"ilma" meaning in All languages combined

See ilma on Wiktionary

Noun [Estonian]

Head templates: {{head|et|noun form}} ilma
  1. genitive singular of ilm Tags: form-of, genitive, singular Form of: ilm
    Sense id: en-ilma-et-noun-qnIHrf52 Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian prepositions Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 31 31 31 7 Disambiguation of Estonian prepositions: 35 22 22 21
  2. partitive singular of ilm Tags: form-of, partitive, singular Form of: ilm
    Sense id: en-ilma-et-noun-BBLQa0yX Categories (other): Estonian entries with incorrect language header Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 31 31 31 7
  3. illative singular of ilm Tags: form-of, illative, singular Form of: ilm
    Sense id: en-ilma-et-noun-wtB4HJxz Categories (other): Estonian entries with incorrect language header Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 31 31 31 7

Preposition [Estonian]

Head templates: {{head|et|preposition}} ilma
  1. (governs the abessive) without
    Sense id: en-ilma-et-prep-EhayqIl1

Noun [Finnish]

IPA: /ˈilmɑ/, [ˈilmɑ̝]
Rhymes: -ilmɑ Etymology: From Proto-Finnic *ilma (“air, sky, weather”), from Proto-Uralic *ilma (“sky, weather, god”). Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*ilma||air, sky, weather}} Proto-Finnic *ilma (“air, sky, weather”), {{inh|fi|urj-pro|*ilma||sky, weather, god}} Proto-Uralic *ilma (“sky, weather, god”) Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} ilma, {{fi-noun}} ilma Inflection templates: {{fi-decl-kala|ilm|||a}} Forms: no-table-tags [table-tags], ilma [nominative, singular], ilmat [nominative, plural], ilma [accusative, nominative, singular], ilmat [accusative, nominative, plural], ilman [accusative, genitive, singular], ilmat [accusative, genitive, plural], ilman [genitive, singular], ilmojen [genitive, plural], ilmain [genitive, plural, rare], ilmaa [partitive, singular], ilmoja [partitive, plural], ilmassa [inessive, singular], ilmoissa [inessive, plural], ilmasta [elative, singular], ilmoista [elative, plural], ilmaan [illative, singular], ilmoihin [illative, plural], ilmalla [adessive, singular], ilmoilla [adessive, plural], ilmalta [ablative, singular], ilmoilta [ablative, plural], ilmalle [allative, singular], ilmoille [allative, plural], ilmana [essive, singular], ilmoina [essive, plural], ilmaksi [singular, translative], ilmoiksi [plural, translative], ilmatta [abessive, singular], ilmoitta [abessive, plural], - [instructive, singular], ilmoin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], ilmani [nominative, singular], ilmani [nominative, plural], ilmani [accusative, nominative, singular], ilmani [accusative, nominative, plural], ilmani [accusative, genitive, singular], ilmani [accusative, genitive, plural], ilmani [genitive, singular], ilmojeni [genitive, plural], ilmaini [genitive, plural, rare], ilmaani [partitive, singular], ilmojani [partitive, plural], ilmassani [inessive, singular], ilmoissani [inessive, plural], ilmastani [elative, singular], ilmoistani [elative, plural], ilmaani [illative, singular], ilmoihini [illative, plural], ilmallani [adessive, singular], ilmoillani [adessive, plural], ilmaltani [ablative, singular], ilmoiltani [ablative, plural], ilmalleni [allative, singular], ilmoilleni [allative, plural], ilmanani [essive, singular], ilmoinani [essive, plural], ilmakseni [singular, translative], ilmoikseni [plural, translative], ilmattani [abessive, singular], ilmoittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], ilmoineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], ilmasi [nominative, singular], ilmasi [nominative, plural], ilmasi [accusative, nominative, singular], ilmasi [accusative, nominative, plural], ilmasi [accusative, genitive, singular], ilmasi [accusative, genitive, plural], ilmasi [genitive, singular], ilmojesi [genitive, plural], ilmaisi [genitive, plural, rare], ilmaasi [partitive, singular], ilmojasi [partitive, plural], ilmassasi [inessive, singular], ilmoissasi [inessive, plural], ilmastasi [elative, singular], ilmoistasi [elative, plural], ilmaasi [illative, singular], ilmoihisi [illative, plural], ilmallasi [adessive, singular], ilmoillasi [adessive, plural], ilmaltasi [ablative, singular], ilmoiltasi [ablative, plural], ilmallesi [allative, singular], ilmoillesi [allative, plural], ilmanasi [essive, singular], ilmoinasi [essive, plural], ilmaksesi [singular, translative], ilmoiksesi [plural, translative], ilmattasi [abessive, singular], ilmoittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], ilmoinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], ilmamme [nominative, singular], ilmamme [nominative, plural], ilmamme [accusative, nominative, singular], ilmamme [accusative, nominative, plural], ilmamme [accusative, genitive, singular], ilmamme [accusative, genitive, plural], ilmamme [genitive, singular], ilmojemme [genitive, plural], ilmaimme [genitive, plural, rare], ilmaamme [partitive, singular], ilmojamme [partitive, plural], ilmassamme [inessive, singular], ilmoissamme [inessive, plural], ilmastamme [elative, singular], ilmoistamme [elative, plural], ilmaamme [illative, singular], ilmoihimme [illative, plural], ilmallamme [adessive, singular], ilmoillamme [adessive, plural], ilmaltamme [ablative, singular], ilmoiltamme [ablative, plural], ilmallemme [allative, singular], ilmoillemme [allative, plural], ilmanamme [essive, singular], ilmoinamme [essive, plural], ilmaksemme [singular, translative], ilmoiksemme [plural, translative], ilmattamme [abessive, singular], ilmoittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], ilmoinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], ilmanne [nominative, singular], ilmanne [nominative, plural], ilmanne [accusative, nominative, singular], ilmanne [accusative, nominative, plural], ilmanne [accusative, genitive, singular], ilmanne [accusative, genitive, plural], ilmanne [genitive, singular], ilmojenne [genitive, plural], ilmainne [genitive, plural, rare], ilmaanne [partitive, singular], ilmojanne [partitive, plural], ilmassanne [inessive, singular], ilmoissanne [inessive, plural], ilmastanne [elative, singular], ilmoistanne [elative, plural], ilmaanne [illative, singular], ilmoihinne [illative, plural], ilmallanne [adessive, singular], ilmoillanne [adessive, plural], ilmaltanne [ablative, singular], ilmoiltanne [ablative, plural], ilmallenne [allative, singular], ilmoillenne [allative, plural], ilmananne [essive, singular], ilmoinanne [essive, plural], ilmaksenne [singular, translative], ilmoiksenne [plural, translative], ilmattanne [abessive, singular], ilmoittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], ilmoinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], ilmansa [nominative, singular], ilmansa [nominative, plural], ilmansa [accusative, nominative, singular], ilmansa [accusative, nominative, plural], ilmansa [accusative, genitive, singular], ilmansa [accusative, genitive, plural], ilmansa [genitive, singular], ilmojensa [genitive, plural], ilmainsa [genitive, plural, rare], ilmaansa [partitive, singular], ilmojaan [partitive, plural], ilmojansa [partitive, plural], ilmassaan [inessive, singular], ilmassansa [inessive, singular], ilmoissaan [inessive, plural], ilmoissansa [inessive, plural], ilmastaan [elative, singular], ilmastansa [elative, singular], ilmoistaan [elative, plural], ilmoistansa [elative, plural], ilmaansa [illative, singular], ilmoihinsa [illative, plural], ilmallaan [adessive, singular], ilmallansa [adessive, singular], ilmoillaan [adessive, plural], ilmoillansa [adessive, plural], ilmaltaan [ablative, singular], ilmaltansa [ablative, singular], ilmoiltaan [ablative, plural], ilmoiltansa [ablative, plural], ilmalleen [allative, singular], ilmallensa [allative, singular], ilmoilleen [allative, plural], ilmoillensa [allative, plural], ilmanaan [essive, singular], ilmanansa [essive, singular], ilmoinaan [essive, plural], ilmoinansa [essive, plural], ilmakseen [singular, translative], ilmaksensa [singular, translative], ilmoikseen [plural, translative], ilmoiksensa [plural, translative], ilmattaan [abessive, singular], ilmattansa [abessive, singular], ilmoittaan [abessive, plural], ilmoittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], ilmoineen [comitative, plural], ilmoinensa [comitative, plural]
  1. air Categories (topical): Air
    Sense id: en-ilma-fi-noun-n-Qw5SdG Disambiguation of Air: 100 0 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish entries with topic categories using raw markup, Finnish kala-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Finnish entries with topic categories using raw markup: 50 50 Disambiguation of Finnish kala-type nominals: 50 50
  2. weather Synonyms: sää
    Sense id: en-ilma-fi-noun-5ecr6048 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish entries with topic categories using raw markup, Finnish kala-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Finnish entries with topic categories using raw markup: 50 50 Disambiguation of Finnish kala-type nominals: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Related terms: keli
Derived forms: Ilma, ilmaantua, ilmailla, ilmainen, ilmaista, ilman, Ilmanen, Ilmari, Ilmarinen, ilmastaa, ilmasto, ilmastua, ilmata, Ilmatar, ilmaton, ilmava, ilme, Ilmi, ilmi, Ilmo, ilmoinen, ilmoitse, ilmoittaa, pahan ilman lintu, ahtoilma, hengitysilma, huokosilma, huoneilma, ilma-akrobatia, ilma-alus, ilmaannousu, ilma-ase, ilma-aukko, ilmafriteerauskeitin, ilmahehku, ilmaherruus, ilmahoito, ilmahormi, ilmahuokonen, ilmahyökkäys, ilmahälytys, ilmaisku, ilmajarru, ilmajarrutus, ilmajohto, Ilmajoki, ilmajoukko, ilmajousi, ilmajousitus, ilmajuoppo, ilmajuuri, Ilmajärvi, ilmajäähdytin, ilmajäähdytteinen, ilmajäähdytys, ilmakaapeli, ilmakaasu, ilmakammio, ilmakartoitus, ilmakehä, ilmakerros, ilmakiekko, ilmakiharrin, ilmakirje, ilmakitara, ilmakivääri, ilmakuiva, ilmakuivain, ilmakuivata, ilmakuivattaa, ilmakuivatus, ilmakuivaus, ilmakuljetus, ilmakulkuneuvo, ilmakumipyörä, ilmakumirengas, ilmakuoppa, ilmakupla, ilmakuva, ilmakuvata, ilmakuvaus, ilmakylpy, ilmakäytävä, ilmalaakeri, ilmalainausmerkki, ilmalaiva, ilmalasta, ilmalauta, ilmalento, ilmaliikenne, ilmalukko, ilmalämmitys, ilmalämpöpumppu, ilmamaali, ilmamassa, ilmamäärä, ilmanala, ilmanhenki, ilmanherruus, ilmankansi, ilmankierto, ilmankosteus, ilmankostutin, ilmankostutus, ilmankuivaaja, ilmankuivain, ilmanlaatu, ilmanohjain, ilmanopeus, ilmanotto, ilmanpaine, ilmanpitävä, ilmanpoisto, ilmanpuhallin, ilmanpuhdistin, ilmanraikaste, ilmanraikastin, ilmansaaste, ilmansulku, ilmansuodatin, ilmansuojelu, ilmansuunta, ilmanvaihto, ilmanvastus, ilmaontelo, ilmapakoinen, ilmapallo, ilmapatja, ilmapatsas, ilmaperspektiivi, ilmapiika, ilmapiiri, ilmapistooli, ilmapumppu, ilmapuntari, ilmapuolustus, ilmapurjehdus, ilmapussi, ilmaputki, ilmapyörre, ilmapöhö, ilmarako, ilmarata, ilmarengas, ilmarinta, ilmarosvo, ilmarosvous, ilmasilta, ilmasipuli, ilmasodankäynti, ilmasota, ilmasulku, ilmasuoja, ilmasuojelu, ilmataistelu, ilmataisteluohjus, ilmatankkaus, ilmatankkeri, ilmatasku, ilmatie, ilmatiede, ilmatiehyt, ilmatieteilijä, ilmatiivis, ilmatila, ilmatoiminta, ilmatorjunta, ilmatorvi, ilmatuki, ilmatyhjiö, ilmatyyny, ilmatähystys, ilmatäytteinen, ilmaurheilu, ilmavaara, ilmavaivat, ilmavalokuva, ilmavalokuvaus, ilmavalvonta, ilmavarsi, ilmavasara, ilmaveivi, ilmaverho, ilmaverso, ilmavirta, ilmavirtaus, ilmavoima, ilmavoimat, ilmavoitto, ilmavuoto, ilmaväli, ilmaväylä, ilmaylivoima, ilmaääni, Ilmoniemi, jumalanilma, jäteilma, jäähdytysilma, kalailma, keskuslämmitysilma, kevätilma, kierrätysilma, kiertoilmahengitys, kiertoilmakypsennin, kiertoilmauuni, koiranilma, korvausilma, kuumailmapallo, kuumailmapuhallin, kylmäilmapuhallin, lämminilmakuivaamo, lämminilmakuivuri, lämminilmapuhallin, maailma, meri-ilma, myrskyilma, pahanilmanlintu, paineilma, pakkasilma, palamisilma, poistoilma, poistoilmalämpöpumppu, polaari-ilma, poutailma, puhallusilma, pyryilma, raitisilma, rajuilma, sadeilma, siirtoilma, sisäilma, suojailma, syysilma, tuloilma, ukkosenilma, ukkosilma, ukonilma, ulkoilma, ulkoilmassa, ulospuhallusilma, vuoristoilma, yläilma, yöilma

