"laji" meaning in Finnish

See laji in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /ˈlɑji/, [ˈlɑ̝ji]
Rhymes: -ɑji Etymology: Borrowed from Old Swedish slagh (whence Swedish slag (“kind, sort”)), from Middle Low German slach, from Proto-West Germanic *slagi, from Proto-Germanic *slagiz (whence also Swedish slag (“hit, punch, blow”), as inherited from Old Norse). Etymology templates: {{bor|fi|gmq-osw|slagh}} Old Swedish slagh, {{cog|sv|slag||kind, sort}} Swedish slag (“kind, sort”), {{der|fi|gml|slach}} Middle Low German slach, {{der|fi|gmw-pro|*slagi}} Proto-West Germanic *slagi, {{der|fi|gem-pro|*slagiz}} Proto-Germanic *slagiz, {{cog|sv|slag||hit, punch, blow}} Swedish slag (“hit, punch, blow”), {{cog|non|-}} Old Norse Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} laji, {{fi-noun}} laji Inflection templates: {{fi-decl-risti|laj|||a}} Forms: no-table-tags [table-tags], laji [nominative, singular], lajit [nominative, plural], laji [accusative, nominative, singular], lajit [accusative, nominative, plural], lajin [accusative, genitive, singular], lajit [accusative, genitive, plural], lajin [genitive, singular], lajien [genitive, plural], lajia [partitive, singular], lajeja [partitive, plural], lajissa [inessive, singular], lajeissa [inessive, plural], lajista [elative, singular], lajeista [elative, plural], lajiin [illative, singular], lajeihin [illative, plural], lajilla [adessive, singular], lajeilla [adessive, plural], lajilta [ablative, singular], lajeilta [ablative, plural], lajille [allative, singular], lajeille [allative, plural], lajina [essive, singular], lajeina [essive, plural], lajiksi [singular, translative], lajeiksi [plural, translative], lajitta [abessive, singular], lajeitta [abessive, plural], - [instructive, singular], lajein [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], lajini [nominative, singular], lajini [nominative, plural], lajini [accusative, nominative, singular], lajini [accusative, nominative, plural], lajini [accusative, genitive, singular], lajini [accusative, genitive, plural], lajini [genitive, singular], lajieni [genitive, plural], lajiani [partitive, singular], lajejani [partitive, plural], lajissani [inessive, singular], lajeissani [inessive, plural], lajistani [elative, singular], lajeistani [elative, plural], lajiini [illative, singular], lajeihini [illative, plural], lajillani [adessive, singular], lajeillani [adessive, plural], lajiltani [ablative, singular], lajeiltani [ablative, plural], lajilleni [allative, singular], lajeilleni [allative, plural], lajinani [essive, singular], lajeinani [essive, plural], lajikseni [singular, translative], lajeikseni [plural, translative], lajittani [abessive, singular], lajeittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], lajeineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], lajisi [nominative, singular], lajisi [nominative, plural], lajisi [accusative, nominative, singular], lajisi [accusative, nominative, plural], lajisi [accusative, genitive, singular], lajisi [accusative, genitive, plural], lajisi [genitive, singular], lajiesi [genitive, plural], lajiasi [partitive, singular], lajejasi [partitive, plural], lajissasi [inessive, singular], lajeissasi [inessive, plural], lajistasi [elative, singular], lajeistasi [elative, plural], lajiisi [illative, singular], lajeihisi [illative, plural], lajillasi [adessive, singular], lajeillasi [adessive, plural], lajiltasi [ablative, singular], lajeiltasi [ablative, plural], lajillesi [allative, singular], lajeillesi [allative, plural], lajinasi [essive, singular], lajeinasi [essive, plural], lajiksesi [singular, translative], lajeiksesi [plural, translative], lajittasi [abessive, singular], lajeittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], lajeinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], lajimme [nominative, singular], lajimme [nominative, plural], lajimme [accusative, nominative, singular], lajimme [accusative, nominative, plural], lajimme [accusative, genitive, singular], lajimme [accusative, genitive, plural], lajimme [genitive, singular], lajiemme [genitive, plural], lajiamme [partitive, singular], lajejamme [partitive, plural], lajissamme [inessive, singular], lajeissamme [inessive, plural], lajistamme [elative, singular], lajeistamme [elative, plural], lajiimme [illative, singular], lajeihimme [illative, plural], lajillamme [adessive, singular], lajeillamme [adessive, plural], lajiltamme [ablative, singular], lajeiltamme [ablative, plural], lajillemme [allative, singular], lajeillemme [allative, plural], lajinamme [essive, singular], lajeinamme [essive, plural], lajiksemme [singular, translative], lajeiksemme [plural, translative], lajittamme [abessive, singular], lajeittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], lajeinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], lajinne [nominative, singular], lajinne [nominative, plural], lajinne [accusative, nominative, singular], lajinne [accusative, nominative, plural], lajinne [accusative, genitive, singular], lajinne [accusative, genitive, plural], lajinne [genitive, singular], lajienne [genitive, plural], lajianne [partitive, singular], lajejanne [partitive, plural], lajissanne [inessive, singular], lajeissanne [inessive, plural], lajistanne [elative, singular], lajeistanne [elative, plural], lajiinne [illative, singular], lajeihinne [illative, plural], lajillanne [adessive, singular], lajeillanne [adessive, plural], lajiltanne [ablative, singular], lajeiltanne [ablative, plural], lajillenne [allative, singular], lajeillenne [allative, plural], lajinanne [essive, singular], lajeinanne [essive, plural], lajiksenne [singular, translative], lajeiksenne [plural, translative], lajittanne [abessive, singular], lajeittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], lajeinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], lajinsa [nominative, singular], lajinsa [nominative, plural], lajinsa [accusative, nominative, singular], lajinsa [accusative, nominative, plural], lajinsa [accusative, genitive, singular], lajinsa [accusative, genitive, plural], lajinsa [genitive, singular], lajiensa [genitive, plural], lajiaan [partitive, singular], lajiansa [partitive, singular], lajejaan [partitive, plural], lajejansa [partitive, plural], lajissaan [inessive, singular], lajissansa [inessive, singular], lajeissaan [inessive, plural], lajeissansa [inessive, plural], lajistaan [elative, singular], lajistansa [elative, singular], lajeistaan [elative, plural], lajeistansa [elative, plural], lajiinsa [illative, singular], lajeihinsa [illative, plural], lajillaan [adessive, singular], lajillansa [adessive, singular], lajeillaan [adessive, plural], lajeillansa [adessive, plural], lajiltaan [ablative, singular], lajiltansa [ablative, singular], lajeiltaan [ablative, plural], lajeiltansa [ablative, plural], lajilleen [allative, singular], lajillensa [allative, singular], lajeilleen [allative, plural], lajeillensa [allative, plural], lajinaan [essive, singular], lajinansa [essive, singular], lajeinaan [essive, plural], lajeinansa [essive, plural], lajikseen [singular, translative], lajiksensa [singular, translative], lajeikseen [plural, translative], lajeiksensa [plural, translative], lajittaan [abessive, singular], lajittansa [abessive, singular], lajeittaan [abessive, plural], lajeittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], lajeineen [comitative, plural], lajeinensa [comitative, plural]
  1. kind, sort
    Sense id: en-laji-fi-noun-nePArfAu
  2. (biology, taxonomy) species Categories (topical): Biology, Taxonomy
    Sense id: en-laji-fi-noun-FVnWqjw2 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish risti-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 1 34 24 41 Disambiguation of Finnish risti-type nominals: 4 38 22 36 Topics: biology, natural-sciences, taxonomy
  3. (sports) sport (certain type of sport, such as football or javelin, as opposed to sports in general) Categories (topical): Sports Synonyms (sport): urheilulaji
    Sense id: en-laji-fi-noun-Uz4kGKlz Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish risti-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 1 34 24 41 Disambiguation of Finnish risti-type nominals: 4 38 22 36 Topics: hobbies, lifestyle, sports Disambiguation of 'sport': 0 0 100 0
  4. genre
    Sense id: en-laji-fi-noun-SFbSC0m8 Categories (other): Finnish terms with collocations, Finnish entries with incorrect language header, Finnish risti-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 1 34 24 41 Disambiguation of Finnish risti-type nominals: 4 38 22 36
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms (kind): -lainen
Disambiguation of 'kind': 0 0 0 0 Derived forms: lailla (english: like), -lainen (english: like, of some kind), laisin, laistaa, lajikas, lajike, -lajinen, lajinen, lajisto, lajittaa, lajiutua, aakkoslaji, alalaji, alkuperäislaji, alppilaji, ammuntalaji, aselaji, askellaji, avainlaji, budolaji, ekstremelaji, eliölaji, eläinlaji, energialaji, extreme-laji, harrastelaji, haulikkolaji, hedelmälaji, heinälaji, heittolaji, hiihtolaji, hyppylaji, hyönteislaji, ilmentäjälaji, indikaattorilaji, joukkuelaji, juoksulaji, juonikivilaji, juustolaji, kahvilaji, kalalaji, kamppailulaji, kangaslaji, kasvilaji, kenttälaji, kestävyyslaji, kesälaji, kilpailulaji, kilpaurheilulaji, kirjainlaji, kirjasinlaji, kirkkosävellaji, kivennäismaalaji, kivilaji, kiväärilaji, kontaktilaji, kuninkuuslaji, laavakivilaji, lajienvälinen, lajiharjoittelu, lajikato, lajikirjo, lajikumppani, lajiköyhä, lajiliitto, lajimääritys, lajinimi, lajinkehitys, lajinmurha, lajinmääritys, lajinsisäinen, lajiominaisuus, lajirikas, lajiristeymä, lajirunsaus, lajitoveri, lajityypillinen, lajityyppi, lajivalmentaja, leipälaji, lempilaji, lintulaji, maalaji, massalaji, mäntylaji, nimikkolaji, nimilaji, nisäkäslaji, niukkalajinen, näköislaji, näytöslaji, oheislaji, olympialaji, opaslaji, painoluokkalaji, palloilulaji, paperilaji, paraatilaji, pioneerilaji, pistoolilaji, puulaji, puutavaralaji, pääruokalaji, ratalaji, rengaslaji, rihmaevä-laji, riistalaji, ruokalaji, sateenvarjolaji, syväkivilaji, sävellaji, tahtilaji, taidelaji, taistelulaji, taiteenlaji, taitolaji, talvilaji, talviurheilulaji, tavaralaji, tekniikkalaji, tekstilaji, tuholaislaji, tulokaslaji, turvelaji, tyylilaji, tyyppilaji, uintilaji, urheilulaji, valtalaji, vammaisurheilulaji, vesiurheilulaji, vieraslaji, vieraslajisiirre, vieraslajisiirto, viestilaji, vihanneslaji, viinilaji, viljalaji, voimailulaji, voimalaji, välinelaji, ydinlaji, yksilölaji, yleisurheilulaji, yleisölaji, äänilaji, äärilaji

