"dan" meaning in Kurmancî

See dan in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /dɑːn/ Audio: LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav
  1. hediye, bexşîn, diyarî
    Sense id: ku-dan-ku-noun-3QbaLjkB
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: hediye (Tirkî), gift (Îngilîzî), grant (Îngilîzî)

Noun

IPA: /dɑːn/ Audio: LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav Forms: دان, dahn, dihan, dahnî
Etymology: Ji proto-hindûewropî *dʰoHnéh₂ (dan, dexl), hevreha avestayî dāna, sanskrîtî धाना • dhānā́, farisî دانه • dāne, pehlewî dān(ag). tane ya tirkî ji zimanekî îranî ye.
  1. Dexl, dexlûdan, genim, ceh, tov.
    Sense id: ku-dan-ku-noun-9CV1LIlI
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: danhêrk, danik Translations: Korn (Almanî), taxıl (Azerî), dənli (Azerî), dən (Azerî), toxum (Azerî), حبوب (Erebî), حبة (Erebî), دانه (Farisî), غله (Farisî), غلات (Farisî), tohum (Tirkî), tahıl (Tirkî), tane (Tirkî), seeds (Îngilîzî), grain (Îngilîzî)

Noun

IPA: /dɑːn/ Audio: LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav Forms: dang, dahn
  1. dem, çax, beşek ji rojê.
    Sense id: ku-dan-ku-noun-cek6Zauw
  2. cem, xwarin, wecibe
    Sense id: ku-dan-ku-noun-50P8PvW8
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: bayılmak (Tirkî), bırakmak (Tirkî), göstermek (Tirkî), lütfetmek (Tirkî), nimet (Tirkî), ödeme (Tirkî), ödemek (Tirkî), parttaym (Tirkî), saçış (Tirkî), saçmak (Tirkî), saymak (Tirkî), time (Îngilîzî), shift (Îngilîzî), meal (Îngilîzî)

Verb

IPA: /dɑːn/ Audio: LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav
Etymology: Ji proto-îranî *de¹- (“dan”) ji proto-hindûewropî *deh₃- (“dan”). Hevreha soranî [skrîpt hewce ye] (dan-, “dan”), avestayî [skrîpt hewce ye] (da-, “dan”), farisiya kevn da- (“dan”), partî dh- (“dan”), farisiya navîn dy- (“dan”), farisî [skrîpt hewce ye] (daden-, “dan”), belûçî [skrîpt hewce ye] (dā-, “dan”), hewramî [skrîpt hewce ye] (dā-, “dan”), zazakî dayen- (“dan”), sanskrîtî [skrîpt hewce ye] (dā-, “dan”), yûnanî didonai- (didonai-, “dan”), latînî dare- (“dan”), fransî donner- (“dan”), hîtîtî [skrîpt hewce ye] (dā-, “dan”), semnanîdāī- ("dan") Çavkanî: Cheung p.44, Watkins p.21, Etymonline Forms: didim [present], didî [present], dide [present], didin [present], bide [imperative, singular], bidin [imperative, plural], da [past], da [past], da [past], da [past], –d– [root, present], –da– [root, past], ez didim [indicative, present, positive], ez nadim [indicative, present, negative], min da [indicative, past, positive], min neda [indicative, past, negative], tu didî [indicative, present, positive], tu nadî [indicative, present, negative], te da [indicative, past, positive], te neda [indicative, past, negative], ew dide [indicative, present, positive], ew nade [indicative, present, negative], wê/wî da [indicative, past, positive], wê/wî neda [indicative, past, negative], em didin [indicative, present, positive], em nadin [indicative, present, negative], me da [indicative, past, positive], me neda [indicative, past, negative], hûn didin [indicative, present, positive], hûn nadin [indicative, present, negative], we da [indicative, past, positive], we neda [indicative, past, negative], ew didin [indicative, present, positive], ew nadin [indicative, present, negative], wan da [indicative, past, positive], wan neda [indicative, past, negative], min dida [imperfect, positive], min nedida [imperfect, negative], min dabû [positive], min nedabû [negative], te dida [imperfect, positive], te nedida [imperfect, negative], te dabû [positive], te nedabû [negative], wê/wî dida [imperfect, positive], wê/wî nedida [imperfect, negative], wê/wî dabû [positive], wê/wî nedabû [negative], me dida [imperfect, positive], me nedida [imperfect, negative], me dabû [positive], me nedabû [negative], we dida [imperfect, positive], we nedida [imperfect, negative], we dabû [positive], we nedabû [negative], wan dida [imperfect, positive], wan nedida [imperfect, negative], wan dabû [positive], wan nedabû [negative], ez ê bidim [future, positive], ez ê nedim [future, negative], minê dabe [future, perfect, positive], minê nedabe [future, perfect, negative], tu yê bidî [future, positive], tu yê nedî [future, negative], teyê dabe [future, perfect, positive], teyê nedabe [future, perfect, negative], ew ê bide [future, positive], ew ê nede [future, negative], wê/wîyê dabe [future, perfect, positive], wê/wîyê nedabe [future, perfect, negative], em ê bidin [future, positive], em ê nedin [future, negative], meyê dabe [future, perfect, positive], meyê nedabe [future, perfect, negative], hûn ê bidin [future, positive], hûn ê nedin [future, negative], weyê dabe [future, perfect, positive], weyê nedabe [future, perfect, negative], ew ê bidin [future, positive], ew ê nedin [future, negative], wanê dabe [future, perfect, positive], wanê nedabe [future, perfect, negative], min daye [perfect, positive], min nedaye [perfect, negative], min dabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min nedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te daye [perfect, positive], te nedaye [perfect, negative], te dabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te nedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî daye [perfect, positive], wê/wî nedaye [perfect, negative], wê/wî dabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî nedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me daye [perfect, positive], me nedaye [perfect, negative], me dabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me nedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we daye [perfect, positive], we nedaye [perfect, negative], we dabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we nedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan daye [perfect, positive], wan nedaye [perfect, negative], wan dabûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan nedabûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez bidim [present, subjunctive, positive], (bila) ez nedim [present, subjunctive, negative], (bila) min dabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min nedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu bidî [present, subjunctive, positive], (bila) tu nedî [present, subjunctive, negative], (bila) te dabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te nedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bide [present, subjunctive, positive], (bila) ew nede [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî dabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em bidin [present, subjunctive, positive], (bila) em nedin [present, subjunctive, negative], (bila) me dabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me nedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn bidin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn nedin [present, subjunctive, negative], (bila) we dabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we nedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew bidin [present, subjunctive, positive], (bila) ew nedin [present, subjunctive, negative], (bila) wan dabe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan nedabe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min bidaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min nedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min dabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min nedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te bidaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te nedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te dabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te nedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî bidaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî dabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me bidaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me nedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me dabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me nedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we bidaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we nedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we dabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we nedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan bidaya [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan nedaya [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan dabûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan nedabûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê bidaya [present, conditional, positive], minê nedaya [present, conditional, negative], minê dabûya [preterite, conditional, positive], minê nedabûya [preterite, conditional, negative], teyê bidaya [present, conditional, positive], teyê nedaya [present, conditional, negative], teyê dabûya [preterite, conditional, positive], teyê nedabûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê bidaya [present, conditional, positive], wê/wîyê nedaya [present, conditional, negative], wê/wîyê dabûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê nedabûya [preterite, conditional, negative], meyê bidaya [present, conditional, positive], meyê nedaya [present, conditional, negative], meyê dabûya [preterite, conditional, positive], meyê nedabûya [preterite, conditional, negative], weyê bidaya [present, conditional, positive], weyê nedaya [present, conditional, negative], weyê dabûya [preterite, conditional, positive], weyê nedabûya [preterite, conditional, negative], wanê bidaya [present, conditional, positive], wanê nedaya [present, conditional, negative], wanê dabûya [preterite, conditional, positive], wanê nedabûya [preterite, conditional, negative], (tu) bide [imperative, present, positive], (tu) nede [imperative, present, negative], (hûn) bidin [imperative, present, positive], (hûn) nedin [imperative, present, negative], –de– [root, present], ez didem [indicative, present, positive], ez nadem [indicative, present, negative], tu dideyî [indicative, present, positive], tu nadeyî [indicative, present, negative], em diden [indicative, present, positive], em naden [indicative, present, negative], hûn diden [indicative, present, positive], hûn naden [indicative, present, negative], ew diden [indicative, present, positive], ew naden [indicative, present, negative], ez ê bidem [future, positive], ez ê nedem [future, negative], tu yê bideyî [future, positive], tu yê nedeyî [future, negative], em ê biden [future, positive], em ê neden [future, negative], hûn ê biden [future, positive], hûn ê neden [future, negative], ew ê biden [future, positive], ew ê neden [future, negative], (bila) ez bidem [present, subjunctive, positive], (bila) ez nedem [present, subjunctive, negative], (bila) tu bideyî [present, subjunctive, positive], (bila) tu nedeyî [present, subjunctive, negative], (bila) em biden [present, subjunctive, positive], (bila) em neden [present, subjunctive, negative], (bila) hûn biden [present, subjunctive, positive], (bila) hûn neden [present, subjunctive, negative], (bila) ew biden [present, subjunctive, positive], (bila) ew neden [present, subjunctive, negative], (hûn) biden [imperative, present, positive], (hûn) neden [imperative, present, negative], dayîn, دان, дан
  1. Diyarî kirin, raber kirin, pêşkêş kirin, araste kirin.
  2. anîn dinyayê, ruh danê.
