"ilm" meaning in All languages combined

See ilm on Wiktionary

Noun [Estonian]

Etymology: From Proto-Finnic *ilma, from Proto-Uralic *ilma. Etymology templates: {{inh|et|urj-fin-pro|*ilma}} Proto-Finnic *ilma, {{der|et|urj-pro|*ilma}} Proto-Uralic *ilma Head templates: {{head|et|nouns|genitive|ilma|||partitive|ilma|||cat2=|f1accel-form=gen|s|f1request=1|f2accel-form=gen|s|f3accel-form=par|s|f3request=1|f4accel-form=par|s|head=}} ilm (genitive ilma, partitive ilma), {{et-noun|ilma|ilma}} ilm (genitive ilma, partitive ilma) Inflection templates: {{et-decl-leib|il|m|m|a}} Forms: ilma [genitive], ilma [partitive], no-table-tags [table-tags], ilm [nominative, singular], ilmad [nominative, plural], ilm [accusative, nominative, singular], ilmad [accusative, nominative, plural], ilma [accusative, genitive, singular], ilmad [accusative, genitive, plural], ilma [genitive, singular], ilmade [genitive, plural], ilma [partitive, singular], ilmu [partitive, plural], ilmasid [partitive, plural], ilma [illative, singular], ilmasse [illative, singular], ilmadesse [illative, plural], ilmusse [illative, plural], ilmas [inessive, singular], ilmades [inessive, plural], ilmus [inessive, plural], ilmast [elative, singular], ilmadest [elative, plural], ilmust [elative, plural], ilmale [allative, singular], ilmadele [allative, plural], ilmule [allative, plural], ilmal [adessive, singular], ilmadel [adessive, plural], ilmul [adessive, plural], ilmalt [ablative, singular], ilmadelt [ablative, plural], ilmult [ablative, plural], ilmaks [singular, translative], ilmadeks [plural, translative], ilmuks [plural, translative], ilmani [singular, terminative], ilmadeni [plural, terminative], ilmana [essive, singular], ilmadena [essive, plural], ilmata [abessive, singular], ilmadeta [abessive, plural], ilmaga [comitative, singular], ilmadega [comitative, plural]
  1. weather
    Sense id: en-ilm-et-noun-5ecr6048 Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian leib-type nominals Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Estonian leib-type nominals: 50 50
  2. (poetic) world Tags: poetic
    Sense id: en-ilm-et-noun-SG6kYiTR Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian leib-type nominals Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Estonian leib-type nominals: 50 50

Noun [Icelandic]

Head templates: {{head|is|noun form}} ilm
  1. indefinite accusative singular of ilmur Tags: accusative, form-of, indefinite, singular Form of: ilmur
    Sense id: en-ilm-is-noun-tE688V-1 Categories (other): Icelandic entries with incorrect language header Disambiguation of Icelandic entries with incorrect language header: 50 50
  2. indefinite dative singular of ilmur Tags: dative, form-of, indefinite, singular Form of: ilmur
    Sense id: en-ilm-is-noun-Ivo5EpnM Categories (other): Icelandic entries with incorrect language header Disambiguation of Icelandic entries with incorrect language header: 50 50

Noun [Livonian]

Etymology: From Proto-Finnic *ilma. Etymology templates: {{inh|liv|urj-fin-pro|*ilma}} Proto-Finnic *ilma Head templates: {{head|liv|noun}} ilm
  1. (Salaca) weather Tags: Salaca
    Sense id: en-ilm-liv-noun-5ecr6048 Categories (other): Livonian entries with incorrect language header Disambiguation of Livonian entries with incorrect language header: 82 18
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Preposition [Livonian]

Etymology: From ilm (“air”). Related to Finnish ilman. Etymology templates: {{m|liv|ilm||air}} ilm (“air”), {{cog|fi|ilman}} Finnish ilman Head templates: {{head|liv|preposition}} ilm
  1. without Synonyms: īlma (Courland)
    Sense id: en-ilm-liv-prep-EhayqIl1 Categories (other): Livonian entries with incorrect language header, Livonian prepositions Disambiguation of Livonian entries with incorrect language header: 82 18 Disambiguation of Livonian prepositions: 18 82
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Ludian]

Etymology: From Proto-Finnic *ilma. Etymology templates: {{inh|lud|urj-fin-pro|*ilma}} Proto-Finnic *ilma Head templates: {{head|lud|noun}} ilm
  1. air
    Sense id: en-ilm-lud-noun-n-Qw5SdG Categories (other): Ludian entries with incorrect language header

