"werkirin" meaning in Kurmancî

See werkirin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /wɛɾkɪˈɾɪn/
  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-werkirin-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane bi kurmancî
The following are not (yet) sense-disambiguated

Verb

IPA: /wɛɾkɪˈɾɪn/
Etymology: Ji wer- + kirin. Forms: werdikim [present], werdikî [present], werdike [present], werdikin [present], werke [imperative, singular], werkin [imperative, plural], werkir [past], werkir [past], werkir [past], werkir [past], wer –k– [root, present], wer –kir– [root, past], ez werdikim [indicative, present, positive], ez wernakim [indicative, present, negative], min werkir [indicative, past, positive], min wernekir [indicative, past, negative], tu werdikî [indicative, present, positive], tu wernakî [indicative, present, negative], te werkir [indicative, past, positive], te wernekir [indicative, past, negative], ew werdike [indicative, present, positive], ew wernake [indicative, present, negative], wê/wî werkir [indicative, past, positive], wê/wî wernekir [indicative, past, negative], em werdikin [indicative, present, positive], em wernakin [indicative, present, negative], me werkir [indicative, past, positive], me wernekir [indicative, past, negative], hûn werdikin [indicative, present, positive], hûn wernakin [indicative, present, negative], we werkir [indicative, past, positive], we wernekir [indicative, past, negative], ew werdikin [indicative, present, positive], ew wernakin [indicative, present, negative], wan werkir [indicative, past, positive], wan wernekir [indicative, past, negative], min werdikir [imperfect, positive], min wernedikir [imperfect, negative], min werkiribû [positive], min wernekiribû [negative], te werdikir [imperfect, positive], te wernedikir [imperfect, negative], te werkiribû [positive], te wernekiribû [negative], wê/wî werdikir [imperfect, positive], wê/wî wernedikir [imperfect, negative], wê/wî werkiribû [positive], wê/wî wernekiribû [negative], me werdikir [imperfect, positive], me wernedikir [imperfect, negative], me werkiribû [positive], me wernekiribû [negative], we werdikir [imperfect, positive], we wernedikir [imperfect, negative], we werkiribû [positive], we wernekiribû [negative], wan werdikir [imperfect, positive], wan wernedikir [imperfect, negative], wan werkiribû [positive], wan wernekiribû [negative], ez ê werkim [future, positive], ez ê wernekim [future, negative], minê werkiribe [future, perfect, positive], minê wernekiribe [future, perfect, negative], tu yê werkî [future, positive], tu yê wernekî [future, negative], teyê werkiribe [future, perfect, positive], teyê wernekiribe [future, perfect, negative], ew ê werke [future, positive], ew ê werneke [future, negative], wê/wîyê werkiribe [future, perfect, positive], wê/wîyê wernekiribe [future, perfect, negative], em ê werkin [future, positive], em ê wernekin [future, negative], meyê werkiribe [future, perfect, positive], meyê wernekiribe [future, perfect, negative], hûn ê werkin [future, positive], hûn ê wernekin [future, negative], weyê werkiribe [future, perfect, positive], weyê wernekiribe [future, perfect, negative], ew ê werkin [future, positive], ew ê wernekin [future, negative], wanê werkiribe [future, perfect, positive], wanê wernekiribe [future, perfect, negative], min werkiriye [perfect, positive], min wernekiriye [perfect, negative], min werkiribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min wernekiribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te werkiriye [perfect, positive], te wernekiriye [perfect, negative], te werkiribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te wernekiribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî werkiriye [perfect, positive], wê/wî wernekiriye [perfect, negative], wê/wî werkiribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî wernekiribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me werkiriye [perfect, positive], me wernekiriye [perfect, negative], me werkiribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me wernekiribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we werkiriye [perfect, positive], we wernekiriye [perfect, negative], we werkiribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we wernekiribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan werkiriye [perfect, positive], wan wernekiriye [perfect, negative], wan werkiribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan wernekiribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez werkim [present, subjunctive, positive], (bila) ez wernekim [present, subjunctive, negative], (bila) min werkiribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min wernekiribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu werkî [present, subjunctive, positive], (bila) tu wernekî [present, subjunctive, negative], (bila) te werkiribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te wernekiribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew werke [present, subjunctive, positive], (bila) ew werneke [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî werkiribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî wernekiribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em werkin [present, subjunctive, positive], (bila) em wernekin [present, subjunctive, negative], (bila) me werkiribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me wernekiribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn werkin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn wernekin [present, subjunctive, negative], (bila) we werkiribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we wernekiribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew werkin [present, subjunctive, positive], (bila) ew wernekin [present, subjunctive, negative], (bila) wan werkiribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan wernekiribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min werkira [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min wernekira [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min werkiribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min wernekiribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te werkira [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te wernekira [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te werkiribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te wernekiribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî werkira [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî wernekira [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî werkiribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî wernekiribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me werkira [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me wernekira [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me werkiribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me wernekiribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we werkira [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we wernekira [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we werkiribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we wernekiribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan werkira [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan wernekira [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan werkiribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan wernekiribûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê werkira [present, conditional, positive], minê wernekira [present, conditional, negative], minê werkiribûya [preterite, conditional, positive], minê wernekiribûya [preterite, conditional, negative], teyê werkira [present, conditional, positive], teyê wernekira [present, conditional, negative], teyê werkiribûya [preterite, conditional, positive], teyê wernekiribûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê werkira [present, conditional, positive], wê/wîyê wernekira [present, conditional, negative], wê/wîyê werkiribûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê wernekiribûya [preterite, conditional, negative], meyê werkira [present, conditional, positive], meyê wernekira [present, conditional, negative], meyê werkiribûya [preterite, conditional, positive], meyê wernekiribûya [preterite, conditional, negative], weyê werkira [present, conditional, positive], weyê wernekira [present, conditional, negative], weyê werkiribûya [preterite, conditional, positive], weyê wernekiribûya [preterite, conditional, negative], wanê werkira [present, conditional, positive], wanê wernekira [present, conditional, negative], wanê werkiribûya [preterite, conditional, positive], wanê wernekiribûya [preterite, conditional, negative], (tu) werke [imperative, present, positive], (tu) werneke [imperative, present, negative], (hûn) werkin [imperative, present, positive], (hûn) wernekin [imperative, present, negative], وهرکرن, werandin, weranîn, werdan
  1. belav kirin, pelate kirin, tiştek avêtin tiştekî
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: werker, werkirî Related terms: werbûn Translations: ausgießen (Almanî), bestreuen (Almanî), پراکنده کردن (Farisî), پوش باران (Farisî), پوشانیدن (Farisî), روکش کردن (Farisî), سقف زدن (Farisî), fırlatmak (Tirkî), savurmak (Tirkî), serpme (Tirkî), serpmek (Tirkî), örtmek (Tirkî), scatter (Îngilîzî), besprinkle (Îngilîzî), hurl (Îngilîzî), hurling (Îngilîzî), throw on (Îngilîzî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî yên hevedudanî bi kirin",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî yên pêkhatî bi kirin",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"werkirin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"kirin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"werkirin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "werker"
    },
    {
      "word": "werkirî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji wer- + kirin.",
  "forms": [
    {