Verb [Icelandic]

IPA: /ˈɪlma/
Rhymes: -ɪlma Head templates: {{head|is|verb|weak verb||third-person singular past indicative|ilmaði||{{{22}}}|supine|ilmað||{{{33}}}|cat2=weak verbs|head=}} ilma (weak verb, third-person singular past indicative ilmaði, supine ilmað) Inflection templates: {{is-conj-w4||i|lm|mp=-|pp=-}}, {{is-conj|ilma|ilmað|ilma|ilmum|ilmi|ilmum|ilmar|ilmið|ilmir|ilmið|ilmar|ilma|ilmi|ilmi|ilmaði|ilmuðum|ilmaði|ilmuðum|ilmaðir|ilmuðuð|ilmaðir|ilmuðuð|ilmaði|ilmuðu|ilmaði|ilmuðu|ilma|ilmaðu|ilmið|ilmast|ilmast|ilmast|ilmumst|ilmist|ilmumst|ilmast|ilmist|ilmist|ilmist|ilmast|ilmast|ilmist|ilmist|ilmaðist|ilmuðumst|ilmaðist|ilmuðumst|ilmaðist|ilmuðust|ilmaðist|ilmuðust|ilmaðist|ilmuðust|ilmaðist|ilmuðust|ilmast|ilmist|ilmandi|ilmaður|ilmuð|ilmað|ilmaðir|ilmaðar|ilmuð|ilmaðan|ilmaða|ilmað|ilmaða|ilmaðar|ilmuð|ilmuðum|ilmaðri|ilmuðu|ilmuðum|ilmuðum|ilmuðum|ilmaðs|ilmaðrar|ilmaðs|ilmaðra|ilmaðra|ilmaðra|ilmaði|ilmaða|ilmaða|ilmuðu|ilmuðu|ilmuðu|ilmaða|ilmuðu|ilmaða|ilmuðu|ilmuðu|ilmuðu|ilmaða|ilmuðu|ilmaða|ilmuðu|ilmuðu|100=ilmuðu|101=ilmaða|102=ilmuðu|103=ilmaða|104=ilmuðu|105=ilmuðu|106=ilmuðu|act={{{act}}}|mp=-|pp=-}} Forms: ilmaði [indicative, past, singular, third-person], ilmað [supine], no-table-tags [table-tags], að ilma [infinitive], ilmað [supine], ilmandi [participle, present], ég ilma [indicative, participle, present], við ilmum [indicative, present], ég ilmi [present, subjunctive], við ilmum [present, subjunctive], þú ilmar [indicative, participle, present], þið ilmið [indicative, present], þú ilmir [present, subjunctive], þið ilmið [present, subjunctive], hann [indicative, participle, present], hún [indicative, participle, present], það ilmar [indicative, participle, present], þeir [indicative, present], þær [indicative, present], þau ilma [indicative, present], hann [present, subjunctive], hún [present, subjunctive], það ilmi [present, subjunctive], þeir [present, subjunctive], þær [present, subjunctive], þau ilmi [present, subjunctive], ég ilmaði [indicative, participle, past, present], við ilmuðum [indicative, past], ég ilmaði [past, subjunctive], við ilmuðum [past, subjunctive], þú ilmaðir [indicative, participle, past, present], þið ilmuðuð [indicative, past], þú ilmaðir [past, subjunctive], þið ilmuðuð [past, subjunctive], hann [indicative, participle, past, present], hún [indicative, participle, past, present], það ilmaði [indicative, participle, past, present], þeir [indicative, past], þær [indicative, past], þau ilmuðu [indicative, past], hann [past, subjunctive], hún [past, subjunctive], það ilmaði [past, subjunctive], þeir [past, subjunctive], þær [past, subjunctive], þau ilmuðu [past, subjunctive], ilma (þú) [indicative, participle, past, present], ilmið (þið) [indicative, past], ilmaðu [indicative, participle, past, present, pronoun-included], ilmiði [indicative, past, pronoun-included]
  1. (intransitive) to smell pleasant, to give off a pleasant scent Tags: intransitive, weak Synonyms (to smell pleasant): anga Derived forms: ilmandi (english: pleasant-smelling), ilmur (english: pleasant scent)
    Sense id: en-ilma-is-verb-8cQL42tk Categories (other): Icelandic entries with incorrect language header

Noun [Ingrian]

IPA: /ˈilmɑ/ [Ala-Laukaa], [ˈiɫm] [Ala-Laukaa], /ˈilmɑ/ [Soikkola], [ˈiɫmɑ] [Soikkola]
Rhymes: -ilm, -ilmɑ Etymology: From Proto-Finnic *ilma, from Proto-Uralic *ilma. Cognates include Finnish ilma and Estonian ilm. Etymology templates: {{inh|izh|urj-fin-pro|*ilma}} Proto-Finnic *ilma, {{inh|izh|urj-pro|*ilma}} Proto-Uralic *ilma, {{cog|fi|ilma}} Finnish ilma, {{cog|et|ilm}} Estonian ilm Head templates: {{head|izh|noun}} ilma Forms: no-table-tags [table-tags], ilma [nominative, singular], ilmat [nominative, plural], ilman [genitive, singular], ilmoin [genitive, plural], ilmaa [partitive, singular], ilmoja [partitive, plural], ilmaa [illative, singular], ilmoi [illative, plural], ilmaas [inessive, singular], ilmois [inessive, plural], ilmast [elative, singular], ilmoist [elative, plural], ilmalle [allative, singular], ilmoille [allative, plural], ilmaal [adessive, singular], ilmoil [adessive, plural], ilmalt [ablative, singular], ilmoilt [ablative, plural], ilmaks [singular, translative], ilmoiks [plural, translative], ilmanna [essive, singular], ilmaan [essive, singular], ilmoinna [essive, plural], ilmoin [essive, plural], ilmant [exessive, singular], ilmoint [exessive, plural]
  1. weather Derived forms: ilmahtua, ilmalintu, ilmolintu, maailma
    Sense id: en-ilma-izh-noun-5ecr6048
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (topical): Atmosphere
Etymology number: 1 Disambiguation of Atmosphere: 0 0

Preposition [Ingrian]

IPA: /ˈilmɑ/ [Ala-Laukaa], [ˈiɫm] [Ala-Laukaa], /ˈilmɑ/ [Soikkola], [ˈiɫmɑ] [Soikkola]
Rhymes: -ilm, -ilmɑ Etymology: See the etymology of the corresponding lemma form. Etymology templates: {{nonlemma}} See the etymology of the corresponding lemma form. Head templates: {{head|izh|preposition|+ partitive}} ilma (+ partitive)
  1. Alternative form of ilman Tags: alt-of, alternative, with-partitive Alternative form of: ilman
    Sense id: en-ilma-izh-prep-8qbtpgfr Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header, Ingrian prepositions Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 27 73 Disambiguation of Ingrian prepositions: 12 88
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (topical): Atmosphere
Etymology number: 2 Disambiguation of Atmosphere: 0 0

Noun [Karelian]