Noun [Northern Kurdish]

Etymology: From Arabic عِلْم (ʕilm). Etymology templates: {{bor|kmr|ar|عِلْم}} Arabic عِلْم (ʕilm) Head templates: {{kmr-noun}} ilm ?
  1. knowledge
    Sense id: en-ilm-kmr-noun-4PiVhy1l Categories (other): Northern Kurdish entries with incorrect language header

Noun [Uzbek]

Forms: ilmlar [plural]
Etymology: From Arabic عِلْم (ʕilm). Etymology templates: {{der|uz|ar|عِلْم}} Arabic عِلْم (ʕilm) Head templates: {{head|uz|noun|plural|ilmlar|head=|sc=}} ilm (plural ilmlar), {{uz-noun}} ilm (plural ilmlar)
  1. science
    Sense id: en-ilm-uz-noun-eQ-tR0Sp Categories (other): Uzbek entries with incorrect language header Disambiguation of Uzbek entries with incorrect language header: 50 50
  2. knowledge
    Sense id: en-ilm-uz-noun-4PiVhy1l Categories (other): Uzbek entries with incorrect language header Disambiguation of Uzbek entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: fan

Noun [Võro]

Etymology: From Proto-Finnic *ilma. Etymology templates: {{inh|vro|urj-fin-pro|*ilma}} Proto-Finnic *ilma Head templates: {{head|vro|nouns|genitive|ilma|||||partitive|ilma|||cat2=|f1request=1|f4request=1|head=}} ilm (genitive ilma, partitive ilma), {{vro-noun|ilma|ilma}} ilm (genitive ilma, partitive ilma) Inflection templates: {{vro-decl-stems|a|ilm|ilma|ilma|ilma|ilmo|ilmo|ilmo|ilmo|ill_pl2=ilmohe}} Forms: ilma [genitive], ilma [partitive], no-table-tags [table-tags], ilm [nominative, singular], ilmaq [nominative, plural], ilma [accusative, singular], ilmaq [accusative, plural], ilma [genitive, singular], ilmo [genitive, plural], ilma [partitive, singular], ilmo [partitive, plural], ilma [illative, singular], ilmo [illative, plural], ilmohe [illative, plural], ilman [inessive, singular], ilmahn [inessive, singular], ilmon [inessive, plural], ilmohn [inessive, plural], ilmast [elative, singular], ilmost [elative, plural], ilmalõ [allative, singular], ilmolõ [allative, plural], ilmal [adessive, singular], ilmol [adessive, plural], ilmalt [ablative, singular], ilmolt [ablative, plural], ilmas [singular, translative], ilmos [plural, translative], ilmaniq [singular, terminative], ilmoniq [plural, terminative], ilmaldaq [abessive, singular], ilmoldaq [abessive, plural], ilmagaq [comitative, singular], ilmogaq [comitative, plural]
  1. weather, climate
    Sense id: en-ilm-vro-noun-1-PEa-MJ Categories (other): Võro entries with incorrect language header Disambiguation of Võro entries with incorrect language header: 50 50
  2. world, universe
    Sense id: en-ilm-vro-noun-IfCd32M2 Categories (other): Võro entries with incorrect language header Disambiguation of Võro entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: ilma, maailm