Inflected forms

Download JSONL data for laji meaning in Finnish (29.0kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "english": "like",
      "word": "lailla"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "english": "like, of some kind",
      "word": "-lainen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "laisin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "laistaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajikas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajike"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "-lajinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajisto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajittaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajiutua"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "aakkoslaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "alalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "alkuperäislaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "alppilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ammuntalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "aselaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "askellaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "avainlaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "budolaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ekstremelaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "eliölaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "eläinlaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "energialaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "extreme-laji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "harrastelaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "haulikkolaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hedelmälaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "heinälaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "heittolaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hiihtolaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hyppylaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hyönteislaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ilmentäjälaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "indikaattorilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "joukkuelaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juoksulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juonikivilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juustolaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kahvilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kalalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kamppailulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kangaslaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kasvilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kenttälaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kestävyyslaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kesälaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kilpailulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kilpaurheilulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kirjainlaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kirjasinlaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kirkkosävellaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kivennäismaalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kivilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kiväärilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kontaktilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuninkuuslaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "laavakivilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajienvälinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajiharjoittelu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajikato"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajikirjo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajikumppani"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajiköyhä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajiliitto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajimääritys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajinimi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajinkehitys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajinmurha"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajinmääritys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajinsisäinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajiominaisuus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajirikas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajiristeymä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajirunsaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajitoveri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajityypillinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajityyppi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lajivalmentaja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "leipälaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lempilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lintulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "maalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "massalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "mäntylaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "nimikkolaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "nimilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "nisäkäslaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "niukkalajinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "näköislaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "näytöslaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "oheislaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "olympialaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "opaslaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "painoluokkalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "palloilulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "paperilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "paraatilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pioneerilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pistoolilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "puulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "puutavaralaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "pääruokalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ratalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "rengaslaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "rihmaevä-laji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "riistalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ruokalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sateenvarjolaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "syväkivilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sävellaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tahtilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "taidelaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "taistelulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "taiteenlaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "taitolaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "talvilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "talviurheilulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tavaralaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tekniikkalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tekstilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tuholaislaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tulokaslaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "turvelaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tyylilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tyyppilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "uintilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "urheilulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "valtalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vammaisurheilulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vesiurheilulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vieraslaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vieraslajisiirre"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vieraslajisiirto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "viestilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vihanneslaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "viinilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "viljalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "voimailulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "voimalaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "välinelaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ydinlaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "yksilölaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "yleisurheilulaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "yleisölaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "äänilaji"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "äärilaji"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gmq-osw",
        "3": "slagh"
      },
      "expansion": "Old Swedish slagh",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "slag",
        "3": "",
        "4": "kind, sort"
      },
      "expansion": "Swedish slag (“kind, sort”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gml",
        "3": "slach"
      },
      "expansion": "Middle Low German slach",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*slagi"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *slagi",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*slagiz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *slagiz",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "slag",
        "3": "",
        "4": "hit, punch, blow"
      },