    Sense id: ku-dan-ku-verb-50LBg4yG
  3. Jê çêbûn, lê peyda bûn.
    Sense id: ku-dan-ku-verb-VVa71eE9
  4. danîn
    Sense id: ku-dan-ku-verb-WcZ2mnp7 Categories (other): Jêgirtin bi kurmancî, Jêgirtinên kitêban bi kurmancî
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: аҭара (ātārā) (Abxazî), gee (Afrîkansî), bugay (Aklanon), jep (Albanî), geben (Almanî), abgeben (Almanî), берер (berer) (Altayiya başûrî), መስጠት (mäsṭät) (Amharî), dar (Aragonî), dau (Aromanî), দে (de) (Asamî), dar (Astûrî), vermək (Azerî), eman (Baskî), биреү (birew) (Başkîrî), дава́ць (davácʹ) (Belarusî), даць (dacʹ) (Belarusî), дары́ць (darýcʹ) (Belarusî), падары́ць (padarýcʹ) (Belarusî), দেওয়া (deoẏa) (Bengalî), reiñ (Bretonî), beɣey (Bukidnon manoboyiya rojavayî), да́вам (dávam) (Bulgarî), дам (dam) (Bulgarî), ပေး (pe:) (Burmayî), үгэхэ (ügexe) (Buryatî), duor (Dalmatî), give (Danmarkî), биэр (bier) (Dolganî), ogi (Dongşîangî), bi (Drungî), ги (gi) (Dunganî), beri (Endonezyayî), memberi (Endonezyayî), memberikan (Endonezyayî), أعطى (ʔaʕṭa) (Erebiya hîcazî), أدَّى (ʔadda) (Erebiya hîcazî), عطى (ʕaṭa) (Erebiya kendavî), إدى (ʔidda) (Erebiya misrî), أَعْطَى (ʾaʿṭā) (Erebî), وَهَبَ (wahaba) (Erebî), مَنَحَ (manaḥa) (Erebî), آتَى (ʾātā) (Erebî), տալ (tal) (Ermenî), doni (Esperantoyî), andma (Estonî), буми (bumi) (Evenkî), бӫдэй (ʙjödəj) (Evenî), do (Faliskanî), دادن (dâdan) (Farisî), geva (Ferî), doner (Fransiya kevn), donner (Fransî), bailler (Fransî), (Friyolî), jeewe (Frîsiya bakur), du (Frîsiya bakur), jiiw (Frîsiya bakur), ieva (Frîsiya kevn), jeva (Frîsiya kevn), jaan (Frîsî), antaa (Fînî), thoir (Gaelîka skotî), tabhair (Gaelîka skotî), dar (Galîsî), (ba³) (Ganî), 𐌲𐌹𐌱𐌰𐌽 (giban) (Gotî), მიცემა (micema) (Gurcî), ჩუქება (čukeba) (Gurcî), me'ẽ (Guwaranî), (fûn) (Hakkayî), hāʻawi (Hawayî), bay (Haîtî), ila (Higaononî), देना (denā) (Hindî), geven (Holendî), overhandigen (Holendî), 与える (Japonî), あげる (Japonî), 下さる (Japonî), 差し上げる (Japonî), くれる (Japonî), wènèh (Javayî), mènèh (Javayî), mangatod (Kalingayiya başûrî), өгх (ögx) (Kalmîkî), wua (Kamberayî), menited (Kankanayiya bakurî), (bei²) (Kantonî), donar (Katalanî), yungkunthi (Kaurnayî), dawac (Kaşûbî), δίδωμι (dídōmi) (Kevn), quy (Keçwayî), churay (Keçwayî), goi (Keçwayî), دیُٛن (d'un) (Keşmîrî), берүү (berüü) (Kirgizî), давати (Kirîlî), дати (Kirîlî), 주다 (juda) (Koreyî), 드리다 (deurida) (Koreyî), (Korsîkayî), දෙනවා (denawā) (Kîngalî), (Ladînî), dèr (Ladînî), dèsc (Ladînî), dūt (Latgalî), snēgt (Latgalî), dot (Latviyayî), do (Latînî), perhibeo (Latînî), exhibeo (Latînî), davati (Latînî), dati (Latînî), ມອບ (mǭp) (Lawsî), ໃຫ້ (hai) (Lawsî), (Lombardî), ᦠᦹᧉ (ḣue²) (Lueyî), duoti (Lîtwanî), andõ (Lîvonî), ingay (Maguindanaoyî), дава (dava) (Makedonî), നൽകുക (nalkuka) (Malayalamî), കൊടുക്കുക (koṭukkuka) (Malayalamî), തരുക (taruka) (Malayalamî), memberi (Malezî), memberikan (Malezî), beri (Malezî), bagi (Malezî), ta (Maltayî), (gěi) (Mandarînî), (dì) (Mandarînî), ᠪᡠᠮᠪᡳ (bumbi) (Mançûyî), homai (Maorî), hoatu (Maorî), whakapākūwhā (Maorî), kōkuhu (Maorî), begay (Maranaoyî), nggay (Maranaoyî), देणे (deṇe) (Maratî), هادائن (hâdâen) (Mazenderanî), ad (Mecarî), (ké̤ṳk) (Min dongî), (ú, ír, í) (Minnanî), өгөх (ögöh) (Mongolî), maca (Nahwatlî), бувури (Nanayî), (Napolîtanî), yíʼááh (Navajoyî), yíjááh (Navajoyî), yíyeeh (Navajoyî), yíłjooł (Navajoyî), yíkaah (Navajoyî), yílé (Navajoyî), yínííł (Navajoyî), yíłteeh (Navajoyî), yítįįh (Navajoyî), yítłeeh (Navajoyî), yíłtsóós (Navajoyî), geven (Nedersaksî), baillier (Normandî), bailli (Normandî), donner (Normandî), gefa (Norsiya kevn), gi (Norwecî), overrekke (Norwecî), overlate (Norwecî), skjenke (Norwecî), ma꞉k (O'odhamî), sume (Ohloniya bakur), donar (Oksîtanî), ଦେବା (deba) (Oriyayî), kennuu (Oromoyî), ویرمك (vermek) (Osmanî), بەرمەك (bermek) (Oygurî), bermoq (Ozbekî), duna (Papyamentoyî), dawać (Polonî), dać (Polonî), przekazać (Polonî), przekazywać (Polonî), dar (Portugalî), unganyi (Pîttcantcatcarayî), беру (beru) (Qazaxî), dar (Romancî), da (Romanyayî), дава́ть (davátʹ) (Rusî), дать (datʹ) (Rusî), дари́ть (darítʹ) (Rusî), подари́ть (podarítʹ) (Rusî), gevan (Saksoniya kevn), geƀan (Saksoniya kevn), ददाति (dadāti) (Sanskrîtî), यच्छति (yacchati) (Sanskrîtî), dàe (Sardînî), dari (Sicîlî), ڏِئَڻُ (ḍiyanu) (Sindhî), dati (Sirboxirwatî), ܝܗܒ (yav) (Siryanî), дати (dati) (Slaviya kevn), dávať (Slovakî), dať (Slovakî), dati (Slovenî), podariti (Slovenî), siin (Somalî), dawać (Sorbiya jorîn), dać (Sorbiya jorîn), daś (Sorbiya jêrîn), dawaś (Sorbiya jêrîn), dar (Spanî), entregar (Spanî), donar (Spanî), pasihan (Sundanî), kupa (Swahîlî), ge (Swêdî), giva (Swêdî), тувуб (tuvub) (Tabasaranî), додан (dodan) (Tacikî), magbigáy (Tagalogî), கொடு (koṭu) (Tamîlî), தா (tā) (Tamîlî), ให้ (hâi) (Tayî), มอบให้ (Tayî), pia (Tedim çinî), bermek (Teteriya krîmî), бирергә (birergä) (Teterî), (Tetûmî), bermek (Tirkmenî), vermek (Tirkî), givim (Tokpisinî), gipim (Tokpisinî), me'eng (Tupînambayî), бээр (beer) (Tuvanî), སྦྱིན (sbyin) (Tîbetî), སྟེར (ster) (Tîbetî), دینا (denā) (Urdûyî), dare (Venîsî), cho (Viyetnamî), diner (Walonî), bayî (Walonî), rhoi (Weylsî), (Wuyî), пирерге (pirerge) (Xakasî), (Xiangî), ឲ្យ (Ximêrî), អោយ (ʼaoy) (Ximêrî), ជូន (cuun) (Ximêrî), биэр (bier) (Yakutî), געבן (gebn) (Yidîşî), δίνω (díno) (Yûnanî), hawj (Zhuangî), pie (Zouyî), geve (Zêlandî), dávat (Çekî), dát (Çekî), darovat (Çekî), ᎠᏓᏁᏗ (adanedi) (Çerokî), ᎠᎥᏏ (avsi) (Çerokî), ᎦᏅᏁᎭ (ganvneha) (Çerokî), -patsa (Çîçewayî), נָתַן (natán) (Îbranî), donar (Îdoyî), mangted (Îlokanoyî), sellan (Îngilîziya kevn), give (Îngilîzî), dar (Înterlîngua), tabhair (Îrlendî), dare (Îtalî), gefa (Îzlendî), дава́ти (daváty) (Ûkraynî), да́ти (dáty) (Ûkraynî), дарува́ти (daruváty) (Ûkraynî), подарува́ти (podaruváty) (Ûkraynî), སྟེར (ter) (Şerpayî), hupva (Şîngazîcayî)

Inflected forms

Alternative forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Avestayî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Belûçî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Daxwazên skrîpta peyvê bi avestayî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Daxwazên skrîpta peyvê bi belûçî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Daxwazên skrîpta peyvê bi farisî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Daxwazên skrîpta peyvê bi hewramî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Daxwazên skrîpta peyvê bi hîtîtî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Daxwazên skrîpta peyvê bi sanskrîtî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Daxwazên skrîpta peyvê bi soranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Amedê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Farisiya kevn",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Farisiya navîn",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Farisî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Fransî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Hewramî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Hîtîtî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Latînî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Partî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî yên mîrasmayî ji proto-hindûewropî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî yên mîrasmayî ji proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-hindûewropî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Sanskrîtî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Soranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"dan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"dan\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Yûnanî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Zazakî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "badan"
    },
    {
      "word": "berdan"
    },
    {
      "word": "dadan"
    },
    {
      "word": "danasîn"
    },
    {
      "word": "danberhev"
    },
    {
      "word": "hildan"
    },
    {
      "word": "radan"
    },
    {
      "word": "têk dan"
    },
    {
      "word": "vedan"
    },
    {
      "word": "werdan"
    },
    {
      "word": "serdan"
    },
    {
      "word": "mildan"
    },
    {
      "word": "paldan"
    },
    {
      "word": "hildan"
    },
    {
      "tags": [
        "verb"
      ],
      "word": "dan kirin"
    },
    {
      "tags": [
        "verb"
      ],
      "word": "dan berdan"
    },
    {
      "word": "dan birin"
    },
    {
      "word": "dan danîn"
    },
    {
      "word": "dan xistin"
    },
    {
      "word": "dan girtin"
    },
    {
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "dankirin"
    },
    {
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "danberdan"
    },
    {
      "word": "danbirin"
    },
    {
      "word": "dandanîn"
    },
    {
      "word": "danxistin"
    },
    {
      "word": "dangirtin"
    },
    {
      "raw_tags": [
        "biwêj><w:miqayese kirin"
      ],
      "word": "dan ber hev"
    },
    {
      "word": "dan rê<w:1)"
    },
    {
      "word": "bi rê kirin"
    },
    {
      "word": "2)"
    },
    {
      "word": "bi rê ketin"
    },
    {
      "word": ", dest bi"
    },
    {
      "word": "meşê"
    },
    {
      "word": "kirin>"
    },
    {
      "raw_tags": [
        "biwêj><w:xwe nêzî agirî kirin (daku germ bibe"
      ],
      "word": "xwe dan agirî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji proto-îranî *de¹- (“dan”) ji proto-hindûewropî *deh₃- (“dan”). Hevreha soranî [skrîpt hewce ye] (dan-, “dan”), avestayî [skrîpt hewce ye] (da-, “dan”), farisiya kevn da- (“dan”), partî dh- (“dan”), farisiya navîn dy- (“dan”), farisî [skrîpt hewce ye] (daden-, “dan”), belûçî [skrîpt hewce ye] (dā-, “dan”), hewramî [skrîpt hewce ye] (dā-, “dan”), zazakî dayen- (“dan”), sanskrîtî [skrîpt hewce ye] (dā-, “dan”), yûnanî didonai- (didonai-, “dan”), latînî dare- (“dan”), fransî donner- (“dan”), hîtîtî [skrîpt hewce ye] (dā-, “dan”), semnanîdāī- (\"dan\")\nÇavkanî: Cheung p.44, Watkins p.21, Etymonline",
  "forms": [
    {
      "form": "didim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "didî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dide",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "didin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bide",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bidin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "da",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "da",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "da",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "da",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–d–",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Tewandina lêkera dan\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–da–",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Tewandina lêkera dan\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez didim",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nadim",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min da",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neda",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu didî",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nadî",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te da",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neda",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dide",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nade",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî da",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neda",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em didin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nadin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me da",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neda",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn didin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nadin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we da",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neda",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew didin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nadin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan da",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neda",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bidim",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nedim",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bidî",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nedî",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bide",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nede",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min daye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedaye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te