Inflected forms

Download JSON data for ilm meaning in All languages combined (14.6kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *ilma",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma, from Proto-Uralic *ilma.",
  "forms": [
    {
      "form": "ilma",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-leib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "length gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "22u/leib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ilm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmade",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmusse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmades",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmale",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmule",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmult",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmuks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadeta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "ilma",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "ilma",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ilm (genitive ilma, partitive ilma)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilma",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "ilm (genitive ilma, partitive ilma)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "il",
        "2": "m",
        "3": "m",
        "4": "a"
      },
      "name": "et-decl-leib"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian leib-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "weather"
      ],
      "id": "en-ilm-et-noun-5ecr6048",
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian leib-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "world"
      ],
      "id": "en-ilm-et-noun-SG6kYiTR",
      "links": [
        [
          "poetic",
          "poetic"
        ],
        [
          "world",
          "world"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(poetic) world"
      ],
      "tags": [
        "poetic"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "ilm",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ilmur"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite accusative singular of ilmur"
      ],
      "id": "en-ilm-is-noun-tE688V-1",
      "links": [
        [
          "ilmur",
          "ilmur#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ilmur"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite dative singular of ilmur"
      ],
      "id": "en-ilm-is-noun-Ivo5EpnM",
      "links": [
        [
          "ilmur",
          "ilmur#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ilm",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "82 18",
          "kind": "other",
          "name": "Livonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "weather"
      ],
      "id": "en-ilm-liv-noun-5ecr6048",
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Salaca) weather"
      ],
      "tags": [
        "Salaca"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "ilm",
        "3": "",
        "4": "air"
      },
      "expansion": "ilm (“air”)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ilman"
      },
      "expansion": "Finnish ilman",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From ilm (“air”). Related to Finnish ilman.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ilm",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "82 18",
          "kind": "other",
          "name": "Livonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "18 82",
          "kind": "other",
          "name": "Livonian prepositions",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "without"
      ],
      "id": "en-ilm-liv-prep-EhayqIl1",
      "links": [
        [
          "without",
          "without"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "roman": "Courland",
          "word": "īlma"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ilm",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ludian",
  "lang_code": "lud",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ludian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "air"
      ],
      "id": "en-ilm-lud-noun-n-Qw5SdG",
      "links": [
        [
          "air",
          "air"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kmr",
        "2": "ar",
        "3": "عِلْم"
      },
      "expansion": "Arabic عِلْم (ʕilm)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic عِلْم (ʕilm).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ilm ?",
      "name": "kmr-noun"
    }
  ],
  "lang": "Northern Kurdish",
  "lang_code": "kmr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Kurdish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "knowledge"
      ],
      "id": "en-ilm-kmr-noun-4PiVhy1l",
      "links": [
        [
          "knowledge",
          "knowledge"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "ar",
        "3": "عِلْم"
      },
      "expansion": "Arabic عِلْم (ʕilm)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic عِلْم (ʕilm).",
  "forms": [
    {
      "form": "ilmlar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "ilmlar",
        "head": "",
        "sc": ""
      },
      "expansion": "ilm (plural ilmlar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ilm (plural ilmlar)",
      "name": "uz-noun"
    }
  ],
  "lang": "Uzbek",
  "lang_code": "uz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Uzbek entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "science"
      ],
      "id": "en-ilm-uz-noun-eQ-tR0Sp",
      "links": [
        [
          "science",
          "science"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Uzbek entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "knowledge"
      ],
      "id": "en-ilm-uz-noun-4PiVhy1l",
      "links": [
        [
          "knowledge",
          "knowledge"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "fan"
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ilma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "maailm"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma.",
  "forms": [
    {
      "form": "ilma",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vro-decl-stems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmohe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmahn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmohn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmost",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmolõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmolt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaniq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoniq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaldaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoldaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmagaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmogaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "10": "ilma",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "ilma",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "partitive",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ilm (genitive ilma, partitive ilma)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilma",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "ilm (genitive ilma, partitive ilma)",
      "name": "vro-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "ilm",
        "3": "ilma",
        "4": "ilma",
        "5": "ilma",
        "6": "ilmo",
        "7": "ilmo",
        "8": "ilmo",
        "9": "ilmo",
        "ill_pl2": "ilmohe"
      },
      "name": "vro-decl-stems"
    }
  ],
  "lang": "Võro",
  "lang_code": "vro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Võro entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "weather, climate"
      ],
      "id": "en-ilm-vro-noun-1-PEa-MJ",
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ],
        [
          "climate",
          "climate"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Võro entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "world, universe"
      ],
      "id": "en-ilm-vro-noun-IfCd32M2",
      "links": [
        [
          "world",
          "world"
        ],
        [
          "universe",
          "universe"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}
{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian leib-type nominals",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian nouns",
    "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Estonian terms derived from Proto-Uralic",
    "Estonian terms inherited from Proto-Finnic"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *ilma",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma, from Proto-Uralic *ilma.",
  "forms": [
    {
      "form": "ilma",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-leib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "length gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "22u/leib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ilm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmade",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmusse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmades",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmale",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmule",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmult",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmuks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadeta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "ilma",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "ilma",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ilm (genitive ilma, partitive ilma)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilma",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "ilm (genitive ilma, partitive ilma)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "il",
        "2": "m",
        "3": "m",
        "4": "a"
      },
      "name": "et-decl-leib"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "weather"
      ],
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Estonian poetic terms"
      ],
      "glosses": [
        "world"
      ],
      "links": [
        [
          "poetic",
          "poetic"
        ],
        [
          "world",
          "world"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(poetic) world"
      ],
      "tags": [
        "poetic"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "categories": [
    "Icelandic entries with incorrect language header",
    "Icelandic non-lemma forms",
    "Icelandic noun forms"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "ilm",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ilmur"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite accusative singular of ilmur"
      ],
      "links": [
        [
          "ilmur",
          "ilmur#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "ilmur"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite dative singular of ilmur"
      ],
      "links": [
        [
          "ilmur",
          "ilmur#Icelandic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "categories": [
    "Livonian entries with incorrect language header",
    "Livonian lemmas",
    "Livonian nouns",
    "Livonian prepositions",
    "Livonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Livonian terms inherited from Proto-Finnic"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ilm",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "weather"
      ],
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Salaca) weather"
      ],
      "tags": [
        "Salaca"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "categories": [
    "Livonian entries with incorrect language header",
    "Livonian lemmas",
    "Livonian prepositions"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "ilm",
        "3": "",
        "4": "air"
      },
      "expansion": "ilm (“air”)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "ilman"
      },
      "expansion": "Finnish ilman",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From ilm (“air”). Related to Finnish ilman.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "preposition"
      },
      "expansion": "ilm",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Livonian",
  "lang_code": "liv",
  "pos": "prep",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "without"
      ],
      "links": [
        [
          "without",
          "without"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "roman": "Courland",
      "word": "īlma"
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ilm",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ludian",
  "lang_code": "lud",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ludian entries with incorrect language header",
        "Ludian lemmas",
        "Ludian nouns",
        "Ludian terms derived from Proto-Finnic",
        "Ludian terms inherited from Proto-Finnic"
      ],
      "glosses": [
        "air"
      ],
      "links": [
        [
          "air",
          "air"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kmr",
        "2": "ar",
        "3": "عِلْم"
      },
      "expansion": "Arabic عِلْم (ʕilm)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic عِلْم (ʕilm).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "ilm ?",
      "name": "kmr-noun"
    }
  ],
  "lang": "Northern Kurdish",
  "lang_code": "kmr",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Northern Kurdish entries with incorrect language header",
        "Northern Kurdish lemmas",
        "Northern Kurdish nouns",
        "Northern Kurdish terms borrowed from Arabic",
        "Northern Kurdish terms derived from Arabic",
        "Requests for gender in Northern Kurdish entries"
      ],
      "glosses": [
        "knowledge"
      ],
      "links": [
        [
          "knowledge",
          "knowledge"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "categories": [
    "Uzbek entries with incorrect language header",
    "Uzbek lemmas",
    "Uzbek nouns",
    "Uzbek terms derived from Arabic"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "ar",
        "3": "عِلْم"
      },
      "expansion": "Arabic عِلْم (ʕilm)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic عِلْم (ʕilm).",
  "forms": [
    {
      "form": "ilmlar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "ilmlar",
        "head": "",
        "sc": ""
      },
      "expansion": "ilm (plural ilmlar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "ilm (plural ilmlar)",
      "name": "uz-noun"
    }
  ],
  "lang": "Uzbek",
  "lang_code": "uz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "science"
      ],
      "links": [
        [
          "science",
          "science"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "knowledge"
      ],
      "links": [
        [
          "knowledge",
          "knowledge"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "fan"
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