IPA: /ˈilmɑ/
Etymology: From Proto-Finnic *ilma. Cognates include Finnish ilma and Veps il'm. Etymology templates: {{inh|krl|urj-fin-pro|*ilma}} Proto-Finnic *ilma, {{cog|fi|ilma}} Finnish ilma, {{cog|vep|il'm}} Veps il'm Head templates: {{head|krl|nouns|genitive|ilman|||partitive|ilmua|||||cat2=|f1request=1|f3request=1|head=}} ilma (genitive ilman, partitive ilmua), {{krl-noun|ilman|ilmua}} ilma (genitive ilman, partitive ilmua) Inflection templates: {{krl-decl-V/kala|m|m}}, {{krl-decl-table|ilma|ilman|ilmua|ilmah|ilmašša|ilmašta|ilmalla|ilmalta|ilmakši|ilmana|-|ilmatta|ilmat|ilmojen|ilmoja|ilmoih|ilmoissa|ilmoista|ilmoilla|ilmoilta|ilmoiksi|ilmoina|ilmoineh|ilmoitta|d=V|type=type 4/<i class="Latn mention" lang="krl">kala</i>, no gradation}}, {{krl-decl-T/kala|m|m}}, {{krl-decl-table|ilma|ilman|ilmua|ilmah|ilmašša|ilmašta|ilmalla|ilmalda|ilmakši|ilmana|ilmanke|ilmatta|ilmat|ilmoin|ilmoida|ilmoih|ilmoissa|ilmoista|ilmoilla|ilmoilda|ilmoiksi|ilmoina|ilmoinke|ilmoitta|d=T|type=type 4/<i class="Latn mention" lang="krl">kala</i> no gradation}}, {{krl-decl-poss}} Forms: ilman [genitive], ilmua [partitive], no-table-tags [table-tags], ilma [nominative, singular], ilmat [nominative, plural], ilman [genitive, singular], ilmojen [genitive, plural], ilmua [partitive, singular], ilmoja [partitive, plural], ilmah [illative, singular], ilmoih [illative, plural], ilmašša [inessive, singular], ilmoissa [inessive, plural], ilmašta [elative, singular], ilmoista [elative, plural], ilmalla [adessive, singular], ilmoilla [adessive, plural], ilmalta [ablative, singular], ilmoilta [ablative, plural], ilmakši [singular, translative], ilmoiksi [plural, translative], ilmana [essive, singular], ilmoina [essive, plural], - [comitative, singular], ilmoineh [comitative, plural], ilmatta [abessive, singular], ilmoitta [abessive, plural], no-table-tags [table-tags], ilma [nominative, singular], ilmat [nominative, plural], ilman [genitive, singular], ilmoin [genitive, plural], ilmua [partitive, singular], ilmoida [partitive, plural], ilmah [illative, singular], ilmoih [illative, plural], ilmašša [inessive, singular], ilmoissa [inessive, plural], ilmašta [elative, singular], ilmoista [elative, plural], ilmalla [adessive, singular], ilmoilla [adessive, plural], ilmalda [ablative, singular], ilmoilda [ablative, plural], ilmakši [singular, translative], ilmoiksi [plural, translative], ilmana [essive, singular], ilmoina [essive, plural], ilmanke [comitative, singular], ilmoinke [comitative, plural], ilmatta [abessive, singular], ilmoitta [abessive, plural], no-table-tags [table-tags], ilmani [first-person, possessive], ilmaš [possessive, second-person], ilmah [possessive, third-person]
  1. (North Karelian or dialectal) air
    Sense id: en-ilma-krl-noun-n-Qw5SdG Categories (other): North Karelian
  2. (North Karelian or dialectal) Synonym of šiä (“weather”) Synonyms: šiä [synonym, synonym-of]
    Sense id: en-ilma-krl-noun-7AZEfmjk Categories (other): North Karelian, Karelian entries with incorrect language header Disambiguation of Karelian entries with incorrect language header: 8 45 47
  3. (South Karelian or dialectal) Synonym of muailma (“world”) Synonyms: muailma [synonym, synonym-of] Synonyms (South Karelian): vozduha
    Sense id: en-ilma-krl-noun-qu4Apz-7 Categories (other): South Karelian, Karelian entries with incorrect language header Disambiguation of Karelian entries with incorrect language header: 8 45 47 Disambiguation of 'South Karelian': 0 5 95
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: muailma

Noun [Maltese]

IPA: /ˈɪl.ma/ Forms: ilmijiet [plural]
Etymology: From Arabic الْمَاء (al-māʔ), from مَاء (māʔ, “water”) with fused definite article اَل (al-). Etymology templates: {{inh|mt|ar||الْمَاء}} Arabic الْمَاء (al-māʔ) Head templates: {{mt-noun|g=m|p=ilmijiet}} ilma m (plural ilmijiet)
  1. water Tags: masculine Derived forms: ilma żahar, milwiem (alt: lewliemi)
    Sense id: en-ilma-mt-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Maltese entries with incorrect language header, Maltese terms with collocations

Noun [Oromo]

IPA: /ɪlmɐ/
Etymology: From Proto-Cushitic. Cognates include Somali ilmo (“child(ren)”). Etymology templates: {{der|om|cus-pro|-}} Proto-Cushitic, {{cog|so|ilmo||child(ren)}} Somali ilmo (“child(ren)”) Head templates: {{head|om|noun}} ilma
  1. son
    Sense id: en-ilma-om-noun-mKpmdUgl Categories (other): Oromo entries with incorrect language header

Noun [Proto-Finnic]

Etymology: From Proto-Finno-Ugric *ilma. The old religious sense "heaven" was mainly lost (save for the theonym *Ilmari), replaced by the Indo-European loanword *taivas. Etymology templates: {{inh|urj-fin-pro|fiu-pro|*ilma}} Proto-Finno-Ugric *ilma Inflection templates: {{urj-fin-decl|ilma}} Forms: no-table-tags [table-tags], ilma [nominative, singular], ilmat [nominative, plural], ilman [accusative, singular], ilmat [accusative, plural], ilman [genitive, singular], ilmadën [genitive, plural], ilmoidën [genitive, plural], ilmada [partitive, singular], ilmoida [partitive, plural], ilmassa [inessive, singular], ilmahna [inessive, singular], ilmoissa [inessive, plural], ilmoihna [inessive, plural], ilmasta [elative, singular], ilmoista [elative, plural], ilmahën [illative, singular], ilmoihën [illative, plural], ilmalla [adessive, singular], ilmoilla [adessive, plural], ilmalta [ablative, singular], ilmoilta [ablative, plural], ilmalën [allative, singular], ilmalëk [allative, singular], ilmoilën [allative, plural], ilmoilëk [allative, plural], ilmana [essive, singular], ilmoina [essive, plural], ilmaksi [singular, translative], ilmoiksi [plural, translative], ilman [instructive, singular], ilmoin [instructive, plural], ilmanëk [comitative, singular], ilmoinëk [comitative, plural], ilmatta [abessive, singular], ilmoitta [abessive, plural]
  1. air Tags: reconstruction
    Sense id: en-ilma-urj-fin-pro-noun-n-Qw5SdG Categories (other): Proto-Finnic entries with incorrect language header, Proto-Finnic nominals by type/a-oi Disambiguation of Proto-Finnic entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of Proto-Finnic nominals by type/a-oi: 33 33 33
  2. sky Tags: reconstruction
    Sense id: en-ilma-urj-fin-pro-noun-BfUU-ufK Categories (other): Proto-Finnic entries with incorrect language header, Proto-Finnic nominals by type/a-oi Disambiguation of Proto-Finnic entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of Proto-Finnic nominals by type/a-oi: 33 33 33
  3. weather Tags: reconstruction
    Sense id: en-ilma-urj-fin-pro-noun-5ecr6048 Categories (other): Proto-Finnic entries with incorrect language header, Proto-Finnic nominals by type/a-oi Disambiguation of Proto-Finnic entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of Proto-Finnic nominals by type/a-oi: 33 33 33
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: Ilmari, maailma

Noun [Proto-Uralic]

Head templates: {{head|urj-pro|noun}} *ilma
  1. sky, heaven Tags: reconstruction
    Sense id: en-ilma-urj-pro-noun-TO7qBk0O Categories (other): Proto-Uralic entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Uralic entries with incorrect language header: 33 33 33
  2. ? weather Tags: reconstruction
    Sense id: en-ilma-urj-pro-noun-OdlBMYog Categories (other): Proto-Uralic entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Uralic entries with incorrect language header: 33 33 33
  3. ? god Tags: reconstruction Synonyms (heaven, god): juma [Finno-Permic]
    Sense id: en-ilma-urj-pro-noun-BiWfV2o- Categories (other): Proto-Uralic entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Uralic entries with incorrect language header: 33 33 33 Disambiguation of 'heaven, god': 16 0 84
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: ?: *säŋe [weather, meteorology, climatology, natural-sciences]

Noun [Votic]

IPA: /ˈilmɑː/ (note: Luutsa, Liivtšülä), [ˈiɫmɑ] (note: Luutsa, Liivtšülä)
Rhymes: -ilmɑː Etymology: Compare Estonian ilma, Finnish ilman and Ingrian ilman. Etymology templates: {{cog|et|ilma}} Estonian ilma, {{cog|fi|ilman}} Finnish ilman, {{cog|izh|ilman}} Ingrian ilman Head templates: {{head|vot|noun}} ilma
  1. inflection of ilmõ: Tags: form-of, genitive, singular Form of: ilmõ
    Sense id: en-ilma-vot-noun-jfsplz~H Categories (other): Votic entries with incorrect language header, Votic prepositions Disambiguation of Votic entries with incorrect language header: 32 32 32 5 Disambiguation of Votic prepositions: 35 25 25 15
  2. inflection of ilmõ: Tags: form-of, partitive, singular Form of: ilmõ
    Sense id: en-ilma-vot-noun-uX~yYG-I Categories (other): Votic entries with incorrect language header Disambiguation of Votic entries with incorrect language header: 32 32 32 5
  3. inflection of ilmõ: Tags: form-of, illative, singular Form of: ilmõ
    Sense id: en-ilma-vot-noun-3o98xKft Categories (other): Votic entries with incorrect language header Disambiguation of Votic entries with incorrect language header: 32 32 32 5

Preposition [Votic]

IPA: /ˈilmɑː/ (note: Luutsa, Liivtšülä), [ˈiɫmɑ] (note: Luutsa, Liivtšülä)
Rhymes: -ilmɑː Etymology: Compare Estonian ilma, Finnish ilman and Ingrian ilman. Etymology templates: {{cog|et|ilma}} Estonian ilma, {{cog|fi|ilman}} Finnish ilman, {{cog|izh|ilman}} Ingrian ilman Head templates: {{head|vot|preposition}} ilma
  1. (~ + partitive) without Tags: with-partitive
    Sense id: en-ilma-vot-prep-EhayqIl1

Preposition [Võro]

Etymology: Genitive singular form of ilm. Head templates: {{head|vro|preposition}} ilma
  1. without Derived forms: ilmakäänüs
    Sense id: en-ilma-vro-prep-EhayqIl1 Categories (other): Võro entries with incorrect language header, Võro prepositions

Inflected forms

Download JSON data for ilma meaning in All languages combined (68.9kB)

