"kuu" meaning in All languages combined

See kuu on Wiktionary

Noun [Estonian]

IPA: /ˈkuː/, [ˈkuː] Audio: Et-kuu.ogg
Rhymes: -uː Etymology: From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Cognates include Finnish kuu, Votic kuu, Livonian kū, Võro kuu, Ingrian kuu, Livvi kuu, Ludian kuu, Veps ku, ? Lule Sami guojijdit (“to rise (of the moon)”), kuojijtit, Erzya ков (kov), Moksha ков (kov), Northern Khanty хўв (hŭw), Hungarian hó, Hungarian hold, Nganasan кичез̌әә (kičežəə), Kamassian ки (ki) and Mator [script needed] (kistit), compare also Northern Yukaghir киндьэ (kind̦e). Etymology templates: {{inh|et|urj-fin-pro|*kuu}} Proto-Finnic *kuu, {{inh|et|urj-pro|*kuŋe}} Proto-Uralic *kuŋe, {{cog|fi|kuu}} Finnish kuu, {{cog|vot|kuu}} Votic kuu, {{cog|liv|kū}} Livonian kū, {{cog|vro|kuu}} Võro kuu, {{cog|izh|kuu}} Ingrian kuu, {{cog|olo|kuu}} Livvi kuu, {{cog|lud|kuu}} Ludian kuu, {{cog|vep|ku}} Veps ku, {{cog|smj|guojijdit||to rise (of the moon)}} Lule Sami guojijdit (“to rise (of the moon)”), {{cog|myv|ков}} Erzya ков (kov), {{cog|mdf|ков}} Moksha ков (kov), {{cog|kca-nor|хўв}} Northern Khanty хўв (hŭw), {{cog|hu|hó}} Hungarian hó, {{cog|hu|hold}} Hungarian hold, {{cog|nio|кичез̌әә|tr=kičežəə}} Nganasan кичез̌әә (kičežəə), {{cog|xas|ki|ки|tr=ki}} Kamassian ки (ki), {{cog|mtm|tr=kistit}} Mator [script needed] (kistit), {{nc|ykg|киндьэ}} Northern Yukaghir киндьэ (kind̦e) Head templates: {{head|et|nouns|genitive|kuu|||partitive|kuud|||cat2=|f1accel-form=gen|s|f1request=1|f2accel-form=gen|s|f3accel-form=par|s|f3request=1|f4accel-form=par|s|head=}} kuu (genitive kuu, partitive kuud), {{et-noun|kuu|kuud}} kuu (genitive kuu, partitive kuud) Inflection templates: {{et-decl-idee|kuu}} Forms: kuu [genitive], kuud [partitive], no-table-tags [table-tags], kuu [nominative, singular], kuud [nominative, plural], kuu [accusative, nominative, singular], kuud [accusative, nominative, plural], kuu [accusative, genitive, singular], kuud [accusative, genitive, plural], kuu [genitive, singular], kuude [genitive, plural], kuud [partitive, singular], kuid [partitive, plural], kuusid [partitive, plural], kuusse [illative, singular], kuudesse [illative, plural], kuisse [illative, plural], kuus [inessive, singular], kuudes [inessive, plural], kuis [inessive, plural], kuust [elative, singular], kuudest [elative, plural], kuist [elative, plural], kuule [allative, singular], kuudele [allative, plural], kuile [allative, plural], kuul [adessive, singular], kuudel [adessive, plural], kuil [adessive, plural], kuult [ablative, singular], kuudelt [ablative, plural], kuilt [ablative, plural], kuuks [singular, translative], kuudeks [plural, translative], kuiks [plural, translative], kuuni [singular, terminative], kuudeni [plural, terminative], kuuna [essive, singular], kuudena [essive, plural], kuuta [abessive, singular], kuudeta [abessive, plural], kuuga [comitative, singular], kuudega [comitative, plural]
  1. moon
    A large luminous celestial body seen from the Earth at night.
    Categories (topical): Moons
    Sense id: en-kuu-et-noun-aRiZtdYO Disambiguation of Moons: 67 19 5 8 1 Categories (other): Estonian entries with incorrect language header, Estonian entries with topic categories using raw markup, Estonian idee-type nominals, Estonian koi-type nominals Disambiguation of Estonian entries with incorrect language header: 57 17 3 22 1 Disambiguation of Estonian entries with topic categories using raw markup: 55 18 6 19 1 Disambiguation of Estonian idee-type nominals: 60 16 5 18 Disambiguation of Estonian koi-type nominals: 68 12 3 14 3
  2. moon
    A natural satellite of any planet.
    Synonyms: satelliit Synonyms (a natural satellite): satelliit
    Sense id: en-kuu-et-noun-MsAOkit2 Disambiguation of 'a natural satellite': 4 96 0 0
  3. month
    A period of 28 to 31 days, one twelfth of a year.
    Categories (topical): Time
    Sense id: en-kuu-et-noun-AgiZEZCy Disambiguation of Time: 0 0 47 53 0
  4. month
    Any period of about 30 days.
    Categories (topical): Time
    Sense id: en-kuu-et-noun-vBR~p4vS Disambiguation of Time: 0 0 47 53 0
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: Kuu Related terms: kalender, päev, aeg, nädal, aasta
Etymology number: 1 Derived forms: igakuine, igakuune, kahekuine, kahekuuline, kahekuune, kolmekuine, kolmekuuline, kolmekuune, kuine, kuuline, kuune, mõnekuine, mõnekuuline, mõnekuune, paarikuine, paarikuuline, paarikuune, kuiselt, kuuselt, kuuti, kuu peale saatma, kuu pealt kukkunud, kuu vahepäev, mine kuu peale, aprillikuu, augustikuu, detsembrikuu, elukuu, heinakuu, hoogkuu, hoogtöökuu, jaanikuine, jaanikuu, jaanuarikuu, juulikuine, juulikuu, juunikuine, juunikuu, jõulukuu, jürikuu, kalendrikuu, kevadkuu, kolmkuu, kooljakuu, kõrvalkuu, küünlakuine, küünlakuu, küünlalaat, lehekuu, lõikuskuu, lähikuu, mahlakuu, maikuu, mesikuu, mihklikuu, märtsikuine, märtsikuu, noor kuu, noorkuu, novembrikuu, näärikuu, oktoobrikuu, paastukuu, poolkuu, poolkuujas, poolkuuklapike, poolkuuklapp, poolkuukujuline, poolkuusirp, porikuu, puhkusekuu, puhkuskuu, raseduskuu, septembrikuu, suvekuu, sügiskuu, sünnikuu, talvekuu, tarkusekuu, teatrikuu, tiinuskuu, tähekuu, täiskuu, vana kuu, vanakuu, vastlakuu, veebruarikuu, viinakuu, õiekuu, õilmekuu, kuu-kuult, kuu-uurija, kuuaasta, kuuajaline, kuuaruanne, kuukaar, kuukaart, kuukabiin, kuukala, kuukalender, kuukaupa, kuukeskene, kuuketas, kuukild, kuukiri, kuukress, kuukulgur, kuulend, kuumaastik, kuumakse, kuumoodul, kuupaiste, kuupaistel, kuupaisteline, kuupaistene, kuupaistes, kuupakkumine, kuupalgaline, kuupalk, kuupilet, kuuplaan, kuupreemia, kuupuhastus, kuupäev, kuupäevaline, kuupäevaliselt, kuupäevaraja, kuupäevastama, kuupäevaväli, kuurakett, kuuriided, kuuringvaade, kuusapp, kuusirp, kuuteenistus, kuutoodang, kuutõbi, kuutõbine, kuutõverohi, kuutöötasu, kuuuurija, kuuvaksik, kuuvalge, kuuvalgel, kuuvalges, kuuvalgus, kuuvanune, kuuvarjutus, kuuviisi, kuuvikerkaar, kuuülesanne, kuuüür, ostukuupäev, surmakuupäev, sünnikuupäev

Noun [Estonian]

IPA: /ˈkuː/, [ˈkuː] Audio: Et-kuu.ogg
Rhymes: -uː Etymology: From Latin kū. Etymology templates: {{der|et|la|kū}} Latin kū Head templates: {{head|et|nouns|genitive|kuu|||partitive|kuud|||cat2=|f1accel-form=gen|s|f1request=1|f2accel-form=gen|s|f3accel-form=par|s|f3request=1|f4accel-form=par|s|head=}} kuu (genitive kuu, partitive kuud), {{et-noun|kuu|kuud}} kuu (genitive kuu, partitive kuud) Inflection templates: {{et-decl-koi|kuu}} Forms: kuu [genitive], kuud [partitive], no-table-tags [table-tags], kuu [nominative, singular], kuud [nominative, plural], kuu [accusative, nominative, singular], kuud [accusative, nominative, plural], kuu [accusative, genitive, singular], kuud [accusative, genitive, plural], kuu [genitive, singular], kuude [genitive, plural], kuud [partitive, singular], kuusid [partitive, plural], kuusse [illative, singular], kuudesse [illative, plural], kuus [inessive, singular], kuudes [inessive, plural], kuust [elative, singular], kuudest [elative, plural], kuule [allative, singular], kuudele [allative, plural], kuul [adessive, singular], kuudel [adessive, plural], kuult [ablative, singular], kuudelt [ablative, plural], kuuks [singular, translative], kuudeks [plural, translative], kuuni [singular, terminative], kuudeni [plural, terminative], kuuna [essive, singular], kuudena [essive, plural], kuuta [abessive, singular], kuudeta [abessive, plural], kuuga [comitative, singular], kuudega [comitative, plural]
  1. The name of the Latin-script letter Q. Categories (topical): Latin letter names
    Sense id: en-kuu-et-noun-uSYkP08n
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Finnish]

IPA: /ˈkuː/, [ˈkuː]
Rhymes: -uː Etymology: table From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Cognates include Estonian kuu, Erzya ков (kov) and Hungarian hold. Etymology templates: {{etymid|fi|moon}} table, {{inh|fi|urj-fin-pro|*kuu|id=moon}} Proto-Finnic *kuu, {{inh|fi|urj-pro|*kuŋe}} Proto-Uralic *kuŋe, {{cog|et|kuu}} Estonian kuu, {{cog|myv|ков}} Erzya ков (kov), {{cog|hu|hold}} Hungarian hold Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} kuu, {{fi-noun}} kuu Inflection templates: {{fi-decl-maa|kuu|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], kuu [nominative, singular], kuut [nominative, plural], kuu [accusative, nominative, singular], kuut [accusative, nominative, plural], kuun [accusative, genitive, singular], kuut [accusative, genitive, plural], kuun [genitive, singular], kuiden [genitive, plural], kuitten [genitive, plural], kuuta [partitive, singular], kuita [partitive, plural], kuussa [inessive, singular], kuissa [inessive, plural], kuusta [elative, singular], kuista [elative, plural], kuuhun [illative, singular], kuihin [illative, plural], kuulla [adessive, singular], kuilla [adessive, plural], kuulta [ablative, singular], kuilta [ablative, plural], kuulle [allative, singular], kuille [allative, plural], kuuna [essive, singular], kuina [essive, plural], kuuksi [singular, translative], kuiksi [plural, translative], kuutta [abessive, singular], kuitta [abessive, plural], - [instructive, singular], kuin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], kuuni [nominative, singular], kuuni [nominative, plural], kuuni [accusative, nominative, singular], kuuni [accusative, nominative, plural], kuuni [accusative, genitive, singular], kuuni [accusative, genitive, plural], kuuni [genitive, singular], kuideni [genitive, plural], kuitteni [genitive, plural], kuutani [partitive, singular], kuitani [partitive, plural], kuussani [inessive, singular], kuissani [inessive, plural], kuustani [elative, singular], kuistani [elative, plural], kuuhuni [illative, singular], kuihini [illative, plural], kuullani [adessive, singular], kuillani [adessive, plural], kuultani [ablative, singular], kuiltani [ablative, plural], kuulleni [allative, singular], kuilleni [allative, plural], kuunani [essive, singular], kuinani [essive, plural], kuukseni [singular, translative], kuikseni [plural, translative], kuuttani [abessive, singular], kuittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kuusi [nominative, singular], kuusi [nominative, plural], kuusi [accusative, nominative, singular], kuusi [accusative, nominative, plural], kuusi [accusative, genitive, singular], kuusi [accusative, genitive, plural], kuusi [genitive, singular], kuidesi [genitive, plural], kuittesi [genitive, plural], kuutasi [partitive, singular], kuitasi [partitive, plural], kuussasi [inessive, singular], kuissasi [inessive, plural], kuustasi [elative, singular], kuistasi [elative, plural], kuuhusi [illative, singular], kuihisi [illative, plural], kuullasi [adessive, singular], kuillasi [adessive, plural], kuultasi [ablative, singular], kuiltasi [ablative, plural], kuullesi [allative, singular], kuillesi [allative, plural], kuunasi [essive, singular], kuinasi [essive, plural], kuuksesi [singular, translative], kuiksesi [plural, translative], kuuttasi [abessive, singular], kuittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kuumme [nominative, singular], kuumme [nominative, plural], kuumme [accusative, nominative, singular], kuumme [accusative, nominative, plural], kuumme [accusative, genitive, singular], kuumme [accusative, genitive, plural], kuumme [genitive, singular], kuidemme [genitive, plural], kuittemme [genitive, plural], kuutamme [partitive, singular], kuitamme [partitive, plural], kuussamme [inessive, singular], kuissamme [inessive, plural], kuustamme [elative, singular], kuistamme [elative, plural], kuuhumme [illative, singular], kuihimme [illative, plural], kuullamme [adessive, singular], kuillamme [adessive, plural], kuultamme [ablative, singular], kuiltamme [ablative, plural], kuullemme [allative, singular], kuillemme [allative, plural], kuunamme [essive, singular], kuinamme [essive, plural], kuuksemme [singular, translative], kuiksemme [plural, translative], kuuttamme [abessive, singular], kuittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kuunne [nominative, singular], kuunne [nominative, plural], kuunne [accusative, nominative, singular], kuunne [accusative, nominative, plural], kuunne [accusative, genitive, singular], kuunne [accusative, genitive, plural], kuunne [genitive, singular], kuidenne [genitive, plural], kuittenne [genitive, plural], kuutanne [partitive, singular], kuitanne [partitive, plural], kuussanne [inessive, singular], kuissanne [inessive, plural], kuustanne [elative, singular], kuistanne [elative, plural], kuuhunne [illative, singular], kuihinne [illative, plural], kuullanne [adessive, singular], kuillanne [adessive, plural], kuultanne [ablative, singular], kuiltanne [ablative, plural], kuullenne [allative, singular], kuillenne [allative, plural], kuunanne [essive, singular], kuinanne [essive, plural], kuuksenne [singular, translative], kuiksenne [plural, translative], kuuttanne [abessive, singular], kuittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kuunsa [nominative, singular], kuunsa [nominative, plural], kuunsa [accusative, nominative, singular], kuunsa [accusative, nominative, plural], kuunsa [accusative, genitive, singular], kuunsa [accusative, genitive, plural], kuunsa [genitive, singular], kuidensa [genitive, plural], kuittensa [genitive, plural], kuutaan [partitive, singular], kuutansa [partitive, singular], kuitaan [partitive, plural], kuitansa [partitive, plural], kuussaan [inessive, singular], kuussansa [inessive, singular], kuissaan [inessive, plural], kuissansa [inessive, plural], kuustaan [elative, singular], kuustansa [elative, singular], kuistaan [elative, plural], kuistansa [elative, plural], kuuhunsa [illative, singular], kuihinsa [illative, plural], kuullaan [adessive, singular], kuullansa [adessive, singular], kuillaan [adessive, plural], kuillansa [adessive, plural], kuultaan [ablative, singular], kuultansa [ablative, singular], kuiltaan [ablative, plural], kuiltansa [ablative, plural], kuulleen [allative, singular], kuullensa [allative, singular], kuilleen [allative, plural], kuillensa [allative, plural], kuunaan [essive, singular], kuunansa [essive, singular], kuinaan [essive, plural], kuinansa [essive, plural], kuukseen [singular, translative], kuuksensa [singular, translative], kuikseen [plural, translative], kuiksensa [plural, translative], kuuttaan [abessive, singular], kuuttansa [abessive, singular], kuittaan [abessive, plural], kuittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuineen [comitative, plural], kuinensa [comitative, plural]
  1. the moon (the Earth's moon)
    Sense id: en-kuu-fi-noun-wv7gRuXn
  2. (astronomy) moon, satellite (of a planet) Categories (topical): Astronomy, Astronomy Synonyms: kiertolainen, satelliitti
    Sense id: en-kuu-fi-noun-Oa1K-qpV Disambiguation of Astronomy: 5 59 2 19 2 14 0 Topics: astronomy, natural-sciences
  3. month (see usage notes) Synonyms: kuukausi
    Sense id: en-kuu-fi-noun-gkqDYWf5
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (topical): Time