{
  "categories": [
    "Võro entries with incorrect language header",
    "Võro lemmas",
    "Võro nouns",
    "Võro terms derived from Proto-Finnic",
    "Võro terms inherited from Proto-Finnic"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "ilma"
    },
    {
      "word": "maailm"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma.",
  "forms": [
    {
      "form": "ilma",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vro-decl-stems",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ilm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmohe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmahn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmohn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmost",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmolõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmol",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmolt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmos",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaniq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoniq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaldaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmoldaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmagaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmogaq",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "10": "ilma",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "ilma",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "partitive",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ilm (genitive ilma, partitive ilma)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilma",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "ilm (genitive ilma, partitive ilma)",
      "name": "vro-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "ilm",
        "3": "ilma",
        "4": "ilma",
        "5": "ilma",
        "6": "ilmo",
        "7": "ilmo",
        "8": "ilmo",
        "9": "ilmo",
        "ill_pl2": "ilmohe"
      },
      "name": "vro-decl-stems"
    }
  ],
  "lang": "Võro",
  "lang_code": "vro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "weather, climate"
      ],
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ],
        [
          "climate",
          "climate"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "world, universe"
      ],
      "links": [
        [
          "world",
          "world"
        ],
        [
          "universe",
          "universe"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-20 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (1d5a7d1 and 304864d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.