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "without"
      ],
      "id": "en-ilma-et-prep-EhayqIl1",
      "links": [
        [
          "without",
          "without"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(governs the abessive) without"
      ],
      "raw_tags": [
        "governs the abessive"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 31 31 7",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "35 22 22 21",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ilm"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of ilm"
      ],
      "id": "en-ilma-et-noun-qnIHrf52",
      "links": [
        [
          "ilm",
          "ilm#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 31 31 7",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ilm"
        }
      ],
      "glosses": [
        "partitive singular of ilm"
      ],
      "id": "en-ilma-et-noun-BBLQa0yX",
      "links": [
        [
          "ilm",
          "ilm#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "31 31 31 7",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ilm"
        }
      ],
      "glosses": [
        "illative singular of ilm"
      ],
      "id": "en-ilma-et-noun-wtB4HJxz",
      "links": [
        [
          "ilm",
          "ilm#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "illative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Ilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaantua"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmailla"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaista"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilman"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Ilmanen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Ilmari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Ilmarinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmastaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmasto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmastua"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmata"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Ilmatar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaton"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmava"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilme"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Ilmi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Ilmo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmoinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmoitse"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmoittaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pahan ilman lintu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ahtoilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "hengitysilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "huokosilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "huoneilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilma-akrobatia"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilma-alus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaannousu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilma-ase"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilma-aukko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmafriteerauskeitin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmahehku"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaherruus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmahoito"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmahormi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmahuokonen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmahyökkäys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmahälytys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaisku"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmajarru"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmajarrutus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmajohto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Ilmajoki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmajoukko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmajousi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmajousitus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmajuoppo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmajuuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Ilmajärvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmajäähdytin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmajäähdytteinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmajäähdytys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakaapeli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakaasu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakammio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakartoitus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakehä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakerros"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakiekko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakiharrin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakirje"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakitara"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakivääri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakuiva"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakuivain"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakuivata"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakuivattaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakuivatus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakuivaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakuljetus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakulkuneuvo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakumipyörä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakumirengas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakuoppa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakupla"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakuva"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakuvata"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakuvaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakylpy"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmakäytävä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmalaakeri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmalainausmerkki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmalaiva"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmalasta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmalauta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmalento"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaliikenne"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmalukko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmalämmitys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmalämpöpumppu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmamaali"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmamassa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmamäärä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanala"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanhenki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanherruus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmankansi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmankierto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmankosteus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmankostutin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmankostutus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmankuivaaja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmankuivain"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanlaatu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanohjain"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanopeus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanotto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanpaine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanpitävä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanpoisto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanpuhallin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanpuhdistin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanraikaste"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanraikastin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmansaaste"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmansulku"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmansuodatin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmansuojelu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmansuunta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanvaihto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmanvastus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaontelo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapakoinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapallo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapatja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapatsas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaperspektiivi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapiika"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapiiri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapistooli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapumppu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapuntari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapuolustus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapurjehdus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapussi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaputki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapyörre"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmapöhö"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmarako"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmarata"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmarengas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmarinta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmarosvo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmarosvous"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmasilta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmasipuli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmasodankäynti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmasota"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmasulku"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmasuoja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmasuojelu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmataistelu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmataisteluohjus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatankkaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatankkeri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatasku"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatie"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatiede"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatiehyt"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatieteilijä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatiivis"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatila"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatoiminta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatorjunta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatorvi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatuki"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatyhjiö"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatyyny"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatähystys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmatäytteinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaurheilu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavaara"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavaivat"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavalokuva"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavalokuvaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavalvonta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavarsi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavasara"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaveivi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaverho"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaverso"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavirta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavirtaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavoima"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavoimat"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavoitto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmavuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaväli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaväylä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaylivoima"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilmaääni"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "Ilmoniemi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "jumalanilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "jäteilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "jäähdytysilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kalailma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "keskuslämmitysilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kevätilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kierrätysilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kiertoilmahengitys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kiertoilmakypsennin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kiertoilmauuni"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "koiranilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "korvausilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kuumailmapallo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kuumailmapuhallin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kylmäilmapuhallin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "lämminilmakuivaamo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "lämminilmakuivuri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "lämminilmapuhallin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "maailma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "meri-ilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "myrskyilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pahanilmanlintu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "paineilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pakkasilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "palamisilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "poistoilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "poistoilmalämpöpumppu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "polaari-ilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "poutailma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "puhallusilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pyryilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "raitisilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "rajuilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "sadeilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "siirtoilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "sisäilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "suojailma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "syysilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "tuloilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ukkosenilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ukkosilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ukonilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ulkoilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ulkoilmassa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ulospuhallusilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "vuoristoilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "yläilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "yöilma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma",
        "4": "",
        "5": "air, sky, weather"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma (“air, sky, weather”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*ilma",
        "4": "",
        "5": "sky, weather, god"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *ilma (“sky, weather, god”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma (“air, sky, weather”), from Proto-Uralic *ilma (“sky, weather, god”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ilma",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ilm",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "keli"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "100 0",
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Air",
          "orig": "fi:Air",
          "parents": [
            "Atmosphere",
            "Nature",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "She, the virgin of the air",
          "roman": "Olipa impi, ilman tyttö,",
          "text": "1849 Kalevala (Translation 1988 by Eino Friberg) 1:107-112",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "air"
      ],
      "id": "en-ilma-fi-noun-n-Qw5SdG",
      "links": [
        [
          "air",
          "air"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "How is the weather today?",
          "text": "Millainen ilma tänään on?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "weather"
      ],
      "id": "en-ilma-fi-noun-5ecr6048",