daye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedaye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî daye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedaye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me daye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedaye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we daye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedaye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan daye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedaye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bidim",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nedim",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bidî",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nedî",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bide",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nede",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bide",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nede",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "–de–",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Tewandina lêkera dan\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ez didem",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nadem",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dideyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nadeyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em diden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em naden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn diden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn naden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bidem",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nedem",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bideyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nedeyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bidem",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nedem",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bideyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nedeyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "dayîn"
    },
    {
      "form": "دان",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "дан",
      "raw_tags": [
        "kurdî-krîlî"
      ]
    }
  ],
  "hyphenation": "dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "Ji lebê le'leşeker bêj û ji şekker meke behs\nBi ser enguştê 'eqîqê bide fincana rehîq\nAbê heywan te çi yin nav-i ji kewser meke behs"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Diyarî kirin, raber kirin, pêşkêş kirin, araste kirin."
      ],
      "id": "ku-dan-ku-verb-K9o~JZmL"
    },
    {
      "glosses": [
        "anîn dinyayê, ruh danê."
      ],
      "id": "ku-dan-ku-verb-50LBg4yG"
    },
    {
      "glosses": [
        "Jê çêbûn, lê peyda bûn."
      ],
      "id": "ku-dan-ku-verb-VVa71eE9"
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mela Mûsayê Hekarî, Amadekar: Hêmin Omer, Durrû’l Mecalîs, 2022 [\"1857\"], r. 90",
          "text": "Deqyanûs bi şîrek hilanî da bin lîbasê xwe."
        }
      ],
      "glosses": [
        "danîn"
      ],
      "id": "ku-dan-ku-verb-WcZ2mnp7"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dɑːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Abxazî",
      "lang_code": "ab",
      "roman": "ātārā",
      "word": "аҭара"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "gee"
    },
    {
      "lang": "Aklanon",
      "lang_code": "akl",
      "word": "bugay"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "jep"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "geben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abgeben"
    },
    {
      "lang": "Altayiya başûrî",
      "lang_code": "alt",
      "roman": "berer",
      "word": "берер"
    },
    {
      "lang": "Amharî",
      "lang_code": "am",
      "roman": "mäsṭät",
      "word": "መስጠት"
    },
    {
      "lang": "Aragonî",
      "lang_code": "an",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Siryanî",
      "lang_code": "syc",
      "roman": "yav",
      "word": "ܝܗܒ"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "dau"
    },
    {
      "lang": "Asamî",
      "lang_code": "as",
      "roman": "de",
      "word": "দে"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "vermək"
    },
    {
      "lang": "Baskî",
      "lang_code": "eu",
      "word": "eman"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "birew",
      "word": "биреү"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "davácʹ",
      "word": "дава́ць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "dacʹ",
      "word": "даць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "darýcʹ",
      "word": "дары́ць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "padarýcʹ",
      "word": "падары́ць"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "deoẏa",
      "word": "দেওয়া"
    },
    {
      "lang": "Bretonî",
      "lang_code": "br",
      "word": "reiñ"
    },
    {
      "lang": "Bukidnon manoboyiya rojavayî",
      "lang_code": "mbb",
      "word": "beɣey"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "dávam",
      "word": "да́вам"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "dam",
      "word": "дам"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "pe:",
      "word": "ပေး"
    },
    {
      "lang": "Buryatî",
      "lang_code": "bua",
      "roman": "ügexe",
      "word": "үгэхэ"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "dávat"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "dát"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "darovat"
    },
    {
      "lang": "Çerokî",
      "lang_code": "chr",
      "roman": "adanedi",
      "word": "ᎠᏓᏁᏗ"
    },
    {
      "lang": "Çerokî",
      "lang_code": "chr",
      "roman": "avsi",
      "word": "ᎠᎥᏏ"
    },
    {
      "lang": "Çerokî",
      "lang_code": "chr",
      "roman": "ganvneha",
      "word": "ᎦᏅᏁᎭ"
    },
    {
      "lang": "Çîçewayî",
      "lang_code": "ny",
      "word": "-patsa"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "bei²",
      "word": "畀"
    },
    {
      "lang": "Dunganî",
      "lang_code": "dng",
      "roman": "gi",
      "word": "ги"
    },
    {
      "lang": "Ganî",
      "lang_code": "gan",
      "roman": "ba³",
      "word": "把"
    },
    {
      "lang": "Hakkayî",
      "lang_code": "hak",
      "roman": "fûn",
      "word": "分"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "gěi",
      "word": "給"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "dì",
      "word": "遞"
    },
    {
      "lang": "Min dongî",
      "lang_code": "cdo",
      "roman": "ké̤ṳk",
      "word": "乞"
    },
    {
      "lang": "Minnanî",
      "lang_code": "nan",
      "roman": "ú, ír, í",
      "word": "予"
    },
    {
      "lang": "Wuyî",
      "lang_code": "wuu",
      "word": "撥"
    },
    {
      "lang": "Xiangî",
      "lang_code": "hsn",
      "word": "把"
    },
    {
      "lang": "Dalmatî",
      "lang_code": "dlm",
      "word": "duor"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "give"
    },
    {
      "lang": "Dolganî",
      "lang_code": "dlg",
      "roman": "bier",
      "word": "биэр"
    },
    {
      "lang": "Dongşîangî",
      "lang_code": "sce",
      "word": "ogi"
    },
    {
      "lang": "Drungî",
      "lang_code": "duu",
      "word": "bi"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "beri"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "memberi"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "memberikan"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ʾaʿṭā",
      "word": "أَعْطَى"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "wahaba",
      "word": "وَهَبَ"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "manaḥa",
      "word": "مَنَحَ"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ʾātā",
      "word": "آتَى"
    },
    {
      "lang": "Erebiya misrî",
      "lang_code": "arz",
      "roman": "ʔidda",
      "word": "إدى"
    },
    {
      "lang": "Erebiya kendavî",
      "lang_code": "afb",
      "roman": "ʕaṭa",
      "word": "عطى"
    },
    {
      "lang": "Erebiya hîcazî",
      "lang_code": "acw",
      "roman": "ʔaʕṭa",
      "word": "أعطى"
    },
    {
      "lang": "Erebiya hîcazî",
      "lang_code": "acw",
      "roman": "ʔadda",
      "word": "أدَّى"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "tal",
      "word": "տալ"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "doni"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "andma"
    },
    {
      "lang": "Evenî",
      "lang_code": "eve",
      "roman": "ʙjödəj",
      "word": "бӫдэй"
    },
    {
      "lang": "Evenkî",
      "lang_code": "evn",
      "roman": "bumi",
      "word": "буми"
    },
    {
      "lang": "Faliskanî",
      "lang_code": "xfa",
      "word": "do"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "dâdan",
      "word": "دادن"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "geva"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "antaa"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "doner"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "donner"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "bailler"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "word": "dâ"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "jeewe"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "du"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "jiiw"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya kevn",
      "lang_code": "ofs",
      "word": "ieva"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya kevn",
      "lang_code": "ofs",
      "word": "jeva"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "jaan"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "thoir"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "tabhair"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Gotî",
      "lang_code": "got",
      "roman": "giban",
      "word": "𐌲𐌹𐌱𐌰𐌽"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "micema",
      "word": "მიცემა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "čukeba",
      "word": "ჩუქება"
    },
    {
      "lang": "Guwaranî",
      "lang_code": "gn",
      "word": "me'ẽ"
    },
    {
      "lang": "Haîtî",
      "lang_code": "ht",
      "word": "bay"
    },
    {
      "lang": "Hawayî",
      "lang_code": "haw",
      "word": "hāʻawi"
    },
    {
      "lang": "Higaononî",
      "lang_code": "mba",
      "word": "ila"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "denā",
      "word": "देना"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "geven"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "overhandigen"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "natán",
      "word": "נָתַן"
    },
    {
      "lang": "Îdoyî",
      "lang_code": "io",
      "word": "donar"
    },
    {
      "lang": "Îlokanoyî",
      "lang_code": "ilo",
      "word": "mangted"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "sellan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "give"
    },
    {
      "lang": "Înterlîngua",
      "lang_code": "ia",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "tabhair"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "dare"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "gefa"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "与える"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "あげる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "下さる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "差し上げる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "くれる"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "wènèh"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "mènèh"
    },
    {
      "lang": "Kalingayiya başûrî",
      "lang_code": "ksc",
      "word": "mangatod"
    },
    {
      "lang": "Kalmîkî",
      "lang_code": "xal",
      "roman": "ögx",
      "word": "өгх"
    },
    {
      "lang": "Kamberayî",
      "lang_code": "xbr",
      "word": "wua"
    },
    {
      "lang": "Kankanayiya bakurî",
      "lang_code": "xnn",
      "word": "menited"
    },
    {
      "lang": "Kaşûbî",
      "lang_code": "csb",
      "word": "dawac"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "donar"
    },
    {
      "lang": "Kaurnayî",
      "lang_code": "zku",
      "word": "yungkunthi"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "quy"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "churay"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "goi"
    },
    {
      "lang": "Keşmîrî",
      "lang_code": "ks",
      "roman": "d'un",
      "word": "دیُٛن"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "berüü",
      "word": "берүү"
    },
    {
