See xwestin in All languages combined, or Wiktionary
{ "categories": [ { "kind": "other", "name": "Deng bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên kurmancî ji proto-îranî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Proto-îranî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"xwestin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xwestin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "xwestin girtin" }, { "word": "xwestingirtin" }, { "word": "daxwaz" }, { "word": "daxwazname" }, { "word": "xwazgîn" }, { "word": "xwazgînî" }, { "word": "xwazok" }, { "word": "xwestek" } ], "etymology_text": "Peyva xwaz hate ji yekbûna peyven xwe - waz\nBi pehlewî xwâsten, bi partî wxâşten, bi soranî xwastin, bi zazakî waştene, bi hewramî wastey\nJi proto-îranî: *xwaz- (\"xwestin\"),\npartî: wx'z- (\"xwestin\"),\npehlewî: hw'd- /xwāh-/ (\"xwestin\"),\nsogdî: xwz- (\"persayen, xwestin\"),\nfarisî: xᵛastan / xᵛāh- (\"xwestin\"),\ngîlekî: bä-xast / xaj- (\"xwestin\"),\nkurmancî: xwestin / -xwaz- (\"xwestin\"),\nsoranî: xwastin / -xwaz- (\"xwestin\"),\nhewramî: wastay / waz- (\"xwestin\"),\nzazakî: waştene / (waz-) ^(alfabeya arî)Çavkanî: Cheung p.460", "forms": [ { "form": "dixwazim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixwazî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixwaze", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixwazin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "bixwaze", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "bixwazin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "xwest", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xwest", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xwest", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xwest", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–xwest–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera xwestin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "min xwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min nexwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "te xwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te nexwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "me xwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me nexwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "we xwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we nexwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "wan xwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan nexwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min dixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nedixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min xwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min nexwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te dixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nedixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te xwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te nexwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî dixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nedixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me dixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nedixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me xwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me nexwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we dixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nedixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we xwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we nexwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan dixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nedixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan xwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan nexwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "minê xwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê nexwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "teyê xwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê nexwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê xwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "meyê xwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê nexwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "weyê xwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê nexwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "wanê xwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê nexwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min xwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min nexwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min xwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min nexwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te xwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te nexwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te xwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te nexwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me xwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me nexwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me xwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me nexwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we xwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we nexwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we xwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we nexwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan xwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan nexwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan xwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nexwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) min xwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te xwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî xwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me xwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we xwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan xwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bixwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min xwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bixwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te xwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bixwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî xwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bixwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me xwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bixwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we xwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bixwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan xwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bixwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nexwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê xwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nexwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bixwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nexwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê xwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nexwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bixwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê xwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bixwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nexwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê xwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nexwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bixwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nexwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê xwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nexwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bixwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nexwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê xwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nexwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "خوهستن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "xastin" } ], "hyphenation": "xwes·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtin bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "examples": [ { "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640", "text": "Top û zincîr-i vebestin çep û rastHerdu destên xwe hemail şevekêMe ji bo yarê dixwestin çep û rast" } ], "glosses": [ "viyan, hez kirin, dil hebûn, dil kirin" ], "id": "ku-xwestin-ku-verb-FoTxzF8y" }, { "glosses": [ "teleb kirin" ], "id": "ku-xwestin-ku-verb-6~DaHb0h" }, { "glosses": [ "tika kirin, rica kirin, hêvî kirin" ], "id": "ku-xwestin-ku-verb-36SIVn58" }, { "glosses": [ "ferman dan, emir dan, ferman kirin, emir kirin" ], "id": "ku-xwestin-ku-verb-ZN~c0S88" } ], "sounds": [ { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "wollen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Aufforderung" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Wille" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "abverlangen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "anfordern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "anweisen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "auffordern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "beanspruchen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "begehren" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "bewerben" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "einfordern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "erfordern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "erwünschen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "fordern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "fördern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "mögen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "nachfragen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "wünschen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "möchten" }, { "lang": "Çekî", "lang_code": "cs", "word": "chtít" }, { "lang": "Çînî", "lang_code": "zh", "word": "要" }, { "lang": "Çînî", "lang_code": "zh", "word": "想要" }, { "lang": "Çînî", "lang_code": "zh", "word": "缺乏" }, { "lang": "Endonezyayî", "lang_code": "id", "word": "mau" }, { "lang": "Endonezyayî", "lang_code": "id", "word": "hendak" }, { "lang": "Endonezyayî", "lang_code": "id", "word": "ingin" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "أراد" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "استمطر" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "أطال" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "رغب" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "طلب" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "عايز" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "التعاطي" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "المسألة" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "مراودة" }, { "lang": "Esperantoyî", "lang_code": "eo", "word": "voli" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "خواستَن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "ادعا" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "آرزو کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "خواستار شدن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "خواستن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "درخواست کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "طلب" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "مطالبه کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "ارادت" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "خواستگاری کردن" }, { "lang": "Fîjî", "lang_code": "fj", "word": "vinakata" }, { "lang": "filipînî", "lang_code": "unknown", "word": "magustohan" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "tahtoa" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "haluta" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "vouloir" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "willen" }, { "lang": "Îdoyî", "lang_code": "io", "word": "dezirar" }, { "lang": "Îdoyî", "lang_code": "io", "word": "volar" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "willan" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "want" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "desire" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "wish" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "aspiration" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "beg" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "give rise to" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "have" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "like" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "postulate" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "requisition" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "yearn for" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "demand" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "order" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "request" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "yearning" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "propound" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "volere" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "欲しい" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "ほしい" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "望む" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "のぞむ" }, { "lang": "Katalanî", "lang_code": "ca", "word": "voler" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "velle" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "carere" }, { "lang": "Latviyayî", "lang_code": "lv", "word": "gribēt" }, { "lang": "Latviyayî", "lang_code": "lv", "word": "vēlēties" }, { "lang": "Norwecî", "lang_code": "no", "word": "ville" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "querer" }, { "lang": "Slovenî", "lang_code": "sl", "word": "hoteti" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "word": "querer" }, { "lang": "Telûgûyî", "lang_code": "te", "word": "కోరుకొను" }, { "lang": "Telûgûyî", "lang_code": "te", "word": "వాంఛించు" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "istemek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "dilemek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "murat etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "talip olmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "arzulamak" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "thélo", "word": "θέλω" } ], "word": "xwestin" } { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Deng bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "hyphenation": "xwes·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Gotarên bê beşa mane", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ], "id": "ku-xwestin-ku-noun-cV~yf47J" } ], "sounds": [ { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav" } ], "tags": [ "feminine" ], "translations": [ { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "isteme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "dileme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "talep" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "arzulama" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "isteyiş" } ], "word": "xwestin" }
{ "categories": [ "Deng bi kurmancî", "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "Kurmancî", "Peyvên kurmancî ji proto-îranî", "Proto-îranî", "Tewandin:lêker (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"xwestin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xwestin\"", "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)" ], "derived": [ { "word": "xwestin girtin" }, { "word": "xwestingirtin" }, { "word": "daxwaz" }, { "word": "daxwazname" }, { "word": "xwazgîn" }, { "word": "xwazgînî" }, { "word": "xwazok" }, { "word": "xwestek" } ], "etymology_text": "Peyva xwaz hate ji yekbûna peyven xwe - waz\nBi pehlewî xwâsten, bi partî wxâşten, bi soranî xwastin, bi zazakî waştene, bi hewramî wastey\nJi proto-îranî: *xwaz- (\"xwestin\"),\npartî: wx'z- (\"xwestin\"),\npehlewî: hw'd- /xwāh-/ (\"xwestin\"),\nsogdî: xwz- (\"persayen, xwestin\"),\nfarisî: xᵛastan / xᵛāh- (\"xwestin\"),\ngîlekî: bä-xast / xaj- (\"xwestin\"),\nkurmancî: xwestin / -xwaz- (\"xwestin\"),\nsoranî: xwastin / -xwaz- (\"xwestin\"),\nhewramî: wastay / waz- (\"xwestin\"),\nzazakî: waştene / (waz-) ^(alfabeya arî)Çavkanî: Cheung p.460", "forms": [ { "form": "dixwazim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixwazî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixwaze", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "dixwazin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "bixwaze", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "bixwazin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "xwest", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xwest", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xwest", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "xwest", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "–xwest–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera xwestin\n(xwerû, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "min xwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min nexwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "te xwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te nexwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "me xwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me nexwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "we xwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we nexwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "wan xwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan nexwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min dixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min nedixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min xwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min nexwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te dixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te nedixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te xwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te nexwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî dixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nedixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me dixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me nedixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me xwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me nexwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we dixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we nedixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we xwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we nexwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan dixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nedixwest", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan xwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan nexwestibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "minê xwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê nexwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "teyê xwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê nexwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê xwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "meyê xwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê nexwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "weyê xwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê nexwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "wanê xwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê nexwestibe", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min xwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min nexwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min xwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min nexwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te xwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te nexwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te xwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te nexwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî xwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî nexwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me xwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me nexwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me xwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me nexwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we xwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we nexwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we xwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we nexwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan xwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan nexwestiye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan xwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan nexwestibûye", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) min xwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te xwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî xwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me xwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we xwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan xwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexwestibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min bixwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min xwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min nexwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te bixwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te xwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te nexwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî bixwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî xwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî nexwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me bixwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me xwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me nexwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we bixwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we xwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we nexwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan bixwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexwesta", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan xwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan nexwestibûya", "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê bixwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nexwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê xwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê nexwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê bixwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nexwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê xwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê nexwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê bixwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê xwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê nexwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê bixwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nexwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê xwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê nexwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê bixwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nexwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê xwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê nexwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê bixwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nexwesta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê xwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê nexwestibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:xwestin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "خوهستن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "xastin" } ], "hyphenation": "xwes·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "senses": [ { "categories": [ "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)", "Jêgirtin bi kurmancî", "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî", "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî" ], "examples": [ { "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640", "text": "Top û zincîr-i vebestin çep û rastHerdu destên xwe hemail şevekêMe ji bo yarê dixwestin çep û rast" } ], "glosses": [ "viyan, hez kirin, dil hebûn, dil kirin" ] }, { "glosses": [ "teleb kirin" ] }, { "glosses": [ "tika kirin, rica kirin, hêvî kirin" ] }, { "glosses": [ "ferman dan, emir dan, ferman kirin, emir kirin" ] } ], "sounds": [ { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav" } ], "tags": [ "proper-noun", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "wollen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Aufforderung" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "Wille" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "abverlangen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "anfordern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "anweisen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "auffordern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "beanspruchen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "begehren" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "bewerben" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "einfordern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "erfordern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "erwünschen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "fordern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "fördern" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "mögen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "nachfragen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "wünschen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "möchten" }, { "lang": "Çekî", "lang_code": "cs", "word": "chtít" }, { "lang": "Çînî", "lang_code": "zh", "word": "要" }, { "lang": "Çînî", "lang_code": "zh", "word": "想要" }, { "lang": "Çînî", "lang_code": "zh", "word": "缺乏" }, { "lang": "Endonezyayî", "lang_code": "id", "word": "mau" }, { "lang": "Endonezyayî", "lang_code": "id", "word": "hendak" }, { "lang": "Endonezyayî", "lang_code": "id", "word": "ingin" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "أراد" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "استمطر" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "أطال" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "رغب" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "طلب" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "عايز" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "التعاطي" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "المسألة" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "مراودة" }, { "lang": "Esperantoyî", "lang_code": "eo", "word": "voli" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "خواستَن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "ادعا" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "آرزو کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "خواستار شدن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "خواستن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "درخواست کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "طلب" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "مطالبه کردن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "ارادت" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "خواستگاری کردن" }, { "lang": "Fîjî", "lang_code": "fj", "word": "vinakata" }, { "lang": "filipînî", "lang_code": "unknown", "word": "magustohan" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "tahtoa" }, { "lang": "Fînî", "lang_code": "fi", "word": "haluta" }, { "lang": "Fransî", "lang_code": "fr", "word": "vouloir" }, { "lang": "Holendî", "lang_code": "nl", "word": "willen" }, { "lang": "Îdoyî", "lang_code": "io", "word": "dezirar" }, { "lang": "Îdoyî", "lang_code": "io", "word": "volar" }, { "lang": "Îngilîziya kevn", "lang_code": "ang", "word": "willan" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "want" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "desire" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "wish" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "aspiration" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "beg" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "give rise to" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "have" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "like" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "postulate" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "requisition" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "yearn for" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "demand" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "order" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "request" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "yearning" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "propound" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "volere" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "欲しい" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "ほしい" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "望む" }, { "lang": "Japonî", "lang_code": "ja", "word": "のぞむ" }, { "lang": "Katalanî", "lang_code": "ca", "word": "voler" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "velle" }, { "lang": "Latînî", "lang_code": "la", "word": "carere" }, { "lang": "Latviyayî", "lang_code": "lv", "word": "gribēt" }, { "lang": "Latviyayî", "lang_code": "lv", "word": "vēlēties" }, { "lang": "Norwecî", "lang_code": "no", "word": "ville" }, { "lang": "Portugalî", "lang_code": "pt", "word": "querer" }, { "lang": "Slovenî", "lang_code": "sl", "word": "hoteti" }, { "lang": "Spanî", "lang_code": "es", "word": "querer" }, { "lang": "Telûgûyî", "lang_code": "te", "word": "కోరుకొను" }, { "lang": "Telûgûyî", "lang_code": "te", "word": "వాంఛించు" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "istemek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "dilemek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "murat etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "talip olmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "arzulamak" }, { "lang": "Yûnanî", "lang_code": "el", "roman": "thélo", "word": "θέλω" } ], "word": "xwestin" } { "categories": [ "Deng bi kurmancî", "Dengên kurmancî ji Bidlîsê", "Kurmancî" ], "hyphenation": "xwes·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ "Gotarên bê beşa mane" ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ] } ], "sounds": [ { "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav", "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.mp3", "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.ogg", "raw_tags": [ "Bidlîs" ], "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav" } ], "tags": [ "feminine" ], "translations": [ { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "isteme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "dileme" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "talep" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "arzulama" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "isteyiş" } ], "word": "xwestin" }
Download raw JSONL data for xwestin meaning in Kurmancî (26.5kB)
{ "called_from": "XYZunsorted", "msg": "Unknown title: Tewîn", "path": [ "xwestin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Tewîn", "title": "xwestin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xwestin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xwestin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xwestin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xwestin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xwestin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xwestin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "xwestin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "xwestin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/156", "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted", "path": [ "xwestin", "Template:deng", "#tag", "#tag" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Bilêvkirin", "title": "xwestin", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the kuwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.