See hilhatin in All languages combined, or Wiktionary
{ "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên kurmancî bi pêşgira hil-", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"hilhatin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên negerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"hatin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"hilhatin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên negerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "hilhatî" } ], "etymology_text": "Ji hil- + hatin.", "forms": [ { "form": "hiltêm", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hiltêyî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hiltê", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hiltên", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hilê", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "hilên", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "hilhatim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hilhatî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hilhat", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hil –ê–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera hilhatin\n(pêkhatî, negerguhêz)" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "hil –hat–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera hilhatin\n(pêkhatî, negerguhêz)" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez hiltêm", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez hilnayêm", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "ez hilhatim", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "ez hilnehatim", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu hiltêyî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu hilnayêyî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "tu hilhatî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "tu hilnehatî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew hiltê", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew hilnayê", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "ew hilhat", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "ew hilnehat", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em hiltên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em hilnayên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "em hilhatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "em hilnehatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn hiltên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn hilnayên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "hûn hilhatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "hûn hilnehatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew hiltên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew hilnayên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ez hildihatim", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "ez hilnedihatim", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "ez hilhatibûm", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "ez hilnehatibûm", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "tu hildihatî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "tu hilnedihatî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "tu hilhatibûyî", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "tu hilnehatibûyî", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ew hildihat", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "ew hilnedihat", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "em hildihatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "em hilnedihatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "em hilhatibûn", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "em hilnehatibûn", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "hûn hildihatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "hûn hilnedihatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "hûn hilhatibûn", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "hûn hilnehatibûn", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ew hildihatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "ew hilnedihatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatibûn", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatibûn", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê hilêm", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê hilneyêm", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "ez ê hilhatibim", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "ez ê hilnehatibim", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê hilêyî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê hilneyêyî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "tu yê hilhatibî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "tu yê hilnehatibî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilê", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilneyê", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilhatibe", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnehatibe", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê hilên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê hilneyên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "em ê hilhatibin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "em ê hilnehatibin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê hilên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê hilneyên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "hûn ê hilhatibin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "hûn ê hilnehatibin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilneyên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilhatibin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnehatibin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ez hilhatime", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "ez hilnehatime", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "ez hilhatibûme", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "ez hilnehatibûme", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "tu hilhatiyî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "tu hilnehatiyî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu hilhatibûyiye", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "tu hilnehatibûyiye", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatiye", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatiye", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatibûye", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatibûye", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "em hilhatine", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "em hilnehatine", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "em hilhatibûne", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "em hilnehatibûne", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "hûn hilhatine", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "hûn hilnehatine", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn hilhatibûne", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "hûn hilnehatibûne", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatine", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatine", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatibûne", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatibûne", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez hilêm", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez hilneyêm", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez hilhatibim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez hilnehatibim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu hilêyî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu hilneyêyî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu hilhatibî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu hilnehatibî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilê", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilneyê", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilhatibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnehatibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em hilên", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em hilneyên", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em hilhatibin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em hilnehatibin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn hilên", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn hilneyên", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn hilhatibin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn hilnehatibin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilên", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilneyên", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilhatibin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnehatibin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez hilhatama", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez hilnehatama", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez hilhatibûma", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez hilnehatibûma", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu hilhatayî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu hilnehatayî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu hilhatibûyayî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu hilnehatibûyayî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilhata", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnehata", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilhatibûya", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnehatibûya", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em hilhatana", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em hilnehatana", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em hilhatibûna", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em hilnehatibûna", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn hilhatana", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn hilnehatana", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn hilhatibûna", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn hilnehatibûna", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilhatana", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnehatana", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilhatibûna", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnehatibûna", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "ez ê hilhatama", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "ez ê hilnehatama", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "ez ê hilhatibûma", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "ez