      "lang": "Kîngalî",
      "lang_code": "si",
      "roman": "denawā",
      "word": "දෙනවා"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "juda",
      "word": "주다"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "deurida",
      "word": "드리다"
    },
    {
      "lang": "Korsîkayî",
      "lang_code": "co",
      "word": "dà"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "dé"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "dèr"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "dèsc"
    },
    {
      "lang": "Latgalî",
      "lang_code": "ltg",
      "word": "dūt"
    },
    {
      "lang": "Latgalî",
      "lang_code": "ltg",
      "word": "snēgt"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "do"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "perhibeo"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "exhibeo"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "dot"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "mǭp",
      "word": "ມອບ"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "hai",
      "word": "ໃຫ້"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "duoti"
    },
    {
      "lang": "Lîvonî",
      "lang_code": "liv",
      "word": "andõ"
    },
    {
      "lang": "Lombardî",
      "lang_code": "lmo",
      "word": "dà"
    },
    {
      "lang": "Lueyî",
      "lang_code": "khb",
      "roman": "ḣue²",
      "word": "ᦠᦹᧉ"
    },
    {
      "lang": "Maguindanaoyî",
      "lang_code": "mdh",
      "word": "ingay"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "dava",
      "word": "дава"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "nalkuka",
      "word": "നൽകുക"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "koṭukkuka",
      "word": "കൊടുക്കുക"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "taruka",
      "word": "തരുക"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "memberi"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "memberikan"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "beri"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "bagi"
    },
    {
      "lang": "Maltayî",
      "lang_code": "mt",
      "word": "ta"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "bumbi",
      "word": "ᠪᡠᠮᠪᡳ"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "homai"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "hoatu"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "whakapākūwhā"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "kōkuhu"
    },
    {
      "lang": "Maranaoyî",
      "lang_code": "mrw",
      "word": "begay"
    },
    {
      "lang": "Maranaoyî",
      "lang_code": "mrw",
      "word": "nggay"
    },
    {
      "lang": "Maratî",
      "lang_code": "mr",
      "roman": "deṇe",
      "word": "देणे"
    },
    {
      "lang": "Mazenderanî",
      "lang_code": "mzn",
      "roman": "hâdâen",
      "word": "هادائن"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "ad"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "ögöh",
      "word": "өгөх"
    },
    {
      "lang": "Nahwatlî",
      "lang_code": "nah",
      "word": "maca"
    },
    {
      "lang": "Nanayî",
      "lang_code": "gld",
      "word": "бувури"
    },
    {
      "lang": "Napolîtanî",
      "lang_code": "nap",
      "word": "dà"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíʼááh"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíjááh"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíyeeh"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíłjooł"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíkaah"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yílé"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yínííł"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíłteeh"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yítįįh"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yítłeeh"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíłtsóós"
    },
    {
      "lang": "Nedersaksî",
      "lang_code": "nds",
      "word": "geven"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "baillier"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "bailli"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "donner"
    },
    {
      "lang": "Norsiya kevn",
      "lang_code": "non",
      "word": "gefa"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "word": "gi"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "word": "overrekke"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "word": "overlate"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "word": "skjenke"
    },
    {
      "lang": "O'odhamî",
      "lang_code": "ood",
      "word": "ma꞉k"
    },
    {
      "lang": "Ohloniya bakur",
      "lang_code": "cst",
      "word": "sume"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "word": "donar"
    },
    {
      "lang": "Oriyayî",
      "lang_code": "or",
      "roman": "deba",
      "word": "ଦେବା"
    },
    {
      "lang": "Oromoyî",
      "lang_code": "om",
      "word": "kennuu"
    },
    {
      "lang": "Osmanî",
      "lang_code": "ota",
      "roman": "vermek",
      "word": "ویرمك"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "roman": "bermek",
      "word": "بەرمەك"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "bermoq"
    },
    {
      "lang": "Papyamentoyî",
      "lang_code": "pap",
      "word": "duna"
    },
    {
      "lang": "Pîttcantcatcarayî",
      "lang_code": "pjt",
      "word": "unganyi"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "dawać"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "dać"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "przekazać"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "przekazywać"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "beru",
      "word": "беру"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "da"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "davátʹ",
      "word": "дава́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "datʹ",
      "word": "дать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "darítʹ",
      "word": "дари́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "podarítʹ",
      "word": "подари́ть"
    },
    {
      "lang": "Saksoniya kevn",
      "lang_code": "osx",
      "word": "gevan"
    },
    {
      "lang": "Saksoniya kevn",
      "lang_code": "osx",
      "word": "geƀan"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "dadāti",
      "word": "ददाति"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "yacchati",
      "word": "यच्छति"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "dàe"
    },
    {
      "lang": "Sicîlî",
      "lang_code": "scn",
      "word": "dari"
    },
    {
      "lang": "Sindhî",
      "lang_code": "sd",
      "roman": "ḍiyanu",
      "word": "ڏِئَڻُ"
    },
    {
      "lang": "Sirboxirwatî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "dati"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "давати"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "дати"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "davati"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "dati"
    },
    {
      "lang": "Slaviya kevn",
      "lang_code": "cu",
      "roman": "dati",
      "word": "дати"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "dávať"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "dať"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "dati"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "podariti"
    },
    {
      "lang": "Somalî",
      "lang_code": "so",
      "word": "siin"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jêrîn",
      "lang_code": "dsb",
      "word": "daś"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jêrîn",
      "lang_code": "dsb",
      "word": "dawaś"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jorîn",
      "lang_code": "hsb",
      "word": "dawać"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jorîn",
      "lang_code": "hsb",
      "word": "dać"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "entregar"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "donar"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "pasihan"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "kupa"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "ge"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "giva"
    },
    {
      "lang": "Şerpayî",
      "lang_code": "xsr",
      "roman": "ter",
      "word": "སྟེར"
    },
    {
      "lang": "Şîngazîcayî",
      "lang_code": "zdj",
      "word": "hupva"
    },
    {
      "lang": "Tabasaranî",
      "lang_code": "tab",
      "roman": "tuvub",
      "word": "тувуб"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "dodan",
      "word": "додан"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "magbigáy"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "koṭu",
      "word": "கொடு"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "tā",
      "word": "தா"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "hâi",
      "word": "ให้"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "มอบให้"
    },
    {
      "lang": "Tedim çinî",
      "lang_code": "ctd",
      "word": "pia"
    },
    {
      "lang": "Teteriya krîmî",
      "lang_code": "crh",
      "word": "bermek"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "birergä",
      "word": "бирергә"
    },
    {
      "lang": "Tetûmî",
      "lang_code": "tet",
      "word": "fó"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "vermek"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "bermek"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "sbyin",
      "word": "སྦྱིན"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "ster",
      "word": "སྟེར"
    },
    {
      "lang": "Tokpisinî",
      "lang_code": "tpi",
      "word": "givim"
    },
    {
      "lang": "Tokpisinî",
      "lang_code": "tpi",
      "word": "gipim"
    },
    {
      "lang": "Tupînambayî",
      "lang_code": "tpn",
      "word": "me'eng"
    },
    {
      "lang": "Tuvanî",
      "lang_code": "tyv",
      "roman": "beer",
      "word": "бээр"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "denā",
      "word": "دینا"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "daváty",
      "word": "дава́ти"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "dáty",
      "word": "да́ти"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "daruváty",
      "word": "дарува́ти"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "podaruváty",
      "word": "подарува́ти"
    },
    {
      "lang": "Venîsî",
      "lang_code": "vec",
      "word": "dare"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "cho"
    },
    {
      "lang": "Walonî",
      "lang_code": "wa",
      "word": "diner"
    },
    {
      "lang": "Walonî",
      "lang_code": "wa",
      "word": "bayî"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "word": "rhoi"
    },
    {
      "lang": "Xakasî",
      "lang_code": "kjh",
      "roman": "pirerge",
      "word": "пирерге"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "word": "ឲ្យ"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "ʼaoy",
      "word": "អោយ"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "cuun",
      "word": "ជូន"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "bier",
      "word": "биэр"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "gebn",
      "word": "געבן"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "díno",
      "word": "δίνω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "dídōmi",
      "word": "δίδωμι"
    },
    {
      "lang": "Zêlandî",
      "lang_code": "zea",
      "word": "geve"
    },
    {
      "lang": "Zhuangî",
      "lang_code": "za",
      "word": "hawj"
    },
    {
      "lang": "Zouyî",
      "lang_code": "zom",
      "word": "pie"
    }
  ],
  "word": "dan"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Amedê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "hediye, bexşîn, diyarî"
      ],
      "id": "ku-dan-ku-noun-3QbaLjkB"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dɑːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "gift"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "grant"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "hediye"
    }
  ],
  "word": "dan"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Amedê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî yên mîrasmayî ji proto-hindûewropî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-hindûewropî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "danhêrk"
    },
    {
      "word": "danik"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji proto-hindûewropî *dʰoHnéh₂ (dan, dexl), hevreha avestayî dāna, sanskrîtî धाना • dhānā́, farisî دانه • dāne, pehlewî dān(ag). tane ya tirkî ji zimanekî îranî ye.",
