"imi" meaning in All languages combined

See imi on Wiktionary

Pronoun [Albanian]

IPA: /iˈmi/
Etymology: Variant of im. Head templates: {{head|sq|pronoun}} imi Forms: no-table-tags [table-tags], imi [masculine, nominative, singular], imja [feminine, nominative, singular], të mitë [masculine, nominative, plural], të miat [feminine, nominative, plural], timin [accusative, masculine, singular], timen [accusative, feminine, singular], të mitë [accusative, masculine, plural], të miat [accusative, feminine, plural], timit [ablative, dative, genitive, masculine, singular], simes [ablative, dative, feminine, genitive, singular], të mive [ablative, dative, genitive, masculine, plural], të miave [ablative, dative, feminine, genitive, plural]
  1. mine
    Sense id: en-imi-sq-pron-P9MFQv4~ Categories (other): Albanian entries with incorrect language header, Albanian pronouns Related terms: im, ynë, yni, yt, juaj, yti, juaji, i tij, i tyre, i tiji, i tyri, i saj, i saji, i vet, i veti

Verb [Finnish]

IPA: /ˈimi/, [ˈimi]
Rhymes: -imi Head templates: {{head|fi|verb form}} imi
  1. third-person singular past indicative of imeä Tags: form-of, indicative, past, singular, third-person Form of: imeä

Noun [Hdi]

Etymology: Ultimately from Proto-Chadic *ymn. Etymology templates: {{inh|xed|cdc-pro|*ymn}} Proto-Chadic *ymn Head templates: {{head|xed|noun}} imi
  1. water
    Sense id: en-imi-xed-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Hdi entries with incorrect language header

Noun [Igbo]

IPA: /í.mí/ Forms: ímí [canonical]
Etymology: From Proto-Igboid *é-mî. Cognate with Ekpeye émì, Ogbah ímì, Ezaa ímí, Izi ímí, Ukwuani-Aboh-Ndoni ímí. Further cognates include Proto-Yoruboid *ɪ́-ŋmʊ̃́ (Yoruba imú). Etymology templates: {{inh|ig|alv-igb-pro|*é-mî}} Proto-Igboid *é-mî, {{cog|ekp|émì}} Ekpeye émì, {{cog|ogc|ímì}} Ogbah ímì, {{cog|eza|ímí}} Ezaa ímí, {{cog|izz|ímí}} Izi ímí, {{cog|ukw|ímí}} Ukwuani-Aboh-Ndoni ímí, {{cog|alv-yrd-pro|*ɪ́-ŋmʊ̃́}} Proto-Yoruboid *ɪ́-ŋmʊ̃́, {{cog|yo|imú}} Yoruba imú Head templates: {{head|ig|noun|head=ímí}} ímí, {{ig-pos|noun|ímí}} ímí, {{ig-noun|ímí}} ímí
  1. (anatomy) nose Categories (topical): Anatomy
    Sense id: en-imi-ig-noun-134iEj5k Categories (other): Igbo entries with incorrect language header Topics: anatomy, medicine, sciences

Noun [Ingrian]

IPA: /ˈimi/ [Ala-Laukaa], [ˈimi] [Ala-Laukaa], /ˈimi/ [Soikkola], [ˈimi] [Soikkola]
Rhymes: -imi Etymology: Probably a contamination of nimi and Russian имя (imja). Etymology templates: {{ncog|ru|имя}} Russian имя (imja) Head templates: {{head|izh|noun}} imi Forms: no-table-tags [table-tags], imi [nominative, singular], imet [nominative, plural], imen [genitive, singular], immiin [genitive, plural], imilöin [genitive, plural], immiä [partitive, singular], imijä [partitive, plural], imilöjä [partitive, plural], immee [illative, singular], immii [illative, plural], imilöihe [illative, plural], imes [inessive, singular], imis [inessive, plural], imilöis [inessive, plural], imest [elative, singular], imist [elative, plural], imilöist [elative, plural], imelle [allative, singular], imille [allative, plural], imilöille [allative, plural], imel [adessive, singular], imil [adessive, plural], imilöil [adessive, plural], imelt [ablative, singular], imilt [ablative, plural], imilöilt [ablative, plural], imeks [singular, translative], imiks [plural, translative], imilöiks [plural, translative], imennä [essive, singular], immeen [essive, singular], iminnä [essive, plural], imilöinnä [essive, plural], immiin [essive, plural], imilöin [essive, plural], iment [exessive, singular], imint [exessive, plural], imilöint [exessive, plural]
  1. Synonym of nimi (“name”) Synonyms: nimi [synonym, synonym-of]
    Sense id: en-imi-izh-noun-CU9bUR71 Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header

Adjective [Italian]

IPA: /ˈi.mi/
Rhymes: -imi Head templates: {{head|it|adjective form}} imi
  1. masculine plural of imo Tags: form-of, masculine, plural Form of: imo

Romanization [Japanese]

Head templates: {{head|ja|romanization|head=|sc=Latn}} imi
  1. Rōmaji transcription of いみ Tags: Rōmaji, alt-of, romanization Alternative form of: いみ

Noun [Kapampangan]

Head templates: {{pam-noun}} imi
  1. urine, pee

Noun [Lamang]

Etymology: Ultimately from Proto-Chadic *ymn. Etymology templates: {{inh|hia|cdc-pro|*ymn}} Proto-Chadic *ymn Head templates: {{head|hia|noun}} imi
  1. water
    Sense id: en-imi-hia-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Lamang entries with incorrect language header

Adjective [Latin]

Forms: īmī [canonical]
Head templates: {{head|la|adjective form|head=īmī}} īmī
  1. inflection of īmus:
    nominative/vocative masculine plural
    Tags: form-of, masculine, nominative, plural, vocative
    Sense id: en-imi-la-adj-h0Pcndmq Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 50 50
  2. inflection of īmus:
    genitive masculine/neuter singular
    Tags: form-of, genitive, masculine, neuter, singular
    Sense id: en-imi-la-adj-od~1akTF Categories (other): Latin entries with incorrect language header Disambiguation of Latin entries with incorrect language header: 50 50

Noun [Nakame]

Head templates: {{head|nib|noun}} imi
  1. (Sikalan, Sokam, Wasin, Dzenzen) water Synonyms: ime [Gufin], imɛ̃ (Popof), imẽ (Munguleng)
    Sense id: en-imi-nib-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Nakame entries with incorrect language header

Noun [Northern Sami]

