"-a" meaning in Old Norse

See -a in All languages combined, or Wiktionary

Suffix

Head templates: {{head|non|suffix}} -a
  1. indicates negation; does not Tags: morpheme Synonyms: -at, -t
    Sense id: en--a-non-suffix-PoF2fXAw Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 12 16 15 10 12 13 5 7 5 4
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Suffix

Etymology: From Proto-Germanic *-ōną. Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*-ōną}} Proto-Germanic *-ōną Head templates: {{head|non|suffix}} -a Inflection templates: {{non-conj-weak2|-|voice=active}}, {{non-conj-blank-active|impr_1pl=-um|impr_2pl=-ið|impr_2sg=-a|infinitive=-a|mp_impr_1pl=-umsk|mp_impr_2pl=-izk|mp_impr_2sg=-ask|mp_infinitive=-ask|mp_past_ind_1pl=-uðumsk|mp_past_ind_1sg=-uðumk|mp_past_ind_2pl=-uðuzk|mp_past_ind_2sg=-aðisk|mp_past_ind_3pl=-uðusk|mp_past_ind_3sg=-aðisk|mp_past_part=-azk|mp_past_sub_1pl=-aðimsk|mp_past_sub_1sg=-uðumk|mp_past_sub_2pl=-aðizk|mp_past_sub_2sg=-aðisk|mp_past_sub_3pl=-aðisk|mp_past_sub_3sg=-aðisk|mp_pres_ind_1pl=-umsk|mp_pres_ind_1sg=-umk|mp_pres_ind_2pl=-izk|mp_pres_ind_2sg=-ask|mp_pres_ind_3pl=-ask|mp_pres_ind_3sg=-ask|mp_pres_part=-andisk|mp_pres_sub_1pl=-imsk|mp_pres_sub_1sg=-umk|mp_pres_sub_2pl=-izk|mp_pres_sub_2sg=-isk|mp_pres_sub_3pl=-isk|mp_pres_sub_3sg=-isk|past_ind_1pl=-uðum|past_ind_1sg=-aða|past_ind_2pl=-uðuð|past_ind_2sg=-aðir|past_ind_3pl=-uðu|past_ind_3sg=-aði|past_part=-aðr|past_sub_1pl=-aðim|past_sub_1sg=-aða|past_sub_2pl=-aðið|past_sub_2sg=-aðir|past_sub_3pl=-aði|past_sub_3sg=-aði|personal=yes|pres_ind_1pl=-um|pres_ind_1sg=-a|pres_ind_2pl=-ið|pres_ind_2sg=-ar|pres_ind_3pl=-a|pres_ind_3sg=-ar|pres_part=-andi|pres_sub_1pl=-im|pres_sub_1sg=-a|pres_sub_2pl=-ið|pres_sub_2sg=-ir|pres_sub_3pl=-i|pres_sub_3sg=-i|title1=Conjugation of -a — active (weak class 2)|title2=Conjugation of -a — mediopassive (weak class 2)}}, {{non-conj-table|impr_1pl=-um|impr_2pl=-ið|impr_2sg=-a|infinitive=-a|mode=act|past_ind_1pl=-uðum|past_ind_1sg=-aða|past_ind_2pl=-uðuð|past_ind_2sg=-aðir|past_ind_3pl=-uðu|past_ind_3sg=-aði|past_part=-aðr|past_sub_1pl=-aðim|past_sub_1sg=-aða|past_sub_2pl=-aðið|past_sub_2sg=-aðir|past_sub_3pl=-aði|past_sub_3sg=-aði|pres_ind_1pl=-um|pres_ind_1sg=-a|pres_ind_2pl=-ið|pres_ind_2sg=-ar|pres_ind_3pl=-a|pres_ind_3sg=-ar|pres_part=-andi|pres_sub_1pl=-im|pres_sub_1sg=-a|pres_sub_2pl=-ið|pres_sub_2sg=-ir|pres_sub_3pl=-i|pres_sub_3sg=-i|title=Conjugation of -a — active (weak class 2)}}, {{non-conj-cell|-a|infinitive|act}}, {{non-conj-cell|-andi|pres_part|act}}, {{non-conj-cell|-aðr|past_part|act}}, {{non-conj-cell|-a|pres_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-aða|past_ind_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-ar|pres_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-aðir|past_ind_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-ar|pres_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-aði|past_ind_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-um|pres_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-uðum|past_ind_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-ið|pres_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-uðuð|past_ind_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-a|pres_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-uðu|past_ind_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-a|pres_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-aða|past_sub_1sg|act}}, {{non-conj-cell|-ir|pres_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-aðir|past_sub_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-i|pres_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-aði|past_sub_3sg|act}}, {{non-conj-cell|-im|pres_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-aðim|past_sub_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-ið|pres_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-aðið|past_sub_2pl|act}}, {{non-conj-cell|-i|pres_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-aði|past_sub_3pl|act}}, {{non-conj-cell|-a|impr_2sg|act}}, {{non-conj-cell|-um|impr_1pl|act}}, {{non-conj-cell|-ið|impr_2pl|act}} Forms: weak [table-tags], -a [infinitive], -andi [participle, present], -aðr [participle, past], -a [first-person, present, singular], -aða [first-person, past, singular], -ar [present, second-person, singular], -aðir [past, second-person, singular], -ar [present, singular, third-person], -aði [past, singular, third-person], -um [first-person, plural, present], -uðum [first-person, past, plural], -ið [plural, present, second-person], -uðuð [past, plural, second-person], -a [plural, present, third-person], -uðu [past, plural, third-person], -ir [present, second-person, singular], -i [present, singular, third-person], -im [first-person, plural, present], -aðim [first-person, past, plural], -aðið [past, plural, second-person], -i [plural, present, third-person], -aði [past, plural, third-person], -a [present, second-person, singular]
  1. Creates denominative verbs from nouns Tags: morpheme
    Sense id: en--a-non-suffix-FcIg7x6G Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 12 16 15 10 12 13 5 7 5 4
  2. Creates factitive verbs from adjectives Tags: morpheme
