"xwestin" meaning in Kurmancî

See xwestin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

Audio: LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav
  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-xwestin-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: isteme (Tirkî), dileme (Tirkî), talep (Tirkî), arzulama (Tirkî), isteyiş (Tirkî)

Verb

Audio: LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav
Etymology: Peyva xwaz hate ji yekbûna peyven xwe - waz Bi pehlewî xwâsten, bi partî wxâşten, bi soranî xwastin, bi zazakî waştene, bi hewramî wastey Ji proto-îranî: *xwaz- ("xwestin"), partî: wx'z- ("xwestin"), pehlewî: hw'd- /xwāh-/ ("xwestin"), sogdî: xwz- ("persayen, xwestin"), farisî: xᵛastan / xᵛāh- ("xwestin"), gîlekî: bä-xast / xaj- ("xwestin"), kurmancî: xwestin / -xwaz- ("xwestin"), soranî: xwastin / -xwaz- ("xwestin"), hewramî: wastay / waz- ("xwestin"), zazakî: waştene / (waz-) ^(alfabeya arî)Çavkanî: Cheung p.460 Forms: dixwazim [present], dixwazî [present], dixwaze [present], dixwazin [present], bixwaze [imperative, singular], bixwazin [imperative, plural], xwest [past], xwest [past], xwest [past], xwest [past], –xwest– [root, past], min xwest [indicative, past, positive], min nexwest [indicative, past, negative], te xwest [indicative, past, positive], te nexwest [indicative, past, negative], wê/wî xwest [indicative, past, positive], wê/wî nexwest [indicative, past, negative], me xwest [indicative, past, positive], me nexwest [indicative, past, negative], we xwest [indicative, past, positive], we nexwest [indicative, past, negative], wan xwest [indicative, past, positive], wan nexwest [indicative, past, negative], min dixwest [imperfect, positive], min nedixwest [imperfect, negative], min xwestibû [positive], min nexwestibû [negative], te dixwest [imperfect, positive], te nedixwest [imperfect, negative], te xwestibû [positive], te nexwestibû [negative], wê/wî dixwest [imperfect, positive], wê/wî nedixwest [imperfect, negative], wê/wî xwestibû [positive], wê/wî nexwestibû [negative], me dixwest [imperfect, positive], me nedixwest [imperfect, negative], me xwestibû [positive], me nexwestibû [negative], we dixwest [imperfect, positive], we nedixwest [imperfect, negative], we xwestibû [positive], we nexwestibû [negative], wan dixwest [imperfect, positive], wan nedixwest [imperfect, negative], wan xwestibû [positive], wan nexwestibû [negative], minê xwestibe [future, perfect, positive], minê nexwestibe [future, perfect, negative], teyê xwestibe [future, perfect, positive], teyê nexwestibe [future, perfect, negative], wê/wîyê xwestibe [future, perfect, positive], wê/wîyê nexwestibe [future, perfect, negative], meyê xwestibe [future, perfect, positive], meyê nexwestibe [future, perfect, negative], weyê xwestibe [future, perfect, positive], weyê nexwestibe [future, perfect, negative], wanê xwestibe [future, perfect, positive], wanê nexwestibe [future, perfect, negative], min xwestiye [perfect, positive], min nexwestiye [perfect, negative], min xwestibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min nexwestibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te xwestiye [perfect, positive], te nexwestiye [perfect, negative], te xwestibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te nexwestibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî xwestiye [perfect, positive], wê/wî nexwestiye [perfect, negative], wê/wî xwestibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî nexwestibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me xwestiye [perfect, positive], me nexwestiye [perfect, negative], me xwestibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me nexwestibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we xwestiye [perfect, positive], we nexwestiye [perfect, negative], we xwestibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we nexwestibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan xwestiye [perfect, positive], wan nexwestiye [perfect, negative], wan xwestibûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan nexwestibûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) min xwestibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min nexwestibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) te xwestibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te nexwestibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) wê/wî xwestibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nexwestibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) me xwestibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me nexwestibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) we xwestibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we nexwestibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) wan xwestibe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan nexwestibe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min