ê hilnehatibûma", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "tu yê hilhatayî", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "tu yê hilnehatayî", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "tu yê hilhatibûyayî", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "tu yê hilnehatibûyayî", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilhata", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnehata", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilhatibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnehatibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "em ê hilhatana", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "em ê hilnehatana", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "em ê hilhatibûna", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "em ê hilnehatibûna", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "hûn ê hilhatana", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "hûn ê hilnehatana", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "hûn ê hilhatibûna", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "hûn ê hilnehatibûna", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilhatana", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnehatana", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilhatibûna", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnehatibûna", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) hilê", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) hilneyê", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) hilên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) hilneyên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "هلهاتن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "helatin" }, { "form": "helhatin" }, { "form": "hilatin" }, { "form": "hildan" }, { "form": "hilketin" }, { "form": "hilkirin" } ], "hyphenation": "hil·ha·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "senses": [ { "glosses": [ "rabûn, bilind bûn (bi taybetî roj anku hetav)" ], "id": "ku-hilhatin-ku-verb-7YqW4cU~" }, { "glosses": [ "derfetên anku delîvên baş bo peyda bûn" ], "id": "ku-hilhatin-ku-verb-omhcWp1h" }, { "glosses": [ "demode bûn, êdî neman mode, demborî bûn, ji rojevê derketin" ], "id": "ku-hilhatin-ku-verb-T1KSsw24" }, { "glosses": [ "(bi taybetî soranî \"helhatin\") revîn, bazdan, filitîn" ], "id": "ku-hilhatin-ku-verb-hWuvYpo-" } ], "sounds": [ { "ipa": "/hɪlhɑːˈtɪn/" } ], "tags": [ "compound", "intransitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aufgehen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "hinaufgehen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "hochgehen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "erheben" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "sich erheben" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Aufkommen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Aufgang" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aufkommen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aufgehen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "hinaufgehen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "hochgehen" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "فرار کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "طلوع کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "بلندشدن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "بردمیدن" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "ascend" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "rise" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "raise" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "lift up" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "upsurge" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "doğma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ekşime" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ekşimek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kabarış" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kabarma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kabarmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yükselmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kükremek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kalkış" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kalkmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çavmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "doğuş" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "matla" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tulü" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "azmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "taşmak" } ], "word": "hilhatin" } { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "hyphenation": "hil·ha·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Gotarên bê beşa mane", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ], "id": "ku-hilhatin-ku-noun-cV~yf47J" } ], "sounds": [ { "ipa": "/hɪlhɑːˈtɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "hilhatin" }
{ "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî", "Peyvên kurmancî bi pêşgira hil-", "Tewandin:lêker (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"hilhatin\"", "Tewandin:lêkerên negerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"hatin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"hilhatin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên negerguhêz (kurmancî)" ], "derived": [ { "word": "hilhatî" } ], "etymology_text": "Ji hil- + hatin.", "forms": [ { "form": "hiltêm", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hiltêyî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hiltê", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hiltên", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hilê", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "hilên", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "hilhatim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hilhatî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hilhat", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hil –ê–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera hilhatin\n(pêkhatî, negerguhêz)" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "hil –hat–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera hilhatin\n(pêkhatî, negerguhêz)" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez hiltêm", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez hilnayêm", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "ez hilhatim", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "ez hilnehatim", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu hiltêyî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu hilnayêyî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "tu hilhatî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "tu hilnehatî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew hiltê", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew hilnayê", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "ew hilhat", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "ew hilnehat", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em hiltên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em hilnayên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "em hilhatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "em hilnehatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn hiltên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn hilnayên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "hûn hilhatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "hûn hilnehatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew hiltên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew hilnayên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ez hildihatim", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "ez hilnedihatim", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "ez hilhatibûm", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "ez hilnehatibûm", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "tu hildihatî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "tu hilnedihatî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "tu hilhatibûyî", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "tu hilnehatibûyî", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ew hildihat", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "ew hilnedihat", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "em hildihatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "em hilnedihatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "em hilhatibûn", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "em hilnehatibûn", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "hûn hildihatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "hûn hilnedihatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "hûn hilhatibûn", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "hûn hilnehatibûn", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ew hildihatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "ew hilnedihatin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatibûn", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatibûn", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê hilêm", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê hilneyêm", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "ez ê hilhatibim", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "ez ê hilnehatibim", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê hilêyî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê hilneyêyî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "tu yê hilhatibî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "tu yê hilnehatibî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilê", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilneyê", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilhatibe", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnehatibe", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê hilên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê hilneyên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "em ê hilhatibin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "em ê hilnehatibin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê hilên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê hilneyên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "hûn ê hilhatibin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "hûn ê hilnehatibin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilneyên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilhatibin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnehatibin", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ez