    Sense id: en--a-non-suffix-bKDHDPmJ Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 12 16 15 10 12 13 5 7 5 4
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Suffix

Etymology: From Proto-Germanic *-ê and *-ô. Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*-ê}} Proto-Germanic *-ê, {{m|gem-pro|*-ô}} *-ô Head templates: {{head|non|suffix}} -a
  1. Used to make adverbs from adjectives Tags: morpheme
    Sense id: en--a-non-suffix-bq8WGzK0 Categories (other): Old Norse links with redundant target parameters, Old Norse links with redundant wikilinks
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Suffix

Etymology: From Proto-Germanic *-ǭ or *-ô. Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*-ǭ}} Proto-Germanic *-ǭ, {{m|gem-pro|*-ô}} *-ô Head templates: {{head|non|suffix|cat2=inflectional suffixes|g=f|g2=n}} -a f or n Inflection templates: {{non-decl-f-on|-|-}}, {{non-decl-blank-full|apd=-urnar|api=-ur|asd=-una|asi=-u|dpd=-unum|dpi=-um|dsd=-unni|dsi=-u|g=feminine|gpd=-nanna|gpi=-na|gsd=-unnar|gsi=-u|notes=|npd=-urnar|npi=-ur|nsd=-an|nsi=-a|stem=weak ōn-stem|title=-a}}, {{non-decl-cell|-a|nsi}}, {{non-decl-cell|-an|nsd}}, {{non-decl-cell|-ur|npi}}, {{non-decl-cell|-urnar|npd}}, {{non-decl-cell|-u|asi}}, {{non-decl-cell|-una|asd}}, {{non-decl-cell|-ur|api}}, {{non-decl-cell|-urnar|apd}}, {{non-decl-cell|-u|dsi}}, {{non-decl-cell|-unni|dsd}}, {{non-decl-cell|-um|dpi}}, {{non-decl-cell|-unum|dpd}}, {{non-decl-cell|-u|gsi}}, {{non-decl-cell|-unnar|gsd}}, {{non-decl-cell|-na|gpi}}, {{non-decl-cell|-nanna|gpd}}, {{non-decl-n-an|-|-}}, {{non-decl-blank-full|apd=-un|api=-u|asd=-at|asi=-a|dpd=-unum|dpi=-um|dsd=-anu|dsi=-a|g=neuter|gpd=-nanna|gpi=-na|gsd=-ans|gsi=-a|notes=|npd=-un|npi=-u|nsd=-at|nsi=-a|stem=weak an-stem|title=-a}}, {{non-decl-cell|-a|nsi}}, {{non-decl-cell|-at|nsd}}, {{non-decl-cell|-u|npi}}, {{non-decl-cell|-un|npd}}, {{non-decl-cell|-a|asi}}, {{non-decl-cell|-at|asd}}, {{non-decl-cell|-u|api}}, {{non-decl-cell|-un|apd}}, {{non-decl-cell|-a|dsi}}, {{non-decl-cell|-anu|dsd}}, {{non-decl-cell|-um|dpi}}, {{non-decl-cell|-unum|dpd}}, {{non-decl-cell|-a|gsi}}, {{non-decl-cell|-ans|gsd}}, {{non-decl-cell|-na|gpi}}, {{non-decl-cell|-nanna|gpd}} Forms: weak [table-tags], -a [indefinite, nominative, singular], -an [definite, nominative, singular], -ur [indefinite, nominative, plural], -urnar [definite, nominative, plural], -u [accusative, indefinite, singular], -una [accusative, definite, singular], -ur [accusative, indefinite, plural], -urnar [accusative, definite, plural], -u [dative, indefinite, singular], -unni [dative, definite, singular], -um [dative, indefinite, plural], -unum [dative, definite, plural], -u [genitive, indefinite, singular], -unnar [definite, genitive, singular], -na [genitive, indefinite, plural], -nanna [definite, genitive, plural], weak [table-tags], -a [indefinite, nominative, singular], -at [definite, nominative, singular], -u [indefinite, nominative, plural], -un [definite, nominative, plural], -a [accusative, indefinite, singular], -at [accusative, definite, singular], -u [accusative, indefinite, plural], -un [accusative, definite, plural], -a [dative, indefinite, singular], -anu [dative, definite, singular], -um [dative, indefinite, plural], -unum [dative, definite, plural], -a [genitive, indefinite, singular], -ans [definite, genitive, singular], -na [genitive, indefinite, plural], -nanna [definite, genitive, plural]
  1. Occurs in the nominative singular of feminine on-stem nouns Tags: feminine, morpheme, neuter
    Sense id: en--a-non-suffix--gCvAX7W Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header, Old Norse suffixes with multiple genders Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 12 16 15 10 12 13 5 7 5 4 Disambiguation of Old Norse suffixes with multiple genders: 48 52
  2. Occurs in the singular of neuter an-stem nouns Tags: feminine, morpheme, neuter
    Sense id: en--a-non-suffix-vSkCVgfF Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header, Old Norse suffixes with multiple genders Disambiguation of Old Norse entries with incorrect language header: 12 16 15 10 12 13 5 7 5 4 Disambiguation of Old Norse suffixes with multiple genders: 48 52
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 4

Suffix

Etymology: Different noun forms. Head templates: {{head|non|suffix form|cat2=inflectional suffixes}} -a
  1. indefinite genitive plural (of nouns) Tags: morpheme
    Sense id: en--a-non-suffix-~bWZQylj
  2. inflection of -i (masculine an-stem nouns): Tags: form-of, indefinite, morpheme, oblique, singular Form of: -i (extra: masculine an-stem nouns)
    Sense id: en--a-non-suffix-D~Ir2u2b
  3. inflection of -i (masculine an-stem nouns): Tags: accusative, form-of, indefinite, morpheme, plural Form of: -i (extra: masculine an-stem nouns)
    Sense id: en--a-non-suffix-Q1e-RQNS
  4. indefinite accusative plural of -r (masculine a-stem nouns) Tags: accusative, form-of, indefinite, morpheme, plural Form of: -r (extra: masculine a-stem nouns)
    Sense id: en--a-non-suffix-zY10fc7a
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 5

Alternative forms