      "expansion": "Swedish slag (“hit, punch, blow”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Old Norse",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Old Swedish slagh (whence Swedish slag (“kind, sort”)), from Middle Low German slach, from Proto-West Germanic *slagi, from Proto-Germanic *slagiz (whence also Swedish slag (“hit, punch, blow”), as inherited from Old Norse).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "laji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajejani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajejasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajejamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajejanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajejaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajejansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "laji",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "laji",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "laj",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-risti"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "What kind of man is he?",
          "text": "Minkä lajin mies hän on?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "kind, sort"
      ],
      "id": "en-laji-fi-noun-nePArfAu",
      "links": [
        [
          "kind",
          "kind"
        ],
        [
          "sort",
          "sort"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Biology",
          "orig": "fi:Biology",
          "parents": [
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Taxonomy",
          "orig": "fi:Taxonomy",
          "parents": [
            "Biology",
            "Evolutionary theory",
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "1 34 24 41",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 38 22 36",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish risti-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "a new bird species",
          "text": "uusi lintulaji",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "species"
      ],
      "id": "en-laji-fi-noun-FVnWqjw2",
      "links": [
        [
          "biology",
          "biology"
        ],
        [
          "taxonomy",
          "taxonomy"
        ],
        [
          "species",
          "species"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(biology, taxonomy) species"
      ],
      "topics": [
        "biology",
        "natural-sciences",
        "taxonomy"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Sports",
          "orig": "fi:Sports",
          "parents": [
            "Human activity",
            "Human behaviour",
            "Human",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "1 34 24 41",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 38 22 36",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish risti-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "My sports are ice hockey and soccer.",
          "text": "Lajejani ovat jääkiekko ja jalkapallo.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sport (certain type of sport, such as football or javelin, as opposed to sports in general)"
      ],
      "id": "en-laji-fi-noun-Uz4kGKlz",
      "links": [
        [
          "sports",
          "sports"
        ],
        [
          "sport",
          "sport"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(sports) sport (certain type of sport, such as football or javelin, as opposed to sports in general)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "0 0 100 0",
          "sense": "sport",
          "word": "urheilulaji"
        }
      ],
      "topics": [
        "hobbies",
        "lifestyle",
        "sports"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Finnish terms with collocations",
          "parents": [
            "Terms with collocations",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "1 34 24 41",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "4 38 22 36",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish risti-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "music genre",
          "text": "musiikkilaji",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genre"
      ],
      "id": "en-laji-fi-noun-SFbSC0m8",
      "links": [
        [
          "genre",
          "genre"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈlɑji/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlɑ̝ji]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑji"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "sense": "kind",
      "word": "-lainen"
    }
  ],
  "word": "laji"
}
{
  "categories": [
    "Finnish 2-syllable words",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish nouns",
    "Finnish risti-type nominals",
    "Finnish terms borrowed from Old Swedish",
    "Finnish terms derived from Middle Low German",
    "Finnish terms derived from Old Swedish",
    "Finnish terms derived from Proto-Germanic",
    "Finnish terms derived from Proto-West Germanic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish terms with audio links",
    "Rhymes:Finnish/ɑji",
    "Rhymes:Finnish/ɑji/2 syllables"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "like",
      "word": "lailla"
    },
    {
      "english": "like, of some kind",
      "word": "-lainen"
    },
    {
      "word": "laisin"
    },
    {
      "word": "laistaa"
    },
    {
      "word": "lajikas"
    },
    {
      "word": "lajike"
    },
    {
      "word": "-lajinen"
    },
    {
      "word": "lajinen"
    },
    {
      "word": "lajisto"
    },
    {
      "word": "lajittaa"
    },
    {
      "word": "lajiutua"
    },
    {
      "word": "aakkoslaji"
    },
    {
      "word": "alalaji"
    },
    {
      "word": "alkuperäislaji"
    },
    {
      "word": "alppilaji"
