"ими" meaning in All languages combined

See ими on Wiktionary

Verb [Evenki]

IPA: /iːmiː/ Forms: ӣмӣ [canonical], īmī [romanization]
Head templates: {{head|evn|verb|head=ӣмӣ|tr=}} ӣмӣ • (īmī), {{evn-verb|ӣмӣ}} ӣмӣ • (īmī)
  1. (transitive) to enter Tags: transitive
    Sense id: en-ими-evn-verb-K4opAeCO Categories (other): Evenki entries with incorrect language header Disambiguation of Evenki entries with incorrect language header: 80 12 8
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Evenki]

IPA: /iːmiː/ Forms: ӣмӣ [canonical], īmī [romanization]
Head templates: {{head|evn|verb|head=ӣмӣ|tr=}} ӣмӣ • (īmī), {{evn-verb|ӣмӣ}} ӣмӣ • (īmī)
  1. (transitive) to hear Tags: transitive
    Sense id: en-ими-evn-verb-jqEb34OJ
  2. (intransitive) to sound Tags: intransitive
    Sense id: en-ими-evn-verb-BkdNUC-g
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Verb [Mariupol Greek]

IPA: [ˈ(j)imʲɪ]
Etymology: From Ancient Greek εἰμί (eimí), from Proto-Hellenic *ehmi, from Proto-Indo-European *h₁ésmi. Cognates include Greek είμαι (eímai), Serbo-Croatian јесам. Etymology templates: {{inh|grk-mar|grc|εἰμί}} Ancient Greek εἰμί (eimí), {{inh|grk-mar|grk-pro|*ehmi}} Proto-Hellenic *ehmi, {{inh|grk-mar|ine-pro|*h₁ésmi}} Proto-Indo-European *h₁ésmi, {{cog|el|είμαι}} Greek είμαι (eímai), {{cog|sh|јесам}} Serbo-Croatian јесам Head templates: {{head|grk-mar|verb|||head=и́ми}} и́ми • (ími), {{grk-mar-verb|и́ми}} и́ми • (ími) Inflection templates: {{grk-mar-conj|ими|исы|эн|имас|исас|инны|имны|исны|итун|имнас|иснас|итан|-|-|-|-|-|-|ас исы|ас исас|имэнус}} Forms: и́ми [canonical], ími [romanization], irregular [table-tags], ими [first-person, present, singular], imi [first-person, present, singular], имны [first-person, imperfect, singular], imny [first-person, imperfect, singular], - [first-person, perfect, singular], ас ими [first-person, imperative, singular], as imi [first-person, imperative, singular], исы [present, second-person, singular], isy [present, second-person, singular], исны [imperfect, second-person, singular], isny [imperfect, second-person, singular], - [perfect, second-person, singular], ас исы [imperative, second-person, singular], as isy [imperative, second-person, singular], эн [present, singular, third-person], en [present, singular, third-person], итун [imperfect, singular, third-person], itun [imperfect, singular, third-person], - [perfect, singular, third-person], ас эн [imperative, singular, third-person], as en [imperative, singular, third-person], имас [first-person, plural, present], imas [first-person, plural, present], имнас [first-person, imperfect, plural], imnas [first-person, imperfect, plural], - [first-person, perfect, plural], ас имас [first-person, imperative, plural], as imas [first-person, imperative, plural], исас [plural, present, second-person], isas [plural, present, second-person], иснас [imperfect, plural, second-person], isnas [imperfect, plural, second-person], - [perfect, plural, second-person], ас исас [imperative, plural, second-person], as isas [imperative, plural, second-person], инны [plural, present, third-person], inny [plural, present, third-person], итан [imperfect, plural, third-person], itan [imperfect, plural, third-person], - [perfect, plural, third-person], ас инны [imperative, plural, third-person], as inny [imperative, plural, third-person], имэнус [participle, present], imenus [participle, present]
  1. (copulative) be Tags: copulative
    Sense id: en-ими-grk-mar-verb-RlmcW7XD Categories (other): Mariupol Greek entries with incorrect language header

Noun [Northern Khanty]

