"է" meaning in All languages combined

See է on Wiktionary

Character [Armenian]

IPA: [ɛ] [Eastern-Armenian, standard], [ɛ] [Eastern-Armenian, standard] Audio: hy-է.ogg
Head templates: {{head|hy|letter|head=է|tr=-}} է, {{hy-letter/helper|lc=է|pagename=է|tc=Է|uc=Է}} է lowercase (uppercase Է), {{hy-letter||Է}} է lowercase (uppercase Է) Forms: է lowercase [canonical], Է [uppercase]
  1. The 7th letter of Armenian alphabet, called է (ē). Transliterated as ē. Represents an open-mid front unrounded vowel: [ɛ]. In Old Armenian it must have been a diphthong-like vowel [e(j)] Tags: letter
    Sense id: է-hy-character-nSiAj6K6 Related terms: ՠ, ա̈ ա̊ ա̄ ը̂ է̀ էօ, օ̈ էօ̀, օ̈̀ իւ, ո̈ւ գյ կյ քյ հյ բՙ դՙ գՙ ձՙ ջՙ ղՙ ֈ ʔ Related terms (Letter combinations): ու և ﬔ ﬕ ﬓ ﬗ ﬖ Related terms (Punctuation): ՙ ՚ ՛ ՜ ՝ ՞ ՟ ․ ։ ֊ Related terms (Symbols): ֏, ֎, ֍ Related terms (The Armenian script): Ա, ա, Բ, բ, Գ, գ, Դ, դ, Ե, ե, Զ, զ, Է, է, Ը, ը, Թ, թ, Ժ, ժ, Ի, ի, Լ, լ, Խ, խ, Ծ, ծ, Կ, կ, Հ, հ, Ձ, ձ, Ղ, ղ, Ճ, ճ, Մ, մ, Յ, յ, Ն, ն, Շ, շ, Ո, ո, Չ, չ, Պ, պ, Ջ, ջ, Ռ, ռ, Ս, ս, Վ, վ, Տ, տ, Ր, ր, Ց, ց, Ւ, ւ, Փ, փ, Ք, ք, Օ, օ, Ֆ, ֆ
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Armenian]

IPA: [ɛ] [Eastern-Armenian, standard], [ɛ] [Eastern-Armenian, standard] Audio: hy-է.ogg
Etymology: Learned borrowing from Old Armenian է (ē). Etymology templates: {{learned borrowing|hy|xcl|է}} Learned borrowing from Old Armenian է (ē) Head templates: {{head|hy|noun}} է • (ē) Inflection templates: {{hy-decl-noun|է|11=էին|11s=էերիցս|13=էերի|13s=էովս|15=էերին|15s=էերովս|17=էից|17s=—|19=էերից|19s=—|1s=էս|21=էով|21s=էդ|23=էերով|23s=էերդ|25=—|25s=էիդ|27=—|27s=էերիդ|29s=էիցդ|3=էն|31s=էերիցդ|33s=էովդ|35s=էերովդ|37s=—|39s=—|3s=էերս|5=էեր|5s=էիս|7=էերը/էերն|7s=էերիս|9=էի|9s=էիցս|n=|note=|stem=i-type, animate}} Forms: ē [romanization], animate [table-tags], hy-noun-ի-եր [inflection-template], i-type [class], է [nominative, singular], էեր [nominative, plural], էի [dative, singular], էերի [dative, plural], էից [ablative, singular], էերից [ablative, plural], էով [instrumental, singular], էերով [instrumental, plural], - [locative, singular], - [locative, plural], էն [definite, nominative, singular], էերը [definite, nominative, plural], էերն [definite, nominative, plural], էին [dative, definite, singular], էերին [dative, definite, plural], էս [first-person, nominative, possessive, singular], էերս [first-person, nominative, plural, possessive], էիս [dative, first-person, possessive, singular], էերիս [dative, first-person, plural, possessive], էիցս [ablative, first-person, possessive, singular], էերիցս [ablative, first-person, plural, possessive], էովս [first-person, instrumental, possessive, singular], էերովս [first-person, instrumental, plural, possessive], - [first-person, locative, possessive, singular], - [first-person, locative, plural, possessive], էդ [nominative, possessive, second-person, singular], էերդ [nominative, plural, possessive, second-person], էիդ [dative, possessive, second-person, singular], էերիդ [dative, plural, possessive, second-person], էիցդ [ablative, possessive, second-person, singular], էերիցդ [ablative, plural, possessive, second-person], էովդ [instrumental, possessive, second-person, singular], էերովդ [instrumental, plural, possessive, second-person], - [locative, possessive, second-person, singular], - [locative, plural, possessive, second-person]
  1. being, existence, something or someone that exists, onto- Tags: dated
    Sense id: է-hy-noun-q0guHfbz
  2. God Tags: dated
    Sense id: է-hy-noun-nFRNlrDI
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 3 Derived forms: հնէաբան (hnēaban), մանրէ (manrē)

