"hildan" meaning in Kurmancî

See hildan in All languages combined, or Wiktionary

Noun

  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-hildan-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: kaldırma (Tirkî), alma (Tirkî), istiap (Tirkî), sıvama (Tirkî), talik (Tirkî), tartma (Tirkî), beygir gücü (Tirkî)
Categories (other): Kurmancî

Verb

Etymology: Ji hil- + dan Forms: hildidim [present], hildidî [present], hildide [present], hildidin [present], hilde [imperative, singular], hildin [imperative, plural], hilda [past], hilda [past], hilda [past], hilda [past], hil –d– [root, present], hil –da– [root, past], ez hildidim [indicative, present, positive], ez hilnadim [indicative, present, negative], min hilda [indicative, past, positive], min hilneda [indicative, past, negative], tu hildidî [indicative, present, positive], tu hilnadî [indicative, present, negative], te hilda [indicative, past, positive], te hilneda [indicative, past, negative], ew hildide [indicative, present, positive], ew hilnade [indicative, present, negative], wê/wî hilda [indicative, past, positive], wê/wî hilneda [indicative, past, negative], em hildidin [indicative, present, positive], em hilnadin [indicative, present, negative], me hilda [indicative, past, positive], me hilneda [indicative, past, negative], hûn hildidin [indicative, present, positive], hûn hilnadin [indicative, present, negative], we hilda [indicative, past, positive], we hilneda [indicative, past, negative], ew hildidin [indicative, present, positive], ew hilnadin [indicative, present, negative], wan hilda [indicative, past, positive], wan hilneda [indicative, past, negative], min hildida [imperfect, positive], min hilnedida [imperfect, negative], min hildabû [positive], min hilnedabû [negative], te hildida [imperfect, positive], te hilnedida [imperfect, negative], te hildabû [positive], te hilnedabû [negative], wê/wî hildida [imperfect, positive], wê/wî hilnedida [imperfect, negative], wê/wî hildabû [positive], wê/wî hilnedabû [negative], me hildida [imperfect, positive], me hilnedida [imperfect, negative], me hildabû [positive], me hilnedabû [negative], we hildida [imperfect, positive], we hilnedida [imperfect, negative], we hildabû [positive], we hilnedabû [negative], wan hildida [imperfect, positive], wan hilnedida [imperfect, negative], wan hildabû [positive], wan hilnedabû [negative], ez ê hildim [future, positive], ez ê hilnedim [future, negative], minê hildabe [future, perfect, positive], minê hilnedabe [future, perfect, negative], tu yê hildî [future, positive], tu yê hilnedî [future, negative], teyê hildabe [future, perfect, positive], teyê hilnedabe [future, perfect, negative], ew ê hilde [future, positive], ew ê hilnede [future, negative], wê/wîyê hildabe [future, perfect, positive], wê/wîyê hilnedabe [future, perfect, negative], em ê hildin [future, positive], em ê hilnedin [future, negative], meyê hildabe [future, perfect, positive], meyê hilnedabe [future, perfect, negative], hûn ê hildin [future, positive], hûn ê hilnedin [future, negative], weyê hildabe [future, perfect, positive], weyê hilnedabe [future, perfect, negative], ew ê hildin [future, positive], ew ê hilnedin [future, negative], wanê hildabe [future, perfect, positive], wanê hilnedabe [future, perfect, negative], min hildaye [perfect, positive], min hilnedaye [perfect, negative], min hildabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min hilnedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te hildaye [perfect, positive], te hilnedaye [perfect, negative], te hildabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te hilnedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî hildaye [perfect, positive], wê/wî hilnedaye [perfect, negative], wê/wî hildabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî hilnedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me hildaye [perfect, positive], me hilnedaye [perfect, negative], me hildabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me hilnedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we hildaye [perfect, positive], we hilnedaye [perfect, negative], we hildabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we hilnedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan hildaye [perfect, positive], wan hilnedaye [perfect, negative], wan hildabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan hilnedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez hildim [present, subjunctive, positive], (bila) ez hilnedim [present, subjunctive, negative], (bila) min hildabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min hilnedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu hildî [present, subjunctive, positive], (bila) tu hilnedî [present, subjunctive, negative], (bila) te hildabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te hilnedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew hilde [present, subjunctive, positive], (bila) ew hilnede [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî hildabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî hilnedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em hildin [present, subjunctive, positive], (bila) em hilnedin [present, subjunctive, negative], (bila) me hildabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me hilnedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn hildin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn hilnedin [present, subjunctive, negative], (bila) we hildabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we hilnedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew hildin [present, subjunctive, positive], (bila) ew hilnedin [present, subjunctive, negative], (bila) wan hildabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan hilnedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min hildaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min hilnedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min hildabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min hilnedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te hildaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te hilnedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te hildabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te hilnedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî hildaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî hilnedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî hildabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî hilnedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me hildaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me hilnedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me hildabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me hilnedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we hildaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we hilnedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we hildabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we hilnedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan hildaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan hilnedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan hildabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan hilnedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê hildaya [present, conditional, positive], minê hilnedaya [present, conditional, negative], minê hildabûya [preterite, conditional, positive], minê hilnedabûya [preterite, conditional, negative], teyê hildaya [present, conditional, positive], teyê hilnedaya [present, conditional, negative], teyê hildabûya [preterite, conditional, positive], teyê hilnedabûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê hildaya [present, conditional, positive], wê/wîyê hilnedaya [present, conditional, negative], wê/wîyê hildabûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê hilnedabûya [preterite, conditional, negative], meyê hildaya [present, conditional, positive], meyê hilnedaya [present, conditional, negative], meyê hildabûya [preterite, conditional, positive], meyê hilnedabûya [preterite, conditional, negative], weyê hildaya [present, conditional, positive], weyê hilnedaya [present, conditional, negative], weyê hildabûya [preterite, conditional, positive], weyê hilnedabûya [preterite, conditional, negative], wanê hildaya [present, conditional, positive], wanê hilnedaya [present, conditional, negative], wanê hildabûya [preterite, conditional, positive], wanê hilnedabûya [preterite, conditional, negative], (tu) hilde [imperative, present, positive], (tu) hilnede [imperative, present, negative], (hûn) hildin [imperative, present, positive], (hûn) hilnedin [imperative, present, negative], هلدان, heldan, heldayîn, hildayîn, hilbûn, hilhatin, hilkirin
  1. bilind kirin, rakirin, hewa xistin, berz kirin, hilkirin, rakirin
    Sense id: ku-hildan-ku-verb-mWzAqwLs
  2. bijartin, jê girtin, tercih kirin, hilbijartin
    Sense id: ku-hildan-ku-verb-fs2DATEI
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: hilder, serhildan, serhildêr, serhildêrî Translations: ngre (Albanî), rrit (Albanî), einziehen (Almanî), aufsteigen (Almanî), abheben (Almanî), ausheben (Almanî), betonen (Almanî), hinaufgehen (Almanî), hochheben (Almanî), ausheben (Almanî), hinaufgehen (Almanî), hochheben (Almanî), أخذ (Erebî), رفع (Erebî), الكف (Erebî), افراختن (Farisî), افراشتن (Farisî), بلند کردن (Farisî), برداشتن (Farisî), نگه داشتن (Farisî), kaldırmak (Tirkî), açmak (Tirkî), çemremek (Tirkî), sıvamak (Tirkî), anmak (Tirkî), istiap etmek (Tirkî), kaplamak (Tirkî), uptake (Îngilîzî), raise (Îngilîzî), take (Îngilîzî), raising (Îngilîzî), choose (Îngilîzî), boost (Îngilîzî), escalation (Îngilîzî)

