"ilm" meaning in Estonian

See ilm in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Etymology: From Proto-Finnic *ilma, from Proto-Uralic *ilma. Etymology templates: {{inh|et|urj-fin-pro|*ilma}} Proto-Finnic *ilma, {{der|et|urj-pro|*ilma}} Proto-Uralic *ilma Head templates: {{head|et|nouns|genitive|ilma|||partitive|ilma|||cat2=|f1accel-form=gen|s|f1request=1|f2accel-form=gen|s|f3accel-form=par|s|f3request=1|f4accel-form=par|s|head=}} ilm (genitive ilma, partitive ilma), {{et-noun|ilma|ilma}} ilm (genitive ilma, partitive ilma) Inflection templates: {{et-decl-leib|il|m|m|a}} Forms: ilma [genitive], ilma [partitive], no-table-tags [table-tags], ilm [nominative, singular], ilmad [nominative, plural], ilm [accusative, nominative, singular], ilmad [accusative, nominative, plural], ilma [accusative, genitive, singular], ilmad [accusative, genitive, plural], ilma [genitive, singular], ilmade [genitive, plural], ilma [partitive, singular], ilmu [partitive, plural], ilmasid [partitive, plural], ilma [illative, singular], ilmasse [illative, singular], ilmadesse [illative, plural], ilmusse [illative, plural], ilmas [inessive, singular], ilmades [inessive, plural], ilmus [inessive, plural], ilmast [elative, singular], ilmadest [elative, plural], ilmust [elative, plural], ilmale [allative, singular], ilmadele [allative, plural], ilmule [allative, plural], ilmal [adessive, singular], ilmadel [adessive, plural], ilmul [adessive, plural], ilmalt [ablative, singular], ilmadelt [ablative, plural], ilmult [ablative, plural], ilmaks [singular, translative], ilmadeks [plural, translative], ilmuks [plural, translative], ilmani [singular, terminative], ilmadeni [plural, terminative], ilmana [essive, singular], ilmadena [essive, plural], ilmata [abessive, singular], ilmadeta [abessive, plural], ilmaga [comitative, singular], ilmadega [comitative, plural]
  1. weather
    Sense id: en-ilm-et-noun-5ecr6048 Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian leib-type nominals Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Estonian leib-type nominals: 50 50
  2. (poetic) world Tags: poetic
    Sense id: en-ilm-et-noun-SG6kYiTR Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian leib-type nominals Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Estonian leib-type nominals: 50 50

Inflected forms

Download JSON data for ilm meaning in Estonian (5.4kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *ilma",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma, from Proto-Uralic *ilma.",
  "forms": [
    {
      "form": "ilma",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-leib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "length gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "22u/leib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ilm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmade",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmusse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmades",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmale",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmule",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmult",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmuks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadeta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "ilma",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "ilma",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ilm (genitive ilma, partitive ilma)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilma",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "ilm (genitive ilma, partitive ilma)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "il",
        "2": "m",
        "3": "m",
        "4": "a"
      },
      "name": "et-decl-leib"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian leib-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "weather"
      ],
      "id": "en-ilm-et-noun-5ecr6048",
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian leib-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "world"
      ],
      "id": "en-ilm-et-noun-SG6kYiTR",
      "links": [
        [
          "poetic",
          "poetic"
        ],
        [
          "world",
          "world"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(poetic) world"
      ],
      "tags": [
        "poetic"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}
{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian leib-type nominals",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian nouns",
    "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Estonian terms derived from Proto-Uralic",
    "Estonian terms inherited from Proto-Finnic"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *ilma",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*ilma"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *ilma",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *ilma, from Proto-Uralic *ilma.",
  "forms": [
    {
      "form": "ilma",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-leib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "length gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "22u/leib",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "ilm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilm",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmad",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmade",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmasse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmusse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmades",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmast",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmale",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmule",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmal",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmalt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmult",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmuks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmata",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadeta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmaga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ilmadega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "ilma",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "ilma",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "ilm (genitive ilma, partitive ilma)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ilma",
        "2": "ilma"
      },
      "expansion": "ilm (genitive ilma, partitive ilma)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "il",
        "2": "m",
        "3": "m",
        "4": "a"
      },
      "name": "et-decl-leib"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "weather"
      ],
      "links": [
        [
          "weather",
          "weather"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Estonian poetic terms"
      ],
      "glosses": [
        "world"
      ],
      "links": [
        [
          "poetic",
          "poetic"
        ],
        [
          "world",
          "world"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(poetic) world"
      ],
      "tags": [
        "poetic"
      ]
    }
  ],
  "word": "ilm"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Estonian dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-04 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e9e0a99 and db5a844). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.