IPA: [imi] Forms: imi [romanization]
Etymology: From Proto-Khanty [Term?], from Proto-Uralic *imɜ. Cognates include Northern Sami ipmi. Etymology templates: {{inh|kca-nor|kca-pro|}} Proto-Khanty [Term?], {{inh|kca-nor|urj-pro|*imɜ}} Proto-Uralic *imɜ, {{cog|se|ipmi}} Northern Sami ipmi Head templates: {{head|kca-nor|noun}} ими (imi)
  1. woman Tags: Kazym
    Sense id: en-ими-kca-nor-noun-zy5b~x7w Categories (other): Kazym Khanty, Northern Khanty entries with incorrect language header

Pronoun [Old Church Slavonic]

Head templates: {{head|cu|pronoun form|g=f}} ими • (imi) f Inflection templates: {{cu-decl-of-и}}, {{cu-decl-det|acc_fd=и|acc_fp=ѩ|acc_fs=ѭ|acc_md=ꙗ|acc_mp=ѩ|acc_ms=и, нь|acc_nd=и|acc_np=ꙗ|acc_ns=ѥ|dat_fs=ѥи|dat_md=има|dat_mp=имъ|dat_ms=емоу|gen_fs=ѥѩ|gen_md=ѥю|gen_mp=ихъ|gen_ms=его|ins_fs=ѥѭ|ins_md=има|ins_mp=ими|ins_ms=имь|loc_fs=ѥи|loc_md=ѥю|loc_mp=ихъ|loc_ms=ѥмь|nom_fd=и|nom_fp=ѩ|nom_fs=ꙗ|nom_md=ꙗ|nom_mp=и|nom_ms=и|nom_nd=и|nom_np=ꙗ|nom_ns=ѥ}} Forms: imi [romanization], no-table-tags [table-tags], и [masculine, nominative, singular], ѥ [neuter, nominative, singular], [feminine, nominative, singular], и [accusative, masculine, singular], нь [accusative, masculine, singular], ѥ [accusative, neuter, singular], ѭ [accusative, feminine, singular], его [genitive, masculine, singular], его [genitive, neuter, singular], ѥѩ [feminine, genitive, singular], ѥмь [locative, masculine, singular], ѥмь [locative, neuter, singular], ѥи [feminine, locative, singular], емоу [dative, masculine, singular], емоу [dative, neuter, singular], ѥи [dative, feminine, singular], имь [instrumental, masculine, singular], имь [instrumental, neuter, singular], ѥѭ [feminine, instrumental, singular], no-table-tags [table-tags], [dual, masculine, nominative], и [dual, neuter, nominative], и [dual, feminine, nominative], [accusative, dual, masculine], и [accusative, dual, neuter], и [accusative, dual, feminine], ѥю [dual, genitive, masculine], ѥю [dual, genitive, neuter], ѥю [dual, feminine, genitive], ѥю [dual, locative, masculine], ѥю [dual, locative, neuter], ѥю [dual, feminine, locative], има [dative, dual, masculine], ima [dative, dual, masculine], има [dative, dual, neuter], ima [dative, dual, neuter], има [dative, dual, feminine], ima [dative, dual, feminine], има [dual, instrumental, masculine], ima [dual, instrumental, masculine], има [dual, instrumental, neuter], ima [dual, instrumental, neuter], има [dual, feminine, instrumental], ima [dual, feminine, instrumental], no-table-tags [table-tags], и [masculine, nominative, plural], [neuter, nominative, plural], ѩ [feminine, nominative, plural], ѩ [accusative, masculine, plural], [accusative, neuter, plural], ѩ [accusative, feminine, plural], ихъ [genitive, masculine, plural], ихъ [genitive, neuter, plural], ихъ [feminine, genitive, plural], ихъ [locative, masculine, plural], ихъ [locative, neuter, plural], ихъ [feminine, locative, plural], имъ [dative, masculine, plural], имъ [dative, neuter, plural], имъ [dative, feminine, plural], ими [instrumental, masculine, plural], ими [instrumental, neuter, plural], ими [feminine, instrumental, plural]
  1. them
    Sense id: en-ими-cu-pron-yajcM2lk
  2. instrumental plural of и (i) Tags: form-of, instrumental, plural Form of: и (extra: i)
    Sense id: en-ими-cu-pron-LcLqfWa5 Categories (other): Old Church Slavonic entries with incorrect language header Disambiguation of Old Church Slavonic entries with incorrect language header: 0 100

Pronoun [Russian]