    },
    {
      "word": "ammuntalaji"
    },
    {
      "word": "aselaji"
    },
    {
      "word": "askellaji"
    },
    {
      "word": "avainlaji"
    },
    {
      "word": "budolaji"
    },
    {
      "word": "ekstremelaji"
    },
    {
      "word": "eliölaji"
    },
    {
      "word": "eläinlaji"
    },
    {
      "word": "energialaji"
    },
    {
      "word": "extreme-laji"
    },
    {
      "word": "harrastelaji"
    },
    {
      "word": "haulikkolaji"
    },
    {
      "word": "hedelmälaji"
    },
    {
      "word": "heinälaji"
    },
    {
      "word": "heittolaji"
    },
    {
      "word": "hiihtolaji"
    },
    {
      "word": "hyppylaji"
    },
    {
      "word": "hyönteislaji"
    },
    {
      "word": "ilmentäjälaji"
    },
    {
      "word": "indikaattorilaji"
    },
    {
      "word": "joukkuelaji"
    },
    {
      "word": "juoksulaji"
    },
    {
      "word": "juonikivilaji"
    },
    {
      "word": "juustolaji"
    },
    {
      "word": "kahvilaji"
    },
    {
      "word": "kalalaji"
    },
    {
      "word": "kamppailulaji"
    },
    {
      "word": "kangaslaji"
    },
    {
      "word": "kasvilaji"
    },
    {
      "word": "kenttälaji"
    },
    {
      "word": "kestävyyslaji"
    },
    {
      "word": "kesälaji"
    },
    {
      "word": "kilpailulaji"
    },
    {
      "word": "kilpaurheilulaji"
    },
    {
      "word": "kirjainlaji"
    },
    {
      "word": "kirjasinlaji"
    },
    {
      "word": "kirkkosävellaji"
    },
    {
      "word": "kivennäismaalaji"
    },
    {
      "word": "kivilaji"
    },
    {
      "word": "kiväärilaji"
    },
    {
      "word": "kontaktilaji"
    },
    {
      "word": "kuninkuuslaji"
    },
    {
      "word": "laavakivilaji"
    },
    {
      "word": "lajienvälinen"
    },
    {
      "word": "lajiharjoittelu"
    },
    {
      "word": "lajikato"
    },
    {
      "word": "lajikirjo"
    },
    {
      "word": "lajikumppani"
    },
    {
      "word": "lajiköyhä"
    },
    {
      "word": "lajiliitto"
    },
    {
      "word": "lajimääritys"
    },
    {
      "word": "lajinimi"
    },
    {
      "word": "lajinkehitys"
    },
    {
      "word": "lajinmurha"
    },
    {
      "word": "lajinmääritys"
    },
    {
      "word": "lajinsisäinen"
    },
    {
      "word": "lajiominaisuus"
    },
    {
      "word": "lajirikas"
    },
    {
      "word": "lajiristeymä"
    },
    {
      "word": "lajirunsaus"
    },
    {
      "word": "lajitoveri"
    },
    {
      "word": "lajityypillinen"
    },
    {
      "word": "lajityyppi"
    },
    {
      "word": "lajivalmentaja"
    },
    {
      "word": "leipälaji"
    },
    {
      "word": "lempilaji"
    },
    {
      "word": "lintulaji"
    },
    {
      "word": "maalaji"
    },
    {
      "word": "massalaji"
    },
    {
      "word": "mäntylaji"
    },
    {
      "word": "nimikkolaji"
    },
    {
      "word": "nimilaji"
    },
    {
      "word": "nisäkäslaji"
    },
    {
      "word": "niukkalajinen"
    },
    {
      "word": "näköislaji"
    },
    {
      "word": "näytöslaji"
    },
    {
      "word": "oheislaji"
    },
    {
      "word": "olympialaji"
    },
    {
      "word": "opaslaji"
    },
    {
      "word": "painoluokkalaji"
    },
    {
      "word": "palloilulaji"
    },
    {
      "word": "paperilaji"
    },
    {
      "word": "paraatilaji"
    },
    {
      "word": "pioneerilaji"
    },
    {
      "word": "pistoolilaji"
    },
    {
      "word": "puulaji"
    },
    {
      "word": "puutavaralaji"
    },
    {
      "word": "pääruokalaji"
    },
    {
      "word": "ratalaji"
    },
    {
      "word": "rengaslaji"
    },
    {
      "word": "rihmaevä-laji"
    },
    {
      "word": "riistalaji"
    },
    {
      "word": "ruokalaji"
    },
    {
      "word": "sateenvarjolaji"
    },
    {
      "word": "syväkivilaji"
    },
    {
      "word": "sävellaji"
    },
    {
      "word": "tahtilaji"
    },
    {
      "word": "taidelaji"
    },
    {
      "word": "taistelulaji"
    },
    {
      "word": "taiteenlaji"
    },
    {
      "word": "taitolaji"
    },
    {
      "word": "talvilaji"
    },
    {
      "word": "talviurheilulaji"
    },
    {
      "word": "tavaralaji"
    },
    {
      "word": "tekniikkalaji"
    },
    {
      "word": "tekstilaji"
    },
    {
      "word": "tuholaislaji"
    },
    {
      "word": "tulokaslaji"
    },
    {
      "word": "turvelaji"
    },
    {
      "word": "tyylilaji"
    },
    {
      "word": "tyyppilaji"
    },
    {
      "word": "uintilaji"
    },
    {
      "word": "urheilulaji"
    },
    {
      "word": "valtalaji"
    },
    {
      "word": "vammaisurheilulaji"
    },
    {
      "word": "vesiurheilulaji"
    },
    {
      "word": "vieraslaji"
    },
    {
      "word": "vieraslajisiirre"
    },
    {
      "word": "vieraslajisiirto"
    },
    {
      "word": "viestilaji"
    },
    {
      "word": "vihanneslaji"
    },
    {
      "word": "viinilaji"
    },
    {
      "word": "viljalaji"
    },
    {
      "word": "voimailulaji"
    },
    {
      "word": "voimalaji"
    },
    {
      "word": "välinelaji"
    },
    {
      "word": "ydinlaji"
    },
    {
      "word": "yksilölaji"
    },
    {
      "word": "yleisurheilulaji"
    },
