"rakirin" meaning in Kurmancî

See rakirin in All languages combined, or Wiktionary

Noun

IPA: /rɑːkɪˈɾɪn/
  1. Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin.
    Sense id: ku-rakirin-ku-noun-cV~yf47J Categories (other): Gotarên bê beşa mane bi kurmancî
The following are not (yet) sense-disambiguated
Translations: kaldırış (Tirkî), kaldırma (Tirkî), ilga (Tirkî), kökleme (Tirkî), lağvetme (Tirkî), nesih (Tirkî), sökme (Tirkî), söküm (Tirkî)

Verb

IPA: /rɑːkɪˈɾɪn/
Etymology: Ji ra- + kirin. Forms: radikim [present], radikî [present], radike [present], radikin [present], rake [imperative, singular], rakin [imperative, plural], rakir [past], rakir [past], rakir [past], rakir [past], ra –k– [root, present], ra –kir– [root, past], ez radikim [indicative, present, positive], ez ranakim [indicative, present, negative], min rakir [indicative, past, positive], min ranekir [indicative, past, negative], tu radikî [indicative, present, positive], tu ranakî [indicative, present, negative], te rakir [indicative, past, positive], te ranekir [indicative, past, negative], ew radike [indicative, present, positive], ew ranake [indicative, present, negative], wê/wî rakir [indicative, past, positive], wê/wî ranekir [indicative, past, negative], em radikin [indicative, present, positive], em ranakin [indicative, present, negative], me rakir [indicative, past, positive], me ranekir [indicative, past, negative], hûn radikin [indicative, present, positive], hûn ranakin [indicative, present, negative], we rakir [indicative, past, positive], we ranekir [indicative, past, negative], ew radikin [indicative, present, positive], ew ranakin [indicative, present, negative], wan rakir [indicative, past, positive], wan ranekir [indicative, past, negative], min radikir [imperfect, positive], min ranedikir [imperfect, negative], min rakiribû [positive], min ranekiribû [negative], te radikir [imperfect, positive], te ranedikir [imperfect, negative], te rakiribû [positive], te ranekiribû [negative], wê/wî radikir [imperfect, positive], wê/wî ranedikir [imperfect, negative], wê/wî rakiribû [positive], wê/wî ranekiribû [negative], me radikir [imperfect, positive], me ranedikir [imperfect, negative], me rakiribû [positive], me ranekiribû [negative], we radikir [imperfect, positive], we ranedikir [imperfect, negative], we rakiribû [positive], we ranekiribû [negative], wan radikir [imperfect, positive], wan ranedikir [imperfect, negative], wan rakiribû [positive], wan ranekiribû [negative], ez ê rakim [future, positive], ez ê ranekim [future, negative], minê rakiribe [future, perfect, positive], minê ranekiribe [future, perfect, negative], tu yê rakî [future, positive], tu yê ranekî [future, negative], teyê rakiribe [future, perfect, positive], teyê ranekiribe [future, perfect, negative], ew ê rake [future, positive], ew ê raneke [future, negative], wê/wîyê rakiribe [future, perfect, positive], wê/wîyê ranekiribe [future, perfect, negative], em ê rakin [future, positive], em ê ranekin [future, negative], meyê rakiribe [future, perfect, positive], meyê ranekiribe [future, perfect, negative], hûn ê rakin [future, positive], hûn ê ranekin [future, negative], weyê rakiribe [future, perfect, positive], weyê ranekiribe [future, perfect, negative], ew ê rakin [future, positive], ew ê ranekin [future, negative], wanê rakiribe [future, perfect, positive], wanê ranekiribe [future, perfect, negative], min rakiriye [perfect, positive], min ranekiriye [perfect, negative], min rakiribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], min ranekiribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], te rakiriye [perfect, positive], te ranekiriye [perfect, negative], te rakiribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], te ranekiribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wê/wî rakiriye [perfect, positive], wê/wî ranekiriye [perfect, negative], wê/wî rakiribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wê/wî ranekiribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], me rakiriye [perfect, positive], me ranekiriye [perfect, negative], me rakiribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], me ranekiribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], we rakiriye [perfect, positive], we ranekiriye [perfect, negative], we rakiribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], we ranekiribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], wan rakiriye [perfect, positive], wan ranekiriye [perfect, negative], wan rakiribûye [nonconfirmative, pluperfect, positive], wan ranekiribûye [nonconfirmative, pluperfect, negative], (bila) ez rakim [present, subjunctive, positive], (bila) ez ranekim [present, subjunctive, negative], (bila) min rakiribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) min ranekiribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) tu rakî [present, subjunctive, positive], (bila) tu ranekî [present, subjunctive, negative], (bila) te rakiribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) te ranekiribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew rake [present, subjunctive, positive], (bila) ew raneke [present, subjunctive, negative], (bila) wê/wî rakiribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wê/wî ranekiribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) em rakin [present, subjunctive, positive], (bila) em ranekin [present, subjunctive, negative], (bila) me rakiribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) me ranekiribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) hûn rakin [present, subjunctive, positive], (bila) hûn ranekin [present, subjunctive, negative], (bila) we rakiribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) we ranekiribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) ew rakin [present, subjunctive, positive], (bila) ew ranekin [present, subjunctive, negative], (bila) wan rakiribe [preterite, subjunctive, positive], (bila) wan ranekiribe [preterite, subjunctive, negative], (bila) min rakira [imperfect, subjunctive, positive], (bila) min ranekira [imperfect, subjunctive, negative], (bila) min rakiribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) min ranekiribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) te rakira [imperfect, subjunctive, positive], (bila) te ranekira [imperfect, subjunctive, negative], (bila) te rakiribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) te ranekiribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî rakira [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî ranekira [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wê/wî rakiribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wê/wî ranekiribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) me rakira [imperfect, subjunctive, positive], (bila) me ranekira [imperfect, subjunctive, negative], (bila) me rakiribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) me ranekiribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) we rakira [imperfect, subjunctive, positive], (bila) we ranekira [imperfect, subjunctive, negative], (bila) we rakiribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) we ranekiribûya [pluperfect, subjunctive, negative], (bila) wan rakira [imperfect, subjunctive, positive], (bila) wan ranekira [imperfect, subjunctive, negative], (bila) wan rakiribûya [pluperfect, subjunctive, positive], (bila) wan ranekiribûya [pluperfect, subjunctive, negative], minê rakira [present, conditional, positive], minê ranekira [present, conditional, negative], minê rakiribûya [preterite, conditional, positive], minê ranekiribûya [preterite, conditional, negative], teyê rakira [present, conditional, positive], teyê ranekira [present, conditional, negative], teyê rakiribûya [preterite, conditional, positive], teyê ranekiribûya [preterite, conditional, negative], wê/wîyê rakira [present, conditional, positive], wê/wîyê ranekira [present, conditional, negative], wê/wîyê rakiribûya [preterite, conditional, positive], wê/wîyê ranekiribûya [preterite, conditional, negative], meyê rakira [present, conditional, positive], meyê ranekira [present, conditional, negative], meyê rakiribûya [preterite, conditional, positive], meyê ranekiribûya [preterite, conditional, negative], weyê rakira [present, conditional, positive], weyê ranekira [present, conditional, negative], weyê rakiribûya [preterite, conditional, positive], weyê ranekiribûya [preterite, conditional, negative], wanê rakira [present, conditional, positive], wanê ranekira [present, conditional, negative], wanê rakiribûya [preterite, conditional, positive], wanê ranekiribûya [preterite, conditional, negative], (tu) rake [imperative, present, positive], (tu) raneke [imperative, present, negative], (hûn) rakin [imperative, present, positive], (hûn) ranekin [imperative, present, negative], ڕاکرن, rabûn
  1. hildan, bilind kirin
  2. nehêlan, nehiştin
    Sense id: ku-rakirin-ku-verb-xD8D3FJ-
  3. şiyar kirin, hişyar kirin
    Sense id: ku-rakirin-ku-verb-pV~Oipq9
  4. bijartin, jê girtin, hilbijartin
    Sense id: ku-rakirin-ku-verb-JM9dts88
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: raker, tevrakirin Translations: abschaffen (Almanî), abhauen (Almanî), abtun (Almanî), aufheben (Almanî), eliminieren (Almanî), erheben (Almanî), heben (Almanî), Abschaffung (Almanî), aufwerfen (Almanî), abheben (Almanî), Ausmerzung [feminine] (Almanî), Entfernen [feminine] (Almanî), abätzen (Almanî), emporheben (Almanî), رفع (Erebî), إزالة (ʾizāla) (Erebî), الإستجلاء (Erebî), الإماطة (al-ʾimāṭa) (Erebî), الإنتساخ (Erebî), الإنهاض (Erebî), الغاکردن (Farisî), الغاکردن (Farisî), بالابردن (Farisî), برداشتن (Farisî), فسخکردن (Farisî), افراختن (Farisî), افراشتن (Farisî), لغو (Farisî), لغو کردن (Farisî), بلند کردن (Farisî), کندن (Farisî), از میان برداشتن (Farisî), شخم زدن (Farisî), kaldırmak (Tirkî), açmak (Tirkî), ilga etmek (Tirkî), kapmak (Tirkî), köklemek (Tirkî), lağvetmek (Tirkî), sökmek (Tirkî), yükseltmek (Tirkî), kalkındırmak (Tirkî), abolish (Îngilîzî), annul (Îngilîzî), arouse (Îngilîzî), upend (Îngilîzî), upraise (Îngilîzî), uptake (Îngilîzî), annulment (Îngilîzî), detachment (Îngilîzî), raise (Îngilîzî), removal (Îngilîzî), remove (Îngilîzî), repeal (Îngilîzî), rescission (Îngilîzî), retrench (Îngilîzî), rouse (Îngilîzî), take (Îngilîzî), lift (Îngilîzî), porter (Îngilîzî)