Download JSON data for -a meaning in Old Norse (20.1kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-a",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 16 15 10 12 13 5 7 5 4",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indicates negation; does not"
      ],
      "id": "en--a-non-suffix-PoF2fXAw",
      "synonyms": [
        {
          "word": "-at"
        },
        {
          "word": "-t"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-a"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "-e"
          },
          "expansion": "Danish: -e",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: -e"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Icelandic: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: -a"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Faroese: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: -a"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "no",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Norwegian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian:"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "-e"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: -e",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "-a",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: -e, -a"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Old Swedish: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: -a"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Swedish: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Swedish: -a"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ōną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ōną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-ōną.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-andi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-aðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-aði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-uðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-uðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-uðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-im",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-aðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-aði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-a",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "voice": "active"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-um",
        "impr_2pl": "-ið",
        "impr_2sg": "-a",
        "infinitive": "-a",
        "mp_impr_1pl": "-umsk",
        "mp_impr_2pl": "-izk",
        "mp_impr_2sg": "-ask",
        "mp_infinitive": "-ask",
        "mp_past_ind_1pl": "-uðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "-uðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "-uðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "-aðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "-uðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "-aðisk",
        "mp_past_part": "-azk",
        "mp_past_sub_1pl": "-aðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "-uðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "-aðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "-aðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "-aðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "-aðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "-umsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "-umk",
        "mp_pres_ind_2pl": "-izk",
        "mp_pres_ind_2sg": "-ask",
        "mp_pres_ind_3pl": "-ask",
        "mp_pres_ind_3sg": "-ask",
        "mp_pres_part": "-andisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "-imsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "-umk",
        "mp_pres_sub_2pl": "-izk",
        "mp_pres_sub_2sg": "-isk",
        "mp_pres_sub_3pl": "-isk",
        "mp_pres_sub_3sg": "-isk",
        "past_ind_1pl": "-uðum",
        "past_ind_1sg": "-aða",
        "past_ind_2pl": "-uðuð",
        "past_ind_2sg": "-aðir",
        "past_ind_3pl": "-uðu",
        "past_ind_3sg": "-aði",
        "past_part": "-aðr",
        "past_sub_1pl": "-aðim",
        "past_sub_1sg": "-aða",
        "past_sub_2pl": "-aðið",
        "past_sub_2sg": "-aðir",
        "past_sub_3pl": "-aði",
        "past_sub_3sg": "-aði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "-um",
        "pres_ind_1sg": "-a",
        "pres_ind_2pl": "-ið",
        "pres_ind_2sg": "-ar",
        "pres_ind_3pl": "-a",
        "pres_ind_3sg": "-ar",
        "pres_part": "-andi",
        "pres_sub_1pl": "-im",
        "pres_sub_1sg": "-a",
        "pres_sub_2pl": "-ið",
        "pres_sub_2sg": "-ir",
        "pres_sub_3pl": "-i",
        "pres_sub_3sg": "-i",
        "title1": "Conjugation of -a — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of -a — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-active"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-um",
        "impr_2pl": "-ið",
        "impr_2sg": "-a",
        "infinitive": "-a",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "-uðum",
        "past_ind_1sg": "-aða",
        "past_ind_2pl": "-uðuð",
        "past_ind_2sg": "-aðir",
        "past_ind_3pl": "-uðu",
        "past_ind_3sg": "-aði",
        "past_part": "-aðr",
        "past_sub_1pl": "-aðim",
        "past_sub_1sg": "-aða",
        "past_sub_2pl": "-aðið",
        "past_sub_2sg": "-aðir",