Verb [Armenian]

IPA: [ɛ] [Eastern-Armenian, standard], [jɛ] [Eastern-Armenian, standard], [ɛ] [Western-Armenian, standard], [jɛ] [Western-Armenian, standard], [ɛ] [Eastern-Armenian, standard], [ɛ] [Eastern-Armenian, standard] Audio: hy-է.ogg
Etymology: From Old Armenian է (ē). Etymology templates: {{der|hy|xcl|է}} Old Armenian է (ē) Head templates: {{head|hy|verb form}} է • (ē) Forms: ē [romanization]
  1. third-person singular present of եմ (em) Tags: form-of, present, singular, third-person Form of: եմ (extra: em)
    Sense id: է-hy-verb-4tA9jXjJ Synonyms: ա (a) [dialectal], colloquial, ե — reformed orthography spelling in 1922–1940 (e), յե — reformed orthography spelling in 1922–1940 (english: ye), following a vowel
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Old Armenian]

Etymology: From Proto-Armenian *ei, from *eti, from Proto-Indo-European *h₁ésti, the regular reflex of which would have been *եստ (*est). We are dealing here with the analogical influence of the corresponding ending of thematic verbs (compare բերէ (berē)) and the analogical extension of the secondary stem *e(h)- deriving from *h₁ésmi. Etymology templates: {{inh|xcl|hyx-pro||*ei}} Proto-Armenian *ei, {{m|hyx-pro||*eti}} *eti, {{inh|xcl|ine-pro|*h₁ésti}} Proto-Indo-European *h₁ésti, {{m|xcl||*եստ}} *եստ (*est), {{m|xcl|բերէ}} բերէ (berē), {{m|hyx-pro||*e(h)-}} *e(h)-, {{m|ine-pro|*h₁ésmi}} *h₁ésmi Head templates: {{head|xcl|noun|cat2=|g=|head=}} է • (ē), {{xcl-noun}} է • (ē) Inflection templates: {{xcl-decl-noun|է|11=էից|13=է|15=էս|17=էէ|19=էից|21=էիւ|23=էիւք|25=էի|27=էս|3=էք|5=էի|7=էից|9=էի|note=|type=i-type}} Forms: ē [romanization], [table-tags], xcl-noun-ի [inflection-template], i-type [class], է [nominative, singular], էք [nominative, plural], էի [genitive, singular], էից [genitive, plural], էի [dative, singular], էից [dative, plural], է [accusative, singular], էս [accusative, plural], էէ [ablative, singular], էից [ablative, plural], էիւ [instrumental, singular], էիւք [instrumental, plural], էի [locative, singular], էս [locative, plural]
  1. being, existence, something or someone that exists
    Sense id: է-xcl-noun-aso7Y0S5
  2. God
    Sense id: է-xcl-noun-nFRNlrDI

Verb [Old Armenian]

Etymology: From Proto-Armenian *ei, from *eti, from Proto-Indo-European *h₁ésti, the regular reflex of which would have been *եստ (*est). We are dealing here with the analogical influence of the corresponding ending of thematic verbs (compare բերէ (berē)) and the analogical extension of the secondary stem *e(h)- deriving from *h₁ésmi. Etymology templates: {{inh|xcl|hyx-pro||*ei}} Proto-Armenian *ei, {{m|hyx-pro||*eti}} *eti, {{inh|xcl|ine-pro|*h₁ésti}} Proto-Indo-European *h₁ésti, {{m|xcl||*եստ}} *եստ (*est), {{m|xcl|բերէ}} բերէ (berē), {{m|hyx-pro||*e(h)-}} *e(h)-, {{m|ine-pro|*h₁ésmi}} *h₁ésmi Head templates: {{head|xcl|verb form}} է • (ē) Forms: ē [romanization]
  1. third-person singular present active indicative of եմ (em) Tags: active, form-of, indicative, present, singular, third-person Form of: եմ (extra: em)
    Sense id: է-xcl-verb-2S3aN4BK