Inflected forms

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Peyvên kurmancî bi pêşgira ra-",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"rakirin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"kirin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"rakirin\"",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "raker"
    },
    {
      "word": "tevrakirin"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji ra- + kirin.",
  "forms": [
    {
      "form": "radikim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "radikî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "radike",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "radikin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "rake",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "rakin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "rakir",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "rakir",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "rakir",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "rakir",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ra –k–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera rakirin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ra –kir–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera rakirin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez radikim",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ranakim",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min rakir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min ranekir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu radikî",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu ranakî",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te rakir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te ranekir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew radike",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ranake",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî rakir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ranekir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em radikin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ranakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me rakir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me ranekir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn radikin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ranakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we rakir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we ranekir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew radikin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ranakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan rakir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ranekir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min radikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min ranedikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min rakiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min ranekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te radikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te ranedikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te rakiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te ranekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî radikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ranedikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî rakiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ranekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me radikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me ranedikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me rakiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me ranekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we radikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we ranedikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we rakiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we ranekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan radikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ranedikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan rakiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ranekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê rakim",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê ranekim",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê rakiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê ranekiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê rakî",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê ranekî",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê rakiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê ranekiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê rake",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê raneke",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê rakiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê ranekiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê rakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê ranekin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê rakiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê ranekiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê rakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê ranekin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê rakiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê ranekiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê rakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê ranekin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê rakiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê ranekiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min rakiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min ranekiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min rakiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min ranekiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te rakiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te ranekiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te rakiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te ranekiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî rakiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ranekiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî rakiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ranekiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me rakiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me ranekiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me rakiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me ranekiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we rakiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we ranekiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we rakiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we ranekiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan rakiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ranekiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan rakiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ranekiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez rakim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez ranekim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min rakiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min ranekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu rakî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu ranekî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te rakiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te ranekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew rake",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew raneke",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî rakiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî ranekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em rakin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em ranekin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me rakiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me ranekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn rakin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn ranekin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we rakiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we ranekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew rakin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew ranekin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan rakiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan ranekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min rakira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min ranekira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min rakiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min ranekiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te rakira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te ranekira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te rakiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te ranekiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî rakira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî ranekira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî rakiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî ranekiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me rakira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me ranekira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me rakiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me ranekiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we rakira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we ranekira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we rakiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we ranekiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan rakira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan ranekira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan rakiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan ranekiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê rakira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê ranekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê rakiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê ranekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê rakira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê ranekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê rakiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê ranekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê rakira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê ranekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê rakiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê ranekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê rakira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê ranekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê rakiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê ranekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê rakira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê ranekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê rakiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê ranekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê rakira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê ranekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê rakiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê ranekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) rake",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) raneke",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) rakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) ranekin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ڕاکرن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "rabûn"
    }
  ],
  "hyphenation": "ra·ki·rin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtin bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "Zulfên di dora cebhetêRakit qiyam wê sa'etê,Alem bibit zîr û zeber"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hildan, bilind kirin"
      ],
      "id": "ku-rakirin-ku-verb-LaNI2EoO"
    },
    {
      "glosses": [
        "nehêlan, nehiştin"
      ],
      "id": "ku-rakirin-ku-verb-xD8D3FJ-"
    },
    {
      "glosses": [
        "şiyar kirin, hişyar kirin"
      ],
      "id": "ku-rakirin-ku-verb-pV~Oipq9"
    },
    {
      "glosses": [
        "bijartin, jê girtin, hilbijartin"
      ],
      "id": "ku-rakirin-ku-verb-JM9dts88"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/rɑːkɪˈɾɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abschaffen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abhauen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abtun"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "aufheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "eliminieren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "heben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Abschaffung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "aufwerfen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Ausmerzung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Entfernen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abätzen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "emporheben"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "رفع"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ʾizāla",
      "word": "إزالة"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإستجلاء"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "al-ʾimāṭa",
      "word": "الإماطة"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإنتساخ"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإنهاض"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "الغاکردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "الغاکردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "بالابردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "برداشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فسخکردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "افراختن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "افراشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "لغو"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "لغو کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "بلند کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "کندن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "از میان برداشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "شخم زدن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "abolish"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "annul"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "arouse"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "upend"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "upraise"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "uptake"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "annulment"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "detachment"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "raise"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "removal"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "remove"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "repeal"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "rescission"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "retrench"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "rouse"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "take"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "lift"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "porter"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaldırmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "açmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ilga etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "köklemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "lağvetmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sökmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yükseltmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kalkındırmak"
    }
  ],
  "word": "rakirin"
}