Noun [Finnish]

IPA: /ˈkuː/, [ˈkuː]
Rhymes: -uː Etymology: table From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Finno-Ugric *kuje. Compare Erzya куя (kuja, “fat”). Etymology templates: {{etymid|fi|fat}} table, {{inh|fi|urj-fin-pro|*kuu|id=fat}} Proto-Finnic *kuu, {{inh|fi|fiu-pro|*kuje}} Proto-Finno-Ugric *kuje, {{cog|myv|куя||fat}} Erzya куя (kuja, “fat”) Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} kuu, {{fi-noun}} kuu Inflection templates: {{fi-decl-maa|kuu|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], kuu [nominative, singular], kuut [nominative, plural], kuu [accusative, nominative, singular], kuut [accusative, nominative, plural], kuun [accusative, genitive, singular], kuut [accusative, genitive, plural], kuun [genitive, singular], kuiden [genitive, plural], kuitten [genitive, plural], kuuta [partitive, singular], kuita [partitive, plural], kuussa [inessive, singular], kuissa [inessive, plural], kuusta [elative, singular], kuista [elative, plural], kuuhun [illative, singular], kuihin [illative, plural], kuulla [adessive, singular], kuilla [adessive, plural], kuulta [ablative, singular], kuilta [ablative, plural], kuulle [allative, singular], kuille [allative, plural], kuuna [essive, singular], kuina [essive, plural], kuuksi [singular, translative], kuiksi [plural, translative], kuutta [abessive, singular], kuitta [abessive, plural], - [instructive, singular], kuin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], kuuni [nominative, singular], kuuni [nominative, plural], kuuni [accusative, nominative, singular], kuuni [accusative, nominative, plural], kuuni [accusative, genitive, singular], kuuni [accusative, genitive, plural], kuuni [genitive, singular], kuideni [genitive, plural], kuitteni [genitive, plural], kuutani [partitive, singular], kuitani [partitive, plural], kuussani [inessive, singular], kuissani [inessive, plural], kuustani [elative, singular], kuistani [elative, plural], kuuhuni [illative, singular], kuihini [illative, plural], kuullani [adessive, singular], kuillani [adessive, plural], kuultani [ablative, singular], kuiltani [ablative, plural], kuulleni [allative, singular], kuilleni [allative, plural], kuunani [essive, singular], kuinani [essive, plural], kuukseni [singular, translative], kuikseni [plural, translative], kuuttani [abessive, singular], kuittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kuusi [nominative, singular], kuusi [nominative, plural], kuusi [accusative, nominative, singular], kuusi [accusative, nominative, plural], kuusi [accusative, genitive, singular], kuusi [accusative, genitive, plural], kuusi [genitive, singular], kuidesi [genitive, plural], kuittesi [genitive, plural], kuutasi [partitive, singular], kuitasi [partitive, plural], kuussasi [inessive, singular], kuissasi [inessive, plural], kuustasi [elative, singular], kuistasi [elative, plural], kuuhusi [illative, singular], kuihisi [illative, plural], kuullasi [adessive, singular], kuillasi [adessive, plural], kuultasi [ablative, singular], kuiltasi [ablative, plural], kuullesi [allative, singular], kuillesi [allative, plural], kuunasi [essive, singular], kuinasi [essive, plural], kuuksesi [singular, translative], kuiksesi [plural, translative], kuuttasi [abessive, singular], kuittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kuumme [nominative, singular], kuumme [nominative, plural], kuumme [accusative, nominative, singular], kuumme [accusative, nominative, plural], kuumme [accusative, genitive, singular], kuumme [accusative, genitive, plural], kuumme [genitive, singular], kuidemme [genitive, plural], kuittemme [genitive, plural], kuutamme [partitive, singular], kuitamme [partitive, plural], kuussamme [inessive, singular], kuissamme [inessive, plural], kuustamme [elative, singular], kuistamme [elative, plural], kuuhumme [illative, singular], kuihimme [illative, plural], kuullamme [adessive, singular], kuillamme [adessive, plural], kuultamme [ablative, singular], kuiltamme [ablative, plural], kuullemme [allative, singular], kuillemme [allative, plural], kuunamme [essive, singular], kuinamme [essive, plural], kuuksemme [singular, translative], kuiksemme [plural, translative], kuuttamme [abessive, singular], kuittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kuunne [nominative, singular], kuunne [nominative, plural], kuunne [accusative, nominative, singular], kuunne [accusative, nominative, plural], kuunne [accusative, genitive, singular], kuunne [accusative, genitive, plural], kuunne [genitive, singular], kuidenne [genitive, plural], kuittenne [genitive, plural], kuutanne [partitive, singular], kuitanne [partitive, plural], kuussanne [inessive, singular], kuissanne [inessive, plural], kuustanne [elative, singular], kuistanne [elative, plural], kuuhunne [illative, singular], kuihinne [illative, plural], kuullanne [adessive, singular], kuillanne [adessive, plural], kuultanne [ablative, singular], kuiltanne [ablative, plural], kuullenne [allative, singular], kuillenne [allative, plural], kuunanne [essive, singular], kuinanne [essive, plural], kuuksenne [singular, translative], kuiksenne [plural, translative], kuuttanne [abessive, singular], kuittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kuunsa [nominative, singular], kuunsa [nominative, plural], kuunsa [accusative, nominative, singular], kuunsa [accusative, nominative, plural], kuunsa [accusative, genitive, singular], kuunsa [accusative, genitive, plural], kuunsa [genitive, singular], kuidensa [genitive, plural], kuittensa [genitive, plural], kuutaan [partitive, singular], kuutansa [partitive, singular], kuitaan [partitive, plural], kuitansa [partitive, plural], kuussaan [inessive, singular], kuussansa [inessive, singular], kuissaan [inessive, plural], kuissansa [inessive, plural], kuustaan [elative, singular], kuustansa [elative, singular], kuistaan [elative, plural], kuistansa [elative, plural], kuuhunsa [illative, singular], kuihinsa [illative, plural], kuullaan [adessive, singular], kuullansa [adessive, singular], kuillaan [adessive, plural], kuillansa [adessive, plural], kuultaan [ablative, singular], kuultansa [ablative, singular], kuiltaan [ablative, plural], kuiltansa [ablative, plural], kuulleen [allative, singular], kuullensa [allative, singular], kuilleen [allative, plural], kuillensa [allative, plural], kuunaan [essive, singular], kuunansa [essive, singular], kuinaan [essive, plural], kuinansa [essive, plural], kuukseen [singular, translative], kuuksensa [singular, translative], kuikseen [plural, translative], kuiksensa [plural, translative], kuuttaan [abessive, singular], kuuttansa [abessive, singular], kuittaan [abessive, plural], kuittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuineen [comitative, plural], kuinensa [comitative, plural]
  1. animal fat, fat, tallow, especially reindeer fat Tags: dialectal Synonyms (fat): ihra, tali, eläinrasva Derived forms: munaskuu
    Sense id: en-kuu-fi-noun-hdx8am3f Categories (other): Finnish entries with incorrect language header Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 0 8 1 42 0 48 0
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (topical): Time Derived forms: kuuton
Etymology number: 2 Disambiguation of Time: 0 0 0 0 0 0 0

Noun [Finnish]

IPA: /ˈkuː/, [ˈkuː]
Rhymes: -uː Etymology: table < Latin kū Etymology templates: {{etymid|fi|letter}} table, {{der|fi|la|kū}} Latin kū Head templates: {{head|fi|nouns|cat2=|g=|head=|sort=}} kuu, {{fi-noun}} kuu Inflection templates: {{fi-decl-maa|kuu|a}} Forms: no-table-tags [table-tags], kuu [nominative, singular], kuut [nominative, plural], kuu [accusative, nominative, singular], kuut [accusative, nominative, plural], kuun [accusative, genitive, singular], kuut [accusative, genitive, plural], kuun [genitive, singular], kuiden [genitive, plural], kuitten [genitive, plural], kuuta [partitive, singular], kuita [partitive, plural], kuussa [inessive, singular], kuissa [inessive, plural], kuusta [elative, singular], kuista [elative, plural], kuuhun [illative, singular], kuihin [illative, plural], kuulla [adessive, singular], kuilla [adessive, plural], kuulta [ablative, singular], kuilta [ablative, plural], kuulle [allative, singular], kuille [allative, plural], kuuna [essive, singular], kuina [essive, plural], kuuksi [singular, translative], kuiksi [plural, translative], kuutta [abessive, singular], kuitta [abessive, plural], - [instructive, singular], kuin [instructive, plural], See the possessive forms below. [comitative], no-table-tags [table-tags], no-table-tags [table-tags], kuuni [nominative, singular], kuuni [nominative, plural], kuuni [accusative, nominative, singular], kuuni [accusative, nominative, plural], kuuni [accusative, genitive, singular], kuuni [accusative, genitive, plural], kuuni [genitive, singular], kuideni [genitive, plural], kuitteni [genitive, plural], kuutani [partitive, singular], kuitani [partitive, plural], kuussani [inessive, singular], kuissani [inessive, plural], kuustani [elative, singular], kuistani [elative, plural], kuuhuni [illative, singular], kuihini [illative, plural], kuullani [adessive, singular], kuillani [adessive, plural], kuultani [ablative, singular], kuiltani [ablative, plural], kuulleni [allative, singular], kuilleni [allative, plural], kuunani [essive, singular], kuinani [essive, plural], kuukseni [singular, translative], kuikseni [plural, translative], kuuttani [abessive, singular], kuittani [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuineni [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kuusi [nominative, singular], kuusi [nominative, plural], kuusi [accusative, nominative, singular], kuusi [accusative, nominative, plural], kuusi [accusative, genitive, singular], kuusi [accusative, genitive, plural], kuusi [genitive, singular], kuidesi [genitive, plural], kuittesi [genitive, plural], kuutasi [partitive, singular], kuitasi [partitive, plural], kuussasi [inessive, singular], kuissasi [inessive, plural], kuustasi [elative, singular], kuistasi [elative, plural], kuuhusi [illative, singular], kuihisi [illative, plural], kuullasi [adessive, singular], kuillasi [adessive, plural], kuultasi [ablative, singular], kuiltasi [ablative, plural], kuullesi [allative, singular], kuillesi [allative, plural], kuunasi [essive, singular], kuinasi [essive, plural], kuuksesi [singular, translative], kuiksesi [plural, translative], kuuttasi [abessive, singular], kuittasi [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuinesi [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kuumme [nominative, singular], kuumme [nominative, plural], kuumme [accusative, nominative, singular], kuumme [accusative, nominative, plural], kuumme [accusative, genitive, singular], kuumme [accusative, genitive, plural], kuumme [genitive, singular], kuidemme [genitive, plural], kuittemme [genitive, plural], kuutamme [partitive, singular], kuitamme [partitive, plural], kuussamme [inessive, singular], kuissamme [inessive, plural], kuustamme [elative, singular], kuistamme [elative, plural], kuuhumme [illative, singular], kuihimme [illative, plural], kuullamme [adessive, singular], kuillamme [adessive, plural], kuultamme [ablative, singular], kuiltamme [ablative, plural], kuullemme [allative, singular], kuillemme [allative, plural], kuunamme [essive, singular], kuinamme [essive, plural], kuuksemme [singular, translative], kuiksemme [plural, translative], kuuttamme [abessive, singular], kuittamme [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuinemme [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kuunne [nominative, singular], kuunne [nominative, plural], kuunne [accusative, nominative, singular], kuunne [accusative, nominative, plural], kuunne [accusative, genitive, singular], kuunne [accusative, genitive, plural], kuunne [genitive, singular], kuidenne [genitive, plural], kuittenne [genitive, plural], kuutanne [partitive, singular], kuitanne [partitive, plural], kuussanne [inessive, singular], kuissanne [inessive, plural], kuustanne [elative, singular], kuistanne [elative, plural], kuuhunne [illative, singular], kuihinne [illative, plural], kuullanne [adessive, singular], kuillanne [adessive, plural], kuultanne [ablative, singular], kuiltanne [ablative, plural], kuullenne [allative, singular], kuillenne [allative, plural], kuunanne [essive, singular], kuinanne [essive, plural], kuuksenne [singular, translative], kuiksenne [plural, translative], kuuttanne [abessive, singular], kuittanne [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuinenne [comitative, plural], no-table-tags [table-tags], kuunsa [nominative, singular], kuunsa [nominative, plural], kuunsa [accusative, nominative, singular], kuunsa [accusative, nominative, plural], kuunsa [accusative, genitive, singular], kuunsa [accusative, genitive, plural], kuunsa [genitive, singular], kuidensa [genitive, plural], kuittensa [genitive, plural], kuutaan [partitive, singular], kuutansa [partitive, singular], kuitaan [partitive, plural], kuitansa [partitive, plural], kuussaan [inessive, singular], kuussansa [inessive, singular], kuissaan [inessive, plural], kuissansa [inessive, plural], kuustaan [elative, singular], kuustansa [elative, singular], kuistaan [elative, plural], kuistansa [elative, plural], kuuhunsa [illative, singular], kuihinsa [illative, plural], kuullaan [adessive, singular], kuullansa [adessive, singular], kuillaan [adessive, plural], kuillansa [adessive, plural], kuultaan [ablative, singular], kuultansa [ablative, singular], kuiltaan [ablative, plural], kuiltansa [ablative, plural], kuulleen [allative, singular], kuullensa [allative, singular], kuilleen [allative, plural], kuillensa [allative, plural], kuunaan [essive, singular], kuunansa [essive, singular], kuinaan [essive, plural], kuinansa [essive, plural], kuukseen [singular, translative], kuuksensa [singular, translative], kuikseen [plural, translative], kuiksensa [plural, translative], kuuttaan [abessive, singular], kuuttansa [abessive, singular], kuittaan [abessive, plural], kuittansa [abessive, plural], - [instructive, singular], - [instructive, plural], - [comitative, singular], kuineen [comitative, plural], kuinensa [comitative, plural]
  1. The name of the Latin-script letter Q. Categories (topical): Latin letter names
    Sense id: en-kuu-fi-noun-uSYkP08n
  2. The letter Q in the Finnish spelling alphabet. Categories (topical): Finnish cardinal numbers
    Sense id: en-kuu-fi-noun-wqDE41FX Disambiguation of Finnish cardinal numbers: 2 6 3 35 2 45 8 Categories (other): Finnish entries with incorrect language header, Finnish entries with topic categories using raw markup, Finnish links with redundant alt parameters, Finnish maa-type nominals Disambiguation of Finnish entries with incorrect language header: 0 8 1 42 0 48 0 Disambiguation of Finnish entries with topic categories using raw markup: 1 8 2 35 1 53 0 Disambiguation of Finnish links with redundant alt parameters: 1 8 2 35 1 55 0 Disambiguation of Finnish maa-type nominals: 1 6 3 26 1 63
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (topical): Time
Etymology number: 3 Disambiguation of Time: 0 0 0 0 0 0 0