Inflected forms

Alternative forms

Download JSON data for է meaning in All languages combined (21.3kB)

{
  "categories": [],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "",
  "forms": [
    {
      "form": "է lowercase",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "Է",
      "tags": [
        "uppercase"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "letter",
        "head": "է",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "է",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "lc": "է",
        "pagename": "է",
        "tc": "Է",
        "uc": "Է"
      },
      "expansion": "է lowercase (uppercase Է)",
      "name": "hy-letter/helper"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "Է"
      },
      "expansion": "է lowercase (uppercase Է)",
      "name": "hy-letter"
    }
  ],
  "lang": "Armenian",
  "lang_code": "hy",
  "pos": "character",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "The 7th letter of Armenian alphabet, called է (ē). Transliterated as ē. Represents an open-mid front unrounded vowel: [ɛ]. In Old Armenian it must have been a diphthong-like vowel [e(j)]",
        "The 7th letter of Armenian alphabet, called է (ē). Transliterated as ē. Represents an open-mid front unrounded vowel: [ɛ]. In Old Armenian it must have been a diphthong-like vowel"
      ],
      "id": "է-hy-character-nSiAj6K6",
      "links": [
        [
          "Old Armenian",
          "Old Armenian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "The 7th letter of Armenian alphabet, called է (ē). Transliterated as ē. Represents an open-mid front unrounded vowel: [ɛ]. In Old Armenian it must have been a diphthong-like vowel [e(j)]"
      ],
      "related": [
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ա"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ա"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Բ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "բ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Գ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "գ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Դ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "դ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ե"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ե"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Զ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "զ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Է"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "է"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ը"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ը"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Թ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "թ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ժ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ժ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ի"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ի"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Լ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "լ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Խ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "խ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ծ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ծ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Կ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "կ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Հ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "հ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ձ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ձ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ղ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ղ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ճ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ճ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Մ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "մ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Յ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "յ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ն"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ն"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Շ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "շ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ո"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ո"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Չ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "չ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Պ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "պ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ջ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ջ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ռ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ռ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ս"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ս"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Վ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "վ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Տ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "տ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ր"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ր"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ց"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ց"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ւ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ւ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Փ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "փ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ք"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ք"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Օ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "օ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "Ֆ"
        },
        {
          "qualifier": "The Armenian script",
          "sense": "The Armenian script",
          "word": "ֆ"
        },
        {
          "sense": "Letter combinations",
          "word": "ու և ﬔ ﬕ ﬓ ﬗ ﬖ"
        },
        {
          "word": "ՠ"
        },
        {
          "word": "ա̈ ա̊ ա̄ ը̂ է̀ էօ"
        },
        {
          "word": "օ̈ էօ̀"
        },
        {
          "word": "օ̈̀ իւ"
        },
        {
          "word": "ո̈ւ գյ կյ քյ հյ բՙ դՙ գՙ ձՙ ջՙ ղՙ ֈ ʔ"
        },
        {
          "sense": "Punctuation",
          "word": "ՙ ՚ ՛ ՜ ՝ ՞ ՟ ․ ։ ֊"
        },
        {
          "sense": "Symbols",
          "word": "֏"
        },
        {
          "sense": "Symbols",
          "word": "֎"
        },
        {
          "sense": "Symbols",
          "word": "֍"
        }
      ],
      "tags": [
        "letter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "audio": "hy-է.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/57/Hy-%D5%A7.ogg/Hy-%D5%A7.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Hy-%D5%A7.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "է"
}