{
  "categories": [
    {
      "kind": "other",
      "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    },
    {
      "kind": "other",
      "name": "Kurmancî",
      "parents": [],
      "source": "w"
    }
  ],
  "hyphenation": "ra·ki·rin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Gotarên bê beşa mane bi kurmancî",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ],
      "id": "ku-rakirin-ku-noun-cV~yf47J"
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/rɑːkɪˈɾɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaldırış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaldırma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ilga"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kökleme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "lağvetme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "nesih"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sökme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "söküm"
    }
  ],
  "word": "rakirin"
}
{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî",
    "Peyvên kurmancî bi pêşgira ra-",
    "Tewandin:lêker (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"rakirin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"kirin\"",
    "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"rakirin\""
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "raker"
    },
    {
      "word": "tevrakirin"
    }
  ],
  "etymology_text": "Ji ra- + kirin.",
  "forms": [
    {
      "form": "radikim",
      "raw_tags": [
        "ez"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "radikî",
      "raw_tags": [
        "tu"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "radike",
      "raw_tags": [
        "ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "radikin",
      "raw_tags": [
        "em, hûn, ew"
      ],
      "tags": [
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "rake",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "rakin",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "rakir",
      "raw_tags": [
        "min"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "rakir",
      "raw_tags": [
        "te"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "rakir",
      "raw_tags": [
        "wê/wî"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "rakir",
      "raw_tags": [
        "me, we, wan"
      ],
      "tags": [
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ra –k–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera rakirin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "root",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "ra –kir–",
      "raw_tags": [
        "Tewandina lêkera rakirin\n(pêkhatî, gerguhêz)"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "root",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "ez radikim",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ranakim",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min rakir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min ranekir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu radikî",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu ranakî",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te rakir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te ranekir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew radike",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ranake",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî rakir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ranekir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em radikin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ranakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me rakir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me ranekir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn radikin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ranakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we rakir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we ranekir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew radikin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ranakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan rakir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ranekir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min radikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min ranedikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min rakiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min ranekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te radikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te ranedikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te rakiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te ranekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî radikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ranedikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî rakiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ranekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me radikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me ranedikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me rakiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me ranekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we radikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we ranedikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we rakiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we ranekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan radikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ranedikir",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan rakiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ranekiribû",
      "raw_tags": [
        "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê rakim",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ez ê ranekim",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê rakiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê ranekiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê rakî",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "tu yê ranekî",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê rakiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê ranekiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê rake",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê raneke",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê rakiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê ranekiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê rakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "em ê ranekin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê rakiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê ranekiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê rakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "hûn ê ranekin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê rakiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê ranekiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê rakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "ew ê ranekin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê rakiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê ranekiribe",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "future",
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min rakiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min ranekiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "min rakiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "min ranekiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te rakiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te ranekiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "te rakiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "te ranekiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî rakiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ranekiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî rakiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wî ranekiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me rakiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me ranekiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "me rakiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "me ranekiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we rakiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we ranekiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "we rakiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "we ranekiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan rakiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ranekiriye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "perfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wan rakiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wan ranekiribûye",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "nonconfirmative",
        "pluperfect",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez rakim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ez ranekim",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min rakiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min ranekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu rakî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) tu ranekî",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te rakiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te ranekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew rake",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew raneke",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî rakiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî ranekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em rakin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) em ranekin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me rakiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me ranekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn rakin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) hûn ranekin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we rakiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we ranekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew rakin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) ew ranekin",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan rakiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan ranekiribe",
      "raw_tags": [
        "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min rakira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min ranekira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min rakiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) min ranekiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te rakira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te ranekira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te rakiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) te ranekiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî rakira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî ranekira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî rakiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wê/wî ranekiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me rakira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me ranekira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me rakiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) me ranekiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we rakira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we ranekira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we rakiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) we ranekiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan rakira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan ranekira",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan rakiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(bila) wan ranekiribûya",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "pluperfect",
        "subjunctive",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê rakira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê ranekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "minê rakiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "minê ranekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê rakira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê ranekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê rakiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "teyê ranekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê rakira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê ranekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê rakiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wê/wîyê ranekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê rakira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê ranekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê rakiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "meyê ranekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê rakira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê ranekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê rakiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "weyê ranekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê rakira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê ranekira",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "present",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê rakiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "wanê ranekiribûya",
      "raw_tags": [
        "Raweya mercî (hekînî) - Conditional"
      ],
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "preterite",
        "conditional",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) rake",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(tu) raneke",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) rakin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "positive"
      ]
    },
    {
      "form": "(hûn) ranekin",
      "source": "Tewandin:rakirin",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "negative"
      ]
    },
    {
      "form": "ڕاکرن",
      "raw_tags": [
        "kurdî-erebî"
      ]
    },
    {
      "form": "rabûn"
    }
  ],
  "hyphenation": "ra·ki·rin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "verb",
  "pos_title": "Lêker",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Ji wêjeya klasîk (kurmancî)",
        "Jêgirtin bi kurmancî",
        "Jêgirtinên ji Melayê Cizîrî",
        "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî"
      ],
      "examples": [
        {
          "ref": "Melayê Cizîrî, Dîwana Melayê Cizirî, ~1640",
          "text": "Zulfên di dora cebhetêRakit qiyam wê sa'etê,Alem bibit zîr û zeber"
        }
      ],
      "glosses": [
        "hildan, bilind kirin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "nehêlan, nehiştin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "şiyar kirin, hişyar kirin"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "bijartin, jê girtin, hilbijartin"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/rɑːkɪˈɾɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "compound",
    "transitive"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abschaffen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abhauen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abtun"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "aufheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "eliminieren"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "erheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "heben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "Abschaffung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "aufwerfen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abheben"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Ausmerzung"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "tags": [
        "feminine"
      ],
      "word": "Entfernen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "abätzen"
    },
    {
      "lang": "Almanî",
      "lang_code": "de",
      "word": "emporheben"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "رفع"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "ʾizāla",
      "word": "إزالة"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإستجلاء"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "roman": "al-ʾimāṭa",
      "word": "الإماطة"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإنتساخ"
    },
    {
      "lang": "Erebî",
      "lang_code": "ar",
      "word": "الإنهاض"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "الغاکردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "الغاکردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "بالابردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "برداشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "فسخکردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "افراختن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "افراشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "لغو"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "لغو کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "بلند کردن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "کندن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "از میان برداشتن"
    },
    {
      "lang": "Farisî",
      "lang_code": "fa",
      "word": "شخم زدن"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "abolish"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "annul"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "arouse"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "upend"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "upraise"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "uptake"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "annulment"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "detachment"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "raise"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "removal"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "remove"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "repeal"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "rescission"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "retrench"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "rouse"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "take"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "lift"
    },
    {
      "lang": "Îngilîzî",
      "lang_code": "en",
      "word": "porter"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaldırmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "açmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ilga etmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kapmak"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "köklemek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "lağvetmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sökmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "yükseltmek"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kalkındırmak"
    }
  ],
  "word": "rakirin"
}

