"muoto" meaning in Finnish

See muoto in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈmuo̯to/, [ˈmuo̞̯t̪o̞]
Rhymes: -uoto Etymology: From Proto-Finnic *mooto, borrowed from Proto-Germanic *mōtą. Doublet with muotti. Etymology templates: {{inh|fi|urj-fin-pro|*mooto}} Proto-Finnic *mooto, {{der|fi|gem-pro|*mōtą}} Proto-Germanic *mōtą Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} muoto, {{fi-noun}} muoto Inflection templates: {{fi-decl-valo|muo|t|d|o|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], muoto [nominative, singular], muodot [nominative, plural], muoto [accusative, nominative, singular], muodot [accusative, nominative, plural], muodon [accusative, genitive, singular], muodot [accusative, genitive, plural], muodon [genitive, singular], muotojen [genitive, plural], muotoa [partitive, singular], muotoja [partitive, plural], muodossa [inessive, singular], muodoissa [inessive, plural], muodosta [elative, singular], muodoista [elative, plural], muotoon [illative, singular], muotoihin [illative, plural], muodolla [adessive, singular], muodoilla [adessive, plural], muodolta [ablative, singular], muodoilta [ablative, plural], muodolle [allative, singular], muodoille [allative, plural], muotona [essive, singular], muotoina [essive, plural], muodoksi [singular, translative], muodoiksi [plural, translative], muodotta [abessive, singular], muodoitta [abessive, plural], - [instructive, singular], muodoin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], muotoni [nominative, singular], muotoni [nominative, plural], muotoni [accusative, nominative, singular], muotoni [accusative, nominative, plural], muotoni [accusative, genitive, singular], muotoni [accusative, genitive, plural], muotoni [genitive, singular], muotojeni [genitive, plural], muotoani [partitive, singular], muotojani [partitive, plural], muodossani [inessive, singular], muodoissani [inessive, plural], muodostani [elative, singular], muodoistani [elative, plural], muotooni [illative, singular], muotoihini [illative, plural], muodollani [adessive, singular], muodoillani [adessive, plural], muodoltani [ablative, singular], muodoiltani [ablative, plural], muodolleni [allative, singular], muodoilleni [allative, plural], muotonani [essive, singular], muotoinani [essive, plural], muodokseni [singular, translative], muodoikseni [plural, translative], muodottani [abessive, singular], muodoittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], muotoineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], muotosi [nominative, singular], muotosi [nominative, plural], muotosi [accusative, nominative, singular], muotosi [accusative, nominative, plural], muotosi [accusative, genitive, singular], muotosi [accusative, genitive, plural], muotosi [genitive, singular], muotojesi [genitive, plural], muotoasi [partitive, singular], muotojasi [partitive, plural], muodossasi [inessive, singular], muodoissasi [inessive, plural], muodostasi [elative, singular], muodoistasi [elative, plural], muotoosi [illative, singular], muotoihisi [illative, plural], muodollasi [adessive, singular], muodoillasi [adessive, plural], muodoltasi [ablative, singular], muodoiltasi [ablative, plural], muodollesi [allative, singular], muodoillesi [allative, plural], muotonasi [essive, singular], muotoinasi [essive, plural], muodoksesi [singular, translative], muodoiksesi [plural, translative], muodottasi [abessive, singular], muodoittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], muotoinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], muotomme [nominative, singular], muotomme [nominative, plural], muotomme [accusative, nominative, singular], muotomme [accusative, nominative, plural], muotomme [accusative, genitive, singular], muotomme [accusative, genitive, plural], muotomme [genitive, singular], muotojemme [genitive, plural], muotoamme [partitive, singular], muotojamme [partitive, plural], muodossamme [inessive, singular], muodoissamme [inessive, plural], muodostamme [elative, singular], muodoistamme [elative, plural], muotoomme [illative, singular], muotoihimme [illative, plural], muodollamme [adessive, singular], muodoillamme [adessive, plural], muodoltamme [ablative, singular], muodoiltamme [ablative, plural], muodollemme [allative, singular], muodoillemme [allative, plural], muotonamme [essive, singular], muotoinamme [essive, plural], muodoksemme [singular, translative], muodoiksemme [plural, translative], muodottamme [abessive, singular], muodoittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], muotoinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], muotonne [nominative, singular], muotonne [nominative, plural], muotonne [accusative, nominative, singular], muotonne [accusative, nominative, plural], muotonne [accusative, genitive, singular], muotonne [accusative, genitive, plural], muotonne [genitive, singular], muotojenne [genitive, plural], muotoanne [partitive, singular], muotojanne [partitive, plural], muodossanne [inessive, singular], muodoissanne [inessive, plural], muodostanne [elative, singular], muodoistanne [elative, plural], muotoonne [illative, singular], muotoihinne [illative, plural], muodollanne [adessive, singular], muodoillanne [adessive, plural], muodoltanne [ablative, singular], muodoiltanne [ablative, plural], muodollenne [allative, singular], muodoillenne [allative, plural], muotonanne [essive, singular], muotoinanne [essive, plural], muodoksenne [singular, translative], muodoiksenne [plural, translative], muodottanne [abessive, singular], muodoittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], muotoinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], muotonsa [nominative, singular], muotonsa [nominative, plural], muotonsa [accusative, nominative, singular], muotonsa [accusative, nominative, plural], muotonsa [accusative, genitive, singular], muotonsa [accusative, genitive, plural], muotonsa [genitive, singular], muotojensa [genitive, plural], muotoaan [partitive, singular], muotoansa [partitive, singular], muotojaan [partitive, plural], muotojansa [partitive, plural], muodossaan [inessive, singular], muodossansa [inessive, singular], muodoissaan [inessive, plural], muodoissansa [inessive, plural], muodostaan [elative, singular], muodostansa [elative, singular], muodoistaan [elative, plural], muodoistansa [elative, plural], muotoonsa [illative, singular], muotoihinsa [illative, plural], muodollaan [adessive, singular], muodollansa [adessive, singular], muodoillaan [adessive, plural], muodoillansa [adessive, plural], muodoltaan [ablative, singular], muodoltansa [ablative, singular], muodoiltaan [ablative, plural], muodoiltansa [ablative, plural], muodolleen [allative, singular], muodollensa [allative, singular], muodoilleen [allative, plural], muodoillensa [allative, plural], muotonaan [essive, singular], muotonansa [essive, singular], muotoinaan [essive, plural], muotoinansa [essive, plural], muodokseen [singular, translative], muodoksensa [singular, translative], muodoikseen [plural, translative], muodoiksensa [plural, translative], muodottaan [abessive, singular], muodottansa [abessive, singular], muodoittaan [abessive, plural], muodoittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], muotoineen [comitative, plural], muotoinensa [comitative, plural]
  1. shape, form (physical appearance or outline)
    Sense id: en-muoto-fi-noun-TNYbCCz0
  2. form (any way or manifestation in which something is carried out)
    Sense id: en-muoto-fi-noun-xoCOKt8D Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish valo-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 12 32 11 12 13 2 16 2 Disambiguation of Finnish valo-type nominals: 8 33 9 12 8 4 17 9
  3. form (constitution; mode of construction, organization, etc.; system)
    Sense id: en-muoto-fi-noun-OJSVacA7
  4. form (established method of expression or practice; fixed way of proceeding)
    Sense id: en-muoto-fi-noun-xJg74zg5
  5. format (layout of a document; means of representation)
    Sense id: en-muoto-fi-noun-SE5cWJCQ
  6. kind (type, race or category) Synonyms: laji
    Sense id: en-muoto-fi-noun-YDgOv6FB
  7. (grammar) form (particular shape or structure of a word or part of speech) Categories (topical): Grammar
    Sense id: en-muoto-fi-noun-oVhkjbww Topics: grammar, human-sciences, linguistics, sciences
  8. (dialectal) manner, way Tags: dialectal Synonyms: tapa
    Sense id: en-muoto-fi-noun-BHlFRIJu
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: muodokas, muodollinen, muodoton, muotoinen, muodontaa, muodostaa, muodota, muotoilla, muotoutua, aaltomuoto, aikamuoto, aktiivimuoto, alamuoto, alkumuoto, anestesiamuoto, asutusmuoto, avomuoto, datiivimuoto, desimaalimuoto, eksponenttimuoto, elämänmuoto, esimuoto, esitysmuoto, etenemismuoto, feminiinimuoto, finiittimuoto, futuurimuoto, genetiivimuoto, hallintomuoto, hallitusmuoto, hellittelymuoto, hiontamuoto, hoitomuoto, huoltomuoto, ilmaisumuoto, ilmenemismuoto, kantamuoto, kattomuoto, kehysmuoto, kidemuoto, kielimuoto, kieltomuoto, kirjainmuoto, koulutusmuoto, kuljetusmuoto, kuntamuoto, kymmenpotenssimuoto, lehtimuoto, liikennemuoto, liittomuoto, lähtömuoto, lämmitysmuoto, lääkemuoto, maskuliinimuoto, minämuoto, modulimuoto, monikkomuoto, monimuoto-opetus, monimuoto-opiskelu, muodonmuutos, muodonmuuttaja, muodontaju, muodonvaihdos, muotoaisti, muotohistoria, muotokappale, muotokaunis, muotokieli, muotokristillinen, muotokuva, muotokuvaaja, muotolaskos, muotolista, muotoonleikattu, muotoonleikkaus, muotoonommeltu, muoto-oppi, muotopuhdas, muotopuoli, muotopuutarha, muotorakenne, muotorikas, muotosarja, muotoseikka, muotosuhde, muototaju, muototeräs, muototiili, muotovaahto, muotovalio, muotovalokuva, muotovirhe, myöntömuoto, määrämuoto, neliömuoto, nominaalimuoto, nominatiivimuoto, normaalimuoto, olomuoto, omistusmuoto, opetusmuoto, opiskelumuoto, organisaatiomuoto, palvelumuoto, passiivimuoto, pelimuoto, perhemuoto, persoonamuoto, perusmuoto, pienennysmuoto, pienoismuoto, pinnanmuoto, porrasmuoto, preesensmuoto, proosamuoto, puhuttelumuoto, päänmuoto, rahoitusmuoto, rakennemuoto, rinnakkaismuoto, rintamuotolaskos, runomuoto, sanakirjamuoto, sanamuoto, sananmuoto, sekamuoto, sijamuoto, sinuttelumuoto, sonaattimuoto, summamuoto, taidemuoto, taivutusmuoto, tallennusmuoto, talousmuoto, taudinmuoto, tautimuoto, teitittelymuoto, teriömuoto, tiedostomuoto, tietomuoto, toimintamuoto, tukimuoto, tulomuoto, työsuhdemuoto, ulkoilumuoto, ulkomuoto, urheilumuoto, vakuusmuoto, valtiomuoto, venemuoto, verbimuoto, verbinmuoto, vertailumuoto, viljelymuoto, välimuoto, yhdyssanamuoto, yhteistyömuoto, yhteisömuoto, yhtiömuoto, yksikkömuoto, yritysmuoto

Inflected forms

Download JSONL data for muoto meaning in Finnish (29.4kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muodokas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muodollinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muodoton"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotoinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muodontaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muodostaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muodota"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotoilla"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotoutua"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "aaltomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "aikamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "aktiivimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "alamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "alkumuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "anestesiamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "asutusmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "avomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "datiivimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "desimaalimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "eksponenttimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "elämänmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "esimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "esitysmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "etenemismuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "feminiinimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "finiittimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "futuurimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "genetiivimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "hallintomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "hallitusmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "hellittelymuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "hiontamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "hoitomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "huoltomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ilmaisumuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ilmenemismuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kantamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kattomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kehysmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kidemuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kielimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kieltomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kirjainmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "koulutusmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kuljetusmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kuntamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "kymmenpotenssimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "lehtimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "liikennemuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "liittomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "lähtömuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "lämmitysmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "lääkemuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "maskuliinimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "minämuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "modulimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "monikkomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "monimuoto-opetus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "monimuoto-opiskelu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muodonmuutos"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muodonmuuttaja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muodontaju"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muodonvaihdos"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotoaisti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotohistoria"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotokappale"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotokaunis"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotokieli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotokristillinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotokuva"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotokuvaaja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotolaskos"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotolista"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotoonleikattu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotoonleikkaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotoonommeltu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muoto-oppi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotopuhdas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotopuoli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotopuutarha"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotorakenne"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotorikas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotosarja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotoseikka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotosuhde"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muototaju"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muototeräs"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muototiili"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotovaahto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotovalio"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotovalokuva"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "muotovirhe"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "myöntömuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "määrämuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "neliömuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "nominaalimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "nominatiivimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "normaalimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "olomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "omistusmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "opetusmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "opiskelumuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "organisaatiomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "palvelumuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "passiivimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "pelimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "perhemuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "persoonamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "perusmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "pienennysmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "pienoismuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "pinnanmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "porrasmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "preesensmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "proosamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "puhuttelumuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "päänmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "rahoitusmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "rakennemuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "rinnakkaismuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "rintamuotolaskos"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "runomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "sanakirjamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "sanamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "sananmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "sekamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "sijamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "sinuttelumuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "sonaattimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "summamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "taidemuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "taivutusmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tallennusmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "talousmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "taudinmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tautimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "teitittelymuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "teriömuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tiedostomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tietomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "toimintamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tukimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "tulomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "työsuhdemuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ulkoilumuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "ulkomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "urheilumuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vakuusmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "valtiomuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "venemuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "verbimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "verbinmuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "vertailumuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "viljelymuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "välimuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "yhdyssanamuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "yhteistyömuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "yhteisömuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "yhtiömuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "yksikkömuoto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0 0 0 0 0",
      "word": "yritysmuoto"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*mooto"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *mooto",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*mōtą"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *mōtą",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *mooto, borrowed from Proto-Germanic *mōtą. Doublet with muotti.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*F/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "muoto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muoto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodosta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodolla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodolta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodolle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotona",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodotta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*F/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodostani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotooni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodolleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodokseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodottani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodostasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodottasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodostamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodottamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodostanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodottanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodostaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodostansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodolleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodokseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodottaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodottansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "muoto",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "muoto",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "muo",
        "2": "t",
        "3": "d",
        "4": "o",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "shape, form (physical appearance or outline)"
      ],
      "id": "en-muoto-fi-noun-TNYbCCz0",
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "12 32 11 12 13 2 16 2",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "8 33 9 12 8 4 17 9",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish valo-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (any way or manifestation in which something is carried out)"
      ],
      "id": "en-muoto-fi-noun-xoCOKt8D",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (constitution; mode of construction, organization, etc.; system)"
      ],
      "id": "en-muoto-fi-noun-OJSVacA7",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (established method of expression or practice; fixed way of proceeding)"
      ],
      "id": "en-muoto-fi-noun-xJg74zg5",
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "format (layout of a document; means of representation)"
      ],
      "id": "en-muoto-fi-noun-SE5cWJCQ",
      "links": [
        [
          "format",
          "format"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "kind (type, race or category)"
      ],
      "id": "en-muoto-fi-noun-YDgOv6FB",
      "links": [
        [
          "kind",
          "kind"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "laji"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Grammar",
          "orig": "fi:Grammar",
          "parents": [
            "Linguistics",
            "Language",
            "Social sciences",
            "Communication",
            "Sciences",
            "Society",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "form (particular shape or structure of a word or part of speech)"
      ],
      "id": "en-muoto-fi-noun-oVhkjbww",
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) form (particular shape or structure of a word or part of speech)"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "glosses": [
        "manner, way"
      ],
      "id": "en-muoto-fi-noun-BHlFRIJu",
      "links": [
        [
          "manner",
          "manner"
        ],
        [
          "way",