  "forms": [
    {
      "form": "دان",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "dahn"
    },
    {
      "form": "dihan"
    },
    {
      "form": "dahnî"
    }
  ],
  "hyphenation": "dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Dexl, dexlûdan, genim, ceh, tov."
      ],
      "id": "ku-dan-ku-noun-9CV1LIlI"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dɑːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "masculine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Korn"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "taxıl"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "dənli"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "dən"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "toxum"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "حبوب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "حبة"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "دانه"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "غله"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "غلات"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "seeds"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "grain"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tohum"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tahıl"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tane"
    }
  ],
  "word": "dan"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Amedê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "dang"
    },
    {
      "form": "dahn"
    }
  ],
  "hyphenation": "dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "dem, çax, beşek ji rojê."
      ],
      "id": "ku-dan-ku-noun-cek6Zauw"
    },
    {
      "glosses": [
        "cem, xwarin, wecibe"
      ],
      "id": "ku-dan-ku-noun-50P8PvW8"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dɑːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "masculine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "time"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "shift"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "meal"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bayılmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bırakmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "göstermek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "lütfetmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "nimet"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ödeme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ödemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "parttaym"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "saçış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "saçmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "saymak"
    }
  ],
  "word": "dan"
}
{
  "categories": [
    "Avestayî",
    "Belûçî",
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Daxwazên skrîpta peyvê bi avestayî",
    "Daxwazên skrîpta peyvê bi belûçî",
    "Daxwazên skrîpta peyvê bi farisî",
    "Daxwazên skrîpta peyvê bi hewramî",
    "Daxwazên skrîpta peyvê bi hîtîtî",
    "Daxwazên skrîpta peyvê bi sanskrîtî",
    "Daxwazên skrîpta peyvê bi soranî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Amedê",
    "Farisiya kevn",
    "Farisiya navîn",
    "Farisî",
    "Fransî",
    "Hewramî",
    "Hîtîtî",
    "Kurmancî",
    "Latînî",
    "Partî",
    "Peyvên kurmancî yên mîrasmayî ji proto-hindûewropî",
    "Peyvên kurmancî yên mîrasmayî ji proto-îranî",
    "Proto-hindûewropî",
    "Proto-îranî",
    "Sanskrîtî",
    "Soranî",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"dan\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"dan\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
    "Yûnanî",
    "Zazakî"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "badan"
    },
    {
      "word": "berdan"
    },
    {
      "word": "dadan"
    },
    {
      "word": "danasîn"
    },
    {
      "word": "danberhev"
    },
    {
      "word": "hildan"
    },
    {
      "word": "radan"
    },
    {
      "word": "têk dan"
    },
    {
      "word": "vedan"
    },
    {
      "word": "werdan"
    },
    {
      "word": "serdan"
    },
    {
      "word": "mildan"
    },
    {
      "word": "paldan"
    },
    {
      "word": "hildan"
    },
    {
      "tags": [
        "verb"
      ],
      "word": "dan kirin"
    },
    {
      "tags": [
        "verb"
      ],
      "word": "dan berdan"
    },
    {
      "word": "dan birin"
    },
    {
      "word": "dan danîn"
    },
    {
      "word": "dan xistin"
    },
    {
      "word": "dan girtin"
    },
    {
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "dankirin"
    },
    {
      "tags": [
        "noun"
      ],
      "word": "danberdan"
    },
    {
      "word": "danbirin"
    },
    {
      "word": "dandanîn"
    },
    {
      "word": "danxistin"
    },
    {
      "word": "dangirtin"
    },
    {
      "raw_tags": [
        "biwêj><w:miqayese kirin"
      ],
      "word": "dan ber hev"
    },
    {
      "word": "dan rê<w:1)"
    },
    {
      "word": "bi rê kirin"
    },
    {
      "word": "2)"
    },
    {
      "word": "bi rê ketin"
    },
    {
      "word": ", dest bi"
    },
    {
      "word": "meşê"
    },
    {
      "word": "kirin>"
    },
    {
      "raw_tags": [
        "biwêj><w:xwe nêzî agirî kirin (daku germ bibe"
      ],
      "word": "xwe dan agirî"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji proto-îranî *de¹- (“dan”) ji proto-hindûewropî *deh₃- (“dan”). Hevreha soranî [skrîpt hewce ye] (dan-, “dan”), avestayî [skrîpt hewce ye] (da-, “dan”), farisiya kevn da- (“dan”), partî dh- (“dan”), farisiya navîn dy- (“dan”), farisî [skrîpt hewce ye] (daden-, “dan”), belûçî [skrîpt hewce ye] (dā-, “dan”), hewramî [skrîpt hewce ye] (dā-, “dan”), zazakî dayen- (“dan”), sanskrîtî [skrîpt hewce ye] (dā-, “dan”), yûnanî didonai- (didonai-, “dan”), latînî dare- (“dan”), fransî donner- (“dan”), hîtîtî [skrîpt hewce ye] (dā-, “dan”), semnanîdāī- (\"dan\")\nÇavkanî: Cheung p.44, Watkins p.21, Etymonline",
  "forms": [
    {
      "form": "didim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "didî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dide",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "didin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bide",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bidin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "da",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "da",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "da",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "da",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–d–",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Tewandina lêkera dan\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "–da–",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Tewandina lêkera dan\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez didim",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nadim",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min da",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min neda",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu didî",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nadî",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te da",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te neda",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew dide",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nade",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî da",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî neda",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em didin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em nadin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me da",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me neda",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn didin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn nadin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we da",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we neda",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew didin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew nadin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan da",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan neda",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedida",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedabû",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bidim",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nedim",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bidî",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nedî",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bide",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nede",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min daye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedaye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te daye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedaye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî daye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedaye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me daye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedaye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we daye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedaye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan daye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedaye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedabûye",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bidim",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nedim",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bidî",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nedî",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bide",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nede",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan dabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nedabe",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bidaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nedaya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê dabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nedabûya",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî",
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) bide",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) nede",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) bidin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) nedin",
      "raw_tags": [
        "Standard û kurmanciya navendî, rojavayî û serhedî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "–de–",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Tewandina lêkera dan\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ez didem",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez nadem",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu dideyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu nadeyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em diden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em naden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn diden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn naden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew diden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew naden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê bidem",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê nedem",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê bideyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê nedeyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez bidem",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez nedem",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu bideyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu nedeyî",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî",
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) biden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) neden",
      "raw_tags": [
        "Kurmanciya rojhilatî"
      ],
      "source": "Tewandin:dan",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "dayîn"
    },
    {
      "form": "دان",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "дан",
      "raw_tags": [
        "kurdî-krîlî"
      ]
    }
  ],
  "hyphenation": "dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "Ji lebê le'leşeker bêj û ji şekker meke behs\nBi ser enguştê 'eqîqê bide fincana rehîq\nAbê heywan te çi yin nav-i ji kewser meke behs"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Diyarî kirin, raber kirin, pêşkêş kirin, araste kirin."
