See ragirtin in All languages combined, or Wiktionary
{ "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Peyvên kurmancî bi pêşgira ra-", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêker (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"ragirtin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"girtin\"", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"ragirtin\"", "parents": [], "source": "w" } ], "derived": [ { "word": "ragir" }, { "word": "ragirî" }, { "word": "ragirk" }, { "word": "ragirtî" }, { "word": "xweragir" }, { "word": "xweragirî" } ], "etymology_text": "Ji ra- + girtin.", "forms": [ { "form": "radigirim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "radigirî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "radigire", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "radigirin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "ragire", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "ragirin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "ragirt", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ragirt", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ragirt", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ragirt", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ra –gir–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera ragirtin\n(pêkhatî, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "ra –girt–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera ragirtin\n(pêkhatî, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez radigirim", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez ranagirim", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min ragirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min ranegirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu radigirî", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu ranagirî", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te ragirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te ranegirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew radigire", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew ranagire", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ragirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranegirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em radigirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em ranagirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me ragirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me ranegirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn radigirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn ranagirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we ragirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we ranegirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew radigirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew ranagirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan ragirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan ranegirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min radigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min ranedigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min ragirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min ranegirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te radigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te ranedigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te ragirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te ranegirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî radigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranedigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ragirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranegirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me radigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me ranedigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me ragirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me ranegirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we radigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we ranedigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we ragirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we ranegirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan radigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan ranedigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan ragirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan ranegirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê ragirim", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê ranegirim", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê ragirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê ranegirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê ragirî", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê ranegirî", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê ragirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê ranegirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê ragire", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê ranegire", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê ragirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê ranegirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê ragirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê ranegirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê ragirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê ranegirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê ragirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê ranegirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê ragirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê ranegirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê ragirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê ranegirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê ragirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê ranegirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min ragirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min ranegirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min ragirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min ranegirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te ragirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te ranegirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te ragirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te ranegirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ragirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranegirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ragirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranegirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me ragirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me ranegirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me ragirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me ranegirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we ragirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we ranegirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we ragirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we ranegirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan ragirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan ranegirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan ragirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan ranegirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez ragirim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez ranegirim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min ragirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min ranegirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu ragirî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu ranegirî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te ragirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te ranegirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew ragire", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew ranegire", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ragirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ranegirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em ragirin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em ranegirin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me ragirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me ranegirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn ragirin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn ranegirin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we ragirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we ranegirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew ragirin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew ranegirin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan ragirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan ranegirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min ragirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min ranegirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min ragirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min ranegirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te ragirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te ranegirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te ragirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te ranegirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ragirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ranegirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ragirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ranegirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me ragirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me ranegirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me ragirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me ranegirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we ragirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we ranegirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we ragirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we ranegirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan ragirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan ranegirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan ragirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan ranegirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê ragirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê ranegirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê ragirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê ranegirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê ragirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê ranegirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê ragirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê ranegirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê ragirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê ranegirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê ragirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê ranegirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê ragirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê ranegirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê ragirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê ranegirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê ragirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê ranegirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê ragirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê ranegirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê ragirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê ranegirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê ragirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê ranegirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) ragire", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) ranegire", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) ragirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) ranegirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "ڕاگرتن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "dagirtin" }, { "form": "hilgirtin" }, { "form": "vegirtin" }, { "form": "wergirtin" } ], "hyphenation": "ra·gir·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "senses": [ { "glosses": [ "rê lê girtin, asteng kirin, sekinandin, rawestandin" ], "id": "ku-ragirtin-ku-verb-SNsoAlyZ" }, { "glosses": [ "hilgirtin, rakirin, bilind kirin" ], "id": "ku-ragirtin-ku-verb-W5IM3B~I" }, { "glosses": [ "nezîkî wateya xwe ragirtin: sekinîn, rawestîn, li bendê man" ], "id": "ku-ragirtin-ku-verb-sHefkyhD" }, { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Jêgirtin bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên ji Mehmed Uzun", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "examples": [ { "ref": "Mehmed Uzun, Bîra qederê, Weşanên Nefel, 2002 r.9", "text": "Ma ev ê nepeyivin û xwe li hember herikîna wextê ranegirin?.." } ], "glosses": [ "nêzîkî wateya xwe ragirtin: li ber xwe dan, tehemil kirin" ], "id": "ku-ragirtin-ku-verb-g06SB30g" } ], "sounds": [ { "ipa": "/rɑːɡɪɾˈtɪn/" } ], "tags": [ "compound", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aushalten" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "dulden" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "ertragen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Übernahme" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Ablass" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Durchhaltevermögen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "festnehmen" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "تحمل" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "ثبات" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "رفع" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "حمل" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "توقف" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "وقوف" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "کشیدن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "صاف کردن" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "hinder" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "maintain" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "refrain" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "reserve" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "restrain" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "sustain" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "bear" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "constancy" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "cease" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "stop" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "apprehension" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "cessation" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "consistence" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "firmness" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "fortitude" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "prop" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "borne" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "equanimity" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "lift" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "wait" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "sopportare" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "consentire" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "resistere" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "alıkoymak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tahammül etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "gözaltı" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "gözetim" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "cerahatlenmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "döl tutmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "gözaltına almak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "gözetime almak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "iltihap" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "iltihaplanma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "iltihaplanmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "irinlenmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "taşıma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tatmin etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tevkif" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tevkif etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "toplama" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "toplamak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tutmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tutuklama" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tutuklamak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ufunetlenmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yangı" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yangılama" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yangılamak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "elde tutmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "hakim olmak" } ], "word": "ragirtin" } { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "parents": [], "source": "w" }, { "kind": "other", "name": "Kurmancî", "parents": [], "source": "w" } ], "hyphenation": "ra·gir·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ { "kind": "other", "name": "Gotarên bê beşa mane", "parents": [], "source": "w" } ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ], "id": "ku-ragirtin-ku-noun-cV~yf47J" } ], "sounds": [ { "ipa": "/rɑːɡɪɾˈtɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "ragirtin" }