{
  "categories": [],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "xcl",
        "3": "է"
      },
      "expansion": "Old Armenian է (ē)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Armenian է (ē).",
  "forms": [
    {
      "form": "ē",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "է • (ē)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Armenian",
  "lang_code": "hy",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "He is an Armenian.",
          "roman": "Na hay ē.",
          "text": "Նա հայ է։",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He is not an Armenian.",
          "roman": "Na hay čʿē.",
          "text": "Նա հայ չէ։",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He will read the book.",
          "roman": "Na girkʿə kardalu ē.",
          "text": "Նա գիրքը կարդալու է։",
          "type": "example"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "em",
          "word": "եմ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular present of եմ (em)"
      ],
      "id": "է-hy-verb-4tA9jXjJ",
      "links": [
        [
          "եմ",
          "եմ#Armenian"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "roman": "a",
          "tags": [
            "dialectal"
          ],
          "word": "ա"
        },
        {
          "word": "colloquial"
        },
        {
          "roman": "e",
          "word": "ե — reformed orthography spelling in 1922–1940"
        },
        {
          "english": "ye",
          "word": "յե — reformed orthography spelling in 1922–1940"
        },
        {
          "word": "following a vowel"
        }
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[jɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Western-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[jɛ]",
      "tags": [
        "Western-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "audio": "hy-է.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/57/Hy-%D5%A7.ogg/Hy-%D5%A7.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Hy-%D5%A7.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "է"
}

{
  "categories": [],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "hnēaban",
      "word": "հնէաբան"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "roman": "manrē",
      "word": "մանրէ"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "xcl",
        "3": "է"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Old Armenian է (ē)",
      "name": "learned borrowing"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Old Armenian է (ē).",
  "forms": [
    {
      "form": "ē",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "animate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hy-noun-ի-եր",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-type",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "է",
      "roman": "ē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էեր",
      "roman": "ēer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էի",
      "roman": "ēi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերի",
      "roman": "ēeri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էից",
      "roman": "ēicʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերից",
      "roman": "ēericʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էով",
      "roman": "ēov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերով",
      "roman": "ēerov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էն",
      "roman": "ēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերը",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էերն",
      "roman": "ēerə/ēern",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էին",
      "roman": "ēin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերին",
      "roman": "ēerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էս",
      "roman": "ēs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերս",
      "roman": "ēers",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "էիս",
      "roman": "ēis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերիս",
      "roman": "ēeris",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "էիցս",
      "roman": "ēicʿs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերիցս",
      "roman": "ēericʿs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "էովս",
      "roman": "ēovs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instrumental",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերովս",
      "roman": "ēerovs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instrumental",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "էդ",
      "roman": "ēd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերդ",
      "roman": "ēerd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "էիդ",
      "roman": "ēid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերիդ",
      "roman": "ēerid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "էիցդ",
      "roman": "ēicʿd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերիցդ",
      "roman": "ēericʿd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "էովդ",
      "roman": "ēovd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերովդ",
      "roman": "ēerovd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "է • (ē)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "է",
        "11": "էին",
        "11s": "էերիցս",
        "13": "էերի",
        "13s": "էովս",
        "15": "էերին",
        "15s": "էերովս",
        "17": "էից",
        "17s": "—",
        "19": "էերից",
        "19s": "—",
        "1s": "էս",
        "21": "էով",
        "21s": "էդ",
        "23": "էերով",
        "23s": "էերդ",
        "25": "—",
        "25s": "էիդ",
        "27": "—",
        "27s": "էերիդ",
        "29s": "էիցդ",
        "3": "էն",
        "31s": "էերիցդ",
        "33s": "էովդ",
        "35s": "էերովդ",
        "37s": "—",
        "39s": "—",
        "3s": "էերս",
        "5": "էեր",
        "5s": "էիս",
        "7": "էերը/էերն",
        "7s": "էերիս",
        "9": "էի",
        "9s": "էիցս",
        "n": "",
        "note": "",
        "stem": "i-type, animate"
      },
      "name": "hy-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Armenian",
  "lang_code": "hy",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "being, existence, something or someone that exists, onto-"
      ],
      "id": "է-hy-noun-q0guHfbz",
      "links": [
        [
          "being",
          "being"
        ],
        [
          "existence",
          "existence"
        ],
        [
          "onto-",
          "onto-"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dated"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "God"
      ],
      "id": "է-hy-noun-nFRNlrDI",
      "links": [
        [
          "God",
          "God"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dated"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "audio": "hy-է.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/57/Hy-%D5%A7.ogg/Hy-%D5%A7.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Hy-%D5%A7.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "է"
}