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "anîn dinyayê, ruh danê."
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Jê çêbûn, lê peyda bûn."
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Mela Mûsayê Hekarî, Amadekar: Hêmin Omer, Durrû’l Mecalîs, 2022 [\"1857\"], r. 90",
          "text": "Deqyanûs bi şîrek hilanî da bin lîbasê xwe."
        }
      ],
      "glosses": [
        "danîn"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dɑːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Abxazî",
      "lang_code": "ab",
      "roman": "ātārā",
      "word": "аҭара"
    },
    {
      "lang": "Afrîkansî",
      "lang_code": "af",
      "word": "gee"
    },
    {
      "lang": "Aklanon",
      "lang_code": "akl",
      "word": "bugay"
    },
    {
      "lang": "Albanî",
      "lang_code": "sq",
      "word": "jep"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "geben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abgeben"
    },
    {
      "lang": "Altayiya başûrî",
      "lang_code": "alt",
      "roman": "berer",
      "word": "берер"
    },
    {
      "lang": "Amharî",
      "lang_code": "am",
      "roman": "mäsṭät",
      "word": "መስጠት"
    },
    {
      "lang": "Aragonî",
      "lang_code": "an",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Siryanî",
      "lang_code": "syc",
      "roman": "yav",
      "word": "ܝܗܒ"
    },
    {
      "lang": "Aromanî",
      "lang_code": "rup",
      "word": "dau"
    },
    {
      "lang": "Asamî",
      "lang_code": "as",
      "roman": "de",
      "word": "দে"
    },
    {
      "lang": "Astûrî",
      "lang_code": "ast",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "vermək"
    },
    {
      "lang": "Baskî",
      "lang_code": "eu",
      "word": "eman"
    },
    {
      "lang": "Başkîrî",
      "lang_code": "ba",
      "roman": "birew",
      "word": "биреү"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "davácʹ",
      "word": "дава́ць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "dacʹ",
      "word": "даць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "darýcʹ",
      "word": "дары́ць"
    },
    {
      "lang": "Belarusî",
      "lang_code": "be",
      "roman": "padarýcʹ",
      "word": "падары́ць"
    },
    {
      "lang": "Bengalî",
      "lang_code": "bn",
      "roman": "deoẏa",
      "word": "দেওয়া"
    },
    {
      "lang": "Bretonî",
      "lang_code": "br",
      "word": "reiñ"
    },
    {
      "lang": "Bukidnon manoboyiya rojavayî",
      "lang_code": "mbb",
      "word": "beɣey"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "dávam",
      "word": "да́вам"
    },
    {
      "lang": "Bulgarî",
      "lang_code": "bg",
      "roman": "dam",
      "word": "дам"
    },
    {
      "lang": "Burmayî",
      "lang_code": "my",
      "roman": "pe:",
      "word": "ပေး"
    },
    {
      "lang": "Buryatî",
      "lang_code": "bua",
      "roman": "ügexe",
      "word": "үгэхэ"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "dávat"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "dát"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "darovat"
    },
    {
      "lang": "Çerokî",
      "lang_code": "chr",
      "roman": "adanedi",
      "word": "ᎠᏓᏁᏗ"
    },
    {
      "lang": "Çerokî",
      "lang_code": "chr",
      "roman": "avsi",
      "word": "ᎠᎥᏏ"
    },
    {
      "lang": "Çerokî",
      "lang_code": "chr",
      "roman": "ganvneha",
      "word": "ᎦᏅᏁᎭ"
    },
    {
      "lang": "Çîçewayî",
      "lang_code": "ny",
      "word": "-patsa"
    },
    {
      "lang": "Kantonî",
      "lang_code": "yue",
      "roman": "bei²",
      "word": "畀"
    },
    {
      "lang": "Dunganî",
      "lang_code": "dng",
      "roman": "gi",
      "word": "ги"
    },
    {
      "lang": "Ganî",
      "lang_code": "gan",
      "roman": "ba³",
      "word": "把"
    },
    {
      "lang": "Hakkayî",
      "lang_code": "hak",
      "roman": "fûn",
      "word": "分"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "gěi",
      "word": "給"
    },
    {
      "lang": "Mandarînî",
      "lang_code": "cmn",
      "roman": "dì",
      "word": "遞"
    },
    {
      "lang": "Min dongî",
      "lang_code": "cdo",
      "roman": "ké̤ṳk",
      "word": "乞"
    },
    {
      "lang": "Minnanî",
      "lang_code": "nan",
      "roman": "ú, ír, í",
      "word": "予"
    },
    {
      "lang": "Wuyî",
      "lang_code": "wuu",
      "word": "撥"
    },
    {
      "lang": "Xiangî",
      "lang_code": "hsn",
      "word": "把"
    },
    {
      "lang": "Dalmatî",
      "lang_code": "dlm",
      "word": "duor"
    },
    {
      "lang": "Danmarkî",
      "lang_code": "da",
      "word": "give"
    },
    {
      "lang": "Dolganî",
      "lang_code": "dlg",
      "roman": "bier",
      "word": "биэр"
    },
    {
      "lang": "Dongşîangî",
      "lang_code": "sce",
      "word": "ogi"
    },
    {
      "lang": "Drungî",
      "lang_code": "duu",
      "word": "bi"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "beri"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "memberi"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "memberikan"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ʾaʿṭā",
      "word": "أَعْطَى"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "wahaba",
      "word": "وَهَبَ"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "manaḥa",
      "word": "مَنَحَ"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ʾātā",
      "word": "آتَى"
    },
    {
      "lang": "Erebiya misrî",
      "lang_code": "arz",
      "roman": "ʔidda",
      "word": "إدى"
    },
    {
      "lang": "Erebiya kendavî",
      "lang_code": "afb",
      "roman": "ʕaṭa",
      "word": "عطى"
    },
    {
      "lang": "Erebiya hîcazî",
      "lang_code": "acw",
      "roman": "ʔaʕṭa",
      "word": "أعطى"
    },
    {
      "lang": "Erebiya hîcazî",
      "lang_code": "acw",
      "roman": "ʔadda",
      "word": "أدَّى"
    },
    {
      "lang": "Ermenî",
      "lang_code": "hy",
      "roman": "tal",
      "word": "տալ"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "doni"
    },
    {
      "lang": "Estonî",
      "lang_code": "et",
      "word": "andma"
    },
    {
      "lang": "Evenî",
      "lang_code": "eve",
      "roman": "ʙjödəj",
      "word": "бӫдэй"
    },
    {
      "lang": "Evenkî",
      "lang_code": "evn",
      "roman": "bumi",
      "word": "буми"
    },
    {
      "lang": "Faliskanî",
      "lang_code": "xfa",
      "word": "do"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "roman": "dâdan",
      "word": "دادن"
    },
    {
      "lang": "Ferî",
      "lang_code": "fo",
      "word": "geva"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "antaa"
    },
    {
      "lang": "Fransiya kevn",
      "lang_code": "fro",
      "word": "doner"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "donner"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "bailler"
    },
    {
      "lang": "Friyolî",
      "lang_code": "fur",
      "word": "dâ"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "jeewe"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "du"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya bakur",
      "lang_code": "frr",
      "word": "jiiw"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya kevn",
      "lang_code": "ofs",
      "word": "ieva"
    },
    {
      "lang": "Frîsiya kevn",
      "lang_code": "ofs",
      "word": "jeva"
    },
    {
      "lang": "Frîsî",
      "lang_code": "fy",
      "word": "jaan"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "thoir"
    },
    {
      "lang": "Gaelîka skotî",
      "lang_code": "gd",
      "word": "tabhair"
    },
    {
      "lang": "Galîsî",
      "lang_code": "gl",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Gotî",
      "lang_code": "got",
      "roman": "giban",
      "word": "𐌲𐌹𐌱𐌰𐌽"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "micema",
      "word": "მიცემა"
    },
    {
      "lang": "Gurcî",
      "lang_code": "ka",
      "roman": "čukeba",
      "word": "ჩუქება"
    },
    {
      "lang": "Guwaranî",
      "lang_code": "gn",
      "word": "me'ẽ"
    },
    {
      "lang": "Haîtî",
      "lang_code": "ht",
      "word": "bay"
    },
    {
      "lang": "Hawayî",
      "lang_code": "haw",
      "word": "hāʻawi"
    },
    {
      "lang": "Higaononî",
      "lang_code": "mba",
      "word": "ila"
    },
    {
      "lang": "Hindî",
      "lang_code": "hi",
      "roman": "denā",
      "word": "देना"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "geven"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "overhandigen"
    },
    {
      "lang": "Îbranî",
      "lang_code": "he",
      "roman": "natán",
      "word": "נָתַן"
    },
    {
      "lang": "Îdoyî",
      "lang_code": "io",
      "word": "donar"
    },
    {
      "lang": "Îlokanoyî",
      "lang_code": "ilo",
      "word": "mangted"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "sellan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "give"
    },
    {
      "lang": "Înterlîngua",
      "lang_code": "ia",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Îrlendî",
      "lang_code": "ga",
      "word": "tabhair"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "dare"
    },
    {
      "lang": "Îzlendî",
      "lang_code": "is",
      "word": "gefa"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "与える"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "あげる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "下さる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "差し上げる"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "くれる"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "wènèh"
    },
    {
      "lang": "Javayî",