bixwesta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min nexwesta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min xwestibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min nexwestibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te bixwesta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te nexwesta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te xwestibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te nexwestibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî bixwesta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nexwesta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî xwestibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî nexwestibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me bixwesta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me nexwesta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me xwestibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me nexwestibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we bixwesta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we nexwesta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we xwestibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we nexwestibûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan bixwesta [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan nexwesta [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan xwestibûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan nexwestibûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê bixwesta [present, conditional, positive], minê nexwesta [present, conditional, negative], minê xwestibûya [preterite, conditional, positive], minê nexwestibûya [preterite, conditional, negative], teyê bixwesta [present, conditional, positive], teyê nexwesta [present, conditional, negative], teyê xwestibûya [preterite, conditional, positive], teyê nexwestibûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê bixwesta [present, conditional, positive], wê/wîyê nexwesta [present, conditional, negative], wê/wîyê xwestibûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê nexwestibûya [preterite, conditional, negative], meyê bixwesta [present, conditional, positive], meyê nexwesta [present, conditional, negative], meyê xwestibûya [preterite, conditional, positive], meyê nexwestibûya [preterite, conditional, negative], weyê bixwesta [present, conditional, positive], weyê nexwesta [present, conditional, negative], weyê xwestibûya [preterite, conditional, positive], weyê nexwestibûya [preterite, conditional, negative], wanê bixwesta [present, conditional, positive], wanê nexwesta [present, conditional, negative], wanê xwestibûya [preterite, conditional, positive], wanê nexwestibûya [preterite, conditional, negative], خوهستن, xastin
  1. viyan, hez kirin, dil hebûn, dil kirin
  2. teleb kirin
    Sense id: ku-xwestin-ku-verb-6~DaHb0h
  3. tika kirin, rica kirin, hêvî kirin
    Sense id: ku-xwestin-ku-verb-36SIVn58
  4. ferman dan, emir dan, ferman kirin, emir kirin
    Sense id: ku-xwestin-ku-verb-ZN~c0S88
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: xwestin girtin, xwestingirtin, daxwaz, daxwazname, xwazgîn, xwazgînî, xwazok, xwestek Translations: wollen (Almanî), Aufforderung (Almanî), Wille (Almanî), abverlangen (Almanî), anfordern (Almanî), anweisen (Almanî), auffordern (Almanî), beanspruchen (Almanî), begehren (Almanî), bewerben (Almanî), einfordern (Almanî), erfordern (Almanî), erwünschen (Almanî), fordern (Almanî), fördern (Almanî), mögen (Almanî), nachfragen (Almanî), wünschen (Almanî), möchten (Almanî), mau (Endonezyayî), hendak (Endonezyayî), ingin (Endonezyayî), أراد (Erebî), استمطر (Erebî), أطال (Erebî), رغب (Erebî), طلب (Erebî), عايز (Erebî), التعاطي (Erebî), المسألة (Erebî), مراودة (Erebî), voli (Esperantoyî), خواستَن (Farisî), ادعا (Farisî), آرزو کردن (Farisî), خواستار شدن (Farisî), خواستن (Farisî), درخواست کردن (Farisî), طلب (Farisî), مطالبه کردن (Farisî), ارادت (Farisî), خواستگاری کردن (Farisî), vouloir (Fransî), vinakata (Fîjî), tahtoa (Fînî), haluta (Fînî), willen (Holendî), 欲しい (Japonî), ほしい (Japonî), 望む (Japonî), のぞむ (Japonî), voler (Katalanî), gribēt (Latviyayî), vēlēties (Latviyayî), velle (Latînî), carere (Latînî), ville (Norwecî), querer (Portugalî), hoteti (Slovenî), querer (Spanî), కోరుకొను (Telûgûyî), వాంఛించు (Telûgûyî), istemek (Tirkî), dilemek (Tirkî), murat etmek (Tirkî), talip olmak (Tirkî), arzulamak (Tirkî), θέλω (thélo) (Yûnanî), magustohan (filipînî), chtít (Çekî), 要 (Çînî), 想要 (Çînî), 缺乏 (Çînî), dezirar (Îdoyî), volar (Îdoyî), willan (Îngilîziya kevn), want (Îngilîzî), desire (Îngilîzî), wish (Îngilîzî), aspiration (Îngilîzî), beg (Îngilîzî), give rise to (Îngilîzî), have (Îngilîzî), like (Îngilîzî), postulate (Îngilîzî), requisition (Îngilîzî), yearn for (Îngilîzî), demand (Îngilîzî), order (Îngilîzî), request (Îngilîzî), yearning (Îngilîzî), propound (Îngilîzî), volere (Îtalî)