        "past_sub_3pl": "-aði",
        "past_sub_3sg": "-aði",
        "pres_ind_1pl": "-um",
        "pres_ind_1sg": "-a",
        "pres_ind_2pl": "-ið",
        "pres_ind_2sg": "-ar",
        "pres_ind_3pl": "-a",
        "pres_ind_3sg": "-ar",
        "pres_part": "-andi",
        "pres_sub_1pl": "-im",
        "pres_sub_1sg": "-a",
        "pres_sub_2pl": "-ið",
        "pres_sub_2sg": "-ir",
        "pres_sub_3pl": "-i",
        "pres_sub_3sg": "-i",
        "title": "Conjugation of -a — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-andi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-um",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-uðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-uðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-uðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-i",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-im",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-i",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-um",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 16 15 10 12 13 5 7 5 4",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Creates denominative verbs from nouns"
      ],
      "id": "en--a-non-suffix-FcIg7x6G",
      "links": [
        [
          "denominative",
          "denominative#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 16 15 10 12 13 5 7 5 4",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Creates factitive verbs from adjectives"
      ],
      "id": "en--a-non-suffix-bKDHDPmJ",
      "links": [
        [
          "factitive",
          "factitive#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-a"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Icelandic: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: -a"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ê"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ê",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-ô"
      },
      "expansion": "*-ô",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-ê and *-ô.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-a",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse links with redundant target parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant target parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse links with redundant wikilinks",
          "parents": [
            "Links with redundant wikilinks",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "gjarn + -a → gjarna",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to make adverbs from adjectives"
      ],
      "id": "en--a-non-suffix-bq8WGzK0",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-a"
}

{
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ǭ"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ǭ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-ô"
      },
      "expansion": "*-ô",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-ǭ or *-ô.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-an",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-urnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-una",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-urnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-unni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-unum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-unnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-n-an",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "an-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-un",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-un",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-anu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-unum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "g": "f",
        "g2": "n"
      },
      "expansion": "-a f or n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "-"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "-urnar",
        "api": "-ur",
        "asd": "-una",
        "asi": "-u",
        "dpd": "-unum",
        "dpi": "-um",
        "dsd": "-unni",
        "dsi": "-u",
        "g": "feminine",
        "gpd": "-nanna",
        "gpi": "-na",
        "gsd": "-unnar",
        "gsi": "-u",
        "notes": "",
        "npd": "-urnar",
        "npi": "-ur",
        "nsd": "-an",
        "nsi": "-a",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "-a"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-an",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-urnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-una",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-urnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-unni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-um",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-unum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-unnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "-"
      },
      "name": "non-decl-n-an"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "-un",
        "api": "-u",
        "asd": "-at",
        "asi": "-a",
        "dpd": "-unum",
        "dpi": "-um",
        "dsd": "-anu",
        "dsi": "-a",
        "g": "neuter",
        "gpd": "-nanna",
        "gpi": "-na",
