"werdan" meaning in Kurmancî

See werdan in All languages combined, or Wiktionary

Noun

  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-werdan-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane bi kurmancî
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: çalkalama (Tirkî), rinsing (Îngilîzî)
Categories (other): Kurmancî

Verb

Etymology: Ji wer- + dan. Forms: werdidim [present], werdidî [present], werdide [present], werdidin [present], werde [imperative, singular], werdin [imperative, plural], werda [past], werda [past], werda [past], werda [past], wer –d– [root, present], wer –da– [root, past], ez werdidim [indicative, present, positive], ez wernadim [indicative, present, negative], min werda [indicative, past, positive], min werneda [indicative, past, negative], tu werdidî [indicative, present, positive], tu wernadî [indicative, present, negative], te werda [indicative, past, positive], te werneda [indicative, past, negative], ew werdide [indicative, present, positive], ew wernade [indicative, present, negative], wê/wî werda [indicative, past, positive], wê/wî werneda [indicative, past, negative], em werdidin [indicative, present, positive], em wernadin [indicative, present, negative], me werda [indicative, past, positive], me werneda [indicative, past, negative], hûn werdidin [indicative, present, positive], hûn wernadin [indicative, present, negative], we werda [indicative, past, positive], we werneda [indicative, past, negative], ew werdidin [indicative, present, positive], ew wernadin [indicative, present, negative], wan werda [indicative, past, positive], wan werneda [indicative, past, negative], min werdida [imperfect, positive], min wernedida [imperfect, negative], min werdabû [positive], min wernedabû [negative], te werdida [imperfect, positive], te wernedida [imperfect, negative], te werdabû [positive], te wernedabû [negative], wê/wî werdida [imperfect, positive], wê/wî wernedida [imperfect, negative], wê/wî werdabû [positive], wê/wî wernedabû [negative], me werdida [imperfect, positive], me wernedida [imperfect, negative], me werdabû [positive], me wernedabû [negative], we werdida [imperfect, positive], we wernedida [imperfect, negative], we werdabû [positive], we wernedabû [negative], wan werdida [imperfect, positive], wan wernedida [imperfect, negative], wan werdabû [positive], wan wernedabû [negative], ez ê werdim [future, positive], ez ê wernedim [future, negative], minê werdabe [future, perfect, positive], minê wernedabe [future, perfect, negative], tu yê werdî [future, positive], tu yê wernedî [future, negative], teyê werdabe [future, perfect, positive], teyê wernedabe [future, perfect, negative], ew ê werde [future, positive], ew ê wernede [future, negative], wê/wîyê werdabe [future, perfect, positive], wê/wîyê wernedabe [future, perfect, negative], em ê werdin [future, positive], em ê wernedin [future, negative], meyê werdabe [future, perfect, positive], meyê wernedabe [future, perfect, negative], hûn ê werdin [future, positive], hûn ê wernedin [future, negative], weyê werdabe [future, perfect, positive], weyê wernedabe [future, perfect, negative], ew ê werdin [future, positive], ew ê wernedin [future, negative], wanê werdabe [future, perfect, positive], wanê wernedabe [future, perfect, negative], min werdaye [perfect, positive], min wernedaye [perfect, negative], min werdabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min wernedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te werdaye [perfect, positive], te wernedaye [perfect, negative], te werdabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te wernedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî werdaye [perfect, positive], wê/wî wernedaye [perfect, negative], wê/wî werdabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî wernedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me werdaye [perfect, positive], me wernedaye [perfect, negative], me werdabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me wernedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we werdaye [perfect, positive], we wernedaye [perfect, negative], we werdabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we wernedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan werdaye [perfect, positive], wan wernedaye [perfect, negative], wan werdabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan wernedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez werdim [present, subjunctive, positive], (bila) ez wernedim [present, subjunctive, negative], (bila) min werdabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min wernedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu werdî [present, subjunctive, positive], (bila) tu wernedî [present, subjunctive, negative], (bila) te werdabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te wernedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew werde [present, subjunctive, positive], (bila) ew wernede [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî werdabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî wernedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em werdin [present, subjunctive, positive], (bila) em wernedin [present, subjunctive, negative], (bila) me werdabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me wernedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn werdin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn wernedin [present, subjunctive, negative], (bila) we werdabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we wernedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew werdin [present, subjunctive, positive], (bila) ew wernedin [present, subjunctive, negative], (bila) wan werdabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan wernedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min werdaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min wernedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min werdabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min wernedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te werdaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te wernedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te werdabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te wernedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî werdaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî wernedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî werdabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî wernedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me werdaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me wernedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me werdabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me wernedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we werdaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we wernedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we werdabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we wernedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan werdaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan wernedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan werdabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan wernedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê werdaya [present, conditional, positive], minê wernedaya [present, conditional, negative], minê werdabûya [preterite, conditional, positive], minê wernedabûya [preterite, conditional, negative], teyê werdaya [present, conditional, positive], teyê wernedaya [present, conditional, negative], teyê werdabûya [preterite, conditional, positive], teyê wernedabûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê werdaya [present, conditional, positive], wê/wîyê wernedaya [present, conditional, negative], wê/wîyê werdabûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê wernedabûya [preterite, conditional, negative], meyê werdaya [present, conditional, positive], meyê wernedaya [present, conditional, negative], meyê werdabûya [preterite, conditional, positive], meyê wernedabûya [preterite, conditional, negative], weyê werdaya [present, conditional, positive], weyê wernedaya [present, conditional, negative], weyê werdabûya [preterite, conditional, positive], weyê wernedabûya [preterite, conditional, negative], wanê werdaya [present, conditional, positive], wanê wernedaya [present, conditional, negative], wanê werdabûya [preterite, conditional, positive], wanê wernedabûya [preterite, conditional, negative], (tu) werde [imperative, present, positive], (tu) wernede [imperative, present, negative], (hûn) werdin [imperative, present, positive], (hûn) wernedin [imperative, present, negative], وهردان, tê werdan, têwerdan, weranîn, werbûn, wergirtin, werkirin, wergerîn, werdin, werîn, gêrwerîn
  1. tiştek kirin di nav tiştek din ve
    Sense id: ku-werdan-ku-verb-f1XCj-VY
  2. tedexulî kirin, xwe tûşî karê kesek din kirin
    Sense id: ku-werdan-ku-verb-JGDKQTAc Categories (other): Jêgirtin bi kurmancî
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: berdan, dadan, hildan, radan Derived forms: têwerdan, têwerdayî, têwerder, têwerderî, werdayî, werder, werderî Translations: einpacken (Almanî), افزایش دادن (Farisî), زیاد کردن (Farisî), مبادله (Farisî), معاوضه (Farisî), معاوضه کردن (Farisî), sallamak (Tirkî), çalkalamak (Tirkî), agitate (Îngilîzî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi pêşgira wer-",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"werdan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"dan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"werdan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "têwerdan"
    },
    {
      "word": "têwerdayî"
    },
    {
      "word": "têwerder"
    },
    {
      "word": "têwerderî"
    },
    {
      "word": "werdayî"
    },
    {
      "word": "werder"
    },
    {
      "word": "werderî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji wer- + dan.",
  "forms": [
    {