Inflected forms

Alternative forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî ji proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Proto-îranî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"xwestin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xwestin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "xwestin girtin"
    },
    {
      "word": "xwestingirtin"
    },
    {
      "word": "daxwaz"
    },
    {
      "word": "daxwazname"
    },
    {
      "word": "xwazgîn"
    },
    {
      "word": "xwazgînî"
    },
    {
      "word": "xwazok"
    },
    {
      "word": "xwestek"
    }
  ],
  "etymology_text": "Peyva xwaz hate ji yekbûna peyven xwe - waz\nBi pehlewî xwâsten, bi partî wxâşten, bi soranî xwastin, bi zazakî waştene, bi hewramî wastey\nJi proto-îranî: *xwaz- (\"xwestin\"),\npartî: wx'z- (\"xwestin\"),\npehlewî: hw'd- /xwāh-/ (\"xwestin\"),\nsogdî: xwz- (\"persayen, xwestin\"),\nfarisî: xᵛastan / xᵛāh- (\"xwestin\"),\ngîlekî: bä-xast / xaj- (\"xwestin\"),\nkurmancî: xwestin / -xwaz- (\"xwestin\"),\nsoranî: xwastin / -xwaz- (\"xwestin\"),\nhewramî: wastay / waz- (\"xwestin\"),\nzazakî: waştene / (waz-) ^(alfabeya arî)Çavkanî: Cheung p.460",
  "forms": [
    {
      "form": "dixwazim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dixwazî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dixwaze",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dixwazin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bixwaze",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bixwazin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "xwest",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "xwest",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "xwest",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "xwest",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–xwest–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera xwestin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê xwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nexwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê xwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nexwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê xwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nexwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê xwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nexwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê xwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nexwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê xwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nexwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min xwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nexwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te xwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nexwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî xwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nexwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me xwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nexwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we xwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nexwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan xwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nexwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bixwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nexwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min xwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nexwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bixwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nexwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te xwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nexwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bixwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nexwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî xwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nexwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bixwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nexwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me xwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nexwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bixwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nexwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we xwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nexwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bixwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nexwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan xwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nexwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bixwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nexwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê xwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nexwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bixwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nexwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê xwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nexwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bixwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nexwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê xwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nexwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bixwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nexwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê xwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nexwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bixwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nexwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê xwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nexwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bixwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nexwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê xwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nexwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "خوهستن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "xastin"
    }
  ],
  "hyphenation": "xwes·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "Top û zincîr-i vebestin çep û rastHerdu destên xwe hemail şevekêMe ji bo yarê dixwestin çep û rast"
        }
      ],
      "glosses": [
        "viyan, hez kirin, dil hebûn, dil kirin"
      ],
      "id": "ku-xwestin-ku-verb-FoTxzF8y"
    },
    {
      "glosses": [
        "teleb kirin"
      ],
      "id": "ku-xwestin-ku-verb-6~DaHb0h"
    },
    {
      "glosses": [
        "tika kirin, rica kirin, hêvî kirin"
      ],
      "id": "ku-xwestin-ku-verb-36SIVn58"
    },
    {
      "glosses": [
        "ferman dan, emir dan, ferman kirin, emir kirin"
      ],
      "id": "ku-xwestin-ku-verb-ZN~c0S88"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "wollen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Aufforderung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Wille"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abverlangen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "anfordern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "anweisen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "auffordern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "beanspruchen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "begehren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bewerben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "einfordern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erfordern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erwünschen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "fordern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "fördern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "mögen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "nachfragen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "wünschen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "möchten"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "chtít"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "要"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "想要"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "缺乏"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "mau"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "hendak"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "ingin"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "أراد"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "استمطر"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "أطال"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "رغب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "طلب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "عايز"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "التعاطي"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "المسألة"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "مراودة"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "voli"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "خواستَن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "ادعا"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "آرزو کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "خواستار شدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "خواستن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "درخواست کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "طلب"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "مطالبه کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "ارادت"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "خواستگاری کردن"
    },
    {
      "lang": "Fîjî",
      "lang_code": "fj",
      "word": "vinakata"
    },
    {
      "lang": "filipînî",
      "lang_code": "unknown",
      "word": "magustohan"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "tahtoa"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "haluta"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "vouloir"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "willen"
