See xistin in All languages combined, or Wiktionary
{ "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"xistin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"êxistin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xistin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"êxistin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "birêkxistin" }, { "word": "daxistin" }, { "word": "lê xistin" }, { "word": "raxistin" }, { "word": "-xer" }, { "word": "-xerî" }, { "word": "xistî" }, { "word": "êxist" }, { "word": "ji hal xistin" } ], "etymology_text": "Hevreha soranî خستن (xistin) (xistin: xistin, êxistin), farisî خسته (xeste: birîndar), pehlewî xesten (birîndar kirin), ji proto-îranî *xad (lê xistin, lê dan).", "forms": [ { "form": "dixim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixe", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "bixe", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "bixin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "xist", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xist", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xist", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xist", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–x–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera xistin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "root", "present" ] }, { "form": "–xist–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera xistin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "root", "past" ] }, { "form": "ez dixim", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez naxim", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min xist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min nexist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu dixî", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu naxî", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te xist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te nexist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dixe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naxe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em dixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em naxin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me xist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me nexist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn dixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn naxin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we xist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we nexist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naxin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan xist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan nexist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min dixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nedixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min xistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "positive" ] }, { "form": "min nexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "negative" ] }, { "form": "te dixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nedixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te xistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "positive" ] }, { "form": "te nexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "negative" ] }, { "form": "wê/wî dixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nedixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "negative" ] }, { "form": "me dixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nedixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me xistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "positive" ] }, { "form": "me nexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "negative" ] }, { "form": "we dixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nedixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we xistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "positive" ] }, { "form": "we nexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "negative" ] }, { "form": "wan dixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nedixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan xistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "positive" ] }, { "form": "wan nexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "negative" ] }, { "form": "ez ê bixim", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê nexim", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "negative" ] }, { "form": "minê xistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê nexistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê bixî", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê nexî", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "negative" ] }, { "form": "teyê xistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê nexistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bixe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nexe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê xistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê bixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "positive" ] }, { "form": "em ê nexin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "negative" ] }, { "form": "meyê xistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê nexistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê nexin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "negative" ] }, { "form": "weyê xistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê nexistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nexin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "negative" ] }, { "form": "wanê xistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê nexistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min xistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "positive" ] }, { "form": "min nexistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min xistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min nexistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te xistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "positive" ] }, { "form": "te nexistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "negative" ] }, { "form": "te xistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te nexistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me xistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "positive" ] }, { "form": "me nexistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "negative" ] }, { "form": "me xistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me nexistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we xistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "positive" ] }, { "form": "we nexistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "negative" ] }, { "form": "we xistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we nexistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan xistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan nexistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan xistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nexistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bixim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez nexim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min xistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bixî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu nexî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te xistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bixe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nexe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî xistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bixin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em nexin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me xistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bixin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn nexin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we xistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bixin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nexin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan xistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bixista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min xistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bixista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te xistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bixista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî xistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bixista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me xistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bixista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we xistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bixista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan xistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bixista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê xistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bixista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê xistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bixista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê xistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bixista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê xistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bixista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê xistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bixista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê xistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) bixe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) nexe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) nexin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "–xîn–", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Tewandina lêkera xistin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "ez dixînim", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez naxînim", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "tu dixînî", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu naxînî", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "ew dixîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naxîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "em dixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em naxînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "hûn dixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn naxînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "ew dixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naxînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "ez ê bixînim", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê nexînim", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "tu yê bixînî", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê nexînî", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "ew ê bixîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nexîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "em ê bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "ew ê bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bixînim", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez nexînim", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bixînî", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu nexînî", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bixîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nexîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(tu) bixîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) nexîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "–êx–", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Tewandina lêkera êxistin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–êxist–", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Tewandina lêkera êxistin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez têxim", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez nayêxim", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min êxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min neyêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu têxî", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu nayêxî", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te êxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te neyêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew têxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew nayêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî êxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neyêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em têxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em nayêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me êxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me neyêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn têxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn nayêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we êxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we neyêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew têxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew nayêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan êxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan neyêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min têxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min netêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min êxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min neyêxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te têxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te netêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te êxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te neyêxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî têxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî netêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî êxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî neyêxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me têxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me netêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me êxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me neyêxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we têxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we netêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we êxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we neyêxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan têxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan netêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan êxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan neyêxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê bêxim", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê neyêxim", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê bêxî", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê neyêxî", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê neyêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min êxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min neyêxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min êxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min neyêxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te êxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te neyêxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te êxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te neyêxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî êxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neyêxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî êxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neyêxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me êxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me neyêxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me êxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me neyêxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we êxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we neyêxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we êxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we neyêxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan êxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan neyêxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan êxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan neyêxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bêxim", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez neyêxim", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bêxî", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu neyêxî", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew neyêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) bêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) neyêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "êxistin" }, { "form": "hêxistin" }, { "form": "خستن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "xwestin" } ], "hyphenation": "xis·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "senses": [ { "glosses": [ "Li erdê dan, danan li ser tiştek, avêtin erdê, berdan erdê, bi bêhemdî ketin" ], "id": "ku-xistin-ku-verb-itg3nqG8" }, { "glosses": [ "kirin di tiştekê/î de yan de tiştekê/î re yan di tiştekê/î ve:" ], "id": "ku-xistin-ku-verb-seyTot31" } ], "sounds": [ { "ipa": "/xɪsˈtɪn/" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "einsetzen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "einlegen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "ausziehen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "stecken" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "stellen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aufsitzen" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "أطاح" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "أطـــاح بــه" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "الإسقاط" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "التلة" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "أندر" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "إنزاع" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "أوقع" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جأف" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جحفل" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جحل" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جعب" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جعف" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جفى" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جلخ" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "حطأ" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "سهوك" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "عردس" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "عط" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "عمد" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "فردس" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "فطأ" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "قحز" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "قطرب" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "لحب" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "مغث" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "ندر" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "نفـض" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "دور کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "زمین انداختن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "قرار دادن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "سرنگون کردن" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "pudottaa" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "tiputtaa" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "laisser tomber" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "latten vallen" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "drop" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "put" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "drip" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "let" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "fall" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "did" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "done" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "do" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "depose" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "deposal" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "deposing" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "heave" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "toppling" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "buttock" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "ejectment" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "entrap" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "felling" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "fling away" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "fling down" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "hipe" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "lasciare" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "word": "ронять" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "word": "уронить" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "word": "dejar caer" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "word": "poner" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "düşürmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çelme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çelmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "düşmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ıskat" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "inmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "koyma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "koymak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "takma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "vazetme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çıkarma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "düşürme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soyma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çıkarmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soymak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "adımını attırmamak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "alçaltma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "alçaltmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "sokmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "vaz" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "vazetmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "vurmak" } ], "word": "xistin" } { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "hyphenation": "xis·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "glosses": [ "Li erdê dan, danan li ser tiştek, avêtin erdê, berdan erdê, bi bêhemdî ketin" ], "id": "ku-xistin-ku-noun-itg3nqG8" }, { "glosses": [ "kirin di tiştekê/î de yan de tiştekê/î re yan di tiştekê/î ve" ], "id": "ku-xistin-ku-noun-bbDi-7el" } ], "sounds": [ { "ipa": "/xɪsˈtɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "xistin" }
{ "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî", "Tewandin:lêker (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"xistin\"", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"êxistin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xistin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"êxistin\"", "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)" ], "derived": [ { "word": "birêkxistin" }, { "word": "daxistin" }, { "word": "lê xistin" }, { "word": "raxistin" }, { "word": "-xer" }, { "word": "-xerî" }, { "word": "xistî" }, { "word": "êxist" }, { "word": "ji hal xistin" } ], "etymology_text": "Hevreha soranî خستن (xistin) (xistin: xistin, êxistin), farisî خسته (xeste: birîndar), pehlewî xesten (birîndar kirin), ji proto-îranî *xad (lê xistin, lê dan).", "forms": [ { "form": "dixim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixe", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "bixe", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "bixin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "xist", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xist", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xist", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xist", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–x–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera xistin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "root", "present" ] }, { "form": "–xist–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera xistin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "root", "past" ] }, { "form": "ez dixim", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez naxim", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min xist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min nexist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu dixî", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu naxî", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te xist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te nexist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dixe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naxe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em dixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em naxin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me xist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me nexist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn dixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn naxin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we xist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we nexist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew dixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naxin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan xist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan nexist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min dixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nedixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min xistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "positive" ] }, { "form": "min nexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "negative" ] }, { "form": "te dixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nedixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te xistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "positive" ] }, { "form": "te nexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "negative" ] }, { "form": "wê/wî dixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nedixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "negative" ] }, { "form": "me dixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nedixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me xistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "positive" ] }, { "form": "me nexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "negative" ] }, { "form": "we dixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nedixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we xistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "positive" ] }, { "form": "we nexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "negative" ] }, { "form": "wan dixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nedixist", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan xistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "positive" ] }, { "form": "wan nexistibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "negative" ] }, { "form": "ez ê bixim", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê nexim", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "negative" ] }, { "form": "minê xistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê nexistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê bixî", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê nexî", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "negative" ] }, { "form": "teyê xistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê nexistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bixe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nexe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê xistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê bixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "positive" ] }, { "form": "em ê nexin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "negative" ] }, { "form": "meyê xistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê nexistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê nexin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "negative" ] }, { "form": "weyê xistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê nexistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nexin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "negative" ] }, { "form": "wanê xistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê nexistibe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min xistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "positive" ] }, { "form": "min nexistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min xistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min nexistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te xistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "positive" ] }, { "form": "te nexistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "negative" ] }, { "form": "te xistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te nexistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me xistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "positive" ] }, { "form": "me nexistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "negative" ] }, { "form": "me xistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me nexistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we xistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "positive" ] }, { "form": "we nexistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "negative" ] }, { "form": "we xistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we nexistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan xistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan nexistiye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan xistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nexistibûye", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bixim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez nexim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min xistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bixî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu nexî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te xistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bixe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nexe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî xistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bixin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em nexin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me xistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bixin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn nexin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we xistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bixin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nexin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan xistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexistibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bixista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min xistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bixista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te xistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bixista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî xistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bixista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me xistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bixista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we xistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bixista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexista", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan xistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexistibûya", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bixista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê xistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bixista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê xistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bixista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê xistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bixista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê xistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bixista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê xistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bixista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nexista", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê xistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nexistibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) bixe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) nexe", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bixin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) nexin", "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "standard", "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "–xîn–", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Tewandina lêkera xistin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "ez dixînim", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez naxînim", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "tu dixînî", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu naxînî", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "ew dixîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naxîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "em dixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em naxînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "hûn dixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn naxînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "ew dixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew naxînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "ez ê bixînim", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê nexînim", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "tu yê bixînî", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê nexînî", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "ew ê bixîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nexîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "em ê bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "ew ê bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bixînim", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez nexînim", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bixînî", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu nexînî", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bixîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nexîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(tu) bixîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) nexîne", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bixînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) nexînin", "raw_tags": [ "Tewandina alternatîv" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "–êx–", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Tewandina lêkera êxistin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "–êxist–", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Tewandina lêkera êxistin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez têxim", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez nayêxim", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min êxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min neyêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu têxî", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu nayêxî", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te êxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te neyêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew têxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew nayêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî êxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neyêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em têxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em nayêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me êxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me neyêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn têxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn nayêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we êxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we neyêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew têxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew nayêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan êxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan neyêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min têxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min netêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min êxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min neyêxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te têxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te netêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te êxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te neyêxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî têxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî netêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî êxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî neyêxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me têxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me netêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me êxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me neyêxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we têxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we netêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we êxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we neyêxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan têxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan netêxist", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan êxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan neyêxistibû", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê bêxim", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê neyêxim", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê bêxî", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê neyêxî", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê neyêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min êxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min neyêxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min êxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min neyêxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te êxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te neyêxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te êxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te neyêxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî êxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neyêxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî êxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî neyêxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me êxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me neyêxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me êxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me neyêxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we êxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we neyêxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we êxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we neyêxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan êxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan neyêxistiye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan êxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan neyêxistibûye", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez bêxim", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez neyêxim", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu bêxî", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu neyêxî", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew neyêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan êxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neyêxistibe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê neyêxista", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê êxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê neyêxistibûya", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî", "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) bêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) neyêxe", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) bêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) neyêxin", "raw_tags": [ "Kurmanciya rojhilatî" ], "source": "Tewandin:xistin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "êxistin" }, { "form": "hêxistin" }, { "form": "خستن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "xwestin" } ], "hyphenation": "xis·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "senses": [ { "glosses": [ "Li erdê dan, danan li ser tiştek, avêtin erdê, berdan erdê, bi bêhemdî ketin" ] }, { "glosses": [ "kirin di tiştekê/î de yan de tiştekê/î re yan di tiştekê/î ve:" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/xɪsˈtɪn/" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "einsetzen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "einlegen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "ausziehen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "stecken" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "stellen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aufsitzen" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "أطاح" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "أطـــاح بــه" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "الإسقاط" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "التلة" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "أندر" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "إنزاع" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "أوقع" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جأف" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جحفل" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جحل" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جعب" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جعف" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جفى" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "جلخ" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "حطأ" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "سهوك" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "عردس" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "عط" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "عمد" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "فردس" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "فطأ" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "قحز" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "قطرب" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "لحب" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "مغث" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "ندر" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "نفـض" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "دور کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "زمین انداختن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "قرار دادن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "سرنگون کردن" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "pudottaa" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "tiputtaa" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "laisser tomber" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "latten vallen" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "drop" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "put" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "drip" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "let" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "fall" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "did" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "done" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "do" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "depose" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "deposal" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "deposing" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "heave" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "toppling" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "buttock" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "ejectment" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "entrap" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "felling" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "fling away" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "fling down" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "hipe" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "lasciare" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "word": "ронять" }, { "lang": "Rusî", "lang_code": "ru", "word": "уронить" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "word": "dejar caer" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "word": "poner" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "düşürmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çelme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çelmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "düşmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ıskat" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "inmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "koyma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "koymak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "takma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "vazetme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çıkarma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "düşürme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soyma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "çıkarmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "soymak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "adımını attırmamak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "alçaltma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "alçaltmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "sokmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "vaz" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "vazetmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "vurmak" } ], "word": "xistin" } { "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî" ], "hyphenation": "xis·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "glosses": [ "Li erdê dan, danan li ser tiştek, avêtin erdê, berdan erdê, bi bêhemdî ketin" ] }, { "glosses": [ "kirin di tiştekê/î de yan de tiştekê/î re yan di tiştekê/î ve" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/xɪsˈtɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "xistin" }
Download raw JSONL data for xistin meaning in Kurmancî (64.0kB)
{ "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xistin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xistin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xistin", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the kuwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.