Numeral [Finnish]

IPA: /ˈkuː/, [ˈkuː]
Rhymes: -uː Etymology: table Clipping of kuusi Etymology templates: {{etymid|fi|six}} table, {{number box|fi}}, {{clipping|fi|kuusi|id=number}} Clipping of kuusi Head templates: {{head|fi|numerals|head=}} kuu, {{fi-num|cat=cardinal}} kuu
  1. (counting) six Tags: colloquial Related terms: kuusi (english: six)
    Sense id: en-kuu-fi-num-RHeNgjZe
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (topical): Time
Etymology number: 4 Disambiguation of Time: 0 0 0 0 0 0 0

Noun [Ingrian]

IPA: /ˈkuː/ [Ala-Laukaa], [ˈkuː] [Ala-Laukaa], /ˈkuː/ [Soikkola], [ˈkuː] [Soikkola]
Rhymes: -uː Etymology: From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Cognates include Finnish kuu and Estonian kuu. Etymology templates: {{inh|izh|urj-fin-pro|*kuu}} Proto-Finnic *kuu, {{der|izh|urj-pro|*kuŋe}} Proto-Uralic *kuŋe, {{cog|fi|kuu}} Finnish kuu, {{cog|et|kuu}} Estonian kuu Head templates: {{head|izh|noun}} kuu Forms: no-table-tags [table-tags], kuu [nominative, singular], kuut [nominative, plural], kuun [genitive, singular], kuijen [genitive, plural], kuuta [partitive, singular], kuita [partitive, plural], kuuhu [illative, singular], kuihe [illative, plural], kuus [inessive, singular], kuis [inessive, plural], kuust [elative, singular], kuist [elative, plural], kuulle [allative, singular], kuille [allative, plural], kuul [adessive, singular], kuil [adessive, plural], kuult [ablative, singular], kuilt [ablative, plural], kuuks [singular, translative], kuiks [plural, translative], kuunna [essive, singular], kuun [essive, singular], kuinna [essive, plural], kuin [essive, plural], kuunt [exessive, singular], kuint [exessive, plural]
  1. moon Categories (topical): Celestial bodies, Light sources
    Sense id: en-kuu-izh-noun-nni0PqAO Disambiguation of Celestial bodies: 50 50 Disambiguation of Light sources: 50 50 Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 50 50
  2. month Categories (topical): Celestial bodies, Light sources Synonyms (month): kuukaus [rare]
    Sense id: en-kuu-izh-noun-pcfRcZ4o Disambiguation of Celestial bodies: 50 50 Disambiguation of Light sources: 50 50 Categories (other): Ingrian entries with incorrect language header Disambiguation of Ingrian entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of 'month': 0 100
The following are not (yet) sense-disambiguated
Categories (topical): Time
Disambiguation of Time: 0 0 Derived forms: kuuhut [diminutive], dekabrikuu, fevralikuu, kevätkuu, kuukaus, kuupäivä, kuuvalo, kyynelkuu, marttikuu, oktjabrikuu, uus kuu

Romanization [Japanese]

Head templates: {{head|ja|romanization|head=|sc=Latn}} kuu
  1. Rōmaji transcription of くう Tags: Rōmaji, alt-of, romanization Alternative form of: くう

Noun [Kalkatungu]

Etymology: From Proto-Pama-Nyungan *nguku. Etymology templates: {{der|ktg|aus-pam-pro|*nguku}} Proto-Pama-Nyungan *nguku Head templates: {{head|ktg|noun}} kuu
  1. water
    Sense id: en-kuu-ktg-noun-D0FoSQ44 Categories (other): Kalkatungu entries with incorrect language header

Noun [Karelian]

IPA: /ˈkuː/
Etymology: From Proto-Finnic *kuu. Cognates include Finnish kuu and Veps ku. Etymology templates: {{inh|krl|urj-fin-pro|*kuu}} Proto-Finnic *kuu, {{cog|fi|kuu}} Finnish kuu, {{cog|vep|ku}} Veps ku Head templates: {{head|krl|nouns|genitive|kuun|||partitive|kuuta//kuuda|||||cat2=|f1request=1|f3request=1|head=}} kuu (genitive kuun, partitive kuuta/kuuda), {{krl-noun|kuun|kuuta//kuuda}} kuu (genitive kuun, partitive kuuta/kuuda) Inflection templates: {{krl-decl-V/pimie}}, {{krl-decl-table|kuu|kuun|kuuta|kuuh|kuušša|kuušta|kuulla|kuulta|kuukši|kuuna|-|kuutta|kuut|kuijen|kuita|kuih|kuissa|kuista|kuilla|kuilta|kuiksi|kuina|kuineh|kuitta|d=V|type=type 6/&lt;i class=&quot;Latn mention&quot; lang=&quot;krl&quot;&gt;pimie&lt;/i&gt;, no gradation}}, {{krl-decl-T/pimie}}, {{krl-decl-table|kuu|kuun|kuuda|kuuh|kuušša|kuušta|kuulla|kuulda|kuukši|kuuna|kuunke|kuutta|kuut|kuin|kuida|kuih|kuissa|kuista|kuilla|kuilda|kuiksi|kuina|kuinke|kuitta|d=T|type=type 6/&lt;i class=&quot;Latn mention&quot; lang=&quot;krl&quot;&gt;pimie&lt;/i&gt;, no gradation}}, {{krl-decl-poss}} Forms: kuun [genitive], kuuta/kuuda [partitive], no-table-tags [table-tags], kuu [nominative, singular], kuut [nominative, plural], kuun [genitive, singular], kuijen [genitive, plural], kuuta [partitive, singular], kuita [partitive, plural], kuuh [illative, singular], kuih [illative, plural], kuušša [inessive, singular], kuissa [inessive, plural], kuušta [elative, singular], kuista [elative, plural], kuulla [adessive, singular], kuilla [adessive, plural], kuulta [ablative, singular], kuilta [ablative, plural], kuukši [singular, translative], kuiksi [plural, translative], kuuna [essive, singular], kuina [essive, plural], - [comitative, singular], kuineh [comitative, plural], kuutta [abessive, singular], kuitta [abessive, plural], no-table-tags [table-tags], kuu [nominative, singular], kuut [nominative, plural], kuun [genitive, singular], kuin [genitive, plural], kuuda [partitive, singular], kuida [partitive, plural], kuuh [illative, singular], kuih [illative, plural], kuušša [inessive, singular], kuissa [inessive, plural], kuušta [elative, singular], kuista [elative, plural], kuulla [adessive, singular], kuilla [adessive, plural], kuulda [ablative, singular], kuilda [ablative, plural], kuukši [singular, translative], kuiksi [plural, translative], kuuna [essive, singular], kuina [essive, plural], kuunke [comitative, singular], kuinke [comitative, plural], kuutta [abessive, singular], kuitta [abessive, plural], no-table-tags [table-tags], kuuni [first-person, possessive], kuuš [possessive, second-person], kuuh [possessive, third-person]
  1. month
    Sense id: en-kuu-krl-noun-pcfRcZ4o Categories (other): Karelian entries with incorrect language header Disambiguation of Karelian entries with incorrect language header: 50 50
  2. (chiefly North Karelian) moon
    Sense id: en-kuu-krl-noun-nni0PqAO Categories (other): North Karelian, Karelian entries with incorrect language header Disambiguation of Karelian entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated

Noun [Kavalan]

Head templates: {{head|ckv|noun}} kuu
  1. owl Synonyms: ku'
    Sense id: en-kuu-ckv-noun-EPcSe5gL Categories (other): Kavalan entries with incorrect language header

Noun [Livvi]

IPA: /ˈkuː/
Rhymes: -uː Etymology: From Proto-Finnic *kuu. Cognates include Finnish kuu and Estonian kuu. Etymology templates: {{dercat|olo|urj-pro|inh=1}}, {{inh|olo|urj-fin-pro|*kuu}} Proto-Finnic *kuu, {{cog|fi|kuu}} Finnish kuu, {{cog|et|kuu}} Estonian kuu Head templates: {{head|olo|noun}} kuu Inflection templates: {{olo-decl|kuu|kuun|kuudu|kuuh|kuus|kuuspäi|kuule|kuul|kuulpäi|kuukse|kuunnu|kuuttah|kuunke|kuuči|kuut|kuuloin|kuuloi|kuuloih|kuulois|kuuloispäi|kuuloile|kuuloil|kuuloilpäi|kuuloikse|kuuloinnu|kuuloittah|kuuloinke|kuuloiči|type=Type 15/&lt;i class=&quot;Latn mention&quot; lang=&quot;olo&quot;&gt;suu&lt;/i&gt;, no gradation}} Forms: no-table-tags [table-tags], kuu [nominative, singular], kuut [nominative, plural], kuun [genitive, singular], kuuloin [genitive, plural], kuudu [partitive, singular], kuuloi [partitive, plural], kuuh [illative, singular], kuuloih [illative, plural], kuus [inessive, singular], kuulois [inessive, plural], kuuspäi [elative, singular], kuuloispäi [elative, plural], kuule [allative, singular], kuuloile [allative, plural], kuul [adessive, singular], kuuloil [adessive, plural], kuulpäi [ablative, singular], kuuloilpäi [ablative, plural], kuukse [singular, translative], kuuloikse [plural, translative], kuunnu [essive, singular], kuuloinnu [essive, plural], kuuttah [abessive, singular], kuuloittah [abessive, plural], kuunke [comitative, singular], kuuloinke [comitative, plural], kuuloiči [instructive, plural], kuuči [prolative, singular]
  1. month Categories (topical): Periodic occurrences Derived forms: kezäkuu
    Sense id: en-kuu-olo-noun-pcfRcZ4o Categories (other): Livvi entries with incorrect language header

Noun [Ludian]

Etymology: From Proto-Finnic *kuu. Etymology templates: {{inh|lud|urj-fin-pro|*kuu}} Proto-Finnic *kuu Head templates: {{head|lud|noun}} kuu
  1. month
    Sense id: en-kuu-lud-noun-pcfRcZ4o Categories (other): Ludian entries with incorrect language header

Noun [Proto-Finnic]

Etymology: table From Proto-Uralic *kuŋe. Etymology templates: {{etymid|urj-fin-pro|moon}} table, {{inh|urj-fin-pro|urj-pro|*kuŋe}} Proto-Uralic *kuŋe Inflection templates: {{urj-fin-decl|kuu}} Forms: no-table-tags [table-tags], kuu [nominative, singular], kuut [nominative, plural], kuun [accusative, singular], kuut [accusative, plural], kuun [genitive, singular], kuudën [genitive, plural], kuidën [genitive, plural], kuuta [partitive, singular], kuita [partitive, plural], kuussa [inessive, singular], kuuhna [inessive, singular], kuissa [inessive, plural], kuihna [inessive, plural], kuusta [elative, singular], kuista [elative, plural], kuusën [illative, singular], kuisën [illative, plural], kuulla [adessive, singular], kuilla [adessive, plural], kuulta [ablative, singular], kuilta [ablative, plural], kuulën [allative, singular], kuulëk [allative, singular], kuilën [allative, plural], kuilëk [allative, plural], kuuna [essive, singular], kuina [essive, plural], kuuksi [singular, translative], kuiksi [plural, translative], kuun [instructive, singular], kuin [instructive, plural], kuunëk [comitative, singular], kuinëk [comitative, plural], kuutta [abessive, singular], kuitta [abessive, plural]
  1. moon Tags: reconstruction
    Sense id: en-kuu-urj-fin-pro-noun-nni0PqAO Categories (other): Proto-Finnic nominals by type/long vowel Disambiguation of Proto-Finnic nominals by type/long vowel: 50 50
  2. month Tags: reconstruction
    Sense id: en-kuu-urj-fin-pro-noun-pcfRcZ4o Categories (other): Proto-Finnic nominals by type/long vowel Disambiguation of Proto-Finnic nominals by type/long vowel: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [Proto-Finnic]

Etymology: table From Proto-Finno-Ugric *kuje, though loss of *-j- is irregular. Cognates include Erzya куя (kuja), Hungarian háj. Etymology templates: {{etymid|urj-fin-pro|fat}} table, {{inh|urj-fin-pro|fiu-pro|*kuje}} Proto-Finno-Ugric *kuje, {{cog|myv|куя}} Erzya куя (kuja), {{cog|hu|háj}} Hungarian háj
  1. fat, tallow Tags: reconstruction Derived forms: kuupaita (english: fetal membrane)
    Sense id: en-kuu-urj-fin-pro-noun-mhw5VOsn Categories (other): Proto-Finnic entries with incorrect language header Disambiguation of Proto-Finnic entries with incorrect language header: 17 17 66
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Adjective [Swahili]