{
  "categories": [],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "hyx-pro",
        "3": "",
        "4": "*ei"
      },
      "expansion": "Proto-Armenian *ei",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hyx-pro",
        "2": "",
        "3": "*eti"
      },
      "expansion": "*eti",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ésti"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ésti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "",
        "3": "*եստ"
      },
      "expansion": "*եստ (*est)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "բերէ"
      },
      "expansion": "բերէ (berē)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hyx-pro",
        "2": "",
        "3": "*e(h)-"
      },
      "expansion": "*e(h)-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*h₁ésmi"
      },
      "expansion": "*h₁ésmi",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Armenian *ei, from *eti, from Proto-Indo-European *h₁ésti, the regular reflex of which would have been *եստ (*est). We are dealing here with the analogical influence of the corresponding ending of thematic verbs (compare բերէ (berē)) and the analogical extension of the secondary stem *e(h)- deriving from *h₁ésmi.",
  "forms": [
    {
      "form": "ē",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "է • (ē)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Armenian",
  "lang_code": "xcl",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "em",
          "word": "եմ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular present active indicative of եմ (em)"
      ],
      "id": "է-xcl-verb-2S3aN4BK",
      "links": [
        [
          "եմ",
          "եմ#Old Armenian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "է"
}

{
  "categories": [],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "hy",
            "2": "է"
          },
          "expansion": "Armenian: է (ē)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Armenian: է (ē)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "hyx-pro",
        "3": "",
        "4": "*ei"
      },
      "expansion": "Proto-Armenian *ei",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hyx-pro",
        "2": "",
        "3": "*eti"
      },
      "expansion": "*eti",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ésti"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ésti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "",
        "3": "*եստ"
      },
      "expansion": "*եստ (*est)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "բերէ"
      },
      "expansion": "բերէ (berē)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hyx-pro",
        "2": "",
        "3": "*e(h)-"
      },
      "expansion": "*e(h)-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*h₁ésmi"
      },
      "expansion": "*h₁ésmi",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Armenian *ei, from *eti, from Proto-Indo-European *h₁ésti, the regular reflex of which would have been *եստ (*est). We are dealing here with the analogical influence of the corresponding ending of thematic verbs (compare բերէ (berē)) and the analogical extension of the secondary stem *e(h)- deriving from *h₁ésmi.",
  "forms": [
    {
      "form": "ē",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "xcl-noun-ի",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-type",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "է",
      "roman": "ē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էք",
      "roman": "ēkʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էի",
      "roman": "ēi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էից",
      "roman": "ēicʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էի",
      "roman": "ēi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էից",
      "roman": "ēicʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "է",
      "roman": "ē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էս",
      "roman": "ēs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էէ",
      "roman": "ēē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էից",
      "roman": "ēicʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էիւ",
      "roman": "ēiw",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էիւք",
      "roman": "ēiwkʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էի",
      "roman": "ēi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էս",
      "roman": "ēs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "noun",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "է • (ē)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "է • (ē)",
      "name": "xcl-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "է",
        "11": "էից",
        "13": "է",
        "15": "էս",
        "17": "էէ",
        "19": "էից",
        "21": "էիւ",
        "23": "էիւք",
        "25": "էի",
        "27": "էս",
        "3": "էք",
        "5": "էի",
        "7": "էից",
        "9": "էի",
        "note": "",
        "type": "i-type"
      },
      "name": "xcl-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Armenian",
  "lang_code": "xcl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "being, existence, something or someone that exists"
      ],
      "id": "է-xcl-noun-aso7Y0S5",
      "links": [
        [
          "being",
          "being"
        ],
        [
          "existence",
          "existence"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "God"
      ],
      "id": "է-xcl-noun-nFRNlrDI",
      "links": [
        [
          "God",
          "God"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "է"
}
{
  "categories": [
    "Armenian dated terms",
    "Armenian lemmas",
    "Armenian letters",
    "Armenian nouns",
    "Armenian terms with IPA pronunciation",
    "Armenian terms with audio links",
    "Armenian terms with redundant head parameter"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [],
  "etymology_text": "",
  "forms": [
    {
      "form": "է lowercase",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "Է",
      "tags": [
        "uppercase"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "letter",
        "head": "է",
        "tr": "-"
      },
      "expansion": "է",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "lc": "է",
        "pagename": "է",
        "tc": "Է",
        "uc": "Է"
      },
      "expansion": "է lowercase (uppercase Է)",
      "name": "hy-letter/helper"
    },
    {
      "args": {
        "1": "",
        "2": "Է"
      },
      "expansion": "է lowercase (uppercase Է)",
      "name": "hy-letter"
    }
  ],
  "lang": "Armenian",
  "lang_code": "hy",
  "pos": "character",
  "related": [
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ա"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ա"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Բ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "բ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Գ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "գ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Դ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "դ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ե"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ե"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Զ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "զ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Է"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "է"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ը"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ը"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Թ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "թ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ժ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ժ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ի"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ի"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Լ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "լ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Խ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "խ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ծ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ծ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Կ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "կ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Հ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "հ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ձ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ձ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ղ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ղ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ճ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ճ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Մ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "մ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Յ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "յ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ն"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ն"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Շ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "շ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ո"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ո"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Չ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "չ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Պ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "պ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ջ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ջ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ռ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ռ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ս"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ս"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Վ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "վ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Տ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "տ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ր"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ր"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ց"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ց"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ւ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ւ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Փ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "փ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ք"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ք"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Օ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "օ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "Ֆ"
    },
    {
      "qualifier": "The Armenian script",
      "sense": "The Armenian script",
      "word": "ֆ"
    },
    {
      "sense": "Letter combinations",
      "word": "ու և ﬔ ﬕ ﬓ ﬗ ﬖ"
    },
    {
      "word": "ՠ"
    },
    {
      "word": "ա̈ ա̊ ա̄ ը̂ է̀ էօ"
    },
    {
      "word": "օ̈ էօ̀"
    },
    {
      "word": "օ̈̀ իւ"
    },
    {
      "word": "ո̈ւ գյ կյ քյ հյ բՙ դՙ գՙ ձՙ ջՙ ղՙ ֈ ʔ"
    },
    {
      "sense": "Punctuation",
      "word": "ՙ ՚ ՛ ՜ ՝ ՞ ՟ ․ ։ ֊"
    },
    {
      "sense": "Symbols",
      "word": "֏"
    },
    {
      "sense": "Symbols",
      "word": "֎"
    },
    {
      "sense": "Symbols",
      "word": "֍"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "The 7th letter of Armenian alphabet, called է (ē). Transliterated as ē. Represents an open-mid front unrounded vowel: [ɛ]. In Old Armenian it must have been a diphthong-like vowel [e(j)]",
        "The 7th letter of Armenian alphabet, called է (ē). Transliterated as ē. Represents an open-mid front unrounded vowel: [ɛ]. In Old Armenian it must have been a diphthong-like vowel"
      ],
      "links": [
        [
          "Old Armenian",
          "Old Armenian"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "The 7th letter of Armenian alphabet, called է (ē). Transliterated as ē. Represents an open-mid front unrounded vowel: [ɛ]. In Old Armenian it must have been a diphthong-like vowel [e(j)]"
      ],
      "tags": [
        "letter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "audio": "hy-է.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/57/Hy-%D5%A7.ogg/Hy-%D5%A7.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Hy-%D5%A7.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "է"
}