IPA: /ˈimiː/ [Kautokeino]
Head templates: {{head|se|noun form}} imi
  1. accusative/genitive singular of ipmi Tags: accusative, form-of, genitive, singular Form of: ipmi
    Sense id: en-imi-se-noun-7J0k5fTJ Categories (other): Northern Sami entries with incorrect language header

Adjective [Norwegian Nynorsk]

Head templates: {{head|nn|adjective form}} imi
  1. (non-standard since 2012) neuter of imen Tags: form-of, neuter, nonstandard Form of: imen
    Sense id: en-imi-nn-adj-yHZHzpyf
  2. (non-standard since 2012) feminine of imen Tags: feminine, form-of, nonstandard Form of: imen
    Sense id: en-imi-nn-adj-InvxmXzw
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Norwegian Nynorsk]

Head templates: {{head|nn|noun form|g=n|head=}} imi n, {{nn-noun-form|n}} imi n
  1. (non-standard since 2012) definite plural of im Tags: definite, form-of, neuter, nonstandard, plural Form of: im
    Sense id: en-imi-nn-noun-ttxvRja4
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Romanization [Okinawan]

Head templates: {{head|ryu|romanization|head=|sc=Latn}} imi
  1. Rōmaji transcription of いみ Tags: Rōmaji, alt-of, romanization Alternative form of: いみ

Verb [Romanian]

IPA: [imʲ]
Head templates: {{head|ro|verb form}} imi
  1. second-person singular present indicative/subjunctive of ima Tags: form-of, indicative, present, second-person, singular, subjunctive Form of: ima
    Sense id: en-imi-ro-verb-I66Y1uo6 Categories (other): Romanian entries with incorrect language header

Noun [Tagalog]

IPA: /ʔiˈmiʔ/ [Standard-Tagalog], [ʔɪˈmiʔ] [Standard-Tagalog] Forms: imî [canonical], ᜁᜋᜒ [Baybayin]
Rhymes: -iʔ Head templates: {{tl-noun|imî|b=+}} imî (Baybayin spelling ᜁᜋᜒ)
  1. cry of goats

Pronoun [Tetum]

Etymology: From Proto-Malayo-Polynesian *imu. Etymology templates: {{inh|tet|poz-pro|*imu}} Proto-Malayo-Polynesian *imu Head templates: {{head|tet|pronoun}} imi
  1. you
    Sense id: en-imi-tet-pron-uwNHpGjZ Categories (other): Tetum entries with incorrect language header, Tetum pronouns

Pronoun [Welsh]

IPA: /ˈɪmi/
Head templates: {{head|cy|prepositional pronoun}} imi
  1. (literary) first-person singular of i Tags: first-person, form-of, literary, singular Form of: i Synonyms: im, i mi
    Sense id: en-imi-cy-pron-voJtL02Z Categories (other): Welsh entries with incorrect language header, Welsh prepositional pronouns

Pronoun [West Makian]

IPA: /ˈi.mi/ Forms: mi [possessive, prefix]
Etymology: Possibly sharing the same stem as Ternate ngomi. Etymology templates: {{cog|tft|ngomi}} Ternate ngomi Head templates: {{head|mqs|pronoun|possessive prefix|mi||-|head=}} imi (possessive prefix mi), {{mqs-pronoun|p=mi}} imi (possessive prefix mi)
  1. first-person plural exclusive pronoun, we
    Sense id: en-imi-mqs-pron-Wnuwl~qJ Categories (other): West Makian entries with incorrect language header, West Makian links with redundant wikilinks, West Makian pronouns, West Makian terms in nonstandard scripts Related terms: de, ti, ni, me, mVan, dVinan, ene, nV, mi, ini, fi, eme, di, V indicates the expected assimilated vowel of the following noun, following standard West Makian vowel harmony

Noun [Yoruba]

IPA: /ī.mĩ́/ Forms: imí [canonical]
Etymology: From i- (“nominalizing prefix”) + mí (“to breathe; to give life to”). Doublet of ẹ̀mí, èmí, and ìmí. Cognate with Olukumi imí Etymology templates: {{af|yo|i-|mí|id1=nominalizing prefix|t1=nominalizing prefix|t2=to breathe; to give life to}} i- (“nominalizing prefix”) + mí (“to breathe; to give life to”), {{doublet|yo|ẹ̀mí|èmí|ìmí}} Doublet of ẹ̀mí, èmí, and ìmí, {{cog|ulb|imí}} Olukumi imí Head templates: {{head|yo|noun|head=imí|head2=}} imí, {{yo-pos|noun|imí|}} imí, {{yo-noun|imí}} imí
  1. (Ekiti, Ondo) strength, power Tags: Ekiti Synonyms: agbára, okun Derived forms: Ifámímíkòmí (english: Yoruba name meaning "Ifa bestowed me with strength")
    Sense id: en-imi-yo-noun-JxQgMxcd Categories (other): Ekiti Yoruba, Ondo Yoruba, Yoruba entries with incorrect language header, Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix) Disambiguation of Yoruba entries with incorrect language header: 23 19 20 20 18 Disambiguation of Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix): 26 18 21 21 14
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Yoruba]

IPA: /ī.mĩ́/ Forms: imí [canonical]
Etymology: Possibly euphemistic Head templates: {{head|yo|noun|head=imí|head2=}} imí, {{yo-pos|noun|imí|}} imí, {{yo-noun|imí}} imí
  1. feces, excrement Synonyms: ìgbẹ́, iyín, iwín, ìṣu Derived forms: imí-ọjọ́ (english: sulphur), yímíyímí (english: dung beetle), imí òṣùmàrè (english: sulphur, phosphorus)
    Sense id: en-imi-yo-noun-7v6ZLTVd Categories (other): Yoruba entries with incorrect language header, Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix) Disambiguation of Yoruba entries with incorrect language header: 23 19 20 20 18 Disambiguation of Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix): 26 18 21 21 14
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Yoruba]

IPA: /ì.mĩ̀/ Forms: ìmì [canonical]
Etymology: From ì- (“nominalizing prefix”) + mì (“to swallow”) Etymology templates: {{af|yo|ì-|mì|id1=nominalizing prefix|t1=nominalizing prefix|t2=to swallow}} ì- (“nominalizing prefix”) + mì (“to swallow”) Head templates: {{head|yo|noun|head=ìmì|head2=}} ìmì, {{yo-pos|noun|ìmì|}} ìmì, {{yo-noun|ìmì}} ìmì
  1. the act of swallowing
    Sense id: en-imi-yo-noun-2yKq7mCh Categories (other): Yoruba entries with incorrect language header, Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix) Disambiguation of Yoruba entries with incorrect language header: 23 19 20 20 18 Disambiguation of Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix): 26 18 21 21 14
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3