Audio: Sw-ke-kuu.flac [Kenya]
Etymology: From Proto-Bantu *-kʊ́dʊ́. Etymology templates: {{inh|sw|bnt-pro|*-kʊ́dʊ́}} Proto-Bantu *-kʊ́dʊ́ Head templates: {{head|sw|adjective|declinable|cat2=|head=-kuu}} -kuu (declinable), {{sw-adj}} -kuu (declinable) Inflection templates: {{sw-decl}} Forms: -kuu [canonical], no-table-tags [table-tags], mkuu [error-unrecognized-form, singular], wakuu [error-unrecognized-form, plural], mikuu [error-unrecognized-form, plural], kuu [error-unrecognized-form, singular], makuu [error-unrecognized-form, plural], kikuu [error-unrecognized-form, singular], vikuu [error-unrecognized-form, plural], kuu [error-unrecognized-form, plural], pakuu [error-unrecognized-form, singular], kukuu [error-unrecognized-form, singular], mukuu [error-unrecognized-form, singular]
  1. great; main; chief Tags: declinable
    Sense id: en-kuu-sw-adj-AySxsdfk Categories (other): Swahili entries with incorrect language header

Noun [Votic]

IPA: /ˈkuː/ (note: Luutsa, Liivtšülä), [ˈkuː] (note: Luutsa, Liivtšülä)
Rhymes: -uː Etymology: From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Cognates include Finnish kuu and Hungarian hold. Etymology templates: {{inh|vot|urj-fin-pro|*kuu}} Proto-Finnic *kuu, {{der|vot|urj-pro|*kuŋe}} Proto-Uralic *kuŋe, {{cog|fi|kuu}} Finnish kuu, {{cog|hu|hold}} Hungarian hold Head templates: {{head|vot|nouns|cat2=|head=}} kuu, {{vot-noun}} kuu Forms: no-table-tags [table-tags], kuu [nominative, singular], kuud [nominative, plural], kuu [genitive, singular], kuijõ [genitive, plural], kuutõ [partitive, singular], kuitõ [partitive, plural], kuhhu [illative, singular], kuhuusõ [illative, singular], kuisõ [illative, plural], kuuz [inessive, singular], kuiz [inessive, plural], kuussõ [elative, singular], kuissõ [elative, plural], kuulõ [allative, singular], kuilõ [allative, plural], kuullõ [adessive, singular], kuillõ [adessive, plural], kuultõ [ablative, singular], kuiltõ [ablative, plural], kuussi [singular, translative], kuissi [plural, translative]
  1. moon
    Sense id: en-kuu-vot-noun-nni0PqAO Categories (other): Votic entries with incorrect language header, Votic maa-type nominals Disambiguation of Votic entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Votic maa-type nominals: 50 50
  2. month
    Sense id: en-kuu-vot-noun-pcfRcZ4o Categories (other): Votic entries with incorrect language header, Votic maa-type nominals Disambiguation of Votic entries with incorrect language header: 50 50 Disambiguation of Votic maa-type nominals: 50 50

Noun [Võro]

Etymology: From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Etymology templates: {{inh|vro|urj-fin-pro|*kuu}} Proto-Finnic *kuu, {{der|vro|urj-pro|*kuŋe}} Proto-Uralic *kuŋe Head templates: {{head|vro|nouns|genitive|kuu|||||partitive|kuud|||cat2=|f1request=1|f4request=1|head=}} kuu (genitive kuu, partitive kuud), {{vro-noun|kuu|kuud}} kuu (genitive kuu, partitive kuud) Inflection templates: {{vro-decl-stems|a|kuu|kuu|kuud|kuuhõ|kuiõ|kuid|kuihõ|kui|ill_pl2=kuihtõ|ill_sg2=kuuhtõ}} Forms: kuu [genitive], kuud [partitive], no-table-tags [table-tags], kuu [nominative, singular], kuuq [nominative, plural], kuu [accusative, singular], kuuq [accusative, plural], kuu [genitive, singular], kuiõ [genitive, plural], kuud [partitive, singular], kuid [partitive, plural], kuuhõ [illative, singular], kuuhtõ [illative, singular], kuihõ [illative, plural], kuihtõ [illative, plural], kuun [inessive, singular], kuuhn [inessive, singular], kuin [inessive, plural], kuihn [inessive, plural], kuust [elative, singular], kuist [elative, plural], kuulõ [allative, singular], kuilõ [allative, plural], kuul [adessive, singular], kuil [adessive, plural], kuult [ablative, singular], kuilt [ablative, plural], kuus [singular, translative], kuis [plural, translative], kuuniq [singular, terminative], kuiniq [plural, terminative], kuuldaq [abessive, singular], kuildaq [abessive, plural], kuugaq [comitative, singular], kuiõgaq [comitative, plural]
  1. moon
    Sense id: en-kuu-vro-noun-nni0PqAO Categories (other): Võro entries with incorrect language header Disambiguation of Võro entries with incorrect language header: 33 33 33
  2. month
    Sense id: en-kuu-vro-noun-pcfRcZ4o Categories (other): Võro entries with incorrect language header Disambiguation of Võro entries with incorrect language header: 33 33 33
The following are not (yet) sense-disambiguated

Noun [Võro]

Head templates: {{head|vro|nouns|genitive||||||partitive||||cat2=|f1request=1|f4request=1|head=}} kuu (genitive [please provide], partitive [please provide]), {{vro-noun}} kuu (genitive [please provide], partitive [please provide])
  1. The name of the Latin-script letter Q. Categories (topical): Latin letter names
    Sense id: en-kuu-vro-noun-uSYkP08n Categories (other): Võro entries with incorrect language header Disambiguation of Võro entries with incorrect language header: 33 33 33
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Inflected forms

Download JSON data for kuu meaning in All languages combined (125.1kB)

