"hilhatin" meaning in Kurmancî

See hilhatin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /hɪlhɑːˈtɪn/
  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-hilhatin-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane
The following are not (yet) sense-disambiguated

Verb

IPA: /hɪlhɑːˈtɪn/
Etymology: Ji hil- + hatin. Forms: hiltêm [present], hiltêyî [present], hiltê [present], hiltên [present], hilê [imperative, singular], hilên [imperative, plural], hilhatim [past], hilhatî [past], hilhat [past], hil –ê– [root, present], hil –hat– [root, past], ez hiltêm [indicative, present, positive], ez hilnayêm [indicative, present, negative], ez hilhatim [indicative, past, positive], ez hilnehatim [indicative, past, negative], tu hiltêyî [indicative, present, positive], tu hilnayêyî [indicative, present, negative], tu hilhatî [indicative, past, positive], tu hilnehatî [indicative, past, negative], ew hiltê [indicative, present, positive], ew hilnayê [indicative, present, negative], ew hilhat [indicative, past, positive], ew hilnehat [indicative, past, negative], em hiltên [indicative, present, positive], em hilnayên [indicative, present, negative], em hilhatin [indicative, past, positive], em hilnehatin [indicative, past, negative], hûn hiltên [indicative, present, positive], hûn hilnayên [indicative, present, negative], hûn hilhatin [indicative, past, positive], hûn hilnehatin [indicative, past, negative], ew hiltên [indicative, present, positive], ew hilnayên [indicative, present, negative], ew hilhatin [indicative, past, positive], ew hilnehatin [indicative, past, negative], ez hildihatim [imperfect, positive], ez hilnedihatim [imperfect, negative], ez hilhatibûm [positive], ez hilnehatibûm [negative], tu hildihatî [imperfect, positive], tu hilnedihatî [imperfect, negative], tu hilhatibûyî [positive], tu hilnehatibûyî [negative], ew hildihat [imperfect, positive], ew hilnedihat [imperfect, negative], ew hilhatibû [positive], ew hilnehatibû [negative], em hildihatin [imperfect, positive], em hilnedihatin [imperfect, negative], em hilhatibûn [positive], em hilnehatibûn [negative], hûn hildihatin [imperfect, positive], hûn hilnedihatin [imperfect, negative], hûn hilhatibûn [positive], hûn hilnehatibûn [negative], ew hildihatin [imperfect, positive], ew hilnedihatin [imperfect, negative], ew hilhatibûn [positive], ew hilnehatibûn [negative], ez ê hilêm [future, positive], ez ê hilneyêm [future, negative], ez ê hilhatibim [future, perfect, positive], ez ê hilnehatibim [future, perfect, negative], tu yê hilêyî [future, positive], tu yê hilneyêyî [future, negative], tu yê hilhatibî [future, perfect, positive], tu yê hilnehatibî [future, perfect, negative], ew ê hilê [future, positive], ew ê hilneyê [future, negative], ew ê hilhatibe [future, perfect, positive], ew ê hilnehatibe [future, perfect, negative], em ê hilên [future, positive], em ê hilneyên [future, negative], em ê hilhatibin [future, perfect, positive], em ê hilnehatibin [future, perfect, negative], hûn ê hilên [future, positive], hûn ê hilneyên [future, negative], hûn ê hilhatibin [future, perfect, positive], hûn ê hilnehatibin [future, perfect, negative], ew ê hilên [future, positive], ew ê hilneyên [future, negative], ew ê hilhatibin [future, perfect, positive], ew ê hilnehatibin [future, perfect, negative], ez hilhatime [perfect, positive], ez hilnehatime [perfect, negative], ez hilhatibûme [nonconfirmative, pluperfect, positive], ez hilnehatibûme [nonconfirmative, pluperfect, negative], tu hilhatiyî [perfect, positive], tu hilnehatiyî [perfect, negative], tu hilhatibûyiye [nonconfirmative, pluperfect, positive], tu hilnehatibûyiye [nonconfirmative, pluperfect, negative], ew hilhatiye [perfect, positive], ew hilnehatiye [perfect, negative], ew hilhatibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], ew hilnehatibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], em hilhatine [perfect, positive], em hilnehatine [perfect, negative], em hilhatibûne [nonconfirmative, pluperfect, positive], em hilnehatibûne [nonconfirmative, pluperfect, negative], hûn hilhatine [perfect, positive], hûn hilnehatine [perfect, negative], hûn hilhatibûne [nonconfirmative, pluperfect, positive], hûn hilnehatibûne [nonconfirmative, pluperfect, negative], ew hilhatine [perfect, positive], ew hilnehatine [perfect, negative], ew hilhatibûne [nonconfirmative, pluperfect, positive], ew hilnehatibûne [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez hilêm [present, subjunctive, positive], (bila) ez hilneyêm [present, subjunctive, negative], (bila) ez hilhatibim [preterite, subjunctive, positive], (bila) ez hilnehatibim [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu hilêyî [present, subjunctive, positive], (bila) tu hilneyêyî [present, subjunctive, negative], (bila) tu hilhatibî [preterite, subjunctive, positive], (bila) tu hilnehatibî [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew hilê [present, subjunctive, positive], (bila) ew hilneyê [present, subjunctive, negative], (bila) ew hilhatibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) ew hilnehatibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em hilên [present, subjunctive, positive], (bila) em hilneyên [present, subjunctive, negative], (bila) em hilhatibin [preterite, subjunctive, positive], (bila) em hilnehatibin [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn hilên [present, subjunctive, positive], (bila) hûn hilneyên [present, subjunctive, negative], (bila) hûn hilhatibin [preterite, subjunctive, positive], (bila) hûn hilnehatibin [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew hilên [present, subjunctive, positive], (bila) ew hilneyên [present, subjunctive, negative], (bila) ew hilhatibin [preterite, subjunctive, positive], (bila) ew hilnehatibin [preterite, subjunctive, negative], (bila) ez hilhatama [imperfect, subjunctive, positive], (bila) ez hilnehatama [imperfect, subjunctive, negative], (bila) ez hilhatibûma [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) ez hilnehatibûma [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) tu hilhatayî [imperfect, subjunctive, positive], (bila) tu hilnehatayî [imperfect, subjunctive, negative], (bila) tu hilhatibûyayî [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) tu hilnehatibûyayî [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) ew hilhata [imperfect, subjunctive, positive], (bila) ew hilnehata [imperfect, subjunctive, negative], (bila) ew hilhatibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) ew hilnehatibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) em hilhatana [imperfect, subjunctive, positive], (bila) em hilnehatana [imperfect, subjunctive, negative], (bila) em hilhatibûna [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) em hilnehatibûna [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) hûn hilhatana [imperfect, subjunctive, positive], (bila) hûn hilnehatana [imperfect, subjunctive, negative], (bila) hûn hilhatibûna [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) hûn hilnehatibûna [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) ew hilhatana [imperfect, subjunctive, positive], (bila) ew hilnehatana [imperfect, subjunctive, negative], (bila) ew hilhatibûna [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) ew hilnehatibûna [pluperfect, subjunctive, negative], ez ê hilhatama [present, conditional, positive], ez ê hilnehatama [present, conditional, negative], ez ê hilhatibûma [preterite, conditional, positive], ez ê hilnehatibûma [preterite, conditional, negative], tu yê hilhatayî [present, conditional, positive], tu yê hilnehatayî [present, conditional, negative], tu yê hilhatibûyayî [preterite, conditional, positive], tu yê hilnehatibûyayî [preterite, conditional, negative], ew ê hilhata [present, conditional, positive], ew ê hilnehata [present, conditional, negative], ew ê hilhatibûya [preterite, conditional, positive], ew ê hilnehatibûya [preterite, conditional, negative], em ê hilhatana [present, conditional, positive], em ê hilnehatana [present, conditional, negative], em ê hilhatibûna [preterite, conditional, positive], em ê hilnehatibûna [preterite, conditional, negative], hûn ê hilhatana [present, conditional, positive], hûn ê hilnehatana [present, conditional, negative], hûn ê hilhatibûna [preterite, conditional, positive], hûn ê hilnehatibûna [preterite, conditional, negative], ew ê hilhatana [present, conditional, positive], ew ê hilnehatana [present, conditional, negative], ew ê hilhatibûna [preterite, conditional, positive], ew ê hilnehatibûna [preterite, conditional, negative], (tu) hilê [imperative, present, positive], (tu) hilneyê [imperative, present, negative], (hûn) hilên [imperative, present, positive], (hûn) hilneyên [imperative, present, negative], هلهاتن, helatin, helhatin, hilatin, hildan, hilketin, hilkirin