Noun [Yoruba]

IPA: /ì.mĩ́/ Forms: ìmí [canonical]
Etymology: From ì- (“nominalizing prefix”) + mí (“to breath”). Doublet of ẹ̀mí, èmí, and imí Etymology templates: {{af|yo|ì-|mí|id1=nominalizing prefix|t1=nominalizing prefix|t2=to breath}} ì- (“nominalizing prefix”) + mí (“to breath”), {{doublet|yo|ẹ̀mí|èmí|imí}} Doublet of ẹ̀mí, èmí, and imí Head templates: {{head|yo|noun|head=ìmí|head2=}} ìmí, {{yo-pos|noun|ìmí|}} ìmí, {{yo-noun|ìmí}} ìmí
  1. the act of breathing
    Sense id: en-imi-yo-noun-VSE8B4YK Categories (other): Yoruba entries with incorrect language header, Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix) Disambiguation of Yoruba entries with incorrect language header: 23 19 20 20 18 Disambiguation of Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix): 26 18 21 21 14
  2. respiration
    Sense id: en-imi-yo-noun-6Pd6tYio Categories (other): Yoruba entries with incorrect language header, Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix) Disambiguation of Yoruba entries with incorrect language header: 23 19 20 20 18 Disambiguation of Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix): 26 18 21 21 14
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: ẹ̀yà-ara ìmí (english: respiratory system)
Etymology number: 4

Inflected forms

Alternative forms

Download JSONL data for imi meaning in All languages combined (28.5kB)