{ "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî", "Peyvên kurmancî bi pêşgira ra-", "Tewandin:lêker (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên hevedudanî yên kurmancî li gel \"ragirtin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên gerguhêz (kurmancî)", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"girtin\"", "Tewandin:lêkerên pêkhatî yên kurmancî li gel \"ragirtin\"" ], "derived": [ { "word": "ragir" }, { "word": "ragirî" }, { "word": "ragirk" }, { "word": "ragirtî" }, { "word": "xweragir" }, { "word": "xweragirî" } ], "etymology_text": "Ji ra- + girtin.", "forms": [ { "form": "radigirim", "raw_tags": [ "ez" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "radigirî", "raw_tags": [ "tu" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "radigire", "raw_tags": [ "ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "radigirin", "raw_tags": [ "em, hûn, ew" ], "tags": [ "present" ] }, { "form": "ragire", "tags": [ "imperative", "singular" ] }, { "form": "ragirin", "tags": [ "imperative", "plural" ] }, { "form": "ragirt", "raw_tags": [ "min" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ragirt", "raw_tags": [ "te" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ragirt", "raw_tags": [ "wê/wî" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ragirt", "raw_tags": [ "me, we, wan" ], "tags": [ "past" ] }, { "form": "ra –gir–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera ragirtin\n(pêkhatî, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "root", "present" ] }, { "form": "ra –girt–", "raw_tags": [ "Tewandina lêkera ragirtin\n(pêkhatî, gerguhêz)" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "root", "past" ] }, { "form": "ez radigirim", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ez ranagirim", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "min ragirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "min ranegirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "tu radigirî", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "tu ranagirî", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "te ragirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "te ranegirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew radigire", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew ranagire", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ragirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranegirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "em radigirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "em ranagirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "me ragirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "me ranegirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "hûn radigirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "hûn ranagirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "we ragirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "we ranegirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "ew radigirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "positive" ] }, { "form": "ew ranagirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "present", "negative" ] }, { "form": "wan ragirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "positive" ] }, { "form": "wan ranegirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "indicative", "past", "negative" ] }, { "form": "min radigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "min ranedigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "min ragirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "min ranegirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "te radigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "te ranedigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "te ragirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "te ranegirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wê/wî radigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranedigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ragirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranegirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "me radigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "me ranedigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "me ragirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "me ranegirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "we radigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "we ranedigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "we ragirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "we ranegirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "wan radigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "positive" ] }, { "form": "wan ranedigirt", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "negative" ] }, { "form": "wan ragirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "positive" ] }, { "form": "wan ranegirtibû", "raw_tags": [ "Raboriya dûr - Pluperfect\nÇîrokiya boriya têdeyî" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "negative" ] }, { "form": "ez ê ragirim", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ez ê ranegirim", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "minê ragirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "minê ranegirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "tu yê ragirî", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "tu yê ranegirî", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "teyê ragirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "teyê ranegirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê ragire", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê ranegire", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê ragirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê ranegirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "em ê ragirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "em ê ranegirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "meyê ragirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "meyê ranegirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "hûn ê ragirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "hûn ê ranegirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "weyê ragirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "weyê ranegirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "ew ê ragirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "positive" ] }, { "form": "ew ê ranegirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "negative" ] }, { "form": "wanê ragirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "positive" ] }, { "form": "wanê ranegirtibe", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "future", "perfect", "negative" ] }, { "form": "min ragirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "min ranegirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "min ragirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "min ranegirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "te ragirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "te ranegirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "te ragirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "te ranegirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ragirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranegirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wê/wî ragirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wê/wî ranegirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "me ragirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "me ranegirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "me ragirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "me ranegirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "we ragirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "we ranegirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "we ragirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "we ranegirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "wan ragirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "positive" ] }, { "form": "wan ranegirtiye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "perfect", "negative" ] }, { "form": "wan ragirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "positive" ] }, { "form": "wan ranegirtibûye", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "nonconfirmative", "pluperfect", "negative" ] }, { "form": "(bila) ez ragirim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ez ranegirim", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min ragirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min ranegirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) tu ragirî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) tu ranegirî", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te ragirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te ranegirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew ragire", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew ranegire", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ragirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ranegirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) em ragirin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) em ranegirin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me ragirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me ranegirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) hûn ragirin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) hûn ranegirin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we ragirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we ranegirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) ew ragirin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) ew ranegirin", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan ragirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan ranegirtibe", "raw_tags": [ "Raweya xwestekî (bilanî, daxwazî) - Subjunctive" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min ragirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min ranegirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) min ragirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) min ranegirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te ragirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te ranegirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) te ragirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) te ranegirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ragirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ranegirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ragirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wê/wî ranegirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me ragirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me ranegirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) me ragirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) me ranegirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we ragirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we ranegirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) we ragirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) we ranegirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan ragirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan ranegirta", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "(bila) wan ragirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "positive" ] }, { "form": "(bila) wan ranegirtibûya", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "pluperfect", "subjunctive", "negative" ] }, { "form": "minê ragirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê ranegirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "minê ragirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "minê ranegirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê ragirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê ranegirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "teyê ragirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "teyê ranegirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê ragirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê ranegirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wê/wîyê ragirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wê/wîyê ranegirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê ragirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê ranegirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "meyê ragirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "meyê ranegirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê ragirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê ranegirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "weyê ragirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "weyê ranegirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê ragirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê ranegirta", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "present", "conditional", "negative" ] }, { "form": "wanê ragirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "positive" ] }, { "form": "wanê ranegirtibûya", "raw_tags": [ "Raweya mercî (hekînî) - Conditional" ], "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "preterite", "conditional", "negative" ] }, { "form": "(tu) ragire", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(tu) ranegire", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "(hûn) ragirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperative", "present", "positive" ] }, { "form": "(hûn) ranegirin", "source": "Tewandin:ragirtin", "tags": [ "imperative", "present", "negative" ] }, { "form": "ڕاگرتن", "raw_tags": [ "kurdî-erebî" ] }, { "form": "dagirtin" }, { "form": "hilgirtin" }, { "form": "vegirtin" }, { "form": "wergirtin" } ], "hyphenation": "ra·gir·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "verb", "pos_title": "Lêker", "senses": [ { "glosses": [ "rê lê girtin, asteng kirin, sekinandin, rawestandin" ] }, { "glosses": [ "hilgirtin, rakirin, bilind kirin" ] }, { "glosses": [ "nezîkî wateya xwe ragirtin: sekinîn, rawestîn, li bendê man" ] }, { "categories": [ "Jêgirtin bi kurmancî", "Jêgirtinên ji Mehmed Uzun", "Jêgirtinên kitêban bi kurmancî" ], "examples": [ { "ref": "Mehmed Uzun, Bîra qederê, Weşanên Nefel, 2002 r.9", "text": "Ma ev ê nepeyivin û xwe li hember herikîna wextê ranegirin?.." } ], "glosses": [ "nêzîkî wateya xwe ragirtin: li ber xwe dan, tehemil kirin" ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/rɑːɡɪɾˈtɪn/" } ], "tags": [ "compound", "transitive" ], "translations": [ { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "aushalten" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "dulden" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "ertragen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Übernahme" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Ablass" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "tags": [ "feminine" ], "word": "Durchhaltevermögen" }, { "lang": "Almanî", "lang_code": "de", "word": "festnehmen" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "تحمل" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "ثبات" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "رفع" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "حمل" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "توقف" }, { "lang": "Erebî", "lang_code": "ar", "word": "وقوف" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "کشیدن" }, { "lang": "Farisî", "lang_code": "fa", "word": "صاف کردن" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "hinder" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "maintain" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "refrain" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "reserve" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "restrain" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "sustain" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "bear" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "constancy" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "cease" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "stop" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "apprehension" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "cessation" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "consistence" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "firmness" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "fortitude" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "prop" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "borne" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "equanimity" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "lift" }, { "lang": "Îngilîzî", "lang_code": "en", "word": "wait" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "sopportare" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "consentire" }, { "lang": "Îtalî", "lang_code": "it", "word": "resistere" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "alıkoymak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tahammül etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "gözaltı" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "gözetim" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "cerahatlenmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "döl tutmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "gözaltına almak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "gözetime almak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "iltihap" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "iltihaplanma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "iltihaplanmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "irinlenmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "taşıma" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tatmin etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tevkif" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tevkif etmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "toplama" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "toplamak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tutmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tutuklama" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "tutuklamak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "ufunetlenmek" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yangı" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yangılama" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "yangılamak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "elde tutmak" }, { "lang": "Tirkî", "lang_code": "tr", "word": "hakim olmak" } ], "word": "ragirtin" } { "categories": [ "Bilêvkirina IPAyê bi kurmancî", "Kurmancî" ], "hyphenation": "ra·gir·tin", "lang": "Kurmancî", "lang_code": "ku", "pos": "noun", "pos_title": "Navdêr", "senses": [ { "categories": [ "Gotarên bê beşa mane" ], "glosses": [ "Maneya vê peyvê hê nehatiye nivîsîn. Heke hûn maneya wê bizanin, kerem bikin binivîsin." ] } ], "sounds": [ { "ipa": "/rɑːɡɪɾˈtɪn/" } ], "tags": [ "feminine" ], "word": "ragirtin" }
Download raw JSONL data for ragirtin meaning in Kurmancî (28.3kB)
{ "called_from": "XYZunsorted", "msg": "Unknown title: Tewîn", "path": [ "ragirtin" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Tewîn", "title": "ragirtin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "ragirtin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "ragirtin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "ragirtin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "ragirtin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "ragirtin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "ragirtin", "trace": "" } { "called_from": "parserfns/1191", "msg": "unimplemented parserfn PAGESINCATEGORY", "path": [ "ragirtin", "Template:ku-tewandin", "#ifeq", "#ifeq", "TEMPLATE_NAME", "PAGESINCATEGORY", "PAGESINCATEGORY" ], "section": "Kurmancî", "subsection": "Lêker", "title": "ragirtin", "trace": "" }
This page is a part of the kaikki.org machine-readable Kurmancî dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-04-05 from the kuwiktionary dump dated 2025-04-03 using wiktextract (8c1bb29 and fb63907). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.