"ѩ" meaning in All languages combined

See ѩ on Wiktionary

Pronoun [Old Church Slavonic]

Head templates: {{head|cu|pronoun}} ѩ • (ję) Inflection templates: {{cu-decl-of-и}}, {{cu-decl-det|acc_fd=и|acc_fp=ѩ|acc_fs=ѭ|acc_md=ꙗ|acc_mp=ѩ|acc_ms=и, нь|acc_nd=и|acc_np=ꙗ|acc_ns=ѥ|dat_fs=ѥи|dat_md=има|dat_mp=имъ|dat_ms=емоу|gen_fs=ѥѩ|gen_md=ѥю|gen_mp=ихъ|gen_ms=его|ins_fs=ѥѭ|ins_md=има|ins_mp=ими|ins_ms=имь|loc_fs=ѥи|loc_md=ѥю|loc_mp=ихъ|loc_ms=ѥмь|nom_fd=и|nom_fp=ѩ|nom_fs=ꙗ|nom_md=ꙗ|nom_mp=и|nom_ms=и|nom_nd=и|nom_np=ꙗ|nom_ns=ѥ}} Forms: ję [romanization], no-table-tags [table-tags], и [masculine, nominative, singular], ѥ [neuter, nominative, singular], [feminine, nominative, singular], и [accusative, masculine, singular], нь [accusative, masculine, singular], ѥ [accusative, neuter, singular], ѭ [accusative, feminine, singular], его [genitive, masculine, singular], его [genitive, neuter, singular], ѥѩ [feminine, genitive, singular], ѥмь [locative, masculine, singular], ѥмь [locative, neuter, singular], ѥи [feminine, locative, singular], емоу [dative, masculine, singular], емоу [dative, neuter, singular], ѥи [dative, feminine, singular], имь [instrumental, masculine, singular], имь [instrumental, neuter, singular], ѥѭ [feminine, instrumental, singular], no-table-tags [table-tags], [dual, masculine, nominative], и [dual, neuter, nominative], и [dual, feminine, nominative], [accusative, dual, masculine], и [accusative, dual, neuter], и [accusative, dual, feminine], ѥю [dual, genitive, masculine], ѥю [dual, genitive, neuter], ѥю [dual, feminine, genitive], ѥю [dual, locative, masculine], ѥю [dual, locative, neuter], ѥю [dual, feminine, locative], има [dative, dual, masculine], ima [dative, dual, masculine], има [dative, dual, neuter], ima [dative, dual, neuter], има [dative, dual, feminine], ima [dative, dual, feminine], има [dual, instrumental, masculine], ima [dual, instrumental, masculine], има [dual, instrumental, neuter], ima [dual, instrumental, neuter], има [dual, feminine, instrumental], ima [dual, feminine, instrumental], no-table-tags [table-tags], и [masculine, nominative, plural], [neuter, nominative, plural], ѩ [feminine, nominative, plural], ѩ [accusative, masculine, plural], [accusative, neuter, plural], ѩ [accusative, feminine, plural], ихъ [genitive, masculine, plural], ихъ [genitive, neuter, plural], ихъ [feminine, genitive, plural], ихъ [locative, masculine, plural], ихъ [locative, neuter, plural], ихъ [feminine, locative, plural], имъ [dative, masculine, plural], имъ [dative, neuter, plural], имъ [dative, feminine, plural], ими [instrumental, masculine, plural], ими [instrumental, neuter, plural], ими [feminine, instrumental, plural]
  1. accusative plural of и (i) Tags: accusative, form-of, plural Form of: и (extra: i) Synonyms: ѧ (ę)

Character [Translingual]

Forms: Ѩ [uppercase]
Head templates: {{mul-letter|sc=Cyrs}} ѩ (upper case Ѩ)
  1. A letter of the Old Cyrillic script, called iotated small yus or iotated little yus. Tags: letter Synonyms: ꙝ (english: closed form) Related terms: ѭ

Download JSONL data for ѩ meaning in All languages combined (9.5kB)