{
  "etymology_text": "Variant of im.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sq-possessive/imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "të mitë",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "të miat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "timin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "timen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "të mitë",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "të miat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "timit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dative",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "simes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "të mive",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dative",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "të miave",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Albanian pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "This book is mine.",
          "text": "Ky libër është imi.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "These books are mine.",
          "text": "Këta libra janë të mitë.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mine"
      ],
      "id": "en-imi-sq-pron-P9MFQv4~",
      "links": [
        [
          "mine",
          "mine"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "im"
        },
        {
          "word": "ynë"
        },
        {
          "word": "yni"
        },
        {
          "word": "yt"
        },
        {
          "word": "juaj"
        },
        {
          "word": "yti"
        },
        {
          "word": "juaji"
        },
        {
          "word": "i tij"
        },
        {
          "word": "i tyre"
        },
        {
          "word": "i tiji"
        },
        {
          "word": "i tyri"
        },
        {
          "word": "i saj"
        },
        {
          "word": "i saji"
        },
        {
          "word": "i vet"
        },
        {
          "word": "i veti"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iˈmi/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with language name categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with language name categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "imeä"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular past indicative of imeä"
      ],
      "id": "en-imi-fi-verb-Ppf8vyqt",
      "links": [
        [
          "imeä",
          "imeä#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈimi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈimi]"
    },
    {
      "rhymes": "-imi"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xed",
        "2": "cdc-pro",
        "3": "*ymn"
      },
      "expansion": "Proto-Chadic *ymn",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Proto-Chadic *ymn.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xed",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hdi",
  "lang_code": "xed",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hdi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-imi-xed-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ig",
        "2": "alv-igb-pro",
        "3": "*é-mî"
      },
      "expansion": "Proto-Igboid *é-mî",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ekp",
        "2": "émì"
      },
      "expansion": "Ekpeye émì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ogc",
        "2": "ímì"
      },
      "expansion": "Ogbah ímì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eza",
        "2": "ímí"
      },
      "expansion": "Ezaa ímí",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izz",
        "2": "ímí"
      },
      "expansion": "Izi ímí",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ukw",
        "2": "ímí"
      },
      "expansion": "Ukwuani-Aboh-Ndoni ímí",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "alv-yrd-pro",
        "2": "*ɪ́-ŋmʊ̃́"
      },
      "expansion": "Proto-Yoruboid *ɪ́-ŋmʊ̃́",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "imú"
      },
      "expansion": "Yoruba imú",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Igboid *é-mî. Cognate with Ekpeye émì, Ogbah ímì, Ezaa ímí, Izi ímí, Ukwuani-Aboh-Ndoni ímí. Further cognates include Proto-Yoruboid *ɪ́-ŋmʊ̃́ (Yoruba imú).",
  "forms": [
    {
      "form": "ímí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ig",
        "2": "noun",
        "head": "ímí"
      },
      "expansion": "ímí",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "ímí"
      },
      "expansion": "ímí",
      "name": "ig-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ímí"
      },
      "expansion": "ímí",
      "name": "ig-noun"
    }
  ],
  "lang": "Igbo",
  "lang_code": "ig",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Igbo entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "ig",
          "name": "Anatomy",
          "orig": "ig:Anatomy",
          "parents": [
            "Biology",
            "Medicine",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "nose"
      ],
      "id": "en-imi-ig-noun-134iEj5k",
      "links": [
        [
          "anatomy",
          "anatomy"
        ],
        [
          "nose",
          "nose"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(anatomy) nose"
      ],
      "topics": [
        "anatomy",
        "medicine",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/í.mí/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "имя"
      },
      "expansion": "Russian имя (imja)",
      "name": "ncog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably a contamination of nimi and Russian имя (imja).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/lehti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/lehti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "immiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "immiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imijä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöjä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "immee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "immii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "imiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "imennä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "immeen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iminnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "immiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iment",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "i‧mi"
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of nimi (“name”)"
      ],
      "id": "en-imi-izh-noun-CU9bUR71",
      "links": [
        [
          "nimi",
          "nimi#Ingrian"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "extra": "name",
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "nimi"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈimi/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈimi]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈimi/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈimi]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-imi"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ì‧mi"
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Italian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Italian links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "imo"
        }
      ],
      "glosses": [
        "masculine plural of imo"
      ],
      "id": "en-imi-it-adj-rhmk~LuF",
      "links": [
        [
          "imo",
          "imo#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈi.mi/"
    },
    {
      "rhymes": "-imi"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "いみ"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese terms with non-redundant manual script codes",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of いみ"
      ],
      "id": "en-imi-ja-romanization-34L2dEPg",
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "いみ",
          "いみ#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "imi",
      "name": "pam-noun"
    }
  ],
  "lang": "Kapampangan",
  "lang_code": "pam",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kapampangan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kapampangan terms without pronunciation template",
          "parents": [
            "Pronunciation templates",
            "Templates"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "urine, pee"
      ],
      "id": "en-imi-pam-noun-TciuWNeO",
      "links": [
        [
          "urine",
          "urine"
        ],
        [
          "pee",
          "pee"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hia",
        "2": "cdc-pro",
        "3": "*ymn"
      },
      "expansion": "Proto-Chadic *ymn",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Proto-Chadic *ymn.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hia",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lamang",
  "lang_code": "hia",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Lamang entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-imi-hia-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "īmī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "adjective form",
        "head": "īmī"
      },
      "expansion": "īmī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of īmus:",
        "nominative/vocative masculine plural"
      ],
      "id": "en-imi-la-adj-h0Pcndmq",
      "links": [
        [
          "īmus",
          "imus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Latin entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "inflection of īmus:",
        "genitive masculine/neuter singular"
      ],
      "id": "en-imi-la-adj-od~1akTF",
      "links": [
        [
          "īmus",
          "imus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nib",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Nakame",
  "lang_code": "nib",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Nakame entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-imi-nib-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Sikalan, Sokam, Wasin, Dzenzen) water"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "tags": [
            "Gufin"
          ],
          "word": "ime"
        },
        {
          "roman": "Popof",
          "word": "imɛ̃"
        },
        {
          "roman": "Munguleng",
          "word": "imẽ"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Northern Sami entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ipmi"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accusative/genitive singular of ipmi"
      ],
      "id": "en-imi-se-noun-7J0k5fTJ",
      "links": [
        [
          "ipmi",
          "ipmi#Northern Sami"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈimiː/",
      "tags": [
        "Kautokeino"
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "noun form",
        "g": "n",
        "head": ""
      },
      "expansion": "imi n",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "expansion": "imi n",
      "name": "nn-noun-form"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "im"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite plural of im"
      ],
      "id": "en-imi-nn-noun-ttxvRja4",
      "links": [
        [
          "im",
          "im#Norwegian Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) definite plural of im"
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "neuter",
        "nonstandard",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "imen"
        }
      ],
      "glosses": [
        "neuter of imen"
      ],
      "id": "en-imi-nn-adj-yHZHzpyf",
      "links": [
        [
          "imen",
          "imen#Norwegian Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) neuter of imen"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "neuter",
        "nonstandard"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "imen"
        }
      ],
      "glosses": [
        "feminine of imen"
      ],
      "id": "en-imi-nn-adj-InvxmXzw",
      "links": [
        [
          "imen",
          "imen#Norwegian Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) feminine of imen"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "nonstandard"
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ryu",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Okinawan",
  "lang_code": "ryu",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "いみ"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Okinawan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Okinawan romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Okinawan terms with non-redundant manual script codes",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of いみ"