Inflected forms

Alternative forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi pêşgira hil-",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"hildan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"dan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"hildan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "hilder"
    },
    {
      "word": "serhildan"
    },
    {
      "word": "serhildêr"
    },
    {
      "word": "serhildêrî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji hil- + dan",
  "forms": [
    {
      "form": "hildidim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hildidî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hildide",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hildidin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hilde",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hildin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hilda",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hilda",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hilda",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hilda",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hil –d–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera hildan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hil –da–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera hildan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hildidim",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnadim",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min hilda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min hilneda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hildidî",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnadî",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te hilda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te hilneda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hildide",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnade",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hilda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hilneda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hildidin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnadin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me hilda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me hilneda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hildidin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnadin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we hilda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we hilneda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hildidin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnadin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hilda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hilneda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min hildida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min hilnedida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min hildabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min hilnedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te hildida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te hilnedida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te hildabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te hilnedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hildida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hilnedida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hildabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hilnedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me hildida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me hilnedida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me hildabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me hilnedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we hildida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we hilnedida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we hildabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we hilnedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hildida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hilnedida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hildabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hilnedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hildim",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilnedim",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê hildabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê hilnedabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hildî",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilnedî",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê hildabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê hilnedabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilde",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnede",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê hildabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê hilnedabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hildin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilnedin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê hildabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê hilnedabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hildin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilnedin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê hildabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê hilnedabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hildin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnedin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê hildabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê hilnedabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min hildaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min hilnedaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min hildabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min hilnedabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te hildaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te hilnedaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te hildabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te hilnedabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hildaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hilnedaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hildabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hilnedabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me hildaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me hilnedaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me hildabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me hilnedabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we hildaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we hilnedaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we hildabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we hilnedabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hildaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hilnedaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hildabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hilnedabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hildim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilnedim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min hildabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min hilnedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hildî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilnedî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te hildabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te hilnedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilde",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnede",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî hildabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî hilnedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hildin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilnedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me hildabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me hilnedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hildin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilnedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we hildabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we hilnedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hildin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan hildabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan hilnedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min hildaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min hilnedaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min hildabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min hilnedabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te hildaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te hilnedaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te hildabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te hilnedabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî hildaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî hilnedaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî hildabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî hilnedabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me hildaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me hilnedaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me hildabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me hilnedabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we hildaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we hilnedaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we hildabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we hilnedabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan hildaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan hilnedaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan hildabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan hilnedabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê hildaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê hilnedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê hildabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê hilnedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê hildaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê hilnedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê hildabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê hilnedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê hildaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê hilnedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê hildabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê hilnedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê hildaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê hilnedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê hildabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê hilnedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê hildaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê hilnedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê hildabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê hilnedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê hildaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê hilnedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê hildabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê hilnedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) hilde",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) hilnede",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) hildin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) hilnedin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "هلدان",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "heldan"
    },
    {
      "form": "heldayîn"
    },
    {
      "form": "hildayîn"
    },
    {
      "form": "hilbûn"
    },
    {
      "form": "hilhatin"
    },
    {
      "form": "hilkirin"
    }
  ],
  "hyphenation": "hil·dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bilind kirin, rakirin, hewa xistin, berz kirin, hilkirin, rakirin"
      ],
      "id": "ku-hildan-ku-verb-mWzAqwLs"
    },
    {
      "glosses": [
        "bijartin, jê girtin, tercih kirin, hilbijartin"
      ],
      "id": "ku-hildan-ku-verb-fs2DATEI"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "ngre"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "rrit"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "einziehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "aufsteigen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "betonen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hinaufgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hochheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hinaufgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hochheben"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "أخذ"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "رفع"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الكف"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "افراختن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "افراشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "بلند کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "برداشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "نگه داشتن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "uptake"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "raise"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "take"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "raising"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "choose"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "boost"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "escalation"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaldırmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "açmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çemremek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sıvamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "anmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "istiap etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaplamak"
    }
  ],
  "word": "hildan"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "hil·dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-hildan-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaldırma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "alma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "istiap"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sıvama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "talik"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tartma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "beygir gücü"
    }
  ],
  "word": "hildan"
}
{
  "categories": [
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi pêşgira hil-",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"hildan\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"dan\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"hildan\""
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "hilder"
    },
    {
      "word": "serhildan"