{
  "forms": [
    {
      "form": "Ѩ",
      "tags": [
        "uppercase"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "sc": "Cyrs"
      },
      "expansion": "ѩ (upper case Ѩ)",
      "name": "mul-letter"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "character",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "English terms in nonstandard scripts",
          "parents": [
            "Terms in nonstandard scripts",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Cyrillic script characters",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Translingual terms with redundant script codes",
          "parents": [
            "Terms with redundant script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A letter of the Old Cyrillic script, called iotated small yus or iotated little yus."
      ],
      "id": "en-ѩ-mul-character-Epcpp0-h",
      "links": [
        [
          "letter",
          "letter#English"
        ],
        [
          "Old Cyrillic script",
          "Appendix:Old Cyrillic script#English"
        ],
        [
          "iotated small yus",
          "iotated small yus#English"
        ],
        [
          "iotated little yus",
          "iotated little yus#English"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "ѭ"
        }
      ],
      "synonyms": [
        {
          "english": "closed form",
          "word": "ꙝ"
        }
      ],
      "tags": [
        "letter"
      ]
    }
  ],
  "word": "ѩ"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "ję",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cu-decl-of-и",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥ",
      "roman": "je",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "нь",
      "roman": "nĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥ",
      "roman": "je",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѭ",
      "roman": "jǫ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "его",
      "roman": "ego",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "его",
      "roman": "ego",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥѩ",
      "roman": "jeję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥмь",
      "roman": "jemĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥмь",
      "roman": "jemĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥи",
      "roman": "jei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "емоу",
      "roman": "emu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "емоу",
      "roman": "emu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥи",
      "roman": "jei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "имь",
      "roman": "imĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "имь",
      "roman": "imĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥѭ",
      "roman": "jejǫ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cu-decl-of-и",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "neuter",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cu-decl-of-и",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ѩ",
      "roman": "ję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ѩ",
      "roman": "ję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ѩ",
      "roman": "ję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "имъ",
      "roman": "imŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "имъ",
      "roman": "imŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "имъ",
      "roman": "imŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "roman": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "roman": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "roman": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cu",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ѩ • (ję)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "cu-decl-of-и"
    },
    {
      "args": {
        "acc_fd": "и",
        "acc_fp": "ѩ",
        "acc_fs": "ѭ",
        "acc_md": "ꙗ",
        "acc_mp": "ѩ",
        "acc_ms": "и, нь",
        "acc_nd": "и",
        "acc_np": "ꙗ",
        "acc_ns": "ѥ",
        "dat_fs": "ѥи",
        "dat_md": "има",
        "dat_mp": "имъ",
        "dat_ms": "емоу",
        "gen_fs": "ѥѩ",
        "gen_md": "ѥю",
        "gen_mp": "ихъ",
        "gen_ms": "его",
        "ins_fs": "ѥѭ",
        "ins_md": "има",
        "ins_mp": "ими",
        "ins_ms": "имь",
        "loc_fs": "ѥи",
        "loc_md": "ѥю",
        "loc_mp": "ихъ",
        "loc_ms": "ѥмь",
        "nom_fd": "и",
        "nom_fp": "ѩ",
        "nom_fs": "ꙗ",
        "nom_md": "ꙗ",
        "nom_mp": "и",
        "nom_ms": "и",
        "nom_nd": "и",
        "nom_np": "ꙗ",
        "nom_ns": "ѥ"
      },
      "name": "cu-decl-det"
    }
  ],
  "lang": "Old Church Slavonic",
  "lang_code": "cu",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Church Slavonic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Church Slavonic pronouns",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(please add an English translation of this quotation)",
          "ref": "from Slavonic Josephus, книга 6, 460в",
          "text": "титъ же рече имъ врѣмѧ прошенїѧ миноуло. [...] и тако рекъ повелѣ мꙋчити и, и би ѧ.\ntitŭ že reče imŭ vrěmę prošeniję minulo. [...] i tako rekŭ povelě mučiti i, i bi ę.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "i",
          "word": "и"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accusative plural of и (i)"
      ],
      "id": "en-ѩ-cu-pron-XHL9ByPa",
      "links": [
        [
          "и",
          "и#Old Church Slavonic"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "roman": "ę",
          "word": "ѧ"
        }
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "ѩ"
}
{
  "forms": [
    {
      "form": "ję",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cu-decl-of-и",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥ",
      "roman": "je",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "нь",
      "roman": "nĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥ",
      "roman": "je",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѭ",
      "roman": "jǫ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "его",
      "roman": "ego",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "его",
      "roman": "ego",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥѩ",
      "roman": "jeję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥмь",
      "roman": "jemĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥмь",
      "roman": "jemĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥи",
      "roman": "jei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "емоу",
      "roman": "emu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "емоу",
      "roman": "emu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥи",
      "roman": "jei",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "имь",
      "roman": "imĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "имь",
      "roman": "imĭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥѭ",
      "roman": "jejǫ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cu-decl-of-и",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "neuter",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "locative",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ѥю",
      "roman": "jeju",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "feminine"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "masculine"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "instrumental",
        "neuter"
      ]
    },
    {
      "form": "има",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "ima",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dual",
        "feminine",
        "instrumental"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "cu-decl-of-и",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "и",
      "roman": "i",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "neuter",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ѩ",
      "roman": "ję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ѩ",
      "roman": "ję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ꙗ",
      "roman": "ja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ѩ",
      "roman": "ję",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ихъ",
      "roman": "ixŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "имъ",
      "roman": "imŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "имъ",
      "roman": "imŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "имъ",
      "roman": "imŭ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "feminine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "roman": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "masculine",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "roman": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "neuter",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "ими",
      "roman": "imi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "feminine",
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "cu",
        "2": "pronoun"
      },
      "expansion": "ѩ • (ję)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "cu-decl-of-и"
    },
    {
      "args": {
        "acc_fd": "и",
        "acc_fp": "ѩ",
        "acc_fs": "ѭ",
        "acc_md": "ꙗ",
        "acc_mp": "ѩ",
        "acc_ms": "и, нь",
        "acc_nd": "и",
        "acc_np": "ꙗ",
        "acc_ns": "ѥ",
        "dat_fs": "ѥи",
        "dat_md": "има",
        "dat_mp": "имъ",
        "dat_ms": "емоу",
        "gen_fs": "ѥѩ",
        "gen_md": "ѥю",
        "gen_mp": "ихъ",
        "gen_ms": "его",
        "ins_fs": "ѥѭ",
        "ins_md": "има",
        "ins_mp": "ими",
        "ins_ms": "имь",
        "loc_fs": "ѥи",
        "loc_md": "ѥю",
        "loc_mp": "ихъ",
        "loc_ms": "ѥмь",
        "nom_fd": "и",
        "nom_fp": "ѩ",
        "nom_fs": "ꙗ",
        "nom_md": "ꙗ",
        "nom_mp": "и",
        "nom_ms": "и",
        "nom_nd": "и",
        "nom_np": "ꙗ",
        "nom_ns": "ѥ"
      },
      "name": "cu-decl-det"
    }
  ],
  "lang": "Old Church Slavonic",
  "lang_code": "cu",
  "pos": "pron",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Church Slavonic entries with incorrect language header",
        "Old Church Slavonic lemmas",
        "Old Church Slavonic pronouns",
        "Old Church Slavonic terms with quotations",
        "Requests for translations of Old Church Slavonic quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "(please add an English translation of this quotation)",
          "ref": "from Slavonic Josephus, книга 6, 460в",
          "text": "титъ же рече имъ врѣмѧ прошенїѧ миноуло. [...] и тако рекъ повелѣ мꙋчити и, и би ѧ.\ntitŭ že reče imŭ vrěmę prošeniję minulo. [...] i tako rekŭ povelě mučiti i, i bi ę.",
          "type": "quotation"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "i",
          "word": "и"
        }
      ],
      "glosses": [
        "accusative plural of и (i)"
      ],
      "links": [
        [
          "и",
          "и#Old Church Slavonic"
        ]
      ],
      "tags": [
        "accusative",
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "roman": "ę",
      "word": "ѧ"
    }
  ],
  "word": "ѩ"
}

