"-án" meaning in All languages combined

See -án on Wiktionary

Suffix [Hungarian]

IPA: [aːn]
Rhymes: -aːn Etymology: -a (possessive suffix, referring to the day of a month) + -n (“on”, superessive suffix) Etymology templates: {{compound|hu|-a|-n|id1=possessive|pos=suffix|pos1=possessive suffix, referring to the day of a month|pos2=superessive suffix|t2=on}} -a (possessive suffix, referring to the day of a month) + -n (“on”, superessive suffix) Head templates: {{head|hu|suffix}} -án
  1. on the specified day of the month (attached to numbers with a hyphen, omitting the dot that indicates ordinal numbers) Tags: morpheme Related terms: also used for days of months when supplemented with a possessive suffix, {{U:hu:num-odik}}, ordinal-number suffixes (english: -th), -a, -ja, -e, -je, possessive suffixes (english: of), its other suffixed forms at Declension
    Sense id: en--án-hu-suffix-LzJAOpIG Categories (other): Hungarian entries with incorrect language header

Suffix [Irish]

Etymology: From Middle Irish -án, Old Irish -án, from Primitive Irish -ᚐᚌᚅᚔ (-agni). Etymology templates: {{inh|ga|mga|-án}} Middle Irish -án, {{inh|ga|sga|-án}} Old Irish -án, {{inh|ga|pgl|-ᚐᚌᚅᚔ}} Primitive Irish -ᚐᚌᚅᚔ (-agni) Head templates: {{head|ga|suffix|cat2=noun-forming suffixes|cat3=|g=m|g2=}} -án m, {{ga-suffix|n|m}} -án m Inflection templates: {{ga-decl-m1|-|án|áin}} Forms: no-table-tags [table-tags], -án [indefinite, nominative, singular], -áin [indefinite, nominative, plural], a -áin [indefinite, singular, vocative], a -ána [indefinite, plural, vocative], -áin [genitive, indefinite, singular], -án [genitive, indefinite, plural], -án [dative, indefinite, singular], -áin [dative, indefinite, plural], no-table-tags [table-tags], an -án [definite, nominative, singular], na -áin [definite, nominative, plural], an -áin [definite, genitive, singular], na -án [definite, genitive, plural], leis an -án [dative, definite, singular], don -án [dative, definite, singular], leis na -áin [dative, definite, plural]
  1. A suffix used to derive instruments, diminutives, and other nouns from primary nouns. Tags: masculine, morpheme Synonyms: -achán
    Sense id: en--án-ga-suffix-0LpKK1jo Categories (other): Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Irish entries with incorrect language header: 63 37
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -eán (english: slender variant)
Etymology number: 1

Suffix [Irish]

Head templates: {{head|ga|suffix|cat2=noun-forming suffixes|cat3=|g=m|g2=}} -án m, {{ga-suffix|n|m}} -án m Inflection templates: {{ga-decl-m1|-|án|áin}} Forms: no-table-tags [table-tags], -án [indefinite, nominative, singular], -áin [indefinite, nominative, plural], a -áin [indefinite, singular, vocative], a -ána [indefinite, plural, vocative], -áin [genitive, indefinite, singular], -án [genitive, indefinite, plural], -án [dative, indefinite, singular], -áin [dative, indefinite, plural], no-table-tags [table-tags], an -án [definite, nominative, singular], na -áin [definite, nominative, plural], an -áin [definite, genitive, singular], na -án [definite, genitive, plural], leis an -án [dative, definite, singular], don -án [dative, definite, singular], leis na -áin [dative, definite, plural]
  1. (chemistry) -ane Tags: masculine, morpheme Categories (topical): Chemistry
    Sense id: en--án-ga-suffix-AAWGmmmz Topics: chemistry, natural-sciences, physical-sciences
The following are not (yet) sense-disambiguated
Synonyms: -eán (english: slender variant)
Etymology number: 2