      ],
      "id": "en-imi-ryu-romanization-34L2dEPg",
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "いみ",
          "いみ#Okinawan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Romanian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ima"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present indicative/subjunctive of ima"
      ],
      "id": "en-imi-ro-verb-I66Y1uo6",
      "links": [
        [
          "ima",
          "ima#Romanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[imʲ]"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "imî",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜁᜋᜒ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "imî",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "imî (Baybayin spelling ᜁᜋᜒ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "i‧mi"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with Baybayin script",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with maragsa pronunciation",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tagalog terms with missing Baybayin script entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "cry of goats"
      ],
      "id": "en-imi-tl-noun-UYQV8Obb",
      "links": [
        [
          "cry",
          "cry"
        ],
        [
          "goat",
          "goat"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔiˈmiʔ/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʔɪˈmiʔ]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-iʔ"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tet",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*imu"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *imu",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *imu.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tet",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tetum",
  "lang_code": "tet",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tetum entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tetum pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "you"
      ],
      "id": "en-imi-tet-pron-uwNHpGjZ",
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "prepositional pronoun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Welsh entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Welsh prepositional pronouns",
          "parents": [
            "Prepositional pronouns",
            "Prepositions",
            "Pronoun forms",
            "Lemmas",
            "Non-lemma forms",
            "Pronouns"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "i"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular of i"
      ],
      "id": "en-imi-cy-pron-voJtL02Z",
      "links": [
        [
          "i",
          "i#Welsh"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(literary) first-person singular of i"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "im"
        },
        {
          "word": "i mi"
        }
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "literary",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɪmi/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tft",
        "2": "ngomi"
      },
      "expansion": "Ternate ngomi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly sharing the same stem as Ternate ngomi.",
  "forms": [
    {
      "form": "mi",
      "tags": [
        "possessive",
        "prefix"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mqs",
        "2": "pronoun",
        "3": "possessive prefix",
        "4": "mi",
        "5": "",
        "6": "-",
        "head": ""
      },
      "expansion": "imi (possessive prefix mi)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "p": "mi"
      },
      "expansion": "imi (possessive prefix mi)",
      "name": "mqs-pronoun"
    }
  ],
  "lang": "West Makian",
  "lang_code": "mqs",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "West Makian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "West Makian links with redundant wikilinks",
          "parents": [
            "Links with redundant wikilinks",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "West Makian pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "West Makian terms in nonstandard scripts",
          "parents": [
            "Terms in nonstandard scripts",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person plural exclusive pronoun, we"
      ],
      "id": "en-imi-mqs-pron-Wnuwl~qJ",
      "links": [
        [
          "we",
          "we"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "de"
        },
        {
          "word": "ti"
        },
        {
          "word": "ni"
        },
        {
          "word": "me"
        },
        {
          "word": "mVan"
        },
        {
          "word": "dVinan"
        },
        {
          "word": "ene"
        },
        {
          "word": "nV"
        },
        {
          "word": "mi"
        },
        {
          "word": "ini"
        },
        {
          "word": "fi"
        },
        {
          "word": "eme"
        },
        {
          "word": "di"
        },
        {
          "word": "V indicates the expected assimilated vowel of the following noun"
        },
        {
          "word": "following standard West Makian vowel harmony"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈi.mi/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "i-",
        "3": "mí",
        "id1": "nominalizing prefix",
        "t1": "nominalizing prefix",
        "t2": "to breathe; to give life to"
      },
      "expansion": "i- (“nominalizing prefix”) + mí (“to breathe; to give life to”)",
      "name": "af"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "ẹ̀mí",
        "3": "èmí",
        "4": "ìmí"
      },
      "expansion": "Doublet of ẹ̀mí, èmí, and ìmí",
      "name": "doublet"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ulb",
        "2": "imí"
      },
      "expansion": "Olukumi imí",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From i- (“nominalizing prefix”) + mí (“to breathe; to give life to”). Doublet of ẹ̀mí, èmí, and ìmí. Cognate with Olukumi imí",
  "forms": [
    {
      "form": "imí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "imí",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "imí",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "imí",
        "3": ""
      },
      "expansion": "imí",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "imí"
      },
      "expansion": "imí",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ekiti Yoruba",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ondo Yoruba",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "23 19 20 20 18",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "26 18 21 21 14",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix)",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "english": "Yoruba name meaning \"Ifa bestowed me with strength\"",
          "word": "Ifámímíkòmí"
        }
      ],
      "glosses": [
        "strength, power"
      ],
      "id": "en-imi-yo-noun-JxQgMxcd",
      "links": [
        [
          "strength",
          "strength"
        ],
        [
          "power",
          "power"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Ekiti, Ondo) strength, power"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "agbára"
        },
        {
          "word": "okun"
        }
      ],
      "tags": [
        "Ekiti"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ī.mĩ́/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_text": "Possibly euphemistic",
  "forms": [
    {
      "form": "imí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "imí",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "imí",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "imí",
        "3": ""
      },
      "expansion": "imí",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "imí"
      },
      "expansion": "imí",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "23 19 20 20 18",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "26 18 21 21 14",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix)",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "english": "sulphur",
          "word": "imí-ọjọ́"
        },
        {
          "english": "dung beetle",
          "word": "yímíyímí"
        },
        {
          "english": "sulphur, phosphorus",
          "word": "imí òṣùmàrè"
        }
      ],
      "glosses": [
        "feces, excrement"
      ],
      "id": "en-imi-yo-noun-7v6ZLTVd",
      "links": [
        [
          "feces",
          "feces"
        ],
        [
          "excrement",
          "excrement"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ìgbẹ́"
        },
        {
          "word": "iyín"
        },
        {
          "word": "iwín"
        },
        {
          "word": "ìṣu"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ī.mĩ́/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "ì-",
        "3": "mì",
        "id1": "nominalizing prefix",
        "t1": "nominalizing prefix",
        "t2": "to swallow"
      },
      "expansion": "ì- (“nominalizing prefix”) + mì (“to swallow”)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From ì- (“nominalizing prefix”) + mì (“to swallow”)",
  "forms": [
    {
      "form": "ìmì",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "ìmì",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "ìmì",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "ìmì",
        "3": ""
      },
      "expansion": "ìmì",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ìmì"
      },
      "expansion": "ìmì",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "23 19 20 20 18",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "26 18 21 21 14",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix)",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the act of swallowing"
      ],
      "id": "en-imi-yo-noun-2yKq7mCh",
      "links": [
        [
          "swallowing",
          "swallowing"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ì.mĩ̀/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "respiratory system",
      "word": "ẹ̀yà-ara ìmí"
    }
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "ì-",
        "3": "mí",
        "id1": "nominalizing prefix",
        "t1": "nominalizing prefix",
        "t2": "to breath"
      },
      "expansion": "ì- (“nominalizing prefix”) + mí (“to breath”)",
      "name": "af"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "ẹ̀mí",
        "3": "èmí",
        "4": "imí"
      },
      "expansion": "Doublet of ẹ̀mí, èmí, and imí",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "From ì- (“nominalizing prefix”) + mí (“to breath”). Doublet of ẹ̀mí, èmí, and imí",
  "forms": [
    {
      "form": "ìmí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "ìmí",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "ìmí",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "ìmí",
        "3": ""
      },
      "expansion": "ìmí",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ìmí"
      },
      "expansion": "ìmí",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "23 19 20 20 18",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "26 18 21 21 14",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix)",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "the act of breathing"
      ],
      "id": "en-imi-yo-noun-VSE8B4YK",
      "links": [
        [
          "breathing",
          "breathing"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "23 19 20 20 18",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "26 18 21 21 14",
          "kind": "other",
          "name": "Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix)",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "respiration"
      ],
      "id": "en-imi-yo-noun-6Pd6tYio",
      "links": [
        [
          "respiration",
          "respiration"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ì.mĩ́/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}
{
  "etymology_text": "Variant of im.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sq-possessive/imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "të mitë",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "të miat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "timin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "timen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "të mitë",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "të miat",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "timit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dative",