{
  "categories": [
    "Armenian dated terms",
    "Armenian lemmas",
    "Armenian non-lemma forms",
    "Armenian nouns",
    "Armenian terms with IPA pronunciation",
    "Armenian terms with audio links",
    "Armenian verb forms"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "xcl",
        "3": "է"
      },
      "expansion": "Old Armenian է (ē)",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Armenian է (ē).",
  "forms": [
    {
      "form": "ē",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "է • (ē)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Armenian",
  "lang_code": "hy",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Armenian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "He is an Armenian.",
          "roman": "Na hay ē.",
          "text": "Նա հայ է։",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He is not an Armenian.",
          "roman": "Na hay čʿē.",
          "text": "Նա հայ չէ։",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "He will read the book.",
          "roman": "Na girkʿə kardalu ē.",
          "text": "Նա գիրքը կարդալու է։",
          "type": "example"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "extra": "em",
          "word": "եմ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular present of եմ (em)"
      ],
      "links": [
        [
          "եմ",
          "եմ#Armenian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[jɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Western-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[jɛ]",
      "tags": [
        "Western-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "audio": "hy-է.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/57/Hy-%D5%A7.ogg/Hy-%D5%A7.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Hy-%D5%A7.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "roman": "a",
      "tags": [
        "dialectal"
      ],
      "word": "ա"
    },
    {
      "word": "colloquial"
    },
    {
      "roman": "e",
      "word": "ե — reformed orthography spelling in 1922–1940"
    },
    {
      "english": "ye",
      "word": "յե — reformed orthography spelling in 1922–1940"
    },
    {
      "word": "following a vowel"
    }
  ],
  "word": "է"
}