Suffix [Middle Irish]

Forms: -áin [genitive], -áin [plural]
Etymology: From Old Irish -án. Etymology templates: {{inh|mga|sga|-án}} Old Irish -án Head templates: {{head|mga|suffix|genitive|-áin|plural|-áin|g=m}} -án m (genitive -áin, plural -áin)
  1. diminutive suffix Tags: diminutive, masculine, morpheme, suffix
    Sense id: en--án-mga-suffix-lI9aKYWq Categories (other): Middle Irish entries with incorrect language header

Suffix [Old Irish]

Etymology: From Primitive Irish -ᚐᚌᚅᚔ (-agni, genitive). Etymology templates: {{inh|sga|pgl|-ᚐᚌᚅᚔ|pos=genitive}} Primitive Irish -ᚐᚌᚅᚔ (-agni, genitive) Head templates: {{head|sga|suffix||||{{{2}}}||||||||{{{3}}}||{{{pl2}}}||{{{pl3}}}|cat2=noun-forming suffixes|g=m|g2=|g3=|head=|sort=}} -án m, {{sga-noun|m|suff=1}} -án m Inflection templates: {{sga-decl-o-masc|-áin}}, {{sga-decl-noun|acc_du=-án+L|acc_du2=|acc_du3=|acc_pl=-ánu+H|acc_pl2=|acc_pl3=|acc_sg=-án+N|acc_sg2=|acc_sg3=|class=o-m|dat_du=-ánaib|dat_du2=|dat_du3=|dat_pl=-ánaib|dat_pl2=|dat_pl3=|dat_sg=-án+L|dat_sg2=|dat_sg3=|gen_du=-án|gen_du2=|gen_du3=|gen_pl=-án+N|gen_pl2=|gen_pl3=|gen_pl4=|gen_sg=-áin+L|gen_sg2=|gen_sg3=|n=|nom_du=-án+L|nom_du2=|nom_du3=|nom_pl=-áin+L|nom_pl2=|nom_pl3=|nom_sg=-án|nom_sg2=|nom_sg3=|voc_du=-án+L|voc_du2=|voc_du3=|voc_pl=-ánu+H|voc_pl2=|voc_pl3=|voc_sg=-áin|voc_sg2=|voc_sg3=}} Forms: no-table-tags [table-tags], -án [masculine, nominative, singular, stem], -án [dual, masculine, nominative, stem], -áin [masculine, nominative, plural, stem], -áin [masculine, singular, stem, vocative], -án [dual, masculine, stem, vocative], -ánu [masculine, plural, stem, vocative], -án [accusative, masculine, singular, stem], -án [accusative, dual, masculine, stem], -ánu [accusative, masculine, plural, stem], -áin [genitive, masculine, singular, stem], -án [dual, genitive, masculine, stem], -án [genitive, masculine, plural, stem], -án [dative, masculine, singular, stem], -ánaib [dative, dual, masculine, stem], -ánaib [dative, masculine, plural, stem]
  1. diminutive suffix Tags: diminutive, masculine, morpheme, suffix Synonyms: -én Derived forms: -acán
    Sense id: en--án-sga-suffix-lI9aKYWq Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header

Alternative forms

Download JSONL data for -án meaning in All languages combined (12.3kB)