  1. rabûn, bilind bûn (bi taybetî roj anku hetav)
    Sense id: ku-hilhatin-ku-verb-7YqW4cU~
  2. derfetên anku delîvên baş bo peyda bûn
    Sense id: ku-hilhatin-ku-verb-omhcWp1h
  3. demode bûn, êdî neman mode, demborî bûn, ji rojevê derketin
    Sense id: ku-hilhatin-ku-verb-T1KSsw24
  4. (bi taybetî soranî "helhatin") revîn, bazdan, filitîn
    Sense id: ku-hilhatin-ku-verb-hWuvYpo-
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: hilhatî Translations: aufgehen (Almanî), hinaufgehen (Almanî), hochgehen (Almanî), erheben (Almanî), sich erheben (Almanî), Aufkommen (Almanî), Aufgang (Almanî), aufkommen (Almanî), aufgehen (Almanî), hinaufgehen (Almanî), hochgehen (Almanî), فرار کردن (Farisî), طلوع کردن (Farisî), بلندشدن (Farisî), بردمیدن (Farisî), doğma (Tirkî), ekşime (Tirkî), ekşimek (Tirkî), kabarış (Tirkî), kabarma (Tirkî), kabarmak (Tirkî), yükselmek (Tirkî), kükremek (Tirkî), kalkış (Tirkî), kalkmak (Tirkî), çavmak (Tirkî), doğuş (Tirkî), matla (Tirkî), tulü (Tirkî), azmak (Tirkî), taşmak (Tirkî), ascend (Îngilîzî), rise (Îngilîzî), raise (Îngilîzî), lift up (Îngilîzî), upsurge (Îngilîzî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi pêşgira hil-",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"hilhatin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên negerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"hatin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"hilhatin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên negerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "hilhatî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji hil- + hatin.",
  "forms": [
    {
      "form": "hiltêm",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hiltêyî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hiltê",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hiltên",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hilê",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hilên",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hilhatim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hilhatî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hilhat",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hil –ê–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera hilhatin\n(pêkhatî, negerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hil –hat–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera hilhatin\n(pêkhatî, negerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hiltêm",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnayêm",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilhatim",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnehatim",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hiltêyî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnayêyî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilhatî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnehatî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hiltê",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnayê",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhat",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehat",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hiltên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnayên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilhatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnehatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hiltên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnayên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilhatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnehatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hiltên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnayên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hildihatim",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnedihatim",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilhatibûm",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnehatibûm",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hildihatî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnedihatî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilhatibûyî",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnehatibûyî",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hildihat",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnedihat",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hildihatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnedihatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilhatibûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnehatibûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hildihatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnedihatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilhatibûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnehatibûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hildihatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnedihatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatibûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatibûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilêm",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilneyêm",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilhatibim",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilnehatibim",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilêyî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilneyêyî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilhatibî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilnehatibî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilê",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilneyê",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilhatibe",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnehatibe",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilneyên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilhatibin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilnehatibin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilneyên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilhatibin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilnehatibin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilneyên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilhatibin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnehatibin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilhatime",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnehatime",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilhatibûme",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnehatibûme",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilhatiyî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnehatiyî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilhatibûyiye",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnehatibûyiye",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatiye",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatiye",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatibûye",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatibûye",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilhatine",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnehatine",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilhatibûne",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnehatibûne",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilhatine",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnehatine",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilhatibûne",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnehatibûne",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatine",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatine",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatibûne",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatibûne",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilêm",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilneyêm",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilhatibim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilnehatibim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilêyî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilneyêyî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilhatibî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilnehatibî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilê",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilneyê",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilhatibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnehatibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilên",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilneyên",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilhatibin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilnehatibin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilên",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilneyên",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilhatibin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilnehatibin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilên",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilneyên",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilhatibin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnehatibin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilhatama",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilnehatama",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilhatibûma",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilnehatibûma",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilhatayî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilnehatayî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilhatibûyayî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilnehatibûyayî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilhata",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnehata",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilhatibûya",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnehatibûya",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilhatana",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilnehatana",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilhatibûna",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilnehatibûna",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilhatana",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilnehatana",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilhatibûna",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilnehatibûna",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilhatana",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnehatana",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilhatibûna",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnehatibûna",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilhatama",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilnehatama",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilhatibûma",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilnehatibûma",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilhatayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilnehatayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilhatibûyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilnehatibûyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilhata",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnehata",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilhatibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnehatibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilhatana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilnehatana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilhatibûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilnehatibûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilhatana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilnehatana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilhatibûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilnehatibûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilhatana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnehatana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilhatibûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnehatibûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) hilê",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) hilneyê",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) hilên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) hilneyên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "هلهاتن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "helatin"
    },
    {
      "form": "helhatin"
    },
    {
      "form": "hilatin"
    },
    {
      "form": "hildan"
    },
    {
      "form": "hilketin"
    },
    {
      "form": "hilkirin"
    }
  ],
  "hyphenation": "hil·ha·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "rabûn, bilind bûn (bi taybetî roj anku hetav)"
      ],
      "id": "ku-hilhatin-ku-verb-7YqW4cU~"
    },
    {
      "glosses": [
        "derfetên anku delîvên baş bo peyda bûn"
      ],
      "id": "ku-hilhatin-ku-verb-omhcWp1h"
    },
    {
      "glosses": [
        "demode bûn, êdî neman mode, demborî bûn, ji rojevê derketin"
      ],
      "id": "ku-hilhatin-ku-verb-T1KSsw24"
    },
    {
      "glosses": [
        "(bi taybetî soranî \"helhatin\") revîn, bazdan, filitîn"
      ],
      "id": "ku-hilhatin-ku-verb-hWuvYpo-"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/hɪlhɑːˈtɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "intransitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "aufgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hinaufgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hochgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "sich erheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Aufkommen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Aufgang"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "aufkommen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "aufgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hinaufgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hochgehen"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فرار کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "طلوع کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "بلندشدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "بردمیدن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "ascend"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "rise"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "raise"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "lift up"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "upsurge"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "doğma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ekşime"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ekşimek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kabarış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kabarma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kabarmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yükselmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kükremek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kalkış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kalkmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çavmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "doğuş"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "matla"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tulü"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "azmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "taşmak"