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "simes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "të mive",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dative",
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "të miave",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "dative",
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "im"
    },
    {
      "word": "ynë"
    },
    {
      "word": "yni"
    },
    {
      "word": "yt"
    },
    {
      "word": "juaj"
    },
    {
      "word": "yti"
    },
    {
      "word": "juaji"
    },
    {
      "word": "i tij"
    },
    {
      "word": "i tyre"
    },
    {
      "word": "i tiji"
    },
    {
      "word": "i tyri"
    },
    {
      "word": "i saj"
    },
    {
      "word": "i saji"
    },
    {
      "word": "i vet"
    },
    {
      "word": "i veti"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Albanian 2-syllable words",
        "Albanian entries with incorrect language header",
        "Albanian lemmas",
        "Albanian palindromes",
        "Albanian pronouns",
        "Albanian terms with IPA pronunciation",
        "Albanian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "This book is mine.",
          "text": "Ky libër është imi.",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "These books are mine.",
          "text": "Këta libra janë të mitë.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "mine"
      ],
      "links": [
        [
          "mine",
          "mine"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/iˈmi/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish 2-syllable words",
        "Finnish entries with incorrect language header",
        "Finnish entries with language name categories using raw markup",
        "Finnish non-lemma forms",
        "Finnish palindromes",
        "Finnish terms with IPA pronunciation",
        "Finnish three-letter words",
        "Finnish verb forms",
        "Rhymes:Finnish/imi",
        "Rhymes:Finnish/imi/2 syllables"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "imeä"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular past indicative of imeä"
      ],
      "links": [
        [
          "imeä",
          "imeä#Finnish"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈimi/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈimi]"
    },
    {
      "rhymes": "-imi"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xed",
        "2": "cdc-pro",
        "3": "*ymn"
      },
      "expansion": "Proto-Chadic *ymn",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Proto-Chadic *ymn.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xed",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hdi",
  "lang_code": "xed",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Hdi entries with incorrect language header",
        "Hdi lemmas",
        "Hdi nouns",
        "Hdi palindromes",
        "Hdi terms derived from Proto-Chadic",
        "Hdi terms inherited from Proto-Chadic"
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ig",
        "2": "alv-igb-pro",
        "3": "*é-mî"
      },
      "expansion": "Proto-Igboid *é-mî",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ekp",
        "2": "émì"
      },
      "expansion": "Ekpeye émì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ogc",
        "2": "ímì"
      },
      "expansion": "Ogbah ímì",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eza",
        "2": "ímí"
      },
      "expansion": "Ezaa ímí",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izz",
        "2": "ímí"
      },
      "expansion": "Izi ímí",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ukw",
        "2": "ímí"
      },
      "expansion": "Ukwuani-Aboh-Ndoni ímí",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "alv-yrd-pro",
        "2": "*ɪ́-ŋmʊ̃́"
      },
      "expansion": "Proto-Yoruboid *ɪ́-ŋmʊ̃́",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "imú"
      },
      "expansion": "Yoruba imú",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Igboid *é-mî. Cognate with Ekpeye émì, Ogbah ímì, Ezaa ímí, Izi ímí, Ukwuani-Aboh-Ndoni ímí. Further cognates include Proto-Yoruboid *ɪ́-ŋmʊ̃́ (Yoruba imú).",
  "forms": [
    {
      "form": "ímí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ig",
        "2": "noun",
        "head": "ímí"
      },
      "expansion": "ímí",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "ímí"
      },
      "expansion": "ímí",
      "name": "ig-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ímí"
      },
      "expansion": "ímí",
      "name": "ig-noun"
    }
  ],
  "lang": "Igbo",
  "lang_code": "ig",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Igbo entries with incorrect language header",
        "Igbo lemmas",
        "Igbo nouns",
        "Igbo palindromes",
        "Igbo terms derived from Proto-Igboid",
        "Igbo terms inherited from Proto-Igboid",
        "Igbo terms with IPA pronunciation",
        "ig:Anatomy"
      ],
      "glosses": [
        "nose"
      ],
      "links": [
        [
          "anatomy",
          "anatomy"
        ],
        [
          "nose",
          "nose"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(anatomy) nose"
      ],
      "topics": [
        "anatomy",
        "medicine",
        "sciences"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/í.mí/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ru",
        "2": "имя"
      },
      "expansion": "Russian имя (imja)",
      "name": "ncog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Probably a contamination of nimi and Russian имя (imja).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/lehti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/lehti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imet",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "immiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "immiä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imijä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöjä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "immee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "immii",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imelle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "imiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "imennä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "immeen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "iminnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöinnä",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "immiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "iment",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "imint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "imilöint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "i‧mi"
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ingrian entries with incorrect language header",
        "Ingrian lemmas",
        "Ingrian nouns",
        "Ingrian palindromes",
        "Ingrian terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Ingrian/imi",
        "Rhymes:Ingrian/imi/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "Synonym of nimi (“name”)"
      ],
      "links": [
        [
          "nimi",
          "nimi#Ingrian"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "extra": "name",
          "tags": [
            "synonym",
            "synonym-of"
          ],
          "word": "nimi"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈimi/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈimi]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈimi/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈimi]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-imi"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "it",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "ì‧mi"
  ],
  "lang": "Italian",
  "lang_code": "it",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Italian 2-syllable words",
        "Italian adjective forms",
        "Italian entries with incorrect language header",
        "Italian links with redundant alt parameters",
        "Italian non-lemma forms",
        "Italian palindromes",
        "Italian terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Italian/imi",
        "Rhymes:Italian/imi/2 syllables"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "imo"
        }
      ],
      "glosses": [
        "masculine plural of imo"
      ],
      "links": [
        [
          "imo",
          "imo#Italian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈi.mi/"
    },
    {
      "rhymes": "-imi"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "いみ"
        }
      ],
      "categories": [
        "Japanese entries with incorrect language header",
        "Japanese non-lemma forms",
        "Japanese romanizations",
        "Japanese terms with non-redundant manual script codes"
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of いみ"
      ],
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "いみ",
          "いみ#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "imi",
      "name": "pam-noun"
    }
  ],
  "lang": "Kapampangan",
  "lang_code": "pam",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kapampangan entries with incorrect language header",
        "Kapampangan lemmas",
        "Kapampangan nouns",
        "Kapampangan palindromes",
        "Kapampangan terms without pronunciation template"
      ],
      "glosses": [
        "urine, pee"
      ],
      "links": [
        [
          "urine",
          "urine"
        ],
        [
          "pee",
          "pee"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hia",
        "2": "cdc-pro",
        "3": "*ymn"
      },
      "expansion": "Proto-Chadic *ymn",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ultimately from Proto-Chadic *ymn.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hia",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Lamang",
  "lang_code": "hia",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Lamang entries with incorrect language header",
        "Lamang lemmas",
        "Lamang nouns",
        "Lamang palindromes",
        "Lamang terms derived from Proto-Chadic",
        "Lamang terms inherited from Proto-Chadic"
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "categories": [
    "Latin adjective forms",
    "Latin entries with incorrect language header",
    "Latin non-lemma forms",
    "Latin palindromes"
  ],
  "forms": [
    {
      "form": "īmī",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "la",
        "2": "adjective form",
        "head": "īmī"
      },
      "expansion": "īmī",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Latin",
  "lang_code": "la",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "inflection of īmus:",
        "nominative/vocative masculine plural"
      ],
      "links": [
        [
          "īmus",
          "imus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "inflection of īmus:",
        "genitive masculine/neuter singular"
      ],
      "links": [
        [
          "īmus",
          "imus#Latin"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "genitive",
        "masculine",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nib",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Nakame",
  "lang_code": "nib",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Nakame entries with incorrect language header",
        "Nakame lemmas",
        "Nakame nouns",
        "Nakame palindromes"
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Sikalan, Sokam, Wasin, Dzenzen) water"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "tags": [
        "Gufin"
      ],
      "word": "ime"
    },
    {
      "roman": "Popof",
      "word": "imɛ̃"
    },
    {
      "roman": "Munguleng",
      "word": "imẽ"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "se",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Northern Sami",
  "lang_code": "se",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Northern Sami 2-syllable words",
        "Northern Sami entries with incorrect language header",
        "Northern Sami non-lemma forms",
        "Northern Sami noun forms",
        "Northern Sami palindromes",
        "Northern Sami terms with IPA pronunciation"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ipmi"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accusative/genitive singular of ipmi"
      ],
      "links": [
        [
          "ipmi",