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "igakuine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "igakuune"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kahekuine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kahekuuline"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kahekuune"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kolmekuine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kolmekuuline"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kolmekuune"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuline"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuune"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "mõnekuine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "mõnekuuline"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "mõnekuune"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "paarikuine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "paarikuuline"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "paarikuune"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuiselt"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuselt"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuu peale saatma"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuu pealt kukkunud"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuu vahepäev"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "mine kuu peale"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "aprillikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "augustikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "detsembrikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "elukuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "heinakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hoogkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "hoogtöökuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "jaanikuine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "jaanikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "jaanuarikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juulikuine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juulikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juunikuine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "juunikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "jõulukuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "jürikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kalendrikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kevadkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kolmkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kooljakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kõrvalkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "küünlakuine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "küünlakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "küünlalaat"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lehekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lõikuskuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "lähikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "mahlakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "maikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "mesikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "mihklikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "märtsikuine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "märtsikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "noor kuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "noorkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "novembrikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "näärikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "oktoobrikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "paastukuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "poolkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "poolkuujas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "poolkuuklapike"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "poolkuuklapp"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "poolkuukujuline"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "poolkuusirp"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "porikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "puhkusekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "puhkuskuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "raseduskuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "septembrikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "suvekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sügiskuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sünnikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "talvekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tarkusekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "teatrikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tiinuskuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "tähekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "täiskuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vana kuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vanakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "vastlakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "veebruarikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "viinakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "õiekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "õilmekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuu-kuult"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuu-uurija"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuaasta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuajaline"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuaruanne"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuukaar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuukaart"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuukabiin"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuukala"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuukalender"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuukaupa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuukeskene"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuketas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuukild"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuukiri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuukress"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuukulgur"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuulend"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuumaastik"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuumakse"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuumoodul"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupaiste"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupaistel"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupaisteline"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupaistene"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupaistes"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupakkumine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupalgaline"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupalk"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupilet"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuplaan"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupreemia"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupuhastus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupäev"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupäevaline"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupäevaliselt"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupäevaraja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupäevastama"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuupäevaväli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuurakett"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuriided"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuringvaade"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuusapp"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuusirp"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuteenistus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuutoodang"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuutõbi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuutõbine"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuutõverohi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuutöötasu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuuurija"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuvaksik"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuvalge"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuvalgel"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuvalges"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuvalgus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuvanune"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuvarjutus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuviisi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuvikerkaar"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuülesanne"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuüür"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "ostukuupäev"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "surmakuupäev"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "sünnikuupäev"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kuŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kuŋe",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Finnish kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Votic kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "kū"
      },
      "expansion": "Livonian kū",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Võro kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Ingrian kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "olo",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Livvi kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Ludian kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "ku"
      },
      "expansion": "Veps ku",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "smj",
        "2": "guojijdit",
        "3": "",
        "4": "to rise (of the moon)"
      },
      "expansion": "Lule Sami guojijdit (“to rise (of the moon)”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "ков"
      },
      "expansion": "Erzya ков (kov)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "ков"
      },
      "expansion": "Moksha ков (kov)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kca-nor",
        "2": "хўв"
      },
      "expansion": "Northern Khanty хўв (hŭw)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "hó"
      },
      "expansion": "Hungarian hó",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "hold"
      },
      "expansion": "Hungarian hold",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nio",
        "2": "кичез̌әә",
        "tr": "kičežəə"
      },
      "expansion": "Nganasan кичез̌әә (kičežəə)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xas",
        "2": "ki",
        "3": "ки",
        "tr": "ki"
      },
      "expansion": "Kamassian ки (ki)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mtm",
        "tr": "kistit"
      },
      "expansion": "Mator [script needed] (kistit)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ykg",
        "2": "киндьэ"
      },
      "expansion": "Northern Yukaghir киндьэ (kind̦e)",
      "name": "nc"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Cognates include Finnish kuu, Votic kuu, Livonian kū, Võro kuu, Ingrian kuu, Livvi kuu, Ludian kuu, Veps ku, ? Lule Sami guojijdit (“to rise (of the moon)”), kuojijtit, Erzya ков (kov), Moksha ков (kov), Northern Khanty хўв (hŭw), Hungarian hó, Hungarian hold, Nganasan кичез̌әә (kičežəə), Kamassian ки (ki) and Mator [script needed] (kistit), compare also Northern Yukaghir киндьэ (kind̦e).",
  "forms": [
    {
      "form": "kuu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-idee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "26i/idee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuude",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuisse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuule",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuult",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudeta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "kuu",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "kuud",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuu, partitive kuud)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "2": "kuud"
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuu, partitive kuud)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kuu"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu"
      },
      "name": "et-decl-idee"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kalender"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "päev"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "aeg"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "nädal"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "aasta"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "57 17 3 22 1",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "55 18 6 19 1",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "60 16 5 18",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian idee-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "68 12 3 14 3",
          "kind": "other",
          "name": "Estonian koi-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "67 19 5 8 1",
          "kind": "topical",
          "langcode": "et",
          "name": "Moons",
          "orig": "et:Moons",
          "parents": [
            "Celestial bodies",
            "Space",
            "Nature",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The Moon disappeared behind a cloud.",
          "text": "Kuu kadus pilve taha.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moon",
        "A large luminous celestial body seen from the Earth at night."
      ],
      "id": "en-kuu-et-noun-aRiZtdYO",
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ],
        [
          "large",
          "large"
        ],
        [
          "luminous",
          "luminous"
        ],
        [
          "celestial body",
          "celestial body"
        ],
        [
          "Earth",
          "Earth"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "the moons of Jupiter",
          "text": "Jupiteri kuud",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moon",
        "A natural satellite of any planet."
      ],
      "id": "en-kuu-et-noun-MsAOkit2",
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ],
        [
          "natural",
          "natural"
        ],
        [
          "satellite",
          "satellite"
        ],
        [
          "planet",
          "planet"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "satelliit"
        },
        {
          "_dis1": "4 96 0 0",
          "sense": "a natural satellite",
          "word": "satelliit"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 0 47 53 0",
          "kind": "topical",
          "langcode": "et",
          "name": "Time",
          "orig": "et:Time",
          "parents": [
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The shortest month of the year is February.",
          "text": "Aasta lühim kuu on veebruar.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month",
        "A period of 28 to 31 days, one twelfth of a year."
      ],
      "id": "en-kuu-et-noun-AgiZEZCy",
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ],
        [
          "period",
          "period"
        ],
        [
          "day",
          "day"
        ],
        [
          "twelfth",
          "twelfth"
        ],
        [
          "year",
          "year"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 0 47 53 0",
          "kind": "topical",
          "langcode": "et",
          "name": "Time",
          "orig": "et:Time",
          "parents": [
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "about six months ago",
          "text": "umbes kuus kuud tagasi",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month",
        "Any period of about 30 days."
      ],
      "id": "en-kuu-et-noun-vBR~p4vS",
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    },
    {
      "homophone": "q"
    },
    {
      "audio": "Et-kuu.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/18/Et-kuu.ogg/Et-kuu.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Et-kuu.ogg",
      "text": "Audio:"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "Kuu"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "et:Kuu (astroloogia)",
    "et:Kuu (kalender)",
    "et:kuu"
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "la",
        "3": "kū"
      },
      "expansion": "Latin kū",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin kū.",
  "forms": [
    {
      "form": "kuu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-koi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "26/koi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuude",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuule",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuult",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudeta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "kuu",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "kuud",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuu, partitive kuud)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "2": "kuud"
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuu, partitive kuud)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kuu"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu"
      },
      "name": "et-decl-koi"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "et",
          "name": "Latin letter names",
          "orig": "et:Latin letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter Q."
      ],
      "id": "en-kuu-et-noun-uSYkP08n",
      "links": [
        [
          "Q",
          "Q#Estonian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    },
    {
      "homophone": "q"
    },
    {
      "audio": "Et-kuu.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/18/Et-kuu.ogg/Et-kuu.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Et-kuu.ogg",
      "text": "Audio:"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "et:Kuu (astroloogia)",
    "et:Kuu (kalender)",
    "et:kuu"
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0 0 0 0 0 0",
      "kind": "topical",
      "langcode": "fi",
      "name": "Time",
      "orig": "fi:Time",
      "parents": [
        "All topics",
        "Fundamental"
      ],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "-kuinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuulas"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "Kuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuutamo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kumottaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuultaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuumottaa"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "alakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "alkukuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "eksokuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "elokuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "heinäkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "helmikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "huhtikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "joulukuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kesäkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kolmikuinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuualus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuu-aurinkokalenteri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuuauto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuuhullu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuukakku"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuukalenteri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuukasvot"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuukausi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuukenkä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuukivi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuukulkija"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuukuppi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuukvartsi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuukävely"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuulento"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuuluotain"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuumaisema"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuumatka"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuumoduuli"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunaama"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunalinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunatsi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunjäristys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunkehrä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunkehä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunkierto"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunlasku"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunlilja"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunnousu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunpaiste"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunpimennys"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunsappi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunsilta"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunsirppi"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunsäde"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunvaihde"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunvaihe"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunvalo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuunylinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuuperä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuupurje"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuuraketti"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuuruoho"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuusikuinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuututkija"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuututkimus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "kuu-ukko"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "lokakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "lomakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "loppukuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "maaliskuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "marraskuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "mätäkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "paimenkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "parikuinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "puolikuinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "puolikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "seitsenkuinen"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "syyskuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "talvikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "tammikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "tekokuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "toukokuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "täysikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "uusikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0",
      "word": "yläkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuton"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "moon"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu",
        "id": "moon"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kuŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kuŋe",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Estonian kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "ков"
      },
      "expansion": "Erzya ков (kov)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "hold"
      },
      "expansion": "Hungarian hold",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Cognates include Estonian kuu, Erzya ков (kov) and Hungarian hold.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kuu",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-maa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "the moon (the Earth's moon)"
      ],
      "id": "en-kuu-fi-noun-wv7gRuXn",
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Astronomy",
          "orig": "fi:Astronomy",
          "parents": [
            "Sciences",
            "Space",
            "All topics",
            "Nature",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "5 59 2 19 2 14 0",
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Astronomy",
          "orig": "fi:Astronomy",
          "parents": [
            "Sciences",
            "Space",
            "All topics",
            "Nature",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moon, satellite (of a planet)"
      ],
      "id": "en-kuu-fi-noun-Oa1K-qpV",
      "links": [
        [
          "astronomy",
          "astronomy"
        ],
        [
          "moon",
          "moon"
        ],
        [
          "satellite",
          "satellite"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(astronomy) moon, satellite (of a planet)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kiertolainen"
        },
        {
          "word": "satelliitti"
        }
      ],
      "topics": [
        "astronomy",
        "natural-sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "english": "What month were you born in?",
          "text": "Missä kuussa olet syntynyt?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month (see usage notes)"
      ],
      "id": "en-kuu-fi-noun-gkqDYWf5",
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kuukausi"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0 0 0 0 0 0",
      "kind": "topical",
      "langcode": "fi",
      "name": "Time",
      "orig": "fi:Time",
      "parents": [
        "All topics",
        "Fundamental"
      ],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "kuuton"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fat"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu",
        "id": "fat"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*kuje"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *kuje",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "куя",
        "3": "",
        "4": "fat"
      },
      "expansion": "Erzya куя (kuja, “fat”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finnic *kuu, from Proto-Finno-Ugric *kuje. Compare Erzya куя (kuja, “fat”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kuu",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-maa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 8 1 42 0 48 0",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "munaskuu"
        }
      ],
      "glosses": [
        "animal fat, fat, tallow, especially reindeer fat"
      ],
      "id": "en-kuu-fi-noun-hdx8am3f",
      "links": [
        [
          "animal fat",
          "animal fat"
        ],
        [
          "fat",
          "fat"
        ],
        [
          "tallow",
          "tallow"
        ],
        [
          "reindeer",
          "reindeer"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "sense": "fat",
          "word": "ihra"
        },
        {
          "sense": "fat",
          "word": "tali"
        },
        {
          "sense": "fat",
          "word": "eläinrasva"
        }
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0 0 0 0 0 0",
      "kind": "topical",
      "langcode": "fi",
      "name": "Time",
      "orig": "fi:Time",
      "parents": [
        "All topics",
        "Fundamental"
      ],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "letter"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "la",
        "3": "kū"
      },
      "expansion": "Latin kū",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\n< Latin kū",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kuu",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-maa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "fi",
          "name": "Latin letter names",
          "orig": "fi:Latin letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter Q."
      ],
      "id": "en-kuu-fi-noun-uSYkP08n",
      "links": [
        [
          "Q",
          "Q#Finnish"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "0 8 1 42 0 48 0",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 8 2 35 1 53 0",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish entries with topic categories using raw markup",
          "parents": [
            "Entries with topic categories using raw markup",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 8 2 35 1 55 0",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish links with redundant alt parameters",
          "parents": [
            "Links with redundant alt parameters",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "1 6 3 26 1 63",
          "kind": "other",
          "name": "Finnish maa-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "2 6 3 35 2 45 8",
          "kind": "topical",
          "name": "Finnish cardinal numbers",
          "parents": [
            "Cardinal numbers",
            "Numbers",
            "All topics",
            "Terms by semantic function",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The letter Q in the Finnish spelling alphabet."
      ],
      "id": "en-kuu-fi-noun-wqDE41FX",
      "links": [
        [
          "Q",
          "Q#Finnish"
        ],
        [
          "Finnish spelling alphabet",
          "Appendix:Finnish spelling alphabet#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0 0 0 0 0 0",
      "kind": "topical",
      "langcode": "fi",
      "name": "Time",
      "orig": "fi:Time",
      "parents": [
        "All topics",
        "Fundamental"
      ],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "six"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi"
      },
      "expansion": "",
      "name": "number box"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuusi",
        "id": "number"
      },
      "expansion": "Clipping of kuusi",
      "name": "clipping"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nClipping of kuusi",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "numerals",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "cat": "cardinal"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "fi-num"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "num",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "six"
      ],
      "id": "en-kuu-fi-num-RHeNgjZe",
      "links": [
        [
          "six",
          "six"
        ]
      ],
      "qualifier": "counting",
      "raw_glosses": [
        "(counting) six"
      ],
      "related": [
        {
          "english": "six",
          "word": "kuusi"
        }
      ],
      "tags": [
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    {
      "_dis": "0 0",
      "kind": "topical",
      "langcode": "izh",
      "name": "Time",
      "orig": "izh:Time",
      "parents": [
        "All topics",
        "Fundamental"
      ],
      "source": "w+disamb"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "tags": [
        "diminutive"
      ],
      "word": "kuuhut"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dekabrikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "fevralikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kevätkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kuukaus"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kuupäivä"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kuuvalo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kyynelkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "marttikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "oktjabrikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "uus kuu"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kuŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kuŋe",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Finnish kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Estonian kuu",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Cognates include Finnish kuu and Estonian kuu.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "8/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuijen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuult",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kuu"
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "topical",
          "langcode": "izh",
          "name": "Celestial bodies",
          "orig": "izh:Celestial bodies",
          "parents": [
            "Space",
            "Nature",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "topical",
          "langcode": "izh",
          "name": "Light sources",
          "orig": "izh:Light sources",
          "parents": [
            "Light",
            "Energy",
            "Nature",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "id": "en-kuu-izh-noun-nni0PqAO",
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Ingrian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "topical",
          "langcode": "izh",
          "name": "Celestial bodies",
          "orig": "izh:Celestial bodies",
          "parents": [
            "Space",
            "Nature",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "topical",
          "langcode": "izh",
          "name": "Light sources",
          "orig": "izh:Light sources",
          "parents": [
            "Light",
            "Energy",
            "Nature",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "id": "en-kuu-izh-noun-pcfRcZ4o",
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "_dis1": "0 100",
          "sense": "month",
          "tags": [
            "rare"
          ],
          "word": "kuukaus"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈkuː/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "くう"
        }
      ],
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese romanizations",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Japanese terms with non-redundant manual script codes",
          "parents": [
            "Terms with non-redundant manual script codes",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of くう"
      ],
      "id": "en-kuu-ja-romanization-BQLYmaJ~",
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "くう",
          "くう#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ktg",
        "2": "aus-pam-pro",
        "3": "*nguku"
      },
      "expansion": "Proto-Pama-Nyungan *nguku",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Pama-Nyungan *nguku.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ktg",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kalkatungu",
  "lang_code": "ktg",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kalkatungu entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "id": "en-kuu-ktg-noun-D0FoSQ44",
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "elokuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "heinäkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kešäkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kežäkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "kevätkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "keviäkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "ligakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "oraškuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pakkaiskuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pakkaškuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "pimiekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "šajekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "šulakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "šygyžkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "šyyškuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "talvikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "tuiskukuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "tuulikuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "vihmakuu"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Finnish kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "ku"
      },
      "expansion": "Veps ku",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu. Cognates include Finnish kuu and Veps ku.",
  "forms": [
    {