IPA: [ˈimʲɪ], [ˈjimʲɪ] [dated, regional] Forms: и́ми [canonical], ími [romanization]
Head templates: {{head|ru|pronoun form|head=и́ми}} и́ми • (ími)
  1. instrumental of они́ (oní) Tags: form-of, instrumental Form of: они́ (extra: oní)
    Sense id: en-ими-ru-pron-TFi63KN5 Categories (other): Russian entries with incorrect language header Disambiguation of Russian entries with incorrect language header: 47 17 37
  2. instrumental of оне́ (oné) Tags: form-of, instrumental Form of: оне́ (extra: oné)
    Sense id: en-ими-ru-pron-KkoyAL8i
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: ни́ми (ními) (english: when used after a preposition)
Etymology number: 1

Verb [Russian]

IPA: [ɪˈmʲi] Forms: ими́ [canonical], imí [romanization]
Head templates: {{head|ru|verb form|head=ими́}} ими́ • (imí)
  1. second-person singular imperative perfective of ять (jatʹ) Tags: form-of, imperative, perfective, second-person, singular Form of: ять (extra: jatʹ)
    Sense id: en-ими-ru-verb-hco5Giq0
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Download JSON data for ими meaning in All languages combined (18.6kB)

{
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "ӣмӣ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "īmī",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "evn",
        "2": "verb",
        "head": "ӣмӣ",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "ӣмӣ • (īmī)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ӣмӣ"
      },
      "expansion": "ӣмӣ • (īmī)",
      "name": "evn-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ими"
  ],
  "lang": "Evenki",
  "lang_code": "evn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "80 12 8",
          "kind": "other",
          "name": "Evenki entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to enter"
      ],
      "id": "en-ими-evn-verb-K4opAeCO",
      "links": [
        [
          "enter",
          "enter"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to enter"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iːmiː/"
    }
  ],
  "word": "ими"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ӣмӣ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "īmī",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "evn",
        "2": "verb",
        "head": "ӣмӣ",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "ӣмӣ • (īmī)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ӣмӣ"
      },
      "expansion": "ӣмӣ • (īmī)",
      "name": "evn-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ими"
  ],
  "lang": "Evenki",
  "lang_code": "evn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to hear"
      ],
      "id": "en-ими-evn-verb-jqEb34OJ",
      "links": [
        [
          "hear",
          "hear"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to hear"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "to sound"
      ],
      "id": "en-ими-evn-verb-BkdNUC-g",
      "links": [
        [
          "sound",
          "sound"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to sound"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iːmiː/"
    }
  ],
  "word": "ими"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "grk-mar",
        "2": "grc",
        "3": "εἰμί"
      },
      "expansion": "Ancient Greek εἰμί (eimí)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grk-mar",
        "2": "grk-pro",
        "3": "*ehmi"
      },
      "expansion": "Proto-Hellenic *ehmi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grk-mar",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ésmi"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ésmi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "el",
        "2": "είμαι"
      },
      "expansion": "Greek είμαι (eímai)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "јесам"
      },
      "expansion": "Serbo-Croatian јесам",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Ancient Greek εἰμί (eimí), from Proto-Hellenic *ehmi, from Proto-Indo-European *h₁ésmi. Cognates include Greek είμαι (eímai), Serbo-Croatian јесам.",
  "forms": [
    {
      "form": "и́ми",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ími",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "grk-mar-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "имны",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imny",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ас ими",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "as imi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "исы",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "isy",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "исны",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "isny",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ас исы",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "as isy",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "эн",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "en",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "итун",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "itun",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ас эн",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "as en",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "имас",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "imas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "имнас",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imnas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ас имас",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "as imas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "исас",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "isas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "иснас",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "isnas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ас исас",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "as isas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "инны",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inny",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "итан",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "itan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ас инны",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "as inny",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "имэнус",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "imenus",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "grk-mar",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "",
        "head": "и́ми"
      },
      "expansion": "и́ми • (ími)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "и́ми"
      },
      "expansion": "и́ми • (ími)",
      "name": "grk-mar-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "и‧ми"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ими",
        "10": "имнас",
        "11": "иснас",
        "12": "итан",
        "13": "-",
        "14": "-",
        "15": "-",
        "16": "-",
        "17": "-",
        "18": "-",
        "19": "ас исы",
        "2": "исы",
        "20": "ас исас",
        "21": "имэнус",
        "3": "эн",
        "4": "имас",
        "5": "исас",
        "6": "инны",
        "7": "имны",
        "8": "исны",
        "9": "итун"
      },
      "name": "grk-mar-conj"
    }
  ],
  "lang": "Mariupol Greek",
  "lang_code": "grk-mar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Mariupol Greek entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "be"
      ],
      "id": "en-ими-grk-mar-verb-RlmcW7XD",
      "links": [
        [
          "copulative",
          "copular verb"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(copulative) be"
      ],
      "tags": [
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈ(j)imʲɪ]"
    }
  ],
  "word": "ими"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kca-nor",
        "2": "kca-pro",
        "3": ""
      },