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "sää"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈilmɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmɑ"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "ilmaði",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmað",
      "tags": [
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "is-conj-w4",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "að ilma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmað",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ég ilma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "við ilmum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ég ilmi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "við ilmum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þú ilmar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þið ilmið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þú ilmir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þið ilmið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "hann",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hún",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "það ilmar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þeir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þær",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þau ilma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hann",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "hún",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "það ilmi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þeir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þær",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þau ilmi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ég ilmaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "við ilmuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ég ilmaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "við ilmuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þú ilmaðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þið ilmuðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "þú ilmaðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þið ilmuðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "hann",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hún",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "það ilmaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þeir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "þær",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "þau ilmuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hann",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "hún",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "það ilmaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þeir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þær",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þau ilmuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma (þú)",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmið (þið)",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present",
        "pronoun-included"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmiði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "pronoun-included"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "ilmað",
        "11": "",
        "12": "{{{33}}}",
        "2": "verb",
        "3": "weak verb",
        "4": "",
        "5": "third-person singular past indicative",
        "6": "ilmaði",
        "7": "",
        "8": "{{{22}}}",
        "9": "supine",
        "cat2": "weak verbs",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ilma (weak verb, third-person singular past indicative ilmaði, supine ilmað)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "lm",
        "mp": "-",
        "pp": "-"
      },
      "name": "is-conj-w4"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilma",
        "10": "ilmið",
        "100": "ilmuðu",
        "101": "ilmaða",
        "102": "ilmuðu",
        "103": "ilmaða",
        "104": "ilmuðu",
        "105": "ilmuðu",
        "106": "ilmuðu",
        "11": "ilmar",
        "12": "ilma",
        "13": "ilmi",
        "14": "ilmi",
        "15": "ilmaði",
        "16": "ilmuðum",
        "17": "ilmaði",
        "18": "ilmuðum",
        "19": "ilmaðir",
        "2": "ilmað",
        "20": "ilmuðuð",
        "21": "ilmaðir",
        "22": "ilmuðuð",
        "23": "ilmaði",
        "24": "ilmuðu",
        "25": "ilmaði",
        "26": "ilmuðu",
        "27": "ilma",
        "28": "ilmaðu",
        "29": "ilmið",
        "3": "ilma",
        "30": "ilmast",
        "31": "ilmast",
        "32": "ilmast",
        "33": "ilmumst",
        "34": "ilmist",
        "35": "ilmumst",
        "36": "ilmast",
        "37": "ilmist",
        "38": "ilmist",
        "39": "ilmist",
        "4": "ilmum",
        "40": "ilmast",
        "41": "ilmast",
        "42": "ilmist",
        "43": "ilmist",
        "44": "ilmaðist",
        "45": "ilmuðumst",
        "46": "ilmaðist",
        "47": "ilmuðumst",
        "48": "ilmaðist",
        "49": "ilmuðust",
        "5": "ilmi",
        "50": "ilmaðist",
        "51": "ilmuðust",
        "52": "ilmaðist",
        "53": "ilmuðust",
        "54": "ilmaðist",
        "55": "ilmuðust",
        "56": "ilmast",
        "57": "ilmist",
        "58": "ilmandi",
        "59": "ilmaður",
        "6": "ilmum",
        "60": "ilmuð",
        "61": "ilmað",
        "62": "ilmaðir",
        "63": "ilmaðar",
        "64": "ilmuð",
        "65": "ilmaðan",
        "66": "ilmaða",
        "67": "ilmað",
        "68": "ilmaða",
        "69": "ilmaðar",
        "7": "ilmar",
        "70": "ilmuð",
        "71": "ilmuðum",
        "72": "ilmaðri",
        "73": "ilmuðu",
        "74": "ilmuðum",
        "75": "ilmuðum",
        "76": "ilmuðum",
        "77": "ilmaðs",
        "78": "ilmaðrar",
        "79": "ilmaðs",
        "8": "ilmið",
        "80": "ilmaðra",
        "81": "ilmaðra",
        "82": "ilmaðra",
        "83": "ilmaði",
        "84": "ilmaða",
        "85": "ilmaða",
        "86": "ilmuðu",
        "87": "ilmuðu",
        "88": "ilmuðu",
        "89": "ilmaða",
        "9": "ilmir",
        "90": "ilmuðu",
        "91": "ilmaða",
        "92": "ilmuðu",
        "93": "ilmuðu",
        "94": "ilmuðu",
        "95": "ilmaða",
        "96": "ilmuðu",
        "97": "ilmaða",
        "98": "ilmuðu",
        "99": "ilmuðu",
        "act": "{{{act}}}",
        "mp": "-",
        "pp": "-"
      },
      "name": "is-conj"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "english": "pleasant-smelling",
          "word": "ilmandi"
        },
        {
          "english": "pleasant scent",
          "word": "ilmur"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to smell pleasant, to give off a pleasant scent"
      ],
      "id": "en-ilma-is-verb-8cQL42tk",
      "links": [
        [
          "smell",
          "smell"
        ],
        [
          "give off",
          "give off"
        ],
        [
          "scent",
          "scent"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to smell pleasant, to give off a pleasant scent"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "sense": "to smell pleasant",
          "word": "anga"
        }
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɪlma/"
    },
    {
      "rhymes": "-ɪlma"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "topical",
      "langcode": "izh",
      "name": "Atmosphere",
      "orig": "izh:Atmosphere",
      "parents": [
        "Nature",
        "All topics",
        "Fundamental"
      ],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *ilma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "Finnish ilma",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ilm"
      },
      "expansion": "Estonian ilm",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma, from Proto-Uralic *ilma. Cognates include Finnish ilma and Estonian ilm.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmois",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmant",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "il‧ma"
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "derived": [
        {
          "word": "ilmahtua"
        },
        {
          "word": "ilmalintu"
        },
        {
          "word": "ilmolintu"
        },
        {
          "word": "maailma"
        }
      ],
      "glosses": [
        "weather"
      ],
      "id": "en-ilma-izh-noun-5ecr6048",
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɫm]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈilmɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɫmɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ilm"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmɑ"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "topical",
      "langcode": "izh",
      "name": "Atmosphere",
      "orig": "izh:Atmosphere",
      "parents": [
        "Nature",
        "All topics",
        "Fundamental"
      ],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "preposition",
        "3": "+ partitive"
      },
      "expansion": "ilma (+ partitive)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "il‧ma"
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ilman"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "_dis": "27 73",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "12 88",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of ilman"
      ],
      "id": "en-ilma-izh-prep-8qbtpgfr",
      "links": [
        [
          "ilman",
          "ilman#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "with-partitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɫm]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈilmɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɫmɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ilm"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmɑ"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "muailma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "Finnish ilma",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "il'm"
      },
      "expansion": "Veps il'm",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma. Cognates include Finnish ilma and Veps il'm.",
  "forms": [
    {
      "form": "ilman",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmua",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-V/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "4/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmua",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmah",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmašša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmašta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmakši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoineh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-T/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "4/kala no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmua",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoida",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmah",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmašša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmašta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmakši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-poss",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmah",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "ilman",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "ilmua",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ilma (genitive ilman, partitive ilmua)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilman",
        "2": "ilmua"
      },
      "expansion": "ilma (genitive ilman, partitive ilmua)",
      "name": "krl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "il‧ma"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "m"
      },
      "name": "krl-decl-V/kala"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilma",
        "10": "ilmana",
        "11": "-",
        "12": "ilmatta",
        "13": "ilmat",
        "14": "ilmojen",
        "15": "ilmoja",
        "16": "ilmoih",
        "17": "ilmoissa",
        "18": "ilmoista",
        "19": "ilmoilla",
        "2": "ilman",
        "20": "ilmoilta",
        "21": "ilmoiksi",
        "22": "ilmoina",
        "23": "ilmoineh",
        "24": "ilmoitta",
        "3": "ilmua",
        "4": "ilmah",
        "5": "ilmašša",
        "6": "ilmašta",
        "7": "ilmalla",
        "8": "ilmalta",
        "9": "ilmakši",
        "d": "V",
        "type": "type 4/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">kala</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "m"
      },
      "name": "krl-decl-T/kala"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilma",
        "10": "ilmana",
        "11": "ilmanke",
        "12": "ilmatta",
        "13": "ilmat",
        "14": "ilmoin",
        "15": "ilmoida",
        "16": "ilmoih",
        "17": "ilmoissa",
        "18": "ilmoista",
        "19": "ilmoilla",
        "2": "ilman",
        "20": "ilmoilda",
        "21": "ilmoiksi",
        "22": "ilmoina",
        "23": "ilmoinke",
        "24": "ilmoitta",
        "3": "ilmua",
        "4": "ilmah",
        "5": "ilmašša",
        "6": "ilmašta",
        "7": "ilmalla",
        "8": "ilmalda",
        "9": "ilmakši",
        "d": "T",
        "type": "type 4/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">kala</i> no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "krl-decl-poss"
    }
  ],
  "lang": "Karelian",
  "lang_code": "krl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "North Karelian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "air"
      ],
      "id": "en-ilma-krl-noun-n-Qw5SdG",
      "links": [
        [
          "air",
          "air"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(North Karelian or dialectal) air"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "North Karelian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "8 45 47",
          "kind": "other",
          "name": "Karelian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of šiä (“weather”)"
      ],
      "id": "en-ilma-krl-noun-7AZEfmjk",
      "links": [
        [
          "šiä",
          "šiä#Karelian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(North Karelian or dialectal) Synonym of šiä (“weather”)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "extra": "weather",
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "šiä"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "South Karelian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "8 45 47",
          "kind": "other",
          "name": "Karelian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of muailma (“world”)"
      ],
      "id": "en-ilma-krl-noun-qu4Apz-7",
      "links": [
        [
          "muailma",
          "muailma#Karelian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(South Karelian or dialectal) Synonym of muailma (“world”)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "extra": "world",
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "muailma"
        },
        {
          "_dis1": "0 5 95",
          "sense": "South Karelian",
          "word": "vozduha"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmɑ/"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mt",
        "2": "ar",
        "3": "",
        "4": "الْمَاء"
      },
      "expansion": "Arabic الْمَاء (al-māʔ)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic الْمَاء (al-māʔ), from مَاء (māʔ, “water”) with fused definite article اَل (al-).",
  "forms": [
    {
      "form": "ilmijiet",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "p": "ilmijiet"
      },
      "expansion": "ilma m (plural ilmijiet)",
      "name": "mt-noun"
    }
  ],
  "lang": "Maltese",
  "lang_code": "mt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Maltese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Maltese terms with collocations",
          "parents": [
            "Terms with collocations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "ilma żahar"
        },
        {
          "alt": "lewliemi",
          "word": "milwiem"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "sea water",
          "text": "ilma baħar"
        },
        {
          "english": "clear water",
          "text": "ilma ċar"
        },
        {
          "english": "fizzy water",
          "text": "ilma effervixxenti"
        },
        {
          "english": "pure water",
          "text": "ilma fin"
        },
        {
          "english": "running water",
          "text": "ilma ġieri"
        },
        {
          "english": "fresh water",
          "text": "ilma ħelu"
        },
        {
          "english": "cold water",
          "text": "ilma kiesaħ"
        },
        {
          "english": "holy water",
          "text": "ilma mbierek"
        },
        {
          "english": "brackish water",
          "text": "ilma mieġi"
        },
        {
          "english": "stagnant water",
          "text": "ilma qiegħed"
        },
        {
          "english": "mineral water",
          "text": "ilma minerali"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-ilma-mt-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɪl.ma/"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "om",
        "2": "cus-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Cushitic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "so",
        "2": "ilmo",
        "3": "",
        "4": "child(ren)"
      },
      "expansion": "Somali ilmo (“child(ren)”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Cushitic. Cognates include Somali ilmo (“child(ren)”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "om",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Oromo",