      "form": "kuun",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta/kuuda",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-V/pimie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "6/pimie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuijen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuušša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuušta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-T/pimie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "6/pimie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuida",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuušša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuušta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-poss",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "kuun",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "kuuta//kuuda",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuun, partitive kuuta/kuuda)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kuun",
        "2": "kuuta//kuuda"
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuun, partitive kuuta/kuuda)",
      "name": "krl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kuu"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "krl-decl-V/pimie"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "10": "kuuna",
        "11": "-",
        "12": "kuutta",
        "13": "kuut",
        "14": "kuijen",
        "15": "kuita",
        "16": "kuih",
        "17": "kuissa",
        "18": "kuista",
        "19": "kuilla",
        "2": "kuun",
        "20": "kuilta",
        "21": "kuiksi",
        "22": "kuina",
        "23": "kuineh",
        "24": "kuitta",
        "3": "kuuta",
        "4": "kuuh",
        "5": "kuušša",
        "6": "kuušta",
        "7": "kuulla",
        "8": "kuulta",
        "9": "kuukši",
        "d": "V",
        "type": "type 6/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">pimie</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "krl-decl-T/pimie"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "10": "kuuna",
        "11": "kuunke",
        "12": "kuutta",
        "13": "kuut",
        "14": "kuin",
        "15": "kuida",
        "16": "kuih",
        "17": "kuissa",
        "18": "kuista",
        "19": "kuilla",
        "2": "kuun",
        "20": "kuilda",
        "21": "kuiksi",
        "22": "kuina",
        "23": "kuinke",
        "24": "kuitta",
        "3": "kuuda",
        "4": "kuuh",
        "5": "kuušša",
        "6": "kuušta",
        "7": "kuulla",
        "8": "kuulda",
        "9": "kuukši",
        "d": "T",
        "type": "type 6/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">pimie</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "krl-decl-poss"
    }
  ],
  "lang": "Karelian",
  "lang_code": "krl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Karelian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "id": "en-kuu-krl-noun-pcfRcZ4o",
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "North Karelian",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Karelian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "id": "en-kuu-krl-noun-nni0PqAO",
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ],
      "qualifier": "chiefly North Karelian",
      "raw_glosses": [
        "(chiefly North Karelian) moon"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ckv",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kavalan",
  "lang_code": "ckv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Kavalan entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "owl"
      ],
      "id": "en-kuu-ckv-noun-EPcSe5gL",
      "links": [
        [
          "owl",
          "owl"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "ku'"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "olo",
        "2": "urj-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "olo",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Finnish kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Estonian kuu",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu. Cognates include Finnish kuu and Estonian kuu.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "olo-decl/suu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulois",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuspäi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloispäi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuule",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulpäi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloilpäi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloikse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunnu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloinnu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttah",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloittah",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloinke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloiči",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuči",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "olo",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kuu"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "10": "kuukse",
        "11": "kuunnu",
        "12": "kuuttah",
        "13": "kuunke",
        "14": "kuuči",
        "15": "kuut",
        "16": "kuuloin",
        "17": "kuuloi",
        "18": "kuuloih",
        "19": "kuulois",
        "2": "kuun",
        "20": "kuuloispäi",
        "21": "kuuloile",
        "22": "kuuloil",
        "23": "kuuloilpäi",
        "24": "kuuloikse",
        "25": "kuuloinnu",
        "26": "kuuloittah",
        "27": "kuuloinke",
        "28": "kuuloiči",
        "3": "kuudu",
        "4": "kuuh",
        "5": "kuus",
        "6": "kuuspäi",
        "7": "kuule",
        "8": "kuul",
        "9": "kuulpäi",
        "type": "Type 15/<i class=\"Latn mention\" lang=\"olo\">suu</i>, no gradation"
      },
      "name": "olo-decl"
    }
  ],
  "lang": "Livvi",
  "lang_code": "olo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Livvi entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "olo",
          "name": "Periodic occurrences",
          "orig": "olo:Periodic occurrences",
          "parents": [
            "Time",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "kezäkuu"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "id": "en-kuu-olo-noun-pcfRcZ4o",
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ludian",
  "lang_code": "lud",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ludian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "id": "en-kuu-lud-noun-pcfRcZ4o",
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-kʊ́dʊ́"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-kʊ́dʊ́",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-kʊ́dʊ́.",
  "forms": [
    {
      "form": "-kuu",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mkuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wakuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mikuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kikuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vikuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pakuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kukuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mukuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "adjective",
        "3": "declinable",
        "cat2": "",
        "head": "-kuu"
      },
      "expansion": "-kuu (declinable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-kuu (declinable)",
      "name": "sw-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sw-decl"
    }
  ],
  "lang": "Swahili",
  "lang_code": "sw",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Swahili entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "great; main; chief"
      ],
      "id": "en-kuu-sw-adj-AySxsdfk",
      "links": [
        [
          "great",
          "great"
        ],
        [
          "main",
          "main"
        ],
        [
          "chief",
          "chief"
        ]
      ],
      "tags": [
        "declinable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Sw-ke-kuu.flac",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/8/8f/Sw-ke-kuu.flac/Sw-ke-kuu.flac.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/8/8f/Sw-ke-kuu.flac/Sw-ke-kuu.flac.ogg",
      "tags": [
        "Kenya"
      ],
      "text": "Audio (Kenya)"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "hainakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "joulukuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "lehekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "mahlakuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "märtekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "piimäkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "põimukuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "radokuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "rehekuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "süküskuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "urbõkuu"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "vahtsõaastakuu"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kuŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kuŋe",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe.",
  "forms": [
    {
      "form": "kuu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vro-decl-stems",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhtõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihtõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuust",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuist",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuult",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuniq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiniq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuldaq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuildaq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuugaq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiõgaq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "10": "kuud",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "kuu",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "partitive",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuu, partitive kuud)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "2": "kuud"
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuu, partitive kuud)",
      "name": "vro-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "kuu",
        "3": "kuu",
        "4": "kuud",
        "5": "kuuhõ",
        "6": "kuiõ",
        "7": "kuid",
        "8": "kuihõ",
        "9": "kui",
        "ill_pl2": "kuihtõ",
        "ill_sg2": "kuuhtõ"
      },
      "name": "vro-decl-stems"
    }
  ],
  "lang": "Võro",
  "lang_code": "vro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Võro entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "id": "en-kuu-vro-noun-nni0PqAO",
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Võro entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "id": "en-kuu-vro-noun-pcfRcZ4o",
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "partitive",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kuu (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "vro-noun"
    }
  ],
  "lang": "Võro",
  "lang_code": "vro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "vro",
          "name": "Latin letter names",
          "orig": "vro:Latin letter names",
          "parents": [
            "Letter names",
            "Letters, symbols, and punctuation",
            "Names",
            "Orthography",
            "All topics",
            "Proper nouns",
            "Terms by semantic function",
            "Writing",
            "Fundamental",
            "Nouns",
            "Human behaviour",
            "Language",
            "Lemmas",
            "Human",
            "Communication"
          ],
          "source": "w"
        },
        {
          "_dis": "33 33 33",
          "kind": "other",
          "name": "Võro entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter Q."
      ],
      "id": "en-kuu-vro-noun-uSYkP08n",
      "links": [
        [
          "Q",
          "Q#Võro"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kuŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kuŋe",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Finnish kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "hold"
      },
      "expansion": "Hungarian hold",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Cognates include Finnish kuu and Hungarian hold.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "I/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuijõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuhhu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuhuusõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuisõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kuu",
      "name": "vot-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kuu"
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Votic maa-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "id": "en-kuu-vot-noun-nni0PqAO",
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Votic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Votic maa-type nominals",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "id": "en-kuu-vot-noun-pcfRcZ4o",
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "kuu"
          },
          "expansion": "Estonian: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Estonian: kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "kuu",
            "id1": "moon"
          },
          "expansion": "Finnish: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "kuu"
          },
          "expansion": "Ingrian: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Karelian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "North Karelian: kuu"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "South Karelian: kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "liv",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Livonian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livonian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Courland Livonian: kū"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Vidzeme Livonian: kū (only \"month\")"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "olo",
            "2": "kuu"
          },
          "expansion": "Livvi: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livvi: kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vep",
            "2": "ku"
          },
          "expansion": "Veps: ku",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Veps: ku"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vro",
            "2": "kuu"
          },
          "expansion": "Võro: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Võro: kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vot",
            "2": "kuu"
          },
          "expansion": "Votic: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Votic: kuu"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "moon"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kuŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kuŋe",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Uralic *kuŋe.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/kuu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/long vowel",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "id": "en-kuu-urj-fin-pro-noun-nni0PqAO",
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic nominals by type/long vowel",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "id": "en-kuu-urj-fin-pro-noun-pcfRcZ4o",
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "kuu",
            "id1": "fat",
            "q": "dialectal"
          },
          "expansion": "Finnish: (dialectal) kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: (dialectal) kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "kuu"
          },
          "expansion": "Karelian: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian: kuu"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "fat"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*kuje"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *kuje",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "куя"
      },
      "expansion": "Erzya куя (kuja)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "háj"
      },
      "expansion": "Hungarian háj",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finno-Ugric *kuje, though loss of *-j- is irregular. Cognates include Erzya куя (kuja), Hungarian háj.",
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/kuu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "17 17 66",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "english": "fetal membrane",
          "word": "kuupaita"
        }
      ],
      "glosses": [
        "fat, tallow"
      ],
      "id": "en-kuu-urj-fin-pro-noun-mhw5VOsn",
      "links": [
        [
          "fat",
          "fat"
        ],
        [
          "tallow",
          "tallow"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}
{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian entries with topic categories using raw markup",
    "Estonian idee-type nominals",
    "Estonian koi-type nominals",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian nouns",
    "Estonian terms derived from Latin",
    "Estonian terms derived from Proto-Finnic",
    "Estonian terms derived from Proto-Uralic",
    "Estonian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Estonian terms inherited from Proto-Uralic",
    "Estonian terms with IPA pronunciation",
    "Estonian terms with audio links",
    "Estonian terms with homophones",
    "Requests for native script for Mator terms",
    "Rhymes:Estonian/uː",
    "Rhymes:Estonian/uː/1 syllable",
    "et:Moons",
    "et:Time"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "igakuine"
    },
    {
      "word": "igakuune"
    },
    {
      "word": "kahekuine"
    },
    {
      "word": "kahekuuline"
    },
    {
      "word": "kahekuune"
    },
    {
      "word": "kolmekuine"
    },
    {
      "word": "kolmekuuline"
    },
    {
      "word": "kolmekuune"
    },
    {
      "word": "kuine"
    },
    {
      "word": "kuuline"
    },
    {
      "word": "kuune"
    },
    {
      "word": "mõnekuine"
    },
    {
      "word": "mõnekuuline"
    },
    {
      "word": "mõnekuune"
    },
    {
      "word": "paarikuine"
    },
    {
      "word": "paarikuuline"
    },
    {
      "word": "paarikuune"
    },
    {
      "word": "kuiselt"
    },
    {
      "word": "kuuselt"
    },
    {
      "word": "kuuti"
    },
    {
      "word": "kuu peale saatma"
    },
    {
      "word": "kuu pealt kukkunud"
    },
    {
      "word": "kuu vahepäev"
    },
    {
      "word": "mine kuu peale"
    },
    {
      "word": "aprillikuu"
    },
    {
      "word": "augustikuu"
    },
    {
      "word": "detsembrikuu"
    },
    {
      "word": "elukuu"
    },
    {
      "word": "heinakuu"
    },
    {
      "word": "hoogkuu"
    },
    {
      "word": "hoogtöökuu"
    },
    {
      "word": "jaanikuine"
    },
    {
      "word": "jaanikuu"
    },
    {
      "word": "jaanuarikuu"
    },
    {
      "word": "juulikuine"
    },
    {
      "word": "juulikuu"
    },
    {
      "word": "juunikuine"
    },
    {
      "word": "juunikuu"
    },
    {
      "word": "jõulukuu"
    },
    {
      "word": "jürikuu"
    },
    {
      "word": "kalendrikuu"
    },
    {
      "word": "kevadkuu"
    },
    {
      "word": "kolmkuu"
    },
    {
      "word": "kooljakuu"
    },
    {
      "word": "kõrvalkuu"
    },
    {
      "word": "küünlakuine"
    },
    {
      "word": "küünlakuu"
    },
    {
      "word": "küünlalaat"
    },
    {
      "word": "lehekuu"
    },
    {
      "word": "lõikuskuu"
    },
    {
      "word": "lähikuu"
    },
    {
      "word": "mahlakuu"
    },
    {
      "word": "maikuu"
    },
    {
      "word": "mesikuu"
    },
    {
      "word": "mihklikuu"
    },
    {
      "word": "märtsikuine"
    },
    {
      "word": "märtsikuu"
    },
    {
      "word": "noor kuu"
    },
    {
      "word": "noorkuu"
    },
    {
      "word": "novembrikuu"
    },
    {
      "word": "näärikuu"
    },
    {
      "word": "oktoobrikuu"
    },
    {
      "word": "paastukuu"
    },
    {
      "word": "poolkuu"
    },
    {
      "word": "poolkuujas"
    },
    {
      "word": "poolkuuklapike"
    },
    {
      "word": "poolkuuklapp"
    },
    {
      "word": "poolkuukujuline"
    },
    {
      "word": "poolkuusirp"
    },
    {
      "word": "porikuu"
    },
    {
      "word": "puhkusekuu"
    },
    {
      "word": "puhkuskuu"
    },
    {
      "word": "raseduskuu"
    },
    {
      "word": "septembrikuu"
    },
    {
      "word": "suvekuu"
    },
    {
      "word": "sügiskuu"
    },
    {
      "word": "sünnikuu"
    },
    {
      "word": "talvekuu"
    },
    {
      "word": "tarkusekuu"
    },
    {
      "word": "teatrikuu"
    },
    {
      "word": "tiinuskuu"
    },
    {
      "word": "tähekuu"
    },
    {
      "word": "täiskuu"
    },
    {
      "word": "vana kuu"
    },
    {
      "word": "vanakuu"
    },
    {
      "word": "vastlakuu"
    },
    {
      "word": "veebruarikuu"
    },
    {
      "word": "viinakuu"
    },
    {
      "word": "õiekuu"
    },
    {
      "word": "õilmekuu"
    },
    {
      "word": "kuu-kuult"
    },
    {
      "word": "kuu-uurija"
    },
    {
      "word": "kuuaasta"
    },
    {
      "word": "kuuajaline"
    },
    {
      "word": "kuuaruanne"
    },
    {
      "word": "kuukaar"
    },
    {
      "word": "kuukaart"
    },
    {
      "word": "kuukabiin"
    },
    {
      "word": "kuukala"
    },
    {
      "word": "kuukalender"
    },
    {
      "word": "kuukaupa"
    },
    {
      "word": "kuukeskene"
    },
    {
      "word": "kuuketas"
    },
    {
      "word": "kuukild"
    },
    {
      "word": "kuukiri"
    },
    {
      "word": "kuukress"
    },
    {
      "word": "kuukulgur"
    },
    {
      "word": "kuulend"
    },
    {
      "word": "kuumaastik"
    },
    {
      "word": "kuumakse"
    },
    {
      "word": "kuumoodul"
    },
    {
      "word": "kuupaiste"
    },
    {
      "word": "kuupaistel"
    },
    {
      "word": "kuupaisteline"
    },
    {
      "word": "kuupaistene"
    },
    {
      "word": "kuupaistes"
    },
    {
      "word": "kuupakkumine"
    },
    {
      "word": "kuupalgaline"
    },
    {
      "word": "kuupalk"
    },
    {
      "word": "kuupilet"
    },
    {
      "word": "kuuplaan"
    },
    {
      "word": "kuupreemia"
    },
    {
      "word": "kuupuhastus"
    },
    {
      "word": "kuupäev"
    },
    {
      "word": "kuupäevaline"
    },
    {
      "word": "kuupäevaliselt"
    },
    {
      "word": "kuupäevaraja"
    },
    {
      "word": "kuupäevastama"
    },
    {
      "word": "kuupäevaväli"
    },
    {
      "word": "kuurakett"
    },
    {
      "word": "kuuriided"
    },
    {
      "word": "kuuringvaade"
    },
    {
      "word": "kuusapp"
    },
    {
      "word": "kuusirp"
    },
    {
      "word": "kuuteenistus"
    },
    {
      "word": "kuutoodang"
    },
    {
      "word": "kuutõbi"
    },
    {
      "word": "kuutõbine"
    },
    {
      "word": "kuutõverohi"
    },
    {
      "word": "kuutöötasu"
    },
    {
      "word": "kuuuurija"
    },
    {
      "word": "kuuvaksik"
    },
    {
      "word": "kuuvalge"
    },
    {
      "word": "kuuvalgel"
    },
    {
      "word": "kuuvalges"
    },
    {
      "word": "kuuvalgus"
    },
    {
      "word": "kuuvanune"
    },
    {
      "word": "kuuvarjutus"
    },
    {
      "word": "kuuviisi"
    },
    {
      "word": "kuuvikerkaar"
    },
    {
      "word": "kuuülesanne"
    },
    {
      "word": "kuuüür"
    },
    {
      "word": "ostukuupäev"
    },
    {
      "word": "surmakuupäev"
    },
    {
      "word": "sünnikuupäev"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kuŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kuŋe",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Finnish kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Votic kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "liv",
        "2": "kū"
      },
      "expansion": "Livonian kū",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Võro kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Ingrian kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "olo",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Livvi kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Ludian kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "ku"
      },
      "expansion": "Veps ku",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "smj",
        "2": "guojijdit",
        "3": "",
        "4": "to rise (of the moon)"
      },
      "expansion": "Lule Sami guojijdit (“to rise (of the moon)”)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "ков"
      },
      "expansion": "Erzya ков (kov)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mdf",
        "2": "ков"
      },
      "expansion": "Moksha ков (kov)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kca-nor",
        "2": "хўв"
      },
      "expansion": "Northern Khanty хўв (hŭw)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "hó"
      },
      "expansion": "Hungarian hó",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "hold"
      },
      "expansion": "Hungarian hold",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "nio",
        "2": "кичез̌әә",
        "tr": "kičežəə"
      },
      "expansion": "Nganasan кичез̌әә (kičežəə)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "xas",
        "2": "ki",
        "3": "ки",
        "tr": "ki"
      },
      "expansion": "Kamassian ки (ki)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mtm",
        "tr": "kistit"
      },
      "expansion": "Mator [script needed] (kistit)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ykg",
        "2": "киндьэ"
      },
      "expansion": "Northern Yukaghir киндьэ (kind̦e)",
      "name": "nc"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Cognates include Finnish kuu, Votic kuu, Livonian kū, Võro kuu, Ingrian kuu, Livvi kuu, Ludian kuu, Veps ku, ? Lule Sami guojijdit (“to rise (of the moon)”), kuojijtit, Erzya ков (kov), Moksha ков (kov), Northern Khanty хўв (hŭw), Hungarian hó, Hungarian hold, Nganasan кичез̌әә (kičežəə), Kamassian ки (ki) and Mator [script needed] (kistit), compare also Northern Yukaghir киндьэ (kind̦e).",
  "forms": [
    {
      "form": "kuu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-idee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "26i/idee",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuude",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuisse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuule",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuult",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudeta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "kuu",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "kuud",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuu, partitive kuud)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "2": "kuud"
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuu, partitive kuud)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kuu"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu"
      },
      "name": "et-decl-idee"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "kalender"
    },
    {
      "word": "päev"
    },
    {
      "word": "aeg"
    },
    {
      "word": "nädal"
    },
    {
      "word": "aasta"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Estonian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The Moon disappeared behind a cloud.",
          "text": "Kuu kadus pilve taha.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moon",
        "A large luminous celestial body seen from the Earth at night."
      ],
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ],
        [
          "large",
          "large"
        ],
        [
          "luminous",
          "luminous"
        ],
        [
          "celestial body",
          "celestial body"
        ],
        [
          "Earth",
          "Earth"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Estonian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "the moons of Jupiter",
          "text": "Jupiteri kuud",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "moon",
        "A natural satellite of any planet."
      ],
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ],
        [
          "natural",
          "natural"
        ],
        [
          "satellite",
          "satellite"
        ],
        [
          "planet",
          "planet"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "satelliit"
        }
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Estonian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "The shortest month of the year is February.",
          "text": "Aasta lühim kuu on veebruar.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month",
        "A period of 28 to 31 days, one twelfth of a year."
      ],
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ],
        [
          "period",
          "period"
        ],
        [
          "day",
          "day"
        ],
        [
          "twelfth",
          "twelfth"
        ],
        [
          "year",
          "year"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Estonian terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "about six months ago",
          "text": "umbes kuus kuud tagasi",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month",
        "Any period of about 30 days."
      ],
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    },
    {
      "homophone": "q"
    },
    {
      "audio": "Et-kuu.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/18/Et-kuu.ogg/Et-kuu.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Et-kuu.ogg",
      "text": "Audio:"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "a natural satellite",
      "word": "satelliit"
    },
    {
      "word": "Kuu"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "et:Kuu (astroloogia)",
    "et:Kuu (kalender)",
    "et:kuu"
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    "Estonian entries with incorrect language header",
    "Estonian entries with topic categories using raw markup",
    "Estonian koi-type nominals",
    "Estonian lemmas",
    "Estonian nouns",
    "Estonian terms derived from Latin",
    "Estonian terms with IPA pronunciation",
    "Estonian terms with audio links",
    "Estonian terms with homophones",
    "Rhymes:Estonian/uː",
    "Rhymes:Estonian/uː/1 syllable",
    "et:Moons",
    "et:Time"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "la",
        "3": "kū"
      },
      "expansion": "Latin kū",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Latin kū.",
  "forms": [
    {
      "form": "kuu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "et-decl-koi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "26/koi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuude",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusid",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudesse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudes",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudest",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuule",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudele",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudel",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuult",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudelt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudeks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudeni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudena",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudeta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudega",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "10": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "kuu",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "kuud",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1accel-form": "gen|s",
        "f1request": "1",
        "f2accel-form": "gen|s",
        "f3accel-form": "par|s",
        "f3request": "1",
        "f4accel-form": "par|s",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuu, partitive kuud)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "2": "kuud"
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuu, partitive kuud)",
      "name": "et-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kuu"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu"
      },
      "name": "et-decl-koi"
    }
  ],
  "lang": "Estonian",
  "lang_code": "et",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "et:Latin letter names"
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter Q."
      ],
      "links": [
        [
          "Q",
          "Q#Estonian"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    },
    {
      "homophone": "q"
    },
    {
      "audio": "Et-kuu.ogg",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/18/Et-kuu.ogg/Et-kuu.ogg.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Et-kuu.ogg",
      "text": "Audio:"
    }
  ],
  "wikipedia": [
    "et:Kuu (astroloogia)",
    "et:Kuu (kalender)",
    "et:kuu"
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 1-syllable words",
    "Finnish cardinal numbers",
    "Finnish clippings",
    "Finnish colloquialisms",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish entries with topic categories using raw markup",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish links with redundant alt parameters",
    "Finnish maa-type nominals",
    "Finnish nouns",
    "Finnish numerals",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Uralic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Uralic",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish terms with audio links",
    "Rhymes:Finnish/uː",
    "Rhymes:Finnish/uː/1 syllable",
    "fi:Astronomy",
    "fi:Time"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "-kuinen"
    },
    {
      "word": "kuulas"
    },
    {
      "word": "kuuton"
    },
    {
      "word": "Kuu"
    },
    {
      "word": "kuutamo"
    },
    {
      "word": "kumottaa"
    },
    {
      "word": "kuultaa"
    },
    {
      "word": "kuumottaa"
    },
    {
      "word": "alakuu"
    },
    {
      "word": "alkukuu"
    },
    {
      "word": "eksokuu"
    },
    {
      "word": "elokuu"
    },
    {
      "word": "heinäkuu"
    },
    {
      "word": "helmikuu"
    },
    {
      "word": "huhtikuu"
    },
    {
      "word": "joulukuu"
    },
    {
      "word": "kesäkuu"
    },
    {
      "word": "kolmikuinen"
    },
    {
      "word": "kuualus"
    },
    {
      "word": "kuu-aurinkokalenteri"
    },
    {
      "word": "kuuauto"
    },
    {
      "word": "kuuhullu"
    },
    {
      "word": "kuukakku"
    },
    {
      "word": "kuukalenteri"
    },
    {
      "word": "kuukasvot"
    },
    {
      "word": "kuukausi"
    },
    {
      "word": "kuukenkä"
    },
    {
      "word": "kuukivi"
    },
    {
      "word": "kuukulkija"
    },
    {
      "word": "kuukuppi"
    },
    {
      "word": "kuukvartsi"
    },
    {
      "word": "kuukävely"
    },
    {
      "word": "kuulento"
    },
    {
      "word": "kuuluotain"
    },
    {
      "word": "kuumaisema"
    },
    {
      "word": "kuumatka"
    },
    {
      "word": "kuumoduuli"
    },
    {
      "word": "kuunaama"
    },
    {
      "word": "kuunalinen"
    },
    {
      "word": "kuunatsi"
    },
    {
      "word": "kuunjäristys"
    },
    {
      "word": "kuunkehrä"
    },
    {
      "word": "kuunkehä"
    },
    {
      "word": "kuunkierto"
    },
    {
      "word": "kuunlasku"
    },
    {
      "word": "kuunlilja"
    },
    {
      "word": "kuunnousu"
    },
    {
      "word": "kuunpaiste"
    },
    {
      "word": "kuunpimennys"
    },
    {
      "word": "kuunsappi"
    },
    {
      "word": "kuunsilta"
    },
    {
      "word": "kuunsirppi"
    },
    {
      "word": "kuunsäde"
    },
    {
      "word": "kuunvaihde"
    },
    {
      "word": "kuunvaihe"
    },
    {
      "word": "kuunvalo"
    },
    {
      "word": "kuunylinen"
    },
    {
      "word": "kuuperä"
    },
    {
      "word": "kuupurje"
    },
    {
      "word": "kuuraketti"
    },
    {
      "word": "kuuruoho"
    },
    {
      "word": "kuusikuinen"
    },
    {
      "word": "kuututkija"
    },
    {
      "word": "kuututkimus"
    },
    {
      "word": "kuu-ukko"
    },
    {
      "word": "lokakuu"
    },
    {
      "word": "lomakuu"
    },
    {
      "word": "loppukuu"
    },
    {
      "word": "maaliskuu"
    },
    {
      "word": "marraskuu"
    },
    {
      "word": "mätäkuu"
    },
    {
      "word": "paimenkuu"
    },
    {
      "word": "parikuinen"
    },
    {
      "word": "puolikuinen"
    },
    {
      "word": "puolikuu"
    },
    {
      "word": "seitsenkuinen"
    },
    {
      "word": "syyskuu"
    },
    {
      "word": "talvikuu"
