See hilkirin in All languages combined, or Wiktionary
{ "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên kurmancî yên pêkhatî bi kirin", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"hilkirin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"hilkirin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"kirin\"", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "hilker" }, { "word": "hilkerî" }, { "word": "hilkirî" } ], "etymology_text": "Ji hil- + kirin.", "forms": [ { "form": "hildikim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hildikî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hildike", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hildikin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hilke", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "hilkin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "hilkir", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hilkir", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hilkir", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hilkir", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hil –k–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera hilkirin\n(pêkhatî, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "hil –kir–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera hilkirin\n(pêkhatî, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez hildikim", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez hilnakim", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min hilkir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min hilnekir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu hildikî", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu hilnakî", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te hilkir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te hilnekir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew hildike", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew hilnake", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî hilkir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî hilnekir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em hildikin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em hilnakin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me hilkir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me hilnekir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn hildikin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn hilnakin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we hilkir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we hilnekir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew hildikin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew hilnakin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan hilkir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan hilnekir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min hildikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min hilnedikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min hilkiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min hilnekiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te hildikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te hilnedikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te hilkiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te hilnekiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî hildikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî hilnedikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî hilkiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî hilnekiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me hildikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me hilnedikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me hilkiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me hilnekiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we hildikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we hilnedikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we hilkiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we hilnekiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan hildikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan hilnedikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan hilkiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan hilnekiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê hilkim", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê hilnekim", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê hilkiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê hilnekiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê hilkî", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê hilnekî", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê hilkiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê hilnekiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilke", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilneke", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê hilkiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê hilnekiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê hilkin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê hilnekin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê hilkiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê hilnekiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê hilkin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê hilnekin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê hilkiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê hilnekiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilkin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnekin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê hilkiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê hilnekiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min hilkiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min hilnekiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min hilkiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min hilnekiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te hilkiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te hilnekiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te hilkiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te hilnekiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî hilkiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî hilnekiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî hilkiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî hilnekiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me hilkiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me hilnekiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me hilkiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me hilnekiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we hilkiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we hilnekiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we hilkiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we hilnekiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan hilkiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan hilnekiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan hilkiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan hilnekiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez hilkim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez hilnekim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min hilkiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min hilnekiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu hilkî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu hilnekî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te hilkiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te hilnekiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilke", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilneke", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî hilkiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî hilnekiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em hilkin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em hilnekin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me hilkiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me hilnekiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn hilkin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn hilnekin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we hilkiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we hilnekiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilkin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnekin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan hilkiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan hilnekiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min hilkira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min hilnekira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min hilkiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min hilnekiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te hilkira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te hilnekira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te hilkiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te hilnekiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî hilkira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî hilnekira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî hilkiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî hilnekiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me hilkira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me hilnekira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me hilkiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me hilnekiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we hilkira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we hilnekira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we hilkiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we hilnekiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan hilkira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan hilnekira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan hilkiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan hilnekiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê hilkira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê hilnekira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê hilkiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê hilnekiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê hilkira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê hilnekira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê hilkiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê hilnekiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê hilkira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê hilnekira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê hilkiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê hilnekiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê hilkira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê hilnekira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê hilkiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê hilnekiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê hilkira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê hilnekira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê hilkiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê hilnekiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê hilkira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê hilnekira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê hilkiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê hilnekiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) hilke", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) hilneke", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) hilkin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) hilnekin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "هلکرن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "helkirin" }, { "form": "(2)" }, { "form": "hilanîn" }, { "form": "hildan" }, { "form": "hilhatin" } ], "hyphenation": "hil·ki·rin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "related": [ { "word": "hilbûn" } ], "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtin bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "examples": [ { "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640", "text": "Agir di ab û gil dikitQelban ji qelban hildikitMetqeb di can û dil dikit" } ], "glosses": [ "(agir yan ronahî) geş kirin, pê xistin, vêxistin, berdanê" ], "id": "ku-hilkirin-ku-verb-~EJPRJ8S" }, { "glosses": [ "hilanîn, rakirin, bilind kirin, birin jor, anîn jor" ], "id": "ku-hilkirin-ku-verb-PBA7NKa0" }, { "glosses": [ "giha an tiştek ji kok de jê kirin, helkişandin" ], "id": "ku-hilkirin-ku-verb-PbvBMQIK" } ], "sounds": [ { "ipa": "/hɪlkɪˈɾɪn/" } ], "tags": [ "compound", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aufheben" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Entwurzeln" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aufwerfen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "entwurzeln" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "حل" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "الإشعال" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "الجحم" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "النجش" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "ثقاب" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "حل" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "کندن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "حذف کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "افروختن" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "upraise" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "light" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "turn on" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "alevlendirme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ısıtmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "sökme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "sökmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "söküm" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yükseltme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "sarma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "elemek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yükseltmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "koparmak" } ], "word": "hilkirin" } { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "hyphenation": "hil·ki·rin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Gotarên bê beşa mane bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ], "id": "ku-hilkirin-ku-noun-cV~yf47J" } ], "sounds": [ { "ipa": "/hɪlkɪˈɾɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "hilkirin" }