          "way"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) manner, way"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tapa"
        }
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmuo̯to/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmuo̞̯t̪o̞]"
    },
    {
      "rhymes": "-uoto"
    }
  ],
  "word": "muoto"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Germanic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish valo-type nominals",
    "Rhymes:Finnish/uoto",
    "Rhymes:Finnish/uoto/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "muodokas"
    },
    {
      "word": "muodollinen"
    },
    {
      "word": "muodoton"
    },
    {
      "word": "muotoinen"
    },
    {
      "word": "muodontaa"
    },
    {
      "word": "muodostaa"
    },
    {
      "word": "muodota"
    },
    {
      "word": "muotoilla"
    },
    {
      "word": "muotoutua"
    },
    {
      "word": "aaltomuoto"
    },
    {
      "word": "aikamuoto"
    },
    {
      "word": "aktiivimuoto"
    },
    {
      "word": "alamuoto"
    },
    {
      "word": "alkumuoto"
    },
    {
      "word": "anestesiamuoto"
    },
    {
      "word": "asutusmuoto"
    },
    {
      "word": "avomuoto"
    },
    {
      "word": "datiivimuoto"
    },
    {
      "word": "desimaalimuoto"
    },
    {
      "word": "eksponenttimuoto"
    },
    {
      "word": "elämänmuoto"
    },
    {
      "word": "esimuoto"
    },
    {
      "word": "esitysmuoto"
    },
    {
      "word": "etenemismuoto"
    },
    {
      "word": "feminiinimuoto"
    },
    {
      "word": "finiittimuoto"
    },
    {
      "word": "futuurimuoto"
    },
    {
      "word": "genetiivimuoto"
    },
    {
      "word": "hallintomuoto"
    },
    {
      "word": "hallitusmuoto"
    },
    {
      "word": "hellittelymuoto"
    },
    {
      "word": "hiontamuoto"
    },
    {
      "word": "hoitomuoto"
    },
    {
      "word": "huoltomuoto"
    },
    {
      "word": "ilmaisumuoto"
    },
    {
      "word": "ilmenemismuoto"
    },
    {
      "word": "kantamuoto"
    },
    {
      "word": "kattomuoto"
    },
    {
      "word": "kehysmuoto"
    },
    {
      "word": "kidemuoto"
    },
    {
      "word": "kielimuoto"
    },
    {
      "word": "kieltomuoto"
    },
    {
      "word": "kirjainmuoto"
    },
    {
      "word": "koulutusmuoto"
    },
    {
      "word": "kuljetusmuoto"
    },
    {
      "word": "kuntamuoto"
    },
    {
      "word": "kymmenpotenssimuoto"
    },
    {
      "word": "lehtimuoto"
    },
    {
      "word": "liikennemuoto"
    },
    {
      "word": "liittomuoto"
    },
    {
      "word": "lähtömuoto"
    },
    {
      "word": "lämmitysmuoto"
    },
    {
      "word": "lääkemuoto"
    },
    {
      "word": "maskuliinimuoto"
    },
    {
      "word": "minämuoto"
    },
    {
      "word": "modulimuoto"
    },
    {
      "word": "monikkomuoto"
    },
    {
      "word": "monimuoto-opetus"
    },
    {
      "word": "monimuoto-opiskelu"
    },
    {
      "word": "muodonmuutos"
    },
    {
      "word": "muodonmuuttaja"
    },
    {
      "word": "muodontaju"
    },
    {
      "word": "muodonvaihdos"
    },
    {
      "word": "muotoaisti"
    },
    {
      "word": "muotohistoria"
    },
    {
      "word": "muotokappale"
    },
    {
      "word": "muotokaunis"
    },
    {
      "word": "muotokieli"
    },
    {
      "word": "muotokristillinen"
    },
    {
      "word": "muotokuva"
    },
    {
      "word": "muotokuvaaja"
    },
    {
      "word": "muotolaskos"
    },
    {
      "word": "muotolista"
    },
    {
      "word": "muotoonleikattu"
    },
    {
      "word": "muotoonleikkaus"
    },
    {
      "word": "muotoonommeltu"
    },
    {
      "word": "muoto-oppi"
    },
    {
      "word": "muotopuhdas"
    },
    {
      "word": "muotopuoli"
    },
    {
      "word": "muotopuutarha"
    },
    {
      "word": "muotorakenne"
    },
    {
      "word": "muotorikas"
    },
    {
      "word": "muotosarja"
    },
    {
      "word": "muotoseikka"
    },
    {
      "word": "muotosuhde"
    },
    {
      "word": "muototaju"
    },
    {
      "word": "muototeräs"
    },
    {
      "word": "muototiili"
    },
    {
      "word": "muotovaahto"
    },
    {
      "word": "muotovalio"
    },
    {
      "word": "muotovalokuva"
    },
    {
      "word": "muotovirhe"
    },
    {
      "word": "myöntömuoto"
    },
    {
      "word": "määrämuoto"
    },
    {
      "word": "neliömuoto"
    },
    {
      "word": "nominaalimuoto"
    },
    {
      "word": "nominatiivimuoto"
    },
    {
      "word": "normaalimuoto"
    },
    {
      "word": "olomuoto"
    },
    {
      "word": "omistusmuoto"
    },
    {
      "word": "opetusmuoto"
    },
    {
      "word": "opiskelumuoto"
    },
    {
      "word": "organisaatiomuoto"
    },
    {
      "word": "palvelumuoto"
    },
    {
      "word": "passiivimuoto"
    },
    {
      "word": "pelimuoto"
    },
    {
      "word": "perhemuoto"
    },
    {
      "word": "persoonamuoto"
    },
    {
      "word": "perusmuoto"
    },
    {
      "word": "pienennysmuoto"
    },
    {
      "word": "pienoismuoto"
    },
    {
      "word": "pinnanmuoto"
    },
    {
      "word": "porrasmuoto"
    },
    {
      "word": "preesensmuoto"
    },
    {
      "word": "proosamuoto"
    },
    {
      "word": "puhuttelumuoto"
    },
    {
      "word": "päänmuoto"
    },
    {
      "word": "rahoitusmuoto"
    },
    {
      "word": "rakennemuoto"
    },
    {
      "word": "rinnakkaismuoto"
    },
    {
      "word": "rintamuotolaskos"
    },
    {
      "word": "runomuoto"
    },
    {
      "word": "sanakirjamuoto"
    },
    {
      "word": "sanamuoto"
    },
    {
      "word": "sananmuoto"
    },
    {
      "word": "sekamuoto"
    },
    {
      "word": "sijamuoto"
    },
    {
      "word": "sinuttelumuoto"
    },
    {
      "word": "sonaattimuoto"
    },
    {
      "word": "summamuoto"
    },
    {
      "word": "taidemuoto"
    },
    {
      "word": "taivutusmuoto"
    },
    {
      "word": "tallennusmuoto"
    },
    {
      "word": "talousmuoto"
    },
    {
      "word": "taudinmuoto"
    },
    {
      "word": "tautimuoto"
    },
    {
      "word": "teitittelymuoto"
    },
    {
      "word": "teriömuoto"
    },
    {