        "gsd": "-ans",
        "gsi": "-a",
        "notes": "",
        "npd": "-un",
        "npi": "-u",
        "nsd": "-at",
        "nsi": "-a",
        "stem": "weak an-stem",
        "title": "-a"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-at",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-un",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-at",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-un",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-anu",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-um",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-unum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ans",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 16 15 10 12 13 5 7 5 4",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "48 52",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse suffixes with multiple genders",
          "parents": [
            "Suffixes with multiple genders",
            "Suffixes by gender",
            "Suffixes",
            "Morphemes",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Occurs in the nominative singular of feminine on-stem nouns"
      ],
      "id": "en--a-non-suffix--gCvAX7W",
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 16 15 10 12 13 5 7 5 4",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "48 52",
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse suffixes with multiple genders",
          "parents": [
            "Suffixes with multiple genders",
            "Suffixes by gender",
            "Suffixes",
            "Morphemes",
            "Lemmas"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Occurs in the singular of neuter an-stem nouns"
      ],
      "id": "en--a-non-suffix-vSkCVgfF",
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "-a"
}

{
  "etymology_number": 5,
  "etymology_text": "Different noun forms.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix form",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-a",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "indefinite genitive plural (of nouns)"
      ],
      "id": "en--a-non-suffix-~bWZQylj",
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "masculine an-stem nouns",
          "word": "-i"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -i (masculine an-stem nouns):\n## indefinite oblique singular\n## indefinite accusative plural",
        "indefinite oblique singular"
      ],
      "id": "en--a-non-suffix-D~Ir2u2b",
      "links": [
        [
          "-i",
          "-i#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -i (masculine an-stem nouns):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "oblique",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "masculine an-stem nouns",
          "word": "-i"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -i (masculine an-stem nouns):\n## indefinite oblique singular\n## indefinite accusative plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "id": "en--a-non-suffix-Q1e-RQNS",
      "links": [
        [
          "-i",
          "-i#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -i (masculine an-stem nouns):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "masculine a-stem nouns",
          "word": "-r"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite accusative plural of -r (masculine a-stem nouns)"
      ],
      "id": "en--a-non-suffix-zY10fc7a",
      "links": [
        [
          "-r",
          "-r#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "-a"
}
{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse inflectional suffixes",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Old Norse suffixes",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-a",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "indicates negation; does not"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-at"
    },
    {
      "word": "-t"
    }
  ],
  "word": "-a"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse class 2 weak verbs",
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse inflectional suffixes",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Old Norse suffixes",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "da",
            "2": "-e"
          },
          "expansion": "Danish: -e",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Danish: -e"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Icelandic: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: -a"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Faroese: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: -a"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "no",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Norwegian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Norwegian:"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "-e"
          },
          "expansion": "Norwegian Nynorsk: -e",
          "name": "desc"
        },
        {
          "args": {
            "1": "nn",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "-a",
          "name": "l"
        }
      ],