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-a",
        "3": "-n",
        "id1": "possessive",
        "pos": "suffix",
        "pos1": "possessive suffix, referring to the day of a month",
        "pos2": "superessive suffix",
        "t2": "on"
      },
      "expansion": "-a (possessive suffix, referring to the day of a month) + -n (“on”, superessive suffix)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "-a (possessive suffix, referring to the day of a month) + -n (“on”, superessive suffix)",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-án",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Hungarian entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "on February 16th (literally, “on 16th of February”)",
          "text": "február 16-án",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "on August the second",
          "text": "augusztus másodikán",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "on the specified day of the month (attached to numbers with a hyphen, omitting the dot that indicates ordinal numbers)"
      ],
      "id": "en--án-hu-suffix-LzJAOpIG",
      "related": [
        {
          "word": "also used for days of months when supplemented with a possessive suffix"
        },
        {
          "word": "{{U:hu:num-odik}}"
        },
        {
          "english": "-th",
          "word": "ordinal-number suffixes"
        },
        {
          "word": "-a"
        },
        {
          "word": "-ja"
        },
        {
          "word": "-e"
        },
        {
          "word": "-je"
        },
        {
          "english": "of",
          "word": "possessive suffixes"
        },
        {
          "word": "its other suffixed forms at Declension"
        }
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[aːn]"
    },
    {
      "rhymes": "-aːn"
    }
  ],
  "word": "-án"
}

{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "mga",
        "3": "-án"
      },
      "expansion": "Middle Irish -án",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "sga",
        "3": "-án"
      },
      "expansion": "Old Irish -án",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "pgl",
        "3": "-ᚐᚌᚅᚔ"
      },
      "expansion": "Primitive Irish -ᚐᚌᚅᚔ (-agni)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle Irish -án, Old Irish -án, from Primitive Irish -ᚐᚌᚅᚔ (-agni).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-decl-m1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "a -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "a -ána",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-decl-m1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "an -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis na -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "cat3": "",
        "g": "m",
        "g2": ""
      },
      "expansion": "-án m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "m"
      },
      "expansion": "-án m",
      "name": "ga-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "án",
        "3": "áin"
      },
      "name": "ga-decl-m1"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "63 37",
          "kind": "other",
          "name": "Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A suffix used to derive instruments, diminutives, and other nouns from primary nouns."
      ],
      "id": "en--án-ga-suffix-0LpKK1jo",
      "synonyms": [
        {
          "word": "-achán"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "slender variant",
      "word": "-eán"
    }
  ],
  "word": "-án"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-decl-m1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "a -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "a -ána",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-decl-m1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "an -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis na -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "cat3": "",
        "g": "m",
        "g2": ""
      },
      "expansion": "-án m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "m"
      },
      "expansion": "-án m",
      "name": "ga-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "án",
        "3": "áin"
      },
      "name": "ga-decl-m1"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "topical",
          "langcode": "ga",
          "name": "Chemistry",
          "orig": "ga:Chemistry",
          "parents": [
            "Sciences",
            "All topics",
            "Fundamental"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "-ane"
      ],
      "id": "en--án-ga-suffix-AAWGmmmz",
      "links": [
        [
          "chemistry",
          "chemistry"
        ],
        [
          "-ane",
          "-ane"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chemistry) -ane"
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ],
      "topics": [
        "chemistry",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "english": "slender variant",
      "word": "-eán"
    }
  ],
  "word": "-án"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "-án"
          },
          "expansion": "Irish: -án",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: -án"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "sga",
        "3": "-án"
      },
      "expansion": "Old Irish -án",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish -án.",
  "forms": [
    {
      "form": "-áin",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "suffix",
        "3": "genitive",
        "4": "-áin",
        "5": "plural",
        "6": "-áin",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-án m (genitive -áin, plural -áin)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle Irish",
  "lang_code": "mga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Middle Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "diminutive suffix"
      ],
      "id": "en--án-mga-suffix-lI9aKYWq",
      "tags": [
        "diminutive",
        "masculine",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "word": "-án"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "-án"
          },
          "expansion": "Middle Irish: -án",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: -án"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "-án"
          },
          "expansion": "Irish: -án",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: -án"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "-ane"
          },
          "expansion": "Manx: -ane",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: -ane"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "-an"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: -an",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: -an"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "pgl",
        "3": "-ᚐᚌᚅᚔ",
        "pos": "genitive"
      },
      "expansion": "Primitive Irish -ᚐᚌᚅᚔ (-agni, genitive)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Primitive Irish -ᚐᚌᚅᚔ (-agni, genitive).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ánu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-ánu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-ánaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-ánaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "suffix",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "-án m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-án m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-áin"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "-án+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "-ánu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "-án+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "-ánaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "-ánaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "-án+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "-án",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "-án+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "-áin+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "-án+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "-áin+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "-án",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "-án+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "-ánu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "-áin",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [
            "Entries with incorrect language header",
            "Entry maintenance"
          ],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "-acán"
        }
      ],
      "glosses": [
        "diminutive suffix"
      ],
      "id": "en--án-sga-suffix-lI9aKYWq",
      "synonyms": [
        {
          "word": "-én"
        }
      ],
      "tags": [
        "diminutive",
        "masculine",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "word": "-án"
}
{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "-a",
        "3": "-n",
        "id1": "possessive",
        "pos": "suffix",
        "pos1": "possessive suffix, referring to the day of a month",
        "pos2": "superessive suffix",
        "t2": "on"
      },
      "expansion": "-a (possessive suffix, referring to the day of a month) + -n (“on”, superessive suffix)",
      "name": "compound"
    }
  ],
  "etymology_text": "-a (possessive suffix, referring to the day of a month) + -n (“on”, superessive suffix)",
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "hu",
        "2": "suffix"
      },
      "expansion": "-án",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Hungarian",
  "lang_code": "hu",
  "pos": "suffix",
  "related": [
    {
      "word": "also used for days of months when supplemented with a possessive suffix"
    },
    {
      "word": "{{U:hu:num-odik}}"
    },
    {
      "english": "-th",
      "word": "ordinal-number suffixes"
    },
    {
      "word": "-a"
    },
    {
      "word": "-ja"
    },
    {
      "word": "-e"
    },
    {
      "word": "-je"
    },
    {
      "english": "of",
      "word": "possessive suffixes"
    },
    {
      "word": "its other suffixed forms at Declension"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Hungarian compound suffixes",
        "Hungarian entries with incorrect language header",
        "Hungarian lemmas",
        "Hungarian suffixes",
        "Hungarian terms with IPA pronunciation",
        "Hungarian terms with usage examples",
        "Rhymes:Hungarian/aːn"
      ],
      "examples": [
        {
          "english": "on February 16th (literally, “on 16th of February”)",
          "text": "február 16-án",
          "type": "example"
        },
        {
          "english": "on August the second",
          "text": "augusztus másodikán",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "on the specified day of the month (attached to numbers with a hyphen, omitting the dot that indicates ordinal numbers)"
      ],
      "tags": [
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[aːn]"
    },
    {
      "rhymes": "-aːn"
    }
  ],
  "word": "-án"
}