          "ipmi#Northern Sami"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈimiː/",
      "tags": [
        "Kautokeino"
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "noun form",
        "g": "n",
        "head": ""
      },
      "expansion": "imi n",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "expansion": "imi n",
      "name": "nn-noun-form"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "im"
        }
      ],
      "glosses": [
        "definite plural of im"
      ],
      "links": [
        [
          "im",
          "im#Norwegian Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) definite plural of im"
      ],
      "tags": [
        "definite",
        "form-of",
        "neuter",
        "nonstandard",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "nn",
        "2": "adjective form"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Norwegian Nynorsk",
  "lang_code": "nn",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "imen"
        }
      ],
      "glosses": [
        "neuter of imen"
      ],
      "links": [
        [
          "imen",
          "imen#Norwegian Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) neuter of imen"
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "neuter",
        "nonstandard"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "imen"
        }
      ],
      "glosses": [
        "feminine of imen"
      ],
      "links": [
        [
          "imen",
          "imen#Norwegian Nynorsk"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(non-standard since 2012) feminine of imen"
      ],
      "tags": [
        "feminine",
        "form-of",
        "nonstandard"
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ryu",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Okinawan",
  "lang_code": "ryu",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "いみ"
        }
      ],
      "categories": [
        "Okinawan entries with incorrect language header",
        "Okinawan non-lemma forms",
        "Okinawan palindromes",
        "Okinawan romanizations",
        "Okinawan terms with non-redundant manual script codes"
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of いみ"
      ],
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "いみ",
          "いみ#Okinawan"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ro",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Romanian",
  "lang_code": "ro",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Romanian entries with incorrect language header",
        "Romanian non-lemma forms",
        "Romanian palindromes",
        "Romanian terms with IPA pronunciation",
        "Romanian verb forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "ima"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present indicative/subjunctive of ima"
      ],
      "links": [
        [
          "ima",
          "ima#Romanian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[imʲ]"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "imî",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "ᜁᜋᜒ",
      "tags": [
        "Baybayin"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "imî",
        "b": "+"
      },
      "expansion": "imî (Baybayin spelling ᜁᜋᜒ)",
      "name": "tl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "i‧mi"
  ],
  "lang": "Tagalog",
  "lang_code": "tl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Rhymes:Tagalog/iʔ",
        "Rhymes:Tagalog/iʔ/2 syllables",
        "Tagalog 2-syllable words",
        "Tagalog entries with incorrect language header",
        "Tagalog lemmas",
        "Tagalog nouns",
        "Tagalog palindromes",
        "Tagalog terms with Baybayin script",
        "Tagalog terms with IPA pronunciation",
        "Tagalog terms with maragsa pronunciation",
        "Tagalog terms with missing Baybayin script entries"
      ],
      "glosses": [
        "cry of goats"
      ],
      "links": [
        [
          "cry",
          "cry"
        ],
        [
          "goat",
          "goat"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ʔiˈmiʔ/",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ʔɪˈmiʔ]",
      "tags": [
        "Standard-Tagalog"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-iʔ"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tet",
        "2": "poz-pro",
        "3": "*imu"
      },
      "expansion": "Proto-Malayo-Polynesian *imu",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Malayo-Polynesian *imu.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tet",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Tetum",
  "lang_code": "tet",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Tetum entries with incorrect language header",
        "Tetum lemmas",
        "Tetum palindromes",
        "Tetum pronouns",
        "Tetum terms derived from Proto-Malayo-Polynesian",
        "Tetum terms inherited from Proto-Malayo-Polynesian"
      ],
      "glosses": [
        "you"
      ],
      "links": [
        [
          "you",
          "you"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cy",
        "2": "prepositional pronoun"
      },
      "expansion": "imi",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Welsh",
  "lang_code": "cy",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Welsh entries with incorrect language header",
        "Welsh literary terms",
        "Welsh non-lemma forms",
        "Welsh palindromes",
        "Welsh prepositional pronouns",
        "Welsh terms with IPA pronunciation"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "i"
        }
      ],
      "glosses": [
        "first-person singular of i"
      ],
      "links": [
        [
          "i",
          "i#Welsh"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(literary) first-person singular of i"
      ],
      "tags": [
        "first-person",
        "form-of",
        "literary",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈɪmi/"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "im"
    },
    {
      "word": "i mi"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "tft",
        "2": "ngomi"
      },
      "expansion": "Ternate ngomi",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Possibly sharing the same stem as Ternate ngomi.",
  "forms": [
    {
      "form": "mi",
      "tags": [
        "possessive",
        "prefix"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mqs",
        "2": "pronoun",
        "3": "possessive prefix",
        "4": "mi",
        "5": "",
        "6": "-",
        "head": ""
      },
      "expansion": "imi (possessive prefix mi)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "p": "mi"
      },
      "expansion": "imi (possessive prefix mi)",
      "name": "mqs-pronoun"
    }
  ],
  "lang": "West Makian",
  "lang_code": "mqs",
  "pos": "pron",
  "related": [
    {
      "word": "de"
    },
    {
      "word": "ti"
    },
    {
      "word": "ni"
    },
    {
      "word": "me"
    },
    {
      "word": "mVan"
    },
    {
      "word": "dVinan"
    },
    {
      "word": "ene"
    },
    {
      "word": "nV"
    },
    {
      "word": "mi"
    },
    {
      "word": "ini"
    },
    {
      "word": "fi"
    },
    {
      "word": "eme"
    },
    {
      "word": "di"
    },
    {
      "word": "V indicates the expected assimilated vowel of the following noun"
    },
    {
      "word": "following standard West Makian vowel harmony"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "West Makian entries with incorrect language header",
        "West Makian lemmas",
        "West Makian links with redundant wikilinks",
        "West Makian palindromes",
        "West Makian pronouns",
        "West Makian terms in nonstandard scripts",
        "West Makian terms with IPA pronunciation"
      ],
      "glosses": [
        "first-person plural exclusive pronoun, we"
      ],
      "links": [
        [
          "we",
          "we"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈi.mi/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba doublets",
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba nouns",
    "Yoruba palindromes",
    "Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix)",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "Yoruba name meaning \"Ifa bestowed me with strength\"",
      "word": "Ifámímíkòmí"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "i-",
        "3": "mí",
        "id1": "nominalizing prefix",
        "t1": "nominalizing prefix",
        "t2": "to breathe; to give life to"
      },
      "expansion": "i- (“nominalizing prefix”) + mí (“to breathe; to give life to”)",
      "name": "af"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "ẹ̀mí",
        "3": "èmí",
        "4": "ìmí"
      },
      "expansion": "Doublet of ẹ̀mí, èmí, and ìmí",
      "name": "doublet"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ulb",
        "2": "imí"
      },
      "expansion": "Olukumi imí",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From i- (“nominalizing prefix”) + mí (“to breathe; to give life to”). Doublet of ẹ̀mí, èmí, and ìmí. Cognate with Olukumi imí",
  "forms": [
    {
      "form": "imí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "imí",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "imí",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "imí",
        "3": ""
      },
      "expansion": "imí",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "imí"
      },
      "expansion": "imí",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ekiti Yoruba",
        "Ondo Yoruba"
      ],
      "glosses": [
        "strength, power"
      ],
      "links": [
        [
          "strength",
          "strength"
        ],
        [
          "power",
          "power"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(Ekiti, Ondo) strength, power"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "agbára"
        },
        {
          "word": "okun"
        }
      ],
      "tags": [
        "Ekiti"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ī.mĩ́/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba doublets",
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba nouns",
    "Yoruba palindromes",
    "Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix)",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "sulphur",
      "word": "imí-ọjọ́"
    },
    {
      "english": "dung beetle",
      "word": "yímíyímí"
    },
    {
      "english": "sulphur, phosphorus",
      "word": "imí òṣùmàrè"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_text": "Possibly euphemistic",
  "forms": [
    {
      "form": "imí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "imí",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "imí",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "imí",
        "3": ""
      },
      "expansion": "imí",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "imí"
      },
      "expansion": "imí",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "feces, excrement"
      ],
      "links": [
        [
          "feces",
          "feces"
        ],
        [
          "excrement",
          "excrement"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ìgbẹ́"
        },
        {
          "word": "iyín"
        },
        {
          "word": "iwín"
        },
        {
          "word": "ìṣu"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ī.mĩ́/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba doublets",
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba nouns",
    "Yoruba palindromes",
    "Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix)",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "ì-",
        "3": "mì",
        "id1": "nominalizing prefix",
        "t1": "nominalizing prefix",
        "t2": "to swallow"
      },
      "expansion": "ì- (“nominalizing prefix”) + mì (“to swallow”)",
      "name": "af"
    }
  ],
  "etymology_text": "From ì- (“nominalizing prefix”) + mì (“to swallow”)",
  "forms": [
    {
      "form": "ìmì",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "ìmì",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "ìmì",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "ìmì",
        "3": ""
      },
      "expansion": "ìmì",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ìmì"
      },
      "expansion": "ìmì",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "the act of swallowing"
      ],
      "links": [
        [
          "swallowing",
          "swallowing"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ì.mĩ̀/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}

