"amma" meaning in All languages combined

See amma on Wiktionary

Conjunction [Azerbaijani]

IPA: [ˈɑmːɑ], [ˈɑmbɑ] [Karabakh] Audio: LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-amma.wav
Etymology: Ultimately from Arabic أَمَّا (ʔammā). Etymology templates: {{der|az|ar|أَمَّا}} Arabic أَمَّا (ʔammā) Head templates: {{head|az|conjunction}} amma
  1. but Synonyms: ancaq, fəqət
    Sense id: en-amma-az-conj-zcKZN4hx Categories (other): Azerbaijani entries with incorrect language header

Noun [Bole]

Forms: àmma [canonical]
Head templates: {{head|bol|noun|head=àmma}} àmma
  1. water
    Sense id: en-amma-bol-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Bole entries with incorrect language header

Verb [Cornish]

Etymology: From amm (“kiss”). Etymology templates: {{m|kw|amm||kiss}} amm (“kiss”) Head templates: {{head|kw|verb}} amma
  1. to kiss Synonyms: abma [Revived-Late-Cornish]
    Sense id: en-amma-kw-verb-CQf0AzEz Categories (other): Cornish entries with incorrect language header

Noun [English]

IPA: /ˈʌmə/ Forms: ammas [plural]
Rhymes: -ʌmə Etymology: Related to Tamil அம்மா (ammā, “mother”), Hindi अम्मा (ammā), Malayalam അമ്മ (amma), Kannada ಅಮ್ಮ (amma, “mother”) Telugu అమ్మ (amma, “mother”), Sinhalese අම්මා (ammā, “mother”), or Classical Syriac ܐܡܐ (emma, “mother”). Etymology templates: {{cog|ta|அம்மா||mother}} Tamil அம்மா (ammā, “mother”), {{cog|hi|अम्मा}} Hindi अम्मा (ammā), {{cog|ml|അമ്മ|sc=Mlym}} Malayalam അമ്മ (amma), {{cog|kn|ಅಮ್ಮ||mother}} Kannada ಅಮ್ಮ (amma, “mother”), {{cog|te|అమ్మ||mother}} Telugu అమ్మ (amma, “mother”), {{cog|si|අම්මා||mother}} Sinhalese අම්මා (ammā, “mother”), {{cog|syc|ܐܡܐ||mother|tr=emma}} Classical Syriac ܐܡܐ (emma, “mother”) Head templates: {{en-noun}} amma (plural ammas)
  1. (India) mother Tags: India Derived forms: amma canteen Related terms: amah
    Sense id: en-amma-en-noun-zwYi7ypm Categories (other): Indian English, English entries with incorrect language header, English entries with topic categories using raw markup Disambiguation of English entries with incorrect language header: 48 52 Disambiguation of English entries with topic categories using raw markup: 58 42
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [English]

IPA: /ˈʌmə/ Forms: ammas [plural]
Rhymes: -ʌmə Etymology: Borrowed from Ecclesiastical Latin amma, from Classical Syriac ܐܸܡܵܐ (ʾemmā, “mother, abbess”). Etymology templates: {{glossary|loanword|Borrowed}} Borrowed, {{bor|en|EL.|amma|||g=|g2=|g3=|id=|lit=|nocat=|pos=|sc=|sort=|tr=|ts=}} Ecclesiastical Latin amma, {{bor+|en|EL.|amma}} Borrowed from Ecclesiastical Latin amma, {{der|en|syc|ܐܸܡܵܐ|t=mother, abbess|tr=ʾemmā}} Classical Syriac ܐܸܡܵܐ (ʾemmā, “mother, abbess”) Head templates: {{en-noun}} amma (plural ammas)
  1. (Christianity, historical) An abbess or spiritual mother, especially one of the Desert Mothers. Tags: historical Categories (topical): Christianity, Female family members
    Sense id: en-amma-en-noun-q12Angcg Disambiguation of Female family members: 44 56 Categories (other): English entries with incorrect language header Disambiguation of English entries with incorrect language header: 48 52 Topics: Christianity
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Finnish]

IPA: /ˈɑmːɑ/, [ˈɑ̝mːɑ̝]
Rhymes: -ɑmːɑ Etymology: From Swedish amma. Etymology templates: {{bor|fi|sv|amma}} Swedish amma Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} amma, {{fi-noun}} amma Inflection templates: {{fi-decl-kala|amm|||a}} Forms: no-table-tags [table-tags], amma [nominative, singular], ammat [nominative, plural], amma [accusative, nominative, singular], ammat [accusative, nominative, plural], amman [accusative, genitive, singular], ammat [accusative, genitive, plural], amman [genitive, singular], ammojen [genitive, plural], ammain [genitive, plural, rare], ammaa [partitive, singular], ammoja [partitive, plural], ammassa [inessive, singular], ammoissa [inessive, plural], ammasta [elative, singular], ammoista [elative, plural], ammaan [illative, singular], ammoihin [illative, plural], ammalla [adessive, singular], ammoilla [adessive, plural], ammalta [ablative, singular], ammoilta [ablative, plural], ammalle [allative, singular], ammoille [allative, plural], ammana [essive, singular], ammoina [essive, plural], ammaksi [singular, translative], ammoiksi [plural, translative], ammatta [abessive, singular], ammoitta [abessive, plural], - [instructive, singular], ammoin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], ammani [nominative, singular], ammani [nominative, plural], ammani [accusative, nominative, singular], ammani [accusative, nominative, plural], ammani [accusative, genitive, singular], ammani [accusative, genitive, plural], ammani [genitive, singular], ammojeni [genitive, plural], ammaini [genitive, plural, rare], ammaani [partitive, singular], ammojani [partitive, plural], ammassani [inessive, singular], ammoissani [inessive, plural], ammastani [elative, singular], ammoistani [elative, plural], ammaani [illative, singular], ammoihini [illative, plural], ammallani [adessive, singular], ammoillani [adessive, plural], ammaltani [ablative, singular], ammoiltani [ablative, plural], ammalleni [allative, singular], ammoilleni [allative, plural], ammanani [essive, singular], ammoinani [essive, plural], ammakseni [singular, translative], ammoikseni [plural, translative], ammattani [abessive, singular], ammoittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], ammoineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], ammasi [nominative, singular], ammasi [nominative, plural], ammasi [accusative, nominative, singular], ammasi [accusative, nominative, plural], ammasi [accusative, genitive, singular], ammasi [accusative, genitive, plural], ammasi [genitive, singular], ammojesi [genitive, plural], ammaisi [genitive, plural, rare], ammaasi [partitive, singular], ammojasi [partitive, plural], ammassasi [inessive, singular], ammoissasi [inessive, plural], ammastasi [elative, singular], ammoistasi [elative, plural], ammaasi [illative, singular], ammoihisi [illative, plural], ammallasi [adessive, singular], ammoillasi [adessive, plural], ammaltasi [ablative, singular], ammoiltasi [ablative, plural], ammallesi [allative, singular], ammoillesi [allative, plural], ammanasi [essive, singular], ammoinasi [essive, plural], ammaksesi [singular, translative], ammoiksesi [plural, translative], ammattasi [abessive, singular], ammoittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], ammoinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], ammamme [nominative, singular], ammamme [nominative, plural], ammamme [accusative, nominative, singular], ammamme [accusative, nominative, plural], ammamme [accusative, genitive, singular], ammamme [accusative, genitive, plural], ammamme [genitive, singular], ammojemme [genitive, plural], ammaimme [genitive, plural, rare], ammaamme [partitive, singular], ammojamme [partitive, plural], ammassamme [inessive, singular], ammoissamme [inessive, plural], ammastamme [elative, singular], ammoistamme [elative, plural], ammaamme [illative, singular], ammoihimme [illative, plural], ammallamme [adessive, singular], ammoillamme [adessive, plural], ammaltamme [ablative, singular], ammoiltamme [ablative, plural], ammallemme [allative, singular], ammoillemme [allative, plural], ammanamme [essive, singular], ammoinamme [essive, plural], ammaksemme [singular, translative], ammoiksemme [plural, translative], ammattamme [abessive, singular], ammoittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], ammoinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], ammanne [nominative, singular], ammanne [nominative, plural], ammanne [accusative, nominative, singular], ammanne [accusative, nominative, plural], ammanne [accusative, genitive, singular], ammanne [accusative, genitive, plural], ammanne [genitive, singular], ammojenne [genitive, plural], ammainne [genitive, plural, rare], ammaanne [partitive, singular], ammojanne [partitive, plural], ammassanne [inessive, singular], ammoissanne [inessive, plural], ammastanne [elative, singular], ammoistanne [elative, plural], ammaanne [illative, singular], ammoihinne [illative, plural], ammallanne [adessive, singular], ammoillanne [adessive, plural], ammaltanne [ablative, singular], ammoiltanne [ablative, plural], ammallenne [allative, singular], ammoillenne [allative, plural], ammananne [essive, singular], ammoinanne [essive, plural], ammaksenne [singular, translative], ammoiksenne [plural, translative], ammattanne [abessive, singular], ammoittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], ammoinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], ammansa [nominative, singular], ammansa [nominative, plural], ammansa [accusative, nominative, singular], ammansa [accusative, nominative, plural], ammansa [accusative, genitive, singular], ammansa [accusative, genitive, plural], ammansa [genitive, singular], ammojensa [genitive, plural], ammainsa [genitive, plural, rare], ammaansa [partitive, singular], ammojaan [partitive, plural], ammojansa [partitive, plural], ammassaan [inessive, singular], ammassansa [inessive, singular], ammoissaan [inessive, plural], ammoissansa [inessive, plural], ammastaan [elative, singular], ammastansa [elative, singular], ammoistaan [elative, plural], ammoistansa [elative, plural], ammaansa [illative, singular], ammoihinsa [illative, plural], ammallaan [adessive, singular], ammallansa [adessive, singular], ammoillaan [adessive, plural], ammoillansa [adessive, plural], ammaltaan [ablative, singular], ammaltansa [ablative, singular], ammoiltaan [ablative, plural], ammoiltansa [ablative, plural], ammalleen [allative, singular], ammallensa [allative, singular], ammoilleen [allative, plural], ammoillensa [allative, plural], ammanaan [essive, singular], ammanansa [essive, singular], ammoinaan [essive, plural], ammoinansa [essive, plural], ammakseen [singular, translative], ammaksensa [singular, translative], ammoikseen [plural, translative], ammoiksensa [plural, translative], ammattaan [abessive, singular], ammattansa [abessive, singular], ammoittaan [abessive, plural], ammoittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], ammoineen [comitative, plural], ammoinensa [comitative, plural]
  1. wet nurse
    Sense id: en-amma-fi-noun-Uri2Yvuz Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish kala-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 72 28 Disambiguation of Finnish kala-type nominals: 75 25
  2. nanny
    Sense id: en-amma-fi-noun-f2yCawBT
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: ammata (english: tend to a child) Related terms: amme, ammentaa, emo, emä, ämmi, ämmä