  "lang_code": "om",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Oromo entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "son"
      ],
      "id": "en-ilma-om-noun-mKpmdUgl",
      "links": [
        [
          "son",
          "son"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɪlmɐ/"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "etymology_text": "Genitive singular form of ilm.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Võro",
  "lang_code": "vro",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Võro entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Võro prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "ilmakäänüs"
        }
      ],
      "glosses": [
        "without"
      ],
      "id": "en-ilma-vro-prep-EhayqIl1",
      "links": [
        [
          "without",
          "without"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "Estonian ilma",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ilman"
      },
      "expansion": "Finnish ilman",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "ilman"
      },
      "expansion": "Ingrian ilman",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare Estonian ilma, Finnish ilman and Ingrian ilman.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "il‧ma"
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "without"
      ],
      "id": "en-ilma-vot-prep-EhayqIl1",
      "links": [
        [
          "without",
          "without"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(~ + partitive) without"
      ],
      "raw_tags": [
        "~"
      ],
      "tags": [
        "with-partitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmɑː/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɫmɑ]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmɑː"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "Estonian ilma",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ilman"
      },
      "expansion": "Finnish ilman",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "ilman"
      },
      "expansion": "Ingrian ilman",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare Estonian ilma, Finnish ilman and Ingrian ilman.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "il‧ma"
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 32 32 5",
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "35 25 25 15",
          "kind": "other",
          "name": "Votic prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ilmõ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of ilmõ:\n## genitive singular\n## partitive singular\n## illative singular",
        "genitive singular"
      ],
      "id": "en-ilma-vot-noun-jfsplz~H",
      "links": [
        [
          "ilmõ",
          "ilmõ#Votic"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of ilmõ:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 32 32 5",
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ilmõ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of ilmõ:\n## genitive singular\n## partitive singular\n## illative singular",
        "partitive singular"
      ],
      "id": "en-ilma-vot-noun-uX~yYG-I",
      "links": [
        [
          "ilmõ",
          "ilmõ#Votic"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of ilmõ:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "32 32 32 5",
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ilmõ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of ilmõ:\n## genitive singular\n## partitive singular\n## illative singular",
        "illative singular"
      ],
      "id": "en-ilma-vot-noun-3o98xKft",
      "links": [
        [
          "ilmõ",
          "ilmõ#Votic"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of ilmõ:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "illative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmɑː/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɫmɑ]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmɑː"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "Ilmari"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "maailma"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "ilm"
          },
          "expansion": "Estonian: ilm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Estonian: ilm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "ilma"
          },
          "expansion": "Finnish: ilma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: ilma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "ilma"
          },
          "expansion": "Ingrian: ilma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: ilma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Karelian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "North Karelian: ilma"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "South Karelian: ilma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "liv",
            "2": "īlma"
          },
          "expansion": "Livonian: īlma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livonian: īlma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "olo",
            "2": "ilmu"
          },
          "expansion": "Livvi: ilmu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livvi: ilmu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lud",
            "2": "ilm"
          },
          "expansion": "Ludian: ilm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ludian: ilm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vep",
            "2": "il'm"
          },
          "expansion": "Veps: il'm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Veps: il'm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vro",
            "2": "ilm"
          },
          "expansion": "Võro: ilm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Võro: ilm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vot",
            "2": "ilmõ"
          },
          "expansion": "Votic: ilmõ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Votic: ilmõ"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *ilma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finno-Ugric *ilma. The old religious sense \"heaven\" was mainly lost (save for the theonym *Ilmari), replaced by the Indo-European loanword *taivas.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmahna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmatta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ilma"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/ilma",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "air"
      ],
      "id": "en-ilma-urj-fin-pro-noun-n-Qw5SdG",
      "links": [
        [
          "air",
          "air"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sky"
      ],
      "id": "en-ilma-urj-fin-pro-noun-BfUU-ufK",
      "links": [
        [
          "sky",
          "sky"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "weather"
      ],
      "id": "en-ilma-urj-fin-pro-noun-5ecr6048",
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Ugric:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Khanty:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kca-nor",
            "2": "иләм",
            "3": "еԓәм",
            "tr2": "jeɬəm"
          },
          "expansion": "Northern Khanty: иләм (iləm), еԓәм (jełəm)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Khanty: иләм (iləm), еԓәм (jełəm)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kca-sou",
            "2": "итәм",
            "tr": "itəm"
          },
          "expansion": "Southern Khanty: итәм (itəm)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Khanty: итәм (itəm)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Mansi:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mns-nor",
            "qq1": "Upper Lozva",
            "tr1": "jēləm"
          },
          "expansion": "Northern Mansi: [script needed] (jēləm) (Upper Lozva)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Mansi: [script needed] (jēləm) (Upper Lozva)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-prm-pro",
            "2": "*jɛn"
          },
          "expansion": "Proto-Permic: *jɛn",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Permic: *jɛn (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "smi-pro",
            "2": "*ëlmē"
          },
          "expansion": "Proto-Samic: *ëlmē",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Samic: *ëlmē (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-fin-pro",
            "2": "*ilma"
          },
          "expansion": "Proto-Finnic: *ilma",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Finnic: *ilma (see there for further descendants)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Uralic",
  "lang_code": "urj-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Uralic/ilma",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Uralic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sky, heaven"
      ],
      "id": "en-ilma-urj-pro-noun-TO7qBk0O",
      "links": [
        [
          "sky",
          "sky"
        ],
        [
          "heaven",
          "heaven"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Uralic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "? weather"
      ],
      "id": "en-ilma-urj-pro-noun-OdlBMYog",
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Uralic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "? god"
      ],
      "id": "en-ilma-urj-pro-noun-BiWfV2o-",
      "links": [
        [
          "god",
          "god"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "16 0 84",
          "sense": "heaven, god",
          "tags": [
            "Finno-Permic"
          ],
          "word": "juma"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "topics": [
        "weather",
        "meteorology",
        "climatology",
        "natural-sciences"
      ],
      "word": "?: *säŋe"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}
{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian non-lemma forms",
    "Estonian noun forms",
    "Estonian prepositions"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "without"
      ],
      "links": [
        [
          "without",
          "without"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(governs the abessive) without"
      ],
      "raw_tags": [
        "governs the abessive"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian non-lemma forms",
    "Estonian noun forms",
    "Estonian prepositions"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ilm"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genitive singular of ilm"
      ],
      "links": [
        [
          "ilm",
          "ilm#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ilm"
        }
      ],
      "glosses": [
        "partitive singular of ilm"
      ],
      "links": [
        [
          "ilm",
          "ilm#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ilm"
        }
      ],
      "glosses": [
        "illative singular of ilm"
      ],
      "links": [
        [
          "ilm",
          "ilm#Estonian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "illative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish entries with topic categories using raw markup",
    "Finnish kala-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Uralic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/ilmɑ",
    "Rhymes:Finnish/ilmɑ/2 syllables",
    "fi:Air"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "Ilma"
    },
    {
      "word": "ilmaantua"
    },
    {
      "word": "ilmailla"
    },
    {
      "word": "ilmainen"
    },
    {
      "word": "ilmaista"
    },
    {
      "word": "ilman"
    },
    {
      "word": "Ilmanen"
    },
    {
      "word": "Ilmari"
    },
    {
      "word": "Ilmarinen"
    },
    {
      "word": "ilmastaa"
    },
    {
      "word": "ilmasto"
    },
    {
      "word": "ilmastua"
    },
    {
      "word": "ilmata"
    },
    {
      "word": "Ilmatar"
    },
    {
      "word": "ilmaton"
    },
    {
      "word": "ilmava"
    },
    {
      "word": "ilme"
    },
    {
      "word": "Ilmi"
    },
    {
      "word": "ilmi"
    },
    {
      "word": "Ilmo"
    },
    {
      "word": "ilmoinen"
    },
    {
      "word": "ilmoitse"
    },
    {
      "word": "ilmoittaa"
    },
    {
      "word": "pahan ilman lintu"
    },
    {
      "word": "ahtoilma"
    },
    {
      "word": "hengitysilma"
    },
    {
      "word": "huokosilma"
    },
    {
      "word": "huoneilma"
    },
    {
      "word": "ilma-akrobatia"
    },
    {
      "word": "ilma-alus"
    },
    {
      "word": "ilmaannousu"
    },
    {
      "word": "ilma-ase"
    },
    {
      "word": "ilma-aukko"
    },
    {
      "word": "ilmafriteerauskeitin"
    },
    {
      "word": "ilmahehku"
    },
    {
      "word": "ilmaherruus"
    },
    {
      "word": "ilmahoito"
    },
    {
      "word": "ilmahormi"
    },
    {
      "word": "ilmahuokonen"
    },
    {
      "word": "ilmahyökkäys"
    },
    {
      "word": "ilmahälytys"
    },
    {
      "word": "ilmaisku"
    },
    {
      "word": "ilmajarru"
    },
    {
      "word": "ilmajarrutus"
    },
    {
      "word": "ilmajohto"
    },
    {
      "word": "Ilmajoki"
    },
    {
      "word": "ilmajoukko"
    },
    {
      "word": "ilmajousi"
    },
    {
      "word": "ilmajousitus"
    },
    {
      "word": "ilmajuoppo"
    },
    {
      "word": "ilmajuuri"
    },
    {
      "word": "Ilmajärvi"
    },
    {
      "word": "ilmajäähdytin"
    },
    {
      "word": "ilmajäähdytteinen"
    },
    {
      "word": "ilmajäähdytys"
    },
    {
      "word": "ilmakaapeli"
    },
    {
      "word": "ilmakaasu"
    },
    {
      "word": "ilmakammio"
    },
    {
      "word": "ilmakartoitus"
    },
    {
      "word": "ilmakehä"
    },
    {
      "word": "ilmakerros"
    },
    {
      "word": "ilmakiekko"
    },
    {
      "word": "ilmakiharrin"
    },
    {
      "word": "ilmakirje"
    },
    {
      "word": "ilmakitara"
    },
    {
      "word": "ilmakivääri"
    },
    {
      "word": "ilmakuiva"
    },
    {
      "word": "ilmakuivain"
    },
    {
      "word": "ilmakuivata"
    },
    {
      "word": "ilmakuivattaa"
    },
    {
      "word": "ilmakuivatus"
    },
    {
      "word": "ilmakuivaus"
    },
    {
      "word": "ilmakuljetus"
    },
    {
      "word": "ilmakulkuneuvo"
    },
    {
      "word": "ilmakumipyörä"
    },
    {
      "word": "ilmakumirengas"
    },
    {
      "word": "ilmakuoppa"
    },
    {
      "word": "ilmakupla"
    },
    {
      "word": "ilmakuva"
    },
    {
      "word": "ilmakuvata"
    },
    {
      "word": "ilmakuvaus"
    },
    {
      "word": "ilmakylpy"
    },
    {
      "word": "ilmakäytävä"
    },
    {
      "word": "ilmalaakeri"
    },
    {
      "word": "ilmalainausmerkki"
    },
    {
      "word": "ilmalaiva"
    },
    {
      "word": "ilmalasta"
    },
    {
      "word": "ilmalauta"
    },
    {
      "word": "ilmalento"
    },
    {
      "word": "ilmaliikenne"
    },
    {
      "word": "ilmalukko"
    },
    {
      "word": "ilmalämmitys"
    },
    {
      "word": "ilmalämpöpumppu"
    },
    {
      "word": "ilmamaali"
    },
    {
      "word": "ilmamassa"
    },
    {
      "word": "ilmamäärä"
    },
    {
      "word": "ilmanala"
    },
    {
      "word": "ilmanhenki"
    },
    {
      "word": "ilmanherruus"
    },
    {
      "word": "ilmankansi"
    },
    {
      "word": "ilmankierto"
    },
    {
      "word": "ilmankosteus"
    },
    {
      "word": "ilmankostutin"
    },
    {
      "word": "ilmankostutus"
    },
    {
      "word": "ilmankuivaaja"
    },
    {
      "word": "ilmankuivain"
    },
    {
      "word": "ilmanlaatu"
    },
    {
      "word": "ilmanohjain"
    },
    {
      "word": "ilmanopeus"
    },
    {
      "word": "ilmanotto"
    },
    {
      "word": "ilmanpaine"
    },
    {
      "word": "ilmanpitävä"
    },
    {
      "word": "ilmanpoisto"
    },
    {
      "word": "ilmanpuhallin"
    },
    {
      "word": "ilmanpuhdistin"
    },
    {
      "word": "ilmanraikaste"
    },
    {
      "word": "ilmanraikastin"
    },
    {
      "word": "ilmansaaste"
    },
    {
      "word": "ilmansulku"
    },
    {
      "word": "ilmansuodatin"
    },
    {
      "word": "ilmansuojelu"
    },
    {
      "word": "ilmansuunta"
    },
    {
      "word": "ilmanvaihto"
    },
    {
      "word": "ilmanvastus"
    },
    {
      "word": "ilmaontelo"
    },
    {
      "word": "ilmapakoinen"
    },
    {
      "word": "ilmapallo"
    },
    {
      "word": "ilmapatja"
    },
    {
      "word": "ilmapatsas"
    },
    {
      "word": "ilmaperspektiivi"
    },
    {
      "word": "ilmapiika"
    },
    {
      "word": "ilmapiiri"
    },
    {
      "word": "ilmapistooli"
    },
    {
      "word": "ilmapumppu"
    },
    {
      "word": "ilmapuntari"
    },
    {
      "word": "ilmapuolustus"
    },
    {
      "word": "ilmapurjehdus"
    },
    {
      "word": "ilmapussi"
    },
    {
      "word": "ilmaputki"
    },
    {
      "word": "ilmapyörre"
    },
    {
      "word": "ilmapöhö"
    },
    {
      "word": "ilmarako"
    },
    {
      "word": "ilmarata"
    },
    {
      "word": "ilmarengas"
    },
    {
      "word": "ilmarinta"
    },
    {
      "word": "ilmarosvo"
    },
    {
      "word": "ilmarosvous"
    },
    {
      "word": "ilmasilta"
    },
    {
      "word": "ilmasipuli"
    },
    {
      "word": "ilmasodankäynti"
    },
    {
      "word": "ilmasota"
    },
    {
      "word": "ilmasulku"
    },
    {
      "word": "ilmasuoja"
    },
    {
      "word": "ilmasuojelu"
    },
    {
      "word": "ilmataistelu"
    },
    {
      "word": "ilmataisteluohjus"
    },
    {
      "word": "ilmatankkaus"
    },
    {
      "word": "ilmatankkeri"
    },
    {