{
  "categories": [
    "Armenian dated terms",
    "Armenian lemmas",
    "Armenian nouns",
    "Armenian terms with IPA pronunciation",
    "Armenian terms with audio links"
  ],
  "derived": [
    {
      "roman": "hnēaban",
      "word": "հնէաբան"
    },
    {
      "roman": "manrē",
      "word": "մանրէ"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "xcl",
        "3": "է"
      },
      "expansion": "Learned borrowing from Old Armenian է (ē)",
      "name": "learned borrowing"
    }
  ],
  "etymology_text": "Learned borrowing from Old Armenian է (ē).",
  "forms": [
    {
      "form": "ē",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "animate",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "hy-noun-ի-եր",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-type",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "է",
      "roman": "ē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էեր",
      "roman": "ēer",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էի",
      "roman": "ēi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերի",
      "roman": "ēeri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էից",
      "roman": "ēicʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերից",
      "roman": "ēericʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էով",
      "roman": "ēov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերով",
      "roman": "ēerov",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էն",
      "roman": "ēn",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերը",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էերն",
      "roman": "ēerə/ēern",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էին",
      "roman": "ēin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերին",
      "roman": "ēerin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էս",
      "roman": "ēs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերս",
      "roman": "ēers",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "էիս",
      "roman": "ēis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերիս",
      "roman": "ēeris",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "էիցս",
      "roman": "ēicʿs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերիցս",
      "roman": "ēericʿs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "էովս",
      "roman": "ēovs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instrumental",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերովս",
      "roman": "ēerovs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "instrumental",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "possessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "էդ",
      "roman": "ēd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերդ",
      "roman": "ēerd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "էիդ",
      "roman": "ēid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերիդ",
      "roman": "ēerid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "էիցդ",
      "roman": "ēicʿd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերիցդ",
      "roman": "ēericʿd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "էովդ",
      "roman": "ēovd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էերովդ",
      "roman": "ēerovd",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "possessive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hy",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "է • (ē)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "է",
        "11": "էին",
        "11s": "էերիցս",
        "13": "էերի",
        "13s": "էովս",
        "15": "էերին",
        "15s": "էերովս",
        "17": "էից",
        "17s": "—",
        "19": "էերից",
        "19s": "—",
        "1s": "էս",
        "21": "էով",
        "21s": "էդ",
        "23": "էերով",
        "23s": "էերդ",
        "25": "—",
        "25s": "էիդ",
        "27": "—",
        "27s": "էերիդ",
        "29s": "էիցդ",
        "3": "էն",
        "31s": "էերիցդ",
        "33s": "էովդ",
        "35s": "էերովդ",
        "37s": "—",
        "39s": "—",
        "3s": "էերս",
        "5": "էեր",
        "5s": "էիս",
        "7": "էերը/էերն",
        "7s": "էերիս",
        "9": "էի",
        "9s": "էիցս",
        "n": "",
        "note": "",
        "stem": "i-type, animate"
      },
      "name": "hy-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Armenian",
  "lang_code": "hy",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "being, existence, something or someone that exists, onto-"
      ],
      "links": [
        [
          "being",
          "being"
        ],
        [
          "existence",
          "existence"
        ],
        [
          "onto-",
          "onto-"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dated"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "God"
      ],
      "links": [
        [
          "God",
          "God"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dated"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ɛ]",
      "tags": [
        "Eastern-Armenian",
        "standard"
      ]
    },
    {
      "audio": "hy-է.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/5/57/Hy-%D5%A7.ogg/Hy-%D5%A7.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/57/Hy-%D5%A7.ogg",
      "text": "Audio"
    }
  ],
  "word": "է"
}

{
  "categories": [
    "Old Armenian lemmas",
    "Old Armenian non-lemma forms",
    "Old Armenian nouns",
    "Old Armenian verb forms"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "hyx-pro",
        "3": "",
        "4": "*ei"
      },
      "expansion": "Proto-Armenian *ei",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hyx-pro",
        "2": "",
        "3": "*eti"
      },
      "expansion": "*eti",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ésti"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ésti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "",
        "3": "*եստ"
      },
      "expansion": "*եստ (*est)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "բերէ"
      },
      "expansion": "բերէ (berē)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hyx-pro",
        "2": "",
        "3": "*e(h)-"
      },
      "expansion": "*e(h)-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*h₁ésmi"
      },
      "expansion": "*h₁ésmi",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Armenian *ei, from *eti, from Proto-Indo-European *h₁ésti, the regular reflex of which would have been *եստ (*est). We are dealing here with the analogical influence of the corresponding ending of thematic verbs (compare բերէ (berē)) and the analogical extension of the secondary stem *e(h)- deriving from *h₁ésmi.",
  "forms": [
    {
      "form": "ē",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "է • (ē)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Old Armenian",
  "lang_code": "xcl",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "extra": "em",
          "word": "եմ"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular present active indicative of եմ (em)"
      ],
      "links": [
        [
          "եմ",
          "եմ#Old Armenian"
        ]
      ],
      "tags": [
        "active",
        "form-of",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "է"
}

