [dual, personal, possessive, pronoun, second-person], sīnaz [dual, personal, possessive, pronoun, reflexive], wīz (unstr. *wiz) [first-person, nominative, personal, plural, pronoun], jūz [nominative, personal, plural, pronoun, second-person], jīz [nominative, personal, plural, pronoun, second-person], *se- [nominative, personal, plural, pronoun, reflexive], uns [accusative, first-person, personal, plural, pronoun], izwiz [accusative, personal, plural, pronoun, second-person], sek (unstr. *sik) [accusative, personal, plural, pronoun, reflexive], unsiz [dative, first-person, instrumental, personal, plural, pronoun], izwiz [dative, instrumental, personal, plural, pronoun, second-person], siz [dative, instrumental, personal, plural, pronoun, reflexive], unseraz [first-person, personal, plural, possessive, pronoun], izweraz [personal, plural, possessive, pronoun, second-person], sīnaz [personal, plural, possessive, pronoun, reflexive]
  1. your, of you two; 2nd person dual possessive Tags: reconstruction

Download JSON data for inkweraz meaning in Proto-Germanic (11.5kB)

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*inkwar"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *inkwar\nOld English: incer\nMiddle English: inker\nOld Saxon: inker, inka\nOld High German: enker\nMiddle High German: enker\nYiddish: ענקער (enker) (Poylish)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *inkwar\nOld English: incer\nMiddle English: inker\nOld Saxon: inker, inka\nOld High German: enker\nMiddle High German: enker\nYiddish: ענקער (enker) (Poylish)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "*ᛁᛜᚲᚹᚨᚱᚨᛉ"
          },
          "expansion": "Proto-Norse: *ᛁᛜᚲᚹᚨᚱᚨᛉ (*iŋkwaraʀ)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Norse: *ᛁᛜᚲᚹᚨᚱᚨᛉ (*iŋkwaraʀ)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non-own",
            "2": "ykkarr",
            "3": "*þykkarr"
          },
          "expansion": "Old West Norse: ykkarr, *þykkarr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old West Norse: ykkarr, *þykkarr"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "ykkar"
          },
          "expansion": "Icelandic: ykkar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: ykkar"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "tykkara"
          },
          "expansion": "Faroese: tykkara",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: tykkara"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "dykkar"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: dykkar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: dykkar"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non-oen",
            "2": "*ikkarʀ"
          },
          "expansion": "Old East Norse: *ikkarʀ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old East Norse: *ikkarʀ"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "*ikkar"
          },
          "expansion": "Old Swedish: *ikkar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: *ikkar"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "ikken"
          },
          "expansion": "ikken",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "ikko"
          },
          "expansion": "ikko",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "ikka"
          },
          "expansion": "ikka",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Dalian: ikken, ikko, ikka"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐌹𐌲𐌵𐌰𐍂"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐌹𐌲𐌵𐌰𐍂 (igqar)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐌹𐌲𐌵𐌰𐍂 (igqar)"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwirai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweranǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweranz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweras",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiris",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweras",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiris",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweranō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweranō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-ppron",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ek (unstr. *ik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "*se-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mek (unstr. *mik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þek (unstr. *þik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sek (unstr. *sik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "siz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wet (unstr. *wit)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "jut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "*se-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "inkw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sek (unstr. *sik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unkiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "first-person",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unkeraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "wīz (unstr. *wiz)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "jūz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jīz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "*se-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "uns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "izwiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sek (unstr. *sik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unsiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "instrumental",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "izwiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unseraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "izweraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gem-decl-adj"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "gem-decl-ppron"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/inkweraz",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic determiners",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Germanic possessive determiners",
          "parents": [
            "Possessive determiners",
            "Determiners",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "your, of you two; 2nd person dual possessive"
      ],
      "id": "en-inkweraz-gem-pro-det-ivgySE41",
      "links": [
        [
          "your",
          "your"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈiŋʷ.kʷe.rɑz/"
    }
  ],
  "word": "inkweraz"
}
{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmw-pro",
            "2": "*inkwar"
          },
          "expansion": "Proto-West Germanic: *inkwar\nOld English: incer\nMiddle English: inker\nOld Saxon: inker, inka\nOld High German: enker\nMiddle High German: enker\nYiddish: ענקער (enker) (Poylish)",
          "name": "desctree"
        }
      ],
      "text": "Proto-West Germanic: *inkwar\nOld English: incer\nMiddle English: inker\nOld Saxon: inker, inka\nOld High German: enker\nMiddle High German: enker\nYiddish: ענקער (enker) (Poylish)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-pro",
            "2": "*ᛁᛜᚲᚹᚨᚱᚨᛉ"
          },
          "expansion": "Proto-Norse: *ᛁᛜᚲᚹᚨᚱᚨᛉ (*iŋkwaraʀ)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Norse: *ᛁᛜᚲᚹᚨᚱᚨᛉ (*iŋkwaraʀ)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non-own",