    },
    {
      "lang": "Îdoyî",
      "lang_code": "io",
      "word": "dezirar"
    },
    {
      "lang": "Îdoyî",
      "lang_code": "io",
      "word": "volar"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "willan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "want"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "desire"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wish"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "aspiration"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "beg"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "give rise to"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "have"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "like"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "postulate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "requisition"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "yearn for"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "demand"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "order"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "request"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "yearning"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "propound"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "volere"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "欲しい"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "ほしい"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "望む"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "のぞむ"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "voler"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "velle"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "carere"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "gribēt"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "vēlēties"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "word": "ville"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "querer"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "hoteti"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "querer"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "word": "కోరుకొను"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "word": "వాంఛించు"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "istemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dilemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "murat etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "talip olmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "arzulamak"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "thélo",
      "word": "θέλω"
    }
  ],
  "word": "xwestin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Deng bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "xwes·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-xwestin-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "isteme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dileme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "talep"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "arzulama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "isteyiş"
    }
  ],
  "word": "xwestin"
}
{
  "categories": [
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî ji proto-îranî",
    "Proto-îranî",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"xwestin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"xwestin\"",
    "Tewandin:lêkerên xwerû (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên xwerû yên gerguhêz (kurmancî)"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "xwestin girtin"
    },
    {
      "word": "xwestingirtin"
    },
    {
      "word": "daxwaz"
    },
    {
      "word": "daxwazname"
    },
    {
      "word": "xwazgîn"
    },
    {
      "word": "xwazgînî"
    },
    {
      "word": "xwazok"
    },
    {
      "word": "xwestek"
    }
  ],
  "etymology_text": "Peyva xwaz hate ji yekbûna peyven xwe - waz\nBi pehlewî xwâsten, bi partî wxâşten, bi soranî xwastin, bi zazakî waştene, bi hewramî wastey\nJi proto-îranî: *xwaz- (\"xwestin\"),\npartî: wx'z- (\"xwestin\"),\npehlewî: hw'd- /xwāh-/ (\"xwestin\"),\nsogdî: xwz- (\"persayen, xwestin\"),\nfarisî: xᵛastan / xᵛāh- (\"xwestin\"),\ngîlekî: bä-xast / xaj- (\"xwestin\"),\nkurmancî: xwestin / -xwaz- (\"xwestin\"),\nsoranî: xwastin / -xwaz- (\"xwestin\"),\nhewramî: wastay / waz- (\"xwestin\"),\nzazakî: waştene / (waz-) ^(alfabeya arî)Çavkanî: Cheung p.460",
  "forms": [
    {
      "form": "dixwazim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dixwazî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dixwaze",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "dixwazin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "bixwaze",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "bixwazin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "xwest",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "xwest",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "xwest",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "xwest",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "–xwest–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera xwestin\n(xwerû, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min dixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nedixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te dixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nedixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî dixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nedixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me dixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nedixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we dixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nedixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan dixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nedixwest",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwestibû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê xwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nexwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê xwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nexwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê xwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nexwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê xwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nexwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê xwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nexwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê xwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nexwestibe",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min xwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min nexwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te xwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te nexwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî xwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî nexwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me xwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me nexwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we xwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we nexwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwestiye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan xwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan nexwestibûye",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min xwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nexwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te xwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nexwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî xwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nexwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me xwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nexwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we xwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nexwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan xwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nexwestibe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min bixwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nexwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min xwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min nexwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te bixwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nexwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te xwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te nexwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî bixwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nexwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî xwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî nexwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me bixwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nexwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me xwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me nexwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we bixwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nexwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we xwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we nexwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan bixwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nexwesta",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan xwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan nexwestibûya",