      "expansion": "Proto-Khanty [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kca-nor",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*imɜ"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *imɜ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "ipmi"
      },
      "expansion": "Northern Sami ipmi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Khanty [Term?], from Proto-Uralic *imɜ. Cognates include Northern Sami ipmi.",
  "forms": [
    {
      "form": "imi",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kca-nor",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ими (imi)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Khanty",
  "lang_code": "kca-nor",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kazym Khanty",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Khanty entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "woman"
      ],
      "id": "en-ими-kca-nor-noun-zy5b~x7w",
      "links": [
        [
          "woman",
          "woman"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Kazym"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[imi]"
    }
  ],
  "word": "ими"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "imi",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cu-decl-of-и",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥ",
      "roman": "je",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "нь",
      "roman": "nĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥ",
      "roman": "je",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѭ",
      "roman": "jǫ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "его",
      "roman": "ego",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "его",
      "roman": "ego",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥѩ",
      "roman": "jeję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥмь",
      "roman": "jemĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥмь",
      "roman": "jemĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥи",
      "roman": "jei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "емоу",
      "roman": "emu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "емоу",
      "roman": "emu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥи",
      "roman": "jei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "имь",
      "roman": "imĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "имь",
      "roman": "imĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥѭ",
      "roman": "jejǫ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cu-decl-of-и",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "neuter",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cu-decl-of-и",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ѩ",
      "roman": "ję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ѩ",
      "roman": "ję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ѩ",
      "roman": "ję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "имъ",
      "roman": "imŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "имъ",
      "roman": "imŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "имъ",
      "roman": "imŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "roman": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "roman": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "roman": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cu",
        "2": "pronoun form",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "ими • (imi) f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "cu-decl-of-и"
    },
    {
      "args": {
        "acc_fd": "и",
        "acc_fp": "ѩ",
        "acc_fs": "ѭ",
        "acc_md": "ꙗ",
        "acc_mp": "ѩ",
        "acc_ms": "и, нь",
        "acc_nd": "и",
        "acc_np": "ꙗ",
        "acc_ns": "ѥ",
        "dat_fs": "ѥи",
        "dat_md": "има",
        "dat_mp": "имъ",
        "dat_ms": "емоу",
        "gen_fs": "ѥѩ",
        "gen_md": "ѥю",
        "gen_mp": "ихъ",
        "gen_ms": "его",
        "ins_fs": "ѥѭ",
        "ins_md": "има",
        "ins_mp": "ими",
        "ins_ms": "имь",
        "loc_fs": "ѥи",
        "loc_md": "ѥю",
        "loc_mp": "ихъ",
        "loc_ms": "ѥмь",
        "nom_fd": "и",
        "nom_fp": "ѩ",
        "nom_fs": "ꙗ",
        "nom_md": "ꙗ",
        "nom_mp": "и",
        "nom_ms": "и",
        "nom_nd": "и",
        "nom_np": "ꙗ",
        "nom_ns": "ѥ"
      },
      "name": "cu-decl-det"
    }
  ],
  "lang": "Old Church Slavonic",
  "lang_code": "cu",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "them"
      ],
      "id": "en-ими-cu-pron-yajcM2lk",
      "links": [
        [
          "them",
          "them"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 100",
          "kind": "other",
          "name": "Old Church Slavonic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "i",
          "word": "и"
        }
      ],
      "glosses": [
        "instrumental plural of и (i)"
      ],
      "id": "en-ими-cu-pron-LcLqfWa5",
      "links": [
        [
          "и",
          "и#Old Church Slavonic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "ими"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "и́ми",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ími",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "pronoun form",
        "head": "и́ми"
      },
      "expansion": "и́ми • (ími)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "47 17 37",
          "kind": "other",
          "name": "Russian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "oní",
          "word": "они́"
        }
      ],
      "glosses": [
        "instrumental of они́ (oní)"
      ],
      "id": "en-ими-ru-pron-TFi63KN5",
      "links": [
        [
          "они́",
          "они#Russian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "oné",
          "word": "оне́"
        }
      ],
      "glosses": [
        "instrumental of оне́ (oné)"
      ],
      "id": "en-ими-ru-pron-KkoyAL8i",
      "links": [
        [
          "оне́",
          "оне#Russian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "instrumental"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈimʲɪ]"
    },
    {
      "ipa": "[ˈjimʲɪ]",
      "tags": [
        "dated",
        "regional"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "when used after a preposition",
      "roman": "ními",
      "word": "ни́ми"
    }
  ],
  "word": "ими"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ими́",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "imí",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "verb form",
        "head": "ими́"
      },
      "expansion": "ими́ • (imí)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "jatʹ",
          "word": "ять"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular imperative perfective of ять (jatʹ)"
      ],
      "id": "en-ими-ru-verb-hco5Giq0",
      "links": [
        [
          "ять",
          "ять#Russian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɪˈmʲi]"
    }
  ],
  "word": "ими"
}
{
  "categories": [
    "Evenki entries with incorrect language header",
    "Evenki lemmas",
    "Evenki palindromes",
    "Evenki terms with IPA pronunciation",
    "Evenki verbs"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "ӣмӣ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "īmī",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "evn",
        "2": "verb",
        "head": "ӣмӣ",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "ӣмӣ • (īmī)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ӣмӣ"
      },
      "expansion": "ӣмӣ • (īmī)",
      "name": "evn-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ими"
  ],
  "lang": "Evenki",
  "lang_code": "evn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Evenki transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to enter"
      ],
      "links": [
        [
          "enter",
          "enter"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to enter"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iːmiː/"
    }
  ],
  "word": "ими"
}