    },
    {
      "word": "tammikuu"
    },
    {
      "word": "tekokuu"
    },
    {
      "word": "toukokuu"
    },
    {
      "word": "täysikuu"
    },
    {
      "word": "uusikuu"
    },
    {
      "word": "yläkuu"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "moon"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu",
        "id": "moon"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kuŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kuŋe",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Estonian kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "ков"
      },
      "expansion": "Erzya ков (kov)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "hold"
      },
      "expansion": "Hungarian hold",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Cognates include Estonian kuu, Erzya ков (kov) and Hungarian hold.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kuu",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-maa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "the moon (the Earth's moon)"
      ],
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "fi:Astronomy"
      ],
      "glosses": [
        "moon, satellite (of a planet)"
      ],
      "links": [
        [
          "astronomy",
          "astronomy"
        ],
        [
          "moon",
          "moon"
        ],
        [
          "satellite",
          "satellite"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(astronomy) moon, satellite (of a planet)"
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kiertolainen"
        },
        {
          "word": "satelliitti"
        }
      ],
      "topics": [
        "astronomy",
        "natural-sciences"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Finnish terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "What month were you born in?",
          "text": "Missä kuussa olet syntynyt?",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "month (see usage notes)"
      ],
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "kuukausi"
        }
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 1-syllable words",
    "Finnish cardinal numbers",
    "Finnish clippings",
    "Finnish colloquialisms",
    "Finnish dialectal terms",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish entries with topic categories using raw markup",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish links with redundant alt parameters",
    "Finnish maa-type nominals",
    "Finnish nouns",
    "Finnish numerals",
    "Finnish terms derived from Proto-Finnic",
    "Finnish terms derived from Proto-Finno-Ugric",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finnic",
    "Finnish terms inherited from Proto-Finno-Ugric",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish terms with audio links",
    "Rhymes:Finnish/uː",
    "Rhymes:Finnish/uː/1 syllable",
    "fi:Astronomy",
    "fi:Time"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "kuuton"
    },
    {
      "word": "munaskuu"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fat"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu",
        "id": "fat"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*kuje"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *kuje",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "куя",
        "3": "",
        "4": "fat"
      },
      "expansion": "Erzya куя (kuja, “fat”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finnic *kuu, from Proto-Finno-Ugric *kuje. Compare Erzya куя (kuja, “fat”).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kuu",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-maa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "animal fat, fat, tallow, especially reindeer fat"
      ],
      "links": [
        [
          "animal fat",
          "animal fat"
        ],
        [
          "fat",
          "fat"
        ],
        [
          "tallow",
          "tallow"
        ],
        [
          "reindeer",
          "reindeer"
        ]
      ],
      "tags": [
        "dialectal"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "fat",
      "word": "ihra"
    },
    {
      "sense": "fat",
      "word": "tali"
    },
    {
      "sense": "fat",
      "word": "eläinrasva"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 1-syllable words",
    "Finnish cardinal numbers",
    "Finnish clippings",
    "Finnish colloquialisms",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish entries with topic categories using raw markup",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish links with redundant alt parameters",
    "Finnish maa-type nominals",
    "Finnish nouns",
    "Finnish numerals",
    "Finnish terms derived from Latin",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish terms with audio links",
    "Rhymes:Finnish/uː",
    "Rhymes:Finnish/uː/1 syllable",
    "fi:Astronomy",
    "fi:Time"
  ],
  "etymology_number": 3,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "letter"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "la",
        "3": "kū"
      },
      "expansion": "Latin kū",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\n< Latin kū",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiden",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitten",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "See the possessive forms below.",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "18/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuideni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitteni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilleni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuikseni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittani",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhusi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihisi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittasi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinesi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhumme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihimme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittamme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinemme",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhunne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihinne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittanne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinenne",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fi-decl-maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuustansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuistansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhunsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihinsa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilleen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuikseen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittaan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuittansa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinensa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "g": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kuu",
      "name": "fi-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "2": "a"
      },
      "name": "fi-decl-maa"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "fi:Latin letter names"
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter Q."
      ],
      "links": [
        [
          "Q",
          "Q#Finnish"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "The letter Q in the Finnish spelling alphabet."
      ],
      "links": [
        [
          "Q",
          "Q#Finnish"
        ],
        [
          "Finnish spelling alphabet",
          "Appendix:Finnish spelling alphabet#English"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    "Finnish 1-syllable words",
    "Finnish cardinal numbers",
    "Finnish clippings",
    "Finnish colloquialisms",
    "Finnish entries with incorrect language header",
    "Finnish entries with topic categories using raw markup",
    "Finnish lemmas",
    "Finnish links with redundant alt parameters",
    "Finnish numerals",
    "Finnish terms with IPA pronunciation",
    "Finnish terms with audio links",
    "Rhymes:Finnish/uː",
    "Rhymes:Finnish/uː/1 syllable",
    "fi:Astronomy",
    "fi:Time"
  ],
  "etymology_number": 4,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "six"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi"
      },
      "expansion": "",
      "name": "number box"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuusi",
        "id": "number"
      },
      "expansion": "Clipping of kuusi",
      "name": "clipping"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nClipping of kuusi",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "numerals",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "cat": "cardinal"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "fi-num"
    }
  ],
  "lang": "Finnish",
  "lang_code": "fi",
  "pos": "num",
  "related": [
    {
      "english": "six",
      "word": "kuusi"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "six"
      ],
      "links": [
        [
          "six",
          "six"
        ]
      ],
      "qualifier": "counting",
      "raw_glosses": [
        "(counting) six"
      ],
      "tags": [
        "colloquial"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    "Ingrian entries with incorrect language header",
    "Ingrian lemmas",
    "Ingrian nouns",
    "Ingrian terms derived from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms derived from Proto-Uralic",
    "Ingrian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Ingrian terms with IPA pronunciation",
    "Rhymes:Ingrian/uː",
    "Rhymes:Ingrian/uː/1 syllable",
    "izh:Celestial bodies",
    "izh:Light sources",
    "izh:Time"
  ],
  "derived": [
    {
      "tags": [
        "diminutive"
      ],
      "word": "kuuhut"
    },
    {
      "word": "dekabrikuu"
    },
    {
      "word": "fevralikuu"
    },
    {
      "word": "kevätkuu"
    },
    {
      "word": "kuukaus"
    },
    {
      "word": "kuupäivä"
    },
    {
      "word": "kuuvalo"
    },
    {
      "word": "kyynelkuu"
    },
    {
      "word": "marttikuu"
    },
    {
      "word": "oktjabrikuu"
    },
    {
      "word": "uus kuu"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kuŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kuŋe",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Finnish kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Estonian kuu",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Cognates include Finnish kuu and Estonian kuu.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "izh-decl/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "8/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuijen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihe",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuis",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuust",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuist",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulle",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuille",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuult",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiks",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunt",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuint",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "exessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "izh",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kuu"
  ],
  "lang": "Ingrian",
  "lang_code": "izh",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]",
      "tags": [
        "Ala-Laukaa"
      ]
    },
    {
      "ipa": "/ˈkuː/",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]",
      "tags": [
        "Soikkola"
      ]
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "sense": "month",
      "tags": [
        "rare"
      ],
      "word": "kuukaus"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ja",
        "2": "romanization",
        "head": "",
        "sc": "Latn"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Japanese",
  "lang_code": "ja",
  "pos": "romanization",
  "senses": [
    {
      "alt_of": [
        {
          "word": "くう"
        }
      ],
      "categories": [
        "Japanese entries with incorrect language header",
        "Japanese non-lemma forms",
        "Japanese romanizations",
        "Japanese terms with non-redundant manual script codes"
      ],
      "glosses": [
        "Rōmaji transcription of くう"
      ],
      "links": [
        [
          "Rōmaji",
          "romaji"
        ],
        [
          "くう",
          "くう#Japanese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "Rōmaji",
        "alt-of",
        "romanization"
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ktg",
        "2": "aus-pam-pro",
        "3": "*nguku"
      },
      "expansion": "Proto-Pama-Nyungan *nguku",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Pama-Nyungan *nguku.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ktg",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kalkatungu",
  "lang_code": "ktg",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kalkatungu entries with incorrect language header",
        "Kalkatungu lemmas",
        "Kalkatungu nouns",
        "Kalkatungu terms derived from Proto-Pama-Nyungan"
      ],
      "glosses": [
        "water"
      ],
      "links": [
        [
          "water",
          "water"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    "Karelian entries with incorrect language header",
    "Karelian lemmas",
    "Karelian nouns",
    "Karelian terms derived from Proto-Finnic",
    "Karelian terms inherited from Proto-Finnic",
    "Karelian terms with IPA pronunciation"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "elokuu"
    },
    {
      "word": "heinäkuu"
    },
    {
      "word": "kešäkuu"
    },
    {
      "word": "kežäkuu"
    },
    {
      "word": "kevätkuu"
    },
    {
      "word": "keviäkuu"
    },
    {
      "word": "ligakuu"
    },
    {
      "word": "oraškuu"
    },
    {
      "word": "pakkaiskuu"
    },
    {
      "word": "pakkaškuu"
    },
    {
      "word": "pimiekuu"
    },
    {
      "word": "šajekuu"
    },
    {
      "word": "šulakuu"
    },
    {
      "word": "šygyžkuu"
    },
    {
      "word": "šyyškuu"
    },
    {
      "word": "talvikuu"
    },
    {
      "word": "tuiskukuu"
    },
    {
      "word": "tuulikuu"
    },
    {
      "word": "vihmakuu"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Finnish kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vep",
        "2": "ku"
      },
      "expansion": "Veps ku",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu. Cognates include Finnish kuu and Veps ku.",
  "forms": [
    {
      "form": "kuun",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta/kuuda",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-V/pimie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "6/pimie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuijen",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuita",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuušša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuušta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuineh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-T/pimie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "6/pimie",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuida",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuušša",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuušta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuista",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilla",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukši",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuina",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitta",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "krl-decl-poss",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "possessive"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuš",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "possessive",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "krl",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "kuun",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "partitive",
        "8": "kuuta//kuuda",
        "9": "",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f3request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuun, partitive kuuta/kuuda)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kuun",
        "2": "kuuta//kuuda"
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuun, partitive kuuta/kuuda)",
      "name": "krl-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kuu"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "krl-decl-V/pimie"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "10": "kuuna",
        "11": "-",
        "12": "kuutta",
        "13": "kuut",
        "14": "kuijen",
        "15": "kuita",
        "16": "kuih",
        "17": "kuissa",
        "18": "kuista",
        "19": "kuilla",
        "2": "kuun",
        "20": "kuilta",
        "21": "kuiksi",
        "22": "kuina",
        "23": "kuineh",
        "24": "kuitta",
        "3": "kuuta",
        "4": "kuuh",
        "5": "kuušša",
        "6": "kuušta",
        "7": "kuulla",
        "8": "kuulta",
        "9": "kuukši",
        "d": "V",
        "type": "type 6/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">pimie</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "krl-decl-T/pimie"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "10": "kuuna",
        "11": "kuunke",
        "12": "kuutta",
        "13": "kuut",
        "14": "kuin",
        "15": "kuida",
        "16": "kuih",
        "17": "kuissa",
        "18": "kuista",
        "19": "kuilla",
        "2": "kuun",
        "20": "kuilda",
        "21": "kuiksi",
        "22": "kuina",
        "23": "kuinke",
        "24": "kuitta",
        "3": "kuuda",
        "4": "kuuh",
        "5": "kuušša",
        "6": "kuušta",
        "7": "kuulla",
        "8": "kuulda",
        "9": "kuukši",
        "d": "T",
        "type": "type 6/<i class=\"Latn mention\" lang=\"krl\">pimie</i>, no gradation"
      },
      "name": "krl-decl-table"
    },
    {
      "args": {},
      "name": "krl-decl-poss"
    }
  ],
  "lang": "Karelian",
  "lang_code": "krl",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "North Karelian"
      ],
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ],
      "qualifier": "chiefly North Karelian",
      "raw_glosses": [
        "(chiefly North Karelian) moon"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ckv",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Kavalan",
  "lang_code": "ckv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Kavalan entries with incorrect language header",
        "Kavalan lemmas",
        "Kavalan nouns"
      ],
      "glosses": [
        "owl"
      ],
      "links": [
        [
          "owl",
          "owl"
        ]
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "ku'"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "kezäkuu"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "olo",
        "2": "urj-pro",
        "inh": "1"
      },
      "expansion": "",
      "name": "dercat"
    },
    {
      "args": {
        "1": "olo",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Finnish kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "et",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Estonian kuu",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu. Cognates include Finnish kuu and Estonian kuu.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "olo-decl/suu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuh",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloih",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuus",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulois",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuspäi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloispäi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuule",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloile",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuul",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloil",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulpäi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloilpäi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuukse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloikse",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunnu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloinnu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuttah",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloittah",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloinke",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuloiči",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuči",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "prolative",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "olo",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kuu"
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "10": "kuukse",
        "11": "kuunnu",
        "12": "kuuttah",
        "13": "kuunke",
        "14": "kuuči",
        "15": "kuut",
        "16": "kuuloin",
        "17": "kuuloi",
        "18": "kuuloih",
        "19": "kuulois",
        "2": "kuun",
        "20": "kuuloispäi",
        "21": "kuuloile",
        "22": "kuuloil",
        "23": "kuuloilpäi",
        "24": "kuuloikse",
        "25": "kuuloinnu",
        "26": "kuuloittah",
        "27": "kuuloinke",
        "28": "kuuloiči",
        "3": "kuudu",
        "4": "kuuh",
        "5": "kuus",
        "6": "kuuspäi",
        "7": "kuule",
        "8": "kuul",
        "9": "kuulpäi",
        "type": "Type 15/<i class=\"Latn mention\" lang=\"olo\">suu</i>, no gradation"
      },
      "name": "olo-decl"
    }
  ],
  "lang": "Livvi",
  "lang_code": "olo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Livvi entries with incorrect language header",
        "Livvi lemmas",
        "Livvi nouns",
        "Livvi terms derived from Proto-Finnic",
        "Livvi terms derived from Proto-Uralic",
        "Livvi terms inherited from Proto-Finnic",
        "Livvi terms inherited from Proto-Uralic",
        "Livvi terms with IPA pronunciation",
        "Rhymes:Livvi/uː",
        "Rhymes:Livvi/uː/1 syllable",
        "olo:Periodic occurrences"
      ],
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu.",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "lud",
        "2": "noun"
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Ludian",
  "lang_code": "lud",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ludian entries with incorrect language header",
        "Ludian lemmas",
        "Ludian nouns",
        "Ludian terms derived from Proto-Finnic",
        "Ludian terms inherited from Proto-Finnic"
      ],
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
    "Proto-Finnic lemmas",
    "Proto-Finnic nominals by type/long vowel",
    "Proto-Finnic nouns",
    "Proto-Finnic terms derived from Proto-Finno-Ugric",
    "Proto-Finnic terms derived from Proto-Uralic",
    "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Finno-Ugric",
    "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Uralic",
    "urj-fin-pro:Calendar",
    "urj-fin-pro:Moons"
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "et",
            "2": "kuu"
          },
          "expansion": "Estonian: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Estonian: kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "kuu",
            "id1": "moon"
          },
          "expansion": "Finnish: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "izh",
            "2": "kuu"
          },
          "expansion": "Ingrian: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Ingrian: kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Karelian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "North Karelian: kuu"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "South Karelian: kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "liv",
            "2": "-"
          },
          "expansion": "Livonian:",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livonian:"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Courland Livonian: kū"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [],
      "text": "Vidzeme Livonian: kū (only \"month\")"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "olo",
            "2": "kuu"
          },
          "expansion": "Livvi: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Livvi: kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vep",
            "2": "ku"
          },
          "expansion": "Veps: ku",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Veps: ku"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vro",
            "2": "kuu"
          },
          "expansion": "Võro: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Võro: kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "vot",
            "2": "kuu"
          },
          "expansion": "Votic: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Votic: kuu"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "moon"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kuŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kuŋe",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Uralic *kuŋe.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-decl",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuudën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuidën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuista",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuusën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilla",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuna",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuina",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "essive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiksi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "instructive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuunëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuinëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "kuu"
      },
      "name": "urj-fin-decl"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/kuu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
    "Proto-Finnic lemmas",
    "Proto-Finnic nouns",
    "Proto-Finnic terms derived from Proto-Finno-Ugric",
    "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Finno-Ugric"
  ],
  "derived": [
    {
      "english": "fetal membrane",
      "word": "kuupaita"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "fi",
            "2": "kuu",
            "id1": "fat",
            "q": "dialectal"
          },
          "expansion": "Finnish: (dialectal) kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Finnish: (dialectal) kuu"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "krl",
            "2": "kuu"
          },
          "expansion": "Karelian: kuu",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Karelian: kuu"
    }
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "fat"
      },
      "expansion": "table",
      "name": "etymid"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "fiu-pro",
        "3": "*kuje"
      },
      "expansion": "Proto-Finno-Ugric *kuje",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "myv",
        "2": "куя"
      },
      "expansion": "Erzya куя (kuja)",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "háj"
      },
      "expansion": "Hungarian háj",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "table\nFrom Proto-Finno-Ugric *kuje, though loss of *-j- is irregular. Cognates include Erzya куя (kuja), Hungarian háj.",
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/kuu",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "fat, tallow"
      ],
      "links": [
        [
          "fat",
          "fat"
        ],
        [
          "tallow",
          "tallow"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "bnt-pro",
        "3": "*-kʊ́dʊ́"
      },
      "expansion": "Proto-Bantu *-kʊ́dʊ́",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Bantu *-kʊ́dʊ́.",
  "forms": [
    {
      "form": "-kuu",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sw-decl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "mkuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "wakuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "mikuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "makuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kikuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "vikuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "pakuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kukuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "mukuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sw",
        "2": "adjective",
        "3": "declinable",
        "cat2": "",
        "head": "-kuu"
      },
      "expansion": "-kuu (declinable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "-kuu (declinable)",
      "name": "sw-adj"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sw-decl"
    }
  ],
  "lang": "Swahili",
  "lang_code": "sw",
  "pos": "adj",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Swahili adjectives",
        "Swahili entries with incorrect language header",
        "Swahili lemmas",
        "Swahili terms derived from Proto-Bantu",
        "Swahili terms inherited from Proto-Bantu",
        "Swahili terms with audio links"
      ],
      "glosses": [
        "great; main; chief"
      ],
      "links": [
        [
          "great",
          "great"
        ],
        [
          "main",
          "main"
        ],
        [
          "chief",
          "chief"
        ]
      ],
      "tags": [
        "declinable"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "audio": "Sw-ke-kuu.flac",
      "mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/8/8f/Sw-ke-kuu.flac/Sw-ke-kuu.flac.mp3",
      "ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/8/8f/Sw-ke-kuu.flac/Sw-ke-kuu.flac.ogg",
      "tags": [
        "Kenya"
      ],
      "text": "Audio (Kenya)"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    "Rhymes:Votic/uː",
    "Rhymes:Votic/uː/1 syllable",
    "Votic entries with incorrect language header",
    "Votic lemmas",
    "Votic maa-type nominals",
    "Votic nouns",
    "Votic terms derived from Proto-Finnic",
    "Votic terms derived from Proto-Uralic",
    "Votic terms inherited from Proto-Finnic",
    "Votic terms with IPA pronunciation"
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kuŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kuŋe",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fi",
        "2": "kuu"
      },
      "expansion": "Finnish kuu",
      "name": "cog"
    },
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "hold"
      },
      "expansion": "Hungarian hold",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe. Cognates include Finnish kuu and Hungarian hold.",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vot-decl/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "no gradation",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "I/maa",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "class"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuijõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuutõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuitõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuhhu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuhuusõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuisõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuullõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuillõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuultõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiltõ",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuussi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuissi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vot",
        "2": "nouns",
        "cat2": "",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kuu",
      "name": "vot-noun"
    }
  ],
  "hyphenation": [
    "kuu"
  ],
  "lang": "Votic",
  "lang_code": "vot",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/ˈkuː/",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "ipa": "[ˈkuː]",
      "note": "Luutsa, Liivtšülä"
    },
    {
      "rhymes": "-uː"
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    "Requests for inflections in Võro entries",
    "Võro entries with incorrect language header",
    "Võro lemmas",
    "Võro nouns",
    "Võro terms derived from Proto-Finnic",
    "Võro terms derived from Proto-Uralic",
    "Võro terms inherited from Proto-Finnic"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "hainakuu"
    },
    {
      "word": "joulukuu"
    },
    {
      "word": "lehekuu"
    },
    {
      "word": "mahlakuu"
    },
    {
      "word": "märtekuu"
    },
    {
      "word": "piimäkuu"
    },
    {
      "word": "põimukuu"
    },
    {
      "word": "radokuu"
    },
    {
      "word": "rehekuu"
    },
    {
      "word": "süküskuu"
    },
    {
      "word": "urbõkuu"
    },
    {
      "word": "vahtsõaastakuu"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "2": "urj-fin-pro",
        "3": "*kuu"
      },
      "expansion": "Proto-Finnic *kuu",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*kuŋe"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *kuŋe",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Finnic *kuu, from Proto-Uralic *kuŋe.",
  "forms": [
    {
      "form": "kuu",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "tags": [
        "partitive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "vro-decl-stems",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuud",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuid",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "partitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhtõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihtõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "illative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuun",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuhn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuihn",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuust",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuist",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "elative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuulõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilõ",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "allative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuul",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuil",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "adessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuult",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuilt",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuus",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuis",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "translative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuniq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "singular",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiniq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "terminative"
      ]
    },
    {
      "form": "kuuldaq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuildaq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "abessive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kuugaq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kuiõgaq",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "comitative",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "10": "kuud",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "kuu",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "partitive",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuu, partitive kuud)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "kuu",
        "2": "kuud"
      },
      "expansion": "kuu (genitive kuu, partitive kuud)",
      "name": "vro-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "a",
        "2": "kuu",
        "3": "kuu",
        "4": "kuud",
        "5": "kuuhõ",
        "6": "kuiõ",
        "7": "kuid",
        "8": "kuihõ",
        "9": "kui",
        "ill_pl2": "kuihtõ",
        "ill_sg2": "kuuhtõ"
      },
      "name": "vro-decl-stems"
    }
  ],
  "lang": "Võro",
  "lang_code": "vro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "moon"
      ],
      "links": [
        [
          "moon",
          "moon"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "month"
      ],
      "links": [
        [
          "month",
          "month"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}