      "lang_code": "jv",
      "word": "mènèh"
    },
    {
      "lang": "Kalingayiya başûrî",
      "lang_code": "ksc",
      "word": "mangatod"
    },
    {
      "lang": "Kalmîkî",
      "lang_code": "xal",
      "roman": "ögx",
      "word": "өгх"
    },
    {
      "lang": "Kamberayî",
      "lang_code": "xbr",
      "word": "wua"
    },
    {
      "lang": "Kankanayiya bakurî",
      "lang_code": "xnn",
      "word": "menited"
    },
    {
      "lang": "Kaşûbî",
      "lang_code": "csb",
      "word": "dawac"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "donar"
    },
    {
      "lang": "Kaurnayî",
      "lang_code": "zku",
      "word": "yungkunthi"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "quy"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "churay"
    },
    {
      "lang": "Keçwayî",
      "lang_code": "qu",
      "word": "goi"
    },
    {
      "lang": "Keşmîrî",
      "lang_code": "ks",
      "roman": "d'un",
      "word": "دیُٛن"
    },
    {
      "lang": "Kirgizî",
      "lang_code": "ky",
      "roman": "berüü",
      "word": "берүү"
    },
    {
      "lang": "Kîngalî",
      "lang_code": "si",
      "roman": "denawā",
      "word": "දෙනවා"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "juda",
      "word": "주다"
    },
    {
      "lang": "Koreyî",
      "lang_code": "ko",
      "roman": "deurida",
      "word": "드리다"
    },
    {
      "lang": "Korsîkayî",
      "lang_code": "co",
      "word": "dà"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "dé"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "dèr"
    },
    {
      "lang": "Ladînî",
      "lang_code": "lld",
      "word": "dèsc"
    },
    {
      "lang": "Latgalî",
      "lang_code": "ltg",
      "word": "dūt"
    },
    {
      "lang": "Latgalî",
      "lang_code": "ltg",
      "word": "snēgt"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "do"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "perhibeo"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "exhibeo"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "dot"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "mǭp",
      "word": "ມອບ"
    },
    {
      "lang": "Lawsî",
      "lang_code": "lo",
      "roman": "hai",
      "word": "ໃຫ້"
    },
    {
      "lang": "Lîtwanî",
      "lang_code": "lt",
      "word": "duoti"
    },
    {
      "lang": "Lîvonî",
      "lang_code": "liv",
      "word": "andõ"
    },
    {
      "lang": "Lombardî",
      "lang_code": "lmo",
      "word": "dà"
    },
    {
      "lang": "Lueyî",
      "lang_code": "khb",
      "roman": "ḣue²",
      "word": "ᦠᦹᧉ"
    },
    {
      "lang": "Maguindanaoyî",
      "lang_code": "mdh",
      "word": "ingay"
    },
    {
      "lang": "Makedonî",
      "lang_code": "mk",
      "roman": "dava",
      "word": "дава"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "nalkuka",
      "word": "നൽകുക"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "koṭukkuka",
      "word": "കൊടുക്കുക"
    },
    {
      "lang": "Malayalamî",
      "lang_code": "ml",
      "roman": "taruka",
      "word": "തരുക"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "memberi"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "memberikan"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "beri"
    },
    {
      "lang": "Malezî",
      "lang_code": "ms",
      "word": "bagi"
    },
    {
      "lang": "Maltayî",
      "lang_code": "mt",
      "word": "ta"
    },
    {
      "lang": "Mançûyî",
      "lang_code": "mnc",
      "roman": "bumbi",
      "word": "ᠪᡠᠮᠪᡳ"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "homai"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "hoatu"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "whakapākūwhā"
    },
    {
      "lang": "Maorî",
      "lang_code": "mi",
      "word": "kōkuhu"
    },
    {
      "lang": "Maranaoyî",
      "lang_code": "mrw",
      "word": "begay"
    },
    {
      "lang": "Maranaoyî",
      "lang_code": "mrw",
      "word": "nggay"
    },
    {
      "lang": "Maratî",
      "lang_code": "mr",
      "roman": "deṇe",
      "word": "देणे"
    },
    {
      "lang": "Mazenderanî",
      "lang_code": "mzn",
      "roman": "hâdâen",
      "word": "هادائن"
    },
    {
      "lang": "Mecarî",
      "lang_code": "hu",
      "word": "ad"
    },
    {
      "lang": "Mongolî",
      "lang_code": "mn",
      "roman": "ögöh",
      "word": "өгөх"
    },
    {
      "lang": "Nahwatlî",
      "lang_code": "nah",
      "word": "maca"
    },
    {
      "lang": "Nanayî",
      "lang_code": "gld",
      "word": "бувури"
    },
    {
      "lang": "Napolîtanî",
      "lang_code": "nap",
      "word": "dà"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíʼááh"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíjááh"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíyeeh"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíłjooł"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíkaah"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yílé"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yínííł"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíłteeh"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yítįįh"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yítłeeh"
    },
    {
      "lang": "Navajoyî",
      "lang_code": "nv",
      "word": "yíłtsóós"
    },
    {
      "lang": "Nedersaksî",
      "lang_code": "nds",
      "word": "geven"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "baillier"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "bailli"
    },
    {
      "lang": "Normandî",
      "lang_code": "nrf",
      "word": "donner"
    },
    {
      "lang": "Norsiya kevn",
      "lang_code": "non",
      "word": "gefa"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "word": "gi"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "word": "overrekke"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "word": "overlate"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "word": "skjenke"
    },
    {
      "lang": "O'odhamî",
      "lang_code": "ood",
      "word": "ma꞉k"
    },
    {
      "lang": "Ohloniya bakur",
      "lang_code": "cst",
      "word": "sume"
    },
    {
      "lang": "Oksîtanî",
      "lang_code": "oc",
      "word": "donar"
    },
    {
      "lang": "Oriyayî",
      "lang_code": "or",
      "roman": "deba",
      "word": "ଦେବା"
    },
    {
      "lang": "Oromoyî",
      "lang_code": "om",
      "word": "kennuu"
    },
    {
      "lang": "Osmanî",
      "lang_code": "ota",
      "roman": "vermek",
      "word": "ویرمك"
    },
    {
      "lang": "Oygurî",
      "lang_code": "ug",
      "roman": "bermek",
      "word": "بەرمەك"
    },
    {
      "lang": "Ozbekî",
      "lang_code": "uz",
      "word": "bermoq"
    },
    {
      "lang": "Papyamentoyî",
      "lang_code": "pap",
      "word": "duna"
    },
    {
      "lang": "Pîttcantcatcarayî",
      "lang_code": "pjt",
      "word": "unganyi"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "dawać"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "dać"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "przekazać"
    },
    {
      "lang": "Polonî",
      "lang_code": "pl",
      "word": "przekazywać"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Qazaxî",
      "lang_code": "kk",
      "roman": "beru",
      "word": "беру"
    },
    {
      "lang": "Romancî",
      "lang_code": "rm",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Romanyayî",
      "lang_code": "ro",
      "word": "da"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "davátʹ",
      "word": "дава́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "datʹ",
      "word": "дать"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "darítʹ",
      "word": "дари́ть"
    },
    {
      "lang": "Rusî",
      "lang_code": "ru",
      "roman": "podarítʹ",
      "word": "подари́ть"
    },
    {
      "lang": "Saksoniya kevn",
      "lang_code": "osx",
      "word": "gevan"
    },
    {
      "lang": "Saksoniya kevn",
      "lang_code": "osx",
      "word": "geƀan"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "dadāti",
      "word": "ददाति"
    },
    {
      "lang": "Sanskrîtî",
      "lang_code": "sa",
      "roman": "yacchati",
      "word": "यच्छति"
    },
    {
      "lang": "Sardînî",
      "lang_code": "sc",
      "word": "dàe"
    },
    {
      "lang": "Sicîlî",
      "lang_code": "scn",
      "word": "dari"
    },
    {
      "lang": "Sindhî",
      "lang_code": "sd",
      "roman": "ḍiyanu",
      "word": "ڏِئَڻُ"
    },
    {
      "lang": "Sirboxirwatî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "dati"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "давати"
    },
    {
      "lang": "Kirîlî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "дати"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "davati"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "sh",
      "word": "dati"
    },
    {
      "lang": "Slaviya kevn",
      "lang_code": "cu",
      "roman": "dati",
      "word": "дати"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "dávať"
    },
    {
      "lang": "Slovakî",
      "lang_code": "sk",
      "word": "dať"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "dati"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "podariti"
    },
    {
      "lang": "Somalî",
      "lang_code": "so",
      "word": "siin"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jêrîn",
      "lang_code": "dsb",
      "word": "daś"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jêrîn",
      "lang_code": "dsb",
      "word": "dawaś"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jorîn",
      "lang_code": "hsb",
      "word": "dawać"
    },
    {