      "text": "Norwegian Nynorsk: -e, -a"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gmq-osw",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Old Swedish: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Old Swedish: -a"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sv",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Swedish: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Swedish: -a"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ōną"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ōną",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-ōną.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-conj-weak2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "2",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-andi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-aðr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aða",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-aðir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-aði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-uðum",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-ið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-uðuð",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-uðu",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-ir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-im",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-aðim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-aðið",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-i",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-aði",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-a",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "voice": "active"
      },
      "name": "non-conj-weak2"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-um",
        "impr_2pl": "-ið",
        "impr_2sg": "-a",
        "infinitive": "-a",
        "mp_impr_1pl": "-umsk",
        "mp_impr_2pl": "-izk",
        "mp_impr_2sg": "-ask",
        "mp_infinitive": "-ask",
        "mp_past_ind_1pl": "-uðumsk",
        "mp_past_ind_1sg": "-uðumk",
        "mp_past_ind_2pl": "-uðuzk",
        "mp_past_ind_2sg": "-aðisk",
        "mp_past_ind_3pl": "-uðusk",
        "mp_past_ind_3sg": "-aðisk",
        "mp_past_part": "-azk",
        "mp_past_sub_1pl": "-aðimsk",
        "mp_past_sub_1sg": "-uðumk",
        "mp_past_sub_2pl": "-aðizk",
        "mp_past_sub_2sg": "-aðisk",
        "mp_past_sub_3pl": "-aðisk",
        "mp_past_sub_3sg": "-aðisk",
        "mp_pres_ind_1pl": "-umsk",
        "mp_pres_ind_1sg": "-umk",
        "mp_pres_ind_2pl": "-izk",
        "mp_pres_ind_2sg": "-ask",
        "mp_pres_ind_3pl": "-ask",
        "mp_pres_ind_3sg": "-ask",
        "mp_pres_part": "-andisk",
        "mp_pres_sub_1pl": "-imsk",
        "mp_pres_sub_1sg": "-umk",
        "mp_pres_sub_2pl": "-izk",
        "mp_pres_sub_2sg": "-isk",
        "mp_pres_sub_3pl": "-isk",
        "mp_pres_sub_3sg": "-isk",
        "past_ind_1pl": "-uðum",
        "past_ind_1sg": "-aða",
        "past_ind_2pl": "-uðuð",
        "past_ind_2sg": "-aðir",
        "past_ind_3pl": "-uðu",
        "past_ind_3sg": "-aði",
        "past_part": "-aðr",
        "past_sub_1pl": "-aðim",
        "past_sub_1sg": "-aða",
        "past_sub_2pl": "-aðið",
        "past_sub_2sg": "-aðir",
        "past_sub_3pl": "-aði",
        "past_sub_3sg": "-aði",
        "personal": "yes",
        "pres_ind_1pl": "-um",
        "pres_ind_1sg": "-a",
        "pres_ind_2pl": "-ið",
        "pres_ind_2sg": "-ar",
        "pres_ind_3pl": "-a",
        "pres_ind_3sg": "-ar",
        "pres_part": "-andi",
        "pres_sub_1pl": "-im",
        "pres_sub_1sg": "-a",
        "pres_sub_2pl": "-ið",
        "pres_sub_2sg": "-ir",
        "pres_sub_3pl": "-i",
        "pres_sub_3sg": "-i",
        "title1": "Conjugation of -a — active (weak class 2)",
        "title2": "Conjugation of -a — mediopassive (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-blank-active"
    },
    {
      "args": {
        "impr_1pl": "-um",
        "impr_2pl": "-ið",
        "impr_2sg": "-a",
        "infinitive": "-a",
        "mode": "act",
        "past_ind_1pl": "-uðum",
        "past_ind_1sg": "-aða",
        "past_ind_2pl": "-uðuð",
        "past_ind_2sg": "-aðir",
        "past_ind_3pl": "-uðu",
        "past_ind_3sg": "-aði",
        "past_part": "-aðr",
        "past_sub_1pl": "-aðim",
        "past_sub_1sg": "-aða",
        "past_sub_2pl": "-aðið",
        "past_sub_2sg": "-aðir",
        "past_sub_3pl": "-aði",
        "past_sub_3sg": "-aði",
        "pres_ind_1pl": "-um",
        "pres_ind_1sg": "-a",
        "pres_ind_2pl": "-ið",
        "pres_ind_2sg": "-ar",
        "pres_ind_3pl": "-a",
        "pres_ind_3sg": "-ar",
        "pres_part": "-andi",
        "pres_sub_1pl": "-im",
        "pres_sub_1sg": "-a",
        "pres_sub_2pl": "-ið",
        "pres_sub_2sg": "-ir",
        "pres_sub_3pl": "-i",
        "pres_sub_3sg": "-i",
        "title": "Conjugation of -a — active (weak class 2)"
      },
      "name": "non-conj-table"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "infinitive",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-andi",
        "2": "pres_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aðr",
        "2": "past_part",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "pres_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aða",