{
  "categories": [
    "Irish diminutive suffixes",
    "Irish entries with incorrect language header",
    "Irish first-declension nouns",
    "Irish lemmas",
    "Irish masculine suffixes",
    "Irish noun-forming suffixes",
    "Irish suffixes",
    "Irish terms derived from Middle Irish",
    "Irish terms derived from Old Irish",
    "Irish terms derived from Primitive Irish",
    "Irish terms inherited from Middle Irish",
    "Irish terms inherited from Old Irish",
    "Irish terms inherited from Primitive Irish"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "mga",
        "3": "-án"
      },
      "expansion": "Middle Irish -án",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "sga",
        "3": "-án"
      },
      "expansion": "Old Irish -án",
      "name": "inh"
    },
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "pgl",
        "3": "-ᚐᚌᚅᚔ"
      },
      "expansion": "Primitive Irish -ᚐᚌᚅᚔ (-agni)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Middle Irish -án, Old Irish -án, from Primitive Irish -ᚐᚌᚅᚔ (-agni).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-decl-m1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "a -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "a -ána",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-decl-m1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "an -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis na -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "cat3": "",
        "g": "m",
        "g2": ""
      },
      "expansion": "-án m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "m"
      },
      "expansion": "-án m",
      "name": "ga-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "án",
        "3": "áin"
      },
      "name": "ga-decl-m1"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "A suffix used to derive instruments, diminutives, and other nouns from primary nouns."
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "-achán"
        }
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "english": "slender variant",
      "word": "-eán"
    }
  ],
  "word": "-án"
}