      "lang": "Sorbiya jorîn",
      "lang_code": "hsb",
      "word": "dać"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "dar"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "entregar"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "donar"
    },
    {
      "lang": "Sundanî",
      "lang_code": "su",
      "word": "pasihan"
    },
    {
      "lang": "Swahîlî",
      "lang_code": "sw",
      "word": "kupa"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "ge"
    },
    {
      "lang": "Swêdî",
      "lang_code": "sv",
      "word": "giva"
    },
    {
      "lang": "Şerpayî",
      "lang_code": "xsr",
      "roman": "ter",
      "word": "སྟེར"
    },
    {
      "lang": "Şîngazîcayî",
      "lang_code": "zdj",
      "word": "hupva"
    },
    {
      "lang": "Tabasaranî",
      "lang_code": "tab",
      "roman": "tuvub",
      "word": "тувуб"
    },
    {
      "lang": "Tacikî",
      "lang_code": "tg",
      "roman": "dodan",
      "word": "додан"
    },
    {
      "lang": "Tagalogî",
      "lang_code": "tl",
      "word": "magbigáy"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "koṭu",
      "word": "கொடு"
    },
    {
      "lang": "Tamîlî",
      "lang_code": "ta",
      "roman": "tā",
      "word": "தா"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "roman": "hâi",
      "word": "ให้"
    },
    {
      "lang": "Tayî",
      "lang_code": "th",
      "word": "มอบให้"
    },
    {
      "lang": "Tedim çinî",
      "lang_code": "ctd",
      "word": "pia"
    },
    {
      "lang": "Teteriya krîmî",
      "lang_code": "crh",
      "word": "bermek"
    },
    {
      "lang": "Teterî",
      "lang_code": "tt",
      "roman": "birergä",
      "word": "бирергә"
    },
    {
      "lang": "Tetûmî",
      "lang_code": "tet",
      "word": "fó"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "vermek"
    },
    {
      "lang": "Tirkmenî",
      "lang_code": "tk",
      "word": "bermek"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "sbyin",
      "word": "སྦྱིན"
    },
    {
      "lang": "Tîbetî",
      "lang_code": "bo",
      "roman": "ster",
      "word": "སྟེར"
    },
    {
      "lang": "Tokpisinî",
      "lang_code": "tpi",
      "word": "givim"
    },
    {
      "lang": "Tokpisinî",
      "lang_code": "tpi",
      "word": "gipim"
    },
    {
      "lang": "Tupînambayî",
      "lang_code": "tpn",
      "word": "me'eng"
    },
    {
      "lang": "Tuvanî",
      "lang_code": "tyv",
      "roman": "beer",
      "word": "бээр"
    },
    {
      "lang": "Urdûyî",
      "lang_code": "ur",
      "roman": "denā",
      "word": "دینا"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "daváty",
      "word": "дава́ти"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "dáty",
      "word": "да́ти"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "daruváty",
      "word": "дарува́ти"
    },
    {
      "lang": "Ûkraynî",
      "lang_code": "uk",
      "roman": "podaruváty",
      "word": "подарува́ти"
    },
    {
      "lang": "Venîsî",
      "lang_code": "vec",
      "word": "dare"
    },
    {
      "lang": "Viyetnamî",
      "lang_code": "vi",
      "word": "cho"
    },
    {
      "lang": "Walonî",
      "lang_code": "wa",
      "word": "diner"
    },
    {
      "lang": "Walonî",
      "lang_code": "wa",
      "word": "bayî"
    },
    {
      "lang": "Weylsî",
      "lang_code": "cy",
      "word": "rhoi"
    },
    {
      "lang": "Xakasî",
      "lang_code": "kjh",
      "roman": "pirerge",
      "word": "пирерге"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "word": "ឲ្យ"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "ʼaoy",
      "word": "អោយ"
    },
    {
      "lang": "Ximêrî",
      "lang_code": "km",
      "roman": "cuun",
      "word": "ជូន"
    },
    {
      "lang": "Yakutî",
      "lang_code": "sah",
      "roman": "bier",
      "word": "биэр"
    },
    {
      "lang": "Yidîşî",
      "lang_code": "yi",
      "roman": "gebn",
      "word": "געבן"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "díno",
      "word": "δίνω"
    },
    {
      "lang": "Kevn",
      "lang_code": "grc",
      "roman": "dídōmi",
      "word": "δίδωμι"
    },
    {
      "lang": "Zêlandî",
      "lang_code": "zea",
      "word": "geve"
    },
    {
      "lang": "Zhuangî",
      "lang_code": "za",
      "word": "hawj"
    },
    {
      "lang": "Zouyî",
      "lang_code": "zom",
      "word": "pie"
    }
  ],
  "word": "dan"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Amedê",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "hediye, bexşîn, diyarî"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dɑːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "gift"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "grant"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "hediye"
    }
  ],
  "word": "dan"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Amedê",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî yên mîrasmayî ji proto-hindûewropî",
    "Proto-hindûewropî"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "danhêrk"
    },
    {
      "word": "danik"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji proto-hindûewropî *dʰoHnéh₂ (dan, dexl), hevreha avestayî dāna, sanskrîtî धाना • dhānā́, farisî دانه • dāne, pehlewî dān(ag). tane ya tirkî ji zimanekî îranî ye.",
  "forms": [
    {
      "form": "دان",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "dahn"
    },
    {
      "form": "dihan"
    },
    {
      "form": "dahnî"
    }
  ],
  "hyphenation": "dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Dexl, dexlûdan, genim, ceh, tov."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dɑːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "masculine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Korn"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "taxıl"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "dənli"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "dən"
    },
    {
      "lang": "Azerî",
      "lang_code": "az",
      "word": "toxum"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "حبوب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "حبة"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "دانه"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "غله"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "غلات"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "seeds"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "grain"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tohum"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tahıl"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "tane"
    }
  ],
  "word": "dan"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Amedê",
    "Kurmancî"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "dang"
    },
    {
      "form": "dahn"
    }
  ],
  "hyphenation": "dan",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "dem, çax, beşek ji rojê."
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "cem, xwarin, wecibe"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/dɑːn/"
    },
    {
      "audio": "LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/9/92/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav/LL-Q36368_(kur)-Dildadil-dan.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Amed"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36368 (kur)-Dildadil-dan.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "masculine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "time"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "shift"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "meal"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bayılmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "bırakmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "göstermek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "lütfetmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "nimet"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ödeme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ödemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "parttaym"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "saçış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "saçmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "saymak"
    }
  ],
  "word": "dan"
}

Download raw JSONL data for dan meaning in Kurmancî (64.4kB)

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Tewîn",
  "path": [
    "dan"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Tewîn",
  "title": "dan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "dan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "dan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "dan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "dan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "dan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "dan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "dan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "dan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "dan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "dan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "dan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "dan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "dan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "dan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "dan",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "dan",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted",
  "path": [
    "dan",
    "Template:deng",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Bilêvkirin",
  "title": "dan",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the kuwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.