      "form": "werdikim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdikî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdike",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdikin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werke",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "werkin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "werkir",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werkir",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werkir",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werkir",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "wer –k–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera werkirin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "wer –kir–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera werkirin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez werdikim",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez wernakim",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werkir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernekir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu werdikî",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu wernakî",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werkir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernekir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew werdike",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew wernake",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werkir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernekir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em werdikin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em wernakin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werkir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernekir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn werdikin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn wernakin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werkir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernekir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew werdikin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew wernakin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werkir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernekir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werdikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernedikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werkiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werdikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernedikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werkiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werdikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernedikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werkiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werdikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernedikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werkiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werdikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernedikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werkiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werdikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernedikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werkiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê werkim",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê wernekim",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werkiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernekiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê werkî",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê wernekî",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werkiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernekiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê werke",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê werneke",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werkiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernekiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê werkin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê wernekin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werkiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernekiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê werkin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê wernekin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werkiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernekiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê werkin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wernekin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werkiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernekiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werkiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernekiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werkiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernekiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werkiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernekiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werkiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernekiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werkiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernekiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werkiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernekiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werkiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernekiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werkiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernekiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werkiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernekiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werkiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernekiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werkiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernekiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werkiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernekiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez werkim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez wernekim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werkiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu werkî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu wernekî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werkiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew werke",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew werneke",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werkiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em werkin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em wernekin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werkiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn werkin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn wernekin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werkiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew werkin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wernekin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werkiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werkira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernekira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werkiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernekiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werkira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernekira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werkiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernekiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werkira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernekira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werkiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernekiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werkira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernekira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werkiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernekiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werkira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernekira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werkiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernekiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werkira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernekira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werkiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernekiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werkira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werkiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werkira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werkiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werkira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werkiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werkira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werkiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werkira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werkiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werkira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werkiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) werke",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) werneke",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) werkin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) wernekin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "وهرکرن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "werandin"
    },
    {
      "form": "weranîn"
    },
    {
      "form": "werdan"
    }
  ],
  "hyphenation": "wer·ki·rin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "werbûn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Feqiyê Teyran",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Feqiyê Teyran,",
          "text": "Cerg û hinav ker-ker kirimPêçam di Şamê werkirimEbdal di sûka xurbetê"
        }
      ],
      "glosses": [
        "belav kirin, pelate kirin, tiştek avêtin tiştekî"
      ],
      "id": "ku-werkirin-ku-verb-tdIrFn6B"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/wɛɾkɪˈɾɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausgießen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bestreuen"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پراکنده کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پوش باران"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پوشانیدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "روکش کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "سقف زدن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "scatter"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "besprinkle"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "hurl"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "hurling"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "throw on"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "fırlatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "savurmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "serpme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "serpmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "örtmek"
    }
  ],
  "word": "werkirin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "wer·ki·rin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-werkirin-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/wɛɾkɪˈɾɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "werkirin"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî yên hevedudanî bi kirin",
    "Peyvên kurmancî yên pêkhatî bi kirin",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"werkirin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"kirin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"werkirin\""
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "werker"
    },
    {
      "word": "werkirî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji wer- + kirin.",
  "forms": [
    {