{
  "forms": [
    {
      "form": "Ѩ",
      "tags": [
        "uppercase"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "sc": "Cyrs"
      },
      "expansion": "ѩ (upper case Ѩ)",
      "name": "mul-letter"
    }
  ],
  "lang": "Translingual",
  "lang_code": "mul",
  "pos": "character",
  "related": [
    {
      "word": "ѭ"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English terms in nonstandard scripts",
        "Old Cyrillic script characters",
        "Translingual entries with incorrect language header",
        "Translingual lemmas",
        "Translingual letters",
        "Translingual terms with redundant script codes"
      ],
      "glosses": [
        "A letter of the Old Cyrillic script, called iotated small yus or iotated little yus."
      ],
      "links": [
        [
          "letter",
          "letter#English"
        ],
        [
          "Old Cyrillic script",
          "Appendix:Old Cyrillic script#English"
        ],
        [
          "iotated small yus",
          "iotated small yus#English"
        ],
        [
          "iotated little yus",
          "iotated little yus#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "letter"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "english": "closed form",
      "word": "ꙝ"
    }
  ],
  "word": "ѩ"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Nominative",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Accusative",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Genitive",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Locative",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Dative",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Instrumental",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Nominative",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Accusative",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Genitive",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Locative",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Dative",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Instrumental",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Nominative",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Accusative",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Genitive",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Locative",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Dative",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Church Slavonic]; cleaned text: Instrumental",
  "path": [
    "ѩ"
  ],
  "section": "Old Church Slavonic",
  "subsection": "pronoun",
  "title": "ѩ",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-17 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (446037d and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.