{
  "categories": [
    "Evenki entries with incorrect language header",
    "Evenki lemmas",
    "Evenki palindromes",
    "Evenki terms with IPA pronunciation",
    "Evenki verbs"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ӣмӣ",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "īmī",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "evn",
        "2": "verb",
        "head": "ӣмӣ",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "ӣмӣ • (īmī)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ӣмӣ"
      },
      "expansion": "ӣмӣ • (īmī)",
      "name": "evn-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ими"
  ],
  "lang": "Evenki",
  "lang_code": "evn",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Evenki transitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to hear"
      ],
      "links": [
        [
          "hear",
          "hear"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to hear"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Evenki intransitive verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to sound"
      ],
      "links": [
        [
          "sound",
          "sound"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(intransitive) to sound"
      ],
      "tags": [
        "intransitive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iːmiː/"
    }
  ],
  "word": "ими"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "grk-mar",
        "2": "grc",
        "3": "εἰμί"
      },
      "expansion": "Ancient Greek εἰμί (eimí)",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grk-mar",
        "2": "grk-pro",
        "3": "*ehmi"
      },
      "expansion": "Proto-Hellenic *ehmi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grk-mar",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ésmi"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ésmi",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "el",
        "2": "είμαι"
      },
      "expansion": "Greek είμαι (eímai)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sh",
        "2": "јесам"
      },
      "expansion": "Serbo-Croatian јесам",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Ancient Greek εἰμί (eimí), from Proto-Hellenic *ehmi, from Proto-Indo-European *h₁ésmi. Cognates include Greek είμαι (eímai), Serbo-Croatian јесам.",
  "forms": [
    {
      "form": "и́ми",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ími",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "irregular",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "grk-mar-conj",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "имны",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imny",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ас ими",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "as imi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "исы",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "isy",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "исны",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "isny",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ас исы",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "as isy",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "эн",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "en",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "итун",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "itun",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ас эн",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "as en",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "имас",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "imas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "имнас",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imnas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ас имас",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "as imas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "исас",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "isas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "иснас",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "isnas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ас исас",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "as isas",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "инны",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "inny",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "итан",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "itan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "ас инны",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "as inny",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "имэнус",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "imenus",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle",
        "present"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "grk-mar",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "",
        "head": "и́ми"
      },
      "expansion": "и́ми • (ími)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "и́ми"
      },
      "expansion": "и́ми • (ími)",
      "name": "grk-mar-verb"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "и‧ми"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ими",
        "10": "имнас",
        "11": "иснас",
        "12": "итан",
        "13": "-",
        "14": "-",
        "15": "-",
        "16": "-",
        "17": "-",
        "18": "-",
        "19": "ас исы",
        "2": "исы",
        "20": "ас исас",
        "21": "имэнус",
        "3": "эн",
        "4": "имас",
        "5": "исас",
        "6": "инны",
        "7": "имны",
        "8": "исны",
        "9": "итун"
      },
      "name": "grk-mar-conj"
    }
  ],
  "lang": "Mariupol Greek",
  "lang_code": "grk-mar",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Mariupol Greek copulative verbs",
        "Mariupol Greek entries with incorrect language header",
        "Mariupol Greek lemmas",
        "Mariupol Greek palindromes",
        "Mariupol Greek terms derived from Ancient Greek",
        "Mariupol Greek terms derived from Proto-Hellenic",
        "Mariupol Greek terms derived from Proto-Indo-European",
        "Mariupol Greek terms inherited from Ancient Greek",
        "Mariupol Greek terms inherited from Proto-Hellenic",
        "Mariupol Greek terms inherited from Proto-Indo-European",
        "Mariupol Greek terms with IPA pronunciation",
        "Mariupol Greek verbs"
      ],
      "glosses": [
        "be"
      ],
      "links": [
        [
          "copulative",
          "copular verb"
        ],
        [
          "be",
          "be"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(copulative) be"
      ],
      "tags": [
        "copulative"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈ(j)imʲɪ]"
    }
  ],
  "word": "ими"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kca-nor",
        "2": "kca-pro",
        "3": ""
      },
      "expansion": "Proto-Khanty [Term?]",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kca-nor",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*imɜ"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *imɜ",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "ipmi"
      },
      "expansion": "Northern Sami ipmi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Khanty [Term?], from Proto-Uralic *imɜ. Cognates include Northern Sami ipmi.",
  "forms": [
    {
      "form": "imi",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kca-nor",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "ими (imi)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Khanty",
  "lang_code": "kca-nor",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kazym Khanty",
        "Northern Khanty entries with incorrect language header",
        "Northern Khanty lemmas",
        "Northern Khanty nouns",
        "Northern Khanty palindromes",
        "Northern Khanty terms derived from Proto-Khanty",
        "Northern Khanty terms derived from Proto-Uralic",
        "Northern Khanty terms inherited from Proto-Khanty",
        "Northern Khanty terms inherited from Proto-Uralic",
        "Northern Khanty terms with IPA pronunciation",
        "Proto-Khanty term requests"
      ],
      "glosses": [
        "woman"
      ],
      "links": [
        [
          "woman",
          "woman"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Kazym"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[imi]"
    }
  ],
  "word": "ими"
}