{
  "categories": [
    "Old Armenian lemmas",
    "Old Armenian nouns"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "hy",
            "2": "է"
          },
          "expansion": "Armenian: է (ē)",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Armenian: է (ē)"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "hyx-pro",
        "3": "",
        "4": "*ei"
      },
      "expansion": "Proto-Armenian *ei",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hyx-pro",
        "2": "",
        "3": "*eti"
      },
      "expansion": "*eti",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₁ésti"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₁ésti",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "",
        "3": "*եստ"
      },
      "expansion": "*եստ (*est)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "բերէ"
      },
      "expansion": "բերէ (berē)",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hyx-pro",
        "2": "",
        "3": "*e(h)-"
      },
      "expansion": "*e(h)-",
      "name": "m"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ine-pro",
        "2": "*h₁ésmi"
      },
      "expansion": "*h₁ésmi",
      "name": "m"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Armenian *ei, from *eti, from Proto-Indo-European *h₁ésti, the regular reflex of which would have been *եստ (*est). We are dealing here with the analogical influence of the corresponding ending of thematic verbs (compare բերէ (berē)) and the analogical extension of the secondary stem *e(h)- deriving from *h₁ésmi.",
  "forms": [
    {
      "form": "ē",
      "tags": [
        "romanization"
      ]
    },
    {
      "form": "",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "xcl-noun-ի",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "i-type",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "է",
      "roman": "ē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էք",
      "roman": "ēkʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էի",
      "roman": "ēi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էից",
      "roman": "ēicʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էի",
      "roman": "ēi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էից",
      "roman": "ēicʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "է",
      "roman": "ē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էս",
      "roman": "ēs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էէ",
      "roman": "ēē",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էից",
      "roman": "ēicʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էիւ",
      "roman": "ēiw",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էիւք",
      "roman": "ēiwkʿ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instrumental",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "էի",
      "roman": "ēi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "էս",
      "roman": "ēs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "xcl",
        "2": "noun",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "է • (ē)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "է • (ē)",
      "name": "xcl-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "է",
        "11": "էից",
        "13": "է",
        "15": "էս",
        "17": "էէ",
        "19": "էից",
        "21": "էիւ",
        "23": "էիւք",
        "25": "էի",
        "27": "էս",
        "3": "էք",
        "5": "էի",
        "7": "էից",
        "9": "էի",
        "note": "",
        "type": "i-type"
      },
      "name": "xcl-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Armenian",
  "lang_code": "xcl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "being, existence, something or someone that exists"
      ],
      "links": [
        [
          "being",
          "being"
        ],
        [
          "existence",
          "existence"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "God"
      ],
      "links": [
        [
          "God",
          "God"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "է"
}
{
  "called_from": "linkages/371",
  "msg": "unrecognized linkage prefix: (Dialectological): ՠ / ա̈ ա̊ ա̄ ը̂ է̀ էօ / օ̈ էօ̀ / օ̈̀ իւ / ո̈ւ գյ կյ քյ հյ բՙ դՙ գՙ ձՙ ջՙ ղՙ ֈ ʔ desc=Dialectological rest=ՠ / ա̈ ա̊ ա̄ ը̂ է̀ էօ / օ̈ էօ̀ / օ̈̀ իւ / ո̈ւ գյ կյ քյ հյ բՙ դՙ գՙ ձՙ ջՙ ղՙ ֈ ʔ cls=romanization cls2=other e1=False e2=False",
  "path": [
    "է"
  ],
  "section": "Armenian",
  "subsection": "letter",
  "title": "է",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2023-09-27 from the enwiktionary dump dated 2023-09-20 using wiktextract (36a61fd and 1dc4930).

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.

The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.