Conjunction [Hausa]

IPA: /ʔàm.máː/, [ʔàm.máː] (note: Standard Kano Hausa) Forms: àmmā [canonical]
Etymology: From Arabic أَمَّا (ʔammā). Etymology templates: {{bor|ha|ar|أَمَّا}} Arabic أَمَّا (ʔammā) Head templates: {{head|ha|conjunction|head=àmmā|sort=}} àmmā, {{ha-pos|conjunction|àmmā}} àmmā
  1. but
    Sense id: en-amma-ha-conj-zcKZN4hx Categories (other): Hausa entries with incorrect language header

Noun [Icelandic]

IPA: /ˈamːa/
Rhymes: -amːa Etymology: From Old Norse amma. Etymology templates: {{inh|is|non|amma}} Old Norse amma Head templates: {{head|is|nouns|genitive singular|ömmu|||||||nominative plural|ömmur|||||g=f|g2=|g3=|head=}} amma f (genitive singular ömmu, nominative plural ömmur), {{is-noun|f|ömmu|ömmur}} amma f (genitive singular ömmu, nominative plural ömmur) Inflection templates: {{is-decl-noun-f-w1||a|mm}}, {{is-decl-noun-base|f-w1|accp=ömmur|accpd=ömmurnar|accs=ömmu|accsd=ömmuna|datp=ömmum|datpd=ömmunum|dats=ömmu|datsd=ömmunni|def={{{def}}}|genp=amma|genpd=ammanna|gens=ömmu|gensd=ömmunnar|indef={{{indef}}}|nomp=ömmur|nompd=ömmurnar|noms=amma|nomsd=amman|pl={{{pl}}}|sg={{{sg}}}}}, {{is-decl-noun-base/sgpl|f-w1|accp=ömmur|accpd=ömmurnar|accs=ömmu|accsd=ömmuna|datp=ömmum|datpd=ömmunum|dats=ömmu|datsd=ömmunni|genp=amma|genpd=ammanna|gens=ömmu|gensd=ömmunnar|nomp=ömmur|nompd=ömmurnar|noms=amma|nomsd=amman}} Forms: ömmu [genitive, singular], ömmur [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], amma [indefinite, nominative, singular], amman [definite, nominative, singular], ömmur [indefinite, nominative, plural], ömmurnar [definite, nominative, plural], ömmu [accusative, indefinite, singular], ömmuna [accusative, definite, singular], ömmur [accusative, indefinite, plural], ömmurnar [accusative, definite, plural], ömmu [dative, indefinite, singular], ömmunni [dative, definite, singular], ömmum [dative, indefinite, plural], ömmunum [dative, definite, plural], ömmu [genitive, indefinite, singular], ömmunnar [definite, genitive, singular], amma [genitive, indefinite, plural], ammanna [definite, genitive, plural]
  1. grandmother, grandma, granny Tags: feminine Categories (topical): Family Derived forms: kalla ekki allt ömmu sína, langamma

Noun [Kirfi]

Head templates: {{head|kks|noun}} amma
  1. water
    Sense id: en-amma-kks-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Kirfi entries with incorrect language header

Noun [Latin]

Etymology: Pokorny suggests a derivation from Proto-Indo-European *amma-, *ama- (“mother”). Compare Latin amita (“paternal aunt”), Latin anus (“crone”) and Old High German amma (“wet nurse”). It may also represent an infantile modification of mamma. Etymology templates: {{der|la|ine-pro|*amma-}} Proto-Indo-European *amma-, {{m|ine-pro|*ama-|t=mother}} *ama- (“mother”), {{cog|la|amita|t=paternal aunt}} Latin amita (“paternal aunt”), {{cog|la|anus|t=crone}} Latin anus (“crone”), {{cog|goh|amma|t=wet nurse}} Old High German amma (“wet nurse”), {{m|la|mamma}} mamma Head templates: {{la-noun|amma<1>}} amma f (genitive ammae); first declension Inflection templates: {{la-ndecl|amma<1>}} Forms: ammae [genitive], no-table-tags [table-tags], amma [nominative, singular], ammae [nominative, plural], ammae [genitive, singular], ammārum [genitive, plural], ammae [dative, singular], ammīs [dative, plural], ammam [accusative, singular], ammās [accusative, plural], ammā [ablative, singular], ammīs [ablative, plural], amma [singular, vocative], ammae [plural, vocative]
  1. a nocturnal bird, perhaps the screech owl Tags: Late-Latin, declension-1, feminine Categories (lifeform): Owls
    Sense id: en-amma-la-noun-zXK7XGmI Disambiguation of Owls: 51 49
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Latin]

Etymology: From Classical Syriac ܐܸܡܵܐ (ʾemmā, “mother, abbess”) via Koine Greek ἀμμᾶς (ammâs), ἀμμὰ (ammà), perhaps reinforced by Etymology 1. Etymology templates: {{der|la|syc|ܐܸܡܵܐ|t=mother, abbess|tr=ʾemmā}} Classical Syriac ܐܸܡܵܐ (ʾemmā, “mother, abbess”), {{der|la|grc-koi|ἀμμᾶς}} Koine Greek ἀμμᾶς (ammâs), {{m|grc|ἀμμὰ}} ἀμμὰ (ammà) Head templates: {{la-noun|amma<1>}} amma f (genitive ammae); first declension Inflection templates: {{la-ndecl|amma<1>}} Forms: ammae [genitive], no-table-tags [table-tags], amma [nominative, singular], ammae [nominative, plural], ammae [genitive, singular], ammārum [genitive, plural], ammae [dative, singular], ammīs [dative, plural], ammam [accusative, singular], ammās [accusative, plural], ammā [ablative, singular], ammīs [ablative, plural], amma [singular, vocative], ammae [plural, vocative]
  1. amma; a spiritual mother or abbess in early monasticism, a Desert Mother Tags: Late-Latin, declension-1, feminine Categories (topical): Female family members Categories (lifeform): Owls
    Sense id: en-amma-la-noun-xGePHQ7P Disambiguation of Female family members: 10 90 Disambiguation of Owls: 51 49 Categories (other): Late Latin, Latin entries with incorrect language header, Latin entries with topic categories using raw markup, Latin feminine nouns in the first declension Disambiguation of Late Latin: 16 84 Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 17 83 Disambiguation of Latin entries with topic categories using raw markup: 16 84 Disambiguation of Latin feminine nouns in the first declension: 36 64
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Northern Ohlone]

Head templates: {{head|cst|verb}} amma
  1. to eat
    Sense id: en-amma-cst-verb-Unr3wQmn Categories (other): Northern Ohlone entries with incorrect language header

Noun [Norwegian Bokmål]

Head templates: {{head|nb|noun form|g=m|g2=f}} amma m or f
  1. definite feminine singular of amme Tags: definite, feminine, form-of, masculine, singular Form of: amme
    Sense id: en-amma-nb-noun-c5ax8Xrz
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms (of noun): ammen Synonyms (of verb): ammet
Disambiguation of 'of noun': 0 0 0 Disambiguation of 'of verb': 0 0 0

Verb [Norwegian Bokmål]

Head templates: {{head|nb|verb form}} amma
  1. inflection of amme:
    simple past
    Tags: form-of, past
    Sense id: en-amma-nb-verb-7m4hTERf
  2. inflection of amme:
    past participle
    Tags: form-of, participle, past
    Sense id: en-amma-nb-verb-S7DtZu~V
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms (of noun): ammen Synonyms (of verb): ammet
Disambiguation of 'of noun': 0 0 0 Disambiguation of 'of verb': 0 0 0

Noun [Norwegian Nynorsk]

Head templates: {{head|nn|noun|g=f}} amma f
  1. definite singular of amme Tags: definite, feminine, form-of, singular Form of: amme
    Sense id: en-amma-nn-noun-cKia3o9v
  2. (pre-2012) alternative form of amme Tags: alt-of, alternative, feminine Alternative form of: amme
    Sense id: en-amma-nn-noun-7mCrO577 Categories (other): Norwegian Nynorsk weak feminine nouns ending in -a

Verb [Norwegian Nynorsk]

Forms: ammar [present], amma [past], amma [participle, past], ammande [participle, present], am [imperative]
Head templates: {{head|nn|verb|present tense|ammar|past tense|amma|past participle|amma|present participle|ammande|imperative|am|cat2=weak verbs}} amma (present tense ammar, past tense amma, past participle amma, present participle ammande, imperative am)
  1. A-infinitive form of amme
    Sense id: en-amma-nn-verb--6j2-7aP

Noun [Old High German]

Etymology: From Proto-Germanic *ammǭ (“mother”). Etymology templates: {{inh|goh|gem-pro|*ammǭ|t=mother}} Proto-Germanic *ammǭ (“mother”) Head templates: {{head|goh|noun|||||g=f|g2=|head=|sort=}} amma f, {{goh-noun|f}} amma f
  1. wet nurse Tags: feminine
    Sense id: en-amma-goh-noun-Uri2Yvuz Categories (other): Old High German entries with incorrect language header

Noun [Old Norse]