{
  "categories": [
    "Old Church Slavonic entries with incorrect language header",
    "Old Church Slavonic non-lemma forms",
    "Old Church Slavonic palindromes",
    "Old Church Slavonic pronoun forms"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "imi",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cu-decl-of-и",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥ",
      "roman": "je",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "нь",
      "roman": "nĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥ",
      "roman": "je",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѭ",
      "roman": "jǫ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "его",
      "roman": "ego",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "его",
      "roman": "ego",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥѩ",
      "roman": "jeję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥмь",
      "roman": "jemĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥмь",
      "roman": "jemĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥи",
      "roman": "jei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "емоу",
      "roman": "emu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "емоу",
      "roman": "emu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥи",
      "roman": "jei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "имь",
      "roman": "imĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "имь",
      "roman": "imĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥѭ",
      "roman": "jejǫ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cu-decl-of-и",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "neuter",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cu-decl-of-и",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ѩ",
      "roman": "ję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ѩ",
      "roman": "ję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ѩ",
      "roman": "ję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "имъ",
      "roman": "imŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "имъ",
      "roman": "imŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "имъ",
      "roman": "imŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "roman": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "roman": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "roman": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cu",
        "2": "pronoun form",
        "g": "f"
      },
      "expansion": "ими • (imi) f",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "cu-decl-of-и"
    },
    {
      "args": {
        "acc_fd": "и",
        "acc_fp": "ѩ",
        "acc_fs": "ѭ",
        "acc_md": "ꙗ",
        "acc_mp": "ѩ",
        "acc_ms": "и, нь",
        "acc_nd": "и",
        "acc_np": "ꙗ",
        "acc_ns": "ѥ",
        "dat_fs": "ѥи",
        "dat_md": "има",
        "dat_mp": "имъ",
        "dat_ms": "емоу",
        "gen_fs": "ѥѩ",
        "gen_md": "ѥю",
        "gen_mp": "ихъ",
        "gen_ms": "его",
        "ins_fs": "ѥѭ",
        "ins_md": "има",
        "ins_mp": "ими",
        "ins_ms": "имь",
        "loc_fs": "ѥи",
        "loc_md": "ѥю",
        "loc_mp": "ихъ",
        "loc_ms": "ѥмь",
        "nom_fd": "и",
        "nom_fp": "ѩ",
        "nom_fs": "ꙗ",
        "nom_md": "ꙗ",
        "nom_mp": "и",
        "nom_ms": "и",
        "nom_nd": "и",
        "nom_np": "ꙗ",
        "nom_ns": "ѥ"
      },
      "name": "cu-decl-det"
    }
  ],
  "lang": "Old Church Slavonic",
  "lang_code": "cu",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "them"
      ],
      "links": [
        [
          "them",
          "them"
        ]
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "i",
          "word": "и"
        }
      ],
      "glosses": [
        "instrumental plural of и (i)"
      ],
      "links": [
        [
          "и",
          "и#Old Church Slavonic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "ими"
}