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê bixwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nexwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê xwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê nexwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê bixwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nexwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê xwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê nexwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê bixwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nexwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê xwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê nexwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê bixwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nexwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê xwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê nexwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê bixwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nexwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê xwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê nexwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê bixwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nexwesta",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê xwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê nexwestibûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:xwestin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "خوهستن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "xastin"
    }
  ],
  "hyphenation": "xwes·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "Top û zincîr-i vebestin çep û rastHerdu destên xwe hemail şevekêMe ji bo yarê dixwestin çep û rast"
        }
      ],
      "glosses": [
        "viyan, hez kirin, dil hebûn, dil kirin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "teleb kirin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "tika kirin, rica kirin, hêvî kirin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "ferman dan, emir dan, ferman kirin, emir kirin"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "proper-noun",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "wollen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Aufforderung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Wille"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abverlangen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "anfordern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "anweisen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "auffordern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "beanspruchen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "begehren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "bewerben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "einfordern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erfordern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erwünschen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "fordern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "fördern"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "mögen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "nachfragen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "wünschen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "möchten"
    },
    {
      "lang": "Çekî",
      "lang_code": "cs",
      "word": "chtít"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "要"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "想要"
    },
    {
      "lang": "Çînî",
      "lang_code": "zh",
      "word": "缺乏"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "mau"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "hendak"
    },
    {
      "lang": "Endonezyayî",
      "lang_code": "id",
      "word": "ingin"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "أراد"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "استمطر"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "أطال"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "رغب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "طلب"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "عايز"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "التعاطي"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "المسألة"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "مراودة"
    },
    {
      "lang": "Esperantoyî",
      "lang_code": "eo",
      "word": "voli"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "خواستَن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "ادعا"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "آرزو کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "خواستار شدن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "خواستن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "درخواست کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "طلب"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "مطالبه کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "ارادت"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "خواستگاری کردن"
    },
    {
      "lang": "Fîjî",
      "lang_code": "fj",
      "word": "vinakata"
    },
    {
      "lang": "filipînî",
      "lang_code": "unknown",
      "word": "magustohan"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "tahtoa"
    },
    {
      "lang": "Fînî",
      "lang_code": "fi",
      "word": "haluta"
    },
    {
      "lang": "Fransî",
      "lang_code": "fr",
      "word": "vouloir"
    },
    {
      "lang": "Holendî",
      "lang_code": "nl",
      "word": "willen"
    },
    {
      "lang": "Îdoyî",
      "lang_code": "io",
      "word": "dezirar"
    },
    {
      "lang": "Îdoyî",
      "lang_code": "io",
      "word": "volar"
    },
    {
      "lang": "Îngilîziya kevn",
      "lang_code": "ang",
      "word": "willan"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "want"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "desire"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "wish"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "aspiration"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "beg"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "give rise to"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "have"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "like"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "postulate"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "requisition"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "yearn for"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "demand"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "order"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "request"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "yearning"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "propound"
    },
    {
      "lang": "Îtalî",
      "lang_code": "it",
      "word": "volere"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "欲しい"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "ほしい"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "望む"
    },
    {
      "lang": "Japonî",
      "lang_code": "ja",
      "word": "のぞむ"
    },
    {
      "lang": "Katalanî",
      "lang_code": "ca",
      "word": "voler"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "velle"
    },
    {
      "lang": "Latînî",
      "lang_code": "la",
      "word": "carere"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "gribēt"
    },
    {
      "lang": "Latviyayî",
      "lang_code": "lv",
      "word": "vēlēties"
    },
    {
      "lang": "Norwecî",
      "lang_code": "no",
      "word": "ville"
    },
    {
      "lang": "Portugalî",
      "lang_code": "pt",
      "word": "querer"
    },
    {
      "lang": "Slovenî",
      "lang_code": "sl",
      "word": "hoteti"
    },
    {
      "lang": "Spanî",
      "lang_code": "es",
      "word": "querer"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "word": "కోరుకొను"
    },
    {
      "lang": "Telûgûyî",
      "lang_code": "te",
      "word": "వాంఛించు"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "istemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dilemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "murat etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "talip olmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "arzulamak"
    },
    {
      "lang": "Yûnanî",
      "lang_code": "el",
      "roman": "thélo",
      "word": "θέλω"
    }
  ],
  "word": "xwestin"
}

{
  "categories": [
    "Deng bi kurmancî",
    "Dengên kurmancî ji Bidlîsê",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "xwes·tin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/a/a8/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav/LL-Q36163_(kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav.ogg",
      "raw_tags": [
        "Bidlîs"
      ],
      "wav_url": "https://commons.wikimedia.org/wiki/Special:FilePath/LL-Q36163 (kmr)-Ebulfîda-xwestin.wav"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "isteme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "dileme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "talep"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "arzulama"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "isteyiş"
    }
  ],
  "word": "xwestin"
}

Download raw JSONL data for xwestin meaning in Kurmancî (26.5kB)

{
  "called_from": "XYZunsorted",
  "msg": "Unknown title: Tewîn",
  "path": [
    "xwestin"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Tewîn",
  "title": "xwestin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "xwestin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "xwestin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "xwestin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "xwestin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "xwestin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "xwestin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "xwestin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "xwestin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/156",
  "msg": "#tag creating non-allowed tag <phonos> - omitted",
  "path": [
    "xwestin",
    "Template:deng",
    "#tag",
    "#tag"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Bilêvkirin",
  "title": "xwestin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-02 from the kuwiktionary dump dated 2025-03-21 using wiktextract (db8a5a5 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.