Etymology: From Proto-Germanic *ammǭ (“mother”), from Proto-Indo-European *amma (“mother”). Etymology templates: {{inh|non|gem-pro|*ammǭ|t=mother}} Proto-Germanic *ammǭ (“mother”), {{inh|non|ine-pro|*amma|t=mother}} Proto-Indo-European *amma (“mother”) Head templates: {{head|non|nouns|g=f|g2=|head=|sort=|tr=}} amma f, {{non-noun|f|ǫmmu|ǫmmur}} amma f (genitive ǫmmu, plural ǫmmur) Inflection templates: {{non-decl-f-on|amm|ǫmm}}, {{non-decl-blank-full|apd=ǫmmurnar|api=ǫmmur|asd=ǫmmuna|asi=ǫmmu|dpd=ǫmmunum|dpi=ǫmmum|dsd=ǫmmunni|dsi=ǫmmu|g=feminine|gpd=ammnanna|gpi=ammna|gsd=ǫmmunnar|gsi=ǫmmu|notes=|npd=ǫmmurnar|npi=ǫmmur|nsd=amman|nsi=amma|stem=weak ōn-stem|title=amma}}, {{non-decl-cell|amma|nsi}}, {{non-decl-cell|amman|nsd}}, {{non-decl-cell|ǫmmur|npi}}, {{non-decl-cell|ǫmmurnar|npd}}, {{non-decl-cell|ǫmmu|asi}}, {{non-decl-cell|ǫmmuna|asd}}, {{non-decl-cell|ǫmmur|api}}, {{non-decl-cell|ǫmmurnar|apd}}, {{non-decl-cell|ǫmmu|dsi}}, {{non-decl-cell|ǫmmunni|dsd}}, {{non-decl-cell|ǫmmum|dpi}}, {{non-decl-cell|ǫmmunum|dpd}}, {{non-decl-cell|ǫmmu|gsi}}, {{non-decl-cell|ǫmmunnar|gsd}}, {{non-decl-cell|ammna|gpi}}, {{non-decl-cell|ammnanna|gpd}} Forms: ǫmmu [genitive], ǫmmur [plural], weak [table-tags], amma [indefinite, nominative, singular], amman [definite, nominative, singular], ǫmmur [indefinite, nominative, plural], ǫmmurnar [definite, nominative, plural], ǫmmu [accusative, indefinite, singular], ǫmmuna [accusative, definite, singular], ǫmmur [accusative, indefinite, plural], ǫmmurnar [accusative, definite, plural], ǫmmu [dative, indefinite, singular], ǫmmunni [dative, definite, singular], ǫmmum [dative, indefinite, plural], ǫmmunum [dative, definite, plural], ǫmmu [genitive, indefinite, singular], ǫmmunnar [definite, genitive, singular], ammna [genitive, indefinite, plural], ammnanna [definite, genitive, plural]
  1. grandmother Tags: feminine Categories (topical): Family members, Female Related terms: afi (english: grandfather), edda (english: great-grandmother), ái (english: great-grandfather)
    Sense id: en-amma-non-noun-wE2HqnCn Categories (other): Old Norse entries with incorrect language header

Noun [Pali]

Head templates: {{head|pi|noun form}} amma
  1. vocative singular of ammā (“mummy”) Tags: form-of, singular, vocative Form of: ammā (extra: mummy)
    Sense id: en-amma-pi-noun-xIYm~LRq
  2. familiar term of address to a woman
    Sense id: en-amma-pi-noun-ZNowUE5R Categories (other): Pali entries with incorrect language header Disambiguation of Pali entries with incorrect language header: 14 86
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: 𑀅𑀫𑁆𑀫 [Brahmi, character], अम्म [Devanagari, character], অম্ম [Bengali], අම්ම [Sinhalese, character], အမ္မ, ဢမ္မ, ဢမ်မ [Burmese, character], อมฺม, อัมมะ [Thai, character], ᩋᨾ᩠ᨾ [Tai-Tham, character], ອມ຺ມ, ອັມມະ [Lao, character], អម្ម [Khmer, character], 𑄃𑄟𑄴𑄟 [Chakma, character]

Noun [Proto-Dravidian]

Head templates: {{head|dra-pro|noun}} *amma
  1. mother Tags: reconstruction Synonyms: *taḷḷay
    Sense id: en-amma-dra-pro-noun-zwYi7ypm Categories (other): Proto-Dravidian entries with incorrect language header

Noun [Swedish]

IPA: /²ama/
Etymology: From Low German amme; compare with German Amme (“wet nurse”). Verb derived from noun. Etymology templates: {{der|sv|nds|amme}} Low German amme, {{cog|de|Amme||wet nurse}} German Amme (“wet nurse”) Head templates: {{head|sv|nouns||g=c|g2=|head=|sort=}} amma c, {{sv-noun|c}} amma c Inflection templates: {{sv-infl-noun-c-or|amm}} Forms: no-table-tags [table-tags], amma [indefinite, nominative, singular], amman [definite, nominative, singular], ammor [indefinite, nominative, plural], ammorna [definite, nominative, plural], ammas [genitive, indefinite, singular], ammans [definite, genitive, singular], ammors [genitive, indefinite, plural], ammornas [definite, genitive, plural]
  1. a wet nurse Tags: common-gender Categories (topical): Babies, Female people, Occupations Derived forms: amsaga
    Sense id: en-amma-sv-noun-ekix13WV Disambiguation of Babies: 72 28 Disambiguation of Female people: 72 28 Disambiguation of Occupations: 86 14 Categories (other): Swedish entries with incorrect language header Disambiguation of Swedish entries with incorrect language header: 73 27

Verb [Swedish]

IPA: /²ama/
Etymology: From Low German amme; compare with German Amme (“wet nurse”). Verb derived from noun. Etymology templates: {{der|sv|nds|amme}} Low German amme, {{cog|de|Amme||wet nurse}} German Amme (“wet nurse”) Head templates: {{head|sv|verbs|present|ammar|preterite|ammade|supine|ammat|imperative|amma|head=}} amma (present ammar, preterite ammade, supine ammat, imperative amma) Inflection templates: {{sv-conj-wk}} Forms: ammar [present], ammade [preterite], ammat [supine], amma [imperative], weak [table-tags], amma [active, infinitive], ammas [infinitive, passive], ammat [active, supine], ammats [passive, supine], amma [active, imperative], - [imperative, passive], ammen [active, archaic, imperative, plural], - [archaic, imperative, passive, plural], ammar [active, indicative, present], ammade [active, indicative, past], ammas [indicative, passive, present], ammades [indicative, passive, past], amma [active, archaic, indicative, plural, present], ammade [active, archaic, indicative, past, plural], ammas [archaic, indicative, passive, plural, present], ammades [archaic, indicative, passive, past, plural], amme [active, dated, present, subjunctive], ammade [active, dated, past, subjunctive], ammes [dated, passive, present, subjunctive], ammades [dated, passive, past, subjunctive], ammande [participle, present], ammad [participle, past]
  1. to breastfeed Related terms: amning, bröstmjölk, modersmjölk
    Sense id: en-amma-sv-verb-mzIHyPb5

Noun [Tagabawa]

Forms: ámmà [canonical]
Head templates: {{head|bgs|noun|head=ámmà}} ámmà
  1. father
    Sense id: en-amma-bgs-noun-iKGIHwAl Categories (other): Tagabawa entries with incorrect language header

Adverb [Turkish]

Etymology: From Ottoman Turkish اما (amma) from Arabic أَمَّا (ʔammā). Etymology templates: {{inh|tr|ota|اما|tr=amma}} Ottoman Turkish اما (amma), {{bor|tr|ar|أَمَّا}} Arabic أَمَّا (ʔammā) Head templates: {{head|tr|adverb|head=}} amma, {{tr-adv}} amma
  1. yet Related terms: ama, âmâ
    Sense id: en-amma-tr-adv-z9lt2S9- Categories (other): Turkish entries with incorrect language header