    },
    {
      "word": "serhildêr"
    },
    {
      "word": "serhildêrî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji hil- + dan",
  "forms": [
    {
      "form": "hildidim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hildidî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hildide",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hildidin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hilde",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hildin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hilda",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hilda",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hilda",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hilda",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hil –d–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera hildan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hil –da–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera hildan\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hildidim",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnadim",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min hilda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min hilneda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hildidî",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnadî",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te hilda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te hilneda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hildide",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnade",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hilda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hilneda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hildidin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnadin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me hilda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me hilneda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hildidin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnadin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we hilda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we hilneda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hildidin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnadin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hilda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hilneda",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min hildida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min hilnedida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min hildabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min hilnedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te hildida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te hilnedida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te hildabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te hilnedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hildida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hilnedida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hildabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hilnedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me hildida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me hilnedida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me hildabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me hilnedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we hildida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we hilnedida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we hildabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we hilnedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hildida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hilnedida",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hildabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hilnedabû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hildim",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilnedim",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê hildabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê hilnedabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hildî",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilnedî",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê hildabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê hilnedabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilde",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnede",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê hildabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê hilnedabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hildin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilnedin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê hildabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê hilnedabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hildin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilnedin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê hildabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê hilnedabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hildin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnedin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê hildabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê hilnedabe",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min hildaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min hilnedaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min hildabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min hilnedabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te hildaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te hilnedaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te hildabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te hilnedabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hildaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hilnedaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hildabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî hilnedabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me hildaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me hilnedaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me hildabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me hilnedabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we hildaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we hilnedaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we hildabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we hilnedabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hildaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hilnedaye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hildabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan hilnedabûye",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hildim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilnedim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min hildabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min hilnedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hildî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilnedî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te hildabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te hilnedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilde",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnede",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî hildabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî hilnedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hildin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilnedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me hildabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me hilnedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hildin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilnedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we hildabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we hilnedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hildin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnedin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan hildabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan hilnedabe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min hildaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min hilnedaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min hildabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min hilnedabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te hildaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te hilnedaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te hildabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te hilnedabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî hildaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî hilnedaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî hildabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî hilnedabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me hildaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me hilnedaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me hildabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me hilnedabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we hildaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we hilnedaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we hildabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we hilnedabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan hildaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan hilnedaya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan hildabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan hilnedabûya",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê hildaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê hilnedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê hildabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê hilnedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê hildaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê hilnedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê hildabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê hilnedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê hildaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê hilnedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê hildabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê hilnedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê hildaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê hilnedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê hildabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê hilnedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê hildaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê hilnedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê hildabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê hilnedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê hildaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê hilnedaya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê hildabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê hilnedabûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) hilde",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) hilnede",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) hildin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) hilnedin",
      "source": "Tewandin:hildan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "هلدان",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "heldan"
    },
    {
      "form": "heldayîn"
    },
    {
      "form": "hildayîn"
    },
    {
      "form": "hilbûn"
    },
    {
      "form": "hilhatin"
    },
    {
      "form": "hilkirin"
    }
  ],
  "hyphenation": "hil·dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "bilind kirin, rakirin, hewa xistin, berz kirin, hilkirin, rakirin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "bijartin, jê girtin, tercih kirin, hilbijartin"
      ]
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "ngre"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "rrit"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "einziehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "aufsteigen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "betonen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hinaufgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hochheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "ausheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hinaufgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hochheben"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "أخذ"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "رفع"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الكف"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "افراختن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "افراشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "بلند کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "برداشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "نگه داشتن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "uptake"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "raise"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "take"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "raising"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "choose"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "boost"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "escalation"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaldırmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "açmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çemremek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sıvamak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "anmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "istiap etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaplamak"
    }
  ],
  "word": "hildan"
}

{
  "categories": [
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "hil·dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaldırma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "alma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "istiap"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sıvama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "talik"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tartma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "beygir gücü"
    }
  ],
  "word": "hildan"
}

Download raw JSONL data for hildan meaning in Kurmancî (25.6kB)

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "hildan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "hildan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "hildan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "hildan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "hildan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "hildan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "hildan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "hildan",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the kuwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.