{
  "categories": [
    "Irish entries with incorrect language header",
    "Irish first-declension nouns",
    "Irish lemmas",
    "Irish masculine suffixes",
    "Irish noun-forming suffixes",
    "Irish suffixes"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-decl-m1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "a -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "singular",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "a -ána",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "plural",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "ga-decl-m1",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "an -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "an -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "na -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "leis an -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "don -án",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "leis na -áin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "ga",
        "2": "suffix",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "cat3": "",
        "g": "m",
        "g2": ""
      },
      "expansion": "-án m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "m"
      },
      "expansion": "-án m",
      "name": "ga-suffix"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-",
        "2": "án",
        "3": "áin"
      },
      "name": "ga-decl-m1"
    }
  ],
  "lang": "Irish",
  "lang_code": "ga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "ga:Chemistry"
      ],
      "glosses": [
        "-ane"
      ],
      "links": [
        [
          "chemistry",
          "chemistry"
        ],
        [
          "-ane",
          "-ane"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(chemistry) -ane"
      ],
      "tags": [
        "masculine",
        "morpheme"
      ],
      "topics": [
        "chemistry",
        "natural-sciences",
        "physical-sciences"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "english": "slender variant",
      "word": "-eán"
    }
  ],
  "word": "-án"
}

{
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "-án"
          },
          "expansion": "Irish: -án",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: -án"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "sga",
        "3": "-án"
      },
      "expansion": "Old Irish -án",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish -án.",
  "forms": [
    {
      "form": "-áin",
      "tags": [
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "suffix",
        "3": "genitive",
        "4": "-áin",
        "5": "plural",
        "6": "-áin",
        "g": "m"
      },
      "expansion": "-án m (genitive -áin, plural -áin)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle Irish",
  "lang_code": "mga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Middle Irish diminutive suffixes",
        "Middle Irish entries with incorrect language header",
        "Middle Irish lemmas",
        "Middle Irish masculine suffixes",
        "Middle Irish suffixes",
        "Middle Irish terms derived from Old Irish",
        "Middle Irish terms inherited from Old Irish"
      ],
      "glosses": [
        "diminutive suffix"
      ],
      "tags": [
        "diminutive",
        "masculine",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "word": "-án"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "-acán"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "mga",
            "2": "-án"
          },
          "expansion": "Middle Irish: -án",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Middle Irish: -án"
    },
    {
      "depth": 2,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "ga",
            "2": "-án"
          },
          "expansion": "Irish: -án",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Irish: -án"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gv",
            "2": "-ane"
          },
          "expansion": "Manx: -ane",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Manx: -ane"
    },
    {
      "depth": 1,
      "templates": [
        {
          "args": {
            "1": "gd",
            "2": "-an"
          },
          "expansion": "Scottish Gaelic: -an",
          "name": "desc"
        }
      ],
      "text": "Scottish Gaelic: -an"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "pgl",
        "3": "-ᚐᚌᚅᚔ",
        "pos": "genitive"
      },
      "expansion": "Primitive Irish -ᚐᚌᚅᚔ (-agni, genitive)",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Primitive Irish -ᚐᚌᚅᚔ (-agni, genitive).",
  "forms": [
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-decl-o-masc",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "nominative",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "nominative",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "singular",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "masculine",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-ánu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "masculine",