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for amma meaning in All languages combined (60.3kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ta",
        "2": "அம்மா",
        "3": "",
        "4": "mother"
      },
      "expansion": "Tamil அம்மா (ammā, “mother”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hi",
        "2": "अम्मा"
      },
      "expansion": "Hindi अम्मा (ammā)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ml",
        "2": "അമ്മ",
        "sc": "Mlym"
      },
      "expansion": "Malayalam അമ്മ (amma)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kn",
        "2": "ಅಮ್ಮ",
        "3": "",
        "4": "mother"
      },
      "expansion": "Kannada ಅಮ್ಮ (amma, “mother”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "te",
        "2": "అమ్మ",
        "3": "",
        "4": "mother"
      },
      "expansion": "Telugu అమ్మ (amma, “mother”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "si",
        "2": "අම්මා",
        "3": "",
        "4": "mother"
      },
      "expansion": "Sinhalese අම්මා (ammā, “mother”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "syc",
        "2": "ܐܡܐ",
        "3": "",
        "4": "mother",
        "tr": "emma"
      },
      "expansion": "Classical Syriac ܐܡܐ (emma, “mother”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Related to Tamil அம்மா (ammā, “mother”), Hindi अम्मा (ammā), Malayalam അമ്മ (amma), Kannada ಅಮ್ಮ (amma, “mother”) Telugu అమ్మ (amma, “mother”), Sinhalese අම්මා (ammā, “mother”), or Classical Syriac ܐܡܐ (emma, “mother”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ammas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "amma (plural ammas)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Indian English",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "48 52",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "58 42",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "amma canteen"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "id": "en-amma-en-noun-zwYi7ypm",
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(India) mother"
      ],
      "related": [
        {
          "word": "amah"
        }
      ],
      "tags": [
        "India"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʌmə/"
    },
    {
      "rhymes": "-ʌmə"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "EL.",
        "3": "amma",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ecclesiastical Latin amma",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "EL.",
        "3": "amma"
      },
      "expansion": "Borrowed from Ecclesiastical Latin amma",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "syc",
        "3": "ܐܸܡܵܐ",
        "t": "mother, abbess",
        "tr": "ʾemmā"
      },
      "expansion": "Classical Syriac ܐܸܡܵܐ (ʾemmā, “mother, abbess”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Ecclesiastical Latin amma, from Classical Syriac ܐܸܡܵܐ (ʾemmā, “mother, abbess”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ammas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "amma (plural ammas)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "en",
          "name": "Christianity",
          "orig": "en:Christianity",
          "parents": [
            "Abrahamism",
            "Religion",
            "Culture",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "48 52",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "44 56",
          "kind": "topical",
          "langcode": "en",
          "name": "Female family members",
          "orig": "en:Female family members",
          "parents": [
            "Family members",
            "Female people",
            "Family",
            "Female",
            "People",
            "Gender",
            "Human",
            "Biology",
            "Psychology",
            "Sociology",
            "All topics",
            "Sciences",
            "Social sciences",
            "Fundamental",
            "Society"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "For quotations using this term, see Citations:amma."
        }
      ],
      "glosses": [
        "An abbess or spiritual mother, especially one of the Desert Mothers."
      ],
      "id": "en-amma-en-noun-q12Angcg",
      "links": [
        [
          "Christianity",
          "Christianity"
        ],
        [
          "abbess",
          "abbess"
        ],
        [
          "spiritual",
          "spiritual"
        ],
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Christianity, historical) An abbess or spiritual mother, especially one of the Desert Mothers."
      ],
      "tags": [
        "historical"
      ],
      "topics": [
        "Christianity"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʌmə/"
    },
    {
      "rhymes": "-ʌmə"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "ar",
        "3": "أَمَّا"
      },
      "expansion": "Arabic أَمَّا (ʔammā)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Arabic أَمَّا (ʔammā).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "conjunction"
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Azerbaijani entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "but"
      ],
      "id": "en-amma-az-conj-zcKZN4hx",
      "links": [
        [
          "but",
          "but"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ancaq"
        },
        {
          "word": "fəqət"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈɑmːɑ]"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑmbɑ]",
      "tags": [
        "Karabakh"
      ]
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-amma.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/c/c9/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-amma.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-amma.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/c/c9/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-amma.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-amma.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "àmma",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bol",
        "2": "noun",
        "head": "àmma"
      },
      "expansion": "àmma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Bole",
  "lang_code": "bol",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Bole entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-amma-bol-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kw",
        "2": "amm",
        "3": "",
        "4": "kiss"
      },
      "expansion": "amm (“kiss”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From amm (“kiss”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kw",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Cornish",
  "lang_code": "kw",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Cornish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to kiss"
      ],
      "id": "en-amma-kw-verb-CQf0AzEz",
      "links": [
        [
          "kiss",
          "kiss"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "Revived-Late-Cornish"
          ],
          "word": "abma"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "tend to a child",
      "word": "ammata"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "sv",
        "3": "amma"
      },
      "expansion": "Swedish amma",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Swedish amma.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "amman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "amman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "amma",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amm",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "amme"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ammentaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "emo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "emä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ämmi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ämmä"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "72 28",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "75 25",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish kala-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wet nurse"
      ],
      "id": "en-amma-fi-noun-Uri2Yvuz",
      "links": [
        [
          "wet nurse",
          "wet nurse"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "nanny"
      ],
      "id": "en-amma-fi-noun-f2yCawBT",
      "links": [
        [
          "nanny",
          "nanny"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑmːɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝mːɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑmːɑ"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ha",
        "2": "ar",
        "3": "أَمَّا"
      },
      "expansion": "Arabic أَمَّا (ʔammā)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic أَمَّا (ʔammā).",
  "forms": [
    {
      "form": "àmmā",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ha",
        "2": "conjunction",
        "head": "àmmā",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "àmmā",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "conjunction",
        "2": "àmmā"
      },
      "expansion": "àmmā",
      "name": "ha-pos"
    }
  ],
  "lang": "Hausa",
  "lang_code": "ha",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hausa entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "but"
      ],
      "id": "en-amma-ha-conj-zcKZN4hx",
      "links": [
        [
          "but",
          "but"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔàm.máː/"
    },
    {
      "ipa": "[ʔàm.máː]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "non",
        "3": "amma"
      },
      "expansion": "Old Norse amma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse amma.",
  "forms": [
    {
      "form": "ömmu",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmur",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "is-decl-noun-f-w1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "amman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "ömmur",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "ömmu",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "amma f (genitive singular ömmu, nominative plural ömmur)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "ömmu",
        "3": "ömmur"
      },
      "expansion": "amma f (genitive singular ömmu, nominative plural ömmur)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "a",
        "3": "mm"
      },
      "name": "is-decl-noun-f-w1"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f-w1",
        "accp": "ömmur",
        "accpd": "ömmurnar",
        "accs": "ömmu",
        "accsd": "ömmuna",
        "datp": "ömmum",
        "datpd": "ömmunum",
        "dats": "ömmu",
        "datsd": "ömmunni",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "amma",
        "genpd": "ammanna",
        "gens": "ömmu",
        "gensd": "ömmunnar",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "ömmur",
        "nompd": "ömmurnar",
        "noms": "amma",
        "nomsd": "amman",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f-w1",
        "accp": "ömmur",
        "accpd": "ömmurnar",
        "accs": "ömmu",
        "accsd": "ömmuna",
        "datp": "ömmum",
        "datpd": "ömmunum",
        "dats": "ömmu",
        "datsd": "ömmunni",
        "genp": "amma",
        "genpd": "ammanna",
        "gens": "ömmu",
        "gensd": "ömmunnar",
        "nomp": "ömmur",
        "nompd": "ömmurnar",
        "noms": "amma",
        "nomsd": "amman"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "is",
          "name": "Family",
          "orig": "is:Family",
          "parents": [
            "People",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "kalla ekki allt ömmu sína"
        },
        {
          "word": "langamma"
        }
      ],
      "glosses": [
        "grandmother, grandma, granny"
      ],
      "id": "en-amma-is-noun-izo0ftA2",
      "links": [
        [
          "grandmother",
          "grandmother"
        ],
        [
          "grandma",
          "grandma"
        ],
        [
          "granny",
          "granny"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈamːa/"
    },
    {
      "rhymes": "-amːa"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kks",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kirfi",
  "lang_code": "kks",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kirfi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-amma-kks-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ca",
            "2": "ama"
          },
          "expansion": "Catalan: ama",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Catalan: ama"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gl",
            "2": "ama"
          },
          "expansion": "Galician: ama",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Galician: ama"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "pt",
            "2": "ama"
          },
          "expansion": "Portuguese: ama",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Portuguese: ama"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "es",
            "2": "ama"
          },
          "expansion": "Spanish: ama",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Spanish: ama"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*amma-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *amma-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*ama-",
        "t": "mother"
      },
      "expansion": "*ama- (“mother”)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "amita",
        "t": "paternal aunt"
      },
      "expansion": "Latin amita (“paternal aunt”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "anus",
        "t": "crone"
      },
      "expansion": "Latin anus (“crone”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "amma",
        "t": "wet nurse"
      },
      "expansion": "Old High German amma (“wet nurse”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "mamma"
      },
      "expansion": "mamma",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Pokorny suggests a derivation from Proto-Indo-European *amma-, *ama- (“mother”). Compare Latin amita (“paternal aunt”), Latin anus (“crone”) and Old High German amma (“wet nurse”).\nIt may also represent an infantile modification of mamma.",
  "forms": [
    {
      "form": "ammae",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammārum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amma<1>"
      },
      "expansion": "amma f (genitive ammae); first declension",
      "name": "la-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amma<1>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "51 49",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "la",
          "name": "Owls",
          "orig": "la:Owls",
          "parents": [
            "Birds of prey",
            "Birds",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "This bird is commonly called amma [mum (?)], because it loves its young, and it is also said to offer milk to its hatchlings.",
          "ref": "c. 600, Isidore of Seville, Etymologiae, XII.vii.42",
          "text": "Haec avis [viz. strix] vulgo amma dicitur, ab amando parvulos; unde et lac praebere fertur nascentibus.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a nocturnal bird, perhaps the screech owl"
      ],
      "id": "en-amma-la-noun-zXK7XGmI",
      "links": [
        [
          "nocturnal",
          "nocturnal"
        ],
        [
          "screech owl",
          "screech owl"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Late-Latin",
        "declension-1",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "syc",
        "3": "ܐܸܡܵܐ",
        "t": "mother, abbess",
        "tr": "ʾemmā"
      },
      "expansion": "Classical Syriac ܐܸܡܵܐ (ʾemmā, “mother, abbess”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "grc-koi",
        "3": "ἀμμᾶς"
      },
      "expansion": "Koine Greek ἀμμᾶς (ammâs)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἀμμὰ"
      },
      "expansion": "ἀμμὰ (ammà)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Classical Syriac ܐܸܡܵܐ (ʾemmā, “mother, abbess”) via Koine Greek ἀμμᾶς (ammâs), ἀμμὰ (ammà), perhaps reinforced by Etymology 1.",
  "forms": [
    {
      "form": "ammae",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammārum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amma<1>"
      },
      "expansion": "amma f (genitive ammae); first declension",
      "name": "la-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amma<1>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "16 84",