hilhatime", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "ez hilnehatime", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "ez hilhatibûme", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "ez hilnehatibûme", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "tu hilhatiyî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "tu hilnehatiyî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu hilhatibûyiye", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "tu hilnehatibûyiye", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatiye", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatiye", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatibûye", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatibûye", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "em hilhatine", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "em hilnehatine", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "em hilhatibûne", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "em hilnehatibûne", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "hûn hilhatine", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "hûn hilnehatine", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn hilhatibûne", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "hûn hilnehatibûne", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatine", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatine", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew hilhatibûne", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "ew hilnehatibûne", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez hilêm", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez hilneyêm", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez hilhatibim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez hilnehatibim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu hilêyî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu hilneyêyî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu hilhatibî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu hilnehatibî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilê", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilneyê", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilhatibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnehatibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em hilên", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em hilneyên", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em hilhatibin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em hilnehatibin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn hilên", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn hilneyên", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn hilhatibin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn hilnehatibin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilên", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilneyên", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilhatibin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnehatibin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez hilhatama", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez hilnehatama", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez hilhatibûma", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez hilnehatibûma", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu hilhatayî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu hilnehatayî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu hilhatibûyayî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu hilnehatibûyayî", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilhata", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnehata", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilhatibûya", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnehatibûya", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em hilhatana", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em hilnehatana", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em hilhatibûna", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em hilnehatibûna", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn hilhatana", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn hilnehatana", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn hilhatibûna", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn hilnehatibûna", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilhatana", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnehatana", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilhatibûna", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnehatibûna", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "ez ê hilhatama", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "ez ê hilnehatama", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "ez ê hilhatibûma", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "ez ê hilnehatibûma", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "tu yê hilhatayî", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "tu yê hilnehatayî", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "tu yê hilhatibûyayî", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "tu yê hilnehatibûyayî", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilhata", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnehata", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilhatibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnehatibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "em ê hilhatana", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "em ê hilnehatana", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "em ê hilhatibûna", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "em ê hilnehatibûna", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "hûn ê hilhatana", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "hûn ê hilnehatana", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "hûn ê hilhatibûna", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "hûn ê hilnehatibûna", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilhatana", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnehatana", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilhatibûna", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnehatibûna", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) hilê", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) hilneyê", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) hilên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) hilneyên", "source": "Tewandin:hilhatin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "هلهاتن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "helatin" }, { "form": "helhatin" }, { "form": "hilatin" }, { "form": "hildan" }, { "form": "hilketin" }, { "form": "hilkirin" } ], "hyphenation": "hil·ha·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "senses": [ { "glosses": [ "rabûn, bilind bûn (bi taybetî roj anku hetav)" ] }, { "glosses": [ "derfetên anku delîvên baş bo peyda bûn" ] }, { "glosses": [ "demode bûn, êdî neman mode, demborî bûn, ji rojevê derketin" ] }, { "glosses": [ "(bi taybetî soranî \"helhatin\") revîn, bazdan, filitîn" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/hɪlhɑːˈtɪn/" } ], "tags": [ "compound", "intransitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aufgehen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "hinaufgehen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "hochgehen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "erheben" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "sich erheben" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Aufkommen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Aufgang" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aufkommen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aufgehen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "hinaufgehen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "hochgehen" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "فرار کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "طلوع کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "بلندشدن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "بردمیدن" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "ascend" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "rise" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "raise" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "lift up" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "upsurge" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "doğma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ekşime" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ekşimek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kabarış" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kabarma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kabarmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yükselmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kükremek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kalkış" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "kalkmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çavmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "doğuş" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "matla" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tulü" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "azmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "taşmak" } ], "word": "hilhatin" } { "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî" ], "hyphenation": "hil·ha·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ "Gotarên bê beşa mane" ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/hɪlhɑːˈtɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "hilhatin" }
Download raw JSONL data for hilhatin meaning in Kurmancî (26.1kB)
{ "called_from": "XYZunsorted", "msg": "Unknown title: Tewîn", "path": [ "hilhatin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Tewîn", "title": "hilhatin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "hilhatin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "hilhatin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "hilhatin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "hilhatin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "hilhatin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "hilhatin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "hilhatin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "hilhatin", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.