"ilmoilla" meaning in All languages combined

See ilmoilla on Wiktionary

Adverb [Finnish]

IPA: /ˈilmoi̯lːɑ/, [ˈilmo̞i̯lːɑ̝]
Rhymes: -ilmoilːɑ Head templates: {{head|fi|adverbs|||||||||f1accel-form=comparative|f2accel-form=comparative|f3accel-form=superlative|f4accel-form=superlative|head=|sort=}} ilmoilla, {{fi-adv}} ilmoilla
  1. public, out in the open Tags: literary Derived forms: ihmisten ilmoilla Coordinate_terms: ilmoille, ilmoilta
    Sense id: en-ilmoilla-fi-adv-ktG4dPTy

Noun [Finnish]

IPA: /ˈilmoi̯lːɑ/, [ˈilmo̞i̯lːɑ̝]
Rhymes: -ilmoilːɑ Head templates: {{head|fi|noun form}} ilmoilla
  1. adessive plural of ilma Tags: adessive, form-of, plural Form of: ilma
    Sense id: en-ilmoilla-fi-noun-UOYs9TZz Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 0 100

Download JSONL data for ilmoilla meaning in All languages combined (1.5kB)

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "",
        "2": "adverbs",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f1accel-form": "comparative",
        "f2accel-form": "comparative",
        "f3accel-form": "superlative",
        "f4accel-form": "superlative",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ilmoilla",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ilmoilla",
      "name": "fi-adv"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "coordinate_terms": [
        {
          "word": "ilmoille"
        },
        {
          "word": "ilmoilta"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "ihmisten ilmoilla"
        }
      ],
      "glosses": [
        "public, out in the open"
      ],
      "id": "en-ilmoilla-fi-adv-ktG4dPTy",
      "links": [
        [
          "public",
          "public"
        ],
        [
          "open",
          "open"
        ]
      ],
      "tags": [
        "literary"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmoi̯lːɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈilmo̞i̯lːɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmoilːɑ"
    }
  ],
  "word": "ilmoilla"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "ilmoilla",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 100",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ilma"
        }
      ],
      "glosses": [
        "adessive plural of ilma"
      ],
      "id": "en-ilmoilla-fi-noun-UOYs9TZz",
      "links": [
        [
          "ilma",
          "ilma#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "adessive",
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmoi̯lːɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈilmo̞i̯lːɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmoilːɑ"
    }
  ],
  "word": "ilmoilla"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 3-syllable words",
    "Finnish adverbs",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish literary terms",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish noun forms",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/ilmoilːɑ",
    "Rhymes:Finnish/ilmoilːɑ/3 syllables"
  ],
  "coordinate_terms": [
    {
      "word": "ilmoille"
    },
    {
      "word": "ilmoilta"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ihmisten ilmoilla"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "10": "",
        "2": "adverbs",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "f1accel-form": "comparative",
        "f2accel-form": "comparative",
        "f3accel-form": "superlative",
        "f4accel-form": "superlative",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "ilmoilla",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ilmoilla",
      "name": "fi-adv"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "public, out in the open"
      ],
      "links": [
        [
          "public",
          "public"
        ],
        [
          "open",
          "open"
        ]
      ],
      "tags": [
        "literary"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmoi̯lːɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈilmo̞i̯lːɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmoilːɑ"
    }
  ],
  "word": "ilmoilla"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 3-syllable words",
    "Finnish adverbs",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish literary terms",
    "Finnish non-lemma forms",
    "Finnish noun forms",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/ilmoilːɑ",
    "Rhymes:Finnish/ilmoilːɑ/3 syllables"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "ilmoilla",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ilma"
        }
      ],
      "glosses": [
        "adessive plural of ilma"
      ],
      "links": [
        [
          "ilma",
          "ilma#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "adessive",
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈilmoi̯lːɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈilmo̞i̯lːɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ilmoilːɑ"
    }
  ],
  "word": "ilmoilla"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.