          "kind": "other",
          "name": "Late Latin",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "17 83",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "16 84",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "36 64",
          "kind": "other",
          "name": "Latin feminine nouns in the first declension",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "10 90",
          "kind": "topical",
          "langcode": "la",
          "name": "Female family members",
          "orig": "la:Female family members",
          "parents": [
            "Family members",
            "Female people",
            "Family",
            "Female",
            "People",
            "Gender",
            "Human",
            "Biology",
            "Psychology",
            "Sociology",
            "All topics",
            "Sciences",
            "Social sciences",
            "Fundamental",
            "Society"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "51 49",
          "kind": "lifeform",
          "langcode": "la",
          "name": "Owls",
          "orig": "la:Owls",
          "parents": [
            "Birds of prey",
            "Birds",
            "Vertebrates",
            "Chordates",
            "Animals",
            "Lifeforms",
            "All topics",
            "Life",
            "Fundamental",
            "Nature"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Coordinate term: abba"
        },
        {
          "text": "Vita Ammae Talidae ― The Life of Amma Talida",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "amma; a spiritual mother or abbess in early monasticism, a Desert Mother"
      ],
      "id": "en-amma-la-noun-xGePHQ7P",
      "links": [
        [
          "amma",
          "amma#English"
        ],
        [
          "spiritual",
          "spiritual"
        ],
        [
          "mother",
          "mother"
        ],
        [
          "abbess",
          "abbess"
        ],
        [
          "monasticism",
          "monasticism"
        ],
        [
          "Desert Mother",
          "Desert Mother"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Late-Latin",
        "declension-1",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cst",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Ohlone",
  "lang_code": "cst",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Ohlone entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I don't know what I am going to eat",
          "ref": "1921, María de los Angeles Colós, José Guzman, and John Peabody Harrington, Chochenyo Field Notes",
          "text": "akkwetak hinšušte hinṭoš ek-ammasin",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to eat"
      ],
      "id": "en-amma-cst-verb-Unr3wQmn",
      "links": [
        [
          "eat",
          "eat"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "noun form",
        "g": "m",
        "g2": "f"
      },
      "expansion": "amma m or f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "amme"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite feminine singular of amme"
      ],
      "id": "en-amma-nb-noun-c5ax8Xrz",
      "links": [
        [
          "amme",
          "amme#Norwegian Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "form-of",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "sense": "of noun",
      "word": "ammen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "sense": "of verb",
      "word": "ammet"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of amme:",
        "simple past"
      ],
      "id": "en-amma-nb-verb-7m4hTERf",
      "links": [
        [
          "amme",
          "amme#Norwegian Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "past"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of amme:",
        "past participle"
      ],
      "id": "en-amma-nb-verb-S7DtZu~V",
      "links": [
        [
          "amme",
          "amme#Norwegian Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "sense": "of noun",
      "word": "ammen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "sense": "of verb",
      "word": "ammet"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "ammar",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ammande",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "imperative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "10": "ammande",
        "11": "imperative",
        "12": "am",
        "2": "verb",
        "3": "present tense",
        "4": "ammar",
        "5": "past tense",
        "6": "amma",
        "7": "past participle",
        "8": "amma",
        "9": "present participle",
        "cat2": "weak verbs"
      },
      "expansion": "amma (present tense ammar, past tense amma, past participle amma, present participle ammande, imperative am)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "A-infinitive form of amme"
      ],
      "id": "en-amma-nn-verb--6j2-7aP",
      "links": [
        [
          "amme",
          "amme#Norwegian Nynorsk"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "noun",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "amma f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "amme"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite singular of amme"
      ],
      "id": "en-amma-nn-noun-cKia3o9v",
      "links": [
        [
          "amme",
          "amme#Norwegian Nynorsk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "amme"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Norwegian Nynorsk weak feminine nouns ending in -a",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of amme"
      ],
      "id": "en-amma-nn-noun-7mCrO577",
      "links": [
        [
          "amme",
          "amme#Norwegian Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(pre-2012) alternative form of amme"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "de",
            "2": "Amme"
          },
          "expansion": "German: Amme",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German: Amme"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*ammǭ",
        "t": "mother"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *ammǭ (“mother”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *ammǭ (“mother”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "amma f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "amma f",
      "name": "goh-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old High German",
  "lang_code": "goh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old High German entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "wet nurse"
      ],
      "id": "en-amma-goh-noun-Uri2Yvuz",
      "links": [
        [
          "wet nurse",
          "wet nurse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "omma",
            "g": "f"
          },
          "expansion": "Faroese: omma f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: omma f"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "amma",
            "g": "f"
          },
          "expansion": "Icelandic: amma f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: amma f"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*ammǭ",
        "t": "mother"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *ammǭ (“mother”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*amma",
        "t": "mother"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *amma (“mother”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *ammǭ (“mother”), from Proto-Indo-European *amma (“mother”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ǫmmu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmur",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "amman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammnanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "amma f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "ǫmmu",
        "3": "ǫmmur"
      },
      "expansion": "amma f (genitive ǫmmu, plural ǫmmur)",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amm",
        "2": "ǫmm"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "ǫmmurnar",
        "api": "ǫmmur",
        "asd": "ǫmmuna",
        "asi": "ǫmmu",
        "dpd": "ǫmmunum",
        "dpi": "ǫmmum",
        "dsd": "ǫmmunni",
        "dsi": "ǫmmu",
        "g": "feminine",
        "gpd": "ammnanna",
        "gpi": "ammna",
        "gsd": "ǫmmunnar",
        "gsi": "ǫmmu",
        "notes": "",
        "npd": "ǫmmurnar",
        "npi": "ǫmmur",
        "nsd": "amman",
        "nsi": "amma",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "amma"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "amma",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "amman",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmurnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmu",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmuna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmurnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmu",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmu",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ammna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ammnanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Norse entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "non",
          "name": "Family members",
          "orig": "non:Family members",
          "parents": [
            "Family",
            "People",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "non",
          "name": "Female",
          "orig": "non:Female",
          "parents": [
            "Gender",
            "Biology",
            "Psychology",
            "Sociology",
            "Sciences",
            "Social sciences",
            "All topics",
            "Society",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "grandmother"
      ],
      "id": "en-amma-non-noun-wE2HqnCn",
      "links": [
        [
          "grandmother",
          "grandmother"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "english": "grandfather",
          "word": "afi"
        },
        {
          "english": "great-grandmother",
          "word": "edda"
        },
        {
          "english": "great-grandfather",
          "word": "ái"
        }
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Pali",
  "lang_code": "pi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "mummy",
          "word": "ammā"
        }
      ],
      "glosses": [
        "vocative singular of ammā (“mummy”)"
      ],
      "id": "en-amma-pi-noun-xIYm~LRq",
      "links": [
        [
          "ammā",
          "ammā#Pali"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "14 86",
          "kind": "other",
          "name": "Pali entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "familiar term of address to a woman"
      ],
      "id": "en-amma-pi-noun-ZNowUE5R"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "Brahmi",
        "character"
      ],
      "word": "𑀅𑀫𑁆𑀫"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "Devanagari",
        "character"
      ],
      "word": "अम्म"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "Bengali"
      ],
      "word": "অম্ম"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "Sinhalese",
        "character"
      ],
      "word": "අම්ම"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "အမ္မ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ဢမ္မ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "Burmese",
        "character"
      ],
      "word": "ဢမ်မ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "อมฺม"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "อัมมะ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "Tai-Tham",
        "character"
      ],
      "word": "ᩋᨾ᩠ᨾ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ອມ຺ມ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ອັມມະ"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "Khmer",
        "character"
      ],
      "word": "អម្ម"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "Chakma",
        "character"
      ],
      "word": "𑄃𑄟𑄴𑄟"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "nds",
        "3": "amme"
      },
      "expansion": "Low German amme",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "Amme",
        "3": "",
        "4": "wet nurse"
      },
      "expansion": "German Amme (“wet nurse”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Low German amme; compare with German Amme (“wet nurse”). Verb derived from noun.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sv-infl-noun-c-or",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "amman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammorna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammors",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammornas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "nouns",
        "3": "",
        "g": "c",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "amma c",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "c"
      },
      "expansion": "amma c",
      "name": "sv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amm"
      },
      "name": "sv-infl-noun-c-or"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "73 27",
          "kind": "other",
          "name": "Swedish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "72 28",
          "kind": "topical",
          "langcode": "sv",
          "name": "Babies",
          "orig": "sv:Babies",
          "parents": [
            "Children",
            "Youth",
            "Age",
            "People",
            "Human",
            "Time",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "72 28",
          "kind": "topical",
          "langcode": "sv",
          "name": "Female people",
          "orig": "sv:Female people",
          "parents": [
            "Female",
            "People",
            "Gender",
            "Human",
            "Biology",
            "Psychology",
            "Sociology",
            "All topics",
            "Sciences",
            "Social sciences",
            "Fundamental",
            "Society"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "86 14",
          "kind": "topical",
          "langcode": "sv",
          "name": "Occupations",
          "orig": "sv:Occupations",
          "parents": [
            "People",
            "Work",
            "Human",
            "Human activity",
            "All topics",
            "Human behaviour",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "amsaga"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a wet nurse"
      ],
      "id": "en-amma-sv-noun-ekix13WV",
      "links": [
        [
          "wet nurse",
          "wet nurse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "common-gender"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/²ama/"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "nds",
        "3": "amme"
      },
      "expansion": "Low German amme",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "Amme",
        "3": "",
        "4": "wet nurse"
      },
      "expansion": "German Amme (“wet nurse”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Low German amme; compare with German Amme (“wet nurse”). Verb derived from noun.",
  "forms": [
    {
      "form": "ammar",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ammade",
      "tags": [
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "ammat",
      "tags": [
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "tags": [
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sv-conj-wk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "ammats",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "archaic",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "imperative",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ammade",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ammas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ammades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "archaic",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ammade",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "archaic",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ammades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "amme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dated",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammade",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dated",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dated",
        "passive",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dated",