{
  "categories": [
    "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî",
    "Kurmancî"
  ],
  "hyphenation": "ra·ki·rin",
  "lang": "Kurmancî",
  "lang_code": "ku",
  "pos": "noun",
  "pos_title": "Navdêr",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Gotarên bê beşa mane bi kurmancî"
      ],
      "glosses": [
        "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin."
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/rɑːkɪˈɾɪn/"
    }
  ],
  "tags": [
    "feminine"
  ],
  "translations": [
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaldırış"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kaldırma"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "ilga"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "kökleme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "lağvetme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "nesih"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "sökme"
    },
    {
      "lang": "Tirkî",
      "lang_code": "tr",
      "word": "söküm"
    }
  ],
  "word": "rakirin"
}

Download raw JSONL data for rakirin meaning in Kurmancî (27.9kB)

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "rakirin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "rakirin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "rakirin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "rakirin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "rakirin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "rakirin",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "parserfns/1191",
  "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY",
  "path": [
    "rakirin",
    "Template:ku-tewandin",
    "#ifeq",
    "#ifeq",
    "TEMPLATE_NAME",
    "PAGESINCATEGORY",
    "PAGESINCATEGORY"
  ],
  "section": "Kurmancî",
  "subsection": "Lêker",
  "title": "rakirin",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.