      "word": "tiedostomuoto"
    },
    {
      "word": "tietomuoto"
    },
    {
      "word": "toimintamuoto"
    },
    {
      "word": "tukimuoto"
    },
    {
      "word": "tulomuoto"
    },
    {
      "word": "työsuhdemuoto"
    },
    {
      "word": "ulkoilumuoto"
    },
    {
      "word": "ulkomuoto"
    },
    {
      "word": "urheilumuoto"
    },
    {
      "word": "vakuusmuoto"
    },
    {
      "word": "valtiomuoto"
    },
    {
      "word": "venemuoto"
    },
    {
      "word": "verbimuoto"
    },
    {
      "word": "verbinmuoto"
    },
    {
      "word": "vertailumuoto"
    },
    {
      "word": "viljelymuoto"
    },
    {
      "word": "välimuoto"
    },
    {
      "word": "yhdyssanamuoto"
    },
    {
      "word": "yhteistyömuoto"
    },
    {
      "word": "yhteisömuoto"
    },
    {
      "word": "yhtiömuoto"
    },
    {
      "word": "yksikkömuoto"
    },
    {
      "word": "yritysmuoto"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*mooto"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *mooto",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*mōtą"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *mōtą",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *mooto, borrowed from Proto-Germanic *mōtą. Doublet with muotti.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*F/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "muoto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muoto",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodot",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodosta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoon",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodolla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodolta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodolle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotona",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodotta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "t-d gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "1*F/valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodostani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotooni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodolleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodokseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodottani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodostasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoosi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodottasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodostamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoomme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodottamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodostanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoonne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodottanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-valo",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotojansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodossansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodostaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodostansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoonsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodolleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodollensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotonansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodokseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "muodottaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodottansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muodoittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "muotoinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "muoto",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "muoto",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "muo",
        "2": "t",
        "3": "d",
        "4": "o",
        "5": "a"
      },
      "name": "fi-decl-valo"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "shape, form (physical appearance or outline)"
      ],
      "links": [
        [
          "shape",
          "shape"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (any way or manifestation in which something is carried out)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (constitution; mode of construction, organization, etc.; system)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "form (established method of expression or practice; fixed way of proceeding)"
      ],
      "links": [
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "format (layout of a document; means of representation)"
      ],
      "links": [
        [
          "format",
          "format"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "kind (type, race or category)"
      ],
      "links": [
        [
          "kind",
          "kind"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "laji"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Grammar"
      ],
      "glosses": [
        "form (particular shape or structure of a word or part of speech)"
      ],
      "links": [
        [
          "grammar",
          "grammar"
        ],
        [
          "form",
          "form"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(grammar) form (particular shape or structure of a word or part of speech)"
      ],
      "topics": [
        "grammar",
        "human-sciences",
        "linguistics",
        "sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish dialectal terms"
      ],
      "glosses": [
        "manner, way"
      ],
      "links": [
        [
          "manner",
          "manner"
        ],
        [
          "way",
          "way"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(dialectal) manner, way"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "tapa"
        }
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈmuo̯to/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈmuo̞̯t̪o̞]"
    },
    {
      "rhymes": "-uoto"
    }
  ],
  "word": "muoto"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-13 from the enwiktionary dump dated 2024-07-01 using wiktextract (f8674bc and 7cfad79). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.