{
  "categories": [
    "Requests for inflections in Võro entries",
    "Võro entries with incorrect language header",
    "Võro lemmas",
    "Võro nouns"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "vro",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "2": "nouns",
        "3": "genitive",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "partitive",
        "cat2": "",
        "f1request": "1",
        "f4request": "1",
        "head": ""
      },
      "expansion": "kuu (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "kuu (genitive [please provide], partitive [please provide])",
      "name": "vro-noun"
    }
  ],
  "lang": "Võro",
  "lang_code": "vro",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "vro:Latin letter names"
      ],
      "glosses": [
        "The name of the Latin-script letter Q."
      ],
      "links": [
        [
          "Q",
          "Q#Võro"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "kuu"
}
{
  "called_from": "inflection/2530",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Karelian]; cleaned text: ^(*)) Possessive forms are very rare for adjectives and only used in substantivised clauses., style: background:#e2f6e2;font-size:smaller;max-width:22em;text-align:left////NodeKind.TABLE_CELL",
  "path": [
    "kuu"
  ],
  "section": "Karelian",
  "subsection": "noun",
  "title": "kuu",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'm-wa class_((I/II))'",
  "path": [
    "kuu"
  ],
  "section": "Swahili",
  "subsection": "adjective",
  "title": "kuu",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'm-mi class_((III/IV))'",
  "path": [
    "kuu"
  ],
  "section": "Swahili",
  "subsection": "adjective",
  "title": "kuu",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'ji-ma class_((V/VI))'",
  "path": [
    "kuu"
  ],
  "section": "Swahili",
  "subsection": "adjective",
  "title": "kuu",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'ki-vi class_((VII/VIII))'",
  "path": [
    "kuu"
  ],
  "section": "Swahili",
  "subsection": "adjective",
  "title": "kuu",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'n class_((IX/X))'",
  "path": [
    "kuu"
  ],
  "section": "Swahili",
  "subsection": "adjective",
  "title": "kuu",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'u class_((XI))'",
  "path": [
    "kuu"
  ],
  "section": "Swahili",
  "subsection": "adjective",
  "title": "kuu",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'pa class_((XVI))'",
  "path": [
    "kuu"
  ],
  "section": "Swahili",
  "subsection": "adjective",
  "title": "kuu",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'ku class_((XVII))'",
  "path": [
    "kuu"
  ],
  "section": "Swahili",
  "subsection": "adjective",
  "title": "kuu",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'mu class_((XVIII))'",
  "path": [
    "kuu"
  ],
  "section": "Swahili",
  "subsection": "adjective",
  "title": "kuu",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2530",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header based on style, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Votic]; cleaned text: ^(*)) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl) ^(**)) the terminative is formed by adding the suffix -ssaa to the short illative (sg) or the genitive. ^(***)) the comitative is formed by adding the suffix -ka to the genitive., style: background:rgb(80%,80%,100%);font-size:smaller////NodeKind.TABLE_CELL",
  "path": [
    "kuu"
  ],
  "section": "Votic",
  "subsection": "noun",
  "title": "kuu",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-06-04 from the enwiktionary dump dated 2024-05-02 using wiktextract (e9e0a99 and db5a844). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.