      "word": "ilmatasku"
    },
    {
      "word": "ilmatie"
    },
    {
      "word": "ilmatiede"
    },
    {
      "word": "ilmatiehyt"
    },
    {
      "word": "ilmatieteilijä"
    },
    {
      "word": "ilmatiivis"
    },
    {
      "word": "ilmatila"
    },
    {
      "word": "ilmatoiminta"
    },
    {
      "word": "ilmatorjunta"
    },
    {
      "word": "ilmatorvi"
    },
    {
      "word": "ilmatuki"
    },
    {
      "word": "ilmatyhjiö"
    },
    {
      "word": "ilmatyyny"
    },
    {
      "word": "ilmatähystys"
    },
    {
      "word": "ilmatäytteinen"
    },
    {
      "word": "ilmaurheilu"
    },
    {
      "word": "ilmavaara"
    },
    {
      "word": "ilmavaivat"
    },
    {
      "word": "ilmavalokuva"
    },
    {
      "word": "ilmavalokuvaus"
    },
    {
      "word": "ilmavalvonta"
    },
    {
      "word": "ilmavarsi"
    },
    {
      "word": "ilmavasara"
    },
    {
      "word": "ilmaveivi"
    },
    {
      "word": "ilmaverho"
    },
    {
      "word": "ilmaverso"
    },
    {
      "word": "ilmavirta"
    },
    {
      "word": "ilmavirtaus"
    },
    {
      "word": "ilmavoima"
    },
    {
      "word": "ilmavoimat"
    },
    {
      "word": "ilmavoitto"
    },
    {
      "word": "ilmavuoto"
    },
    {
      "word": "ilmaväli"
    },
    {
      "word": "ilmaväylä"
    },
    {
      "word": "ilmaylivoima"
    },
    {
      "word": "ilmaääni"
    },
    {
      "word": "Ilmoniemi"
    },
    {
      "word": "jumalanilma"
    },
    {
      "word": "jäteilma"
    },
    {
      "word": "jäähdytysilma"
    },
    {
      "word": "kalailma"
    },
    {
      "word": "keskuslämmitysilma"
    },
    {
      "word": "kevätilma"
    },
    {
      "word": "kierrätysilma"
    },
    {
      "word": "kiertoilmahengitys"
    },
    {
      "word": "kiertoilmakypsennin"
    },
    {
      "word": "kiertoilmauuni"
    },
    {
      "word": "koiranilma"
    },
    {
      "word": "korvausilma"
    },
    {
      "word": "kuumailmapallo"
    },
    {
      "word": "kuumailmapuhallin"
    },
    {
      "word": "kylmäilmapuhallin"
    },
    {
      "word": "lämminilmakuivaamo"
    },
    {
      "word": "lämminilmakuivuri"
    },
    {
      "word": "lämminilmapuhallin"
    },
    {
      "word": "maailma"
    },
    {
      "word": "meri-ilma"
    },
    {
      "word": "myrskyilma"
    },
    {
      "word": "pahanilmanlintu"
    },
    {
      "word": "paineilma"
    },
    {
      "word": "pakkasilma"
    },
    {
      "word": "palamisilma"
    },
    {
      "word": "poistoilma"
    },
    {
      "word": "poistoilmalämpöpumppu"
    },
    {
      "word": "polaari-ilma"
    },
    {
      "word": "poutailma"
    },
    {
      "word": "puhallusilma"
    },
    {
      "word": "pyryilma"
    },
    {
      "word": "raitisilma"
    },
    {
      "word": "rajuilma"
    },
    {
      "word": "sadeilma"
    },
    {
      "word": "siirtoilma"
    },
    {
      "word": "sisäilma"
    },
    {
      "word": "suojailma"
    },
    {
      "word": "syysilma"
    },
    {
      "word": "tuloilma"
    },
    {
      "word": "ukkosenilma"
    },
    {
      "word": "ukkosilma"
    },
    {
      "word": "ukonilma"
    },
    {
      "word": "ulkoilma"
    },
    {
      "word": "ulkoilmassa"
    },
    {
      "word": "ulospuhallusilma"
    },
    {
      "word": "vuoristoilma"
    },
    {
      "word": "yläilma"
    },
    {
      "word": "yöilma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma",
        "4": "",
        "5": "air, sky, weather"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma (“air, sky, weather”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*ilma",
        "4": "",
        "5": "sky, weather, god"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *ilma (“sky, weather, god”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma (“air, sky, weather”), from Proto-Uralic *ilma (“sky, weather, god”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ilma",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ilm",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "keli"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "She, the virgin of the air",
          "roman": "Olipa impi, ilman tyttö,",
          "text": "1849 Kalevala (Translation 1988 by Eino Friberg) 1:107-112",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "air"
      ],
      "links": [
        [
          "air",
          "air"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "How is the weather today?",
          "text": "Millainen ilma tänään on?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "weather"
      ],
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "sää"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈilmɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmɑ"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "derived": [
    {
      "english": "pleasant-smelling",
      "word": "ilmandi"
    },
    {
      "english": "pleasant scent",
      "word": "ilmur"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "ilmaði",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmað",
      "tags": [
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "is-conj-w4",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "að ilma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmað",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmandi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ég ilma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "við ilmum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ég ilmi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "við ilmum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þú ilmar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þið ilmið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þú ilmir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þið ilmið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "hann",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hún",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "það ilmar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þeir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þær",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þau ilma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hann",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "hún",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "það ilmi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þeir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þær",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þau ilmi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ég ilmaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "við ilmuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ég ilmaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "við ilmuðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þú ilmaðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þið ilmuðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "þú ilmaðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þið ilmuðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "hann",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hún",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "það ilmaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "þeir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "þær",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "þau ilmuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hann",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "hún",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "það ilmaði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þeir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þær",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "þau ilmuðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma (þú)",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmið (þið)",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "participle",
        "past",
        "present",
        "pronoun-included"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmiði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "pronoun-included"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "ilmað",
        "11": "",
        "12": "{{{33}}}",
        "2": "verb",
        "3": "weak verb",
        "4": "",
        "5": "third-person singular past indicative",
        "6": "ilmaði",
        "7": "",
        "8": "{{{22}}}",
        "9": "supine",
        "cat2": "weak verbs",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ilma (weak verb, third-person singular past indicative ilmaði, supine ilmað)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "i",
        "3": "lm",
        "mp": "-",
        "pp": "-"
      },
      "name": "is-conj-w4"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilma",
        "10": "ilmið",
        "100": "ilmuðu",
        "101": "ilmaða",
        "102": "ilmuðu",
        "103": "ilmaða",
        "104": "ilmuðu",
        "105": "ilmuðu",
        "106": "ilmuðu",
        "11": "ilmar",
        "12": "ilma",
        "13": "ilmi",
        "14": "ilmi",
        "15": "ilmaði",
        "16": "ilmuðum",
        "17": "ilmaði",
        "18": "ilmuðum",
        "19": "ilmaðir",
        "2": "ilmað",
        "20": "ilmuðuð",
        "21": "ilmaðir",
        "22": "ilmuðuð",
        "23": "ilmaði",
        "24": "ilmuðu",
        "25": "ilmaði",
        "26": "ilmuðu",
        "27": "ilma",
        "28": "ilmaðu",
        "29": "ilmið",
        "3": "ilma",
        "30": "ilmast",
        "31": "ilmast",
        "32": "ilmast",
        "33": "ilmumst",
        "34": "ilmist",
        "35": "ilmumst",
        "36": "ilmast",
        "37": "ilmist",
        "38": "ilmist",
        "39": "ilmist",
        "4": "ilmum",
        "40": "ilmast",
        "41": "ilmast",
        "42": "ilmist",
        "43": "ilmist",
        "44": "ilmaðist",
        "45": "ilmuðumst",
        "46": "ilmaðist",
        "47": "ilmuðumst",
        "48": "ilmaðist",
        "49": "ilmuðust",
        "5": "ilmi",
        "50": "ilmaðist",
        "51": "ilmuðust",
        "52": "ilmaðist",
        "53": "ilmuðust",
        "54": "ilmaðist",
        "55": "ilmuðust",
        "56": "ilmast",
        "57": "ilmist",
        "58": "ilmandi",
        "59": "ilmaður",
        "6": "ilmum",
        "60": "ilmuð",
        "61": "ilmað",
        "62": "ilmaðir",
        "63": "ilmaðar",
        "64": "ilmuð",
        "65": "ilmaðan",
        "66": "ilmaða",
        "67": "ilmað",
        "68": "ilmaða",
        "69": "ilmaðar",
        "7": "ilmar",
        "70": "ilmuð",
        "71": "ilmuðum",
        "72": "ilmaðri",
        "73": "ilmuðu",
        "74": "ilmuðum",
        "75": "ilmuðum",
        "76": "ilmuðum",
        "77": "ilmaðs",
        "78": "ilmaðrar",
        "79": "ilmaðs",
        "8": "ilmið",
        "80": "ilmaðra",
        "81": "ilmaðra",
        "82": "ilmaðra",
        "83": "ilmaði",
        "84": "ilmaða",
        "85": "ilmaða",
        "86": "ilmuðu",
        "87": "ilmuðu",
        "88": "ilmuðu",
        "89": "ilmaða",
        "9": "ilmir",
        "90": "ilmuðu",
        "91": "ilmaða",
        "92": "ilmuðu",
        "93": "ilmuðu",
        "94": "ilmuðu",
        "95": "ilmaða",
        "96": "ilmuðu",
        "97": "ilmaða",
        "98": "ilmuðu",
        "99": "ilmuðu",
        "act": "{{{act}}}",
        "mp": "-",
        "pp": "-"
      },
      "name": "is-conj"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Icelandic 2-syllable words",
        "Icelandic entries with incorrect language header",
        "Icelandic intransitive verbs",
        "Icelandic lemmas",
        "Icelandic terms with IPA pronunciation",
        "Icelandic verbs",
        "Icelandic weak verbs",
        "Rhymes:Icelandic/ɪlma",
        "Rhymes:Icelandic/ɪlma/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "to smell pleasant, to give off a pleasant scent"
      ],
      "links": [
        [
          "smell",
          "smell"
        ],
        [
          "give off",
          "give off"
        ],
        [
          "scent",
          "scent"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to smell pleasant, to give off a pleasant scent"
      ],
      "tags": [
        "intransitive",
        "weak"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɪlma/"
    },
    {
      "rhymes": "-ɪlma"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "to smell pleasant",
      "word": "anga"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian lemmas",
    "Ingrian nouns",
    "Ingrian prepositions",
    "Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms derived from Proto-Uralic",
    "Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms inherited from Proto-Uralic",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Ingrian/ilm",
    "Rhymes:Ingrian/ilm/2 syllables",
    "Rhymes:Ingrian/ilmɑ",
    "Rhymes:Ingrian/ilmɑ/2 syllables",
    "izh:Atmosphere"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ilmahtua"
    },
    {
      "word": "ilmalintu"
    },
    {
      "word": "ilmolintu"
    },
    {
      "word": "maailma"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *ilma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "Finnish ilma",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ilm"
      },
      "expansion": "Estonian ilm",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma, from Proto-Uralic *ilma. Cognates include Finnish ilma and Estonian ilm.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "3/kana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmois",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmant",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "il‧ma"
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "weather"
      ],
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɫm]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈilmɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɫmɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ilm"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmɑ"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian lemmas",
    "Ingrian prepositions",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Ingrian/ilm",
    "Rhymes:Ingrian/ilm/2 syllables",
    "Rhymes:Ingrian/ilmɑ",
    "Rhymes:Ingrian/ilmɑ/2 syllables",
    "izh:Atmosphere"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
      "name": "nonlemma"
    }
  ],
  "etymology_text": "See the etymology of the corresponding lemma form.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "preposition",
        "3": "+ partitive"
      },
      "expansion": "ilma (+ partitive)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "il‧ma"
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "ilman"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Alternative form of ilman"
      ],
      "links": [
        [
          "ilman",
          "ilman#Ingrian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "with-partitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmɑ/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɫm]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈilmɑ/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɫmɑ]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-ilm"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmɑ"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "categories": [
    "Karelian entries with incorrect language header",
    "Karelian lemmas",
    "Karelian nouns",
    "Karelian terms derived from Proto-Finnic",
    "Karelian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Karelian terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "muailma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "Finnish ilma",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "il'm"
      },
      "expansion": "Veps il'm",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma. Cognates include Finnish ilma and Veps il'm.",
  "forms": [
    {
      "form": "ilman",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmua",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-V/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "4/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmua",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmah",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmašša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmašta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmakši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoineh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-T/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "4/kala no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmua",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoida",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmah",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmašša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmašta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmakši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-poss",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmah",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "ilman",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "ilmua",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ilma (genitive ilman, partitive ilmua)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilman",
        "2": "ilmua"
      },
      "expansion": "ilma (genitive ilman, partitive ilmua)",
      "name": "krl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "il‧ma"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "m"
      },
      "name": "krl-decl-V/kala"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilma",
        "10": "ilmana",