    {
      "word": "yleisölaji"
    },
    {
      "word": "äänilaji"
    },
    {
      "word": "äärilaji"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gmq-osw",
        "3": "slagh"
      },
      "expansion": "Old Swedish slagh",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "slag",
        "3": "",
        "4": "kind, sort"
      },
      "expansion": "Swedish slag (“kind, sort”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gml",
        "3": "slach"
      },
      "expansion": "Middle Low German slach",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gmw-pro",
        "3": "*slagi"
      },
      "expansion": "Proto-West Germanic *slagi",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*slagiz"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *slagiz",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "slag",
        "3": "",
        "4": "hit, punch, blow"
      },
      "expansion": "Swedish slag (“hit, punch, blow”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "non",
        "2": "-"
      },
      "expansion": "Old Norse",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Old Swedish slagh (whence Swedish slag (“kind, sort”)), from Middle Low German slach, from Proto-West Germanic *slagi, from Proto-Germanic *slagiz (whence also Swedish slag (“hit, punch, blow”), as inherited from Old Norse).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "laji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "laji",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajit",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajien",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajia",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeja",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajein",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "5/risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajieni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajejani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajejasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajejamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajienne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajianne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajejanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-risti",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajejaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajejansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "lajittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "lajeinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "laji",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "laji",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "laj",
        "2": "",
        "3": "",
        "4": "a"
      },
      "name": "fi-decl-risti"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "What kind of man is he?",
          "text": "Minkä lajin mies hän on?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "kind, sort"
      ],
      "links": [
        [
          "kind",
          "kind"
        ],
        [
          "sort",
          "sort"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples",
        "fi:Biology",
        "fi:Taxonomy"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "a new bird species",
          "text": "uusi lintulaji",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "species"
      ],
      "links": [
        [
          "biology",
          "biology"
        ],
        [
          "taxonomy",
          "taxonomy"
        ],
        [
          "species",
          "species"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(biology, taxonomy) species"
      ],
      "topics": [
        "biology",
        "natural-sciences",
        "taxonomy"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples",
        "fi:Sports"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "My sports are ice hockey and soccer.",
          "text": "Lajejani ovat jääkiekko ja jalkapallo.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "sport (certain type of sport, such as football or javelin, as opposed to sports in general)"
      ],
      "links": [
        [
          "sports",
          "sports"
        ],
        [
          "sport",
          "sport"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(sports) sport (certain type of sport, such as football or javelin, as opposed to sports in general)"
      ],
      "topics": [
        "hobbies",
        "lifestyle",
        "sports"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with collocations"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "music genre",
          "text": "musiikkilaji",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "genre"
      ],
      "links": [
        [
          "genre",
          "genre"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈlɑji/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈlɑ̝ji]"
    },
    {
      "rhymes": "-ɑji"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "kind",
      "word": "-lainen"
    },
    {
      "sense": "sport",
      "word": "urheilulaji"
    }
  ],
  "word": "laji"
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Finnish dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.