      "form": "werdidim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdidî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdide",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdidin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werde",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "werdin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "werda",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werda",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werda",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werda",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "wer –d–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera werdan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "wer –da–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera werdan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez werdidim",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez wernadim",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min werneda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu werdidî",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu wernadî",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te werneda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew werdide",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew wernade",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werneda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em werdidin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em wernadin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me werneda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn werdidin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn wernadin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we werneda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew werdidin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew wernadin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werneda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werdida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernedida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werdabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werdida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernedida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werdabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werdida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernedida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werdabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werdida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernedida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werdabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werdida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernedida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werdabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werdida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernedida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werdabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê werdim",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê wernedim",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werdabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernedabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê werdî",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê wernedî",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werdabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernedabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê werde",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wernede",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werdabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernedabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê werdin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê wernedin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werdabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernedabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê werdin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê wernedin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werdabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernedabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê werdin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wernedin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werdabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernedabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werdaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernedaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werdabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernedabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werdaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernedaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werdabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernedabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werdaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernedaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werdabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernedabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werdaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernedaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werdabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernedabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werdaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernedaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werdabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernedabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werdaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernedaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werdabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernedabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez werdim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez wernedim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werdabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu werdî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu wernedî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werdabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew werde",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wernede",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werdabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em werdin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em wernedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werdabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn werdin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn wernedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werdabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew werdin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wernedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werdabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werdaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernedaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werdabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernedabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werdaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernedaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werdabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernedabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werdaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernedaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werdabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernedabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werdaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernedaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werdabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernedabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werdaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernedaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werdabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernedabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werdaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernedaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werdabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernedabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werdaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werdabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werdaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werdabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werdaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werdabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werdaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werdabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werdaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werdabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werdaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werdabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) werde",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) wernede",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) werdin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) wernedin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "وهردان",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "tê werdan"
    },
    {
      "form": "têwerdan"
    },
    {
      "form": "weranîn"
    },
    {
      "form": "werbûn"
    },
    {
      "form": "wergirtin"
    },
    {
      "form": "werkirin"
    },
    {
      "form": "wergerîn"
    },
    {
      "form": "werdin"
    },
    {
      "form": "werîn"
    },
    {
      "form": "gêrwerîn"
    }
  ],
  "hyphenation": "wer·dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "tiştek kirin di nav tiştek din ve"
      ],
      "id": "ku-werdan-ku-verb-f1XCj-VY"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Murad Ciwan: Koordînatorê tirk: Eger merivê Barzanî bê ez ê rabim, Netkurd.com, 9/2006",
          "text": "Ev general ji wan beşa ye ku pirsa PKKê û ya Kurdistana bakur bi pirsa Kerkûkê dibestin û dixwazin van pirsan ji xwere bikin bahane da destê xwe di prosesa çareseriya pirsa Kerkûkê werdin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "tedexulî kirin, xwe tûşî karê kesek din kirin"
      ],
      "id": "ku-werdan-ku-verb-JGDKQTAc"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "berdan"
    },
    {
      "word": "dadan"
    },
    {
      "word": "hildan"
    },
    {
      "word": "radan"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "einpacken"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "افزایش دادن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "زیاد کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "مبادله"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "معاوضه"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "معاوضه کردن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "agitate"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sallamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çalkalamak"
    }
  ],
  "word": "werdan"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "wer·dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-werdan-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "rinsing"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çalkalama"
    }
  ],
  "word": "werdan"
}
{
  "categories": [
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi pêşgira wer-",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"werdan\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"dan\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"werdan\""
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "têwerdan"
    },
    {
      "word": "têwerdayî"
    },
    {
      "word": "têwerder"
    },
    {
      "word": "têwerderî"
    },
    {
      "word": "werdayî"
    },
    {
      "word": "werder"
    },
    {
      "word": "werderî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji wer- + dan.",
  "forms": [
    {
