"werandin" meaning in Kurmancî

See werandin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /wɛɾɑːnˈdɪn/
  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-werandin-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane
The following are not (yet) sense-disambiguated

Verb

IPA: /wɛɾɑːnˈdɪn/
Etymology: Ji wer- + -andin. Forms: diwerînim [present], diwerînî [present], diwerîne [present], diwerînin [present], biwerîne [imperative, singular], biwerînin [imperative, plural], werand [past], werand [past], werand [past], werand [past], –werîn– [root, present], –werand– [root, past], ez diwerînim [indicative, present, positive], ez nawerînim [indicative, present, negative], min werand [indicative, past, positive], min newerand [indicative, past, negative], tu diwerînî [indicative, present, positive], tu nawerînî [indicative, present, negative], te werand [indicative, past, positive], te newerand [indicative, past, negative], ew diwerîne [indicative, present, positive], ew nawerîne [indicative, present, negative], wê/wî werand [indicative, past, positive], wê/wî newerand [indicative, past, negative], em diwerînin [indicative, present, positive], em nawerînin [indicative, present, negative], me werand [indicative, past, positive], me newerand [indicative, past, negative], hûn diwerînin [indicative, present, positive], hûn nawerînin [indicative, present, negative], we werand [indicative, past, positive], we newerand [indicative, past, negative], ew diwerînin [indicative, present, positive], ew nawerînin [indicative, present, negative], wan werand [indicative, past, positive], wan newerand [indicative, past, negative], min diwerand [imperfect, positive], min nediwerand [imperfect, negative], min werandibû [positive], min newerandibû [negative], te diwerand [imperfect, positive], te nediwerand [imperfect, negative], te werandibû [positive], te newerandibû [negative], wê/wî diwerand [imperfect, positive], wê/wî nediwerand [imperfect, negative], wê/wî werandibû [positive], wê/wî newerandibû [negative], me diwerand [imperfect, positive], me nediwerand [imperfect, negative], me werandibû [positive], me newerandibû [negative], we diwerand [imperfect, positive], we nediwerand [imperfect, negative], we werandibû [positive], we newerandibû [negative], wan diwerand [imperfect, positive], wan nediwerand [imperfect, negative], wan werandibû [positive], wan newerandibû [negative], ez ê biwerînim [future, positive], ez ê newerînim [future, negative], minê werandibe [future, perfect, positive], minê newerandibe [future, perfect, negative], tu yê biwerînî [future, positive], tu yê newerînî [future, negative], teyê werandibe [future, perfect, positive], teyê newerandibe [future, perfect, negative], ew ê biwerîne [future, positive], ew ê newerîne [future, negative], wê/wîyê werandibe [future, perfect, positive], wê/wîyê newerandibe [future, perfect, negative], em ê biwerînin [future, positive], em ê newerînin [future, negative], meyê werandibe [future, perfect, positive], meyê newerandibe [future, perfect, negative], hûn ê biwerînin [future, positive], hûn ê newerînin [future, negative], weyê werandibe [future, perfect, positive], weyê newerandibe [future, perfect, negative], ew ê biwerînin [future, positive], ew ê newerînin [future, negative], wanê werandibe [future, perfect, positive], wanê newerandibe [future, perfect, negative], min werandiye [perfect, positive], min newerandiye [perfect, negative], min werandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min newerandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te werandiye [perfect, positive], te newerandiye [perfect, negative], te werandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te newerandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî werandiye [perfect, positive], wê/wî newerandiye [perfect, negative], wê/wî werandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî newerandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me werandiye [perfect, positive], me newerandiye [perfect, negative], me werandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me newerandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we werandiye [perfect, positive], we newerandiye [perfect, negative], we werandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we newerandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan werandiye [perfect, positive], wan newerandiye [perfect, negative], wan werandibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan newerandibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez biwerînim [present, subjunctive, positive], (bila) ez newerînim [present, subjunctive, negative], (bila) min werandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min newerandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu biwerînî [present, subjunctive, positive], (bila) tu newerînî [present, subjunctive, negative], (bila) te werandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te newerandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew biwerîne [present, subjunctive, positive], (bila) ew newerîne [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî werandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî newerandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em biwerînin [present, subjunctive, positive], (bila) em newerînin [present, subjunctive, negative], (bila) me werandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me newerandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn biwerînin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn newerînin [present, subjunctive, negative], (bila) we werandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we newerandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew biwerînin [present, subjunctive, positive], (bila) ew newerînin [present, subjunctive, negative], (bila) wan werandibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan newerandibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min biweranda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min neweranda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min werandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min newerandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te biweranda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te neweranda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te werandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te newerandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî biweranda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî neweranda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî werandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî newerandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me biweranda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me neweranda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me werandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me newerandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we biweranda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we neweranda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we werandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we newerandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan biweranda [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan neweranda [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan werandibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan newerandibûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê biweranda [present, conditional, positive], minê neweranda [present, conditional, negative], minê werandibûya [preterite, conditional, positive], minê newerandibûya [preterite, conditional, negative], teyê biweranda [present, conditional, positive], teyê neweranda [present, conditional, negative], teyê werandibûya [preterite, conditional, positive], teyê newerandibûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê biweranda [present, conditional, positive], wê/wîyê neweranda [present, conditional, negative], wê/wîyê werandibûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê newerandibûya [preterite, conditional, negative], meyê biweranda [present, conditional, positive], meyê neweranda [present, conditional, negative], meyê werandibûya [preterite, conditional, positive], meyê newerandibûya [preterite, conditional, negative], weyê biweranda [present, conditional, positive], weyê neweranda [present, conditional, negative], weyê werandibûya [preterite, conditional, positive], weyê newerandibûya [preterite, conditional, negative], wanê biweranda [present, conditional, positive], wanê neweranda [present, conditional, negative], wanê werandibûya [preterite, conditional, positive], wanê newerandibûya [preterite, conditional, negative], (tu) biwerîne [imperative, present, positive], (tu) newerîne [imperative, present, negative], (hûn) biwerînin [imperative, present, positive], (hûn) newerînin [imperative, present, negative], وهراندن, werbûn, werdan, wergerrandin, wergirtin, werkirin
  1. jê xistin, da-anîn, weşandin, ji derek bilind xistin cihek nizm, wisan kirin ku tiştek ji derek bilind bikeve
    Sense id: ku-werandin-ku-verb-G9uW7y9q
  2. jêvebûna belgên daran
    Sense id: ku-werandin-ku-verb-EaZ7OaZU
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: werandî, werîner Related terms: werîn Translations: Verstreuen (Almanî), آزادکردن (Farisî), فرو ریختن (Farisî), dökme (Tirkî), dökmek (Tirkî), getirtmek (Tirkî), kucaklaşmak (Tirkî), saçmak (Tirkî), serpme (Tirkî), serpmek (Tirkî), sarma (Tirkî), döktürmek (Tirkî), süzme (Tirkî), süzmek (Tirkî), besprinkle (Îngilîzî), bestrew (Îngilîzî), insufflate (Îngilîzî), scattering (Îngilîzî), bestrewing (Îngilîzî), envelop (Îngilîzî), shed (Îngilîzî), wrap around (Îngilîzî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"werandin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"werandin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "werandî"
    },
    {
      "word": "werîner"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji wer- + -andin.",
  "forms": [
    {