        "2": "past_ind_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ar",
        "2": "pres_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aðir",
        "2": "past_ind_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ar",
        "2": "pres_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aði",
        "2": "past_ind_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-um",
        "2": "pres_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-uðum",
        "2": "past_ind_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ið",
        "2": "pres_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-uðuð",
        "2": "past_ind_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "pres_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-uðu",
        "2": "past_ind_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "pres_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aða",
        "2": "past_sub_1sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ir",
        "2": "pres_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aðir",
        "2": "past_sub_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-i",
        "2": "pres_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aði",
        "2": "past_sub_3sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-im",
        "2": "pres_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aðim",
        "2": "past_sub_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ið",
        "2": "pres_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aðið",
        "2": "past_sub_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-i",
        "2": "pres_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-aði",
        "2": "past_sub_3pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "impr_2sg",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-um",
        "2": "impr_1pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ið",
        "2": "impr_2pl",
        "3": "act"
      },
      "name": "non-conj-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Creates denominative verbs from nouns"
      ],
      "links": [
        [
          "denominative",
          "denominative#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Creates factitive verbs from adjectives"
      ],
      "links": [
        [
          "factitive",
          "factitive#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-a"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse inflectional suffixes",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Old Norse suffixes",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "-a"
          },
          "expansion": "Icelandic: -a",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: -a"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ê"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ê",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-ô"
      },
      "expansion": "*-ô",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-ê and *-ô.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-a",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Norse links with redundant target parameters",
        "Old Norse links with redundant wikilinks"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "gjarn + -a → gjarna",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Used to make adverbs from adjectives"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "word": "-a"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse feminine suffixes",
    "Old Norse inflectional suffixes",
    "Old Norse lemmas",
    "Old Norse neuter an-stem nouns",
    "Old Norse neuter suffixes",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Old Norse suffixes",
    "Old Norse suffixes with multiple genders",
    "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
    "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
    "Old Norse ōn-stem nouns",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*-ǭ"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *-ǭ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "gem-pro",
        "2": "*-ô"
      },
      "expansion": "*-ô",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *-ǭ or *-ô.",
  "forms": [
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-an",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-urnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-una",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-urnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-unni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-unum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-unnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-n-an",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "an-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-un",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-at",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-u",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-un",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-anu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-um",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-unum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-a",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-ans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-na",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-nanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix",