{ "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî", "Peyvên kurmancî yên pêkhatî bi kirin", "Tewandin:lêker (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"hilkirin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"hilkirin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"kirin\"" ], "derived": [ { "word": "hilker" }, { "word": "hilkerî" }, { "word": "hilkirî" } ], "etymology_text": "Ji hil- + kirin.", "forms": [ { "form": "hildikim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hildikî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hildike", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hildikin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "hilke", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "hilkin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "hilkir", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hilkir", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hilkir", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hilkir", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "hil –k–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera hilkirin\n(pêkhatî, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "hil –kir–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera hilkirin\n(pêkhatî, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez hildikim", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez hilnakim", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min hilkir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min hilnekir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu hildikî", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu hilnakî", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te hilkir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te hilnekir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew hildike", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew hilnake", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî hilkir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî hilnekir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em hildikin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em hilnakin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me hilkir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me hilnekir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn hildikin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn hilnakin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we hilkir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we hilnekir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew hildikin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew hilnakin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan hilkir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan hilnekir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min hildikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min hilnedikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min hilkiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min hilnekiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te hildikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te hilnedikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te hilkiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te hilnekiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî hildikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî hilnedikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî hilkiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî hilnekiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me hildikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me hilnedikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me hilkiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me hilnekiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we hildikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we hilnedikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we hilkiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we hilnekiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan hildikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan hilnedikir", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan hilkiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan hilnekiribû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê hilkim", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê hilnekim", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê hilkiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê hilnekiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê hilkî", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê hilnekî", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê hilkiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê hilnekiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilke", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilneke", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê hilkiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê hilnekiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê hilkin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê hilnekin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê hilkiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê hilnekiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê hilkin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê hilnekin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê hilkiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê hilnekiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê hilkin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê hilnekin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê hilkiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê hilnekiribe", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min hilkiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min hilnekiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min hilkiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min hilnekiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te hilkiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te hilnekiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te hilkiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te hilnekiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî hilkiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî hilnekiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî hilkiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî hilnekiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me hilkiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me hilnekiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me hilkiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me hilnekiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we hilkiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we hilnekiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we hilkiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we hilnekiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan hilkiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan hilnekiriye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan hilkiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan hilnekiribûye", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez hilkim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez hilnekim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min hilkiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min hilnekiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu hilkî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu hilnekî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te hilkiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te hilnekiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilke", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilneke", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî hilkiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî hilnekiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em hilkin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em hilnekin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me hilkiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me hilnekiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn hilkin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn hilnekin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we hilkiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we hilnekiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew hilkin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew hilnekin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan hilkiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan hilnekiribe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min hilkira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min hilnekira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min hilkiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min hilnekiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te hilkira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te hilnekira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te hilkiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te hilnekiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî hilkira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî hilnekira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî hilkiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî hilnekiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me hilkira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me hilnekira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me hilkiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me hilnekiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we hilkira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we hilnekira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we hilkiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we hilnekiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan hilkira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan hilnekira", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan hilkiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan hilnekiribûya", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê hilkira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê hilnekira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê hilkiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê hilnekiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê hilkira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê hilnekira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê hilkiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê hilnekiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê hilkira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê hilnekira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê hilkiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê hilnekiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê hilkira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê hilnekira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê hilkiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê hilnekiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê hilkira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê hilnekira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê hilkiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê hilnekiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê hilkira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê hilnekira", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê hilkiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê hilnekiribûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) hilke", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) hilneke", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) hilkin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) hilnekin", "source": "Tewandin:hilkirin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "هلکرن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "helkirin" }, { "form": "(2)" }, { "form": "hilanîn" }, { "form": "hildan" }, { "form": "hilhatin" } ], "hyphenation": "hil·ki·rin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "related": [ { "word": "hilbûn" } ], "senses": [ { "categories": [ "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)", "Jêgirtin bi kurmancî", "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî", "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî" ], "examples": [ { "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640", "text": "Agir di ab û gil dikitQelban ji qelban hildikitMetqeb di can û dil dikit" } ], "glosses": [ "(agir yan ronahî) geş kirin, pê xistin, vêxistin, berdanê" ] }, { "glosses": [ "hilanîn, rakirin, bilind kirin, birin jor, anîn jor" ] }, { "glosses": [ "giha an tiştek ji kok de jê kirin, helkişandin" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/hɪlkɪˈɾɪn/" } ], "tags": [ "compound", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aufheben" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Entwurzeln" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aufwerfen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "entwurzeln" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "حل" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "الإشعال" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "الجحم" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "النجش" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "ثقاب" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "حل" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "کندن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "حذف کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "افروختن" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "upraise" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "light" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "turn on" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "alevlendirme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ısıtmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "sökme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "sökmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "söküm" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yükseltme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "sarma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "elemek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yükseltmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "koparmak" } ], "word": "hilkirin" } { "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî" ], "hyphenation": "hil·ki·rin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ "Gotarên bê beşa mane bi kurmancî" ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/hɪlkɪˈɾɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "hilkirin" }
Download raw JSONL data for hilkirin meaning in Kurmancî (25.7kB)
{ "called_from": "XYZunsorted", "msg": "Unknown title: Tewîn", "path": [ "hilkirin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Tewîn", "title": "hilkirin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "hilkirin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "hilkirin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "hilkirin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "hilkirin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "hilkirin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "hilkirin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "hilkirin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "hilkirin", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.