      "form": "diwerînim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "diwerînî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "diwerîne",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "diwerînin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "biwerîne",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "biwerînin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "werand",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werand",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werand",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werand",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–werîn–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera werandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–werand–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera werandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez diwerînim",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nawerînim",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min newerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu diwerînî",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nawerînî",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te newerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diwerîne",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nawerîne",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî newerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em diwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nawerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me newerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn diwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nawerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we newerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nawerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan newerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min diwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nediwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min newerandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te diwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nediwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te newerandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî diwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nediwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî newerandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me diwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nediwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me newerandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we diwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nediwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we newerandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan diwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nediwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan newerandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê biwerînim",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê newerînim",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê newerandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê biwerînî",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê newerînî",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê newerandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biwerîne",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê newerîne",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê newerandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê biwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê newerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê newerandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê biwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê newerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê newerandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê newerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê newerandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min newerandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min newerandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te newerandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te newerandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî newerandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî newerandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me newerandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me newerandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we newerandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we newerandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan newerandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan newerandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez biwerînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez newerînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min newerandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu biwerînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu newerînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te newerandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biwerîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew newerîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî newerandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em biwerînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em newerînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me newerandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn biwerînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn newerînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we newerandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biwerînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew newerînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan newerandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min biweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min newerandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te biweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te newerandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî biweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî newerandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me biweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me newerandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we biweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we newerandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan biweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan newerandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê biweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê newerandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê biweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê newerandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê biweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê newerandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê biweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê newerandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê biweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê newerandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê biweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê newerandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) biwerîne",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) newerîne",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) biwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) newerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "وهراندن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "werbûn"
    },
    {
      "form": "werdan"
    },
    {
      "form": "wergerrandin"
    },
    {
      "form": "wergirtin"
    },
    {
      "form": "werkirin"
    }
  ],
  "hyphenation": "we·ran·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "werîn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "jê xistin, da-anîn, weşandin, ji derek bilind xistin cihek nizm,\nwisan kirin ku tiştek ji derek bilind bikeve"
      ],
      "id": "ku-werandin-ku-verb-G9uW7y9q"
    },
    {
      "glosses": [
        "jêvebûna belgên daran"
      ],
      "id": "ku-werandin-ku-verb-EaZ7OaZU"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/wɛɾɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Verstreuen"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "آزادکردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فرو ریختن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "besprinkle"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "bestrew"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "insufflate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "scattering"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "bestrewing"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "envelop"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "shed"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wrap around"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dökme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dökmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "getirtmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kucaklaşmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "saçmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "serpme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "serpmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sarma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "döktürmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "süzme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "süzmek"
    }
  ],
  "word": "werandin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "we·ran·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-werandin-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/wɛɾɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "werandin"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi paşgira -andin",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"werandin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"werandin\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "werandî"
    },
    {
      "word": "werîner"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji wer- + -andin.",
  "forms": [
    {