        "passive",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammande",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ammad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "10": "amma",
        "2": "verbs",
        "3": "present",
        "4": "ammar",
        "5": "preterite",
        "6": "ammade",
        "7": "supine",
        "8": "ammat",
        "9": "imperative",
        "head": ""
      },
      "expansion": "amma (present ammar, preterite ammade, supine ammat, imperative amma)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sv-conj-wk"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to breastfeed"
      ],
      "id": "en-amma-sv-verb-mzIHyPb5",
      "links": [
        [
          "breastfeed",
          "breastfeed"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "amning"
        },
        {
          "word": "bröstmjölk"
        },
        {
          "word": "modersmjölk"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/²ama/"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "ámmà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bgs",
        "2": "noun",
        "head": "ámmà"
      },
      "expansion": "ámmà",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tagabawa",
  "lang_code": "bgs",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tagabawa entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "id": "en-amma-bgs-noun-iKGIHwAl",
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "اما",
        "tr": "amma"
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish اما (amma)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ar",
        "3": "أَمَّا"
      },
      "expansion": "Arabic أَمَّا (ʔammā)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Ottoman Turkish اما (amma) from Arabic أَمَّا (ʔammā).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "adverb",
        "head": ""
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "amma",
      "name": "tr-adv"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "adv",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Turkish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "yet"
      ],
      "id": "en-amma-tr-adv-z9lt2S9-",
      "links": [
        [
          "yet",
          "yet"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "ama"
        },
        {
          "word": "âmâ"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Northern:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "brh",
            "2": "امّا",
            "tr": "ammā"
          },
          "expansion": "Brahui: امّا (ammā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Brahui: امّا (ammā)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Southern:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Tamil-Kannada:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kn",
            "2": "ಅಮ್ಮ"
          },
          "expansion": "Kannada: ಅಮ್ಮ (amma)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kannada: ಅಮ್ಮ (amma)"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sle",
            "2": "ಅಮ್ಮ"
          },
          "expansion": "Sholaga: ಅಮ್ಮ (amma)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sholaga: ಅಮ್ಮ (amma)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ml",
            "2": "അമ്മ"
          },
          "expansion": "Malayalam: അമ്മ (amma)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Malayalam: അമ്മ (amma)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ta",
            "2": "அம்மா"
          },
          "expansion": "Tamil: அம்மா (ammā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Tamil: அம்மா (ammā)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "South-Central:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "te",
            "2": "అమ్మ"
          },
          "expansion": "Telugu: అమ్మ (amma)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Telugu: అమ్మ (amma)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Central:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kfb",
            "2": "అమ్మ"
          },
          "expansion": "Kolami: అమ్మ (amma)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kolami: అమ్మ (amma)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dra-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Dravidian",
  "lang_code": "dra-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Dravidian/amma",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Dravidian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "id": "en-amma-dra-pro-noun-zwYi7ypm",
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "*taḷḷay"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "ar",
        "3": "أَمَّا"
      },
      "expansion": "Arabic أَمَّا (ʔammā)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Arabic أَمَّا (ʔammā).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "az",
        "2": "conjunction"
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Azerbaijani",
  "lang_code": "az",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Azerbaijani conjunctions",
        "Azerbaijani entries with incorrect language header",
        "Azerbaijani lemmas",
        "Azerbaijani palindromes",
        "Azerbaijani terms derived from Arabic",
        "Azerbaijani terms with IPA pronunciation",
        "Azerbaijani terms with audio links"
      ],
      "glosses": [
        "but"
      ],
      "links": [
        [
          "but",
          "but"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ancaq"
        },
        {
          "word": "fəqət"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈɑmːɑ]"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑmbɑ]",
      "tags": [
        "Karabakh"
      ]
    },
    {
      "audio": "LL-Q9292 (aze)-Azerbaijani audiorecordings-amma.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/c/c9/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-amma.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-amma.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/c/c9/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-amma.wav/LL-Q9292_%28aze%29-Azerbaijani_audiorecordings-amma.wav.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "àmma",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bol",
        "2": "noun",
        "head": "àmma"
      },
      "expansion": "àmma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Bole",
  "lang_code": "bol",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Bole entries with incorrect language header",
        "Bole lemmas",
        "Bole nouns",
        "Bole palindromes"
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kw",
        "2": "amm",
        "3": "",
        "4": "kiss"
      },
      "expansion": "amm (“kiss”)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From amm (“kiss”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kw",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Cornish",
  "lang_code": "kw",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Cornish entries with incorrect language header",
        "Cornish lemmas",
        "Cornish palindromes",
        "Cornish verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to kiss"
      ],
      "links": [
        [
          "kiss",
          "kiss"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "tags": [
        "Revived-Late-Cornish"
      ],
      "word": "abma"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "categories": [
    "English 2-syllable words",
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English entries with topic categories using raw markup",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English palindromes",
    "English terms borrowed from Ecclesiastical Latin",
    "English terms derived from Classical Syriac",
    "English terms derived from Ecclesiastical Latin",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:English/ʌmə",
    "en:Female family members"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "amma canteen"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ta",
        "2": "அம்மா",
        "3": "",
        "4": "mother"
      },
      "expansion": "Tamil அம்மா (ammā, “mother”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hi",
        "2": "अम्मा"
      },
      "expansion": "Hindi अम्मा (ammā)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ml",
        "2": "അമ്മ",
        "sc": "Mlym"
      },
      "expansion": "Malayalam അമ്മ (amma)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kn",
        "2": "ಅಮ್ಮ",
        "3": "",
        "4": "mother"
      },
      "expansion": "Kannada ಅಮ್ಮ (amma, “mother”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "te",
        "2": "అమ్మ",
        "3": "",
        "4": "mother"
      },
      "expansion": "Telugu అమ్మ (amma, “mother”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "si",
        "2": "අම්මා",
        "3": "",
        "4": "mother"
      },
      "expansion": "Sinhalese අම්මා (ammā, “mother”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "syc",
        "2": "ܐܡܐ",
        "3": "",
        "4": "mother",
        "tr": "emma"
      },
      "expansion": "Classical Syriac ܐܡܐ (emma, “mother”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Related to Tamil அம்மா (ammā, “mother”), Hindi अम्मा (ammā), Malayalam അമ്മ (amma), Kannada ಅಮ್ಮ (amma, “mother”) Telugu అమ్మ (amma, “mother”), Sinhalese අම්මා (ammā, “mother”), or Classical Syriac ܐܡܐ (emma, “mother”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ammas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "amma (plural ammas)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "amah"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Indian English"
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(India) mother"
      ],
      "tags": [
        "India"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʌmə/"
    },
    {
      "rhymes": "-ʌmə"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "categories": [
    "English 2-syllable words",
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English entries with topic categories using raw markup",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English palindromes",
    "English terms borrowed from Ecclesiastical Latin",
    "English terms derived from Classical Syriac",
    "English terms derived from Ecclesiastical Latin",
    "English terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:English/ʌmə",
    "en:Female family members"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "loanword",
        "2": "Borrowed"
      },
      "expansion": "Borrowed",
      "name": "glossary"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "EL.",
        "3": "amma",
        "4": "",
        "5": "",
        "g": "",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "id": "",
        "lit": "",
        "nocat": "",
        "pos": "",
        "sc": "",
        "sort": "",
        "tr": "",
        "ts": ""
      },
      "expansion": "Ecclesiastical Latin amma",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "EL.",
        "3": "amma"
      },
      "expansion": "Borrowed from Ecclesiastical Latin amma",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "syc",
        "3": "ܐܸܡܵܐ",
        "t": "mother, abbess",
        "tr": "ʾemmā"
      },
      "expansion": "Classical Syriac ܐܸܡܵܐ (ʾemmā, “mother, abbess”)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Ecclesiastical Latin amma, from Classical Syriac ܐܸܡܵܐ (ʾemmā, “mother, abbess”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ammas",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "amma (plural ammas)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English terms with historical senses",
        "en:Christianity"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "For quotations using this term, see Citations:amma."
        }
      ],
      "glosses": [
        "An abbess or spiritual mother, especially one of the Desert Mothers."
      ],
      "links": [
        [
          "Christianity",
          "Christianity"
        ],
        [
          "abbess",
          "abbess"
        ],
        [
          "spiritual",
          "spiritual"
        ],
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Christianity, historical) An abbess or spiritual mother, especially one of the Desert Mothers."
      ],
      "tags": [
        "historical"
      ],
      "topics": [
        "Christianity"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈʌmə/"
    },
    {
      "rhymes": "-ʌmə"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish kala-type nominals",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish palindromes",
    "Finnish terms borrowed from Swedish",
    "Finnish terms derived from Swedish",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Finnish/ɑmːɑ",
    "Rhymes:Finnish/ɑmːɑ/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "tend to a child",
      "word": "ammata"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "sv",
        "3": "amma"
      },
      "expansion": "Swedish amma",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Swedish amma.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "amman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "amman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammain",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammalla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammalta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammalle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammana",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammatta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "9/kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammastani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammalleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammakseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammattani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammastasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammattasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammastamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammattamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammainne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammastanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammananne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammattanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-kala",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammainsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "rare"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammassansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammastaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammastansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammalleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammallensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammakseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammaksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammattaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammattansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "amma",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amm",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-kala"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "amme"
    },
    {
      "word": "ammentaa"
    },
    {
      "word": "emo"
    },
    {
      "word": "emä"
    },
    {
      "word": "ämmi"
    },
    {
      "word": "ämmä"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "wet nurse"
      ],
      "links": [
        [
          "wet nurse",
          "wet nurse"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "nanny"
      ],
      "links": [
        [
          "nanny",
          "nanny"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɑmːɑ/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈɑ̝mːɑ̝]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑmːɑ"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ha",
        "2": "ar",
        "3": "أَمَّا"
      },
      "expansion": "Arabic أَمَّا (ʔammā)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic أَمَّا (ʔammā).",
  "forms": [
    {
      "form": "àmmā",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ha",
        "2": "conjunction",
        "head": "àmmā",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "àmmā",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "conjunction",
        "2": "àmmā"
      },
      "expansion": "àmmā",
      "name": "ha-pos"
    }
  ],
  "lang": "Hausa",
  "lang_code": "ha",
  "pos": "conj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Hausa conjunctions",