    }
  ],
  "word": "hilhatin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "hil·ha·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-hilhatin-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/hɪlhɑːˈtɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "hilhatin"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi pêşgira hil-",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"hilhatin\"",
    "Tewandin:lêkerên negerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"hatin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"hilhatin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên negerguhêz (kurmancî)"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "hilhatî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji hil- + hatin.",
  "forms": [
    {
      "form": "hiltêm",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hiltêyî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hiltê",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hiltên",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hilê",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "hilên",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "hilhatim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hilhatî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hilhat",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "hil –ê–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera hilhatin\n(pêkhatî, negerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "hil –hat–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera hilhatin\n(pêkhatî, negerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hiltêm",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnayêm",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilhatim",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnehatim",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hiltêyî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnayêyî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilhatî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnehatî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hiltê",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnayê",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhat",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehat",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hiltên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnayên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilhatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnehatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hiltên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnayên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilhatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnehatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hiltên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnayên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hildihatim",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnedihatim",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilhatibûm",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnehatibûm",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hildihatî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnedihatî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilhatibûyî",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnehatibûyî",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hildihat",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnedihat",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hildihatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnedihatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilhatibûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnehatibûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hildihatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnedihatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilhatibûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnehatibûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hildihatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnedihatin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatibûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatibûn",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilêm",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilneyêm",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilhatibim",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilnehatibim",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilêyî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilneyêyî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilhatibî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilnehatibî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilê",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilneyê",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilhatibe",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnehatibe",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilneyên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilhatibin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilnehatibin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilneyên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilhatibin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilnehatibin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilneyên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilhatibin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnehatibin",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilhatime",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnehatime",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilhatibûme",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez hilnehatibûme",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilhatiyî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnehatiyî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilhatibûyiye",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu hilnehatibûyiye",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatiye",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatiye",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatibûye",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatibûye",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilhatine",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnehatine",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilhatibûne",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em hilnehatibûne",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilhatine",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnehatine",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilhatibûne",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn hilnehatibûne",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatine",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatine",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilhatibûne",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew hilnehatibûne",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilêm",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilneyêm",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilhatibim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilnehatibim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilêyî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilneyêyî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilhatibî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilnehatibî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilê",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilneyê",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilhatibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnehatibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilên",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilneyên",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilhatibin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilnehatibin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilên",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilneyên",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilhatibin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilnehatibin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilên",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilneyên",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilhatibin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnehatibin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilhatama",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilnehatama",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilhatibûma",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez hilnehatibûma",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilhatayî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilnehatayî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilhatibûyayî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu hilnehatibûyayî",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilhata",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnehata",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilhatibûya",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnehatibûya",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilhatana",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilnehatana",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilhatibûna",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em hilnehatibûna",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilhatana",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilnehatana",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilhatibûna",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn hilnehatibûna",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilhatana",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnehatana",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilhatibûna",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew hilnehatibûna",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilhatama",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilnehatama",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilhatibûma",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê hilnehatibûma",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilhatayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilnehatayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilhatibûyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê hilnehatibûyayî",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilhata",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnehata",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilhatibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnehatibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilhatana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilnehatana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilhatibûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê hilnehatibûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilhatana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilnehatana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilhatibûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê hilnehatibûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilhatana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnehatana",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilhatibûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê hilnehatibûna",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) hilê",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) hilneyê",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) hilên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) hilneyên",
      "source": "Tewandin:hilhatin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "هلهاتن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "helatin"
    },
    {
      "form": "helhatin"
    },
    {
      "form": "hilatin"
    },
    {
      "form": "hildan"
    },
    {
      "form": "hilketin"
    },
    {
      "form": "hilkirin"
    }
  ],
  "hyphenation": "hil·ha·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "rabûn, bilind bûn (bi taybetî roj anku hetav)"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "derfetên anku delîvên baş bo peyda bûn"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "demode bûn, êdî neman mode, demborî bûn, ji rojevê derketin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "(bi taybetî soranî \"helhatin\") revîn, bazdan, filitîn"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/hɪlhɑːˈtɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "intransitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "aufgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hinaufgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hochgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "sich erheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Aufkommen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Aufgang"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "aufkommen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "aufgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hinaufgehen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "hochgehen"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فرار کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "طلوع کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "بلندشدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "بردمیدن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "ascend"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "rise"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "raise"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "lift up"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "upsurge"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "doğma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ekşime"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ekşimek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kabarış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kabarma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kabarmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yükselmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kükremek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kalkış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kalkmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "çavmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "doğuş"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "matla"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tulü"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "azmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "taşmak"
    }
  ],
  "word": "hilhatin"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "hil·ha·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/hɪlhɑːˈtɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "word": "hilhatin"
}

Download raw JSONL data for hilhatin meaning in Kurmancî (26.1kB)

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Tewîn",
  "path": [
    "hilhatin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Tewîn",
  "title": "hilhatin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "hilhatin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "hilhatin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "hilhatin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "hilhatin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "hilhatin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "hilhatin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "hilhatin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "hilhatin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.