      "form": "diwerînim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "diwerînî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "diwerîne",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "diwerînin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "biwerîne",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "biwerînin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "werand",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werand",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werand",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "werand",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–werîn–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera werandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–werand–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera werandin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez diwerînim",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nawerînim",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min newerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu diwerînî",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nawerînî",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te newerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diwerîne",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nawerîne",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî newerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em diwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nawerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me newerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn diwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nawerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we newerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nawerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan newerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min diwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nediwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min newerandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te diwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nediwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te newerandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî diwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nediwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî newerandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me diwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nediwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me newerandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we diwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nediwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we newerandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan diwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nediwerand",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan newerandibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê biwerînim",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê newerînim",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê newerandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê biwerînî",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê newerînî",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê newerandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biwerîne",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê newerîne",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê newerandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê biwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê newerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê newerandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê biwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê newerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê newerandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê newerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê newerandibe",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min newerandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min werandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min newerandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te newerandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te werandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te newerandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî newerandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî werandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî newerandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me newerandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me werandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me newerandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we newerandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we werandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we newerandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan newerandiye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan werandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan newerandibûye",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez biwerînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez newerînim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min newerandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu biwerînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu newerînî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te newerandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biwerîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew newerîne",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî newerandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em biwerînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em newerînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me newerandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn biwerînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn newerînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we newerandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biwerînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew newerînin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan newerandibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min biweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min neweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min werandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min newerandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te biweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te neweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te werandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te newerandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî biweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî neweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî werandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî newerandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me biweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me neweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me werandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me newerandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we biweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we neweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we werandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we newerandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan biweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan neweranda",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan werandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan newerandibûya",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê biweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê neweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê werandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê newerandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê biweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê neweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê werandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê newerandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê biweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê neweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê werandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê newerandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê biweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê neweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê werandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê newerandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê biweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê neweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê werandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê newerandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê biweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê neweranda",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê werandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê newerandibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) biwerîne",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) newerîne",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) biwerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) newerînin",
      "source": "Tewandin:werandin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "وهراندن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "werbûn"
    },
    {
      "form": "werdan"
    },
    {
      "form": "wergerrandin"
    },
    {
      "form": "wergirtin"
    },
    {
      "form": "werkirin"
    }
  ],
  "hyphenation": "we·ran·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "related": [
    {
      "word": "werîn"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "jê xistin, da-anîn, weşandin, ji derek bilind xistin cihek nizm,\nwisan kirin ku tiştek ji derek bilind bikeve"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "jêvebûna belgên daran"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/wɛɾɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Verstreuen"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "آزادکردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فرو ریختن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "besprinkle"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "bestrew"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "insufflate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "scattering"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "bestrewing"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "envelop"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "shed"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wrap around"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dökme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dökmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "getirtmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kucaklaşmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "saçmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "serpme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "serpmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sarma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "döktürmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "süzme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "süzmek"
    }
  ],
  "word": "werandin"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "we·ran·din",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/wɛɾɑːnˈdɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "werandin"
}

Download raw JSONL data for werandin meaning in Kurmancî (25.2kB)

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "werandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "werandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "werandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "werandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "werandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "werandin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "werandin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "werandin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.