            "2": "ykkarr",
            "3": "*þykkarr"
          },
          "expansion": "Old West Norse: ykkarr, *þykkarr",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old West Norse: ykkarr, *þykkarr"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "ykkar"
          },
          "expansion": "Icelandic: ykkar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: ykkar"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "tykkara"
          },
          "expansion": "Faroese: tykkara",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: tykkara"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "dykkar"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: dykkar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: dykkar"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "non-oen",
            "2": "*ikkarʀ"
          },
          "expansion": "Old East Norse: *ikkarʀ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old East Norse: *ikkarʀ"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "*ikkar"
          },
          "expansion": "Old Swedish: *ikkar",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: *ikkar"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "ikken"
          },
          "expansion": "ikken",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "ikko"
          },
          "expansion": "ikko",
          "name": "l"
        },
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "ikka"
          },
          "expansion": "ikka",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Dalian: ikken, ikko, ikka"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "got",
            "2": "𐌹𐌲𐌵𐌰𐍂"
          },
          "expansion": "Gothic: 𐌹𐌲𐌵𐌰𐍂 (igqar)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Gothic: 𐌹𐌲𐌵𐌰𐍂 (igqar)"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "strong",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-adj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "a-stem",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwirai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerôz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweranǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweranz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerǭ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerą",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "-atō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweras",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiris",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraizōz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweras",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiris",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraizǫ̂",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraizōi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwerammai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraimaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweranō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraizō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweranō",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiraimiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural",
        "strong"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "gem-decl-ppron",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ek (unstr. *ik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þū",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "*se-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mek (unstr. *mik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þek (unstr. *þik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sek (unstr. *sik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "miz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "siz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "þīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "reflexive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wet (unstr. *wit)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "jut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "*se-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "nominative",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "first-person",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "inkw",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sek (unstr. *sik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unkiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "first-person",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "inkwiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "instrumental",
        "personal",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unkeraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "first-person",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "inkweraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "personal",
        "possessive",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "wīz (unstr. *wiz)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "jūz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "jīz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "*se-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "uns",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "izwiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sek (unstr. *sik)",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unsiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "instrumental",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "izwiz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "siz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "instrumental",
        "personal",
        "plural",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    },
    {
      "form": "unseraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun"
      ]
    },
    {
      "form": "izweraz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sīnaz",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "personal",
        "plural",
        "possessive",
        "pronoun",
        "reflexive"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "gem-decl-adj"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "gem-decl-ppron"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Germanic",
  "lang_code": "gem-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Germanic/inkweraz",
  "pos": "det",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Germanic a-stem adjectives",
        "Proto-Germanic determiners",
        "Proto-Germanic entries with incorrect language header",
        "Proto-Germanic lemmas",
        "Proto-Germanic possessive determiners",
        "Proto-Germanic terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "your, of you two; 2nd person dual possessive"
      ],
      "links": [
        [
          "your",
          "your"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈiŋʷ.kʷe.rɑz/"
    }
  ],
  "word": "inkweraz"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Proto-Germanic dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-13 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (ee658f9 and be4df6b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.