        "cat2": "inflectional suffixes",
        "g": "f",
        "g2": "n"
      },
      "expansion": "-a f or n",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "-"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "-urnar",
        "api": "-ur",
        "asd": "-una",
        "asi": "-u",
        "dpd": "-unum",
        "dpi": "-um",
        "dsd": "-unni",
        "dsi": "-u",
        "g": "feminine",
        "gpd": "-nanna",
        "gpi": "-na",
        "gsd": "-unnar",
        "gsi": "-u",
        "notes": "",
        "npd": "-urnar",
        "npi": "-ur",
        "nsd": "-an",
        "nsi": "-a",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "-a"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-an",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-urnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-una",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-urnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-unni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-um",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-unum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-unnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "-"
      },
      "name": "non-decl-n-an"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "-un",
        "api": "-u",
        "asd": "-at",
        "asi": "-a",
        "dpd": "-unum",
        "dpi": "-um",
        "dsd": "-anu",
        "dsi": "-a",
        "g": "neuter",
        "gpd": "-nanna",
        "gpi": "-na",
        "gsd": "-ans",
        "gsi": "-a",
        "notes": "",
        "npd": "-un",
        "npi": "-u",
        "nsd": "-at",
        "nsi": "-a",
        "stem": "weak an-stem",
        "title": "-a"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-at",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-un",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-at",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-u",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-un",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-anu",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-um",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-unum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-a",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-ans",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-na",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "-nanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "Occurs in the nominative singular of feminine on-stem nouns"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "Occurs in the singular of neuter an-stem nouns"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "morpheme",
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "word": "-a"
}

{
  "categories": [
    "Old Norse entries with incorrect language header",
    "Old Norse inflectional suffixes",
    "Old Norse non-lemma forms",
    "Old Norse suffix forms",
    "Pages with raw sortkeys"
  ],
  "etymology_number": 5,
  "etymology_text": "Different noun forms.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "suffix form",
        "cat2": "inflectional suffixes"
      },
      "expansion": "-a",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "indefinite genitive plural (of nouns)"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "masculine an-stem nouns",
          "word": "-i"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -i (masculine an-stem nouns):\n## indefinite oblique singular\n## indefinite accusative plural",
        "indefinite oblique singular"
      ],
      "links": [
        [
          "-i",
          "-i#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -i (masculine an-stem nouns):\n"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "oblique",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "masculine an-stem nouns",
          "word": "-i"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of -i (masculine an-stem nouns):\n## indefinite oblique singular\n## indefinite accusative plural",
        "indefinite accusative plural"
      ],
      "links": [
        [
          "-i",
          "-i#Old Norse"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "inflection of -i (masculine an-stem nouns):\n"
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "masculine a-stem nouns",
          "word": "-r"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite accusative plural of -r (masculine a-stem nouns)"
      ],
      "links": [
        [
          "-r",
          "-r#Old Norse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "indefinite",
        "morpheme",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "-a"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Old Norse dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-04-17 from the enwiktionary dump dated 2024-04-01 using wiktextract (0b52755 and 5cb0836). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.