        "Hausa entries with incorrect language header",
        "Hausa lemmas",
        "Hausa palindromes",
        "Hausa terms borrowed from Arabic",
        "Hausa terms derived from Arabic",
        "Hausa terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "but"
      ],
      "links": [
        [
          "but",
          "but"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔàm.máː/"
    },
    {
      "ipa": "[ʔàm.máː]",
      "note": "Standard Kano Hausa"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "kalla ekki allt ömmu sína"
    },
    {
      "word": "langamma"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "non",
        "3": "amma"
      },
      "expansion": "Old Norse amma",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse amma.",
  "forms": [
    {
      "form": "ömmu",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmur",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "is-decl-noun-f-w1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "amman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ömmunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "10": "",
        "11": "nominative plural",
        "12": "ömmur",
        "13": "",
        "14": "",
        "15": "",
        "16": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive singular",
        "4": "ömmu",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "amma f (genitive singular ömmu, nominative plural ömmur)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "ömmu",
        "3": "ömmur"
      },
      "expansion": "amma f (genitive singular ömmu, nominative plural ömmur)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "a",
        "3": "mm"
      },
      "name": "is-decl-noun-f-w1"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f-w1",
        "accp": "ömmur",
        "accpd": "ömmurnar",
        "accs": "ömmu",
        "accsd": "ömmuna",
        "datp": "ömmum",
        "datpd": "ömmunum",
        "dats": "ömmu",
        "datsd": "ömmunni",
        "def": "{{{def}}}",
        "genp": "amma",
        "genpd": "ammanna",
        "gens": "ömmu",
        "gensd": "ömmunnar",
        "indef": "{{{indef}}}",
        "nomp": "ömmur",
        "nompd": "ömmurnar",
        "noms": "amma",
        "nomsd": "amman",
        "pl": "{{{pl}}}",
        "sg": "{{{sg}}}"
      },
      "name": "is-decl-noun-base"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f-w1",
        "accp": "ömmur",
        "accpd": "ömmurnar",
        "accs": "ömmu",
        "accsd": "ömmuna",
        "datp": "ömmum",
        "datpd": "ömmunum",
        "dats": "ömmu",
        "datsd": "ömmunni",
        "genp": "amma",
        "genpd": "ammanna",
        "gens": "ömmu",
        "gensd": "ömmunnar",
        "nomp": "ömmur",
        "nompd": "ömmurnar",
        "noms": "amma",
        "nomsd": "amman"
      },
      "name": "is-decl-noun-base/sgpl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Icelandic 2-syllable words",
        "Icelandic countable nouns",
        "Icelandic entries with incorrect language header",
        "Icelandic entries with topic categories using raw markup",
        "Icelandic feminine nouns",
        "Icelandic lemmas",
        "Icelandic nouns",
        "Icelandic palindromes",
        "Icelandic terms derived from Old Norse",
        "Icelandic terms inherited from Old Norse",
        "Icelandic terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Icelandic/amːa",
        "Rhymes:Icelandic/amːa/2 syllables",
        "is:Family"
      ],
      "glosses": [
        "grandmother, grandma, granny"
      ],
      "links": [
        [
          "grandmother",
          "grandmother"
        ],
        [
          "grandma",
          "grandma"
        ],
        [
          "granny",
          "granny"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈamːa/"
    },
    {
      "rhymes": "-amːa"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kks",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kirfi",
  "lang_code": "kks",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kirfi entries with incorrect language header",
        "Kirfi lemmas",
        "Kirfi nouns",
        "Kirfi palindromes"
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "categories": [
    "Late Latin",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin entries with topic categories using raw markup",
    "Latin feminine nouns",
    "Latin feminine nouns in the first declension",
    "Latin first declension nouns",
    "Latin lemmas",
    "Latin nouns",
    "Latin nouns with red links in their inflection tables",
    "Latin palindromes",
    "Latin terms derived from Classical Syriac",
    "Latin terms derived from Koine Greek",
    "Latin terms derived from Proto-Indo-European",
    "la:Female family members",
    "la:Owls"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ca",
            "2": "ama"
          },
          "expansion": "Catalan: ama",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Catalan: ama"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gl",
            "2": "ama"
          },
          "expansion": "Galician: ama",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Galician: ama"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "pt",
            "2": "ama"
          },
          "expansion": "Portuguese: ama",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Portuguese: ama"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "es",
            "2": "ama"
          },
          "expansion": "Spanish: ama",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Spanish: ama"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*amma-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *amma-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*ama-",
        "t": "mother"
      },
      "expansion": "*ama- (“mother”)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "amita",
        "t": "paternal aunt"
      },
      "expansion": "Latin amita (“paternal aunt”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "anus",
        "t": "crone"
      },
      "expansion": "Latin anus (“crone”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "amma",
        "t": "wet nurse"
      },
      "expansion": "Old High German amma (“wet nurse”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "mamma"
      },
      "expansion": "mamma",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "Pokorny suggests a derivation from Proto-Indo-European *amma-, *ama- (“mother”). Compare Latin amita (“paternal aunt”), Latin anus (“crone”) and Old High German amma (“wet nurse”).\nIt may also represent an infantile modification of mamma.",
  "forms": [
    {
      "form": "ammae",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammārum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amma<1>"
      },
      "expansion": "amma f (genitive ammae); first declension",
      "name": "la-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amma<1>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latin terms with quotations",
        "Quotation templates to be cleaned"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "This bird is commonly called amma [mum (?)], because it loves its young, and it is also said to offer milk to its hatchlings.",
          "ref": "c. 600, Isidore of Seville, Etymologiae, XII.vii.42",
          "text": "Haec avis [viz. strix] vulgo amma dicitur, ab amando parvulos; unde et lac praebere fertur nascentibus.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "a nocturnal bird, perhaps the screech owl"
      ],
      "links": [
        [
          "nocturnal",
          "nocturnal"
        ],
        [
          "screech owl",
          "screech owl"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Late-Latin",
        "declension-1",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "categories": [
    "Late Latin",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin entries with topic categories using raw markup",
    "Latin feminine nouns",
    "Latin feminine nouns in the first declension",
    "Latin first declension nouns",
    "Latin lemmas",
    "Latin nouns",
    "Latin nouns with red links in their inflection tables",
    "Latin palindromes",
    "Latin terms derived from Classical Syriac",
    "Latin terms derived from Koine Greek",
    "la:Female family members",
    "la:Owls"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "syc",
        "3": "ܐܸܡܵܐ",
        "t": "mother, abbess",
        "tr": "ʾemmā"
      },
      "expansion": "Classical Syriac ܐܸܡܵܐ (ʾemmā, “mother, abbess”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "grc-koi",
        "3": "ἀμμᾶς"
      },
      "expansion": "Koine Greek ἀμμᾶς (ammâs)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "ἀμμὰ"
      },
      "expansion": "ἀμμὰ (ammà)",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Classical Syriac ܐܸܡܵܐ (ʾemmā, “mother, abbess”) via Koine Greek ἀμμᾶς (ammâs), ἀμμὰ (ammà), perhaps reinforced by Etymology 1.",
  "forms": [
    {
      "form": "ammae",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "la-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammārum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammam",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammās",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammā",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammīs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "ammae",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "vocative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amma<1>"
      },
      "expansion": "amma f (genitive ammae); first declension",
      "name": "la-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amma<1>"
      },
      "name": "la-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Latin terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "text": "Coordinate term: abba"
        },
        {
          "text": "Vita Ammae Talidae ― The Life of Amma Talida",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "amma; a spiritual mother or abbess in early monasticism, a Desert Mother"
      ],
      "links": [
        [
          "amma",
          "amma#English"
        ],
        [
          "spiritual",
          "spiritual"
        ],
        [
          "mother",
          "mother"
        ],
        [
          "abbess",
          "abbess"
        ],
        [
          "monasticism",
          "monasticism"
        ],
        [
          "Desert Mother",
          "Desert Mother"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Late-Latin",
        "declension-1",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cst",
        "2": "verb"
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Ohlone",
  "lang_code": "cst",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Northern Ohlone entries with incorrect language header",
        "Northern Ohlone lemmas",
        "Northern Ohlone palindromes",
        "Northern Ohlone terms with quotations",
        "Northern Ohlone verbs",
        "Quotation templates to be cleaned"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "I don't know what I am going to eat",
          "ref": "1921, María de los Angeles Colós, José Guzman, and John Peabody Harrington, Chochenyo Field Notes",
          "text": "akkwetak hinšušte hinṭoš ek-ammasin",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to eat"
      ],
      "links": [
        [
          "eat",
          "eat"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "noun form",
        "g": "m",
        "g2": "f"
      },
      "expansion": "amma m or f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "amme"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite feminine singular of amme"
      ],
      "links": [
        [
          "amme",
          "amme#Norwegian Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "form-of",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "of noun",
      "word": "ammen"
    },
    {
      "sense": "of verb",
      "word": "ammet"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nb",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Bokmål",
  "lang_code": "nb",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of amme:",
        "simple past"
      ],
      "links": [
        [
          "amme",
          "amme#Norwegian Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "past"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of amme:",
        "past participle"
      ],
      "links": [
        [
          "amme",
          "amme#Norwegian Bokmål"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "of noun",
      "word": "ammen"
    },
    {
      "sense": "of verb",
      "word": "ammet"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "ammar",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ammande",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "am",
      "tags": [
        "imperative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "10": "ammande",
        "11": "imperative",
        "12": "am",
        "2": "verb",
        "3": "present tense",
        "4": "ammar",
        "5": "past tense",
        "6": "amma",
        "7": "past participle",
        "8": "amma",
        "9": "present participle",
        "cat2": "weak verbs"
      },
      "expansion": "amma (present tense ammar, past tense amma, past participle amma, present participle ammande, imperative am)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "A-infinitive form of amme"
      ],
      "links": [
        [
          "amme",
          "amme#Norwegian Nynorsk"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "noun",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "amma f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "amme"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite singular of amme"
      ],
      "links": [
        [
          "amme",
          "amme#Norwegian Nynorsk"
        ]
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "feminine",
        "form-of",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "amme"
        }
      ],
      "categories": [
        "Norwegian Nynorsk weak feminine nouns ending in -a"
      ],
      "glosses": [
        "alternative form of amme"
      ],
      "links": [
        [
          "amme",
          "amme#Norwegian Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(pre-2012) alternative form of amme"
      ],
      "tags": [
        "alt-of",
        "alternative",
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "de",
            "2": "Amme"
          },
          "expansion": "German: Amme",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "German: Amme"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*ammǭ",
        "t": "mother"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *ammǭ (“mother”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *ammǭ (“mother”).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "goh",
        "2": "noun",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "amma f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f"
      },
      "expansion": "amma f",
      "name": "goh-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old High German",
  "lang_code": "goh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old High German entries with incorrect language header",
        "Old High German feminine nouns",
        "Old High German lemmas",
        "Old High German nouns",
        "Old High German palindromes",
        "Old High German terms derived from Proto-Germanic",
        "Old High German terms inherited from Proto-Germanic"
      ],
      "glosses": [
        "wet nurse"
      ],
      "links": [
        [
          "wet nurse",
          "wet nurse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fo",
            "2": "omma",
            "g": "f"
          },
          "expansion": "Faroese: omma f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Faroese: omma f"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "is",
            "2": "amma",
            "g": "f"
          },
          "expansion": "Icelandic: amma f",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Icelandic: amma f"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*ammǭ",
        "t": "mother"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *ammǭ (“mother”)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*amma",
        "t": "mother"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *amma (“mother”)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Germanic *ammǭ (“mother”), from Proto-Indo-European *amma (“mother”).",