      "form": "werdikim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdikî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdike",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werdikin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "werke",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "werkin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "werkir",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werkir",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werkir",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werkir",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "wer –k–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera werkirin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "wer –kir–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera werkirin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez werdikim",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez wernakim",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werkir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernekir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu werdikî",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu wernakî",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werkir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernekir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew werdike",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew wernake",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werkir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernekir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em werdikin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em wernakin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werkir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernekir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn werdikin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn wernakin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werkir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernekir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew werdikin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew wernakin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werkir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernekir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werdikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernedikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werkiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werdikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernedikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werkiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werdikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernedikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werkiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werdikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernedikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werkiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werdikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernedikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werkiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werdikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernedikir",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werkiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê werkim",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê wernekim",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werkiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernekiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê werkî",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê wernekî",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werkiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernekiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê werke",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê werneke",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werkiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernekiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê werkin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê wernekin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werkiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernekiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê werkin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê wernekin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werkiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernekiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê werkin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê wernekin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werkiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernekiribe",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werkiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernekiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werkiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min wernekiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werkiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernekiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werkiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te wernekiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werkiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernekiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werkiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî wernekiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werkiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernekiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werkiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me wernekiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werkiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernekiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werkiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we wernekiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werkiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernekiriye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werkiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan wernekiribûye",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez werkim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez wernekim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werkiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu werkî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu wernekî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werkiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew werke",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew werneke",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werkiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em werkin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em wernekin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werkiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn werkin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn wernekin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werkiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew werkin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew wernekin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werkiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werkira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernekira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werkiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min wernekiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werkira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernekira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werkiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te wernekiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werkira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernekira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werkiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî wernekiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werkira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernekira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werkiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me wernekiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werkira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernekira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werkiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we wernekiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werkira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernekira",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werkiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan wernekiribûya",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werkira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werkiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê wernekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werkira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werkiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê wernekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werkira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werkiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê wernekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werkira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werkiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê wernekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werkira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werkiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê wernekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werkira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werkiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê wernekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) werke",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) werneke",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) werkin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) wernekin",
      "source": "Tewandin:werkirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "وهرکرن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "werandin"
    },
    {
      "form": "weranîn"
    },
    {
      "form": "werdan"
    }
  ],
  "hyphenation": "wer·ki·rin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "werbûn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Feqiyê Teyran",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Feqiyê Teyran,",
          "text": "Cerg û hinav ker-ker kirimPêçam di Şamê werkirimEbdal di sûka xurbetê"
        }
      ],
      "glosses": [
        "belav kirin, pelate kirin, tiştek avêtin tiştekî"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/wɛɾkɪˈɾɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausgießen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bestreuen"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پراکنده کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پوش باران"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "پوشانیدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "روکش کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "سقف زدن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "scatter"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "besprinkle"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "hurl"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "hurling"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "throw on"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "fırlatmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "savurmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "serpme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "serpmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "örtmek"
    }
  ],
  "word": "werkirin"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "wer·ki·rin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane bi kurmancî"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/wɛɾkɪˈɾɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "werkirin"
}

Download raw JSONL data for werkirin meaning in Kurmancî (25.1kB)

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Tewîn",
  "path": [
    "werkirin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Tewîn",
  "title": "werkirin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "werkirin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "werkirin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "werkirin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "werkirin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "werkirin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "werkirin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "werkirin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "werkirin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the kuwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.