      "form": "werdidim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdidî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdide",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdidin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werde",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "werdin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "werda",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werda",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werda",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werda",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "wer –d–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera werdan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "wer –da–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera werdan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez werdidim",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez wernadim",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min werneda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu werdidî",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu wernadî",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te werneda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew werdide",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew wernade",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werneda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em werdidin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em wernadin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me werneda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn werdidin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn wernadin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we werneda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew werdidin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew wernadin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werneda",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werdida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernedida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werdabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werdida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernedida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werdabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werdida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernedida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werdabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werdida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernedida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werdabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werdida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernedida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werdabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werdida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernedida",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werdabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê werdim",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê wernedim",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werdabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernedabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê werdî",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê wernedî",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werdabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernedabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê werde",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wernede",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werdabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernedabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê werdin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê wernedin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werdabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernedabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê werdin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê wernedin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werdabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernedabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê werdin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wernedin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werdabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernedabe",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werdaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernedaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werdabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernedabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werdaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernedaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werdabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernedabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werdaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernedaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werdabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernedabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werdaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernedaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werdabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernedabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werdaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernedaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werdabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernedabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werdaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernedaye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werdabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernedabûye",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez werdim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez wernedim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werdabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu werdî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu wernedî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werdabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew werde",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wernede",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werdabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em werdin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em wernedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werdabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn werdin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn wernedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werdabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew werdin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wernedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werdabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werdaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernedaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werdabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernedabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werdaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernedaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werdabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernedabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werdaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernedaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werdabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernedabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werdaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernedaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werdabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernedabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werdaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernedaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werdabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernedabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werdaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernedaya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werdabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernedabûya",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werdaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werdabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werdaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werdabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werdaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werdabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werdaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werdabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werdaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werdabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werdaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werdabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) werde",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) wernede",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) werdin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) wernedin",
      "source": "Tewandin:werdan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "وهردان",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "tê werdan"
    },
    {
      "form": "têwerdan"
    },
    {
      "form": "weranîn"
    },
    {
      "form": "werbûn"
    },
    {
      "form": "wergirtin"
    },
    {
      "form": "werkirin"
    },
    {
      "form": "wergerîn"
    },
    {
      "form": "werdin"
    },
    {
      "form": "werîn"
    },
    {
      "form": "gêrwerîn"
    }
  ],
  "hyphenation": "wer·dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "tiştek kirin di nav tiştek din ve"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Jêgirtin bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Murad Ciwan: Koordînatorê tirk: Eger merivê Barzanî bê ez ê rabim, Netkurd.com, 9/2006",
          "text": "Ev general ji wan beşa ye ku pirsa PKKê û ya Kurdistana bakur bi pirsa Kerkûkê dibestin û dixwazin van pirsan ji xwere bikin bahane da destê xwe di prosesa çareseriya pirsa Kerkûkê werdin."
        }
      ],
      "glosses": [
        "tedexulî kirin, xwe tûşî karê kesek din kirin"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "berdan"
    },
    {
      "word": "dadan"
    },
    {
      "word": "hildan"
    },
    {
      "word": "radan"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "einpacken"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "افزایش دادن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "زیاد کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "مبادله"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "معاوضه"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "معاوضه کردن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "agitate"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sallamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çalkalamak"
    }
  ],
  "word": "werdan"
}

{
  "categories": [
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "wer·dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane bi kurmancî"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "rinsing"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çalkalama"
    }
  ],
  "word": "werdan"
}

Download raw JSONL data for werdan meaning in Kurmancî (24.4kB)

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "werdan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "werdan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "werdan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "werdan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "werdan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "werdan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "werdan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "werdan",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the kuwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.