{
  "categories": [
    "Yoruba doublets",
    "Yoruba entries with incorrect language header",
    "Yoruba lemmas",
    "Yoruba nouns",
    "Yoruba palindromes",
    "Yoruba terms prefixed with i- (nominalizing prefix)",
    "Yoruba terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "respiratory system",
      "word": "ẹ̀yà-ara ìmí"
    }
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "ì-",
        "3": "mí",
        "id1": "nominalizing prefix",
        "t1": "nominalizing prefix",
        "t2": "to breath"
      },
      "expansion": "ì- (“nominalizing prefix”) + mí (“to breath”)",
      "name": "af"
    },
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "ẹ̀mí",
        "3": "èmí",
        "4": "imí"
      },
      "expansion": "Doublet of ẹ̀mí, èmí, and imí",
      "name": "doublet"
    }
  ],
  "etymology_text": "From ì- (“nominalizing prefix”) + mí (“to breath”). Doublet of ẹ̀mí, èmí, and imí",
  "forms": [
    {
      "form": "ìmí",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "yo",
        "2": "noun",
        "head": "ìmí",
        "head2": ""
      },
      "expansion": "ìmí",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "noun",
        "2": "ìmí",
        "3": ""
      },
      "expansion": "ìmí",
      "name": "yo-pos"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ìmí"
      },
      "expansion": "ìmí",
      "name": "yo-noun"
    }
  ],
  "lang": "Yoruba",
  "lang_code": "yo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "the act of breathing"
      ],
      "links": [
        [
          "breathing",
          "breathing"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "respiration"
      ],
      "links": [
        [
          "respiration",
          "respiration"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ì.mĩ́/"
    }
  ],
  "word": "imi"
}
{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Sikalan, Sokam, Wasin, Dzenzen",
  "path": [
    "imi"
  ],
  "section": "Nakame",
  "subsection": "noun",
  "title": "imi",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Sikalan, Sokam, Wasin, Dzenzen",
  "path": [
    "imi"
  ],
  "section": "Nakame",
  "subsection": "noun",
  "title": "imi",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Sikalan, Sokam, Wasin, Dzenzen",
  "path": [
    "imi"
  ],
  "section": "Nakame",
  "subsection": "noun",
  "title": "imi",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Sikalan, Sokam, Wasin, Dzenzen",
  "path": [
    "imi"
  ],
  "section": "Nakame",
  "subsection": "noun",
  "title": "imi",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Sikalan, Sokam, Wasin, Dzenzen",
  "path": [
    "imi"
  ],
  "section": "Nakame",
  "subsection": "noun",
  "title": "imi",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Sikalan, Sokam, Wasin, Dzenzen",
  "path": [
    "imi"
  ],
  "section": "Nakame",
  "subsection": "noun",
  "title": "imi",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Sikalan, Sokam, Wasin, Dzenzen",
  "path": [
    "imi"
  ],
  "section": "Nakame",
  "subsection": "noun",
  "title": "imi",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Sikalan, Sokam, Wasin, Dzenzen",
  "path": [
    "imi"
  ],
  "section": "Nakame",
  "subsection": "noun",
  "title": "imi",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Ekiti, Ondo",
  "path": [
    "imi"
  ],
  "section": "Yoruba",
  "subsection": "noun",
  "title": "imi",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1831",
  "msg": "unrecognized sense qualifier: Ekiti, Ondo",
  "path": [
    "imi"
  ],
  "section": "Yoruba",
  "subsection": "noun",
  "title": "imi",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.