  "forms": [
    {
      "form": "ǫmmu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmur",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "non-decl-f-on",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ōn-stem",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "amman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmurnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmunni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ǫmmunnar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammnanna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "nouns",
        "g": "f",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "amma f",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "f",
        "2": "ǫmmu",
        "3": "ǫmmur"
      },
      "expansion": "amma f (genitive ǫmmu, plural ǫmmur)",
      "name": "non-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amm",
        "2": "ǫmm"
      },
      "name": "non-decl-f-on"
    },
    {
      "args": {
        "apd": "ǫmmurnar",
        "api": "ǫmmur",
        "asd": "ǫmmuna",
        "asi": "ǫmmu",
        "dpd": "ǫmmunum",
        "dpi": "ǫmmum",
        "dsd": "ǫmmunni",
        "dsi": "ǫmmu",
        "g": "feminine",
        "gpd": "ammnanna",
        "gpi": "ammna",
        "gsd": "ǫmmunnar",
        "gsi": "ǫmmu",
        "notes": "",
        "npd": "ǫmmurnar",
        "npi": "ǫmmur",
        "nsd": "amman",
        "nsi": "amma",
        "stem": "weak ōn-stem",
        "title": "amma"
      },
      "name": "non-decl-blank-full"
    },
    {
      "args": {
        "1": "amma",
        "2": "nsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "amman",
        "2": "nsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmur",
        "2": "npi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmurnar",
        "2": "npd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmu",
        "2": "asi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmuna",
        "2": "asd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmur",
        "2": "api"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmurnar",
        "2": "apd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmu",
        "2": "dsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmunni",
        "2": "dsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmum",
        "2": "dpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmunum",
        "2": "dpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmu",
        "2": "gsi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ǫmmunnar",
        "2": "gsd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ammna",
        "2": "gpi"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ammnanna",
        "2": "gpd"
      },
      "name": "non-decl-cell"
    }
  ],
  "lang": "Old Norse",
  "lang_code": "non",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "english": "grandfather",
      "word": "afi"
    },
    {
      "english": "great-grandmother",
      "word": "edda"
    },
    {
      "english": "great-grandfather",
      "word": "ái"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Norse entries with incorrect language header",
        "Old Norse feminine nouns",
        "Old Norse lemmas",
        "Old Norse nouns",
        "Old Norse palindromes",
        "Old Norse terms derived from Proto-Germanic",
        "Old Norse terms derived from Proto-Indo-European",
        "Old Norse terms inherited from Proto-Germanic",
        "Old Norse terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Old Norse ōn-stem nouns",
        "non:Family members",
        "non:Female"
      ],
      "glosses": [
        "grandmother"
      ],
      "links": [
        [
          "grandmother",
          "grandmother"
        ]
      ],
      "tags": [
        "feminine"
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "categories": [
    "Pali entries with incorrect language header",
    "Pali non-lemma forms",
    "Pali noun forms",
    "Pali palindromes"
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "pi",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Pali",
  "lang_code": "pi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "mummy",
          "word": "ammā"
        }
      ],
      "glosses": [
        "vocative singular of ammā (“mummy”)"
      ],
      "links": [
        [
          "ammā",
          "ammā#Pali"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "familiar term of address to a woman"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "tags": [
        "Brahmi",
        "character"
      ],
      "word": "𑀅𑀫𑁆𑀫"
    },
    {
      "tags": [
        "Devanagari",
        "character"
      ],
      "word": "अम्म"
    },
    {
      "tags": [
        "Bengali"
      ],
      "word": "অম্ম"
    },
    {
      "tags": [
        "Sinhalese",
        "character"
      ],
      "word": "අම්ම"
    },
    {
      "word": "အမ္မ"
    },
    {
      "word": "ဢမ္မ"
    },
    {
      "tags": [
        "Burmese",
        "character"
      ],
      "word": "ဢမ်မ"
    },
    {
      "word": "อมฺม"
    },
    {
      "tags": [
        "Thai",
        "character"
      ],
      "word": "อัมมะ"
    },
    {
      "tags": [
        "Tai-Tham",
        "character"
      ],
      "word": "ᩋᨾ᩠ᨾ"
    },
    {
      "word": "ອມ຺ມ"
    },
    {
      "tags": [
        "Lao",
        "character"
      ],
      "word": "ອັມມະ"
    },
    {
      "tags": [
        "Khmer",
        "character"
      ],
      "word": "អម្ម"
    },
    {
      "tags": [
        "Chakma",
        "character"
      ],
      "word": "𑄃𑄟𑄴𑄟"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Northern:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "brh",
            "2": "امّا",
            "tr": "ammā"
          },
          "expansion": "Brahui: امّا (ammā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Brahui: امّا (ammā)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Southern:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Tamil-Kannada:"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kn",
            "2": "ಅಮ್ಮ"
          },
          "expansion": "Kannada: ಅಮ್ಮ (amma)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kannada: ಅಮ್ಮ (amma)"
    },
    {
      "depth": 4,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "sle",
            "2": "ಅಮ್ಮ"
          },
          "expansion": "Sholaga: ಅಮ್ಮ (amma)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Sholaga: ಅಮ್ಮ (amma)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ml",
            "2": "അമ്മ"
          },
          "expansion": "Malayalam: അമ്മ (amma)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Malayalam: അമ്മ (amma)"
    },
    {
      "depth": 3,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ta",
            "2": "அம்மா"
          },
          "expansion": "Tamil: அம்மா (ammā)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Tamil: அம்மா (ammā)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "South-Central:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "te",
            "2": "అమ్మ"
          },
          "expansion": "Telugu: అమ్మ (amma)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Telugu: అమ్మ (amma)"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [],
      "text": "Central:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "kfb",
            "2": "అమ్మ"
          },
          "expansion": "Kolami: అమ్మ (amma)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Kolami: అమ్మ (amma)"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "dra-pro",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "*amma",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Dravidian",
  "lang_code": "dra-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Dravidian/amma",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Proto-Dravidian entries with incorrect language header",
        "Proto-Dravidian lemmas",
        "Proto-Dravidian nouns",
        "dra-pro:Female family members",
        "dra-pro:Parents"
      ],
      "glosses": [
        "mother"
      ],
      "links": [
        [
          "mother",
          "mother"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "*taḷḷay"
        }
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "categories": [
    "Swedish common-gender nouns",
    "Swedish entries with incorrect language header",
    "Swedish lemmas",
    "Swedish nouns",
    "Swedish palindromes",
    "Swedish terms derived from Low German",
    "Swedish terms with IPA pronunciation",
    "Swedish verbs",
    "Swedish weak verbs",
    "sv:Babies",
    "sv:Female people",
    "sv:Occupations"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "amsaga"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "nds",
        "3": "amme"
      },
      "expansion": "Low German amme",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "Amme",
        "3": "",
        "4": "wet nurse"
      },
      "expansion": "German Amme (“wet nurse”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Low German amme; compare with German Amme (“wet nurse”). Verb derived from noun.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sv-infl-noun-c-or",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "amman",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammor",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammorna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammans",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ammors",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammornas",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "nouns",
        "3": "",
        "g": "c",
        "g2": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "amma c",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "c"
      },
      "expansion": "amma c",
      "name": "sv-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "amm"
      },
      "name": "sv-infl-noun-c-or"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "a wet nurse"
      ],
      "links": [
        [
          "wet nurse",
          "wet nurse"
        ]
      ],
      "tags": [
        "common-gender"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/²ama/"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "categories": [
    "Swedish common-gender nouns",
    "Swedish entries with incorrect language header",
    "Swedish lemmas",
    "Swedish nouns",
    "Swedish palindromes",
    "Swedish terms derived from Low German",
    "Swedish terms with IPA pronunciation",
    "Swedish verbs",
    "Swedish weak verbs",
    "sv:Babies",
    "sv:Female people",
    "sv:Occupations"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "nds",
        "3": "amme"
      },
      "expansion": "Low German amme",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "de",
        "2": "Amme",
        "3": "",
        "4": "wet nurse"
      },
      "expansion": "German Amme (“wet nurse”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Low German amme; compare with German Amme (“wet nurse”). Verb derived from noun.",
  "forms": [
    {
      "form": "ammar",
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ammade",
      "tags": [
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "ammat",
      "tags": [
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "tags": [
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "weak",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sv-conj-wk",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "ammats",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "passive",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammen",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "archaic",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "imperative",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ammade",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "indicative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ammas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ammades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "amma",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "archaic",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ammade",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "archaic",
        "indicative",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ammas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ammades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "archaic",
        "indicative",
        "passive",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "amme",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dated",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammade",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "dated",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammes",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dated",
        "passive",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammades",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "dated",
        "passive",
        "past",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "ammande",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ammad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "past"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "10": "amma",
        "2": "verbs",
        "3": "present",
        "4": "ammar",
        "5": "preterite",
        "6": "ammade",
        "7": "supine",
        "8": "ammat",
        "9": "imperative",
        "head": ""
      },
      "expansion": "amma (present ammar, preterite ammade, supine ammat, imperative amma)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sv-conj-wk"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "word": "amning"
    },
    {
      "word": "bröstmjölk"
    },
    {
      "word": "modersmjölk"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to breastfeed"
      ],
      "links": [
        [
          "breastfeed",
          "breastfeed"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/²ama/"
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "ámmà",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "bgs",
        "2": "noun",
        "head": "ámmà"
      },
      "expansion": "ámmà",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tagabawa",
  "lang_code": "bgs",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tagabawa entries with incorrect language header",
        "Tagabawa lemmas",
        "Tagabawa nouns",
        "Tagabawa palindromes"
      ],
      "glosses": [
        "father"
      ],
      "links": [
        [
          "father",
          "father"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ota",
        "3": "اما",
        "tr": "amma"
      },
      "expansion": "Ottoman Turkish اما (amma)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "ar",
        "3": "أَمَّا"
      },
      "expansion": "Arabic أَمَّا (ʔammā)",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Ottoman Turkish اما (amma) from Arabic أَمَّا (ʔammā).",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tr",
        "2": "adverb",
        "head": ""
      },
      "expansion": "amma",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "amma",
      "name": "tr-adv"
    }
  ],
  "lang": "Turkish",
  "lang_code": "tr",
  "pos": "adv",
  "related": [
    {
      "word": "ama"
    },
    {
      "word": "âmâ"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Turkish adverbs",
        "Turkish entries with incorrect language header",
        "Turkish lemmas",
        "Turkish palindromes",
        "Turkish terms borrowed from Arabic",
        "Turkish terms derived from Arabic",
        "Turkish terms derived from Ottoman Turkish",
        "Turkish terms inherited from Ottoman Turkish"
      ],
      "glosses": [
        "yet"
      ],
      "links": [
        [
          "yet",
          "yet"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "amma"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Icelandic]; cleaned text: f-w1",
  "path": [
    "amma"
  ],
  "section": "Icelandic",
  "subsection": "noun",
  "title": "amma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: pre-2012",
  "path": [
    "amma"
  ],
  "section": "Norwegian Nynorsk",
  "subsection": "noun",
  "title": "amma",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: pre-2012",
  "path": [
    "amma"
  ],
  "section": "Norwegian Nynorsk",
  "subsection": "noun",
  "title": "amma",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-05-16 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e268c0e and 304864d). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.