        "plural",
        "stem",
        "vocative"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-ánu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "accusative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-áin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dual",
        "genitive",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "genitive",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-án",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "singular",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-ánaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "dual",
        "masculine",
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "-ánaib",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "dative",
        "masculine",
        "plural",
        "stem"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": "",
        "13": "",
        "14": "{{{3}}}",
        "15": "",
        "16": "{{{pl2}}}",
        "17": "",
        "18": "{{{pl3}}}",
        "2": "suffix",
        "3": "",
        "4": "",
        "5": "",
        "6": "{{{2}}}",
        "7": "",
        "8": "",
        "9": "",
        "cat2": "noun-forming suffixes",
        "g": "m",
        "g2": "",
        "g3": "",
        "head": "",
        "sort": ""
      },
      "expansion": "-án m",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "m",
        "suff": "1"
      },
      "expansion": "-án m",
      "name": "sga-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "-áin"
      },
      "name": "sga-decl-o-masc"
    },
    {
      "args": {
        "acc_du": "-án+L",
        "acc_du2": "",
        "acc_du3": "",
        "acc_pl": "-ánu+H",
        "acc_pl2": "",
        "acc_pl3": "",
        "acc_sg": "-án+N",
        "acc_sg2": "",
        "acc_sg3": "",
        "class": "o-m",
        "dat_du": "-ánaib",
        "dat_du2": "",
        "dat_du3": "",
        "dat_pl": "-ánaib",
        "dat_pl2": "",
        "dat_pl3": "",
        "dat_sg": "-án+L",
        "dat_sg2": "",
        "dat_sg3": "",
        "gen_du": "-án",
        "gen_du2": "",
        "gen_du3": "",
        "gen_pl": "-án+N",
        "gen_pl2": "",
        "gen_pl3": "",
        "gen_pl4": "",
        "gen_sg": "-áin+L",
        "gen_sg2": "",
        "gen_sg3": "",
        "n": "",
        "nom_du": "-án+L",
        "nom_du2": "",
        "nom_du3": "",
        "nom_pl": "-áin+L",
        "nom_pl2": "",
        "nom_pl3": "",
        "nom_sg": "-án",
        "nom_sg2": "",
        "nom_sg3": "",
        "voc_du": "-án+L",
        "voc_du2": "",
        "voc_du3": "",
        "voc_pl": "-ánu+H",
        "voc_pl2": "",
        "voc_pl3": "",
        "voc_sg": "-áin",
        "voc_sg2": "",
        "voc_sg3": ""
      },
      "name": "sga-decl-noun"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "suffix",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish diminutive suffixes",
        "Old Irish entries with incorrect language header",
        "Old Irish lemmas",
        "Old Irish masculine o-stem nouns",
        "Old Irish masculine suffixes",
        "Old Irish noun-forming suffixes",
        "Old Irish suffixes",
        "Old Irish terms derived from Primitive Irish",
        "Old Irish terms inherited from Primitive Irish"
      ],
      "glosses": [
        "diminutive suffix"
      ],
      "tags": [
        "diminutive",
        "masculine",
        "morpheme",
        "suffix"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "-én"
    }
  ],
  "word": "-án"
}
{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Irish]; cleaned text: Bare forms:",
  "path": [
    "-án"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-án",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Irish]; cleaned text: Forms with the definite article:",
  "path": [
    "-án"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-án",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Irish]; cleaned text: Bare forms:",
  "path": [
    "-án"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-án",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Irish]; cleaned text: Forms with the definite article:",
  "path": [
    "-án"
  ],
  "section": "Irish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-án",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/2466",
  "msg": "accepted heuristic header: table cell identified as header and given candidate status, AND the cleaned text is in LANGUAGES_WITH_CELLS_AS_HEADERS[Old Irish]; cleaned text: Initial mutations of a following adjective: *ᴴ = triggers aspiration *ᴸ = triggers lenition *ᴺ = triggers nasalization",
  "path": [
    "-án"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "suffix",
  "title": "-án",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2024-07-22 from the enwiktionary dump dated 2024-07-20 using wiktextract (0af6c06 and 6aeea9b). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.