{
  "categories": [
    "Russian 2-syllable words",
    "Russian entries with incorrect language header",
    "Russian non-lemma forms",
    "Russian palindromes",
    "Russian pronoun forms",
    "Russian terms with IPA pronunciation",
    "Russian verb forms"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "forms": [
    {
      "form": "и́ми",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ími",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "pronoun form",
        "head": "и́ми"
      },
      "expansion": "и́ми • (ími)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "oní",
          "word": "они́"
        }
      ],
      "glosses": [
        "instrumental of они́ (oní)"
      ],
      "links": [
        [
          "они́",
          "они#Russian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "oné",
          "word": "оне́"
        }
      ],
      "glosses": [
        "instrumental of оне́ (oné)"
      ],
      "links": [
        [
          "оне́",
          "оне#Russian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "instrumental"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈimʲɪ]"
    },
    {
      "ipa": "[ˈjimʲɪ]",
      "tags": [
        "dated",
        "regional"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "english": "when used after a preposition",
      "roman": "ními",
      "word": "ни́ми"
    }
  ],
  "word": "ими"
}

{
  "categories": [
    "Russian 2-syllable words",
    "Russian entries with incorrect language header",
    "Russian non-lemma forms",
    "Russian palindromes",
    "Russian terms with IPA pronunciation",
    "Russian verb forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "ими́",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "imí",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "verb form",
        "head": "ими́"
      },
      "expansion": "ими́ • (imí)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Russian",
  "lang_code": "ru",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "jatʹ",
          "word": "ять"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular imperative perfective of ять (jatʹ)"
      ],
      "links": [
        [
          "ять",
          "ять#Russian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "imperative",
        "perfective",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɪˈmʲi]"
    }
  ],
  "word": "ими"
}
{
  "called_from": "inflection/2530",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Mariupol Greek]; cleaned text: ^(*)) The future tense is formed using the particle дъа (ða) with the present tense inflections. ^(**)) The subjunctive mood is formed using the particle на (na) with the indicative inflections. ^(***)) The irrealis mood is formed using the particle ан (an) with the indicative inflections., style: width:20%; background:#00ccff;font-size:smaller;text-align:left;////NodeKind.TABLE_CELL",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Mariupol Greek",
  "subsection": "verb",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Nominative",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Accusative",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Genitive",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Locative",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Dative",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Instrumental",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Nominative",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Accusative",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Genitive",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Locative",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Dative",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Instrumental",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Nominative",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Accusative",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Genitive",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Locative",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Dative",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Instrumental",
  "path": [
    "ими"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ими",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-04 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e9e0a99 and db5a844). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.