        "11": "-",
        "12": "ilmatta",
        "13": "ilmat",
        "14": "ilmojen",
        "15": "ilmoja",
        "16": "ilmoih",
        "17": "ilmoissa",
        "18": "ilmoista",
        "19": "ilmoilla",
        "2": "ilman",
        "20": "ilmoilta",
        "21": "ilmoiksi",
        "22": "ilmoina",
        "23": "ilmoineh",
        "24": "ilmoitta",
        "3": "ilmua",
        "4": "ilmah",
        "5": "ilmašša",
        "6": "ilmašta",
        "7": "ilmalla",
        "8": "ilmalta",
        "9": "ilmakši",
        "d": "V",
        "type": "type 4/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">kala</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "2": "m"
      },
      "name": "krl-decl-T/kala"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilma",
        "10": "ilmana",
        "11": "ilmanke",
        "12": "ilmatta",
        "13": "ilmat",
        "14": "ilmoin",
        "15": "ilmoida",
        "16": "ilmoih",
        "17": "ilmoissa",
        "18": "ilmoista",
        "19": "ilmoilla",
        "2": "ilman",
        "20": "ilmoilda",
        "21": "ilmoiksi",
        "22": "ilmoina",
        "23": "ilmoinke",
        "24": "ilmoitta",
        "3": "ilmua",
        "4": "ilmah",
        "5": "ilmašša",
        "6": "ilmašta",
        "7": "ilmalla",
        "8": "ilmalda",
        "9": "ilmakši",
        "d": "T",
        "type": "type 4/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">kala</i> no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "krl-decl-poss"
    }
  ],
  "lang": "Karelian",
  "lang_code": "krl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Karelian dialectal terms",
        "North Karelian"
      ],
      "glosses": [
        "air"
      ],
      "links": [
        [
          "air",
          "air"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(North Karelian or dialectal) air"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Karelian dialectal terms",
        "North Karelian"
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of šiä (“weather”)"
      ],
      "links": [
        [
          "šiä",
          "šiä#Karelian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(North Karelian or dialectal) Synonym of šiä (“weather”)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "extra": "weather",
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "šiä"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Karelian dialectal terms",
        "South Karelian"
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of muailma (“world”)"
      ],
      "links": [
        [
          "muailma",
          "muailma#Karelian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(South Karelian or dialectal) Synonym of muailma (“world”)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "extra": "world",
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "muailma"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmɑ/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "South Karelian",
      "word": "vozduha"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "ilma żahar"
    },
    {
      "alt": "lewliemi",
      "word": "milwiem"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mt",
        "2": "ar",
        "3": "",
        "4": "الْمَاء"
      },
      "expansion": "Arabic الْمَاء (al-māʔ)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic الْمَاء (al-māʔ), from مَاء (māʔ, “water”) with fused definite article اَل (al-).",
  "forms": [
    {
      "form": "ilmijiet",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "g": "m",
        "p": "ilmijiet"
      },
      "expansion": "ilma m (plural ilmijiet)",
      "name": "mt-noun"
    }
  ],
  "lang": "Maltese",
  "lang_code": "mt",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Maltese 2-syllable words",
        "Maltese entries with incorrect language header",
        "Maltese lemmas",
        "Maltese masculine nouns",
        "Maltese nouns",
        "Maltese terms derived from Arabic",
        "Maltese terms inherited from Arabic",
        "Maltese terms with IPA pronunciation",
        "Maltese terms with collocations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "sea water",
          "text": "ilma baħar"
        },
        {
          "english": "clear water",
          "text": "ilma ċar"
        },
        {
          "english": "fizzy water",
          "text": "ilma effervixxenti"
        },
        {
          "english": "pure water",
          "text": "ilma fin"
        },
        {
          "english": "running water",
          "text": "ilma ġieri"
        },
        {
          "english": "fresh water",
          "text": "ilma ħelu"
        },
        {
          "english": "cold water",
          "text": "ilma kiesaħ"
        },
        {
          "english": "holy water",
          "text": "ilma mbierek"
        },
        {
          "english": "brackish water",
          "text": "ilma mieġi"
        },
        {
          "english": "stagnant water",
          "text": "ilma qiegħed"
        },
        {
          "english": "mineral water",
          "text": "ilma minerali"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ],
      "tags": [
        "masculine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɪl.ma/"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "om",
        "2": "cus-pro",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Proto-Cushitic",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "so",
        "2": "ilmo",
        "3": "",
        "4": "child(ren)"
      },
      "expansion": "Somali ilmo (“child(ren)”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Cushitic. Cognates include Somali ilmo (“child(ren)”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "om",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Oromo",
  "lang_code": "om",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Oromo entries with incorrect language header",
        "Oromo lemmas",
        "Oromo nouns",
        "Oromo terms derived from Proto-Cushitic",
        "Oromo terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "son"
      ],
      "links": [
        [
          "son",
          "son"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ɪlmɐ/"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
    "Proto-Finnic lemmas",
    "Proto-Finnic nominals by type/a-oi",
    "Proto-Finnic nouns",
    "Proto-Finnic terms derived from Proto-Finno-Ugric",
    "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Finno-Ugric",
    "urj-fin-pro:Atmosphere"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "Ilmari"
    },
    {
      "word": "maailma"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "ilm"
          },
          "expansion": "Estonian: ilm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Estonian: ilm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "ilma"
          },
          "expansion": "Finnish: ilma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: ilma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "ilma"
          },
          "expansion": "Ingrian: ilma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: ilma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Karelian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "North Karelian: ilma"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "South Karelian: ilma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "liv",
            "2": "īlma"
          },
          "expansion": "Livonian: īlma",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livonian: īlma"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "olo",
            "2": "ilmu"
          },
          "expansion": "Livvi: ilmu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livvi: ilmu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "lud",
            "2": "ilm"
          },
          "expansion": "Ludian: ilm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ludian: ilm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vep",
            "2": "il'm"
          },
          "expansion": "Veps: il'm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Veps: il'm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vro",
            "2": "ilm"
          },
          "expansion": "Võro: ilm",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Võro: ilm"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vot",
            "2": "ilmõ"
          },
          "expansion": "Votic: ilmõ",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Votic: ilmõ"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *ilma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finno-Ugric *ilma. The old religious sense \"heaven\" was mainly lost (save for the theonym *Ilmari), replaced by the Indo-European loanword *taivas.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmassa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmahna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmana",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmatta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ilma"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/ilma",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "air"
      ],
      "links": [
        [
          "air",
          "air"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "sky"
      ],
      "links": [
        [
          "sky",
          "sky"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "weather"
      ],
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Uralic entries with incorrect language header",
    "Proto-Uralic lemmas",
    "Proto-Uralic nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Ugric:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Khanty:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kca-nor",
            "2": "иләм",
            "3": "еԓәм",
            "tr2": "jeɬəm"
          },
          "expansion": "Northern Khanty: иләм (iləm), еԓәм (jełəm)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Khanty: иләм (iləm), еԓәм (jełəm)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kca-sou",
            "2": "итәм",
            "tr": "itəm"
          },
          "expansion": "Southern Khanty: итәм (itəm)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Southern Khanty: итәм (itəm)"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Mansi:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mns-nor",
            "qq1": "Upper Lozva",
            "tr1": "jēləm"
          },
          "expansion": "Northern Mansi: [script needed] (jēləm) (Upper Lozva)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Northern Mansi: [script needed] (jēləm) (Upper Lozva)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-prm-pro",
            "2": "*jɛn"
          },
          "expansion": "Proto-Permic: *jɛn",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Permic: *jɛn (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "smi-pro",
            "2": "*ëlmē"
          },
          "expansion": "Proto-Samic: *ëlmē",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Samic: *ëlmē (see there for further descendants)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "urj-fin-pro",
            "2": "*ilma"
          },
          "expansion": "Proto-Finnic: *ilma",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {},
          "expansion": "(see there for further descendants)",
          "name": "see desc"
        }
      ],
      "text": "Proto-Finnic: *ilma (see there for further descendants)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Uralic",
  "lang_code": "urj-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Uralic/ilma",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "sky, heaven"
      ],
      "links": [
        [
          "sky",
          "sky"
        ],
        [
          "heaven",
          "heaven"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "? weather"
      ],
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "? god"
      ],
      "links": [
        [
          "god",
          "god"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "heaven, god",
      "tags": [
        "Finno-Permic"
      ],
      "word": "juma"
    },
    {
      "topics": [
        "weather",
        "meteorology",
        "climatology",
        "natural-sciences"
      ],
      "word": "?: *säŋe"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Votic/ilmɑː",
    "Rhymes:Votic/ilmɑː/2 syllables",
    "Votic entries with incorrect language header",
    "Votic lemmas",
    "Votic nouns",
    "Votic prepositions",
    "Votic terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "Estonian ilma",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ilman"
      },
      "expansion": "Finnish ilman",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "ilman"
      },
      "expansion": "Ingrian ilman",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare Estonian ilma, Finnish ilman and Ingrian ilman.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "il‧ma"
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "without"
      ],
      "links": [
        [
          "without",
          "without"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(~ + partitive) without"
      ],
      "raw_tags": [
        "~"
      ],
      "tags": [
        "with-partitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmɑː/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɫmɑ]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmɑː"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Votic/ilmɑː",
    "Rhymes:Votic/ilmɑː/2 syllables",
    "Votic entries with incorrect language header",
    "Votic lemmas",
    "Votic nouns",
    "Votic prepositions",
    "Votic terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "Estonian ilma",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ilman"
      },
      "expansion": "Finnish ilman",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "ilman"
      },
      "expansion": "Ingrian ilman",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Compare Estonian ilma, Finnish ilman and Ingrian ilman.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "il‧ma"
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ilmõ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of ilmõ:\n## genitive singular\n## partitive singular\n## illative singular",
        "genitive singular"
      ],
      "links": [
        [
          "ilmõ",
          "ilmõ#Votic"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of ilmõ:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ilmõ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of ilmõ:\n## genitive singular\n## partitive singular\n## illative singular",
        "partitive singular"
      ],
      "links": [
        [
          "ilmõ",
          "ilmõ#Votic"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of ilmõ:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ilmõ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of ilmõ:\n## genitive singular\n## partitive singular\n## illative singular",
        "illative singular"
      ],
      "links": [
        [
          "ilmõ",
          "ilmõ#Votic"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of ilmõ:\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "illative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmɑː/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈiɫmɑ]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmɑː"
    }
  ],
  "word": "ilma"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "ilmakäänüs"
    }
  ],
  "etymology_text": "Genitive singular form of ilm.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ilma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Võro",
  "lang_code": "vro",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Võro entries with incorrect language header",
        "Võro lemmas",
        "Võro prepositions"
      ],
      "glosses": [
        "without"
      ],
      "links": [
        [
          "without",
          "without"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ilma"
}
{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: North Karelian or dialectal",
  "path": [
    "ilma"
  ],
  "section": "Karelian",
  "subsection": "noun",
  "title": "ilma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: North Karelian or dialectal",
  "path": [
    "ilma"
  ],
  "section": "Karelian",
  "subsection": "noun",
  "title": "ilma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: North Karelian or dialectal",
  "path": [
    "ilma"
  ],
  "section": "Karelian",
  "subsection": "noun",
  "title": "ilma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: North Karelian or dialectal",
  "path": [
    "ilma"
  ],
  "section": "Karelian",
  "subsection": "noun",
  "title": "ilma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: South Karelian or dialectal",
  "path": [
    "ilma"
  ],
  "section": "Karelian",
  "subsection": "noun",
  "title": "ilma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: South Karelian or dialectal",
  "path": [
    "ilma"
  ],
  "section": "Karelian",
  "subsection": "noun",
  "title": "ilma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2530",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Karelian]; cleaned text: ^(*)) Possessive forms are very rare for adjectives and only used in substantivised clauses., style: background:#e2f6e2;font-size:smaller;max-width:22em;text-align:left////NodeKind.TABLE_CELL",
  "path": [
    "ilma"
  ],
  "section": "Karelian",
  "subsection": "noun",
  "title": "ilma",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-23 from the enwiktionary dump dated 2024-06-20 using wiktextract (1b9bfc5 and 0136956). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.